Об утверждении Правил компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 февраля 2025 года № 6. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2025 года № 35740.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 24-5 Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 марта 2024 года и действует по 31 марта 2025 года.
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Б. Омарбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 февраля 2025 года № 6
Правила компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 24-5 Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 и определяют порядок компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года (далее – Компенсация имущественных потерь).

2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 18 ақпандағы № 6 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 ақпанда № 35740 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларының 24-5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 1 наурыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады және 2025 жылғы 31 наурызды қоса алғанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы Б. Омарбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 18 ақпандағы
№ 6 бұйрығымен бекітілген
2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларының 24-5-тармағына сәйкес әзірленді және 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу тәртібін (бұдан әрі – Мүліктік шығынға өтемақы төлеу) айқындайды.

Глава 2. Порядок компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года
2. Компенсация имущественных потерь, производится путем возмещения стоимости утраченного недвижимого имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества субъектов предпринимательства агропромышленного комплекса (далее – владелец имущества), за исключением недвижимого имущества, застрахованного в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, а также объектов недвижимого имущества, право собственности на которые зарегистрированы после 1 марта 2024 года.
3. Основанием для компенсации стоимости утраченного недвижимого имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества является решение региональной комиссии по определению компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу, в результате последствий паводков 2024 года, создаваемой решением местного исполнительного органа области (далее – Региональная комиссия) или комиссии по определению компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу, в результате последствий паводков 2024 года внебюджетных фондов (далее – Комиссия Фонда).
Региональная комиссия осуществляет свою деятельность на основании Типового положения согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Для признания владельца имущества пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года, акимом района (города областного значения) создается комиссия по признанию владельца имущества пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года (далее – Комиссия).
Комиссия осуществляет свою деятельность на основании Типового положения согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Стоимость утраченного недвижимого имущества или стоимость работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества компенсируется владельцу имущества путем выплаты ему средств из следующих источников:
1) из государственного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством;
2) из средств внебюджетных фондов (далее – Фонд).
6. Определение источника средств для компенсации стоимости утраченного недвижимого имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества относится к компетенции Региональной комиссии.

2-тарау. 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу тәртібі
2. Мүліктік шығынға өтемақы төлеу Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен сақтандырылған жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ 2024 жылғы 1 наурыздан кейін меншік құқығы тіркелген жылжымайтын мүлік объектілерін қоспағанда, агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілерінің (бұдан әрі – мүлік иесі) жойылған жылжымайтын мүлкінің құнын немесе бүлінген жылжымайтын мүлкін қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу жолымен жүргізіледі.
3. Облыстың жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылатын 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысын айқындау жөніндегі өңірлік комиссияның (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) немесе бюджеттен тыс қорлардың 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысын айқындау жөніндегі комиссиясының (бұдан әрі – Қор комиссиясы) шешімі жойылған жылжымайтын мүліктің құнын немесе бүлінген жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу үшін негіз болып табылады.
Өңірлік комиссия өз қызметін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Үлгілік ереже негізінде жүзеге асырады.
4. Мүлік иесін 2024 жылғы су тасқыны салдарынан зардап шеккен деп тану үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі мүлік иесін 2024 жылғы су тасқыны салдарынан зардап шеккен деп тану жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Комиссия өз қызметін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Үлгілік ереже негізінде жүзеге асырады.
5. Жойылған жылжымайтын мүліктің құны немесе бүлінген жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құны мүлік иесіне мынадай көздерден:
1) бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджеттен;
2) бюджеттен тыс қорлар (бұдан әрі – Қор) қаражатынан оған қаражат төлеу жолымен өтеледі.
6. Жойылған жылжымайтын мүліктің немесе бүлінген жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу үшін қаражат көзін айқындау Өңірлік комиссияның құзыретіне жатады.

7. Право собственности или иное вещное право на недвижимое имущество, состав этого недвижимого имущества в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан подтверждаются соответствующими документами, указанными в пункте 14 настоящих Правил.
8. Определение размера компенсируемой стоимости утраченного недвижимого имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества осуществляется Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда.
9. Размер компенсации стоимости утраченного недвижимого имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества определяется по предоставленной дефектной ведомости, сметной документации, проектно-сметной документации, оценки недвижимого имущества либо судебной экспертизы/специализированного исследования.
10. Оплата услуг, связанных с проведением оценки стоимости утраченного недвижимого имущества и (или) сопутствующих аудиторских услуг, технического обследования, проектно-сметной документации, составлением сметной документации и калькуляцией работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества, судебных экспертиз/специализированного исследования возлагается на местный исполнительный орган области и (или) Фонд.
11. Местный исполнительный орган области и (или) Фонд предварительно определяют перечень оценочных, аудиторских организации для оказания услуг, указанных в пункте 10 настоящих Правил, и размещают его на интернет-ресурсе местного исполнительного органа.
Местный исполнительный орган области и (или) Фонд оплачивают услуги, указанные в пункте 10 настоящих Правил, по факту оказания услуг.
12. Для возмещения стоимости утраченного недвижимого имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества, владелец имущества либо его представитель направляет в Региональную комиссию на бумажном носителе либо через веб-портал "Электронного правительства" www.egov.kz (далее – электронная платформа) заявление о компенсации имущественных потерь, причиненных субъекту предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года (далее – Заявление о компенсации), заполненное по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 14 настоящих Правил.
Владелец имущества либо его представитель подтверждает достоверность представленных в Заявлении о компенсации сведений и приложенных документов.
Прием Заявлений о компенсации от владельца имущества субъектов предпринимательства агропромышленного комплекса осуществляется Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда в срок до 31 марта 2025 года включительно.

7. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес меншiк құқығы немесе жылжымайтын мүлiкке өзге де заттай құқық, осы жылжымайтын мүлiктiң құрамы осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетiлген тиiстi құжаттармен расталады.
8. Жойылған жылжымайтын мүліктің немесе бүлінген жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының өтелетін құнының мөлшерін айқындауды Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы жүзеге асырады.
9. Жойылған жылжымайтын мүліктің құнын немесе бүлінген жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу мөлшері ұсынылған ақаулық ведомосі, сметалық құжаттама, жобалау-сметалық құжаттама, жылжымайтын мүлікті бағалау не сот сараптамасы/арнайы зерттеу бойынша айқындалады.
10. Жойылған жылжымайтын мүліктің құнын бағалауды және (немесе) ілеспе аудиторлық көрсетілетін қызметтерді, техникалық қарап-тексеруді, жобалау-сметалық құжаттаманы жүргізуге, сметалық құжаттама жасауға және бүлінген жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының калькуляциясына, сот сараптамасына/арнайы зерттеуге байланысты көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу облыстың жергілікті атқарушы органына және (немесе) Қорға жүктеледі.
11. Облыстың жергілікті атқарушы органы және (немесе) Қор осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қызметтерді көрсету үшін бағалау, аудиторлық ұйымдар тізбесін алдын ала айқындайды және оны жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырады.
Облыстың жергілікті атқарушы органы және (немесе) Қор қызметтерді көрсету фактісі бойынша осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қызметтерге ақы төлейді.
12. Жойылған жылжымайтын мүліктің құнын немесе бүлінген жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу үшін мүлік иесі не оның өкілі Өңірлік комиссияға қағаз жеткізгіште не "Электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – электрондық платформа) арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған, 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынды өтеу туралы өтініш (бұдан әрі – Өтемақы туралы өтініш) және осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жібереді.
Мүлік иесі не оның өкілі Өтемақы туралы өтініште көрсетілген мәліметтердің және қоса берілген құжаттардың дұрыстығын растайды.
Агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілері мүлкінің иесінен Өтемақы туралы өтініштерді қабылдауды Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы 2025 жылғы 31 наурызды қоса алғандағы мерзімде жүзеге асырады.

13. Заявление о компенсации рассматривается Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты его поступления.
14. К Заявлению о компенсации владелец имущества либо его представитель представляет копию заключения Комиссии, с обязательным указанием суммы компенсации, а также:
1) для индивидуальных предпринимателей – талон о регистрации уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, в электронном виде на портале elicense.kz во вкладке "Личный кабинет" – "История заявлений и полученных услуг" – "Уведомления" – "Принять в ГО" – "Талон", для юридических лиц – справка о государственной регистрации юридического лица, учетной регистрации филиала (представительства), в электронном виде на портале egov.kz во вкладке "Услуги" – "Регистрация и ликвидация бизнеса" – "Выдача справки о государственной регистрации юридического лица, учетной регистрации филиала (представительства)".
2) правоустанавливающие документы, на основании которых возникают, изменяются и (или) прекращаются права (обременения прав) на недвижимое имущество или иное вещное право на недвижимое имущество, идентификационные документы (при наличии);
3) заявление об отсутствии добровольного страхования недвижимого имущества по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо договор страхования, либо электронная копия договора страхования (при наличии).
4) письменное уведомление владельца имущества либо его представителя о том, что он предупрежден об уголовной ответственности за достоверность предоставляемых документов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) письменное уведомление оценочных, экспертных организаций и привлекаемых лиц для определения размера компенсации о том, что они предупреждены об уголовной ответственности за достоверность сведений, содержащихся в предоставляемых ими документах по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
6) счет-фактура либо счет на оплату услуг указанных в пункте 10 настоящих Правил;
По восстановлению недвижимого имущества необходимо представление следующих документов:
1) для технически сложных объектов – заключение по техническому обследованию подписанное и заверенное аккредитованной экспертной организацией.
Для технически не сложных объектов – заключение по техническому обследованию, подписанное и заверенное экспертом по техническому обследованию.
Порядок отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам определяется в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 "Об утверждении Правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10666);

13. Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы Өтемақы туралы өтінішті түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
14. Өтемақы туралы өтінішке мүлік иесі не оның өкілі өтемақы сомасын міндетті түрде көрсете отырып, Комиссия қорытындысының көшірмесін, сондай-ақ мыналарды береді:
1) дара кәсіпкерлер үшін – электронды түрде elicense.kz порталында "Жеке кабинет" – "Өтініштер мен алынған қызметтер тарихы" – "Хабарламалар" – "МО-ға қабылдау" – "Талон" қосымшасында дара кәсіпкер ретінде қызметті бастағаны туралы хабарламаның тіркелгені туралы талон, заңды тұлғалар үшін – электронды түрде egov.kz порталында "Көрсетілетін қызметтер" – "Бизнесті тіркеу және тарату" – "Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу, филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтама беру" қосымшасында заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу, филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтама;
2) олардың негізінде жылжымайтын мүлікке құқықтар (құқықтар ауыртпалықтары) немесе жылжымайтын мүлікке өзге де заттай құқық туындайтын, өзгеретін және (немесе) тоқтатылатын құқық белгілейтін құжаттар, сәйкестендіру құжаттары (ол болған жағдайда);
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылжымайтын мүлікті ерікті сақтандырудың жоқтығы туралы өтініш не сақтандыру шарты не сақтандыру шартының электрондық көшірмесі (ол болған жағдайда);
4) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлік иесіне не оның өкіліне ұсынылатын құжаттардың дұрыстығы үшін қылмыстық жауаптылық жөнінде ескертілгені туралы жазбаша хабарлама;
5) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау, сараптама ұйымдарын және өтемақының мөлшерін айқындау үшін тартылатын адамдарды олар ұсынатын құжаттардағы мәліметтердің дұрыстығы үшін қылмыстық жауаптылық жөнінде ескертілгені туралы жазбаша хабарлама;
6) осы Қағидалардың 10-тармағында аталған көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге арналған шот-фактура не шот;
Жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру бойынша мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) техникалық жағынан күрделі объектілер үшін – аккредиттелген сараптамалық ұйым қол қойған және растаған техникалық қарап-тексеру қорытындысы.
Техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін – техникалық қарап-тексеру жөніндегі сарапшы қол қойған және растаған техникалық қарап-тексеру қорытындысы.
Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызу тәртібі "Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10666 болып тіркелген) сәйкес айқындалады.

2) кадастровый паспорт объекта недвижимого имущества.
В случае утраты или уничтожения такого документа предоставляются дубликаты либо копия данного документа;
3) сведения об отсутствии (наличии) недвижимого имущества, выданная филиалом НАО "Государственной корпорацией "Правительство для граждан";
4) по текущему ремонту – дефектную ведомость и сметную документацию, составленную согласно государственным нормативам в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
5) по капитальному ремонту и реконструкции – проектно-сметную документацию, получившую положительное заключение комплексной экспертизы проектов и со сметным расчетом;
6) по демонтажу зданий, не подлежащих восстановлению – отчет об оценке недвижимого имущества с учетом износа на момент наступления последствий.
15. При представлении неполного пакета документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил, структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за развитие предпринимательства, являющееся рабочим органом Региональной комиссии, принимает решение о возврате Заявления о компенсации в связи с неполнотой представленных документов.
Решение о возврате представленных документов не лишает владельца имущества возможности повторно направить Заявление о компенсации.
16. В случае если владелец имущества не согласен с суммой компенсации, дополнительно прикладываются – судебная экспертиза/специализированное исследование по определению суммы компенсации (судебно-бухгалтерская или судебно-товароведческая).
17. На основании Заявления о компенсации и соответствующих документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил, Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда в течение 5 (пяти) рабочих дней разрабатывается проект решения, предусматривающий выделение средств на компенсацию имущественных потерь из средств республиканского бюджета и (или) области и (или) Фонда.
Решение Региональной комиссии и (или) Комиссии Фонда содержит:
1) дата и место принятия решения;
2) наименование Региональной комиссии и (или) Комиссии Фонда;
3) основания принятия решения;
4) владелец имущества;
5) сумма, подлежащая возмещению;
6) сведения об источнике финансирования.
В случае принятия решения об отказе в компенсации имущественных потерь, Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда в течении 5 (пяти) рабочих дней направляется владельцу имущества письменное извещение.
По решению Региональной комиссии проводится компенсация застрахованного недвижимого имущества, в случае если согласно условиям договора страхования, причиненный ущерб недвижимому имуществу в ходе паводков, чрезвычайного положения не является страховым случаем.

2) жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспорты.
Мұндай құжат жоғалған немесе жойылған жағдайда осы құжаттың телнұсқалары не көшiрмесi берiледi;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ филиалы берген жылжымайтын мүліктің жоқтығы (болуы) туралы мәліметтер;
4) ағымдағы жөндеу бойынша – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес жасалған ақаулық ведомосі және сметалық құжаттама;
5) күрделі жөндеу және реконструкциялау бойынша – жобалардың кешенді сараптамасының оң қорытындысын алған және сметалық есептері бар жобалау-сметалық құжаттама;
6) қалпына келтіруге жатпайтын ғимараттарды демонтаждау бойынша – салдар туындаған кездегі тозуды ескере отырып, жылжымайтын мүлікті бағалау туралы есеп.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған кезде Өңірлік комиссияның жұмыс органы болып табылатын, кәсіпкерлікті дамытуға жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі ұсынылған құжаттардың толық болмауына байланысты Өтемақы туралы өтінішті қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ұсынылған құжаттарды қайтару туралы шешім мүлік иесін Өтемақы туралы өтінішті қайта жіберу мүмкіндігінен айырмайды.
16. Егер мүлік иесі өтеу сомасымен келіспеген жағдайда өтемақы сомасын айқындау жөніндегі (сот-бухгалтерлік немесе сот-тауартану) сот сараптамасы/арнайы зерттеу қосымша беріледі.
17. Өтемақы туралы өтініштің және осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген тиісті құжаттардың негізінде Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы 5 (бес) жұмыс күні ішінде республикалық бюджет және (немесе) облыстың және (немесе) Қордың қаражатынан мүліктік шығынды өтеуге қаражат бөлуді көздейтін шешімнің жобасын әзірлейді.
Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясының шешімінде:
1) шешімнің қабылданған күні және орны;
2) Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясының атауы;
3) шешімді қабылдаудың негізі;
4) мүлік иесі;
5) төлеуге жататын сома;
6) қаржыландыру көзі туралы мәлімет қамтылады.
Мүліктік шығындарды өтеуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы 5 (бес) жұмыс күні ішінде мүлік иесіне жазбаша хабарлама жібереді.
Өңірлік комиссияның шешімі бойынша, егер сақтандыру шартының талаптарына сәйкес су тасқыны, төтенше жағдай барысында жылжымайтын мүлікке келтірілген залал сақтандыру жағдайы болып табылмаса, сақтандырылған жылжымайтын мүлікті өтеу жүрігізіледі.

18. Местный исполнительный орган области в течение 5 (пяти) рабочих дней на основании принятых решений Региональной комиссии и (или) Комиссии фонда, предусматривающих выделение средств на компенсации имущественных потерь из бюджета области и (или) Фонда владельцам имущества формирует Региональный реестр субъектов, пострадавших в результате последствий паводков 2024 года (далее – Региональный реестр), с указанием перечня владельцев имущества, сумм, подлежащих компенсации, источника финансирования, а также категории субъекта предпринимательства.
19. Региональный реестр с приложением подтверждающих документов (решения Региональной комиссии и (или) Комиссии фонда по которым Региональная комиссия и (или) Комиссия фонда основывала свое решение по компенсации стоимости утраченного недвижимого имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного недвижимого имущества, понесенного в результате последствии паводков 2024 года) формируется местным исполнительным органом области ежемесячно не позднее 5 числа отчетного периода и направляется в Министерство национальной экономики Республики Казахстан для формирования общего Реестра субъектов, пострадавших в результате последствий паводков 2024 года.
Приложение 1
к Правилам компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу
в результате последствий
паводков 2024 года
Типовое положение о региональной комиссии по определению компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о Региональной комиссии по определению компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу, в результате последствий паводков 2024 года (далее – Положение) определяет статус и полномочия Региональной комиссии по определению компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу, в результате последствий паводков 2024 года (далее – Региональная комиссия).
2. Региональная комиссия осуществляет свою деятельность в период, необходимый для определения суммы компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года.
Глава 2. Состав Региональной комиссии

18. Облыстың жергiлiктi атқарушы органы 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде Өңiрлiк комиссия және (немесе) Қор комиссиясы қабылдаған, меншік иелеріне облыстың және (немесе) Қордың бюджетінен мүліктік шығынды өтеуге қаражат бөлудi көздейтiн шешiмдердің негiзiнде мүлік иелерінің тізбесін, өтелуге жататын сомаларды, қаржыландыру көзін, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектісінің санатын көрсете отырып, Өңірлік 2024 жылғы су тасқыны салдарынан зардап шеккен субъектілер тізілімін (бұдан әрі – Өңірлік тізілім) қалыптастырады.
19. Растайтын құжаттарды (Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы 2024 жылғы су тасқыны салдарынан жойылған жылжымайтын мүліктің құнын немесе бүлінген жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу бойынша өз шешімін негіздеген Өңірлік комиссияның және Қор комиссиясының шешімдері) қоса бере отырып, Өңірлік тізілімді облыстың жергілікті атқарушы органы ай сайын есепті кезеңнің 5-күнінен кешіктірмей қалыптастырады және жалпы 2024 жылғы су тасқыны салдарынан зардап шеккен субъектілер тізілімін қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жібереді.
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынға өтемақы
төлеу қағидаларына
1-қосымша
2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысын айқындау жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысын айқындау жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Ереже) 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысын айқындау жөніндегі өңірлік комиссияның (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайды.
2. Өңірлік комиссия өз қызметін 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысы сомасын айқындау үшін қажетті кезеңде жүзеге асырады.
2-тарау. Өңірлік комиссияның құрамы

3. Региональная комиссия создается и утверждается решением местного исполнительного органа области.
4. Состав Региональной комиссии не может быть менее семи членов.
В состав Региональной комиссии входят представители местных исполнительных и представительных органов, представители территориальных органов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, региональных палат предпринимателей и общественных объединений.
5. Региональная комиссия возглавляется заместителем акима области, курирующим вопросы развития предпринимательства области.
6. Рабочим органом Региональной комиссии, осуществлявшим сбор и формирование документов, является структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за развитие предпринимательства.
7. Решение о начале и прекращении деятельности Региональной комиссии принимается местным исполнительным органом области.
Глава 3. Задачи Региональной комиссии
8. Задачами Региональной комиссии являются:
1) определение суммы компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года;
2) рассмотрение документов, поданных владельцем имущества;
3) проведение обследования утраченного/поврежденного недвижимого имущества (при необходимости);
4) организация проверки сведений и документов, представленных владельцем имущества.
9. Региональная комиссия, для исполнения возложенных задач:
1) при рассмотрении пакетов документов по определению суммы компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года, приглашает (при необходимости) на заседания Региональной комиссии владельца имущества и (или) должностных лиц, заинтересованных государственных органов и организаций;
2) проводит (при необходимости) проверку сведений и документов, представленных владельцем имущества, в целях определения суммы компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу в результате последствий паводков 2024 года;
3) принимает в пределах своей компетенции решения в порядке и на условиях, предусмотренных действующим законодательством.
Глава 4. Организация деятельности Региональной комиссии

3. Өңірлік комиссия облыстың жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылады және бекітіледі.
4. Өңірлік комиссияның құрамы жеті мүшеден кем болмауға тиіс.
Өңірлік комиссияның құрамына жергілікті атқарушы және өкілді органдардың өкілдері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі және Қазақстан Республикасы Қаржы мониторингі агенттігі аумақтық органдарының, өңірлік кәсіпкерлер палаталары мен қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді.
5. Өңірлік комиссияға облыстың кәсіпкерлікті дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасары жетекшілік етеді.
6. Жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлікті дамытуға жауапты құрылымдық бөлімшесі Өңірлік комиссияның құжаттарды жинауды және қалыптастыруды жүзеге асыратын жұмыс органы болып табылады.
7. Өңірлік комиссияның қызметін бастау және тоқтату туралы шешімді облыстың жергілікті атқарушы органы қабылдайды.
3-тарау. Өңірлік комиссияның міндеттері
8. Өңірлік комиссияның міндеттері:
1) 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысы сомасын айқындау;
2) мүлік иесі берген құжаттарды қарау;
3) жойылған/бүлінген жылжымайтын мүлікке (қажет болған жағдайда) қарап-тексеру жүргізу;
4) мүлік иесі ұсынған мәліметтер мен құжаттарды тексеруді ұйымдастыру.
9. Жүктелген міндеттерді орындау үшін Өңірлік комиссия:
1) 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысы сомасын айқындау жөніндегі құжаттар топтамасын қарау кезінде Өңірлік комиссияның отырыстарына мүлік иесін және (немесе) лауазымды тұлғаларды, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды шақырады (қажет болған жағдайда);
2) 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысы сомасын айқындау мақсатында мүлік иесі ұсынған мәліметтер мен құжаттарға тексеру жүргізеді (қажет болған жағдайда);
3) өз құзыреті шегінде қолданыстағы заңнамада көзделген тәртіппен және шарттарда шешімдер қабылдайды.
4-тарау. Өңірлік комиссияның қызметін ұйымдастыру

10. Заседания Региональной комиссии по решению председателя проводятся в следующих формах:
1) совместное присутствие членов Региональной комиссии (очная форма, либо очная форма в онлайн формате);
2) выездные заседания Региональной комиссии в присутствии владельца имущества либо уполномоченного им лица.
11. Заседание Региональной комиссии проводится по мере необходимости, но не менее одного раза в неделю.
12. Региональная комиссия принимает решения при наличии на заседании, проводимом в очной форме (очная форма в онлайн формате), более половины его членов.
13. Повестка дня заседания Региональной комиссии утверждается председателем, а в его отсутствие – членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании соответствующего решения.
14. Заседание Региональной комиссии созывается председателем, а в его отсутствие – членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании соответствующего решения.
15. Созыв заседаний Региональной комиссии производится путем направления членам Региональной комиссии уведомлений в электронной форме (с использованием электронных каналов связи, включая электронную почту, или иные виды связи, позволяющие обеспечить целостность и конфиденциальность информации, а также возможность достоверно определить факт получения уведомления, или вручаются непосредственно адресату под роспись) не менее чем за 2 (два) рабочих дня до даты проведения заседания Региональной комиссии.
16. В уведомлении указывается:
1) дата, время, место и формат проведения заседания Региональной комиссии;
2) повестка дня заседания Региональной комиссии.
К уведомлению прилагаются необходимые материалы, связанные с рассматриваемыми вопросами.
17. Уведомление о созыве заседаний Региональной комиссии при необходимости направляется также иным лицам, приглашаемым для участия в очном заседании Региональной комиссии.
Перечень приглашаемых лиц определяется председателем или членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании приказа.
18. Вне зависимости от формы проведения заседания Региональной комиссии, при решении вопросов каждый член Региональной комиссии обладает одним голосом.
19. Члены Региональной комиссии участвуют в работе Региональной комиссии лично. Передача права голоса, как и голосование за других лиц не допускаются.
20. Решения по вопросам, входящим в компетенцию Региональной комиссии, принимаются большинством голосов членов Региональной комиссии.
21. Член Региональной комиссии (независимо от формы проведения заседания Региональной комиссии) предоставляет письменное мотивированное обоснование принятого им решения. Данный документ приобщается секретарем Региональной комиссии к протоколу заседания Региональной комиссии.

10. Төрағаның шешімі бойынша Өңірлік комиссияның отырыстары мынадай нысандарда өткізіледі:
1) Өңірлік комиссия мүшелерінің бірлесіп қатысуы (бетпе-бет нысан не онлайн форматтағы бетпе-бет нысан);
2) мүлік иесінің не ол уәкілеттік берген адамның қатысуымен Өңірлік комиссияның көшпелі отырыстары.
11. Өңірлік комиссияның отырысы қажеттігіне қарай, бірақ аптасына кемінде бір рет өткізіледі.
2. Өңірлік комиссия бетпе-бет нысанда (онлайн форматтағы бетпе-бет нысан) өткізілетін отырыста оның мүшелерінің жартысынан астамы болған кезде шешім қабылдайды.
13. Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібін төраға, ал ол болмаған кезде – тиісті шешімнің негізінде төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі бекітеді.
14. Өңірлік комиссияның отырысын төраға, ал ол болмаған кезде – тиісті шешімнің негізінде төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі шақырады.
15. Өңірлік комиссияның отырыстарын шақыру Өңірлік комиссияның отырысы өткізілетін күнге дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын Өңірлік комиссияның мүшелеріне электрондық нысанда (ақпараттың тұтастығы мен құпиялылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін электрондық поштаны немесе байланыстың өзге де түрлерін қоса алғанда, электрондық байланыс арналарын, сондай-ақ хабарламаны алу фактісін анық айқындау мүмкіндігін пайдалана отырып немесе адресатқа тікелей қол қойғызу арқылы табыс етіледі) хабарламалар жіберу жолымен жүргізіледі.
16. Хабарламада мыналар көрсетіледі:
1) Өңірлік комиссия отырысының өткізілетін күні, уақыты, орны және форматы;
2) Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібі.
Хабарламаға қаралатын мәселелерге байланысты қажетті материалдар қоса беріледі.
17. Өңірлік комиссияның отырыстарын шақыру туралы хабарлама қажет болған жағдайда Өңірлік комиссияның бетпе-бет отырысына қатысу үшін шақырылатын өзге адамдарға да жіберіледі.
Шақырылатын адамдардың тізбесін төраға немесе бұйрықтың негізінде төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі айқындайды.
18. Өңірлік комиссияның отырысын өткізу нысанына қарамастан, мәселелерді шешу кезінде Өңірлік комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады.
19. Өңірлік комиссияның мүшелері Өңірлік комиссияның жұмысына өздері қатысады. Дауыс беру құқығын беруге, сондай-ақ басқа адамдар үшін дауыс беруге жол берілмейді.
20. Өңірлік комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер Өңірлік комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
21. Өңірлік комиссияның мүшесі (Өңірлік комиссияның отырысын өткізу нысанына қарамастан) өзі қабылдаған шешімнің жазбаша дәлелді негіздемесін ұсынады. Осы құжатты Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия отырысының хаттамасына қоса тіркейді.

22. Секретарь Региональной комиссии назначается из числа работников местного исполнительного органа решением председателя Региональной комиссии. Секретарь Региональной комиссии не является членом Региональной комиссии, и не обладает правом голоса.
23. Секретарь Региональной комиссии:
1) формирует повестку дня очередного заседания Региональной комиссии из числа вопросов, выносимых на рассмотрение Региональной комиссии, в порядке, предусмотренном настоящим Положением, и представляет ее на утверждение председателю Региональной комиссии;
2) организует подготовку и рассылку уведомлений о созыве заседания Региональной комиссии, сбор и рассылку необходимых материалов;
3) информирует лиц, приглашенных на заседание, о дате, месте и времени проведения заседания Региональной комиссии, направляет им материалы по вопросам повестки дня заседания;
4) ведет учет поступивших Заявлений о компенсации, в том числе на Электронной платформе;
5) ведет протоколы заседаний Региональной комиссии и подписывает их;
6) ведет учет и хранение оригиналов материалов, представляемых на рассмотрение Региональной комиссии;
7) осуществляет организационное обеспечение деятельности Региональной комиссии;
8) осуществляет рассылку выписок из протоколов заседания Региональной комиссии в установленном порядке с целью обеспечения их исполнения;
9) удостоверяет копии протоколов заседания Региональной комиссии, а также выписки (копии выписок) из протокола заседания Региональной комиссии.
24. При осуществлении своей деятельности члены Региональной комиссии:
1) действуют в составе Региональной комиссии, принимают участие в обсуждении и голосовании по вопросам, отнесенным к компетенции Региональной комиссии;
2) делают заявления, вносят предложения по вопросам формирования повестки дня заседания Региональной комиссии;
3) вносят письменные предложения по формированию планов работы Региональной комиссии;
4) требуют созыва заседания Региональной комиссии в порядке, предусмотренном настоящим Положением;
5) требуют внесения в протокол заседания Региональной комиссии особого мнения по принимаемым решениям по вопросам повесток дня заседаний Региональной комиссии;
6) обеспечивают соблюдение законодательства Республики Казахстан;
7) действуют добросовестно, разумно и справедливо в интересах Региональной комиссии;
8) лично участвуют в заседании Региональной комиссии;
9) не менее чем за один день до начала заседания Региональной комиссии уведомляют секретаря Региональной комиссии о невозможности своего участия в заседании Региональной комиссии, с указанием причин своего отсутствия;

22. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия төрағасының шешімімен жергілікті атқарушы органның жұмыскерлері қатарынан тағайындалады. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссияның мүшесі болып табылмайды және дауыс беру құқығы жоқ.
23. Өңірлік комиссияның хатшысы:
1) осы Ережеде көзделген тәртіппен Өңірлік комиссияның қарауына шығарылатын мәселелер қатарынан Өңірлік комиссияның кезекті отырысының күн тәртібін қалыптастырады және оны Өңірлік комиссияның төрағасына бекітуге ұсынады;
2) Өңірлік комиссияның отырысын шақыру туралы хабарламаларды дайындауды және таратуды, қажетті материалдарды жинауды және таратуды ұйымдастырады;
3) отырысқа шақырылған адамдарды Өңірлік комиссия отырысының өткізілетін күні, орны мен уақыты туралы хабардар етеді, оларға отырыстың күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдар жібереді;
4) келіп түскен, оның ішінде Электрондық платформадағы Өтемақы туралы өтініштерді есепке алуды жүргізеді;
5) Өңірлік комиссия отырыстарының хаттамаларын жүргізеді және оларға қол қояды;
6) Өңірлік комиссияның қарауына ұсынылатын материалдардың түпнұсқаларын есепке алуды және сақтауды жүргізеді;
7) Өңірлік комиссияның қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
8) Өңірлік комиссия отырысының хаттамаларынан үзінді көшірмелерді олардың орындалуын қамтамасыз ету мақсатында белгіленген тәртіппен таратуды жүзеге асырады;
9) Өңірлік комиссия отырысы хаттамаларының көшірмелерін, сондай-ақ Өңірлік комиссия отырысы хаттамасынан үзінді көшірмелерді (үзінді көшірмелердің көшірмелерін) куәландырады.
24. Өңірлік комиссия мүшелері өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) Өңірлік комиссияның құрамында әрекет етеді, Өңірлік комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша талқылауға және дауыс беруге қатысады;
2) Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастыру мәселелері бойынша өтініштер жасайды, ұсыныстар енгізеді;
3) Өңірлік комиссияның жұмыс жоспарларын қалыптастыру бойынша жазбаша ұсыныстар енгізеді;
4) Осы Ережеде көзделген тәртіппен Өңірлік комиссияның отырысын шақыруды талап етеді;
5) Өңірлік комиссия отырысының хаттамасына Өңірлік комиссия отырыстарының күн тәртібі мәселелері бойынша қабылданатын шешімдер бойынша ерекше пікірді енгізуді талап етеді;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді;
7) Өңірлік комиссияның мүддесі үшін адал, парасатты және әділ әрекет етеді;
8) Өңірлік комиссияның отырысына өзі қатысады;
9) Өңірлік комиссияның хатшысына Өңірлік комиссия отырысы басталғанға дейін кемінде бір күн бұрын өзінің болмау себептерін көрсете отырып, Өңірлік комиссияның отырысына қатысу мүмкіндігі жоқ екені туралы хабарлайды;

10) в случае возникновения конфликта интересов воздерживаются от использования своего должностного положения (в качестве члена Региональной комиссии) в целях, противоречащих законодательству Республики Казахстан.
25. Члены Региональной комиссии обеспечивают информирование Региональной комиссии в случае возникновения конфликта интересов и воздерживаются от голосования при принятии соответствующих решений (воздерживаться от принятия соответствующего решения).
Глава 5. Оформление протокола заседания Региональной комиссии области
26. По результатам заседания Региональной комиссии, секретарь Региональной комиссии в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня после его проведения составляет протокол заседания.
27. В протоколе заседания Региональной комиссии указываются:
1) место, время проведения, формат (очно, очно в онлайн формате, заочно);
2) лица, присутствующие на заседании;
3) повестка дня заседания;
4) вопросы, поставленные на голосование, и итоги голосования по ним;
5) принятые решения.
28. Секретарь Региональной комиссии обеспечивает правильность и своевременность оформления протокола заседания Региональной комиссии.
29. Протокол подписывается председателем Региональной комиссии (председательствующим на заседании), членами Региональной комиссии и секретарем Региональной комиссии.
30. Протокол заседания Региональной комиссии оформляется в 1 (одном) экземпляре, к которому приобщаются тексты утвержденных, рассмотренных документов, письменные мнения и иные материалы, являющиеся приложениями к протоколу.
31. Сканированная копия протокола Региональной комиссии также хранится в электронном виде в Электронной платформе.
32. После подписания протокола секретарь Региональной комиссии в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты его подписания организует рассылку протокола членам Региональной комиссии.
Приложение 2
к Правилам компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу
в результате последствий
паводков 2024 года
Типовое положение районной (города областного значения) комиссии по признанию субъекта предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу, пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее типовое положение районной (города областного значения) комиссии по признанию субъекта предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу, пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года (далее – Положение) разработано в соответствии с законодательством Республики Казахстан и регулирует вопросы, связанные со статусом и деятельностью районной (города областного значения) комиссии по признанию субъекта предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу, пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года (далее – Комиссия).

10) мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін мақсаттарда өзінің лауазымдық жағдайын (Өңірлік комиссияның мүшесі ретінде) пайдаланудан бас тартады.
25. Өңірлік комиссияның мүшелері мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Өңірлік комиссияны хабардар етуді қамтамасыз етеді және тиісті шешімдер қабылдау кезінде дауыс беруден (тиісті шешім қабылдаудан қалыс қалу) қалыс қалады.
5-тарау. Облыстың өңірлік комиссиясы отырысының хаттамасын ресімдеу
26. Өңірлік комиссия отырысының нәтижелері бойынша Өңірлік комиссияның хатшысы ол өткізілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде отырыстың хаттамасын жасайды.
27. Өңірлік комиссия отырысының хаттамасында:
1) өткізу орны, уақыты, форматы (бетпе-бет, онлайн форматтағы бетпе-бет, сырттай);
2) отырысқа қатысып отырған адамдар;
3) отырыстың күн тәртібі;
4) дауыс беруге қойылған мәселелер және олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
5) қабылданған шешімдер көрсетіледі.
28. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия отырысы хаттамасының дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді.
29. Хаттамаға Өңірлік комиссияның төрағасы (отырыста төрағалық етуші), Өңірлік комиссияның мүшелері және Өңірлік комиссияның хатшысы қол қояды.
30. Өңірлік комиссия отырысының хаттамасы 1 (бір) данада ресімделеді, оған бекітілген, қаралған құжаттардың мәтіндері, жазбаша пікірлер және хаттамаға қосымша болып табылатын өзге де материалдар қоса тіркеледі.
31. Өңірлік комиссия хаттамасының сканерленген көшірмесі де Электрондық платформада электрондық түрде сақталады.
32. Хаттамаға қол қойылғаннан кейін Өңірлік комиссияның хатшысы оған қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Өңірлік комиссияның мүшелеріне хаттаманы таратуды ұйымдастырады.
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынға өтемақы
төлеу қағидаларына
2-қосымша
2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілерін жылжымайтын мүлік бойынша зардап шеккен деп тану жөніндегі аудандық (облыстық маңызы бар қала) комиссияның үлгілік ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілерін жылжымайтын мүлік бойынша зардап шеккен деп тану жөніндегі аудандық (облыстық маңызы бар қала) комиссияның үлгілік ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленді және 2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілерін жылжымайтын мүлік бойынша зардап шеккен деп тану жөніндегі аудандық (облыстық маңызы бар қала) комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) мәртебесі мен қызметіне байланысты мәселелерді реттейді.

2. Комиссия осуществляет свою деятельность в период, необходимый для определения владельца имущества пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года.
Глава 2. Состав Комиссии
3. Комиссии создается и утверждается решением местного исполнительного органа района (города областного значения).
4. Состав Комиссии не может быть менее пяти членов.
В состав Комиссии входят представители местных исполнительных и представительных, органов и филиалов региональных палат предпринимателей района (города областного значения), а также заинтересованных государственных органов и частных организаций.
5. Комиссия возглавляется заместителем акима района (города областного значения), курирующим вопросы развития предпринимательства.
6. Рабочим органом Комиссии, осуществлявший прием обращений владельцев имущества о признании пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года, сбор и формирование документов, является структурное подразделение местного исполнительного органа района (города областного значения), ответственное за развитие предпринимательства.
7. Решение о начале и прекращении деятельности Комиссии принимается местным исполнительным органом района (города областного значения).
Глава 3. Задачи Комиссии
8. Задачами Комиссии являются:
1) признание владельца имущества пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года;
2) рассмотрение документов, поданных владельцами имущества;
3) проведение обследования утраченного/поврежденного недвижимого имущества (при необходимости);
4) организация проверки сведений и документов, представленных владельцами имущества (при необходимости).
9. Комиссия, для исполнения возложенных задач:
1) при рассмотрении вопроса о признании владельца имущества пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года, приглашает (при необходимости) на заседания Комиссии владельцем имущества и (или) должностных лиц, заинтересованных государственных органов и организаций;
2) проводит (при необходимости) проверку сведений и документов, представленных владельцем имущества, в целях признания его пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года;
3) принимает в пределах своей компетенции решения в порядке и на условиях, предусмотренных действующим законодательством.
Глава 4. Организация деятельности Комиссии
10. Заседания Комиссии по решению председателя проводятся в следующих формах:
1) совместное присутствие членов Комиссии (очная форма, либо очная форма в онлайн формате);
2) выездные заседания Комиссии в присутствии владельца имущества либо уполномоченного им лица.

2. Комиссия өз қызметін 2024 жылғы су тасқыны салдарынан зардап шеккен мүлік иесін айқындау үшін қажетті кезеңде жүзеге асырады.
2-тарау. Комиссияның құрамы
3. Комиссия ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылады және бекітіледі.
4. Комиссияның құрамы бес мүшеден кем болмауға тиіс.
Комиссияның құрамына ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы және өкiлдi органдарының және өңiрлiк кәсiпкерлер палаталары филиалдарының, сондай-ақ мүдделi мемлекеттiк органдардың және жеке ұйымдардың өкiлдерi кіредi.
5. Комиссияға кәсіпкерлікті дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің орынбасары жетекшілік етеді.
6. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының кәсіпкерлікті дамытуға жауапты құрылымдық бөлімшесі мүлік иелерінің 2024 жылғы су тасқыны салдарынан зардап шеккен деп тану туралы өтініштерін қабылдауды, құжаттарды жинауды және қалыптастыруды жүзеге асыратын Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
7. Комиссияның қызметін бастау және тоқтату туралы шешімді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы қабылдайды.
3-тарау. Комиссияның міндеттері
8. Комиссияның міндеттері:
1) 2024 жылғы су тасқыны салдарынан мүлік иесін зардап шеккен деп тану;
2) мүлік иелері ұсынған құжаттарды қарау;
3) жойылған/бүлінген жылжымайтын мүлікке қарап-тексеру жүргізу (қажет болған жағдайда);
4) мүлік иелері ұсынған мәліметтер мен құжаттарды тексеруді ұйымдастыру (қажет болған жағдайда) болып табылады.
9. Жүктелген мiндеттердi орындау үшiн Комиссия:
1) 2024 жылғы су тасқыны салдарынан мүлік иесін зардап шеккен деп тану туралы мәселенi қарау кезiнде Комиссияның отырыстарына мүлiк иелерiн және (немесе) лауазымды адамдарды, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды шақырады (қажет болған жағдайда);
2) 2024 жылғы су тасқыны салдарынан өзін зардап шеккен деп тану мақсатында мүлік иесі ұсынған мәліметтер мен құжаттарға тексеру жүргізеді (қажет болған жағдайда);
3) өз құзыреті шегінде қолданыстағы заңнамада көзделген тәртіппен және шарттарда шешімдер қабылдайды.
4-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
10. Төрағаның шешімі бойынша Комиссияның отырыстары мынадай нысандарда өткізіледі:
1) Комиссия мүшелерінің бірлесіп қатысуы (бетпе-бет нысан не онлайн форматтағы бетпе-бет нысан);
2) мүлік иесінің не ол уәкілеттік берген адамның қатысуымен Комиссияның көшпелі отырыстары.

11. Заседание Комиссии проводится по мере необходимости, но не менее одного раза в неделю.
12. Комиссия принимает решения при наличии на заседании, проводимом в очной форме (очная форма в онлайн формате), более половины его членов.
13. Повестка дня заседания Комиссии утверждается председателем, а в его отсутствие – членом Комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании соответствующего решения.
14. Заседание Комиссии созывается председателем, а в его отсутствие – членом Комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании соответствующего решения.
15. Созыв заседаний Комиссии производится путем направления членам Комиссии уведомлений в электронной форме (с использованием электронных каналов связи, включая электронную почту, или иные виды связи, позволяющие обеспечить целостность и конфиденциальность информации, а также возможность достоверно определить факт получения уведомления, или вручаются непосредственно адресату под роспись) не менее чем за 1 (один) рабочих дня до даты проведения заседания Комиссии.
16. В уведомлении указывается:
1) дата, время, место и формат проведения заседания Комиссии;
2) повестка дня заседания Комиссии.
К уведомлению прилагаются необходимые материалы, связанные с рассматриваемыми вопросами.
17. Уведомление о созыве заседаний Комиссии при необходимости направляется также иным лицам, приглашаемым для участия в очном заседании Комиссии.
Перечень приглашаемых лиц определяется председателем или членом Комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании приказа.
18. Вне зависимости от формы проведения заседания Комиссии, при решении вопросов каждый член Комиссии обладает одним голосом.
19. Члены Комиссии участвуют в работе Комиссии лично. Передача права голоса, как и голосование за других лиц не допускаются.
20. Решения по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии, принимаются большинством голосов членов Комиссии.
21. Секретарь Комиссии назначается из числа работников местного исполнительного органа района (города областного значения) решением председателя Комиссии. Секретарь Комиссии не является членом Комиссии, и не обладает правом голоса.
22. Секретарь Комиссии:
1) формирует повестку дня очередного заседания Комиссии из числа вопросов, выносимых на рассмотрение Комиссии, в порядке, предусмотренном настоящим Положением, и представляет ее на утверждение председателю Комиссии;
2) организует подготовку и рассылку уведомлений о созыве заседания Комиссии, сбор и рассылку необходимых материалов;

11. Комиссияның отырысы қажеттігіне қарай, бірақ аптасына кемінде бір рет өткізіледі.
12. Комиссия бетпе-бет нысанда (онлайн форматтағы бетпе-бет нысан) өткізілетін отырыста оның мүшелерінің жартысынан астамы болған кезде шешім қабылдайды.
13. Комиссия отырысының күн тәртібін төраға, ал ол болмаған кезде – тиісті шешімнің негізінде төрағаның міндетін атқарушы Комиссия мүшесі бекітеді.
14. Комиссия отырысын төраға, ал ол болмаған кезде – тиісті шешімнің негізінде төрағаның міндетін атқарушы Комиссия мүшесі шақырады.
15. Комиссияның отырыстарын шақыру Комиссияның отырысы өткізілетін күнге дейін кемінде 1 (бір) жұмыс күні бұрын Комиссияның мүшелеріне электрондық нысанда (ақпараттың тұтастығы мен құпиялылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін электрондық поштаны немесе байланыстың өзге де түрлерін қоса алғанда, электрондық байланыс арналарын, сондай-ақ хабарламаны алу фактісін анық айқындау мүмкіндігін пайдалана отырып немесе адресатқа тікелей қол қойғызу арқылы табыс етіледі) хабарламалар жіберу жолымен жүргізіледі.
16. Хабарламада мыналар көрсетіледі:
1) Комиссия отырысының өткізілетін күні, уақыты, орны және форматы;
2) Комиссия отырысының күн тәртібі.
Хабарламаға қаралатын мәселелерге байланысты қажетті материалдар қоса беріледі.
17. Комиссияның отырыстарын шақыру туралы хабарлама қажет болған жағдайда Комиссияның бетпе-бет отырысына қатысу үшін шақырылатын өзге адамдарға да жіберіледі.
Шақырылатын адамдардың тiзбесiн төраға немесе бұйрықтың негiзiнде төрағаның мiндетiн атқарушы Комиссияның мүшесi айқындайды.
18. Комиссия отырысын өткізу нысанына қарамастан, мәселелерді шешу кезінде Комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады.
19. Комиссия мүшелері Комиссияның жұмысына өздері қатысады. Дауыс беру құқығын беруге, сондай-ақ басқа адамдар үшін дауыс беруге жол берілмейді.
20. Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
21. Комиссияның хатшысы Комиссия төрағасының шешімімен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының жұмыскерлері қатарынан тағайындалады. Комиссияның хатшысы Комиссияның мүшесі болып табылмайды және дауыс беру құқығы жоқ.
22. Комиссия хатшысы:
1) Осы Ережеде көзделген тәртіппен Комиссияның қарауына шығарылатын мәселелер қатарынан Комиссияның кезекті отырысының күн тәртібін қалыптастырады және оны Комиссияның төрағасына бекітуге ұсынады;
2) Комиссияның отырысын шақыру туралы хабарламаларды дайындауды және таратуды, қажетті материалдарды жинауды және таратуды ұйымдастырады;

3) информирует лиц, приглашенных на заседание, о дате, месте и времени проведения заседания Комиссии, направляет им материалы по вопросам повестки дня заседания;
4) ведет учет поступивших заявлений от владельцев имущества;
5) ведет протоколы заседаний Комиссии и подписывает их;
6) ведет учет и хранение оригиналов материалов, представляемых на рассмотрение Комиссии;
7) осуществляет организационное обеспечение деятельности Комиссии;
8) осуществляет рассылку выписок из протоколов заседания Комиссии в установленном порядке с целью обеспечения их исполнения;
9) удостоверяет копии протоколов заседания Комиссии, а также выписки (копии выписок) из протокола заседания Комиссии.
23. При осуществлении своей деятельности члены Комиссии:
1) действуют в составе Комиссии, принимают участие в обсуждении и голосовании по вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии;
2) делают заявления, вносят предложения по вопросам формирования повестки дня заседания Комиссии;
3) вносят письменные предложения по формированию планов работы Комиссии;
4) требуют созыва заседания Комиссии в порядке, предусмотренном настоящим Положением;
5) требуют внесения в протокол заседания Комиссии особого мнения по принимаемым решениям по вопросам повесток дня заседаний Комиссии;
6) обеспечивают соблюдение законодательства Республики Казахстан;
7) действуют добросовестно, разумно и справедливо в интересах Комиссии;
8) лично участвуют в заседании Комиссии;
9) не менее чем за один день до начала заседания Комиссии уведомляют секретаря Комиссии о невозможности своего участия в заседании Комиссии, с указанием причин своего отсутствия;
10) в случае возникновения конфликта интересов воздерживаются от использования своего должностного положения (в качестве члена Комиссии) в целях, противоречащих законодательству Республики Казахстан.
24. Члены Комиссии обеспечивают информирование Комиссии в случае возникновения конфликта интересов и воздерживаются от голосования при принятии соответствующих решений (воздерживаться от принятия соответствующего решения).
Глава 5. Оформление заключения Комиссии
25. По результатам заседания Комиссии, секретарь Комиссии в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня после его проведения подготавливает заключение по форме согласно приложению к настоящему Типовому положению, который подписываются председателем и секретарем Комиссии.
Приложение
к Типовому положению районной
(города областного значения)
Комиссии по признанию
субъекта предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу,
пострадавшим в результате
последствий паводков 2024 года
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
комиссии по признанию субъекта предпринимательства агропромышленного
комплекса по недвижимому имуществу, пострадавшим в результате
последствий паводков 2024 года
_____________ район/город ______________________ "__" ______ 20 __ года
Комиссией ___________ района/города областного значения, _________ области
по признанию субъекта предпринимательства агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу, пострадавшим в результате последствий паводков
2024 года, УСТАНОВЛЕНО:
В период с "___" _______ по "___" _______ 2024 года по адресу:
улица ________ села/поселка _______, ________ района/города областного значения,
________ области, произошло подтопление недвижимого имущества принадлежащего
____________________________________________________________________.
(наименование индивидуального предпринимателя/юридического лица)
В результате подтопления пострадало следующее недвижимое имущество:
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________признан
(наименование индивидуального предпринимателя/юридического лица)
пострадавшим в результате последствий паводков 2024 года.
Председатель Комиссии ____________________________________
Секретарь Комиссии _______________________________________
Приложение 3
к Правилам компенсации
имущественных потерь, причиненных
субъектам предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу
в результате последствий
паводков 2024 года
Форма
Региональная комиссия
по определению компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу
в результате последствий
паводков 2024 года
_______________________
(области)
Заявление о компенсации имущественных потерь, причиненных субъекту
предпринимательства агропромышленного комплекса по недвижимому имуществу
в результате последствий паводков 2024 года

3) отырысқа шақырылған адамдарды Комиссия отырысының өткізілетін күні, орны мен уақыты туралы хабардар етеді, оларға отырыстың күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдар жібереді;
4) мүлік иелерінен келіп түскен өтініштерді есепке алуды жүргізеді;
5) Комиссия отырыстарының хаттамаларын жүргізеді және оларға қол қояды;
6) Комиссияның қарауына ұсынылған материалдардың түпнұсқаларын есепке алуды және сақтауды жүргізеді;
7) Комиссияның қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
8) Комиссия отырысының хаттамаларынан үзінді көшірмелерді олардың орындалуын қамтамасыз ету мақсатында белгіленген тәртіппен таратуды жүзеге асырады;
9) Комиссия отырысы хаттамаларының көшірмелерін, сондай-ақ Комиссия отырысы хаттамасынан үзінді көшірмелерді (үзінді көшірмелердің көшірмелерін) куәландырады.
23. Комиссия мүшелері өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) Комиссияның құрамында әрекет етеді, Комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша талқылауға және дауыс беруге қатысады;
2) Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастыру мәселелері бойынша өтініштер жасай алады, ұсыныстар енгізеді;
3) Комиссияның жұмыс жоспарларын қалыптастыру бойынша жазбаша ұсыныстар енгізеді;
4) осы Ережеде көзделген тәртіппен Комиссия отырысын шақыруды талап етеді;
5) Комиссия отырысының хаттамасына Комиссия отырыстарының күн тәртібі мәселелері бойынша қабылданған шешімдер бойынша ерекше пікірді енгізуді талап етеді;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді;
7) Комиссияның мүддесі үшін адал, парасатты және әділ әрекет етеді;
8) Комиссия отырысына өзі қатысады;
9) Комиссия хатшысына Комиссия отырысы басталғанға дейін кемінде бір күн бұрын өзінің болмау себептерін көрсете отырып, Комиссияның отырысына қатысу мүмкіндігі жоқ екені туралы хабарлайды;
10) мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін мақсаттарда өзінің қызметтік жағдайын (Комиссия мүшесі ретінде) пайдаланудан бас тартады.
24. Комиссияның мүшелері мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Комиссияны хабардар етуді қамтамасыз етеді және тиісті шешімдер қабылдау кезінде дауыс беруден (тиісті шешім қабылдаудан қалыс қалу) қалыс қалады.
5-тарау. Комиссияның қорытындысын ресімдеу
25. Комиссия отырысының нәтижелері бойынша Комиссия хатшысы ол өткізілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Үлгілік ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды дайындайды, оған Комиссия төрағасы мен хатшысы қол қояды.
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілерін жылжымайтын
мүлік бойынша зардап шеккен
деп тану жөніндегі аудандық
(облыстық маңызы бар қала)
комиссияның үлгілік ережесіне
қосымша
Нысан
2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілерін жылжымайтын мүлік бойынша зардап шеккен деп тану жөніндегі комиссияның ҚОРЫТЫНДЫСЫ
______________ аудан/қала__________ 20___ жылғы "__" _____________
________ облысы __________ ауданының/облыстық маңызы бар қаласының
2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік
субъектілерін жылжымайтын мүлік бойынша зардап шеккен деп тану жөніндегі
комиссиясы:
АНЫҚТАДЫ:
2024 жылғы "__" _______ бастап "__" _______ дейінгі кезеңде
__________ облысының _____, _________ ауданы/облыстық маңызы бар қаласы,
________ ауылының/кентінің ______көшесі мекенжайы бойынша
_________________________________________________________тиесілі
(дара кәсіпкер/заңды тұлғаның атауы)
жылжымайтын мүлкін су басу орын алды.
Су басу нәтижесінде мынадай жылжымайтын мүлікке залал келтірілді:
__________________________________________________________________.
_________________________________________________________________
(дара кәсіпкер/заңды тұлғаның атауы)
2024 жылғы су тасқыны салдарынан зардап шеккен деп танылды.
Комиссия төрағасы ________________________________________
Комиссия хатшысы ________________________________________
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынға өтемақы
төлеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_________________________
(облысының)
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынның өтемақысын
айқындау жөніндегі өңірлік
комиссиясы
2024 жылғы су тасқыны салдарынан агроөнеркәсіптік кешеннің кәсіпкерлік субъектілеріне жылжымайтын мүлік бойынша келтірілген мүліктік шығынның өтемақысын төлеу туралы өтініш

1. Индивидуальный индикационный номер/Бизнес индикационный номер:
_______________________________________________________________
2. Наименование индивидуального предпринимателя/юридического лица:
________________________________________________________________
3. Фамилия имя отчество (при его наличии) контактного лица: __________
4. Контактные данные: ____________________________________________
5. Адрес электронной почты: _______________________________________
6. Юридический адрес индивидуального предпринимателя/юридического лица:
_________________________________________________________________
7. Банковский идентификационный код Банка: ________________________
8. Номер текущего/сберегательного счета: ____________________________
9. Тип возмещения ________________________________________________
(1. без проведения судебной экспертизы/специализированного исследования
2. возмещение на основании судебной экспертизы/специализированного
исследования)
10. Наличие договора добровольного страхования недвижимого имущества:
_________________________________________________________________
11. Вид недвижимого имущества: ____________________________________
(произвольно)
12. Сумма компенсации: ____________________________________________
13. Настоящим заявлением даю свое согласие на сбор и обработку моих
персональных данных в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите".
14. Перечень прилагаемых документов: ________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца имущества либо его
представителя роспись, печать (при ее наличии)
Приложение 4
к Правилам компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного
комплекса по недвижимому
имуществу в результате
последствий паводков 2024 года
Форма
Региональная комиссия
по определению компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу
в результате последствий
паводков 2024 года
_________________________
(области)
Заявление об отсутствии добровольного страхования недвижимого имущества
_______________________________________________________________
(наименование индивидуального предпринимателя/юридического лица)
настоящим заявлением подтверждаю, что недвижимое имущество, которому
причинен материальный ущерб в результате последствий паводков 2024 года,
не застраховано в соответствии с законодательством Республики Казахстан
о страховании и страховой деятельности.
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца имущества либо
его представителя роспись, печать (при ее наличии)
Приложение 5
к Правилам компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного
комплекса по недвижимому
имуществу в результате
последствий паводков 2024 года
Форма
Региональная комиссия
по определению компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу
в результате последствий
паводков 2024 года
_________________________
(области)
Уведомление владельца имущества либо его представителя о том, что он предупрежден
об уголовной ответственности за достоверность предоставляемых документов
Мною, _____________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца имущества либо его
представителя) представлены документы для определения размера компенсации
имущественных потерь, причиненного в результате последствий поводков в 2024
году. В соответствии с положениями Уголовного кодекса Республики Казахстан
я предупрежден об ответственности за дачу заведомо ложных документов и (или)
недостоверных сведений, указанных в таких документах.
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца имущества либо
его представителя роспись, печать (при ее наличии)
Приложение 6
к Правилам компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу
в результате последствий
паводков 2024 года
Форма
Региональная комиссия
по определению компенсации
имущественных потерь,
причиненных субъектам
предпринимательства
агропромышленного комплекса
по недвижимому имуществу
в результате последствий
паводков 2024 года
_________________________
(области)
Уведомление оценочных, экспертных организаций и привлекаемых лиц
для определения размера компенсации о том, что они предупреждены
об уголовной ответственности за достоверность сведений,
содержащихся в предоставляемых ими документах
Мною, ____________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проведена экспертиза/оценка по определению размера ущерба, причиненного
___________________________________________________________________
(наименование индивидуального предпринимателя/юридического лица)
в результате последствий поводков 2024 года. В соответствии с положениями
Уголовного кодекса Республики Казахстан я предупрежден об ответственности
за дачу заведомо ложного заключения/оценки или недостоверных сведений,
указанных в заключении/оценке.
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) роспись, печать (при ее наличии)

1. Жеке индикациялық нөмір/Бизнес индикациялық нөмір: ____________
2. Дара кәсіпкердің/заңды тұлғаның атауы: _________________________
3. Байланысатын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
________________________________________________________________
4. Байланыс деректері: ___________________________________________
5. Электрондық пошта мекенжайы: _________________________________
6. Дара кәсіпкер/заңды тұлғаның заңды мекенжайы: ___________________
_______________________________________________________________
7. Банктің банктік сәйкестендіру коды: _____________________________
8. Ағымдағы/жинақ шот нөмірі: ___________________________
9. Қайтару түрі __________________________________________________
(1. сот сараптамасын/арнайы зерттеуді жүргізбей
2. сот сараптамасы/арнайы зерттеу негізінде өтеу)
10. Жылжымайтын мүлікті ерікті сақтандыру шартының болуы:
___________________________________________________________________
11. Жылжымайтын мүлік түрі: ________________________________________
(ерікті түрде)
12. Өтемақы сомасы: ____________________________________
13. Осы өтінішпен "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес өзімнің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісім беремін.
14. Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі: _______________________
_______________________________________________________________
(мүлік иесінің не оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, мөрі (ол болған жағдайда)
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынға өтемақы
төлеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_________________________
(облысының)
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынның өтемақысын
айқындау жөніндегі өңірлік
комиссиясы
Жылжымайтын мүлікті ерікті сақтандырудың жоқтығы туралы өтініш
_______________________________________________________________
(дара кәсіпкердің/заңды тұлғаның атауы)
осы өтінішпен 2024 жылғы су тасқыны салдарынан материалдық залал келтірілген жылжымайтын мүлік Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандырылмағанын растаймын.
_______________________________________________________________
(мүлік иесінің не оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, мөрі (ол болған жағдайда)
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынға өтемақы
төлеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
_________________________ (облысының)
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынның өтемақысын
айқындау жөніндегі өңірлік
комиссиясы
Мүлік иесіне не оның өкіліне ұсынылатын құжаттардың дұрыстығы үшін қылмыстық жауаптылық жөнінде ескертілгені туралы хабарлама
Мен,_____________________________________________________________
(мүлік иесінің не оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2024 жылғы су тасқыны салдарынан келтірілген мүліктік шығынның өтемақысы мөлшерін айқындау үшін құжаттар ұсындым. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің ережелеріне сәйкес маған көрінеу жалған құжаттарды және (немесе) осындай құжаттарда көрсетілген анық емес мәліметтерді бергені үшін жауаптылық туралы ескертілді.
_____________________________________________________________________
(мүлік иесінің не оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
қолы, мөрі (ол болған жағдайда)
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынға өтемақы
төлеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
_________________________
(облысының)
2024 жылғы су тасқыны
салдарынан агроөнеркәсіптік
кешеннің кәсіпкерлік
субъектілеріне жылжымайтын
мүлік бойынша келтірілген
мүліктік шығынның өтемақысын
айқындау жөніндегі өңірлік
комиссиясы
Бағалау, сараптама ұйымдарына және өтемақының мөлшерін айқындау үшін тартылатын адамдарға олар ұсынатын құжаттардағы мәліметтердің дұрыстығы үшін қылмыстық жауаптылық жөнінде ескертілгені туралы хабарлама
Мен, _________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________________
(дара кәсіпкердің/заңды тұлғаның атауы)
2024 жылғы су тасқыны салдарынан келтірілген залалдың мөлшерін айқындау бойынша сараптама/бағалау жүргіздім. ____________________________ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің ережелеріне сәйкес маған көрінеу жалған қорытынды/бағалау немесе қорытындыда/бағалауда көрсетілген анық емес мәліметтер бергені үшін жауаптылық туралы ескертілді.
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), күні, қолы, мөрі (ол болған жағдайда)