О главном техническом pуководителе по охpане тpуда
Постановление Министеpства тpуда Республики Казахстан от 25 июля 1994 г. N 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6.09.1994г. N 9. Утратило силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 7.02.2005г. N 37-п. Отменено - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Извлечение из приказа Министра труда и
социальной защиты населения РК от 7.02.2005г. N 37-п
"В целях совершенствования законодательства Республики Казахстан о безопасности и охране труда ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Перечень
утративших силу некоторых нормативных правовых актов
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
...
5. Постановление Министеpства тpуда Республики Казахстан от 25 июля 1994 г. N 62 "О главном техническом pуководителе по охpане тpуда"...".
--------------------------------------------------------------------
Во исполнение ст. 16 Закона Республики Казахстан "Об охране труда" Министерство труда Республики Казахстан постановляет:
1. Включить в раздел 1 "Руководители" Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и служащих должность "главный технический руководитель по охране труда".
2. Утвердить прилагаемую квалификационную характеристику главного технического руководителя по охране труда.
3. Оплату труда главного технического руководителя по охране труда тарифицировать с 12 по 15 разряды.
4. Установить в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 20 октября 1992 г. N 888 (п. 3) ставку заместителя на 10-20% ниже руководителя.
Министр
Приложение
Главный технический руководитель по
охране труда
Должностные обязанности: обеспечивает разработку и функционирование системы управления охраны труда на предприятии. Осуществляет методическое руководство и обеспечивает единый порядок организации работ по охране труда всех подразделений предприятия. Организует и осуществляет контроль за соблюдением законодательства о труде, стандартов, правил и норм безопасности, постановлений и распоряжений вышестоящих органов, предписаний органов государственного надзора. Дает указания руководителям отделов и служб об устранении выявленных нарушений правил и норм безопасности и недостатков в организации работы. Запрещает работу на отдельных участках, машинах, механизмах и станках при условиях, опасных для жизни и здоровья работающих. Отстраняет от работы лиц, допустивших нарушения правил и норм безопасности (через руководителей соответствующих подразделений). Участвует в расследовании несчастных случаев, разрабатывает мероприятия по их предупреждению. Осуществляет контроль за выполнением этих мероприятий. Разрабатывает комплексные планы улучшения условий труда и осуществляет контроль за его исполнением. Подготавливает сводные отчеты, информации, справки о работе предприятия в области охраны труда. Участвует в разработке проектов нормативных документов, правил, стандартов и инструкций по безопасному ведению работ. Подготавливает предложения по их изменению и дополнению. Осуществляет контроль за оснащением предприятия оборудованием и механизмами, улучшающими условия труда, а также средствами коллективной и индивидуальной защиты. Рассматривает предложения и заявления работников по вопросам, входящим в его компетенцию.
Должен знать: Закон Республики Казахстан "Об охране труда", постановления, распоряжения, приказы вышестоящих органов, методические и другие руководящие материалы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите; основные технологические процессы производства продукции предприятия; методы изучения условий труда на рабочих местах; организацию работы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите; систему стандартов безопасности труда; психофизиологические требования к работникам, исходя из категории тяжести работ, ограничения применения труда женщин, подростков, рабочих, переведенных на легкий труд; положенные льготы и компенсации работающим за неудовлетворительные условия труда; особенности эксплуатации оборудования, применяемого на предприятии; правила и средства контроля соответствия технического состояния оборудования требованиям безопасного ведения работ; передовой отечественный и зарубежный опыт по охране труда и технике безопасности; методы и формы пропаганды и информации по охране труда, технике безопасности; порядок и сроки составления отчетности о выполнении мероприятий по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите; основы экономики, научной организации труда, производства и управления; основы трудового законодательства.
Квалификационные требования: высшее специальное образование и стаж работы в должности инженера по охране труда не менее 5 лет.

Еңбектi қорғау жөнiндегi бас техникалық жетекшi туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Еңбек министрлiгi 1994 жылғы 25 шiлде N 9. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ведомстволық нормативтік актілерді тіркеу бөлімінде 1994 жылғы 6 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 9. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Еңбектi қорғау туралы" Заңының 16-бабын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi қаулы етедi:
1. Басшылардың мамандар мен қызметшiлер лауазымдарының "Жетекшiлер" атты Бiлiктемелiк анықтамалығының I- бөлiмiне "еңбектi қорғау жөнiндегi бас техникалық жетекшi лауазымы" енгiзiлсiн.
2. Еңбектi қорғау жөнiндегi бас техникалық жетекшiнiң берiлiп отырған бiлiктемелiк сипаттамасы бекiтiлсiн.
3. Еңбектi қорғау жөнiндегi бас техникалық жетекшiнiң еңбегiне ақы 12-15 разрядтар аралығында тарифтелетiн болсын.
4. Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 20 қазандағы N 888 /қаулысына /3-бабына/ сәйкес орынбасардың ставкасы жетекшiден 10-20 процент төмен болып белгiленсiн.
Министр
Қосымша                     Еңбектi қорғау жөнiндегi бас
техникалық жетекшi
Лауазымдық мiндеттерi: Кәсiпорында еңбектi қорғау жүйесiн әзiрлеу, жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi. Әдiстемелiк басшылық жасайды және кәсiпорынның барлық бөлiмшелерiнде еңбектi қорғау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырудың бiрыңғай тәртiбiн қамтамасыз етедi. Еңбек туралы заңдардың, қауiпсiздiк жөнiндегi стандарттардың, ережелер мен нормалардың, жоғарыда тұрған органдардың қаулылары мен өкiмдерiнiң, мемлекеттiк қадағалау органдарының нұсқауларының сақталуын ұйымдастырып, бақылау жасайды. Бөлiмдер мен қызметтердiң басшыларына қауiпсiздiк ережелерi мен нормаларды байқалған бұзуларды және жұмысты ұйымдастырудағы кемшiлiктердi, болдырмау жөнiнде нұсқау бередi. Жұмыс iстеушiлердiң өмiрi мен денсаулығына қауiптi жағдайларда жекелеген учаскелерде, машиналарда, тетiктер мен станоктарда жұмыс iстеуге тиым салады. Қауiпсiздiк ережелерi мен нормаларын бұзған адамдарды /тиiстi бөлiмшелердiң басшылары арқылы/ жұмыстан шығарады. Бақытсыз жағдайларды зерттеп-тексеруге қатысады, олардың алдын алу жөнiнде шаралар әзiрлейдi. Осы шаралардың орындалуына бақылау жасайды. Еңбек жағдайын жақсартудың кешендi жоспарын әзiрлейдi және оның орындалуына бақылау жасайды. Еңбектi қорғау жөнiндегi кәсiпорынның жұмысы туралы жиынтық есептер, ақпараттар, анықтамалар дайындайды. Жұмысты қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi нормативтiк құжаттардың, ереже стандарттар мен нұсқаулардың жобаларын әзiрлеуге қатысады. Оларды өзгерту мен толықтыру жөнiнде ұсыныс дайындайды. Кәсiпорынның еңбек жағдайларын жақсартатын жабдықтармен және тетiктермен, сол сияқты ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарымен жарақатталуына бақылау жасайды. Өзiнiң құзыретiне кiретiн мәселелерге байланысты қызметкерлердiң ұсыныстары мен өтiнiштерiн қарайды.
Бiлуi тиiс: Қазақстан Республикасының "Еңбектi қорғау туралы" заңын, жоғарыда тұрған органдардың қаулы, өкiм, бұйрықтарын, еңбектi қорғау, техника қауiпсiздiгi, өндiрiстiк санитария мен өрттен қорғану жөнiндегi әдiстемелiк және басқа да басшылықты материалдарды; кәсiпорынның өнiм өндiрiсiнiң негiзгi техникалық процестерiн; жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын зерттеу әдiстерiн; еңбектi қорғау, техника қауiпсiздiгi, өндiрiстiк санитария мен өртке қарсы қорғаныс жұмыстарын ұйымдастырады; жұмыс ауырлығының санатын ескере отырып, қызметкерлерге психофизиологиялық талаптарды, жеңiл жұмысқа көшiрiлген әйелдердiң, жасөспiрiмдердiң, жұмысшылардың еңбегiн пайдалануды шектеудi; қанағаттанғысыз еңбек жағдайларында жұмыс iстеушiлерге тиесiлi жеңiлдiктер мен өтемақыларды; кәсiпорында қолданылатын жабдықтардың пайдалану ерекшелiктерiн; жұмысты қауiпсiз жүргiзу талаптарына орай жабдықтың техникалық жай-күйiне сәйкес ережелер мен бақылау құралдарын; еңбектi қорғау және техника қауiпсiздiгi бойынша отандық және шетелдiк озық тәжiрибенi; еңбектi қорғау, техника қауiпсiздiгi жөнiндегi насихат пен ақпараттың әдiстерi мен нысандарын; еңбектi қорғау, техника қауiпсiздiгi өндiрiстiк санитария мен өртке қарсы қорғаныс жөнiндегi шаралардың орындалуы туралы есептемелер жасасудың тәртiбi мен мерзiмдерiн; Экономиканың негiздерiн, еңбектiң, өндiрiс пен басқарудың ғылыми ұйымдастырылуын; еңбек заңдарының негiздерiн;
Бiлiктiлiк талаптары: Жоғары арнаулы бiлiм және еңбектi қорғау жөнiндегi инженерлiк лауазымда жұмыс стажы 5 жылдан кем болмауы.