О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 8 января 2025 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2025 года № 35630
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8782) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных указанным приказом:
пункты 10, 11, 12, 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"10. Заявитель для получения свидетельства авиационного персонала (либо продления срока действия свидетельства), замены свидетельства и (или) приложения к нему внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок направляет в уполномоченную организацию через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация) либо веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал) перечень документов предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу", согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
11. При сдаче документов через государственную корпорацию работник государственной корпорации проверяет полноту и соответствие представленных документов перечню документов, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Работник государственной корпорации получает письменное согласие заявителя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении в государственную корпорацию день приема и срок доставки документов в уполномоченную организацию не входит в срок оказания государственной услуги.

"Авиациялық персонал куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 8 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 қаңтарда № 35630 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиациялық персонал куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8782 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиация персонал куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларында:
10, 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Өтініш беруші авиация персоналының куәлігін алу үшін (немесе куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту), куәлікті және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру, біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін уәкілетті ұйымға "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы "Авиация персоналына куәліктерді беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі-мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген құжаттардың тізбесін жолдайды.
Процестің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
11. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы тапсырған кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері ұсынылған құжаттардың толықтығын және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар тізбесіне сәйкестігін тексереді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға өтініш берушінің жазбаша келісімін алады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынады.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні және уәкілетті ұйымға жеткізу мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.

При приеме документов через государственную корпорацию заявителю поступает SMS-уведомление на абонентский номер, подключенного к учетной записи веб-портала "электронного правительства" со ссылкой на расписку о приеме соответствующих документов. При необходимости выдается расписка о приеме соответствующих документов согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
Выдача результатов государственной услуги через государственную корпорацию осуществляется при предъявлении документа удостоверяющего личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) заявителя либо его представителя по нотариально заверенной доверенности.
Результаты, которые не были выданы заявителям, хранятся в государственной корпорации в течение 1 (одного) месяца, после чего передаются уполномоченной организации для дальнейшего хранения.
При обращении заявителя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу государственной корпорации уполномоченная организация направляет документы в государственную корпорацию для выдачи заявителю посредством почтовой службы.
Уполномоченная организация обеспечивает доставку результата государственной услуги в государственную корпорацию, срок доставки в государственную корпорацию не входит в срок оказания государственной услуги.
12. При сдаче документов через портал, в "личный кабинет" заявителя направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
При поступлении документов и сведений через портал и государственной корпорации после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация/выдача заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Уполномоченная организация получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства.

Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа сілтеме жасай отырып, "электрондық үкіметтің" веб-порталының есептік жазбасына қосылған абоненттік нөміріне SMS-хабарлама келіп түседі. Қажет болған жағдайда осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижелерін беру өтініш берушінің цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжатты не электрондық құжатты көрсеткен кезде не оның өкілінің нотариалды куәландырылған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация нәтижені 1 (бір) ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін уәкілетті ұйымға беріледі.
Өтініш беруші 1 (бір) ай өткеннен кейін жүгінген кезде, Уәкілетті ұйым мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша құжаттарды пошта қызметі арқылы өтініш берушіге беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Уәкілетті ұйым мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді қамтамасыз етеді, мемлекеттік корпорацияға жеткізу мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
12. Құжаттарды портал арқылы тапсырған кезде өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе жіберіледі.
Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Құжаттар мен мәліметтер портал және Мемлекеттік корпорация арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда, Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша өтінімді тіркеу/беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.

13. При представления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия, государственная корпорация отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов согласно приложению 5 настоящих Правил.
При направлении пакета документов через портал, авиационный инспектор по лицензированию в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных документов и при установления факта неполноты представленных документов или отсутствия сведений, необходимых для оказания государственной услуги, направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в произвольной форме (далее – мотивированный отказ), через портал в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя уполномоченной организации либо лица его замещающего, в личный кабинет заявителя.
14. При предоставлении заявителем полного пакета документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги, авиационный инспектор по лицензированию проводит анализ представленных данных и в целях всестороннего рассмотрения направляет документы авиационному инспектору по медицине и авиационному инспектору по авиационным учебным центрам.
Авиационный инспектор по медицине проводит экспертизу медицинского сертификата на соответствие отчету авиационного медицинского эксперта, за исключением документов авиационного персонала, для которых не требуется проведение медицинского освидетельствования.
Авиационный инспектор по авиационным учебным центрам проводит экспертизу на предмет наличия у авиационного персонала соответствующей профессиональной подготовки в сертифицированном или признанном иностранном авиационном учебном центре.
Срок проведения экспертизы авиационными инспекторами не превышает 6 (шесть) рабочих дней с момента получения документов.
При положительных заключениях экспертиз авиационный инспектор по лицензированию в течение 2 (двух) рабочих дней оформляет результат оказания государственной услуги:
свидетельство авиационному персоналу (либо продление срока действия свидетельства);
замену свидетельства и (или) приложения к нему при утере, хищении, порчи, смены фамилии, имени, отчества (при его наличии) и других технических причин, замене свидетельства книжного типа на свидетельство в виде пластиковой карточки;
внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок.
Срок оказания государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" и подвидов составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.

13. Өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттар топтамасын портал арқылы жіберген кезде лицензиялау жөніндегі авиациялық инспектор 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық емес немесе Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтердің болмауы фактісі анықталған жағдайда, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат нысанында (бұдан әрі – ЭЦҚ) Уәкілетті ұйым басшысының не оны алмастыратын адамның, өтініш берушінің жеке кабинетіне портал арқылы өтінішті еркін нысанда одан әрі қараудан бас тартуды (бұдан әрі – дәлелді бас тарту) жібереді.
14. Өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде лицензиялау жөніндегі авиациялық инспектор ұсынылған деректерге талдау жүргізеді және жан-жақты қарау мақсатында құжаттарды медицина жөніндегі авиациялық инспекторға және авиациялық оқу орталықтары бойынша авиациялық инспекторға жібереді.
Медициналық куәландыруды жүргізу талап етілмейтін авиациялық персоналдың құжаттарын қоспағанда, медицина жөніндегі авиациялық инспектор авиациялық медициналық сарапшының есебіне сәйкестігіне медициналық сертификатқа сараптама жүргізеді.
Авиациялық оқу орталықтары бойынша авиациялық инспектор авиациялық персоналдың сертификатталған немесе танылған шетелдік авиациялық оқу орталығында тиісті кәсіптік даярлығының болуына сараптама жүргізеді.
Авиациялық инспекторлардың сараптама жүргізу мерзімі құжаттарды алған сәттен бастап 6 (алты) жұмыс күнінен аспайды.
Сараптамалардың оң қорытындылары болған кезде лицензиялау жөніндегі авиациялық инспектор 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ресімдейді:
авиациялық персоналға куәліктер (немесе куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту);
куәлікті және (немесе) оған қосымшаны жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегін, атын, әкесінің атын ауыстырған (бар болса), кітап үлгісіндегі куәлікті пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде ауыстыру;
немесе біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
"Авиациялық персоналға куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі және кіші түрлері 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.

15. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
При обращении через:
государственную корпорацию результаты государственной услуги направляются в государственную корпорацию через почтовую службу;
портал, в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о результате государственной услуги, результат государственной услуги в бумажном виде направляется в филиал государственной корпорации, указанный в обращении через почтовую службу.
При сбое информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, уполномоченная организация с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки с предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера заявления, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера разрешительного документа, индивидуального идентификационного номера или бизнес идентификационного номера услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки и указанием точного времени ошибки.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Порядок подтверждения (заверения) копий документов определяется Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).";
подпункт 13) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"13) в пункт XII (Ratings) свидетельства авиационного персонала указывается квалификационные отметки:
в свидетельстве пилота воздушного судна, управляемого одним пилотом, указывается вид или класс воздушного судна;
в свидетельстве пилота воздушного судна указывается допуск к полетам по приборам SE (IR) для однодвигательного или МE (IR) для многодвигательного воздушного судна;
в свидетельстве пилота самолетов или вертолетов с многочленным экипажем указывается тип воздушного судна, а также должность, в зависимости от присвоенной квалификации КВС (PIC) или второй пилот (сo-pilot);
в свидетельстве штурмана, бортинженера (бортмеханика), бортрадиста, указывается тип воздушного судна;
в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) указывается категории квалификационных отметок, по которым допущен к работе владелец свидетельства авиационного персонала;
в свидетельстве оператора авиационной станций (расположенной на морской установке) указывается наименование вертодрома морской установки, на которой допущен к работе владелец свидетельства авиационного персонала;

15. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша оң нәтиже не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мыналар арқылы жүгінген кезде:
мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелері пошта қызметі арқылы мемлекеттік корпорацияға жіберіледі;
портал, өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы хабарлама жіберіледі, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі қағаз түрінде пошта қызметі арқылы өтініште көрсетілген мемлекеттік корпорацияның филиалына жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан кезде уәкілетті ұйым техникалық іркілістер анықталған сәттен бастап мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпарат бере отырып, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі, авторизацияланған сәттен бастап қате пайда болған сәтке дейін қадамдық скриншоттар қоса беріле отырып және қатенің нақты уақыты көрсетіле отырып бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жіберу арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын хабардар етеді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Құжаттар көшірмелерін растау (куәландыру) тәртібі Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларында айқындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген).";
23-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) авиациялық персонал куәлігінің XII (Ratings) тармағына мынадай біліктілік белгілері енгізіледі:
бір пилот басқаратын әуе кемелері пилоттарының куәліктерінде әуе кеменің класы мен түрі көрсетіледі;
әуе кемесі пилотының куәлігінде бір қозғалтқышты ұшақтар үшін SE (IR) немесе көп қозғалтқышты ұшақтар үшін МE (IR) аспаптары бойынша ұшуға рұқсат көрсетіледі;
ұшақ пилоты немесе көп мүшелі экипажы бар тікұшақтар пилоты куәліктерінде әуе кеменің типі, сондай-ақ берілген біліктілігіне қарай (КВС (PIC) лауазымы немесе екінші пилот (Co-Pilot) көрсетіледі;
штурманның, бортинженерінің (бортмеханик), бортрадистінің, куәлігінде әуе кеменің түрі көрсетіледі;
әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің куәлігінде (бұдан әрі – ӘҚҚ) авиациялық персонал куәлігінің иесі жұмысқа жіберілген біліктілік белгісінің санаттары көрсетіледі;
авиациялық станция (теңіз қондырғысында орналасқан) операторы куәлігінде авиациялық персонал куәлігінің иесі жұмысқа жіберілген теңіз қондырғысының тікұшақ айлағының атауы көрсетіледі;

в свидетельстве персонала по техническому обслуживанию воздушного судна указываются типы воздушных судов и двигателя, группы и/или подгруппы воздушных судов, одна из категорий персонала по техническому обслуживанию воздушных судов "В1", "В2", или "С" в соответствии с принятыми международными сокращениями;
в свидетельстве персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов указываются категория В3, вид или тип воздушного судна без указания силовой установки;
в свидетельство внешнего пилота вносится тип, вид, класс беспилотного летательного аппарата.
Записи в разделе "Ratings" свидетельства авиационного персонала заверяются подписью должностного лица уполномоченной организации и печатью (при наличии) уполномоченной организации, за исключением свидетельств авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации, записи в которых заверяются подписью должностного лица некоммерческой организации и печатью (при наличии) некоммерческой организации.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (AML) и свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлҰгких ВС (LAML) включает в себя следующие категории:
1) Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (AML):
Категория A;
Категория B1;
Категория B2;
Категория C;
Категории А и В1 подразделяются на подкатегории относительно комбинаций самолетов, вертолетов, газотурбинных и поршневых двигателей:
A1 и B1.1 – самолеты с газотурбинными двигателями;
A2 и B1.2 – самолеты с поршневыми двигателями;
A3 и B1.3 – вертолеты с газотурбинными двигателями;
A4 и B1.4 – вертолеты с поршневыми двигателями;
Категория С подразделяется на:
Комплексные ВС;
Воздушные суда кроме комплексных.
Категория C применима к самолетам и вертолетам.
Категория B2:
Свидетельство категории В2 применима ко всем ВС;
2) Свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов (LAML):
В3(А) - Негерметичные поршневые самолеты легкой и сверхлегкой авиации с максимальной взлетной массой менее 5700 кг;
B3(MHG) – мотодельтоплан;
B3(AG) – автожир;
В3(S) – планер;
B3(B) – тепловой аэростат.";
пункт 40 исключить:
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Уполномоченная организация приостанавливает действие свидетельства авиационного персонала (решение о признании), в случаях:
1) несоблюдения технологии выполнения работ, влияющих на летную годность воздушного судна;
2) недостаточной профессиональной подготовки, выявленной при проверках;

әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінде қабылданған Халықаралық қысқартуларға сәйкес әуе кемелерінің және қозғалтқыштың түрлері, әуе кемелерінің топтары және/немесе кіші топтары, "В1", "В2" немесе "С" әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал санаттарының бірі көрсетіледі;
жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерге техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігінде күштік қондырғысы көрсетілмей, "В3" санаты, әуе кемесінің түрі немесе типі көрсетіледі;
сыртқы пилоттың куәлігіне пилотсыз ұшу аппаратының типі, түрі, класы енгізіледі;
Авициялық персонал куәліктерінің "Ratings" бөліміндегі жазбалар коммерциялық емес ұйымның лауазымды адамының қолымен және коммерциялық емес ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталатын жеңіл және аса жеңіл авиацияның авиация персоналының куәліктерін қоспағанда, уәкілетті ұйымның лауазымды адамының қолымен және уәкілетті ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігі (AML) және жеңіл және аса жеңіл ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігі (LAML) мынадай санаттарды қамтиды:
1) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігі (AML);
А санаты;
B1 санаты;
B2 санаты;
С санаты.
А және В 1 санаттары ұшақтардың, тікұшақтардың, газ турбиналы және поршенді қозғалтқыштардың комбинацияларына қатысты ішкі санаттарға бөлінеді:
A1 және B1.1 – газ турбиналы қозғалтқыштары бар ұшақтар;
A2 және B1. 2 - поршенді қозғалтқыштары бар ұшақтар;
A3 және B1.3 – газ турбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақтар;
A4 және B1. 4-поршенді қозғалтқыштары бар тікұшақтар.
С санаты мыналарға бөлінеді:
Кешенді ӘК;
Кешенді әуе кемелерден басқа, әуе кемелері.
С санаты ұшақтар мен тікұшақтарға қолданылады.
B2 санаты:
В2 санаттағы куәлік барлық ӘК-де қолданылады;
2) Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігі (LAML);
В3 (А) – максималды ұшу салмағы кемінде 5700 кг болатын жеңіл және аса жеңіл авиацияның герметикалық поршенді ұшақтары;
B3 (MHG) – мотодельтоплан;
B3 (AG) – автожир;
В3(S) – планер;
B3 (B) – жылу аэростаты.";
40-тармақ алып тасталсын;
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Уәкілетті ұйым:
1) әуе кемелерінің ұшу жарамдылығына әсер ететін жұмыс орындау технологиясын сақтамаған;
2) тексеру кезінде анықталған жеткіліксіз кәсіби дайындық болған;

3) разового грубого нарушения установленных требований при обеспечении и выполнении полетов, обслуживании воздушного движения и технического обслуживания;
4) выполнения деятельности, связанной с управлением воздушным судном, техническим обслуживанием воздушных судов, обслуживанием воздушного движения в состоянии алкогольного, наркотического опьянения (их аналогов).
Приостановление действия свидетельства авиационного персонала одновременно приостанавливает действие квалификационных отметок в свидетельствах авиационного персонала.
Срок приостановления действия свидетельства авиационного персонала, не превышает 90 (девяносто) календарных дней со дня вручения акта лицу, чье свидетельство временно приостановлено.";
пункты 57 и 58 изложить в следующей редакции:
"57. Выдача свидетельства после его отзыва проводится в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, не ранее чем 12 месяцев.
58. Замена свидетельства и (или) приложения к нему производится при утере, хищении, порчи, смены фамилии, имени, отчества (при наличии), в том числе при изменении формата свидетельства и других технических причинах.";
приложения 2, 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
приложение 1 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" дополнить приложением 1-1 согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 4 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 11 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств Авиационному персоналу" изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 13 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств Авиационному персоналу" исключить;
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
приложение 10 изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) ұшуды қамтамасыз ету және орындау кезінде, әуе қозғалысына қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету кезінде белгіленген талаптарды бір рет өрескел бұзған;
4) алкогольді, наркологиялық мастық (осыған ұқсас) жағдайында әуе қозғалысын басқаруға, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге байланысты қызметтерін орындаған жағдайларда авиациялық персонал куәлігінің қолданысын тоқтады (тану туралы шешім).
Авиациялық персонал куәлігінің қолданысын тоқтату, осы авиациялық персонал куәліктерінің біліктілік белгілерінің әсерін де сол уақытта тоқтатады.
Куәлігі уақытша тоқтатылған адамға акт ұсынылған сәттен бастап авиациялық персонал куәлігінің қолдану мерзімі күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспауы тиіс.";
57 және 58-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Куәлікті қайтарып алғаннан кейін оны беру осы Қағидаларда көзделген тәртіппен, 12 айдан ерте емес жүргізіледі.
58. Куәлікті және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ауыстырылған, кітап үлгісіндегі куәлік пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырылған кезде жүргізіледі.";
2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 4-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 13-қосымша алып тасталсын;
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес 4-1-қосымшамен толықтырылсын;
6-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 8 января 2025 года № 3
Приложение 2
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Свидетельство авиационного персонала в виде пластиковой карточки
Приложение 2 к приказу
Приложение 3
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Таблица серийных буквенных кодов и цветов свидетельств авиационного персонала
Код (серия)
Специальность
Цвет
Пилоты
ULP (MHG), (AG)
Пилот сверхлегкого воздушного судна (дирижабль, мотодельтаплан, автожир, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы)
бежевый
LAPL(A)
Пилот легкого воздушного судна (самолет, ветролет)
темно-синий
РРL(А)
Частный пилот (самолет)
зеленый
РРL (Н)
Частный пилот (вертолет, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы)
зеленый две полоски темно-серого на белом фоне
СРL(А)
Пилот коммерческой авиации (самолет)
темно-зеленый
СРL(Н)
Пилот коммерческой авиации (вертолет)
темно-зеленый две полоски темно-серого на белом фоне
MPL
пилот многочленного экипажа (самолет)
бордовый
АТРL (А)
Линейный пилот (самолет)
голубой
АТРL(Н)
Линейный пилот (вертолет)
голубой две полоски темно-серого цвета на белом фоне
FBPL
Пилот свободного аэростата
оранжевый
GPL
Пилот планера
белый
Члены летного экипажа
FNL
Штурман
красный
FEL
Бортинженер (бортмеханик)
коричневый
FROL
Бортрадист
черный
Персонал, кроме членов летного экипажа
RPL
Внешний пилот
фиолетовый
AML
Персонал по технического обслуживанию воздушных судов
каштановый
LAML
Персонал по технического обслуживанию воздушных судов легкой и сверхлегкой авиации
каштановый две полоски темно-серого на белом фоне
ТСL
Диспетчер ОВД
желтый
ASOL
Оператор авиационной станции (расположенной на морской установке)
синий
FDL
Сотрудник по обеспечению полетов или полетный диспетчер
бирюзовый
Приложение 3 к приказу
Приложение 4
к Правилам выдачи
и продления срока действия
свидетельств авиационного
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" Наименование подвида государственной услуги:

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
2025 жылғы 8 қаңтардағы
№ 3 бұйрығына
1-қосымша
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Пластикалық карта түріндегі авиация персоналының куәлiгі
бұйрығына
2-қосымша
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Авиация персоналы куәлiктерiнің сериялық әріптік кодтары мен түстерінің кестесі
Коды (сериясы)
Мамандығы
Түсі
Пилоттар
ULP, (MHG), (AG)
Аса жеңілдетілген әуе кемесінің пилоты (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кеме)
сарғыш
LAPL(A)
Жеңілдетілген әуе кемесінің пилоты (ұшақ, тікұшақ)
Қарақоңыр-көк
РРL(А)
Жекеменшік пилот (ұшақ)
жасыл
РРL (Н)
Жекеменшік пилот (тікұшақ, көтерілу күшінің жоғарылау жүйесімен)
Ақ түсте қарақоңыр -сұр екі жолағы бар жасыл
СРL(А)
Коммерциялық авиациясының пилоты(ұшақ)
Қарақоңыр-жасыл
СРL(Н)
Коммерциялық авиациясының пилоты (тікұшақ)
Ақ түсте қара-сұр екі жолағы бар қарақоңыр -жасыл
MPL
көп мүшелі экипажының пилоты (ұшақ)
күрең
АТРL (А)
Желілік пилот (ұшақ)
көгілдір
АТРL(Н)
Желілік пилот (тікұшақ)
Ақ түсте қара-сұр екі жолағы бар көгілдір
FBPL
Аэростат пилоты
қызғылт сары
GPL
Планер пилоты
ақ
Ұшу экипажының мүшелері
FNL
Штурман
қызыл
FEL
бортинженер (бортмеханик)
қоңыр
FROL
Бортрадист
қара
Ұшу экипажының мүшелерінен басқа персоналдар
RPL
Сыртқы пилот
күлгін
AML
Әуе кемелеріне ТҚ персоналы
талшын
LAML
Жеңіл және аса жеңіл авиациясының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы
Ақ түсте қарақоңыр-сұр екі жолағы бар талшын
ТСL
ӘҚҚ диспетчері
сары
ASOL
Авиациялық станциясының операторы (теңіз қондырғысында орналасқан)
көк
FDL
Ұшуларды қамтамсыз ететін қызметкер/ұшу диспетчері
Көгілдір ақық
Бұйрығына
3-қосымша
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
4-қосымша
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1. Выдача свидетельства члена летного экипажа;
2. Выдача свидетельства внешнего пилота;
3. Выдача свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции;
4. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
5. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов;
6. Выдача свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера;
7. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
8. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов;
9. Продление срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера;
10. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа;
11. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота;
12. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции;
13. Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
14. Замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги:
1) государственная корпорация;
2) портал.
3
Срок оказания государственной услуги
Со дня поступления документов в Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги: электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
выдача свидетельства авиационному персоналу;
продление срока действия свидетельства авиационного персонала;
внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок;
замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему;
уведомление об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
В соответствии с Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя, государственной корпорации и объектов информации

1. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігін беру;
2. Сыртқы пилот куәлігін беру;
3. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін беру;
4. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру;
5. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру;
6. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін беру;
7. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
8. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
9. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
11. Сыртқы пилоттың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
12. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
13. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу;
10. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
14. Авиация персоналының куәлігін және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша: 1) Мемлекеттік корпорация; 2) портал.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамына құжаттар келіп түскен күннен бастап – 15 (он бес) жұмыс күні;
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша: электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
авиация персоналына куәліктер беру;
авиациялық персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту;
куәлікті және (немесе) оған қосымшаны жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегін, атын, әкесінің атын ауыстырған (бар болса), кітап үлгісіндегі куәлікті пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде ауыстыру;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем ставкаларына сәйкес.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) уполномоченной организации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 08.30 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
2) государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва на обед, в субботу с 9.00 до 13.00 часов за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан; государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
8.1. Выдача свидетельства члена летного экипажа:
8.1.1. для получения свидетельства члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы: в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL, заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов об окончании АУЦ с приложением сертификата об успешной сдаче теоретических экзаменов;

1) уәкілетті ұйымға – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08:30-ден 17.30-ға дейін.
2) мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін түскі үзіліссіз, сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша электрондық кезек тәртібімен, жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы "броньдауға" болады;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
8.1. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігін беру:
8.1.1. ұшу экипажы мүшесінің куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) ұшқышының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты арттыру жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың осы тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (ЖСН, Тегі, Аты және әкесінің аты (бар болса) ағылшын тілінде баспа әріптерімен көрсетілген);
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL жеңіл әуе кемесі (ұшақтың, тікұшақтың) пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің куәліктеріне қатысты осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес өтініш FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
теориялық емтихандарды табысты тапсырғаны туралы сертификатты қоса бере отырып, АОО бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;

копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление на членов летного экипажа, по форме, согласно приложению 7 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги заверенное подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;
копию паспорта для граждан других стран;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (для членов летного экипажа, выполняющего международные полеты);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок; копию летной книжки;
заполненный лист соответствия, зачет воинского учета по форме, согласно приложению 8 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги (для прибывших из государственной авиации); оригинал свидетельства членов летного экипажа (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, утверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.2. Выдача свидетельства внешнего пилота:
8.2.1. для получения свидетельства внешнего пилота заявитель предоставляет следующие документы:
заявление согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов об окончании АУЦ или авиационного учебного заведения;
представление для авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации; две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок; копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства).

осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұшу экипажының мүшелеріне ұсыным;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (халықаралық ұшуды орындайтын ұшу экипажының мүшелері үшін);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
ұшу кітапшасының көшірмесі;
толтырылған сәйкестік парағы, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери есепке алуды есепке алу (Мемлекеттік авиациядан келгендер үшін);
ұшу экипажы мүшелері куәлігінің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.2. Сыртқы пилот куәлігін беру:
8.2.1. сыртқы пилот куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО немесе авиациялық оқу орнын бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін ұйымның қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұсыным;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).

8.3. Выдача свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции:
8.3.1. для получения свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление для авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации; копии документов об окончании АУЦ;
копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата (для диспетчера ОВД); копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при обеспечении международных полетов);
копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.4. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:
8.4.1. для получения свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию сертификата об успешном завершении первоначальной подготовки в АУЦ либо копию сертификата(-ов) об успешной сдаче теоретических экзаменов по модульной программе, срок которых не превышает 10 лет от даты выдачи сертификата, если кандидат ранее не имел данное свидетельство;
копию документа об образовании; копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копия оценочного листа практической стажировки по категории А/В1/В2;

8.3. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін беру:
8.3.1. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұсыным;
АОО бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі (ӘҚҚ диспетчері үшін);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (халықаралық ұшуларды қамтамасыз ету кезінде);
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.4. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру:
8.4.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (ЖСН, Тегі, Аты және әкесінің аты (бар болса) ағылшын тілінде баспа әріптерімен көрсетілген);
АОО - да бастапқы даярлықты сәтті аяқтағаны туралы сертификаттың көшірмесі не егер үміткерде бұрын осы куәлік болмаған болса, мерзімі сертификат берілген күннен бастап 10 жылдан аспайтын модульдік бағдарлама бойынша теориялық емтихандарды сәтті тапсырғаны туралы сертификаттың (сертификаттардың) көшірмесі;
білім туралы құжаттың көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналының көшірмесі;
А/В1/В2 санаты бойынша практикалық тағылымдаманың бағалау парағының көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке деректері;

две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа о прохождении обучения по программе "Казахстанское и международное авиационное законодательство" (соответствующего программе модуля 10RK Типовых программ) в случае предоставления сертификата о сдаче теоретических экзаменов по модульной программе в признанных иностранных АУЦ;
копию паспорта для граждан других стран;
оригинал свидетельства и приложения к нему (пункт XV) (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.5. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов:
8.5.1. для получения свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию сертификата об успешном завершении первоначальной подготовки в АУЦ либо копию сертификата(-ов) об успешной сдаче теоретических экзаменов по модульной программе, срок которых не превышает 10 лет от даты выдачи сертификата, если кандидат ранее не имел данное свидетельство;
копию документа об образовании;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа о прохождении обучения по программе "Казахстанское и международное авиационное законодательство" (соответствующего программе модуля 10RK Типовых программ) в случае предоставления сертификата о сдаче теоретических экзаменов по модульной программе в признанных иностранных АУЦ;
копию паспорта для граждан других стран;
представление и решение постоянно действующей квалификационной комиссии некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов (далее – некоммерческая организация);
оригинал свидетельства (при замене свидетельства);
8.6. Выдача свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера:
8.6.1. для получения свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию документа об окончании АУЦ;
представление для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с объективными данными, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;

екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
"Қазақстандық және халықаралық авиациялық заңнама" бағдарламасы бойынша оқығаны туралы құжаттың көшірмесі (Үлгілік бағдарламалардың 10RK модулінің бағдарламасына сәйкес келетін), танылған шетелдік АОО-да базалық білімнің теориялық емтихандарын тапсыру туралы сертификат берілген жағдайда;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ) (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.5. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру:
8.5.1. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО - да бастапқы даярлықты сәтті аяқтағаны туралы сертификаттың көшірмесі немесе сертификат берілген күннен бастап 10 жылдан аспайтын модульдік бағдарлама бойынша теориялық емтихандарды сәтті тапсырғаны туралы сертификаттың (сертификаттардың) көшірмесі;
білім туралы құжаттың көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналының көшірмесі;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
"Қазақстандық және халықаралық авиациялық заңнама" бағдарламасы бойынша оқығаны туралы құжаттың көшірмесі (Үлгілік бағдарламалардың 10RK модулінің бағдарламасына сәйкес келетін) , танылған шетелдік АОО-да базалық білімнің теориялық емтихандарын тапсыру туралы сертификат берілген жағдайда;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдардың (бұдан әрі – коммерциялық емес ұйым) тұрақты жұмыс істейтін Біліктілік комиссиясының ұсынысы және шешімі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).
8.6. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін беру:
8.6.1. ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО аяқталғаны туралы құжаттың көшірмесі;
азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған объективті деректері бар осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін ұсыну;

две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства).
8.7. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:
8.7.1. для продления срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложение к нему (пункт XV).
8.8. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов:
8.8.1. для продления срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление и решение постоянно действующей квалификационной комиссии некоммерческой организации;
оригинал свидетельства.
8.9. Продление срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера:
8.9.1. для продления срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
оригинал свидетельства.
8.10. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа:
8.10.1. для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельство члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы:
заявление:
в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки;

екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).
8.7. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.7.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
куәліктің түпнұсқасы және оған қосымша (XV тармақ).
8.8. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.8.1. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
коммерциялық емес ұйымның тұрақты жұмыс істейтін Біліктілік комиссиясының ұсынысы және шешімі;
куәліктің түпнұсқасы және оған қосымша (XV-тармақ).
8.9. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.9.1. ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
көрсетілген еркін нысандағы өтініш (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай), сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы.
8.10. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.10.1. ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) пилотының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты PPL жеке пилоттық жобасы (көтеру күшін ұлғайту жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL (ұшақ, тікұшақ) жеңіл әуе кемесінің пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің ЖСН көрсетілген еркін нысандағы (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) өтініш куәліктеріне қатысты, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімді;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
қайта даярлаудың уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;

копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета (LPС) по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копию соответствующего медицинского сертификата;
копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.10.2. для продления срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы:
заявление:
в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL, заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности;
копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета (LPС) по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня инструкторов (при необходимости);
копию соответствующего медицинского сертификата; копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.

осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.10.2. ұшу экипажы мүшесінің куәлігіндегі біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) пилотының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты арттыру жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктеріне қатысты;
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL жеңіл әуе кемесінің (ұшақтың, тікұшақтың) пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) еркін нысандағы өтініш куәліктеріне қатысты, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
нұсқаушылардың кәсіби деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері (қажет болған жағдайда);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.10.3. для внесения или продления срока действия специальной отметки о знании языка, используемого в радиотелефонной связи в свидетельстве членов летного экипажа, заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи; копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему.
8.11. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота:
8.11.1. для внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копию соответствующего медицинского сертификата;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания профессионального уровня по специальности;
копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему.
8.12. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции:
8.12.1. для внесения или продления срока действия квалификационных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копию соответствующего медицинского сертификата (для диспетчера ОВД);
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности; копию приложения к свидетельству;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.12.2. для внесения и (или) продления срока действия специальной отметки в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания профессионального уровня инструктора и копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги (при внесении или продлении срока действия специальной отметки инструктора);
копии документов, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при внесении или продлении срока действия специальной отметки о знании языка, используемого в радиотелефонной связи);
копию приложения к свидетельству;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.13.Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:

8.10.3. ұшу экипажы мүшелерінің куәлігінде радиотелефон байланысында пайдаланылатын тілді білуі туралы арнайы белгінің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі.
8.11. Сыртқы пилоттың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.11.1. сыртқы пилоттың куәлігінде біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
уақыт бойынша соңғы қайта даярлау курстарынан өткенін немесе мамандығы бойынша кәсіби деңгейін қолдағанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі.
8.12. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.12.1. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік белгілерін енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі (ӘҚҚ диспетчері үшін);
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәлікке қосымшаның көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.12.2. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне арнайы белгінің қолданылу мерзімін енгізу және (немесе) ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
ЖСН көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
нұсқаушының қайта даярлау немесе кәсіби деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын
құжаттардың көшірмелері және осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі (нұсқаушының арнайы белгісінің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту кезінде);
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (радиотелефон байланысында пайдаланылатын тілді білуі туралы арнайы белгіні енгізу немесе оның қолданылу мерзімін ұзарту кезінде);
куәлікке қосымшаның көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу:

8.13.1. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке.
Допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченной организацией применительно к той организации ТО и РАТ, которая ее проводит;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.13.2. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" категории "С" заявитель предоставляет следующие документы: заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3 (для первой записи категории "С"), а для каждой последующей записи по категории "С" – сертификаты, доказывающие обучение на затребованный тип воздушного судна по уровню 1 (общий ознакомительный курс с воздушным судном).
Если претендент на категорию "С" получает данную квалификационную отметку через категории "В1" или "В2" того же типа воздушного судна и двигателя, которые уже внесены в свидетельство, предоставление отдельного сертификата о прохождении теоретического обучения не требуется;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.13.3. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полный рейтинг подгруппы 2а, 2b и 2с в группе 2 по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему
перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемого рейтинга полной подгруппы в группе 2 и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке (OJT);
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.

8.13.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "В" немесе "В2" санаттары бойынша "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
әуе кемелерінің, қозғалтқыштың үлгілерін және куәліктің санатын көрсете отырып, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
әуе кемесінің үлгісіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінің өткені туралы құжаттардың көшірмелері, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалар. Егер сертификатты уәкілетті ұйым оны жүргізетін ТҚК және АТҚ ұйымына қатысты мақұлдаса, практикалық тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификат беруге жол беріледі;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.2. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "С" санатындағы "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
әуе кемелерінің, қозғалтқыштың үлгілерін және куәліктің санатын көрсете отырып, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің үлгісінде оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері ("С" санатының бірінші жазбасы үшін), ал "С" санаты бойынша әрбір кейінгі жазба үшін-1-деңгей бойынша әуе кемесінің талап етілген үлгісіне оқытуды дәлелдейтін сертификаттар (әуе кемесімен жалпы таныстыру курсы). Егер "С" санатына үміткер осы біліктілік белгісін куәлікке енгізілген әуе кемесінің және қозғалтқыштың сол үлгісіндегі "В1" немесе "В2" санаттары арқылы алса, теориялық оқытудан өткені туралы Жеке сертификат ұсыну талап етілмейді;
ТҚК және АТЖ ұйымындағы жұмыс тәжірибесін немесе мемлекеттік авиацияда немесе әуе кемелерін шығару кезінде алынған тәжірибені растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.3. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "Ratings" бағанында "В1" немесе "В2" санаттары бойынша 2-топтағы 2а, 2b және 2с кіші топтарының толық рейтингі біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2-топтағы толық кіші топтың сұратылған рейтингі және куәліктің санаты көрсетілген өтініш;
әуе кемесінің типіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінен өткендігі туралы құжаттардың, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалардың (OJT) көшірмелері. Тәжірибелік тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификатты, егер сертификатты Уәкілетті ұйым оны өткізетін ӘКЖ және ТҚК ұйымына қатысты мақұлдаған болса, ұсынуға жол беріледі;
Осы кіші топта ұсынылған кемінде 3 әуе кемесінің практикалық тәжірибесін растайтын құжат;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.13.4. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной подгруппы 2а, 2b и 2с в группе 2 по категории "С" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой подгруппы в группе 2 и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3 как минимум по 3-м типам воздушного судна, представленным в этой подгруппе;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.13.5 для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной группы 3 по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой полной группы 3 и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке (OJT);
допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченной организацией применительно к той организации ТО и РАТ, которая ее проводит;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.13.6 "для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной группы 3 по категории "С" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой полной группы 3 и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.

8.13.4. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне 2а, 2b және 2с толық кіші тобының "Ratings" бағанында "С" санаты бойынша 2-топта біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2-топта сұратылған кіші топты және куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
осы кіші топта ұсынылған әуе кемесінің кемінде 3 типі бойынша 3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің типіне оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері;
ӘКЖ және ТҚК ұйымдарындағы жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
8.13.5 әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "В1" немесе "В2" санаттары бойынша 3-топтың "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сұрау салынатын 3-топ пен куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
әуе кемесінің типіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінен өткендігі туралы құжаттардың, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалардың (OJT) көшірмелері. Тәжірибелік тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификатты, егер сертификатты Уәкілетті ұйым оны өткізетін ТҚК және РАТ ұйымына қатысты мақұлдаған болса, ұсынуға жол беріледі;
әуе кемелерінің осы тобында ӘК-де жұмыс істеудің практикалық тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.6 әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "С" санаты бойынша 3-топтың "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады: осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сұрау салынатын 3-топ пен куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің типіне оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері;
әуе кемелерінің осы тобындағы ӘК-де жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.13.7. для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов (LAML) заявитель предоставляет в некоммерческую организацию следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копии документов, подтверждающих прохождение обучения в АУЦ на тип или вид воздушных судов;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов оформляемого по форме согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждающих опыт работы; копию акта проверки уровня квалификации персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов категории "В3";
копию документа о прохождении обучения по программе "Возможности человека, применительно к техническому обслуживанию воздушных судов" (соответствующего программе модуля 9 Типовых программ).
8.14. Замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему.
8.14.1. при утере, хищении и порчи свидетельства заявитель представляет документы в соответствии с установленным перечнем на получение соответствующего свидетельства авиационного персонала и электронную копию сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.14.2. при смене фамилии, имени, отчества (при наличии), в том числе при изменении формата действующего свидетельства и других технических причинах заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию паспорта для граждан других стран;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото) или цифровое фото (3,5*4,5 см., не менее 413*531 (пикселей)) при замене на свидетельство в виде пластиковой карточки;
электронная копия образца личной подписи при замене на свидетельство в виде пластиковой карточки;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 7058) , квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 763 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 8786), Правилам сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 115 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за 10486), Правилам документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 33339), Правилам тестирования на определение уровня владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 сентября 2013 года № 748 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 8783), Правил профессиональной подготовки авиационного персонала, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 159 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 10562), Правилами определения уровня квалификации авиационного персонала, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 517, Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8785), Правилами медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 15325), а также требованиям, установленным настоящими Правилами и Типовыми программами;
в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.

8.13.7. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың (LAML) куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін өтініш беруші коммерциялық емес ұйымға мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
әуе кемелерінің үлгісіне немесе түріне АОО-да оқудан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
жұмыс тәжірибесін растайтын, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделетін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналы парақтарының көшірмесі;
"В3" санатындағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың біліктілік деңгейін тексеру актісінің көшірмесі;
"|Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қатысты адамның мүмкіндіктері" бағдарламасы бойынша оқытудан өткені туралы құжаттың (Үлгілік бағдарламалардың 9-модулінің бағдарламасына сәйкес келетін) көшірмесі.
8.14. кітап үлгісіндегі куәлікті пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
8.14.1. куәлікті жоғалтқан, ұрлаған және бүлдірген кезде өтініш беруші авиация персоналының тиісті куәлігін алуға белгіленген тізбеге сәйкес құжаттарды және мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесін ұсынады.
8.14.2. Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) өзгерген кезде, оның ішінде қолданыстағы куәліктің форматы өзгерген және басқа да техникалық себептер болған кезде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
куәліктің және (немесе) оған қосымшаның түпнұсқасы;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қарап тұрған адамның оң жағында бұрышы бар) немесе сандық фотосурет (3,5*4,5 см., кемінде 413*531 (пиксель)) ;
пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде жеке қолтаңба үлгісінің электрондық көшірмесі;
Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау; көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі № 339-IV Заңының талаптарына, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7058 болып тіркелген) белгіленген біліктілік талаптарына, біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 763 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8786 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 115 бұйрығымен Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларына, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 25 қыркүйектегі № 748 бұйрығымен бекітілген Радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейін айқындауға арналған тест қағидаларына, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15600 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасының, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген), сондай-ақ осы Қағидаларда және үлгілік бағдарламаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс;
көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған;
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне ауысып, қажетті құжатты таңдау қажет.

1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в государственной корпорацию – 20 (двадцать) минут.
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в государственной корпорации – 30 (тридцать) минут.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство транспорта Республики Казахстан – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) АО "Авиационная администрация Казахстана" – www.саа.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 4 к приказу
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
Авиационному персоналу"
Форма
Заявление для выдачи свидетельства пилота или внесения квалификационной отметки
1. Данные пилота
Должность………………….. Фамилия …………………….
Имя …………………………………..Отчество (при его наличии)
ФИО латинскими печатными буквами
(в соответствии с документами удостоверяющими личность)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Дата рождения (день, месяц, год) …………………….. Национальность…………………………..
Место рождения……………………………..
Страна …………… …………
Номер телефона…………………
E-mail:…………………………………………………………………
Индивидуальный идентификационный номер…………………………………………………
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона
Республики Казахстан "О государственных услугах"
" … "_ 20 … год
(подпись) (дата)
2. Адрес для корреспонденции
Почтовый адрес………………………………………………………
Почтовый индекс………………………
3. Медицинская пригодность (заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
4. Данные свидетельства пилота (при наличии)
Орган, выдавший свидетельство
Вид свидетельства
Номер свидетельства
Срок действия свидетельства
5. Квалификационная отметка (заполняется заявителем)
Квалификационная отметка
Пилот (SP) или Пилот многочленного экипажа (MP)
Дата тестирования
Дата теста полета по приборам (IR) (если применимо)
Срок действия квалификационной отметки
Вид свидетельства экзаменатора, ФИО
6. Выдача свидетельства.: ☐ Свидетельства линейного пилота ATPL (самолеты) ☐ Свидетельства линейного пилота ATPL (вертолеты) ☐ Свидетельства коммерческого пилота СPL (самолеты) ☐ Свидетельства коммерческого пилота СPL (вертолеты) ☐ Свидетельства пилота MPL ☐ Свидетельства частного пилота РPL (самолеты) ☐ Свидетельства частного пилота РPL (вертолеты) ☐
Первоначальное внесение:
с квалификационной отметкой о классе воздушного судна (просьба указать, включая варианты): ....................: сухопутный (land): гидроплан (sea):
☐ однодвигательный поршневой – SEP (land) ☐ однодвигательный газотурбинный – SET (land) ☐
многодвигательной поршневой – MEP (land) ☐ многодвигательный газотурбиный – MET (land) ☐ IR полет по приборам ☐
c квалификационной отметкой о типе воздушного судна (включая варианты): воздушного судна, сертифицированного для полета с экипажем из двух пилотов:
второй пилот ☐
командир ☐
включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐
воздушного судна с системой увеличения подъемной силы (включая варианты):
☐ воздушного судна с системой увеличения подъемной силы (включая варианты):
SP (A) – самолет с одним пилотом ☐
SP (H) – вертолет с одним пилотом ☐
включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐
MPA – пилот многочленного экипажа самолета ☐
MPH – пилот многочленного экипажа вертолета ☐
включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐
Летный инструктор: FI (A) самолет; ☐ FI (H) вертолет; ☐ TRI(A) инструктор по типу самолета; ☐ TRI(H) инструктор по типу вертолета; IRI (A) инструктор инструментального рейтинга (самолет); IRI (H) инструктор инструментального рейтинга (вертолет) ☐

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
2) мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайлары мына интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі – www.transport.gov.kz "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ – www.саа.gov.kz "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8-800-080-7777.
бұйрығына
4-қосымша
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Пилот куәлігін беру немесе біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш
1. Пилоттың деректері
Лауазымы …………………………..………………..….. Тегі …………………….……………. Аты ………………………………….. Әкесінің аты (бар болса)…………………………………
ТАӘ латын баспа әріптерімен (жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Туылған күні (күні, айы, жылы) ……………………………..
.Ұлты …………………………..
Туған жері ……………………………..…..
Ел ……………………………………………..……
…………………………………………………………………………..……
Телефон нөмірі ……………………………
………………………..
E-mail:………………………………………………………………………………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі………….……………………………………………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін_______________________
20____жыл "___" _____________________________(күні) (қолы)
2. Хат-хабар үшін мекенжай
Пошталық мекенжайы ………………………………………………………
Пошталық индексі ………………………
3. Медициналық жарамдылығы (өтініш беруші толтырады)
Медициналық сертификат класы
Соңғы медициналық тексеру күні
Мерзімінің аяқталу күні
4. Пилот куәлігінің деректері (болған жағдайда)
Куәлікті берген орган
Куәліктің түрі
Куәліктің нөмірі
Куәліктің қолданылу мерзімі
5. Біліктілік белгісі (өтініш беруші толтырады)
Біліктілік белгісі
Пилот немесе көпмүшелі экипаж пилоты (MP)
Тестілеу күні
Аспаптар бойынша ұшу тестінің күні (IR) (егер қолданылса)
Біліктілік белгісінің қолданылу мерзімінің аяқталу күні
Емтихан алушы куәлігінің нөмірі және оның аты-жөні
6. Куәліктің түрлері
ATPL желілік пилотының куәліктері (ұшақтар) ☐
ATPL желілік пилотының куәлігі (тікұшақтар) ☐
Коммерциялық пилотының куәлігі СPL (ұшақтар) ☐
Коммерциялық пилотының куәлігі СPL (тікұшақтар) ☐
MPL пилотының куәліктері ☐
Жеке пилотының куәлігі РPL (ұшақтар) ☐
РPL жеке пилотының куәліктері (тікұшақтар) ☐
………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
6А. Біліктілік / арнайы белгі енгізуге өтініш (өтініш беруші толтырады)
Мен бастапқы бастапқы енгізуге өтініш беремін:
• әуе кемесінің класы туралы біліктілік белгісі бар (нұсқаларды көрсете отырып):
- құрлықтық (land):
- гидроплан (sea):
бір моторлы поршеньді – SEP (land)
бір қозғалтқышты газ турбиналы – SET (land)
көп қозғалтқышты поршень – MEP (land)
көп қозғалтқышты газ турбинасы – MET (land)
- IR - аспаптар бойынша ұшу
әуе кемесінің типі туралы біліктілік белгісі бар (нұсқаларды қоса алғанда):
• екі ұшқыш экипажымен ұшуға сертификатталған әуе кемесі:………………………………………………………………………………..…
екінші пилот
командир
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
• көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі (нұсқаларды қоса алғанда): ………………………………………………………………………………………………
SP (A) - бір пилот бар ұшақ
SP (H) - бір пилот бар тікұшақ
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
MPA - ұшақтың көп мүшелі экипажының пилоты
PH - тікұшақтың көп мүшелі экипажының пилоты
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
Ұшу нұсқаушысы:
• FI (A) ұшақ
• FI (H) тікұшақ
• TRI (A) ұшақ типі бойынша нұсқаушы
• TRI (H) тікұшақ типі бойынша нұсқаушы
• IRI (A) аспаптық рейтинг нұсқаушысы
(ұшақ)
• IRI (H) аспаптық рейтинг нұсқаушысы
(тікұшақ)
• FNI штурман – нұсқаушы
• FEI – бортинженер (бортмеханик) – нұсқаушы

7. Подтверждение или тестирование при первоначальной выдаче свидетельства или квалификационной отметки.
Я завершил тест проверки навыков для выдачи вышеуказанного класса воздушного судна ☐ или квалификационной отметки о типе воздушного судна ☐; включая квалификационную отметку полетов по приборам IR ☐ Дата проверки навыков:..................;
Тип и регистрация воздушного судна: ...............................................................................
Идентификационный номер комплексного тренажера......................……………………….
Фамилия …………………. Имя …………………Отчество (при его наличии) экзаменатора :..........................
Номер экзаменатора:………
Акт летной проверки от "__" _________202___ года прилагается
8. Заявление на продление квалификационной отметки (заполняется заявителем)
Я подаю заявку для продления квалификационной отметки: по типу воздушного судна (необходимо прописать) ☐ ……….; воздушного судна, сертифицированного для полета с экипажем из двух пилотов: второй пилот☐ командир☐ включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐ воздушного судна с системой увеличения подъемной силы (включая варианты): SPA; SPH – самолет или вертолет с одним пилотом ☐ включая допуск к полетам по приборам (IR)
MPA; MPH – пилот многочленного экипажа самолета или вертолета☐ включая допуск по приборам (IR) ☐
по классу воздушного судна (необходимо прописать) ☐…….
сухопутный (land): гидроплан (sea):
☐ однодвигательный поршневой – SEP (land) ☐ однодвигательный газотурбинный – SET (land) ☐
многодвигательной поршневой – MEP (land) ☐ многодвигательный газотурбиный – MET (land) ☐ IR полет по приборам ☐
Летный инструктор: FI (A) самолет; ☐ FI (H) вертолет; ☐ TRI(A) инструктор по типу самолета; ☐ TRI(H) инструктор по типу вертолета; IRI (A) инструктор инструментального рейтинга (самолет); IRI (H) инструктор инструментального рейтинга (вертолет) ☐
9. Подтверждение проверки квалификации (заполняется заявителем)
Я прошел квалификационную проверку на продление
вышеуказанного класса воздушного судна ☐ или квалификационной отметки ☐, включая IR ☐
Дата проверки квалификации: ............................ …
Тип и регистрация воздушного судна: ...................,
Идентификационный номер (FSTD): ..............................................
Фамилия имя отчество (при его наличии) экзаменатора: .............................................
Номер экзаменатора: ______________________________________________________________________
Акт летной проверки от "__"______202_года прилагается
Примечание:
Заявители уведомляются о том, что квалификационная/специальная отметки не будут продлеваться до тех пор, пока соответствующая форма акта (отчета) экзаменатора не будет получена.

7. Куәлікті немесе біліктілік белгісін бастапқы беру кезінде растау немесе тестілеу
Мен жоғарыда аталған әуе кемесінің класын беру дағдыларын тексеру тестін аяқтадым ☐
немесе әуе кемесінің типі туралы біліктілік белгісін ☐
IR аспаптары бойынша ұшулардың біліктілік белгісін қоса алғанда ☐
Дағдыларды тексеру күні ………………………………………………………………………..;
Әуе кемесінің типі және тіркелуі................................................................................................;
Кешенді тренажердің сәйкестендіру нөмірі……………………………………………………;
Емтихан алушының аты-жөні: ..................................... Емтихан алушының нөмірі…………………
20___жылғы____________ "____" ұшу тексеру актісі (қоса беріледі)
8. Біліктілік белгісін ұзартуға өтініш (өтініш беруші толтырады)
Мен біліктілік белгісін ұзарту үшін өтініш беремін:
• * әуе кемесінің типі бойынша (жазу қажет)
……………………………………………………………………………………………
- екі пилоттан тұратын экипажбен ұшуға сертификатталған әуе кемесі:
екінші пилот
командир
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
• * көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі (нұсқаларды қоса алғанда):
SPA; SPH – бір ұшқышы бар ұшақ немесе тікұшақ
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
MPА; MPH - ұшақтың немесе тікұшақтың көп мүшелі экипажының ұшқышы
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
• әуе кемесінің класы бойынша (жазу қажет)
………………………………………………………………………………………………
- құрлықтық (land):
- гидроплан (sea):
бір моторлы поршеньді – SEP (land)
бір қозғалтқышты газ турбиналы – SET (land)
көп қозғалтқышты поршень – MEP (land)
көп қозғалтқышты газ турбинасы – MET (land)
- IR - аспаптар бойынша ұшу
Ұшу нұсқаушысы:
• FI (A) ұшақ
• FI (H) тікұшақ
• TRI (A) ұшақ типі бойынша нұсқаушы
• TRI (H) тікұшақ типі бойынша нұсқаушы
• IRI (A) аспаптық рейтинг нұсқаушысы
(ұшақ)
• IRI (H) аспаптық рейтинг нұсқаушысы
(тікұшақ)
• FNI штурман – нұсқаушы
FEI – бортинженер (бортмеханик) – нұсқаушы
9. Біліктілікті тексеруді растау (өтініш беруші толтырады)
Мен біліктіліктің қолданылу мерзімін ұзарту үшін тексеруден өттім
• жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класы ☐ немесе
• біліктілік белгісі ☐, соның ішінде IR ☐
Біліктілікті тексеру күні….:............................................................................................................
Әуе кемесінің типі және тіркелуі:..................................................................................................
Сәйкестендіру нөмірі (FSTD):……................................................................................................
Емтихан алушының тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда):
………………………………………................................................................................................
Емтихан алушының нөмірі:……………............................................................................................................................
20_____ жылғы____________ "_______" ұшуды тексеру актісі қоса беріледі
Ескерту:
Өтініш берушілерге біліктілік/арнайы белгілер емтихан алушы актісінің (есебінің) тиісті нысаны алынғанға дейін ұзартылмайтыны туралы хабарланады.

10. Декларация заявителя (заполняется заявителем)
1) Я заявляю, что информация, предоставленная в этой форме, верна.
2) Я полностью рассмотрел все руководящие указания и представил все необходимые документы для подачи заявки.
Подпись:………………….. "___"_________________20 ___год
11. Разрешение уполномоченной организации (заполняется уполномоченной организацией)
1.Документы по заявке соответствуют: свидетельство ☐;
квалификационная отметка ☐; специальная отметка☐; могут быть выданы. Свидетельство ☐, квалификационная отметка ☐, специальная отметка ☐, которая выдается ____________________________________.
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю. Отсутствующая документация: _________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)) (должность) (подпись) должностного лица
уполномоченной организации, проводившего проверку документов
12. Выдача уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
Выдано: ☐ Свидетельство ____________ Дата истечения срока действия _____ ☐
Квалификационная отметка______________ Дата истечения срока действия _____ ☐
Специальная отметка☐ _______________Дата истечения срока действия _____ ☐
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (должность) (подпись) подписывающего лица
управления выдачи свидетельств авиационному персоналу
уполномоченной организации "___" 20 год
Приложение 5 к приказу
Приложение 1-1
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Заявление
Данные заявителя
1. Фамилия …………………….
Имя ………………………………….. Отчество ……………………………………
(при его наличии)
2. ФИО латинскими печатными буквами
(в соответствии с документами удостоверяющими личность)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
3. ИИН…………………………………………………
4. Дата рождения (день, месяц, год) ……………………..
5. Номер телефона…………………
6. E-mail:…………………………………………………….
7. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона
Республики Казахстан "О государственных услугах"
(подпись)
8.
Выдача свидетельства пилота сверхлегкого воздушного судна.
Получение свидетельства внешнего пилота.
Получение свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции.
Получение свидетельства, сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера
Замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему.
Причина замены:
" … "_ 20 … год
(подпись) (дата)
Приложение 6 к приказу
Приложение 4
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Акт проверки уровня квалификации для пилотов самолета
Акт проверки уровня квалификации для владельцев свидетельств пилота многочленного экипажа/линейного пилота, квалификационных отметок по типу и классу, а также проверка уровня квалификации по приборам
Skill Test/LPC (Proficiency Check Form)
for MPL, ATPL, Type and Class Ratings, and Proficiency check for IRs
Персональные данные заявителя
(заполнять ПЕЧАТНЫМИ БУКВАМИ)/
Applicant's Personal Particulars
(BLOCK CAPITALS)
Имя и Фамилия Заявителя/Applicant`s Full Name:
Дата рождения:/
Date of birth:
Вид свидетельства и номер:/ Licence Type & Number:
Выдан авиационной властью:/
Issuing Authority:
Дата выдачи:/ Date of Issue:
Рейтинг:/ Rating held:
Действителен до:/ Rating valid until:
Общий налет часов:/ Total flight hours:
Подпись пилота:/ Pilot’s Signature:
Адрес проживания:/ Address:
Имя и Фамилия другого пилота:/Other Pilot’s Name:
Проверка уровня квалификации/Proficiency Check
*Командир/
PIC □
*Второй пилот/
FO □
*Инструктор/
TRI □
SFI □
Раздел/Section
1
2
3
4
5
6
Количество незачетов/ Amount of failed items:
Результат проверки уровня квалификации/
Result of Proficiency Check
□ прошел/ □частично прошел/ □ не прошел/ pass* partial pass* fail*
По результатам проверки уровня квалификации обновлен следующий рейтинг/ As a result of the proficiency check the following rating(s) has been revalidated:
Действителен до/
valid until:
□ по прибору/IR
тип воздушного судна / aircraft type
Примечание/Notes:

10. Өтініш берушінің декларациясы (өтініш берушімен толтырылады)
1) Осы үлгіде ұсынылған ақпараттың дұрыс екенін мәлімдеймін.
2) Мен барлық басқарушы нұсқауларды толығымен қарастырдым және өтінімді алу үшін барлық қажетті құжаттарды ұсындым.
Күні 20____жылғы__________________ "______" Қолы:_____________________________
11. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (уәкілетті ұйыммен толтырылады)
1. Өтінім бойынша құжаттар сәйкес келеді
куәлік
біліктілік белгісі
арнайы белгі
берілуі мүмкін.
Куәлік ☐, біліктілік белгісі ☐, арнайы белгі ☐, беріледі
2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ және ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(құжаттарға тексеру жүргізген уәкілетті ұйымның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (лауазымы) (қолы)
11. Уәкілетті ұйымның беруі (уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілді:
☐ Куәлік ____________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні
☐ Біліктілік белгісі ______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні
☐ Арнайы белгі _______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні
_______________________________ ____________________ ___________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)) (лауазымы) (қолы)
бұйрығына
5-қосымша
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
1-1-қосымша
Нысан
Өтініш
Өтініш берушінің деректері
1.Тегі .........................
Аты ......................................... Әкесінің аты ……………………………………
(бар болса)
2.ТАӘ латын баспа әріптерімен (жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
3.ЖСН…………………………………………………
4.Туған күні (күні, айы, жылы) ..........................
5.Телефон нөмірі…………………
6.E-mail:…………………………………………………….
7."Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
(қолы)
8.
Аса жеңіл әуе кемесінің ұшқыш куәлігін беру.
Сыртқы пилоттың куәлігін алу.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін алу.
Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін алу
Авиация персоналының куәлігін және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру.
Ауыстыру себебі:
20 жылғы "..."_
(қолы) (күні)
бұйрығына
6-қосымша
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
4-қосымша
Нысан
Ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісі
Көпмүшелі экипаж пилоты /желілік пилот куәліктерінің иелері үшін біліктілік деңгейін, типі мен сыныбы бойынша біліктілік белгілерін тексеру актісі, сондай-ақ аспаптар бойынша біліктілік деңгейін тексеру
Skill Test/LPC (Proficiency Check Form) for MPL, ATPL, Type and Class Ratings, and Proficiency check for IRs
Өтініш берушінің жеке деректері
(БАС ӘРІПТЕРІМЕН толтыру)/
Applicant's Personal Particulars
(BLOCK CAPITALS)
Өтініш берушінің аты-жөні /Applicant`s Full Name:
Туған күні:/ Date of birth:
Куәлік түрі және нөмірі:/ Licence Type & Number:
Авиациялық билік берген:/ Issuing Authority:
Берілген күні:/ Date of Issue:
Рейтинг:/ Rating held:
Жарамдылығы:/ Rating valid until:
Жалпы ұшу сағаттары:/ Total flight hours:
Пилоттың қолы:/ Pilot’s Signature:
Тұратын мекен-жайы:/ Address:
Басқа пилоттың аты-жөні:/Other Pilot’s Name:
Біліктілік деңгейін тексеру /Proficiency Check
*Командир/
PIC □
*Екінші пилот/
FO □
*Нұсқаушы/
TRI □
SFI □
Бөлім/Section
1
2
3
4
5
6
Есептелмеген саны / Amount of failed items:
Біліктілік деңгейін тексеру нәтижесі / Result of Proficiency Check
□ өтті/ □жартылай өтті/ □ өткен жоқ/ pass* partial pass* fail*
Біліктілік деңгейін тексеру нәтижелері бойынша келесі рейтинг жаңартылды / As a result of the proficiency check the following rating(s) has been revalidated:
Жарамдылығы / valid until:
□ аспап бойынша /IR
әуе кемесінің түрі / aircraft type
Ескерту /Notes:

Минимум 10 секторов по маршруту в течение последних 12 месяцев в качестве пилота соответствующего вида воздушного судна или один сектор по маршруту с экзаменатором):* /At least 10 route sectors within the last 12 months as a pilot of the relevant type of aeroplane or one route sector accompanied by an examiner):*
□ Да/Yes □ Нет/No
Продление в разделе IX (Казахстан) и XII выполнено вручную/Manual revalidation entry in section IX (Kazakhstan) & XII:*
□ Да/Yes □ Нет/No
Комментарий (касательно проверки уровня квалификации)/ Remarks (concerning the above mentioned proficiency check):
Детали летно-технической характеристики при проведении проверки/ Specifications of practical performance
Полное имя экзаменатора/ Examiner’s Name:
Номер свидетельства/Licence No.:
Место экзаменатора/Examiner’s Seat*:
□ сзади/rear □слева/left □справа/right
*отметьте соответствующий пункт/cross applicable item
Тренажер/Simulator (FSTD):
Идентификационный номер тренажера/FSTD ID:
Эксплуатант тренажера ВС/FSTD
Идентификационный номер воздушного судна эксплуатанта/Aircraft ID Operator:
Место проведения/Location:
Дата/Date:
Подпись экзаменатора/Examiner’s Signature:
Имя и Фамилия Заявителя/Applicant’s Name
Дата/Date
Данную форму и ее содержание не следует видоизменять!
Какие-либо изменения при заполнении приведут к отказу в рассмотрении формы проверки квалификационного уровня / This layout and contents of this form shall not be modified! Modifications will result in refusal of the proficiency check.
O/M: Обязательный/Mandatory ТС/FS: только Тренажер на Самолете/ Flight Simulator only
И.Э.: Инициалы экзаменаторов после успешного завершения/E.I.: Examiner’s initials after successful completion
(*) Пункты, отмеченные звездой, следует отлетать исключительно по приборам./
(*) Starred items shall be flown solely by reference to instruments.

Әуе кемесінің тиісті түрінің пилоты ретінде соңғы 12 ай ішінде маршрут бойынша кемінде 10 сектор немесе емтихан алушымен маршрут бойынша бір сектор:* /At least 10 route sectors within the last 12 months as a pilot of the relevant type of aeroplane or one route sector accompanied by an examiner):*
□ Иә/Yes □ Жоқ/No
IX (Қазақстан) және XII бөлімдерінде ұзарту қолмен орындалды/Manual revalidation entry in section IX (Kazakhstan) & XII:*
□ Иә/Yes □ Жоқ/No
Түсініктеме (біліктілік деңгейін тексеруге қатысты)/Remarks (concerning the above mentioned proficiency check):
Тексеру жүргізу кезіндегі ұшу-техникалық сипаттаманың бөлшектері / Specifications of practical performance
Емтихан алушының толық аты / Examiner’s Name:
Куәлік нөмірі /Licence No.:
Емтихан алушының орны /Examiner’s Seat*: □ артта/rear □сол жақ/left □оң жақ/right
* тиісті тармақты белгілеңіз /cross applicable item
Тренажер/Simulator (FSTD):
Тренажердің сәйкестендіру нөмірі /FSTD ID:
ӘК тренажерын пайдаланушы /FSTD
Пайдаланушының әуе кемесінің сәйкестендіру нөмірі /Aircraft ID Operator:
Өткізу орны /Location:
Күні/Date:
Емтихан алушының қолы/Examiner’s Signature:
Жүктеу
Өтініш берушінің аты-жөні, күні / Applicant’s Name,
Күні/Date____________________________________
____________________________________________________________________
Бұл нысанды және оның мазмұнын өзгертуге болмайды!
Толтыру кезінде қандай да бір өзгерістер біліктілік деңгейін тексеру нысанын қараудан бас тартуға әкеледі / This layout and contents of this form shall not be modified! Modifications will result in refusal of the proficiency check.
М/M: Міндетті /Mandatory ҰТ/FS: тек ұшақтағы Тренажер / Flight Simulator only
Е.И.: сәтті аяқталғаннан кейін Емтихан алушылардың аты-жөндері /E.I.: Examiner’s initials after successful completion
(*) Жұлдызбен белгіленген нүктелерді тек аспаптар бойынша ажырату керек./
(*) Starred items shall be flown solely by reference to instruments.

1. Подготовка к полету/Flight preparation
И.Э./E.I.
1.1
Предполетная подготовка, включая: планирование полета, документацию, метеоинформацию,NOTAMы, расчет массы, центровки самолета и элементов взлета/ Pre-flight including: documentation, weather briefing, NOTAM, mass and balance.
1.2
Проверка готовности воздушного судна к полету, осмотр и обслуживание самолета;/Aeroplane external visual inspection; location of each item and purpose of inspection.
1.3
Внутренний осмотр кабины экипажа/Cockpit inspection
1.4
Использование чеклиста перед запуском двигателей, процедуры запуска двигателей, установка и проверка COM/NAV/Use of checklist prior to starting engines, starting procedures COM/NAV setup and check
О/M
1.5
Выполнение руления в соответствии с инструктажом диспетчерской службы или инструктора/Taxiing in compliance with air traffic control or instructions of instructor
1.6
Подготовка перед взлетом/Before take-off checks О/M
2. Взлеты/Take-offs
И.Э./E.I.
2.1
Взлет в нормальных условиях с различными положениями закрылок, включая взлет без остановки/ Normal take-offs with different flap settings, including expedited take off
2.2*
Взлет по приборам; переход на приборный полет сразу после подъема передней опоры или немедленно после отрыва / Instrument take off; transition to instrument flight is required during rotation or immediately after becoming airborne
2.3
Взлет с боковым ветром (если применимо)/Cross wind take-off (A/C, if practicable)
2.4
Взлет с максимальной взлетной массой (реальная либо имитированная максимальная взлетная масса/Take- off at maximum take -off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
2.5
Взлеты с имитацией отказа двигателя/Take-offs with simulated engine failure
2.5.1
сразу после достижения V2/shortly after reaching V2
2.5.2*
между V1 и V2/ between V1 and V2 ТС/FS only О/M
2.6
Прерванный взлет до достижения V1/Rejected take-off at a reasonable speed before reachingV1 О/M
3. Маневрирование в полете и Процедуры/Flight Manoeuvers and Procedures
И.Э./E.I.
3.1
Развороты с и без спойлеров /Turns with and without spoilers
3.2
Затягивание в пикирование и волновая тряска после достижения критического числа М и летно-технические характеристики воздушного судна (колебания типа "Голландского шага" / Tuck under and Mach buffets after reaching the critical Mach number, and other specific flight characteristics of the aeroplane(e.g. Dutch Roll)
ТС/FS only
3.3
Эксплуатация системы в штатном режиме и управление панелью бортинженера/бортмеханика /Normal operation of systems and controls of engineer's panel
3.4

1. Ұшуға дайындық /Flight preparation
Е.И./E.I.
1.1
Ұшу алдындағы дайындық, оның ішінде: ұшуды жоспарлау, құжаттама, метеоақпарат, NOTAM, салмақты есептеу, ұшақтың және ұшу элементтерінің ортаға дәл келтіру / Pre-flight including: documentation, weather briefing, NOTAM, mass and balance.
1.2
Әуе кемесінің ұшуға дайындығын тексеру, ұшақты қарап-тексеру және оған қызмет көрсету;/Aeroplane external visual inspection; location of each item and purpose of inspection.
1.3
Экипаж кабинасын ішкі қарап-тексеру /Cockpit inspection
1.4
Пайдалану тексеру парағы қозғалтқыштарды іске қоспас бұрын, қозғалтқыштарды іске қосу рәсімдері, орнату және тексеру COM/NAV/Use of checklist prior to starting engines, starting procedures COM/NAV setup and check
О/M
1.5
Диспетчерлік қызметтің немесе нұсқаушының нұсқауына сәйкес рульдеуді орындау /Taxiing in compliance with air traffic control or instructions of instructor
1.6
Ұшу алдындағы дайындық /Before take-off checks О/M
2. Ұшулар/Take-offs
Е.И./E.I.
2.1
Қалыпты жағдайда, тоқтаусыз ұшуды қоса алғанда, жабулардың әртүрлі жағдайларымен ұшу / Normal take-offs with different flap settings, including expedited take off
2.2*
Аспаптар бойынша ұшу; алдыңғы тіректі көтергеннен кейін немесе ажыратқаннан кейін бірден аспаптық ұшуға көшу /Instrument take off; transition to instrument flight is required during rotation or immediately after becoming airborne
2.3
Бүйірлік желмен ұшу (егер қолданылса)/Cross wind take-off (A/C, if practicable)
2.4
Ең жоғары ұшу массасы бар ұшу (нақты немесе имитацияланған ең жоғары ұшу массасы /Take- off at maximum take -off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
2.5
Қозғалтқыштың істен шығуына еліктейтін ұшулар /Take-offs with simulated engine failure
2.5.1
V2 қол жеткізгеннен кейін бірден /shortly after reaching V2
2.5.2*
V1 және V2 арасында/ between V1 and V2 ТС/FS only О/M
2.6
V1 жеткенге дейін үзілген ұшу/Rejected take-off at a reasonable speed before reachingV1 О/M
3. Ұшу кезінде маневр жасау және рәсімдер /Flight Manoeuvers and Procedures
Е.И. /E.I.
3.1
Спойлерлері бар және жоқ бұрылыстар /Turns with and without spoilers
3.2
М критикалық санына және әуе кемесінің ұшу-техникалық сипаттамасына жеткеннен кейін сүңгуге тарту және толқындық сілку ("голланд қадамы" үлгісіндегі тербелістер/ Tuck under and Mach buffets after reaching the critical Mach number, and other specific flight characteristics of the aeroplane(e.g. Dutch Roll)
ТС/FS only
3.3
Жүйені штаттық режимде пайдалану және бортинженер панелін басқару /бортмеханика /Normal operation of systems and controls of engineer's panel
3.4

Эксплуатация следующих систем в нормальных или особых случаях выполнения полета (обязательное прохождение 3 особых случая выполнения полета, указанных в п.3.4.0 по п.3.4.14 включительно) / Normal and abnormal operations of following systems. (A mandatory minimum of 3 abnormal shall be selected from 3.4.0 to 3.4.14 inclusive) О/M
3.4.0
двигатель (при необходимости пропеллер)/ engine (if necessary proppeller)
3.4.1
герметизация и кондиционирование воздуха / pressurisation and air-conditioning
3.4.2
система приемников воздушного давления/ pitot/static system
3.4.3
топливная система/ fuel system
3.4.4
электросистема/ electrical system
3.4.5
гидравлическая система/ hydraulic system
3.4.6
системы управления рулевыми поверхностями и триммирования/ flight control and trim-system
3.4.7
противообледенительная система, обогрев переднего стекла/anti- and de-icing system,Glare shield heating
3.4.8
автопилот/командно-пилотажный прибор/ autopilot/flight director О/M
(single-pilot only)
3.4.9
датчик предупреждения о приближении к режиму сваливания и датчик повышения устойчивости/ stall warning devices or stall avoidance devices, andstability augmentation devices
3.4.10
система предупреждения об опасной близости земли, метеорадар, радиовысотометр, приемоответчик/ ground proximity warning system weather radar, radio altimeter, transponder
3.4.11
радио, навигационное и приборное оборудование/radios, navigation equipment, instruments, flight management systems
3.4.12
шасси и тормозная система/ landing gear and brake system
3.4.13
система закрылков и предкрылков / slat and flap system
3.4.14
вспомогательная силовая установка/auxiliary power unit
3.6
Особые случаи и аварийные процедуры (обязательные 3 п. с п.3.6.1 по п. 3.6.9 включительно) /Abnormal and emergency procedures (A mandatory minimum of 3 items shallbe selected from 3.6.1 to 3.6.9 inclusive)
3.6.1
действия при тушении пожара, такого как пожар двигателя, вспомогательной силовой установки, салона, грузового отсека, кабины экипажа, крыла и включая эвакуацию /fire drills e.g. engine, APU, cabin, cargo compartment, flight deck, wing and electrical fires including evacuation
3.6.2
контроль и удаление дыма / smoke control and removal
3.6.3
отказы двигателя, выключение и повторный запуск на безопасной высоте / engine failures, shut-down and restart at a safe height
3.6.4
аварийный слив топлива (имитация) /fuel dumping (simulated)
3.6.5
сдвиг ветра при взлете/посадке / windshear at take-off/landing ТС/FS only

Ұшуды орындаудың қалыпты немесе ерекше жағдайларында мынадай жүйелерді пайдалану (3.4.0 т.3.4.14 т.бойынша көрсетілген ұшуды орындаудың 3 ерекше жағдайынан міндетті түрде өту)/ Normal and abnormal operations of following systems. (A mandatory minimum of 3 abnormal shall be selected from 3.4.0 to 3.4.14 inclusive) М/M
3.4.0
қозғалтқыш (қажет болған жағдайда пропеллер)/ engine (if necessary proppeller)
3.4.1
тығыздау және ауаны баптау / pressurisation and air-conditioning
3.4.2
ауа қысымын қабылдағыштар жүйесі / pitot/static system
3.4.3
отын жүйесі / fuel system
3.4.4
Электр жүйесі/ electrical system
3.4.5
Гидравликалық жүйесі / hydraulic system
3.4.6
Рульдік беттерді және тримерлерді басқару жүйелері / flight control and trim-system
3.4.7
мұздануға қарсы жүйе, алдыңғы әйнекті жылыту /anti- and de-icing system,Glare shield heating
3.4.8
автопилот /командалық -пилотажды аспап / autopilot/flight director О/M (single-pilot only)
3.4.9
құлату режиміне жақындау туралы ескерту датчигі және орнықтылықты арттыру датчигі / stall warning devices or stall avoidance devices, andstability augmentation devices
3.4.10
жердің қауіпті жақындығы туралы ескерту жүйесі, метеорадар, радиовысотометр, қабылдағыш-жауап бергіш / ground proximity warning system weather radar, radio altimeter, transponder
3.4.11
радио, навигациялық және аспаптық жабдықтар /radios, navigation equipment, instruments, flight management systems
3.4.12
шасси және тежегіш жүйесі / landing gear and brake system
3.4.13
жапқыштар мен қанатшалар жүйесі/ slat and flap system
3.4.14
қосалқы күш қондырғысы /auxiliary power unit
3.6
Ерекше жағдайлар мен авариялық рәсімдер (3.6.1-т.бастап 3.6.9-т.қоса алғанда міндетті)/Abnormal and emergency procedures (A mandatory minimum of 3 items shallbe selected from 3.6.1 to 3.6.9 inclusive)
3.6.1
қозғалтқыштың, қосалқы күш қондырғысының, салонның, жүк бөлігінің, экипаж кабинасының, қанаттың және эвакуацияны қоса алғанда, өрт сөндіру кезіндегі іс-қимылдар /fire drills e.g. engine, APU, cabin, cargo compartment, flight deck, wing and electrical fires including evacuation
3.6.2
түтінді бақылау және жою / smoke control and removal
3.6.3
қозғалтқыштың істен шығуы, қауіпсіз биіктікте өшіру және қайта іске қосу / engine failures, shut-down and restart at a safe height
3.6.4
авариялық отынды төгу (имитация)/fuel dumping (simulated)
3.6.5
ұшу/қону кезіндегі желдің ауысуы / windshear at take-off/landing ТС/FS only

3.6.6
имитация отказа системы герметизация кабины/аварийное снижение/ simulated cabin pressure failure/emergency descent
3.6.7
потеря дееспособности одного из членов экипажа / incapacitation of flight crew member
3.6.8
другие аварийные процедуры предусмотренные руководством по летной эксплуатации данного воздушного судна / other emergency procedures as outlined in the appropriate Aeroplane Flight Manual
3.6.9
бортовая система предупреждения столкновений /ACAS event ТС/FS only
3.7

3.6.6
кабина кысымының төмендеу еліктемесі/төтенше төмендеу / simulated cabin pressure failure/emergency descent
3.6.7
бір экипаж мүшесінің сыртқаттануы/ incapacitation of flight crew member
3.6.8
осы әуе кеменің ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық кезделген басқада апаттық рәсімдер / other emergency procedures as outlined in the appropriate Aeroplane Flight Manual
3.6.9
қақтығысулардан сақтандырудың борттық жүйесі /ACAS event ТС/FS only
3.7

Крутые развороты с креном 45°, 180° на 360° влево и направо /Steep turns with 45° bank, 180° to 360° left and right
3.8
Ранее распознавание и контрмеры при приближении к сваливанию во время взлета, крейсерском полете и посадочной конфигурации/Early recognition and counter measures on approaching stall in take-off, cruising flight and landing configuration
3.8.1
выход из полного сваливания или после активации предупреждающего датчика в наборе высоты и горизонтальном полете и при конфигурации захода на посадку/recovery from full stall or after activation of stall warning device in climb, cruise and approach configuration
3.9
Процедуры при полетах по приборам / Instrument flight procedures

Солға және оңға қарай 45°, 180° 360° тік бұрылыстар /Steep turns with 45° bank, 180° to 360° left and right
3.8
Ұшу, крейсерлік ұшу кезінде құлауға жақындағанда ертерек танып білу және қарсы шаралар және орнату конфигурациясы /Early recognition and counter measures on approaching stall in take-off, cruising flight and landing configuration
3.8.1
толық құлаудан шығу немесе биіктік жинауда және көлденең ұшуда және қонуға кіру конфигурациясы кезінде ескерту датчигін іске қосқаннан кейін/ recovery from full stall or after activation of stall warning device in climb, cruise and approach configuration
3.9
Аспаптар бойынша ұшу кезіндегі рәсімдер/ Instrument flight procedures

3.9.1*
соблюдение маршрутов вылета и прибытия, выполнение указаний диспетчера/Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions О/M
3.9.2*
процедуры зоны ожидания / holding procedures
3.9.3*
точный заход на посадку до достижения высоты принятия решения не менее 60 м. (200футов) Примечание: В соответствии с руководством по летной эксплуатации воздушного судна (РЛЭ), процедур RNP APCH, возможно потребуется использование автопилота или командного пилотажного прибора. При ручном управлении необходимо выбрать процедуры с учетом ограничений (например, выбрать систему посадки по приборам п.3.9.3.1 в соответствии с ограничениями руководства по летной эксплуатации (РЛЭ)/ precision approaches down to a decision height (DH) not less than 60 m (200ft).
Note: According to the AFM, RNP APCH procedures may require the use of autopilot or Flight director. The procedure to be flown manually shall be chosen taking into account such limitations (for example, choose an ILS for 3.9.3.1 in case of such AFM limitation).
3.9.3.1*
в ручном режиме без командно - пилотажного прибора/ Manually, without flight director О/M (skill test only)
3.9.3.2*
в ручном режиме с командно - пилотажным прибором / manually, with flight director
3.9.3.3*
с использованием автопилота / with autopilot
3.9.3.4*
управление в ручном режиме при имитации отказа одного двигателя при заходе на посадку до пролета дальнего привода и до посадки или точки ухода на второй круг / manually, with one engine simulated inoperative before passing the outer marker (OM) until touchdown or through the complete missed approach procedure О/M
3.9.4*
неточный заход на посадку до высоты принятия решения /non-precision approach down to the MDH/A О/M
3.9.5
заход на посадку при полете по кругу /circling approach
4. Процедура ухода на второй круг/Missed Approach Procedures
И.Э./E.I.
4.1*
Уход на второй круг со всеми работающими двигателями* после захода на посадку по ILS при достижении высоты принятия решения / Go-around with all engines operating* after an ILS approach on reaching decision height
4.2
Другие процедуры ухода на второй круг / Other missed approach procedures
4.3*
Уход на второй круг при управлении в ручном режиме с имитацией отказа критического двигателя после достижения высоты принятия решения /Manual go-around with the critical engine simulated inoperative after an instrument approach on reaching DH, MDH or MAPt О/M
4.4
Прерванная посадка на высоте 15 м над порогом взлетно-посадочной полосы и уход на второй круг /Rejected landing at 15m (50 feet) above runway threshold and go-around

3.9.1*
ұшып шығу және келу маршруттарын сақтау, диспетчердің нұсқауларын орындау /Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions О/M
3.9.2*
күту аймағының рәсімдері/ holding procedures
3.9.3*
шешім қабылдау биіктігіне кемінде 60 м (200 фут) жеткенге дейін қонуға нақты кіру. Ескертпе: әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (ҰПН), RNP APCH рәсімдеріне сәйкес автопилотты немесе командалық пилотаждық аспапты пайдалану талап етілуі мүмкін. Қолмен басқару кезінде шектеулерді ескере отырып рәсімдерді таңдау керек (мысалы, жүйені таңдау, ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың (ҰПБ)шектеулеріне сәйкес 3.9.3.1-т. аспаптары бойынша қону/precision approaches down to a decision height (DH) not less than 60 m (200ft). Note: According to the AFM, RNP APCH procedures may require the use of autopilot or Flight director. The procedure to be flown manually shall be chosen taking into account such limitations (for example, choose an ILS for 3.9.3.1 in case of such AFM limitation).
3.9.3.1*
командалық-пилотаж аспабы жоқ қол режимінде / Manually, without flight director О/M (skill test only)
3.9.3.2*
командалық-пилотаждық аспаппен қол режимінде / manually, with flight director
3.9.3.3*
Автопилотты пайдалана отырып / with autopilot
3.9.3.4*
алыс жетектің ұшып өтуіне дейін және қонуға немесе екінші айналымға кету нүктесіне дейін қонуға бет алу кезінде бір қозғалтқыштың істен шығуын имитациялау кезінде қолмен басқару)/ manually, with one engine simulated inoperative before passing the outer marker (OM) until touchdown or through the complete missed approach procedure О/M
3.9.4*
шешімді қабылдау биіктікке дейін анық кірмеуі MDH/A /non-precision approach down to the MDH/A О/M
3.9.5
айналым бойынша қонуға беттеу /circling approach
4. Екінші айналымға қайтып ұшу рәсімі /Missed Approach Procedures
Е.И./E.I.
4.1*
Шешім қабылдау биіктігіне жеткен кезде ILS бойынша қонуға кіргеннен кейін* барлық жұмыс істейтін қозғалтқыштармен екінші айналымға кету / Go- around with all engines operating* after an ILS approach on reaching decision height
4.2
Екінші айналымға кетудің басқа рәсімдері / Other missed approach procedures
4.3*
Шешім қабылдау биіктігіне жеткеннен кейін сыни қозғалтқыштың істен шығуын имитациялай отырып, қолмен режимде басқару кезінде екінші айналымға кету /Manual go-around with the critical engine simulated inoperative after an instrument approach on reaching DH, MDH or MAPt М/M
4.4
Ұшу-қону жолағының шегінен 15 м биіктікте үзілген қону және екінші айналымға кету /Rejected landing at 15m (50 feet) above runway threshold and go-around

5. Посадки/ Landings
И.Э./E.I.
5.1*
Посадка в нормальных условиях с различным положением закрылок/Normal landings*
5.2
Посадка с имитацией заклинившего хвостового стабилизатора при разбалансировке / Landing with simulated jammed horizontal stabiliser in any out-of-trim position ТС/FS
5.3
Посадка с боковым ветром (если применимо)/Crosswind landings (a/c, if practicable)
5.4
Схема движения и посадка без выпущенных или частичного выпущенных закрылков и предкрылков / Traffic pattern and landing without extended or with partly extended flaps and slats
5.5
Посадка с имитацией неработающего критического двигателя/Landing with critical engine simulated inoperative О/M

5. Қонулар/ Landings
Е.И./E.I.
5.1*
Қалыпты жағдайда әр түрлі қақпақтармен отырғызу /Normal landings*
5.2
Теңгерімсіз құйрықты тұрақтандырғышты имитациялаумен қону / Landing with simulated jammed horizontal stabiliser in any out-of-trim position ТС/FS
5.3
Бүйірлік желмен қону (егер қолданылса)/Crosswind landings (a/c, if practicable)
5.4
Шығарылған немесе ішінара шығарылған жапқыштар мен қанаттарсыз қозғалыс сызбасы және отырғызу / Traffic pattern and landing without extended or with partly extended flaps and slats
5.5
Жұмыс істемейтін критикалық қозғалтқышпен қону /Landing with critical engine simulated inoperative О/M

6. Дополнительное разрешение на получение квалификационной отметки для захода на посадку по приборам до высоты принятия решения менее 60 м (200 футов) (КАТ II/III). Примечание: полеты по КАТ II/III должны выполняться в соответствии с Правилами эксплуатации./ Additional authorization on a type rating for instrument approaches down to a decision height (DH) of less than 60m (200 feet) (CAT II III)
Note: CAT II/III operations shall be accomplished in accordance with operational rules.
CAT
II
IIIA
IIIB
6.1
Прерванный взлет при минимальной разрешенной видимости на взлетно-посадочной полосе /
Rejected take- off at minimum authorised RVR ТС/FS О/M
6.2*
Заходы на посадку по ILS /ILS Approaches О/M
6.3*
Уход на второй круг /GO-around О/M
6.4*
Посадка (и) /Landing (s) О/M
Приложение 7 к приказу
Приложение 11
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
Заявление для свидетельства по техническому обслуживанию воздушного судна и действий в отношении свидетельства (впервые/ внесения изменений/продление)
Данные заявителя:
Фамилия …………………….
Имя …………………………………..
Отчество (при его наличии) ……………………
ФИО латинскими печатными буквами
(в соответствии с документами удостоверяющими личность)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Адрес………………… Гражданство ……………… Дата и место рождения ………………………… Индивидуальный идентификационный номер…………………. Тел:…………………….....
E-mail:………………………
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" _____________ "____" __________ 20__год (подпись)
Данные свидетельства AML/LAML (если применимо)
Свидетельство № …… Дата выдачи ……
№ приложения к свидетельству……
Детали о месте работы: Название организации………………. Адрес………………….. Номер одобрительного сертификата организации по техническому обслуживанию воздушного судна Телефон………………… Факс……………
Заявление с целью (отметьте соответствующий бокс):
Первоначальная выдача
Внесение изменений/ дополнений
Продление свидетельства
Рейтинг
А
В1
В2
В3
С
Самолет с газотурбинными двигателями
Самолет с поршневыми двигателями
Вертолет с газотурбинными двигателями
Вертолет с поршневыми двигателями
Авиационное и радиоэлектронное оборудование
Негерметичные поршневые воздушного судна с максимальной массой менее 5700 кг
Тяжелые воздушные судна
Воздушные судна, чем тяжелые
Запись типа воздушного судна / Запись рейтинга/ Снятие ограничений (если применимо):
………………………………….……………………………………………………………………
Выдачи свидетельства впервые /внесения изменений или дополнений/ продление (подчеркнуть необходимое).
Подтверждаю, что информация внесенная в эту форму на момент подачи заявления корректна. Подтверждаю, что никогда не имел свидетельство (свидетельства), выданные иностранными государствами, отозванное или приостановленное. Я также понимаю, что любая некорректная информация может лишить меня возможности обладания свидетельством AML/LAML.
Подпись_________ Фамилия, имя, отчество (при наличии)________________ "____" ____________20__год
Рекомендации (не обязательно к заполнению): настоящим подтверждается, что заявитель отвечает соответствующим требованиям Республики Казахстан по знаниям и опыту технического обслуживания воздушных судов и рекомендуется, чтобы уполномоченная организация выдала свидетельство или сделала в нем записи.
Подпись …………………… Имя ……………………………… Должность……………………………Дата……………………………
Только для записей персонала уполномоченной организации. Настоящим подтверждается, что заявитель отвечает действующим требованиям Республики Казахстан по выдаче, продлению свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и внесению в него новых записей.
Подпись ……………………
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)…………………………….……………….……..
"____" ______________ 20__год
Приложение 8 к приказу

6. Біліктіліктің түрін тексеру үшін құралдың қосымша рұқсаты шешім қабылдау биіктігіне 60 м-ден кем (II / III санаттар) жетеді. Ескерту: CAT II / III бойынша ұшулар пайдалану ережелеріне сәйкес орындалуы керек./ Additional authorization on a type rating for instrument approaches down to a decision height (DH) of less than 60m (200 feet) (CAT II III) Note: CAT II/III operations shall be accomplished in accordance with operational rules.
CAT II IIIA IIIB
6.1
Ұшу-қону жолағында ең аз рұқсат етілген көріну кезінде тоқтатылған ұшу / Rejected take- off at minimum authorised RVR ТС/FS О/M
6.2*
ILS бойынша қонуға кіру/ILS Approaches О/M
6.3*
Екінші айналымға кету /GO-around О/M
6.4*
Қону (лар) /Landing (s) О/M
бұйрығына
7-қосымша
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
11-қосымша
Нысан
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін өтініш
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша куәлікке өтініш және куәлікке қатысты іс-әрекет (алғашқы рет/ өзгерістер енгізу /ұзарту)
Өтініш берушінің деректері Тегі ……………………
Аты……………………
Әкесінің аты (болған жағдайда)……………………
ТАӘ латын баспа әріптерімен (жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Мекенжайы…………………
Азаматтығы ……………… Туған күні мен туған жері…………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі …………………. Тел:…………………….....
Email:………………………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________ "____" __________ 20 __ жыл (қолы)
AML/LAML куәлігінің деректері (егер қолданылса) № …… куәлік берілген күні …… Куәлікке №........... қосымшалар
Жұмыс орны туралы мәліметтер: Ұйым атауы………………. Мекенжайы………………… Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымның мақұлдау сертификатының № ……………… Телефон………………… Факс……………
Өтініш келесі мақсатпен (тиісті боксты көрсетіңіз):
Алғашқы беру
өзгерістер/толықтырулар енгізу
Куәлікті жаңғырту (ұзарту)
Рейтинг
А
В1
В2
В3
С
Газтурбиналық қозғалтқыштары бар ұшақ
Поршенді қозғалтқыштары бар ұшақ
Газтурбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақ
Поршеньді қозғалтқыштары бар тікұшақ
Авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтар
Ең жоғары массасы 5700 кг аз герметикалық емес поршеньді әуе кемесі
Ауыр әуе кемелер
Ауырдан өзге әуе кемелер
Әуе кеменің түрін жазу/ рейтинг жазбасы / шектеулерді алу (егер қолданылатын болса):………………………………….……………………………………………………
Алғаш рет куәлік беру/ өзгерістер мен толықтырулар енгізу/ ұзарту (қажеттінің астын сызу).
Осы нысанға енгізілген ақпарат өтініш берген сәтте дұрыс екендігін растаймын.
Осымен, кері қайтарған немесе тоқтатқан шет мемлекеттерде берілген куәлік менде ешқашан болмағанын растаймын.
Кез келген анық емес ақпарат мені AML/LAML куәлік иегері болу құқығынан айыратынын түсінемін.
Қолы ………………………. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)………………………….
Күні………… 20__жылғы "____" ____________ ……………………
Мен келесі кредиттерді талап еткім келеді (егер қолдануға болса ): …………………………
Уәкілетті ұйыммен мақұлданған оқыту ұйымда оқытуға несиелік тәжірибе ………………
Емтиханға эквивалентті сертификаттарға емтихандық несиелер. …………………………….
Сәйкес сертификаттарды қоса беруіңізді өтінеміз.
Ұсынымдар (толтыруға міндетті емес): осымен өтінім беруші әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша тәжірибесі мен білімдері бойынша Қазақстан Республикасының тиісті талаптарға сай болуын растайды және уәкілетті ұйым куәлік беруге немесе оған жазбаларды жазуға ұсынылады.
Қолы …………………… Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)………………………………
Лауазымы……………………………Күні……………………………
Тек қана уәкілетті ұйымдары персоналының жазбалары үшін. Осымен өтінім беруші әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру, ұзарту және оған жаңа жазбаларды жазу бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы талаптарына сай екендігін растайды.
Қолы …………………… Тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса).............................................................................................
Күні…………20__жылғы "____" ____________ ……………………
бұйрығына
8-қосымша
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына

Приложение 4-1
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Расписка о приеме документов № _______
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", отдел №____ филиала Некоммерческого акционерного
общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес)
_______________________________________________________________________
принимает документы на оказание государственной услуги
(указать наименование государственной услуги)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
согласно перечню, предусмотренному перечнем основных требований к оказанию
государственной услуги:
Наименование документов:
1) _____________________________________________;
2)______________________________________________;
3) _____________________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (далее – ФИО)
(работника Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация
"Правительство для граждан" (подпись)
Исполнитель: ФИО __________________
Телефон __________
Получил: ФИО / подпись заявителя
"___" _________ 20 __ года
Приложение 9 к приказу
Приложение 6
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Приложение к свидетельству авиационного персонала
Приложение 10 к приказу
Приложение 10
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Требования по рейтингам воздушных судов
Группа воздушных судов
Свидетельство категорий "В1"/ "В3"
Свидетельство категории "В2"
Свидетельство категории "С"
Группа 1
--- Многодвигательные воздушные суда
--- Многодвигательные вертолеты
--- Самолеты, сертифицированные выше эшелона FL290
--- воздушные судна, оборудованные электродистанционной системой управления
--- Другие воздушных судна, которые определены уполномоченной организацией
(Для "В1")
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна:
--- Теоретический элемент + экзамен
--- Практический элемент + Оценка практического элемента
Плюс
Практическая стажировка (для первого воздушного судна в подкатегории свидетельства)
(Для "В2")
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна:
--- Теоретический элемент + экзамен
--- Практический элемент + Оценка практического элемента
Плюс
Практическая стажировка (для первого воздушного судна в подкатегории свидетельства)
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна:
--- Теоретический элемент + экзамен.
Группа 2
Подгруппы:
2a: Самолеты с одним газотурбинным двигателем См.(*)
2b: Вертолеты с одним газотурбинным двигателем См. (*)
2c: Вертолеты с одним поршневым двигателем
(*) Исключая те, которые классифицированы в группе 1.

4-1-қосымша
Нысан
№____________________ құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) ______________________________________________мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдайды (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын көрсету)
_________________________________________________________
Құжаттардың атауы:
1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің). тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі – ТАӘ) (қолы) ___________________________________________________.
Орындаушы: ТАӘ ______________
Телефон _______________________
Қабылдады: ТАӘ/Өтініш берушінің қолы: ____________________________________
20__ жылғы "___" _________
бұйрығына
9-қосымша
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Авиациялық персонал куәлігіне қосымша
бұйрығына
10-қосымша
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу мерзімін
ұзарту қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Әуе кемесінің рейтингі бойынша талаптар
Әуе кемелердің тобы
"В1"/"В3" санаттағы куәлік
"В2" санаттағы куәлік
"С" санаттағы куәлік
1 топ
--- Құрама қозғалтқышты қондырғылары бар ұшақтар
--- Көп моторлы тікұшақтар
--- FL290 эшелонынан жоғары сертификатталған ұшақтар
--- электр қашықтықтан басқару жүйесімен жабдықталған әуе кемелері
--- Уәкілетті ұйым айқындаған басқа әуе кемелері
("В1" үшін)
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту:
--- Теориялық элемент + емтихан
--- Практикалық элемент + практикалық элементті бағалау
Плюс
Тәжірибелік тағылымдама (куәліктің кіші санатындағы бірінші әуе кемесі үшін)
("В2" үшін)
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту:
--- Теориялық элемент + емтихан
--- Практикалық элемент + практикалық элементті бағалау
Плюс
Тәжірибелік тағылымдама (куәліктің кіші санатындағы бірінші әуе кемесі үшін)
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту:
--- Теориялық элемент + емтихан.
2 топ
Кіші топтар:
2a: бір газотурбиналы қозғалтқышы бар ұшақтар (*) қараңыз
2b: бір газотурбиналы қозғалтқышы бар тікұшақтар (*) қараңыз
2c: бір поршенді қозғалтқышы бар тікұшақтар (*)
( * ) 1-топта жіктелгендерді қоспағанда.

(Для "В1.1", "В1.3", "В1.4")
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
(Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT))
Полный рейтинг подгруппы
(обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) и практический опыт по крайней мере на 3-х представленных в этой подгруппе воздушных судов.
(Для "В2")
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)).
Полный рейтинг подгруппы
(обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) и подтверждение практического опыта по крайней мере на 3-х представленных в этой подгруппе воздушных судов.
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна:
--- Теоретический элемент + экзамен.
Полный рейтинг подгруппы
Обучение на тип воздушного судна как минимум по 3-м типам воздушных судов, представленным в этой подгруппе.
--- Теоретический элемент + экзамен.
Группа 3.
Поршневые самолеты (исключая те, которые классифицированы в группе 1)
(для В1.2) Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
(Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT))
Полный рейтинг 3-й группы
(Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT))
и подтверждении практического опыта.
Ограничения:
- Герметичные самолеты
- Металлические самолеты
- Композитные самолеты
- Деревянные самолеты
- Металлические трубчатые и тканевые самолеты
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)
Полный рейтинг 3-й группы
(Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) и подтверждение практического опыта.
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна:
--- Теоретический элемент + экзамен.
Полный рейтинг 3-й группы
Обучение на тип воздушного судна +
базирующийся на подтверждении практического опыта.
Негерметичным поршневые самолеты легкой авиации с максимальной взлетной массой менее 5700 кг
(для "В3")
(экзамен на тип воздушного судна + практический опыт)
Этот рейтинг не может быть внесен в свидетельство категории B2. Эти самолеты уже покрываются внесением рейтингов воздушных судов Группы 3 (см. ячейку выше).
Этот рейтинг не может быть внесен в свидетельство категории С. Эти самолеты уже покрываются внесением рейтингов воздушных судов Группы 3 (см. ячейку выше).
Примечание:
Права (Privileges) специалистов по техническому обслуживанию ВС
1) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории A позволяет обладателю выдавать сертификат о допуске к эксплуатации после незначительного планового линейного ТО (Minor Schedule Tasks) и устранения простых дефектов на ВС (Simple Defects Rectification) в пределах задач полностью или частично внесенных в его индивидуальный разрешительный сертификат (ССА), выданный компанией, перечень которых установлен "Типовой программой подготовки авиационного персонала". Это сертификационное полномочие должно распространяться только на работу, которую обладатель свидетельства персонально выполнил в организации по ТО и РАТ, выпустившей индивидуальный разрешительный сертификат компании (ССА)

("В1.1", "В1.3", "В1.4" үшін)
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
(Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT))
Толық топша рейтингі
(әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)) және осы кіші топта ұсынылған кемінде 3 әуе кемесінің практикалық тәжірибесі.
("В2" үшін)
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)).
Толық топша рейтингі
(әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)) және осы кіші топта ұсынылған кемінде 3 әуе кемесінің практикалық тәжірибесін растау.
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту:
--- Теориялық элемент + емтихан.
Толық топша рейтингі
Осы кіші топта ұсынылған әуе кемелерінің кемінде 3 түрі бойынша әуе кемесінің типіне оқыту.
--- Теориялық элемент + емтихан.
3-топ.
Поршенді ұшақтар (1-топта жіктелгендерді қоспағанда)
(В 1.2 үшін) Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
(Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT))
3-ші топтың толық рейтингі
(Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT))
және практикалық тәжірибені растау.
Шектеулер:
- Ауа өткізбейтін ұшақтар
- Металл ұшақтар
- Композиттік ұшақтар
- Ағаш ұшақтар
- Металл құбырлы және матадан жасалған ұшақтар
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)
3-ші топтың толық рейтингі
(Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)) және практикалық тәжірибені растау.
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту:
--- Теориялық элемент + емтихан.
3-ші топтың толық рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту +
практикалық тәжірибені растауға негізделген.
Ең жоғары массасы 5700 кг аз жеңіл авиацияның герметикалық емес поршенді әуе кеме
("В3" үшін)
(әуе кемесінің типіне емтихан + практикалық тәжірибе)
Бұл рейтингті В2 санатындағы куәлікке енгізу мүмкін емес. Бұл ұшақтар қазірдің өзінде 3-топтағы әуе кемелерінің рейтингтерін енгізумен қамтылған (жоғарыдағы ұяшықты қараңыз).
Бұл рейтингті С санатындағы куәлікке енгізу мүмкін емес. Бұл ұшақтар қазірдің өзінде 3-топтағы әуе кемелерінің рейтингтерін енгізумен қамтылған (жоғарыдағы ұяшықты қараңыз).
Ескерту:
* ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі мамандардың құқықтары (Privileges)
1) А санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі иеленушіге тізбесі берілген компания берген өзінің жеке рұқсат беру сертификатына (ССА) толық немесе ішінара енгізілген міндеттер шегінде ӘК-дегі (simple Defects Rectification) шамалы жоспарлы желілік ТҚК (Minor Schedule Tasks) және қарапайым ақауларды жоюдан кейін пайдалануға рұқсат беру туралы сертификат беруге мүмкіндік береді. "Авиациялық персоналды даярлаудың үлгілік бағдарламасымен" белгіленген. Бұл сертификаттау өкілеттігі компанияның жеке рұқсат беру сертификатын (ҚҚА) шығарған ТҚК және РАТ жөніндегі ұйымда куәліктің иегері дербес орындаған жұмысқа ғана қатысты болуы тиіс.

2) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В1 разрешает его обладателю выпускать сертификат допуска к эксплуатации ВС и работать как поддерживающий персонал в категории В1 в следующих видах деятельности:
техническое обслуживание ВС, выполненное на элементах конструкции ВС, силовой установке, механических и электрических системах; и системах авиационного и радиоэлектронного оборудования ВС, требующих только простых проверок для доказательства их работоспособности и не требующих проведения поиска и устранения неисправностей.
Примечание. Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В1 включает в себя соответствующую подкатегорию А.
3) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В2 разрешает его обладателю выпускать сертификат допуска к эксплуатации ВС и работать как поддерживающий персонал в категории В2 в следующих видах деятельности:
Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В2 не включает в себя никакие подкатегории А.
4) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В3 разрешает его обладателю выпускать сертификат допуска ВС к эксплуатации и работать как поддерживающий персонал после технического обслуживания, выполненного на элементах конструкции самолета, силовой установке, механических и электрических системах; работ по авиационному и радиоэлектронному оборудованию, требующих только простых проверок для доказательства их работоспособности и не требующих поиска и устранения неисправностей.
5) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС (AML) категории C позволяет ее обладателю выпускать сертификат допуска ВС к эксплуатации после базового (периодического) технического обслуживания ВС. Привилегии применяются к воздушному судну в полном объеме, т.е. работы сертифицируются один раз.

2) В1 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі оның иесіне ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға және В1 санатындағы қолдаушы персонал ретінде мынадай қызмет түрлерінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді: ӘК конструкциясының элементтерінде, күштік қондырғыда, механикалық және электр жүйелерінде; және ӘК авиациялық және радиоэлектрондық жабдығының жүйелерінде орындалған ӘК техникалық қызмет көрсету, тек олардың жұмыс қабілеттілігін дәлелдеу үшін және ақаулықтарды жоюды қажет етпейтін қарапайым тексерулер.
Ескерту. В1 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі А-ның тиісті кіші санатын қамтиды.
3) В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі оның иесіне ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға және В2 санатындағы қолдаушы персонал ретінде мынадай қызмет түрлерінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді: ӘК авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарында және электр жүйелерінде орындалғаннан кейін; және күштік қондырғы мен механикалық жүйелер шегінде авиациялық жабдықта міндеттерді орындау кезінде, олардың жұмыс қабілеттілігін дәлелдеу үшін тек қарапайым тексерулер жүргізуді талап етеді; тізбесі "Авиациялық персоналды даярлаудың үлгілік бағдарламасында" белгіленген компания берген жеке рұқсат беру сертификатына (ССА) толық немесе ішінара енгізілген міндеттер шегінде ӘК-де (Minor Schedule Tasks) екінші реттік жоспарланған техникалық қызмет көрсетуді орындағаннан және ӘК-дегі (Simple Defects Rectification) қарапайым ақауларды жойғаннан кейін. Бұл сертификаттау өкілеттігі жеке рұқсат беру сертификатын (ҚҚА) шығарған ТҚК және ӘКЖ жөніндегі ұйымда куәліктің иегері дербес орындаған жұмысқа және В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігіне енгізілген рейтингтерге ғана қолданылуы тиіс.
В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі А-ның ешқандай кіші санатын қамтымайды.
4) В3 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі оның иесіне ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға және:ұшақ конструкциясының элементтерінде, күштік қондырғыда, механикалық және электр жүйелерінде орындалған техникалық қызмет көрсетуден; оларды дәлелдеу үшін қарапайым тексерулерді ғана талап ететін авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтар бойынша жұмыстардан кейін қолдаушы персонал ретінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді жұмыс қабілеттілігі және ақауларды жоюды қажет етпейді.
5) С санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның (AML) куәлігі оның иесіне ӘК базалық (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуден кейін ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға мүмкіндік береді. Артықшылықтар әуе кемесіне толық көлемде қолданылады, яғни жұмыс бір рет сертификатталады.