Об использовании участка автомобильной дороги общего пользования республиканского значения Костанай – граница Российской Федерации (на Троицк) на платной основе
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 7 февраля 2025 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2025 года № 35714
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Костанай – граница Российской Федерации (на Троицк) километр (далее – км) 539+000 – км 376+000 (М-36) автомобильной дороги общего пользования республиканского значения II и III категории граница Российской Федерации (на Екатеринбург) – Алматы (далее – платная дорога (участок)) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: автомобильная дорога районного значения "Костанай – Рудный – Айет – граница Российской Федерации" автомобильной дороги республиканского значения "граница Российской Федерации (на Екатеринбург) – Алматы";
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 539+000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 376+000;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория II и III, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,5 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 2, также 1 полоса в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 163 км;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта РК
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта РК
от 7 февраля 2025 года № 40
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + м
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Костанайский район

Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Қостанай-Ресей Федерациясының шекарасы (Троицкке) учаскесін ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 7 ақпандағы № 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 ақпанда № 35714 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) II және III санаттағы Ресей Федерациясының шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Қостанай – Ресей Федерациясының шекарасы (Троицкке) 539+000 – 376+000 километр (бұдан әрі – км) (М-36) учаскесі (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) ақылы негізде пайдаланылатыны;
2) жүріп өту келесі баламалы жол арқылы жүзеге асырылуы мүмкін: "Ресей Федерациясының шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы "Республикалық маңызы бар автомобиль жолының" Қостанай – Рудный – Айет – Ресей Федерациясының шекарасы" аудандық маңызы бар автомобиль жолы;
3) ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті –539+000 км, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті –376+000 км;
4) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – II және III санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту жолағының ені – кемінде 3,5 метр;
автомобиль жолындағы қозғалыс жолақтың саны – 2 және 1 екі бағытта жолақ;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзақтығы – 163 км;
7) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері айқындалады;
8) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ҚР Көлік министрінің
міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
ҚР Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 7 ақпандағы
№ 40 Бұйрығына
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылыстарының және басқа автомобиль жолдарымен түйісулерінің тізбесі
Қиылыстар мен түйісулер мекенжайы км + м
Көзделген қиылысу мен түйісу бойынша елді мекендердің атауы
Қостанай ауданы

км 539-(1946)
город Костанай
км 535
поселок Арман
км 526
поселок Майколь
км 522
поселок Шеминовское
км 512-(1983)
поселок Озерный
км 509
поселок Московский
Федоровский район
км 496
поселок Воронежское
км 486
поселок Успеновка
км 468
поселок Жарколь
км 464-468 (2031)
поселок Федоровка
км 465
поселок Александрополь
км 452
поселок Кравцово
км 442-444 (2051)
поселок Пешковка
Карабалыкский район
км 424
поселок Тогузак
км 422
поселок Бурли
км 417-419 (2076)
поселок Карабалык
км 398
поселок Приуральское
км 398-401
поселок Станционное
км 398
поселок Фадеевка
км 381
поселок Подгородка
км 380
поселок Магнай
км 374
Пункт пропуска "Кайрак"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
км - километр;
м – метр.
Приложение 2 к приказу
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)

539- (1946) км
Қостанай қаласы
535 км
Арман кенті
526 км
Майкөл кенті
522 км
Шеминовское кенті
512-(1983) км
Озерный кенті
509 км
Московский кенті
Федоров ауданы
496 км
Воронежское кенті
486 км
Өспен кенті
468 км
Жаркөл кенті
464-468 (2031) км
Федоровка кенті
465 км
Александрополь кенті
452 км
Кравцово кенті
442-444 (2051) км
Пешковка кенті
Қарабалық ауданы
424 км
Тоғызақ кенті
422 км
Бөрлі кенті
417-419 (2076) км
Қарабалық кенті
398 км
Приуральское кенті
398-401 км
Станционное кенті
398 км
Фадеевка кенті
381 км
Подгородка кенті
380 км
Магнай кенті
374 км
"Қайрақ" өткізу пункті
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр;
м – метр.
Бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері

Участок Костанай – граница Российской Федерации (на Троицк) км 376+000 – км 539+000 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения II и III категории граница Российской Федерации (на Екатеринбург) – Алматы:
МРП:
№ п/п
Зона
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т

II, III санаттағы Ресей Федерациясының шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Қостанай – Ресей Федерациясының шекарасы (Троицкке) 376+000 км –539+000 км учаскесі:
АЕК:
р/с №
Аймақтар
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орыннан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 т дейін автопойыздар

1,5330
1,3028
1) абонентская плата – плата за проезд по платным участкам, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог, на определенный период времени для местных автотранспортных средств, зарегистрированных в населенных пунктах, прилегающих к платному участку при перемещении за пределами одного района в виде абонемента сроком на месяц или на год;
2) абонентская плата устанавливается для местного автотранспорта в зависимости от типа автотранспортного средства и грузоподъемности:
на месяц (30 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
1 МРП
2 МРП
3 МРП
4 МРП
5 МРП
на один год (365 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
12 МРП
24 МРП
36 МРП
48 МРП
60 МРП

1,5330
1,3028
1) абоненттік төлем – автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысы, ақылы учаскеге іргелес елді мекендерде тіркелген жергілікті автокөлік құралдары үшін белгілі бір уақыт кезеңіне абонемент түрінде бір ауданнан тыс жерде бір айға немесе бір жылға ауысқан кезде;
2) абоненттік төлем жергілікті көлік үшін көлік құралының түріне және жүк көтергіштігіне қарай белгіленеді:
бір айға (күнтізбелік 30 күн):
Көлік түрі
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 т(бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 т дейін автопойыздар
Жүк көтергіштігі 10 т жоғары 15 т дейінгі жүк автомобильдері
Жүк көтергіштігі 15 т жоғары жүк автомобильдері, оның ішінде тіркемелері бар ершікті тартқыштар
1
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
1 АЕК
2 АЕК
3 АЕК
4 АЕК
5 АЕК
бір жылға (күнтізбелік 365 күн):
Көлік түрі
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 т дейін автопоездар
Жүк көтергіштігі 10 жоғары 15 т дейінгі жүк автомобильдері
Жүк көтергіштігі 15 т жоғары жүк автомобильдері, оның ішінде тіркемелері бар ершікті тартқыштар
1
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
12 АЕК
24 АЕК
36 АЕК
48 АЕК
60 АЕК