Об образовании двух районов в городе Тараз и установлении границ районов
Совместные постановление акимата города Тараз Жамбылской области от 20 декабря 2024 года № 3321 и решение Таразского городского маслихата Жамбылской области от 20 декабря 2024 года № 24-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области от 25 декабря 2024 года № 5253-08
В соответствии с подпунктом 3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" акимат города Тараз ПОСТАНОВЛЯЕТ и Таразский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Образовать два района в городе Тараз.
2. Установить границы двух районов города Тараз согласно приложению к настоящему совместному постановлению и решению.
3. Настоящее совместное постановление акимата города Тараз и решение Таразского городского маслихата вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким города Тараз Б. Орынбеков
Председатель Таразского городского маслихата К. Олжабай
Приложение к совместному
постановлению и решению
акимата города Тараз
от 20 декабря 2024 года № 3321 и
Таразского городского маслихата
от 20 декабря 2024 года № 24-2
Район № 1 расположен в северной части города Тараз. Северная часть граничит с Жамбылским и северо-восточной частью Байзакского районами Жамбылской области. Южная часть района граничит с районом № 2.
После расширения города Тараз в соответствии с планом раздела 1 административной зоны въезд в город Тараз от поворота на объезд Айша биби и микрорайон "Кумшагал" по улице Тауке хана до улицы Айша биби составляет 7,408 километра. От улицы Айша биби – Тауке хана до улицы 9-переулка Фресно в юго-восточном направлении составляет 2,200 километра. От пересечения улицы Айша биби – 9-переулка Фресно до улицы Сакена Сейфуллина составляет 0,560 километра. От пересечения улицы 9-переулка Фресно - Сакена Сейфуллина по улице Сакена Сейфуллина в северо-восточном направлении до улицы Динмухамеда Конаева составляет 3,167 километра. До поворота на улицу Алимхана Комратова в северо-восточном направлении по улице Динмухамеда Конаева составляет 0,415 километра. От пересечения улиц Динмухамеда Конаева и Алимхана Комратова в юго-восточном направлении до улицы Байзак батыра составляет 2,608 километра. От пересечения улиц Алимхана Комратова и Байзак батыра в юго-восточном направлении до улицы Привокзальной составляет 0,090 километра. От пересечения улиц Байзак батыра и Привокзальной до улица Балуана Шолак составляет 0,560 километра. От пересечения улиц Привокзальной и Балуана Шолак в северо-восточном направлении до реки Талас составляет 4,243 километра. По реке Талас в северо-восточном направлении до границы села Костобе составляет 8,957 километра. От юго-восточной границы села Костобе по полевым обочинам хозяйственных субъектов, полевым дорогам, канавам поворот до села Бурыл и старой границы города Тараз составляет 10,340 километра. От села Бурыл в северо-западном направлении до массива "Родничок" без изменения старой границы города Тараз составляет 3,012 километра. От границы массива "Родничок" по окраине хозяйственных субъектов в северо-западном направлении по полевым дорогам, канавам до извилистых дорог в селах Капал – Бесжылдык составляет 7,424 километра. От поворота на село Капал – Бесжылдык в северо-западном направлении по левой стороне железной дороги Каратау – Жанатас составляет 2,252 километра. От железной дороги Каратау – Жанатас в юго-восточном направлении до села Чайкурук составляет 2,92 километра. От села Чайкурук до пересечения с автодорогой в селе Аса в юго-западном направлении составляет 2,154 километра. Автодорога с выездом в село Аса, от пересечения с селом Чайкурук до товарищества ограниченной ответственностью "Таразский металлургический завод" по бывшей границе города Тараз в северо-западном направлении составляет 7,245 километра. По бывшей границе города Тараз от товарищества ограниченной ответственностью "Таразский металлургический завод" в юго-восточном направлении по окраине хозяйственных субъектов по полевым дорогам, канавам до северной границы села Кызылшарык составляет 10,508 километра. От северной границы села Кызылшарык в юго-западном направлении, включая дачный массив "Новоджамбулец", северная часть до объездной дороги Айша биби – Тараз составляет 4,957 километра.
По вышеуказанным границам город Тараз был разделен на 1 административную зону, определен общий объем.

Тараз қаласында екі ауданды құру және аудандардың шекараларын белгілеу туралы
Жамбыл облысы Тараз қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 3321 бірлескен қаулысы және Жамбыл облысы Тараз қалалық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 24-2 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2024 жылғы 25 желтоқсанда № 5253-08 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 3) тармақшасына сәйкес Тараз қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Тараз қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Тараз қаласында екі аудан құрылсын.
2. Осы бірлескен қаулының және шешімнің қосымшасына сәйкес Тараз қаласының екі аудандарының шекаралары белгіленсін.
3. Осы бірлескен Тараз қаласы әкімдігінің қаулысы және Тараз қалалық мәслихатының шешімі алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Тараз қаласының әкімі Б. Орынбеков
Тараз қалалық мәслихатының төрағасы К. Олжабай
Тараз қаласы әкімдігінің
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 3321 мен
Тараз қалалық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 24-2
бірлескен қаулысы мен
шешіміне қосымша
Тараз қаласындағы екі ауданының шекаралары
Тараз қаласында № 1 ауданының шекарасы
№ 1 аудан Тараз қаласының солтүстік бөлігінде орналасқан. Солтүстік бөлігі Жамбыл және солтүстік-шығыс бөлігінің Жамбыл облысының Байзақ аудандарымен шектеседі. Ауданның оңтүстік бөлігі № 2 ауданымен шектеседі.
Тараз қаласы кеңейтілгеннен кейін 1 әкімшілік аймақтың бөліну жоспарына сәйкес Тараз қаласына кірме жол Айша бибі айналма жолы және "Құмшағал" шағынауданы бұрылысынан бастап тікелей солтүстік-шығыс бағытта Тәуке хан көшесімен Айша бибі көшесі қиылысына дейін 7,408 шақырым құрайды. Айша бибі – Тәуке хан көшесі қиылысынан бастап оңтүстік-шығыс бағытта Фресно 9-тұйық көшесіне дейін 2,200 шақырым құрайды. Айша бибі – Фресно 9-тұйық көшесінің қиылысынан бастап Сәкен Сейфуллин көшесіне дейін 0,560 шақырым құрайды. Фресно 9-тұйық көшесі – Сәкен Сейфуллин көшесінің қиылысынан бастап Сәкен Сейфуллин көшесімен солтүстік-шығыс бағытта Дінмұхамед Қонаев көшесіне дейін 3,167 шақырым құрайды. Дінмұхамед Қонаев көшесімен солтүстік-шығыс бағытта Әлімхан Комратов көшесі бұрылысына дейін 0,415 шақырым құрайды. Дінмұхамед Қонаев және Әлімхан Комратов көшесі қиылысынан бастап оңтүстік-шығыс бағытта Байзақ батыр көшесіне дейін 2,608 шақырым құрайды. Әлімхан Комратов және Байзақ батыр көшесі қиылысынан бастап оңтүстік-шығыс бағытта Привокзальный көшесіне дейін 0,090 шақырым құрайды. Байзақ батыр - Привокзальный көшесі қиылысынан бастап Балуан Шолақ көшесіне дейін 0,560 шақырым құрайды. Привокзальный және Балуан Шолақ көшелерінің қиылысынан бастап солтүстік-шығыс бағытта Талас өзеніне дейін 4,243 шақырым құрайды. Талас өзені бойымен солтүстік-шығыс бағытта Қостөбе ауылының шекарасына дейін 8,957 шақырым құрайды. Қостөбе ауылының оңтүстік-шығыс шекарасынан бастап шаруашылық субъектілердің егістік жиегімен, далалық жолдар, арықтар бойымен Бұрыл ауылға дейін және Тараз қаласының ескі шекарасына дейін 10,340 шақырым құрайды. Бұрыл ауылынан бастап солтүстік-батыс бағытта "Родничок" алабына дейін Тараз қаласының ескі шекарасы өзгертілмей 3,012 шақырым құрайды. "Родничок" алабы шекарасынан бастап солтүстік-батыс бағытта шаруашылық субъектілердің егістік жиегімен далалық жолдар, арықтар шетімен Қапал – Бесжылдық ауылдарының бұрылыс жолдарына дейін 7,424 шақырым құрайды. Қапал – Бесжылдық ауылдары бұрылысынан бастап солтүстік-батыс бағытта Қаратау – Жанатас теміржолдың сол жағымен 2,252 шақырым құрайды. Қаратау – Жанатас теміржолдан бастап оңтүстік-шығыс бағытта Шайқорық ауылына дейін 2,92 шақырым құрайды. Шайқорық ауылынан бастап Аса ауылына баратын автожол қиылысына дейін оңтүстік-батыс бағытта 2,154 шақырым құрайды. Аса ауылына баратын автожол Шайқорық ауылы қиылысынан бастап Тараз қаласының бұрынғы шекарасымен "Тараз металлургия зауыты" жауапкершілік шектеулі серіктестігіне дейін солтүстік-батыс бағытта 7,245 шақырым құрайды. Тараз қаласының бұрынғы шекарасымен "Тараз металлургия зауыты" жауапкершілік шектеулі серіктестігінен бастап онтүстік-шығыс бағытта шаруашылық субъектілердің егістік жиегімен далалық жолдар, арықтар шетімен Қызылшарық ауылының солтүстік шекарасына дейін 10,508 шақырым құрайды. Қызылшарық ауылының солтүстік шекарасынан бастап оңтүстік-батыс бағытта "Новоджамбулец" саяжай алабын қоса, солтүстік бөлігімен Айша бибі – Тараз айналма жолына дейін 4,957 шақырым құрайды.
Жоғарыда көрсетілген шекаралар бойынша Тараз қаласы 1 әкімшілік аймаққа бөлініп, жалпы көлемі анықталды.

Площадь 1 административной зоны составила 14 535,9612 гектаров.
Граница района № 2 в городе Тараз
Район № 2 расположен в южной части города Тараз. Западно-южная часть и юго-восточная часть граничит с Жамбылским районом Жамбылской области. Северо-восточная часть граничит с Байзакским районом Жамбылской области. Северная часть граничит с районом № 1.
После расширения города Тараз в целом в соответствии с планом разделения 2 административных зон, подъездная дорога к городу Тараз от поворота на объезд Айша биби и микрорайона "Кумшагал" по прямой в северо-восточном направлении по улице Тауке хана до улицы Айша биби составляет 7,408 километра. От улицы Айша биби – Тауке хана до улицы 9-переулка Фресно в юго-восточном направлении составляет 2,200 километра. От пересечения улицы Айша биби – 9-переулка Фресно до улицы Сакена Сейфуллина составляет 0,560 километра. От пересечения улицы 9-переулка Фресно - Сакена Сейфуллина по улице Сакена Сейфуллина в северо-восточном направлении до улицы Динмухамеда Конаева составляет 3,167 километра. До поворота на улицу Алимхана Комратова в северо-восточном направлении по улице Динмухамеда Конаева составляет 0,415 километра. От пересечения улиц Динмухамеда Конаева и Алимхана Комратова в юго-восточном направлении до улицы Байзак батыра составляет 2,608 километра. От пересечения улиц Алимхана Комратова и Байзак батыра в юго-восточном направлении до улицы Привокзальной составляет 0,090 километра. От пересечения улиц Байзак батыра и Привокзальной до улица Балуана Шолак составляет 0,560 километра. От пересечения улиц Привокзальной и Балуана Шолак в северо-восточном направлении до реки Талас составляет 4,243 километра. По реке Талас в северо-восточном направлении до границы села Костобе составляет 8,957 километра. По окраинам северо-востока села Талас, по полевым обочинам хозяйственных субъектов, по полевым дорогам, канавам до автодороги Тараз – Алматы составляет 5,444 километра. По автодороге Тараз – Алматы в направлении города Тараз по левой стороне автодороги до поворота села Акбулым составляет 1,490 километра. От южно-западной части села Акбулым до северо-восточной части канала села Акбулым составляет 2,365 километра. От северо-восточной части канала села Акбулым в юго-западном направлении горы Тектурмас по каналу до старой границы города Тараз составляет 5,570 километра. Без изменения старой границы города Тараз с горой Тектурмас до края села Жалпактобе составляет 9,324 километра. От окраины юго-востока села Жалпактобе по полевым обочинам хозяйственных субъектов, по полевым дорогам, канавам до автодороги Тараз – Утмек составляет 4,273 километра. По автодороге Тараз – Утмек в юго-западном направлении до поворота на село Турксиб составляет 4,307 километра. От поворота на село Турксиб по полевым обочинам хозяйственных субъектов, по полевым дорогам, канавам микрорайона "Шолдала" до старой границы города Тараз составляет 10,279 километра. Микрорайон "Шолдала" по старой границе города Тараз в южно-западном направлении до дачного массива "Дорожник" составляет 3,440 километра. В северо-западном направлении, включая дачный массив "Дорожник" до пересечения с автодорогой Айша биби – Тараз составляет 10,345 километра.
По вышеуказанным границам определен общий объем деления города Тараз на 2 административные зоны.

1 әкімшілік аймақ көлемі 14 535,9612 гектар құрайды.
Тараз қаласында № 2 ауданының шекарасы
№ 2 аудан Тараз қаласының оңтүстік бөлігінде орналасқан. Батыс-оңтүстік бөлігі мен оңтүстік-шығыс бөлігі Жамбыл облысының Жамбыл ауданымен шектеседі. Солтүстік-шығыс бөлігі Жамбыл облысының Байзақ ауданымен шектеседі. Солтүстік бөлігі № 1 ауданмен шектеседі.
Тараз қаласы кеңейтілгеннен кейін 2 әкімшілік аймақтардың бөліну жоспарына сәйкес Тараз қаласына кірме жол Айша бибі айналма жолы және "Құмшағал" шағынауданы бұрылысынан бастап тікелей солтүстік-шығыс бағытта Тәуке хан көшесімен Айша бибі көшесіне дейін 7,408 шақырым құрайды. Айша бибі – Тәуке хан көшесі қиылысынан бастап оңтүстік-шығыс бағытта Фресно 9-тұйық көшесіне дейін 2,200 шақырым құрайды. Айша бибі – Фресно 9-тұйық көшесінің қиылысынан бастап Сәкен Сейфуллин көшесіне дейін 0,560 шақырым құрайды. Фресно 9-тұйық көшесі – Сәкен Сейфуллин көшесінің қиылысынан бастап Сәкен Сейфуллин көшесімен солтүстік-шығыс бағытта Дінмұхамед Қонаев көшесіне дейін 3,167 шақырым құрайды. Әлімхан Комратов көшесі бұрылысына дейін Дінмұхамед Қонаев көшесімен солтүстік-шығыс бағытта 0,415 шақырым құрайды. Дінмұхамед Қонаев және Әлімхан Комратов көшелерінің қиылысынан бастап оңтүстік-шығыс бағытта Байзақ батыр көшесіне дейін 2,608 шақырым құрайды. Әлімхан Комратов және Байзақ батыр көшесі қиылысынан бастап оңтүстік-шығыс бағытта Привокзальный көшесіне дейін 0,090 шақырым құрайды. Байзақ батыр - Привокзальный көшесі қиылысынан бастап Балуан Шолақ көшесіне дейін 0,560 шақырым құрайды. Привокзальный және Балуан Шолақ көшелерінің қиылысынан бастап солтүстік-шығыс бағытта Талас өзеніне дейін 4,243 шақырым құрайды. Талас өзені бойымен солтүстік-шығыс бағытта Қостөбе ауылының шекарасына дейін 8,957 шақырым құрайды. Талас ауылының солтүстік-шығыс шетімен шаруашылық субъектілердің егістік жиегімен, далалық жолдар, арықтар бойымен Тараз-Алматы автожолына дейін 5,444 шақырым құрайды. Тараз-Алматы автожолымен Тараз қаласы бағытында автожолдың сол жағымен Ақбұлым ауылы бұрылысына дейін 1,490 шақырым құрайды. Ақбұлым ауылының оңтүстік-батыс шетінен Ақбұлым ауылының солтүстік-шығыс бөлігіндегі каналға дейін 2,365 шақырым құрайды. Ақбұлым аулының солтүстік-шығыс бөлігіндегі каналдан Тектұрмас тауы оңтүстік-батыс бағытта Тараз қаласы ескі шекарасына дейін канал бойымен 5,570 шақырым құрайды. Тараз қаласы ескі шекарасы өзгертілмей Тектұрмас тауымен Жалпақтөбе ауылының оңтүстік-шығыс шетіне дейін 9,324 шақырым құрайды. Жалпақтөбе ауылының оңтүстік-шығыс шетінен бастап шаруашылық субъектілердің егістік жиегімен, далалық жолдар, арықтар бойымен Тараз – Үтмек автожолына дейін 4,273 шақырым құрайды. Тараз – Үтмек автожолымен оңтүстік-батыс бағытта Түрксіб ауылының бұрылысына дейін 4,307 шақырым құрайды. Түрксіб ауылының бұрылысынан бастап "Шөлдала" шағынауданның шаруашылық субъектілердің егістік жиегімен, далалық жолдар, арықтар бойымен Тараз қаласының ескі шекарасына дейін 10,279 шақырым құрайды. "Шөлдала" шағынауданы Тараз қаласының ескі шекарасы бойымен оңтүстік-батыс бағытта "Дорожник" саяжай алабына дейін 3,440 шақырым құрайды. "Дорожник" саяжай алабын қоса алғанда солтүстік-батыс бағытта Айша бибі – Тараз автожолы қиылысына дейін 10,345 шақырым құрайды.
Жоғарыда көрсетілген шекаралар бойынша Тараз қаласының 2 әкімшілік аймаққа бөлініп, жалпы көлемі анықталды.