Об использовании участка автомобильной дороги общего пользования республиканского значения Кызылорда – Аральск на платной основе
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 9 января 2025 года № 6. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2025 года № 35632
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Кызылорда – Аральск километр (далее – км) 1806+000 – км 1351+150 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения II категории граница Российской Федерации (Самара) – Шымкент (далее – платная дорога (участок)) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: участок "Кызылорда – Жезказган" автомобильной дороги республиканского значения "Кызылорда – Павлодар – Успенка – граница Российской Федерации", участок "Жезказган – Аркалык" автомобильной дороги республиканского значения "Жезказган – Петропавловск", автомобильная дорога областного "Аркалык – Тургай", автомобильная дорога районного значения "Тургай – Шеген - Акшиганак – Дукен – Иргиз", участок "Иргиз – Аральск" автомобильной дороги республиканского значения "граница Российской Федерации (на Самару) – Шымкент";
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 1806+000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 1351+150;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория II, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 1 полоса в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 454 км 850 метра;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.

Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Қызылорда – Арал учаскесін ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 9 қаңтардағы № 6 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 10 қаңтарда № 35632 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 - бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) II санаттағы Ресей Федерациясы шекарасы (Самара) – Шымкент республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының Қызылорда – Арал 1806+000 – 1351+150 километр (бұдан әрі – км) учаскесі (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) ақылы негізде пайдаланылады;
2) Келесі баламалы жолдар арқылы жүре алады: "Қызылорда – Павлодар – Успенка – Ресей Федерациясы шекарасы" республикалық маңызы бар автожолының "Қызылорда – Жезқазған" учаскесі, "Жезқазған – Петропавловск" республикалық маңызы бар автожолының "Жезқазған – Арқалық" учаскесі, "Арқалық – Торғай" облыстық маңызы бар автожолы, "Торғай – Шеген – Ақшығанақ – Дүкен – Ырғыз" аудандық маңызы бар автожолы, "Ресей Федерациясы шекарасы (Самараға) – Шымкент" республикалық маңызы бар автожолының "Ырғыз – Арал" учаскесі;
3) ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті –1806+000 км, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті –1351+150 км;
4) осы бұйрыққа 1- қосымшаға сәйкес ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – II, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту жолақтың ені – кемінде 3,75 метр;
автомобиль жолындағы қозғалыс жолағының саны – екі бағытта – бір жолақ;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзақтығы – 454 км 850 метр;
7) осы бұйрыққа 2 - қосымшаға сәйкес ақылы автомобиль жолы (учаскесі) арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері айқындалатыны;
8) осы бұйрыққа 3- қосымшаға сәйкес басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 9 января 2025 года № 6
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + м
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Кызылординская область
км 1792+982
поселок Баймурат батыр
км 1789+879
поселок Талдыарал
Сырдарьинский район
км 1772+761
поселок Ширкейли
км 1770+702
поселок Н. Ильясов
км 1759+973
поселок Шаган
км 1748+989
поселок Инкардария
км 1739+482
поселок Акжарма
Жалагашский район
км 1735+262
поселок Аккум
км 1727+416
поселок Аккошкар
км 1723+436
поселок Бухарбай батыр
км 1718+934
поселок Жалагаш
км 1708+857
поселок Тан
Кармакшинский район
км 1690+013
поселок Акжар
км 1685+439
Поселок Актобе
км1679+882
поселок ІІІ-Интернационал
км 1675+180
поселок Жанажол
км 1660+471
поселок Иркол
км 1650+631
поселок Торебай би
км 1645+531
поселок Жосалы
км 1631+588
станция Шошкакол
км 1626+561
станция Коркыт Ата
км 1614+881
станция Белтакыр
км 1605+935
станция Кемесалган
км 1594+201
станция Дирментобе
км 1578+112
станция Елшибай
км 1570+597
город Байконур
км 1568+289
станция Торетам
км 1563+257
№ 103 разъезд
км 1555+172
№ 102 разъезд
км 1547+588
№ 101 разъезд
Казалинский район
км 1539+492
станция Байкожа
км 1533+954
поселок Аксуат
км 1521+107
№ 99 разъезд
км 1511+776
станция Майлыбас
км 1501+839
станция Кызыл аскер
км 1496+392
станция Кубек
км 1486+505
станция Ойынды
км 1481+127
станция Алтай
км 1473+103
поселок Айтеке би
Аральский район
км 1443+002
поселок Акбай
км 1433+812
станция Камыстыбас
км 1425+322
станция Сорбеткей
км 1418+570
станция Санияз
км 1409+717
станция Шомиш
км 1399+547
станция Аралкум
км 1383+643
станция Сапак
км 1375+887
раъезд Тасбугет
км 1367+087
станция Алтыкудык
км 1361+387
поселок Жаксыкылыш
км 1357+105
город Аральск
Расшифровка аббревиатур:
км - километр;
м - метр.
Приложение 2 к приказу
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
2025 жылғы 9 қаңтардағы
№ 6 Бұйрығына
1 қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылыстарының және басқа автомобиль жолдарымен түйісулерінің тізбесі
Қиылыстар мен түйісулер мекенжайы км + м
Көзделген қиылысу мен түйісу бойынша елді мекендердің атауы
Қызылорда облысы
1792+982 км
Баймұрат батыр кенті
1789+879 км
Талдыарал кенті
Сырдария уаданы
1772+761 км
Шіркейлі кенті
1770+702 км
Н. Ілиясов кенті
1759+973 км
Шаған кенті
1748+989 км
Іңкәрдария кенті
1739+482 км
Ақжарма кенті
Жалағаш ауданы
1735+262 км
Аққұм кенті
1727+416 км
Аққошкар кенті
1723+436 км
Бұхарбай батыр кенті
1718+934 км
Жалағаш кенті
1708+857 км
Таң кенті
Қармақшы ауданы
1690+013 км
Ақжар кенті
1685+439 км
Ақтөбе кенті
1679+882 км
ІІІ-Интернационал кенті
1675+180 км
Жаңажол кенті
1660+471 км
Иркол кенті
1650+631 км
Төребай би кенті
1645+531 км
Жосалы кенті
1631+588 км
Шошқакөл станциясы
1626+561 км
Қорқыт Ата станциясы
1614+881 км
Белтарық станциясы
1605+935 км
Кемесалған станциясы
1594+201 км
Диірментөбе станциясы
1578+112 км
Елшібай станциясы
1570+597 км
Байқоңыр қаласы
1568+289 км
Төретам станциясы
1563+257 км
№103 разъезді
1555+172 км
№102 разъезді
1547+588 км
№101 разъезді
Қазалы ауданы
1539+492 км
Байқожа станциясы
1533+954 км
Ақсуат кенті
1521+107 км
№99 разъезді
1511+776 км
Майлыбас станциясы
1501+839 км
Қызыл әскер станциясы
1496+392 км
Күбек станциясы
1486+505 км
Ойынды станциясы
1481+127 км
Алтай станциясы
1473+103 км
Айтеке би кенті
Арал ауданы
1443+002 км
Ақбай кенті
1433+812 км
Қамыстыбас станциясы
1425+322 км
Сорбеткей станциясы
1418+570 км
Санияз станциясы
1409+717 км
Шөміш станциясы
1399+547 км
Аралқұм станциясы
1383+643 км
Сапақ станциясы
1375+887 км
Тасбугет раъезді
1367+087 км
Алтықұдық станциясы
1361+387 км
Жақсықылыш кенті
1357+105 км
Арал қаласы
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
км - километр;
м – метр.
Бұйрығына
2 қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері

Участок Кызылорда - Аральск км 1806+000 – км 1351+150 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения II категории граница Российской Федерации (Самара) – Шымкент:
МРП:
№п/п
Зона
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т

II санаттағы Ресей Федерациясы (Самара) – Шымкент республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Қызылорда - Арал 1806+000 – км 1351+150 км учаскесі:
АЕК:
р/с№
Аймақтар
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 т дейін автопоездар

4,2768
3,6349
1) абонентская плата – плата за проезд по платным участкам, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог, на определенный период времени для местных автотранспортных средств, зарегистрированных в населенных пунктах, прилегающих к платному участку при перемещении за пределами одного района в виде абонемента сроком на месяц или на год;
2) абонентская плата устанавливается для местного автотранспорта в зависимости от типа автотранспортного средства и грузоподъемности:
на один месяц (30 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Грузовые автомобилей грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
1 МРП
2 МРП
3 МРП
4 МРП
5 МРП
на один год (365 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Грузовые автомобилей грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
12 МРП
24 МРП
36 МРП
48 МРП
60 МРП

4,2768
3,6349
1) абоненттік төлем – автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысы, ақылы учаскеге іргелес елді мекендерде тіркелген жергілікті автокөлік құралдары үшін белгілі бір уақыт кезеңіне абонемент түрінде бір ауданнан тыс жерде бір айға немесе бір жылға ауысқан кезде;
2) абоненттік төлем жергілікті көлік үшін көлік құралының түріне және жүк көтергіштігіне қарай белгіленеді:
бір айға (күнтізбелік 30 күн):
Көлік түрі
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 т дейін автопоездар
Жүк көтергіштігі 10 т жоғары 15 т дейінгі жүк автомобильдері
Жүк көтергіштігі 15 т жоғары жүк автомобильдері, оның ішінде тіркемелері бар ершікті тартқыштар
1
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
1 АЕК
2 АЕК
3 АЕК
4 АЕК
5 АЕК
бір жылға (күнтізбелік 365 күн):
Көлік түрі
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 т (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 т дейін автопоездар
Жүк көтергіштігі 10 т жоғары 15 т дейінгі жүк автомобильдері
Жүк көтергіштігі 15 т жоғары жүк автомобильдері, оның ішінде тіркемелері бар ершікті тартқыштар
1
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
12 АЕК
24 АЕК
36 АЕК
48 АЕК
60 АЕК