О введении в действие Положения о специальных приемниках при органах внутренних дел для содержания лиц, подвергнутых административному аресту и Правил содержания лиц, подвергнутых административному аресту в специальных приемниках при органах внутренних дел
Приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 5 апреля 1993 г. N 133. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.11.1994 г. за N 24. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2002 года N 499 ~V021963 .
1. Утвердить согласованные с Генеральной прокуратурой и Министерством юстиции Республики Казахстан Положение о специальных приемниках при органах внутренних дел для содержания лиц, подвергнутых административному аресту (приложение 1) и Правила содержания лиц, подвергнутых административному аресту в специальных приемниках при органах внутренних дел (приложение 2).
2. Начальникам УВД областей и на транспорте, ГУВД города Алматы, ГУВД города Ленинска и учебных заведений организовать изучение с личным составом подчиненных органов, подразделений и служб Положения о специальных приемниках при органах внутренних дел для содержания лиц, подвергнутых административному аресту и Правил содержания лиц, подвергнутых административному аресту в специальных приемниках при органах внутренних дел, обеспечить их исполнение.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на УООП (т. Секерин Ю.А.) и Штаб (Калинин А.И.) МВД Республики Казахстан.
4. Считать утратившим силу приказ МВД СССР N 356 от 21 декабря 1971 года.
И.О. Министра
Приложение
к приказу МВД Республики Казахстан
от 5 апреля 1993 г. N 133
СОГЛАСОВАНО
с Генеральной Прокуратурой
Республики Казахстан
ПОЛОЖЕНИЕ
о специальных приемниках при органах
внутренних дел Республики Казахстан
для содержания лиц, подвергнутых
административному аресту
1. Общие положения
1. Специальные приемники для содержания лиц, подвергнутых административному аресту, организуются решениями глав областных (городских) администраций для обслуживания одного или нескольких органов внутренних дел.
2. Штаты специальных приемников утверждаются начальниками управлений внутренних дел областей, ГУВД города Алматы, в соответствии с типовыми штатами этих учреждений, объявленных приказами МВД Республики Казахстан, в пределах штатной численности и фонда заработной платы, установленных главами местных администраций.
3. Расходы на содержание специальных приемников производятся за счет бюджетов областных, районных и городских администраций.
Сметы по расходам, а также бухгалтерская отчетность представляются в соответствующие местные финансовые органы по формам и в сроки, предусмотренные действующими правилами по учету и отчетности.

Iшкi iстер органдары жанындағы әкiмшiлiк қамауға алынған адамдарды ұстайтын арнаулы қабылдау орындары туралы Ереже мен Iшкi iстер органдары жанындағы арнайы қабылдау орындарында әкiмшiлiк қамауға алынғандарды сақтау туралы Ереженi күшiне енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Iшкi Iстер Министрiнiң бұйрығы 1993 жылғы 4 сәуiрдегі N 133. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 30 қарашада тіркелді. Тіркеу N 24. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 шілдедегі N 499 ~V021963 бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы және Әдiлет министрлiгiмен келiсiлген iшкi iстер органдары жанындағы әкiмшiлiк қамауға алынғандарды ұстайтын арнаулы қабылдау орны жөнiндегi Ереже (1 қосымша) мен iшкi iстер органдарындағы арнаулы қабылдау орындарында әкiмшiлiк қамауға алынғандарды ұстау туралы Ережесi (2 қосымша) бекiтiлсiн.
2. Облыстық және көлiктегi iшкi iстер басқармаларының Алматы қалалық IIББ-ның, Ленинск қалалық IIБ бастықтары мен оқу орындарының өз басшылығындағы жеке құрамға iшкi iстер органдарындағы әкiмшiлiк қамауға алынғандарды ұстайтын арнаулы қабылдау орны жөнiндегi Ереже мен iшкi iстер органдары жанындағы қабылдау орындарында әкiмшiлiк қамауға алынғандарды сақтау туралы Ереженi оқып үйренудi ұйымдастырып, олардың орындалуын
қамтамасыз етсiн.
3. Бұйрық орындалу үшiн бақылау Қазақстан Республикасы IIМ ҚТСБ
(Секерин Ю.А.) мен Штабына (Калинин А.И.) жүктелсiн.
4. ССРО IIМ-нiң 1971 жылғы желтоқсанның 21-iндегi N 356 бұйрығы өз
күшiн жойды деп саналсын.
Министрдiң мiндетiн атқарушы
милиция полковнигi
Қазақстан Республикасы IIМ-нiң
1993 жылғы 4 сәуiрдегi
N 133 бұйрығына
Қосымша
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуратурасымен
Келiсiлген
Әкiмшiлiк қамауға алынғандарды ұстайтын Қазақстан
Республикасының iшкi iстер органдары жанындағы Әкiмшiлiк
қамауға алынғандарды ұстайтын арнаулы қабылдау
орындары туралы
ЕРЕЖЕ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Әкiмшiлiк қамауға алынғандарды ұстайтын арнаулы қабылдау орындары бiр немесе бiрнеше iшкi iстер органдарына қызмет көрсету үшiн облыс (қала) әкiмдерiнiң шешiмдерiмен ұйымдастырылады.
2. Арнайы қабылдау орындарының штаттарын, жергiлiктi әкiмшiлiктердiң әкiмдерiнен белгiлеген штат саны мен еңбекақы қорының шеңберiнде Қазақстан Республикасы IIМ бұйрығымен хабардар етiлген осы тақылеттес мекемелердiң үлгi штаттарына сәйкестендiрiп, облыстар iшкi iстер басқармаларының, Алматы қалалық IIББ бастықтары бекiтедi.
3. Арнаулы қабылдау орындарын ұстауға шығатын шығын облыстық, аудандық және қалалық әкiмшiлiктiң бюджет есебiнен қамтамасыз ету.
Шығын сметалары, сондай-ақ бухгалтерлiк есеп беру, әрекеттегi есеп пен есеп беру жөнiндегi тәртiптерге сай, белгiлi үлгi бойынша және өз уақытында жүзеге асырылады.

4. Специальные приемники при органах внутренних дел для содержания лиц, подвергнутых административному аресту, могут являться юридическими лицами, иметь печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан.
5. В соответствии с Законом об органах внутренних дел местные администрации предоставляют специальным приемникам бесплатно соответствующие служебные помещения, автотранспорт, средства связи и несут расходы по их содержанию и эксплуатации. Выделяют необходимые ассигнования на содержание в соответствии с предоставленной сметой расходов.
6. В специальных приемниках в соответствии с типовыми проектами зданий этих учреждений оборудуются, как минимум, следующие помещения:
- помещения для раздельного содержания мужчин и женщин;
- изолятор для раздельного содержания вновь поступивших лиц, не прошедших санитарной обработки, а также больных;
- комнаты для дежурной смены, начальника спецприемника, медработника, инспекторов, обслуживающего персонала;
- душевая, дезинфекционная камера, сушилка, помещение для подогрева и приема пищи, мытья и хранения посуды, кладовая для хранения личных вещей арестованных, других хозяйственных предметов, санитарный узел.
Спецприемники должны иметь внутренний огороженный двор. Для осуществления пропускного режима в приемниках лимитом 50 и более мест, оборудуются контрольно-пропускные пункты.
7. Непосредственное руководство спецприемниками осуществляют органы внутренних дел, при которых они созданы. Контроль за их деятельностью осуществляют соответствующие управления (отделы) охраны общественного порядка МВД, ГУВД, УВД.
8. Проведение оперативно-розыскной работы среди лиц, содержащихся в спецприемниках, осуществляется в соответствии с Законом об оперативно-розыскной деятельности. Организация этой деятельности возлагается на аппараты уголовного розыска.
9. Работникам милиции, назначаемым в наряд для несения службы по охране лица, совершившего побег из спецприемника, оружие не применяется.
Продолжительность несения службы милиционерами не должна превышать 8 часов в одну смену. В отдельных случаях начальники органов внутренних дел могут увеличить время несения службы, но не свыше 12 часов. За несение службы сверх установленной нормы производится денежная компенсация или предоставляется отдых в другие дни в соответствии с действующим законодательством.
10. Контроль за санитарно-противоэпидемическим обеспечением лиц, содержащихся в специальных приемниках, расположенных в областных центрах возлагается на СЭС ГУВД, УВД, а расположенных вне областных центров - на территориальные СЭС органов здравоохранения.
Непосредственное медицинское обслуживание лиц, содержащихся в спецприемниках, производится штатным медицинским персоналом этих учреждений.
Контроль и методическое руководство за медицинским обслуживанием в спецприемниках возлагается на территориальные органы и учреждения здравоохранения Республики Казахстан.

4. Iшкi iстер органдарындағы әкiмшiлiк қамауға алынғандарды сақтайтын арнаулы қабылдау орындары құқыққа ие мекеме болып, оларда Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бар мөрi болады.
5. Iшкi iстер органдары жөнiндегi Заңға сәйкес жергiлiктi әкiмдер арнаулы қабылдау орындарына тегiн лайықты ғимараттар автокөлiк, байланыс құралдарын берiп, оларды сақтау мен пайдалану шығының жабады. Шығын сметасына лайықты қаржы бөледi.
6. Бұндай мекемелердiң үлгi жобасына сәйкес арнаулы қабылдау орындарында, кемiнде, төмендегi бөлмелер болуы тиiс:
- ерлерге өз алдына, әйелдерге өз алдына бөлек бөлмелер;
- жаңа келiп, санитарлық тазалаудан өтпеген, сондай-ақ аурулар үшiн оқшауланған бөлме (изолятор);
- кезекшi смена, арнаулы қабылдау орнының бастығы, медицина қызметкерi, инспекторлар, қызмет етушiлерге арналған бөлмелер;
- душ бөлмесi, дезинфекциялау камерасы, құрғату, тамақ iшу, ыдыс-аяқтарды сақтау және жуу, қамаудағылардың жеке мүлiктерiн, басқа да шаруашылық заттар сақтауға, сан узелге арналған бөлмелер.
Арнаулы қабылдау орындарының қоршаулы ауласы болуы тиiс. 50 немесе одан да көп адам қабылдау шегiне ие арнаулы қабылдау орындары тексерiп өткiзу пунктiмен жабдықталады.
7. Арнаулы қабылдау орындарына олар тиiстi iшкi iстер органдары басшылық етедi. Олардың жұмысын тиiстi IIМ, IIБ, IIББ-қоғамдық тәртiп сақтау басқармалары (бөлiмдерi) бақылайды.
8. Арнаулы қабылдау орнындағылармен жедел iздестiру жұмыстары жөнiндегi Заңға лайық жүзеге асырылады. Бұл жұмысты ұйымдастыру қылмысты iздестiру аппаратына жүктеледi.
9. Арнаулы қабылдау орнындағыларды күзетушi милиция қызметкерлерiне қару берiлмейдi. Арнаулы қабылдау орнынан қашқандарға қару қолданылмайды.
Милиция қызметкерiнiң сменадағы қызмет уақыты 8 сағаттан аспауы тиiс. Кейбiр жағдайларда, iшкi iстер органдарының бастықтары оны 12 сағатқа дейiн созуы мүмкiн. Әрекеттегi заңдар бойынша, белгiленген шамадан артық қызмет атқарғандарға ақшалай өтем төлеу төленедi немесе басқа күнi демалыс берiледi.
10. Облыс орталығындағы арнаулы қабылдау орнындағылардың санитариялық ахуалын IIББ СЭС-лары, ал облыс орталығынан басқасындағыларын денсаулық сақтау органдарының СЭС-лары бақылайды.
Арнаулы қабылдау орнындағыларға медициналық қызметтi сол мекемелердiң штаттағы дәрiгерлерi көрсетедi.
Арнаулы қабылдау орнына қызмет көрсетудi бақылау мен оларға методикалық басшылық жасау Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау мекемелерiнiң аймақтық органдарына жүктеледi.

11. Контроль за финансово-хозяйственной деятельностью, организация бухгалтерского учета и отчетности, а также проведения ревизий в спецприемниках возлагается на соответствующие службы МВД, ГУВД, УВД, а также финансовые органы местных администраций.
12. С арестованных взыскивается в бесспорном порядке стоимость содержания и питания в размере сумм, определяемых ФПО ГУВД, УВД с учетом увеличения цен.
Взыскание указанной суммы осуществляется по счетам (приложение N 1) в срок, не превышающий исковую давность, установленную законодательством Республики Казахстан. Взысканные суммы зачисляются в доход соответствующих организаций.
Списание невзысканных сумм за содержание и питание с несостоятельных должников и других граждан, с которых невозможно взыскать плату, осуществляется один раз в квартал по заключению начальника спецприемника, согласованному с соответствующим финансовым органом местной администрации.
2. Прием и регистрация лиц,
подвергнутых административному аресту
13. Спецприемник принимает арестованных при наличии следующих документов:
- постановления народного судьи об аресте, подписанного им и скрепленного печатью народного суда;
- протокола личного обыска с изъятыми ценностями и предметами;
- документа, удостоверяющего личность арестованного.
14. Дежурный по спецприемнику при приеме арестованного сверяет соответствующие записи в постановлении народного судьи об аресте с данными о личности доставленного и проверяет наличие вещей, перечисленных в протоколе обыска.
15. Каждый арестованный опрашивается о состоянии здоровья. Лица, доставленные с признаками заболевания, осматриваются медицинским работником и по его заключению помещаются в изолятор, либо при необходимости оказания срочной квалифицированной медицинской помощи направляются скорой медицинской помощью в соответствующие лечебные учреждения органов здравоохранения.
О помещении арестованных в лечебные учреждения администрация спецприемника немедленно извещает прокурора и народного судью. После выздоровления эти лица, если не последует иное решение народного судьи, водворяются в спецприемник для отбытия ареста.
16. Перед водворением в камеру арестованные обыскиваются. Обыск производится сотрудником спецприемника в присутствии не менее двух понятых. Обыск женщин производится сотрудницами спецприемника или приглашенными женщинами после соответствующего инструктажа.
17. При обыске подлежат изъятию:
- оружие, взрывчатые, ядовитые, наркотические вещества и спиртные напитки;
- медикаменты и другие лекарственные средства, не разрешенные к употреблению медицинским работником;
- шарфы, пояса, ремни, подтяжки, шнурки, галстуки, полотенца длиной более 50 см;
- стеклянна посуда, колющие, пилящие и режущие предметы;
- браслеты, портсигары, запонки, кольца, серьги, часы, ордена, медали и другие металлические предметы и ценности.
О произведенном обыске составляется протокол установленной формы (приложение N 2).
Изъятые предметы, вещи, ценности и документы (с указанием характерных примет, номеров) хранятся в шкафах, ключи от которых находятся у дежурного по приемнику. Квитанции выдаются на руки арестованным.

11. Шаруашылық қаржылау жұмыстарын, бухгалтерлiк есеп пен есеп беру, сол сияқты арнаулы қабылдау орнын тексеру (ревизиялау) жұмыстары IIМ, IIБ, IIББ сондай-ақ жергiлiктi әкiмшiлiктiң тиiстi қаражат органдарына жүктеледi.
12. Тұтқындалғандарға IIББ-ның ҚӨБ-нiң баға өсуiн ескере отырып көрсеткен азық-түлiкке шығарылған шығыны төлетiледi.
Көрсетiлген сома есебi Қазақстан Республикасының заңдары талап ету мерзiмiнен асырмай төлетiледi (N 1 қосымша). Төлетiлген сома жергiлiктi бюджеттердiң тиiстiсiне өткiзiледi.
Жатақ орны мен тамағына, жағдайы болмай, төлем төлей алмайтын азаматтардың төлемiн әр тоқсан (квартал) сайын жергiлiктi әкiмшiлiк тиiстi қаражат органымен келiсiп жасаған арнаулы қабылдау бастығының қорытындысымен есептен шығарылады.
2. ӘКIМШIЛIК ҚАМАУҒА АЛЫНҒАНДАРДЫ ҚАБЫЛДАУ МЕН ТIРКЕУ
13. Арнаулы қабылдау орны қамауға алынғандарды төмендегi құжаттар болған жағдайда қабылдайды:
- халық сотының қол қойып, мөрмен бекiткен қамау туралы қаулысы;
- тiнтiлiп, алынған құнды заттар мен мүлiктер туралы хаттама;
- қамауға алынушының жеке куәлiк қағазы.
14. Арнаулы қабылдау орнының кезекшiсi қамауға алынушыны қабылдау кезiнде қамау туралы халық сотының қаулысындағы жазу мен жеке куәлiктегiнi салыстырып, хаттамадағы заттар түгелдiгiн тексередi.
15. Қамауға алынушыдан денсаулық жағдайы туралы сұралады Науқастық белгiсi барларды дәрiгер көрiп, оның жасаған қорытындысы бойынша жекелеген бөлмеге (изоляторға) орналастырылады, ал жағдайы маман дәрiгердiң жәрдемiне мұқтаж болса, ол жедел жәрдем мәшинесiмен тиiстi денсаулық сақтау органына жолданады.
Қамауға алынушыны емдеу мекемелерiне орналастырғаны туралы арнаулы
қабылдау орнының әкiмшiлiгi дереу прокурор мен халық сотын хабардар етедi.
Егер халық соты басқа шешiм қабылдамаса, олар жазылғасын, қамалу мерзiмiн
жалғастыруға арнаулы қабылдау орнына орналастырылады.
16. Камераға орналастырмастан бұрын олар тiнтiледi. Арнайы қабылдау
орнының қызметкерi оларды кемiнде екi куәнiң кезiнше тiнтидi. Әйелдердi
арнаулы қабылдау орнының әйел қызметкерi немесе шақырылып, тиiстi
нұсқаудан өткен әйелдер тiнтидi.
17. Тiнтiлушiлерден алынатындар:
- қару, жарылатын, улы заттар, есiрткiлер және спирттiк iшiмдiктер;
- дәрiгерден рұқсатсыз дәрi-дәрмектер;
- бөкебай, белбеу, иық бау, бау, галстук, ұзындығы 50 см-ден асатын
сүлгi;
- шыны ыдыс, тесетiн және кесетiн заттар;
- сағатбау, бiлезiк, портсигар, жүзiк, сырға, сағат, орден, медаль,
т.с.с. металл мүлiктер мен құнды заттар.
Тiнту туралы хаттама жасалады (N 2 қосымша).
Алынған заттар (олардың айрықша белгiлерi мен нөмiрлерi көрсетiледi) кiлтi арнаулы қабылдау орнының кезекшiсiнде болатын шкафта сақталады. Квитанциялар тұтқындалушыларда болады.

18. Лица, доставленные в спецприемник, подлежат регистрации в журнале (приложение N 3).
В специальных приемниках с лимитом наполнения свыше 100 человек вместо регистрационного журнала может быть создана учетная алфавитная картотека из карточек на лиц, отбывающих административный арест в спецприемнике (приложение N 4). В этих случаях кроме учетных карточек ведется суточная ведомость учета вновь прибывших (приложение N 5).
При наличии оснований подозревать арестованных в совершении преступлений или их розыске, а также в других необходимых случаях, они фотографируются и дактилоскопируются.
19. На каждого арестованного, помещенного в спецприемник, заводится дело, к которому приобщаются постановление народного судьи об аресте, протокол обыска и другие материалы, характеризующие личность арестованного.
Дела арестованных хранятся и уничтожаются согласно соответствующему приказу МВД Республики Казахстан.
20. О водворении лиц, подвергнутых административному аресту, в спецприемник, или направлении их в соответствующие лечебные учреждения, администрация приемника в течении суток извещает близких родственников по месту их жительства.
2. Режим содержания, основные обязанности
и права лиц, подвергнутых административному аресту
21. Арестованные должны находиться в закрытых на замки помещениях под постоянной охраной и надзором. Мужчины и женщины содержатся раздельно.
Больные активной формой туберкулеза легких, венерических и другими заразными заболеваниями изолируются от других арестованных.
При необходимости определения этих болезней арестованные направляются на медицинское обследование.
22. Арестованные размещаются на кроватях. Норма площади на одного человека устанавливается 2,5 квадратных метра. Им выдаются постельные принадлежности, газеты, журналы и настольные игры. На прогулку они выводятся ежедневно. Срок прогулки не менее 2 часов и только в дневное время.
23. Помещения для содержания адмарестованных спецприемника должны быть оборудованы в соответствии с требованиями, предъявляемыми к изоляторам временного содержания.
В дверях этих помещений устанавливаются смотровые отверстия, на окнах металлические решетки. Посты по охране арестованных оборудуются звуковой или оптической предупредительной сигнализацией, приборы которой устанавливаются в комнате дежурного по приемнику.
24. Поступившие в спецприемник лица подлежат санитарной обработке.
При отсутствии в спецприемнике санитарного пропускника, санитарная обработка арестованных производится в городских (поселковых) санитарных пропускниках или банях.

18. Арнайы қабылдау орнына әкелiнгендер журналға тiркеледi (N 3 қосымша).
Адам сақтау шегi 100-ден асатын арнаулы қабылдау орындарында журнал орнына, арнаулы қабылдау орнындағы әкiмшiлiк тұтқындағылардың әрiптiзбе тәртiбiмен тұрған карточкаларынан тұратын картотека болуы мүмкiн (N 4 қосымша). Бұндай жағдайларда есептеу карточкаларына қоса тәулiк бойғы келушiлер ведомосы жүргiзiледi (N 5 қосымша).
Егер тұтқындалушылар туралы олардың қылмыс жасағаны немесе олардың iздестiрiлуде болуына күдiк туып болмаса басқа да қажет жағдайда, олар суретке түсiрiлiп, дактило көшiрме жасалады.
19. Арнаулы қабылдау орнындағы әрбiр тұтқын жөнiнде iс жүргiзiлiп, оған халық сотының тұтқындау туралы қаулысы, тiнту хаттамасы т.с.с. басқа да тұтқындалушы жайлы сипаттама беретiн материалдар қосылып қойылады.
Тұтқындалушылардың iсi Қазақстан Республикасы IIМ-нiң тиiстi бұйрығымен сақталады және жойылады.
20. Арнаулы қабылдау орнының әкiмшiлiгi тәулiк iшiнде әкiмшiлiк қамауға алынғанның арнаулы қабылдау орнына орналасқаны немесе тиiстi емдеу мекемесiне жолданғаны туралы оның туысқандары мен жақын-жуықтарына хабар бередi.
2. ӘКIМШIЛIК ТҰТҚЫНДАЛҒАНДАРДЫ САҚТАУ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ
МIНДЕТТЕРI МЕН ҚҰҚЫҚТАРЫ
21. Тұтқындалғандар құлыпталған бөлмеде болып, әрдайым күзет пен бақылауда болуы тиiс. Ерлер өз алдына, әйелдер өз алдына сақталады.
Актив өкпе ауруы, венерологиялық т.с.с. жұқпалы сырқаты барлар басқалардан жекеленедi.
Осы аурулар бар не жоқтығын анықтау үшiн қамау алынғандар медициналық тексерiстен өтедi.
22. Тұтқындалғандарға кереуеттi орын берiледi. Бiр адамға бөлiнетiн аудан - 2,5 шаршы метр. Оларға көрпе-төсек, газеттер, журналдар стол ойындары берiледi. Олар күнде серуенге шығарылады. Серуен тек қана күндiз және кемiнде 2 сағат болады.
23. Әкiмшiлiк қамауға алынғандарды сақтайтын арнаулы қабылдау орындары уақытша қамауда ұстайтын орындарына қойылатын талаптарға жауап бере алатындай болуы тиiс.
Бұндай бөлмелердiң есiктерiнде тесiгi, ал терезелерiнде металл торлар болады. Қамаудағыларды күзететiн постар дыбыстық немесе оптикалық ескерту дабылымен жабдықталып, олардың приборлары қабылдау орны кезекшiсiнiң бөлмесiнде орнатылады.
24. Арнаулы қабылдау орнына түскендер санитарлық тазалаудан өтедi.
Арнаулы қабылдау орнында санитариялық тексеруден өткiзетiн жер болмаса, тұтқындалғандар санитарлық тазаланудан қалалық моншада өтедi.

25. Арестованным горячая пища выдается ежедневно по установленной норме. Продукты питания арестованным выдаются по ведомости (приложение N 6).
Для обеспечения их горячей пищей, администрация приемника заключает договор с предприятием общественного питания на приготовление пищи. Исходя из установленной нормы довольствия в договоре предусматривается примерный ассортимент блюд, стоимость дневного рациона, определяется наценка на продукты и порядок расчета питания.
26. Лица, содержащиеся в спецприемнике, обязаны выполнять установленные настоящим Положением правила содержания и распорядок дня, утвержденный начальником органа внутренних дел.
Правила (приложение N 2) и распорядок дня, отпечатанные типографским способом или на пишущей машинке, вывешиваются во всех помещениях в которых содержатся адмарестованные. С ними арестованные должны быть ознакомлены при приеме в спецприемник.
27. Арестованные имеют право:
- получать питание и материально-бытовое обеспечение по установленным нормам;
- иметь спальное место;
- подавать через администрацию приемника заявления и жалобы;
- читать газеты и журналы;
- пользоваться собственной одеждой по сезону.
Арестованным разрешается иметь при себе полотенце длиной не более 50 см. и другие туалетные принадлежности, очки или пенсне, медикаменты или другие лекарственные средства, разрешенные медицинским работником.
28. Арестованным запрещается:
- нарушать установленный порядок и тишину в спецприемнике;
- вступать в пререкания с сотрудниками приемника;
- кричать, взбираться на подоконники, высовываться в форточку, закрывать "глазок" двери в помещении, где они содержатся;
- делать какие-либо надписи и пометки на стенах, а также на предметах и вещах, находящихся в приемнике;
- иметь при себе запрещенные к хранению предметы;
- употреблять спиртные напитки и наркотические средства;
- иметь или изготовлять игральные карты, заниматься азартными играми;
- производить между собой обмен вещей или продажу их.
29. К арестованным, проявляющим буйство, оказывающим физическое сопротивление или совершающим другие насильственные действия, наручники или связывание не применяется. Данное лицо переводится в одиночную комнату и за ним осуществляется постоянное наблюдение.
30. За умышленную порчу инвентаря, оборудования или другого имущества арестованные несут материальную ответственность в размере причиненного ущерба.
О размере причиненного ущерба составляется акт. Взыскание материального ущерба с этих лиц производится в общеисковом порядке.
31. В случае побега, либо иного уклонения от отбывания ареста или злостного нарушения установленного режима народный суд по представлению органа внутренних дел может продлить нарушителю срок пребывания под арестом. При этом общий срок содержания их под стражей за административное правонарушение не должен превышать 30 суток.

25. Қамаудағыларға күн сайын белгiленген шамада ыстық тамақ берiледi, қамаудағыларға азық-түлiк ведомость бойынша берiледi (N 6 қосымша).
Ыстық тамақпен қамтамасыз ету үшiн, арнаулы қабылдау орнының бастығы қоғамдық тамақтандыру кәсiпорнымен келiсiм жасайды. Белгiленген үлестердi ескере отырып, келiсiмде тамақ түрлерi, күндiк рацион бағасы көрсетiлiп, азық-түлiкке үстеме баға мен оған есеп жүргiзу тәртiбi белгiленедi.
26. Арнаулы қабылдау орнындағылар осы Ережедегi сақталу тәртiбi мен
iшкi iстер органдарының бастықтары бекiткен күн тәртiбiн орындауы тиiс.
Типографиялық ұсылмен не машинкамен жазылған Тәртiп пен күн тәртiбi
қамауға алынушылар бар барлық бөлмелерде iлулi тұрады, қамауға алынушылар
қабылданарда олармен оқып танысуы шарт.
27. Қамаудағылардың құқықтары:
- белгiлi шамадағы тамақ және зат пен тұрмыстық қызметке
мұқтаждығын өтетуге;
- жататын орынға ие болуға;
- арнаулы қабылдау орнының әкiмшiлiгi арқылы арыз бен шағым
жасауға;
- газет пен журналдар оқуға;
- өзiнiң маусымдық киiмдерiн киюге;
Қамаудағыларда ұзындығы 50 см-ден аспайтын сүлгi мен басқа да
тазалыққа қажет нәрселер, көзiлдiрiк не пенсне, дәрiгер рұқсат өткен
дәрi-дәрмектер болуы мүмкiн.
28. Қамаудағыларға тыйым салынатындар:
- арнаулы қабылдау орнындағы белгiленген тәртiп пен тыныштықты бұзуға;
- арнаулы қабылдау орнының қызметкерлерiмен тайталасуға;
- айқайлауға, терезенiң жақтауына мiнуге, форточкадан басын шығаруға
өздерi отырған бөлменiң есiгiндегi үңiлетiн тесiктi жабуға;
- арнаулы қабылдау орнындағы қабырғалар мен басқа да нәрселерге
жазуға;
- сақтауға тыйым салынған заттар сақтауға;
- спирттiк iшiмдiктер мен есiрткi iшуге;
- карта ойнау немесе оларды қолдан жасап, құмарлық ойындар ойнауға;
- заттарды бiрi-бiрiмен айырбастау не бiрi-бiрiне сатуға.
29. Елiре қарсылық көрсеткен не басқа да зорлық әрекеттер өткен тұтқындарға кiсен қолданылмайды. Ол жалғыз адамдық камераға өткiзiледi де, ол ұдайы күзетте болады.
30. Бүлдiрген мүлiк пен құрал-саймандар үшiн зиян мөлшерiнде материалдық жауапкершiлiк тартады.
Келтiрген залал көрсетiлiп акт жасалады. Мүлiктi бұлар жалпы талаптық тәртiпке төлейдi.
31. Қашқан немесе қамаудан басқа да бас тартатын, болмаса белгiленген режимдi басқа да жол тауып қиянаттық ниетпен бұзған жағдайда, iшкi iстер органының ұсынысымен халық соты режимдi бұзушының-қамауда болу мерзiмiн созуы мүмкiн. Бұнда әкiмшiлiк құқық бұзу үшiн тұтқында болудың жалпы мерзiмi 30 тәулiктен аспайды.

4. Использование на физических работах
лиц, подвергнутых административному аресту
32. Арестованные, как правило, используются на физических работах на промышленных предприятиях, стройках, в совхозах, учреждениях и организациях по заявкам их руководителей, строго на добровольных началах.
33. Перечень предприятий, организаций, где арестованные будут трудоиспользованы, по представлению органов внутренних дел, определяют органы местной администрации.
34. Оплата труда арестованных на физических работах производится согласно договора, заключенному с хозяйствующими субъектами.
35. Средства, поступающие от предприятий и организаций за работы, выполненные арестованными, зачисляются в доход соответствующих местных бюджетов.
36. В исключительных случаях арестованные могут использоваться без оплаты труда на работе по уборке улиц, дворов, мест общего пользования и других физических работах.
Администрация спецприемников по письменному указанию начальника органа внутренних дел или лица, его замещающего, может привлекать арестованных к работе по благоустройству и улучшению бытовых условий этих учреждений.
37. Труд арестованных организуется с соблюдением правил техники безопасности и охраны труда. Для них устанавливается 8-часовой рабочий день.
Лица, с медицинскими противопоказаниями, инвалиды и пенсионеры на физических работах не используются.
38. Арестованные выводятся на физические работы только под конвоем милиции. В случае побега арестованного с места работы администрация спецприемника принимает меры по установлению его местонахождения. Одновременно о каждом случае побега арестованного ставится в известность орган внутренних дел, который оформлял материалы о привлечении его к ответственности. При установлении бежавшего последний доставляется в спецприемник. Администрация специального приемника ходатайствует перед начальником органа внутренних дел о направлении в суд по месту нахождения спецприемника представления о продлении нарушителю срока пребывания под арестом.
39. Вывод арестованных на работу и контроль за своевременным их возвращением осуществляет администрация спецприемника.
Учет выводимых на работу ведется в книге учета использования на физических работах лиц, содержащихся в спецприемнике (приложение N 9).
40. Специальной одеждой и обувью лица, выводимые на физические работы, администрацией приемника не обеспечиваются.
41. О всех случаях недобросовестного отношения арестованных к работе сотрудник милиции, конвоировавший их, докладывает рапортом начальнику спецприемника для принятия соответствующих мер.

4. ӘКIМШIЛIК ТҰТҚЫНҒА АЛЫНҒАНДАРДЫ ДЕНЕ ЖҰМЫСТАРЫНА ПАЙДАЛАНУ
32. Қамауға алынғандар, әдетте, өнеркәсiптiк кәсiпорындарында, құрылыстарда, совхоздарда, мекемелер және ұйымдарда, олар басшыларының өтiнiмдерi бойынша, тек қана өз тiлегiмен жұмысқа пайдаланылады.
33. Қамауға алынғандар жұмыс iстейтiн кәсiпорындар мен ұйымдар тiзбегiн iшкi iстер органдарының ұсынысы бойынша жергiлiктi, әкiмшiлiк белгiлейдi.
34. Қамаудағылар жұмысына ақы шаруашылық тараппен келiсiлген келiсiм бойынша төленедi.
35. Кәсiпорындар мен ұйымдардың тұтқындағылар жұмысы үшiн төлеген ақысы жергiлiктi бюджеттiң тиiстiсiне түседi.
36. Кейбiр ерекше жағдайларда қамауға алынғандар тегiн көше, аула, қоғамдық орындарды тазалау мен басқа да жұмыстарға қолданылуы мүмкiн.
Арнаулы қабылдау орындарының әкiмшiлiктерi iшкi iстер органы бастығының, оның мiндетiн атқарушының, жазбаша көрсетпесi бойынша тұтқындағыларды айтылған мекемелердi көркейту және тұрмыстық ахуалын көтеру жұмыстарына тартуы мүмкiн.
37. Қамаудағылардың еңбегi техника қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау тәртiптерiне сай ұйымдастырылады. Олардың күндiк жұмыс уақыты - сегiз сағат.
Жұмысқа денсаулығына атқарылатын жұмыс қайшы келетiндер, зейнеткерлер және мүгедектер пайдаланылмайды.
38. Қамауға алынғандар жұмысқа тек қана милиция күзетiнде шығады. Қамауға алынушының жұмыс орнынан қашқан жағдайында, арнаулы қабылдау орнының әкiмшiлiгi оның барған жерiн анықтауға шара қолданады. Сонымен бiр қатарда әрбiр қашу жағдайы бойынша тұтқындалушыны жауапқа тартқан iшкi iстер органын хабардар етедi. Қашқын табылса, ол арнаулы қабылдау орнына жеткiзiледi. Арнайы қабылдау орнының әкiмшiлiгi iшкi iстер органының бастығына тәртiп бұзушының мерзiмiн созу туралы арнаулы қабылдау орны орналасқан мекеннiң жергiлiктi халық сотына ұсыныс беру туралы жәрдемсөз жасайды.
39. Қамауға алынушылардың жұмысқа өз уақытында барып және келуiн
арнаулы қабылдау орнының әкiмшiлiгi бақылайды.
Жұмысқа шығарылғандардың есебi арнаулы қабылдау орнындағыларды
жұмысқа қолдану есебiнiң кiтабы бойынша жүргiзiледi (N 9 қосымша).
40. Арнайы қабылдау орнының әкiмшiлiгi жұмысқа шығарылғандарды
арнаулы киiм және аяқ киiммен қамтамасыз етпейдi.
41. Қамауға алынушының жұмысқа әрбiр немқұрайды қарап, жеңұшымен
iстеуiн оны күзеткен милиция қызметкерi, тиiстi шара қолдану үшiн,
рапортпен арнаулы қабылдау орнының бастығына баяндайды.

5. Освобождение арестованных
из специального приемника
42. Арестованные освобождаются из спецприемника по отбытии срока ареста, установленного постановлением народного судьи, а также по протесту прокурора или при госпитализации.
43. Освобожденным возвращаются под расписку изъятые у них ценности, документы, вещи и предметы, за исключением тех предметов, документов и вещей, которые они хранили незаконно. Изъятие оформляется актом в присутствии понятых.
44. В отношении лица, незаконно хранившего огнестрельное или
холодное оружие, взрывчатые, наркотические сильнодействующие или
ядовитые вещества, органом внутренних дел решается вопрос в
соответствии с нормами уголовного и уголовно-процессуального
законодательства.
45. При освобождении гражданину, отбывшему административный
арест, выдается справка (приложение N 9).
46. Администрация спецприемника обязана проводить с
арестованными профилактические беседы, во время которых разъясняет
необходимость прекращения антиобщественного поведения, знакомит с
Законом об ответственности за совершение административных
правонарушений.
6. Обязанности работников
специального приемника
47. Сотрудники спецприемника несут личную ответственность за соблюдение законности и выполнения настоящего Положения. Они должны быть выдержанными и внимательными в обращении с арестованными.
48. Начальник спецприемника подчиняется начальнику органа внутренних дел, при котором организован приемник.
Он несет ответственность за организацию работы спецприемника, состояние дисциплины, служебную подготовку личного состава и соблюдение законности всеми сотрудниками приемника.
Он обязан:
- контролировать выполнение подчиненными ему работниками обязанностей, определенных настоящим Положением, планировать работу приемника;
- организовывать и лично проводить с сотрудниками спецприемника воспитательную работу, служебную боевую и физическую подготовку;
- анализировать состояние работы, вносить руководству органа внутренних дел предложения по совершенствованию деятельности приемника;
- обеспечивать питание арестованных по установленной норме;
- разрабатывать сметы на содержание спецприемника, обеспечивать снабжение его необходимым инвентарем, принимать меры к ремонту помещений и поддержанию в них порядка;
- по отбытии арестованными срока наказания обеспечивать направление по месту их работы, учебы, в орган социального обеспечения или судебному исполнителю счетов о взыскании стоимости содержания и питания во время ареста;
- добиваться своевременного перечисления взыскиваемых средств в соответствующий бюджет;
- рассматривать в установленные сроки жалобы, письма и заявления арестованных и иных граждан;
- докладывать жалобы на действия администрации спецприемника начальнику органа внутренних дел, при котором создано это учреждение;
Примечание: Жалобы и заявления административно арестованных, адресованные прокурору и в другие инстанции, просмотру не подлежат и направляются по адресу в течение двадцати четырех часов со времени их подачи;
- обеспечивать соблюдение штатной и финансовой дисциплины, сохранность денежных средств и материальных ценностей, своевременное представление отчетности;
- организовывать правильное использование, ремонт автотранспорта и другого имущества.

5. АРНАУЛЫ ҚАБЫЛДАУ ОРНЫНАН БОСАТУ
42. Қамауға алынғандар арнаулы қабылдау орнынан халық соты белгiлеген
мерзiмi бiткесiн, сондай-ақ прокурор наразылығы не ауруханаға түсуi
нәтижесiнде шығады.
43. Босатылғандарға заңсыз сақталған заттар мен құжаттардан басқа,
олардан алынған құнды заттар құжаттар және мүлiктерi қол қойдырып қайтарып
берiледi. Заттар мен құжаттар куәлар көзiнше акт жасап алынады.
44. Заңсыз атылатын не суық қару, жарылатын, күштi есiрткiлiк немесе
улы заттар сақтаушыға қатысты iшкi iстер органының қылмыстық iс заңдары
нормаларына сәйкес мәселе шешедi.
45. Әкiмшiлiк тұтқындалуды бiтiрушiге босатылар кезде анықтама (N 9
қосымша) берiледi.
46. Қамаудағылармен арнаулы қабылдау орнының әкiмшiлiгi қоғамға қарсы
тәртiптi доғару қажеттiгiн түсiндiретiн алдын ала сақтық әңгiме жұмыстарын
өткiзiп, әкiмшiлiк құқықты бұзғандық үшiн жауапкершiлiк туралы Заңмен
таныстыруы шарт.
6. АРНАУЛЫ ҚАБЫЛДАУ ОРНЫ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРIНIҢ МIНДЕТТЕРI
47. Арнаулы қабылдау орны қызметкерлерiнiң өздерi заңның сақтаулы мен осы Ереженiң орындалуына жауапкершiлiкте болады. Олар қамаудағылармен жұмыста ұстамды да ұқыпты болуы тиiс.
48. Арнаулы қабылдау орнының бастығы арнаулы қабылдау орны iшкi iстер органының бастығына бағынышты.
Ол арнаулы қабылдау орнының жұмысын жолға қоюға, тәртiп ахуалына, әскери құрамның қызметтiк дайындығына және қабылдау орнының барлық қызметкерлерiнiң заңды орындауына жауапкер.
Оның мiндетi:
- осы Ережеде көрсетiлген оның қол астындағы қызметкерлердiң мiндеттерiнiң орындалуын бақылау, қабылдау орнының жұмысын жоспарлау;
- арнаулы қабылдау орнының қызметкерлерiмен тәрбиелiк жұмыстар, қызметтiк, жауынгерлiк дайындық және дене тәрбиесiн ұйымдастыру мен өткiзу;
- жұмыс ахуалын сараптау, iшкi iстер органының басшылығына арнаулы қабылдау орнының жұмысын жақсарту жөнiнде ұсыныстар жасау;
- қамаудағылардың белгiленген шамадағы iшуiн қамтамасыз ету;
- арнаулы қабылдау орнына шығатын шығын сметасын талқылап дайындау, қажет аспаптармен қамтамасыз ету, бөлмелердi жөндеу мен олардағы реттiлiк пен тазалықты сақтаудың шараларын жасау;
- тұтқындалу мерзiмi бiткендердi олардың жұмыс, оқу орындарына, әлеуметтiк қорғау орнының жолдау немесе сот атқарушысына қамаудағы кезiндегi азық-түлiкке төлем төлегенi туралы есеп жолдау;
- төлемдердiң өз уақтында тиiстi бюджетке түсуiн талап ету;
- қамаудағылар мен басқа да азаматтардың шағымдары, хаттары және арыздарын белгiленген мерзiмде қарау;
- арнаулы қабылдау орны тиiстi iшкi iстер органының бастығын арнаулы қабылдау орны әкiмшiлiгi жөнiндегi шағымды баяндау;
Ескерту: тұтқындардың прокурор немесе басқа да сатыдағы бастықтарға жолдаған шағымдары мен арыздары ашылмай, берiлген уақытынан бастап 24 сағат iшiнде көрсетiлген әдрiске жолданады.
- штаттық және қаржылық тәртiптi сақтауды, ақша мен құнды заттарды ұстауды, өз уақытында есеп берудi қамтамасыз ету;
- автокөлiк пен басқа да мүлiктердi жөндеу және дұрыс пайдалануды жолға қою.

49. Заместитель начальника специального приемника несет ответственность за режим содержания и трудовое использование арестованных, проведение мероприятий по выявлению среди них разыскиваемых лиц и по раскрытию совершенных ими преступлений. В отсутствие начальника выполняет его обязанности.
Он обязан:
- обеспечить охрану, конвоирование и соблюдение установленного режима содержания арестованных;
- проводить с личным составом спецприемника занятия по служебной подготовке, инструктаже перед заступлением на службу, контролировать несение службы;
- разрабатывать и осуществлять мероприятия по трудовому использованию арестованных, проведению с ними разъяснительной работы;
- организовывать работу по выявлению среди содержащихся в спецприемнике лиц, скрывающихся от уголовного преследования и от исполнения приговоров судов, раскрытию ранее совершенных ими преступлений;
- контролировать правильность и полноту оформления материалов на нарушителей режима содержания, а также своевременность направления этих материалов начальнику органа внутренних дел;
- следить за соблюдением противопожарного режима личным составом спецприемника и арестованными.
50. Дежурный по спецприемнику подчиняется начальнику приемника и его заместителю, руководит работой дежурного наряда, а в отсутствие начальника и заместителя - отвечает за деятельность спецприемника.
Он обязан:
- производить регистрацию и учет лиц, доставленных в спецприемник для отбывания административного ареста; производить обыск, осмотр одежды, вещей, а в необходимых случаях фотографирование и дактилоскопирование арестованных, распределять по помещениям, назначать из их числа дежурных; обеспечивать сохранность вещей, документов, денег и ценностей, принадлежащих лицам, содержащимся в спецприемнике, и выдавать их им при освобождении;
- своевременно обеспечивать медицинский осмотр, санитарную обработку арестованных, а также снабжение их кипяченой водой и питанием;
- проверять наличие арестованных, состояние помещений, где они содержатся, исправность запоров, обеспечивать поддержание установленного для них режима содержания; в случаях, не терпящих отлагательства, переводить злостных нарушителей в отдельную комнату и устанавливать за ними усиленное наблюдение; информировать о таких лицах заступающий на службу наряд;
- информировать медицинского работника о заболевших лицах, а в его отсутствие вызывать к ним скорую медицинскую помощь; принимать меры, исключающую возможность совершения самоубийства или причинения телесных повреждений в помещении спецприемника; немедленно докладывать начальнику спецприемника или его заместителю, а в их отсутствие дежурному органа внутренних дел о всех чрезвычайных происшествиях, а также о доставлении в специальный приемник иностранных граждан, подвергнутых аресту;
- инструктировать личный состав дежурного наряда, контролировать его службу; требовать от наряда четкого исполнения служебных обязанностей, соблюдения правил ношения установленной формы одежды, вежливого обращения с арестованными;
- проверять при необходимости по оперативным учетам лиц, содержащихся в спецприемнике, а также находящиеся при них предметы и вещи, имеющие номерные знаки и иные индивидуальные признаки;
- следить за исправностью средств сигнализации, связи и постового оборудования;
- своевременно докладывать начальнику спецприемника о всех жалобах и заявлениях лиц, содержащихся в приемнике, и принимать по ним необходимые меры. Для написания жалоб, заявлений, писем предоставлять арестованным письменные принадлежности;
- обеспечивать подготовку арестованных для вывода на работу и
осуществлять их прием и обыск после возвращения;
- при освобождении выдавать гражданам справки установленного
образца (приложение N 9) и проводить с освобожденными краткую
профилактическую беседу, направленную на недопущение ими
правонарушений;
- вести и хранить следующие документы:
а) журнал учета лиц, содержащихся в спецприемнике;
б) книгу службы нарядов;
в) книгу телефонограмм;
г) книгу приема и сдачи дежурства;
д) книгу жалоб и предложений;
е) журнал записи замечаний проверяющего;
ж) список домашних адресов и телефонов работников спецприемника;
з) список телефонов органов внутренних дел, расположенных в
населенном пункте.

49. Арнаулы қабылдау орны бастығының орынбасары тұтқындарды сақтау режимi мен еңбекке пайдалану, олардың iшiнен iздестiрiлудегiлердi тауып, олар жасаған қылмысты ашу бойынша шаралар өткiзу. Бастық болмаған кезде оның мiндетiн атқарады.
Оның мiндетi:
- қамаудағыларды күзету, күзетпен жүргiзу және белгiленген сақтау режимiн орындауды қамтамасыз ету;
- арнаулы қабылдау орнының жеке құрамымен қызметтiк дайындық жөнiнде сабақ, қызметтi бастар алдында нұсқаулар өткiзу, қызметтi бақылау;
- қамаудағыларды еңбекке пайдаланудың шараларын талқылау және жүзеге асыру, олармен түсiндiру жұмыстарын жүргiзу;
- арнаулы қабылдау орнындағылардың iшiнен қылмыстық iздестiру және соттың үкiмi орындаудан бас тартушыларды тауып, олар жасаған қылмысты ашу жұмыстарын жолға қою;
- сақтау режимiн бұзушылар жөнiндегi материалдардың дұрыстығы мен толықтығын, сондай-ақ оларды өз уақытында iшкi iстер органының бастығына жолдануын бақылау;
- арнаулы қабылдау орнының әскери құрамы мен қамаудағылардың өрттiң алдын алуын бақылау.
50. Арнаулы қабылдау орнының кезекшiсi қабылдау орнының бастығы мен оның орынбасарына бағынышты болады да, кезекшi нарядтың жұмысына басшылық етедi, ал бастық пен оның орынбасары жоқ кезде арнаулы қабылдау орнының жұмысына жауап бередi.
Оның мiндетi:
- арнаулы қабылдау орнына әкiмшiлiк тұтқынға алынып келгендердi тiзiм мен есепке алу; тұтқындалғандары тiнту, олардың киiмдерi пен заттарын тексеру, ал қажет болса, оларды суретке түсiру және дактило көшiрме жасау; бөлмелерге бөлу, олар iшiнен кезекшiлер тағайындау; арнаулы қабылдау орындарындағылардың заттарының, құжаттарының, ақшаларының сақталуын қамтамасыз етiп, олар шығарда қайтарып беру;
- қамаудағыларды дәрiгерлiк тексерiс, санитарлық тазарту және оларға қайнаған су мен тамақ берудi өз уақытында қамтамасыз ету; тұтқындалғандар санын, олар тұрған бөлме ахуалын, iлгiштер дұрыстығын тексеру, оларды сақтау режимiн орындау; уақытты созуға болмайтын жағдайларда арам ниетпен бұзақылық жасаушыларды бөлек бөлмеге өткiзiп, оларға күзет қоя ерекше бақылау; бұндайлар туралы нарядқа түсушiлердi хабардар ету;
- ауырған адамдар туралы медицина қызметкерiне хабар беру, егер ондай қызметкер болмаса, жедел жәрдем шақыру; арнаулы қабылдау орнында өзiн-өзi өлтiру немесе жарақаттануды болдырмайтын шаралар жасау; арнаулы қабылдау орнының бастығы немесе оның орынбасарына, олар болмаса iшкi iстер органының кезекшiсiне төтенше оқиға, сондай-ақ қабылдау орнына шетел азаматы тұтқындалып әкелiнгендiгi туралы дереу хабар беру;
- кезекшi нарядтан әскери құрамында нұсқау беру, оның қызметiн бақылау; нарядтан қызметтiк мiндетiн дәл орындауын, белгiленген түрдегi киiм киюiн, қамаудағылармен жылы жүздi қатынаста болуды талап ету; қажет болса арнаулы қабылдау орнындағыларды, сондай-ақ олардағы заттарды нөмiрi және басқа да ерекшелену белгiсi бойынша тексеру;
- дабыл, байланыс құралдары, пост жабдығының дұрыстығына көз қырын
салып жүру;
- арнаулы қабылдау орнындағылардың барлық шағым мен арыздары туралы
арнаулы қабылдау орнының бастығына өз уақытында баяндап, олар бойынша
тиiстi шаралар қолдану. Шағым, арыз, хат жазатын қамаудағыларға жазу
аспаптарын беру;
- қамаудағылардың жұмысқа шығуын қамтамасыз етiп, оларды оралғасын
қабылдау мен тiнту;
- азаматтарды босату кезiнде оларға белгiленген үлгiдегi анықтама (N
9 қосымша) берiп, олармен құқық бұзуға жол қоймауға бағытталған алдын ала
сақтық әңгiме өткiзу;
- төмендегi құжаттарды жүргiзу және сақтау:
а) арнаулы қабылдау орны есебiнiң журналы;
ә) наряд қызметiнiң кiтабы;
б) телефонограмма кiтабы;
в) кезекшiлiктi қабылдау мен тапсыру кiтабы;
г) шағым мен ұсыныс кiтабы;
д) тексерушiнiң ескерту жазатын журналы;
е) арнаулы қабылдау орнындағы қызметкерлерiнiң әдрiсi мен
телефон нөмiрлерi;
ж) жергiлiктi iшкi iстер органының телефон нөмiрлерi.

51. Инспектор по трудовому использованию обязан:
- распределять арестованных по бригадам и назначать из их числа
бригадиров;
- готовить проекты договоров с предприятиями, учреждениями о
трудовом использовании арестованных;
- контролировать организацию труда арестованных на объектах
работ;
- рассматривать наряды на выполнение работы, проверять
правильность расценок и объема выполненных работ;
- вести учет выполнения норм выработки и ежемесячно составлять
отчет о трудовом использовании арестованных;
- вести книгу учета использования на физических работах лиц,
содержащихся в спецприемнике;
- оформлять акты по установленной форме при несчастных случаях с арестованными на объектах совместно с представителями предприятия (стройки).
52. Инспектор спецчасти обязан:
- вести дела на лиц, подвергнутых административному аресту, следить за своевременным их освобождением после отбытия срока наказания;
- в спецприемниках с большим лимитом наполнения вести учетную и алфавитную картотеку;
- оформлять счета о взыскании с лиц, подвергнутых административному аресту, стоимости содержания и питания, осуществлять контроль за своевременным их исполнением.
53. Командир отделения является непосредственным начальником личного состава отделения и отвечает за воспитание и обучение, дисциплину, строевую выправку и опрятный внешний вид подчиненных.
Он обязан:
- обучать и воспитывать милиционеров отделения;
- требовать от них добросовестного исполнения служебного долга, строгого соблюдения законности;
- инструктировать милиционеров, заступивших на службу, добиваясь твердого усвоения ими своих служебных обязанностей;
- проверять службу нарядов и на месте устранять выявленные недостатки, непосредственно на постах и на рабочих объектах обучать милиционеров приемам несения службы;
- вести учет работы милиционеров отделения и ежедневно подводить итоги их деятельности.
54. Постовой милиционер по охране адмарестованных подчиняется дежурному по спецприемнику и командиру отделения.
Он обязан:
- при заступлении на пост принимать арестованных, содержащихся в помещениях спецприемника;
- производить обыск арестованных;
- вести постоянное наблюдение за арестованными, обеспечивать соблюдение ими установленного режима содержания и правил внутреннего распорядка; принимать меры по предупреждению самоубийств или причинения телесных повреждений;
- совместно со сменяемым милиционером или дежурным по спецприемнику проверять состояние помещений для содержания адмарестованных, исправность кроватей, окон, полов, потолков, отопления, дверей, запоров и наличие инвентаря;
- следить, чтобы в ночное время помещения, где содержатся арестованные были освещены;
- проверять исправность сигнализации и связи;
- немедленно докладывать дежурному по спецприемнику о попытках или намерениях арестованных совершить побег, учинить беспорядок и другие нарушения;
- в случае заболевания арестованного немедленно сообщать об этом медицинскому работнику и дежурному по спецприемнику.

51. Еңбекке пайдалану жөнiндегi инспектордың мiндетi:
- қамалғандарды бригадаларға бөлiп, олардың iшiнен бригадирлер
белгiлеу;
- кәсiпорындар мен мекемелер қамалғандарды еңбекке пайдалану туралы
келiсiмнiң жобасын дайындау;
- қамалушылардың объекттегi жұмыстарының жолға қойылуын бақылау;
- атқарылған нарядын қарап, бiтiрiлген жұмыс пен оған ақы белгiлеудiң
дұрыстығын тексеру;
- өндiрудiң шектi шамасының есебiн жүргiзiп, ай сайын тұтқындалушыларды еңбекке пайдалану туралы берiлетiн есеп жасап қою;
- арнаулы қабылдау орнындағыларды жұмысқа пайдаланудың есеп-кiтабын жүргiзу;
- қамалушылардың объектте жүз берген сәтсiз оқиға туралы кәсiпорын (құрылыс) өкiлiмен бiргелiкті белгiленген үлгiдегi акт жасау.
52. Арнайы бөлiм инспекторының мiндетi:
- әкiмшiлік тұтқынға алынғандар жөнiнде iс жүргiзiп, жазалау мерзiмi бiткесiн, олардың өз уақытында босауына көз қырын салу;
- жоғары шектi арнаулы қабылдау орындарында есеп пен әрiптiзбе картотекасын жүргiзу;
- әкiмшiлiк қамауға алынғандардың жасауы мен тамақтану бағасын төлету туралы есеп (счет) жасап, олардың өз уақытында орындалуын бақылау.
53. Бөлiмше командирi жеке құрамның тiкелей бастығы болып, сыртқы көрінiсiне жауап бередi.
Оның мiндетi;
- бөлiм милиционерлерiне тәлiм мен тәрбие беру;
- олардан қызметтiк мiндетiн қалтқысыз орындау мен заңды қатаң сақтауды талап ету;
- қызметке түсетiн милиционерлердi өздерiнiң қызметтiк мiндетiн толық игертетiндей дәрежедегi нұсқау беру;
- наряд қызметтерiн өз орнында да пост да объекттерде де тексерiп, милиционерлердi қызмет етуге үйрету;
- бөлiм милиционерлерi есеп жүргiзiп, күн сайын олар жұмысының қорытындысын жасау.
54. Әкiмшiлiк қамауға алынғандары күзететiн пост милиционерi арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшi мен бөлiм командирiне бағынышты.
Оның мiндетi:
- постағы жұмысты бастарда арнаулы қабылдау орнының бөлмелерiндегi қамалушыларды қабылдау;
- қамалушыларды тiнту;
- қамалушыларды ұдайы бақылау, олардың сақтау режимi мен iшкi күн тәртiбiн орындауын қамтамасыз ету; өзiн өзi өлтiру немесе жарақаттаудың алдын алу бойынша шаралар қолдану;
- алмасып жатқан милиционер немесе арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшiмен бiргелiкте әкiмшiлiк тұтқынға алынғандар сақталатын бөлмелердiң жағдайын, керекет, терезе, еден, төбе, жылыту жүйелерi, есiктер, iлмешектер дұрыстығы мен құрал саймандардың барлығын тексередi;
- түнде қамаудағылар сақталатын жердiң жарық болуына көз қырын салу;
- дабыл мен байланыстың дұрыстығын тексеру;
- қамаудағылардың қашуға ниеттенуi, тәртiпсiздiк жасау сияқты басқа да бұзақылықтары туралы дереу арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшiге баяндау;
- қамаудағы адам ауырған жағдайда бұл туралы медицина қызметкерi мен арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшiге хабар беру.

55. Милиционер-дежурный по контрольно-пропускному пункту подчиняется дежурному по спецприемнику и командиру отделения.
Он обязан:
- осуществлять пропускной режим в спецприемнике, не допускать самовольного выхода с территории приемника арестованных и входа посторонних лиц;
- пропускать освобожденных граждан через КПП по справкам установленного образца;
- осматривать проходящий через КПП транспорт, не допускать провоза в спецприемник запрещенных предметов;
- принимать участие в приеме и обыске арестованных при их возвращении с работы.
56. Милиционер-конвоир подчиняется инспектору по трудовому использованию, дежурному по спецприемнику и командиру отделения.
Об обязан:
- принимать по списку у дежурного по приемнику арестованных, конвоировать их к месту работы и обратно, обеспечивать охрану арестованных на рабочем месте;
- обеспечивать выполнение арестованными производственного задания;
- докладывать рапортом о происшествиях на месте работ, в пути следования, а также об уклонении арестованных от выполнения производственного задания;
- принимать участие в осмотре арестованных после возвращения их с работы.
57. Врач (фельдшер) подчиняется начальнику спецприемника, его заместителю, а в их отсутствие - дежурному по спецприемнику, несет ответственность за медицинское обслуживание лиц, содержащихся в спецприемнике.
Он обязан:
- проводить медицинский осмотр арестованных при поступлении в спецприемник;
- наблюдать за состоянием здоровья арестованных и оказывать им необходимую помощь; при резком ухудшении состояния больного немедленно вызывать скорую медицинскую помощь;
- следить за санитарным состоянием помещения спецприемника, а также за поддержанием в них установленного температурного режима воздуха, обеспечивать своевременное проведение санитарной обработки арестованных, их одежды, вещей и предметов;
- проводить необходимые противоэпидемические мероприятия.
58. Старший бухгалтер подчиняется начальнику спецприемника, выполняет работу по ведению бухгалтерского учета и осуществляет учет и исполнение сметы расходов на содержание спецприемника в соответствии с установленными требованиями.
Он обязан:
- вести учет лиц, которым после освобождения из спецприемника выписываются счета на уплату сумм за содержание и питание;
- следить за соблюдением установленных сроков уплаты этих сумм
и своевременным вносом их в доход соответствующих бюджетов;
- принимать необходимые меры к взысканию причитающихся сумм в
установленном порядке.
59. Функциональные обязанности других работников
разрабатываются начальником спецприемника в соответствии с Законом
"Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (У.с. Указом от
21.12.95 N 2707) и утверждаются начальником органа внутренних дел,
при котором организовано это учреждение.
Приложение N 2
к приказу МВД
Республики Казахстан

55. Тексерiп өткiзу пунктi бойынша кезекшi милиционер арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшi мен бөлiм командирiне бағынышты.
Оның мiндетi:
- арнаулы қабылдау орнындағы өткiзу режимiн жүзеге асыру, қабылдау орны ауқымынан қамаудағылардың өз еркiмен шығуы мен бөгде адамдардың кiруiне жол қоймау;
- босатылған азаматтарды ТӨП-нен белгiленген үлгiдегi анықтамамен шығару;
- ТӨП-нен өтетiн көлiктi тексеру, арнаулы қабылдау орнына тыйым салынған заттарды көлiкпен алып кiруге жол қоймау;
- қамаудағылар жұмыстан келгенде, оларды қабылдау мен тiнтуге қатысу.
56. Күзетушi милиционер еңбекке қолдану жөнiндегi инспекторға, арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшi және бөлiм командирiне бағынышты.
Оның мiндетi:
- қамалушыларды арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшiден тiзiм бойынша қабылдап, оларды жұмыс орны мен кейiн қарай күзету, оларды жұмыс орнында күзету;
- қамалушылардың өндiрiстiк тапсырманы орындауын қамтамасыз ету;
- рапортпен жұмыс орнындағы, жол бойындағы оқиғалар, сондай-ақ тұтқындардың өндiрiстiк тапсырманы орындаудан бас тартуы туралы баяндау;
- жұмыстан келген қамалушыларды тексеруге қатысу.
57. Дәрiгер (фельдшер) арнаулы қабылдау орнының бастығына, оның орынбасарына, ал олар болмаса - арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшiге бағынышты болып, арнаулы қабылдау орнындағыларға медициналық қызмет көрсетуге жауапкер.
Оның мiндетi:
- қамалушы арнаулы қабылдау орнына түскенде медициналық тексерiстен өткiзу;
- қамалушылардың денсаулық жағдайын бақылап, оларға қажет жәрдем көрсету; науқас денсаулығының кенет төмендеген жағдайында, жедел медициналық жәрдем шақыру;
- арнаулы қабылдау орны ғимаратының санитарлық жағдайына көз қырын салып, ондағы белгiленген ауа температурасын сақтауды бақылау, өз уақытында қамалушыларды, олардың киiмдерiн және заттарын тазалау;
- жұқпалы ауруларға қарсы қажеттi шаралар жасау.
58. Аға бухгалтер арнаулы қабылдау орнының бастығына бағынады да,
бухгалтерлiк есеп жұмыстарын орындап, белгiленген талаптарға сай шығын
сметаларын орындай отырып, есеп жүргiзедi.
Оның мiндетi:
- арнаулы қабылдау орнынан шыққасын тамақ пен орынға төленетiн сома
көрсетiлiп есеп (счет) берiлгендердiң есебiн жүргiзу;
- осы сомалардың белгiленген мерзiмде төленiп олардың өз уақытында
тиiстi бюджетке кiрiс қылынуын бақылайды;
- белгiленген тәртiпте тиiстi соманы төлетуге қажеттi шаралар жасайды.
59. Басқа қызметкерлердiң мiндетiн "Қазақстан Республикасының iшкi
iстер жөнiндегi" Заңына сәйкестендiрiп арнаулы қабылдау орнының бастығы
жасайды да, оны осы айтылған мекеме тиiстi iшкi iстер органының бастығы
бекiтедi.
Қазақстан Республикасы IIМ-нiң

от 5 апреля 1993 г. N 133
Согласовано
с Генеральной Прокуратурой
Республики Казахстан
ПРАВИЛА
содержания лиц, подвергнутых
административному аресту в
специальных приемниках при
органах внутренних дел
1. Общие положения
1. Лица, доставленные в специальный приемник для отбытия административного ареста, обыскиваются и проходят санитарную обработку. При отсутствии документов, удостоверяющих личность, они фотографируются и дактилоскопируются.
2. Арестованные содержатся в специальном приемнике в закрытых помещениях и находятся под постоянной охраной.
3. Им выдаются постельные принадлежности, настольные игры, газеты и журналы.
4. К арестованным, содержащимся в специальном приемнике проявляющим буйство, оказывающим физическое сопротивление или совершившим другие насильственные действия, наручники или связывание не применяется. Они водворяются в одиночную комнату.
5. Лица, подвергнутые административному аресту, по назначению администрации специального приемника согласно п. 36 настоящего Положения направляются на физические работы. Для них устанавливается восьми часовой рабочий день.
6. Арестованным выдается ежедневно горячая пища по установленной форме.
7. Лицам, подвергнутым административному аресту предоставляется ежедневная прогулка продолжительностью не менее двух часов.
8. С арестованных взыскивается в бесспорном порядке стоимость питания и содержания в специальном приемнике в размере, определенном ФПУ ГУВД, УВД за каждые сутки ареста.
2. Основные обязанности арестованных,
содержащихся в специальном приемнике
9. Арестованные обязаны точно соблюдать установленный в специальном приемнике порядок и выполнять законные требования работников специального приемника. Соблюдать санитарно-гигиенические правила, иметь опрятный внешний вид, постоянно поддерживать чистоту в помещениях. Быть вежливым с работниками специального приемника, а также друг с другом. Вставать при входе в камеру сотрудников специального приемника. Бережно относиться к государственному имуществу. По назначению администрации поочередно нести дежурство. Добросовестно относиться к выполнению физической работы, соблюдать правила техники безопасности и противопожарного режима.
10. Дежурный из числа арестованных обязан:
- следить за соблюдением чистоты в помещениях: подметать, мыть
пол и бачки для питьевой воды;
- получать для арестованных посуду, следить за сохранность
камерного инвентаря, оборудования и другого имущества;
- следить, чтобы в помещениях в вечернее и ночное время горел
свет.
3. Права лиц, содержащихся
в специальном приемнике

1993 жылғы 5 сәуiрдегi N 133 бұйрығына
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуратурасымен
келiсiлген
Iшкi iстер органдарындағы арнаулы қабылдау орындарында
әкiмшiлiк қамауға алынғандарды сақтау туралы
ТӘРТIП
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕ
1. Әкiмшiлiк қамауда болуға арнаулы қабылдау орнына апарылғандар тiнтiлiп, санитариялық тазалаудан өтедi. Оларда жеке куәлiк құжат болмаса, олар суретке түсiрiлiп, дактило көшiрме жасалады.
2. Тұтқындағылар арналуы қабылдау орнында жабық бөлмеде және ұдайы күзетте болады.
3. Оларға көрпе-төсек, стол ойындары және газет-журналдар берiледi.
4. Арнайы қабылдау орнындағы бұзақылық жасаған, күшпен қарсылық көрсеткен немесе басқа да зорлық-зомбылық әрекеттер жасайтын қамаудағыларға кiсен салынбайды. Олар жалғыз адамдық бөлмеде сақталады.
5. Әкiмшiлiк қамауға алынғандар арнаулы қабылдау орны бастығының осы ереженiң 6 п. сай белгiлеуiмен жұмысқа жолданады. Олардың жұмыс уақыты - 8 сағат.
6. Оларға күн сайын белгiленген түрдегi ыстық тамақ берiледi.
7. Әкiмшiлiк қамауға алынғандарға әр күнi серуен үшiн кемiнде екi сағат уақыт берiледi.
8. Арнаулы қабылдау орнындағы тамақ пен орны үшiн IIББ, IIБ-сының қаржы бөлiмдерiнiң бiр тәулiк сайынғы белгiленген көлемдегi бағасы даусыз тәртiппен төлетiледi.
2. АРНАУЛЫ ҚАБЫЛДАУ ОРНЫНДАҒЫ ҚАМАУДАҒЫЛАРДЫҢ НЕГIЗГI МIНДЕТТЕРI
9. Қамаудағылар арнаулы қабылдау орнындағы белгiленген тәртiп пен арнаулы қабылдау орны қызметкерлерiнiң заңды талаптарын дәл орындауы тиiс. Ол санитарлық-гигиена тәртiбiн сақтап, сыртқы көрiнiсi ұқыпты болуы және ұдайы бөлме тазалығын сақтауы шарт. Олар арнаулы қабылдау орны қызметкерлерiмен де, бiр-бiрiмен де сыпайы қатынаста болуы тиiс. Камераға арнаулы қабылдау орнының қызметкерi кiргенде орнынан тұру қажет. Мемлекет мүлкiн ұқыпты ұстау керек. Олар әкiмшiлiк белгiлеуiмен кезекшi болады. Жұмысты адал орындап, техника қауiпсiздiгi тәртiбi мен өрттiң алдын алу режимiн сақтауы тиiс.
10. Әкiмшiлiк қамаудағы кезекшiнiң мiндетi:
- бөлме тазалығын сақтау: едендi сыпыру, онымен iшетiн су тұрған
ыдысты жуу;
- қамаудағылар үшiн ыдыс алу, камера аспаптарының, жабдықтарының
т.с.с. басқа да мүлiктердiң түгелдiгiн бақылау;
- түнде бөлмелердегi шырақтардың жанып тұруын бақылау.
3. АРНАЙЫ ҚАБЫЛДАУ ОРНЫНДАҒЫЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ