О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, формы документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании государственного образца и правила их учета и выдачи, а также форму справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 2 октября 2024 года № 280. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2024 года № 35209
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, формы документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании государственного образца и правила их учета и выдачи, а также форму справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10348), следующие изменения:
в приложении 1 к указанному приказу:
подпункт 3) пункта 1 изложить в новой редакции:
" 3) аттестат об образовании;";
приложения 5 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту инклюзивного и специального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 2 октября 2024 года № 280
Приложение 5 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2015 года № 39
Форма
Аттестат об образовании
Білім туралы
АТТЕСТАТ
Серия БТ № ____________________
Осы аттестат _____ жылы ________
(білім беру ұйымының (мектебінің)
толық атауы) ___________________
_______________________ бітірген
(тегі, аты, әкесінің аты) (болған
жағдайда) _____________________
________________________берілді.
Директор __________/ __________/
Директордың орынбасары ___/___/
Сынып жетекшісі ______/ _______/
М.О.
Елді мекен ____________________
_____ жылғы "___" _____ берілді.
Тіркеу нөмірі № _______________
АТТЕСТАТ
об образовании
Серия БТ № _________________________
Настоящий аттестат выдан _____________
фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
____________________________________
окончившему (-ей) в ______ году
____________________________________
(полное наименование организации
образования (школы))
Директор ________/ ________/
Заместитель директора ____/ _____/
Классный руководитель ___/ ____/
М.П.
Населенный пункт ____________
Выдан "____" ___________ года
Регистрационный номер № ______
Пояснение по заполнению настоящей формы: предназначена для обучающихся с особыми образовательными потребностями (с легкими и умеренными нарушениями интеллекта) в специальных школах, специальных классах и в общеобразовательных школах в условиях инклюзивного образования.
Приложение 2 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 2 октября 2024 года № 280
Приложение 6 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2015 года № 39
Форма
Приложение к аттестату об образовании
Білім туралы аттестатқа қосымша
(БТ № ___________
аттестатсыз жарамсыз)
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда)_______________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
_______________________________
_______________________________
оқыған кезде мынадай білімін
көрсетті:
қазақ тілі _______________________
орыс тілі _______________________
оқу және тіл дамыту _____________
математика _____________________
информатика ___________________
айналадағы әлем ________________
жаратылыстану_________________
география _____________________
Қазақстан тарихы _______________
қоғам және құқық _______________
бейнелеу өнері __________________
музыка ________________________
әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау
_______________________________
жалпы еңбекке даярлау __________
кәсіби-еңбекке баулу ____________
бейімделген дене шынықтыру _____
Директор ___________/ __________/
Директордың орынбасары
_______________/ __________/
Сынып жетекшісі ______/ _______/
М.О.
Елді мекен ____________ ______
жылғы "____" ______ берілді.
Тіркеу нөмірі № ________________
Приложение к аттестату об образовании
(без аттестата БТ № _________________
недействительно)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
__________________________________
за время обучения в
__________________________________
(полное наименование организации образования)
_________________________________
_________________________________
показал(-а) следующие знания:
казахский язык ___________________
русский язык _____________________
чтение и развитие речи ____________
математика ______________________
информатика ____________________
мир вокруг ______________________
естествознание___________________
география _______________________
история Казахстана _______________
общество и право _________________
изобразительное искусство _________
музыка__________________________
социально-бытовая ориентировка
________________________________
общетрудовая подготовка __________
профессионально-трудовое обучение
_________________________________
адаптивная физическая культура
_________________________________
Директор _________/ ________/
Заместитель директора _____/ _____/
Классный руководитель ____/ ______/
М.П.
Населенный пункт ________________
Выдан "_____" _________ года
Регистрационный номер № _________
Пояснение по заполнению настоящей формы: предназначена для обучающихся с особыми образовательными потребностями (с нарушениями интеллекта легкой степени) в специальных школах, специальных классах общеобразовательных школ, а также обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта при обучении в классе для детей с легкими нарушениями интеллекта по индивидуальным программам, не освоивших объем учебных дисциплин предусмотренных учебным планом. По не изучавшимся предметам прописываются слова "не изучался".
Приложение к аттестату об образовании
Білім туралы
аттестатқа қосымша
(БТ № ______________
аттестатсыз жарамсыз)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда) ________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
_________________________________
_________________________________
бітірді және мынадай оқу пәндер
бойынша оқыды:
сөйлеу және коммуникацияны дамыту
_________________________________
санау___________________________
айналадағы әлем _________________
адам және әлем ________________
бейнелеу өнері ___________________
музыка және ырғақ _______________
әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау
______________________
шаруашылық еңбек _____________
кәсіп ________________________
бейімделген дене шынықтыру
__________________
Директор ________/ ___________/
Директордың орынбасары ____/ ____/
Сынып жетекшісі ______/ _______/
М.О.
Елді мекен
________________________________
_______жылғы "____" _____ берілді.
Тіркеу нөмірі № _________________
Приложение к аттестату
об образовании
(без аттестата БТ № ___________________
недействительно)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
_____________________________________
окончил(а)____________________________
(полное наименование организации образования)
_____________________________________
и обучался(ась) по следующим учебным
предметам:
развитие речи и коммуникация
_____________________________________
счет _________________________________
мир вокруг ___________________________
человек и мир ________________________
изобразительное искусство _____________
музыка и ритмика _____________________
социально-бытовая ориентировка
_____________________________________
хозяйственный труд ___________________
ремесло ______________________________
адаптивная физическая культура
_____________________________________
Директор ______/ ___________/
Заместитель директора ____/ _____/
Классный руководитель _____/ _____/
М.П.
Населенный пункт
_____________________________________
Выдан "_____" _________ года
Регистрационный номер № _______
Пояснение по заполнению настоящей формы: предназначена для обучающихся с особыми образовательными потребностями (с нарушениями интеллекта умеренной степени) в специальных школах, специальных классах общеобразовательных школ.
Приложение к аттестату об образовании
Білім туралы аттестатқа қосымша
(БТ № _________ аттестатсыз жарамсыз)
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_______________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
__________________________________
__________________________________
бітірді және мынадай оқу пәндер
бойынша оқыды:
қазақ тілі _________________________
қазақ әдебиеті _____________________
орыс тілі _________________________
орыс әдебиеті _____________________
ана тілі ___________________________
( ) әдебиеті ________________________
шетел тілі (оқыту тілі) ______________
математика _______________________
алгебра __________________________
геометрия ________________________
информатика _____________________
жаратылыстану ___________________
физика __________________________
химия ___________________________
география _______________________
биология ________________________
дүниежүзі тарихы _________________
Қазақстан тарихы _________________
құқық негіздері ___________________
музыка _________________________
көркем еңбек ____________________
дене шынықтыру ________________
таңдауы бойынша курстар
_______________________________
факультативтік курстар бойынша
бағдарламаны ___________________
_____________________ орындады.
Директор ________/ ___________/
Директордың орынбасары ______/_______/
Сынып жетекшісі _______/ _______/
М.О.
Приложение к аттестату об образовании
(без аттестата БТ № ______
недействительно)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
_____________________________________
окончил(а) ___________________________
(полное наименование организации
образования) _________________________
_____________________________________
и обучался(ась) по следующим учебным
предметам:
казахский язык ________________________
казахская литература ___________________
русский язык __________________________
русская литература _____________________
родной язык ___________________________
( ) литература __________________________
иностранный язык (язык обучения)
______________________________________
математика ____________________________
алгебра _______________________________
геометрия _____________________________
информатика ___________________________
естествознание _________________________
физика ________________________________
химия _________________________________
география ______________________________
биология _______________________________
всемирная история ____________________
история Казахстана ____________________
основы права _________________________
музыка_______________________________
художественный труд __________________
физическая культура ___________________
курсы по выбору ______________________
выполнил(а) программу по
факультативным курсам
_____________________________________
Директор __________/ ___________/
Заместитель директора _____/_______/
Классный руководитель ______/ _____/
М.П.

"Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 2 қазандағы № 280 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 4 қазанда № 35209 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10348 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
1-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) білім туралы аттестат;";
5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Инклюзивті және арнайы білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 2 қазандағы
№ 280 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Білім туралы аттестат
Білім туралы
АТТЕСТАТ
Серия БТ № ________________
Осы аттестат______ жылы________
білім беру ұйымының (мектебінің)
толық атауы) ___________________
_________________________бітірген
(тегі, аты, әкесінің аты) (болған жағдайда) ___________________
_________________________берілді.
Директор _______/ __________/
Директордың орынбасары____/ ____/
Сынып жетекшісі _____/ ______/
М.О.
Елді мекен __________________
_____ жылғы "___" _____ берілді.
Тіркеу нөмірі № _____________
АТТЕСТАТ
об образовании
Серия БТ № ________________
Настоящий аттестат выдан________
фамилия, имя, отчество) (при его наличии) ________________________
окончившему (-ей) в ______ году
________________________________
(полное наименование организации образования (школы))
Директор _________/ __________/
Заместитель директора____/ _____/
Классный руководитель ____/ _____/
М.П.
Населенный пункт _______________
Выдан "____" _______________ года
Регистрационный номер №_______
Осы нысанды толтыру бойынша түсіндірме: арнайы мектептерде, арнайы сыныптарда және инклюзивті білім беру жағдайында жалпы білім беретін мектептерде ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушыларға (зияты жеңіл және орташа зақымдалған) арналған.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 2 қазандағы
№ 280 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Білім туралы аттестатқа қосымша
Білім туралы
аттестатқа қосымша
(БТ № __________ аттестатсыз
жарамсыз)
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда) ______________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
________________________________
________________________________
оқыған кезде мынадай білімін көрсетті:
қазақ тілі ___________________
орыс тілі_______________________
оқу және тіл дамыту _____________
математика ____________________
информатика ___________________
айналадағы әлем ____________
жаратылыстану_________________
география ____________________
Қазақстан тарихы ______________
қоғам және құқық ______________
бейнелеу өнері _________________
музыка _______________________
әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау ____
жалпы еңбекке даярлау __________
кәсіби-еңбекке баулу _____________
бейімделген дене шынықтыру
____________________
Директор _________/ __________/
Директордың орынбасары_____/ ____/
Сынып жетекшісі_____/ _______/
М.О.
Елді мекен ____________________
_______жылғы "____" _____ берілді.
Тіркеу нөмірі № ____________
Приложение к аттестату
об образовании
(без аттестата БТ № ___________
недействительно)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
________________________________
за время обучения в________________
(полное наименование организации
образования)
_______________________________
показал(-а) следующие знания:
казахский язык ________________
русский язык ___________________
чтение и развитие речи ____________
математика _____________________
информатика ____________________
мир вокруг ____________________
естествознание ___________________
география ______________________
история Казахстана ______________
общество и право _________________
изобразительное искусство _________
музыка________________________
социально-бытовая ориентировка ___
общетрудовая подготовка _________
профессионально-трудовое обучение
______________________
адаптивная физическая культура
_________________________
Директор _________/ ________/
Заместитель директора ______/ _____/
Классный руководитель ____/ _____/
М.П.
Населенный пункт _______________
Выдан "_____" ______ _____ года
Регистрационный номер № ________
Осы нысанды толтыру бойынша түсіндірме: арнайы мектептерде, жалпы білім беретін мектептердегі арнайы сыныптарда ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушыларға (зияты жеңіл түрде зақымдалған), сондай-ақ оқу жоспарында көзделген оқу пәндерінің көлемін игермеген, жеке бағдарламалар бойынша зияты жеңіл зақымдалған балаларға арналған сыныпта оқу кезінде зияты орташа зақымдалған білім алушыларға арналған. Оқытылмаған пәндер бойынша "оқытылмады" деген сөз жазылады.
Білім туралы аттестатқа қосымша
Білім туралы
аттестатқа қосымша
(БТ № ___________ аттестатсыз
жарамсыз)
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
_______________________________
_______________________________
бітірді және мынадай оқу пәндер бойынша оқыды:
сөйлеу және коммуникацияны дамыту
____________________________
санау__________________________
айналадағы әлем _________________
адам және әлем __________________
бейнелеу өнері __________________
музыка және ырғақ _____________
әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау
______________________
шаруашылық еңбек ______________
кәсіп _________________________
бейімделген дене шынықтыру
_________________________
Директор _________/ __________/
Директордың орынбасары ____/ ____/
Сынып жетекшісі ______/ ________/
М.О.
Елді мекен _____________________
_______жылғы "____" ______ берілді.
Тіркеу нөмірі № __________
Приложение к аттестату
об образовании
(без аттестата БТ № ____________
недействительно)
________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
_______________________________
окончил(а)_______________________
(полное наименование организации
образования)
________________________________
и обучался(ась) по следующим
учебным предметам:
развитие речи и коммуникация
____________________________
счет __________________________
мир вокруг ____________________
человек и мир ____________________
изообразительное искусство ________
музыка и ритмика ______________
социально-бытовая ориентировка
___________________________
хозяйственный труд ______________
ремесло _______________________
адаптивная физическая культура
____________________________
Директор ______/ ________/
Заместитель директора ____/ ______/
Классный руководитель _____/ _____/
М.П.
Населенный пункт ________________
Выдан "_____" ________ ____ года
Регистрационный номер № ________
Осы нысанды толтыру бойынша түсіндірме: арнайы мектептерде, жалпы білім беретін мектептердегі арнайы сыныптарда ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушыларға (зияты орташа түрде зақымдалған) арналған.
Білім туралы аттестатқа қосымша
Білім туралы
аттестатқа қосымша
(БТ № __________ аттестатсыз
жарамсыз)
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
________________________________
________________________________
бітірді және мынадай оқу пәндері бойынша оқыды:
қазақ тілі _____________________
қазақ әдебиеті_____________________
орыс тілі ______________________
орыс әдебиеті __________________
ана тілі ____________________
( ) әдебиеті ______________________
шетел тілі (оқыту тілі) _____________
математика ______________________
алгебра_____________________
геометрия _______________________
информатика ____________________
жаратылыстану ___________________
физика ________________________
химия __________________________
география _____________________
биология ____________________
дүниежүзі тарихы __________
Қазақстан тарихы _______________
құқық негіздері _________________
музыка_______________________
көркем еңбек ___________________
дене шынықтыру __________________
таңдауы бойынша курстар __________
факультативтік курстар бойынша бағдарламаны
___________________
______________________ орындады.
Директор __________/ __________/
Директордың орынбасары ____/_____/
Сынып жетекшісі _____/ ______/
М.О.
Приложение к аттестату
об образовании
(без аттестата БТ № ____________
недействительно)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
_______________________________
окончил(а) ________________________
(полное наименование организации
образования)___________________________
____________________________
и обучался(ась) по следующим учебным предметам:
казахский язык ___________________
казахская литература ______________
русский язык _________________
русская литература _______________
родной язык __________________
( ) литература ____________________
иностранный язык (язык обучения)
______________
математика __________________
алгебра ________________________
геометрия _______________________
информатика _________________
естествознание _________________
физика _________________________
химия _________________________
география _____________________
биология ____________________
всемирная история ______________
история Казахстана ______________
основы права__________________
музыка_______________________
художественный труд _____________
физическая культура _______________
курсы по выбору ___________________
выполнил(а) программу по факультативным курсам
_________________________________
Директор ______/ ______/
Заместитель директора ______/______/
Классный руководитель ____/ _____/
М.П.

Пояснение по заполнению настоящей формы: предназначена для обучающихся с особыми образовательными потребностями (с нарушениями интеллекта легкой и умеренной степени) в общеобразовательных школах в общих классах по индивидуальным программам, не освоивших объем учебных дисциплин предусмотренных государственным общеобязательным стандартом соответствующего уровня образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29031). По не изучавшимся предметам прописываются слова "не изучался".

Осы нысанды толтыру бойынша түсіндірме: жеке бағдарламалар бойынша жалпы білім беретін мектептердің жалпы сыныптарында "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 тіркелген) бекітілген тиісті деңгейдегі мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында қарастырылған оқу пәндерінің көлемін меңгермеген ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушыларға (зияты жеңіл және орташа түрде зақымдалған) арналған. Оқытылмаған пәндер бойынша "оқытылмады" деген сөз жазылады.