Об утверждении "Порядка разработки, согласования, экспертизы и утверждения градостроительных проектов"
Постановление Коллегии Министерства строительства, жилья и застройки территорий от 24 ноября 1994 г. N 11-2 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.02.1995 г. за № 55. Утратило силу - приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 27 декабря 2005 года N 400
Извлечение
из приказа Председателя Комитета по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан
от 27 декабря 2005 года N 400
В соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" и в целях приведения некоторых актов Минстроя Республики Казахстан в соответствие с действующим законодательством ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу следующие постановления коллегии Минстроя Республики Казахстан:..
2) Порядок разработки, согласования, экспертизы и утверждения градостроительных проектов, утвержденный постановлением коллегии Минстроя Республики Казахстан от 24 ноября 1994 года N 11-2, зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 1995 года за N 55;...
2. Настоящий приказ вступает в силу с момента подписания.
Председатель
________________________________________________________________
Во исполнение Распоряжения премьер-министра Республики Казахстан от 3 января 1994 года N I-Р о плане мероприятий по реализации Закона "Об архитектуре и градостроительстве в Республике Казахстан" Коллегия постановляет:
1. Утвердить и внести в действие с 1 января 1995 года на территории Республики Казахстан "Порядок разработки, согласования, экспертизы и утверждения градостроительных проектов".
2. С введением в действие настоящего Порядка признать утратившим силу Постановление коллегии Государственного Комитета Казахской ССР по архитектуре и строительству от 10 июня 1991 г. N 5-1 "О порядке разработки, согласования и экспертизы схем и проектов районной планировки, генеральных планов городов и других населенных пунктов Казахской ССР".
3. Контроль за соблюдением утвержденного Порядка возложить на Ведущее управление планировки, застройки территорий и населенных мест (Ю.Айбасов).
Председатель
Порядок
разработки, согласования, экспертизы и утверждения
градостроительных проектов
1. Определения
1.1. Градостроительный проект - система взаимоувязанных документов, определяющих принципы архитектурно-планировочной организации территории и являющихся основой для определения границ и земельно-хозяйственного устройства населенных пунктов, реализации инвестиций в градостроительстве.

Қала құрылысы жобаларын әзiрлеу, келiсу, сараптау және бекiту ТӘРТIБI
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi (Құрылысминi) 1994 жылғы 24 қарашадағы N 11-2 Қаулы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 21 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 55
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2005 жылғы 27 желтоқсандағы N 400 Бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді-----------------
"Заңға тәуелді кесімдерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкіміне сәйкес және Қазақстан Республикасы Құрылысминінің кейбір кесімдерін қолданыстағы заңнамаларға сәйкес келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Құрылысмині алқасының мынадай қаулыларының күші жойылды деп танылсын:
...
2) Қазақстан Республикасының Құрылысмині алқасының 1994 жылғы 24 қазандағы N 11-2 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 21 ақпанда тіркелген, тіркеу N 55, Қала құрылысы жобаларын әзірлеу, келісу, сараптау және бекіту тәртібі...
2. Осы бұйрық қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
-----------------------------
"Қазақстан Республикасындағы сәулет және қала құрылысы туралы" Заңды жүзеге асыру жөнiндегi шаралар жоспары туралы Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң 1994 жылғы 3 қаңтардағы N 1-ө Өкiмiн орындау мақсатында алқа қаулы етедi:
1. "Қала құрылысы жобаларын әзiрлеу, келiсу, сараптау және бекiту тәртiбi" бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасы аумағында 1995 жылғы 1 қаңтардан күшiне енгiзiлсiн.
2. Осы Тәртiптiң енгiзiлуiне байланысты "Аудандық жоспарлау схемалары мен жобаларын, Қазақ КСР қалалары мен басқа елдi мекендерiнiң бас жоспарларын әзiрлеу, келiсу және сараптау тәртiбi туралы" Қазақ КСР-iнiң Сәулет және құрылыс жөнiндегi мемлекеттiк комитетi алқасының 1991 жылғы 10 маусымдағы N 5-1 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Бекiтiлген Тәртiптiң сақталуына бақылау жасау Аумақтар мен елдi мекендердi жоспарлау, құрылыс салу жетекшi басқармасына (Ю. Айбасов) жүктелсiн.
Төраға
Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда
құрылыс салу министрлiгi алқасының
1994 жылғы 24 қарашадағы N 11-2
қаулысымен бекiтiлген
Қала құрылысы жобаларын әзiрлеу, келiсу,
сараптау және бекiту
Тәртiбi 1. АНЫҚТАМА
1.1. Қала құрылысы жобасы - аумақты сәулеттiк жоспарлауды ұйымдастыру қағидаларын анықтайтын және елдi мекендердiң шекарасы мен жер-шаруашылықтың орналасуын белгiлеуге, қала құрылысында инвестицияны жүзеге асыруға арналған негiз болып табылатын өзара байланысты құжаттар жүйесi.

1.2. Основными видами градостроительных проектов являются:
- генеральная схема расселения и территориальной организации производительных сил Республики Казахстан;
- региональные схемы расселения и территориальной организации крупных лечебно-оздоровительных, рекреационных и других территорий;
- схемы районной планировки областей;
- проекты районной планировки административных районов;
- генеральные планы городов, поселков, сельских населенных пунктов;
- генеральные планы функциональных территорий (промышленных, рекреационных и других);
- проекты детальной планировки;
- проекты застройки. Состав и содержание градостроительных проектов определяется инструкцией по разработке такой документации.
2. Разработка градостроительных проектов
2.1. Настоящий порядок определяет требования к организации разработки, согласования, экспертизы и утверждения градостроительных проектов и является обязательным для всех организаций, учреждений, других юридических лиц, осуществляющих разработку таких проектов в Республике Казахстан.
2.2. Разработка градостроительных проектов осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектуре и градостроительстве в Республике Казахстан", другими законодательными актами Республики Казахстан.
2.3. Заказчиками градостроительных проектов могут выступать Министерство строительства, жилья и застройки территорий, другие министерства и ведомства Республики Казахстан, местные исполнительные органы, организации, учреждения и другие юридические лица.
2.4. Разработчиками градостроительных проектов могут быть учреждения, организации, творческие коллективы и другие юридические и физические лица, независимо от форм собственности, имеющие соответствующую государственную лицензию на право выполнения таких проектов.
2.5. Отношения между заказчиком и разработчиком градостроительных проектов, как участниками архитектурно-градостроительной деятельности, регулируются законодательством Республики Казахстан, действующими положениями и нормативными актами.
2.6. Разработка градостроительных проектов в отдельных случаях может осуществляться на конкурсной основе.
2.7. Заказчик (с участием разработчика градостроительного проекта) составляет задание на проектирование и обеспечивает выдачу исходных данных.
При необходимости заказчик может поручить подготовку исходных данных разработчику градостроительного проекта за дополнительную плату.
2.8. Заказчик осуществляет контроль за ходом разработки градостроительного проекта, обеспечивает его экспертизу.
В случае изменения или уточнения заказчиком задания на проектирование или исходных данных в процессе проектирования, разработчик вносит в градостроительный проект соответствующие уточнения и дополнения за дополнительную плату.

1.2. Қала құрылысы жобаларының негiзгi түрлерi:
- Қазақстан Республикасының өндiргiш күштерiнiң қоныстандыру мен аумақтық ұйымдастырудың бас схемасы;
- iрi емдiк-сауықтыру, рекреациялық және басқа аумақтарды қоныстандыру мен аумақтық ұйымдастырудың аймақтық схемалары;
- облыстарды аудандық жоспарлау схемалары;
- әкiмшiлiк аудандарды аудандық жоспарлау жобалары;
- қалалардың, кенттердiң, ауылдық елдi мекендердiң бас жоспарлары;
- функциональды (өнеркәсiптiк, рекреациялық және басқа) аумақтардың бас жоспарлары;
- нақтылы жоспарлау жобалары;
- құрылыс салу жобалары. Қала құрылысы жобаларының құрамы мен мазмұны осындай құжаттамаларды әзiрлеу жөнiндегi нұсқаулармен анықталады.
2. ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ ЖОБАЛАРЫН ӘЗIРЛЕУ
2.1. Осы Тәртiп қала құрылысы жобаларын әзiрлеудi, келiсудi, сараптауды және бекiтудi ұйымдастыруға қойылатын талапты анықтайды және Қазақстан Республикасында осындай жобаларды әзiрлеумен айналысушы барлық ұйымдар, мекемелер, басқа заңды тұлғалар үшiн мiндеттi болып табылады.
2.2. "Қазақстан Республикасындағы сәулет және қала құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, Қазақстан Республикасының басқа заң актiлерiне сәйкес қала құрылысы жобаларын әзiрлеу жүзеге асырылады.
2.3. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi, басқа министрлiктерi мен ведомстволары, жергiлiктi атқарушы органдар, ұйымдар, мекемелер және басқа заңды тұлғалар қала құрылысы жобаларына тапсырыс берушiлер бола алады.
2.4. Қала құрылысы жобаларын орындауға тиiсiнше мемлекеттiк лицензиясы бар мекемелер, ұйымдар, шығармашыл ұжымдар мен басқа заңды және жеке тұлғалар осындай жобаларды әзiрлеушiлер бола алады.
2.5. Сәулет-қала құрылысы қызметiне қатысушылар ретiнде қала құрылысы жобаларын жасауға тапсырыс берушiлер мен оларды әзiрлеушiлер арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының заңымен, қолданылып жүрген ережелермен және нормативтiк актiлермен реттеледi.
2.6. Қала құрылысы жобаларын әзiрлеу жекелеген реттерде конкурстық негiзде жүзеге асырыла алады.
2.7. Тапсырыс берушi (қала құрылысы жобасын әзiрлеушiнiң қатысуымен) жобалауға тапсырманы жасайды және негiзгi деректердi берудi қамтамасыз етедi.
Тапсырыс берушi қажетiне қарай негiзгi деректердi дайындауды қосымша төлем үшiн қала құрылысы жобасын әзiрлеушiге тапсыра алады.
2.8. Тапсырыс берушi қала құрылысы жобасын әзiрлеу барысына бақылау жасауды жүзеге асырады, оның сараптамасын қамтамасыз етедi.
Тапсырыс берушi жобалау процесiнде жобалауды немесе негiзгi деректердi өзгерткен немесе нақтылаған ретте оны әзiрлеушi қосымша төлем үшiн қала құрылысы жобасына тиiсiнше нақтылау мен толықтыру енгiзедi.

2.9. В период разработки градостроительного проекта все вопросы, связанные с предоставлением земельных участков и реконструкцией застройки на территории, являющейся объектом проектирования, подлежат обязательному согласованию с разработчиком соответствующего градостроительного проекта.
2.10. Разработчик градостроительного проекта обязан учитывать проектные решения предшествующих стадий утвержденных градостроительных проектов.
2.11. Перечень государственных органов и учреждений, с которыми проводится обязательное согласование градостроительного проекта, определяется настоящим Порядком.
Необходимость согласования с другими организациями в каждом конкретном случае определяется заказчиком.
2.12. Проведение согласований градостроительного проекта и защита при его утверждении осуществляются разработчиком проекта при содействии заказчика.
2.13. В процессе разработки градостроительного проекта, местные исполнительные органы совместно с заказчиком (или проектировщиком) организуют его общественное обсуждение и информируют население о принимаемых проектных решениях.
2.14. Организации, которым направлен градостроительный проект (кроме генеральной и региональных схем расселения) на рассмотрение, согласовывают их в месячный срок. В случае непредставления заключения в указанный срок, градостроительный проект считается согласованным.
Органы, осуществляющие экспертизу градостроительных проектов, выдают заключения в течение 45 дней.
3. Согласование и проведение экспертизы градостроительных проектов.
3.1. Генеральная схема расселения и территориальной организации производительных сил Республики Казахстан; региональные схемы расселения и территориальной организации крупных лечебно-оздоровительных, рекреационных и других территорий представляются на рассмотрение и согласование в Министерство здравоохранения, Министерство экологии и биоресурсов, Министерство экономики, а основные положения указанных проектов в областные исполнительные органы.
3.2. Схемы районной планировки областей подлежат обязательному согласованию с областными местными исполнительными органами, Министерством экологии и биоресурсов, Министерством здравоохранения, Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
3.3. Проекты районной планировки административных районов подлежат согласованию с районными, областными органами экологии и биоресурсов, здравоохранения, земельных отношений и землеустройства, архитектуры и градостроительства.
3.4. Генеральные планы городов республиканского подчинения, областных центров, а также исторических городов и городов-курортов республиканского значения согласовываются с городскими и областными исполнительными органами, Министерством экологии и биоресурсов, Министерством здравоохранения, Министерством культуры, Министерством внутренних дел (по вопросам, связанным с обеспечением пожарной охраны и безопасности движения), Государственным комитетом по земельным отношениям и землеустройству и Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
Генеральные планы других городов и поселков, генеральные планы функциональных территорий согласовываются районными исполнительными органами, областными организациями экологии и биоресурсов, здравоохранения, внутренних дел, земельных отношений и землеустройства, архитектуры и градостроительства.

2.9. Қала құрылысы жобасын әзiрлеу кезiнде жер учаскелерiн беруге және жобалау объектiсi болып табылатын аумақта құрылыс салуды қайта құруға байланысты мәселелердiң бәрi тиiстi қала құрылысы жобасын әзiрлеушiмен мiндеттi түрде келiсуге жатады.
2.10. Қала құрылысы жобасын әзiрлеушi бекiтiлген қала құрылысы жобаларының бұрнағы сатыдағы жобалық шешiмiн ескеруге мiндеттi.
2.11. Қала құрылысы жобасы мiндеттi түрде келiсiлетiн мемлекеттiк органдар мен мекемелер тiзбесi осы Тәртiппен анықталады.
Басқа ұйымдармен келiсу қажеттiгiн әрбiр нақты жағдайда тапсырыс берушi анықтайды.
2.12. Қала құрылысы жобасын келiсудi және оны бекiту барысында қорғауды тапсырыс берушiнiң жәрдемi арқылы жобаны әзiрлеушi жүзеге асырады.
2.13. Қала құрылысы жобасын әзiрлеу барысында жергiлiктi атқарушы органдар тапсырыс берушiмен (немесе жобалаушымен) бiрлесiп, оны жұртшылықтың талқылауын ұйымдастырады және халықты қабылданатын жобалық шешiмдер туралы хабарландырады.
2.14. Қала құрылысы жобасы (қоныстандырудың бас және аймақтық схемаларынан басқасы) жiберiлетiн ұйым оларды бiр айлық мерзiмде келiседi. Аталған мерзiмде тұжырым берiлмеген ретте қала құрылысы жобасы келiсiлдi деп есептеледi.
Қала құрылысы жобаларының сараптамасын жүзеге асырушы органдар 45 күн iшiнде тұжырым бередi.
3. ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ ЖОБАЛАРЫН КЕЛIСУ ЖӘНЕ САРАПТАМАСЫН
ЖҮРГIЗУ
3.1. Қазақстан Республикасының өндiргiш күштерiн қоныстандыру мен iрi емдеу-сауықтыру, рекреациялық және басқа аумақтарды орналастыру және аумақтық ұйымдастырудың аймақтық схемалары Денсаулық сақтау министрлiгiне, Экология және биоресурстар министрлiгiне, Экономика министрлiгiне, ал аталған жобалардың негiзгi қағидалары облыстық атқарушы органдарға қарап, келiсуге берiледi.
3.2. Облыстарды аудандық жоспарлау схемалары облыстық жергiлiктi атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiмен, Денсаулық сақтау министрлiгiмен, Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiмен мiндеттi түрде келiсуге жатады.
3.3. Әкiмшiлiк аудандарды аудандық жоспарлау жобалары аудандық, облыстық экология және биоресурстар, денсаулық сақтау, жер қатынастары және жерге орналастыру, сәулет және қала құрылысы органдарымен келiсуге жатады.
3.4. Республикалық бағыныстағы қалалардың, облыстық орталықтардың, сондай-ақ тарихи қалалар мен республикалық мәнi бар курортты қалалардың бас жоспарлары қалалық және облыстық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар, Денсаулық сақтау, Мәдениет, Iшкi iстер (өрттен сақтандыру мен жүрiс қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге байланысты мәселелер бойынша) министрлiктермен, Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетпен, Құрылыс тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiмен келiсiледi.
Басқа қалалар мен кенттердiң бас жоспарлары, функциональды аумақтардың бас жоспарлары аудандық атқарушы органдармен, облыстық экология және биоресурстар, денсаулық сақтау, iшкi iстер, жер қатынастары және жерге орналастыру, сәулет және қала құрылысы ұйымдарымен келiсiледi.

3.5. Генеральные планы населенных пунктов, расположенные на площадях залегания месторождений полезных ископаемых, подлежат согласованию с органами государственного горного надзора.
3.6. Генеральные планы сельских населенных пунктов согласовываются аульными (сельскими) исполнительными органами; районными организациями экологии и биоресурсов, санитарно-эпидемиологического и пожарного надзора, земельных отношений и землеустройства, архитектуры и градостроительства с рассмотрением на градостроительном Совете.
3.7. Генеральные планы населенных пунктов, расположенные в зонах с сейсмичностью 7 баллов и более, дополнительно согласовываются с Минстроем Республики Казахстан.
3.8. Проекты детальной планировки городских территорий согласовываются городскими и областными органами санитарно-эпидемиологического и пожарного надзора, архитектуры и градостроительства.
3.9.Проекты детальной планировки территории поселков и сельских населенных пунктов согласовываются поселковыми и аульными (сельскими) исполнительными органами, районными организациями санитарно-эпидемиологического и пожарного надзора, архитектуры и градостроительства, службой ГАИ, а также областными органами архитектуры и градостроительств после рассмотрения на областном градостроительном Совете.
3.10. Проекты застройки согласовываются с местными органами санитарно-эпидемиологического и пожарного надзора, архитектуры и градостроительства, другими заинтересованными организациями.
3.11. Градостроительные проекты на территориях, имеющих памятники истории, археологии, градостроительства и архитектуры республиканского значения, подлежат согласованию с Министерством культуры Республики Казахстан и республиканским обществом охраны памятников истории и культуры.
3.12. Государственную комплексную экспертизу генеральной и региональных схем расселения и территориальной организации, схем районной планировки областей, генеральных планов городов республиканского подчинения, областных центров, а также исторических городов и городов-курортов республиканского значения осуществляет Совет государственной комплексной градостроительной экспертизы Министерства строительства, жилья и застройки территории Республики Казахстан.
Положение о порядке работы и персональный состав Совета государственной комплексной градостроительной экспертизы утверждается Минстроем Республики Казахстан.
3.13. Специальную экспертизу проектов районной планировки проводят:
- областные управления экологии и биоресурсов по вопросам охраны окружающей среды и рационального природопользования;
- областной Комитет строительства жилья и застройки территорий по вопросам планировочной организации территории.

3.5. Пайдалы қазбалар қойнаулары жатқан алаңдарда орналасқан елдi мекендердiң бас жоспарлары мемлекеттiк кен қадағалау органдарымен келiсуге жатады.
3.6. Ауылдық елдi мекендердiң бас жоспарлары ауылдық (селолық) атқарушы органдармен, аудандық экология және биоресурстар, санитариялық-эпидемиологиялық және өрттен сақтандыруды қадағалау, жер қатынастары және жерге орналастыру, сәулет және қала құрылысы ұйымдарымен келiсiлiп, қала құрылысы кеңесiнде қаралады.
3.7. Зiлзалалдығы 7 балдық және одан жоғары аумақтарда орналасқан елдi мекендердiң бас жоспарлары Қазақстан Республикасының Құрылысминiмен қосымша келiсiледi.
3.8. Қалалық аумақтарды нақтылы жоспарлау жобалары қалалық және облыстық санитариялық-эпидемиологиялық және өрттен сақтандыруды қадағалау, сәулет және қала құрылысы органдарымен келiсiледi.
3.9. Кенттер мен ауылдық елдi мекендердi нақтылы жоспарлау жобалары кенттiк және ауылдық (селолық) атқарушы органдармен, аудандық санитариялық-эпидемиологиялық және өрттен сақтандыруды қадағалау, сәулет және қала құрылысы ұйымдарымен, МАИ қызметтерiмен, сондай-ақ облыстық қала құрылысы кеңесiнде қаралғаннан кейiн облыстық сәулет және қала құрылысы органдарымен келiсiледi.
3.10. Құрылыс салу жобалары жергiлiктi санитариялық-эпидемиологиялық және өрттен сақтандыруды қадағалау, сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органдарымен, басқа мүдделi ұйымдармен келiсiледi.
3.11. Республикалық мәнi бар тарих, археология, қала құрылысы және сәулет ескерткiштерi орналасқан аумақтардағы қала құрылысы жобалары Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiмен және республикалық тарих пен мәдениет ескерткiштерiн қорғау қоғамымен келiсiлуге тиiс.
3.12. Қоныстандыру мен аумақтық ұйымдастырудың бас және аймақтық схемаларының, облыстарды аудандық жоспарлау схемаларының, республикалық бағыныстағы қалалардың бас жоспарларының, сондай-ақ тарихи қалалар мен республикалық мәнi бар курорттық қалалардың бас жоспарларының мемлекеттiк кешендi сараптамасын Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң мемлекеттiк кешендi қала құрылысы сараптамасы кеңесi жүзеге асырады.
Мемлекеттiк кешендi қала құрылысы сараптамасы кеңесiнiң жұмыс тәртiбi мен адам құрамы туралы ереженi Қазақстан Республикасының Құрылысминi бекiтедi.
3.13. Аудандық жоспарлау жобаларының арнаулы сараптамасын:
- облыстық экология және биоресурстар басқармасы айналадағы ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану мәселелерi бойынша;
- облыстық құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу комитетi аумақты жоспарлы ұйымдастыру мәселелерi бойынша жүргiзедi.

3.14. Комплексную экспертизу генеральных планов других населенных пунктов и проектов детальной планировки проводят местные органы архитектуры и градостроительства с привлечением в установленном порядке специалистов заинтересованных организаций.
3.15. Комплексную экспертизу проектов застройки осуществляют органы государственной вневедомственной экспертизы проектов.
4. Утверждение градостроительных проектов
4.1. Схемы районной планировки областей утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению областных представительных органов.
4.2. Проекты районной планировки административных районов утверждаются областными представительными органами. На утверждение проекты представляются районными исполнительными органами.
4.3. Генеральные планы городов республиканского подчинения областных центров, утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан, по представлению областных, Алматинского и Ленинского городских представительных органов.
Генеральные планы городов-курортов республиканского значения утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Минстроя Республики Казахстан.
Генеральные планы других городов и поселков, отдельных их функциональных территорий, утверждаются областными представительными органами по представлению городских и районных исполнительных органов.
4.4. Генеральные планы сельских населенных пунктов утверждаются районными представительными органами по представлению районных исполнительных органов.
4.5. Проекты детальной планировки городских территорий утверждаются городскими исполнительными органами.
Проекты детальной планировки территорий поселков и сельских населенных пунктов, проекты застройки утверждаются районными исполнительными органами.

3.14. Басқа елдi мекендердiң бас жоспарлары мен нақтылы жоспарлау жобаларының кешендi сараптамасын белгiленген тәртiпте мүдделi ұйымдар мамандарын тарту арқылы жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдары жүргiзедi.
3.15. Құрылыс салу жобаларының кешендi сараптамасын жобалардың мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптамасы органдары жүзеге асырады.
4. ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ ЖОБАЛАРЫН БЕКIТУ
4.1. Облыстарды аудандық жоспарлау схемаларын облыстық өкiлдi органдардың ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
4.2. Әкiмшiлiк аудандарды аудандық жоспарлау жобаларын облыстық өкiлдi органдар бекiтедi. Аудандық атқарушы органдар жобаларды бекiтуге бередi.
4.3. Республикалық бағыныстағы қалалардың, облыстық орталықтардың бас жоспарларын облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдардың ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
Республикалық мәнi бар курорттық қалалардың бас жоспарларын Қазақстан Республикасы Құрылысминiнiң ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
Басқа қалалар мен кенттердiң, олардың жекелеген функциональды аумақтарының бас жоспарларын қалалық және аудандық атқарушы органдардың ұсынымы бойынша облыстық өкiлдi органдар бекiтедi.
4.4. Ауылдық елдi мекендердiң бас жоспарларын аудандық атқарушы органдардың ұсынымы бойынша аудандық өкiлдi органдар бекiтедi.
4.5. Қалалық аумақтарды нақтылы жоспарлау жобаларын қалалық атқарушы органдар бекiтедi.
Кенттер мен ауылдық елдi мекендер аумақтарын нақтылы жоспарлау жобаларын, құрылыс салу жобаларын аудандық атқарушы органдар бекiтедi.