О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 сентября 2024 года № 71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2024 года № 35038
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885) следующие изменения и дополнение:
Приложение, утвержденное указанным приказом дополнить заголовком следующего содержания:
"Перечень лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)";
в приложении, утвержденное указанным приказом:
в столбцах "Наименование лекарственных средств (лекарственная форма) или медицинских изделий или специализированных лечебных продуктов" и "Код анатомо-терапевтическо-химической (АТХ) классификации":
в Разделе 1 "Лекарственные средства в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи":
в строке 4 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Гидрохлоротиазид, таблетка" -C03AA03, "Эналаприл, таблетка" -C09AA02, "Валсартан, таблетка" -C09CA03";
в строке 8 исключить следующее наименование лекарственного средства: "Вилантерола и Умеклидиния бромид, порошок для ингаляций" - R03AL03";
в строке 20 исключить следующее наименование лекарственного средства: "Фактор свертывания крови в комбинации с высоким содержанием фактора Виллебранда, лиофилизат для приготовления раствора для инфузий/лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения-B02BD06";
в строке 42 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Фенобарбитал, таблетка" -N03AA02, "Руфинамид, таблетка" -N03AF03";
в строке 43 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Метилпреднизолон, таблетка" -H02AB04, "Преднизолон, таблетка" -H02AB06, "Азатиоприн, таблетка" -L04AX01, "Циклоспорин, капсула" -L04AD01";

"Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 5 қыркүйектегі № 71 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 6 қыркүйекте № 35038 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы ҚР ДСМ-75 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қосымша мынадай мазмұндағы тақырыппен толықтырылсын:
"Белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қосымшада:
"Дәрілік заттардың (дәрілік нысан) немесе медициналық бұйымдардың немесе арнайы емдік өнімдердің атауы" және "Анатомиялық-терапиялық-химиялық (АТХ) сыныптама коды" деген бағандарда:
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі дәрілік заттар" деген 1-бөлімде:
4-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Гидрохлоротиазид, таблетка" - C03AA03, "Эналаприл, таблетка" - C09AA02, "Вальсартан, таблетка" - C09CA03";
8-жолда дәрілік заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Вилантерол және Умклидиния бромиді, ингаляцияға арналған ұнтақ" - R03AL03";
20-жолда дәрілік заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Құрамында жоғары Виллебранд факторымен комбинацияда қанның ұю факторы, инфузияға арналған ерітінді дайындауға арналған лиофилизат/вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат-B02BD06";
42-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Фенобарбитал, таблетка" - N03AA02, "Руфинамид, таблетка" - N03AF03";
43-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Метилпреднизолон, таблетка" - H02AB04, "Преднизолон, таблетка" - H02AB06, "Азатиоприн, таблетка" - L04AX01, "Циклоспорин, капсула" - L04AD01";

в строке 46 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Арипипразол, таблетка" -N05AX12, "Карипразин, капсула" -N05AX15";
в строке 52 исключить следующее наименование лекарственного средства: "Вориконазол, таблетка" -J02AC03";
в Разделе 3 "Лекарственные средства в системе обязательного социального медицинского страхования для взрослых":
в строке 1-1 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Гидрохлоротиазид, таблетка" -C03AA03, "Нифедипин, таблетка" -C08CA05";
в строке 1-2 исключить следующие наименование лекарственных средств: "Пропранолол, таблетка" -C07AA05";
исключить строку 28;
в Разделе 4 "Лекарственные средства, медицинские изделия и специализированные лечебные продукты в системе обязательного социального медицинского страхования на амбулаторном уровне для детей до 18 лет":
в строке 1-1 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Гидрохлоротиазид, таблетка" -C03AA03, "Нифедипин, таблетка" -C08CA05";
в столбцах "Наименование лекарственных средств (лекарственная форма) или медицинских изделий или специализированных лечебных продуктов" и "Код анатомо-терапевтическо-химической (АТХ) классификации":
в Разделе 1 "Лекарственные средства в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи":
в строке 4 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Фуросемид, таблетка"-C03CA01, "Ивабрадин, таблетка"-C01EB17";
в строке 8 исключить следующее наименования лекарственного средства: "Олодатерол и Тиотропия бромид, раствор для ингаляций" -R03АL06";
в строке 13 исключить следующее наименование лекарственного средства: "Софосбувир, таблетка - J05AP08/J05AX15";
строку 22 изложить в следующей редакции:
"
22
E10-Е11
Диабет сахарный
Все категории, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени сахарного диабета 2 типа. Без осложнений, выбор терапии обосновывается врачом ВОП и/или эндокринологом, достижение целевого уровня гликированного гемоглобина, в комплексе с диабетическим образованием и изменением образа жизни.
Метформин, таблетка
A10BA02
Взрослые, состоящие на динамическом наблюдении
Гликлазид, таблетка
A10BB09
Глимепирид, таблетка
A10BB12
Линаглиптин, таблетка
A10BH05
Репаглинид, таблетка
A10BX02
Вилдаглиптин, таблетка
A10BH02
Все стадии и степени сахарного диабета 2 типа. При наличии ожирения и факторов риска сердечно-сосудистых осложнений (дополнительная терапия) по назначению эндокринолога.
Лираглутид, раствор для подкожного введения
A10BJ02
Дулаглутид, раствор для подкожного введения
A10BJ05
Дапаглифлозин, таблетка
A10BK01
Канаглифлозин, таблетка

46-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Арипипразол, таблетка" - N05AX12, "Карипразин, капсула" - N05AX15";
52-жолда дәрілік заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Вориконазол, таблетка" - J02AC03";
"Ересектерге арналған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі дәрілік заттар" деген 3-бөлімде:
1-1-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Гидрохлоротиазид, таблетка" - C03AA03, "Нифедипин, таблетка" - C08CA05";
1-2-жолда дәрілік заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Пропранолол, таблетка" - C07AA05";
28-жол алып тасталсын;
"18 жасқа дейінгі балалар үшін амбулаториялық деңгейде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі дәрілік заттар, медициналық бұйымдар және арнайы емдік өнімдер" деген 4-бөлімде:
1-1-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Гидрохлоротиазид, таблетка" - C03AA03, "Нифедипин, таблетка"-C08CA05";
"Дәрілік заттардың (дәрілік нысан) немесе медициналық бұйымдардың немесе арнайы емдік өнімдердің атауы" және "Анатомиялық-терапиялық-химиялық (АТХ) сыныптама коды" деген бағандарда:
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі дәрілік заттар" деген 1-бөлімде:
4-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Фуросемид, таблетка"-C03CA01, "Ивабрадин, таблетка"-C01EB17";
8-жолда дәрілік заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Олодатерол және Тиотропия бромиді, ингаляцияға арналған ерітінді" -R03АL06";
13-жолда дәрілік заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Софосбувир, таблетка" -J05AP08/J05AX15";
22-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
22
E10-Е11
Қант диабеті
Динамикалық байқаудағы барлық санаттар
2 типті қант диабетінің барлық кезеңдері мен дәрежелері. Асқынусыз терапияны таңдауды ЖПД дәрігері және/немесе эндокринолог негіздейді, диабеттің қалыптасуымен және өмір салтын өзгертумен кешенде гликирленген гемоглобиннің мақсатты деңгейіне қол жеткізу
Метформин, таблетка
A10BA02
Динамикалық байқаудағы ересектер
Гликлазид, таблетка
A10BB09
Глимепирид, таблетка
A10BB12
Линаглиптин, таблетка
A10BH05
Репаглинид, таблетка
A10BX02
Вилдаглиптин, таблетка
A10BH02
2 типті қант диабетінің барлық кезеңдері мен дәрежелері. Семіздік және жүрек-тамыр асқынуларының қауіп факторлары болған кезде (қосымша терапия) эндокринологтың тағайындауы бойынша.
Лираглутид, тері астына енгізуге арналған ерітінді
A10BJ02
Дулаглутид, тері астына енгізуге арналған ерітінді
A10BJ05
Дапаглифлозин, таблетка
A10BK01
Канаглифлозин, таблетка

A10BK02
Эмпаглифлозин, таблетка
A10BK03
Все категории, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени сахарного диабета I и II типа
Инсулин лизпро, раствор для инъекций
A10AB04
Инсулин аспарт, раствор для инъекций
A10AB05
Инсулин глулизин, раствор для инъекций
A10AB06
Инсулин растворимый человеческий, генно-инженерный, раствор для инъекций
A10AB01
Инсулин изофан человеческий генно-инженерный суточного действия (средний), суспензия
A10AC01
Инсулин двухфазный человеческий генно-инженерный, суспензия
A10AD01
Инсулин лизпро двухфазный в комбинации с инсулином средней продолжительности (смесь аналогов инсулина короткого и средней продолжительности действия), суспензия
A10AD04
Инсулин аспарт двухфазный в комбинации с инсулином средней продолжительности (смесь аналогов инсулина короткого и средней продолжительности действия), суспензия
A10AD05
Инсулин гларгин, раствор для инъекций
A10AE04
Инсулин детемир, раствор для инъекций
A10AE05
Беременные и дети подросткового возраста
Инсулин деглудек, раствор для инъекций
A10AE06
Дети, состоящие на динамическом наблюдении
Тяжелые гипогликемические состояния после инъекции инсулина
Глюкагон, лиофилизат для приготовления раствора для инъекций в комплекте с растворителем
H04AA01
";
в строке 42 исключить следующее наименование лекарственного средства: "Прегабалин, капсулы" - N03AX16";
в строке 46 исключить следующее наименование лекарственного средства: "Амисульприд, таблетка", раствор для приема внутрь -N05AL05";
в строке 48 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Эмтрицитабин, Тенофовира дизопроксил и Эфавиренз, таблетка" - J05AR06, "Эмтрицитабин, Тенофовира дизопроксил и Рилпивирин, таблетка" - J05AR08";
в строке 51 исключить следующее наименование лекарственного средства: "Прегабалин, капсула" - N03AX16";
в строке 52 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Валганцикловир, таблетка" -J05AB14, "Эверолимус, таблетка" -L01XE10";
в Разделе 3 "Лекарственные средства в системе обязательного социального медицинского страхования для взрослых":
в строке 1-1 исключить следующие наименование лекарственных средств: "Карведилол, таблетка" - C07AG02, "Периндоприл в комбинации с диуретиками, таблетка" -C09BA04";
исключить строку 27;
исключить строку 29;
в Разделе 4 "Лекарственные средства, медицинские изделия и специализированные лечебные продукты в системе обязательного социального медицинского страхования на амбулаторном уровне для детей до 18 лет":
в строке 1-1 исключить следующие наименования лекарственных средств: "Карведилол, таблетка" -C07AG02, "Периндоприл в комбинации с диуретиками, таблетка" -C09BA04";

A10BK02
Эмпаглифлозин, таблетка
A10BK03
Динамикалық байқаудағы барлық санаттар
I және II типті қант диабетінің барлық сатылары мен дәрежелері
Лизпро инсулині, инъекцияға арналған ерітінді
A10AB04
Аспарт инсулині, инъекцияға арналған ерітінді
A10AB05
Глулизин инсулині, инъекцияға арналған ерітінді
A10AB06
Адамнан алынған еритін гендік-инженерлік инсулин, инъекцияға арналған ерітінді
A10AB01
Адамнан алынған, тәулік бойы әсер ететін (орташа) гендік-инженерлік инсулин изофан, суспензия
A10AC01
Адамнан алынған екі фазалы гендік-инженерлік инсулин, суспензия
A10AD01
Орташа ұзақтығы бар инсулинмен біріктірілген екі фазалы лизпро инсулині (әсер етуі қысқа және орташа, ұзақтығы бар инсулин аналогтарының қоспасы), суспензия
A10AD04
Орташа ұзақтығы бар инсулинмен біріктірілген екі фазалы аспарт инсулині (әсер етуі қысқа және орташа ұзақтығы бар инсулин аналогтарының қоспасы), суспензия
A10AD05
Гларгин инсулині, инъекцияға арналған ерітінді
A10AE04
Детемир инсулині, инъекцияға арналған ерітінді
A10AE05
Жүкті әйелдер мен жасөспірім балалар
Деглудек инсулині, инъекцияға арналған ерітінді
A10AE06
Динамикалық байқаудағы балалар
Инсулин инъекциясынан кейін ауыр гипогликемиялық жай-күйі
Глюкагон, ерітіндімен жиынтықта инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат
H04AA01
";
42-жолда дәрiлiк заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Прегабалин, капсулалар" - N03AX16";
46-жолда дәрiлiк заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Амисульприд, таблетка, ішке қабылдауға арналған ерітінді -N05AL05";
48-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Эмтрицитабин, Тенофовира дисопроксил және Эфавиренц, таблетка"-J05AR06, "Эмтритабин, Тенофововира дисопроксил және Рильпивирин, таблетка" -J05AR08";
51-жолда дәрілік заттың мынадай атауы алып тасталсын: "Прегабалин, капсула" - N03AX16";
52-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Валганцикловир, таблетка" - J05AB14, "Эверолимус, таблетка" - L01XE10";
"Ересектерге арналған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі дәрілік заттар" деген 3-бөлімде:
1-1-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Карведилол, таблетка" - C07AG02, "диуретиктармен біріктірілген Периндоприл, таблетка" - C09BA04";
27-жол алып тасталсын;
29-жол алып тасталсын;
"18 жасқа дейінгі балаларға арналған амбулаториялық деңгейде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі дәрілік заттар, медициналық бұйымдар және арнайы емдік өнімдер" деген 4-бөлімде:
1-1-жолда дәрілік заттардың мынадай атаулары алып тасталсын: "Карведилол, таблетка" - C07AG02, "диуретиктармен біріктірілген Периндоприл, таблетка" - C09BA04";

исключить строку 19-1.
2. Департаменту лекарственной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев с двадцать второго по тридцать восьмой пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова

19-1-жол алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрі-дәрмек саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жиырма екінші абзацынан бастап отыз сегізінші абзацты қоспағанда, алғашқы ресми жариялған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова