Об утверждении Инструкции о порядке ввоза, реализации, приобретения, хранения, учета и использования множительной (копировальной) техники цветного изображения, открытия и функционирования множительных участков, оснащенных ею
ПРИКАЗ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 1993 г. N 473. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.05.1995 г. N 66. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 28.03.2005г. N 198 (V053578)
1. Утвердить и ввести в действие с 1 февраля 1994 года Инструкцию о порядке ввоза, реализации, приобретения, хранения, учета и использования множительной (копировальной) техники цветного изображения, открытия и функционирования множительных участков, оснащенных ею.
2. Начальникам УВД областей и на транспорте, ГУВД города Алматы, УВД города Ленинска:
2.1. Организовать изучение указанной Инструкции с работниками соответствующих служб и обеспечить принятие зачетов от них.
2.2. Проверить до 1 апреля 1994 года порядок функционирования множительных участков, оснащенных множительной (копировальной) техникой цветного изображения, и установить строгий контроль за их работой.
3. Считать утратившим силу указание МВД Республики Казахстан от 22 октября 1993 года N 12/3-560.
4. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на ГУООП МВД Республики Казахстан.
Министр
Приложение к приказу МВД
N 473 от 31 декабря 1993 г.
1. Общие положения
1.1. Настоящая Инструкция определяет порядок ввоза, реализации, приобретения, хранения, учета и использования множительной (копировальной) техники цветного изображения, открытия и функционирования множительных (копировальных) участков, оснащенных ею, предприятий, учреждений, организаций. Ее действие не распространяется на органы и подразделения Министерства обороны, Республиканской гвардии, Службы охраны Президента, Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности, Прокуратуры, Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан.
Примечание: В дальнейшем "предприятия, учреждения, организации" именуются "организации", "множительной (копировальной) участок, оснащенный множительной (копировальной) техникой цветного изображения - "множительный участок", а "множительная (копировальная) техника цветного изображения" - "множительная техника".

Түрлi түстi көбейткiш (көшipме) техникасын әкелу, өткiзу, сатып алу, сақтау, есепке алу мен пайдалану, онымен жарақталған көбейткiш учаскелерiн ашу және жұмыс iстеу тәртiбi туралы Нұсқауды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Iшкi Iстер Министрлiгi 31 желтоқсан 1993 ж. N 473 БҰЙРЫҚ. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ведомстволық нормативтік актілерді тіркеу бөлімінде 1995 жылғы 23 мамырда тіркелді. Тіркеу N 66. Күші жойылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 28 наурыздағы N 198 (V053578) бұйрығымен.
1. Түрлi түстi көбейткiш (көшiрме) техникасын әкелу, өткiзу, сатып алу, сақтау, есепке алу мен пайдалану, онымен жарақталған көбейткiш учаскелерiн ашу және жұмыс iстеу тәртiбi туралы Нұсқау бекiтiлiп, 1994 жылғы ақпанның 1-iнен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Облыстар мен көлiктегi IIБ, Алматы қалалық IIББ, Ленинск қалалық IIВ бастықтары;
2.1. Аталған Нұсқауды тиiстi қызмет қызметкерлерiнiң оқып-бiлуiн ұйымдастырсын және олардан зачет қабылдауды қамтамасыз етсiн.
2.2. 1994 жылдың 1 сәуiрiне дейiн түрлi түстi көбейткiш (көшiрме) техникасымен жарақталған көбейткiш учаскелерiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн тексерсiн және олардың жұмысына қатаң бақылау орнатсын.
3. Қазақстан Республикасы IIМ 1993 жылғы қарашаның 22-iндегi N 12/3-560 үкiмiнiң күшi жойылды деп саналсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Қазақстан Республикасы IIМ ҚТОББ жүктелсiн.
Министр
iшкi қызмет генерал-лейтенанты
Түрлi түстi көбейткiш (көшiрме) техникасын әкелу,
өткiзу, сатып алу, сақтау, есепке алу мен пайдалану,
онымен жарақталған көбейткiш учаскелерiн ашу және
жұмыс iстеу тәртiбi туралы Нұсқауды
Келiсу қағазы
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуратурасы
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
Қазақстан Республикасының
Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы
"Казконтракт" Республикалық
контракт корпорациясы
Түрлi түстi көбейткiш (көшiрме) техникасын
әкелу, өткiзу, сатып алу, сақтау, есепке
алу мен пайдалану, онымен жарақталған
көбейткiш учаскелерiн ашу және жұмыс iстеу
тәртiбi туралы Нұсқау
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы Нұсқау кәсiпорындардың мекемелердiң, ұйымдардың түрлi түстi көбейткiш (көшiрме) техникасын әкелу, өткiзу, сатып алу, сақтау, есепке алу мен пайдалану, онымен жарақталған көбейткiш (көшiрме) учаскелерiн ашу және жұмыс iстеу тәртiбiн белгiлейдi. Оның күшi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Республикалық Ұланның, Президенттiң күзет қызметiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Прокуратура, Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасының органдары мен бөлiмшелерiне қолданылмайды.
Ескерту: Одан әрi "кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар" - "ұйымдар", "түрлi түстi көбейткiш (көшiрме) техникасымен жарақталған көбейткiш (көшiрме) учаске" - "көбейткiш учаске", ал "түрлi түстi көбейткiш (көшiрме) техникасы" - "көбейткiш техника" деп аталынады.

1.2. Ввоз, реализация, приобретение, хранение, учет и использование множительной техники, открытие и функционирование множительных участков производится по разрешениям органов внутренних дел.
1.3. Обеспечение порядка ввоза, реализации, приобретения, хранения, учета и использования множительной техники, открытия и функционирования множительных участков осуществляется организациями, в ведении которых находятся указанные техника и участки.
1.4. Ответственность за соблюдение настоящей Инструкции несут персонально руководители множительных участков и организаций, в ведении которых они находятся.
Лица, виновные в нарушении требований настоящей Инструкции, привлекаются к ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Получение разрешения органов внутренних дел
на открытие множительного участка
2.1. Выдача разрешения на открытие множительного участка производится УВД областей, ГУВД города Алматы, УВД города Ленинска по месту нахождения участка на основании обоснованного письма, к которому прилагаются:
2.1.1. Согласие Министерства печати и массовой информации Республики Казахстан на открытие и функционирование множительного участка.
2.1.2. Копия приказа о назначении лица (из числа руководителей организации, в подчинении которой находится открываемый множительный участок), отвечающего за соблюдение правил приобретения множительной техники, учета, хранения, использования и своевременной регистрации в отделе внутренних дел района (города).
2.1.3. Акт межведомственной комиссии, состоящей из представителей санитарного, пожарного надзора, отдела внутренних дел и заинтересованной организации, о соответствии производственных помещений установленным требованиям использования оборудования, техники и их сохранности.
2.1.4. Список намечаемой к установке множительной техники с указанием наименования, марки и количества.
2.1.5. Анкета (приложение N 1), заполненная лицом, указанном в п. 2.1.2, и его письменное подтверждение того, что он изучал и усвоил требования настоящей Инструкции, а также предупрежден об ответственности за их нарушение.
В письме указывается полное наименование организации, в которой намечается открытие множительного участка, и почтовые адреса, по которым расположены организация или участок.
Для организации с условным наименованием эти сведения указываются согласно установленным требованиям.
2.2. При рассмотрении вопроса об открытии множительного участка ГУВД, УВД учитывает возможность размножения материалов ходатайствующей организации на других вблизи расположенных участках.

1.2. Көбейткiш техникасын әкелу, өткiзу, сатып алу, сақтау, есепке алу мен пайдалану, көбейткiш учаскелерiн ашу мен жұмыс iстеуi iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша жүргiзiледi.
1.3. Көбейткiш техникасын әкелу, өткiзу, сатып алу, сақтау, есепке алу мен пайдалану, көбейткiш учаскелерiн ашу және жұмыс iстеу тәртiбiн қамтамасыз ету аталған техника мен учаскелер қарауында болған ұйыммен жүзеге асырылады.
1.4. Осы Нұсқаудың сақталуына олар қарауында болған ұйымдардың және көбейткiш учаскелерiнiң басшылары жеке жауап бередi.
Осы Нұсқаудың талаптарын бұзуына айыпты адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
2. Көбейткiш учаскелерiн ашуға iшкi iстер
органдарынан рұқсат алу
2.1. Облыстардағы IIБ, Алматы қалалық IIББ, Ленинск қалалық IIБ орналасқан жерi бойынша көбейткiш учаскелерiн ашуға рұқсатты дәлелдi хат негiзiнде бередi. Оған:
2.1.1. Көбейткiш учаскесiн ашуға және жұмыс iстеуiне Қазақстан Республикасы Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгінiң келiсiмi.
2.1.2. Көбейткiш техникасын сатып алу, есепке алу, сақтау, пайдалану және аудандық (қалалық) iшкi iстер бөлiмiнде уақтылы тiркеу ережелерi сақтауға жауапты адамды (ашылатын көбейткiш учаске қарамағында болған ұйым басшыларының бiрiн) тағайындау туралы бұйрықтың көшiрмесi.
2.1.3. Санитарлық, өрттi қадағалау, iшкi iстер бөлiмiнiң және мүдделi ұйымдардың өкiлдерi кiретiн ведомство аралық комиссияның құралдарды, техниканы пайдалану және оларды сақтаудың белгiленген талаптарына жауап беретiн өндiрiстiк жайлардың сәйкес келуi туралы акты.
2.1.4. Атауы, маркасы мен саны көрсетiлген орналастыруға белгiленген көбейткiш техникалардың тiзiмi.
2.1.5. 2.1.2. тармағында аталған адам толтырған анкета (N 1 қосымша) және оның осы нұсқау талаптарын оқып - үйренгенiн, сондай-ақ оларды бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi ескертiлгендiгi туралы жазбаша дәлелдi қағаз тiркеледi.
Хатта көбейткiш учаске ашуға белгiленген ұйымның толық атауы және ұйым немесе учаске орналасқан почта адрестерi көрсетiледi.
Шартты атаулы ұйымдар үшiн бұл деректер белгiленген талаптарға сәйкес көрсетiледi.
2.2. Көбейткiш учаскесiн ашу жөнiндегi мәселенi қарауда IIБ, IIББ өтiнiш берушi ұйымның материалдарын жақын орналасқан басқа учаскелерде көбейту мүмкiндiгiн ескередi.

2.3. Разрешение на открытие множительного участка (приложение N
2) выдается на имя руководителя организации или его заместителя на срок до трех лет.
2.4. При смене ответственного лица или изменении наименования организации разрешение на открытие множительного участка должно быть переоформлено в 10-дневный срок ГУВД, УВД по ходатайству организации при соблюдении требований п.2.1.2. и 2.1.5. настоящей Инструкции в зависимости от происшедших изменений.
2.5. При переводе множительного участка по другому адресу организация оформляет новое разрешение на открытие в порядке, изложенном в п.2.2 - 2.4 настоящей Инструкции.
3. Получение разрешения органов внутренних дел
на функционирование множительного участка
и продление срока его действия
3.1. Разрешение на функционирование множительного участка и продление срока его действия оформляется в отделе внутренних дел района (города) по месту нахождения участка на основании письма организации, в котором указывается номер и дата действующего разрешения на открытие или функционирование, кем оно выдано и окончание срока его действия.
К письму прилагаются:
3.1.1. Приказ о назначении должностного лица (из числа руководителей организации, в чьем подчинении находится множительной участок), на которого возложен общий контроль за функционированием участка, и руководителя данного участка, непосредственно отвечающего за его производственную деятельность. В этом же приказе указываются лица, замещающие их на период отпуска, командировки болезни и т.д.
3.1.2. Анкеты (приложение N 1) заполненные лицами, указанными в п.3.1.1, и их подтверждение того, что они изучали и усвоили требования настоящей Инструкции, а также предупреждены об ответственности за их нарушение.
3.1.3. Список лиц, в том числе оформленных по совместительству, работающих на множительной технике, осуществляющих техническое обслуживание оборудования, техники, отвечающих за их хранение и использование, а также список личного состава охраны организации, где размещена множительная техника (приложение N 3).
Второй экземпляр данного списка, согласованный с отделом внутренних дел района (города), постоянно находится у лица, ответственного за деятельность участка.
3.1.4. Список имеющейся множительной техники с указанием наименования, марки и заводского номера.
3.1.5. Акт межведомственной комиссии, указанной в п. 2.2.2, о соответствии производственных помещений установленным требованиям на дальнейший период функционирования объекта.
3.2. Разрешение на функционирование и продление срока его действия (приложение N 4) оформляется на имя руководителя организации или его заместителя и выдается на срок до трех лет.
Примечание: Использование множительной техники по истечении срока действия разрешения органа внутренних дел является нарушением порядка функционирования множительного участка и влечет за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством.

2.3. Көбейткiш учаскесiн ашуға рұқсат (N 2 қосымша) ұйым басшысының немесе оның орынбасарының атына үш жылға дейiнгi мерзiмге берiледi.
2.4. Жауапты адам алмасқан немесе ұйымның атауы өзгертiлген кезде, көбейткiш учаскесiн ашуға рұқсат ұйымның өтiнiшi бойынша болған өзгерiстерге қарай осы Нұсқаудың 2.1.2. және 2.1.5. тармақтарын сақтаумен IIББ, IIБ 10 күндiк мерзiмде қайта ресiмделуi керек.
2.5. Көбейткiш учаскесiн басқа мекен-жайы бойынша ауыстырған кезде, ұйым осы Нұсқаудың 2.2-2.4 тармақтарында жазылған тәртiппен ашуға жаңа рұқсат ресiмдейдi.
3. Көбейткiш учаскесiнiң жұмыс iстеуiне
iшкi iстер органынан рұқсат алу және оның
қолданылатын мерзiмiн ұзарту
3.1. Көбейткiш учаскесiнiң жұмыс iстеуiне рұқсат және оның қолданылатын мерзiмiн ұзарту учаске орналасқан жерi бойынша аудандық (қалалық) iшкi iстер бөлiмiнде ұйымның хаты негiзiнде ресiмделедi. Онда ашуға немесе жұмыс iстеуiне қолданылатын рұқсаттың нөмiрi мен датасы, кiм берген және оның қолданылатын мерзiмнiң аяқталуы көрсетiледi.
Хатқа:
3.1.1. Учаскенiң жұмыс iстеуiне жалпы бақылау жасау жүктелген лауазымды адамды (көбейткiш учаске қарауында болған ұйым басшыларының бiрi) және жұмыс iстеуiне тiкелей жауап беретiн сол учаскенiң басшысын тағайындау туралы бұйрық. Осы бұйрықта демалыс, iс сапар, ауырып қалған және басқа кезеңде оның мiндеттерін атқаратын адам жазылады.
3.1.2. 3.1.1. тармағында аталған адам толтырған анкета (N 2 қосымша) және осы Нұсқаудың талаптарын оқып-үйренгенiн, сондай-ақ оны бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi ескертiлгенi туралы дәлелдi қағаз.
3.1.3. Көбейткiш техникасымен жұмыс iстейтiн, құралдарға, техниканы жөндейтiн, оларды сақтау мен пайдалануға жауапты адамдардың, соның iшiнде қосымша жұмыс ретiнде алынған адамдардың тiзiмi, сондай-ақ көбейткiш техника қойылған ұйым күзетi жеке құрамының тiзiмi (N 3 қосымша).
Аудандық (қалалық) iшкi iстер бөлiмiмен келiсiлген осы тiзiмнiң екiншi данасы әрдайым учаскенiң жұмыс iстеуiне жауапты адамда болады.
3.1.4. Қолда бар көбейткiш техникалардың атауы, маркасы мен зауыт нөмiрi көрсетiлген тiзiм.
3.1.5. 2.2.2. тармағында көрсетiлген ведомство аралық комиссияның одан әрi кезеңде объектiнiң жұмыс iстеуiне өндiрiс жайлардың белгiленген талаптарға сәйкес келуi туралы актысы тiркеледi.
3.2. Жұмыс iстеуiне рұқсат және оның қолданылатын мерзiмiн ұзарту (N 4 қосымша) ұйым басшысының немесе оның орынбасарының атына ресiмделiп, үш жылға дейiнгi мерзiмге берiледi.
Ескерту: Iшкi iстер органдарының қолданылатын рұқсат мерзiмi аяқталғаннан кейiн көбейткiш техникасын пайдалану көбейткiш учаскесiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн бұзу болып табылады және ол қолданылатын заңдарға сәйкес жауапкершiлiкке әкелiп соғады.

3.3. В разрешении на функционирование множительного участка оговариваются условия приема заказов от организаций других министерств, ведомств, юридических и физических лиц, а при необходимости их перечень оформляется списком в качестве приложения к разрешению.
3.4. В случае, если за период разрешенного срока функционирования не произошли изменения в наименовании организации, в подчинении которой находится множительный участок, адресе, составе ответственных лиц, множительной техники ( в наименованиях, количестве, марках), разрешение органов внутренних дел на новый срок функционирования может быть оформлено путем проставления на действующем разрешении штампа (приложение N 5).
4. Переоформление разрешения на функционирование
множительно участка в случае изменения
наименования организации, перевода по новому
адресу, при смене ответственного лица, а также
порядок оформления ликвидации и прекращения
функционирования множительного участка
4.1. При изменении наименования организации, в ведении которой находится множительный участок, необходимо переоформить разрешение на функционирование в отделе внутренних дел района (города) по соответствующему письму организации. Разрешение в этом случае выдается на ранее указанный срок.
4.2. При переводе множительного участка по новому адресу организация оформляет новое разрешение на функционирование в порядке, изложенном в п. 2.2 - 2.4 настоящей Инструкции.
4.3. При смене ответственных лиц необходимо в 10-дневный срок переоформить разрешение на функционирование в отделе внутренних дел района (города) с учетом требований п. 3.1.1, 3.1.2 на ранее указанный срок.
4.4. При ликвидации множительного участка организация в 10-дневный срок ставит об этом в известность ГУВД, УВД, ГОРОВД, выдавшей разрешение на открытие и функционирование предприятия, направляя в их адреса копию документа, подтверждающего ликвидацию.
Одновременно организация, в ведении которой находился множительный участок, возвращает разрешение на функционирование в орган внутренних дел, выдавшей его.
5. Порядок приобретения, хранения, учета, передачи
и списания, а также сдачи в ремонт множительной
техники
5.1. Разрешение на приобретение множительной техники (приложение N 6) выдается УВД областей, ГУВД города Алматы, УВД города Ленинска по письменному заявлению организации, в котором указывается, наименование производящей или сбытовой организации, номер и срок действия разрешения на открытие или функционирование множительного участка и кем оно выдано.
Разрешение выдается сроком на три месяца.

3.3. Көбейткiш учаскесiнiң жұмыс iстеу рұқсатына басқа министрлiктердiң, ведомстволардың ұйымдарынан, заңды мекемелер мен адамдардан тапсырыс қабылдау шарттары жазылады, ал қажет кезде олардың тiзiмi рұқсатқа қосымша ретiнде тiзiммен ресiмделедi.
3.4. Егер көбейткiш учаске болған ұйымның атауы, мекен-жайы, көбейткiш техникасына жауапты адамдардың құрамында рұқсат етiлген жұмыс iстеу мерзiмi кезеңiнде өзгерiстер болмаған жағдайда (атауларында, санында, маркалары) iшкi iстер органдарының жаңа жұмыс iстеу мерзiмiне рұқсаты қолданылып келген рұқсатқа штамп (5 қосымша) қою арқылы ресiмделуi мүмкiн.
4. Ұйымның атауы өзгергенде, жаңа мекен-жайы бойынша ауысқан
жағдайда, жауапты адам алмасқан кезде көбейткiш учаскесiнiң
жұмыс iстеу рұқсатын қайта ресiмдеу, сондай-ақ көбейткiш
учаскесiн жабуды және оның жұмыс iстеуiн тоқтатуды ресiмдеу
тәртiбi
4.1. Көбейткiш техника қарауында болған ұйымның атауы өзгертiлген кезде, жұмыс iстеу рұқсатын аудандық (қалалық) iшкi iстер бөлiмiнде ұйымның тиiстi хаты бойынша қайта ресiмдеу қажет. Бұл жағдайда рұқсат бұрын көрсетiлген мерзiмге берiледi.
4.2. Көбейткiш учаске жаңа мекен-жайы бойынша ауыстырылған кезде, оның жұмыс iстеуiне жаңа рұқсатты ұйым осы Нұсқаудың 2.2 - 2.4 тармақтарында жазылған тәртiпте ресiмдейдi.
4.3. Жауапты адам алмасқан кезде 3.1.1., 3.1.2. тармақтарындағы талаптарды ескере отырып бұрынғы көрсетiлген мерзiмге жұмыс iстеу рұқсатын аудандық (қалалық) iшкi iстер бөлiмiнде 10 күндiк мерзiмде қайта ресiмдеу қажет.
4.4. Көбейткiш учаскесiн жабу кезiнде ұйым ол жөнiнде 10 күндiк мерзiмде кәсiпорын ашу мен жұмыс iстеуiне рұқсат берген IIББ, IIБ, қалалық (аудандық) iшкi iстер бөлiмiнде жабуды дәлелдейтiн құжаттың көшiрмесiн жiберiп, хабардар етуi керек.
Сонымен бiрге уақытта көбейткiш учаске қарауында болған ұйым жұмыс iстеуi рұқсатын оны берген iшкi iстер органына қайтарады.
5. Көбейткiш техникасын сатып алу, сақтау, есепке алу,
беру мен есептен шығару және оны жөндеуге тапсыру тәртiбi
5.1. Көбейткiш техникасын сатып алуға рұқсатты (N 6 қосымша) шығарушы немесе өткiзушi ұйымның атауы, көбейткiш учаскесiн ашуға немесе жұмыс iстеуiне рұқсаттың қолданылатын мерзiмi мен нөмiрi және кiм бергенi көрсетiлген ұйымның жазбаша арызы бойынша облыстардағы IIБ, Алматы қалалық IIББ, Ленинск қалалық IIБ бередi.
Рұқсат үш айлық мерзiмге берiледi.

5.2. Организация обязана в 10-дневный срок зарегистрировать в соответствующем отделе внутренних дел района (города) приобретенную множительную технику и получить разрешение на их хранение или использование с приложением к заявлению документов, указанных в подпункте 3.1.4, а при увеличении в этом случае общего количества установленной техники к заявлению прилагаются положительные заключения санитарного и пожарного надзора.
5.3. Снабженческие организации министерств, ведомств при получении для подведомственных организаций множительной техники оформляют в ГУВД, УВД разрешение на их приобретение, а после представления копии документа об их получении ( с указанием наименования и количества) - и разрешение на хранение.
5.4. Министерства, ведомства не имеют права выделять подведомственным организациям множительную технику без наличия у них разрешения органов внутренних дел на их приобретение.
5.5. Ввоз множительной техники из-за рубежа осуществляется по разрешениям (приложение N 7), выдаваемым МВД Республики Казахстан на основании письменного ходатайства организации и разрешения ГУВД, УВД на приобретение ( приложение N 6).
5.6. Заводы-изготовители и организации по сбыту поставляют множительную технику на основании разрешения органов внутренних дел на их приобретение.
5.7. Множительная техника учитывается (получение, передача, списание) в книге учета (приложение N 8), которая должна быть пронумерована, прошита, опечатана и храниться как документ строгого учета.
Инвентаризация указанных материальных ценностей должна производиться ежегодно, а также при смене лица, ответственного за множительный участок.
5.8. Неустановленная множительная техника на действующих множительных участках и новостройках, а также на заводах-изготовителях, ремонтно-механических заводах (цехах, мастерских) должна храниться в комплектном виде на складах, обеспечивающих сохранность от хищений, возможного использования, механических повреждений, атмосферных воздействий и отвечающих требованиям пожарной безопасности.
5.9. Передача множительной техники из одной организации в другую производится в таком же порядке, как приобретение новой (п.
5.1. настоящей Инструкции).
5.10. Пригодная множительная техника при ликвидации множительного участка передается (реализуется) организацией в течение одного месяца другим множительным участкам этой организации или с ее санкции другим организациям, имеющим разрешение на приобретение, в порядке, предусмотренном п.5.1. настоящей Инструкции.
5.11. Техническое, в том числе гарантийное обслуживание множительной техники , ее ремонт и возврат после ремонта производится заводами-изготовителями и специализированными предприятиями по предъявлении разрешения на функционирование множительного участка. При этом в книге (приложение N 9) отражаются показания счетчика до начала ремонтно-профилактических работ и после их выполнения.
При заключении договора на обслуживание и ремонт организация указывает номер, дату и срок действия разрешения на открытие или функционирование множительного участка и наименование органа внутренних дел, выдавшего его.

5.2. Ұйым сатып алған көбейткiш техниканы тиiстi аудандық (қалалық) iшкi iстер бөлiмiнде 10 күндiк мерзiмде тiркеуге және оларды сақтауға немесе пайдалануға, 3.1.4. тармақта көрсетiлген құжаттарды арызға тiркеу арқылы рұқсат алуға мiндетi, ал орнатылған техниканың жалпы саны көбейтiлген кезде арызға санитарлық және өрттi қадағалау орындарының оңды тұжырымдамасы тiркеледi.
5.3. Министрлiктердiң, ведомстволардың жабдықтаушы ұйымдары ведомствоға қарасты ұйымдарға көбейткiш техниканы алу үшiн оларды сатып алуға, ал кейiннен оларды алғаны жөнiнде (атауы мен саны көрсетiлген) құжаттың көшiрмесiн көрсеткеннен кейiн, оны сақтауға IIББ, IIБ рұқсат ресiмдейдi.
5.4. Министрлiктер, ведомстволар көбейткiш техниканы ведомствоға қарасты ұйымға, оларды сатып алуға iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз бөлуге құқы жоқ.
5.5. Шет мемлекеттерден көбейткiш техниканы әкелу ұйымның жазбаша өтiнiшi мен оны сатып алуға IIББ, IIБ рұқсаты (N 6 қосымша) негiзiнде Қазақстан Республикасының IIМ беретiн рұқсат (N 7 қосымша) бойынша жүзеге асырылады.
5.6. Жасаушы-зауыттар мен өткiзушi ұйым көбейткiш техниканы сатып алуға iшкi iстер органдарының рұқсаты негiзiнде жеткiзiп бередi.
5.7. Көбейткiш техника есепке алу кiтабында (N 8 қосымша) есепке алынады (алу, беру, есептен шығару) ол кiтап нөмiрленiп, тiгiлiп, мөрленiп, қатаң есептегi құжат ретiнде сақталуы керек.
Аталған материалдық құнды заттарын түгендеу жыл сайын, сондай-ақ көбейткiш учаскесiне жауапты адам алмасқан кезде жүргiзiлiп отыруы керек.
5.8. Жұмыс iстейтiн көбейткiш учаскелер мен жаңа құрылыстарда, сондай-ақ жасаушы - зауыттарда, жөндеу-механикалық зауыттарда (цехтарда, шеберханаларда) белгiленбеген көбейткiш техника комплектi түрде ұрланудан, пайдалану мүмкiндiгiнен, механикалық зақымдалудан, атмосфералық ықпал етуден сақтайтын және өрт қауiпсiздiгi талаптарына жауап беретiн қоймаларда сақталуы керек.
5.9. Көбейткiш техниканы бiр ұйымнан екiншiсiне беру, жаңасын сатып алу тәртiбi (осы Нұсқаудың 5.1 тармағы) ретiндегiдей жүргiзiледi.
5.10. Көбейткiш учаске жабылған кезде жарамды көбейткiш техниканы ұйым бiр айдың iшiнде сол ұйымның басқа көбейткiш учаскелерiне немесе олардың келiсiмiмен осы Нұсқаудың 5.1 тармағында көзделген тәртiппен сатып алуға рұқсаты бар басқа ұйымдарға олардың рұқсатымен бередi (өткiзедi).
5.11. Жасаушы - зауыт пен арнаулы кәсiпорындар көбейткiш техникаға техникалық, соның iшiнде кепiлдi қызмет көрсетудi, оны жөндеу мен жөндеуден кейiн қайтаруды көбейткiш учаскенiң жұмыс iстеу рұқсатын көрсетумен жүргiзедi. Бұл ретте алдын-ала жөндеу жұмысы басталғанға дейiнгi және ол аяқталғаннан кейiнгi көрсеткiш саны журналға (N 9 қосымша) жазылады.
Қызмет көрсету мен жөндеуге шарт жасасқан кезде ұйым көбейткiш учаскесiн ашу немесе жұмыс iстеуiне рұқсаттың қолданылатын мерзiмi мен датасын, нөмiрiн және оны берген iшкi iстер органының атауын көрсетедi.

5.12. Пришедшее в негодность оборудование и техника списываются (по согласованию с организацией, производящей их ремонт) и уничтожаются в установленном порядке.
5.13. О списании множительной техники организация вносит соответствующую запись в книгу учета и в 10-дневный срок направляет копию акта в отдел внутренних дел района (города).
5.14. Категорически запрещается передача списанной множительной техники, а также ее узлов и деталей в пользование другим организациям или отдельным гражданам. Узлы и детали могут передаваться в установленном порядке через свой склад другим множительным участкам при наличии у них разрешения на функционирование.
5.15. Материалы для множительных участков отпускаются с бытовыми (торгующими) организациями по предъявлению разрешения органов внутренних дел на функционирование множительного участка. В разрешении делается отметка об отпуске материалов.
6. Порядок использования множительной техники
6.1. Множительная техника может использоваться лишь при строгом соблюдении настоящей Инструкции.
Для размножения секретных изданий организации руководствуются инструкциями по режиму секретности.
6.2. Запрещается использовать множительную технику:
6.2.1. Для выполнения заказов, исходящих непосредственно от посольств, миссий, представительств и других иностранных организаций.
6.2.2. Для выполнения заказов на размножение билетов, талонов и других заказов, предназначенных для расчетов населения за услуги.
6.2.3. Для выполнения заказов других организаций, если это специально не оговорено в разрешении органов внутренних дел.
6.3. Размножение заказов производится только по письменному разрешению лица, указанного в приказе по организации, а в особых случаях наряду с этим и с разрешения руководителей режимных подразделений.
6.4. Материалы на размножение принимает лицо, ответственное за множительный участок или специально выделенное для этих целей и оформленное приказом по организации, которому передаются образцы подписей лиц, дающих разрешение на размножение заказов.
6.5. До размножения материала вносится соответствующая запись в книгу заказов (приложение N 10), проставляются выпускные данные, и после этого заказ передается в производство. Изготовленные материалы вместе с подлинником выдаются под расписку в книге заказов.
6.6. Организация ведет строгий учет расхода бумаги и ее экономии на множительном участке. При наличии на множительных аппаратах счетчиков накопительного учета расход бумаги ведется по книге ежедневных показаний счетчика (приложение N 9).
7.Режимные требования, предъявляемые
к множительным участкам

5.12. Жарамсыз күйге ұшырған құралдар мен техника белгiленген тәртiпте есептен шығарылып (оларды жөндейтiн ұйыммен келiсiм бойынша), жойылады.
5.13. Көбейткiш техника есептен шығарылғандығы туралы ұйым есепке алу кiтабына тиiстi жазу жазады және 10 күндiк мерзiмде актының көшiрмесiн аудандық, (қалалық) iшкi iстер бөлiмiне жiбередi.
5.14. Есептен шығарылған көбейткiш техниканы, сондай-ақ оның тораптары мен бөлшектерiн басқа ұйымдардың немесе жеке азаматтардың пайдалануына беруге қатаң тиым салынады. Тораптары мен бөлшектерi белгiленген тәртiпте өз қоймалары арқылы басқа көбейткiш учаскелерге олардың жұмыс iстеу рұқсаты болған кезде берiледi.
5.15. Көбейткiш учаскелерiне арналған материалдар көбейткiш учаскелерiнiң жұмыс iстеуiне iшкi iстер органдарының рұқсатын көрсету бойынша өткiзушi (сатушы) ұйымдарға босатылады.
6. Көбейткiш техникасын пайдалану тәртiбi
6.1. Көбейткiш техника осы Нұсқауды қатаң сақтаған кезде ғана пайдаланылады.
Жабық басылымдарды басу үшiн ұйымдар құпия режимi жөнiндегi нұсқауларды басшылыққа алады.
6.2. Көбейткiш техникасын:
6.2.1. Тiкелей елшiлiктерден, миссиялардан, өкiлдiктерден және басқа шетел ұйымдарынан түсетiн тапсырыстарды орындау.
6.2.2. Қызмет көрсетiлгенi үшiн халықтың есептерiне арналған басқа тапсырыстарды, билеттердi, талондарды көбейтуге тапсырыстарды орындау.
6.2.3. Егер ол iшкi iстер органдарының рұқсатында арнайы айтылмаса, басқа ұйымдардан тапсырыстар орындау үшiн пайдалануға тиым салынады.
6.3. Тапсырыстарды көбейту ұйымдар бойынша бұйрықта аталған адамның жазбаша рұқсаты бойынша ғана, ал ерекше жағдайларда, олармен бiрге, режимдi бөлiмшелер басшыларының рұқсатымен жүргiзiледi.
6.4. Көбейтуге материалдарды ұйымдар бойынша бұйрықпен ресiмделген және көбейткiш учаске үшiн жауапты немесе осы мақсаттар үшiн арнайы бөлiнген адам қабылдайды. Ол адамға тапсырыстар көбейтуге рұқсат беретiн адамдар қолының үлгiсi тапсырылады.
6.5. Материалды көбейтуге дейiн тапсырыстар кiтабына (N 10 қосымша) тиiстi жазу жазылып, шығыс деректерi қойылады, содан кейiн тапсырыс өндiрiс орнына берiледi. Дайындалған материалдар түпнұсқасымен бiрге тапсырыстар кiтабына қол қоюмен берiледi.
6.6. Ұйым шығатын қағаздардың қатаң есебiн және оның көбейткiш учаскесiнде үнемделуiн жүргiзедi. Көбейткiш аппараттарында жиналу есеп санауыштары болған кезде қағаздарды жұмсау санауыштарының күнделiктi көрсету кiтабына бойынша жүргiзiледi (N 9 қосымша).
7. Көбейткiш учаскелерге қойылатын режмидi талаптар

7.1. Помещения множительных участков оборудуются средствами охранно-пожарной сигнализации с установкой датчиков на окнах и дверях (охранных), на потолке (пожарных), с выводом сигнала на пост охраны или на пульт централизованной охраны органов внутренних дел.
7.2. На окнах первых этажей устанавливаются створчатые (раздвижные) решетки, открывающиеся изнутри. При наличии пожарных лестниц, козырьков или крыш прилегающих зданий, решетки устанавливаются на ближайших к ним окнах (решетки в оконных проемах изготавливаются из стальных прутков диаметром не менее 12 мм, которые свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейку не более 150х150 мм).
В отдельных случаях допускается изготовление "фигурных" решеток, но при условии, что они будут надежно препятствовать проникновению в производственные помещения.
7.3. Входные двери множительных участков должны быть однопольные из досок (толщиной не менее 40 мм), оборудованные прочными и надежными запорами (не менее двух внутренних замков) или шифрозамками, обиты с двух сторон оцинкованно-кровельным железом по асбесту с загибом краев листа на торец двери. На двери устанавливаются трафареты, ограничивающие вход посторонним лицам.
7.4. Множительные участки, а также рабочее место по приему заказов на размножение и выдаче готовых материалов должны располагаться в помещениях, изолированных стенами и перегородками, исключающими возможность проникновения в них посторонних лиц.
7.5. По окончании работы помещения с множительной техникой опломбируются (опечатываются), а ключи от них передаются ответственному за охрану лицу под расписку в специальном журнале с указанием даты и времени. При выдаче ключей ставится время, фамилия и подпись лица, которое их получает.
На множительных участках при отсутствии специального помещения по приему и выдаче готовой продукции входная дверь оборудуется окном с датчиком сигнализации или при входе устанавливается барьер.
7.6. Работа отдельных лиц на множительном участке допускается только в случае обеспечения руководством организации строжайшего контроля за процессом размножения.
7.7. Установка множительной техники в общих помещениях организаций, где выполняются другие работы, не допускается. В виде исключения техника может устанавливаться временно в общих помещениях на период работы научных конференций, симпозиумов, международных выставок и т.д. с оформлением соответствующего разрешения ГУВД, УВД на ее функционирование согласно требованиям настоящей Инструкции. При этом назначается специальное лицо, ответственное за использование множительной техники по назначению.

7.1. Көбейткiш учаскелерiнiң жайлары күзет-өрттен сақтайтын дабыл беру құралдарымен, датчиктерi терезелерде, есiктерде (күзет), там төбелерiнде (өрттен сақтау) орнатылып, дабыл беру құралы күзет постына немесе iшкi iстер органдарының орталықтандырылған күзет басқаруына шығарылып жабдықталады.
7.2. Бiрiншi қабаттардағы терезелерде екi жақты (ашылмалы) iшiнен ашылатын торлар орнатылады. Жанындағы үйлер күнқағарлары, шатырлары немесе өрт баспалдақтары болған кезде торлар оған жақын терезелерге орнатылады (терезе тұратын орындардағы торлар кем дегенде диаметрi 12 мм. темiр шыбықтарына пiсiрiлiп жасалады, олар кем дегенде 150 х 150 мм. ойық тәрiздi етiп келтiрiлiп, әрбiр қосылған жерi дәнекерленедi).
Жеке жағдайларда "фигуралы" торларды жасауға болады, бiрақ ол өндiрiс жайына кiруге берiк бөгет жасайтындай болуы керек.
7.3. Көбейткiш учаскелерiнiң кiретiн есiктерi бiр тақтайдан (қалыңдығы кем дегенде 40 мм.) жасалып, мықты және берiк құлыптармен (кем деген екi iшкi құлыптарымен) немесе шифр құлыптарымен жабдықталып, екi жағынан асбет бойынша мырыш-қаңылтыр темiрмен, бұрыштары есiк тұтқасына қарай майыстырылып қапталуы керек. Есiктерде бөгде адамдардың кiруiн шектейтiн трафареттер орнатылады.
7.4. Көбейткiш учаскелер, сондай-ақ көбейтуге тапсырыс қабылдау және дайын болған материалдарды беру жөнiндегi жұмыс орындары бөгде адамдардың кiру мүмкiндiгiн болдырмайтын қабырғалармен және қоршаулармен жекеленген жайларда орналасуы керек.
7.5. Жұмыс аяқталуына қарай көбейткiш техника тұрған жай пломбаланады (мөрленедi), ал олардың кiлттерi арнаулы журналға датасы мен уақыты көрсетiлiп, сақталуына жауапты адамға тапсырылады. Кiлттердi беру кезiнде уақыты, оларды қабылдап алған адамның аты-жөнi мен қолы қойылады.
Дайын өнiмдi қабылдау мен беру жөнiндегi арнаулы бөлме болмаған кезде, көбейткiш учаскелердегi кiретiн есiк дабыл беретiн датчик орнатылған тереземен жабдықталады немесе кiретiн жерге бөгет орнатылады.
7.6. Көбейткiш учаскесiнде басқа адамдардың жұмыс iстеуi көбейту кезiнде қатаң бақылауды ұйым басшылары қамтамасыз еткен жағдайда ғана жүргiзiледi.
7.7. Көбейткiш техниканы басқа жұмыс орындалатын ұйымдардың жалпы жайларында орнатуға болмайды. Ерекшелiк ретiнде техникалық, ғылыми конференциялар, сипозиумдар халықаралық көрмелер және т.с.с. болған кезде жұмыс iстеуiне тиiстi рұқсатты IIББ, IIБ ресiмдеумен жалпы жайларда уақытша орнатылуы мүмкiн. Бұл ретте көбейткiш техниканы мақсатты пайдалану үшiн арнайы адам тағайындалады.

7.8. Запрещается работа на множительной технике с неисправными счетчиками. После устранения неисправности счетчика об этом вносится соответствующая запись в книгу ежедневных показаний счетчика накопительного учета.
7.9. Уборка помещений, где установлена множительная техника, производится в рабочее время в присутствии работающего там персонала.
8. Проверка контролирующими органами
правильности функционирования
множительного участка
8.1. Проверка выполнения требований настоящей Инструкции осуществляется органами внутренних дел, Министерством печати и массовой информации, а также министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся множительные участки. При этом они в пределах своей компетенции проверяют:
8.1.1. Выполнение требований настоящей Инструкции и других нормативных документов, регламентирующих работу множительных участков.
8.1.2. Принятые организацией меры по устранению выявленных недостатков и замечаний, зафиксированных в предписаниях контролирующих органов и соответствующих актах, а также других документах за предшествующий период.
8.1.3. Порядок и эффективность использования множительной техники.
8.1.4. Учет и хранение множительной техники, расходования бумаги.
8.1.5. Организацию и порядок соблюдения режимных требований на рабочих местах.
8.1.6. Состояние пожарной безопасности зданий и помещений, которых размещены множительные участки, а также окружающей территории, соблюдение в них установленных режимных правил и норм, наличие и состояние средств охранной и пожарной сигнализации.
8.1.7. Состояние техники и безопасности и охраны труда.
8.2. Министерства и ведомства ведут учет подведомственных множительных участков, в установленном порядке проверяют соблюдение ими требований настоящей Инструкции, штатной дисциплины и финансовой деятельности в части соответствия действующим положениям об оплате труда применительно к множительным производствам, несут ответственность за:
8.2.1. Наличие на множительных участках разрешений органов внутренних дел на их открытие или функционирование.
8.2.2. Эффективность использования множительной техники.
8.2.3. Обеспечение организаций нормативными документами.
8.2.4.Разработку и осуществление мероприятий по укрупнению (централизации) подведомственных множительных производств с учетом рекомендаций и предписаний органов внутренних дел.
8.3. Органы внутренних дел ведут учет множительных участков в журналах учета установленного образца.
8.4. При осуществлении контроля за открытием и функционированием множительных участков, приобретением, реализацией, использованием, учетом и хранением множительной техники работники органов внутренних дел имеют право:

7.8. Санауыштары бұзылған көбейткiш техникасымен жұмыс iстеуге тиым салынады. Санауыштардағы ақаулықтар жөнделген соң, ол жөнiнде жиналу есебiнiң күнделiктi көрсету санауыштары кiтабына тиiстi жазу жазылады.
7.9. Көбейткiш техника орнатылған бөлменi тазалау ондағы жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң қатысуымен жұмыс уақытында жүргiзiледi.
8. Бақылау органдарының көбейткiш учаскелерi
дұрыс жұмыс iстеуiн тексеру
8.1. Осы Нұсқаудың талаптары орындалуын тексеру iшкi iстер органдарымен, Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiмен сондай-ақ қарауында көбейткiш учаскелерi болған министрлiктермен, ведомстволармен жүзеге асырылады. Бұл ретте, олар өз құзыры шеңберiнде мыналарды тексередi:
8.1.1. Көбейткiш учаскелерiнiң жұмысын реттейтiн осы Нұсқау және басқа нормативтiк құжаттардың талаптары орындалуы.
8.1.2. Бақылаушы органдардың өкiмдерiнде және тиiстi актiлерде, сондай-ақ өткен кезеңдегi басқа құжаттарда белгiленген анықталған кемшiлiктер мен ескертулердi жою жөнiнде ұйымның қолданған шаралары.
8.1.3. Көбейткiш техникасын пайдалану тәртiбi мен тиiмдiлiгi,
8.1.4. Көбейткiш техникасын есепке алу мен сақталуы, қағаздың жұмысалуы.
8.1.5. Жұмыс орындарында режимдi талаптардың сақталу тәртiбi мен ұйымдастырылуы.
8.1.6. Көбейткiш учаске орналасқан үйлер мен жайлардың, сондай-ақ маңайындағы аумақтың өрт қауiпсiздiк күйi, оларда белгiленген режимдi ережелер мен нормалардың сақталуы және күзет пен өрт дабыл беру құралдарының болуы мен күйiн.
8.1.7. Техника қауiпсiздiгi мен еңбек сақталу күйi.
8.2. Министрлiктер мен ведомстволар өздерiне қарасты ұйымдардың көбейткiш учаскелерiнiң есебiн жүргiзедi, белгiленген тәртiпте олардың осы Нұсқау талаптарын сақтауын, штаттық тәртiбiн және көбейткiш өндiрiс орындарына қатысты еңбегiне ақы төлеу жөнiндегi қолданылатын ережелерге сәйкес келу бөлiгiндегi қаржы қызметiн тексередi. Олар:
8.2.1. Көбейткiш учаскелерде, ашуға немесе жұмыс iстеуiне iшкi iстер органдарының рұқсаты болуына.
8.2.2. Көбейткiш техника тиiмдi пайдаланылуына.
8.2.3. Нормативтiк құжаттармен қамтамасыз етiлуi ұйымдастырылуына.
8.2.4. Iшкi iстер органдарының тапсырмалары мен өкiмдерiн ескере отырып, ведомстволарға қарасты көбейткiш өндiрiс орындарын үлкейту (орталықтандыру) жөнiндегi шаралар дайындалуына және жүзеге асырылуына жауап бередi.
8.3. Iшкi iстер органдары белгiленген үлгiдегi есепке алу журналдарында көбейткiш учаскелердiң есебiн жүргiзедi.
8.4. Көбейткiш учаскелердiң ашылуына және жұмыс iстеуiне, көбейткiш техниканы сатып алуына, өткiзуiне, пайдалануына, есепке алынуына және сақталуына бақылау жасаудағы iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң құқықтары:

8.4.1. По служебным удостоверениям посещать множительные участки.
8.4.2. Составлять протоколы о выявленном административном правонарушении, совершенном должностным лицом или лицом, ответственным за эксплуатацию множительной техники.
8.4.3. Давать руководителям организаций обязательные для них предписания об устранении нарушений порядка функционирования множительных участков, приобретения, реализации, использования, учета и хранения множительной техники с указанием сроков исполнения. Требовать отстранения от работы лиц, систематически нарушающих установленные правила использования множительной техники.
8.4.4. Изымать по акту незаконно размноженные материалы с последующим уничтожением в установленном порядке, а также множительную технику, на приобретение которой не имеется разрешения ГУВД, УВД, или запрещать ее использование.
8.4.5. Запрещать функционирование множительных участков, открытых без разрешения органов внутренних дел, с привлечением виновных должностных лиц к ответственности согласно действующему законодательству. Руководство организации в этом случае обязано в 2-месячный срок оформить согласно настоящей Инструкции необходимые документы для получения в ГУВД, УВД разрешения на открытие множительного участка, обеспечив на это время полную сохранность множительной техники, а при отказе в выдаче разрешения организация в течение одного месяца должна реализовать ее в установленном порядке.
Главное управление охраны общественного
порядка МВД Республики Казахстан
Приложение 1
А Н К Е Т А
ОТВЕТСТВЕННОГО ЗА МНОЖИТЕЛЬНЫЙ УЧАСТОК
1. Фамилия, имя, отчество__________________________________________
___________________________________________________________________
2. Должность_______________________________________________________
3. Наименование организации (предприятия)__________________________
___________________________________________________________________
4. Год рождения___________________ 5. Место рождения_______________
___________________________________________________________________
(село, город. район, область, край, республика)
6. Национальность__________________________________________________
7. Паспорт_________________________________________________________
(серия, номер, когда и кем выдан)
8. Служебный и домашний адрес, номер телефонов_____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Я,____________________________________________________________
(ф.и.о. ответственного за полиграфическое предприятие,
___________________________________________________________________
множительный участок)
изучил и усволи требования "Инструкции о порядке открытия и
функционирования множительных участков" и предупрежден об
ответственности за их нарушение.
_________________________
(подпись)
"______"__________________19_______г.
Приложение 2
М В Д РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Р А З Р Е Ш Е Н И Е N______ от "_____"___________19_____г.
Выдано_____________________________________________________________
(наименование организации,
___________________________________________________________________
ведомственное подчинение,
___________________________________________________________________
почтовый индекс и адрес)
на открытие________________________________________________________
множительного участка
___________________________________________________________________
с установкой_______________________________________________________
(наименование, марка и количество
___________________________________________________________________
множительной техники)
под персональную ответственность___________________________________
(должность,
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество)
Действительно по "_______"_______________________19_______г.
Приложение: список множительной техники на
________________листах.
Начальник органа
внутренних дел
М.П.                               _______________________
(фамилия,и.,о и подпись)
ОБОРОТНАЯ СТОРОНА РАЗРЕШЕНИЯ
Примечания:

8.4.1. Қызметтiк куәлiгi бойынша көбейткiш учаскелерге кiру.
8.4.2. Лауазымды адам немесе көбейткiш техника пайдаланылуына жауапты адам жасаған анықталған әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы хаттама жасау.
8.4.3. Ұйым басшыларына орындауға мiндеттi көбейткiш учаскелердiң жұмыс iстеу, көбейткiш техникасын сатып алу, өткiзу, пайдалану, есепке алу мен сақтау тәртiбiн бұзуды тоқтату жөнiнде орындалу мерзiмi көрсетiлген өкiм беру. Көбейткiш техникасын пайдаланудың белгiленген ережелерiн әрдайым бұзушы адамдарды жұмыстан аластатуды талап ету.
8.4.4. Заңсыз көбейтiлген материалдарды кейiннен белгiленген тәртiпте жоюмен сондай-ақ сатып алуға IIББ, IIБ рұқсаты жоқ көбейткiш техниканы акты бойынша алу немесе оны пайдалануға тиым салу.
8.4.5. Iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз ашылған көбейткiш учаскелердiң жұмыс iстеуiне, айыпты лауазымды адамдарды қолданылатын заңдарға сәйкес жауапкершiлiкке тартумен тиым салу.
Бұл жағдайда ұйым басшылығы 2 айлық мерзiмде осы Нұсқауға сәйкес осы уақытта көбейткiш техниканың толық сақталуын қамтамасыз ете отырып, көбейткiш учаскесiн ашуға IIББ, IIБ рұқсат алу үшiн қажеттi құжаттарды ресiмдеуге мiндеттi. Ал рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, ұйым бiр айдың iшiнде белгiленген тәртiпте оны өткiзуi керек.
Қазақстан Республикасы IIМ қоғамдық
тәртiптi сақтау Бас басқармасы
1 қосымша
Көбейткiш учаскесiне жауапты адамның
Анкетасы
1. Фамилиясы, аты, әкесiнiң аты ____________________________________
____________________________________________________________________
2. Лауазымы_________________________________________________________
3. Ұйымның (кәсiпорынның) атауы ____________________________________
____________________________________________________________________
4. Туған жылы _________________ 5. Туған жерi ______________________
____________________________________________________________________
(село, қала, аудан, облыс, өлке, республика)
6. Ұлты ____________________________________________________________
7. Паспорт _________________________________________________________
(сериясы, нөмiрi, қашан және кiм бердi)
8. Қызметi мен үйiнiң адресi, телефон нөмiрi _______________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мен, _______________________________________________________________
(полиграфиялық, кәсiпорынға, көбейткiш учаскеге
___________________________________________________________________
жауапты адамның фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
"Көбейткiш учаскелерiн ашу және жұмыс iстеу тәртiбi туралы
Нұсқаудың" талаптарын оқып-бiлiп, меңгердiм және оларды бұзғаным
үшiн жауапкершiлiк жөнiнде ескертiлдiм.
_____________________________
(қолы)
"____" ________________19____ж.
2 қосымша
Қазақстан Республикасының IIМ
____________________________________________________________________
(iшкi iстер органының атауы)
Р Ұ Қ С А Т _______ "____" ____________________19____ ж.
____________________________________________________________________
ұйымның атауы,
____________________________________________________________________
ведомстваға қарастылығы,
____________________________________________________________________
почталық индексi мен мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(көбейткiш техниканың атауы, маркасы мен
______________________________________________________орнатумен және
саны
____________________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
жеке жауапкершiлiгiмен _____________________________________________
(көбейткiш учаскесiн)
_____________________________________________________ашуға берiледi.
19______ ж. "____" ______________________ дейiн жарамды.
Қосымша; көбейткiш техника тiзiмi _________________ бетте.
Iшкi iстер
органының бастығы
М.О.                         _______________________________________
фамилиясы, аты, әкесiнiң аты және қолы
Рұқсаттың сырт жағы
Ескерту:

1. Разрешение должно постоянно храниться непосредственно на
множительном участке и предъявляться по требованию органов
внутренних дел.
2. При изменении адреса, наименования организации, количества
имеющейся множительной техники или смене ответственного лица
необходимо в 10-дневный срок переоформить настоящее разрешение в
соответствующем органе внутренних дел.
Приложение 3
С П И С О К
лиц, работающих на множительной технике,
установленной в ________________________
________________________________________
(наименование организации)
а также личного состава охраны этого объекта по состоянию
на "_____"_______________________________19______г.
___________________________________________________________________
N ! Фамилия,   !Год   !  Домашний   !  Занимаемая   !  Личная
п/п! Имя,       !рожде-!   адрес     !  должность    !  подпись об
! Отчество   !ния   !             !               ответственности
--------------------------------------------------------------------
1 !     2      !  3   !     4       !       5       !      6
--------------------------------------------------------------------
Должность лица, ответственного за
функционирование множительного
участка
__________________________
(фамилия, и., о., подпись)
ПРИМЕЧАНИЕ. В графе 6 ставится личная подпись лица о том, что
он предупрежден об ответственности за использование не по назначению
множительной техники или за несоблюдение требований по охране
объекта.
Приложение 4
М В Д РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
______________________________________
(наименование отдела внутренних дел)
РАЗРЕШЕНИЕ N______от "_____"_____________19____г.
Выдано_____________________________________________________________
(наименование организации,
___________________________________________________________________
ведомственное подчинение,
___________________________________________________________________
почтовый индекс и адрес)
на функционирование________________________________________________
множительного участка
с использованием (хранением) ______________________________________
(наименование, марка, заводской номер
___________________________________________________________________
множительной техники
___________________________________________________________________
под персональную ответственность___________________________________
(должность,
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество)
Действительно по "______"________________19________г.
Ограничения в приеме заказов__________________________________
Приложение: список множительной техники на ______ листах.
Начальник отдела внутренних
дел
М.П.                            ____________________________
(фамилия, и., о., подпись)
ОБОРОТНАЯ СТОРОНА РАЗРЕШЕНИЯ
Примечания:
1. разрешение должно постоянно храниться непосредственно на
множительном участке и предъявляться по требованию органов
внутренних дел.
2. При изменении адреса, нименования организации, количества
имеющейся множительной техники или смене ответственного лица
необходимо в 10-дневный срок переоформить настоящее разрешение в
соответствующем органе внутренних дел.
КОРЕШОК РАЗРЕШЕНИЯ N _____ от "_____"_________________19____г.
Выдано_____________________________________________________________
(наименование организации,
___________________________________________________________________
ведомственное подчинение,
___________________________________________________________________
почтовый индекс и адрес)
на функционирование________________________________________________
множительного участка
___________________________________________________________________
с использованием (хранением)_______________________________________
(наименование, марка, заводской номер
___________________________________________________________________
множительной техники)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
под персональную ответственность___________________________________
(должность,
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество)
Действительно по "_____"______________19_________г.
Ограничения в приеме заказов_______________________________________
Приложение: список множительной техники на ______листах.
____________________________
(фамилия, и., о., начальника,
подписавшего разрешение)
Приложение 6
М В Д РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Р А З Р Е Ш Е Н И Е N _______ от "_____"_________19_____г.
Выдано______________________________________________________________
(наименование организации,
___________________________________________________________________
ведомственное подчинение,
___________________________________________________________________
почтовый индекс и адрес
на право приобретения через_________________________________________
(наименование производящей или
___________________________________________________________________
сбытовой организации)
следующий множительной техники_____________________________________
(наименование,
___________________________________________________________________
марка и количество (прописью) техники)
Разрешение действительно в течение шести месяцев со дня его
выдачи.
Начальник органа
внутренних дел
М.П.                              ____________________________
(фамилия, и., о., подпись)
Примечания:

1. Рұқсат қағазы әрдайым тiкелей көбейткiш учаскеде сақталып,
iшкi iстер органдарының талап етуi бойынша көрсетiлуi керек.
2. Ұйымның мекен-жайы, атауы, бар көбейткiш техникасының саны
өзгергенде немесе жауапты адам алмасқан кезде осы рұқсатты тиiстi
iшкi iстер орнында 10 күндiк мерзiмде қайта ресiмдеу қажет.
3 қосымша
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
_____________________________________орнатылған көбейткiш техникамен
жұмыс iстейтiн адамдардың, сондай-ақ осы
объектiнi күзетудегi 19_____ ж. "____" ______________жеке құрамның
Т I З I М I
____________________________________________________________________
N   ! фамилиясы    ! туған ! Үйiнiң  ! атқаратын  ! Жауаптылығы
бойын! аты, әкесiнiң! жылы  ! адресi  ! қызметi    ! жөнiндегi қолы
ша   ! аты          !       !         !            !
--------------------------------------------------------------------
1  !       2      !   3   !    4    !     5      !        6
--------------------------------------------------------------------
Көбейткiш учаске жұмыс
iстеуiне жауапты адамның лауазымы _____________________________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
Ескерту. 6. Графада көбейткiш техниканы мақсаттылы
пайдаланбағаны немесе объектiнi күзету жөнiндегi талаптарды
сақтамағаны үшiн жауапкершiлiгi жөнiнде ескертiлген адамның қолы.
Ескерту:
1. Рұқсат әрдайым тiкелей көбейткiш учаскеде сақталып, iшкi
iстер органдарының талап етуi бойынша көрсетiлуi керек.
2. Мекен-жайы, ұйымның атауы бар көбейткiш техниканың саны
өзгергенде немесе жауапты адам алмасқан кезде осы рұқсатты 10 күндiк
мерзiмде тиiстi iшкi iстер органында қайта ресiмдеу қажет.
Рұқсат түбiршегi N ___________ "____" ________________19_____ж.
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы,
____________________________________________________________________
ведомствоға қарастылығы,
____________________________________________________________________
почталық индексi мен мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(көбейткiш техниканың атауы, маркасы,
____________________________________________________________________
зауыт нөмiрi
____________________________________________пайдаланумен (сақтаумен)
және _______________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты,
______________________________________________жеке жауапкершiлiгiмен
әкесiнiң аты)
____________________________________________________________________                         көбейткiш техника
_________________________________________ашуға берiлдi.
19 ________ ж. "____"_________________________________дейiн жарамды.
Тапсырыс қабылдауға шектеу _________________________________________
Қосымша: көбейткiш техника тiзiмi ________________ бетте.
__________________________________
(рұқсатқа қол қойған бастықтың
фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
4 қосымша
Қазақстан Республикасының IIМ
____________________________________________________________________
(iшкi iстер бөлiмiнiң атауы)
РҰҚСАТ N _______ "____" _________________________19_____ ж.
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы,
____________________________________________________________________
ведомствоға қарастылығы,
____________________________________________________________________
почталық индексi мен мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(көбейткiш техниканың атауы, маркасы,
___________________________________________пайдаланумен (сақтанумен)
зауыт нөмiрi
және________________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
_____________________жеке жауапкершiлiгiмен________________________
_______________________________________________________________жұмыс
(көбейткiш учаскесiн)
iстеуiне берiледi.
19__ж. "____" ______________дейiн жарамды.
Тапсырыс қабылдауға шектеу_________________________________________
Қосымша; көбейткiш техника тiзiмi_____________________________бетте
Iшкi iстер бөлiмiнiң
бастығы
М.О.                         ___________________________________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң аты,
қолы)
Рұқсаттың сырт жағы
Рұқсат түбiршегi N____ "___" __________________________19____ж.
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы,
____________________________________________________________________                   ведомствоға қарастылығы,
____________________________________________________________________
почталық индексi мен мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(көбейткiш техниканың атауы, маркасы мен
___________________________________________________________орнатумен
саны
және________________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
жеке жауапкершiлiгiмен______________________________________________
(көбейткiш учаскесiн)
ашуға берiлдi.
19___ж."___"______________дейiн жарамды.
қосымша; көбейткiш техника тiзiмi ___________бетте.
____________________________________________
(рұқсатқа қол қойған бастықтың фамилиясы,
аты, әкесiнiң аты)
6 қосымша
Қазақстан Республикасының IIМ
___________________________________________________________________
(iшкi iстер органының атауы)
РҰҚСАТ N___"____" __________________________________________19____ж.
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы,
____________________________________________________________________
ведомствоға қарастылығы,
____________________________________________________________________
почталық индексi мен мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(техниканың атауы, маркасы мен
________________________________________________көбейткiш техникасын
саны) (жазумен)
____________________________________________________________________
(жасаушы немесе босатушы
________________________________________арқылы сатып алу құқықымен
ұйымның атауы)
берiлдi.
Рұқсат берiлген күннен кейiн бастап алты ай бойы жарамды.
Iшкi iстер органының
бастығы
М.О.                                        ________________________
Ескерту:

1. Номер разрешения, дату выдачи и наименование органа
внутренних дел, его выдавшего, внести в графу 8 книги учета
множительной техники.
2. После получения множительной техники в течение 10 дней
оформить в органе внутренних дел города, района разрешение на ее
хранение или использование.
КОРЕШОК РАЗРЕШЕНИЯ N________ от"_____"________________19______г.
Выдано_____________________________________________________________
(наименование организации,
___________________________________________________________________
ведомственное подчинение
___________________________________________________________________
почтовый индекс и адрес
на открытие_________________________________________________________
____________________________________________________________________
множительного участка
с установкой________________________________________________________
(наименование, марка и количество
___________________________________________________________________
множительной техники)
___________________________________________________________________
под персональную ответственность___________________________________
(должность,
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество)
Действительно по "________"______________________ 19_______г.
Приложение: список множительной техники на_____листах
___________________________
(фамилия, и., о., начальника,
подписавшего разрешение)
КОРЕШОК РАЗРЕШЕНИЯ N________ от"_____"________________19______г.
Выдано_____________________________________________________________
(наименование организации,
___________________________________________________________________
ведомственное подчинение
___________________________________________________________________
почтовый индекс и адрес
на право приобретения через________________________________________
(наименование производящей или
___________________________________________________________________
сбытовой организации)
следующей множительной техники_____________________________________
(наименование,
___________________________________________________________________
марка и количество (пропись техники)
Разрешение действительно в течение шести месяцев со дня его выдачи
___________________________
(фамилия, и., о., начальника,
подписавшего разрешение)
Приложение 8
К Н И Г А
учета множительной техники, установленной в
___________________________________________
(наименование организации)
___________________________________________________________________
1 !     2     !   3   !  4 !  5  !  6  !   7  ! 8 !  9  !  10
___!___________!_______!____!_____!_____!______!___!_____!__________
1 - N п/п
2 - Наименование множительной техники
3 - Марка и тип
4 - Заводской номер
5 - Год выпуска
6 - Дата приобретения
7 - Откуда поступило
8 - Номер и дата разрешения органа внутренних дел (указать какого)
на приобретение техники
9 - Дата утверждения и номер акта на списание или передачу в другую
(указать в какую) организацию ее подчиненность
10 - Номер и дата разрешения органа внутренних дел (указать какого)
на приобретение техники выданного другой организацией
Должность лица, ответственного за ведение
книги учета__________________________
(фамилия, и., о., подпись)
Приложение 9
К Н И Г А
ежедневных показаний счетчика накопительного учета
на множительных аппаратах, установленных
в_______________________________________
(наименование организации)
___________________________________________________________________
1 !   2  !    3  !   4  !  5  !   6  !  7  !  8  !   9  !  10
____!______!_______!______!_____!______!_____!_____!______!________
1 - Дата и смена работы
2 - Исполнитель (фамилия, и., о.)
3 - Марка и заводской номер множительного апппарата
4 - Номер заказа с N по N
5 - Сделано листов (копий)
6 - Количество бракованных листов (копий)
7 - Всего отработанных листов (гр. 5+6)
8 - Показания счетчика (в начале работы и при окончании)
9 -  Дата и номер о сдаче в макулатуру или уничтожении брака
10 - Примечания
Должность лица, ответственного за ведение
книги ежедневных показаний счетчика  __________________________
(фамилия, и., о., подпись)

1. Рұқсат нөмiрiн, берiлу уақытын және оны берген iшкi iстер
органының атауын, көбейткiш техникасын есепке алу кiтабының 8
графасына жазу керек.
2. Көбейткiш техникасын алғаннан соң 10 күн iшiнде қалалық,
аудандық iшкi iстер органында оны сақтауға немесе пайдалануға рұқсат
ресiмдеу керек.
Рұқсат түбiршегi N _______ "_____" ________________________19____ ж.
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы,
____________________________________________________________________
ведомствоға қарастылығы
____________________________________________________________________
почталық индексi мен мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(техниканың атауы, маркасы мен
________________________________________________көбейткiш техникасын
саны (жазумен)
____________________________________________________________________
(жасаушы немесе босатушы ұйымның
____________________________________________________арқылы сатып алу
атауы)
құқымен берiлдi.
Рұқсат берiлген күннен бастап алты ай бойы жарамды.
______________________________
(рұқсатқа қол қойған бастықтың
фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
8 Қосымша
______________________________________________
(ұйымның атауы)
орнатылған көбейткiш техникасын есепке алу
Кiтабы
____________________________________________________________________
!     !     !     !      !      !        !      !       !        !
____________________________________________________________________
1 !  2  !  3  !  4  !   5  !  6   !   7    !   8  !    9  !   10   !
____________________________________________________________________
1. N  рет бойынша
2. Көбейткiш техниканың атауы
3. Маркасы мен түрi
4. Зауыт нөмiрi
5. Шыққан жылы
6. Сатып алу уақыты
7. Қайдан әкелiндi
8. Техниканы сатып алуға iшкi iстер органының қызмет көрсеткен
рұқсат нөмiрi мен берген уақыты
9. Басқа ұйымға (қай ұйым екенiн көрсет) беруге немесе оны
есептен шығаруға актi нөмiрi мен бекiткен уақыты, ол ұйымның
қарастылығы
10. Басқа ұйым берген техниканы сатып алуға iшкi iстер
органының (қай орган екенiн көрсет) Рұқсат нөмiрi мен
берген уақыты
Есепке алу кiтабын жүргiзуге жауапты адамның лауазымы______________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, қолы)
9 Қосымша
___________________________________орнатылған
(ұйымның атауы)
Көбейткiш техникасының жиналу есебiн күнделiктi
көрсететiн есеп
Кiтабы
____________________________________________________________________
!     !      !       !      !      !      !      !       !      !
--------------------------------------------------------------------
1 !  2  !   3  !   4   !   5  !   6  !   7  !   8  !   9   !  10  !
--------------------------------------------------------------------
1. Жұмыс уақыты мен сменасы
2. Орындаушы (фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
3. Көбейткiш аппаратының маркасы зауыт нөмiрi
4. Тапсырыс нөмiрi N бастап N бойынша
5. Бет (көшiрме) жасалады
6. Бұзылған қағаздардың (көшiрмелердiң) саны
7. Жасалған барлық беттер (5 + 6 гр)
8. Есеп көрсетуi (Жұмыс басында және аяғында)
9. Макулатураға немесе жоюға тапсыру туралы актi нөмiрi мен
уақыты
10. Ескерту
Күнделiктi көрсету есебiнiң кiтабын
жүргiзуге жауапты адамның лауазымы ____________________________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, қолы)