Инструкция о порядке рассмотрения предложений, заявлений, жалоб и организации приема граждан в органах, учебных заведениях, учреждениях, организациях и на предприятиях МВД Республики Казахстан
Инструкция, утвержденная приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 декабря 1994 г. N 319. Зарегистрированa в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.05.1995 г. N 65. Утратил силу - приказом И.о. министра внутренних дел РК от 25.12.2004г. N 713
Извлечение из приказа И.о. министра внутренних дел РК
от 25.12.2004г. N 713
"В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие законодательству Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан:
от 14 декабря 1994 г. N 319 "Инструкция о порядке рассмотрения предложений, заявлений, жалоб и организации приема граждан в органах, учебных заведениях, учреждениях, организациях и на предприятиях МВД Республики Казахстан" ...
И.о. министра
генерал-майор полиции".
--------------------------------------------------------------------
Об утверждении
Инструкции о порядке
рассмотрения предложений,
заявлений, жалоб и организации
приема граждан в органах, учебных
заведениях, учреждениях, организациях
и на предприятиях МВД Республики Казахстан
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан N 1952 от 26 октября 1994 года "О порядке рассмотрения предложений, заявлений и жалоб граждан" и в целях совершенствования работы с письмами и организации приема граждан в органах, учебных заведениях, учреждениях, организациях и на предприятиях МВД Республики Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке рассмотрения предложений, заявлений, жалоб и организации приема граждан в органах, учебных заведениях, учреждениях, организациях и на предприятиях МВД Республики Казахстан (приложение N 1).
2. Начальникам главных управлений, управлений и самостоятельных отделов МВД Республики Казахстан, УВД областей и на транспорте, ГУВД г.Алматы и УВД г.Ленинска, горрайорганов внутренних дел и учебных заведений, руководителям учреждений, организаций и предприятий МВД Республики Казахстан:
2.1. Организовать изучение Инструкции всем оперативно-начальствующим составом, работниками секретариатов (канцелярий) и другими лицами, занимающимися рассмотрением писем и приемом граждан. Обеспечить безусловное выполнение содержащихся в Инструкции требований.
2.2. Принять необходимые меры к дальнейшему улучшению работы с письмами и приему граждан, обратив особое внимание на закрепление, распространение и развитие положительного опыта этой работы.

Қазақстан Республикасы IIМ-нiң органдарында, оқу орындарында, мекемелерiнде, ұйымдарында және кәсiпорындарында ұсыныстарды, арыздарды, шағымдарды қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы нұсқауды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Iшкi Iстер Министрлiгiнің 1994 жылғы 14 желтоқсандағы N 319 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 23 мамырда тіркелді. Тіркеу N 65. Күші жойылды - ҚР Iшкi Iстер Министрлiгiнің 2004 жылғы 25 желтоқсандағы N 713 Бұйрығымен.
----------------Бұйрықтан үзінді----------------------
Ведомстволық нормативтiк құқықтық актiлердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестендiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң мынадай:
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1995 жылғы 23 мамырда N 65 болып тiркелген "Қазақстан Республикасы ІІМ-нiң органдарында, оқу орындарында, мекемелерiнде, ұйымдарында және кәсіпорындарында ұсыныстарды, арыздарды, шағымдарды қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1994 жылғы 14 желтоқсандағы N 319...
Министрдiң міндетін атқарушы
полиция генерал-лейтенанты
__________________________________
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы қазанның 26-ындағы "Азаматтардың ұсыныстарын, өтiнiштерi мен шағымдарын қараудың тәртiбi туралы" N 1952 жарлығына сәйкес және Қазақстан Республикасы IIМ-нiң органдарында, оқу орындарында, мекемелерiнде, ұйымдарында және кәсiпорындарында хаттармен жұмысты, азаматтарды қабылдауды ұйымдастыруды жетiлдiру мақсатында,
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы IIМ органдарында, оқу орындарында, мекемелерiнде, ұйымдарында және кәсiпорындарында ұсыныстарды, арыздарды, шағымдарды қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы ұсынылған нұсқау бекiтiлсiн (N 1 қосымша).
2. Қазақстан Республикасы IIМ-нiң Бас басқармаларының, басқармалары мен дербес бөлiмдерiнiң, облыстардың, транспорттағы iшкi iстер басқармаларының, Алматы қалалық IIББ мен Ленинск қалалық IIБ, қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының және оқу орындарының бастықтары, Қазақстан Республикасы IIМ мекемелерiнiң, ұйымдарының және кәсiпорындарының басшыларын;
2.1. Барлық жедел-басшылық құраммен, секретариат (кеңсе) қызметкерлерiмен және басқа да хаттарды қараумен және азаматтарды қабылдаумен айналысатын басқа адамдармен нұсқауды оқып үйренудi ұйымдастырсын. Нұсқаудағы талаптарды сөзсiз орындауды қамтамасыз етсiн.
2.2. Бұл жұмыстағы оңды тәжірибелердi орнықтыруға, таратуға және дамытуға ерекше назар аудара отырып, хаттармен жұмысты және азаматтарды қабылдауды одан әрi жақсартуға қажеттi шаралар белгiлесiн.

2.3. Ежеквартально представлять отчеты о состоянии работы по данному вопросу в Секретариат-управление МВД Республики Казахстан до 5 числа следующего за отчетным кварталом месяца.
3. Считать утратившим силу приказ МВД Республики Казахстан от 15 октября 1992 года N 308.
4. Контроль за выполнением настоящего приказа и требований утвержденной Инструкции возложить на Секретариат-управление МВД РК (Лапшин Е.Н.).
Министр
генерал-лейтенант
Приложение
к приказу МВД Республики
Казахстан
от 14 декабря 1994 г. N 319
И Н С Т Р У К Ц И Я
о порядке рассмотрения предложений, заявлений,
жалоб и организации приема граждан в органах,
учебных заведениях, учреждениях, организациях и на
предприятиях МВД Республики Казахстан
1. Общие положения
1.1. Рассмотрение предложений, заявлений, жалоб<*> и прием граждан являются одной из форм укрепления и расширения связи органов внутренних дел<**> с населением. Во всей этой работе должны соблюдаться высокая культура, внимательное, уважительное отношение к гражданам. Информацию, содержащуюся в письменных и устных обращениях граждан, необходимо использовать для дальнейшего укрепления законности и правопорядка. совершенствования деятельности органов внутренних дел.
Персональную ответственность за организацию и состояние работы с письмами, приема граждан в органах внутренних дел несут их руководители.
<*> Сноска.Предложения, заявления и жалобы в дальнейшем будут
именоваться письмами, если иное не будет оговоренно
специально.
<**>Для краткости органами внутренних дел именуются также
учебные заведения, учреждения, организации и предприятия
МВД Республики Казахстан, если иное не будет оговорено
специально.
1.2. При рассмотрении и разрешении писем и организации приема граждан необходимо руководствоваться Конституцией Республики Казахстан, Указом Президента РК N 1952 от 26 октября 1994 г. "О порядке рассмотрения предложений, заявлений и жалоб граждан", другими нормативными актами Республики Казахстан, настоящей Инструкцией.
1.3. Действие настоящей Инструкции не распространяется на порядок рассмотрения предложений, заявлений и жалоб граждан, установленный уголовно-процессуальным, гражданско-процессуальным законодательством об административных правонарушениях и другими нормативными актами Республики Казахстан.
1.4. Порядок подачи жалоб, заявлений осужденными, содержащимися в исправительно-трудовых учреждениях, направления их адресатам и объявления заявителям ответов о результатах рассмотрения, регулируется Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан, а также Правилами внутреннего распорядка ИТУ.

2.3. Қазақстан Республикасы IIМ Секретариат-басқармасына осы мәселе бойынша жұмыс күйi туралы есептi тоқсан сайын есеп беру тоқсанынан кейiнгi айдың 5-шi күнiне дейiн ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы IIМ 1992 жылғы қазанның 15-iндегi N 308 бұйрығының күшi жойылды деп есептелсiн.
4. Осы бұйрық пен бекiтiлген Нұсқау талаптары орындалуына бақылау Қазақстан Республикасы IIМ Секретариат-басқармасына (Лапшин Е.Н.) жүктелсiн.
Министр
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы IIМ
1994 жылғы желтоқсанның " "
N _____ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы IIМ-нiң органдарында,
оқу орындарында, ұйымдарында мекемелерiнде
және кәсiпорындарында ұсыныстарды, арыздарды,
шағымдарды қарау және азаматтарды қабылдауды
ұйымдастыру тәртiбi туралы
НҰСҚАУ
1. Жалпы ережелер
1.1. Ұсыныстарды, арыздарды, шағымдарды<*> қарау және азаматтарды қабылдау iшкi iстер органдарының<**> халықпен байланысын нығайту және кеңейту нысандарының бiрi болып табылады. Бұл жұмыста жоғары мәдениеттiлiк, адамдарға ықыласты, сыйлы қатыныс сақталуы тиiс. Азаматтардың жазбаша және ауызша тiлектерiндегi хабарлар заңдылық пен құқық тәртiбiн одан әрi нығайту, iшкi iстер органдарының қызметiн жетiлдiру үшiн пайдалану қажет.
<*>Егер арнаулы түрде басқаша түсiндiрiлмесе, ұсыныстар,
арыздар мен шағымдар бұдан әрi хаттар деп аталады.
<**>Егер арнаулы түрде басқаша түсiндiрiлмесе, Қазақстан
Республикасы IIМ-нiң оқу орындары, мекемелерi, ұйымдары
және кәсiпорындары да ықшамдық үшiн iшкi iстер органдары
деп аталады.
Iшкi iстер органдарында хаттармен жұмыс iстеудi, азаматтарды қабылдау ды ұйымдастыру үшiн және оның жай-күйiне олардың басшылары жеке жауап бередi.
1.2. Хаттарды қарап, шешiмiн табу кезiнде және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыруда Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы қазанның 26-ындағы "Азаматтардың ұсыныстарын, өтiнiштерi мен шағымдарын қараудың тәртiбi туралы" N 1952 Жарлығын, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк актiлерiн, осы Нұсқауды басшылыққа алу қажет.
1.3. Қазақстан Республикасының қылмыстық-iс жүргiзу, азаматтық-iс жүргiзу заңдарымен, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңдарымен және басқа нормативтiк актiлерiмен анықталған азаматтардың ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын қарау тәртiбiне осы Нұсқаудың күшi таралмайды.
1.4. Еңбекпен түзеу мекемелерiндегi сотталғандардың шағымдану, арыздану тәртiбi, оларды тиiстi жерлерге жiберу және қаралу нәтижесi туралы жауапты арызданушыларға хабарлау Қазақстан Республикасының Қылмыстық атқару кодексiмен, сондай-ақ еңбекпен түзеу мекемесiнiң iшкi тәртiп Ережелерiмен реттеледi.

2. Учет и рассмотрение писем
2.1. Все поступившие письма граждан, работников органов внутренних дел должны быть зарегистрированы в секретариате (канцелярии) в день их поступления. На свободном от текста месте первой страницы письма ставится оттиск штампа органа внутренних дел, указывается дата поступления и регистрационный номер.
Регистрационный номер может быть дополнен другими обозначениями, обеспечивающими систематизацию, поиск, анализ и сохранность писем, например, начальной буквой фамилии автора письма (Е-17), кодом службы (#/12) и т.п.
Конверты, в которых поступили письма, сохраняются в течение всего периода их разрешения, после чего уничтожаются.
2.2. Учет писем производится по карточкам, в которых ведутся записи о их движении и результатах разрешения (приложение N 1)<*>. Карточки размещаются в картотеке по алфавиту. В органах внутренних дел, в которые поступает небольшое количество писем, разрешается учет их вести в журнале (приложение N 2).
<*> Сноска. В органах внутренних дел, где учет писем осуществляется с применением ЭВМ, в карточку учету разрешается вносить дополнительные реквизиты, изменять их расположения. При этом должны сохраняться данные предусмотренные карточкой учета.
2.3. Повторные письма регистрируются также, как и первичные. В правом верхнем углу карточки (журнале) делается отметка "повторно". На свободном от текста места первой страницы письма проставляется штамп "повторно".
2.4. Повторным считаются письма, поступившие от одного и того же лица по одному и тому же вопросу, в которых:
2.4.1. Обжалуется решение, принятое по предыдущему письму, поступившему в данный орган внутренних дел.
2.4.2. Сообщается о несвоевременном разрешении предыдущего письма, если со времени его поступления истек установленный законодательством срок рассмотрения.
2.4.3. Указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего письма.
2.5. Повторные обращения, ранее проверявшиеся, и по которым в органах имеются исчерпывающие материалы проверок, с согласия руководства дополнительной проверке не подлежат, о чем в пятидневный срок сообщается заявителю.
2.6. Письменные заявления, в которых не указаны фамилия, имя, отчество, данные о месте жительства, работы или учебы, признаются анонимными и рассмотрению не подлежат, кроме сведений, представляющий оперативный интерес (по решению руководства органа внутренних дел).
2.7. Письма одного и того же лица по одному и тому же вопросу, направленные нескольким адресатам, которыми они пересланы для разрешения в орган внутренних дел, рассматриваются, как самостоятельные письма и не должны учитываться как повторные.

2. Хаттарға есеп жүргiзу және қарау
2.1. Азаматтардан, iшкi iстер органдарының қызметкерлерiнен түскен барлық хаттар сол келiп түскен күнi секретариатта (кеңседе) тiркелуi тиiс. Хаттың бiрiншi бетiндегi бос жерiне iшкi iстер органының бұрыштама мөрi соғылып, келiп түскен күнi мен тiркеу нөмiрi көрсетiледi.
Тiркеу нөмiрi хаттарды жүйелеудi, iздестiрудi, талдауды және сақтауды қамтамасыз ететiн басқа да белгiлермен, мысалы, хат авторы фамилиясының бастапқы әрпiмен (Е-17), қызметтiң кодымен (3/12) және т.б. толықтырылуы мүмкiн.
Хаттардың конверттерi олардың шешiмi табылғанға дейiнгi кезең бойы сақталады, содан кейiн жойылады.
2.2. Хаттарға карточкалар бойынша есеп жүргiзiледi, оларда хаттың қозғалысы мен шешiмiн табу нәтижелерi туралы жазулар жазылады (N 1 қосымша).<*> Карточкалар картотекаға алфавит бойынша орналастырылады. Хаттар шағын мөлшерде келiп түсетiн iшкi iстер органдарында оларға журнал бойынша есеп жүргiзуге рұқсат етiледi (N 2 қосымша).
<*> Хаттарға электронды-есептеу машиналарын қолдану арқылы
есеп жүргiзiлетiн iшкi iстер органдарында есеп
карточкасына қосымша реквизиттер енгiзуге рұқсат етiледi.
Бұл ретте есеп карточкасымен көзделген деректер сақталуы
керек.
2.3. Қайталанған хаттар алғашқы хат сияқты тiркеледi. Карточканың оң жақ жоғарғы бұрышына (журналға) "қайталанған" деген белгi қойылады. Хаттың бiрiншi бетiндегi бос жерiне "қайталанған" деген төрткiл мөр соғылады.
2.4. Бiр адамнан және бiр мәселе бойынша келiп түскен және оларда:
2.4.1. Аталған iшкi iстер органына түскен алғашқы хат бойынша қабылданған шешiмге шағым айтылған.
2.4.2. Алғашқы хаттың, егер ол келiп түскен уақыттан берi заңмен көзделген қарау мерзiмi етiп кеткен болса, дер кезiнде шешiлмегенi туралы хабарланған.
2.4.3. Алғашқы хатты қарау және шешiмiн табу кезiнде жiберiлген басқа кемшiлiктер көрсетiлген хаттар қайталанған хаттар деп саналады.
2.5. Бұрын тексерiлген және солар бойынша органдарда тексерудiң егжей-тегжейлi материалдары бар қайталаған өтiнiштер басшылықтың келiсiм бойынша қосымша тексерiлмейдi, бұл туралы арыз иесiне бес күндiк мерзiмде хабарланады.
2.6. Фамилиясы, аты, әкесiнiң аты жазылмаған, тұратын жерi, жұмыс немесе оқу орны туралы деректер көрсетiлмеген жазбаша арыздар домалақ арыз деп танылады және қаралмайды, тек оперативтiк мәнi бар мәлiметтерден басқасы (iшкi iстер органы басшылығының шешiмi бойынша).
2.7. Бiр адамның бiр мәселе бойынша бiрнеше орындарға жiберiлген және олар оны шешiмiн табу үшiн iшкi iстер органына бағыттаған хаттары дербес хаттар ретiнде қаралады және қайталанған хаттар ретiнде есептелмеуi керек.

2.8. Зарегистрированные письма незамедлительно передаются на рассмотрение, как правило, руководителям органа внутренних дел, которые обязаны определить порядок и срок и их разрешения, дать по каждому из них письменные указания исполнителям. На тексте писем не следует учинять никаких надписей (резолюций, указаний и т.п.).
2.9. Не допускается направление жалоб граждан для разрешения тем органам или должностным лицам, действия которых обжалуются.
2.10.По каждому письму не позднее чем в пятидневный срок должно быть принято одно из следующих решений: о принятии к своему производству; передаче на разрешение в подчиненный или другой орган внутренних дел; направлений по принадлежности в другое ведомство, если вопросы, поднятые в письме, не входят в компетенцию органов внутренних дел; приобщении к ранее поступившему письму. О направлении письма в другой орган внутренних дел или другое ведомство сообщается заявителю.
2.11. В случаях, когда в письме наряду с вопросами, относящимися к компетенции органов внутренних дел, поднимаются вопросы. подлежащие разрешению в других ведомствах, не позднее пятидневного срока в соответствующее ведомство направляется копия письма или выписка из него, о чем извещается заявителю.
2.12. На письмо, взятое на контроль, заполняется контрольная карточка в двух экземплярах, одна из которых помещается в контрольную карточку, а другая - передается вместе с письмом исполнителю (приложение N 3).
2.13. Вся переписка по письмам ведется за номерами, присвоенными им при регистрации. Ответы на письма граждан направляются на бланках органа внутренних дел.
2.14. После окончания проверки и фактического исполнения принятого решения письмо вместе с перепиской возвращается в секретариат (канцелярию) органа внутренних дел с надписью "В дело" и подписью руководителя органа, принявшего это решение.
2.15. Документы в делах располагаются в хронологическом или алфавитном порядке. Каждое письмо и все документы, относящиеся к его рассмотрению и разрешению, составляют в деле самостоятельную группу. В случае получения повторного письма или появления дополнительных документов они подшиваются к данной группе документов. При формировании дел проверяется правильность направления документов в дело, их полнота (комплектность). Неразрешенные письма, а также неправильно оформленные документы подшивать в дела запрещается.
2.16. Документы и переписка по письмам граждан во всех органах внутренних дел учитываются и хранятся в секретариатах (канцеляриях) отдельно от других документов. Запрещается формирование и хранение дел у исполнителей.

2.8. Тiркелген хаттар, әдетте, дереу iшкi iстер органы басшыларының қарауына жiберiледi, олар оның шешiмiн табу тәртiбi мен мерзiмiн анықтауға, әр хат бойынша орындаушыларға жазбаша өкiмдер беруге мiндеттi. Хаттардың тексiнде ешқандай жазу (қарарлар, нұсқаулар және т.с.с.) жазылмайды.
2.9. Азаматтардың шағымдарын шешiмiн табу үшiн iс-әрекеттерiне шағым айтылып отырған органдарға немесе лауазымды адамдарға жiберуге рұқсат етiлмейдi.
2.10. Әрбiр хат бойынша бес күндiк мерзiмнен кешiктiрiлмей төмендегiдей шешiмдердiң бiреуi қабылдануы керек: өзiнiң қарауына қалдыру туралы; бағынышты немесе басқа iшкi iстер органына шешiмiн табуға жiберу жөнiнде; егер хатта көтерiлген мәселелер iшкi iстер органдарының құзырына жатпайтын болса, онда басқа тиiстi ведомствоға жiберу туралы; бұрын келiп түскен хатқа қосып тiркеу туралы. Хаттың басқа iшкi iстер органына немесе басқа ведомствоға жiберiлгенi туралы арыз иесiне хабарланады.
2.11. Хатта iшкi iстер органдарының құзырына қатысты мәселелермен қатар басқа ведомстволарда шешiлуге тиiстi мәселелер көтерiлген болса, бес күндiк мерзiмнен кешiктiрiлмей тиiстi ведомствоға хаттың көшiрмесi немесе одан үзiндi жiберiледi, бұл туралы арыз иесiне хабарланады.
2.12. Бақылауға алынған хатқа екi данада бақылау карточкасы толтырылады, оның бiреуi бақылау картотекасына салынады, ол екiншiсi хатпен бiрге орындаушыға берiледi (N 3 қосымша).
2.13. Хаттар бойынша барлық хат алмасулар оларға тiркеу кезiнде қойылған нөмiрлерiмен жүргiзiледi. Азаматтардың хаттарына жауап iшкi iстер органының бланкiсiмен жiберiледi.
2.14. Тексеру аяқталып, қабылданған шешiм нақты орындалғаннан кейiн хат барлық жазысқан хаттармен бiрге iшкi iстер органының секретариатына (кеңсесiне) қайтарылады және оған "Iске" деген белгi соғылып әрi осындай шешiм қабылдаған органның басшысы қол қояды.
2.15. Iстегi құжаттар хронологиялық немесе алфавиттiк тәртiппен орналастырылады. Әрбiр хат және оны қарап, шешiмiн табуға қатысты барлық құжаттар iсте жеке топты құрайды. Хат қайталанған жағдайда немесе қосымша құжаттар пайда болса олар құжаттардың осы тобына тiгiледi, iстердi реттеу кезiнде құжаттардың iске дұрыс жiберiлуi, олардың толықтығы (жиынтығы) тексерiледi. Шешiмi табылмаған хаттарды, сондай-ақ дұрыс ресiделмеген құжаттарды iске тiгуге тыйым салынады.
2.16. Азаматтардың хаттары бойынша құжаттар мен хат алу сулар барлық iшкi iстер органдарында секретариатта (кеңседе) басқа құжаттардан жеке есепке алынады және сақталады. Iстердi орындаушының құруына және сақтауына тыйым салынады.

3. Разрешение писем граждан
3.1. Лица руководящего состава органов внутренних дел при рассмотрении писем обязаны внимательно разбираться в их существе, в случае необходимости истребовать нужные документы, в порядке и на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан, направлять работников на места для проверки изложенных в письмах обстоятельств, принимать другие меры для объективного разрешения поставленных авторами писем вопросов, выявлении и устранении причин и условий, порождающих жалобы.
3.2. Для проверки писем могут привлекаться представители общественности.
3.3. По результатам проверки письма составляется справка, которая должна содержать объективный анализ собранных материалов.Если при проверке выявлены нарушения интересов граждан, недостатки и упущения в деятельности органов внутренних дел, злоупотребления служебным положением, в справке должно быть указано, какие конкретно приняты меры по восстановлению нарушенных прав и интересов граждан, устранению недостатков и упущений и в отношении виновных лиц. Справка подписывается лицом, производившим проверку и утверждается руководством МВД, УВД, УВДТ, ГУВД, учебного заведения, горрайлиноргана внутренних дел.
3.4. Принимаемые по письмам решения должны быть обоснованными. Руководитель органа, признав просьбу (жалобу) подлежащей удовлетворению, обязан обеспечить своевременное и правильное исполнение принятого решения.
3.5. Письма, о результатах разрешения которых необходимо сообщить в в Аппарат Президента, Управление делами Кабинета Министров, Верховный Совет, народным депутатам, берутся на особый контроль и разрешаются в первую очередь. В этих случаях на письмах и карточках проставляется штамп "Особый контроль". Проведение проверок по таким письмам подчиненным органам, как правило, не поручается. Решения по результатам их проверок принимаются руководством органа внутренних дел, в который эти письма поступили. Этим же органом даются ответы в соответствующие инстанции, ведомства и авторам писем за подписью первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности.
3.6. Заявления и жалобы граждан разрешаются в срок до одного месяца со дня поступления в орган внутренних дел, обязанный разрешить вопрос по существу, а не требующие дополнительного изучения и проверки - безотлагательно, но не позднее 15 дней. Руководитель органа внутренних дел может установить сокращенный срок разрешения заявления или жалобы.
В тех случаях, когда для разрешения заявления или жалобы необходимо проведение специальной проверки, истребование дополнительных материалов, либо принятие других мер, сроки могут быть продлены руководителем органа внутренних дел или его заместителем, но не более чем на один месяц, с сообщением об этом лицу, подавшему заявление или жалобу.

3. Азаматтардың хаттарының шешiмiн табу
3.1. Iшкi iстер органдарының басшы құрамындағы адамдар хаттарды қарау кезiнде олардың мәнiне мұқият қарауға, қажет болған жағдайларда Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгiленген тәртiпте және жағдайда қажеттi құжаттарды талап етуге, хаттарда баяндалған жәйттарды тексеру үшiн жергiлiктi жерлерге қызметкерлер жiберуге, хаттардың авторы көтерген мәселелердi объективтi шешу, шағымдарды тудырған себептер мен жағдайларды анықтап, жою үшiн басқа шараларды қолдануға мiндеттi.
3.2. Хаттарды тексеру үшiн жұртшылық өкiлдерi қатыстырылуы мүмкiн.
3.3. Хатты тексеру нәтижелерi бойынша анықтама жазылады, онда жиналған материалдар әдiл талданып көрсетiлуi тиiс. Егер тексеру барысында азаматтардың мүддесiне нұқсан келтiрiлгенi, iшкi iстер органдарының қызметiнде кемшiлiктер мен олқылықтарға, қызмет бабын терiс пайдалануға жол берiлгенi анықталса, онда анықтамада азаматтардың нұқсан келтiрiлген құқықтары мен мүдделерiн қалпына келтiруге, кемшiлiктер мен олқылықтарды жоюға және кiнәлi адамдарға қатысты қандай нақты шаралар қолданылғаны көрсетiлуi тиiс. Анықтамаға тексеру жүргiзген адам қол қояды және IIМ, IIББ, IIБ, КIIБ, оқу орнының, қалалық, аудандық iшкi iстер органының басшылығы бекiтедi.
3.4. Хаттар бойынша қабылданатын шешiмдер негiздi болуы керек. Қанағаттандырылыу тиiс тiлектi (шағымды) мақұлдаған орган басшысы қабылданған шешiмнiң дер кезiнде және дұрыс орындалуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
3.5. Шешiмiн табу нәтижесi туралы Президент Аппаратына, Министрлер Кабинетiнiң Iс басқармасына, Жоғарғы Кеңеске, халық депутаттарына хабарлау қажет хаттар айрықша бақылауға алынады және бiрiншi кезекте шешiледi. Бұл жағдайда хаттарға және карточкаларға "Айрықша бақылау" деген белгi соғылады. Мұндай хаттар бойынша тексеру жүргiзу, әдетте, бағынышты органдарға тапсырылмайды. Оларды тексеру нәтижесi бойынша шешiмдi сол хаттар түскен iшкi iстер органының басшылығы қабылдайды. Тиiстi орындарға, ведомстволарға және хаттардың авторларына жауапты осы орган бередi және бiрiншi басшысы немесе оның мiндетiн атқарушы адам қол қояды.
3.6. Азаматтардың арыздары мен шағымдары мәселенi түбегейлi шешуге мiндеттi iшкi iстер органдарына келiп түскен күнiнен бастап бiр айлық мерзiмде, ал қосымша зерттеудi және тексерудi қажет етпейтiндерi кiдiрiссiз, 15 күннен кешiктiрiлмей шешiледi. Iшкi iстер органының басшысы арызды немесе шағымды шешу үшiн қысқа мерзiм белгiлеуi мүмкiн.
Арыздары немесе шағымдарды шешу үшiн арнаулы тексеру жүргiзу, қосымша материалдар талап ету немесе басқа шаралар қолдану қажет болған жағдайларда, iшкi iстер органының басшысы немесе оны орынбасары қарау мерзiмiн ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол бiр айдан аспауы керек және бұл туралы арыз немесе шағым берген адамға хабарланады.

3.7. Заявление и жалобы сотрудников, а также членов их семей разрешаются в МВД Республики Казахстан в срок до 15 дней со дня их поступления, а во всех других органах внутренних дел - безотлагательно. В случае необходимости сроки разрешения этих писем могут быть продлены в порядке, предусмотренном пунктом 3.6 настоящей Инструкции, но не более чем на 15 дней, с сообщением об этом автору письма.
3.8. В срок до одного месяца рассматриваются поступившие в органы внутренних дел обращения народных депутатов и письма, поданные гражданами в адрес сессии Верховного Совета, а также заявления и жалобы участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, пенсионеров, инвалидов, многодетных семей, военнослужащих и членов их семей. Руководитель органа внутренних дел, в который поступили эти обращения или письма, устанавливает за их рассмотрением контроль и о принятом решении сообщает непосредственно народному депутату или автору письма, а также в адрес сессии Верховного Совета.
3.9. Письма граждан, поступившие из редакций газет, журналов и других средств массовой информации, а также выступления и опубликованные в прессе материалы, связанные с предложениями, заявлениями, жалобами, рассматриваются органами внутренних дел в порядке и сроки, предусмотренные настоящей Инструкцией.
3.10. Срок разрешения писем исчисляется со дня поступления их в органы внутренних дел по день направления заявителям сообщения о результатах разрешения.
3.11. Разрешенными считаются письма, если рассмотрены все поставленные в них вопросы, по ним приняты необходимые меры, даны соответствующие действующему законодательству исчерпывающие ответы на языке обращения:
3.11.1. О полном или частичном удовлетворении просьбы и принятии мер органом внутренних дел по вопросам, отнесенным к его компетенции.
3.11.2. Об отказе в удовлетворении изложенной в письме просьбы или о подтверждении решения, принятого по ранее рассмотренному письму.
3.11.3. О разъяснении порядка разрешения поставленных заявителем вопросов, которые не относятся к компетенции органов внутренних дел.
3.12. Ответы на письма дают руководители органов внутренних дел в письменной форме на языке обращения с указанием принятых по письму мер или доводов отклонения жалобы. По просьбе граждан им разъясняется порядок обжалования принятого решения. В случае устного ответа составляется соответствующая справка, которая приобщается к материалам проверки письма. В карточке учета (журнале) делается отметка о том, что результаты проверки сообщены заявителю в личной беседе.

3.7. Қызметкерлердiң, сондай-ақ олардың от басы мүшелерiнiң арыздары мен шағымдары Қазақстан Республикасы IIМ-де түскен сәттен бастап 15 күнге дейiнгi мерзiмде, ал басқа барлық iшкi iстер органдарында кiдiрусiз шешiледi. Қажет болған жағдайларда осындай хаттарды шешу мерзiмi осы Нұсқаудың 3.6. тармағымен көзделген тәртiпте ұзартылуы мүмкiн, бiрақ ол 15 күннен аспауы керек және бұл туралы хаттың авторына хабарланады.
3.8. Ішкi iстер органдарына келiп түскен халық депутаттарының тiлегi және Жоғарғы Кеңес сессиясының атына жолдаған азаматтардың хаттары, сондай-ақ Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оған теңестiрiлген адамдардың, зейнеткерлердiң, мүгедектердiң, көп балалы отбасылардың, әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң арыздары мен шағымдары бiр айға дейiнгi мерзiмде қаралады. Осы тiлектер немесе хаттар түскен iшкi iстер органының басшысы олардың қаралуына бақылау қояды және қабылданған шешiм туралы тiкелей халық депутатына немесе хат иесiне, сонымен бiрге Жоғарғы Кеңес сессиясының атына хабарлайды.
3.9. Газеттердiң, журналардың редакцияларынан және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарынан келiп түскен азаматтардың хаттарын, сондай-ақ ұсыныстарға, арыздарға, шағымдарға байланысты сөйлеген сөздер мен баспасөзде жарияланған материалдарды iшкi iстер органдары осы Нұсқаумен көзделген тәртiпте және мезгiлде қарайды.
3.10. Хаттың шешiмiн табу мерзiмi олардың iшкi iстер органдарына келiп түскен күнiнен бастап шешiмiн табу нәтижелерi туралы хабарды арыз иесiне жiберген күнге дейiн есептелiнедi.
3.11. Егер хаттарда көтерiлген барлық мәселелер қаралып, олар бойынша қажеттi шаралар қолданылса, өтiнiш жасаған тiлде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес төмендегiдей егжей-тегжейлi жауап берiлген хаттар шешiмi табылған деп саналады:
3.11.1. Iшкi iстер органының өзiнiң құзырына жатқызылған мәселелер бойынша тiлектi толық немесе жартылай қанағаттандыру және шаралар қолдану туралы;
3.11.2. Хатта баяндалған өтiнiштi қанағаттандырудан бас тарту туралы немесе бұрын қаралған хат бойынша қабылданған шешiмдi қуаттау туралы;
3.11.3. Iшкi iстер органдарының құзырына жатпайтын арыз иесi қойған мәселелердi шешу тәртiбiн түсiндiру туралы.
3.12. Хаттарға жауапты iшкi iстер органдарының басшылары хат бойынша қолданылған шараларды немесе шағымды қабыл алмау дәлелдерiн көрсете отырып жазбаша түрде өтiнiш жасаған тiлде бередi. Азаматтардың өтiнiшi бойынша оларға қабылданған шешiмге шағым беру тәртiбi де түсiндiрiледi. Ауызша жауап қайтарылған жағдайда тиiстi анықтама жасалып, ол хатты тексеру материалдарына қоса тiркеледi. Есеп карточкасына (журналға) тексеру нәтижелерi арыз иесiне жеке әңгiме барысында хабарланды деген белгi соғылады.

4. Прием граждан
4.1. Прием граждан
проводится во всех органах внутренних дел МВД Республики Казахстан.<*>
<*>.Сноска Прием осужденных в исправительно-трудовых учреждений проводятся в соответствии с требованиями Правил внутреннего распорядка исправительно-трудовых учреждений.
4.2. Прием граждан проводится руководителями и другими лицами оперативно-начальствующего состава органов внутренних дел, правомочными принимать решения по вопросам, отнесенным к их компетенции.
4.3. В дежурных частях органов внутренних дел граждане принимаются круглосуточно.
4.4. Руководители Министерства внутренних дел Республики Казахстан, областных, городских и транспортных УВД и их заместители проводят личный прием граждан не реже одного раза в месяц.
4.5. Для приема граждан в органах внутренних дел отводятся специальные комнаты (приемные), которые оборудуются необходимым инвентарем и обеспечиваются пособиями согласно перечню (приложению N 4). Доступ в приемные должен быть свободным, без оформления пропусков.
4.6. Участковые инспектора милиции принимают граждан в служебных помещениях на обслуживаемых участках и в общественных пунктах охраны порядка по графику.
4.7. Графики приема посетителей вывешиваются в доступных для обозрения местах в помещениях органов внутренних дел на государственном языке и языке межнационального общения с указанием фамилий лиц руководящего состава, принимающих посетителей и времени приема.
4.8. По желанию посетителей может производиться предварительная запись на прием.
4.9. Прием граждан проводится в порядке очередности. Для ее соблюдения в приемных ведется список. Народные депутаты, участники Великой Отечественной войны, приравненные к ним лица, инвалиды труда, а также лица, награжденные высшими правительственными наградами, беременные женщины, посетители с малолетними детьми принимаются вне очереди.
4.10. В приеме граждан с их согласия могут участвовать на общественных началах юристы, педагоги, журналисты и представители общественных организаций. Лицам, не имеющим непосредственного отношения к приему, запрещается находиться в помещении, где он проводится.
4.11. Лицо, осуществляющее прием, для обеспечения квалифицированного решения поставленных посетителем вопросов может привлекать к их рассмотрению работников соответствующих подразделений органа внутренних дел или получать у них необходимую консультацию.
4.12. Прием иностранцев и лиц без гражданства проводится отдельно от остальных граждан и не менее чем двумя работниками органа внутренних дел.
4.13. Лица, находящиеся в нетрезвом состоянии, на прием не допускаются. Прием таких лиц разрешается лишь в случаях сообщения ими сведений о подготавливаемых или совершенных преступлениях, а также о других событиях, требующих принятия немедленных мер.

4. Азаматтарды қабылдау
4.1. Азаматтарды қабылдау Қазақстан Республикасы IIМ-нiң барлық iшкi iстер органдарында жүргiзiледi<*>.
<*>Еңбекпен түзеу мекемелерiнде сотталғандарды қабылдау
еңбекпен түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп Ережелерiнiң
талаптарына сәйкес жүргiзiледi.
4.2. Азаматтарды iшкi iстер органдарының өз құзырына жататын мәселелер бойынша шешiм қабылдауға құқылы басшылары мен жедел-басшы құрамдағы басқа адамдар қабылдайды.
4.3. Iшкi iстер органдарының кезекшi бөлiмдерiнде азаматтар тәулiк бойы қабылданады.
4.4. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, облыстық, қалалық және көлiктегi IIБ-ның басшылары мен олардың орынбасарлары айына кем дегенде бiр рет азаматтарды жеке қабылдайды.
4.5. Азаматтарды қабылдау үшiн iшкi iстер органдарында арнаулы бөлме (қабылдау бөлмесi) бөлiнедi, ол қажеттi бұйымдармен жабдықталады және тiзбеге сәйкес (N 4 қосымша) құралдармен қамтамасыз етiледi. Қабылдау бөлмесiне рұқсат қағаздарын ресiмдеусiз еркiн жiберiлу керек.
4.6. Милицияның учаскелiк инспекторлары азаматтарды өздерi қызмет көрсететiн учаскелерде қызмет бөлмелерiнде және қоғамдық тәртiп сақтау қостарында кесте бойынша қабылдайды.
4.7. Келушiлердi қабылдау кестесi мемлекеттiк тiлде және ұлтаралық қатынас тiлiнде жазылып келушiлердi қабылдайтын басшы құрамындағы адамдардың фамилиясын және қабылдау уақытын көрсете отырып iшкi iстер органдары жайының көрiнетiн жерiне iлiнiп қойылады.
4.8. Келушiлердiң қалауы бойынша қабылдауға алдын ала жазылуға болады.
4.9. Азаматтарды қабылдау кезек бойынша жүргiзiледi. Оны сақтау үшiн қабылдау бөлмесiнде тiзiм жасалады. Халық депутаттары, Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оларға теңестiрiлген адамдар, еңбек мүгедектерi, сондай-ақ жоғарғы үкiмет наградаларымен наградталған адамдар, екi қабат әйелдер, жас балалы келушiлер кезексiз қабылданады.
4.10. Азаматтарды қабылдауға олардың келiсiмi бойынша қоғамдық негiзде заң қызметкерлерi, педагогтар, журналистер және қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi қатысуы мүмкiн. Қабылдауға тiкелей қатысы жоқ адамдардың қабылдау жүрiп жатқан бөлмеде болуына тыйым салынады.
4.11. Қабылдаушы адам келушiлер қойған мәселелердi бiлiктi шешу үшiн iшкi iстер органының тиiстi бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн қатыстыра алады немесе олардан қажеттi кеңес ала алады.
4.12. Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар басқа азаматтардан жеке қабылданады және iшкi iстер органының кемiнде екi қызметкерiнiң қатысуымен жүргiзiледi.
4.13. Мас күйiндегi адамдар қабылдауға жiберiлмейдi. Мұндай адамдарды дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы, сондай-ақ шұғыл шаралар қолдануды талап ететiн басқа оқиғалар туралы деректердi хабарлаған жағдайда ғана қабылдауға рұқсат етiледi.

4.14. Прием граждан проводится от имени органа внутренних дел. Начинается с предложения посетителю сообщить свою фамилию, имя, отчество, место жительства, работы и изложить сущность вопроса, с которым он обращается. Если с этим вопросом гражданин уже обращался в данный орган, перед началом беседы изучаются имеющиеся материалы.
При необходимости допускается в корректной форме попросить посетителя предъявить документ, удостоверяющий личность. Отсутствие документа не может служить основанием для отказа в приеме.
4.15. Вопросы, с которыми обращаются граждане, по возможности разрешаются в ходе приема.
Лицо, производящее прием, руководствуясь законодательными и иными нормативными актами, в пределах своей компетенции вправе принять одно из следующих решений:
4.15.1. Удовлетворить просьбу, сообщив посетителю порядок и срок исполнения принятого решения.
4.15.2. Отказать в удовлетворении просьбы, разъяснив мотивы отказа и порядок обжалования принятого решения.
4.15.3. Принять письменное заявление, если поставленные посетителем вопросы требуют дополнительного изучения или проверки. Если посетитель по каким-либо причинам не может самостоятельно изложить свою просьбу в письменной форме, оказать ему в этом необходимую помощь.
4.16. Если разрешение вопроса, с которым обратился посетитель, не входит в компетенцию органов внутренних дел, то ведущий прием разъясняет ему, в какое ведомство (организацию или учреждение) следует обратиться, и по возможности оказывает необходимое содействие в этом.
4.17. Поданные на приеме письма учитываются, регистрируются, рассматриваются и разрешаются в соответствии с требованиями, изложенными в разделах 2 и 3 настоящей Инструкции. за их разрешением устанавливается контроль.
4.18. В аппарате МВД Республики Казахстан прием граждан осуществляется в приемной министерства.
В подразделениях министерства, не имеющих приемных, граждане принимаются в рабочее время в служебных кабинетах или специально отведенных комнатах. По согласованию с Секретариат-управлением МВД Республики Казахстан работники этих подразделений могут проводить прием граждан в ее кабинетах.
5. Анализ и обобщение писем, практики
их рассмотрения и приема граждан
5.1. Письменные и устные обращения граждан, содержащиеся в них критические замечания должны систематически анализироваться и обобщаться в целях своевременного выявления причин, порождающих нарушения охраняемых законом прав и интересов граждан, изучения общественного мнения, совершенствования работы органов внутренних дел. Особое внимание должно быть обращено на устранение причин, вызывающих повторные и коллективные жалобы, а также вынуждающих граждан обращаться в Аппарат Президента, Кабинет Министров, Верховный Совет к народным депутатам по вопросам, которые могут и должны разрешаться на местах.

4.14. Азаматтарды қабылдау iшкi iстер органы атынан жүргiзiледi. Қабылдау келушiге өзiнiң аты-жөнiн, тұратын жерiн, жұмыс орнын хабарлауды және оның өтiнiшiнiң мәнiн баяндауды ұсынудан басталады. Егер азамат бұл мәселе бойынша аталған органға бұрын келген болса, әңгiме басталмас бұрын қолда бар материалдар зерттеледi.
Қажет болған жағдайларда келушiден сыпайы түрде жеке басын растайтын құжатын көрсетудi сұрауға болады. Құжаттың жоқтығы қабылдаудан бас тартуға негiз бола алмайды.
4.15. Азаматтар өтiнiш жасаған мәселелер мүмкiндiгiнше қабылдау барысында шешiледi.
Қабылдау жүргiзген адам заңдарды және басқа нормативтiк актiлердi басшылыққа ала отырып өз құзыры шеңберiнде төмендегi шешiмдердiң бiрiн қабылдауға хұқылы:
4.15.1. Келушiге қабылданған шешiмнiң орындалу тәртiбi мен мерзiмiн хабарлай отырып тiлегiн қанағаттандыруға.
4.15.2. Өтiнiшiн қанағаттандырудан бас тартып, бас тарту себебi мен қабылданған шешiмге шағым беру тәртiбiн түсiндiруге.
4.15.3. Келушi қойған мәселелер қосымша зерттеудi және тексерудi қажет ететiн болса, жазбаша өтiнiш қабылдауға. Егер келушi әлде бiр себептермен өзiнiң өтiнiшiн жазбаша түрде дербес баяндап бере алмайтын болса, оған қажеттi көмек көрсетуге.
4.16. Егер келушi өтiнiш жасаған мәселенi шешу iшкi iстер органдарының құзырына жатпайтын болса, онда қабылдаушы адам оған қай ведомствоға (ұйымға немесе мекемеге) бару керек екенiн түсiндiредi және мүмкiндiгiне қарай оған қажеттi көмек көрсетедi.
4.17. Қабылдау кезiнде берiлген хаттар осы Нұсқаудың 2 және 3 бөлiмдерiнде баяндалған талаптарға сәйкес есепке алынады, тiркеледi, қаралады және шешiледi. Олардың шешiлу барысы бақылауға алынады.
4.18. Қазақстан Республикасы IIМ аппаратында азаматтарды қабылдау министрлiктiң қабылдау бөлмесiнде жүргiзiледi.
Министрлiктiң арнаулы қабылдау бөлмесi жоқ бөлiмшелерiнде азаматтар жұмыс уақытында қызмет кабинеттерiнде немесе арнайы бөлiнген бөлмелерде қабылданады. Қазақстан Республикасы IIМ-нiң Секретариат-басқармасымен келiсiм бойынша осы бөлiмшелердiң қызметкерлерi азаматтарды өз кабинеттерiнде қабылдай алады.
5. Хаттарды, оларды қарау және азаматтарды
қабылдау практикасын талдау және қорыту
5.1. Азаматтардың жазбаша және ауызша өтiнiштерi, олардағы сыни ескертулер азаматтардың заңмен қорғалатын құқықтары мен мүдделерiн бұзуды тудыратын себептердi дер кезiнде анықтау, қоғамдық пiкiрдi зерттеу, iшкi iстер органдарының жұмысын жетiлдiру мақсатында жүйелi талданып, қорытындыланып отыруы керек. Қайталанған және ұжымдық шағымдардан туған, сондай-ақ азаматтарды жергiлiктi жерде шешiлуi тиiс мәселелер бойынша Президент Аппаратына, Министрлер Кабинетiне, Жоғарғы Кеңеске және халық депутаттарына арыздануға мәжбүр ететiн себептердi жоюға ерекше назар аударылуы керек.

5.2. По результатам анализа, обобщения составляется справка, обзор или информационное письмо с конкретными предложениями по дальнейшему совершенствованию организации работы с письмами и приема граждан.
5.3. Результаты анализа, обобщения рассматриваются на заседании коллегии, оперативном совещании при руководстве органа внутренних дел или структурного подразделения, используются при проведении проверок в подчиненных органах и подразделениях, разработке мер по улучшению охраны правопорядка и усилению борьбы с правонарушениями, совершенствованию оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел.
6. Контроль за рассмотрением и разрешением писем
и организации приема граждан. Отчетность.
6.1. Руководитель органа внутренних дел осуществляет контроль за работой с письмами и приемом граждан лично, через своих заместителей; руководителей структурных подразделений и секретариат (канцелярию), ежеквартально изучает состояние дел по рассмотрению предложений, заявлений и жалоб граждан, обращая при этом особое внимание на предложения, заявления и жалобы участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, пенсионеров, инвалидов, многодетных семей, а также военнослужащих и членов их семей.
6.2. Руководители подразделений и органов внутренних дел осуществляют непосредственный контроль за соблюдением установленного законодательством и настоящей Инструкцией порядка рассмотрения писем, пресекают преследование авторов обращений, дают принципиальную оценку действиям должностных лиц, нарушающих порядок рассмотрения заявлений и жалоб граждан.
6.3. Исполнители на основе имеющихся у них контрольных карточек и переписки контролируют разрешение писем, направленных в нижестоящие органы (подразделения) внутренних дел. О результатах докладывают соответствующему руководителю.
6.4. При осуществлении контроля обращается внимание на сроки и полноту рассмотрения поставленных вопросов; объективность проверки писем; законность и обоснованность принятых по ним решений; своевременность их исполнения и направления ответов заявителям.
6.5. Контроль устанавливается за разрешением писем, которые заслуживают особого внимания. Кроме писем, указанных в пунктах 3.5,
3.8 настоящей Инструкции, как правило, берется на контроль разрешение писем:
6.5.1. По вопросам борьбы с преступностью и охраны общественного порядка.
6.5.2. О недостатках в работе органов внутренних дел.
6.5.3. О нарушениях законности работниками органов внутренних дел.
6.5.4. О неправильных действиях работников органов внутренних дел, не относящихся к нарушениям законности.

5.2. Талдау, қорыту нәтижесi бойынша азаматтардың хаттар мен жұмыс iстеудi ұйымдастыруды және оларды қабылдауды одан әрi жетiлдiру жөнiндегi нақты ұсыныстар айтылған анықтама, шолу немесе ақпараттық хат жазылады.
5.3. Талдау, қорыту нәтижелерi коллегия мәжiлiстерiнде, iшкi iстер органының немесе құрылымдық бөлiмшенiң басшылығы жанындағы жедел кеңестерде қаралады, бағынышты органдар мен бөлiмшелерде тексеру жүргiзгенде, құқық тәртiбiн қорғауды жақсарту және құқық бұзушылықпен күрестi күшейту, iшкi iстер органдарының жедел қызметiн жетiлдiру жөнiндегi шараларды дайындағанда пайдаланылады.
6. Хаттардың қаралуы мен шешiлуiн және азаматтарды
қабылдаудың ұйымдастырылуын бақылау. Есеп беру
6.1. Iшкi iстер органының басшысы хаттармен жұмыс iстеу және азаматтарды қабылдау барысына жеке өзi, өзiнiң орынбасарлары, құрылымдық бөлiмшелердiң басшылары мен Секретариат (кеңсе) арқылы бақылау жасайды, тоқсан сайын азаматтардың ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын қарау жөнiндегi iстiң күйiн зерттеп бiледi, бұл ретте Ұлы Отан соғысында қатысушылар мен оған теңестiрiлген адамдардың, зейнеткерлердiң, мүгедектердiң, олардың отбасы мүшелерiнiң ұсыныстарына, арыздары мен шағымдарына ерекше назар аударады.
6.2. Iшкi iстер бөлiмшелерi мен органдарының басшылары заңдармен және осы Нұсқаумен белгiленген хаттарды қарау тәртiбiнiң сақталуына тiкелей бақылау жасайды, өтiнiш авторларын қудалауға жол бермейдi, азаматтардың арыздары мен шағымдарын қарау тәртiбiн бұзған лауазымды адамдардың iс-әрекетiне принциптi баға бередi.
6.3. Орындаушылар өздерiнде бар бақылау карточкалары мен хат жазысулар арқылы төменгi iшкi iстер органдарына (бөлiмшелерiне) жiберілген хаттардың шешiлуiн бақылайды. Нәтижелерi туралы тиiстi басшыға баяндайды.
6.4. Бақылау жасау кезiнде қойылған мәселелердiң қаралу мерзiмiне және толығымен қаралуына; хаттардың объективтi тексерiлуiне; олар бойынша қабылданған шешiмдердiң заңдылығы мен негiзiдiлiгiне; олардың дер кезiнде орындалуына және хат иесiне жауаптың жiберiлуiне назар аударылады.
6.5. Ерекше назар аударуды қажет ететiн хаттардың шешiлуiне бақылау қойылады. Осы Нұсқаудың 3.5, 3.8 тармақтарында көрсетiлген хаттардан басқа, әдетте, мынадай хаттардың шешiлуi бақылауға алынады:
6.5.1. Қылмыспен күрес және қоғамдық тәртiптi сақтау мәселелерi жөнiндегi.
6.5.2. Iшкi iстер органдарының жұмысындағы кемшiлiктер туралы.
6.5.3. Iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң заңдылықты бұзуы туралы.
6.5.4. Iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң заңдылықты бұзуға жатпайтын терiс іс-әрекеттерi туралы.

6.6. В случае, когда взятое на контроль письмо не может быть разрешено в срок, исполнитель заблаговременно докладывает об этом лицу, установившему контроль и ходатайствует о продлении срока в пределах, установленных законодательством (пункты 3.6 и 3.7 настоящей Инструкции). О продлении срока разрешения писем, перечисленных в пунктах 3.5, 3.8 настоящей Инструкции, своевременно информируются органы или народные депутаты, которым необходимо сообщать о результатах, а также авторы писем.
6.7. В сообщениях, представляемых в вышестоящие органы внутренних дел, о результатах рассмотрения контролируемых писем должно быть отражено, что конкретно установлено при проверке изложенных в письме обстоятельств (сведений); чем подтверждаются или опровергаются доводы заявителя; если выявлены нарушения, недостатки и злоупотребления, то какие приняты меры к восстановлению нарушенных прав, охраняемых законом интересов граждан и к виновным лицам, а также устранению недостатков в работе органов внутренних дел; когда дан ответ автору письма.
6.8. Решение о снятии писем с контроля принимают руководители и другие должностные лица органов внутренних дел, ответственные за своевременное и правильное их рассмотрение. Промежуточные ответы на письма, взятые на контроль, не являются основанием для снятия их с контроля.
6.9. Состояние работы с письмами и по приему граждан в подчиненных органах и подразделениях проверяются при их инспектировании.
В ходе проверок необходимо глубоко и всесторонне изучить организацию работы с письмами и по приему граждан. вскрывать недостатки и оказывать практическую помощь в их устранении. Результаты проверок отражаются в справках.
Каждый работник, командируемый в подчиненный орган внутренних дел, помимо выполнения основного задания обязан знакомиться с состоянием работы с письмами и по приему граждан по линии своей службы,принимать меры к устранению выявленных нарушений.
6.10. Управления внутренних дел областей, городов и на транспорте, а также органы и учреждения внутренних дел, непосредственно подчиненных МВД Республики Казахстан, докладывают Министерству внутренних дел о состоянии работы с письмами и организации приема граждан в соответствующем разделе отчета о работе за квартал (приложение N 7, 8).
Секретариат-управление МВД
Республики Казахстан
Приложение N 1
к Инструкции
(на двух языках)
Карточка учета письма
(лицевая сторона карточки)
Фамилия____________________________________N___________________
И., О. ______________________________________________отправлено
Адрес__________________________________"___"__________19______г
_______________________________________________________________
Дата поступления_______________________________________________
Откуда поступило _____________N______"___"_____19_____________г
Содержание_____________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
основной документ __________лист   приложение ________лист
====================================================================                    (обратная сторона карточки)
Резолюция руководства__________________________________________
Куда направлено________________________________________________
_______________________________________________________________
Отметка о движении письма и результатах исполнения_____________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Исполнитель /фамилия/____________________, телефон_____________
Дело N____________________, стр N _____________________________
Приложение N 2 к
Инструкции ( на двух
языках)
Ж У Р Н А Л
учета предложений, заявлений и
жалоб граждан
-----------------------------------------------------------------
(наименование подразделения)
Графы журнала

6.6. Бақылауға алынған хатты мерзiмiнде шешуі мүмкiн болмаған жағдайларда орындаушы бұл туралы күнi бұрын бақылау қойған адамға баяндайды және заңмен белгiленген шекте (осы Нұсқаудың 3.6 және 3.7 тармақтары) оның мерзiмiн ұзартуды сұрайды. Осы Нұсқаудың 3.5, 3.8 тармақтарында көрсетiлген хаттарды шешу мерзiмiнiң ұзартылғаны туралы нәтижесi хабарлануы тиiс органдар немесе халық депутаттары, сондай-ақ хат иелерi дер кезiнде хабардар етiледi.
6.7. Жоғары тұрған iшкi iстер органына жiберiлетiн бақылауға алынған хаттарды қарау нәтижесi туралы хабарламада хатта баяндалған жәйттарды (деректердi) тексеру кезiнде нақты ненiң анықталғаны; арыз иесiнiң тұжырымдары немен дәлелденетiнi немесе жоққа шығарылатыны; егер бұзушылықтар, кемшiлiктер мен қиянат жасаушылықтар анықталса, азаматтардың бұзылған құқықтарын, заңмен қорғалатын мүдделерiн қалпына келтiруге және кiнәлi адамдарға, сондай-ақ iшкi iстер органдарының жұмысындағы кемшiлiктердi жоюға қандай шаралар қолданылғаны, хат иесiне қашан жауап берiлгенi көрсетiлуi тиiс.
6.8. Хаттарды бақылаудан алу туралы шешiмдi iшкi iстер органдарының олардың дер кезiнде және дұрыс қаралуы үшiн жауапты басшылары мен басқа лауазымды адамдары қабылдайды. Бақылауға алынған хаттарға аралық жауаптар оларды бақылаудан алуға негiз бола алмайды.
6.9. Бағынышты органдар мен бөлiмшелердегi хаттармен жұмыс iстеу және азаматтарды қабылдау жөнiндегi жұмыстың күйi оларды инспекциялық тексеру барысында тексерiледi.
Тексеру барысында азаматтардың хаттарымен жұмыс iстеудiң және оларды қабылаудың ұйымдастырылуын терең әрi жан-жақты зерттеп бiлу, кемшiлiктердiң бетiн ашып, оларды жоюда жан-жақты көмек көрсету қажет. Тексеру нәтижесi анықтамаларда көрсетiледi.
Бағынышты iшкi iстер органына iссапармен жiберiлген әрбiр қызметкер негiзгi тапсырманы орындаумен бiрге өз қызметiнiң жүйесi бойынша азаматтардың хаттарымен жұмыс iстеу және оларды қабылдау күйiмен танысуға, анықталған бұзушылықтарды жоюға шаралар қолдануға мiндеттi.
6.10. Облыстық, қалалық және көлiктегi iшкi iстер басқармалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы IIМ тiкелей бағынышты iшкi iстер органдары мен мекемелерi азаматтардың хаттарымен жұмыс iстеу және оларды қабылдауды ұйымдастыру күйi туралы Iшкi iстер министрлiгiне тоқсан iшiндегi жұмыс туралы есептiң тиiстi бөлiмiнде баяндайды (N 7 және 8 қосымшалар).
Қазақстан Республикасы IIМ-нiң
Секретариат-басқармасы
Нұсқауға
N 1 қосымша<*>
<*>Ескерту. Текст екi тiлде (қазақша, орысша)
Хат есебiнiң карточкасы
(Карточканың бет жағы)
Фамилиясы ___________________________________________N_______________
Аты, әкесiнiң аты __________________________________________жiберiлдi
Мекен жайы ___________________________________"____"_______19______ж.
___________________________________________________________
Келiп түскен уақыты__________________________________________________
Қайдан келiп түстi_____________________N______"____"_______19______ж.
Мазмұны____________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Негезгi құжат ________________бет      Қосымшасы__________________бет
___________________________________________________________
-----------------------------------------------------------
(Карточканың сырт жағы)
Басшылықтың бұрыштамасы______________________________________________
Қайда жiберiлдi______________________________________________________
_______________________________________________________________
Хаттың қозғалысы мен орындалу нәтижелерi туралы белгi________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Орындаушы (фамилиясы)______________________, телефон_________________
Iс N________________________, бет N__________________________________
Нұсқауға
N 2 қосымша<*>
<*>Ескерту. Текст екi тiлде (қазақша, орысша)
Азаматтардың ұсыныстарын, арыздарын және
шағымдарын тiркеу
Журналы
________________________________________________________________
(бөлiмшенiң аты)                           Журналдың графалары

1. Порядковый номер
2. Дата поступления
3. Фамилия, имя, отчество заявителя
4. Адрес
5. Краткое содержание существа обращения
6. Фамилия руководителя рассматривающего письмо
7. Фамилия исполнителя которому поручена проверка
8. Отметка о принятом решении и сообщении о результатах
заявителю
9. Отметки об осуществлении контроля за разрешением письма
Приложение N 3
к Инструкции
(на двух языках)
Контрольная карточка на письмо
(лицевая сторона карточки)
----------------------------------------------------------------
красная полоса
Срок исполнения "___"______19____г
Фамилия____________________________N___________________________
И., О. ______________________________________________отправлено
Адрес________________________________________"___"________19___г
________________________________________________________________
Откуда поступило__________________N__________"____"________19___г
Содержание_______________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Резолюция руководства____________________________________________
Направлено_______________________________________________________
====================================================================                    (обратная сторона карточки)
Отметка об исполнении и результатах разрешения___________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Исполнитель /фамилия/_____________________телефон________________
Дело N _________________________стр______________________________
Подлежит возврату в орган внутренних дел, который установил
контроль
Приложение N 4
--------------
к Инструкции
Примерный перечень
------------------
оборудования приемной
1. Портрет Президента Республики Казахстан
2. Вывеска с указанием времени приема и фамилий лиц,
руководящего состава, которые его ведут.
3. Письменные столы (по количеству приемных мест).
4. Приставные столы.
5. Кресла и стулья (по потребности).
6. Телефоны (по количеству приемных мест).
7. Сейфы (по количеству штатных работников приемной).

1. Реттiк нөмiрi
2. Түскен уақыты
3. Арыз иесiнiң фамилиясы, аты, әкесiнiң аты
4. Мекен-жайы
5. Хат мәнiнiң қысқаша мазмұны
6. Хатты қарайтын басшының фамилиясы
7. Хатты тексеру тапсырылған орындаушының фамилиясы
8. Қабылданған шешiм мен оның нәтижелерi туралы арыз иесiне
хабарлау белгiсi
9. Хатты шешудi бақылау туралы белгiлер
Нұсқауға
N 3 қосымша<*>
<*>Ескерту. Текст екi тiлде (қазақша, орысша)
Хатқа бақылау карточкасы
(Карточканың бет жағы)
________________________________________________________________
Қызыл жолақ
Орындау мерзiмi "____"___________19_______ж.
Фамилиясы_________________________________________________N_____
Аты, әкесiнiң аты___________________________________________жiберiлдi
Мекен-жайы _________________________"____"___________19_______ж.
________________________________________________________________
Қайдан келiп түстi_______________________"____"___________19_______ж.
Мазмұны_________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Басшының бұрыштамасы_________________________________________________
Жiберiлдi_______________________________________________________
________________________________________________________________
----------------------------------------------------------------
(Карточканың сырт жағы)
Орындалуы мен шешiмiнiң нәтижелерi туралы белгi______________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Орындаушы (фамилиясы)__________________________телефон_______________
Iс N_________________________________бет________________________
Бақылауды белгiлеген iшкi iстер органына қайтарылады.
Нұсқауға
N 4 қосымша<*>
<*>Ескерту. Текст екi тiлде (қазақша, орысша)
Қабылдау бөлмесiн жабдықтаудың
Тiзiм үлгiсi
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Портретi.
2. Қабылдау уақыты және қабылдау жүргiзетiн басшы құрамының аты-жөнi
көрсетiлген маңдайшадағы жазу.
3. Жазу үстелдерi (қабылдау орындарының саны бойынша).
4. Қосалқы үстелдер.
5. Орындықтар мен шынтақтап отыратын орындықтар (қажеттiгiне қарай).
6. Телефондар (қабылдау орындарының санына қарай).
7. Сейфтер (қабылдаудағы штаттық қызметкерлердiң санына қарай).

8. Портьеры и занавеси (по количеству окон).
9. Графин с водой и стаканы.
10. Аптечка.
11. Законодательные и нормативные акты, необходимые для
разрешения вопросов, с которыми граждане наиболее часто
обращаются в органы внутренних дел.
12. Необходимые телефонные справочники.
Приложение N 5
к Инструкции
(на двух языках)
Карточка учета посетителей
(лицевая сторона карточки)
Фамилия_______________________________________________
Имя, отчество_________________________________________
Адрес_________________________________________________
Дата приема___________________________________________
Содержания просьбы ___________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Кто проводил прием____________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Письменное заявление принято___________________________
19_____г "______"______________________________________
___________Направлено__________________________________
===================================================================
(обратная сторона карточки)
Отметка о результатах приема /просьба удовлетворена, в просьбе
отказано, даны необходимые разъяснения, выдано предписание в
орган внутренних дел и т.п./
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
Приложение N 6
Инструкции
(на двух языках)
Ж у р н а л
учета посетителей
---------------------------------------------------------
(наименование подразделения)
Графы журнала
1. N по порядку
2. Дата приема
3. Фамилия, имя, отчество посетителя

8. Портьелер мен перделер (терезелердiң санына қарай).
9. Су құйылған графиндер мен стакандар.
10. Дәрi-дәрмек қобдишасы.
11. Ішкi iстер органдарына азаматтардың неғұрлым жиi баратын
мәселелердi шешуге қажеттi заңдар мен нормативтiк актылар.
12. Қажеттi телефон анықтамалары.
Нұсқауға
N 5 қосымша<*>
<*>Ескерту. Текст екi тiлде (қазақша, орысша)
Келушiлер есебiнiң карточкасы
(Карточканың бет жағы)
Фамилиясы______________________________________________________
Аты, әкесiнiң аты____________________________________________________
Мекен жайы___________________________________________________________
Қабылдау уақыты______________________________________________________
Өтiнiштiң мазмұны____________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қабылдауды кiм өткiздi_______________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Жазбаша арыз қабылданды______________________________________________
19______ ж. "____" __________________________________________________
__________________________________Жiберiлдi____________________
_______________________________________________________________
---------------------------------------------------------------
(Карточканың сырт жағы)
Қабылдау нәтижелерi туралы белгiлер (тiлегi қанағаттандырылды,
тiлегi қабыл алынбады, тиiстi түсiнiктер берiлдi, iшкi iстер
органына нұсқау берiлдi және т. с. с.)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Нұсқауға
N 6 қосымша<*>
<*>Ескерту. Текст екi тiлде (қазақша, орысша)
Келушiлердi есепке алу
Журналы
_______________________________________________________________
(бөлiмшенiң атауы)
Журналдың графалары
1. Реттiк нөмiрi
2. Қабылдаған күнi
3. Келушiнiң фамилиясы, аты, әкесiнiң аты