О внесении изменения и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 февраля 2018 года № 67 "Об утверждении Перечня импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета и правил его формирования"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 октября 2024 года № 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2024 года № 35198
ПРИКАЗЫВАЮ:

"Қосылған құн салығы есепке алу әдісімен төленетін импортталатын тауарлардың тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 21 ақпандағы № 67 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 2 қазандағы № 83 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 2 қазанда № 35198 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:

1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 февраля 2018 года № 67 "Об утверждении Перечня импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета и правил его формирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16509) следующие изменение и дополнения:
в Перечне импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета, утвержденном указанным приказом:

1. "Қосылған құн салығы есепке алу әдісімен төленетін импортталатын тауарлардың тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 21 ақпандағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16509 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қосылған құн салығы есепке алу әдісімен төленетін импортталатын тауарлардың тізбесінде:

дополнить строкой, порядковый номер 9-2, следующего содержания:
"
9-2.
Металлоконструкции из черных металлов ****
из 7308 90 980 9
";
дополнить строками, порядковые номера 12-1, 12-2, 12-3, 12-4 и 12-5, следующего содержания:
"
12-1.
Котлы паровые или другие паропроизводящие котлы ****
8402 11 000 9,
8402 12 000 9,
8402 20 000 9,
8402 90 000 9
12-2.
Паропроизводящие котлы прочие, включая комбинированные: прочие ****
8402 19 900 9
12-3.
Котлы центрального отопления и их части ****
8403 10 900 0,
8403 90 900 0
12-4.
Вспомогательное оборудование для использования с котлами товарной позиции 8402 или 8403 ****
8404 10 000 0
12-5.
Конденсаторы для пароводяных или других паровых силовых установок ****
8404 20 000 0
";
дополнить строкой, порядковый номер 16-1, следующего содержания:
"
16-1.
Турбины гидравлические, колеса водяные и регуляторы к ним ****
8410 11 000 0,
8410 12 000 0,
8410 90 000
";
дополнить строкой, порядковый номер 28-1, следующего содержания:
"
28-1.
Газовые турбины прочие, мощностью более 50 000 кВт и части ****
8411 82 800 9,
8411 99 009 8
";
дополнить строкой, порядковый номер 35-1, следующего содержания:
"
35-1.
Насосы центробежные прочие: насосы герметичные центробежные для нагревательных систем и горячего водоснабжения; более 15 мм: насосы канальноцентробежные и насосы вихревые (с боковыми каналами); насосы центробежные прочие: одноступенчатые, многоступенчатые ****
8413 70 300 0,
8413 70 450 0,
8413 70 810 0,
8413 70 890 0
";
дополнить строкой, порядковый номер 40-1, следующего содержания:
"
40-1.
Вентиляторы осевые; турбокомпрессоры многоступенчатые ****
8414 59 200 0,
8414 80 190 0
";
строку, порядковый номер 67, изложить в следующей редакции:
"
67.
Судовые деррик краны; краны подъемные, включая кабель краны; фермы подъемные подвижные, погрузчики портальные и тележки, оснащенные подъемным краном, кроме кранов мостовых электрических с грузоподъемностью от 5 до 20 тонн, кранов козловых электрических с грузоподъемностью от 5 до 20 тонн, кранов автомобильных с грузоподъемностью от 10 до 25 тонн
из 8426 (кроме 8426 99 000 0, 8426 91 900 9, 8426 20 000 0)
";
дополнить строкой, порядковый номер 123-1, следующего содержания:
"
123-1.
Краны, клапаны, вентили и аналогичная арматура для трубопроводов, котлов, резервуаров, цистерн, баков или аналогичных емкостей, включая редукционные и терморегулируемые клапаны ****
8481 10 990 8,

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 9-2-жолмен толықтырылсын:
"
9-2.
Қара металдардан жасалған металл конструкциялар ****
7308 90 980 9-дан
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 12-1, 12-2, 12-3, 12-4 және 12-5-жолдармен толықтырылсын:
"
12-1.
Бу қазандықтары немесе басқа бу шығаратын қазандықтар ****
8402 11 000 9,
8402 12 000 9,
8402 20 000 9,
8402 90 000 9
12-2.
Құрамдастырылған қазандықтарды қоса алғанда, өзге де бу өндіретін қазандықтар: өзгелері ****
8402 19 900 9
12-3.
Орталық жылыту қазандықтары және оның бөлшектері ****
8403 10 900 0,
8403 90 900 0
12-4.
8402 немесе 8403 тауар позициясының қазандықтарымен бiрге пайдалануға арналған қосалқы жабдық ****
8404 10 000 0
12-5.
Бу-су немесе басқа бу күштік қондырғыларына арналған конденсаторлар ****
8404 20 000 0
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 16-1-жолмен толықтырылсын:
"
16-1.
Гидравликалық турбиналар, су дөңгелектері және олардың реттегіштері ****
8410 11 000 0,
8410 12 000 0,
8410 90 000
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 28-1-жолмен толықтырылсын:
"
28-1.
Қуаты 50 000 кВт-тан асатын өзге газ турбиналары және бөліктері ****
8411 82 800 9,
8411 99 009 8
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 35-1-жолмен толықтырылсын:
"
35-1.
Өзге де ортадан тепкіш сорғылар: қыздыру жүйелеріне және ыстық сумен жабдықтауға арналған герметикалық ортадан тепкіш сорғылар; 15 мм-ден астам: арналы-ортадан тепкіш сорғылар мен құйынды сорғылар (қапталды арналары бар); өзге де ортадан тепкіш сорғылар: бір сатылы, көп сатылы****
8413 70 450 0,
8413 70 300 0,
8413 70 810 0,
8413 70 890 0
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 40-1-жолмен толықтырылсын:
"
40-1.
Осьті желдеткіштер; көп сатылы турбокомпрессорлар ****
8414 59 200 0,
8414 80 190 0
";
реттік нөмірі 67-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
67.
Кеменің деррик-крандары; кабель-крандарды қоса алғанда, көтергіш крандар; көтергіш кранмен жарақталған көтергіш жылжымалы фермалар, портальды жүк тиегіштер мен тіркемелер, жүк көтерімділігі 5 тоннадан 20 тоннаға дейін электрлі көпірлі крандарды, жүк көтерімділігі 5 тоннадан 20 тоннаға дейін электрлі төрт тағанды крандарды, жол автокөлік құралдарында монтаж үшін арналған, жүк көтерімділігі 10 тоннадан 25 тоннаға дейін крандардан басқа гидравликалық крандар
8426-дан (8426 99 000 0, 8426 91 900 9, 8426 20 000 0 басқа)
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 123-1-жолмен толықтырылсын:
"
123-1.
Құбырларға, қазандықтарға, резервуарларға, цистерналарға, бактарға немесе редукциялық және термореттелетін клапандарды қоса алғанда, ұқсас ыдыстарға арналған крандар, клапандар, вентильдер және ұқсас арматура ****
8481 10 990 8,

8481 40 100 0,
8481 80 510 0,
8481 80 710 0,
8481 80 870 0
";
дополнить строкой, порядковый номер 143-2, следующего содержания:
"
143-2.
Трансформаторы прочие: мощностью не более 1 кВА ****
8504 31 800 7
";
дополнить строкой, порядковый номер 153-1, следующего содержания:
"
153-1.
Аппаратура электрическая для коммутации или защиты электрических цепей или для подсоединений к электрическим цепям или в электрических цепях (например, выключатели, переключатели, прерыватели, плавкие предохранители, молниеотводы, ограничители напряжения, гасители скачков напряжения, токоприемники, токосъемники и прочие соединители, соединительные коробки) на напряжение более 1000 В: выключатели автоматические: прочие; разъединители и прерыватели: элегазовые разъединители заземлители на напряжение не менее 110 кВ, но не более 550 кВ в корпусе из алюминиевого сплава, содержащем не менее двух монтажных фланцев с крепежными отверстиями, предназначенных для подсоединения внешней аппаратуры, где, по крайней мере, два из монтажных фланцев содержат крепежные отверстия, центры которых расположены на окружности диаметром не менее 330 мм, но не более 680 мм; элегазовые заземлители на напряжение не менее 110 кВ, но не более 550 кВ в корпусе из алюминиевого сплава, содержащем, по крайней мере, два монтажных фланца, предназначенных для подсоединения внешней аппаратуры с крепежными отверстиями, центры которых расположены на окружности диаметром не менее 330 мм, но не более 680 мм ****
8535 29 000 0,
8535 30 900 2,
8535 30 900 3
";

8481 40 100 0,
8481 80 510 0,
8481 80 710 0,
8481 80 870 0
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 143-2-жолмен толықтырылсын:
"
143-2.
Қуаттылығы 1 кВА-дан аспайтын өзге трансформаторлар ****
8504 31 800 7
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 153-1-жолмен толықтырылсын:
"
153-1.
Коммутацияға немесе электр тізбектерін қорғауға арналған немесе электр тізбектеріне немесе 1000 В-тен артық кернеудегі электр тізбегіне қосуға арналған электр аппаратурасы (мысалы, ажыратқыштар, ауыстырып қосқыштар, бөлгіштер, жатық сақтағыштар, жайтартқыштар, кернеуді шектегіштер, кернеудің секірмелілігін тежегіштер, ток қабылдағыштар, ток алушылар және өзге де қосқыштар, байланыстырғыш қораптар): автоматты ажыратқыштар: өзгелері; ағытқыштар мен бөлгіштер: сыртқы аппаратураны қосуға арналған бекіту тесіктері бар монтажды ернеудің кемінде екеуін құрайтын алюминий қорытпасының корпусында кемінде 110кВ, бірақ 550 кВ көп емес кернеуге арналған элегазды айырғыш-жерлендіргіш, мұнда, ең көп дегенде, монтажды ернеудің екеуінде ортасы 330 мм кем емес, бірақ 680 мм аспайтын щеңберлі диаметрге орналастырылған бекіту тесіктері болады; сыртқы аппаратураны қосуға арналған бекіту тесіктері бар монтажды ернеудің кемінде екеуін құрайтын алюминий қорытпасының корпусында кемінде 110кВ, бірақ 550 кВ көп емес кернеуге арналған элегазды жерлендіргіш, ортасы 330 мм кем емес, бірақ 680 мм аспайтын щеңберлі диаметрге орналастырылған бекіту тесіктері бар ****
8535 29 000 0,
8535 30 900 2,
8535 30 900 3
";

дополнить строкой, порядковый номер 155-1, следующего содержания:
"
155-1.
Аппаратура электрическая для коммутации или защиты электрических цепей или для подсоединений к электрическим цепям или в электрических цепях (например, выключатели, переключатели, прерыватели, реле, плавкие предохранители, гасители скачков напряжения, штепсельные вилки и розетки, патроны для электроламп и прочие соединители, соединительные коробки) на напряжение не более 1000 В; соединители для волокон оптических, волоконно-оптических жгутов или кабелей: устройства прочие ****
8536 90 850 0
";

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 155-1-жолмен толықтырылсын:
"
155-1.
Коммутацияға немесе электр тізбектерін қорғауға арналған немесе электр тізбектеріне немесе 1000 В-тен артық кернеудегі электр тізбегіне қосуға арналған электр аппаратурасы (мысалы, ажыратқыштар, ауыстырып қосқыштар, бөлгіштер, реле, жатық сақтағыштар, кернеудің секірмелілігін тежегіштер, штепсельді ашалар мен розеткалар, электр шамдарына арналған патрондар және өзге қосқыштар, байланыстырғыш қораптар); оптикалық талшықтар, талшықты-оптикалық бумалар мен кәбілдерге арналған қосқыштар: өзге құрылғылар ****
8536 90 850 0
";

дополнить строкой, порядковый номер 160-1, следующего содержания:
"
160-1.
Проводники электрические на напряжение более 1000 В прочие: с медными проводниками ****
8544 60 100 0
";
дополнить строкой, порядковый номер 212-1, следующего содержания:
"
212-1.
Приборы и аппаратура для измерения или контроля расхода, уровня, давления или других переменных характеристик жидкостей или газов (например, расходомеры, указатели уровня, манометры, тепломеры) ****

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 160-1-жолмен толықтырылсын:
"
160-1.
Өзге де 1000 В-тан асатын кернеуге арналған электр өткізгіштері: мыс өткізгіштерімен ****
8544 60 100 0
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 212-1-жолмен толықтырылсын:
"
212-1.
Сұйықтықтардың немесе газдардың шығысын, деңгейін, қысымын немесе басқа да айнымалы сипаттамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратура (мысалы, шығыс өлшегіштер, деңгей көрсеткіштері, манометрлер, жылу өлшегіштер) ****

9026 20 800 0
";
дополнить строкой, порядковый номер 215-1, следующего содержания:
"
215-1.
Приборы и устройства для автоматического регулирования или управления: приборы и устройства прочие: прочие ****
9032 89 000 0
";
Примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание:
для целей освобождения от налога на добавленную стоимость товары определяются кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Наименования товаров приведены для удобства пользования.
* номенклатура товаров определяется как кодом, так и наименованием товаров.
** для юридических лиц, заключивших специальный инвестиционный контракт, и (или) лизинговых компаний, импортирующих товары для таких юридических лиц.
*** - * и **.
**** - для юридических лиц, импортирующих оборудование в целях реализации проектов по строительству, модернизации, расширению и реконструкции объектов тепловой и электроэнергетической отраслей, заключивших инвестиционный контракт, и (или) инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление генерирующих установок, и (или) лизинговых компаний, импортирующих товары для таких юридических лиц.".
2. Департаменту налоговой и таможенной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан

9026 20 800 0
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 215-1-жолмен толықтырылсын:
"
215-1.
Автоматты реттеуге немесе басқаруға арналған аспаптар мен құрылғылар: өзге де аспаптар мен құрылғылар: өзгелері ****
9032 89 000 0
".
Ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе:
Қосылған құн салығынан босату мақсаттары үшін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтарымен айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдаланудың қарапайымдылығы үшін берілген.
* тауарлардың номенклатурасы тауарлардың кодымен де, атауымен де анықталады.
** арнайы инвестициялық келісімшарт жасасқан заңды тұлғалар және (немесе) осындай заңды тұлғалар үшін тауарларды импорттайтын лизингтік компаниялар үшін.
*** - * және **.
**** - генерациялайтын қондырғыларды жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім және (немесе) инвестициялық келісімшарт жасасқан, жылу және электр энергетикасы салаларының объектілерін салу, жаңғырту, кеңейту және реконструкциялау жөніндегі жобаларды іске асыру мақсатында жабдықтарды импорттайтын заңды тұлғалар және (немесе) осындай заңды тұлғалар үшін тауарларды импорттайтын лизингтік компаниялар үшін.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Салық және кеден саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі