О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны"
Решение маслихата города Астаны от 28 июня 2024 года № 194/24-VIII. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 5 июля 2024 года № 1387-01
Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1357-01) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны, утвержденных вышеуказанным решением:
подпункт 18) пункта 13 изложить в новой редакции:
"18) граждане, получающие государственное пособие по случаю потери кормильца (на совместно проживающих несовершеннолетних детей до 18 лет, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, имеющих право на получение пособий до достижения ими двадцатитрехлетнего возраста).";
второй абзац пункта 14 изложить в новой редакции:
"4 февраля (Всемирный день борьбы против рака) – детям, имеющим злокачественные образования, без установления инвалидности;";
восьмой абзац подпункта 1) пункта 43 изложить в новой редакции:
"гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца (на совместно проживающих несовершеннолетних детей до 18 лет, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, имеющих право на получение пособий до достижения ими двадцатитрехлетнего возраста);";
подпункт 2) пункта 43 изложить в новой редакции:
"2) санаторно-курортное лечение:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий (далее – Закон)";
пенсионерам по возрасту с 20% оплатой стоимости путевки (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения);
пенсионерам по возрасту из числа получателей минимального размера пенсии с 15% оплатой стоимости путевки (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения);

"Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2024 жылғы 28 маусымдағы № 194/24-VIII шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 5 шiлдеде № 1387-01 болып тіркелді
Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1357-01 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген шешіммен бекітілген Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларында:
13-тармақтың 18) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"18) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар (алуға құқығы бар жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша күндізгі нысанда оқитын балаларды қоса алғанда, бірге тұратын 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балаларға олар жиырма үш жасқа толғанға дейін жәрдемақы алады).";
14-тармақтың екінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"4 ақпан (Дүниежүзілік қатерлі ісікке қарсы күрес күні) – мүгедектігі анықталмаған қатерлі ісігі бар балалар бар аурулары;";
43-тармақтың 1) тармақшасының сегізінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар (алуға құқығы бар жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша күндізгі нысанда оқитын балаларды қоса алғанда, бірге тұратын 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балаларға олар жиырма үш жасқа толғанға дейін жәрдемақы алады);";
43-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) шипажайлық-курорттық емделу:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген тәртіпте ақталған қатысушылар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына;
жолдама құнының 20%-ын төлеумен жасы бойынша зейнеткерлерге (әзірленген жеке оңалту және оңалту бағдарламасына сәйкес санаториялық-курорттық емдеу қызметтері ұсынылатын мүгедектерді қоспағанда);
жолдама құнының 15%-ын төлеумен ең төмен мөлшердегі зейнетақы алушылар ішінен жасы бойынша зейнеткерлерге (әзірленген жеке оңалту және оңалту бағдарламасына сәйкес санаториялық-курорттық емдеу қызметтері ұсынылатын мүгедектерді қоспағанда);

лицам, награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – на бесплатной основе;";
подпункт 5) пункта 43 изложить в новой редакции:
"5) оплаты коммунальных услуг, содержания жилья, абонентской платы за телефон:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом, гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца (на совместно проживающих несовершеннолетних детей до 18 лет, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, имеющих право на получение пособий до достижения ими двадцатитрехлетнего возраста);";
пункт 44 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) удостоверение получателя специального государственного пособия, свидетельство о смерти.";
часть четвертую пункта 52 изложить в новой редакции:
"Пенсионерам по возрасту право на санитарно-курортное лечение предоставляется раз в два года.";
пункт 54 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Путевка выдается на руки заявителю, указанному в заявлении либо другому лицу при наличии доверенности на получение.";
пункт 58 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Лекарственные средства в рамках социальной помощи предоставляются по перечню лекарственных средств, изделий медицинского назначения и предметов гигиены и ухода для бесплатного обеспечения отдельных категорий граждан нуждающихся города Астаны при амбулаторном лечении (далее – перечень лекарственных средств).
Администратор по согласованию с Государственным учреждением "Управление общественного здравоохранения города Астаны" ежегодно составляют перечень лекарственных средств для оказания социальной помощи.";
пункт 64 изложить в новой редакции:
"64. Денежные выплаты предоставляются в следующих размерах:
ежемесячно:
1) ветеранам Великой Отечественной войны, зарегистрированным и проживающим в благоустроенных квартирах, в зависимости от площади занимаемого жилья:

Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар – тегін;";
43-тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді күтіп ұстауға, телефонға абоненттік төлемдерді төлеуге:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумақтарындағы соғыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтарға (алуға құқығы бар жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша күндізгі нысанда оқитын балаларды қоса алғанда, бірге тұратын 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балаларға олар жиырма үш жасқа толғанға дейін жәрдемақы алады);"
44-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) арнайы мемлекеттік жәрдемақы алушының жеке басын куәландыратын құжат, қайтыс болу туралы куәлік.";
52-тармақтың төртінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"Шипажайлық-курорттық емделу құқығы екі жылда бір рет жасы бойынша зейнеткерлер беріледі.";
54-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жолдама өтініште көрсетілген өтініш берушіге немесе алуға сенімхаты бар басқа тұлғаға беріледі.";
58-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Астана қаласы бойынша амбулаторлық емдеуге мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттары (бұдан әрі – дәрілік заттардың тізбесі) әлеуметтік көмек шеңберіндегі дәрілік заттар дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы өнімдердің және гигиеналық және күтім құралдарының тізбесі бойынша тегін қамтамасыз етіледі.
Әкімші "Астана қаласының Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесімен келісім бойынша жыл сайын әлеуметтік көмек көрсету үшін дәрілік заттардың тізбесін жасайды.";
64-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"64. Ақшалай төлемдер мына мөлшерлерде беріледі:
ай сайын:
1) абаттандырылған пәтерлерде тiркелген және тұратын, Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне пайдаланатын тұрғын үйдің алаңына байланысты:

до 35 кв. м – 1 МРП;
от 35 до 50 кв. м – 6 МРП;
от 50 до 80 кв. м – 7 МРП;
от 80 кв. м и более – 8 МРП;
2) ветеранам Великой Отечественной войны, зарегистрированным и проживающим в индивидуальных жилых домах, – 5 МРП;
3) ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом – 4,5 МРП;
4) другим лицам, из числа вдов воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступивших в повторный брак – 4,4 МРП;
один раз в год:
5) гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца (на совместно проживающих несовершеннолетних детей до 18 лет, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, имеющих право на получение пособий до достижения ими двадцатитрехлетнего возраста), за исключением граждан, получающих жилищную помощь и лицам, получающим субсидии за наем (аренду) жилища в размере 50% от общей суммы, на основании сведений (списков) о получателях субсидирования, предоставленных Государственным учреждением "Управление жилья и жилищной инспекции города Астаны" – 4,5 МРП.";
седьмой абзац пункта 66 изложить в новой редакции:
"граждан, получающих государственное пособие по случаю потери кормильца (на совместно проживающих несовершеннолетних детей до 18 лет, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, имеющих право на получение пособий до достижения ими двадцатитрехлетнего возраста).";
пункт 75 изложить в новой редакции:
"75. Специально созданная при акимате города Астаны комиссия по назначению социальной помощи отдельным категориям граждан на оплату очной формы обучения в высших учебных заведениях города Астаны (далее – Комиссия) утверждает перечень специальностей на каждый предстоящий учебный год.
Комиссия распределяет гранты по максимальному количеству баллов, набранных претендентами при тестировании из категорий, указанных в пункте 66 настоящих Правил.
Комиссия принимает решение по назначению социальной помощи отдельным категориям граждан на оплату очной формы обучения в высших учебных заведениях города Астаны, в исключительных случаях при наступлении форс-мажорных обстоятельств.";
пункт 87 изложить в новой редакции:

35 ш.м-ге дейiн – 1 АЕК;
35 ш.м-ден 50 ш.м-ге дейiн – 6 АЕК;
50 ш.м-ден 80 ш.м-ге дейiн – 7 АЕК;
80 ш.м-ден бастап және одан жоғары – 8 АЕК;
2) жеке тұрғын үйлерде тiркелген және тұратын Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 5 АЕК;
3) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына – 4,5 АЕК;
4) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерi қатарынан басқа да адамдарға – 4,4 АЕК;
жылына бір рет:
5) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар (алуға құқығы бар жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша күндізгі нысанда оқитын балаларды қоса алғанда, бірге тұратын 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балаларға олар жиырма үш жасқа толғанға дейін жәрдемақы алады), "Астана қаласының Тұрғын үй және тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесімен субсидия алушылар туралы мәліметтер (тізімдер) негізінде тұрғын үй көмегін алатын азаматтарды және тұрғын үйді жалдағаны (жалға алғаны) үшін жалпы соманың 50% мөлшерінде субсидия алатын адамдарды қоспағанда – 4,5 АЕК.";
66-тармақтың жетінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар (алуға құқығы бар жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша күндізгі нысанда оқитын балаларды қоса алғанда, бірге тұратын 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балаларға олар жиырма үш жасқа толғанға дейін жәрдемақы алады).";
75-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"75. Астана қаласы әкімдігінің жанынан арнайы құрылған Астана қаласының жоғары оқу орындарында күндізгі оқу түріне ақы төлеуге азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі Комиссия (бұдан әрі – Комиссия) алдағы әрбір оқу жылына арналған мамандықтар тізбесін бекітеді.
Комиссия гранттарды осы Қағидалардың 66-тармағында көрсетілген санаттар бойынша үміткерлердің тестілеу кезінде жинаған ұпайларының максималды санына қарай бөледі.
Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған жағдайда, комиссия ерекше жағдайларда Астана қаласының жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқуға ақы төлеу үшін азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.";
87-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"87. Социальная помощь на приобретение твердого топлива оказывается пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, лицам, имеющим социально значимые заболевания, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца (на совместно проживающих несовершеннолетних детей до 18 лет, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, имеющих право на получение пособий до достижения ими двадцатитрехлетнего возраста), проживающим в частных жилых домах с местным (печным) отоплением, являющимся его собственниками (нанимателями) либо членами семьи собственника (нанимателя), при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четырех прожиточных минимумов.";
пункт 92 изложить в новой редакции:
"92. Единовременная социальная помощь на газификацию жилого дома оказывается пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца (на совместно проживающих несовершеннолетних детей до 18 лет, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, имеющих право на получение пособий до достижения ими двадцатитрехлетнего возраста), проживающим в частных жилых домах, подлежащих газификации согласно Плану мероприятий по газификации города Астаны, являющимися его собственниками, либо членами семьи собственника, при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четырех прожиточных минимумов.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Астаны Е. Каналимов

"87. Қатты отынды сатып алуға әлеуметтік көмек төрт ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы табысы болған және оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, жергілікті (пештік) жылытатын жеке тұрғын үйде тұратын, оның жеке меншік иесі (жалға алушысы) немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері (жалға алушысы) болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, әлеуметтік мәні бар аурулары бар адамдарға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтарға (алуға құқығы бар жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша күндізгі нысанда оқитын балаларды қоса алғанда, бірге тұратын 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балаларға олар жиырма үш жасқа толғанға дейін жәрдемақы алады) көрсетіледі.";
92-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"92. Тұрғын үйді газдандыруға біржолғы әлеуметтік көмек төрт ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы табысы болған және оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, Астана қаласын газдандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес газдандыруға жататын жергілікті жеке тұрғын үйде тұратын, оның жеке меншік иесі немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтарға (алуға құқығы бар жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша күндізгі нысанда оқитын балаларды қоса алғанда, бірге тұратын 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балаларға олар жиырма үш жасқа толғанға дейін жәрдемақы алады) көрсетіледі.".
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының төрағасы Е. Каналимов