Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в городе Қонаев
Решение маслихата города Қонаев Алматинской области от 20 сентября 2024 года № 32-111. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 23 сентября 2024 года № 6166-05
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763) маслихат города Қонаев РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи по городу Қонаев согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение маслихата города Қонаев от 20 июня 2016 года № 5-28 "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи по городу Капшагай" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов за № 3901) и решение маслихата города Қонаев от 6 декабря 2021 года № 16-49 "О внесении изменений в решение Капшагайского городского маслихата от 20 июня 2016 года № 5-28 "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Капшагай" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25704).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата "По вопросам социально-культурного развития, депутатских полномочий, этики, правопорядка и законности".
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
С. Нуркадыров
Приложение к решению маслихата города Қонаев от 20 сентября 2024 года № 32-111
Размер и порядок оказания жилищной помощи в городе Қонаев
1. Настоящий размер и порядок оказания жилищной помощи (далее – Порядок) разработан в соответствии с Правилами предоставления жилищной помощи утвержденными приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (далее – Правила) от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763) и определяет порядок назначения жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).

Қонаев қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы
Алматы облысы Қонаев қалалық мәслихатының 2024 жылғы 20 қыркүйектегі № 32-111 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2024 жылғы 23 қыркүйекте № 6166-05 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшысына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 97-бабына, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) сәйкес Қонаев қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қонаев қаласы бойынша тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі айқындалсын.
2. "Қапшағай қаласы бойынша тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" Қонаев қаласы мәслихатының 2016 жылғы 20 маусымдағы № 5-28 шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3901 болып тіркелген) және "Қапшағай қалалық мәслихатының 2016 жылғы 20 маусымдағы № 5-28 "Қапшағай қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшерін және тәртібін айқындау туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Қонаев қаласы мәслихатының 2021 жылғы 6 желтоқсандағы № 16-49 шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25704 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың "Әлеуметтік-мәдени даму, депутаттық өкілеттіктері, этикасы, құқықтық тәртіп және заңдылық мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
С. Нуркадыров
Қонаев қаласы мәслихатының 2024 жылғы 20 қыркүйектегі № 32-111 шешіміне қосымша
Қонаев қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі
1. Осы Тұрғын үй көмегін көрсетудің тәртібі мен мөлшері (бұдан әрі – Тәртіп) "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бекітілген. Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес әзірленді және аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібін айқындайды.

2. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе малообеспеченным семьям (гражданам) (далее – услугополучатель). Назначение жилищной помощи (далее – государственная услуга) оказывается государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Қонаев" (далее – услугодатель).
3. Услугополучатель (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается за назначением жилищной помощи один раз в квартал в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) или веб-портал "электронного правительства".
4. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета услугополучателям, постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории города Қонаев, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы услугополучателя, принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
5. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Қонаев" (далее – уполномоченный орган).
6. Совокупный доход услугополучателя исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи, в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (далее – Правила) от 8 декабря 2023 года №117 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763).
7. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов услугополучателя на эти цели, установленным местным представительным органом, 10 (десять) процентов.

2. Мемлекеттік қызмет аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін негізде көрсетіледі. Тұрғын үй көмегін тағайындауды (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "Қонаев қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Көрсетілетін қызметті алушы (немесе оның сенiмхатқа, заңдарға, сот шешiмiне не әкiмшiлiк құжатқа негiзделген өкiлi) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкімет" веб-порталына тоқсанына бір рет жүгінуге құқылы.
4. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен жалғыз тұрғынжай ретінде Қонаев қаласының аумағында меншік құқығында тұрған тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын, көрсетілетін қызметті алушыларға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде көрсетілетін байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі;
көрсетілетін қызметті алушылардың тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
5. Тұрғын үй көмегін тағайындау "Қонаев қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушының жиынтық табысын уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанға "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен есептейді.
7. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеу сомасы мен көрсетілетін қызметті алушылардың осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының жергілікті өкілді органдар белгілеген 10 пайыздын шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.

8. Назначение жилищной помощи услугополучателям производится в соответствии с нижеследующими нормами:
1) норма площади жилища, в размере не менее 15 (пятнадцать) квадратных метров и не более 18 (восемнадцати) квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры или комнаты в общежитии. Для одиноко проживающих граждан составляет не менее 30 (тридцать) квадратных метров от общей площади жилища.
2) норма потребления электрической энергии для потребителей в месяц:
на 1 человека – 80 киловатт;
на 2-х человек – 160 киловатт;
на 3-х и более человек – 240 киловатт.
3) нормы потребления газа для приготовления пищи при наличии газовой плиты и центрального горячего водоснабжения: семьям, проживающим в частном секторе, в многоквартирных жилых домах при использовании товарного газа для приготовления пищи – 10,0 кубических метров в месяц на одну семью, при наличии приборов учета по показаниям, но не выше действующих норм, семьям, проживающим в жилом доме с печным отоплением 10 килограмм (1 маленький баллон) в месяц на одну семью;
4) нормы потребления газа для отопления: семьям, проживающим в частном секторе, в многоквартирных жилых домах при использовании товарного газа – при наличии приборов учета по показаниям, но не выше действующих норм 7,0 кубических метров на 1,0 кв.м.;
5) нормы на водоснабжение – на каждого члена семьи, при наличии приборов учета по показаниям, но не выше 5,49 куб. м. на одного человека;
6) нормы вывоз твердых бытовых отходов – по предъявленным поставщиками счетам;
7) для потребителей твердого топлива: на жилые дома с печным отоплением – три тонны угля на отопительный сезон, благоустроенные квартиры, использующие электроэнергию для отопления, стоимость трех тонн угля на отопительный сезон.
При расчете стоимости твердого топлива учитывается средняя цена, сложившаяся за предыдущий квартал в регионе.
8) Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникации социально-защищаемым гражданам осуществляется в соответствии с Приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33200).
Нормы расходов и их тарифы по водоснабжению, теплоснабжению, вывозу мусора, расходов на содержание жилья предоставляются поставщиками услуг.

8. Көрсетілетін қызметті алушыларға тұрғын үй көмегін тағайындау төмендегі пайдалану нормаларына сәйкес жүргізіледі:
1) Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде бір адамға 15 (он бес) шаршы метрден кем емес және 18 (он сегіз) шаршы метрден артық емес, бірақ бір бөлмелі пәтерден немесе жатақханадағы бөлмеден кем емес аудан нормасы қабылданады. Жалғыз тұратын азаматтар үшін тұрғын үйдің жалпы алаңының кемінде 30 (отыз) шаршы метрін құрайды;
2) электр энергиясын тұтыну нормасы тұтынушыларға айына:
1 адамға – 80 киловатт;
2 адамға – 160 киловатт;
3 және одан көп адамға – 240 киловатт.
3) газды тұтыну нормасы: газ плитасы және орталық ыстық сумен жабдықтау болған кезде тамақ дайындау үшін газ шығыны: көп пәтерлі тұрғын үйлерде, жеке секторда тұратын отбасылар тамақ дайындау үшін тауарлық газды пайдаланатын – 1 отбасыға айына 10,0 текше метр, есептеу аспаптары бар нұсқауларға сәйкес, бірақ қолданыстағы нормадан жоғары емес. Пешпен жылытатын тұрғын үйде тұратын отбасылар үшін – отбасына 1 айға тұтынатын сұйық газ – 10 килограмм (1 кішкене баллон);
4) тұрғын жайларды жылыту үшін газды тұтыну нормасы: көп пәтерлі тұрғын үйлерде, жеке секторда тұратын отбасылар үшін тауарлық газды пайдалану кезде – айына 1 шаршы метрге 7,0 текше метр;
5) сумен қамтамасыз ету нормасы – әр отбасы мүшесіне, есептеу құралдары болған жағдайда – көрсеткіштері бойынша, бірақ бір адамға 5,49 текше метрден аспайтын;
6) қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару нормасы – жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттары бойынша;
7) қатты отынды тұтынушылар үшін: пешпен жылытатын тұрғын үйлерге жылыту маусымына – үш тонна көмір, бар қажетпен жабдықталған пәтерлерді жылыту үшін электр қуатын қолданатындарға үш тонна көмірдің құны.
Қатты отынның құнын есептеу кезінде өңірде өткен тоқсанда қалыптасқан орташа баға ескеріледі;
8) Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 295/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33200 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Тұрғын үйді қамтамасыз етуге қажетті сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау, қоқыс шығару шығыстарын пайдалану нормалары мен тарифтерін қызмет көрсететіндер ұсынады.

9. Для назначения жилищной помощи услугополучатель (либо его представитель по нотариально заверенной доверенности) обращается в Государственную корпорацию или посредством веб-портала "электронного правительства", с предоставлением документов предусмотренных в пункте 8 приложения 2 Правил.
Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от Государственной корпорации либо через веб-портал "электронного правительства" составляет восемь рабочих дней.
10. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств услугополучателям.
11. При представлении неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, работник Государственной корпорации выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 Правил.
12. Услугодатель отказывает в предоставлении жилищной помощи в порядке и сроки, предусмотренные пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
13. Исчисление совокупного дохода не производится при представлении семьей заведомо ложной информации и (или) недостоверных документов.
При представлении семьей заведомо ложной информации и (или) недостоверных документов, повлекших за собой незаконное назначение жилищной помощи, заявителю и его семье выплата жилищной помощи прекращается на весь период ее назначения.
14. Получатели жилищной помощи в течении пятнадцати календарных дней извещают уполномоченный орган об обстоятельствах, влияющих на право получения жилищной помощи или ее размер.
В случаях, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на право получения жилищной помощи или ее размер, перерасчет производится в следующем квартале (по факту обнаружения).
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа в судебном порядке.
15. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Қонаев на соответствующий финансовый год услугополучателям.
16. Выплата жилищной помощи услугополучателям осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня, а также через организации, осуществляющие отдельные виды банковской деятельности путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи. Выплата жилищной помощи будет производиться после 20 числа последнего месяца квартала.

9. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариалды куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) Қағидалардың 2-қосымшасының 8-тармағында көзделген құжаттарды ұсына отырып Мемлекеттік корпорацияға немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінеді.
Құжаттарды қарау және тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау немесе көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру мерзімі Мемлекеттік корпорациядан немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталынан құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап сегіз жұмыс күнін құрайды.
10. Тұрғын үй көмегі көрсетілетін қызметті алушыларға кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстауға, оның ішінде шығыстар сметасына сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу шоттары бойынша жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
11. Мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысанда құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
12. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген тәртіппен және мерзімдерде тұрғын үй көмегін көрсетуден бас тартады.
13. Отбасы көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар ұсынған жағдайда жиынтық кірісті есептеу жүргізілмейді.
Отбасы тұрғын үй көмегін заңсыз тағайындауға алып келген көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар берген кезде өтініш беруші мен оның отбасына тұрғын үй көмегін төлеу оның тағайындалған бүкіл кезеңі үшін тоқтатылады.
14. Тұрғын үй көмегін алушылар күнтізбелік он бес күн мерзімде уәкілетті органды тұрғын үй көмегін алу құқығына немесе оның мөлшеріне әсер ететін мән жайлар туралы хабардар етеді.
Өтініш беруші тұрғын үй көмегін алу құқығына немесе мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақытылы хабарламаған жағдайда, қайта есептеу келесі тоқсанда жүргізіледі (анықталған уақыттан).
Артық төленген сомалар ерікті түрде, ал бас тартылған жағдайда сот тәртібімен қайтарылуы тиіс.
15. Тұрғын үй көмегін тағайындау көрсетілетін қызметті алушыларға тиісті қаржы жылына арналған Қонаев қаласының бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
16. Көрсетілетін қызметті алушыларға тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктер арқылы, сонымен қатар банктік қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы тұрғын үй көмегін алушылардың жеке шоттарына есептелген сомаларды аудару арқылы жүзеге асырады. Тұрғын үй көмегін төлеу тоқсанның соңғы айының 20-күнінен кейін жүзеге асырылады.