О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35179.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 9) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"9) правила перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха;";
пункт 3:
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
"41) регулируемая услуга по реализации тепловой энергии – услуга по продаже потребителям произведенной и (или) купленной тепловой энергии, оказываемая субъектами в соответствии с заключенными договорами;";
подпункт 51) изложить в следующей редакции:
"51) метод индексации – формирование тарифа путем ежегодной индексации утвержденного тарифа субъектом естественной монополии малой мощности;";
подпункт 60) изложить в следующей редакции:
"60) субъект естественной монополии малой мощности – субъект, предоставляющий регулируемые услуги:
по производству, передаче, распределению и реализации тепловой энергии от отопительных котельных с общей установленной мощностью до двадцати Гкал/час включительно, относящихся к централизованным или местным системам теплоснабжения;
водоснабжения и (или) водоотведения объемом до пятисот тысяч кубических метров в год;
по подаче воды для орошения объемом до тридцати миллионов кубических метров в год;
подъездных путей объемом до пятидесяти тысяч вагон/км, вагон/час в год при отсутствии конкурентного подъездного пути;
по передаче электрической энергии объемом до двадцати пяти миллионов килоВатт-час (далее – кВт.ч.) в год.
К субъекту естественной монополии малой мощности также относится субъект по предоставляемой регулируемой услуге, доход от которой не превышает пяти процентов дохода от всех регулируемых услуг субъекта за один календарный год. При этом по оставшимся регулируемым услугам субъект не относится к субъекту малой мощности.";
подпункт 89) изложить в следующей редакции:
"89) необоснованный доход – дополнительный доход, полученный субъектом в результате превышения тарифа, в том числе неправомерного начисления по показаниям прибора учета, объемам, величине и по нормам потребления услуг, утвержденного ведомством уполномоченного органа, и (или) нецелевого использования средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, неисполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных ведомством уполномоченного органа размеров, неисполнения или нецелевого использования средств, предусмотренных тарифной сметой на выполнение инвестиционных программ;";
подпункт 116) изложить в следующей редакции:

"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 80 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35179 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
1-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу бойынша реттеліп көрсетілетін қызмет құнын қайта есептеу қағидаларын;";
3-тармақ:
мынадай мазмұндағы 41) тармақшамен толықтырылсын:
"41) жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттелетін қызмет – жасалған шарттарға сәйкес субъектілер көрсететін өндірілген және (немесе) сатып алынған жылу энергиясын тұтынушыларға сату жөніндегі қызмет;";
мынадай мазмұндағы 51) тармақшамен толықтырылсын:
"51) индекстеу әдісі – қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің бекітілген тарифтерді жыл сайын индекстеуі арқылы тарифтерді қалыптастыру;";
60) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"60) қуаттылығы аз субъект – реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъект:
орталықтандырылған немесе жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жалпы белгіленген қуаты бір сағат ішінде жиырма Гигакалорий (бұдан әрі – Гкал/сағ) дейін жылыту қазандықтарынан жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және өткізу бойынша;
көлемі жылына бес жүз мың текше метрге дейін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру;
көлемі жылына отыз миллион текше метрге дейін суару үшін су беру бойынша;
бәсекелес кірме жол болмаған кезде көлемі жылына елу мың вагон/км, вагон/сағат дейін кірме жолдар;
көлемі жылына жиырма бес миллион килоВатт-сағатқа (бұдан әрі – кВт.сағ.) дейінгі электр энергиясын беру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъект.
Қуаттылығы аз субъектіге кірісі күнтізбелік бір жылда субъектінің барлық реттеліп көрсетілетін қызметтерінен түскен кірістің бес пайызынан аспайтын реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша субъект те жатады. Бұл ретте қалған реттелетін қызметтер бойынша субъект қуаттылығы аз субъектіге жатпайды.";
89) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"89) негізделмеген кіріс – уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті асырып көрсету, оның ішінде көрсетілетін қызметтерді есепке алу аспабының көрсеткіштері, тұтыну көлемі, шамасы және нормалары бойынша құқыққа сыйымсыз есепке жазу және (немесе) тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатсыз пайдалану, уәкілетті органның ведомствосы бекіткен мөлшердің бес пайызынан астамға тарифтік смета шығындарының баптарын орындамау, инвестициялық бағдарламаларды орындауға тарифтік сметада көзделген қаражатты игермеу немесе мақсатсыз пайдалану нәтижесінде субъект алған қосымша кіріс;

"116) стратегические товары:
уголь, газ, мазут и дизельное топливо, используемые в качестве топлива для производства тепловой энергии субъектами;
электрическая энергия с учетом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки для компенсации потерь – для субъектов в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения, а также передачи и распределения тепловой энергии;
тепловая энергия – для субъектов в сфере реализации тепловой энергии и для нормативных потерь в сфере передачи и распределения тепловой энергии;
газ – для собственных нужд и потерь для субъектов в сферах хранения, транспортировки товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировки сырого газа по соединительным газопроводам;
вода – для субъектов в сферах водоснабжения, производства тепловой энергии;";
пункт 10:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) особенности определения тарифа по стимулирующему методу тарифного регулирования для субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи, распределения и (или) реализации тепловой энергии, транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан;
Формирование и утверждение тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи, распределения и (или) реализации тепловой энергии, транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Параграфом 3-1 Главы 2 настоящих Правил;";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) внедрение инноваций при предоставлении регулируемых услуг, направленных на модернизацию (техническое перевооружение) и расширение действующих производств, создание и развитие современной инфраструктуры в целях получения положительного экономического и технологического эффекта.";
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) ежегодное установление субъектом естественной монополии малой мощности тарифа путем индексации утвержденного тарифа не выше уровня, определяемого ведомством уполномоченного органа в соответствии Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам;";

116) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"стратегиялық тауарлар:
субъектілер жылу энергиясын өндіру үшін отын ретінде пайдаланатын көмір, газ, мазут және дизель отыны;
электр энергиясы – электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, сондай-ақ жылу энергиясын беру және бөлу салаларындағы субъектілер үшін;
жылу энергиясы – жылу энергиясын өткізу саласындағы субъектілер үшін және жылу энергиясын беру және бөлу саласындағы нормативтік шығындар үшін;
газ – тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ жалғастырушы газ құбырлары арқылы шикі газды тасымалдау салаларындағы субъектілердің өз мұқтаждары мен шығындары үшін;
су – сумен жабдықтау, жылу энергиясын өндіру салаларындағы субъектілер үшін;";
10-тармақ:
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
10) электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) өткізу, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін субъектілер үшін тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісі бойынша тарифті айқындау ерекшеліктерін көздейді.
Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) өткізу, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілерді тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифтерді қалыптастыру және бекіту осы Қағидалардың 2-тарауының 3-1-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға (техникалық қайта жарақтандыруға) және кеңейтуге, оң экономикалық және технологиялық әсер алу мақсатында заманауи инфрақұрылымды құруға және дамытуға бағытталған реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде инновацияларды енгізу.";
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын деңгейден аспайтын бекітілген тарифті индекстеу жолымен қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің жыл сайынғы тарифті белгілеуі;";

подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) установление тарифа субъектом, осуществляемое субъектом естественной монополии малой мощности при расчете тарифа методом индексации;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. При изменении объемов предоставленных услуг в связи с уменьшением количества потребителей без приборов учета субъект представляет заявку на утверждение тарифов, дифференцированных в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета, на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии, в том числе без изменения тарифа, утвержденного в соответствии с настоящими Правилами, с приложением следующих обосновывающих материалов:
1) пояснительная записка о необходимости утверждения дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета, в том числе без изменения тарифа, утвержденного в соответствии с настоящими Правилами;
2) расчет дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета;
3) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии потребителями, относящимся к группе населения, в том числе с разбивкой по имеющим и не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящимся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) с приложением обосновывающих материалов (договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов);
4) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии прочими и бюджетными потребителями, в том числе с разбивкой по имеющим и не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением прочих потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) с приложением обосновывающих материалов (договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов);

13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тарифті индекстеу әдісімен есептеген кезде қуаттылығы аз табиғи монополия субъект жүзеге асыратын субъектінің тарифті белгілеуі;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар санының азаюына байланысты ұсынылған қызметтер көлемінің өзгеруі кезінде субъект жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес бекітілген тарифті өзгертпей, сараланған тарифтерді бекітуге өтінімді мына негіздейтін келесі материалдарды қоса береді:
1) есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді бекіту қажеттігі туралы түсіндірме жазба, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес бекітілген тарифті өзгертусіз;
2) есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтердің есептеуі;
3) негіздейтін материалдарды (субъект жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне тарифтердің деңгейін қолдау немесе тарифтердің деңгейін өсіру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуді негізге ала отырып жасалған есептеулермен) қоса бере отырып, халықтың тобына жататын тұтынушылардың, оның ішінде үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және аспаптары жоқ (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй ғимараттардың , барак үлгісіндегі үйлерде тұрып жатқан халық тобына жататын жеке тұлға тұтынушыларды қоспағанда) тұтынушыларды бөліп көрсете отырып, жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпарат;
4) негіздейтін материалдарды (субъект жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, ниет хаттамалармен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау немесе тарифтердің деңгейін өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол берілмеуін негізге ала отырып, жасалған есептеулермен) өзге де және бюджеттік тұтынушылардың, оның ішінде үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және аспаптары жоқ (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық үй-жайларда, барак үлгісіндегі үйлерде орналасқан халық тобына жататын жеке тұлға тұтынушыларды қоспағанда) тұтынушыларды көрсете отырып, жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпарат;

5) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии потребителями (в том числе с разбивкой по физическим лицам, прочим и бюджетным потребителям), проживающими или расположенными в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии;
6) перечень ветхих, аварийных помещений, домов барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Субъект самостоятельно перераспределяет статьи затрат в утвержденной тарифной смете в целях осуществления срочных ремонтных работ для предупреждения чрезвычайных ситуаций или аварий с обязательным уведомлением уполномоченного органа.";
абзац второй пункта 31 изложить в следующей редакции:
"Субъект доводит до сведения потребителя информацию о введении тарифов, дифференцированных в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии, в том числе без изменения тарифа, утвержденного в соответствии с настоящими Правилами, не позднее, чем за семь календарных дней до введения их в действие путем размещения данной информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект осуществляет свою деятельность.";
абзац четвертый пункта 48 изложить в следующей редакции:
"расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сферах по передаче электрической энергии, водоснабжению и (или) водоотведению, производству, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии и транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан;";
заголовок Раздела 3 Параграфа 2 Главы 2 изложить в следующей редакции:
"Раздел 3. Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии";
пункты 62 и 63 изложить в следующей редакции:
"62. Расчет тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии распространяется на субъектов, независимо от форм собственности оказывающих услугу по реализации тепловой энергии.
63. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии определяется по формуле:
Примечание ИЗПИ!
Действие абзаца первого подпункта 1) пункта 63 приостановлено до 01.07.2025 приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2024 № 122 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования) установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции.

5) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй ғимараттарда, барак үлгісіндегі үйлерде тұрып жатқан немесе орналасқан тұтынушылардың (оның ішінде жеке тұлғалар, бюджеттік және өзге де тұтынушылар бойынша бөліп көрсете отырып) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпарат;
6) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық үй-жайлардың, барак үлгісіндегі үйлердің тізбесі.";
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органды міндетті түрде хабардар ете отырып, төтенше жағдайлардың немесе авариялардың алдын алу үшін шұғыл жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру мақсатында бекітілген тарифтік сметадағы шығындар баптарын дербес қайта бөледі.";
31-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Субъект жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес бекітілген тарифті өзгертпестен енгізу туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей, субъект өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында осы ақпаратты орналастыру жолымен тұтынушының назарына жеткізеді.";
48-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеуді;";
2-тараудың 2-параграфының 3-бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бөлім. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктері";
62 және 63-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу тетігі меншік нысанына қарамастан, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілеріне.
63. Жылу энергиясымен өткізу у жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті мынадай формула бойынша анықталады:

"111. Уровень прибыли, включаемый в тариф ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, и амортизационных отчислений, за исключением субъектов естественных монополий малой мощности.";
заголовок Параграфа 3-1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3-1. Расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сферах по передаче электрической энергии, водоснабжению и (или) водоотведению, производству, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии и транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан";
заголовок Раздела 1 изложить в следующей редакции:
"Раздел 1. Особенности расчета тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сферах по передаче электрической энергии, водоснабжению и (или) водоотведению, производству, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии и транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан";
пункт 208-126 изложить в следующей редакции:
"208-126. В каждом году регуляторного периода применяется механизм стимулирования производительности и эффективности, целью которого является стимулирование субъекта к достижению показателей качества и надежности, в том числе, с учетом инновационных решений.
Ведомство уполномоченного органа совместно с государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях, и (или) местным исполнительным органом участвуют в установлении показателей качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъектов, предусмотренных пунктами 208-131, 208-132 и 208-133 настоящих Правил.";
абзац первый пункта 208-132 изложить в следующей редакции:
"208-132. Ведомство уполномоченного органа для субъектов, оказывающих регулируемые услуги по производству, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:";
пункт 209 изложить в следующей редакции:
"209. Индексация тарифов производится субъектом естественной монополии малой мощности не чаще одного раза в двенадцать месяцев.";
пункт 211 изложить в следующей редакции:
"211. Субъект естественной монополии малой мощности самостоятельно осуществляет распределение затрат, рассчитанных в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 245 изложить в следующей редакции:

"111. Тарифке қосылатын пайданың деңгейі қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, инвестициялық бағдарламаны және амортизациялық аударымдарды іске асыру үшін қажетті қаражатты есепке ала отырып шектеледі.";
3-1-параграфтың тақырыбы редакцияда жазылсын:
"3-1 параграф. Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеу.";
1-бөлімнің тақырыбы редакцияда жазылсын:
"1-бөлім. Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеудің ерекшеліктері.";
208-126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"208-126. Реттеу кезеңінің әрбір жылында өнімділік пен тиімділікті ынталандыру тетігі қолданылады, оның мақсаты субъектіні сапа мен сенімділік көрсеткіштеріне, оның ішінде инновациялық шешімдерді ескере отырып, қол жеткізуге ынталандыру болып табылады.
Уәкілетті органның ведомствосы тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және (немесе) жергілікті атқарушы органмен бірлесіп осы Қағидалардың 208-131, 208-132 және 208-133-тармақтарында көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы, сенімділігі және субъекттер қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін белгілеуге қатысады.";
208-132-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"208-132. Уәкілетті органның ведомствосы жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері:";
209-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"209. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі тарифтерді индекстеуді он екі айда бір реттен жиілетпей жүргізеді.";
211-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"211. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъект осы Қағидаларға сәйкес есептелген шығындарды бөлуді дербес жүзеге асырады.";
245-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"245. Тариф, рассчитанный в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно Главе 2 настоящих Правил, дифференцируется в зависимости от группы потребителей, наличия или отсутствия у потребителя прибора учета, рода перевозимых грузов, типа подвижного состава, расстояния перевозки, объема (веса) перевозимых грузов в разных сферах естественных монополий и утверждается ведомством уполномоченного органа отдельно для каждой группы на основе экономически обоснованных затрат и прибыли.
Полученный дополнительный доход при применении дифференциации тарифа субъект направляет на увеличение инвестиционной программы.";
заголовок Раздела 3 изложить в следующей редакции:
"Раздел 3. Дифференциация тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии";
пункты 268, 269, 270, 271 и 272 изложить в следующей редакции:
"268. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии дифференцируется по группам потребителей, в том числе в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета потребления тепловой энергии.
Тарифы для групп потребителей определяются исходя из тарифа, определенного в соответствии с Особенностями механизма расчета тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии согласно разделу 3 Параграфа 2 настоящих Правил, с учетом:
уровня платежеспособности населения соответствующего региона;
влияния на инфляцию;
структуры потребления тепловой энергии;
уровня развития промышленного производства;
создания стимулов для энергосбережения.
269. В целях дифференциации тарифа по реализации тепловой энергии потребители подразделяются на группы:
1) физические лица, относящиеся к категории населения – первая группа;
2) прочие потребители, не относящиеся к первой и третьей группам – вторая группа;
3) бюджетные организации, содержащиеся за счет бюджетных средств – третья группа.
270. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии для первой группы потребителей определяется по формуле:
Тнас. = Тдейст.нас. * k1 (тенге/Гкал), где:
Тдейст.нас. – действующий тариф на регулируемые услуги субъекта по реализации тепловой энергии для первой группы потребителей;
k1 – коэффициент изменения тарифа на реализацию тепловой энергии для первой группы потребителей, определенный в соответствии с пунктом 268 настоящих Правил.
271. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергией для второй группы потребителей определяется по формуле:
Тпроч. = Тдейст.проч. * k2 (тенге/Гкал), где:
Тдейств. проч. – действующий тариф на регулируемые услуги субъекта по реализации тепловой энергии для второй группы потребителей;

"245. Тарифтерді қалыптастыру Қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес есептелген тариф тұтынушылар тобына тұтынушының есепке алу аспабының болуына немесе болмауына, , тасымалданатын жүктердің түріне, жылжымалы құрамның типіне, тасымалдау арақашықтығына, табиғи монополиялардың түрлі салаларында тасымалданатын жүктердің көлеміне (салмағына) байланысты сараланады және уәкілетті органның ведомствосы экономикалық негізделген шығындар мен пайданың негізінде әрбір топ үшін жеке бекітеді.
Субъект тарифті саралауды қолдану кезінде алынған қосымша табысты инвестициялық бағдарламаны ұлғайтуға бағыттайды.";
3-бөлімнің тақырыбы редакцияда жазылсын:
"3-бөлім. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті саралау";
268, 269, 270, 271, 272-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"268. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф тұтынушылар топтары бойынша, оның ішінде жылу энергиясын тұтынуды есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай сараланады.
Тұтынушылар топтарына арналған тарифтер осы Қағидалардың 2-параграфының 3-бөліміне сай Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктеріне сәйкес айқындалған тарифке сүйене отырып:
тиісті өңір халқының төлем қабілеттілігі деңгейі;
инфляцияға әсері;
жылу энергиясын тұтыну құрылымы;
өнеркәсіптік өндірістің даму деңгейі;
энергияны үнемдеу үшін ынталандыру жасау ескеріліп айқындалады.
269. Жылу энергиясымен өткізу бойынша тарифті саралау мақсатында тұтынушылар мынадай топтарға бөлінеді:
1) халық санатына жататын жеке тұлғалар – бірінші топ;
2) бірінші және үшінші топқа жатпайтын өзге тұтынушылар – екінші топ;
3) бюджет қаражаты есебінен ұсталатын бюджеттік ұйымдар – үшінші топ.
270. Тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Tхал.=Tхал.қолд.* k1 (теңге/Гкал), мұндағы:
Тхал.қолд. – тұтынушылардың бірінші тобы үшін субъектінің жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған қолданыстағы тариф;
k1 – осы Қағидалардың 268-тармағына сәйкес айқындалған, тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізуге арналған тарифті өзгерту коэффициенті.
271. Тұтынушылардың екінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Tөзге=Tөзге.қолд.* k2 (теңге/Гкал), мұндағы:
Төзге.қолд.. – тұтынушылардың екінші тобы үшін субъектінің жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған қолданыстағы тариф;

k2 – коэффициент изменения тарифа на реализацию тепловой энергии для второй группы потребителей, определенный в соответствии с пунктом 268 настоящих Правил.
272. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии для третьей группы потребителей определяется по формуле:
Тбюдж. = (Т*Q – Tнас.*Qнас. – Tпроч. * Qпроч.)/Qбюдж.(тенге/Гкал), где:
Т – тариф на услуги по реализации тепловой энергии, определенный в соответствии с пунктом 63 настоящих Правил;
Q – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями (имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколам намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов;
Тнас. – тариф на услуги по реализации тепловой энергии для первой группы потребителей;
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением первой группы потребителей проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Тпроч. – тариф на услуги по реализации тепловой энергии для второй группы потребителей;
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии второй группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением второй группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии третьей группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением третьей группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.";

k2 – осы Қағидалардың 268-тармағына сәйкес айқындалған тұтынушылардың екінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізуге арналған тарифті өзгерту коэффициенті.
272. Тұтынушылардың үшінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тбюдж. = (Т*Q – Tхал.*Qхал.– Tөзге * Qөзге)/Q бюдж.(теңге/Гкал) мұндағы:
Т – осы Қағидалардың 63-тармағына сәйкес айқындалған, жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Q – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, тұтынушылардың (жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі;
Тхал. – тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Qхал. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың бірінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың бірінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
Төзге – тұтынушылардың екінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу у жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Qөзге – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың екінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың екінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
Qбюдж. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың үшінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.";

пункты 272-2, 272-3, 273, 274, 275 и 276 изложить в следующей редакции:
"272-2. Тариф на услуги реализации тепловой энергии для подгрупп определяется следующим образом:
1 подгруппа физические лица, относящиеся к категории населения, отапливаемая площадь до 100 м2:
Тнас.1=Тнас., где:
Тнас.1 – тариф физических лиц, относящиеся к категории населения – 1 подгруппа;
Тнас. – тариф определенный в соответствии с пунктом 270 настоящих Правил;
2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения отапливаемая площадь свыше 100 до 200 м2:
Тнас.2=Тнас.*1,1, где:
Тнас.2 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения – 2 подгруппа.
При этом, для определенного объема применяется тариф физических лиц, относящиеся к категории населения как для 1 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц для 2 подгруппы населения;
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения отапливаемая площадь свыше 200 м2:
Тнас.3=То, где:
Тнас.3 – тариф физических лиц, относящиеся к категории населения – 3 подгруппа;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги реализации тепловой энергии (среднеотпускной тариф).
При этом, для определенного объема применяются тарифы физических лиц, относящиеся к категории населения как для 1 и 2 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц, относящиеся к категории населения для 3-ей подгруппы населения.
272-3. Полученный субъектом дополнительный доход, при применений тарифа для подгруппы 2 и 3 первой группы потребителей "физические лица, относящиеся к категории населения" направляется на модернизацию, реконструкцию оборудования и сетей по регулируемой услуге, а также приобретение основных средств (оборудование).
В случае установления ведомством уполномоченного органа, при анализе отчета об исполнений утвержденной тарифной сметы нецелевого использования дополнительного дохода, то необоснованный доход исключается от утвержденного всего дохода субъекта.
Ведомство уполномоченного органа, при проведении анализа отчета об исполнений утвержденной тарифной сметы исключает сумму нецелевого использования дополнительного дохода от утвержденного всего дохода.
273. Тариф на услуги по реализации тепловой энергии в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета определяется по формулам:
1) для первой группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тнас. без ПУ):
Тнас. без ПУ = 1,2 * Тнас. (тенге/Гкал);
2) для первой группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тнас. с ПУ):
Тнас. с ПУ = (Тнас.*Qнас. – Тнас. без ПУ *Qнас. без ПУ)/Q нас. с ПУ (тенге/Гкал).
В случае если тариф для первой группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Т нас. с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤0, то Т нас. с ПУ и Т нас. без ПУ определяются по формулам:

272-2, 272-3, 273, 274, 275 және 276-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"272-2. Кіші топтар үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф былайша айқындалады:
1-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 100 м2-ге дейін:
Tхал.1 = Тхал., мұндағы:
Тхал.1– халық санатына жататын жеке тұлғалар – 1-кіші топ тарифі;
Тхал. – осы Қағидалардың 270-тармағына сәйкес айқындалған тариф;
2-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 100-ден астамнан 200 м2 -ге дейін;
Tхал. 2=Тхал.*1,1, мұндағы:
Тхал.2 – халық санатына жататын жеке тұлғалар– 2-кіші топ тарифі.
Бұл ретте белгілі бір көлем үшін халықтың 1-кіші тобына сияқты халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифтері қолданылады, қалған көлемге халықтың 2-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
3-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 200 м2-ден астам:
Tхал.3=Тайқынд., мұндағы,
Тхал.3 – халық санатына жататын жеке тұлғалар – 3-кіші топ тарифі;
Tайқынд. – осы Қағидалардың жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған (орташа босату тарифі) талаптарын ескере отырып айқындалған тариф.
Бұл ретте белгілі бір көлем үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифтері халықтың 1 және 2-кіші тобына сияқты қолданылады, қалған көлемге халықтың 3-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
272-3. Халық санатына жататын жеке тұлғалар" тұтынушылардың бірінші тобы 2 және 3-кіші топтарының арналған тарифтерді қолдануы кезінде субъектісі алған қосымша кіріс реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша жабдықтар мен желілерді жаңғыртуға, реконструкциялауға, сондай-ақ негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға жұмсалады.
Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті талдау кезінде қосымша кірістің мақсатқа сай пайдаланылмауын анықтаған жағдайда, негізсіз кіріс табиғи монополия субъектісінің бекітілген барлық кірісінен алып тасталады.
Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке талдау жүргізу кезінде бекітілген барлық кірістен мақсатқа сай пайдаланылмаған қосымша кіріс сомасын алып тастайды.
273. Есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формулалар бойынша айқындалады:
1) жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың бірінші тобы үшін (ТЕА жоқ хал.):
ТЕА жоқ хал. = 1,2 * Тхал.(теңге/Гкал);
2) жылу энергиясын есептеудің есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобы үшін (ТЕА бар хал.):
ТЕА бар хал.= (Тхал.* Q хал. – ТЕА жоқ хал.= *QЕА жоқ хал.)/QЕА бар хал. (теңге/Гкал).
Егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобына (ТЕА бар хал.) арналған тариф есептеме бойынша ≤0 деңгейінде айқындалатын болса, онда ТЕА бар хал. және ТЕА жоқ хал. мынадай формулалар бойынша айқындалады:

Тнас. с ОПУ = 0,5*Тнас. (тенге/Гкал);
Тнас. без ПУ = (Тнас. * Qнас. – Тнас. с ПУ * Qнас. с ПУ)/Qнас. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением первой группы потребителей, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнac. без ПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением первой группы потребителей, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнас. с ПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
3) для второй группы потребителей, за исключением третьей группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч. без ПУ):
Тпроч. без ПУ = 1,3 * Тпроч. (тенге/Гкал);
4) для второй группы потребителей, за исключением третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч. с ПУ):
Тпроч. с ПУ = (Тпроч * Qпроч. – Тпроч. без ПУ * Qпроч. без ПУ)/Qпроч. с ПУ (тенге/Гкал),
в случае если тариф для второй группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч.с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Тпроч. с ПУ и Тпроч. без ПУ определяются по формулам:

ТҮОЕА бар хал. = 0,5*Тхал. (теңге/Гкал);
ТЕА жоқ хал.= = (Тхал. * Qхал. – ТЕА бар хал. * QЕА бар хал.=)/QЕА жоқ хал.= (теңге/Гкал), мұндағы:
Qхал. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың бірінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың бірінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА жоқ хал. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың бірінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың бірінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕАбар хал. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
3) жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда, тұтынушылардың екінші тобы үшін (ТЕА жоқ өзге):
ТЕА жоқ өзге = 1,3 * Төзге (теңге/Гкал);
4) жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда, тұтынушылардың екінші тобы үшін (ТЕА бар өзге):
ТЕАбар өзге = (Төзге *Qөзге – ТЕА жоқ өзге * QЕА жоқ өзге) / QЕА бар өзге (теңге/Гкал),
егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың екінші тобына арналған тариф (ТЕАбар өзге) есептеме бойынша ≤0 деңгейінде айқындалатын болса, ТЕА бар өзге және ТЕА жоқ өзге мынадай формулалар бойынша айқындалады:

Тпроч. с ПУ = 0,7 * Тпроч. (тенге/Гкал);
Тпроч. без ПУ = (Тпроч.* – Тпроч. с ПУ * Qпроч. с ПУ)/Qпроч. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии второй группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением второй группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. без ПУ – планируемый годовой объем потребления второй группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением второй группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. с ПУ – планируемый годовой объем потребления второй группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
5) для третьей группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. без ПУ):
Тбюдж. без ПУ = 1,5 * Тбюдж. (тенге/Гкал);
6) для третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. с ПУ):
Тбюдж. с ПУ = (Тбюдж. * Qбюдж – Тбюдж. без ПУ * Qбюдж. без ПУ)/Qбюдж. с ПУ (тенге/Гкал).
В случае, если тариф для третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Тбюдж. с ПУ и Тбюдж. без ПУ определяются по формулам:

ТЕА бар өзге= 0,7*Төзге (теңге/Гкал);
ТЕА жоқ өзге = (Төзге* – ТЕА бар өзге * QЕА бар өзге)/QЕА жоқ өзге (теңге/Гкал), мұндағы:
Qөзге – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың екінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың екінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА жоқ өзге – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың екінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың екінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА бар өзге – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың екінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
5) жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың үшінші тобы үшін (ТЕА жоқ бюдж.):
ТЕА жоқ бюдж. = 1,5 * Тбюдж.(теңге/Гкал);
6) жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобы үшін (ТЕА бар бюдж.):
ТЕА бар бюдж. = (Тбюдж. * Qбюдж. – ТЕА жоқ бюдж. * Q ЕА жоқ бюдж.)/Q ЕА бар бюдж. (теңге/Гкал).
Егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобы үшін тариф (ТЕА бар бюдж.) есептеме бойынша ≤ 0 деңгейінде айқындалған болса, онда ТЕА бар бюдж. және ТЕА жоқ бюдж. мынадай формулалар бойынша айқындалады:

Тбюдж. с ПУ = 0,5 * Тбюдж. (тенге/Гкал);
Тбюдж. без ПУ = (Тбюдж. * Qбюдж. – Тбюдж. с ПУ * Qбюдж. с ПУ)/Qбюдж. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии третьей группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением третьей группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. без ПУ – планируемый годовой объем потребления третьей группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением третьей группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. с ПУ – планируемый годовой объем потребления третьей группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.
274. Тариф на услуги по реализации тепловой энергии для потребителей проживающих и расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии определяется по формулам:
Тветх.нас. = Тнас. (тенге/Гкал);
Тветх.проч. = Т проч. (тенге/Гкал);
Тветх.бюдж. = Т бюдж.(тенге/Гкал).
275. Перечень ветхих, аварийных помещений, домов барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии, предоставляется местными исполнительными органами (городов, районов), по месту предоставления услуг реализации тепловой энергии субъектами, по запросу ведомства уполномоченного органа.

ТЕА бар бюдж. = 0,5 * Тбюдж.. (теңге/Гкал);
ТЕА жоқ бюдж. = (Тбюдж.. * Qбюдж. – ТЕА бар бюдж. * Q ЕА бар бюдж.)/QЕА жоқ бюдж. (теңге/Гкал), мұндағы:
Qбюдж. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың үшінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА жоқ бюдж. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың үшінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА бар бюдж.– жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.
274. Жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылар үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тхал. тозғ.= Тхал. (теңге/Гкал),
Т өзге тозғ. = Төзге (теңге/Гкал),
Т бюдж. тозғ. = Тбюдж. (теңге/Гкал).
275. Жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайлардың тізбесін уәкілетті орган ведомствосының сұрау салуы бойынша жергілікті атқарушы органдар (қалалардың, аудандардың) жылу энергиясымен өткізу қызметтерін көрсету орны бойынша ұсынады.

276. В случае недополучения дохода или получения необоснованного дохода субъекта в связи с применением потребителями дифференцированных тарифов на услуги по реализации тепловой энергии в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета сумма недополученного дохода или сумма необоснованно полученного дохода учитывается при изменении тарифа, определяемого в соответствии с Особенностями механизма расчета тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии согласно Разделу 3 Параграфа 2 настоящих Правил, в том числе в период действия тарифов.";
абзац первый пункта 290 изложить в следующей редакции:
"290. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии утверждается ведомством уполномоченного органа для потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии:";
абзац первый пункта 291 изложить в следующей редакции:
"291. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии на отопление для первой группы потребителей, при отсутствии приборов учета тепловой энергии (Пот.без ПУ) определяется по следующей формуле:";
абзац первый пункта 292 изложить в следующей редакции:
"292. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии на горячее водоснабжение (далее – плата за горячее водоснабжение) для потребителей при отсутствии приборов учета тепловой энергии определяется следующим образом:";
абзац первый пункта 293 изложить в следующей редакции:
"293. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии на отопление для потребителей при наличии приборов учета тепловой энергии, ведомством уполномоченного органа не утверждается. Размер платы определяется ежемесячно по показаниям приборов учета тепловой энергии в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 294 изложить в следующей редакции:
"294. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии на горячее водоснабжение для потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (далее – плата за горячее водоснабжение с ПУ), в том числе при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды, ведомством уполномоченного органа не утверждается. Размер платы определяется ежемесячно по показаниям приборов учета тепловой энергии и индивидуальных приборов учета горячей воды в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 303 изложить в следующей редакции:
"303. Субъект естественной монополии малой мощности при изменении тарифа на величину, не превышающую уровень индексации тарифа, определенную ведомством уполномоченного органа, руководствуется Правилами индексации тарифа согласно настоящим Правилам.
Субъект естественной монополии малой мощности при изменении тарифа на величину, превышающую уровень индексации тарифа, определенную ведомством уполномоченного органа, представляет заявку в ведомство уполномоченного органа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист".
К заявке субъекта естественной монополии малой мощности прилагаются:

276. Есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге сараланған тарифтерді тұтынушылардың қолдануына байланысты субъектінің кірісті толық алмауы немесе негізсіз кіріс алуы жағдайында толық алынбаған кіріс сомасы немесе негізсіз алынған кіріс сомасы осы Қағидалардың 2-параграфының 3-бөліміне сәйкес Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктеріне сәйкес айқындалатын тариф өзгерген кезде, оның ішінде тарифтердің қолданылу кезеңінде ескеріледі.";
290-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"290. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақыны уәкілетті органның ведомствосы жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін:";
291-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"291. Жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылытуға жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақы (Тж ЕА жоқ) мынадай формула бойынша айқындалады:";
292-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"292. Жылу энергиясына есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылар үшін ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақы (бұдан әрі – ыстық сумен жабдықтауға төлемақы) былайша айқындалады:";
293-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"293. Жылу энергиясының есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылар үшін жылытуға арналған жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақыны уәкілетті органның ведомствосы бекітпейді. Төлемақы мөлшері ай сайын осы Қағидаларға сәйкес жылу энергиясының есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады.";
294-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"294. Жылу энергиясының есепке алу аспаптары бар тұтынушылар үшін ыстық сумен жабдықтауға, оның ішінде ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болған кезде жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақыны (бұдан әрі – ЕА-мен ыстық сумен жабдықтауға төлемақы) уәкілетті органның ведомствосы бекітпейді. Төлемақы мөлшері ай сайын осы Қағидаларға сәйкес жылу энергиясының есепке алу аспаптарының және ыстық судың жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады.";
303-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"303. Қуаттылығы аз табиғи монополия Субъект уәкілетті органның ведомствосы айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифті өзгерту кезінде осы Қағидаларға сәйкес тарифті индекстеу қағидаларын басшылыққа алады.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъекті тарифті уәкілетті органның ведомствосы айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға өзгерткен кезде уәкілетті органның ведомствосына "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда өтінім береді.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің өтініміне мыналар:

1) пояснительная записка, раскрывающая необходимость утверждения тарифов, и содержащая анализ финансово-хозяйственной деятельности субъекта за период, прошедший со дня последнего утверждения тарифов в разрезе годов по регулируемым видам услуг;
2) отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги по форме 11 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) проект тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги по форме 10 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) финансовая отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
5) расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
6) проект годовых смет затрат, направляемых на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств субъекта;
7) годовые сметы затрат, направляемых на проведение капитальных ремонтов;
8) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
9) данные о проектной мощности сетей (оборудования) субъекта и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (протоколы намерений, договоры);
11) документы, подтверждающие цены закупок товаров, работ и услуг;
12) сведения о результатах последней переоценки основных средств (при наличии);
13) расчет прибыли;
14) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год.";
пункт 305 изложить в следующей редакции:
"305. Ведомство уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней со дня получения заявки субъекта проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов, представленных субъектом, указанных в подпункте 1), 2) и 3) пункта 299 настоящих Правил, на соответствие пункту 302 настоящих Правил, субъектом естественной монополии малой мощности – на соответствие пункту 303 настоящих Правил, и в письменном виде на бумажном носителе информирует субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 306 настоящих Правил.";
подпункт 1) пункта 306 изложить в следующей редакции:

1) тарифті бекіту қажеттігін ашатын және реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бөлінісінде жылдар бөлінісінде тарифтерді соңғы бекіту сәтінен бастап өткен кезең үшін субъектінің қаржы-шаруашылық қызметінің талдауын қамтитын түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп;
3) осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф пен тарифтік сметаның жобасы;
4) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік;
5) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал санының, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің және техникалық шығындардың есептеулері;
6) субъектінің негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін, жөндеуге жіберілетін шығындардың жылдық сметаларының жобасы;
7) күрделі жөндеулер жүргізуге жіберілетін шығындардың жылдық сметалары;
8) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдардың есептеулері;
9) субъекті желілерінің (жабдығының) жобалық қуаты және оны нақты пайдалану туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланып отырған көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, шарттар);
11) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сатып алу бағасын растайтын құжаттар;
12) негізгі құралдарды соңғы қайта бағалау нәтижелері туралы мәліметтер (болған кезде);
13) пайданың есептеулері;
14) өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан үшін және алдындағы күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары туралы және көлемдері туралы нақты деректерді растайтын құжаттар.";
305-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"305. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің өтінімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей субъект ұсынған, осы Қағидалардың 299-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген, қоса берілген есептеулердің және негіздеуші материалдардың толықтығын, осы Қағидалардың 302-тармағына сәйкестігін, қуаттылығы аз табиғи монополия субъектіге – осы Қағидалардың 303-тармағына сәйкестігін тексереді және өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе осы Қағидалардың 306-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша түрде қағаз тасымалдағышта субъектіні хабардар етеді.";
306-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"306. Өтінімді қабылдаудан бас тартуға мыналар негіздер болып табылады:

"1) непредставление субъектом указанных в подпункте 1), 2), 3) и 3-1) пункта 299 настоящих Правил документов, предусмотренных пунктом 302 настоящих Правил, или субъектом естественной монополии малой мощности документов, предусмотренных пунктом 303 настоящих Правил;";
пункт 342 изложить в следующей редакции:
"342. Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и подписываются руководителем субъекта либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя субъекта. Данное требование не распространяется на представление заявления в электронной форме.
Обеспечение полноты, обоснованности и достоверности расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы осуществляется субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
абзац второй подпункта 8) пункта 343 изложить в следующей редакции:
"Требования по расчету планируемого снижения нормативных технических потерь не распространяются на субъектов, предоставляющих услуги в сферах магистральных железнодорожных сетей, железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта, подъездных путей, портов, производство и реализация тепловой энергии, водоотведения.";
подпункт 3) пункта 345 изложить в следующей редакции:
"3) в случае, если реализация новой инвестиционной программы или изменение утвержденной инвестиционной программы (за исключением реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов Системы государственного планирования, утвержденных уполномоченным органом) требует повышения тарифа на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы.";
пункт 376 изложить в следующей редакции:
"376. При рассмотрении проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, тариф рассчитывается не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемой услуги, с учетом обеспечения возврата вложенных инвестиций государственного и частного партнера и уровня доходности на вложенные инвестиции в соответствии с технико-экономическим обоснованием проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, если иное не предусмотрено договором государственно-частного партнерства или договором концессии.";
абзац третий пункта 482 изложить в следующей редакции:

1) субъектінің осы Қағидалардың 299-тармағының 1), 2), 3) және 3-1) тармақшаларында, осы Қағидалардың 302-тармағында көзделген құжаттарды немесе қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің осы Қағидалардың 303-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбауы;";
342-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"342. Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің басшысы не оны алмастыратын адам не субъект басшысының орынбасары қол қояды. Осы талап өтінішті электрондық нысанда беруге қолданылмайды.
Тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есептердің, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.";
343-тармақтың 8) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нормативтік техникалық шығындарды жоспарлы төмендетудің есептеуі бойынша талаптар магистральдық теміржол желілері, теміржол көлігі объектілерімен теміржол жолдары, кірме жолдар, порттар, жылу энергиясын өндіру және онымен өткізу, су бұру салаларында қызметтер көрсететін субъекттерге қолданылмайды.";
345-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жаңа инвестициялық бағдарламаны іске асыру немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту (мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруды қоспағанда) бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асырудың қалған мерзіміне тарифті арттыруды талап еткен жағдайда оның қарауға қабылданғаны немесе оның қарауға қабылдаудан бас тартылғаны туралы (қағаз және электрондық) жазбаша хабардар етеді.";
376-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"376. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессиялық жобаның жобасын қарау кезінде мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің салынған инвестицияларын қайтаруды қамтамасыз етуді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасының техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес салынған инвестицияларға кірістілік деңгейін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажетті шығындардың құнынан төмен емес тарифі есептеледі, егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында немесе концессия шартында өзгеше көзделмесе.";
482-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"по производству, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии – согласно приложениям 33, 34, 35, 36, 37 и 38 к настоящим Правилам;";
заголовок Главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Правила перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха";
пункт 514 изложить в следующей редакции:
"514.Перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха определяет порядок перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха.";
заголовок Главы 2 Главы 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Перерасчет стоимости регулируемой услуги по снабжению тепловой энергией с учетом фактической температуры наружного воздуха";
пункт 520 изложить в следующей редакции:
"520. При перерасчете стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии за расчетный период с учетом фактической температуры наружного воздуха учитываются фактические среднесуточные температуры наружного воздуха за весь отопительный период.";
абзац первый пункта 521 изложить в следующей редакции:
"521. Перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха производится по топливной составляющей тарифа на производство тепловой энергии с учетом применения Особенностей механизма расчета тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии согласно разделу 4 Параграфа 2 настоящих Правил и определяется по следующей формуле:";
абзац первый пункта 523 изложить в следующей редакции:
"523. Для расчета средневзвешенной фактической температуры наружного воздуха за расчетный период (tнср.факт) и средневзвешенной температуры внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения при фактических температурах наружного воздуха за расчетный период (tвср.факт.) заполняется форма данных для перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в которой:";
абзац первый пункта 524 изложить в следующей редакции:
"524. Исходя из данных, рассчитанных в таблице согласно данным для перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха по форме согласно приложению 124 к настоящим Правилам, определяется:";
пункт 527 изложить в следующей редакции:

"жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) өткізу жөніндегі –33, 34, 35, 36, 37 және 38-қосымшаларға сәйкес;";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу қағидалары";
514-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"514. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу тәртібін айқындайды.";
10-тараудың 2-тарауының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызмет құнын қайта есептеу қағидалары";
520-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"520. Есептік кезеңдегі сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу кезінде бүкіл жылыту кезеңіндегі сыртқы ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы ескеріледі.";
521-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"521. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу осы Қағидалардың 2 параграфының 4 бөліміне сәйкес жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктерін қолдануды ескере отырып жылу энергиясын өндіруге арналған тарифтің отын құрамдас бөлігі бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша айқындалады:";
523-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"523. Есептік кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасын (tсорт.нақты) және есептік кезеңдегі сыртқы ауаның нақты температурасы кезінде тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттар ішіндегі ауаның орташа өлшенген температурасын (tіорт.нақты) есептеу үшін сыртқы ауаның нақты температурасы ескеріле отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер нысаны толтырылады, онда:";
524-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"524. Осы Қағидаларға 124-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу үшін деректерге сәйкес кестеде есептелген деректерді негізге ала отырып:";
527-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"527. Перерасчет выполняется за отопительный период либо за календарный год, для перерасчета заполняется форма перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха по форме согласно приложению 126 к настоящим Правилам.";
заголовок Параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Возврат средств потребителям по результатам перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха";
пункт 528 изложить в следующей редакции:
"528. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 26 Закона субъект производит перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха напрямую потребителям либо в случае невозможности установления места нахождения потребителя путем снижения тарифа при оплате за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии.";
пункты 530 и 531 изложить в следующей редакции:
"530. Субъект доводит до сведения потребителей информацию о сумме возврата средств потребителям в платежном документе об оплате коммунальных услуг в виде аванса (сальдо) с примечанием к нему.
В примечании к авансу (сальдо) указывается информация о том, что данная сумма является результатом перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха.
531. В срок не позднее 1 июня года, следующего за отчетным, субъектом включенный в республиканский или местный раздел Государственного регистра субъектов принимается решение о перерасчете стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврате средств потребителям по результатам перерасчета, по итогам которой предоставляется информация в ведомство уполномоченного органа или соответствующий территориальный орган о возврате средств потребителям, по перерасчету стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха, с приложением подтверждающих документов.
Территориальный орган по итогам рассмотрения представленных субъектами документов, не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения направляет в ведомство уполномоченного органа информацию о перерасчете стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврате средств потребителям по результатам перерасчета и размещает на официальном сайте ведомства уполномоченного органа.
Ведомство уполномоченного органа размещает на своем официальном интернет-ресурсе сводную информацию по регионам Республики Казахстан, по итогам перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврате средств потребителям по результатам перерасчета.";
абзац третий пункта 542 изложить в следующей редакции:
"по производству, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений;";
пункт 601:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) изменение себестоимости электрической энергии и воды собственного производства, используемых атомно-энергетическим комплексом при предоставлении регулируемых услуг по производству, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии и водоснабжению, связанное с изменением цены на газ и (или) его транспортировку;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) получение на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные подпунктами 10), 12) и 13) пункта 1 статьи 5 Закона, от местных исполнительных органов, уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, в том числе электрических сетей от других энергопередающих организаций, в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества при его получении в безвозмездное пользование;";
второй абзац подпункта 12) изложить в следующей редакции:
"Изменение в утвержденную тарифную смету до истечения его срока действия на основании, предусмотренным подпунктом 10) настоящего пункта Правил, в том числе в случае получения на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами от других энергопередающих организаций, уполномоченным органом осуществляется не выше уровня прогноза социально-экономического развития на соответствующий год.";
пункт 602 изложить в следующей редакции:
"602. В случае изменения тарифа до истечения его срока действия, за исключением оснований, предусмотренных подпунктами 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11) и 12) пункта 601 настоящих Правил, изменяется соответствующая статья затрат.
При этом, в случае возникновения фактических расходов или доходов за предыдущий законченный период (год), полученных из-за разницы цены купли-продажи электрической энергии у единого закупщика электрической энергии, ведомство уполномоченного органа и его территориальный орган для субъектов в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения изменяет затратную часть тарифа, на сумму необоснованно полученного или недополученного дохода, за исключением затрат по балансирующему рынку электрической энергии, при изменении тарифа на основании пункта 601 настоящих Правил.

"527. Қайта есептеу жылыту кезеңі үшін не күнтізбелік жыл үшін орындалады, қайта есептеу үшін осы Қағидаларға 126-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нысаны толтырылады.";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару";
528-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"528. Заңның 26-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес субъект сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын тұтынушыларға тікелей не тұтынушының тұрған жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайда жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке ақы төлеу кезінде тарифті төмендету жолымен қайта есептеуді жүргізеді.";
530 және 531-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"530. Субъект тұтынушылардың назарына коммуналдық қызметтерге ақы төлеу туралы төлем құжатындағы қаражатты тұтынушыларға аванс (сальдо) түрінде қайтару сомасы туралы ақпаратты оған ескертпемен қоса жеткізеді.
Авансқа (сальдоға) ескертпеде осы сома сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеудің нәтижесі болып табылатыны туралы ақпарат көрсетіледі.
531. Есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымынан кешіктірілмейтін мерзімде Табиғи монополия субъектілері мемлекеттік тіркелімінің республикалық немесе жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу және растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызмет құнын қайта есептеу бойынша, оның қорытындысы бойынша уәкілетті органның ведомствосына немесе тиісті аумақтық органға тұтынушыларға қаражатты қайтару туралы ақпарат берілетін қайта есептеу нәтижелері бойынша, тұтынушыларға қаражатты қайтару туралы шешім қабылдайды.
Аумақтық орган субъектілер ұсынған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нәтижелері бойынша қаражатты тұтынушыларға қайтару туралы ақпаратты жібереді және уәкілетті орган ведомствосының ресми сайтында орналастырады.
Уәкілетті органның ведомствосы өзінің ресми интернет-ресурсында Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару туралы жиынтық ақпаратты орналастырады.";
542-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"топырақтың жылуын, жерасты суларды, өзендерді, су айдындарын өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып, өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен өткізу жөніндегі;";
601-тармақ:
6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) газдың және (немесе) оны тасымалдау бағасының өзгеруіне байланысты жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен өткізу жөніндегі және сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну кезінде атом-энергетикалық кешен пайдаланатын, өзі өндіретін электр энергиясының және судың өзіндік құнының өзгеруі;
10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъекттерін қоспағанда, субъекттер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті жергілікті атқарушы органдардан, Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген мемлекеттік мүлікті, оның ішінде басқа энергия беруші ұйымдардың электр желілерін басқару, мүлікті өтеусіз пайдалануға алған кезде оны балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес;";
12) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидалардың осы тармағының 10) тармақшасында көзделген негізде, оның ішінде субъектілері басқа энергия беруші ұйымдардан реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға алған жағдайда, оның қолданылу мерзімі өткенге дейін бекітілген тарифтік сметаға өзгерісті уәкілетті орган тиісті жылға арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы деңгейінен аспайтын, деңгейде жүзеге асырады.";
602-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
Тариф оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзгерген жағдайда, осы Қағидалардың 601-тармағының 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларында көзделген негіздерді қоспағанда, шығындардың тиісті бабы өзгереді.
Бұл ретте электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу-сату бағасының айырмасына байланысты алынған алдыңғы аяқталған кезең (жыл) үшін нақты шығыстар немесе кірістер пайда болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық органы электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру салаларындағы субъектiлерi үшін, тариф осы Қағидалардың 601-тармағының негізінде өзгерген кезде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы бойынша шығыстарды қоспағанда, тарифтің шығындық бөлігін негізсіз алынған немесе толық алынбаған кіріс сомасына өзгертеді.

При изменении тарифа до истечения его срока действия в соответствии с подпунктом 9) пункта 601 настоящих Правил в утвержденной тарифной смете исключаются инвестиционные затраты (прибыль, амортизационные отчисления, капитальные затраты, приводящие к росту стоимости основных средств), определенные настоящими Правилами.
Ведомство уполномоченного органа инициирует изменение тарифа до истечения его срока действия по причине, предусмотренной подпунктом 5) пункта 601 настоящих Правил, на основании:
1) отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы;
2) информации потребителя о планируемом увеличении объемов потребляемых регулируемых услуг с приложением подтверждающих документов.
В случае изменения тарифа до истечения его срока действия по причинам, предусмотренным подпунктами 5), 10) и 12) пункта 601 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа проводит анализ расчетов и материалов, представленных согласно пункту 604 настоящих Правил.
По результатам анализа представленных с заявлением расчетов и материалов на основании подпункта 5) пункта 601, ведомство уполномоченного органа корректирует условно-переменные затраты и объемы оказываемых услуг или оставляет без рассмотрения заявление субъекта на изменение тарифа, если такое изменение приводит к повышению утвержденного тарифа.
Ведомство уполномоченного органа для субъектов, предоставляющих регулируемые услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и услуги за пользование национальной электрической сети, корректирует условно-переменные затраты, объемы оказываемых услуг и прибыль (на покрытие заемного финансирования и возмещения заемных ресурсов (резервирование средств до даты погашения полной стоимости облигационного займа) и/или изменения инвестиционной программы в сторону роста ее суммы), не превышающую допустимый уровень прибыли, рассчитанный согласно Главе 11 настоящих Правил, для развития и эффективного функционирования субъекта, в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.";
абзац шестой пункта 604 изложить в следующей редакции:
"Срок рассмотрения ведомством уполномоченного органа заявки об изменении тарифа до истечения его срока действия в случаях, предусмотренных:
1) подпунктами 1), 2), 3) и 11) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более десяти рабочих дней со дня ее представления;
2) подпунктами 4), 5), 6) и 10) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более тридцати рабочих дней со дня ее представления;

Тариф қолданылу мерзімі өткенге дейін оны өзгерген кезде осы Қағидалардың 601-тармағының 9) тармақшасына сәйкес бекітілген тарифтік сметадан осы Қағидаларда айқындалған инвестициялық шығындар (пайда, амортизациялық аударымдар, негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі шығындар) алып тасталады.
Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 601-тармағының 5) тармақшасында көзделген себеп бойынша:
1) бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есептің;
2) тұтынушының растайтын құжаттармен қоса, тұтынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің жоспарланатын ұлғаюы туралы ақпараттың негізінде оның қолданылу мерзімі өткенге дейін тарифті өзгертуге бастамашылық жасайды.
Осы Қағидалардың 601-тармағының 5), 10) және 12) тармақшаларында көзделген себептер бойынша тариф оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 604-тармағына сәйкес ұсынылған есептер мен материалдарға талдау жүргізеді.
601-тармақтың 5) тармақшасының негізінде өтінішпен ұсынылған есептеулер мен материалдарды талдаудың нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы шартты-ауыспалы шығындар мен көрсетілетін қызметтердің көлемін түзетеді немесе егер мұндай өзгеріс бекітілген тарифтің жоғарылауына әкеп соқтырса, субъектінің тарифті өзгертуге өтінішін қараусыз қалдырады.
Уәкілетті органның ведомствосы ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді және ұлттық электр желісін пайдаланғаны үшін көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілері үшін Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуі үшін осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес есептелген шартты-ауыспалы шығындарды, көрсетілетін қызметтердің көлемін және пайданы (қарыз қаражатын қаржыландыруды және қарыз ресурстарын өтеуді жабуға (облигациялық қарыздың толық құнын өтеу күніне дейін қаражатты резервтеу) және/немесе өзгерістерді инвестициялық бағдарлама сомасының өсуі жағына қарай), рұқсат етілген деңгейінен аспайтын пайданы түзетеді.";
604-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган ведомствосының тарифтің қолданылу мерзімі өткенге дейін оны өзгерту туралы өтінімді қарау мерзімі:
1) осы Қағидалардың 601-тармағының 1), 2), 3) және 11) тармақшаларында көзделген жағдайларда оның ұсынылған күнінен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;
2) осы Қағидалардың 601-тармағының 4), 5), 6) және 10) тармақшаларында көзделген жағдайларда оның ұсынылған күнінен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;

3) подпунктом 12) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более девяноста рабочих дней со дня ее представления.";
пункт 630:
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"Для субъектов естественных монополий малой мощности расходы на оплату труда производственного персонала определяются на уровне не ниже двукратного минимального размера заработной платы, устанавливаемой ежегодно законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
абзац двенадцатый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"При превышении заработной платы производственного персонала субъекта естественной монополии малой мощности, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над уровнем двукратного минимального размера заработной платы, устанавливаемой ежегодно законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, учитывается заработная плата производственного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);";
заголовок Параграфа 1 Главы 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Утверждения тарифа субъектом естественной монополии малой мощности с применением метода индексации";
пункт 637 изложить в следующей редакции:
"637. Ведомство уполномоченного органа при расчете тарифа определяет допустимый уровень прибыли как произведение ставки прибыли на величину регулируемой базы задействованных активов, определяемой в соответствии с Правилами определения допустимого уровня прибыли субъекта согласно главе 11 настоящих Правил.
Уровень прибыли, включаемый в тариф ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, за исключением прибыли, включаемой в тариф субъектов, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу.
Уровень прибыли, включаемый в тариф субъектов, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, и для развития и эффективного функционирования субъекта, в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.
Инвестиции осуществляются субъектами за счет собственных и (или) заемных средств. Источниками собственных средств являются прибыль (чистый доход) и амортизационные отчисления.
Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли (чистого дохода) и (или) амортизационных отчислений.";
заголовок Параграфа 1 Главы 14 изложить в следующей редакции:

3) осы Қағидалардың 601-тармағының 12) тармақшасында көзделген жағдайда оның ұсынылған күнінен бастап тоқсан жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.";
630-тармақ:
2-тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қуаты аз табиғи монополиялар субъектілері үшін өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленетін ең төменгі жалақының екі еселенген мөлшерінен төмен емес деңгейде айқындалады.;
2-тармақшаның он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік персоналының Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштері ескеріле отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған жалақысы жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленетін жалақының ең төмен мөлшерінің екі еселенген деңгейінен асып кеткен кезде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштері ескеріле отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын, өндірістік персоналдың жалақысы есеп алынады.";
4-тараудың 1-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Индекстеу әдісін қолдана отырып қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің тарифті бекіту қағидалары";
637-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"637. Уәкілетті органның ведомствосы тарифті есептеу кезінде пайданың жол берілетін деңгейін осы Қағидалардың 11-тарауына сай субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын тартылған активтердің реттелетін базасының шамасына пайда мөлшерлемесінің көбейтіндісі ретінде айқындайды.
Тарифке қосылатын пайда деңгейі дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі субъекттердің тарифтеріне қосылатын пайданы қоспағанда, инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты ескере отырып шектеледі.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі субъекттердің тарифіне қосылатын пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыруға және Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті қаражат ескеріле отырып шектеледі.
Инвестицияларды субъектілер меншікті және (немесе) қарыз қаражат есебінен жүзеге асырады. Меншікті қаражат көзі пайда (таза кіріс) және амортизациялық аударымдар болып табылады.
Қарыз қаражатын қайтару пайда (таза кіріс) және (немесе) амортизациялық аударымдар есебінен жүзеге асырылады.";
14-тараудың 1-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Параграф 1. Утверждения тарифа субъектом естественной монополии малой мощности с применением метода индексации";
пункты 638, 639, 640, 641 и 642 изложить в следующей редакции:
"638. Тариф с применением метода индексации устанавливается ежегодно субъектом естественной монополии малой мощности путем индексации утвержденного тарифа не выше уровня, определяемого ведомством уполномоченного органа.
В случае утверждения временного компенсирующего тарифа субъект естественной монополии малой мощности повышает тариф не выше уровня индексации, определяемого ведомством уполномоченного органа, по истечении периода его действия.
При этом, тариф на регулируемые услуги, тарифная смета, измененные субъектом естественной монополии малой мощности, являются, соответственно, тарифом и тарифной сметой на регулируемые услуги.
639. Субъект естественной монополии малой мощности в срок не позднее, чем за тридцать календарных дней до изменения тарифа проводит публичные слушания в соответствии с пунктом 13 статьи 15 Закона.
Информация о дате и месте проведения публичных слушаний и (или) ссылки на онлайн-трансляцию размещается субъектом естественной монополии малой мощности на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляется ведомству уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за тридцать календарных дней до их проведения.
640. Решение об индексации тарифа оформляется внутренним приказом субъекта естественной монополии малой мощности об изменении тарифов на величину, не выше уровня индексации, определяемого ведомством уполномоченного органа в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно Главе 2 настоящих Правил, с приложением тарифной сметы и указанием причин изменения тарифов.
641. Субъект естественной монополии малой мощности информирует ведомство уполномоченного органа об изменении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до введения его в действие с предоставлением информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
642. Субъект естественной монополии малой мощности не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие измененного тарифа информирует об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы, на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляет ведомству уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.";
в приложении 1:

"1-параграф. Индекстеу әдісін қолдана отырып қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің тарифті бекіту қағидалары";
638, 639, 640, 641 және 642-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"638. Индекстеу әдісін қолданылатын қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифті уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын деңгейден асырмайтын деңгейде индекстеу жолымен жыл сайын белгілейді.
Уақытша өтемдік тарифті бекіткен жағдайда, қуаттылығы аз табиғи монополия субъекті тарифті оның қолданылу кезеңі өткеннен кейін уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын индекстеу деңгейінен асырмай жоғарлатады.
Бұл ретте, қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі өзгерткен реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф, тарифтік смета, тиісінше, реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф және тарифтік смета болып табылады.
639. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі тариф өзгергенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде Заңның 15-бабының 13-тармағына сәйкес жария тыңдаулар өткізеді.
Жария тыңдауларды өткізудің күні және орны туралы ақпаратты және (немесе) онлайн-трансляцияға сілтемені қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі оларды өткізгенге дейін күнтізбелік отыз күн бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына интернет-ресурсында немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру үшін береді.
640. Тарифті индекстеу туралы шешім осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифтік сметаны қоса бере отырып және тарифтердің өзгеру себептерін көрсете отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифтерді өзгерту туралы Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің ішкі бұйрығымен ресімделеді.
641. Қуаттылығыы аз табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосын тарифтің өзгеруі туралы оны қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тарифті, бекітілген тарифтік сметаны өзгертудің себептерін қамтитын ақпаратты ұсына отырып хабардар етеді.
642. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі өзгертілген тариф күшіне енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тарифті, бекітілген тарифтік сметаны өзгертудің себептерін қамтитын ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы тұтынушыларды бұл туралы хабардар етеді, ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына оның интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру үшін ұсынады.";
1-қосымшада:

форму 10 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форму 15 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 34 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 37 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 38 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 124 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 126 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
приложение 143 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, двадцать девятого, тридцатого, пятьдесят шестого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят пятого, семьдесят седьмого, восемьдесят второго, двести восемнадцатого, двести сорок шестого, двести сорок девятого, которые вводятся в действие c 1 июля 2025 года.
Приостановить до 1 июля 2025 года действие:
1) абзаца первого подпункта 1) пункта 63 Правил формирования тарифов, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"1) при утверждении тарифа на регулируемые услуги по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергией в совокупности, тариф рассчитывается по следующей формуле:";
2) абзаца третьего и четвертого подпункта 1) пункта 63 Правил формирования тарифов, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"Zппрс – экономически обоснованные затраты субъекта на предоставление регулируемых услуг по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергией, тенге;
Pппрс – допустимый уровень прибыли, необходимый для эффективного предоставления регулируемых услуг по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергии, тенге;";

10-нысан осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
15-нысан осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
34-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
37-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
38-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
124-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
126-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
143-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін он екінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, елу алтыншы, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс бесінші, жетпіс жетінші, сексен екінші, екі жүз он сегізінші, екі жүз қырық алтыншы, екі жүз қырық тоғызыншы абзацтарды қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2025 жылғы 1 шілдеге дейін қолданыс тоқтатылсын:
1) Тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 63-тармағының 1) тармақшасының бірінші абзацын тоқтата тұру кезеңін белгілей отырып, осы абзац мынадай редакцияда қолданылады:
1) жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге жиынтығында тарифті бекіту кезінде, тариф мынадай формула бойынша есептеледі:";
2) Тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 63-тармағының 1) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтары тоқтата тұру кезеңін белгілей отырып, осы абзацтардың мынадай редакцияда қолданылады:
Zөбтж – жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған субъектінің экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Pөбтж – жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді тиімді, түрде ұсынуға қажетті пайданың жол берілетін деңгейі, теңге;";

3) абзаца первого и второго подпункта 3) пункта 63 Правил формирования тарифов, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"3) при утверждении тарифа на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией или если для субъекта утверждаются тарифы на регулируемые услуги по производству и (или) передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией раздельно по каждой услуге:
Т = Тпроизв + Tперед+(Zснабж+Pснабж)/Q, где:
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2024 № 122 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 1 к Правилам
формирования тарифов
Проект тарифа, тарифных смет и отчетов об исполнении тарифных смет на регулируемую услугу,
предоставляемую субъектом естественной монополии малой мощности
Форма 10
Тарифная смета ___________________ на
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
5
1
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тысяч тенге
2
Материальные затраты, всего
В том числе:
2.1
Сырье и материалы
2.2
Энергия
2.3
ГСМ
2.4
Топливо
2.5
Энергия покупная
2.6
Вода покупная
2.7
Технологический расход электрической энергии водохозяйственной и канализационной систем (нормативные потери)
3.
Затраты на оплату труда, всего
В том числе:
3.1
Заработная плата
3.2
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
3.3
Амортизация
3.4
Ремонт, всего
3.5
В том числе:
3.6
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
4.
Прочие затраты, всего
В том числе:
4.1
Услуги связи
4.2
Транспортировка грузов сторонними организациями
4.3
Услуги охраны
4.4
Командировочные расходы
4.5
Подготовка кадров
4.6
Охрана труда и техника безопасности
4.7
Плата за использование природных ресурсов (воду и другие)
4.8
Пусконаладочные работы
4.9
Дезинфекция, дератизация производственных помещений, вывоз мусора и другие коммунальные услуги
5.
Обязательные виды страхования
5.1
Приобретение лицензий
5.2
Охрана окружающей среды
5.3
Другие затраты (необходимо расшифровать)
I
Расходы периода, всего
6.
Общие и административные расходы, всего
6.1
Затраты на оплату труда, всего
В том числе:
6.2
Заработная плата административного персонала
6.3
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
6.4
Услуги банка
6.5
Амортизация
6.6
Расходы на содержание и обслуживание технических средств управления, вычислительной техники и так далее
6.7
Коммунальные услуги
6.8
Услуги сторонних организаций
6.9
Командировочные расходы
7
Представительские расходы, расходы на периодическую печать, связь
7.1
Охрана труда и техника безопасности
7.2
Аренда основных средств общехозяйственного назначения
7.3
Налоги
7.4
Другие расходы (необходимо расшифровать)
7.5
Расходы на содержание службы сбыта, всего
В том числе:
7.6
Заработная плата
7.7
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
7.8
Расходы на оформление квитанций
7.9
Амортизация (в том числе водомеров) связанная со сбытом услуг
8
Текущий ремонт
8.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
8.2
Маркетинговые услуги
8.3
Другие расходы (необходимо расшифровать)
8.4
Расходы на выплату вознаграждений
II
Всего затрат
V
Прибыль
Всего доходов
I
Объемы предоставляемых услуг
в натуральных показателях
II
Нормативные потери
%
в натуральных показателях
III
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге / на единицу предоставляемых услуг
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
ГСМ – горюче-смазочные материалы;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Руководитель субъекта естественной монополии
________________________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 ___года
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 1 к Правилам
формирования тарифов
форма 15
Приложение
к инвестиционной программе
Перечень целевых показателей мероприятий инвестиционной программы
Сфера: производство, передача, распределение и (или) реализация тепловой энергии
№ п/п
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование информации
Информация
Единица измерения
Год -1
Год 1
Год Т
1.
Мероприятие
"_______________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения
"_______________"
натуральная единица
1.1.
Показатели Цели 1 "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
1.2.
Тепловая мощность котла
Гкал/час (или МВт/ч)
1.3.
Длительность обработки заявки потребителя (на подключение, выдачу технических условий)
единица времени (дни, часы)/заявка
1.4.
Длительность установки общедомовых прибора учета, в том числе вышедшего из строя
единица времени (дни, часы) /заявление
1.5.
Количество жалоб потребителей, признанных ведомством уполномоченного органа состоятельными
% к году, предшествующему году подачи заявки
1.6.
Количество установленных общедомовых приборов учета
% к году, предшествующему году подачи заявки
Прочие показатели
2.
Показатели Цели 2 "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
2.1.
Износ производственных основных средств
%
2.2.
Аварийность (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.3.
Длительность устранения аварий (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.4.
Спрос (дополнительный полезный отпуск тепловой энергии), (в натуральных единицах или в процентах к году, предшествующему году подачи заявки)
миллион киловатт-час (или в Гкал, %)
2.5.
Количество точек подключения
штук
2.6
Резервная мощность
миллион киловатт-час (или Гкал, в процентах)
2.7.
Созданные (построенные и введенные в эксплуатацию) участки сети (линии)
тысяч километров
Прочие показатели
3.
Показатели Цели 3 "Сокращение затрат на предоставление услуг2
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
3.1.
Затраты на топливо на единицу услуги
тенге/Гкал
3.2.
Затраты на электроэнергию (собственные нужды) на единицу услуги
тенге/Гкал
3.3.
Затраты на оплату труда на единицу услуги
тысяч тенге
3.4.
Технические потери
%
Прочие показатели
4.
Прочие цели
5.
Мероприятие
"________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения
"_______________"
натуральная единица
6.
Итого сумма по всем мероприятиям, направленным на достижение целевых показателей инвестиционной программы
тысяч тенге
Примечание:
В графе "Целевые показатели мероприятий инвестиционной программы" для каждой цели субъектом естественной монополии (далее – субъект) указывается динамика значений целевых показателей в количественных единицах измерения на период утверждения инвестиционной программы.
Субъектом указываются целевые значения только для тех показателей, на достижение которых направлена реализация мероприятия инвестиционной программы. Для тех показателей, на которые не направлена реализация мероприятий инвестиционной программы, целевые показатели не указываются.
В строке "Прочие цели" субъектом указывается описание качественных целей, для которых заявитель не имеет показатели в количественных единицах.

3) тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 63-тармағы 3) тармақшасының бірінші және екінші абзацтары тоқтата тұру кезеңін белгілей отырып, осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады:
"3) жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф бекітілген кезде немесе субъект үшін жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер әрбір көрсетілетін қызмет бойынша жеке бекітілген кезде:
Т = Төнд + Tберу+(Zжабд+Pжабд)/Q, мұндағы:".
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2024 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
1-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъект ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтің, тарифтік сметалардың және тарифтік сметалардың орындалуы туралы есептердің жобасы
10-нысан
____________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
____________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы) арналған тарифтік смета
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Жылға есептегенде қолданыстағы тарифте қабылданды, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
1
Тауарларды өндіруге және көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы
мың теңге
2
Материалдық шығындар, барлығы,
Оның ішінде:
2.1.
Шикізат пен материалдар
2.2.
Энергия
2.3.
ЖЖМ
2.4.
Отын
2.5.
Сатып алынатын энергия
2.6.
Сатып алынатын су
2.7.
Су шаруашылығы және кәріз жүйелері электр энергиясының технологиялық шығысы (нормативтік ысыраптар)
3.
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы
Оның ішінде:
3.1.
Жалақы
3.2.
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
3.3.
Амортизация
3.4.
Жөндеу, барлығы
Оның ішінде:
3.6.
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
4.
Өзге шығындар, барлығы
Оның ішінде:
4.1.
Байланыс қызметтері
4.2.
Бөгде ұйымдардың жүктерді тасымалдауы
4.3.
Күзет қызметтері
4.4.
Іссапар шығыстары
4.5.
Кадрлар даярлау
4.6.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
4.7.
Табиғи ресурстарды (суды және басқаларды) пайдаланғаны үшін төлем
4.8.
Іске қосу-реттеу жұмыстары
4.9.
Өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа да коммуналдық қызметтер
5.
Сақтандырудың міндетті түрлері
5.1.
Лицензиялар сатып алу
5.2.
Қоршаған ортаны қорғау
5.3.
Басқа шығындар (таратып жазу қажет)
1
Кезең шығыстары, барлығы
6.
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
6.1.
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы
6
Оның ішінде:
6.2.
Әкімшілік персоналдың жалақысы
6.3.
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
6.4.
Банк қызметтері
6.5.
Амортизация
6.6.
Техникалық басқару құралдарын, есептеу техникасын және т.б. ұстауға және қызмет көрсетуге арналған шығыстар
6.7.
Коммуналдық қызметтер
6.8.
Бөгде ұйымдардың қызметтері
6.9.
Іссапар шығыстары
7.
Өкілдік шығыстар, мерзімдік басылым, байланыс шығыстары
7.1.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
7.2.
Жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалға алу
7.3.
Салықтар
7.4.
Басқа шығыстар (таратып жазу қажет)
7.5.
Өткізу қызметін ұстауға арналған шығыстар, барлығы
.
Оның ішінде:
7.6.
Жалақы
7.7.
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
7.8.
Түбіртектерді ресімдеу шығыстары
7.9.
Көрсетілетін қызметтерді (оның ішінде су өлшеуіштерді) өткізумен байланысты амортизация
8.
Ағымдағы жөндеу
8.1.
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
8.2.
Маркетингтік қызметтер
8.3.
Басқа шығыстар (таратып жазу қажет)
8.4.
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
II
Барлық шығын
V
Пайда
Барлық кірістер
I
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
II
Нормативтік ысыраптар
заттай көрсеткіштермен
III
Тарифі (қосымша құн салығынсыз)
теңге/ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Ескертпе:
*шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
ЖЖМ – жанар-жағар май материалдары;
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
__________________________________________________________________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
2-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
1- қосымша
15- нысан
Инвестициялық
бағдарламаға қосымша
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштерінің тізбесі
Сала: жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу
Р/с №
Нысаналы көрсеткіштің салмағы,пайызбен
Ақпараттың атауы
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1-жыл
1-жыл
А жыл
1.
Іс-шара "_______________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "_______________"
табиғи бірлік
1.1.
1-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
1.2.
Қазандықтың жылу қуаты
Гкал/сағат (немесе МВт/сағат)
1.3.
Тұтынушының өтінімін (іске қосуға, техникалық шарттар беруге) өңдеудің ұзақтығы
Уақыт бірлігі (күндер, сағаттар) / өтінім
1.4.
Үйге ортақ есепке алу аспаптарын, оның ішінде істен шыққандарын орнатудың ұзақтығы
Уақыт бірлігі (күндер, сағаттар) / өтініш
1.5.
Уәкілетті органның ведомствосы қауқарлы деп таныған тұтынушылар шағымдарының саны
өтінім берілген жылдың алдындағы жылға қарай пайызда
1.6.
Орнатылған үйге ортақ есепке алу аспаптарының саны
өтінім берілген жылдың алдындағы жылға қарай пайызда
Өзге де көрсеткіштер
2.
2-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
2.1.
Өндірістік негізгі құралдардың тозуы
пайыз
2.2.
Авариялық (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
пайыз
2.3.
Аварияларды жоюдың ұзақтығы (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
пайыз
2.4.
Сұраныс (жылу энергиясын қосымша пайдалы босату), (табиғи бірліктерде немесе өтінім берілген жылдың алдындағы жылға пайызбен)
миллион киловатт сағат (немесе Гкал, пайызда-да)
2.5.
Іске қосу нүктелерінің саны
дана
2.6.
Резервтік қуат
Миллион киловатт сағат (немесе Гкал, пайызда-да)
2.7.
Желінің (тораптың) құрылған (салынған және пайдалануға енгізілген) учаскелері
мың километр
Өзге көрсеткіштер
3.
3-мақсат "Қызметтерді ұсыну шығындарын қысқарту" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
3.1.
Көрсетілетін қызметтің бірлігіне отын шығындары
теңге/Гкал
3.2.
Қызметті ұсыну бірлігіне (жеке мұқтаждықтарға) электр энергиясы шығындары
теңге/Гкал
3.3.
Қызметті ұсыну бірлігіне еңбекке ақы төлеу шығындары
теңге/Гкал
3.4.
Техникалық ысыраптар
пайыз
Өзге де көрсеткіштер
4.
Өзге де мақсаттар
5.
Іс-шара "_______________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "_______________"
табиғи бірлік
6.
Инвестициялық бағдарламаның нысаналы мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралар бойынша жиынтық сома
мың теңге
Ескертпе:
"Инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері" бағанында әрбір мақсат үшін табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – субъект) инвестициялық бағдарламаны бекіту кезеңіне өлшеудің сандық бірліктерінде нысаналы көрсеткіштер мәндерінің серпінін көрсетеді.
Субъект қол жеткізуге инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталған көрсеткіштер үшін ғана нысаналы мәндерді көрсетеді. Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталмаған көрсеткіштер үшін нысаналы көрсеткіштер көрсетілмейді.
"Өзге де мақсаттар" жолында субъект өтініш беруші сандық бірліктерде көрсеткіштері жоқ сапалық мақсаттардың сипаттамасын көрсетеді.

В графе "год-1" – указываются данные за год, предшествующий подаче заявления на утверждение инвестиционной программы, "год 1" – "год Т" – соответственно, на первый и последний годы периода, на который утверждается проект инвестиционной программы.
Показатели целей "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям" и "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям" заполняются также в случае, если реализация инвестиционных проектов направлена на приведение качества, надежности и безопасности услуг производства, передачи, распределения и реализация тепловой энергии в соответствие с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, устанавливающими требования к качеству, надежности и безопасности данных услуг, в том числе Правилами пользования тепловой энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 211 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10234).
Длительность обработки заявки или установки прибора учета, под которым понимается длительность со дня получения субъектом заявки до непосредственно подключения или установки прибора, рассчитывается как среднее арифметическое за год.
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 2 к Правилам
формирования тарифов
форма
Отраслевые Х-факторы, учитываемые в тарифах на регулируемые услуги субъектов, в разрезе отраслей сфер естественных монополий
Период действия отраслевого Х-фактора – _____-_____годы
Наименование отрасли
Отраслевой Х-фактор на каждый год периода его действия, в процентах
___год
___год
1
2
3
4
5
1.
Энергетика, к которой относятся следующие сферы естественных монополий:
производство, передача, распределение и (или) реализация тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений;
передача электрической энергии;
техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
организация балансирования производства-потребления электрической энергии.
2.
Трубопроводный транспорт, к которому относятся следующие сферы естественных монополий:
транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан;
хранение, транспортировка товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировка сырого газа по соединительным газопроводам, за исключением хранения, транспортировки товарного газа в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан.
3.
Железнодорожный транспорт, к которому относятся следующие сферы естественных монополий:
магистральные железнодорожные сети, за исключением регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей при перевозке грузов в контейнерах, перевозке порожних контейнеров и транзитных перевозках грузов через территорию Республики Казахстан;
железнодорожные пути с объектами железнодорожного транспорта по договорам государственно-частного партнерства, в том числе договорам концессии, при отсутствии конкурентного железнодорожного пути;
подъездные пути при отсутствии конкурентного подъездного пути.
4.
Водоснабжение, к которому относятся следующие сферы естественных монополий:
водоснабжение и (или) водоотведение.
5.
Морской транспорт, к которому относится следующая сфера естественной монополии:
порты.
Приложение 4 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 5 к Правилам
формирования тарифов
форма
Минимальный перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов

"1-жыл" бағанында инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы, "1-жыл" – "А жыл" – тиісінше инвестициялық бағдарлама жобасы бекітілетін кезеңнің бірінші және соңғы жылдарындағы деректер көрсетіледі.
"Тұтынушыларға көрсететін қызметтер сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" және "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" мақсаттарының көрсеткіштері, егер инвестициялық жобаларды іске асыру жылу энергиясын беру және бөлу қызметтерінің сапасын, сенімділігін және қауіпсіздігін осы қызметтердің сапасына қойылатын талаптарды белгілейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10234 болып тіркелген) Жылу энергиясын пайдалану қағидаларына сәйкес келтіруге бағытталған жағдайда толтырылады.
Субъект өтінімді алған кезден бастап аспапты тікелей қосқанға немесе орнатқанға дейінгі уақыт ұзақтығы деп түсінілетін, өтінімді өңдеу немесе есепке алу аспабын орнату ұзақтығы бір жылдағы орташа арифметикалық сияқты есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
3-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Табиғи монополиялар салаларының аялары бөлінісінде субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтерінде ескерілетін салалық Х-факторлар
Салалық Х-фактордың қолданылу кезеңі – _____-_____жылдар
Саланың атауы
Қолданылу кезеңінің әрбір жылына салалық Х-фактор, проценттерде
___жыл
___жыл
1
2
3
4
5
1
Энергетика, оған табиғи монополиялардың мынадай салалары жатады:
топырақтың жылуын, жерасты суларды, өзендерді, су алаптарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу
электр энергиясын беру;
электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру;
электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру.
2
Құбыржол көлігі, оған табиғи монополиялардың мынадай салалары жатады:
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында тасымалдауды қоспағанда, мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбырлармен тасымалдау;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында тауарлық газды тасымалдауды қоспағанда, тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау.
3
Теміржол көлігі, оған табиғи монополиялардың мынадай салалары жатады:
жүктерді контейнерлермен тасымалдау, бос контейнерлерді тасымалдау және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүктерді транзиттік тасымалдау кезіндегі магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, магистральдық теміржол желілері;
бәсекелес теміржол жолдары болмаған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржол жолдары;
бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдар.
4
Сумен жабдықтау, оған табиғи монополиялардың мынадай салалары жатады:
сумен жабдықтау және (немесе) су бұру.
5
Теңіз көлігі, оған табиғи монополияның мынадай саласы жатады:
порттар.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
4-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Жеке X-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің ең аз тізбесі

1. По регулируемым услугам:
передача электрической энергии
организация балансирования производства-потребления электрической энергии
техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество присоединенных потребителей (абонентов)
Тысяч потребителей
2.
Общая протяженность линий (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии)
Тысяч километров
3.
Количество силовых трансформаторов (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии)
Штук
4.
Общая мощность силовых трансформаторов (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии)
Мегаватт/час
5.
Максимальная нагрузка в сетях, зафиксированная в течение года (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии)
Киловольт
6.
Объем предоставленной за год регулируемой услуги
Киловатт/час
7.
Территория обслуживания
Квадратные километры
Примечание: в случае, если структурный параметр не приемлем для регулируемой услуги, такой структурный параметр не учитывается для такой регулируемой услуги.
2. По регулируемым услугам:
транспортировка сырого или товарного газа по соединительным газопроводам;
транспортировка товарного газа по магистральным газопроводам;
транспортировка товарного газа по газораспределительным системам для потребителей Республики Казахстан;
транспортировка сжиженного газа по газопроводам от групповой резервуарной установки до крана на вводе потребителя;
хранение товарного газа
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество присоединенных потребителей (абонентов)
Тысяч потребителей
2.
Общая протяженность газопроводов
Тысяч километров
3.
Общая мощность газопроводов/газораспределительной системы
Тысяч кубических метров
4.
Максимальное давление в газопроводах/газораспределительных системах
МПа
5.
Объем предоставленной за год регулируемой услуги
Тысяч кубических метров
3. По регулируемым услугам:
производство тепловой энергии;
передача и распределение тепловой энергии;
реализация тепловой энергии;
производство, передача и распределение тепловой энергии;
производство, передача, распределение и (или) реализация тепловой энергии
Приложение 5 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 34 к Правилам
формирования тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство
в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении задействованных активов по видам услуг
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-тепло-2
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественной монополий,
предоставляющие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению
и (или) реализации тепловой энергии
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_____________________________________ Наименование предприятия
№ п/п
Наименование основных средств
Остаточная стоимость задействованных активов на начало года всего, тысяч тенге
Распределение задействованных активов по видам услуг
Регулируемая услуга № 1
Регулируемая услуга № 2
Иные услуги
Коэффициент распределения из приложения 1

1. Мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша:
электр энергиясын беру
электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру
электр энергиясын желіге босатудың және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру
№ р/с
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Қосылған тұтынушылар (абоненттер) саны
Мың тұтынушы
2.
Желілердің жалпы ұзындығы (электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Мың километр
3.
Күштік трансформаторлардың саны (электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Дана
4.
Күштік трансформаторлардың жалпы қуаты (электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Мегаватт/сағат
5.
Жыл ішінде тіркелген желілердегі ең көп жүктеме (электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Киловольт
6.
Бір жылда ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызмет көлемі
Киловатт/сағат
7.
Қызмет көрсету аумағы
Шаршы километр
Ескертпе: егер құрылымдық параметр реттеліп көрсетілетін қызмет үшін қолайлы болмаса, мұндай құрылымдық параметр мұндай реттеліп көрсетілетін қызмет үшін ескерілмейді.
2. Мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша:
шикі немесе тауарлық газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау;
Қазақстан Республикасының тұтынушылары үшін тауарлық газды газ таратушы жүйелер арқылы тасымалдау;
сұйытылған газды топтық резервуарлық қондырғыдан тұтынушыны қосатын кранға дейін газ құбырлары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды сақтау
№ р/с
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Қосылған тұтынушылар (абоненттер) саны
Мың тұтынушы
2.
Газ құбырларының жалпы ұзындығы
Мың километр
3.
Газ құбырларының/газ таратушы жүйенің жалпы қуаты
Мың текше метр
4.
Газ құбырларындағы/газ таратушы жүйелердегі ең үлкен қысым
МПа
5.
Бір жылда ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызмет көлемі
Мың текше метр
3. Мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша:
жылу энергиясын өндіру;
жылу энергиясын беру және тарату;
жылу энергиясымен өткізу;
жылу энергиясын өндіру, беру және тарату;
жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
5-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
34-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша тартылған активтерді бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: РУ-жылу-2
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) онымен өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Кәсіпорынның атауы_________________________________
р/с №
Негізгі құралдардың атауы
Жыл басына тартылған активтердің қалдық құны, барлығы, мың теңге
Тартылған активтерді қызмет түрлері бойынша бөлу
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Өзге де қызметтер
1-қосымшадан бөлу коэффициенті

*прямо задействованные активы, то есть активы, связанные с предоставлением только одной (конкретной) услуги, не распределяются по коэффициентам распределения и относятся прямо на конкретную услугу. При этом, при заполнении отчета стоимость прямо задействованных активов заносится в соответствующие графы 5, 7 либо 9 данной таблицы.
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении задействованных активов по видам услуг (индекс - РУ-тепло-2, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии (далее – субъект) отчета о распределении задействованных активов по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы в левом верхнем углу субъект указывает наименование предприятия, а в правом верхнем углу – соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
5. Данная форма заполняется для распределения стоимости задействованных активов на услуги, в которой стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъекта по состоянию на последнюю отчетную дату предыдущего финансового года.
6. Коэффициент распределения для каждой группы основных средств переносится в отчет о распределении задействованных активов по видам услуг из итоговой строки соответствующего расчета коэффициента распределения общих основных средств либо нематериальных активов. Стоимость активов группы основных средств, относящаяся на каждую услугу, определяется как произведение стоимости задействованных активов на коэффициент распределения.
7. В графе 1 указываются порядковые номера по наименованиям основных средств.

* тікелей тартылған активтер, яғни бір (нақты) ғана көрсетілетін қызметті ұсынумен байланысты активтер бөлу коэффициенттері бойынша бөлінбейді және нақты көрсетілетін қызметке тікелей жатқызылады. Бұл ретте есепті толтыру кезінде тікелей тартылған активтердің құны осы кестенің тиісті 5, 7 не 9-бағандарына жазылады.
Басшы __________________________________ _________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша тартылған активтерді бөлу туралы есеп (индекс - РУ-жылу-2) кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) бөлу және (немесе) өткізу жөніндегі қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша шығындарды бөлу туралы есепті дайындауға арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
2. Барлық көрсеткіштер құндық мәнде ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде сол жақ жоғарғы бұрышта субъект кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетеді. Субъект мәліметтерді өткен күнтізбелік жылға толтырады.
5. Осы нысан активтердің құны алдыңғы қаржы жылының соңғы есепті күніндегі жағдай бойынша субъектінің негізгі құралдарының қалдық құны негізінде айқындалатын қызметтерге тартылған активтердің құнын бөлу үшін толтырылады.
6. Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін бөлу коэффициенті жалпы негізгі құралдарды не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің тиісті есебінің жиынтық жолынан көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша тартылған активтерді бөлу туралы есепке ауыстырылады. Әрбір көрсетілетін қызметке жатқызылған негізгі құралдар тобы активтерінің құны бөлу коэффициентіне тартылған активтер құнының туындысы ретінде анықталады.
7. 1-бағанда негізгі құралдардың атаулары бойынша реттік нөмірлері көрсетіледі.

8. В графе 2 указывается информация о наименовании основных средств по видам предоставляемых услуг субъекта.
9. В графе 3 указывается информация об остаточной стоимости задействованных активов на начало года.
10. В графе 4 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по регулируемой услуге 1, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
11. В графе 5 указывается информация о стоимости актива по регулируемой услуге 1 (графа 3 * графа 4).
12. В графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по регулируемой услуге 2, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
13. В графе 7 указывается информация о стоимости актива по регулируемой услуге 2 (графа 3 * графа 6).
14. В графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по иным услугам, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
15. В графе 9 указывается информация о стоимости актива по иным услугам (графа 3 * графа 8).
Приложение 6 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 37 к Правилам
формирования тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство
в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат по видам услуг
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-тепло-5
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественной монополий,
предоставляющие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению
и (или) реализации тепловой энергии
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
Наименование предприятия ____________________________________
№ п/п
Наименование
Сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге
Распределение суммы по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, на услуги
Всего
В том числе
Регулируемая услуга № 1
Регулируемая услуга № 2
Иные услуги
Сумма затрат, не учтенная в тарифе согласно Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
Сумма по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
Коэффициент распределения

8. 2-бағанда субъект ұсынатын көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдардың атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
9. 3-бағанда жыл басындағы тартылған активтердің қалдық құны туралы ақпарат көрсетіледі.
10. 4-бағанда осы Қағидаларға 1-қосымшада есептелген 1-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша негізгі құралдар тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
11. 5-бағанда 1-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі (3-баған * 4-баған).
12. 6-бағанда осы Қағидаларға 1-қосымшада есептелген 2-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша негізгі құралдар тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
13. 7-бағанда 2-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі (3-баған * 6-баған).
14. 8-бағанда осы Қағидаларға 1-қосымшада есептелген өзге де көрсетілетін қызметтер бойынша негізгі құралдар тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
15. 9-бағанда өзге қызметтер бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі (3-баған * 8-баған).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
6-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
37-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған: Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша шығындарды бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: РУ-жылу-5
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) онымен өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Кәсіпорынның атауы ____________________________________
р/с №
Атауы
Бух. есеп бойынша есепті кезеңдегі сома, мың теңге
Соманы көрсетілетін қызметтерге Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары бойынша бөлу
Барлығы
Оның ішінде
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Өзге де қызметтер
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесіне, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифте ескерілмеген шығындар сомасы
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесіне, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары бойынша сома
Бөлу коэффициенті

Примечание: * прямо задействованные затраты, то есть затраты, связанные с предоставлением только одной (конкретной) услуги, не распределяются по коэффициентам распределения и относятся прямо на конкретную услугу. При этом, при заполнении отчета сумма прямо задействованных затрат заносится в соответствующие графы 7, 9 либо 11 данной таблицы.
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат по видам услуг
(индекс - РУ-тепло-5, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии (далее – субъект), отчета о распределении затрат по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
5. Для формирования затрат используются данные бухгалтерского учета. В бухгалтерском учете прямые затраты формируются на отдельных счетах (субсчетах), соответствующих каждой регулируемой услуге и в целом иной деятельности. Для общих затрат бухгалтерским учетом предусматриваются отдельные счета (субсчета) затрат.
6. Раздельному учету подлежат все затраты субъекта на предоставление регулируемых услуг и иной деятельности, в том числе затраты, не учитываемые и учитываемые в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам (далее – Перечень).
В графе 1 указываются порядковые номера по наименованиям основных средств.
В графе 2 указывается информация о наименовании затрат по видам предоставляемых услуг субъекта.

* тікелей тартылған шығындар, яғни бір (нақты) ғана көрсетілетін қызметті ұсынумен байланысты шығындар бөлу коэффициенттері бойынша бөлінбейді және нақты көрсетілетін қызметке тікелей жатқызылады. Бұл ретте есепті толтыру кезінде тікелей тартылған шығындар сомасы осы кестенің тиісті 7, 9 не 11-бағандарына жазылады.
Басшы ______________________________________ _____________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда),             тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ _____________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша шығындарды бөлу туралы есеп (индекс - РУ-жылу-5, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме жылу энергиясын өндіру және (немесе) тарату және (немесе) бөлу және (немесе) өткізу жөніндегі қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша шығындарды бөлу туралы есепті дайындауға арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүзеге асырады.
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті.
Субъект алдыңғы күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
5. Шығындарды қалыптастыру үшін бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады. Бухгалтерлік есепте тікелей шығындар әрбір реттеліп көрсетілетін қызметке және тұтастай өзге де қызметке сәйкес келетін жекелеген шоттарда (қосалқы шоттарда) қалыптастырылады. Жалпы шығындар үшін бухгалтерлік есепте шығындардың жеке шоттары (қосалқы шоттары) көзделеді.
6. Бөлек есепке алуға реттеліп көрсетілетін қызметтерді және өзге де қызметті ұсынуға арналған субъектінің барлық шығындары жатады, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесіне, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидасына (бұдан әрі –Тізбе және қағида) сәйкес ескерілмейтін және ескерілетін шығындар жатады.
1-бағанда негізгі құралдардың атаулары бойынша реттік сандары көрсетіледі.
2-бағанда субъект ұсынатын көрсетілетін қызмет түрлері бойынша шығындардың атауы туралы ақпарат көрсетіледі.

В графе 3 указывается общая сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, в тысячах тенге (графа 4 + графа 5).
7. Итоговая сумма затрат за минусом расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
8. Итоговая сумма расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
9. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов соответствует данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
В графе 4 указываются данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе в соответствии Перечнем.
В графе 5 указывается информация о сумме затрат по Перечню.
В графах 6, 7, 8, 9, 10 и 11 указываются данные о сумме затрат по Перечню в разрезе регулируемых (производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии) и иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность, согласованная с ведомством уполномоченного органа), в том числе:
в графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой услуге субъекта;
в графе 7 указываются данные о сумме затрат на регулируемую услугу (графа 6 * графа 5);
в графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой услуге субъекта;
в графе 9 указываются данные о сумме затрат на регулируемую услугу (графа 8 * графа 5);
в графе 10 указывается информация о коэффициенте распределения иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность, согласованная с ведомством уполномоченного органа) субъекта;
в графе 11 указываются данные о сумме затрат соответствующей нерегулируемой услуге субъекта (графа 10 * графа 5).
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
Приложение 7 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 38 к Правилам
формирования тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство
в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о распределении доходов по видам услуг
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-тепло-6
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественной монополий,
предоставляющие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению
и (или) реализации тепловой энергии
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
Наименование предприятия ____________________________________
Отчетный период
Доход от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге
Общая сумма (всего)
В том числе доход от
Регулируемой услуги № 1
Регулируемой услуги № 2
Фактический Объем предоставленных услуг (в Гигакалорий (далее – Гкал))
Утвержденный тариф (без налога на добавленную стоимость) (тенге за 1 Гкал)

3-бағанда бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі жалпы сома көрсетіледі, мың теңгемен (4-баған + 5-баған).
7. Шығындардың жиынтық сомасы кезең шығыстарын субъект тиісті кезеңге Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құны" жолында көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
8. Кезең шығыстарының жиынтық сомасы субъект тиісті кезеңге Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" жолында көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
9. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептік (қалдық) құны тиісті күнгі бухгалтерлік есеп деректеріне сәйкес келеді.
4-бағанда Тізбеге сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
5-бағанда Тізбе бойынша шығындардың сомасы туралы ақпарат көрсетіледі.
6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарда реттеліп көрсетілетін (жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) өткізу және өзге де қызметтер (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органның ведомствосымен келісілген өзге қызмет) бөлінісінде Тізбе бойынша шығындар сомасының деректері көрсетіледі, оның ішінде:
6-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
7-бағанда реттеліп көрсетілетін қызмет шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (6-баған* 5-баған);
8-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
9-бағанда реттеліп көрсетілетін қызмет шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (8-баған * 5-баған);
10-бағанда субъектінің өзге қызметтерін (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органның ведомствосымен келісілген өзге қызмет) бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
11-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілмейтін қызметі шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (10-баған *5-баған).
Әрбір баптың ішінде шығындарды барынша егжей-тегжейлеуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
7-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
38-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады: Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған: Табыстарды көрсетілетін қызмет түрлері бойынша бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: РУ-жылу-6
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) онымен өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: – ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Кәсіпорынның атауы ____________________________________
Есепті кезең
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кіріс, мың теңге
Жалпы сома (барлығы)
Оның ішінде кіріс
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Ұсынылған көрсетілген қызметтердің нақты көлемі (Гигакалориялармен (бұдан әрі – Гкал))
Бекітілген тариф (көрсетілген құн салығынсыз) (1 Гкал үшін теңге)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии (далее – субъект), отчета о распределении доходов по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
В графе 1 указывается отчетный период.
В графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 указываются данные о доходах от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге (производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии) и иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность, согласованная с ведомством уполномоченного органа), в том числе:
в графе 2 указывается общая сумма дохода от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету.
4. Общая сумма доходов соответствует данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период;
в графе 3 указывается информация о фактическом объеме соответствующей регулируемой услуги в натуральном выражении (в Гигакалорий (далее – Гкал));
в графе 4 указываются данные об утвержденном ведомством уполномоченного органа тарифе (тенге за 1 Гкал);
в графе 5 указывается общая сумма дохода от соответствующей регулируемой услуги за отчетный период (графа 3 * графа 4);
в графе 6 указывается информация о фактическом объеме соответствующей регулируемой услуги в натуральном выражении (в Гкал);
в графе 7 указываются данные об утвержденном ведомством уполномоченного органа тарифе (тенге за 1 Гкал);
в графе 8 указывается общая сумма дохода от соответствующей регулируемой услуги за отчетный период (графа 6 * графа 7);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) өткізу және (немесе) кірістерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) тартылған активтерді қызмет түрлері бойынша бөлу есебін дайындауға арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
2. Барлық көрсеткіштер құндық мәнінде ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады..
Есепке субъектінің басшысы мен бас бухгалтері қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті. Субъект мәліметтерді өткен күнтізбелік жылға толтырады.
1-бағанда есепті кезең көрсетіледі.
Бағандарда 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15 бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кірістер, мың теңге (жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) өткізу) және өзге де қызметтер (реттеліп көрсетілетін қызметтермен байланысты технологиялық қызметтер және уәкілетті органның ведомствосымен келісілген өзге де қызмет), оның ішінде:
2-бағанда бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
4. Кірістердің жиынтық сомасы субъект тиісті кезең үшін Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан кіріс" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
3-бағанда заттай мәндегі тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі (қр Гигакалорий (бұдан әрі – Гкал));
4-бағанда уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф туралы деректер көрсетіледі (1Гкал үшін теңге);
5-бағанда есепті кезеңде тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (3-баған* 4-баған);
6-бағанда заттай мәндегі тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі (Гкал);
7-бағанда уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф туралы деректер көрсетіледі (1Гкал үшін теңге);
8-бағанда есепті кезеңде тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (6-баған * 7-баған);

в графе 9 указываются данные о доходах от иной услуги за отчетный период (графа 12 + графа 15);
в графе 10 указывается информация о фактическом объеме соответствующей иной услуги в натуральном выражении;
в графе 11 указываются данные цене иной услуги, по которым соответствующие услуги были предоставлены;
в графе 12 указывается общая сумма дохода от соответствующей иной услуги за отчетный период (графа 10 * графа 11);
в графе 13 указывается информация о фактическом объеме соответствующей иной услуги в натуральном выражении;
в графе 14 указываются данные цене иной услуги, по которым соответствующие услуги были предоставлены;
в графе 15 указывается общая сумма дохода от соответствующей иной услуги за отчетный период (графа 13 * графа 14).
Приложение 8 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 124 к Правилам
формирования тарифов
форма
Данные для перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации
тепловой энергией с учетом фактической температуры наружного воздуха
за ________________________________________(период)
Потребитель _________________________________________________
Поставщик __________________________________________________

9-бағанда есепті кезеңде өзге қызметтен түскен кірістің деректері көрсетіледі (12-баған + 15-баған);
10-бағанда заттай мәндегі тиісті өзге қызметтердің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі(Гкал);
11-бағанда тиісті қызметтер ұсынылған өзге қызметтің бағасы туралы деректер көрсетіледі;
12-бағанда есепті кезеңде тиісті өзге қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (10-баған * 11-баған);
13-бағанда заттай мәндегі тиісті өзге қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі;
14-бағанда тиісті қызметтер ұсынылған өзге қызметтің бағасы туралы деректер көрсетіледі;
15-бағанда есепті кезеңде тиісті өзге қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (13-баған * 14-баған).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
8-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
124-қосымша
нысан
________________________________________ үшін (кезең) сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясымен өткізу бойынша көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу үшін деректердің нысаны
Тұтынушы __________________________________________________
Өнім беруші _______________________________________________

Температурный график (t1p/t2p), открытая/закрытая система централизованного теплоснабжения
Расчетный период (месяц, год)
Числа месяца
tнфакт.
q
q0.8
t1
tвфакт.
1
2
3
4
5
6
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
х
3
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
Итого
х
х
Расчет tнср.факт. и tвср.факт.
х
х
Приложение 9 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 126 к Правилам
формирования тарифов
форма
Перерасчет стоимости регулируемой услуги по снабжению тепловой энергией
с учетом фактической температуры наружного воздуха
за ________________________________ (период)
Потребитель _______________________________________________
Поставщик _________________________________________________
Перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха
Наименование
Qрасч.п.норма, Гкал/м2
Qрасч.п.факт, Гкал/ м2
Отклонение (+ / -), Гкал/м2
Топливная составляющая тарифа, либо тариф на тепловую энергию, тенге/Гкал
Перерасчет (+/-), тенге/м2
1
2
3
4
5
6
год
х
х
х
х
х
январь
х
х
х
х
х
февраль
х
х
х
х
х
март
х
х
х
х
х
апрель
х
х
х
х
х
май
х
х
х
х
х
год
х
х
х
х
х
сентябрь
х
х
х
х
х
октябрь
х
х
х
х
х
ноябрь
х
х
х
х
х
декабрь
х
х
х
х
х
Итого
х
х
х
х
х
Приложение 10 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 80
Приложение 143 к Правилам
формирования тарифов
форма 1
Заявка на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
на регулируемые услуги в сфере по передаче электрической энергии, водоснабжения
и (или) водоотведения и производству, передаче, распределению и (или) реализации
тепловой энергии
_________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
_________________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Контролируемые расходы
тенге
2.
Неконтролируемые расходы
тенге
3.
Амортизация, в том числе:
тенге
3.1
учтенная в инвестиционной программе
тенге
3.2
Регулируемая база активов (РБА)
тенге
4
Допустимая прибыль (до выплаты вознаграждения за эффективность), в том числе:
тенге
4.1
отнесенная к инвестиционной программе
тенге
4.2
с учетом вознаграждения за эффективность
тенге
5
Всего доходов
тенге
6
Объем предоставленных услуг
кВтч (Гкал на отопление)
7
Тариф (без НДС)
тенге/кВтч (тенге/Гкал на отопление)
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ______________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.

Температуралық кесте (t1p/t2p), ашық / жабық орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі
Есепті кезең (ай, жыл)
tннақты
q
q0.8
t1
tвнақты.
2
3
4
5
6
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
х
3
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
Жиыны
х
х
tсорт.нақты және tіорт.нақты. есебі
х
х
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
9-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
126-қосымша
нысан
________________________________________ үшін (кезең) сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нысаны
Тұтынушы________________________________________________
Өнім беруші ____________________________________________
Сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясымен
өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу
Атауы
Qоунорма, Гкал/ м2
Qоунақты, Гкал/ м2
Ауытқу (+ / -), Гкал/м2
Тарифтің отындық құрамдасы не жылу энергиясына тариф, теңге/ Гкал
Қайта есептеу (+ / -), теңге/м2
1
2
3
4
5
6
жыл
х
х
х
х
х
қаңтар
х
х
х
х
х
ақпан
х
х
х
х
х
наурыз
х
х
х
х
х
сәуір
х
х
х
х
х
мамыр
х
х
х
х
х
қыркүйек
х
х
х
х
х
қазан
х
х
х
х
х
қараша
х
х
х
х
х
қараша
х
х
х
х
х
желтоқсан
х
х
х
х
х
Жиыны
х
х
х
х
х
бұйрығына
10-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
126-қосымша
нысан
Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру және жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тариф бекітуге өтінім _____________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Атауы
Өлшем бірлігі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
Бақыланатын шығыстар
теңге
2.
Бақыланбайтын шығыстар
теңге
3.
Амортизация, оның ішінде:
теңге
3.1
инвестициялық бағдарламада ескерілген
теңге
3.2
Активтердің реттелетін базасы (АРБ)
теңге
4
Жол берілетін пайда (тиімділігі үшін сыйақы төлеуге дейін), оның ішінде:
теңге
4.1
инвестициялық бағдарламаға жатқызылған
теңге
4.2
тиімділігі үшін сыйақыны ескере отырып
теңге
5
Кірістердің барлығы
теңге
6
Ұсынылған қызметтердің көлемі
кВтсағ (жылытуға Гкал)
7
Тариф (ҚҚС-сыз)
теңге/кВтсағ (жылытуға теңге/Гкал)
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________