О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 марта 2025 года № 141-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2025 года № 35873
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 28 марта 2025 года № 141-н/қ
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531) следующие изменения:
вносится изменения в заголовок на казахском языке, заголовок в русском языке не меняется;
в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Оптовый рынок электрической энергии представляет собой систему отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, которая функционирует на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии.
Субъекты розничного рынка электрической энергии не осуществляют куплю-продажу электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии.
Победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, система накопления электрической энергии которого работает под управлением системы автоматического регулирования частоты и перетоков мощности (далее – АРЧМ), не использует данную систему накопления электрической энергии в купле-продаже плановых объемов электрической энергии, включенных в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, на оптовом рынке электрической энергии.".

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 28 наурыздағы № 141-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 наурызда № 35873 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 28 наурыздағы
№ 141-н/қ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін тізбе
1. "Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерінің арасындағы электр энергиясын сатып алу-сату шарттары негізінде жұмыс істейтін, электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алу-сатуға байланысты қатынастар жүйесін білдіреді.
Электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілері электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатуды жүзеге асырмайды.
Жиілікті және қуат ағындарын автоматты реттеу (бұдан әрі – ЖҚАР) жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясын жинақтау жүйесі бар жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы электр энергиясының көтерме сауда нарығында жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу-сату кезінде осы электр энергиясын жинақтау жүйесін қолданбайды.".

2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил функционирования балансирующего рынка электрической энергии" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10532) следующие изменения и дополнения:
в Правилах функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 70-1 следующего содержания:
"70-1. Реализация (продажа) балансирующей электрической энергии единому закупщику электрической энергии победителями аукционных торгов по отбору проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, оснащенных системами накопления электрической энергии, и покупка ими у единого закупщика электрической энергии отрицательных дисбалансов на балансирующем рынке электрической энергии по договору передачи ответственности с применением понижающих и повышающих коэффициентов равных 1 осуществляется при подключении систем накопления электрической энергии к АРЧМ.
Системы накопления электрической энергии, указанные в части первой настоящего пункта, подключаются к АРЧМ в диапазоне регулирования сто процентов от установленной электрической мощности данных систем накопления электрической энергии.
Победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, система накопления электрической энергии которого работает под управлением системы АРЧМ, не заключает договор на оказание услуг по регулированию электрической мощности.";
пункт 79 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) информацию об отклонениях систем накопления электрической энергии победителей аукционных торгов по отбору проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, вызванных воздействием системы АРЧМ;";
дополнить пунктом 87-1 следующего содержания:
"87-1. Победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, система накопления электрической энергии которого работает под управлением системы АРЧМ, покрывает положительный дисбаланс системы накопления электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), вызванный воздействием системы АРЧМ, посредством покупки балансирующей электрической энергии у РЦ БРЭ по следующей формуле:
– сумма, оплачиваемая победителем аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии за расчетный период (календарный месяц) (для покрытия положительного дисбаланса системы накопления электрической энергии, вызванного воздействием системы АРЧМ), в тенге (округляется до сотых);
– значение (модуль) положительного дисбаланса за расчетный период (календарный месяц) системы накопления электрической энергии, вызванного воздействием системы АРЧМ, победителя аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, в кВт*ч (округляется до целых);

2. "Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 70-1-тармақпен толықтырылсын:
"70-1. Электр энергиясын жинақтау жүйелерімен жарақтандырылған жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектілерді салу жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының теңгерімдеуші электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатуы және олардың 1-ге тең төмендету және жоғарылату коэффициенттерін қолдана отырып, жауапкершілікті беру шарты бойынша электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында теріс теңгерімсіздіктерді электр энергиясының бірыңғай сатып алушыға өткізу (сату) электр энергиясын жинақтау жүйелерінің ЖҚАР-ға қосылуы кезінде ғана жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген электр энергиясын жинақтау жүйелері ЖҚАР-ға аталған электр энергиясын жинақтау жүйелерінің белгіленген электр қуатынан жүз пайыз реттеу диапазонында қосылады.
Аукциондық сауда нәтижесінде жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа нысанның құрылыс жобасын іріктеу жеңімпаздарының, электр энергиясын жинақтау жүйесі ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін болса, электр қуатын реттеу қызметтерін көрсетуге шарт жасаспайды.";
79-тармақ мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектілерді салу жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының электр энергиясын жинақтау жүйелерінің ауытқулары туралы ақпарат;";
мынадай мазмұндағы 87-1-тармақпен толықтырылсын:
"87-1. ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясын жинақтау жүйесі бар жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазы есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) электр энергиясын жинақтау жүйесінің ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздікті мынадай формула бойынша ЭЭТН ЕАО-нан теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу арқылы жабады:
жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазы есепті кезеңде (күнтізбелік айда) (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған электр энергиясын жинақтау жүйесінің оң теңгерімсіздігін жабу үшін) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазының ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған электр энергиясын жинақтау жүйесінің есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) оң теңгерімсіздігінің мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);

– цена покупки победителем аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии за расчетный период (календарный месяц) (для покрытия положительного дисбаланса системы накопления электрической энергии, вызванного воздействием системы АРЧМ), равная 0,01 тенге/кВт*ч.
Победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, система накопления электрической энергии которого работает под управлением системы АРЧМ, покрывает отрицательный дисбаланс системы накопления электрической энергии, вызванный воздействием системы АРЧМ, за расчетный период (календарный месяц), посредством продажи отрицательных дисбалансов РЦ БРЭ по следующей формуле:
– цена, по которой победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии продает отрицательный дисбаланс системы накопления электрической энергии, вызванного воздействием системы АРЧМ, за расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч, (округляется до сотых);
– значение (модуль) отрицательного дисбаланса системы накопления электрической энергии, вызванного воздействием системы АРЧМ, победителя аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, за расчетный период (календарный месяц), в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма за расчетный период (календарный месяц), которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает победителю аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии при отрицательном дисбалансе системы накопления электрической энергии, вызванного воздействием системы АРЧМ равная сумме, оплачиваемой победителем аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии (для покрытия положительного дисбаланса системы накопления электрической энергии, вызванного воздействием системы АРЧМ), в тенге (округляется до сотых).";
пункт 116 изложить в новой редакции:
"116. Субъекты балансирующего рынка электрической энергии отражаются в системе балансирующего рынка в разбивке по их объектам генерации-потребления, а также с учетом их распределенности по энергоузлам.
Победители аукционных торгов по отбору проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, оснащенных системами накопления электрической энергии, отражаются в системе балансирующего рынка в разбивке по объектам по использованию возобновляемых источников энергии и системам накопления электрической энергии, с учетом их распределенности по энергоузлам.";
пункт 132 изложить в новой редакции:

жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазының есепті кезеңде (күнтізбелік айда) (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған электр энергиясын жинақтау жүйесінің оң теңгерімсіздігін жабу үшін) сатып алу бағасы, ол 0,01 теңге/кВт*сағ-қа тең.
ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясын жинақтау жүйесі бар жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазы есепті кезеңде (күнтізбелік айда) ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған электр энергиясын жинақтау жүйесінің теріс теңгерімсіздігін мынадай формула бойынша ЭЭТН ЕАО-нан теріс теңгерімсіздіктерді сату арқылы жабады:
жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазының есепті кезеңде (күнтізбелік айда) ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған электр энергиясын жинақтау жүйесінің теріс теңгерімсіздігін сату бағасы, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазының ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған электр энергиясын жинақтау жүйесінің теріс теңгерімсіздігінің мәні (модулі), есепті кезеңде (күнтізбелік айда) кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
есепті кезеңде (күнтізбелік айда) ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған электр энергиясын жинақтау жүйесінің теріс теңгерімсіздігі кезінде жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазына теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы төлейтін сомасы жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазына төленетін сомамен тең (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған электр энергиясын жинақтау жүйесінің оң теңгерімсіздігін жабу үшін), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді).";
116-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"116. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері теңгерімдеуші нарық жүйесінде оларды генерация-тұтыну объектілері бойынша бөлуде, сондай-ақ олардың энергия тораптары бойынша бөлінуін ескере отырып көрсетіледі.
Электр энергиясын жинақтау жүйелерімен жарақтандырылған жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектілерді салу жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары, теңгерімдеуші нарықта жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер бойынша және электр энергиясын жинақтау жүйелері бойынша олардың энергия тораптарына бөлінуін ескере отырып көрсетіледі.";
132-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"132. В рамках договора передачи ответственности, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии:
1) покрывают все свои положительные дисбалансы посредством покупки у единого закупщика электрической энергии балансирующей электроэнергии в соответствующих объемах по цене на продажу электроэнергии, указанной в действующем договоре купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром либо с субъектом оптового рынка электрической энергии, умноженной на повышающий коэффициент, рассчитываемый в порядке, определенном уполномоченным органом согласно пункту 5 статьи 15-10 Закона;
2) продают все свои отрицательные дисбалансы единому закупщику электрической энергии по цене на продажу электроэнергии, указанной в действующем договоре купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром либо с субъектом оптового рынка электрической энергии, умноженной на понижающий коэффициент, рассчитываемый в порядке, определенном уполномоченным органом согласно пункту 5 статьи 15-10 Закона.
Значение повышающего коэффициента, указанного в настоящем пункте, приравнивается к единице для часа операционных суток, в котором значение положительного дисбаланса не превышает значения допустимого отклонения от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.
Значение понижающего коэффициента, указанного в настоящем пункте, приравнивается к единице для часа операционных суток, в котором модуль значения отрицательного дисбаланса не превышает значения допустимого отклонения от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.
Для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, заключивших долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии с расчетно-финансовым центром, значение коэффициентов, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта, приравнивается к 1 на весь период действия данных договоров.
Для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, заключивших долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком электрической энергии после 1 июля 2023 года значения, повышающего и понижающего коэффициентов определяются в следующем порядке:

"132. Жауапкершілікті беру шарты шеңберінде жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар:
1) өзінің барлық оң теңгерімсіздіктерін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан Заңның 15-10-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есептелетін арттыру коэффициентіне көбейтілген электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және қаржы-есеп айырысу орталығымен не электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісімен электр энергиясын сатып алудың қолданыстағы шартында көрсетілген электр энергиясын сатуға арналған баға бойынша тиісті көлемде теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу арқылы жабады;
2) өзінің барлық теріс теңгерімсіздіктерін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және есеп айырысу-қаржы орталығымен не электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісімен қолданыстағы электр энергиясын сатып алу-сату шартында көрсетілген электр энергиясын сатуға арналған баға бойынша уәкілетті орган Заңның 15-10-бабының 5-тармағына сәйкес айқындаған тәртіппен есептелетін төмендету коэффициентіне көбейтілген баға бойынша сатады.
Осы тармақта көрсетілген арттыру коэффициентінің мәні операциялық тәулік сағаты үшін бірлікке теңестіріледі, онда оң теңгерімсіздік мәні жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын желіге жіберудің жоспарлы мәнінен жол берілетін ауытқу мәнінен аспайды.
Осы тармақта көрсетілген төмендету коэффициентінің мәні операциялық тәулік сағаты үшін бірлікке теңестіріледі, онда теріс теңгерімсіздік мәнінің модулі жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын желіге жіберудің жоспарлы мәнінен жол берілетін ауытқу мәнінен аспайды.
Қаржы-есеп айырысу орталығымен электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шартын жасасқан жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін осы тармақтың екінші және үшінші бөлігінде көрсетілген коэффициенттердің мәні осы шарттардың қолданылу кезеңіне 1-ге теңестіріледі.
2023 жылғы 1 шілдеден кейін электр энергиясының бірыңғай сатып алушысымен ұзақ мерзімді электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасаған, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін арттыру және азайту коэффициенттерінің мәндері мынадай тәртіппен айқындалады:

значение повышающего коэффициента, указанного в указанных в частях второй и третьей настоящего пункта, приравнивается к 1,3 для часа операционных суток, в котором значение положительного дисбаланса превышает допустимый диапазон отклонения;
значение понижающего коэффициента, указанного в частях второй и третьей настоящего пункта, приравнивается к 0,7 для часа операционных суток, в котором модуль значения отрицательного дисбаланса превышает допустимый диапазон отклонения.
Для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, заключивших долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком электрической энергии после 1 июля 2023 года, значения допустимых отклонений равны диапазону ±5% от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.";
дополнить пунктом 132-1 следующего содержания:
"132-1. Победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, система накопления электрической энергии которого работает под управлением системы АРЧМ, в рамках договора передачи ответственности покрывает дисбалансы объекта по использованию возобновляемых источников энергии в пределах диапазона ±30 % от его заявленного планового часового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, посредством покупки балансирующей электрической энергии у единого закупщика электрической энергии или продажи отрицательных дисбалансов единому закупщику электрической энергии по цене на продажу электроэнергии, указанной в действующем договоре купли-продажи электрической энергии между единым закупщиком электрической энергии и победителем аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, умноженной на повышающий или понижающий коэффициент равный 1.
При превышении модуль значения положительного дисбаланса объекта по использованию возобновляемых источников энергии, система накопления электрической энергии которого работает под управлением системы АРЧМ, значения допустимого отклонения от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии урегулирует превышение положительного дисбаланса по цене на продажу электроэнергии, указанной в действующем договоре купли-продажи электрической энергии между единым закупщиком электрической энергии и победителем аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, умноженной на повышающий коэффициент 1,3.

осы тармақтың екінші және үшінші бөлігінде көрсетілген арттыру коэффициентінің мәні операциялық тәуліктің сағаты үшін 1,3-ке теңестіріледі, онда оң теңгерімсіздік мәніне жол берілетін ауытқу диапазонынан асады;
осы тармақтың екінші және үшінші бөлігінде көрсетілген төмендету коэффициентінің мәні операциялық тәуліктің сағаты үшін 0,7-ге теңестіріледі, онда теріс теңгерімсіздік модулінің мәніне жол берілетін ауытқу диапазонының мәнінен асады.
2023 жылғы 1 шілдеден кейін электр энергиясының бірыңғай сатып алушысымен ұзақ мерзімді электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасаған, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін рұқсат етілген ауытқу мәндері жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтыну тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын желіге жоспарлы жіберу мәнінен ±5% диапазонына тең болады.";
мынадай мазмұндағы 132-1-тармақпен толықтырылсын:
"132-1. Электр энергиясын жинақтау жүйесі ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазы жауапкершілікті беру туралы шарт шеңберінде 1-ге тең болатын арттыру не төмендету коэффициентіне көбейтілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазы мен бірыңғай сатып алушы арасындағы қолданыстағы электр энергиясын сатып алу-сату шартына көрсетіліген электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан, теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу немесе теріс теңгерімсіздіктерді бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сату бағасымен сату арқылы жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтыну тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын желіге жіберу жоспарлы сағаттық жіберу мәнінің ±30 % диапазон шегінде өтейді.
Егер оң теңгерімсіздік модулінің рұқсат етілген ауытқуы электр энергиясын жинақтау жүйесі ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісінің жүйелік оператормен бекітілген тәуліктік электр энергиясын өндіру-тұтыну кестесіне енгізілген жоспарланған электр энергиясын желіге жіберу мәнінің жоспарланған мәнінен асып кетсе, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазы қолданыстағы электр энергиясын сату-сатып алу шартында көрсетілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазымен бірыңғай сатып алушы арасындағы шартта көрсетілген 1,3 коэффициентіне көбейтілген баға бойынша оң теңгерімсіздік артықшылығын реттейді.

При превышении модуль значения отрицательного дисбаланса объекта по использованию возобновляемых источников энергии, система накопления электрической энергии которого работает под управлением системы АРЧМ, значения допустимого отклонения от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии урегулирует превышение отрицательного дисбаланса по цене на продажу электроэнергии, указанной в действующем договоре купли-продажи электрической энергии между единым закупщиком электрической энергии и победителем аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, умноженной на понижающий коэффициент 0,7.
При этом не допускается одновременное применение диапазона допустимых отклонений, указанных в пунктах 132 и 132-1 настоящих Правил, в отношении одного и того же объекта по использованию возобновляемых источников энергии.";
пункт 2 приложения 8 изложить в новой редакции:
"2. Затраты (доходы) РЦ БРЭ от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов, работающих под управлением системы АРЧМ, в зоне балансирования за час суток (), в тенге (округляется до сотых), определяются по формуле:
– j-ая цена, по которой субъект, работающий под управлением системы АРЧМ, покупает у РЦ БРЭ балансирующую электроэнергию, обусловленную его положительными дисбалансами, вызванными воздействием данной системы АРЧМ, определяемого согласно пункту 87 и 87-1 настоящих Правил, в тенге/кВтч (округляется до сотых);
– положительный дисбаланс j-го субъекта, работающего под управлением системы АРЧМ, вызванный воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час (округляется до целых), в кВт*ч;
– сумма по j;
j – порядковый номер, изменяющийся от 1 до y;
y – количество субъектов, работающих под управлением системы АРЧМ, совершивших положительный дисбаланс по причине воздействия системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час;
– i-ая цена, по которой субъект, работающий под управлением системы АРЧМ, продает РЦ БРЭ свои отрицательные дисбалансы, вызванные воздействием данной системы АРЧМ, определяемого согласно пункту 87 и 87-1 настоящих Правил, в тенге/кВтч (округляется до сотых);
– модуль отрицательного дисбаланса i-го субъекта, работающего под управлением системы АРЧМ, вызванного воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час (округляется до целых), в кВт*ч;
– сумма по i;
i - порядковый номер, изменяющийся от 1 до h;
h – количество субъектов, работающих под управлением системы АРЧМ, совершивших отрицательный дисбаланс по причине воздействия системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час.".

Егер теріс теңгерімсіздік модулінің рұқсат етілген ауытқуы электр энергиясын жинақтау жүйесі ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісінің жүйелік оператормен бекітілген тәуліктік электр энергиясын өндіру-тұтыну кестесіне енгізілген жоспарланған электр энергиясын желіге жіберу мәнінің жоспарланған мәнінен асып кетсе, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазы қолданыстағы электр энергиясын сату-сатып алу шартында көрсетілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазымен біріңғай сатып алушы арасындағы шартта көрсетілген 0,7 коэффициентіне көбейтілген баға бойынша оң теңгерімсіздік артықшылығын реттейді.
Бұл ретте жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі бір объектіге қатысты осы Қағидалардың 132 және 132-1-тармақтарында көрсетілген рұқсат етілген ауытқу диапазондарын бір мезгілде қолдануға жол берілмейді.";
8-қосымшаның 2-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін субъектілерден теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО шығындары (кірістері), тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында (), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) мына формула бойынша айқындалады:
j-ші бағамен, ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін субъект осы Қағидалардың 87 және 87-1-тармағына сәйкес айқындалатын осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздіктерінен туындаған теңгерімдеуші электр энергиясын ЭЭТН ЕАО-дан сатып алатын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
ЖҚАР жүйесін басқарумен жұмыс істейтін j-ші субъектінің осы сағаттағы теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздігі, (бүтінге дейін дөңгелектенеді), кВт*сағ;
j бойынша сома;
j – 1-ден у-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
у – осы сағатта теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсер етуі себебінен оң теңгерімсіздік жасаған ЖҚАР жүйесін басқарумен жұмыс істейтін субъектілер саны.
i-ші бағамен, ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін субъект осы Қағидалардың 87 және 87-1-тармағына сәйкес айқындалатын осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған өзінің теріс теңгерімсіздіктерін ЭЭТН ЕАО-ға сататын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
ЖҚАР жүйесін басқарумен жұмыс істейтін j -ші субъектінің осы сағаттағы теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теріс теңгерімсіздігінің модулі, (бүтінге дейін дөңгелектенеді), кВт*сағ;
i бойынша сома;
i – 1-ден h-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
h – осы сағатта теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсер етуі себебінен теріс теңгерімсіздік жасаған ЖҚАР жүйесін басқарумен жұмыс істейтін субъектілер саны.".

3. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении правил централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10662) следующие изменения и дополнения:
в Правилах централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Победители аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт продают электрическую энергию единому закупщику электрической энергии, при условии ввода в эксплуатацию систем накопления электрической энергии в объеме не менее 30% от установленной мощности соответствующего объекта по использованию ВИЭ, а также при условии работы систем накопления электрической энергии под управлением системы автоматического регулирования частоты и перетоков мощности (далее – АРЧМ).
При поэтапном вводе объекта по использованию ВИЭ, победитель аукционных торгов обеспечивает пропорциональный ввод в эксплуатацию систем хранения электрической энергии в объеме не менее 30 % от установленной мощности объема поэтапного ввода объекта по использованию ВИЭ.".
дополнить пунктами 18-1 и 18-2 следующего содержания:
"18-1. Победители аукционных торгов по отбору проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, оснащенных системами накопления электрической энергии, поддерживают мощность, емкость и другие параметры систем накопления электрической энергии на заданных параметрах, в том числе с учетом компенсации деградации электрохимических систем накопления электрической энергии, в течение всего жизненного цикла проекта и срока действия соответствующего договора покупки, заключенного между единым закупщиком электрической энергии и соответствующим победителем аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, оснащенного системой накопления электрической энергии.
Подтверждение поддержания мощности, емкости и других параметров системы накопления электрической энергии победителем аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии на заданных параметрах осуществляется путем прохождения ежемесячной аттестации, проводимой системным оператором в автоматическом режиме посредством системы АРЧМ, в соответствии с Правилами проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12489).

3. "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары болатын жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің құрылыс жобалары бойынша аукциондық сауда жеңімпаздары электр энергиясын бірыңғай электр энергиясын сатып алушыға сатады, бұл ретте, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі тиісті объектінің белгіленген қуатының кемінде 30 %-ын құрайтын электр энергиясын жинақтау жүйелерін пайдалануға беру, сондай-ақ электр энергиясын жинақтау жүйелерінің автоматты жиілік пен қуат ағындарын реттеу жүйесінің (бұдан әрі – ЖҚАР) басқаруымен жұмыс істеуі шарт болып табылады.
ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні кезең-кезеңімен енгізу кезінде аукциондық сауда-саттықтардың жеңімпазы ЖЭК пайдалану жөніндегі параметрді кезең-кезеңмен енгізудің белгіленген көлемінің кемінде 30 % көлемінде электр энергиясын сақтау жүйесіне пропорционалды енгізуді қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 18-1- және 18-2-тармақтармен толықтырылсын:
"18-1. Электроэнергиясын жинақтау жүйесімен жабдықталған жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жаңа объектілерді салу жобаларын іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздары,жобаның барлық өмірлік циклінде және бірыңғай сатып алушы мен жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жаңа объектілерді салу жобаларын іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздары арасында жасалған қолданыстағы электр энергиясын сатып алу-сату шартының қолданылу мерзімі ішінде электр энергиясын жинақтау жүйелерінің қуатын, сыйымдылығын және басқа да параметрлерін белгіленген параметрге сәйкес, соның ішінде электр энергиясын электрохимиялық жинақтау жүйелерінің тозуын өтеуді ескере отыра, жұмыс қаблеттіліген қамтамасыз етіп отырады.
Жаңартылатын энергии көздерін пайдалану жөніндегі жаңа объектіні салу жобасын іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығымен бекітілген Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12489 болып тіркелген) электр энергиясын жинақтау жүйесінің қуатын, сыйымдылығын және басқа параметрлерінің белгіленген параметрлерге сәйкестігін растауды жүйелік оператор ЖҚАР жүйесі арқылы ай сайын өткізетін аттестациялаудан өту арқылы автоматтық режимде жүзеге асырады.

При отсутствии подтверждения требуемых параметров системы накопления электрической энергии, осуществляется изменение значений, предусмотренных пунктом 132-1 Правил функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10532):
увеличение понижающих и повышающих коэффициентов;
снижение предельного диапазона, в рамках которого значение понижающего и повышающего коэффициентов равно 1.
18-2. Победители аукционных торгов по отбору проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, оснащенных электрохимическими системами накопления электрической энергии, обеспечивают техническую возможность систем накопления электрической энергии по количеству полных циклов заряда (разряда) в календарный год, регламентированную пунктом 957-8 Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11066), в том числе с учетом компенсации деградации электрохимических систем накопления электрической энергии, в течение всего жизненного цикла проекта и срока действия соответствующего договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии.
При этом количество полных циклов заряда (разряда) в календарный год, не превышает 440 (четыреста сорок) раз, количество полных циклов в сутки не превышает 2 (два).";
дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
"25-1. Единый закупщик электрической энергии уведомляет победителя аукционных торгов о необходимости подачи Заявки за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока, установленного пунктом 19 настоящих Правил.";
в пункте 82:
подпункты 3) и 4) изложить в новой редакции:
"3) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ.
Победители аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт, предоставляют копии актов разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанные между энергопередающими организациями и победителями аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ для систем накопления электрической энергии;

Электрическая энергиясын жинақтау жүйесінің талап етілетін параметрі расталмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларының 132-1-тармағында көзделген мәндерге мынадай өзгерістер енгізуді:
азайту және арттыру коэффициенттерін ұлғайтуды;
азайту жэне арттыру коэффициенттері 1-ге тең болатын шекті диапазонды азайтуды жүзеге асырады.
18-2. Электрохимиялық электр энергиясын жинақтау жүйелерімен жабдықталған жаңартылатын энергии көздерін пайдалану жөніндегі жаңа объектілерді салу жобаларын іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздары Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11066 болып тіркелген) бекітілген Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларының 957-8-тармағында регламенттелген электр энергиясын жинақтау жүйелерінің күнтізбелік жылында толық зарядтау (разрядтау) циклдары санының техникалық мүмкіндігін, соның ішінде электрохимиялық электр энергиясын жинақтау жүйелерінің тозуына төленетін өтемақыны ескере отырып, жоба өмірлік циклі мен электр энергиясының бірыңғай сатып алушысымен жасалған тиісті электр энергиясын сатып алу-сату шартының қолданылу мерзімі ішінде қамтамасыз етеді.
Бұл ретте күнтізбелік жыл ішінде толық зарядтау (разрядтау) циклдарының толық саны 440 (төрт жүз қырық) рет циклдан аспайды, ал тәулігіне толық цикл саны 2 (екі) циклдан аспайды.";
мынадай мазмұндағы 25-1-тармақпен толықтырылсын:
"25-1. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазын осы Қағидалардың 19-тармағында белгіленген мерзім аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын өтінім беру қажеттігі туралы хабардар етеді.";
82-тармақта:
3) және 4) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"3) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісі үшін энергия беруші ұйым мен өтініш беруші арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігін шектеу және пайдалану жауапкершілігі актісінің көшірмесі – тараптардың теңгерімдік тиесілігін шектеу және пайдалану жауапкершілігі актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК-ті пайдалану объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде.
Белгіленген қуатының көлемі 499 МВт-тан асатын ЖЭК-ті пайдалану бойынша объектілер салу жобаларының аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары электр энергиясын жинақтау жүйелері үшін энергия беруші ұйымдар мен ЖЭК-ті пайдалану бойынша объектілер салу жобаларының аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары арасында жасалған тараптардың теңгерімдік тиесілігін шектеу және пайдалану жауапкершілігі актілерінің көшірмелерін ұсынады;

4) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ.
Победители аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт, предоставляют копии актов приемки схем коммерческого учета электрической энергии, включающие схемы размещения приборов коммерческого и технического учетов для систем накопления электрической энергии;";
подпункт 6) изложить в новой редакции:
"6) копию акта о вводе в эксплуатацию автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии объекта по использованию ВИЭ в течение 5 (пять) рабочих дней с даты проведения комплексного испытания.
Победители аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт, предоставляют копии актов о вводе в эксплуатацию автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии систем накопления электрической энергии;".
4. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 "Об утверждении Правил проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12489) следующее дополнение:
в Правилах проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденных указанным приказом:
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Порядок проведения аттестации электрической мощности и емкости систем накопления электрической энергии
17. Аттестация электрической мощности и емкости систем накопления электрической энергии победителей аукционных торгов по отбору проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, оснащенных системами накопления электрической энергии, проводится Системным оператором ежемесячно, один раз в месяц.
18. Аттестация электрической мощности и емкости систем накопления электрической энергии победителей аукционных торгов по отбору проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, оснащенных системами накопления электрической энергии, проводится в автоматическом режиме посредством системы автоматического регулирования частоты и перетоков мощности (далее – АРЧМ).

4) энергия беруші ұйым мен оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісі үшін өтініш беруші арасында қол қойылған ЖЭК-ті пайдалану объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін – электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК-ті пайдалану объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде.
Белгіленген қуат көлемі 499 МВт-тан асатын ЖЭК-ті пайдалану бойынша объектілер салу жобалары бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары электр энергиясын жинақтау жүйелері үшін коммерциялық және техникалық есепке алу құралдарын орналастыру схемаларын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемаларының қабылдау актілерінің көшірмелерін ұсынады;";
6) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"6) кешенді сынақ жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖЭК-ті пайдалану объектісінің электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беру туралы актінің көшірмесін.
Белгіленген қуат көлемі 499 МВт-тан асатын ЖЭК-ті пайдалану бойынша объектілер салу жобаларының аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары электр энергиясын жинақтау жүйелерінің коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалануға беру актілерінің көшірмелерін ұсынады;".
4. "Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12489 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Электр қуатын және электр энергиясын жинақтау жүйелелерінің сыйымдылығын аттестаттау тәртібі
17. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жаңа объектілерді салу жобаларын іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздарының электр энергиясын жинақтау жүйелерімен жабдықталған электр қуаты мен сыйымдылығын аттестаттау Жүйелік оператор тарапынан ай сайын, айына бір рет жүргізіледі.
18. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жаңа объектілерді салу жобаларын іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздарының электр энергиясын жинақтау жүйелерімен жабдықталған электр қуаты мен сыйымдылығын аттестаттау жиілікті және қуат ағындарын автоматты реттеу (бұдан әрі – ЖҚАР) жүйесі арқылы автоматты режимде жүргізіледі.

19. Аттестация электрической мощности и емкости систем накопления электрической энергии победителей аукционных торгов по отбору проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, оснащенных системами накопления электрической энергии, проводится в 3 этапа:
1) на первом этапе АРЧМ обеспечивает полный разряд системы накопления электрической энергии;
2) на втором этапе АРЧМ обеспечивает полный заряд системы накопления электрической энергии;
3) на третьем этапе АРЧМ обеспечивает полный разряд системы накопления электрической энергии.".

19. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жаңа объектілерді салу жобаларын іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздарының электр энергиясын жинақтау жүйелерімен жабдықталған электр қуаты мен сыйымдылығын аттестаттау 3 кезеңде жүргізіледі:
1) бірінші кезеңде ЖҚАР электр энергиясын жинақтау жүйесінің толық разрядын қамтамасыз етеді;
2) екінші кезеңде ЖҚАР электр энергиясын жинақтау жүйесінің толық зарядын қамтамасыз етеді;
3) үшінші кезеңде ЖҚАР электр энергиясын жинақтау жүйесінің толық разрядын қамтамасыз етеді.".