О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 5 апреля 2023 года № 71 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 декабря 2024 года № 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2024 года № 35526
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 5 апреля 2023 года № 71 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32237) следующие изменения:
в Типовые квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса "Б", утвержденные вышеназванным приказом:
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Типовые квалификационные требования включают:
1) требования по уровню образования в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Для должностей руководителей структурных или территориальных подразделений центральных государственных органов, местных исполнительных органов областного и районного уровней, заместителей руководителей ведомств, подлежащих ротации, не требуется наличие высшего или послевузовского образования по соответствующей специальности при наличии практического опыта работы в той отрасли не менее двенадцати лет.
При этом для их заместителей, подлежащих ротации, не требуется наличие высшего или послевузовского образования по соответствующей специальности при наличии практического опыта работы в той отрасли не менее десяти лет.
2) требования по компетенциям, необходимым для эффективного выполнения профессиональной деятельности на конкретной государственной должности, в том числе наличие действительного сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, а также, при необходимости, сертификата, подтверждающего квалификацию в определенной сфере (далее - компетенция).
Для руководителя службы управления персоналом (кадровой службы) требуется наличие сертификата по управлению персоналом (сертификат в сфере HR) либо документа об образовании в сфере управления персоналом.
Требование, по наличию действительного сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, предусмотренное частью первой настоящего подпункта, не распространяется на действующих государственных служащих, а также лиц, указанных в пунктах 3, 3-2, 4, 5, 6 статьи 15, в пунктах 7 и 8 статьи 27 Закона.

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына Үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" 2023 жылғы 5 сәуірдегі № 71 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 25 желтоқсанда № 35526 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына Үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 5 сәуірдегі № 71 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32237 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған бұйрықпен бекітілген "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын Үлгілік біліктілік талаптарына:
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Үлгілік біліктілік талаптарына мыналар жатады:
1) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы білім деңгейі бойынша талаптар.
Ротациялауға жататын орталық мемлекеттік органдардың құрылымдық немесе аумақтық бөлімшелері басшыларының, облыстық және аудандық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдардың, ведомстволар басшыларының орынбасарларының лауазымдары үшін сол салада кемінде он екі жыл практикалық жұмыс тәжірибесі болған жағдайда тиісті мамандық бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы талап етілмейді.
Бұл ретте, ротациялауға жататын олардың орынбасарлары үшін сол салада кемінде он жыл практикалық жұмыс тәжірибесі болған жағдайда тиісті мамандық бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы талап етілмейді.
2) нақты мемлекеттік лауазымда кәсіби қызметті тиімді орындау үшін қажетті құзыреттер, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өткені туралы жарамды сертификаттың, сондай-ақ қажет болған жағдайда белгілі бір саладағы біліктілікті растайтын сертификаттың болуы бойынша талаптар (бұдан әрі-құзырет).
Персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) басшысы үшін персоналды басқару жөніндегі сертификаттың (HR саласындағы сертификаттың) немесе персоналды басқару саласындағы білімі туралы құжаттың болуы талап етіледі.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өткені туралы жарамды сертификаттың болуы жөніндегі талап мемлекеттік қызметшілерге, сондай-ақ Заңның 15-бабының 3, 3-2, 4, 5, 6-тармақтарында, 27-бабының 7 және 8-тармақтарында көрсетілген адамдарға қолданылмайды.

В случае участия в общем конкурсе лиц, указанных в пункте 7 статьи 27 Закона, требование по наличию действительного сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и оценку личных качеств является обязательным.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Лица, имеющие высшее образование и стаж работы не менее пяти лет, зачисленные в Президентский молодежный кадровый резерв, при наличии образования в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, соответствуют Типовым квалификационным требованиям к должностям категорий А-1, В-1, С-1, С-О-1, С-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1, E-G-1.
После завершения срока пребывания в Президентском молодежном кадровом резерве данные лица, при наличии образования в областях, соответствующих функциональным направлениям, соответствуют квалификационным требованиям предъявляемым к последним занимаемым должностям.
Лица, имеющие высшее образование и стаж работы не менее трех лет, зачисленные в Региональный кадровый резерв области, города республиканского значения, столицы, при наличии образования в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, соответствуют Типовым квалификационным требованиям к должностям категорий D-2, D-О-2, D-R-1, Е-1, E-R-1, E-G-1.
После завершения срока пребывания в Региональном кадровом резерве области, города республиканского значения, столицы данные лица, при наличии образования в областях, соответствующих функциональным направлениям, соответствуют квалификационным требованиям предъявляемым к последним занимаемым должностям.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В ведомственных квалификационных требованиях государственного органа могут быть установлены:
требования по иным компетенциям (знания, умения и навыки), необходимых для эффективного выполнения профессиональной деятельности на конкретной государственной должности, а также по наличию сертификата, подтверждающего квалификацию в определенной сфере, не предусмотренных настоящими Типовыми квалификационными требованиями, с учетом основных направлений деятельности государственного органа и его структурных подразделений, а также должностных полномочий административных государственных служащих;
к административным государственным должностям категорий А-1 и В-1 – требование по обязательному наличию опыта работы на должностях категорий С-О, C-R, D, D-О, D-R, Е, Е-R и Е-G.
9. В настоящих Типовых квалификационных требованиях под стажем работы понимается:

Заңның 27-бабының 7-тармағында көрсетілген адамдар жалпы конкурсқа қатысқан жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және жеке қасиеттерін бағалау бойынша тестілеуден өткені туралы жарамды сертификаттың болуы жөніндегі талаптар міндетті болып табылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған жоғары білімі және бес жылдан кем емес еңбек өтілі бар адамдар осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда білімі болған кезде А-1, В-1, С-1, С-О-1, С-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1, E-G-1 санаттарындағы лауазымдарға қойылатын Үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
Президенттік жастар кадр резервінде болу мерзімі аяқталғаннан кейін бұл адамдар функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда білімі болған жағдайда соңғы атқаратын лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өңірлік кадрлық резервіне қабылданған жоғары білімі және үш жылдан кем емес еңбек өтілі бар адамдар осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда білімі болған кезде D-2, D-О-2, D-R-1, Е-1, E-R-1, E-G-1 санаттарындағы лауазымдарға қойылатын Yлгілік біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Өңірлік кадр резервінде болу мерзімі аяқталғаннан кейін осы адамдар функционалдық бағыттарға сәйкес салаларда білімі болған жағдайда соңғы атқаратын лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік органның ведомстволық біліктілік талаптарында:
мемлекеттік орган мен оның құрылымдық бөлімшелері қызметінің негізгі бағыттарын, сондай-ақ мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің лауазымдық өкілеттіктерін ескере отырып, нақты мемлекеттік лауазымда кәсіби қызметті тиімді орындау үшін қажетті, сондай-ақ белгілі бір салада біліктілігін растайтын сертификаттың болуы бойынша осы Үлгілік біліктілік талаптарында көзделмеген өзге де құзыреттер (білім, икем және дағдылар) бойынша талаптар;
А-1 және В-1 санаттарының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына - С-О, C-R, D, D-О, D-R, Е, E-R және E-G санаттарының лауазымдарында жұмыс тәжірибесінің міндетті түрде болуы жөніндегі талап белгіленуі мүмкін.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы Үлгілік біліктілік талаптарында жұмыс өтілі ретінде:

1) на государственных должностях - стаж работы на политических государственных должностях, административных государственных должностях, стаж службы на должностях правоохранительных или специальных государственных органов, Вооруженных Сил или военных учебных заведений, стаж воинской службы;
2) на иных должностях, в отношении которых Конституцией, конституционными законами или иными законодательными актами Республики Казахстан определен иной правовой статус - стаж работы на должностях судей (в том числе Конституционного суда Республики Казахстан), стаж работы в качестве депутатов Парламента, депутатов маслихатов, работающих на постоянной основе;
3) в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности соответствующей категории - стаж работы в организациях, в том числе в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора (в том числе в государственных учреждениях, финансируемых из республиканского и местного бюджетов), международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.
Определение стажа работы, в том числе в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности соответствующей категории, осуществляется на основе документов, подтверждающих трудовую деятельность кандидата в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан (стаж работы зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах может быть также подтвержден иными документами).";
пункт 10 исключить;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При определении соответствия Типовым квалификационным требованиям может учитываться общий суммарный стаж работы, указанный в пункте 9 настоящих Типовых квалификационных требований.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. К административным государственным должностям категории А-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее девяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-3, В-2, C-1, C-O-1, D-2 (руководящие должности), D-O-1;
2) не менее девяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже заместителя начальника департамента правоохранительных или специальных государственных органов центрального уровня, или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;

1) мемлекеттік лауазымдардағы - мемлекеттік саяси лауазымдардағы жұмыс өтілі, мемлекеттік әкімшілік лауазымдардағы жұмыс өтілі, құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың лауазымдарындағы жұмыс өтілі, Қарулы күштер немесе әскери оқу орындардағы, әскери қызмет өтілі;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясында, конституциялық заңдарында немесе өзге де заңнамалық актiлерiнде олар үшiн өзгеше құқықтық мәртебе айқындалған өзге де лауазымдардағы – соттар (оның ішінде Қазақстан Республикасы Конституциялық сотының) лауазымындағы жұмыс өтілі, Парламент депутаттары, тұрақты негізде жұмыс істейтін маслихат депутаттарының жұмыс өтілі;
3) тиісті санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда - ұйымдарда, оның ішінде орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда (оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерде), халықаралық, шетелдік немесе трансұлттық ұйымдардағы, шетелдік мемлекеттік құрылымдардағы (бұдан әрі – ұйым) жұмыс өтілі танылады.
Тиісті санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілін айқындау Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес кандидаттың еңбек қызметін растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырылады (шетелдік, трансұлттық ұйымдардың немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың жұмыс өтілі де өзге құжаттармен расталуы мүмкін).";
10-тармақ алып тасталсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бұл ретте Үлгілік біліктілік талаптарына сәйкестікті анықтау барысында осы Үлгілік біліктілік талаптарының 9-тармағында көрсетілген жұмыс өтілінің жалпы жиынтығы ескерілуі мүмкін.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. А-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе А-3, В-2, C-1, C-O-1, D-2 (басшылық лауазымдар), D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орталық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдар департаменті бастығының орынбасарынан төмен емес немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;

3) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее трех лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. К административным государственным должностям категории В-1 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее девяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-3, B-3 (руководящие должности), C-1, C-O-1, D-2 (руководящие должности), D-O-1;
2) не менее девяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже заместителя начальника департамента правоохранительных или специальных государственных органов центрального уровня, или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее трех лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. К административным государственным должностям категории В-2 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда тоғыз жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-3, B-3 (басшылық лауазымдар), C-1, C-O-1, D-2 (басшылық лауазымдар), D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орталық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың департамент бастығының орынбасарынан немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Конституциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда тоғыз жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-3, С-2, С-О-2, D-2, D-O-2;
2) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или на руководящих должностях не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. К административным государственным должностям категории В-3 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-4, С-3, C-O-3, D-3, D-O-3;
2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или на руководящих должностях не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. К административным государственным должностям категории В-4 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-3, С-2, С-О-2, D-2, D-O-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың басшылық лауазымдарында немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басшылық лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Конституциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жеті жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-4, С-3, C-O-3, D-3, D-O-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың басшылық лауазымдарында немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда алты жылдан кем емес жұмыс өтілі егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес болған жағдайда.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, С-4, C-O-4, D-4, D-O-4;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. К административным государственным должностям категории В-5 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее трех лет стажа работы (на должность помощника депутата опыт работы не требуется).";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. К административным государственным должностям категории В-6 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. К административным государственным должностям категории В-1 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-3, B-3 (руководящие должности), C-2, C-O-2, D-2 (руководящие должности), D-O-1;
2) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже заместителя начальника департамента правоохранительных или специальных государственных органов центрального уровня, или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;

1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, С-4, C-O-4, D-4, D-O-4 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың лауазымдарында немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе судья лауазымында;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі үш жылдан кем емес (депутаттың көмекшісі лауазымына жұмыс тәжірибесі талап етілмейді).";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-6 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. В-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-3, B-3 (басшылық лауазымдар), C-2, C-O-2, D-2 (басшылық лауазымдар), D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орталық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың департамент бастығының орынбасарынан немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;

3) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее трех лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. К административным государственным должностям категории В-2 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-3, С-3, С-О-2, D-3, D-O-2, Е-1;
2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. К административным государственным должностям категории В-3 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-4, С-4, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, Е-R-1;

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. В-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-3, С-3, С-О-2, D-3, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың лауазымдарында немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарда немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда алты жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. В-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-4, С-4, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, Е-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;

2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. К административным государственным должностям категории В-4 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, С-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, Е-R-2, E-G-1;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе на должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
4) на должности Судебной администрации Республики Казахстан не менее трех лет стажа работы в качестве секретаря судебного заседания, в том числе не менее двух лет в качестве секретаря судебного заседания областного уровня.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. К административным государственным должностям категории В-5 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее двух лет стажа работы (на должности Судебной администрации Республики Казахстан не менее двух лет стажа работы в качестве секретаря судебного заседания, в том числе не менее одного года в качестве секретаря судебного заседания областного уровня).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. К административным государственным должностям категории В-6 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда бес жылдан кем емес жұмыс өтілі егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. В-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, С-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, Е-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда өтілі бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес;
4) Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі лауазымдарына сот отырысының хатшысы ретінде жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде облыстық деңгейдегі сот отырысының хатшысы ретінде екі жылдан кем емес.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. В-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес (Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі лауазымдарына сот отырысының хатшысы ретінде жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде облыстық деңгейдегі сот отырысының хатшысы ретінде бір жылдан кем емес).";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. В-6 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. К административным государственным должностям категории С-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-3, В-3 (руководящие должности), C-2, C-O-1, D-2 (руководящие должности), D-O-1;
2) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже заместителя начальника департамента правоохранительных или специальных государственных органов центрального уровня, или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее трех лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.
К административным государственным должностям категории С-1, на которые возложены функции по формированию и реализации государственной политики в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления, устанавливаются обязательное наличие не менее одного года стажа работы на политических или административных государственных должностях корпуса "А", корпуса "Б" категорий А, В, C-O, C-R, D, D-O, D-R, E, E-R или E-G либо в организациях, в том числе в их филиалах, представительствах либо иных обособленных структурных подразделениях на должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории**.
Данное требование является обязательным также при внеконкурсном назначении.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. К административным государственным должностям категории С-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, С-3, С-О-2, D-2, D-O-2,Е-1;

"30. С-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-3, B-3 (басшылық лауазымдар), C-2, C-O-1, D-2 (басшылық лауазымдар), D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орталық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдар департаменті бастығының орынбасарынан немесе Қарулы күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.
Мемлекеттік басқарудың тиісті саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі функциялар жүктелген С-1 санатындағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға міндетті түрде саяси немесе "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарында, "Б" корпусының А, В, C-O, C-R, D, D-O, D-R, E, E-R және E-G санаттарындағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарда немесе ұйымдарда, оның ішінде олардың филиалдарында, өкілдіктерінде немесе өзге жекелеген құрылымдық бөлімшелерінде, осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес**.
Бұл талап конкурстан тыс тағайындау кезінде де міндетті болып табылады."
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. С-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, С-О-2, D-O-2, D-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;

2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. К административным государственным должностям категории С-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, С-4, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, Е-R-1;
2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. К административным государственным должностям категории С-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее двух лет стажа работы.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. К административным государственным должностям категории С-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. К административным государственным должностям категории С-О-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, C-3, C-O-2, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, Е-2, E-R-1;

2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда..";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. С-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, С-4, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, Е-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде бес жыл жұмыс өтілі.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. С-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. С-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. С-О-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, C-O-2, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, E-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях организаций.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. К административным государственным должностям категории С-О-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-1, D-4, D-O-3, D-R-1, Е-2, E-R-1;
2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. К административным государственным должностям категории С-О-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее двух лет стажа работы (на должность судебного исполнителя опыт работы не требуется).";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. К административным государственным должностям категории С-О-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. К административным государственным должностям категории С-О-6 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование или послесреднее образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. К административным государственным должностям категории C-R-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее одного года стажа работы.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:

2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде екі жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. С-О-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-1, D-4, D-O-3, D-R-1, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. С-О-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес (сот орындаушысы лауазымына жұмыс тәжірибесі талаптары қолданылмайды).";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. С-О-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. С-О-6 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе орта білімнен кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. C-R-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"44. К административным государственным должностям категории С-R-4 устанавливаются следующие требования:
при наличии высшего или послевузовского образования стаж работы не требуется;
допускается послесреднее или техническое и профессиональное образование при наличии стажа работы не менее одного года.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. К административным государственным должностям категории С-R-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. К административным государственным должностям категории D-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, C-3, C-O-2, D-3, D-O-2, Е-1;
2) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях организаций.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. К административным государственным должностям категории D-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, В-4, C-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, E-R-1;
2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"44. C-R-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді;
бір жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. C-R-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. D-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, C-O-2, D-3, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде екі жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. D-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, В-4, C-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"48. К административным государственным должностям категории D-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, E-R-2;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. К административным государственным должностям категории D-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее одного года стажа работы.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. К административным государственным должностям категории D-5 устанавливаются следующие требования:
при наличии высшего или послевузовского образования стаж работы не требуется;
допускается послесреднее образование при наличии стажа работы не менее одного года.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. К административным государственным должностям категории D-О-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, C-3, C-O-2, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, Е-2, E-R-1;
2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях организаций.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. К административным государственным должностям категории D-О-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

"48. D-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, E-R-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. D-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. D-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді;
бір жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта білімнен кейінгі білімі барларға рұқсат етіледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. D-О-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, C-O-2, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде екі жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. D-О-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-3, C-R-2, D-4, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2, E-G-1;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. К административным государственным должностям категории D-О-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее трех лет стажа работы.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. К административным государственным должностям категории D-О-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. К административным государственным должностям категории D-О-5 устанавливаются следующие требования:
при наличии высшего или послевузовского образования стаж работы не требуется;
допускается послесреднее образование при наличии стажа работы не менее одного года.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. К административным государственным должностям категории D-О-6 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское либо послесреднее образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. К административным государственным должностям категории D-R-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее одного года стажа работы.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. К административным государственным должностям категории D-R-4 устанавливаются следующие требования:
при наличии высшего или послевузовского образования стаж работы не требуется;
допускается послесреднее или техническое и профессиональное образование при наличии стажа работы не менее одного года.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. К административным государственным должностям категории D-R-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:

1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-3, C-R-2, D-4, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. D-О-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. D-О-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. D-О-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді;
бір жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта білімнен кейінгі білімі барларға рұқсат етіледі.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. D-О-6 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі не орта білімнен кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. D-R-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. D-R-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді;
бір жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. D-R-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"62. К административным государственным должностям категории Е-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, C-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, Е-3, E-R-1;
2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях организаций.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. К административным государственным должностям категории Е-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-3, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. К административным государственным должностям категории Е-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее двух лет стажа работы.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. К административным государственным должностям категории Е-4 устанавливаются следующие требования:
при наличии высшего или послевузовского образования стаж работы не требуется;
допускается послесреднее или техническое и профессиональное образование при наличии стажа работы не менее одного года.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. К административным государственным должностям категории Е-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:

"62. Е-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, Е-3, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында екі жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Е-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-3, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік орган болып табылмайтын ұйымдардың басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Е-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Е-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді;
екі жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Е-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"67. К административным государственным должностям акимов городов районного значения, категории E-R-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-3, D-3, D-O-3, D-R-3, Е-3, E-R-3, E-G-2;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории при наличии не менее двух лет стажа на руководящих должностях организаций;
4) не менее четырех лет стажа работы в государственных учреждениях, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, в том числе один год на руководящих должностях.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. К административным государственным должностям акимов сел, поселков, сельских округов, руководителей отделов районных исполнительных органов категории E-R-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование, либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-3, D-4, D-O-3, D-R-3, Е-3, E-R-3, E-G-3;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций;
4) не менее трех лет стажа работы в государственных учреждениях, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, в том числе один год на руководящих должностях.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. К административным государственным должностям категории E-R-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

"67. Е-R-1 санатының аудандық маңызы бар қалалар әкімдерінің мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-3, D-3, D-O-3, D-R-3, Е-3, E-R-3, E-G-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында екі жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда;
4) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Е-R-1 санатының ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің, аудандық атқарушы органдары бөлімдері басшыларының мемлекеттік әкімшілік лауазымдары санаттарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-3, D-4, D-O-3, Е-3, D-R-3, E-R-3, E-G-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес;
4) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес оның ішінде басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. E-R-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, В-6, С-5, C-O-6, C-R-3, D-5, D-O-5, D-R-3, Е-4, E-R-3, E-G-2;
2) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. К административным государственным должностям категории E-R-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
не менее одного года стажа работы.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. К административным государственным должностям категории E-R-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. К административным государственным должностям категории E-R-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. К административным государственным должностям заместителей акима города районного значения категории E-G-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование, либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
не менее трех лет стажа работы.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. К административным государственным должностям заместителей акимов сел, поселков, сельских округов категории E-G-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-6, C-5, C-O-6, C-R-5, D-5, D-O-6, D-R-5, E-5, E-R-5, E-G-3;
2) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;

1) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, В-6, С-5, C-O-6, C-R-3, D-5, D-O-5, D-R-3, Е-4, E-R-3, E-G-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. E-R-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. E-R-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. E-R-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Е-G-1 санатының аудандық маңызы бар қала әкімінің орынбасарлары мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Е-G-1 санатының ауыл, кент, ауылдық округ əкімдері орынбасарларының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-6, C-5, C-O-6, C-R-5, D-5, D-O-6, D-R-5, E-5, E-R-5, E-G-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;

3) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. К административным государственным должностям категории E-G-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
не менее двух лет стажа работы.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. К административным государственным должностям категории E-G-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. К административным государственным должностям категории E-G-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.".
2. Департаменту отбора на государственную службу Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазықбай

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. E-G-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. E-G-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. E-G-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.".
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметке іріктеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасы
Д. Жазықбай