О внесении изменений и дополнения в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 февраля 2025 года № 60. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2025 года № 35758
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) следующие изменения и дополнение:
в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункты 8), 9) и 10) исключить;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) заемщик (услугополучатель) – физическое или юридическое лицо, индивидуальный предприниматель (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившие с финансовым институтом договор займа и осуществляющие деятельность в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к настоящим Правилам;";
подпункт 26) исключить;
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) конечный заемщик – участник КТ, заключивший договор займа с КТ и осуществляющий деятельность в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к настоящим Правилам;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Субсидирование осуществляется по договорам займа:
1) на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков);

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 24 ақпандағы № 60 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 ақпанда № 35758 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында:
3-тармақта:
8), 9) және 10) тармақшалар алып тасталсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) – қаржы институтымен қарыз шартын жасасқан және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредит беруге және қаржы лизингіне арналған тауарлар тізбесіне сәйкес қызметін жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға, дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы);";
26) тармақша алып тасталсын;
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) түпкілікті қарыз алушы – КС-мен қарыз шартын жасасқан және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредит беруге және қаржы лизингіне арналған тауарлар тізбесіне сәйкес қызметін жүзеге асыратын КС қатысушысы;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Субсидиялау мынадай қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады:
1) ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) арналған;

2) на пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса.
По договорам займа, указанным в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, субсидирование осуществляется не более номинальной ставки вознаграждения, рассчитанной как суммарное выражение базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 7,5 (семь целых пять десятых) процентов (далее – %) годовых в тенге.
При рассмотрении предложения применяется базовая ставка Национального банка Республики Казахстан, действовавшая на момент заключения договора займа.
По договорам займа, указанным в подпунктах 1) (за исключением случая, предусмотренного частью седьмой настоящего пункта) и 2) части первой настоящего пункта, и заключенных с 25 января 2022 года заемщиком оплачивается 6 (шесть) % от номинальной ставки вознаграждения, из государственного бюджета субсидируется оставшаяся часть номинальной ставки вознаграждения, полученная в результате разницы между суммой базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 7,5 (семь целых пять десятых) % годовых и оплаченных заемщиком 6 (шести) % в тенге.
При этом, заемщиком оплачивается 6 (шесть) % от номинальной ставки вознаграждения по договорам займа, указанным в подпункте 1) части первой настоящего пункта, предусматривающие приобретение приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования, а также предусматривающие приобретение дополнительной сельскохозяйственной техники и оборудования согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Перечень приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования предоставляется уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июля на соответствующий год. В течение 3 (трех) рабочих дней после получения Перечень приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования размещается уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса в ГИСС.
По остальным договорам займа, указанным в подпункте 1) части первой настоящего пункта, и предусматривающих приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, заемщиком оплачивается 15 (пятнадцать) % от номинальной ставки вознаграждения, из государственного бюджета субсидируется оставшаяся часть номинальной ставки вознаграждения, полученная в результате разницы между суммой базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 7,5 (семь целых пять десятых) % годовых и оплаченных заемщиком 15 (пятнадцати) % в тенге.

2) өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыруға арналған.
Осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 1) және 2) тармақшаларда көрсетілген қарыз шарттары бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) пайыздың (бұдан әрі – %) теңгемен жиынтық көрінісі ретінде есептелген номиналды сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерлемеде жүзеге асырылады.
Ұсынысты қарастыру кезінде қарыз шарты жасалып жатқан сәтте қолданыста болған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 1) (осы тармақтың жетінші бөлігінде қарастырылған жағдайды қоспағанда) және 2) тармақшаларда көрсетілген және 2022 жылғы 25 қаңтардан бастап жасалған қарыз шарттары бойынша қарыз алушы номиналды сыйақы мөлшерлемесінің 6%-ын төлейді, мемлекеттік бюджеттен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) % және қарыз алушының теңгемен төлеген 6 (алты) % сомасы арасындағы айырманың нәтижесінде алынған номиналды сыйақы мөлшерлемесінің қалған бөлігі субсидияланады.
Бұл ретте, қарыз алушы басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын сатып алуды көздейтін, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес қосымша ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алуды көздейтін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген қарыз шарттары бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесінің 6 (алты) % төлейді.
Басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін өнеркәсіптік қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган келесі жылға ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей және тиісті жылға 1 шілдеден кешіктірмей ұсынады. Басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган оны СМАЖ-да орналастырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген және ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркеме жабдықты сатып алуды көздейтін қарыздың қалған шарттары бойынша қарыз алушы номиналды сыйақы мөлшерлемесінің 15 (он бес) % төлейді, мемлекеттік бюджеттен Ұлттық бюджеттің базалық мөлшерлемесінің сомасы арасындағы айырма нәтижесінде алынған номиналды сыйақы мөлшерлемесінің қалған бөлігі Қазақстан Республикасының Банкі плюс жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) % және қарыз алушы төлеген 15 (он бес) % теңгемен субсидияланады.

По договорам займа, указанным в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, и заключенным до 25 января 2022 года с номинальной ставкой вознаграждения не более 17 (семнадцати) % годовых в тенге предусматривается снижение ставок вознаграждения:
1) на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков) по следующим нормативам, предусматривающие снижение ставок вознаграждения:
на 10 (десять) процентов (далее – %) годовых в тенге;
2) на пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса предусматривается снижение ставок вознаграждения:
на 7 (семь) % годовых в тенге.
По действующим договорам субсидирования, заключенным до 4 декабря 2021 года, в рамках договоров займа, выданных в российских рублях и иной валюте, не допускается снижение ставки вознаграждения ниже 4 (четырех) % годовых в российских рублях, ниже 3 (трех) % годовых в иной валюте.";
пункт 5 исключить;
пункт 7 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Договор субсидирования, заключенный до вступления настоящих Правил в силу, продолжает субсидироваться на условиях, указанных в договоре субсидирования, за исключением случая, предусмотренного частью третьей пункта 15 настоящих Правил.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В случае изменения условий договора займа (за исключением случая, предусмотренного частью третьей настоящего пункта), ранее одобренная и начисленная сумма субсидий не увеличивается, срок субсидирования не продлевается.
Данное ограничение не распространяется на договоры займа, в случае предоставления финансовыми институтами отсрочки по выплате ставки вознаграждения и (или) погашению основного долга на срок не более 24 (двадцати четырех) месяцев в связи с наступлением ухудшающих обстоятельств для заемщика (услугополучателя) согласно документам уполномоченных органов, в том числе в результате введения чрезвычайного положения в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" или объявления чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
При этом в случае увеличения суммы вознаграждения в связи с предоставлением отсрочки по выплате ставки вознаграждения и (или) погашению основного долга на срок не более 24 (двадцати четырех) месяцев производится перерасчет суммы субсидий в сторону увеличения, также допускается пролонгация действующего договора субсидирования.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген және 2022 жылғы 25 қаңтарға дейін жасалған, номиналды сыйақы мөлшерлемесі теңгемен жылдық 17 (он жеті) %-дан аспайтын қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін төмендету көзделеді:
1) ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) арналған сыйақы мөлшерлемелерін төмендетуді көздейтін мынадай нормативтер бойынша:
теңгемен жылдық 10 (он) пайызға (бұдан әрі – %);
2) өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыруға сыйақы мөлшерлемелерін:
теңгемен жылдық 7 (жеті) %-ға төмендету көзделеді.
2021 жылғы 4 желтоқсанға дейін жасалған қолданыстағы субсидиялау шарттары бойынша ресей рублімен және өзге валютамен берілген қарыз шарттары шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін ресей рублімен жылдық 4 (төрт) %-дан, өзге валютамен жылдық 3 (үш) %-дан төмендетуге жол берілмейді.";
5-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Қағидалар күшіне енгенге дейін жасалған субсидиялау шарты осы Қағидалардың 15-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, субсидиялау шартында көрсетілген шарттарда субсидиялауды жалғастыра береді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қарыз шартының талаптары өзгерген жағдайда (осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда), бұрын мақұлданған және есептелген субсидиялар сомасы ұлғайтылмайды, субсидиялау мерзімі ұзартылмайды.
Қаржы институттары уәкілетті органдардың құжаттарына сәйкес қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) үшін жағдайды нашарлататын мән-жайлардың туындауына байланысты, оның ішінде "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес төтенше жағдайды енгізу және (немесе) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялау нәтижесінде сыйақы мөлшерлемелерін төлеу немесе негізгі борышты өтеу мерзімдерін 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыруды ұсынған жағдайда, аталған шектеу қарыз шарттарына қолданылмайды.
Бұл ретте сыйақы мөлшерлемесін төлеу және (немесе) негізгі борышты өтеу мерзімін 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыруға байланысты сыйақы сомасы ұлғайған жағдайда, субсидиялар сомасын ұлғаю жағына қарай қайта есептеу жүргізіледі, сондай-ақ қолданыстағы субсидиялау шартын ұзартуға жол беріледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Предложение подается заемщиком (услугополучателем) с приложением копии договора займа с графиком погашения, графика субсидирования и подтверждается профинансировавшим его финансовым институтом.";
подпункт 1) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"1) наличие в договоре неисполненных заемщиком (услугополучателем) обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней. При этом, если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайший следующий за ним рабочий день;";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. В случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, включая изменение ставки при замещении собственных или привлеченных средств на бюджетные средства и при замещении бюджетных средств на собственные и (или) привлеченные средства, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения, увеличение или уменьшение суммы по договору займа) финансовый институт в течение 10 (десяти рабочих дней) уведомляет об этом рабочий орган (услугодателя) с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленного графика погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий.
В случае, если договор субсидирования заключен в бумажном виде и не переведен в электронный формат, соответствующее уведомление подается финансовым институтом в бумажном виде.";
главу 6 исключить;
пункты 106 и 107 исключить;
пункты 110 и 111 исключить;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 2-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложения 6 и 7 изложить в новой редакции согласно приложениям 4 и 5 к настоящему приказу;
приложение 24 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 26 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

"22. Қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) өтеу графигі бар қарыз шартының, субсидиялау графигінің көшірмесін қоса бере отырып, ұсыныс береді және оны қаржыландырған қаржы институты растайды.";
26-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) шартта қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асқан орындалмаған міндеттемелерінің болуы. Бұл ретте, егер мерзімнің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге дәл келетін болса, онда одан кейінгі ең жақын жұмыс күні мерзімнің аяқталған күні болып есептеледі;";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Қолданыстағы қарыз шартының талаптары (өз қаражатын немесе тартылған қаражатты бюджеттік қаражатқа ауыстыру және бюджеттік қаражатты өз қаражатына және (немесе) тартылған қаражатқа ауыстыру кезіндегі мөлшерлемені өзгертуді қоса алғанда, сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны төлеу мерзімін кейінге қалдыруды ұсыну, қарыз шарттары бойынша сомаларды ұлғайту немесе азайту) өзгерген жағдайда, қаржы институты 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржыландыру талаптарын өзгерту бойынша қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты, сыйақыны өтеудің жаңартылған графигін және субсидиялар көлемін қоса бере отырып, бұл туралы жұмыс органын (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етеді.
Егер субсидиялау шарты қағаз түрінде жасалған және электрондық форматқа көшірілмеген болса, онда қаржы институты тиісті хабарламаны қағаз түрінде береді.";
6-тарау алып тасталсын;
106 және 107-тармақтар алып тасталсын;
110 және 111-тармақтар алып тасталсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-1-қосымшамен толықтырылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6 және 7-қосымшалар осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
24-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
26-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 февраля 2025 года № 60
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического
оборудования
Форма
Предложение
Финансовый институт: ___________________________________________
(наименование финансового института)
Заемщик: _______________________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное
наименование юридического лица)
Кому: __________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы)
1. Сведения об участнике:
1
Наименование заемщика
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
3
Сведения о заемщике: для индивидуальных предпринимателей, в том числе в форме совместного предпринимательства – индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер (далее – БИН)/ для юридического лица – БИН
4
Банковские реквизиты
5
Контактные телефоны
2. Информация о кредитных договорах, подлежащих субсидированию (далее – ДК):
ДК (номер и дата)
Сумма, тенге
Ставка вознаграждения, процент
Остаток задолженности по основному долгу на дату субсидирования, тенге
Дата окончания срока действия ДК
Валюта кредитования
Целевое назначение кредитования/лизинга (приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса (вставить нужное)
Источник финансирования
ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) заемщика
Предмет кредита/лизинга, количество
Страна-производитель предмета лизинга
Учетный номер в государственной регистрационной базе

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 ақпандағы
№ 60 бұйрығына
1-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ұсыныс
Қаржы институты: ___________________________________________
(қаржы институтының атауы)
Қарыз алушы: ________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Кімге: ________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы)
1. Қатысушы туралы мәліметтер
1
Қарыз алушының атауы
2
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
3
Қарыз алушы туралы мәліметтер: дара кәсіпкерлер үшін, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)/ заңды тұлға үшін - БСН
4
Банк деректемелері
5
Байланыс телефондары
2. Субсидиялануы тиіс кредиттік шарттар (бұдан әрі – КШ) туралы ақпарат
КШ (нөмірі және күні)
Сомасы, теңге
Сыйақы мөлшерлемесі, пайыз
Субсидиялау күніне негізгі борыш бойынша берешек қалдығы, теңге
КШ-ның қолданылу мерзімінің аяқталатын күні
Кредит беру валютасы
Кредит берудің/лизингтің нысаналы мақсаты (ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыруға, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге (керегін қою)
Қаржыландыру көзі
Қарыз алушының ЭҚЖС (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша коды)
Кредит/лизинг нысанасы, мөлшері
Лизинг нысанасын өндіруші ел
Мемлекеттік тіркеу базасындағы есепке алу нөмірі

3. График субсидирования:
Год
Месяц
Срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая заемщиком, тенге
Итого
Настоящим подтверждается, что:
1) договор займа соответствует требованиям к договорам займа, установленным в соответствии с Правилами субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741);
2) целевым назначением является на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса;
3) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства и деятельность не приостановлена в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
4) договор займа не профинансирован за счет средств республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан;
5) отсутствие у заемщика фактов нецелевого использования средств по договору займа;
6) отсутствие у заемщика просроченных обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения по договору займа;
7) ставка вознаграждения по договору займа, указанному в заявке на субсидирование не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам.
Приложение: копия договора займа с графиком погашения.
При подаче предложения в бумажном виде:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заемщика
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя
финансового института или уполномоченного лица
____________________________________________________________________
Дата подписания предложения заемщиком "___"_______20___ года.
Дата подписания предложения финансовым институтом "___"_______20___ года.
При подаче предложения в электронном виде:
Подписано и отправлено заявителем в __ часов "____" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Подписано и отправлено финансовым институтом в ____ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Уведомление о принятии предложения:
Принято рабочим органом в __ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 февраля 2025 года № 60

3. Субсидиялау графигі:
Жыл
Ай
Кредит шартының графигі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Жиыны
Осымен:
1) қарыз шартының Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларына сәйкес белгіленген қарыз шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келетіндігі;
2) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыруға арналатындығы;
3) қаржылық берешекті қайта құрылымдау және жеделдетілген оңалту рәсімі жағдайларын қоспағанда, қарыз алушы қызметінің ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкроттық сатысында тұрмағаны және "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның қызметінің тоқтатыла тұрмағаны;
4) қарыз шартының республикалық бюджеттің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландырылмағаны;
5) қарыз алушыда қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану фактілерінің болмауы;
6) қарыз алушыда қарыз шарты бойынша негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша мерзімі өткен міндеттемелердің болмауы;
7) субсидиялауға арналған өтінімде көрсетілген қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің басқа мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидияланбауы расталады.
Қосымша: өтеу графигі бар қарыз шартының көшірмесі.
Ұсыныс қағаз түрінде берілген кезде:
Қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және қолы _____________________
Қаржы институты басшысының немесе уәкілетті тұлғаның аты, әкесінің аты бар болса),
тегі және қолы _________________________________________
Қарыз алушының ұсынысқа қол қойған күні 20___ жылғы "___"_______.
Қаржы институтының ұсынысқа қол қойған күні 20___ жылғы "___"___ _________.
Ұсыныс электрондық түрде берілген кезде:
Өтініш беруші 20___ жылғы "___" _________ сағат ___-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер (бұдан әрі – ЭЦҚ)
Қаржы институты 20___ жылғы "___" _________ сағат_____ -де қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ-дан алынған деректер Ұсынысты қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20___ жылғы "___" _________ сағат _________ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 ақпандағы
№ 60 бұйрығына
2-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын
сатып алуға лизинг кезінде
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына

Приложение 2-1
к Правилам субсидирования ставок
вознаграждения при кредитовании
субъектов агропромышленного
комплекса, а также лизинге
на приобретение сельскохозяйственных
животных, техники
и технологического оборудования
Перечень дополнительной сельскохозяйственной техники и оборудования
Наименование техники и оборудования
Техническая характеристика техники и оборудования
1
кормоуборочный комбайн
(с технологией SHREADLAGE - производство высококачественного высокоэнергетического корма, с эффективной системой NIR – определение питательных веществ в заготавливаемом корме), мощностью от 301 лошадиных сил (включительно)
2
свеклоуборочный комбайн прицепной
3
хлопкоуборочный комбайн
мощностью от 201 лошадиных сил (включительно)
4
морковоуборочный комбайн
навесной, полунавесной, однорядный прицепной, двухрядный (трехрядный) прицепной
5
капустоуборочный комбайн
навесной, прицепной
6
лукоуборочный комбайн
нолунавесной, прицепной, полуприцепной
7
картофелеуборочный комбайн
прицепной, самоходный
8
томатоуборочный комбайн
9
приспособление для уборки кукурузы
10
корнеуборочная машина (копатель)
11
ботвоуборочная машина
12
самоходный комбайн для сбора ягодных культур
13
сеялка:
сеялка точного высева высокопроизводительная (с системой контроля опорного давления высевающей секции-Auto Force по исключению переуплотнения в зоне укладки семян. С электронной системой ISOBUS для работы в системе точного земледелия и дифференцированного посева. С системой удаленного полного контроля качества работы).
Ширина захвата от 8 до 16 метров и от 24 до 36 метров.

2-1-қосымша
Қосымша ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарының тізбесі
Техника мен жабдықтың атауы
Техника мен жабдықтың техникалық сипаттамасы
1
азық жинайтын комбайн
қуаты 301 (қоса есептегенде) ат күшінен бастап (SHREADLAGE технологиясымен - жоғары сапалы жоғары энергиялы азық өндіру, тиімді Nir – жиналатын азықтағы қоректік заттарды анықтау жүйесімен)
2
тіркемелі қызылша жинайтын комбайн
3
мақта жинайтын комбайн
қуаты 201 (қоса есептегенде) ат күшінен бастап
4
сәбіз жинайтын комбайн
аспалы, жартылай аспалы, бір қатарлы тіркемелі, екі қатарлы (үш қатарлы) тіркемелі
5
қырыққабат жинайтын комбайн
аспалы, тіркемелі
6
пияз жинайтын комбайн
жартылай аспалы, тіркемелі,
жартылай тіркемелі
7
картоп жинайтын комбайн
тіркемелі, өздігінен жүретін
8
қызанақ жинайтын комбайн
9
жүгері жинауға арналған айлабұйым
10
тамыр жинайтын машина (қазушы)
11
сабақ жинайтын машина
12
жидек дақылдарын жинауға арналған өздігінен жүретін комбайн
13
Сепкіш
өнімділігі жоғары дәл себу сепкіші
(Тұқым себу аймағында тығыздауды болдырмау бойынша auto Force - себу секциясының тірек қысымын бақылау жүйесімен. Дәл егіншілік және дифференциалды егіс жүйесінде жұмыс істеуге арналған ISOBUS электрондық жүйесі бар. Жұмыс сапасын қашықтан толық бақылау жүйесі бар.) Қамту ені 8 метрден 16 метрге дейін және 24 метрден 36 метрге дейін

1) полученный кредит/лизинг использован в сфере агропромышленного комплекса;
2) целевым назначением является приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса;
3) источником финансирования займа не являются средства государственного бюджета или Национального фонда Республики Казахстан;
4) на момент подачи заявки является действительным (не расторгнут и не прекращен);
5) ставка вознаграждения не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам Республики Казахстан;
6) не допускается выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса.
В рамках субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования субсидированию подлежат новая, ранее неиспользованная сельскохозяйственная техника и оборудование и зарегистрированная сельскохозяйственная техника в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системе "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 февраля 2025 года № 60
Приложение 6
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического
оборудования
Форма
Договор субсидирования ставок вознаграждения
город ___________ "___"__________ 20__ года
Управление сельского хозяйства _______________________________________
области (города),
именуемое в дальнейшем "Рабочий орган",
в лице ______________________ ________________________________________,
действующего на основании доверенности №_ ___ от __________ 20__ года,
с одной стороны, _____________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Заемщик",
в лице ______________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________________
с другой стороны, и __________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Финансовый институт",
в лице ______________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________________,
с третьей стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", заключили настоящий договор субсидирования ставок вознаграждения (далее – договор субсидирования) о нижеследующем.

1) алынған кредиттің/лизингтің агроөнеркәсіптік кешен саласында пайдаланылған болуы;
2) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салу (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыру болып табылады;
3) мемлекеттік бюджеттің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты қарызды қаржыландыру көзі болып табылмайтындығы;
4) өтінім берген сәтте жарамды (бұзылмаған және тоқтатылмаған) болып табылатындығы;
5) сыйақы мөлшерлемесінің Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалары бойынша субсидияланбауы;
6) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ кәсіпорындарды мүліктік кешен ретінде сатып алуға жол берілмейтіндігі.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шеңберінде "e-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде жаңа, бұрын пайдаланылмаған ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығы және тіркелген ауыл шаруашылығы техникасы субсидиялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 ақпандағы
№ 60 бұйрығына
4-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты
___________ қаласы                                     20__ жылғы "___" __________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын _________________ облысының (қаласының) ауыл шаруашылығы басқармасы атынан 20__ жылғы _________________________ № ________ сенімхат негізінде әрекет ететін ________________________ бір тараптан, бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын ___________________ атынан _______________________негізінде әрекет ететін __________________ екінші тараптан және бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын ___________________________ атынан _____________________ негізінде әрекет ететін ____________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шартын (бұдан әрі – субсидиялау шарты) жасасты.

Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем договоре субсидирования используются понятия, указанные в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) (далее – Правила субсидирования).
Глава 2. Предмет договора
2. По настоящему договору субсидирования Рабочий орган обязуется на условиях, определенных договором, осуществить при поддержке Финансового института субсидирование затрат Заемщика по оплате ставки вознаграждения по определенному договору займа в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной программе, в соответствии с графиком субсидирования Заемщика (согласно решению Рабочего органа) (далее – график субсидирования) по форме согласно приложению к настоящему договору.
Глава 3. Права и обязанности сторон
3. Рабочий орган обязуется:
1) рассмотреть в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления от Финансового института заявки на субсидирование;
2) осуществить проверку ее соответствия условиям получения субсидий, предусмотренных Правилами субсидирования и проверку суммы заявки на субсидирование графикам субсидирования Заемщиков согласно договору субсидирования;
3) согласно заявке на субсидирование ежемесячно перечисляет авансовым платежом на специальный банковский счет Финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в месяц, предыдущий месяцу, в котором производится очередная выплата субсидий;
4) в случае соответствия заявки на субсидирование требованиям Правил субсидирования, сформировать и направить счета к оплате в органы казначейства для перечисления субсидий на банковский счет Финансового института;
5) в случае несоответствия заявки на субсидирование информировать Финансовый институт об отказе в выдаче субсидий.
4. Финансовый институт обязуется:
1) ежемесячно формировать и направлять в Рабочий орган заявку на субсидирование;
2) в случае просрочки Заемщиком обязательств по погашению основного долга и вознаграждения и по другим событиям, указанным в Правилах субсидирования, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента обнаружения событий информировать об этом Рабочий орган;
3) в случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, включая изменение ставки при замещении собственных или привлеченных средств на бюджетные средства, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения, увеличение или уменьшение суммы по договору займа) направлять Рабочему органу уведомление с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий;

1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы субсидиялау шартында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы субсидиялау шарты бойынша Жұмыс органы шартта айқындалған талаптарда Қаржы институтының қолдауымен осы шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша Карыз алушыны субсидиялау графигіне (бұдан әрі – субсидиялау графигі) сәйкес тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша (Жұмыс органының шешіміне сәйкес) бөлінген ақша сомасы шегінде Қарыз алушының қарыз шарты бойынша айқындалған сыйақы мөлшерлемесін төлеу жөніндегі шығындарын субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Жұмыс органы:
1) Қаржы институтынан субсидиялауға арналған өтінім келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарауға:
2) оның Субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялар алу шарттарына сәйкестігін тексеруді және субсидиялауға арналған өтінім сомасының субсидиялау шартына сәйкес Қарыз алушыларды субсидиялау графигіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға;
3) субсидиялауға арналған өтінімге сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы институтының арнайы банктік шотына ай сайын аванстық төлеммен, субсидияларды кезекті төлеу жүргізілетін айдың алдындағы айында аударуға;
4) субсидиялауға арналған өтінім Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес болған жағдайда, Қаржы институтының банктік шотына субсидияларды аудару үшін төлем шотын қалыптастыруға және қазынашылық органдарына жолдауға;
5) субсидиялауға арналған өтінім сәйкес келмеген жағдайда субсидиялар беруден бас тарту туралы Қаржы институтын хабардар етуге міндеттенеді.
4. Қаржы институты:
1) ай сайын субсидиялауға арналған өтінімді қалыптастыруға және Жұмыс органына жолдауға;
2) Қарыз алушы негізгі борышты және сыйақыны өтеу бойынша міндеттемелерінің мерзімін өткізіп алған жағдайда және Субсидиялау қағидаларында көрсетілген басқа да оқиғалар бойынша оқиғалар анықталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ол туралы Жұмыс органын хабардар етуге;
3) қолданыстағы қарыз шартының талаптары (меншікті немесе тартылған қаражатты бюджеттік қаражатқа ауыстыру кезіндегі мөлшерлемені өзгертуді қоса алғанда, сыйақы мөлшерлемесі, сыйақы төлеу мерзімдерін, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны төлеу мерзімін кейінге қалдыруды ұсыну, қарыз шарты бойынша соманы ұлғайту немесе азайту) өзгерген жағдайда, Жұмыс органына қаржыландыру талаптарын өзгерту бойынша қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты, сыйақыны өтеудің жаңартылған графигін және субсидиялар көлемін қоса бере отырып, хабарлама жолдауға;

4) проводить проверку целевого использования (в том числе, на предмет полноты использования) полученного у финансового института займа;
5) проводить проверку соблюдения заемщиком условий договора займа, в том числе по полному освоению и целевому использованию кредитных средств по договору займа;
6) уведомлять рабочий орган (услугодателя) о случаях несоблюдения заемщиком условий договора займа.
5. Заемщик обязуется:
1) соблюдать условия субсидирования, установленные Правилами субсидирования;
2) не допускать субсидирования ставки вознаграждения по договору займа по другим государственным и бюджетным программам;
3) полностью использовать полученные кредитные средства по договору займа в соответствии с условиями договора займа;
4) при неполном или нецелевом использовании кредитных средств по договору займа вернуть выплаченные субсидии пропорционально сумме неполного или нецелевого использования кредитных средств по договору займа.
Глава 4. Ответственность сторон
6. Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора субсидирования, в соответствии с настоящим договором субсидирования и законами Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
7. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору субсидирования, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
8. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору субсидирования, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления непреодолимой силы обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
9. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
10. Наступление обстоятельств непреодолимой силы влечет увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
11. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору субсидирования.
Глава 6. Заключительные положения
12. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационный номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.

4) қаржы институтынан алынған қарыздың мақсатқа сай пайдаланылуына (оның ішінде толық пайдалану мәніне) тексеру жүргізуге;
5) қарыз алушының қарыз шартының талаптарын сақтауына, оның ішінде қарыз шарты бойынша кредит қаражатын толық игеру және мақсатқа сай пайдалану бойынша тексеру жүргізуге;
6) қарыз алушы қарыз шартының талаптары сақталмаған жағдайлар туралы жұмыс органын (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етуге міндеттенеді.
5. Қарыз алушы:
1) Субсидиялау қағидаларында белгіленген субсидиялау шарттарын сақтауға;
2) қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің басқа мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидиялануына жол бермеуге;
3) қарыз шарты бойынша алынған кредиттік қаражатты қарыз шартының талаптарына сәйкес толық пайдалануға;
4) қарыз шарты бойынша кредиттік қаражатты толық немесе мақсатсыз пайдаланған кезде төленген субсидияларды қарыз шарты бойынша кредиттік қаражаттың толық пайдаланылмаған немесе мақсатсыз пайдаланылған сомасына барабар қайтаруға міндеттенеді.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Тараптар осы шарт бойынша осы субсидиялау шартына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы субсидиялау шартынан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
7. Егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін күштің мән-жайларының салдары болып табылса, Тараптар осы cубсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
8. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары басталған кезде, осы субсидиялау шарты бойынша өз міндеттемелерін орындаудың мүмкін болмауы туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мұндай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
9. Уақтылы хабардар етілмеген жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабардар етпеуден немесе уақтылы хабардар етпеуден келтірілген зиянның орнын толтыруға міндетті.
10. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталуы осы шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
11. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
12. Хат-хабар тиісті түрде ресімделсе (хат-хабар бланкінде берілген немесе мөрмен (бар болса) бекемделген, басшының қолы қойылған және оның тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.

13. Рабочем органом осуществляется одностороннее расторжение договора субсидирования в следующих случаях:
1) наличие в договоре неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;
4) письменного заявления в произвольной форме заемщика об отказе в получении субсидий;
5) полное погашение заемщиком обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
6) расторжение или прекращение договора займа, за исключением случая, указанного в части пятой пункта 24 Правил субсидирования.
14. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по договору или в связи с ним. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по договору субсидирования, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
15. Настоящий договор субсидирования вступает в силу с даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров займа в соответствии с графиком субсидирования.
16. В части, неурегулированной договором, Стороны решают споры в судебном порядке.
17. Настоящий договор составлен в 6 (шесть) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 2 (два) экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон.
18. Приложение к настоящему договору субсидирования являются его неотъемлемой частью.
19. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
Рабочий орган:
Заемщик:
Финансовый институт:
Приложение
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения
Форма
График субсидирования Заемщика
(согласно решению Рабочего органа)
№___ от "___" ___________20___года
Наименование заемщика: _______________________________________
Номер, дата заключения: _______________________________________
Целевое назначение кредита/лизинга: ____________________________
Сумма кредитного договора, тенге: ______________________________
Сумма кредитного договора: валюта: тенге,
KZT ________________________________________________________
Срок возврата основного долга по кредитному договору:____________
Ставка вознаграждения, % Общая: _______________________________
Субсидируемая: _______________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: ______________________________________
Сумма вознаграждения на весь срок кредитного договора, тенге
Общая: _______________________________________________________
Субсидируемая: _______________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: ______________________________________
Год
Месяц
Срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая заемщиком, тенге
Итого
Рабочий орган __________ __________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заемщик ___________ ______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Финансовый институт __________ ___________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 5 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 февраля 2025 года № 60
Приложение 7
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического
оборудования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
В рамках программы прямого субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании и лизинге финансовыми институтами субъектов агропромышленного комплекса (далее – Программа) – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) или некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
При субсидировании ставок вознаграждения в рамках Программы прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через портал.
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи пакета документов:
на портале – 10 (десять) рабочих дней;
в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
При субсидировании ставок вознаграждения в рамках Программы – электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги

13. Жұмыс органы осы субсидиялау шартын мынадай жағдайларда біржақты бұзуды жүзеге асырады:
1) шартта қарыз алушының негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асқан орындалмаған міндеттемелерінің болуы;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шоттарына тыйым салу;
4) қарыз алушының субсидиялар алудан бас тарту туралы еркін нысандағы жазбаша өтініші;
5) қарыз алушының қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
6) Субсидиялау қағидаларының 24-тармағының бесінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.
14. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге барлық күш-жігерін салуға тиіс. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар субсидиялау шарты бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені осы мәселені Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
15. Осы субсидиялау шарты барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау графигіне сәйкес қарыз шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін қолданыста болады.
16. Шартпен реттелмеген бөлікте, Тараптар дауды сот тәртібімен шешеді.
17. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден 2 (екі) данадан жасалды.
18. Осы субсидиялау шартына қосымша оның ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Жұмыс органы:
Қарыз алушы:
Қаржы институты:
Сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
қосымша
Нысан
Қарыз алушының субсидиялау графигі (Жұмыс органының шешіміне сәйкес) 20___ жылғы "___" ___________ №______
Қарыз алушының атауы: _________________________________________
Нөмірі, жасалған күні:___________________________________________
Кредиттің/ лизингтің нысаналы мақсаты:___________________________
Кредит шартының сомасы, теңге: _________________________________
Кредит шартының сомасы, валюта: теңге,
KZT __________________________________________________________
Кредит шарты бойынша негізгі борышты қайтару мерзімі: ____________
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Жалпы: _______________________________________________________
Субсидияланатын: ______________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: __________________________________________
Кредит шартының барлық мерзіміне сыйақы сомасы, теңге
Жалпы: _______________________________________________________
Субсидияланатын: ______________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: __________________________________________
Жыл
Ай
Кредит шартының графигі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Жиыны
Жұмыс органы __________ ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қарыз алушы:____________ ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы институты_________ ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 ақпандағы
№ 60 бұйрығына
5-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Қаржы институттары агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беруі және лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемелерін тікелей субсидиялау бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау кезінде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
құжаттар топтамасы тапсырылған сәттен бастап:
порталда – 10 (он) жұмыс күні. Мемлекеттік корпорацияда – 15 (он бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау кезінде - электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі

Уведомление о перечислении субсидии по форме согласно приложению 8 к Правилам субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (далее – Правила), утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741), либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 9 к Правилам. Форма представления результата оказания государственной услуги – электронная и бумажная.
В рамках Программы – уведомление о перечислении субсидии финансовому институту (услугополучателю) по форме согласно приложению 22 к Правилам, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги финансовому институту (услугополучателю) по форме согласно приложению 23 к Правилам.
Форма представления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялар аудару туралы хабарлама не Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық және қағаз түрінде.
Бағдарлама шеңберінде – Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы институтына (көрсетілетін қызметті алушыға) субсидия аудару туралы хабарлама, не Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы институтына (көрсетілетін қызметті алушыға) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) Мемлекеттік корпорацияның - дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 09:00-ден 18:80-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9:00-ден 20:00-ге дейін және сенбі күні 09:00-ден 13:00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет "электрондық" кезек тәртібімен, жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
3) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;

4) Министерства – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Адреса оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) интернет-ресурсе Министерства: www.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
на портал:
предложение по форме согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заемщика (услугополучателя) и финансового института;
в рамках Программы – заявка финансового института (услугополучателей) на участие в программе по форме согласно приложению 18 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью финансового института.
Подтверждением принятия предложения/заявки финансовых институтов (услугополучателей) на участие в программе является соответствующий статус в "личном кабинете" заемщика (услугополучателя)/финансового института (услугополучателя) в государственной информационной системе субсидирования о принятии запроса для оказания государственной услуги.
в Государственную корпорацию (в случае обращения представителя по доверенности для юридического лица по документу, подтверждающему полномочия, для физического лица по нотариально заверенной доверенности или иной документ, подтверждающий его полномочия):
1) предложения по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением копии договора займа с графиком погашения, графика субсидирования;
2) проект обновленного графика погашения с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки вознаграждения (с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки направляется услугодателю;
3) выписку из ссудного счета заемщика (услугополучателя) о получении кредита (для банков второго уровня) или документ, подтверждающий перечисление займа/передачу предмета лизинга.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

4) Министрліктің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) Министрліктің www.gov.kz интернет-ресурсындағы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
порталға:
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) және қаржы институтының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында ұсыныс.
Бағдарлама шеңберінде - Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойыншақаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) бағдарламаға қатысуға арналған өтінімі.
Субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесіндегі қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының)/қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетіндегі" мемлекеттік қызметті көрсету үшін ұсынымның қабылданғаны туралы тиісті мәртебе қаржы институттарының (көрсетілетін қызметті алушылардың) бағдарламаға қатысуға арналған ұсыныстарының/өтінімдерінің қабылданғанын растау болып табылады. Мемлекеттік корпорацияға (заңды тұлға үшін өкілеттігін растайтын сенімхат бойынша, жеке тұлға үшін нотариалды куәландырылған сенімхат немесе оның өкілеттігін растайтын өзге де құжат бойынша өкіл жүгінген жағдайда):
1) өтеу графигі бар қарыз шартының, субсидиялау графигінің көшірмесін қоса бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныстар;
2) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелері бар жаңартылған өтеу графигінің жобасы (субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелерімен мөлшерлемелер қызметті берушіге жіберіледі);
3) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) кредит алғаны туралы несие шотынан үзінді көшірме (екінші деңгейдегі банктер үшін) немесе қарыз аударылғанын/лизинг нысанасының берілгенін растайтын құжат.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заемщик(услугополучатель)/финансовый институт (услугополучатель) имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Заемщик/финансовый институт (услугополучатель) имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, либо через единый контакт-центр.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и услугодатели в течение трех рабочих дней с даты изменения Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.
Приложение 6 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 февраля 2025 года № 60
Приложение 24
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического
оборудования
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйство Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет об исполнении плана финансирования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 4-ФИС
Периодичность: ежеквартально, ежегодно.

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алаушының мемлекеттік қызмет көрсету ушін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының)/қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Қарыз алушының /қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде портал арқылы электрондық түрде алуға мүмкіндігі болады.
Қарыз алушының /қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) порталдағы "жеке кабинет" арқылы не і бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77 77.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі және көрсетілетін қызметті берушілер Қағидалар өзгерген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 ақпандағы
№ 60 бұйрығына
6-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арнаған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Қаржыландыру жоспарын игеру туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: №1-ҚИ нысаны.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын.

Отчетный период: ___ квартал 20___ года, 20___ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: финансовые институты (услугополучатели)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года.
Бизнес-идентификационной номер:
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес -идентификационный номер
Наименование финансового института
Целевое назначение договора займа*
Направление (агропромышленный комплекс)
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Номер и дата договора займа
Сумма договора займа, тенге
Ставка вознаграждения для заемщика, %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
продолжение таблицы:
Всего перечислено субсидий Министерством сельского хозяйство Республики Казахстан финансовому институту, тенге
Возврат неиспользованных субсидий, тенге
Остаток средств субсидий, находящийся на текущем счете финансового института, тенге
Всего
Всего
в том числе, за отчетный период
11
12
13
14

Есепті кезең: 20__ жылғы __________ тоқсан, 20___жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институттары (көрсетілген қызметті алушылар).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейін және жыл сайын, күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
Қаржы институтының атауы
Қарыз шартының нысаналы мақсаты*
Бағыт ( Агроөнеркәсіптік кешен)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды (ЭҚЖЖ)
Қарыз шартының нөмірі мен күні
Қарыз шартының сомасы, теңге
Қаруз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі, %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Ауыл шаруашылығы министрлігінен қаржы институтына барлық аударылған субсидия , теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды қайтару, теңге
Қаржы институтының ағымдағы шотындағы қалған қаражат, теңге
Барлығы
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңдегі
11
12
13
14

*Целевое назначение договора займа указывается в соответствии с пунктом 4 Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741).
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Дата сдачи отчета "___" __________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об исполнении плана финансирования"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об исполнении плана финансирования" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами (услугополучателями).
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется: финансовыми институтами (услугополучателями) в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года, следующего за отчетным годом.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается наименование заемщика.
8. В графе 3 указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика.
9. В графе 4 указывается наименование финансового института.
10. В графе 5 указывается целевое назначение договора займа.
11. В графе 6 указывается направление (агропромышленный комплекс).
12. В графе 7 указывается код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).

*Қарыз шартының нысаналы мақсаты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларына 4-тармағына сәйкес көрсетіледі.
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
(аты және әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ________________________
_______________________________________________________________
(аты және әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Есептің тапсырылған күні 20 ___ жылғы "___" __________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Қаржыландыру жоспарын орындауға арналған нысан" нысанын толтыру бойынша түсініктеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған "Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары (көрсетілетін қызметті алушылар) толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды ұсынады:
қаржы институттары (көрсетілетін қызметті алушылар) Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. 4-бағанда қаржы институтының атауы көрсетіледі.
10. 5-бағанда қарыз шартының нысаналы мақсаты көрсетіледі.
11. 6-бағанда бағыт (агроөнеркәсіптік кешен) көрсетіледі.
12. 7-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша коды көрсетіледі.

13. В графе 8 указывается номер и дата договора займа.
14. В графе 9 указывается сумма договора займа.
15. В графе 10 указывается ставка вознаграждения для заемщика.
16. В графе 11 указывается общая сумма перечисленных субсидий Министерством сельского хозяйство Республики Казахстан финансовому институту.
17. В графах 12 и 13 указывается сумма возврата неиспользованных субсидий Министерству сельского хозяйство Республики Казахстан, в том числе за отчетный период.
18. В графе 14 указывается остаток средств субсидий, находящийся на текущем счете финансового института.
Приложение 7 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 февраля 2025 года № 60
Приложение 26
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического
оборудования
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства, и в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Отчет о фактическом использовании субсидий
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 3-ФИС
Периодичность: ежеквартально, ежегодно

13. 8-бағанда қарыз шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
14. 9-бағанда қарыз шартының сомасы көрсетіледі
15. 10-бағанда қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
16. 11-бағанда Ауыл шаруашылығы министрлігінен қаржы институтына барлық аударылған субсидия сомасы көрсетіледі.
17. 12 және 13-бағандарда Ауыл шаруашылығы министрлігіне есепті кезең үшін қайтарылған пайдаланылмаған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
18. 14-бағандарда қаржы институтының ағымдағы шотындағы қалған қаражат сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 ақпандағы
№ 60 бұйрығына
7-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын
сатып алуға лизинг кезінде
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: №3-СНП нысаны
Кезеңділігі: тоқсандық, жылдық

Отчетный период: ___ квартал 20___ года, 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: финансовые институты, структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства, ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года;
в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до тридцатого января календарного года.
Бизнес-идентификационной номер:
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес -идентификационный номер
Наименование финансового института
Целевое назначение договора займа*
Направление (Дорожная карта занятости, Агропромышленный комплекс)
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Номер и дата договора займа
Сумма договора займа, тенге
Общая ставка вознаграждения, %
Субсидируемая ставка вознаграждения, %
Сумма субсидий за весь срок действия договора займа, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого:
Продолжение таблицы:
Всего перечислено субсидий, тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий, тенге
Остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института, тенге
рабочим органом финансовому институту
финансовым институтом заемщику
всего
в том числе, за отчетный период
всего
в том числе, за отчетный период

Есепті кезең: 20__ жылғы ___________ тоқсан, 20__ жылғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күніне дейін және жыл сайын күнтізбелік жылдың отызыншы қаңтарына дейін.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Р/с№
Қарыз алушыныңатауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес –сәйкестендіру нөмірі
Қаржы институтының атауы
Қарыз шартының нысаналы мақсаты
*
Бағыты (Жұмыспен қамту жол картасы, Агроөнеркәсіптік кешен)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код (ЭҚЖЖ)
Қарыз шартының нөмірі және күні
Қарыз шартының сомасы,теңге
Жалпы сыйақы мөлшерлемесі, %
Субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі, %
Қарыз шартының барлық қолданылу мерзімі үшін субсидия сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлығы:
Кестенің жалғасы:
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқуы (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеуі, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды қайтару, теңге
Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидия қаражатының қалдығы, теңге
жұмыс органының қаржы институтына
қаржы институтының қарыз алушыға
барлығы
оның ішінде, есепті кезеңде
барлығы
оның ішінде, есепті кезеңде

всего (графа 13 - графа 15)
в том числе, за отчетный период (графа 14 - графа 16)
всего
в том числе, за отчетный период
Всего (графа 17 –графа 19),
13
14
15
16
17
18
19
20
21
*Целевое назначение договора займа указывается в соответствии с пунктом 4 Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования", утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741).
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Дата сдачи отчета "___" __________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о фактическом использовании субсидий"

барлығы (13 баған – 15 баған)
оның ішінде, есепті кезеңде ( 14 баған - 16 баған)
барлығы
оның ішінде, есепті кезеңде
Барлығы (17 баған – 19 баған),
13
14
15
16
17
18
19
20
21
*Қарыз шартының нысаналы мақсаты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының 4- тармағына сәйкес көрсетіледі.
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ______________________________
Орындаушы_____________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі, қолы)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі, қолы)
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Есеп тапсырылған күн 20 ___ жылғы "___" ________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом использовании субсидий" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами, структурным подразделением местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующим функции в области сельского хозяйства.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
финансовыми институтами в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства (далее – рабочий орган), ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года;
рабочим органом в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до тридцатого января календарного года.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается наименование заемщика.
8. В графе 3 указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика.
9. В графе 4 указывается наименование финансового института.
10. В графе 5 указывается целевое назначение договора займа.
11. В графе 6 указывается направление (Дорожная карта занятости, Агропромышленный комплекс).
12. В графе 7 указывается код заемщика по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).
13. В графе 8 указывается номер и дата договора займа.
14. В графе 9 указывается сумма договора займа.
15. В графе 10 указывается общая ставка вознаграждения.
16. В графе 11 указывается субсидируемая ставка вознаграждения.
17. В графе 12 указывается сумма субсидий за весь срок действия договора займа.
18. В графах 13 и 14 указываются суммы субсидий, перечисленные за весь период рабочим органом финансовому институту, в том числе за отчетный период.
19. В графах 15 и 16 указываются суммы субсидий, перечисленные за весь период финансовым институтом заемщику, в том числе за отчетный период.
20. В графах 17 и 18 указываются отклонения (переплата, недостаток) за весь период, в том числе за отчетный период.
21. В графах 19 и 20 указывается сумма возврата неиспользованных субсидий рабочему органу, в том числе за отчетный период.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі толтырады.
3. Нысанға орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
қаржы институттары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – жұмыс органы) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын, күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін;
жұмыс органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күніне дейін және жыл сайын күнтізбелік жылдың отызыншы қаңтарына дейін ұсынады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. 4-бағанда қаржы институтының атауы көрсетіледі.
10. 5-бағанда қарыз шартының мақсаты көрсетіледі.
11. 6-бағанда бағыты (Жұмыспен қамтудың жол картасы, Агроөнеркәсіптік кешен) көрсетіледі.
12. 7-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қарыз алушының коды көрсетіледі.
13. 8-бағанда қарыз шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
14. 9-бағанда қарыз шартының сомасы көрсетіледі.
15. 10-бағанда жалпы сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
16. 11-бағанда субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
17. 12-бағанда қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі.
18. 13 және 14-бағандарда жұмыс органының қаржы институтына, оның ішінде есепті кезеңге аударған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
19. 15 және 16-бағандарда қаржы институты қарыз алушыға бүкіл кезең үшін, оның ішінде есепті кезең үшін аударған субсидиялар сомалары көрсетіледі.
20. 17 және 18-бағандарда барлық кезеңдегі, оның ішінде есепті кезеңдегі ауытқулар (артық төлем, кемшілік) көрсетіледі.
21. 19 және 20-бағандарда пайдаланылмаған субсидияларды жұмыс органына, оның ішінде есепті кезеңге қайтару сомасы көрсетіледі.

22. В графе 21 указывается остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института.

22. 21-бағанда қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялар қаражатының қалдығы көрсетіледі.