Об утверждении Правил определения исполнителем ставок социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование, удержания и перечисления оператором интернет-платформы индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование, а также распределения и перечисления сумм, уплаченных оператором интернет-платформы, возврата ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату оператору интернет-платформы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 392. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35173.
В соответствии с подпунктами 22-1) и 22-2) пункта 1 статьи 17, пунктом 4 статьи 102-1 Социального кодекса Республики Казахстан, статьей 14 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктами 1) и 2-1) пункта 1 статьи 17, пунктом 3-3 статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения исполнителем ставок социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование, удержания и перечисления оператором интернет-платформы индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование, а также распределения и перечисления сумм, уплаченных оператором интернет-платформы, возврата ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату оператору интернет-платформы.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;

Орындаушының әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың мөлшерлемелерін айқындауы, интернет-платформа операторының жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды ұстап қалуы және аударуы, сондай-ақ интернет-платформа операторы төлеген сомаларды бөлу және аудару, қате (артық) төленген әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың сомаларын және (немесе) интернет-платформа операторына уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 392 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35173 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 17-бабы 1-тармағының 22-1) және 22-2) тармақшаларына, 102-1-бабының 4-тармағына, Қазақстан Республикасы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Кодексінің 14-бабына, Қазақстан Республикасының "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңының 17-бабы 1-тармағының 1) және 2-1) тармақшалары мен 30-бабының 3-3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған орындаушының әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың мөлшерлемелерін айқындауы, интернет-платформа операторының жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды ұстап қалуы және аударуы, сондай-ақ интернет-платформа операторы төлеген сомаларды бөлу және аудару, қате (артық) төленген әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың сомаларын және (немесе) интернет-платформа операторына уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 392
Правила определения исполнителем ставок социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование, удержания и перечисления оператором интернет-платформы индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование, а также распределения и перечисления сумм, уплаченных оператором интернет-платформы, возврата ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату оператору интернет-платформы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения исполнителем ставок социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование, удержания и перечисления оператором интернет-платформы индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование, а также распределения и перечисления сумм, уплаченных оператором интернет-платформы, возврата ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату оператору интернет-платформы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 22-1) и 22-2) пункта 1 статьи 17, пунктом 4 статьи 102-1 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс), статьей 14 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый Кодекс), подпунктами 1) и 2-1) пункта 1 статьи 17, пунктом 3-3 статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон).

3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 392 бұйрығымен
бекітілген
Орындаушының әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың мөлшерлемелерін айқындауы, интернет-платформа операторының жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды ұстап қалуы және аударуы, сондай-ақ интернет-платформа операторы төлеген сомаларды бөлу және аудару, қате (артық) төленген әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың сомаларын және (немесе) интернет-платформа операторына уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орындаушының әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың мөлшерлемелерін айқындауы, интернет-платформа операторының жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды ұстап қалуы және аударуы, сондай-ақ интернет-платформа операторы төлеген сомаларды бөлу және аудару, қате (артық) төленген әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың сомаларын және (немесе) интернет-платформа операторына уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодексі), 17-бабы 1-тармағының 22-1) және 22-2) тармақшаларына, 102-1-бабының 4-тармағына Қазақстан Республикасы Кодексінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 14-бабына, Қазақстан Республикасының "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңының 17-бабы 1-тармағының 1) және 2-1) тармақшалары мен 30-бабының 3-3-тармағына сәйкес әзірленді.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальное мобильное приложение – мобильное приложение, разработанное уполномоченным органом в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет для целей применения упрощенного порядка исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, установленного параграфом 2-1 Налогового Кодекса, постановки на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя (снятия с такого регистрационного учета) на основании электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи налогоплательщика;
3) социальные отчисления (далее – СО) – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в ГФСС в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
5) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;
6) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также иные функции, определенные Социальным кодексом;
7) интернет-платформа – интернет-ресурс, предназначенный для осуществления взаимодействия между оператором интернет-платформы, заказчиком и исполнителем по оказанию услуг и выполнению работ;
8) оператор интернет-платформы (далее – Оператор) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, оказывающие с использованием интернет-платформы услуги по предоставлению технических, организационных (в том числе услуг с привлечением третьих лиц для оказания работ или услуг), информационных и иных возможностей с применением информационных технологий и систем для установления контактов и заключения сделок по оказанию услуг и выполнению работ между исполнителями и заказчиками, зарегистрированными на интернет-платформе;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнаулы мобильді қосымша – Салық кодексінің 2-1-параграфында белгіленген арнаулы салық режимін қолдану кезінде салық міндеттемелерін және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындаудың оңайлатылған тәртібін қолдану, дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою (осындай тіркеу есебінен алу) мақсаттары үшін салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган әзірлеген мобильді қосымша салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған құжат;
3) әлеуметтік аударымдар (бұдан әрі – ӘА) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
4) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – ӘМСҚ) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
5) бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – БСН) – заңды тұлға (филиал мен өкiлдiк) және қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк түрiнде жүзеге асыратын дара кәсiпкер үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;
6) Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын және зейнетақы төлемдерін тарту жөніндегі қызметті, сондай-ақ Әлеуметтік кодексте айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) интернет-платформа – интернет-платформа операторы, тапсырыс беруші мен орындаушы арасында қызметтер көрсету және жұмыстарды орындау бойынша өзара іс-қимылды жүзеге асыруға арналған интернет-ресурс;
8) интернет-платформа операторы (бұдан әрі – Оператор) – интернет-платформада тіркелген орындаушылар мен тапсырыс берушілер арасында қызметтер көрсету және жұмыстарды орындау бойынша байланыстар орнату және мәмілелер жасасу үшін ақпараттық технологиялар мен жүйелерді қолдана отырып, техникалық, ұйымдастырушылық (оның ішінде жұмыстарды немесе қызметтерді көрсету үшін үшінші тұлғаларды тарта отырып көрсетілетін қызметтерді), ақпараттық және өзге де мүмкіндіктерді ұсыну жөніндегі қызметтерді интернет-платформаны пайдалана отырып көрсететін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;

9) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – уникальный номер, формируемый для физического лица;
10) ведомственная автоматизированная информационная система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – АИС МТСЗН РК) – информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;
11) ведомственная информационная система Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ИС КГД) –информационная система, регулируемая внутренними документами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
12) Государственный фонд социального страхования (далее – ГФСС) – некоммерческая организация в форме акционерного общества, учредителем и единственным акционером которого является государство, производящая аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
13) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
14) обязательные пенсионные взносы (далее – ОПВ) – деньги, вносимые в соответствии с Социальным кодексом в ЕНПФ в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
15) взносы на обязательное социальное медицинское страхование (далее – ВОСМС) – деньги, уплачиваемые в ФСМС плательщиками взносов, указанными в пункте 2 статьи 14 Закона, и дающие право потребителям медицинских услуг получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;
16) исполнитель – физическое лицо, индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, зарегистрированные на интернет-платформе, оказывающие заказчикам услуги или выполняющие работы с использованием интернет-платформы на основании публичного договора.
Глава 2. Порядок определения исполнителем ставок социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование

9) жеке сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;
10) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ведомстволық автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚР Еңбекмині ААЖ) – зейнетақы және әлеуметтік аударымдар мен төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру жөніндегі ақпараттық жүйе;
11) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ведомстволық ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – МКК АЖ) – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ішкі құжаттарымен реттелетін ақпараттық жүйе;
12) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – МӘСҚ) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін, құрылтайшысы және жалғыз акционері мемлекет болып табылатын, акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым;
13) мемлекеттік кіріс органы – өз құзыреті шегінде бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;
14) міндетті зейнетақы жарналары (бұдан әрі – МЗЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына әлеуметтік кодекске сәйкес енгізілетін ақша;
15) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар (бұдан әрі – МӘМСЖ) – Заңның 14-бабының 2-тармағында көрсетілген жарналарды төлеушілер ӘМСҚ-ға төлейтін және медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек алуға құқық беретін ақша;
16) орындаушы – арнаулы мобильді қосымшаны пайдалана отырып, арнаулы салық режимін қолданатын, дара кәсіпкерлер болып табылатын орындаушылар.
2-тарау. Әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналарының және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың мөлшермелерін орындаушының айқындауы тәртібі

3. Исполнитель, являющийся индивидуальным предпринимателем, применяющий специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения (далее – исполнитель), самостоятельно определяет размеры ставок ОПВ, СО и ВОСМС (далее – социальные платежи).
Определение исполнителем размера ставок социальных платежей осуществляется в специальном мобильном приложении в профиле исполнителя во вкладке "Сведения для расчета налогов и социальных платежей" в подразделе "Порядок расчета обязательств" путем выбора одной из соответствующий опций "Стандартный расчет обязательств" либо "Расчет обязательств по ставке 4%".
При выборе опции "Стандартный расчет обязательств" размеры ставок социальных платежей устанавливаются в соответствии с пунктом 1 статьи 244 и подпунктом 2) пункта 1 статьи 249 Социального кодекса, абзацем первым пункта 3 статьи 28 Закона.
При выборе опции "Расчет обязательств по ставке 4%" размеры ставок социальных платежей устанавливаются в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 102-1 Социального Кодекса, абзацем вторым пункта 3 статьи 28 Закона.
Исполнитель изменяет выбранный размер ставок социальных платежей в специальном мобильном приложении один раз в течении календарного месяца не позднее 25 числа. Расчет социальных платежей производится с 1 числа месяца, следующего за месяцем, в котором произведено изменение размера ставок социальных платежей исходя из установленной ставки.
Размер ставки индивидуального подоходного налога применяется в соответствии с пунктом 1 статьи 686-3 Налогового Кодекса.
4. Объектом исчисления индивидуального подоходного налога и социальных платежей является доход, полученный исполнителем за оказанные услуги, выполненные работы, в соответствии со статьей 102-1 Социального Кодекса и пунктом 2-2 статьи 29 Закона.
При этом объект исчисления в месяц не может превышать:
для исчисления ОПВ – 50-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
для исчисления СО – 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
для исчисления ВОСМС – 10-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
5. Исчисление суммы индивидуального подоходного налога и социальных платежей производится специальным мобильным приложением ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
Глава 3. Порядок удержания и перечисления Оператором индивидуального подоходного налога, социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату

3. Арнаулы мобильдік қосымшаны пайдалана отырып, арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкер болып табылатын орындаушы (бұдан әрі – орындаушы) МЗЖ, ӘА және МӘМСЖ мөлшерін (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдер) дербес айқындайды.
Орындаушының әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелерінің мөлшерін айқындауы орындаушының бейініндегі арнаулы мобильді қосымшада "Міндеттемелерді есептеу тәртібі" кіші бөлімінде "Салықтар мен әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған мәліметтер" салымында "Міндеттемелерді стандартты есептеу" немесе "4% мөлшерлемесі бойынша міндеттемелерді есептеу" тиісті опцияларының бірін таңдау жолымен жүзеге асырылады.
"Міндеттемелердің стандартты есебі" опциясын таңдаған кезде әлеуметтік төлемдер мөлшері Әлеуметтік кодекстің 244-бабының 1-тармағына және 249-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, Заңның 28-бабы 3-тармағының бірінші абзацына сәйкес белгіленеді.
"4 % мөлшері бойынша міндеттемелерді есептеу" опциясын таңдаған кезде әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелерінің мөлшері Әлеуметтік кодекстің 102-1-бабының 2 және 3-тармақтарына, Заңның 28-бабы 3-тармағының екінші абзацына сәйкес белгіленеді.
Орындаушы арнаулы мобильді қосымшада әлеуметтік төлемдер ставкаларының таңдалған мөлшерін күнтізбелік ай ішінде бір рет 25-ші күннен кешіктірмей өзгертеді. Әлеуметтік төлемдерді есептеу белгіленген мөлшерлемеге сүйене отырып, әлеуметтік төлем ставкаларының мөлшерін өзгерту жүргізілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап жүргізіледі.
Жеке табыс салығы мөлшерлемесінің мөлшері Салық кодексінің 686-3-бабының 1-тармағына сәйкес қолданылады.
4. Әлеуметтік кодекстің 102-1-бабына және Заңның 29-бабының 2-2-тармағына сәйкес орындаушының көрсетілген қызметтер, орындалған жұмыстар үшін алған табысы жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерді есептеу объектісі болып табылады.
Бұл ретте бір оператордан айына есептеу объектісі:
МЗЖ есептеу үшін – республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 50 еселенген мөлшерінен;
ӘА есептеу үшін – республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген 7 еселенген жалақының ең төмен мөлшерінен;
МӘМСЖ есептеу үшін – республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
5. Жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер сомасын есептеуді арнаулы мобильді қосымша ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей жүргізеді.
3-тарау. Жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды және (немесе) оларды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды оператордың ұстап қалуы мен аударуы

6. Оператор ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, передает сведения о доходах, полученных при оказании услуг и (или) выполнении работ исполнителями в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД МФ РК), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам посредством специального мобильного приложения.
7. На основании переданных сведений, в том числе по чекам контрольно-кассовых машин, передаваемым в установленном порядке операторами фискальных данных, КГД МФ РК осуществляет исчисление сумм индивидуального подоходного налога и социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату (округленную до тенге) в соответствии с определенными исполнителями размерами ставок с учетом максимальных порогов и принадлежности исполнителей к лицам, освобожденным от уплаты ОПВ и СО, и лицам, за которых государство оплачивает ВОСМС в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
Сведения о принадлежности исполнителей к лицам, освобожденным от уплаты ОПВ и СО, и лицам, за которых государство оплачивает ВОСМС, предоставляются в ИС КГД из АИС МТСЗН РК для обеспечения корректного исчисления сумм к удержанию с дохода исполнителей для уплаты индивидуального подоходного налога и социальных платежей.
8. КГД МФ РК посредством сервисов интеграционного взаимодействия в режиме актуализации передает сведения об исчисленных суммах индивидуального подоходного налога и социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату, а также выбранные опции исполнителей согласно пункту 3 настоящих Правил:
- Оператору – для удержания и перечисления;
- в АИС МТСЗН РК – для осуществления Государственной корпорацией сверки с суммами социальных платежей, перечисленными Оператором.
9. Удержанные (начисленные) суммы индивидуального подоходного налога, в том числе задолженности и (или) пени за его несвоевременную и (или) неполную уплату перечисляются Оператором безналичным способом через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в орган государственных доходов по месту нахождения исполнителя.
Удержанные (начисленные) суммы социальных платежей, в том числе задолженности и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату перечисляются Оператором безналичным способом через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на банковский счет Государственной корпорации с соблюдением требований Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
Перечисление сумм индивидуального подоходного налога и социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату производится Оператором отдельными платежными поручениями ежемесячно, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, с указанием периода (месяц, год) в формате "ММГГГГ" с приложением информации по исполнителям.

6. Оператор ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей орындаушылардың қызметтер көрсетуі және (немесе) жұмыстарды орындауы кезінде алған табыстары туралы мәліметтерді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – ҚР Қаржымині МКК) арнаулы мобильді қосымша арқылы береді.
7. Берілген мәліметтер негізінде, оның ішінде фискалдық деректер операторлары белгіленген тәртіппен беретін бақылау-касса машиналарының чектері бойынша ҚР ҚМ МКК жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін (теңгеге дейін дөңгелектелген) өсімпұлдың сомаларын есептеуді ең жоғары шек пен орындаушылардың МЗЖ және ӘА төлеуден босатылған адамдарға, осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес мемлекет МӘМСЖ төлейтін адамдарға тиесілігін ескере отырып, орындаушылар айқындаған мөлшерлемелердің мөлшеріне сәйкес жүзеге асырады.
Орындаушылардың МЗЖ және ӘА төлеуден босатылған адамдарға және мемлекет МӘМСЖ төлейтін адамдарға тиесілігі туралы мәліметтер жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерді төлеуге орындаушылардың табысынан ұстап қалуға арналған сомаларды дұрыс есептеуді қамтамасыз ету үшін ҚР Еңбекмині ААЖ-дан МКК АЖ-ға беріледі.
8. ҚР ҚМ МКК өзектендіру режимінде интеграциялық өзара іс-қимыл сервистері арқылы жеке табыс салығының және әлеуметтік төлемдердің және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдардың есептелген сомалары, сондай-ақ осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес орындаушылардың таңдаған опциялары туралы мәліметтерді береді:
- ұстап қалу және аудару үшін – Операторға;
- ҚР ЕХӘҚМ ААЖ-да – Мемлекеттік корпорацияның оператор аударған әлеуметтік төлемдер сомасымен салыстыруды жүзеге асыруы үшін.
9. Жеке табыс салығының, оның ішінде оның уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін берешектің және (немесе) өсімпұлдың ұсталған (есептелген) сомаларын Оператор екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы орындаушының орналасқан жері бойынша мемлекеттік кіріс органына қолма-қол ақшасыз тәсілмен аударады.
Әлеуметтік төлемдердің, оның ішінде олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін берешектің және (немесе) өсімпұлдың ұсталған (есептелген) сомаларын Оператор "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтай отырып, екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы мемлекеттік корпорацияның банк шотына қолма-қол ақшасыз тәсілмен аударады.
Жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер және (немесе) оларды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомаларын аударуды Оператор ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, кезеңді (айды, жылды) көрсете отырып, "ААЖЖЖЖ" форматында орындаушылар бойынша ақпаратты қоса бере отырып жекелеген төлем тапсырмаларымен жүргізеді.

10. От уплаты социальных отчислений освобождается Оператор за лиц, указанных в пункте 1 статьи 207 Социального кодекса.
От уплаты обязательных пенсионных взносов освобождается Оператор за лиц, определенных пунктом 3 статьи 248 Социального кодекса.
От уплаты взносов на обязательное социальное медицинское страхование освобождается Оператор за лиц, определенных пунктом 7 статьи 28 Закона.
11. В случае несвоевременного перечисления Оператором индивидуального подоходного налога и социальных платежей, перечисление производится за каждый месяц отдельно платежным поручением с указанием информации по исполнителям.
12. Информация по исполнителям, за которых производится перечисление сумм индивидуального подоходного налога и социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату содержит по каждому исполнителю: БИН/ИИН Оператора, индивидуальный идентификационный номер исполнителя; фамилию, имя, отчество (при его наличии); период (месяц, год в формате "ММГГГГ"), за который уплачиваются суммы, перечисляемую сумму, исчисленную КГД МФ РК.
13. При несвоевременной уплате Оператором сумм индивидуального подоходного налога и социальных платежей за исполнителей органы государственных доходов принимают способы и меры взыскания в порядке и сроки, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
При уплате суммы пени за несвоевременную и (или) неполную уплату сумм индивидуального подоходного налога и социальных платежей в орган государственных доходов, ГФСС, ЕНПФ, ФСМС, Оператор представляет в банк второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, платежное поручение с указанием соответствующего кода назначения платежа за период (месяц, год в формате "ММГГГГ").
14. Банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, перечисляют суммы индивидуального подоходного налога и социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату в органы государственных доходов и Государственную корпорацию, в день их инициирования Оператором.
При этом в платежном поручении, формируемом банками второго уровня или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, указываются период за который уплачиваются суммы индивидуального подоходного налога и социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату в формате "ММГГГГ", а также в списочной части назначение платежа по исполнителям указывается ставка применяемая к исполнителю в формате *1%* - для налоговых ставок и социальных платежей в соответствии со статьей 102-1 Социального кодекса, *10%* - для размера ОПВ согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 249 Социального кодекса, *3,5%* - для стандартных налоговых ставок по СО, *5%* - для стандартных налоговых ставок по ВОСМС.
В случаях несоответствия указанной ставки и (или) ее отсутствия в назначениях социальных платежей по исполнителям, Государственной корпорацией осуществляется полный возврат сумм Оператору с указанием соответствующей причины.

10. Оператор Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлеуден босатылады.
Оператор Әлеуметтік кодекстің 248-бабының 3-тармағында айқындалған адамдар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеуден босатылады.
Оператор Заңның 28-бабының 7-тармағында айқындалған адамдар үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды төлеуден босатылады.
11. Оператор жеке табыс салығын және әлеуметтік төлемдерді уақтылы аудармаған жағдайда, аударым әр ай үшін орындаушылар бойынша ақпаратты көрсете отырып, төлем тапсырмасымен жеке жүргізіледі.
12. Жеке табыс салығының және әлеуметтік төлемдердің және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың сомаларын аудару жүргізілетін орындаушылар бойынша ақпарат әрбір орындаушы бойынша: оператордың БСН/ЖСН, орындаушының жеке сәйкестендіру нөмірі; тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); кезеңі (айы, жылы "ААЖЖЖЖ" форматында), ол үшін ҚР ҚМ МКК есептелген аударылатын сомасы төленеді.
13. Оператор орындаушылар үшін жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің сомаларын уақтылы төлемеген кезде Мемлекеттік кіріс органдары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімдерде өндіріп алу тәсілдері мен шараларын қабылдайды.
Мемлекеттік кіріс органына, МӘСҚ, БЖЗҚ, ӘМСҚ-ға жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің сомаларын уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасын төлеген кезде Оператор Екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға кезеңге (ай, жыл) төлем тағайындаудың тиісті кодын көрсете отырып, төлем тапсырмасын "ААЖЖЖЖ" форматында ұсынады.).
14. Екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жеке табыс салығының және әлеуметтік төлемдердің және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың сомаларын Оператор бастама жасаған күні мемлекеттік кіріс органдарына және Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Бұл ретте екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қалыптастыратын төлем тапсырмасында жеке табыс салығының және әлеуметтік төлемдердің және (немесе) олардың "ААЖЖЖЖ" форматында уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың сомалары төленетін кезең, Әлеуметтік кодекстің 102-1-бабына сәйкес салық мөлшерлемелері мен әлеуметтік төлемдер үшін – *1%*, Әлеуметтік кодекстің 249-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес МЗЖ мөлшері үшін – *10%*, ӘА бойынша стандартты салық мөлшерлемелері үшін – *3,5%*, МӘМСЖ бойынша стандартты салық мөлшерлемелері үшін – *5%* форматында орындаушыға қолданылатын мөлшерлеме көрсетіледі.
Көрсетілген ставка сәйкес келмеген және (немесе) орындаушылар бойынша әлеуметтік төлем тағайындауларында болмаған жағдайларда Мемлекеттік корпорация тиісті себебін көрсете отырып, сомаларды операторға толық қайтаруды жүзеге асырады.

15. Оператор в установленном законодательством порядке обеспечивает сохранность сведений об исчисленных и уплаченных суммах индивидуального подоходного налога и социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату, в том числе о возврате ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату на электронном или бумажном носителях в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
При прекращении деятельности Оператора документы об исчислении и уплате сумм индивидуального подоходного налога и социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату передаются в Государственный архив.
Глава 4. Распределение и перечисление, а также возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату
16. Распределение и перечисление сумм социальных платежей и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату в ГФСС, ЕНПФ и ФСМС осуществляется Государственной корпорацией в течение трех рабочих дней со дня поступления в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 17 Социального кодекса и с подпунктом 1) пункта 1 статьи 17 Закона.
Оплата ИПН и социальных платежей, произведенная Оператором за исполнителей, подлежит распределению на лицевые счета исполнителей, на основе сведений КГД МФ РК по исчисленным к уплате суммам социальных платежей.
17. Государственная корпорация в течение трех рабочих дней осуществляет возврат социальных платежей с указанием причины возврата на банковский счет Оператора за исполнителя, в реквизитах которого допущены ошибки, а также за исполнителей, освобожденных от уплаты социальных платежей, указанных в пункте 11 настоящих Правил.
В случаях уплаты сумм социальных платежей по исполнителям меньше исчисленных к уплате сумм социальных платежей по данным КГД МФ РК, Государственной корпорацией осуществляется полный возврат сумм Оператору с указанием соответствующей причины.
В случаях уплаты сумм социальных платежей по исполнителям больше исчисленных к уплате сумм социальных платежей по данным КГД МФ РК, Государственной корпорацией осуществляется частичный возврат в размере превышающей суммы Оператору с указанием соответствующей причины.
В случаях уплаты сумм социальных платежей по исполнителям, по которым отсутствуют данные по исчисленным к уплате суммам социальных платежей от КГД МФ РК, Государственной корпорацией осуществляется полный возврат сумм Оператору с указанием соответствующей причины.
В случае осуществления Государственной корпорацией возврата социальных платежей на банковский счет Оператора, Оператор принимает меры по исправлению допущенных ошибок в течение трех рабочих дней и перечисляет исчисленные к уплате суммы социальных платежей по данным КГД МФ РК.
Возврат ИПН осуществляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
приложение 1
к Правилам определения
исполнителем ставок
социальных отчислений,
обязательных пенсионных
взносов, взносов на
обязательное социальное
медицинское страхование,
удержания и перечисления
оператором интернет-
платформы индивидуального
подоходного налога,
обязательных пенсионных
взносов, социальных
отчислений, взносов на
обязательное социальное
медицинское страхование,
а также распределения и
перечисления сумм, уплаченных
оператором интернет-
платформы, возврата
ошибочно (излишне)
уплаченных сумм социальных
отчислений, обязательных
пенсионных взносов,
взносов на обязательное
социальное медицинское
страхование и (или) пени за их
несвоевременную и (или)
неполную уплату оператору
интернет-платформы
Форма
Сведения об операторе _________________________________________________
(Наименование/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН/ИИН_____________________________________________________________
Руководитель (заполняется, в случае если оператор юридическое лицо) _________
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ИИН________________
Сведения, передаваемые Оператором о доходах, полученных при оказании услуг и (или) выполнении работ исполнителями
Наименование / фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя
БИН / ИИН исполнителя
Период (месяц, год) полученного дохода исполнителя
Сумма дохода за оказание услуг и (или) выполнение работ исполнителем
1.
2.
Ответственность Оператора
Я (мы) несу (несем) ответственность за достоверность и полноту сведений, указанных в настоящем приложении.
Дата предоставления сведений "____" ____________ 202__ г.

15. Оператор заңнамада белгіленген тәртіппен жеке табыс салығының және әлеуметтік төлемдердің және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың есептелген және төленген сомалары туралы, оның ішінде әлеуметтік төлемдердің қате (артық) төленген сомаларын және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды қайтару туралы мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етеді бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес электрондық немесе қағаз жеткізгіштерде төлеу.
Оператордың қызметі тоқтатылған кезде жеке табыс салығының және әлеуметтік төлемдердің және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың сомаларын есептеу және төлеу туралы құжаттар мемлекеттік мұрағатқа беріледі.
4-тарау. Әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын бөлу және аудару, сондай-ақ қайтару
16. Әлеуметтік төлемдер және (немесе) өсімпұлдар сомаларын МӘСҚ, БЖЗҚ және ӘМСҚ-ға уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін бөлуді және аударуды Мемлекеттік корпорация әлеуметтік Кодекстің 17-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына және Заңның 17-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Орындаушылар үшін оператор жүргізген ЖТС және әлеуметтік төлемдерді төлеу ҚР ҚМ МКК-нің әлеуметтік төлемдердің есептелген сомалары бойынша мәліметтері негізінде орындаушылардың жеке шоттарына бөлінуге жатады.
17. Мемлекеттік корпорация деректемелерінде қателіктер жіберілген Орындаушы үшін, сондай-ақ осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген әлеуметтік төлемдерді төлеуден босатылған орындаушылар үшін Оператордың банк шотына қайтару себебін көрсете отырып, үш жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемдерді қайтаруды жүзеге асырады.
Орындаушылар бойынша әлеуметтік төлемдер сомалары төленген жағдайларда ҚР ҚМ МКК деректері бойынша төленуге есептелген әлеуметтік төлемдер сомаларынан аз, Мемлекеттік корпорация тиісті себебін көрсете отырып, сомаларды операторға толық қайтаруды жүзеге асырады.
Орындаушылар бойынша әлеуметтік төлемдер сомасы ҚР ҚМ МКК деректері бойынша төленуге есептелген әлеуметтік төлемдер сомасынан көп төленген жағдайда, Мемлекеттік корпорация тиісті себебін көрсете отырып, сомадан асатын соманы операторға қайтаруды жүзеге асырады.
ҚР ҚМ МКК-дан төленетін әлеуметтік төлемдер сомалары бойынша деректер жоқ орындаушылар бойынша әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеген жағдайларда Мемлекеттік корпорация тиісті себебін көрсете отырып, сомаларды операторға толық қайтаруды жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация Оператордың банктік шотына әлеуметтік төлемдерді қайтаруды жүзеге асырған жағдайда, Оператор үш жұмыс күні ішінде жіберілген қателерді түзету жөнінде шаралар қабылдайды және ҚР ҚМ МКК деректері бойынша төлеуге есептелген әлеуметтік төлем сомаларын аударады.
ЖТС қайтару Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Орындаушының әлеуметтік
аударымдардың, міндетті
зейнетақы жарналардың,
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыруға
жарналардың мөлшерлемелерін
айқындауы, интернет-платформа
операторының жеке табыс
салығын, міндетті зейнетақы
жарналарын, әлеуметтік
аударымдарды және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыруға жарналарды ұстап
қалуы және аударуы, сондай-ақ
интернет-платформа операторы
төлеген сомаларды бөлу және
аудару, қате (артық) төленген
әлеуметтік аударымдардың,
міндетті зейнетақы
жарналарының, міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыруға жарналардың
сомаларын және (немесе)
интернет-платформа
операторына уақтылы
және (немесе) толық төлемегені
үшін өсімпұлдарды
қайтару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Оператор туралы мәліметтер ____________________________________________
(Атауы/тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БСН/ЖСН __________________
Басшы (егер оператор заңды тұлға болса, толтырылады)______________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖСН_______________________
Оператор қызметтер көрсету және (немесе) орындаушылардың жұмыстарды орындауы кезінде алған табыстары туралы беретін мәліметтер
Орындаушының атауы / тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Орындаушының БСН / ЖСН
Орындаушының алған табысының кезеңі (айы, жылы)
Орындаушының қызметтер көрсеткені және (немесе) жұмыстарды орындағаны үшін табыс сомасы
1.
2.
Оператордың жауаптылығы
Мен (біз) осы қосымшада көрсетілген мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығы үшін жауаптымын (жауаптымыз).
Мәліметтерді ұсыну күні 202__ ж. "____" ____________.