Об утверждении схем и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района
Постановление акимата Щербактинского района Павлодарской области от 26 июня 2024 года № 153/1. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Павлодарской области 9 июля 2024 года № 7569-14
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", акимат Щербактинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схемы перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района, согласно приложениям 1-11 к настоящему постановлению.
2. Утвердить порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района, согласно приложению 12 к настоящему постановлению.
3. Признать утратившими силу следующие постановления акимата Щербактинского района:
1) постановление акимата Щербактинского района от 22 июля 2015 года № 205/7 "Об утверждении схем и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4647);
2) постановление акимата Щербактинского района от 28 октября 2015 года № 321/10 "О внесении изменения и дополнения в постановление акимата Щербактинского района от 22 июля 2015 года № 205/7 "Об утверждении схем и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4819).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
5. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким Щербактинского района С. Иманкулов
Приложение 1
к постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селах Садык-Ащи, Ближний Бузулань и Чушкалы, в коммунальное государственное учреждение "Шалдайская средняя общеобразовательная школа" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 2 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей из села Шарбакты в коммунальное государственное учреждение "Карабидайская основная общеобразовательная школа" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 3 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селах Алексеевка (улица Северное, улица Мира) и Куркамыс, в коммунальное государственное учреждение "Алексеевская средняя общеобразовательная школа" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 4 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селе Сосновка (улица Ленина), в коммунальное государственное учреждение "Заборовская основная общеобразовательная школа" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области КГУ "Заборовская основная общеобразовательная школа" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 5 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селах Кольбулак и Маралды, в коммунальное государственное учреждение "Хмельницкая средняя общеобразовательная школа" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 6 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селе Малиновка, южная часть села Шарбакты, в коммунальное государственное учреждение "Средняя общеобразовательная школа имени Абая Кунанбаева" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 7 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селе Богодаровка, в коммунальное государственное учреждение "Средняя общеобразовательная школа с гимназическими классами" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 8 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селе Богодаровка, в коммунальное государственное учреждение "Основная общеобразовательная школа № 2" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 9 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селе Богодаровка и Малиновка, в коммунальное государственное учреждение "Средняя общеобразовательная школа № 3" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 10 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в селе Жылы-Булак (улица Ахмета Байтурсынова), в коммунальное государственное учреждение "Средняя общеобразовательная школа имени Абая Кунанбаева" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 11 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Схема перевозки детей, проживающих в восточной части села Шарбакты, в коммунальное государственное учреждение "Средняя общеобразовательная школа с гимназическими классами" отдела образования Щербактинского района, управление образования Павлодарской области и коммунальное государственное учреждение "Основная общеобразовательная школа № 2" отдела образования Щербактинского района, управления образования Павлодарской области
Условные обозначения:
Приложение 12 к
постановлению акимата
Щербактинского района
от 26 июня 2024 года
№ 153/1
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района

Шарбақты ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беру мектептеріне тасымалдау схемалары мен тәртібін бекіту туралы
Павлодар облысы Шарбақты ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 26 маусымдағы № 153/1 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 9 шілдеде № 7569-14 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Автомобиль көлігі туралы" Заңының 14-бабы 3-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес, Шарбақты ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-11 қосымшаларына сәйкес Шарбақты ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептеріне тасымалдау схемалары бекітілсін.
2. Осы қаулының 12-қосымшасына сәйкес Шарбақты ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептеріне тасымалдау тәртібі бекітілсін.
3. Шарбақты ауданы әкімдігінің келесі қаулыларының күші жойылды деп танылсын:
1) Шарбақты ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 22 шілдедегі "Шарбақты ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беру мектептеріне тасымалдау схемалары мен тәртібін бекіту туралы" № 205/7 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4693 болып тіркелген);
2) Шарбақты ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 28 қазандағы "Шарбақты ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 22 шілдедегі "Шарбақты ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беру мектептеріне тасымалдау схемалары мен тәртібін бекіту туралы" № 205/7 қаулысына өзгерту және толықтыру енгізу туралы № 321/10 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4819 болып тіркелген).
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Шарбақты ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Шарбақты ауданының әкімі С. Иманкулов
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
1-қосымша
Садык-Ащи, Ближний Бузулань және Чушкалы ауылдарында тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Шалдай жалпы орта білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
2 - қосымша
Шарбақты ауылынан Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Қарабидай негізгі жалпы білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне балаларды тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
3 - қосымша
Алексеевка (Северное көшесі, Мира көшесі) және Кургамыс ауылдарында тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Алексеевка жалпы орта білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
4 - қосымша
Сосновка ауылында (Ленин көшесі) тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Заборовка негізгі жалпы білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
5 - қосымша
Көлбұлақ және Маралды ауылдарында тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Хмельницкий жалпы орта білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
6 - қосымша
Шарбақты ауылының оңтүстік бөлігі, Малиновка ауылында тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Абай Құнанбаев атындағы жалпы орта білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
7 - қосымша
Богодаровка ауылында тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Гимназиялық сыныптары бар жалпы орта білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
8 - қосымша
Богодаровка ауылында тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "№ 2 негізгі жалпы білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
9 - қосымша
Богодаровка және Малиновка ауылында тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "№3 жалпы орта білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
10 - қосымша
Жылы-Бұлақ ауылында (Ахмет Байтұрсынов көшесі) тұратын балаларды Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Абай Құнанбаев атындағы жалпы орта білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
11 - қосымша
Шарбақты ауылының шығыс бөлігінде тұратын балаларды "Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "Гимназиялық сыныптары бар жалпы орта білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне және Павлодар облысының білім беру басқармасы, Шарбақты ауданы білім беру бөлімінің "№2 негізгі жалпы білім беру мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау схемасы
Шартты белгілер:
Шарбақты ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 153/1 қаулысына
12 - қосымша
Шарбақты ауданының шалғай елдi мекендерінде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдау тәртібі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района разработан в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом", приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" и определяет порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района.
Глава 2. Требования к автотранспортным средствам
2. Техническое состояние, объемы и сроки проведения технического обслуживания, оборудование автобусов, микроавтобусов выделяемых для перевозки детей, должны отвечать требованиям Правил технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемых уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области автомобильного транспорта.
3. Требования к автобусам для перевозки детей должны соответствовать пункту 1 приложения 25 Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2021 года № ҚР ДСМ-5 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", а также и оборудованы:
1) квадратными опознавательными знаками "Перевозка детей", которые должны быть установлены спереди и сзади автобуса;
2) проблесковым маячком желтого цвета;
3) двумя легкосъемными огнетушителями емкостью не менее двух литров каждый (один - в кабине водителя, другой - в пассажирском салоне автобуса);
4) двумя аптечками первой медицинской помощи (аптечки первой медицинской помощи должны быть оснащены лекарствами и медицинским изделиями согласно перечню лекарственных средств и изделий медицинского назначения автомобильных аптечек первой медицинской помощи, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 июля 2014 года № 368 "Об утверждении перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения автомобильных аптечек первой медицинской помощи");

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шарбақты ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беру мектептеріне тасымалдаудың осы тәртібі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген және Баянауыл ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беру мектептеріне тасымалдау тәртібін айқындайды.
2 - тарау. Автокөлік құралдарына қойылатын талаптар
2. Балаларды тасымалдау үшiн бөлiнген автобустардың, шағын автобустардың техникалық жай-күйi, техникалық қызмет көрсету өткiзудiң көлемдерi мен мерзiмдерi, жабдықтары автомобиль көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілетін Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережесімен белгiленген талаптарға жауап беруi тиiс.
3. Балаларды тасымалдауға арналған автобустарға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-5 бұйрығымен бекітілген "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялықэпидемиологиялық талаптар" санитарлық қағидалардың 25 қосымшасының 1 тармағына сай болуы тиіс, сондай-ақ мыналармен:
1) автобустың алдында және артында орнатылуы тиiс "Балаларды тасымалдау" деген төрт бұрыш айыратын белгімен;
2) сары түсті жылтыр шағын маягымен;
3) әрқайсысының сыйымдылығы кемiнде екi литр болатын оңай алынатын өрт сөндiргiштермен (бiреуi - жүргiзушiнiң кабинасында, басқасы -автобустың жолаушылар салонында);
4) екі алғашқы медициналық көмек қобдишаларымен (медициналық көмек қобдишалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 2 шілдедегі № 368 "Алғашқы медициналық көмектің автомобильдік дәрідәрмек қобдишаларының дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген алғашқы медициналық көмектің автомобильдік дәрі-дәрмек қобдишаларының дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар тізбесіне сәйкес дәрі дәрмектермен және медициналық өнімдермен жабдықталуы керек);

5) двумя противооткатными упорами;
6) знаком аварийной остановки;
7) при следовании в колонне - информационной табличкой, с указанием места автобуса в колонне, которая устанавливается на лобовом стекле автобуса справа по ходу движения.
4. Автобусы, используемые для перевозок детей, должны иметь:
1) двери пассажирского салона и аварийные люки, открывающиеся и закрывающиеся без каких-либо помех. Двери не должны иметь острых или далеко отстоящих от их поверхности выступов;
2) крыша, аварийные люки и окна, которые в закрытом состоянии полностью предотвращают попадание атмосферных осадков в кабину водителя и пассажирский салон;
3) прочно закрепленные поручни и сидения;
4) чистые и без порывов обшивки сидений и спинок кресел для пассажиров;
5) ровные, без выступающих или незакрепленных деталей, подножки и пол салона.
Покрытие пола салона выполняется из сплошного материала без порывов;
6) прозрачные стекла окон, очищенные от пыли, грязи, краски и иных предметов, снижающих видимость через них;
7) пассажирский салон, отапливаемый в холодное и вентилируемый в жаркое время года, не загроможденный инструментом и запасными частями.
5. Влажная уборка салонов автобусов проводится не менее одного раза в смену и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
6. Наружная мойка кузова проводится после окончания смены.
Глава 3. Порядок перевозок детей
7. Перед началом перевозок детей соответствие этим требованиям проводится проверка должностным лицом, на которое возложена ответственность за техническое состояние эксплуатируемых перевозчиком транспортных средств (главным инженером, начальником отдела технического контроля, иными ответственными лицами).
В том числе, проверка исправности аварийных выходов из автобуса и устройств приведения их в действие, привода управления дверями, механизма открывания крышек потолочных вентиляционных люков, систем вентиляции и отопления салона, сигнализации работы дверей и сигнала требования остановки, звукового сигнала; состояние и крепление сидений, поручней, подножек, форточек, наличие и крепление огнетушителей, укомплектованность медицинской аптечки.
С целью предупреждения террористических актов проводится тщательная проверка автобусов на наличие посторонних предметов.
Должностное лицо, осуществляющее осмотр делает отметки о технической исправности и готовности автобуса к перевозке детей в путевом листе или ином официальном документе.
8. Общее количество перевозимых в автобусе детей и взрослых не превышает количество мест, оборудованных для сидения и установленных для данного транспортного средства.
Расположение сидений автобусов, выделяемых для перевозки детей, должно позволять взрослым сопровождающим со своих мест осуществлять контроль за поведением детей во время движения.

5) екі жылжуға қарсы тіректермен;
6) авариялық тоқтау белгісімен;
7) колоннада жол жүргенде - автобустың алдыңғы терезесiнде қозғалыс бағытымен оң жағында орнатылатын, автобустың колоннадағы орны көрсетiлген ақпараттық кестемен жабдықталуы тиіс.
4. Балаларды тасымалдауға пайдаланылатын автобустарда мыналар болуы тиiс:
1) ешқандай кедергiсiз ашылып, жабылатын жолаушылар салонының есiктерi мен авариялық люктер. Есiктерде өткiр немесе олардың бетiнен алыс тұрған шығыңқы жерлер болмауы тиiс;
2) жабық жай-күйде жүргiзушiнiң кабинасы мен жолаушы салонына жауын-шашынның түсуiн толық болдырмайтын төбе, авариялық люктер және терезелер;
3) берiк бекiтiлген тұтқалар және отырғыштар;
4) жолаушыларға арналған креслолардың отырғыштары мен арқалықтарының таза және жыртықсыз тыстары;
5) тегiс, шығыңқы жерлерi немесе бекiтiлмеген бөлшектерi жоқ баспалдақтары мен салонның еденi.
Салон еденiнiң жамылғысы жыртықсыз материалдан жасалуы тиiс;
6) шаңнан, кiрден, бояудан және олар арқылы көрудi төмендететiн өзге де заттардан тазартылған терезелердiң мөлдiр шынылары;
7) жылдың суық мезгiлiнде жылытылатын және ыстық мезгiлiнде желдетiлетiн, құрал-сайман және қосалқы бөлшектер тиелмеген жолаушылар салоны.
5. Автобустардың салондарын ылғалды жинау ауысымда кемiнде бiр рет және ластануына байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.
6. Сыртқы кузовты жуу ауысымнан кейін өткізіледі.
3 - тарау. Балаларды тасымалдау тәртібі
7. Балаларды тасымалдауды бастамастан бұрын талаптарға сәйкес болуын тасымалдаушы пайдаланатын көлiк құралдарының техникалық жай-күйi үшiн жауапкершiлiк жүктелген лауазымды адам тексеруi тиiс (бас инженер, техникалық бақылау бөлiмiнiң бастығы, өзге де жауапты адамдар).
Соның iшiнде, автобустан авариялық шығулардың және оларды қимылға келтiретiн құрылғылардың, есiктердi басқару сымдарының, төбедегi желдетпе люктердiң қақпақтарын ашу тетiктерiнiң, салонды желдету және жылыту жүйелерiнiң, есiктер жұмысының сигнал берулерi мен аялдаманы талап ету сигналының, дыбыс сигналының дұрыстығы; орындықтардың, тұтқалардың, iлме басқыштардың, желдеткiштердiң жай-күй мен бекiтiлуi, өрт сөндiргiштердiң бар болуы және бекiтiлуi, дәрiгерлiк дәрi қобдишасының жабдықталуы тексерiлуi тиiс.
Террорлық актiлердiң алдын алу мақсатында бөтен заттардың бар болуына автобустарды мұқият тексеру жүргiзiледi.
Тексерудi жүзеге асыратын лауазымды адам автобустың техникалық жарамдылығы және балаларды тасымалдауға дайындығы жөнiнде жолпарақта немесе өзге ресми құжатта белгi қояды.
8. Автобуспен тасымалданатын балалар мен ересектердiң жалпы саны осы көлiк құралы үшiн белгiленген және отыру үшiн жабдықталған орындардың санынан аспайды.
Балаларды тасымалдау үшін бөлінетін автобустардың орындықтарының орналасуы ересек еріп жүрушілерге өз орындарынан қозғалыс кезінде балалардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беруі тиіс

9. Перевозка групп детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь и др.) не допускается.
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.
10. Перевозка детей автобусом в светлое время суток осуществляется с включенным ближним светом фар.
11. При организации перевозок в учебные заведения перевозчик совместно с местными исполнительными органами и администрацией учебных заведений, определяет маршруты и рациональные места посадки и высадки детей.
Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осеннее-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
12. Заказчик перевозок детей в учебные заведения (далее - организации образования) регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
13. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и организациями образования.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием, не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает организации образования, которые принимают меры по своевременному оповещению детей.
14. К перевозкам организованных групп детей допускаются дети не младше семи лет.
Дети, не достигшие семилетнего возраста, могут быть допущены к поездке только при индивидуальном сопровождении работниками учреждения образования, а также родителями и лицами, их заменяющими.
15. К поездке на автобусах не допускаются дети и взрослые сопровождающие:
1) в возбужденном состоянии, которое приводит к нарушению мер безопасности;
2) находящиеся под воздействием алкоголя, наркотических, психотропных и токсических веществ.

9. Балалардың топтарын көрiнiм жеткiлiксiз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар), сондай-ақ 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейiн автобустармен тасымалдауға жол берілмейді.
Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушiге дереу хабарлауға тиіс.
10. Тәулiктiң жарық мезгiлiнде балаларды автобуспен тасымалдау фаралардың жақын қосылған жарығымен жүзеге асырылады.
11. Оқу орындарына тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органдармен және оқу орындарының әкiмшiлiгiмен бiрлесiп маршруттарды және балаларды отырғызудың және түсiрудiң ұтымды орындарын белгiлейдi.
Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиіс.
Егер балаларды тасымалдау тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиiс.
Күзгi-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кiрден тазартылуы тиiс.
12. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға тапсырыс берушi (бұдан әрі - білім беру ұйымдары) балаларды отырғызу және түсiру орындарының жай-күйiн тұрақты түрде (айына кемінде бір рет) тексереді.
13. Автобустардың қозғалыс кестесiн тасымалдаушы мен тапсырыс берушi келiседi.
Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетіледі. Кестенiң өзгеруi туралы тасымалдаушы білім беру ұйымдарын хабарлауы тиiс, ол балаларды дер кезiнде хабарландыру бойынша шаралар қабылдайды.
14. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауларына жетi жастан кiшi емес балалар рұқсат етiледi.
Жетi жасқа толмаған балалар бiлiм беру мекемесi жұмысшыларының, сондай-ақ ата-анасымен және оларды ауыстыратын адамдармен жеке алып жүруi кезінде ғана жол жүруге рұқсат етілуі мүмкін.
15. Автобустарда жол жүруге мынадай балаларға және ересек ерiп жүрушiлерге рұқсат етілмейді:
1) қауiпсiздiк шараларын бұзуға әкеп соғатын, толқыған жай-күйiнде;
2) алкоголь, есiрткi, психотропты және улағыш заттардың әсерi болғанда.

16. Для перевозки детей допускаются водители:
1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубых нарушений трудовой дисциплины и Правил дорожного движения, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам".
17. Водителю автобуса при перевозке детей не позволяется:
1) следовать со скоростью более 60 км/час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;
7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.
18. Посадка детей в автобус производится после полной остановки автобуса на посадочной площадке под руководством сопровождающих и под наблюдением водителя.
19. Движение автобуса с места посадки (высадки) водителю разрешается начинать только после сообщения сопровождающего об окончании посадки (высадки) и полного закрытия дверей автобуса.
20. Сопровождающие обеспечивают надлежащий порядок среди детей во время посадки в автобус и высадки из него, при движении автобуса и во время остановок.
Глава 4. Заключительные положения
21. Отношения по перевозкам в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Щербактинского района, не урегулированные настоящим порядком, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

16. Балаларды тасымалдау үшiн мынадай жүргiзушiлерге рұқсат етiледi:
1) жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргiзушiнiң бес жылдан кем емес жұмыс өтiлi бар;
2) автобустың жүргiзушiсi ретiндегi кемiнде соңғы үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлi бар;
3) соңғы жылдары еңбек тәртібін және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" жол қозғалысының ережесін өрескел бұзбаған.
17. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне рұқсат етілмейді:
1) сағатына 60 км артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсіру кезінде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.
18. Балаларды автобусқа отырғызу ерiп жүрушiнiң басшылығымен және жүргiзушiнiң бақылауымен автобус толық тоқтағаннан кейiн отырғызу алаңында жүргiзiледi.
19. Ерiп жүрушi отырғызу (түсiру) аяқталғаны туралы хабар бергеннен және автобус есiктерi толық жабылғаннан кейiн жүргiзушiге отырғызу (түсiру) орнынан автобус қозғалысын бастауға рұқсат етiледi.
20. Ерiп жүрушiлер автобусқа отырғызу және одан түсiру, автобус қозғалысы кезiнде, аялдау уақытында балалар арасында тиiстi тәртiптi қамтамасыз етеді.
4 - тарау. Қорытынды ережелер
21. Шарбақты ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білімі беру мектептеріне тасымалдау бойынша осы тәртіппен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес реттелінеді.