О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и признании утратившими силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 85. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2024 года № 35553
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Департаменту бухгалтерского учета Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном
интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Приложение 1
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 85
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 270 "Об утверждении Правил организации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7978) следующее изменение:
в Правилах организации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері жөніндегі кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 85 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 желтоқсанда № 35553 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Бухгалтерлік есеп департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 Қаулыға
1-қосымша
Бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 270 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7978 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларында:

абзац четвертый подпункта 12) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390);".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан.";
Инструкцию по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 83 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" и утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11653) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:

3-тармақтың 12) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген);".
2. "Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық Бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесіне қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына өзгеріс енгізу және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және ислам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 83 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11653 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:

"О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", статьи 52-3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47 "Об утверждении Правил автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084) следующее изменение:
в Правилах автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
абзац четвертый пункта 12 изложить в следующей редакции:
"от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390).".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына өзгеріс енгізу туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-3-бабына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:".
4. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларында:
12-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) қаулыларымен бекітілген бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына сәйкес бухгалтерлік есеп шоттарында көрсетіледі.".
5. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:"
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Типовой план счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению";
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой план счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан";
в главе 1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности и текущего отражения элементов отчетности по данным бухгалтерского учета в стоимостном выражении филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан на счетах бухгалтерского учета для составления отчетности по данным бухгалтерского учета.";
в главе 2:
в параграфе 1:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:"
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары;";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары";
1-тарауда::
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының (бұдан әрі - ұйымдар) қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен қаржылық есептілік элементтерін топтастыруға және ағымдағы көрсетуге және бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары құндық көрсеткішпен бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілік элементтерін ағымдағы көрсетуге арналған.";
2-тарауда:
1-параграфта:

после счета 1060 01 дополнить счетами 1070, 1071 и 1072 следующего содержания:
"1070
Электронные деньги
1071
Электронные деньги, выпущенные Национальным Банком Республики Казахстан
1072
Электронные деньги, выпущенные банками и Национальным оператором почты";
название счета 1270 30 изложить в следующей редакции:
"1270 30
Начисленные доходы в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
номера и названия счетов 1270 41, 1270 42, 1270 44, 1270 45 и 1270 46 исключить;
название счета 1280 изложить в следующей редакции:
"1280
Активы по договорам страхования и прочая дебиторская задолженность";
после счета 1280 22 дополнить счетами 1280 31 и 1280 32 следующего содержания:
"1280 31
Актив по договорам страхования (перестрахования)
1280 32
Актив по удерживаемым договорам перестрахования";
номера и названия счетов 1280 47, 1280 48, 1280 49, 1280 50 и 1280 51 исключить;
после счета 1280 57 дополнить счетами 1280 58, 1280 59, 1280 61, 1280 62, 1280 63 и 1280 64 следующего содержания:
"1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
1280 59
Маржа по договорам перестрахования
1280 61
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
1280 62
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
1280 63
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
1280 64
Компонент возмещения убытка маржи по договорам перестрахования";
в параграфе 2:
после счета 2060 05 дополнить счетами 2060 06, 2060 07 и 2060 08 следующего содержания:
"2060 06
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
2060 07
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
2060 08
Актив по договорам страхования (перестрахования)";
номера и названия счетов 2170, 2170 01, 2170 03, 2170 22, 2170 23, 2170 24, 2170 25, 2170 26, 2170 28 и 2170 29 исключить;
номера и названия счетов 2600, 2610, 2620 и 2630 исключить;
в параграфе 3:
названия счетов 3380 и 3380 01 изложить в следующей редакции:
"3380
Вознаграждения к выплате
3380 01
Вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение";
название счета 3390 изложить в следующей редакции:
"3390
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность и обязательства по договорам страхования";
название счета 3390 11 изложить в следующей редакции:
"3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)";

1060 01-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1070, 1071 және 1072-шоттармен толықтырылсын:
"1070
Электрондық ақша
1071
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша
1072
Банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша";
1270 30-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1270 30
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс";
1270 41, 1270 42, 1270 44, 1270 45 және 1270 46-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
1280-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1280
Сақтандыру шарттары бойынша активтер және басқа да дебиторлық берешек";
1280 22-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1280 31 және 1280 32-шоттармен толықтырылсын:
"1280 31
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша актив
1280 32
Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша актив";
1280 47, 1280 48, 1280 49, 1280 50 және 1280 51-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
1280 57-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1280 58, 1280 59, 1280 61, 1280 62, 1280 63 және 1280 64-шоттармен толықтырылсын:
"1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
1280 59
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
1280 61
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
1280 62
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
1280 63
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету
1280 64
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа шығынын өтеу компоненті";
2-параграфта:
2060 05-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2060 06, 2060 07 және 2060 08-шоттармен толықтырылсын:
"2060 06
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
2060 07
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету
2060 08
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша актив";
2170, 2170 01, 2170 03, 2170 22, 2170 23, 2170 24, 2170 25, 2170 26, 2170 28 және 2170 29-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
2600, 2610, 2620 және 2630-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
3-параграфта:
3380 және 3380 01-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"3380
Төленетін сыйақы
3380 01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы";
3390-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3390
Басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешек және сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер";
3390 11-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер";

названия счетов 3390 13 и 3390 14 изложить в следующей редакции:
"3390 13
Компонент убытка (обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
3390 14
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)";
название счета 3390 17 изложить в следующей редакции:
"3390 17
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам";
после счета 3390 20 дополнить счетами 3390 21, 3390 22 и 3390 23 следующего содержания:
"3390 21
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам
3390 22
Обязательства по удерживаемым договорам перестрахования
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)";
после счета 3390 54 дополнить счетом 3390 55 следующего содержания:
"3390 55
Маржа по удерживаемым договорам перестрахования";
в параграфе 4:
после счета 4030 96 дополнить счетом 4040 следующего содержания:
"4040
Обязательства по договорам страхования";
название счета 4040 11 изложить в следующей редакции:
"4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)";
названия счетов 4040 14, 4040 15 и 4040 16 изложить в следующей редакции:
"4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 15
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 16
Маржа по удерживаемым договорам перестрахования";
после счета 4040 19 дополнить счетами 4040 21, 4040 22 и 4040 23 следующего содержания:
"4040 21
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам
4040 22
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам
4040 23
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия удерживаемых договоров перестрахования";
номера и названия счетов 4160 и 4160 01 исключить;
в параграфе 5:
после счета 5460 дополнить счетом 5461 следующего содержания:
"5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования)";
в параграфе 6:
после счета 6280 09 дополнить счетом 6280 30 следующего содержания:
"6280 30
Доходы по договорам страхования";
название счета 6280 32 изложить в следующей редакции:
"6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию)";
в параграфе 7:
название счета 7220 изложить в следующей редакции:
"7220
Расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет";

3390 13 және 3390 14-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 13
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер)
3390 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)";
3390 17-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 17
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер";
3390 20-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3390 21, 3390 22 және 3390 23-шоттармен толықтырылсын:
"3390 21
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
3390 22
Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа";
3390 54-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3390 55-шотпен толықтырылсын:
"3390 55
Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа";
4-параграфта:
4030 96-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4040-шотпен толықтырылсын:
"4040
Сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер";
4040 11-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау";
4040 14, 4040 15 және 4040 16-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"4040 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
4040 15
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)
4040 16
Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа";
4040 19-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4040 21, 4040 22 және 4040 23-шоттармен толықтырылсын:
"4040 21
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 22
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 23
Ұсталатын қайта сақтандыру шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер";
4160 және 4160 01-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
5-параграфта:
5460-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5461-шотпен толықтырылсын:
"5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел";
6-параграфта:
6280 09-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6280 30-шотпен толықтырылсын:
"6280 30
Сақтандыру шарттары бойынша кіріс";
6280 32-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс";
7-параграфта:
7220-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7220
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыс";

номера и названия счетов 7310 11 и 7310 12 исключить;
после счета 7470 37 дополнить счетом 7470 38 следующего содержания:
"7470 38
Расходы в виде компонента убытка обязательств по денежным потокам по договорам страхования";
в параграфе 9:
после счета 8780 07 дополнить счетом 8780 08 следующего содержания:
"8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию";
после счета 8840 08 дополнить счетом 8840 09 следующего содержания:
"8840 09
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам для исламских страховых организаций";
номер и название счета 8850 03 исключить;
номер и название счета 8850 05 исключить;
после счета 8850 06 дополнить счетами 8850 07, 8850 08, 8850 09, 8850 10 и 8850 11 следующего содержания:
"8850 07
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования для исламских страховых организаций
8850 08
Маржа по удерживаемым договорам исламского перестрахования
8850 09
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск для исламских страховых организаций
8850 10
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам для исламских страховых организаций
8850 11
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам для исламских страховых организаций";
в главе 3:
в параграфе 1:
описание счета 1060 01 изложить в следующей редакции:
"1060 01 "Прочие денежные средства" (активный).
Назначение: учет сумм прочих денежных средств в национальной и иностранной валютах, неучтенных на балансовых счетах № 1010, 1020 и 1030.
По дебету счета проводится сумма денег, имеющих временный и случайный характер, которые в момент возникновения не проводятся по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводится сумма денег при списании.";
после описания счета 1060 01 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1071 и 1072 следующего содержания:
"1071 "Электронные деньги, выпущенные Национальным Банком Республики Казахстан" (активный).
Назначение: Учет сумм электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан.
1072 "Электронные деньги, выпущенные банками и Национальным оператором почты" (активный).
Назначение счета: Учет сумм электронных денег, выпущенных банками и Национальным оператором почты.
По дебету счета проводятся суммы электронных денег, выпущенных банками и Национальным оператором почты.
По кредиту счета проводится списание сумм электронных денег, выпущенных банками и Национальным оператором почты.";
описание счета 1120 01 изложить в следующей редакции:
"1120 01 "Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочного финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочного финансового актива при его реализации, переводе в другую категорию, а также просрочке платежа.";

7310 11 және 7310 12-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
7470 37-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7470 38-шотпен толықтырылсын:
"7470 38
Сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелердің шығын компоненті түріндегі шығыс";
9-параграфта:
8780 07-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 8780 08-шотпен толықтырылсын:
"8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс";
8840 08-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 8840 09-шотпен толықтырылсын:
"8840 09
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету";
8850 03-шоттың нөмірі мен атауы алып тасталсын;
8850 05-шоттың нөмірі мен атауы алып тасталсын;
8850 06-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 8850 07, 8850 08, 8850 09, 8850 10 және 8850 11-шоттармен толықтырылсын:
"8850 07
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
8850 08
Ұсталатын исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
8850 09
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
8850 10
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
8850 11
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету";
3-тарауда:
1-параграфта:
1060 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1060 01 "Басқа да ақшалай қаражат" (актив).
Мақсаты: № 1010, 1020 және 1030 баланстық шоттарда есепке алынбаған ұлттық және шетел валюталарындағы басқа да ақшалай қаражаттың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша уақытша және кездейсоқ сипаты бар, туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жүргізілмейтін ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ақша сомасы есептен шығарылған кезде жазылады.";
1060 01-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1071 және 1072-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1071 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша" (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша сомасын есептен шығару жазылады.
1072 "Банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша" (актив).
Шоттың мақсаты: банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша сомасын есептен шығару жазылады.";
1120 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1120 01 "Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналды құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің номиналды құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қысқа мерзімді қаржы активін сату, басқа санатқа ауыстыру, сондай-ақ төлемді кешіктіру кезінде оның номиналды құнын есептен шығару жазылады.";

описание счета 1270 30 изложить в следующей редакции:
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по сберегательному вкладу, размещенному в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенному сберегательному вкладу при их выплате или при просрочке выплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.";
номера, названия и описания счетов 1270 41, 1270 42, 1270 44, 1270 45 и 1270 46 исключить;
после описания счета 1280 22 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1280 31 и 1280 32 следующего содержания:
"1280 31 "Актив по договорам страхования (перестрахования)".
Назначение: учет сумм краткосрочных активов по договорам страхования (перестрахования), оцениваемым на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
По дебету счета проводится сумма краткосрочных активов по договорам страхования (перестрахования), оцениваемым на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочных активов по договорам страхования (перестрахования), оцениваемым на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
1280 32 "Актив по удерживаемым договорам перестрахования".
Назначение: учет сумм краткосрочных активов по удерживаемым договорам перестрахования, оцениваемым на основании подхода распределения премии.
По дебету счета проводится сумма краткосрочных активов по удерживаемым договорам перестрахования, оцениваемым на основании подхода распределения премии.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочных активов по удерживаемым договорам перестрахования, оцениваемым на основании подхода распределения премии.";
номера, названия и описания счетов 1280 47, 1280 48, 1280 49, 1280 50 и 1280 51 исключить;

1270 30-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі есептелген кіріс" (актив).
Мақсаты: Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде ұйымның есептелген кірісінің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған жинақ салымы бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістің сомасын ол төленген кезде немесе екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеуді кешіктірген кезде есептен шығару жазылады.";
1270 41, 1270 42, 1270 44, 1270 45 және 1270 46-шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;
1280 22-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1280 31 және 1280 32-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1280 31 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша актив".
Мақсаты: сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қысқа мерзімді активтердің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қысқа мерзімді активтердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қысқа мерзімді активтердің сомасын есептен шығару жазылады.
1280 32 "Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша актив".
Мақсаты: сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде бағаланатын ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша қысқа мерзімді активтердің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде бағаланатын ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша қысқа мерзімді активтердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде бағаланатын ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша қысқа мерзімді активтердің сомасын есептен шығару жазылады.";
1280 47, 1280 48, 1280 49, 1280 50 және 1280 51-шотттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;

после описания счета 1280 57 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1280 58, 1280 59, 1280 61, 1280 62, 1280 63 и 1280 64 следующего содержания:
"1280 58 "Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования" (активный).
Назначение: учет приведенной стоимости будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования.
По дебету счета отражается приведенная стоимость будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования, а также ее увеличение.
По кредиту счета отражается уменьшение либо списание приведенной стоимости будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования.
1280 59 "Маржа по договорам перестрахования" (активный).
Назначение: учет маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По дебету счета отражается маржа за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается амортизация и (или) списание маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
1280 61 "Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск" (активный).
Назначение: учет актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По дебету счета отражается актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражается уменьшение и (или) списание актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
1280 62 "Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам".
Назначение: учет актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается актив перестрахования по денежным потокам по возникшим страховым убыткам.
По кредиту счета отражается уменьшение и (или) списание актива перестрахования по денежным потокам по возникшим страховым убыткам.
1280 63 "Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам" (активный).
Назначение: учет рисковой поправки на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По кредиту счета отражается уменьшение и (или) списание учет рисковой поправки на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.

1280 57-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1280 58, 1280 59, 1280 61, 1280 62, 1280 63 және 1280 64-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1280 58 "Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құны, сондай-ақ оның ұлғаюы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құнының азаюы не есептен шығарылуы көрсетіледі.
1280 59 "Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін амортизация және (немесе) маржаны есептен шығару көрсетіледі.
1280 61 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі" (актив).
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активінің азаюы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.
1280 62 "Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау".
Мақсаты: туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша ақша ағыны бойынша қайта сақтандыру активі көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша ақша ағыны бойынша қайта сақтандыру активінің азаюы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.
1280 63 "Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету" (актив).
Мақсаты: туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзетуді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзетуді азайту және (немесе) есептен шығаруды есепке алу көрсетіледі.

1280 64 "Компонент возмещения убытка маржи по договорам перестрахования" (активный).
Назначение: учет компонента возмещения убытка маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По дебету счета отражается компонент возмещения убытка маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается амортизация и (или) списание компонента возмещения убытка маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.";
после описания счета 2060 05 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 2060 06, 2060 07 и 2060 08 следующего содержания:
"2060 06 "Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам".
Назначение: учет актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается актив перестрахования по денежным потокам по возникшим страховым убыткам.
По кредиту счета отражается уменьшение и (или) списание актива перестрахования по денежным потокам по возникшим страховым убыткам.
2060 07 "Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам" (активный).
Назначение: учет рисковой поправки на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По кредиту счета отражается уменьшение и (или) списание учет рисковой поправки на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
2060 08 "Актив по договорам страхования (перестрахования)" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных активов по договорам страхования (перестрахования), оцениваемым на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
По дебету счета проводится сумма долгосрочных активов по договорам страхования (перестрахования), оцениваемым на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
По кредиту счета проводится списание сумм долгосрочных активов по договорам страхования (перестрахования), оцениваемым на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.";
номера, названия и описания счетов 2170 01, 2170 03, 2170 22, 2170 23, 2170 24, 2170 25, 2170 26, 2170 28 и 2170 29 исключить;

1280 64 "Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа шығынын өтеу компоненті" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа шығынын өтеу компонентін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа шығынын өтеу компоненті көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның шығынын өтеу компонентінің амортизациясы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.";
2060 05-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2060 06, 2060 07 және 2060 08-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2060 06 "Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау".
Мақсаты: туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша ақша ағыны бойынша қайта сақтандыру активі көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша ақша ағыны бойынша қайта сақтандыру активінің азаюы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.
2060 07 "Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету" (актив).
Мақсаты: туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзетуді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзетуді азайту және (немесе) есептен шығаруды есепке алу көрсетіледі.
2060 08 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша актив" (актив).
Мақсаты: сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтердің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтердің сомасын есептен шығару жазылады.";
2170 01, 2170 03, 2170 22, 2170 23, 2170 24, 2170 25, 2170 26, 2170 28 және 2170 29-шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;

номера, названия и описания счетов 2610, 2620 и 2630 исключить;
название и описание счета 2930 изложить в следующей редакции:
"2930 "Незавершенное строительство (активный).
Назначение: учет сумм, подлежащих отражению как незавершенное строительство.
По дебету счета проводится сумма понесенных затрат на незавершенное капитальное строительство.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных затрат на капитальное строительство при их отнесении на стоимость основного средства, расходы или ином выбытии.";
описание счета 3380 01 изложить в следующей редакции:
"3380 01 "Вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение" (пассивный).
Назначение: учет сумм вознаграждений по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится сумма вознаграждений по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм вознаграждений по выпущенным в обращение ценным бумагам при их оплате организацией.";
название и описание счета 3390 11 изложить в следующей редакции:
"3390 11 "Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет обязательств по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования), оцениваемых на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
По кредиту счета отражаются обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования), оцениваемых на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования), оцениваемых на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.";
названия и описания счетов 3390 13 и 3390 14 изложить в следующей редакции:
"3390 13 "Компонент убытка (обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет компонента убытка обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается компонент убытка обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается уменьшение компонента убытка обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).

2610, 2620 және 2630-шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;
2930-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2930 "Аяқталмаған құрылыс (актив).
Мақсаты: аяқталмаған құрылыс ретінде көрсетілуі тиіс соманы есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аяқталмаған күрделі құрылысқа жұмсалған шығын сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтың құнына, шығысқа жатқызылған немесе өзге де шығынға жатқызу кезіндегі күрделі құрылысқа жұмсалған шығынның сомасын есептен шығару жазылады.";
3380 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3380 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы" (пассив).
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы сомаcын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы сомасын оны ұйым төлеген кезде есептен шығару жазылады.";
3390 11-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 11 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: сыйақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелерді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.";
3390 13 және 3390 14-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 13 "Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттеме шығынының компонентін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттеме шығынының компоненті көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттеме шығыны компонентінің азаюы көрсетіледі.

3390 14 "Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет компонента убытка рисковой поправки на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается компонент убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается уменьшение компонента убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).";
названия и описания счетов 3390 17, 3390 18 и 3390 19 изложить в следующей редакции:
"3390 17 "Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам" (пассивный).
Назначение: учет обязательств, по возникшим страховым убыткам, включающих денежные потоки по выполнению договоров применительно к услугам прошлых периодов (по договорам страхования (перестрахования), (оцениваемых на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке).
По кредиту счета отражаются обязательства по договорам страхования (перестрахования), оцениваемым на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке, по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по договорам страхования (перестрахования), оцениваемым на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке, по возникшим страховым убыткам.
3390 18 "Страховые премии по договорам страхования" (контрпассивный).
Назначение: учет оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования.
По дебету счета отражается оценочная сумма будущих денежных потоков по договорам страхования.
По кредиту счета отражается списание и (или) уменьшение оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования.
3390 19 "Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования" (контрпассивный).
Назначение: учет оценочной суммы будущих денежных потоков по выпущенным договорам перестрахования.
По дебету счета отражается оценочная сумма будущих денежных потоков по выпущенным договорам перестрахования.
По кредиту счета отражается списание и (или) уменьшение оценочной суммы будущих денежных потоков по выпущенным договорам перестрахования.";

3390 14 "Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетудің шығынының компонентін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша шығынның компоненті көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша шығын компонентінің азаюы көрсетіледі.";
3390 17, 3390 18 және 3390 19-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 17 "Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: өткен кезеңдердің қызметтеріне (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша) қатысты шарттарды орындау бойынша ақша ағынын қамтитын туындаған сақтандыру шығыны бойынша міндеттемелерді есепке алу (сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланады).
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және жалпы бағалау моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.
3390 18 "Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары" (контрпассив).
Мақсаты: сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.
3390 19 "Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары" (контрпассив).
Мақсаты: шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.";

после описания счета 3390 20 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 3390 21, 3390 22 и 3390 23 следующего содержания:
"3390 21 "Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам" (пассивный).
Назначение: учет рисковой поправки на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
По кредиту счета отражается рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
По дебету счета отражается уменьшение и (или) списание рисковой поправки на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
3390 22 "Обязательства по удерживаемым договорам перестрахования".
Назначение: учет обязательств по удерживаемым договорам перестрахования.
По кредиту счета отражаются обязательства по удерживаемым договорам перестрахования.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по удерживаемым договорам перестрахования.
3390 23 "Маржа по договорам страхования (перестрахования)"
Назначение: учет маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается маржа за предусмотренные договором услуги.
По дебету счета отражается списание маржи за предусмотренные договором услуги.";
после описания счета 3390 54 дополнить номером, названием и описанием счета 3390 55 следующего содержания:
"3390 55 "Маржа по удерживаемым договорам перестрахования" (пассивный).
Назначение: учет маржи за предусмотренные договором услуги по группе договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается маржа за предусмотренные договором услуги по группе договоров перестрахования.
По дебету счета отражается списание маржи за предусмотренные договором услуги по группе договоров перестрахования.";
название и описание счета 4040 11 изложить в следующей редакции:
"4040 11 "Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования), оцениваемых на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
По кредиту счета отражается наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования), оцениваемых на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке.
По дебету счета отражается списание и (или) уменьшение наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования), оцениваемых на основании подхода распределения премии и по общей модели оценке, при изменении расчетных оценок.";

3390 20-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3390 21, 3390 22 және 3390 23-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"3390 21 "Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету" (пассив).
Мақсаты: туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетудің азаюы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.
3390 22 "Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер".
Мақсаты: ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.
3390 23 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа"
Мақсаты: Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның есептен шығарылуы көрсетіледі.";
3390 54-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3390 55-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3390 55 "Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа" (пассив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттары тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның есептен шығарылуы көрсетіледі.";
4040 11-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4040 11 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау" (пассив).
Мақсаты: сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалауды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және бағалаудың жалпы моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша есептік бағалау өзгерген кезде сыйлықақыны бөлу тәсілінің негізінде және жалпы бағалау моделі бойынша бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалауды есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі. ";

названия и описания счетов 4040 14, 4040 15, 4040 16, 4040 17 и 4040 18 изложить в следующей редакции:
"4040 14 "Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков)" (пассивный). Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет компонента убытка по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается компонент убытка по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается уменьшение компонента убытка по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
4040 15 "Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет компонента убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается компонент убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается уменьшение компонента убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
4040 16 "Маржа по удерживаемым договорам перестрахования" (пассивный).
Назначение: учет маржи за предусмотренные договором услуги по группе удерживаемых договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается маржа за предусмотренные договором услуги по группе удерживаемых договоров перестрахования.
По дебету счета отражается списание маржи за предусмотренные договором услуги по группе удерживаемых договоров перестрахования.
4040 17 "Страховые премии по договорам страхования" (контрпассивный).
Назначение: учет оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования.
По дебету счета отражается оценочная сумма будущих денежных потоков по договорам страхования.
По кредиту счета отражается списание и (или) уменьшение оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования.
4040 18 "Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования" (контрпассивный).
Назначение: учет оценочной суммы будущих денежных потоков по выпущенным договорам перестрахования.
По дебету счета отражается оценочная сумма будущих денежных потоков по выпущенным договорам перестрахования.
По кредиту счета отражается списание и (или) уменьшение оценочной суммы будущих денежных потоков по выпущенным договорам перестрахования.";

4040 14, 4040 15, 4040 16, 4040 17 және 4040 18-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4040 14 "Шығын компоненті (күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша)" (пассив). Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша" (пассив).
Мақсаты: Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша шығын компонентін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша шығын компоненті көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша шығын компонентінің азаюы көрсетіледі.
4040 15 "Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)" (пассив).
Мақсаты: Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша шығын компонентін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша шығын компоненті көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша шығын компонентінің азаюы көрсетіледі.
4040 16 "Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа" (пассив).
Мақсаты: ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның есептен шығарылуы көрсетіледі.
4040 17 "Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары" (контрпассив).
Мақсаты: сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.
4040 18 "Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары" (контрпассив).
Мақсаты: шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағынының бағалау сомасын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.";

после описания счета 4040 19 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 4040 21, 4040 22 и 4040 23 следующего содержания:
"4040 21 "Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам" (пассивный).
Назначение: учет обязательств по договорам страхования (перестрахования) по возникшим страховым убыткам, включающего денежные потоки по выполнению договоров применительно к услугам прошлых периодов.
По кредиту счета отражаются обязательства по договорам страхования (перестрахования) по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по договорам страхования (перестрахования) по возникшим страховым убыткам.
4040 22 "Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам" (пассивный).
Назначение: учет рисковой поправки на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
По кредиту счета отражается рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
По дебету счета отражается уменьшение и (или) списание рисковой поправки на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
4040 23 "Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия удерживаемых договоров перестрахования" (пассивный).
Назначение: учет обязательств по удерживаемым договорам перестрахования.
По кредиту счета отражаются обязательства по удерживаемым договорам перестрахования.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по удерживаемым договорам перестрахования.";
номер, название и описание счета 4160 01 исключить;
после описания счета 5460 дополнить номером, названием и описанием счета 5461 следующего содержания:
"5461 "Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет страховыми (перестраховочными) организациями сумм рассчитанного финансового риска по договорам страхования (перестрахования), возможного в будущем изменения одного или нескольких определенных факторов.
По кредиту счета проводится сумма сформированного финансового риска по договорам страхования (перестрахования).
По дебету счета проводится списание сумм финансового риска по договорам страхования (перестрахования).";
название счета 6280 32 изложить в следующей редакции:
"6280 32 "Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию)" (пассивный).";
номера, названия и описания счетов 7310 11 и 7310 12 исключить;

4040 19-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4040 21, 4040 22 және 4040 23-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4040 21 "Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: өткен кезеңдердің қызметтеріне қатысты шарттарды орындау бойынша ақша ағыны қамтылатын туындаған сақтандыру шығыны бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.
4040 22 "Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету" (пассив).
Мақсаты: туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетудің азаюы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.
4040 23 "Ұсталатын қайта сақтандыру шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.";
4160 01-шоттың нөмірі, атауы мен сипаттамасы алып тасталсын;
5460-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5461-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5461 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел"" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептелген қаржылық тәуекел сомасын, болашақта белгілі бір факторлардың біреуінің немесе бірнешеуінің ықтимал өзгеруін есепке алуы.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қалыптасқан қаржылық тәуекел сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел сомасын есептен шығару жазылады.";
6280 32-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 32 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс" (пассив).";
7310 11 және 7310 12-шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;

после описания счета 7470 37 дополнить номером, названием и описанием счета 7470 38 следующего содержания:
"7470 38 "Расходы в виде компонента убытка обязательств по денежным потокам по договорам страхования";
Назначение: учет расходов по формированию компоненту убытка обязательств по денежным потокам по договорам страхования.
По дебету счета отражаются расходы по компоненту убытка по денежным потокам по договорам страхования.
По кредиту счета отражается списание понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 8780 07 дополнить номером, названием и описанием счета 8780 08 следующего содержания:
"8780 08 "Финансовые доходы по исламскому страхованию".
Назначение: учет доходов, отражающих влияние временной стоимости денег и влияние финансового риска.
По кредиту счета отражаются доходы, связанные с влиянием временной стоимости денег и влиянием финансового риска.
По дебету счета отражается списание доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 8840 08 дополнить номером, названием и описанием счета 8840 09 следующего содержания:
"8840 09 "Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам для исламских страховых организаций".
Назначение: учет рисковой поправки на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
По кредиту счета отражается рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
По дебету счета отражается уменьшение и (или) списание рисковой поправки на нефинансовый риск по возникшим убыткам.";
номер, название и описание счета 8850 03 исключить;
номер, название и описание счета 8850 05 исключить;
после описания счета 8850 06 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 8850 07, 8850 08, 8850 09, 8850 10 и 8850 11 следующего содержания:
"8850 07 "Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования для исламских страховых организаций".
Назначение: учет приведенной стоимости будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования.
По дебету счета отражается приведенная стоимость будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования, а также ее увеличение.
По кредиту счета отражается уменьшение либо списание приведенной стоимости будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования.
8850 08 "Маржа по удерживаемым договорам исламского перестрахования".
Назначение: учет маржи за предусмотренные договором услуги по группам удерживаемых договоров перестрахования.
По дебету счета отражается маржа за предусмотренные договором услуги по группам удерживаемых договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается амортизация и (или) списание маржи за предусмотренные договором услуги по группам удерживаемых договоров перестрахования.

7470 37-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7470 38-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7470 38 "Сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелердің шығын компоненті түріндегі шығыс";
Мақсаты: сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелердің шығын компонентін қалыптастыру бойынша шығысты есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша шығын компоненті бойынша шығыс көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша № 5610 баланстық шотқа жұмсалған шығысты есептен шығару көрсетіледі.";
8780 07-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 8780 08-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"8780 08 "Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс".
Мақсаты: ақшаның уақытша құнының әсерін және қаржылық тәуекелдің әсерін көрсететін кірісті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ақшаның уақытша құнының әсеріне және қаржылық тәуекелдің әсеріне байланысты кіріс көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша кірісті № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.";
8840 08-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 8840 09-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"8840 09 "Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету".
Мақсаты: туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетудің азаюы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.";
8850 03-шоттың нөмірі, атауы мен сипаттамасы алып тасталсын;
8850 05-шоттың нөмірі, атауы мен сипаттамасы алып тасталсын;
8850 06-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 8850 07, 8850 08, 8850 09, 8850 10 және 8850 11-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"8850 07 "Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау".
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құны, сондай-ақ оның ұлғаюы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құнының азаюы не есептен шығарылуы көрсетіледі.
8850 08 "Ұсталатын исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа".
Мақсаты: ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.

8850 09 "Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск для исламских страховых организаций".
Назначение: учет актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По дебету счета отражается актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражается уменьшение и (или) списание актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
8850 10 "Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам для исламских страховых организаций".
Назначение: учет приведенной стоимости будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается приведенная стоимость будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования по возникшим страховым убыткам, а также ее увеличение.
По кредиту счета отражается уменьшение либо списание приведенной стоимости будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования по возникшим страховым убыткам.
8850 11 "Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам для исламских страховых организаций".
Назначение: учет рисковой поправки на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
По кредиту счета отражается уменьшение и (или) списание учет рисковой поправки на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.".
Приложение
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 июня 2013 года № 149
Инструкция по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", статьи 52-3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан (далее – страховые (перестраховочные) организации).

8850 09 "Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі".
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активінің азаюы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.
8850 10 "Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау".
Мақсаты: туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құны, сондай-ақ оның ұлғаюы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағынының келтірілген құнының азаюы не есептен шығарылуы көрсетіледі.
8850 11 "Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету".
Мақсаты: туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзетуді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзетуді азайту және (немесе) есепке алуды есептен шығару көрсетіледі.".
Бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 28 маусымдағы
№ 149 қаулысымен
бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 52-3-бабына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының (бұдан әрі – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары) бухгалтерлік есепті жүргізуін нақтылайды.

2. В Инструкции используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О страховой деятельности", "О фонде гарантирования страховых выплат", "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
3. При ведении бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан применяются счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390).
При ведении бухгалтерского учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении страховой организации, применяются внебалансовые счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390).
4. Допускается совершение дополнительных бухгалтерских записей в части, не противоречащей требованиям Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международных стандартов финансовой отчетности в порядке, предусмотренном внутренними документами страховых (перестраховочных) организаций, регламентирующими ведение бухгалтерского учета.
Допускается отражение сумм операций в иностранной валюте с использованием счетов валютной позиции и контрстоимости иностранной валюты. Доходы и расходы в виде вознаграждения признаются с использованием метода эффективной ставки процента в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты".

2. Нұсқаулықта Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, "Сақтандыру қызметі туралы", "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы", "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, өзара сақтандыру қоғамдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары (бұдан әрі – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары) бухгалтерлік есепті жүргізген кезде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) сәйкес шоттар қолданылады.
Клиенттердің сақтандыру ұйымдарының инвестициялық басқаруындағы активтерінің бухалтерлік есебін жүргізу кезінде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) сәйкес баланстан тыс шоттар қолданылады.
4. Бухгалтерлік есепті жүргізуді регламенттейтін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ішкі құжаттарында көзделген тәртіпте "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына қайшы келмейтін бөлікте қосымша бухгалтерлік жазбаларды жасауға рұқсат етіледі.
Шетел валютасындағы операциялардың сомасын валюталық позицияның шоттарын және шетел валютасының контр құнын пайдалана отырып көрсетуге рұқсат етіледі. Сыйақы түріндегі кіріс пен шығыс "Қаржы құралдары" 9 (IFRS) халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісін пайдалана отырып танылады.

Раздел 1. Бухгалтерский учет финансовых инструментов и аффинированных драгоценных металлов
Глава 2. Бухгалтерский учет операций с ценными бумагами
Параграф 1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
5. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категорию "ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка", (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1-бөлім. Қаржы құралдары мен аффинирленген бағалы металдардың бухгалтерлік есебі
2-тарау. Бағалы қағаздармен операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
5. "Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар" санатына сыныпталған борыштық бағалы қағаздарды сатып алған кезде (мәміле бойынша шығыннан тұратын сатып алу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт

1) авансты брокерге аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақшалай қаражат (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот);
2) мәміле бойынша шығынды ескере отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (оның номиналды құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
Кт

1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке (с учетом затрат по сделке) долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
3) борыштық бағалы қағазды сатып алуға байланысты шығынды қамтитын сыйлықақы сомасына:
Дт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы (мәміле бойынша шығынды ескере отырып) олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан шығыс
Кт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны олардың сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт

1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
6. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт

1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс.
6. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны есептеген кезде ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт

6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
7. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт

6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
7. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы кезінде ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт

7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
Кт
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
8. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 6 и 7 Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт

7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыс
Кт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы сомасына:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс.
8. Нұсқаулықтың 6 және 7-тармақтарына сәйкес сыйақы және сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен кейін өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если учетная стоимость долговых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт

1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен кіріс;
егер борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен шығыс
Кт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын есептелетін оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
9. При переоценке долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты.

1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
9. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасында көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
валюталардың айырбастау бағамы ұлғайған кезде оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс;
бір мезгілде, теріс бағам айырмасының сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
валюталардың айырбастау бағамы теріс бағамдық айырма сомасына азайған кезде:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
бір мезгілде, оң бағам айырмасының сомасына:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс.

10. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, на сумму полученного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
11. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости, согласно пунктам 6, 7 и 9 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт

10. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша эмитенттен есептелген сыйақы алған кезде алынған сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы.
11. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сату кезінде Нұсқаулықтың 6, 7 және 9-тармақтарына сәйкес сыйақы, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт

1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг:
Дт

1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері;
3) борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
12. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 6, 7 и 9 Инструкции, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму денег, поступивших от эмитента:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
Параграф 2. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
13. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категорию "ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
4) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кіріс;
5) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан шығыс
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.
12. Эмитент өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде Нұсқаулықтың 6, 7 және 9-тармақтарына сәйкес сыйақы, сыйақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен және борыштық бағалы қағаздар әділ құны бойынша қайта бағаланғаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
эмитенттен түскен ақша сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы.
2-параграф. Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
13. "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар" санатына сыныпталған борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде (мәміле бойынша шығынды қамтитын сатып алу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аудару кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері);
2) мәміле бойынша шығынды ескере отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт

1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами.
14. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
15. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
Кт
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт

1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
3) борыштық бағалы қағазды сатып алуға байланысты шығынды қамтитын сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу.
14. Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақыны есептеген кезде есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
15. Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыс
Кт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) дисконт (жеңілдік) амортизациясы сомасына:
Дт

1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
16. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 14 и 15 Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
если учетная стоимость долговых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
17. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму полученного вознаграждения:
Дт

1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс.
16. Нұсқаулықтың 14 және 15-тармақтарына сәйкес сыйақыны және сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясын есептегеннен кейін басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын есептелген оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
17. Эмитенттен басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
алынған сыйақы сомасына:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
18. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости, согласно пунктам 14, 15 и 16 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы.
18. Нұсқаулықтың 14, 15 және 16-тармақтарына сәйкес сыйақы, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6150 03
Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
7) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
19. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 14, 15 и 16 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кіріс;
5) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан шығыс
Кт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кіріс;
7) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан шығыс сомасына:
Дт
7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыс
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
19. Эмитент Нұсқаулықтың 14, 15 және 16-тармақтарына сәйкес сыйақы, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6150 03
Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Параграф 3. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости
20. При покупке долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке), осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
2) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кіріс;
3) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан шығыс сомасына:
Дт
7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыс
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
3-параграф. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
20. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде (мәміле бойынша шығынды қамтитын сатып алу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аудару кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) мәміле бойынша шығынды ескере отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
3) борыштық бағалы қағазды сатып алуға байланысты шығынды қамтитын сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт

2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке (стоимость покупки, включающая затраты по сделке) долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости"
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
21. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
22. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
Кт
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;

2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы (мәміле бойынша шығынды қамтитын сатып алу құны) олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан шығыс
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу жөніндегі мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс.
21. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
22. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясы сомасына:
Дт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыс
Кт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;

2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
23. При переоценке долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт

2) дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы сомасына:
Дт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс.
23. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасында көрсетілген, амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт

1) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.
26. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 21 и 22 Инструкции, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам

1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кіріс;
5) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан шығыс
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.
26. Эмитент Нұсқаулықтың 21 және 22-тармақтарына сәйкес сыйақы және сыйақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен кейін амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
борыштық бағалы қағаздар эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс

1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.
Параграф 4. Учет долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение
27. При размещении долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на чистую стоимость (с учетом затрат) размещенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт

1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.
4-параграф. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
27. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) орналастырылған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (шығындарды ескере отырып) (оның номиналды құнынан аспайтын сомаға):
Дт

28. При начислении вознаграждения по долговым ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7310 01
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение
Кт
3380 01
Вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение.
29. При амортизации премии или дисконта (скидки) по выпущенным организацией в обращение долговым ценным бумагам, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт

28. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен есептеу кезінде сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7310 01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
Кт
3380 01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы.
29. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт

4030 09
Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам
Кт
6110 02
Доходы, связанные с амортизацией премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
7310 01
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение
Кт
4030 08
Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам.
30. При погашении начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт

4030 09
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
Кт
6110 02
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты кіріс;
2) дисконттың (жеңілдіктің) амортизация сомасына:
Дт
7310 01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
Кт
4030 08
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт.
30. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
төленген сыйақы сомасына:
Дт

3380 01
Вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
31. При погашении долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, после начисления вознаграждения, амортизации премии и дисконта (скидки) согласно пунктам 28 и 29 Инструкции, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму выплаченных денег:
Дт
3380 01
Вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение
4030 07
Выпущенные в обращение ценные бумаги
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
32. В случае выкупа долговых ценных бумаг, ранее выпущенных организацией в обращение, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 28 и 29 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт

3380 01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
31. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды Нұсқаулықтың 28 және 29-тармақтарына сәйкес сыйақы, сыйақы және дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен кейін өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
төленген ақша сомасына:
Дт
3380 01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
4030 07
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
32. Ұйым бұрын айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды Нұсқаулықтың 28 және 29-тармақтарына сәйкес сыйақы және сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен кейін сатып алған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт

4) в случае превышения суммы заключенной сделки по покупке долговых ценных бумаг, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
5) в случае превышения учетной стоимости, над суммой заключенной сделки по покупке долговых ценных бумаг, на сумму разницы:
Дт
4030 10
Выкупленные ценные бумаги
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
33. В случае реализации ранее выкупленных долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму реализованных долговых ценных бумаг (на сумму, не превышающую их номинальную стоимость):
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт

4) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
5) есептік құны борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
4030 10
Сатып алынған бағалы қағаздар
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс.
33. Ұйым айналысқа шығарған, бұрын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар өткізілген жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өткізілген борыштық бағалы қағаздар сомасына (олардың номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт

4030 10
Выкупленные ценные бумаги;
2) на сумму премии:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
4030 09
Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам;
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт
4030 08
Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам
Кт
4030 07
Выпущенные в обращение ценные бумаги.
Параграф 5. Учет приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

4030 10
Сатып алынған бағалы қағаздар;
2) сыйлықақы сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
4030 09
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы;
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
4030 08
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт
Кт
4030 07
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар.
5-параграф. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды есепке алу

34. При покупке долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долевой ценной бумаги с учетом затрат по сделке:
Дт

34. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аудару кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) мәміле бойынша шығынды ескере отырып, сатып алынған үлестік бағалы қағаздың таза құнына:
Дт

2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
35. При начислении причитающихся дивидендов по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт

2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс.
35. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша тиесілі дивидендтерді есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт

6120
Доходы по дивидендам.
36. При переоценке приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт

6120
Дивидендтер бойынша кіріс.
36. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын немесе басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
если учетная стоимость долевых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
37. При выплате эмитентом дивидендов по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
38. При продаже или выкупе эмитентом долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости, согласно пункту 36 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер үлестік бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын есептелетін оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
37. Эмитент өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша дивидендтер төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс.
38. Эмитент өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сатқан немесе сатып алған кезде, Нұсқаулықтың 36-тармағына сәйкес үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт

1) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт

1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму доходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
7) на сумму расходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Параграф 6. Учет переклассификации приобретенных ценных бумаг по категориям
39. При переклассификации ценных бумаг из категорий "ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" и "ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" в категорию "ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки), переоценки по справедливой стоимости переклассифицируемых ценных бумаг согласно пунктам 6, 7, 9, 14 и 15 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс;
5) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына;
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян);
7) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан шығыс сомасына:
Дт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
6-параграф. Сатып алынған бағалы қағаздарды санаттар бойынша қайта сыныптауды есепке алу
39. Нұсқаулықтың 6, 7, 9, 14 және 15-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен кейін, сыйақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясынан кейін, қайта сыныпталатын бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін бағалы қағаздарды "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар" және "өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар" санаттарынан "амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар" санатына қайта сыныптау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на номинальную стоимость ценных бумаг:
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости;
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму начисленного вознаграждения по ценным бумагам:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
3) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
4) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
5) на сумму положительной переоценки ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;

1) бағалы қағаздардың номиналды құнына:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
2) бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
3) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
4) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) әділ құны бойынша бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;

6) на сумму отрицательной переоценки долговых и долевых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
одновременно,
Дт

6) әділ құны бойынша борыштық және үлестік бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
бір мезгілде,
Дт

5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
40. При переклассификации ценных бумаг из категорий "ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости" в категорию "ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" и "ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) переклассифицируемых ценных бумаг согласно пунктам 21 и 22 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг:
Дт

5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Дт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
40. Нұсқаулықтың 21 және 22-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен кейін, қайта сыныпталатын бағалы қағаздардың сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясынан кейін бағалы қағаздарды "амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар" санатынан "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар" және "өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар" санатына қайта сыныптау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздардың номиналды құнына:
Дт

1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму отрицательной переоценки долговых и долевых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
41. При переклассификации ценных бумаг из категории "ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" в категорию "ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки), переоценки по справедливой стоимости переклассифицируемых долговых ценных бумаг согласно пунктам 14 и 15 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на номинальную стоимость ценных бумаг и учетную стоимость долевых ценных бумаг:
Дт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;

1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен кіріс
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
6) әділ құны бойынша борыштық және үлестік бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін. әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен шығыс
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
Кт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету.
41. Нұсқаулықтың 14 және 15-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен кейін, сыйақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясынан кейін, қайта сыныпталатын бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін бағалы қағаздарды "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар" санатынан "өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар" санатына қайта сыныптау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздардың номиналды құнына және үлестік бағалы қағаздардың есептік құнына:
Дт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері;
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;

6) на сумму отрицательной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
42. На сумму доходов или расходов, ранее отраженных на балансовом счете 5440 "Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при наличии положительной разницы:
Дт

6) әділ құны бойынша борыштық бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету.
42. Бұрын 5440 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв" баланстық шотында көрсетілген кіріс немесе шығыс сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң айырма болған кезде:
Дт

5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6150 03
Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) при наличии отрицательной разницы:
Дт
7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Параграф 7. Учет при обесценении приобретенных ценных бумаг, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости
43. На каждую отчетную дату при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кіріс
2) теріс айырма болған кезде:
Дт
7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыс
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
7-параграф. Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздардың және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнсыздануы кезіндегі есепке алу
43. Күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) құру (ұлғайту) кезінде әрбір есепті күнге мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7440 01
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
44. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
45. При списании ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, с баланса за счет созданных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.
46. При погашении эмитентом ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости списанных за баланс за счет резервов (провизий), созданных в предыдущих периодах, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
Глава 3. Бухгалтерский учет операций РЕПО и обратного РЕПО
47. При совершении операции РЕПО (при продаже ценных бумаг) на сумму сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3050 03
Операции "РЕПО" с ценными бумагами.
48. При начислении расходов в виде вознаграждения по операции РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7440 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтері (провизиялар).
44. Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтері (провизиялар)
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс.
45. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.
46. Эмитент алдыңғы кезеңдерде құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланс үшін есептен шығарылған амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс.
3-тарау. РЕПО және кері РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебі
47. РЕПО операциясын жасау кезінде (бағалы қағаздарды сату кезінде) мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3050 03
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары.
48. РЕПО операциясы бойынша сыйақы түрінде шығысты есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7310 04
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
Кт
3380 02
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
49. При получении ранее переданных ценных бумаг по операции РЕПО на сумму начисленных расходов в виде вознаграждения по сделке РЕПО и сумму закрытия сделки РЕПО (сумма закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7310 04
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
Кт
3380 02
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс.
49. РЕПО операциясы бойынша бұрын берілген бағалы қағаздарды РЕПО мәмілесі бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс сомасына және РЕПО мәмілесін жабу сомасына (осы мәмілені жасасу сәтінде белгіленген мәмілені жабу сомасы) алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

3050 03
Операции "РЕПО" с ценными бумагами
3380 02
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
50. При совершении операции обратного РЕПО (при покупке ценных бумаг) на сумму сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1150 01
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
51. При начислении вознаграждения в период операции обратного РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 02
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
Кт
6110 04
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.

3050 03
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
3380 02
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
50. Кері РЕПО операциясын жасау кезінде (бағалы қағаздарды сатып алу кезінде) мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1150 01
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
51. Кері РЕПО операциясы кезеңінде сыйақы есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 02
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 04
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.

52. При продаже принимающей стороной ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО" в качестве обеспечения, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3050 07
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операции "РЕПО".
53. При получении от эмитента вознаграждения по ценным бумагам, принятым по операции "обратное РЕПО" в качестве обеспечения, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

52. Қабылдаушы тарап қамтамасыз ету ретінде "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3050 07
"РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме.
53. Эмитенттен қамтамасыз ету ретінде "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алынған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 02
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
54. При переоценке обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО" в качестве обеспечения, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму отрицательной корректировки стоимости обязательства:
Дт
7470 11
Расходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО"
Кт
3050 07
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операции "РЕПО";
на сумму положительной корректировки стоимости обязательства:
Дт
3050 07
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операции "РЕПО"
Кт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 02
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс.
54. Қамтамасыз ету ретінде "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
міндеттеме құнын теріс түзету сомасына:
Дт
7470 11
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені қайта бағалаудан шығыс
Кт
3050 07
"РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме;
міндеттеме құнын оң түзету сомасына:
Дт
3050 07
"РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме
Кт

6280 10
Доходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
55. При передаче ранее полученных ценных бумаг по операции обратного РЕПО на сумму начисленного вознаграждения по сделке обратного РЕПО и сумму закрытия сделки обратного РЕПО (сумма закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

6280 10
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені қайта бағалаудан кіріс.
55. Кері РЕПО операциясы бойынша бұрын алынған бағалы қағаздарды беру кезінде кері РЕПО мәмілесі бойынша есептелген сыйақы сомасына және кері РЕПО мәмілесінің жабылу сомасына (осы мәміле жасалған кезде белгіленген мәміленің жабылу сомасы) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1150 01
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1270 02
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
Глава 4. Бухгалтерский учет операций по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов
56. При покупке аффинированных драгоценных металлов на стоимость приобретения с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
57. В случае если приобретенные аффинированные драгоценные металлы переоцениваются по справедливой стоимости согласно учетной политике организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их учетной стоимости:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов;
2) если учетная стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
Кт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах.

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1150 01
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1270 02
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс.
4-тарау. Аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
56. Аффинирленген бағалы металдарды сатып алу кезінде мәміле бойынша шығын ескеріле отырып сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1370
Аффинирленген бағалы металдар
1380
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
57. Егер сатып алынған аффинирленген бағалы металдар ұйымның есеп саясатына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағаланатын болса, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер аффинирленген бағалы металдардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1370
Аффинирленген бағалы металдар
1380
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
Кт
6280 05
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан кіріс;
2) егер аффинирленген бағалы металдардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 07
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан шығыс
Кт
1370
Аффинирленген бағалы металдар
1380
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар.

58. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 51 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму списания аффинированных драгоценных металлов:
Дт
7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов
Кт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах;

58. Аффинирленген бағалы металдарды Нұсқаулықтың 51 тармағына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдарды есептен шығару сомасына:
Дт
7470 01
Аффинирленген бағалы металдардың баланстық құны
Кт
1370
Аффинирленген бағалы металдар
1380
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар;

2) на сумму заключенной сделки по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
Кт
6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов.
Глава 5. Бухгалтерский учет дилинговых операций с иностранной валютой Параграф 1. Учет сделок спот по покупке иностранной валюты по дате заключения сделки
59. В день заключения сделки спот по покупке иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму требований в иностранной валюте и на сумму обязательств в тенге по курсу покупки:
Дт
1280 05
Требования по сделке спот
Кт
3390 04
Обязательства по сделке спот;
одновременно на разницу, возникающую в случае отличия курса покупки иностранной валюты от учетного курса, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при превышении курса покупки иностранной валюты над учетным курсом:
Дт
7470 02
Расходы по покупке-продаже иностранной валюты
Кт
1280 05
Требования по сделке спот
при превышении учетного курса над курсом покупки иностранной валюты:
Дт
1280 05
Требования по сделке спот
Кт
6280 02
Доход от покупки-продажи иностранной валюты.
60. При переоценке сделки спот по покупке иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму отрицательной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1280 05
Требования по сделке спот;
2) на сумму положительной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт
1280 05
Требования по сделке спот
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты.
61. На дату валютирования сделки спот по покупке иностранной валюты после проведения переоценки согласно пункту 8 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму в тенге, перечисляемую за покупку иностранной валюты:
Дт
3390 04
Обязательства по сделке спот
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на сумму приобретаемой иностранной валюты:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 05
Требования по сделке спот.
Параграф 2. Учет сделок спот по покупке иностранной валюты по дате расчетов
62. В день заключения сделки спот по покупке иностранной валюты на сумму условных требований в иностранной валюте и на сумму условных обязательств в тенге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8300 13
Условные требования по купле-продаже иностранной валюты
Кт

2) Аффинирленген бағалы металдарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
Кт
6280 01
Аффинирленген бағалы металдарды сатудан кіріс.
5-тарау. Шетел валютасымен дилингтік операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Мәміле жасалған күн бойынша шетел валютасын сатып алу жөніндегі спот мәмілелерін есепке алу
59. Шетел валютасын сатып алу жөніндегі спот мәмілесі жасалған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шетел валютасындағы талаптар сомасына және сатып алу бағамы бойынша теңгедегі міндеттемелер сомасына:
Дт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
Кт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер;
бір мезгілде шетел валютасын сатып алу бағамы есепке алу бағамынан өзгеше болған жағдайда туындайтын айырмаға мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шетел валютасын сатып алу бағамы есепке алу бағамынан асып кеткен кезде:
Дт
7470 02
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
есепке алу бағамы шетел валютасын сатып алу бағамынан асып кеткен кезде:
Дт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6280 02
Шетел валютасын сатып алу-сатудан кіріс.
60. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен валютаның нарықтық айырбастау бағамы бойынша шетел валютасын сатып алу жөніндегі спот мәмілесін қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валютаның нарықтық айырбастау бағамының өзгеруінің теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар;
2) валютаның нарықтық айырбастау бағамының өзгеруінің оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс.
61. Нұсқаулықтың 8-тармағына сәйкес қайта бағалау жүргізілгеннен кейін шетел валютасын сатып алу жөніндегі спот мәмілесін валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шетел валютасын сатып алғаны үшін аударылатын теңгедегі сомаға:
Дт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) сатып алынатын шетел валютасының сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар.
2-параграф. Есеп айырысу күні бойынша шетел валютасын сатып алу жөніндегі спот мәмілелерін есепке алу
62. Шетел валютасын сатып алу жөніндегі спот мәмілесі жасалған күні шетел валютасындағы шартты талаптар сомасына және теңгедегі шартты міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8300 13
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар
Кт

1280 05
Требования по сделке спот
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
3) на сумму наименьшего остатка по положительному и отрицательному изменению рыночного курса обмена валют:
Дт
3390 04
Обязательства по сделке спот
Кт
1280 05
Требования по сделке спот.
64. На дату валютирования сделки спот по покупке иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных обязательств и требований по покупке иностранной валюты:
Дт

1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс;
3) валютаның нарықтық айырбастау бағамының оң және теріс өзгеруі бойынша ең аз қалдық сомасына:
Дт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар.
64. Шетел валютасын сатып алу жөніндегі спот мәмілесін валюталау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шетел валютасын сатып алу бойыншар шартты міндеттемелер мен талаптар сомасына:
Дт

Параграф 3. Учет сделок спот по продаже иностранной валюты по дате заключения сделки
65. В день заключения сделки спот по продаже иностранной валюты на сумму требований и обязательств по курсу продажи осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму обязательств в иностранной валюте и на сумму требований в тенге:
Дт
1280 05
Требования по сделке спот
Кт
3390 04
Обязательства по сделке спот;
одновременно на разницу, возникающую в случае отличия курса продажи иностранной валюты от учетного курса, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при превышении учетного курса над курсом продажи иностранной валюты:
Дт
7470 02
Расходы по покупке-продаже иностранной валюты
Кт
3390 04
Обязательства по сделке спот;
при превышении курса продаж иностранной валюты над учетным курсом:
Дт
3390 04
Обязательства по сделке спот
Кт
6280 02
Доход от покупки-продажи иностранной валюты.
66. При переоценке сделки спот по продаже иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму отрицательной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт
3390 04
Обязательства по сделке спот
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
2) на сумму положительной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
3390 04
Обязательства по сделке спот.
67. На дату валютирования сделки спот по продаже иностранной валюты после проведения переоценки согласно пункту 14 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму реализуемой иностранной валюты:
Дт
3390 04
Обязательства по сделке спот
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на сумму в тенге, полученную за реализацию иностранной валюты:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 05
Требования по сделке спот.
Параграф 4. Учет сделок спот по продаже иностранной валюты по дате расчетов
68. В день заключения сделки спот по продаже иностранной валюты на сумму условных обязательств и условных требований осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8300 13
Условные требования по купле-продаже иностранной валюты
Кт
8600 13
Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты.
69. При переоценке сделки спот по продаже иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

3-параграф. Мәміле жасалған күн бойынша шетел валютасын сату жөніндегі спот мәмілелерін есепке алу
65. Шетел валютасын сату жөніндегі спот мәмілесі жасалған күні сату бағамы бойынша талаптар мен міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шетел валютасындағы міндеттемелер сомасына және теңгедегі талаптар сомасына:
Дт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
Кт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер;
бір мезгілде шетел валютасын сату бағамының есепке алу бағамынан өзгеше болған жағдайда туындайтын айырмаға мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
есепке алу бағамы шетел валютасын сату бағамынан асып кеткен кезде:
Дт
7470 02
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер;
шетел валютасын сату бағамы есепке алу бағамынан асып кеткен кезде:
Дт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
6280 02
Шетел валютасын сатып алу-сатудан кіріс.
66. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен валютаның нарықтық айырбастау бағамы бойынша шетел валютасын сату жөніндегі спот мәмілесін қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валютаның нарықтық айырбастау бағамының өзгеруінің теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс;
2) валютаның нарықтық айырбастау бағамының өзгеруінің оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер.
67. Нұсқаулықтың 14 тармағына сәйкес қайта бағалау жүргізілгеннен кейін шетел валютасын сату жөніндегі спот мәмілесін валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылатын шетел валютасының сомасына:
Дт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) шетел валютасының сатылғаны үшін алынған теңгедегі сомаға:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар.
4-параграф. Есеп айырысу күні бойынша шетел валютасын сату жөніндегі спот мәмілелерін есепке алу
68. Шетел валютасын сату жөніндегі спот мәмілесі жасалған күні шартты міндеттемелер мен шартты талаптар сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8300 13
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар
Кт
8600 13
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер.
69. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен валютаның нарықтық айырбастау бағамы бойынша шетел валютасын сату жөніндегі спот мәмілесін қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

2) на сумму в иностранной валюте и тенге, а также на сумму переоценки иностранной валюты:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
3) при превышении учетного курса над курсом продажи иностранной валюты:
Дт
7470 02
Расходы по покупке-продаже иностранной валюты
Кт
3390 04
Обязательства по сделке спот;
4) при превышении курса продаж иностранной валюты над учетным курсом:
Дт

2) шетел валютасындағы және теңгедегі сомаға, сондай-ақ шетел валютасын қайта бағалау сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
3) есепке алу бағамы шетел валютасын сату бағамынан асып кеткен кезде:
Дт
7470 02
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер;
4) шетел валютасын сату бағамы есепке алу бағамынан асып кеткен кезде:
Дт

1280 05
Требования по сделке спот
Кт
6280 02
Доход от покупки-продажи иностранной валюты;
5) сторнирование ранее проведенной переоценки:
Дт
3390 04
Обязательства по сделке спот
Кт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты;
или
Дт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1280 05
Требования по сделке спот.
Глава 6. Бухгалтерский учет вкладов
71. При размещении денег во вклады в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6280 02
Шетел валютасын сатып алу-сатудан кіріс;
5) бұрын жүргізілген қайта бағалауды сторналау:
Дт
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс;
немесе
Дт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс
Кт
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар.
6-тарау. Салымдардың бухгалтерлік есебі
71. Екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдарға ақшаны орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму вклада:
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) в случае возникновения премии или дисконта (скидки):
на сумму дисконта (скидки):
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт

1) салым сомасына:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етуге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдар (бір жылға дейінгі)
2040 01
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) туындаған жағдайда:
дисконт (жеңілдіктер) сомасына:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етуге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдар (бір жылға дейінгі)
2040 01
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар
Кт

1150 11
Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
2040 08
Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам;
на сумму премии:
Дт
1150 12
Премия по размещенным краткосрочным вкладам
2040 09
Премия по размещенным долгосрочным вкладам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
72. При начислении вознаграждения по вкладам и переоценке вкладов, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют в соответствии с учетной политикой организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении вознаграждения:
Дт
1270 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 30
Начисленные доходы в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам;
6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам;
2) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
1150 11
Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
1150 12
Премия по размещенным краткосрочным вкладам
1270 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций

1150 11
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт
2040 08
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша дисконт;
сыйлықақы сомасына:
Дт
1150 12
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
2040 09
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
72. Ұйымның есеп саясатына сәйкес валюталарды айырбастау бағамы бойынша салымдар бойынша сыйақыны есептеу және құны шетел валютасында көрсетілген салымдарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы есептеу кезінде:
Дт
1270 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған, талап етуге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 30
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 29
Талап етуге дейінгі салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 35
Жинақ салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс;
2) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етуге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдар (бір жылға дейінгі)
1150 11
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт
1150 12
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
1270 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған, талап етуге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс

1270 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 30
Начисленные доходы в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
74. При амортизации дисконта (скидки) или премии по вкладам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации дисконта (скидки) в тенге:
Дт

1270 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 30
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
74. Салымдар бойынша дисконтты (жеңілдікті) немесе сыйлықақыны амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) теңгемен дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау сомасына:
Дт

2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
77. На каждую отчетную дату при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму созданных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
Кт

2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары.
77. Әрбір есепті күнге күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) құрылған күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар) құру бойынша шығыс
Кт

1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) при сторнировании сформированных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
3) при списании вкладов с баланса за счет созданных резервов (провизий):
Дт

1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) құрылған күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтерді (провизияларды) сторналау кезінде:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс;
3) құрылған резервтер (провизиялар) есебінен салымдарды баланстан есептен шығарған кезде:
Дт

1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Глава 7. Бухгалтерский учет операций с производными инструментами Параграф 1. Учет операций с форвардом
78. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель (продавец) берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить (продать) базовый актив на согласованных условиях в будущем (далее – форвард) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов
Кт
8600 01
Условные обязательства по продаже финансовых активов.
79. При переоценке форварда с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт
1280 03
Требования по сделке форвард
2180 02
Требования по сделке форвард
Кт
6290 10
Доходы по сделкам форвард;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт
7480 10
Расходы по сделкам форвард
Кт
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард;
3) на сумму числящейся положительной и (или) отрицательной корректировки справедливой стоимости форварда:
Дт
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1280 03
Требования по сделке форвард

1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етілгенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдар (бір жылға дейінгі)
2040 01
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар.
7-тарау. Туынды құралдармен операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Форвардпен операцияларды есепке алу
78. Туынды құралмен сатушы (сатып алушы) белгілі бір мерзім аяқталғаннан кейін базалық активті келісілген талаптармен болашақта сатып алу (сату) (бұдан әрі – форвард) міндеттемесін қабылдайтын операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт
8600 01
Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер.
79. Ұйымның есеп саясаты белгілеген кезеңділікпен форвардты қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) форвард әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кіріс;
2) форвард әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыс
Кт
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер;
3) форвардтың әділ құнын есептегі оң және (немесе) теріс түзету сомасына:
Дт
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар

2180 02
Требования по сделке форвард.
80. На дату исполнения форварда осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении денег организацией в случае расчетов, на нетто основе:
Дт
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) при получении денег от контрпартнера в случае расчетов, на нетто основе:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт

2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар.
80. Форвардты орындау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есеп айырысқан жағдайда ұйым ақша аударған кезде нетто негізде:
Дт
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) есеп айырысқан жағдайда контрәріптестен ақша алған кезде, нетто негізде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт

2180 02
Требования по сделке форвард;
5) на сумму условных требований и условных обязательств:
Дт
8600 01
Условные обязательства по продаже финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов.
Параграф 2. Учет операций с фьючерсом
81. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель (продавец) берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить (продать) базовый актив в соответствии с установленными на организованном рынке стандартными условиями (далее – фьючерс) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:
Дт

2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
5) шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
8600 01
Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер.
2-параграф. Фьючерспен операцияларды есепке алу
81. Туынды құралмен сатушы (сатып алушы) белгілі бір мерзім аяқталғаннан кейін базалық активті ұйымдасқан нарықта белгіленген стандартты талаптарға сәйкес сатып алу (сату) (бұдан әрі – фьючерс) міндеттемесін қабылдайтын операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерсті сатып алу бойынша шартты талаптар және міндеттемелер сомасына:
Дт

8300 02
Условные требования по покупке финансовых фьючерсов
Кт
8600 02
Условные обязательства по покупке финансовых фьючерсов;
2) на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт
8300 03
Условные требования по продаже финансовых фьючерсов
Кт
8600 03
Условные обязательства по продаже финансовых фьючерсов.
82. При выплате маржи по фьючерсу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт

8300 02
Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт
8600 02
Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер;
2) фьючерсті сату бойынша шартты талаптар және міндеттемелер сомасына:
Дт
8300 03
Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар
Кт
8600 03
Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты міндеттемелер.
82. Фьючерс бойынша маржа төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт

1030
Денежные средства на текущих счетах.
83. При оплате комиссии брокеру за заключение фьючерса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 82
Комиссионные расходы за услуги брокерской и дилерской деятельности
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
84. При выплате дополнительной маржи по фьючерсу или списании допустимой суммы числящейся маржи по фьючерсу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной организацией:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
83. Фьючерс жасағаны үшін брокерге комиссия төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілген қызмет үшін комиссиялық шығыс
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
84. Фьючерс бойынша қосымша маржа төлеген немесе фьючерс бойынша есепте тұрған маржаның рұқсат етілген сомасын есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ұйым қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт

1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) при списании допустимой числящейся маржи:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1610 02
Расчеты с брокерами.
85. При переоценке фьючерса на покупку и (или) продажу базового актива по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт

1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) есепте тұрған маржаның рұқсат етілген сомасын есептен шығарған кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу.
85. Ұйымның есеп саясаты белгілеген кезеңділікпен әділ құны бойынша базалық активті сатып алу және (немесе) сату фьючерсін қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады
1) фьючерс әділ құнының оң өзгеруі сомасына:
Дт

1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион
Кт
6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт
7480 11
Расходы по сделкам опцион
Кт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион.
89. На дату закрытия открытой позиции или исполнения приобретенного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям приобретенного опциона "колл" или "пут":
Дт
8600 06
Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет
8600 07
Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет
Кт
8300 06
Приобретенные сделки опцион "колл;
8300 07
Приобретенные сделки опцион "пут";
2) при погашении контрпартнером стоимости опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион;
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "колл" на стоимость приобретаемых активов:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион;
4) при продаже базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "пут" на стоимость продаваемых активов:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
1280 04
Требования по сделке опцион
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2180 03
Требования по сделке опцион.
90. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона продает другой стороне право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем (далее – проданный опцион "колл" или "пут") осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт

1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 11
Опцион мәмілесі бойынша кіріс;
2) сатып алынған опционның әділ құнының теріс өзгеруі сомасына:
Дт
7480 11
Опцион мәмілесі бойынша шығыс
Кт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар.
89. Ашық позицияны жабу немесе сатып алынған "колл" немесе "пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл" немесе "пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
8600 06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері - контршот
8600 07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері - контршот
Кт
8300 06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері;
8300 07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері;
2) контрәріптес "колл" немесе "пут" опционының (ашық позицияны жабу) құнын ақшамен өтеген кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар;
3) сатып алынатын активтердің құнына сатып алынған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар;
4) сатылатын активтердің құнына сатып алынған "пут" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар.
90. Туынды құралдармен бір тарап басқа тарапқа келісілген талаптармен келісілген баға бойынша болашақта базалық активті сатып алу немесе сату құқығын сататын (бұдан әрі – сатылған "колл" немесе "пут" опционы) операцияларды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

8300 08
Проданные сделки опцион "пут" – контрсчет
8300 09
Проданные сделки опцион "колл" – контрсчет
Кт
8600 08
Проданные сделки опцион "пут"
8600 09
Проданные сделки опцион "колл";
на сумму полученной премии:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион.
91. При переоценке проданного опциона "колл" или "пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
7480 11
Расходы по сделкам опцион
Кт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион.
92. На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
8300 08
Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет
8300 09
Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет
Кт
8600 08
Проданные сделки опцион "пут";
8600 09
Проданные сделки опцион "колл";
2) при погашении контрпартнером стоимости проданного опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции):
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
3) при продаже базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "колл" на стоимость продаваемых активов:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
4) при приобретении базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "пут" на стоимость приобретаемых активов:
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости

8300 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері - контршот
8300 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері - контршот
Кт
8600 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері
8600 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері;
алатын сыйлықақы сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
91. Сатылған опцион "колл" немесе "пут" ұйымның есеп саясаты белгілеген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде, сондай-ақ опцион жабылған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған опцион "колл" немесе "пут" әділ құнының оң өзгеруі сомасына:
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
6290 11
Опцион мәмілесі бойынша кіріс;
2) сатылған опцион "колл" немесе "пут" әділ құнының теріс өзгеруі сомасына:
Дт
7480 11
Опцион мәмілесі бойынша шығыс
Кт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
92. Ашық позицияны жабу немесе сатылған "колл" немесе "пут" опционының орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының талаптарына сәйкес шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
8300 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері - контршот
8300 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері - контршот
Кт
8600 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері;
8600 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері;
2) контрәріптес сатылған "колл" немесе "пут" опционының құнын өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
3) сатылатын активтердің құнына сатылған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) сатып алынатын активтердің құнына сатылған "пут" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

1030
Денежные средства на текущих счетах.
Параграф 4. Учет операций с валютным свопом
93. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым заключается соглашение об обмене одной валюты на другую валюту в течение заранее оговоренного срока, (далее – валютный своп) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1280 06
Требования по сделке своп
Кт
3390 05
Обязательства по сделке своп;
и, одновременно, на внебалансовом учете отражаются суммы условных требований и обязательств по обратному обмену валютами:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
4-параграф. Валюталық своппен операцияларды есепке алу
93. Туынды құралмен алдын ала келісілген мерзім ішінде бір валютаны басқа валютаға айырбастау (бұдан әрі - валюталық своп) туралы келісім жасалатын операцияларды жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1280 06
Своп мәмілесі бойынша талаптар
Кт
3390 05
Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер;
және бір мезгілде, баланстан тыс есепте валюталарды кері айырбастау бойынша талаптар мен міндеттемелер сомалары көрсетіледі:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах.
Параграф 5. Учет операций с процентным свопом
99. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым стороны обмениваются регулярными процентными платежами с применением фиксированной и плавающей ставок процента, (далее – процентный своп) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае если по условиям процентного свопа выплаты предусмотрены по плавающей процентной ставке, но суммы получают по фиксированной процентной ставке:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
5-параграф. Пайыздық своппен операцияларды есепке алу
99. Туынды құралмен тараптар белгіленген және өзгермелі пайыздық ставкаларды қолдана отырып тұрақты пайыздық төлемдер алмасатын (бұдан әрі – пайыздық своп) операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер пайыздық своп шарттары бойынша төлемдер өзгермелі пайыздық ставка бойынша көзделсе, бірақ сомалар белгіленген пайыздық ставка бойынша алынған жағдайда:
Дт

2) на сумму условных требований и обязательств при продаже процентного свопа:
Дт
8600 05
Фиксированный процентный своп
Кт
8300 05
Плавающий процентный своп.
Глава 8. Бухгалтерский учет хеджирования
104. Бухгалтерский учет ценных бумаг, аффинированных драгоценных металлов, иностранной валюты, вкладов, определенных в качестве хеджируемой статьи, осуществляется в соответствии с главами 3, 5, 6 и 7 Инструкции.
105. Бухгалтерский учет производных инструментов, используемых в качестве инструментов хеджирования, осуществляется в соответствии с главой 8 Инструкции, за исключением бухгалтерского учета хеджирования движения денежных средств и хеджирования чистых инвестиций, при которых доходы и расходы от переоценки инструментов хеджирования относятся на балансовый счет 5450 "Резерв на переоценку прочих активов".

2) пайыздық свопты сату кезінде шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
8600 05
Белгіленген пайыздық своп
Кт
8300 05
Өзгермелі пайыздық своп.
8-тарау. Хеджирлеудің бухгалтерлік есебі
104. Хеджирленетін бап ретінде айқындалған бағалы қағаздардың, аффинирленген бағалы металдардың, шетел валютасының, қарыздардың, салымдардың бухгалтерлік есебі осы Нұсқаулықтың 3, 5, 6 және 7-тарауларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
105. Хеджирлеу құралы ретінде пайдаланылатын туынды құралдардың бухгалтерлік есебі хеджирлеу құралдарын қайта бағалаудан кіріс мен шығыс 5450 "Басқа да активтерді қайта бағалауға арналған резервтері" баланстық шотына жатқызылатын ақша қаражаты қозғалысын хеджирлеудің және таза инвестицияларды хеджирлеудің бухгалтерлік есебін қоспағанда, осы Нұсқаулықтың 8-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

Раздел 2. Бухгалтерский учет операций по страхованию и перестрахованию Глава 9. Бухгалтерский учет аквизиционных денежных потоков по договорам страхования (перестрахования) Параграф 1. Признание в качестве расходов в момент возникновения таких затрат при подходе распределения премий
106. При признания аквизиционных денежных потоков в качестве расходов в момент возникновения аквизиционных затрат согласно учетной политике, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

2-бөлім. Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебі
9-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық ақша ағындарының бухгалтерлік есебі
1-параграф. Сыйлықақыларды бөлу тәсілінде осындай шығындар туындаған сәттегі шығыс ретінде тану
106. Аквизициялық ақша ағындарын есеп саясатына сәйкес аквизициялық шығын туындаған кезде шығыс ретінде танылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

109. В случае оплаты аквизиционных расходов после признания договора страхования (перестрахования) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму обязательства по аквизиционным денежным потокам относящихся к группе договоров страхования:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).

109. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты танылғаннан кейін аквизициялық шығыс төленген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сақтандыру шарттарының тобына жататын аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелер сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау.

4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 41
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности;
и одновременно:
Дт
3390 41
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности;
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
110. При распределении аквизиционных денежных потоков с периодичностью, установленной в учетной политике:
Дт
7470 35
Аквизиционные расходы
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
111. В случае обесценения требований по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования) на сумму созданных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения аквизиционных расходов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 24
Расходы по формированию резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков
Кт
1290 42
Резервы (провизии) по требованиям по аквизиционным денежным потокам.
112. В случае восстановления сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения аквизиционных расходов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 42
Резервы (провизии) по требованиям по аквизиционным денежным потокам
Кт
6240 42
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков.
113. В случае списания требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования) за счет созданных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения аквизиционных расходов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 42
Резервы (провизии) по требованиям по аквизиционным денежным потокам
Кт
1620 04
Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования).
Глава 10. Бухгалтерский учет операций по страхованию и перестрахованию по методу распределения премии Параграф 1. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования) с использованием подхода распределения премий
114. При первоначальном признании групп договоров страхования (перестрахования) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму премии, по договору страхования (перестрахования):
Дт

4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
3390 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу;
және бір мезгілде:
Дт
3390 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу;
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
110. Аквизициялық ақша ағындарын есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен бөлу кезінде:
Дт
7470 35
Аквизициялық шығыс
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау.
111. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар құнсызданған жағдайда, аквизициялық шығыстың құнсыздануынан зиянды жабуға құрылған резервтер (провизиялар) сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 24
Аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт
1290 42
Аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша резервтер (провизиялар).
112. Аквизициялық шығыстың құнсыздануынан зиянды жабуға қалыптастырылған резервтер (провизиялар) қалпына келтірілген жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 42
Аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 42
Аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс.
113. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талап аквизициялық шығыстың құнсыздануынан зиянды жабуға құрылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарылған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 42
Аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1620 04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар.
10-тарау. Сыйлықақыны бөлу әдісі бойынша сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебі
1-параграф. Сыйлықақыларды бөлу тәсілін пайдалана отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
114. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт

3390 18
Страховые премии по договорам страхования
3390 19
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования
4040 17
Страховые премии по договорам страхования
4040 18
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
при фактическом получении страховой премии:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3390 18
Страховые премии по договорам страхования
3390 19
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования
4040 17
Страховые премии по договорам страхования
4040 18
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования.
115. В случае оплаты премии по договору страхования (перестрахования) ранее даты признания группы договоров страхования (перестрахования) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при фактическом получении страховой премии:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3510 41
Авансы, полученные по страховой (перестраховочной) деятельности;
при признании группы договоров страхования (перестрахования):
Дт
3510 41
Авансы, полученные по страховой (перестраховочной) деятельности
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
116. В случае применения поправочного коэффициента к страховой премии осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года.
Кт
5460
Прочие резервы.
117. При амортизации обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) на каждый период оказания услуг осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
6280 41
Страховая выручка (доход от страхования).
118. При возникновении обязательства по возникшим страховым убыткам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 40
Расходы, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью
Кт
3390 17
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам.

3390 18
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
3390 19
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
4040 17
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
4040 18
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау.
сақтандыру сыйлықақысын нақты алған кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
3390 18
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
3390 19
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
4040 17
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
4040 18
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары.
115. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сыйлықақы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобы танылған күннен бұрын төленген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сақтандыру сыйлықақысын нақты алған кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
3510 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша алынған аванстар;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобы танылған кезде:
Дт
3510 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша алынған аванстар
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау.
116. Сақтандыру сыйлықақысына түзету коэффициенті қолданылған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5610
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша алынған аванстар.
Кт
5460
Басқа да резервтер.
117. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттеме амортизациялау кезінде қызмет көрсетудің әрбір кезеңіне мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
6280 41
Сақтандыру түсімі (сақтандырудан кіріс).
118. Туындаған сақтандыру зияны бойынша міндеттемелер туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 40
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты шығыс
Кт
3390 17
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер.

119. При осуществлении страховой (перестраховочной) организацией страховой выплаты страхователю (выгодоприобретателю) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму страховой выручки по договору страхования (перестрахования):
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
6280 41
Страховая выручка (доход от страхования);
2) на сумму превышения сформированного обязательства по возникшим страховым убыткам над суммой подлежащих выплате денег:
Дт

119. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру түсімінің сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
Кт
6280 41
Сақтандыру түсімі (сақтандырудан кіріс);
2) туындаған сақтандыру зияны бойынша қалыптасқан міндеттеменің төлеуге жататын ақша сомасынан асып кеткен сомасына:
Дт

125. При признании расхода от амортизации наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 37
Расходы по амортизации наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
Кт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования.
126. При формировании актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

125. Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау амортизациясынан шығысты тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 37
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау амортизациясы бойынша шығыс
Кт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау"
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау".
126. Қайта сақтандыру активін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт
6280 56
Доходы по формированию актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
127. При признании расхода от уменьшения актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 33
Расходы по уменьшению рисковой поправки на нефинансовый риск
Кт
1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
128. В случае досрочного расторжения удерживаемых договоров перестрахования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму не оплаченных премий:
Дт
1620 06
Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования;
2060 05
Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования
Кт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2) на сумму требований к перестраховочной организации:
Дт
1280 46
Требования к перестраховщикам
Кт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск;
3) на сумму фактически полученных денег:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 46
Требования к перестраховщикам.
Глава 11. Бухгалтерский учет операций по страхованию и перестрахованию по общей модели оценки Параграф 1. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования), не являющихся обременительными
129. При первоначальном признании групп договоров страхования (перестрахования) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму премии, по договору страхования (перестрахования):
Дт
3390 18
Страховые премии по договорам страхования
3390 19
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования;
4040 17
Страховые премии по договорам страхования
4040 18
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)

1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Кт
6280 56
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастырудан кіріс.
127. Қайта сақтандыру активін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша азайтудан шығысты тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 33
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту бойынша шығыс
Кт
1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі.
128. Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төленбеген сыйлықақы сомасына:
Дт
1620 06
Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау;
2060 05
Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау
Кт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2) қайта сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар сомасына:
Дт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар
Кт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі;
3) нақты алынған ақша сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар.
11-тарау. Жалпы бағалау моделі бойынша сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебі
1-параграф. Ауыртпалық салынбаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
129. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт
3390 18
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
3390 19
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары;
4040 17
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
4040 18
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау

3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск.
при фактическом получении страховой премии:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3390 18
Страховые премии по договорам страхования
3390 19
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования;
4040 17
Страховые премии по договорам страхования
4040 18
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования.
130. В случае, если оплата первого платежа от страхователя (перестрахователя) произведена раньше даты признания группы договоров страхования (перестрахования):
при фактическом получении страховой премии:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3510 41
Авансы, полученные по страховой (перестраховочной) деятельности;
при признании группы договоров страхования (перестрахования):
Дт
3510 41
Авансы, полученные по страховой (перестраховочной) деятельности.
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск.
131. При признании дохода от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск
Кт
6280 33
Доход от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск.
132. При признании дохода от амортизации маржи за предусмотренные договором услуги осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
6280 34
Доход от амортизации маржи по договорам страхования (перестрахования).
133. При увеличении рисковой поправки на нефинансовый риск, которая относится к услугам будущих периодов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск.
134. При увеличении расчетных оценок приведенной стоимости будущих потоков денежных средств осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
сақтандыру сыйлықақысын нақты алған кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3390 18
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
3390 19
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары;
4040 17
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
4040 18
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары.
130. Егер сақтанушы (қайта сақтанушы) бірінші төлемді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобын тану күнінен бұрын жасаған болса:
сақтандыру сыйлықақысын нақты алған кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3510 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша алынған аванстар;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобын тану кезінде:
Дт
3510 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша алынған аванстар.
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
131. Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан кірісті тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт
6280 33
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан кіріс.
132. Шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясынан кірісті тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
6280 34
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа амортизациясынан кіріс.
133. Болашақ кезеңдердің қызметтеріне жататын қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету ұлғайған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
134. Ақшалай қаражаттың болашақ ағындарының келтірілген құнын есептік бағалау ұлғайған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
135. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков, которые увеличивают будущую доходность, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при уменьшении рисковой поправки на нефинансовый риск, которая относится к услугам будущих периодов:
Дт
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск
Кт
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования);
2) при уменьшении расчетных оценок приведенной стоимости будущих потоков денежных средств:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования).
136. В случае досрочного расторжения договора страхования (перестрахования) страховой (перестраховочной) организацией осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае наличия неоплаченных страховых премий:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск
Кт
3390 18
Страховые премии по договорам страхования
3390 19
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования;
4040 17
Страховые премии по договорам страхования
4040 18
Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования;
2) на сумму подлежащих выплате денег:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)

3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау.
135. Болашақ кірісті арттыратын болашақ байланысты ақша ағындары туралы күтулер өзгерген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) болашақ кезеңдердің қызметтеріне жататын қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтқан кезде:
Дт
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа;
2) ақшалай қаражаттың болашақ ағындарының келтірілген құнын есептік бағалау азайған кезде:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа.
136. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) төленбеген сақтандыру сыйлықақылары болған жағдайда:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт
3390 18
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
3390 19
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары;
4040 17
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
4040 18
Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары;
2) төленуге тиіс ақша сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа

4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск
Кт
3390 43
Расчеты с перестрахователями
3390 44
Расчеты со страхователями;
3) на сумму фактически выплачиваемых денег:
Дт
3390 43
Расчеты с перестрахователями
3390 44
Расчеты со страхователями
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Параграф 2. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования), не являющихся обременительными, при возникновении впоследствии обременения по ним
137. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков договоров страхования, учитываемых в соответствии с параграфом 1 настоящей главы, которые впоследствии создают обременительную группу договоров страхования (перестрахования):
1) на сумму в пределах остатков, числящихся на счете маржи за предусмотренные договором услуги, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
2) корректировка рисковой поправки на нефинансовый риск, связанная с оценками будущих потоков денежных средств, отражается следующей бухгалтерской записью:
Дт
7470 31
Страховые расходы в виде компонента убытка
Кт
3390 14
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 15
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования);
3) признание компонента убытка по наилучшей оценке, ожидаемых денежных потоков по обременительной группе договоров отражается следующей бухгалтерской записью:
Дт
7470 31
Страховые расходы в виде компонента убытка
Кт
3390 13
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
Параграф 3. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования), являющихся обременительными
138. Первоначальное признание групп договоров страхования (перестрахования) по обременительным группам договоров страхования осуществляется на дату, когда данные группы становятся обременительными, при этом осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму премии, по договору страхования (перестрахования):
Дт

4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтанушылармен есеп айырысу;
3) нақты төленетін ақша сомасына:
Дт
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
2-параграф. Ауыртпалық салынбаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының кейіннен олар бойынша ауыртпалық туындаған кездегі бухгалтерлік есебі
137. Осы тараудың 1-параграфына сәйкес есепке алынатын, кейіннен сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының ауыртпалық салынған тобын құратын сақтандыру шарттарының болашақта байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде:
1) шартта көзделген қызметтер үшін маржа шотында есепте тұрған қалдықтар шегіндегі сомаға мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
2) болашақ ақшалай қаражат ағынын бағалауға байланысты қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді түзету мынадай бухгалтерлік жазбамен көрсетіледі:
Дт
7470 31
Зиянның компоненті түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
3390 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)
4040 15
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша);
3) шарттардың ауыртпалық салынған тобы бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша зиянның компонентін тану мынадай бухгалтерлік жазбамен көрсетіледі:
Дт
7470 31
Зиянның компоненті түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
3390 13
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер)
4040 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша).
3-параграф. Ауыртпалық салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
138. Сақтандыру шарттарының ауыртпалық салынған топтары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарын бастапқы тану осы топтарға ауыртпалық салынған күні жүзеге асырылады, бұл ретте мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт

142. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков, которые увеличивают будущую доходность договоров страхования, учитываемых в соответствии с параграфом 3 настоящей главы, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму в пределах ранее признанного компонента убытка:
Дт
3390 13
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)

142. Осы тараудың 3-параграфына сәйкес есепке алынатын сақтандыру шарттарының болашақ кірісін арттыратын болашақ байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады
1) бұрын танылған зиян компоненті шегіндегі сомаға:
Дт
3390 13
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер)
4040 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)

3390 14
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 15
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
6280 31
Корректировка расходов по компоненту убытка;
2) при признании маржи за предусмотренные договором услуги на сумму превышения ранее признанного компонента убытка:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования).
Параграф 5. Бухгалтерский учет групп удерживаемых договоров перестрахования
143. При первоначальном признании группы удерживаемых договоров перестрахования, по которым возникают чистые затраты при заключении договоров перестрахования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
1280 59
Маржа по договорам перестрахования
2060 02
Маржа по договорам перестрахования
1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт
1620 06
Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования
2060 05
Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования;
на сумму обязательств по удерживаемым договорам перестрахования:
Дт
1620 06
Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования
2060 05
Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования
Кт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками;
при фактической оплате:
Дт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
144. При первоначальном признании группы удерживаемых договоров перестрахования, по которым возникает чистая прибыль при заключении договоров перестрахования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт

3390 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)
4040 15
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)
Кт
6280 31
Зиянның компоненті бойынша шығысты түзету;
2) шартта көзделген қызметтер үшін маржа бұрын танылған шығын компонентінен асып кеткен сомаға танылған кезде:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа.
5-параграф. Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
143. Қайта сақтандыру шарттарын жасасу кезінде таза шығын туындайтын ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
1280 59
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Кт
1620 06
Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау
2060 05
Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау;
ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер сомасына:
Дт
1620 06
Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау
2060 05
Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау
Кт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
нақты төлем кезінде:
Дт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
144. Қайта сақтандыру шарттарын жасасу кезінде таза пайда туындайтын ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Кт

1280 46
Требования к перестраховщикам
3390 55
Маржа по удерживаемым договорам перестрахования
4040 16
Маржа по удерживаемым договорам перестрахования
Кт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
1280 59
Маржа по договорам перестрахования
2060 02
Маржа по договорам перестрахования
1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск;
3) на сумму фактически полученных денег:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 46
Требования к перестраховщикам.
150. На сумму компонента возмещения убытков при первоначальном признании группы удерживаемых договоров перестрахования, в случае если группа базовых договоров страхования является обременительной, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1280 64
Компонент возмещения убытка маржи по договорам перестрахования
2060 04
Компонент возмещения убытка маржи по договорам перестрахования
Кт
6280 55
Доход от перестрахования.
151. При признании актива перестрахования по возникшим страховым убыткам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1280 61
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
2060 06
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
1280 62
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
2060 07
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
Кт
6280 40
Доходы, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью.
Параграф 6. Бухгалтерский учет операций влияния временной стоимости денег и влияния финансового риска
152. При отражении влияния временной стоимости денег и влияния финансового риска в составе прибыли или убытка по договорам страхования (перестрахования) согласно учетной политике осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму финансовых расходов по обязательствам по денежным потокам по возникшим убыткам:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
3390 17
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам
4040 21
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам;
2) на сумму финансовых расходов по рисковой поправке на нефинансовый риск по возникшим убыткам:
Дт

1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар
3390 55
Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
4040 16
Ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
1280 59
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі;
3) нақты алынған ақша сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар.
150. Егер базалық сақтандыру шарттарының тобына ауыртпалық салынған болса, ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобын бастапқы тану кезінде зиянды өтеу компонентінің сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1280 64
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа зиянын өтеу компоненті
2060 04
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа зиянын өтеу компоненті
Кт
6280 55
Қайта сақтандырудан кіріс.
151. Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активін тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1280 61
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 06
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
1280 62
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету
2060 07
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету
Кт
6280 40
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты кіріс.
6-параграф. Ақшаның уақытша құнының ықпалы және қаржылық тәуекелдің әсері операцияларының бухгалтерлік есебі
152. Есеп саясатына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша пайда немесе зиян құрамында ақшаның уақытша құнының ықпалын және қаржылық тәуекелдің әсерін көрсету кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) туындаған шығын бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
3390 17
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 21
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер;
2) туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт

7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
3390 21
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам
4040 22
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам;
3) на сумму финансовых расходов по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования);
4) на сумму финансовых расходов по марже:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования);
5) на сумму финансовых расходов по рисковой поправке на нефинансовый риск:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
Кт
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
6) на сумму финансовых расходов по компоненту убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия):
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
3390 13
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования);
7) на сумму финансовых доходов по обязательствам по денежным потокам по возникшим убыткам:
Дт
3390 17
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам
4040 21
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
8) на сумму финансовых доходов по рисковой поправке на нефинансовый риск по возникшим убыткам:
Дт
3390 21
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам
4040 22
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
9) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт

7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
3390 21
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 22
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
3) жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау;
4) маржа бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа;
5) қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
Кт
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
6) зиян компоненті бойынша қаржылық шығыс сомасына (жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша):
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
3390 13
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер)
Кт
4040 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша);
7) туындаған шығын бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша қаржылық кіріс сомасын:
Дт
3390 17
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 21
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
8) туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
3390 21
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 22
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
9) жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт

6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
10) на сумму финансовых доходов по марже:
Дт
3390 23
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования).
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
11) на сумму финансовых доходов по рисковой поправке на нефинансовый риск:
Дт
3390 12
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
12) на сумму финансовых доходов по компоненту убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия:
Дт
3390 13
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию).
153. При отражении влияния временной стоимости денег и влияния финансового риска в составе прочего совокупного дохода по договорам страхования (перестрахования) согласно учетной политике осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму финансовых расходов по обязательствам по денежным потокам по возникшим убыткам:
Дт
5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 17
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам
4040 21
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам;
2) на сумму финансовых расходов по рисковой поправке на нефинансовый риск по возникшим убыткам:
Дт
5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 21
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам
4040 22
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам;
3) на сумму финансовых расходов по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия:
Дт
5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования);
4) на сумму финансовых расходов по марже:
Дт
5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования)
Кт

6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
10) маржа бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
3390 23
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа.
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
11) қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
3390 12
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
12) зиянның компоненті бойынша қаржылық кіріс сомасына (жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша):
Дт
3390 13
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер)
4040 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс.
153. Есеп саясатына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша басқа жиынтық кірістің құрамында ақшаның уақытша құнының ықпалын және қаржылық тәуекелдің әсерін көрсету кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) туындаған шығын бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел
Кт
3390 17
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 21
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер;
2) туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел
Кт
3390 21
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 22
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
3) жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау;
4) маржа бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел
Кт

3390 13
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования).
Кт
5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования).
154. При отражении влияния временной стоимости денег и влияния финансового риска в составе прибыли или убытка по удерживаемым договорам перестрахования согласно учетной политике осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков:
Дт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
2) на сумму финансовых доходов по марже:
Дт
1280 59
Маржа по договорам перестрахования
2060 02
Маржа по договорам перестрахования
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
3) на сумму финансовых доходов по активу перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск:
Дт
1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
4) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам:
Дт
1280 61
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
2060 06
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
5) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам:
Дт
1280 62
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
2060 07
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
Кт
6280 32
Финансовые доходы по страхованию (перестрахованию);
6) на сумму финансовых расходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования;

3390 13
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер)
4040 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
Кт
5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел.
154. Есеп саясатына сәйкес ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша пайда немесе зиянның құрамында ақшаның уақытша құнының ықпалын және қаржылық тәуекелдің әсерін көрсету кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
2) маржа бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
1280 59
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
3) қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
4) туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
1280 61
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 06
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
5) туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
1280 62
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету
2060 07
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету
Кт
6280 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық кіріс;
6) күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау;

7) на сумму финансовых расходов по марже:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
1280 59
Маржа по договорам перестрахования
2060 02
Маржа по договорам перестрахования;
8) на сумму финансовых расходов по активу перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск;
9) на сумму финансовых расходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
1280 61
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
2060 06
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам;
10) на сумму финансовых расходов по рисковой поправке на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
1280 62
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам
2060 07
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам.
155. При отражении влияния временной стоимости денег и влияния финансового риска в составе прочего совокупного дохода по удерживаемым договорам перестрахования согласно учетной политике осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков:
Дт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
Кт
5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования);
2) на сумму финансовых доходов по марже:
Дт
1280 59
Маржа по договорам перестрахования
2060 02
Маржа по договорам перестрахования
Кт
5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования);
3) на сумму финансовых доходов по активу перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск:
Дт
1280 60
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт
5461
Финансовый риск по договорам страхования (перестрахования);
4) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам:
Дт

7) маржа бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
1280 59
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа;
8) қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі;
9) туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
1280 61
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 06
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау;
10) туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
1280 62
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету
2060 07
Туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету.
155. Есеп саясатына сәйкес ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша басқа жиынтық кірістің құрамында ақшаның уақытша құнының ықпалын және қаржылық тәуекелдің әсерін көрсету кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел;
2) маржа бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
1280 59
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел;
3) қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
1280 60
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Кт
5461
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қаржылық тәуекел;
4) туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт

156. При возникновении обязательства по возникшим страховым убыткам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 40
Расходы, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью
Кт
3390 17
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам.
157. При возникновении рисковой поправки на нефинансовый риск по возникшим убыткам:
Дт
7470 40
Расходы, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью
Кт

156. Туындаған сақтандыру шығыны бойынша міндеттеме туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 40
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты шығыс
Кт
3390 17
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер.
157. Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету туындаған кезде:
Дт
7470 40
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты шығыс
Кт

3390 21
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам.
158. При осуществлении страховой (перестраховочной) организацией страховой выплаты страхователю (выгодоприобретателю) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по договорам страхования (перестрахования), не являющимся обременительными, на сумму страховой выручки:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)

3390 21
Туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
158. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ауыртпалық салынбаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру түсімінің сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер

4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
6280 41
Страховая выручка (доход от страхования);
на сумму подлежащих выплате денег:
Дт
3390 17
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам
7470 41
Страховые расходы по выплате
7470 42
Расходы по осуществлению страховых выплат по перестрахованию
Кт
3390 43
Расчеты с перестрахователями
3390 44
Расчеты со страхователями;
и одновременно:
Дт
7470 41
Страховые расходы по выплате
7470 42
Расходы по осуществлению страховых выплат по перестрахованию
Кт
7470 40
Расходы, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью;
2) по обременительной группе договоров страхования (перестрахования) (за исключением инвестиционных составляющих) на сумму страховой выручки:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
6280 41
Страховая выручка (доход от страхования);
и одновременно на сумму подлежащей выплате (за исключением инвестиционных составляющих):
Дт
3390 17
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по возникшим убыткам
7470 41
Страховые расходы по выплате
7470 42
Расходы по осуществлению страховых выплат по перестрахованию
3390 13
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
3390 14
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 15
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
3390 43
Расчеты с перестрахователями
3390 44
Расчеты со страхователями;
и одновременно:
Дт
7470 41
Страховые расходы по выплате
7470 42
Расходы по осуществлению страховых выплат по перестрахованию
Кт
7470 40
Расходы, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью;
3) по договорам страхования (перестрахования), которые впоследствии становятся необременительными на сумму страховой выручки по договорам страхования (перестрахования) (за исключением инвестиционных составляющих):
Дт

4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
6280 41
Сақтандыру түсімі (сақтандырудан кіріс);
төленуге тиіс ақша сомасына:
Дт
3390 17
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
7470 41
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
7470 42
Қайта сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін төлеу бойынша шығыс
Кт
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтанушылармен есеп айырысу;
және бір мезгілде:
Дт
7470 41
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
7470 42
Қайта сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін төлеу бойынша шығыс
Кт
7470 40
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты шығыс;
2) ауыртпалық салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобы бойынша (инвестициялық құрауыштарды қоспағанда) сақтандыру түсімінің сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жабудың қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
6280 41
Сақтандыру түсімі (сақтандырудан кіріс);
және бір мезгілде төленуге тиіс сомаға (инвестициялық құрауыштарды қоспағанда):
Дт
3390 17
Туындаған шығын бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
7470 41
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
7470 42
Қайта сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
3390 13
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер)
4040 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
3390 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)
4040 15
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)
Кт
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтанушылармен есеп айырысу;
және бір мезгілде:
Дт
7470 41
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
7470 42
Қайта сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
Кт
7470 40
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты шығыс;
3) кейіннен сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша (инвестициялық құрамдас бөліктерді қоспағанда)сақтандыру түсімінің сомасына ауыртпалықсыз болатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша:
Дт

3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
6280 41
Страховая выручка (доход от страхования);
на сумму восстановления убытков по группам обременительных договоров страхования (перестрахования):
Дт
3390 13
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
6280 31
Корректировка расходов по компоненту убытка;
4) при выплате инвестиционной составляющей по договорам страхования (перестрахования):
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по оставшейся части покрытия договоров страхования (перестрахования)
Кт
3390 43
Расчеты с перестрахователями
3390 44
Расчеты со страхователями;
5) на сумму фактически выплачиваемых денег:
Дт
3390 43
Расчеты с перестрахователями
3390 44
Расчеты со страхователями
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах;
6) в случае наличия договора перестрахования по возникшему страховому случаю на сумму подлежащих выплате денег:
Дт
7470 41
Страховые расходы по выплате
Кт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования;
При признании расхода от амортизации наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 37
Расходы по амортизации наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
Кт
1280 58
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования;
и одновременно, на сумму причитающегося возмещения:
Дт
1280 46
Требования к перестраховщикам
Кт
6280 55
Доход от перестрахования;
при фактическом получении причитающегося возмещения от перестраховочной организации:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 46
Требования к перестраховщикам.
Параграф 8. Бухгалтерский учет операций по предоставленным займам
159. При предоставлении страховой (перестраховочной) организацией займов страхователям в пределах выкупной суммы, на сумму предоставленного займа осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары өтемінің қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары өтемінің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
6280 41
Сақтандыру түсімі (сақтандырудан кіріс);
ауыртпалық салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтары бойынша шығынды қалпына келтіру сомасына:
Дт
3390 13
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер)
4040 14
Шығын компоненті (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын өтеудің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
Кт
6280 31
Зиянның компоненті бойынша шығысты түзету;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша инвестициялық құрамдас бөлікті төлеу кезінде:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары өтемінің қалған бөлігі бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
4040 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары өтемінің қалған бөлігі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтанушылармен есеп айырысу;
5) нақты төленген ақша сомасына:
Дт
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
6) төленуге жататын ақша сомасына туындаған сақтандыру жағдайы бойынша қайта сақтандыру шарты болған жағдайда:
Дт
7470 41
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
Кт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау;
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалаудың амортизациядан шығысын тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 37
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау амортизациясы бойынша шығыс
Кт
1280 58
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау;
және бір мезгілде тиесілі өтем сомасына:
Дт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар
Кт
6280 55
Қайта сақтандырудан кіріс;
қайта сақтандыру ұйымынан тиесілі өтемді нақты алған кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар.
8-параграф. Берілген қарыздар бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
159. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыларға сатып алу сомасы шегінде қарыз берген кезде берілген қарыз сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1110 21
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
160. При начислении вознаграждения в соответствии с договором займа страховой (перестраховочной) организацией осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленных доходов в виде вознаграждения:
Дт
1270 25
Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам
Кт
6110 32
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам;
2) на сумму погашения основного долга и начисленного вознаграждения:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1110 21
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1270 25
Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
Глава 12. Бухгалтерский учет операций по перестрахованию
161. При переходе к страховой (перестраховочной) организации права требования, которое страхователь (застрахованный) имеет к лицу, ответственному за убытки, возмещенные в результате страхования (далее – регрессное требование), страховая (перестраховочная) организация в пределах уплаченной суммы осуществляет следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму регрессного требования:
Дт
1280 44
Требования к лицу, ответственному за причиненный вред
Кт
6280 43
Доходы, связанные с возмещением регрессных требований и убытков (суброгация);
2) при фактическом получении денег или имущества:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
1300
Запасы
2410
Основные средства
Кт

1110 21
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
2010 21
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
Кт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
160. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қарыз шартына сәйкес сыйақы есептеген кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы түрінде есептелген кіріс сомасына:
Дт
1270 25
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 32
Қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс;
2) негізгі борышты және есептелген сыйақыны өтеу сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1110 21
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
2010 21
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1270 25
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс.
12-тарау. Қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебі
161. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру нәтижесінде өтелген шығынға жауапты тұлғаға сақтанушының (сақтандырылушының) талап ету құқығы (бұдан әрі – регрессиялық талап) ауысқан кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы төленген сома шегінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) регрессиялық талап сомасына:
Дт
1280 44
Келтірілген зиян үшін жауапты тұлғаға қойылатын талаптар
Кт
6280 43
Регрестік талаптар мен зиянды өтеуге байланысты кіріс (суброгация);
2) ақшаны немесе мүлікті нақты алған кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1300
Қорлар
2410
Негізгі құрал-жабдықтар
Кт

1280 44
Требования к лицу, ответственному за причиненный вред.
162. При передаче страховой (перестраховочной) организацией перестраховочной организации в соответствии с договором перестрахования возмещения по регрессному требованию, полученного от лица, ответственного за причиненный вред, страховая (перестраховочная) организация на сумму возмещения осуществляет следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного расхода по возмещению, причитающегося перестраховочной организации:
Дт

1280 44
Келтірілген зиян үшін жауапты тұлғаға қойылатын талаптар.
162. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы келтірілген зиян үшін жауапты тұлғадан алынған регрессиялық талап бойынша өтемді қайта сақтандыру шартына сәйкес қайта сақтандыру ұйымына берген кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өтеу сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қайта сақтандыру ұйымына тиесілі өтем бойынша есептелген шығыстың сомасына:
Дт

7470 44
Расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация)
Кт
3390 45
Начисленные расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация);
2) на сумму выплачиваемого возмещения:
Дт
3390 45
Начисленные расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация)
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Глава 13. Бухгалтерский учет операций по прямому урегулированию

7470 44
Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен шығынды өтеу бойынша шығыс (суброгация)
Кт
3390 45
Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен шығынды өтеу бойынша есептелген шығыс (суброгация);
2) төленетін өтемақы сомасына:
Дт
3390 45
Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен шығынды өтеу бойынша есептелген шығыс (суброгация)
Кт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
13-тарау. Тікелей реттеу операцияларының бухгалтерлік есебі

163. При обращении потерпевшего к страховщику, с которым у потерпевшего заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении обязательств по расчетам с выгодоприобретателем и требований к ответственному страховщику по прямому урегулированию:
Дт
1280 54
Требование к ответственному страховщику по прямому урегулированию
Кт
3390 53
Расчеты прямого страховщика с выгодоприобретателем по прямому урегулированию;

163. Жәбірленуші көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушыға жүгінген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) пайда алушымен есеп айырысу бойынша міндеттемелерді және тікелей реттеу бойынша жауапты сақтандырушыға қойылатын талаптарды есептеу кезінде:
Дт
1280 54
Жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша қойылатын талап
Кт
3390 53
Тікелей сақтандырушының пайда алушымен тікелей реттеу бойынша есеп айырысуы;

1280 54
Требование к ответственному страховщику по прямому урегулированию.
164. При несвоевременном осуществлении возмещения расходов прямого страховщика, связанных с урегулированием страхового случая, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) прямым страховщиком:
при начислении суммы неустойки (штрафа, пени):
Дт
1280 09
Начисленная неустойка (штраф, пеня)
Кт
6280 08
Неустойка (штраф, пеня);
при фактическом поступлении денег в счет оплаты неустойки (штрафа, пени) от ответственного страховщика:
Дт

1280 54
Жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша қойылатын талап.
164. Тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайын реттеуге байланысты шығысын өтеу уақтылы жүзеге асырылмаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тікелей сақтандырушы:
тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын есептеу кезінде:
Дт
1280 09
Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Кт
6280 08
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
жауапты сақтандырушыдан тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеу шотына нақты ақша түскен кезде:
Дт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Глава 14. Учет обязательных взносов и условных обязательств
165. При формировании резерва непредвиденных рисков и стабилизационного резерва осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму формируемого резерва непредвиденных рисков:
Дт
5520
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет
Кт
5490 40
Резерв непредвиденных рисков;

1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
14-тарау. Міндетті жарналар мен шартты міндеттемелерді есепке алу
165. Күтпеген тәуекелдер резервін және тұрақтандыру резервін қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) күтпеген тәуекелдердің қалыптастырылатын резервінің сомасына:
Дт
5520
Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
5490 40
Көзделмеген тәуекелдер резерві;

2) на сумму формируемого стабилизационного резерва:
Дт
5520
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет
Кт
5490 41
Стабилизационный резерв.
166. При уменьшении резерва непредвиденных рисков и стабилизационного резерва осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму уменьшения резерва непредвиденных рисков:
Дт
5490 40
Резерв непредвиденных рисков
Кт
5520
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет;
2) на сумму уменьшения стабилизационного резерва:
Дт
5490 41
Стабилизационный резерв
Кт
5520
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет.
Глава 15. Бухгалтерский учет операций по исламскому страхованию по методу распределения премии Параграф 1. Бухгалтерский учет групп договоров исламского страхования с использованием подхода распределения премий
167. При первоначальном признании групп договоров исламского страхования:
1) в случае, если дата оплаты первого платежа от страхователя совпадает или наступает раньше даты начала периода страхового покрытия:
на сумму денег, принятых по договору исламского страхования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на балансовых счетах:
Дт

2) қалыптастырылатын тұрақтандыру резервінің сомасына:
Дт
5520
Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
5490 41
Тұрақтандыру резерві.
166. Күтпеген тәуекелдер резерві мен тұрақтандыру резерві азайған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) күтпеген тәуекелдер резервін азайту сомасына:
Дт
5490 40
Көзделмеген тәуекелдер резерві
Кт
5520
Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян);
2) тұрақтандыру резервін азайту сомасына:
Дт
5490 41
Тұрақтандыру резерві
Кт
5520
Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян).
15-тарау. Сыйлықақыны бөлу әдісі бойынша исламдық сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебі
1-параграф. Сыйлықақыларды бөлу тәсілін пайдалана отырып, исламдық сақтандыру шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
167. Исламдық сақтандыру шарттарының топтары бастапқы танылған кезде:
1) егер сақтанушыдан бірінші төлемді төлеу күні сақтандыру өтемақысы кезеңінің басталу күніне сәйкес келсе немесе ертерек келсе:
исламдық сақтандыру шарты бойынша қабылданған ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
баланстық шоттардағы:
Дт

2) в случае, если дата начала периода страхового покрытия наступает ранее срока уплаты первого платежа от страхователя:
на сумму требований, подлежащих оплате по принятым договорам исламского страхования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на внебалансовых счетах на сумму премии по договору страхования:
Дт
8840 08
Страховые премии по договорам исламского страхования
Кт
8840 01
Обязательства по денежным потокам по договорам исламского страхования$
при фактическом получении страховой премии:
на балансовых счетах:
Дт

2) егер сақтандыру өтемақысы кезеңінің басталу күні сақтанушыдан бірінші төлемді төлеу мерзімінен бұрын басталған жағдайда:
қабылданған исламдық сақтандыру шарттары бойынша төлеуге жататын талаптар сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сақтандыру шарты бойынша сыйлықақы сомасына баланстан тыс шоттарда:
Дт
8840 08
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысы
Кт
8840 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
сақтандыру сыйлықақысын нақты алған кезде:
баланстық шоттарда:
Дт

170. Для отражения рисковой поправки на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8780 03
Страховые расходы в виде рисковой поправки на нефинансовый риск для исламских страховых организаций
Кт
8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
171. При признании доходов от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

170. Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді көрсету үшін мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8780 03
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
171. Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан түскен кірісті тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций
Кт
8870 03
Доход от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
Глава 16. Бухгалтерский учет операций по страхованию по общей модели оценки Параграф 1. Бухгалтерский учет групп договоров исламского страхования, не являющихся обременительными
172. При первоначальном признании групп договоров исламского страхования осуществляются следующие бухгалтерские записи:

8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт
8870 03
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан кіріс.
16-тарау. Жалпы бағалау моделі бойынша сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебі
1-параграф. Ауыртпалық салынбаған исламдық сақтандыру шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
172. Исламдық сақтандыру шарттарының топтары бастапқы танылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) в случае, если дата оплаты первого платежа от страхователя совпадает или наступает раньше даты начала периода страхового покрытия:
на сумму денег, принятых по договору исламского страхования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на балансовых счетах:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3390 20
Обязательства по исламским договорам страхования
4040 19
Обязательства по исламским договорам страхования
на внебалансовых счетах на сумму премии по договору страхования:
Дт

1) егер сақтанушыдан бірінші төлемді төлеу күні сақтандыру өтемақы кезеңінің басталу күніне сәйкес келсе немесе ертерек келсе:
исламдық сақтандыру шарты бойынша қабылданған ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
баланстық шоттарда:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3390 20
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер
4040 19
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер
сақтандыру шарты бойынша сыйлықақы сомасына баланстан тыс шоттарда:
Дт

8770 01
Счет учета денежных средств клиентов по договорам исламского страхования
Кт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций
8850 02
Маржа по договорам исламского страхования
8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций;
2) в случае, если дата начала периода страхового покрытия наступает ранее срока уплаты первого платежа от страхователя:
на сумму премии, подлежащих оплате по принятым договорам исламского страхования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на внебалансовых счетах на сумму маржи по договорам страхования и рисковой поправки на нефинансовый риск:
Дт
8840 08
Страховые премии по договорам исламского страхования
Кт
8850 02
Маржа по договорам исламского страхования
8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
на внебалансовых счетах при фактическом получении страховой премии:
Дт
8770 01
Счет учета денежных средств клиентов по договорам исламского страхования
Кт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций
8840 08
Страховые премии по договорам исламского страхования
и одновременно на балансовых счетах:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3390 20
Обязательства по исламским договорам страхования
4040 19
Обязательства по исламским договорам страхования.

8770 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа
8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
2) егер сақтандыру өтемі кезеңінің басталу күні сақтанушыдан бірінші төлемді төлеу мерзімінен бұрын басталған жағдайда:
қабылданған исламдық сақтандыру шарттары бойынша төленуге жататын сыйлықақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сақтандыру шарттары бойынша маржа сомасына және қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзету сомасына баланстан тыс шоттарда:
Дт
8840 08
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысы
Кт
8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа
8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
сақтандыру сыйлықақысын нақты алған кезде баланстан тыс шоттарда:
Дт
8770 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
8840 08
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысы
және бір мезгілде баланстық шоттарда:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3390 20
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер
4040 19
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер.

173. При признании дохода от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
Кт
8870 03
Доход от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
174. При признании дохода от амортизации маржи за предусмотренные договором услуги осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8850 02
Маржа по договорам исламского страхования
Кт
8870 04
Доход от амортизации маржи по договорам исламского страхования.
175. При увеличении рисковой поправки на нефинансовый риск, которая
относится к услугам будущих периодов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8850 02
Маржа по договорам исламского страхования
Кт
8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
176. При увеличении расчетных оценок приведенной стоимости будущих потоков денежных средств осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

173. Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан түскен табысты тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
Кт
8870 03
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан кіріс.
174. Шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясынан табысты тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
8870 04
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржаның амортизациясынан кіріс.
175. Болашақ кезеңдердің қызметіне жататын қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету ұлғайған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
176. Болашақ ақшалай қаражат ағындарының ағымдағы құнының есептік бағалары өскен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

8850 02
Маржа по договорам исламского страхования
Кт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций.
177. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков, которые увеличивают будущую доходность, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при уменьшении рисковой поправки на нефинансовый риск, которая относится к услугам будущих периодов:
Дт
8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций
Кт

8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау.
177. Болашақ кірісті арттыратын болашақ байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) болашақ кезеңдердің қызметіне жататын қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету азайған кезде:
Дт
8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт

8850 02
Маржа по договорам исламского страхования;
2) при уменьшении расчетных оценок приведенной стоимости будущих потоков денежных средств:
Дт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций
Кт
8850 02
Маржа по договорам исламского страхования.
Параграф 2. Бухгалтерский учет групп договоров исламского страхования, не являющихся обременительными, при возникновении впоследствии обременения по ним

8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа;
2) болашақ ақшалай қаражат ағындарының ағымдағы құнының есептік бағалары төмендеген кезде:
Дт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
Кт
8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа.
2-параграф. Кейіннен олар бойынша ауыртпалық туындаған кезде ауыртпалық болып табылмайтын исламдық сақтандыру шарттары топтарының бухгалтерлік есебі

178. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков договоров исламского страхования, учитываемых в соответствии с параграфом 2 настоящей главы, которые впоследствии создают обременительную группу договоров страхования:
1) на сумму в пределах остатков, числящихся на счете маржи за предусмотренные договором услуги, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8850 02
Маржа по договорам исламского страхования
Кт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций

178. Осы тараудың 2-параграфына сәйкес ескерілетін, кейіннен сақтандыру шарттарының ауыртпалық тобын құрайтын исламдық сақтандыру шарттарының болашақ байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде:
1) шартта көзделген қызметке маржа шотында есептелетін қалдықтар шегіндегі сомаға мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау

8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций;
2) корректировка рисковой поправки на нефинансовый риск, связанная с оценками будущих потоков денежных средств, отражается следующей бухгалтерской записью:
Дт
8780 02
Страховые расходы в виде компонента убытка для исламских страховых организаций
Кт
8840 04
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск для исламских страховых организаций);
3) признание компонента убытка по наилучшей оценке, ожидаемых денежных потоков по обременительной группе договоров отражается следующей бухгалтерской записью:
Дт

8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
2) болашақ ақшалай қаражат ағындарын бағалауға байланысты қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді түзету мынадай бухгалтерлік жазбада көрсетіледі:
Дт
8780 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
8840 04
Шығынның компоненті (исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзету бойынша);
3) шарттардың ауыртпалық тобы бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша шығын компонентін тану мынадай бухгалтерлік жазбада көрсетіледі:
Дт

8780 02
Страховые расходы в виде компонента убытка для исламских страховых организаций
Кт
8850 04
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков) для исламских страховых организаций.
Параграф 2. Бухгалтерский учет групп договоров исламского страхования, являющихся обременительными
179. Первоначальное признание групп договоров исламского страхования по обременительным группам договоров исламского страхования осуществляется на дату, когда данные группы становятся обременительными, при этом осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на балансовых счетах при получении страховой премии от страхователя:
Дт

8780 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
8850 04
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті (күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша).
2-параграф. Ауыртпалық салынған исламдық сақтандыру шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
179. Исламдық сақтандыру шарттарының ауыртпалық топтары бойынша исламдық сақтандыру шарттарының топтарын бастапқы тану осы топтар ауыртпалық салынған күні жүзеге асырылады, бұл ретте мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сақтанушыдан сақтандыру сыйлықақысын алған кезде баланстық шоттарда:
Дт

8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций
и одновременно на сумму компонента убытка:
Дт
8780 02
Страховые расходы в виде компонента убытка для исламских страховых организаций
Кт
8850 04
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков) для исламских страховых организаций
8840 04
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск для исламских страховых организаций).

8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
және бір мезгілде шығын компонентінің сомасына:
Дт
8780 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
8850 04
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті (күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
8840 04
Шығынның компоненті (исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзету бойынша).

180. При признании дохода от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по компоненту убытка:
Дт
8840 04
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск для исламских страховых организаций)
Кт
8870 02
Корректировка расходов по компоненту убытка для исламских страховых организаций;
2) по компоненту доходов:
Дт
8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
Кт
8870 03
Доход от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
Параграф 4. Бухгалтерский учет групп договоров исламского страхования, являющихся обременительными, которые впоследствии становятся необременительными
181. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков, которые увеличивают будущую доходность договоров исламского страхования, учитываемых в соответствии с параграфом 4 настоящей главы, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму в пределах ранее признанного компонента убытка:
Дт
8850 04
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков) для исламских страховых организаций
Кт
8870 02
Корректировка расходов по компоненту убытка для исламских страховых организаций;
2) при признании маржи за предусмотренные договором услуги на сумму превышения ранее признанного компонента убытка:
Дт

180. Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан түскен табысты тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шығын компоненті бойынша:
Дт
8840 04
Шығынның компоненті (исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзету бойынша)
Кт
8870 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті бойынша шығысты түзету;
2) кіріс компоненті бойынша:
Дт
8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
Кт
8870 03
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан кіріс.
4-параграф. Кейіннен ауыртпалық салынбайтын ауыртпалық салынған болып табылатын исламдық сақтандыру шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
181. Осы тараудың 4-параграфына сәйкес ескерілетін исламдық сақтандыру шарттарының болашақ кірістілігін арттыратын болашақ байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бұрын танылған шығын компоненті шегіндегі сомаға:
Дт
8850 04
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті (күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
Кт
8870 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті бойынша шығысты түзету;
2) шартта көзделген қызметке маржа бұрын танылған шығын компонентінен асып кеткен сомаға танылған кезде:
Дт

8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций
Кт
8850 02
Маржа по договорам исламского страхования.
Параграф 5. Бухгалтерский учет операций влияния временной стоимости денег и влияния финансового риска
182. При отражении влияния временной стоимости денег и влияния финансового риска по договорам страхования (перестрахования) согласно учетной политике осуществляются следующие бухгалтерские записи:

8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
Кт
8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа.
5-параграф. Ақшаның уақытша құнының әсері және қаржылық тәуекелдің әсері операцияларының бухгалтерлік есебі
182. Есеп саясатына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақшаның уақытша құнының әсері мен қаржылық тәуекелдің әсері көрсетілген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму финансовых расходов по обязательствам по возникшим убыткам:
Дт
8780 07
Финансовые расходы по исламскому страхованию
Кт
8840 07
Обязательства по возникшим убыткам для исламских страховых организаций;
2) на сумму финансовых расходов по рисковой поправке на нефинансовый риск по возникшим убыткам:
Дт
8780 07
Финансовые расходы по исламскому страхованию
Кт
8840 09
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам для исламских страховых организаций.

1) туындаған залал бойынша міндеттемелер бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
8780 07
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық шығыс
Кт
8840 07
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған залал бойынша міндеттемелер;
2) туындаған залал бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
8780 07
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық шығыс
Кт
8840 09
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.

3) на сумму финансовых расходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков:
Дт
8780 07
Финансовые расходы по исламскому страхованию
Кт
8840 01
Обязательства по денежным потокам по договорам исламского страхования
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций;
4) на сумму финансовых расходов по марже за предусмотренные договором услуги:
Дт
8780 07
Финансовые расходы по исламскому страхованию
Кт

3) күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
8780 07
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық шығыс
Кт
8840 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау;
4) шартта көзделген қызметке маржа бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
8780 07
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық шығыс
Кт

8840 03
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по договорам исламского страхования)
8850 04
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков) для исламских страховых организаций.
7) на сумму финансовых доходов по обязательствам по возникшим убыткам:
Дт
8840 07
Обязательства по возникшим убыткам для исламских страховых организаций;
Кт
8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию
8) на сумму финансовых доходов по рисковой поправке на нефинансовый риск по возникшим убыткам:
Дт
8840 09
Рисковая поправка на нефинансовый риск по возникшим убыткам для исламских страховых организаций.
Кт
8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию
9) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков:
Дт
8840 01
Обязательства по денежным потокам по договорам исламского страхования
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций;
Кт
8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию
10) на сумму финансовых доходов по марже за предусмотренные договором услуги:
Дт
8850 02
Маржа по договорам исламского страхования;
Кт
8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию
11) на сумму финансовых доходов по рисковой поправке на нефинансовый риск:
Дт
8840 02
Рисковая поправка на нефинансовый риск для исламских страховых организаций.
Кт
8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию
12) на сумму финансовых доходов по компоненту убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков):
Дт
8840 03
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по договорам исламского страхования)
8850 04
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков) для исламских страховых организаций.
Кт
8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию.

8840 03
Шығынның компоненті (исламдық сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер бойынша)
8850 04
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті (күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша).
7) туындаған залал бойынша міндеттемелер бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
8840 07
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған залал бойынша міндеттемелер;
Кт
8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
8) туындаған залал бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
8840 09
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған шығын бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
Кт
8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
9) күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
8840 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау;
Кт
8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
10) шартта көзделген қызметке маржа бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
8850 02
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша маржа;
Кт
8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
11) қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
8840 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
Кт
8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
12) шығын компоненті бойынша қаржылық кіріс сомасына (күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша):
Дт
8840 03
Шығынның компоненті (исламдық сақтандыру шарттары бойынша ақша ағыны бойынша міндеттемелер бойынша)
8850 04
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті (күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша).
Кт
8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс.

183. При отражении влияния временной стоимости денег и влияния финансового риска по удерживаемым договорам перестрахования согласно учетной политике осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования:
Дт
8850 07
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования для исламских страховых организаций
Кт

183. Есеп саясатына сәйкес ұсталатын қайта сақтандыру шарттары бойынша ақшаның уақытша құнының әсері мен қаржылық тәуекелдің әсері көрсетілген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
8850 07
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
Кт

8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию
4) на сумму финансовых доходов по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования по возникшим страховым убыткам:
Дт
8850 10
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков актива перестрахования по возникшим страховым убыткам для исламских страховых организаций
Кт
8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию
5) на сумму финансовых доходов по рисковой поправке на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам:
Дт

8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
4) туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт
8850 10
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
Кт
8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
5) туындаған сақтандыру залалы бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету бойынша қаржылық кіріс сомасына:
Дт

8850 11
Рисковая поправка на нефинансовый риск актива перестрахования по возникшим страховым убыткам для исламских страховых организаций
Кт
8780 08
Финансовые доходы по исламскому страхованию
6) на сумму финансовых расходов по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования:
Дт
8780 07
Финансовые расходы по исламскому страхованию
Кт
8850 07
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования для исламских страховых организаций

8850 11
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған сақтандыру шығыны бойынша қайта сақтандыру активінің қаржылық емес тәуекеліне тәуекелдік түзету
Кт
8780 08
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
6) қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
8780 07
Исламдық сақтандыру бойынша қаржылық шығыс
Кт
8850 07
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау

Параграф 6. Бухгалтерский учет операций по страховым выплатам
184. При возникновении обязательств по возникшим страховым убыткам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8780 05
Расходы, связанные со страховой деятельностью по договорам исламского страхования
Кт
8840 07
Обязательства по возникшим убыткам для исламских страховых организаций.
185. При осуществлении страховой организацией страховой выплаты страхователю (выгодоприобретателю) осуществляются следующие бухгалтерские записи:

6-параграф. Сақтандыру төлемдері бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
184. Туындаған сақтандыру шығыны бойынша міндеттемелер туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8780 05
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру қызметіне байланысты шығыс
Кт
8840 07
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған залал бойынша міндеттемелер.
185. Сақтандыру ұйымы сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) по договорам исламского страхования, не являющимся обременительными, на сумму страховой выручки:
Дт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций
Кт
8870 05
Страховая выручка (доход от исламского страхования)
на сумму подлежащих выплате денег:
Дт
8840 07
Обязательства по возникшим убыткам для исламских страховых организаций
8780 06
Страховые расходы по выплате
Кт
8770 01
Счет учета денежных средств клиентов по договорам исламского страхования
и одновременно:
Дт

1) ауыртпалық болып табылмайтын исламдық сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру түсімінің сомасына:
Дт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
Кт
8870 05
Сақтандыру түсімі (исламдық сақтандырудан кіріс)
төлеуге жататын ақша сомасына:
Дт
8840 07
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған залал бойынша міндеттемелер
8780 06
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
Кт
8770 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
және бір мезгілде:
Дт

8780 06
Страховые расходы по выплате
Кт
8780 05
Расходы, связанные со страховой деятельностью по договорам исламского страхования;
2) по обременительной группе договоров исламского страхования (за исключением инвестиционных составляющих) на сумму страховой выручки:
Дт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций
Кт
8870 05
Страховая выручка (доход от исламского страхования)
и одновременно на сумму подлежащей выплате (за исключением инвестиционных составляющих):
Дт

8780 06
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
Кт
8780 05
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру қызметіне байланысты шығыс;
2) исламдық сақтандыру шарттарының ауыртпалық салынған тобы бойынша (инвестициялық құрамдас бөліктерді қоспағанда) сақтандыру түсімінің сомасына:
Дт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
Кт
8870 05
Сақтандыру түсімі (исламдық сақтандырудан кіріс)
және бір мезгілде төлеуге жататын сомаға (инвестициялық құрамдас бөліктерді қоспағанда):
Дт

8840 07
Обязательства по возникшим убыткам для исламских страховых организаций
8780 06
Страховые расходы по выплате
8850 04
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков) для исламских страховых организаций
8840 04
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск для исламских страховых организаций)
Кт
8770 01
Счет учета денежных средств клиентов по договорам исламского страхования
и одновременно:
Дт
8780 06
Страховые расходы по выплате
Кт
8780 05
Расходы, связанные со страховой деятельностью по договорам исламского страхования;
3) по договорам исламского страхования, которые впоследствии становятся необременительными на сумму страховой выручки по договорам исламского страхования (за исключением инвестиционных составляющих):
Дт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций
Кт
8870 05
Страховая выручка (доход от исламского страхования);
на сумму восстановления убытков по группам обременительных договоров исламского страхования:
Дт
8850 04
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков) для исламских страховых организаций
Кт
8870 02
Корректировка расходов по компоненту убытка для исламских страховых организаций;
4) при выплате инвестиционной составляющей по договорам исламского страхования:
Дт
8850 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков для исламских страховых организаций
Кт
8770 01
Счет учета денежных средств клиентов по договорам исламского страхования
и одновременно на балансовых счетах на сумму фактически выплачиваемых денег:
Дт
3390 20
Обязательства по исламским договорам страхования
4040 19
Обязательства по исламским договорам страхования
Кт
1010
Денежные средства в кассе

8840 07
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін туындаған залал бойынша міндеттемелер
8780 06
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
8850 04
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті (күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
8840 04
Шығынның компоненті (исламдық сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзету бойынша)
Кт
8770 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
және бір мезгілде:
Дт
8780 06
Төлем бойынша сақтандыру шығысы
Кт
8780 05
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру қызметіне байланысты шығыс;
3) кейіннен исламдық сақтандыру шарттары бойынша (инвестициялық құрамдас бөліктерді қоспағанда) сақтандыру түсімінің сомасына ауыртпалық салынбайтын исламдық сақтандыру шарттары бойынша:
Дт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
Кт
8870 05
Сақтандыру түсімі (исламдық сақтандырудан кіріс);
исламдық сақтандырудың ауыртпалық салынатын шарттарының топтары бойынша залалды қалпына келтіру сомасына:
Дт
8850 04
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті (күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау бойынша)
Кт
8870 02
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін шығынның компоненті бойынша шығысты түзету;
4) исламдық сақтандыру шарттары бойынша инвестициялық құрамдас бөлікті төлеу кезінде:
Дт
8850 01
Исламдық сақтандыру ұйымдары үшін күтілетін ақша ағынын ең жақсы бағалау
Кт
8770 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
және бір мезгілде нақты төленген ақша сомасына баланстық шоттарда:
Дт
3390 20
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер
4040 19
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер
Кт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат

1030
Денежные средства на текущих счетах.
Глава 17. Бухгалтерский учет операций, связанных с деятельностью исламской страховой организации
186. На сумму вознаграждения за управление исламским страховым фондом в виде части страховой премии и (или) части доходов, полученных от инвестирования средств исламского страхового фонда, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на балансовых счетах на сумму начисленного вознаграждения:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
17-тарау. Исламдық сақтандыру ұйымының қызметіне байланысты операциялардың бухгалтерлік есебі
186. Исламдық сақтандыру қорын басқарғаны үшін сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігі және (немесе) исламдық сақтандыру қорының қаражатын инвестициялаудан алынған кірістің бір бөлігі түрінде сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есептелген сыйақы сомасына баланстық шоттарда:
Дт

1280 56
Требование исламской страховой организации к исламскому страховому фонду за управление фондом
Кт
6280 45
Комиссионные доходы исламской страховой организации от управления исламским страховым фондом;
2) на балансовых счетах на сумму фактически выплаченных денег:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 56
Требование исламской страховой организации к исламскому страховому фонду за управление фондом;
3) на внебалансовых счетах на сумму фактически выплаченных денег:
Дт
8790 04
Комиссионные расходы за управления исламским страховым фондом
Кт
8770 01
Счет учета денежных средств клиентов по договорам исламского страхования.
Глава 18. Бухгалтерский учет денег, выданных исламской страховой организацией в связи с недостаточностью средств исламского страхового фонда
187. При получении от исламской страховой (перестраховочной) организации исламским страховым фондом денег, переданных в связи с недостаточностью средств исламского страхового фонда для исполнения обязательств по договорам исламского страхования с условием их возврата в будущем за счет денежных поступлений, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1280 56
Исламдық сақтандыру ұйымының қорды басқару үшін исламдық сақтандыру қорына қойылатын талабы
Кт
6280 45
Исламдық сақтандыру қорын басқарудан исламдық сақтандыру ұйымының комиссиялық кірісі;
2) нақты төленген ақша сомасына баланстық шоттарда
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 56
Исламдық сақтандыру ұйымының қорды басқару үшін исламдық сақтандыру қорына қойылатын талабы;
3) нақты төленген ақша сомасына баланстан тыс шоттарда:
Дт
8790 04
Исламдық сақтандыру қорын басқару үшін комиссиялық шығыс
Кт
8770 01
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты.
18-тарау. Исламдық сақтандыру ұйымы исламдық сақтандыру қорының қаражаты жеткіліксіздігіне байланысты берген ақшаның бухгалтерлік есебі
187. Исламдық сақтандыру қоры исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерді орындау үшін исламдық сақтандыру қоры қаражатының жеткіліксіздігіне байланысты болашақта ақшалай түсімдер есебінен оларды қайтару шартымен берілген ақшаны алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1280 57
Требование к исламскому страховому фонду в связи с недостаточностью средств исламского страхового фонда для исполнения обязательств по договорам исламского страхования
Кт
4040 19
Обязательства по исламским договорам страхования
3390 20
Обязательства по исламским договорам страхования.
188. При возврате денег исламским страховым фондом исламской страховой (перестраховочной) организации осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Кт
1280 57
Требование к исламскому страховому фонду в связи с недостаточностью средств исламского страхового фонда для исполнения обязательств по договорам исламского страхования.
Раздел 3. Бухгалтерский учет управляющих инвестиционным портфелем, организаций, осуществляющих брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховых организаций, имеющих лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и заключающих договоры страхования, предусматривающие условия участия страхователя в инвестициях страховщика, и филиалов страховых организаций - нерезидентов Республики Казахстан, имеющих лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и заключающих договоры страхования, предусматривающие условия участия страхователя в инвестициях страховщика Глава 19. Учет активов, принятых в инвестиционное управление
189. При получении организацией активов в инвестиционное управление на сумму активов, принятых в соответствии с договором об инвестиционном управлении, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 01
Деньги
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы
1800 03
Ценные бумаги
1800 04
Вклады размещенные
1800 05
Инвестиции в капитал
1800 06
Нематериальные активы
1800 07
Основные средства
1800 08
Прочие активы
1800 09
Счета к получению
1800 10
Дивиденды
1800 11
Вознаграждение
1800 12
Прочие требования
Кт
1830 01
Поступление активов от клиента.
Глава 20. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в иностранную валюту
190. При покупке иностранной валюты организацией осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если курс покупки ниже рыночного курса:
Дт
1800 01
Деньги (на сумму купленной иностранной валюты)
Кт
1800 01
Деньги (на выплаченную сумму денег в тенге)
1830 03
Доходы от купли-продажи (на разницу между курсом покупки и рыночным курсом);
2) если курс покупки выше рыночного курса:
Дт
1800 01
Деньги (на сумму купленной иностранной валюты)
1840 03
Расходы от купли-продажи (на разницу между курсом покупки и рыночным курсом)
Кт

1280 57
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерді орындау үшін исламдық сақтандыру қоры қаражатының жеткіліксіздігіне байланысты исламдық сақтандыру ұйымына қойылатын талап
Кт
4040 19
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер
3390 20
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер.
188. Исламдық сақтандыру қоры исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасын қайтарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1010
Кассадағы ақшалай қаражат
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
Кт
1280 57
Исламдық сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерді орындау үшін исламдық сақтандыру қоры қаражатының жеткіліксіздігіне байланысты исламдық сақтандыру ұйымына қойылатын талап.
3-бөлім. Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу шарттарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасатын сақтандыру ұйымдарының және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу шарттарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасатын Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есебі
19-тарау. Инвестициялық басқаруға қабылданған активтерді есепке алу
189. Ұйым инвестициялық басқаруға инвестициялық басқару туралы шартқа сәйкес қабылданған активтердің сомасына активтерді алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 01
Ақша
1800 02
Тазартылған бағалы металдар
1800 03
Бағалы қағаздар
1800 04
Орналастырылған салымдар
1800 05
Капиталға инвестициялар
1800 06
Материалдық емес активтер
1800 07
Негізгі құрал-жабдықтар
1800 08
Басқа да активтер
1800 09
Алуға арналған шоттар
1800 10
Дивидендтер
1800 11
Сыйақы
1800 12
Басқа да талаптар
Кт
1830 01
Клиенттен активтердің түсуі.
20-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны шетел валютасына орналастыру
190. Ұйым шетел валютасын сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер сатып алу бағамы нарықтық бағамнан төмен болса:
Дт
1800 01
Ақша (сатып алынған шетел валютасының сомасына)
Кт
1800 01
Ақша (теңгемен төленген ақша сомасына)
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс (сатып алу бағамы мен нарықтық бағам арасындағы айырмашылыққа);
2) егер сатып алу бағамы нарықтық бағамнан жоғары болса:
Дт
1800 01
Ақша (сатып алынған шетел валютасының сомасына)
1840 03
Сатып алу-сатудан кіріс (сатып алу бағамы мен нарықтық бағам арасындағы айырмашылыққа)
Кт

1800 01
Деньги (на выплаченную сумму денег в тенге).
191. При продаже иностранной валюты организацией осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если курс продажи выше рыночного курса:
Дт
1800 01
Деньги (на полученную сумму денег в тенге)
Кт
1800 01
Деньги (на сумму проданной иностранной валюты)
1830 03
Доходы от купли-продажи (на разницу между курсом продажи и рыночным курсом);
2) если курс продажи ниже рыночного курса:
Дт

1800 01
Ақша (теңгемен төленген ақша сомасына).
191. Ұйым шетел валютасын сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер сату бағамы нарықтық бағамнан жоғары болса:
Дт
1800 01
Ақша (теңгемен алынған ақша сомасына)
Кт
1800 01
Ақша (сатылған шетел валютасының сомасына)
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс (сатып алу бағамы мен нарықтық бағам арасындағы айырмашылыққа);
2) егер сату бағамы нарықтық бағамнан төмен болса:
Дт

1830 03
Доходы от купли-продажи (на разницу между курсом продажи (покупки) и рыночным курсом);
на сумму отрицательной разницы:
Дт
1840 03
Расходы от купли-продажи (на разницу между курсом продажи (покупки) и рыночным курсом)
Кт
1800 01
Деньги.
193. При переоценке денег в иностранной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт

1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс (сатып алу бағамы мен нарықтық бағам арасындағы айырмашылыққа);
теріс айырмашылық сомасына:
Дт
1840 03
Сатып алу-сатудан шығыс (сату бағамы мен нарықтық бағам арасындағы айырмашылыққа)
Кт
1800 01
Ақша.
193. Қайта бағалау күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетел валютасындағы ақшаны қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт

1800 01
Деньги (в иностранной валюте)
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице;
2) при уменьшении рыночного курса обмена валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
1840 05
Расходы по курсовой разнице
Кт
1800 01
Деньги (в иностранной валюте).
Глава 21. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, во вклады
194. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, во вклады в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на сумму вклада с учетом затрат по сделке, при их наличии, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1800 01
Ақша (шетел валютасында)
Кт
1830 05
Бағам айырмашылығы бойынша кіріс;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы теріс бағам айырмашылығы сомасына азайған кезде:
Дт
1840 05
Бағам айырмашылығы бойынша шығыс
Кт
1800 01
Ақша (шетел валютасында).
21-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны салымдарға орналастыру
194. Инвестициялық басқарудағы ақшаны екінші деңгейдегі банктердегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдарға орналастыру кезінде салым сомасына мәміле бойынша шығынды ескере отырып, олар болған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

197. В конце срока банковского вклада при возврате денег осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 04
Вклады размещенные
1800 11
Вознаграждение.
198. При переоценке вкладов в иностранной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт

197. Банктік салым мерзімінің соңында ақшаны қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 04
Орналастырылған салымдар
1800 11
Сыйақы.
198. Қайта бағалау күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетел валютасындағы салымдарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт

1800 04
Вклады размещенные
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице;
2) при уменьшении рыночного курса обмена валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
1840 05
Расходы по курсовой разнице
Кт
1800 04
Вклады размещенные.
Глава 22. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в ценные бумаги
199. При приобретении ценных бумаг за счет активов, находящихся в инвестиционном управлении, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1800 04
Орналастырылған салымдар
Кт
1830 05
Бағам айырмашылығы бойынша кіріс;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы теріс бағам айырмашылығы сомасына азайған кезде:
Дт
1840 05
Бағам айырмашылығы бойынша шығыс
Кт
1800 04
Орналастырылған салымдар.
22-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны бағалы қағаздарға орналастыру
199. Инвестициялық басқарудағы активтер есебінен бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1800 11
Вознаграждение
Кт
1800 01
Деньги.
200. В соответствии с периодичностью, установленной учетной политикой организации, производится начисление вознаграждения по объявленной ставке процента по приобретенным ценным бумагам. При этом на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 11
Вознаграждение
Кт
1830 02
Доходы в виде вознаграждения (дивиденды).
201. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным ценным бумагам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
1840 08
Прочие расходы
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы премии по ценной бумаге);
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт

4) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1800 11
Сыйақы
Кт
1800 01
Ақша.
200. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікке сәйкес сатып алынған бағалы қағаздар бойынша жарияланған пайыздық мөлшерлеме бойынша сыйақы есептеледі. Бұл ретте есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 11
Сыйақы
Кт
1830 02
Сыйақы түріндегі кіріс.
201. Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақының амортизация сомасына:
Дт
1840 08
Басқа да шығыс
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы сомасын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар);
2) дисконттың (жеңілдіктің) амортизация сомасына:
Дт

1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1830 02
Доходы в виде вознаграждения (дивиденды).
202. После начисления объявленного вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 11 и 12 настоящей Инструкции производится переоценка приобретенных ценных бумаг по справедливой стоимости и с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости ценных бумаг над их учетной стоимостью:
Дт

1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар)
Кт
1830 02
Сыйақы түріндегі кіріс (дивиденд).
202. Жарияланған сыйақы және сыйақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы есептелгеннен кейін осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарына сәйкес сатып алынған бағалы қағаздарды әділ құны бойынша және ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Дт

1800 03
Ценные бумаги
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при превышении учетной стоимости ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 03
Ценные бумаги.
203. При переоценке приобретенных ценных бумаг (за исключением долевых ценных бумаг), стоимость которых выражена в иностранной валюте, по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт

1800 03
Бағалы қағаздар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2 бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар.
203. Құны шетел валютасында көрсетілген сатып алынған бағалы қағаздарды (үлестік бағалы қағаздарды қоспағанда) қайта бағалау кезінде қайта бағалау күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлғайған кезде:
оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт

1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице.
204. При погашении эмитентом начисленного вознаграждения по ценным бумагам на сумму выплаченного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 11
Вознаграждение.
205. При продаже приобретенных ценных бумаг после начисления объявленного вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 11, 12 и 13 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по ценным бумагам:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости ценной бумаги)
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы премии по ценной бумаге);
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по ценным бумагам:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости ценной бумаги);

1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар)
Кт
1830 05
Бағам айырмашылығы бойынша кіріс.
204. Эмитент төленген сыйақы сомасына бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 11
Сыйақы.
205. Осы Нұсқаулықтың 11, 12 және 13-тармақтарына сәйкес жарияланған сыйақыны есептегеннен, сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан және бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін сатып алынған бағалы қағаздарды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы сомасын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар);
2) бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар);

3) на сумму заключенной сделки по продаже ценных бумаг:
при возникновении положительной разницы между суммой сделки и учетной стоимостью активов:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 03
Ценные бумаги
1800 11
Вознаграждение
1830 03
Доходы от купли-продажи;
при возникновении отрицательной разницы между суммой сделки и учетной стоимостью активов:
Дт
1800 01
Деньги
1840 03
Расходы от купли-продажи
Кт
1800 03
Ценные бумаги
1800 11
Вознаграждение;
206. При погашении приобретенных ценных бумаг после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 11 и 12 настоящей Инструкции, осуществляются бухгалтерские записи, указанные в подпунктах 6) и 7) пункта 16 настоящей Инструкции.

3) бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
мәміле сомасы мен активтердің есептік құны арасында оң айырмашылық болған кезде:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар
1800 11
Сыйақы
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс;
мәміле сомасы мен активтердің есептік құны арасында теріс айырмашылық туындаған кезде:
Дт
1800 01
Ақша
1840 03
Сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар
1800 11
Сыйақы;
206. Осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарына сәйкес сыйақы, сыйлықақы амортизациясы немесе дисконт (жеңілдік) есептелгеннен және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін сатып алынған бағалы қағаздарды өтеу кезінде осы Нұсқаулықтың 16-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.

Глава 23. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в производные финансовые инструменты
207. При приобретении производного финансового инструмента за счет активов, находящихся в инвестиционном управлении, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл" ("пут") с открытием отдельного субсчета для учета стоимости производного финансового инструмента:
Дт
1800 12
Прочие требования
Кт
1800 01
Деньги;
2) на сумму маржи по фьючерсу:
Дт
1800 08
Прочие активы
Кт
1800 01
Деньги.
208. При переоценке производного финансового инструмента по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости производного финансового инструмента:
Дт

23-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны туынды қаржы құралдарына орналастыру
207. Туынды қаржы құралын инвестициялық басқарудағы активтер есебінен сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) туынды қаржы құралының құнын есепке алу үшін жеке қосалқы шот аша отырып, сатып алынған "колл" ("пут") опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт
1800 12
Басқа да талаптар
Кт
1800 01
Ақша;
2) фьючерс бойынша маржа сомасына:
Дт
1800 08
Басқа да активтер
Кт
1800 01
Ақша.
208. Туынды қаржы құралын ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) туынды қаржы құралының әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт

1800 12
Прочие требования
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости производного финансового инструмента:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета стоимости производных финансовых инструментов);
3) на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости производных финансовых инструментов:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт

1800 12
Басқа да талаптар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) туынды қаржы құралының әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (туынды қаржы құралдарының құнын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар);
3) туынды қаржы құралдарының әділ құнын есептелетін оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт

1800 12
Прочие требования.
209. При выплате организацией в пользу контрпартнера (контрпартнером в пользу организации) суммы маржи осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной организацией:
Дт
1800 08
Прочие активы
Кт
1800 01
Деньги;
2) на сумму маржи, полученной от контрпартнера:
Дт
1800 08
Прочие активы
Кт
1820 02
Прочие обязательства;
3) при списании допустимой числящейся маржи со счета, открытого на фондовой бирже (у брокера):
Дт
1800 01
Деньги
Кт

1800 12
Басқа да талаптар.
209. Ұйым контрәріптестің пайдасына (контрәріптес ұйымның пайдасына) маржа сомасын төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) ұйым қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт
1800 08
Басқа да активтер
Кт
1800 01
Ақша;
2) контрәріптестен алынған маржа сомасына:
Дт
1800 08
Басқа да активтер
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер;
3) қор биржасында (брокерде) ашылған шоттан рұқсат етілген есептелген маржаны есептен шығару кезінде:
Дт
1800 01
Ақша
Кт

1800 08
Прочие активы
1800 12
Прочие требования (отдельные субсчета для учета производных финансовых инструментов).
Глава 24. Совершение операций РЕПО и обратного РЕПО с ценными бумагами, находящимися в инвестиционном управлении
211. При открытии операции РЕПО:
1) организация, передающая ценные бумаги в обмен на деньги, при совершении операции РЕПО на сумму сделки осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами);

1800 08
Басқа да активтер
1800 12
Басқа да талаптар (туынды қаржы құралдарын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар).
24-тарау. Инвестициялық басқарудағы бағалы қағаздармен РЕПО және кері РЕПО операцияларын жасау
211. РЕПО операциясын ашқан кезде:
1) бағалы қағаздарды ақшаға айырбастап беретін ұйым мәміле сомасына РЕПО операциясын жасау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар);

2) организация, предоставляющая деньги в обмен на ценные бумаги, при совершении операции обратного РЕПО на сумму сделки осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Дт
1800 12
Прочие требования (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами)
Кт
1800 01
Деньги.
212. На протяжении срока действия операций РЕПО и обратного РЕПО на основании условий сделки РЕПО рассчитывается сумма вознаграждения, причитающаяся по сделке к зачислению соответственно на расходы и доходы за установленный срок действия данных операций. При этом осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисляемого расхода в виде вознаграждения по операциям РЕПО:
Дт
1840 02
Расходы по выплате комиссионных вознаграждений
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами);
2) на сумму начисляемого дохода в виде вознаграждения по операции обратного РЕПО:
Дт

2) бағалы қағаздарға айырбастауға ақша беретін ұйым мәміле сомасына кері РЕПО операциясын жасаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
1800 12
Басқа да талаптар (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 01
Ақша.
212. РЕПО және кері РЕПО операцияларының қолданылу мерзімі ішінде РЕПО мәмілесінің талаптары негізінде осы операциялардың белгіленген қолданылу мерзіміндегі шығыс пен кіріске тиісінше мәміле бойынша есепке жатқызуға тиесілі сыйақы сомасы есептеледі. Бұл ретте мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелетін шығыс сомасына:
Дт
1840 02
Комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыс
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алу үшін жеке қосалқы шоттар);
2) кері РЕПО операциясы бойынша сыйақы түрінде есептелетін кіріс сомасына:
Дт

1800 11
Вознаграждение
Кт
1830 02
Доходы в виде вознаграждения (дивиденды).
213. При закрытии операции РЕПО после проведения начисления вознаграждения согласно пункту 23 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при обратном получении организацией, ранее переданных ценных бумаг по операции РЕПО:
на сумму начисленного вознаграждения по сделке РЕПО:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт
1800 01
Деньги; на стоимость закрытия сделки РЕПО, установленную на момент заключения данной сделки:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт
1800 01
Деньги;

1800 11
Сыйақы
Кт
1830 02
Сыйақы (дивиденд) түріндегі кіріс.
213. Осы Нұсқаулықтың 23-тармағына сәйкес сыйақы есептелгеннен кейін РЕПО операциясы жабылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ұйым РЕПО операциясы бойынша бұрын берілген бағалы қағаздарды кері алған кезде:
РЕПО мәмілесі бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт
1800 01
Ақша;
осы мәмілені жасасу сәтінде белгіленген РЕПО мәмілесін жабу құнына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт
1800 01
Ақша;

2) при передаче организацией ранее полученных ценных бумаг по операции обратного РЕПО:
на сумму начисленного вознаграждения:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 11
Вознаграждение; на стоимость закрытия сделки обратного РЕПО, установленную на момент заключения данной сделки:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 12
Прочие требования.
Глава 25. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в аффинированные драгоценные металлы
214. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, в аффинированные драгоценные металлы на стоимость приобретенных драгоценных металлов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
1800 01
Деньги.
Во вспомогательном бухгалтерском учете аффинированные драгоценные металлы отражаются в унциях, а также в тенге путем умножения имеющегося в наличии количества аффинированных драгоценных металлов на установленные на дату отражения в бухгалтерском учете утренний или вечерний фиксинг Лондонской Ассоциации рынка драгоценных металлов и курс тенге к доллару США.
215. При переоценке приобретенных аффинированных драгоценных металлов по справедливой стоимости на сумму переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении стоимости аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при уменьшении стоимости аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы.
216. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 26 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по цене продажи аффинированных драгоценных металлов:
Дт

2) ұйым кері РЕПО операциясы бойынша бұрын алынған бағалы қағаздарды берген кезде:
есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 11
Сыйақы; осы мәмілені жасасу сәтінде белгіленген кері РЕПО мәмілесін жабу құнына:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 12
Басқа да талаптар.
25-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны аффинирленген бағалы металдарға орналастыру
214. Инвестициялық басқарудағы ақшаны аффинирленген бағалы металдарға сатып алынған бағалы металдардың құнына орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
1800 01
Ақша.
Қосалқы бухгалтерлік есепте аффинирленген бағалы металдар унциямен, сондай-ақ аффинирленген бағалы металдардың қолда бар мөлшерін Лондон бағалы металдар нарығы қауымдастығының бухгалтерлік есепте көрсетілген күнге белгіленген таңертеңгі немесе кешкі фиксингіне және теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамына көбейту арқылы теңгемен көрсетіледі.
215. Сатып алынған аффинирленген бағалы металдарды әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдардың құнын ұлғайту кезінде:
Дт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) аффинирленген бағалы металдардың құнын төмендету кезінде:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар.
216. Осы Нұсқаулықтың 26-тармағына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін аффинирленген бағалы металдарды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдарды сату бағасы бойынша:
Дт

1800 01
Деньги
Кт
1830 03
Доходы от купли-продажи;
2) на учетную стоимость аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1840 03
Расходы от купли-продажи
Кт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы.
Глава 26. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами
217. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, в инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1800 01
Ақша
Кт
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс;
2) аффинирленген бағалы металдардың есептік құнына:
Дт
1840 03
Сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар.
26-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны акционерлік қоғам болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларға орналастыру
217. Инвестициялық басқарудағы ақшаны акционерлік қоғам болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларға орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1. Пункт 2 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 83 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" и утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11653).
2. Пункт 2 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета исламскими финансовыми организациями, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2023 года № 63 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета исламскими финансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33384).
3. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390).
4. Абзацы с четыреста восемьдесят первого по тысяча двести четвертый пункта 7 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 октября 2019 года № 171 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19506).

1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына өзгеріс енгізу және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және ислам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 83 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11653 болып тіркелген) 2-тармағы.
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына исламдық қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 21 тамыздағы № 63 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33384 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының исламдық қаржы ұйымдарының  бухгалтерлік есеп жүргізуі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесінің 2-тармағы.
3. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) 1-тармағының 2) тармақшасы.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 14 қазандағы № 171 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19506 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі 7-тармағының төрт жүз сексен бірінші – бір мың екі жүз төртінші абзацтары.

5. Абзацы двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый, семнадцатый и восемнадцатый пункта 4 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 сентября 2020 года № 108 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21276).
6. Абзацы шестой, седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый и двенадцатый пункта 9 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 ноября 2021 года № 100 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25548).
7. Абзацы с четыреста восемьдесят седьмого по тысяча сто пятый пункта 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 сентября 2022 года № 82 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29950).

5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 108 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21276 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 4-тармағының он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтары.
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 22 қарашадағы № 100 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25548 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 9-тармағының алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтары.
7. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 17 қыркүйектегі № 82 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29950 болып тіркелген) 1-тармағының төрт жүз сексен жетінші – бір мың бір жүз бесінші абзацтары.