Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу ережелерiн қолдану тәртiбi туралы Нұсқауды бекiту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi 1994 жылғы 31 қазандағы N 286 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 10 қазанда тіркелді. Тіркеу N 113. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрлігі мен Сыртқы істер министрлігінің 28.07.2000 ж. N 422, 8.08.2000 ж. N 100 біріккен бұйрығымен. ~V001337
1. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Қауiпсiздiк комитетiмен келiсiлген шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу ережелерiн қолдану тәртiбi туралы Нұсқау бекiтiлсiн.
2. Облыстық iшкi iстер басқармаларының, Алматы қалалық iшкi iстер бас басқармасының, көлiктегi iшкi iстер басқармаларының бастықтары:
2.1. Шетел азаматтарымен жұмыс iстеуге қатысы бар жеке құрамның Нұсқауды оқып бiлуiн ұйымдастырсын және оның талаптарын орындауға тиiстi бақылау орнатсын.
2.2. Шетел азаматтары тұратын, оқитын және жұмыс iстейтiн жерлерде құқық тәртiбiн нығайту, шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу ережелерiн сақтауға бақылау жасауды күшейту және Қазақстан Республикасының заңдары мен мүдделерiн сөзсiз сақтау жөнiндегi жұмыста iшкi iстер органдарының барлық қызметкерлерiнiң тұрақты өзара iс-қимылын қамтамасыз етсiн.
Шетел азаматтарына қатысты шаралар ұлттық қауiпсiздiк органдарымен
байланыса отырып жүргiзiлсiн.
3. КСРО IIМ 1986 жылғы наурыздың 5-iндегi "Шетел азаматтарының
КСРО-да болу және КСРО аумағы арқылы аялдап өту ережелерiн қолдану тәртiбi
туралы Нұсқауды бекiту туралы" N 076 бұйрығы күшiн жойды деп саналсын.
4. Осы бұйрықты орындау үшiн бақылау жасау Қазақстан Республикасы IIМ
паспорт және виза жұмыс басқармасына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасы IIМ
1993 жылғы 31 қазандағы 1994
N 286 бұйрығына
N 1 қосымша
Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында
болу ережелерiн қолдану тәртiбi туралы
Нұсқау
I. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқау iшкi iстер органдарының, министрлiктердiң, ведомстволардың, меншiк нысанына қарамастан мекемелердiң, ұйымдар мен кәсiпорындардың, сондай-ақ жеке адамдардың Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы наурыздың 10-ындағы N 186 Қаулысымен бекiтiлген шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн қолдану (мұнан әрi - "Ереже"), соның iшiнде:
а/ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға /мұнан әрi "шетелдiктер"/ Қазақстан Республикасында уақытша болу құқығына құжаттар ресiмдеу;
ә/ шетелдiктерге Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн ұзарту;
б/ шетелдiктерге Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат пен тұруға ықтияр хаттарын беру;
в/ шетелдiктердiң Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұру, оларға Қазақстан Республикасының шетелдiктер бару үшiн жабық қалалары мен аудандарына келуге және болуға рұқсат беру;
г/ шетелдiктерге шетелге кетуге виза беру;
ғ/ шетелдiктердiң Қазақстан Республикасының аумағы арқылы аялдап етуiн қамтамасыз ету;
д/ шетелдiктердi, Қазақстан Республикасының лауазымды адамдары мен азаматтарын Ережелердi бұзғаны үшiн жауапкершiлiкке тарту;
е/ шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу Ережелерi өрескел бұзғаны үшiн шетел азаматтарын аластату;
ж/ шетелдiктердi қабылдау және олардың өтiнiштерiн қарау;
з/ шетелдiктерге жеке есеп жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.

ИНСТРУКЦИЯ о порядке применения правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан
Утверждена приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан 31 октября 1994 г. N 286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16.10.1995 г. за N 113. Утратил силу - совместным приказом МВД РК от 28.07.2000г. N 422 и МИД РК от 8 августа 2000 г. N 100 ~V001337
Об утверждении Инструкции о порядке
применения правил пребывания
иностранных граждан в Республике
Казахстан
1. Утвердить согласованную с Министерством иностранных дел Республики Казахстан и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан Инструкцию о порядке применения правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан.
2. Начальникам управлений внутренних дел областей, главного управления внутренних дел г. Алматы, управлений внутренних дел на транспорте:
2.1. Организовать изучение Инструкции личным составом, имеющим отношение к работе с иностранными гражданами и установить надлежащий контроль за выполнением ее требований.
2.2. Обеспечить постоянное взаимодействие всех служб органов внутренних дел в работе по укреплению правопорядка в местах проживания, учебы и работы иностранных граждан, усилению контроля за соблюдением правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан и неукоснительное соблюдение законности и интересов Республики Казахстан.
Мероприятия, касающиеся иностранных граждан, проводить в
контакте с органами национальной безопасности.
3. Считать утратившим силу Приказ МВД СССР от 05.03.1986 г. N
076 "Об утверждении Инструкции о порядке применения правил
пребывания в СССР и транзитного проезда через территорию СССР
иностранных граждан".
4. Контроль за выполнением настоящего Приказа возложить на
Управление паспортной и визовой работы МВД Республики Казахстан.
Министр
Приложение N 1
к Приказу МВД
Республики Казахстан
от 31 октября 1994 г.
N 286
I. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок применения органами внутренних дел, министерствами, ведомствами, учреждениями, организациями и предприятиями независимо от форм собственности, а также частными лицами Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, утвержденных Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан (в дальнейшем - "Правила") от 10 марта 1993 года N 186 (приложение N 21), в том числе:
а) оформления иностранным гражданам и лицам без гражданства (в дальнейшем - "иностранцы") документов на право временного пребывания в Республике Казахстан;
б) продления иностранцам срока пребывания в Республике Казахстан;
в) выдачи иностранцам разрешений на постоянное проживание и видов на жительство в Республике Казахстан;
г) передвижения иностранцев по территории Республике Казахстан, выдачи им разрешений на въезд и пребывание в городах и районах Республики Казахстан, закрытых для посещения иностранцами;
д) выдачи иностранцам виз на выезд за границу;
е) обеспечение транзитного проезда иностранцев через территорию Республики Казахстан;
ж) привлечения иностранцев, должностных лиц и граждан Республики Казахстан к ответственности за нарушение Правил;
з) выдворение иностранных граждан за грубое нарушение Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан;
и) приема иностранцев и рассмотрения их заявлений;
к) ведения персонального учета иностранцев.

2. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзiнiң шетел мемлекетiнiң азаматтығына жататынын дәлелдей алатын адамдар шетел азаматтары болып танылады.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзiнiң шетел мемлекетiнiң азаматтығына жататынын дәлелдей алмайтын адамдар азаматтығы жоқ адамдар деп саналады.
Қазақстан Республикасында жүрген барлық шетелдiктер өзiнiң құқықтық жағдайы бойынша екі санатқа бөлiнедi: тұрақты тұратындар мен уақытша болғандар.
3. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктерде осы Нұсқаумен белгiленген тәртiпте iшкi iстер органдары берген рұқсаты немесе тұруға ықтияр хаты болады. Олар тұрақты тұратын жерi бойынша тiркеулi керек.
4. Қазақстан Республикасында заңды негiзде уақытша болған шетелдiктер Қазақстан Республикасының аумағында шетелдiктердiң тиiстi санаттары үшiн осы Нұсқаумен белгiленген тәртiпте тiркелген өзiнiң шетелдiк паспорттары немесе оларды алмастыратын құжаттары /мұнан әрi оларды айқын көрсету үшiн егер басқадай айрықша айтылмаса "паспорттар" терминi қолданылатын болады/ бойынша тұрады және Қазақстан Республикасынан өздерiнен белгiленген болу мерзiмi аяқталған бойда кетуге мiндеттi. Бұл мерзiмдi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген негiздер бойынша iшкi iстер органдары белгiленген тәртiпте ұзартуы немесе қысқартуы мүмкiн.
Уақытша болған шетелдiктер, егер бұл визада көрсетiлген келу мақсатына сай келмесе, Қазақстан Республикасының аумағында жұмысқа орналасуға, кәсiпкерлiк немесе коммерциялық қызметпен айналысуға құқылы емес.
Шетелдiктердiң паспорты, егер олар белгiленген тәртiпте тiркелмесе, Қазақстан Республикасында болу үшiн негiз болып табылмайды. Ережелердiң 17 тармағында аталған адамдардың құжаттарын қоспағанда.
5. Шетелдiктердi дипломатиялық паспорттардың, Сыртқы iстер министрлiгiнiң дипломатиялық, қызметтiк немесе консулдық карточкаларының немесе БҰҰ мен оның мамандандырылған мекемелерiнiң паспорттарының болуы бұл адамдардың Қазақстан Республикасы заңдарымен немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен белгiленген артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланатынын дәлелдейтiн және оларға қатысты туған барлық мәселелердi дипломатиялық жолмен, басқаша айтқанда Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен оның өкiлдiктерi арқылы шешуi қажет.
II. Қазақстан Республикасына жеке iстер
бойынша келу
Шетелдiктердiң туыстары мен таныстарының, ұйымдардың,
кәсiпорындар мен мекемелердiң шақыруы бойынша Қазақстан
Республикасына келуi

2. В соответствии с законодательством Республики Казахстан иностранными гражданами признаются лица, не являющимися гражданами Республики Казахстан и имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иностранного государства.
Лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и не имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иностранного государства, считаются лицами без гражданства.
Все находящиеся в Республике Казахстан иностранцы по своему правовому положению делятся на две категории: постоянно проживающие и временно пребывающие.
3. Постоянно проживающие в Республике Казахстан иностранцы имеют на то разрешение или вид на жительство, выданное органами внутренних дел в порядке, установленном настоящей Инструкцией. Они подлежат регистрации по месту постоянного жительства.
4. Временно пребывающие на законном основании в Республике Казахстан иностранцы проживают на территории Республики Казахстан по своим заграничным паспортам или заменяющим их документам (в дальнейшем для их обозначения будет применяться термин "паспорта", если иное не будет оговорено особо), зарегистрированным в порядке, установленном настоящей Инструкцией для соответствующих категорий иностранцев, и обязаны выехать из Республики Казахстан по истечении определенного им срока пребывания. Этот срок может быть продлен в установленном порядке или сокращен органами внутренних дел по основаниям, определенным законодательством Республики Казахстан.
Временно пребывающие иностранцы не имеют право быть трудоустроены, заниматься предпринимательской или коммерческой деятельностью, поступать на учебу в учебные заведения на территории Республики Казахстан, если это не соответствует цели приезда, указанной в визе.
Паспорта иностранцев не являются основанием для пребывания в Республике Казахстан, если они не зарегистрированы в установленном порядке. Исключение составляют документы лиц, перечисленных в пункте 17 Правил.
5. Наличие у иностранцев дипломатических паспортов,
дипломатических, служебных или консульских карточек МИД или
паспортов ООН и его специализированных учреждений свидетельствует о
том, что лица обладают установленными законодательством Республики
Казахстан или международными договорами Республики Казахстан
привилегиями и иммунитетами и что все возникающие в отношении них
вопросы необходимо решать дипломатическим путем, т.е. через МИД
Республики Казахстан и его представительства.
II. Въезд в Республику
Казахстан по частным делам.
Въезд в Республику Казахстан
иностранцев по приглашениям родственников
и знакомых, организаций, предприятий и учреждений

6. Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктер шетел азаматтарын Қазақстан Республикасына шақыру үшiн тұрақты мекенiндегi iшкi iстер органына екi дана өтiнiш-анкета / N 1 қосымша/ мемлекеттiк баж салығын төлегенi туралы квитанция тапсырады.
Мұндай өтiнiштер дұрыс қаралған жағдайда өтiнiш тапсырушыға белгiленген үлгiдегi шақыру қағазы /N 2 қосымша/ берiледi, оны олар шетелге, шақырылған адамдарға салып жiбередi. Қазақстан Республикасы визасыз сапарлар туралы келiсiм жасаған мемлекеттердiң азаматтарының келуi үшiн шақыру қағазы Қазақстан Республикасына келуге рұқсат қағазы болып табылады.
Басқа мемлекеттердiң азаматтары қолдарына алған шақыру қағазымен келу-кету визаларын алу үшiн шетелдегi Қазақстан Республикасының немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi өкiлдiк берген басқа мемлекеттердiң консулдық мекемелерiне барады.
7. Шетел азаматтарын туыстарының ауыр сырқаттануына немесе олардың қайтыс болуына байланысты Қазақстан Республикасына шақырған жағдайда, өтiнiш берушi оларға тиiстi медицина мекемесi куәландырған телеграф хабарын жiбередi. Осы телеграммалар негiзiнде шетелдегi Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерi, шетел азаматтарына келу-кету визаларын бередi.
8. Қазақстан Республикасында қызмет бабымен, оқуда /тәжiрибе жинақтауда/ жүрген шетел азаматтарының туыстары мен таныстарының Қазақстан Республикасына келуiн қабылдаушы ұйымның жазбаша өтiнiшi негiзiнде iшкi iстер органдары қарайды. Қабылдаушы ұйымдар жазбаша өтiнiшпен бiрге, сондай-ақ шетелден өзiнiң туыстары мен таныстарын шақырушы шетел азаматтарын толтырған өтiнiш-анкетаны /N 1 қосымша/ қоса тапсырады. Шақыру қағазы бұл жағдайда шетелдiктерге осы ұйымдардың өкiлдерi арқылы берiледi.
9. Тапсырылған құжаттар паспорт және виза жұмысы бөлiмшелерiнiң есебi бойынша тексерiледi және ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiсiледi. Шетелдiктер бару үшiн жабық аудандарға келу туралы материалдар да Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, ал қажет болған жағдайларда қорғаныс министрлiгiмен /"Байқоңыр" ғарыш айлағы мен жақын орналасқан объектiлерге барған жағдайларда/ келiсiледi.
10. Шетел азаматтарын жеке iстер бойынша Қазақстан Республикасына шақырушы адамдар оларды тұрғын үймен және қажеттi қаражатпен қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттердi өздерiне алады.
Қабылдаушы ұйымдардың жұмысы бойынша жүрген шетел азаматтарының шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына келген шетелдiктерге тұрғын үй беру жөнiндегi мiндеттi осы ұйымдар өздерiне алады, бұл олардың iшкi iстер органдарына өтiнiшiнде көрсетiлуi керек.

6. Граждане Республики Казахстан, а также иностранцы, постоянно проживающие в Республике Казахстан, для приглашения в Республику Казахстан иностранных граждан представляют в органы внутренних дел, по месту жительства, заявление-анкету (приложение N 1) в двух экземплярах, квитанцию об уплате государственной пошлины.
При положительном рассмотрении таких обращений заявителям выдаются приглашения установленного образца (приложение N 2), которые направляются ими за границу приглашаемым лицам. Для въезда граждан государств, с которыми Республикой Казахстан заключены соглашения о безвизовых поездках, приглашения являются разрешением для въезда в Республику Казахстан.
Иностранные граждане из других государств обращаются с полученными приглашениями в консульские учреждения Республики Казахстан за границей или других государств, уполномоченных Министерством иностранных дел Республики Казахстан, для получения въездных-выездных виз.
7. В случае приглашения в Республику Казахстан иностранных граждан в связи с тяжелой болезнью родственников или их смертью заявитель направляет им телеграфное сообщение, заверенное соответствующими медицинскими учреждениями. На основании этих телеграмм консульские учреждения Республики Казахстан за границей выдают иностранным гражданам въездные-выездные визы.
8. Въезд в Республику Казахстан родственников и знакомых иностранных граждан, находящихся в Республике Казахстан по служебным делам, на учебе (стажировке), рассматриваются органами внутренних дел на основании письменных обращений принимающих организаций. Вместе с письменными обращениями принимающие организации представляют также заявления-анкеты (приложение N 1), заполненные иностранными гражданами, приглашающими своих родственников и знакомых из-за границы. Приглашения в этом случае иностранцам выдаются через представителей этих организаций.
9. Поступившие документы проверяются по учетам подразделений паспортной и визовой работы и согласовываются с органами национальной безопасности. Согласованию с Комитетом Национальной Безопасности, а в необходимых случаях с Министерством обороны (при посещении космодрома "Байконур" и прилегающих объектов) подлежат материалы о въезде в районы, закрытые для посещения иностранцами.
10. Лица, приглашающие в Республику Казахстан иностранных граждан по частным делам, берут на себя обязательства по обеспечению их жилой площадью и необходимым содержанием.
Обязательства по предоставлению жилой площади иностранцам, прибывающим в Республику Казахстан по приглашению иностранных граждан, находящихся по линии принимающих организаций, берут на себя эти организации, что должно быть отражено в их обращении в органы внутренних дел.

11. Шетелдiктер, азаматтығы жоқ адамдар егер:
а) халықаралық құқықтармен көзделген адамзаттың бейбiтшiлiгi мен қауiпсiздiгiне қарсы қылмыс жасаса;
ә) Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне саналы түрде қарсы шықса, оның аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырса;
б) мемлекетаралық, ұлтаралық және дiни қастандыққа шағыстырса;
в) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қауiпсiздiгiне, қоғамдық
тәртiпке, халықтың денсаулығына қатер төндiретiн құқыққа қарсы
iс-әрекеттер жасаса;
г) террорлық қызмет үшiн сотталса, не сот аса қауiптi рецидивист деп
таныса;
ғ) келу туралы өтiнiш беру кезiнде өзi туралы жалған деректер берсе
немесе Қазақстан Республикасына заңсыз келсе;
д) бұрын Қазақстан Республикасынан аластатылса;
е) Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген басқа жағдайларда
оларға Қазақстан Республикасына келуi қабыл алынбауы мүмкiн, сондай-ақ
олар Қазақстан Республикасынан аластатылады.
12. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтары мен
азаматтығы жоқ адамдардың шетелден туыстары мен таныстарын шақыру туралы
өтiнiшiн қарау үшiн қажеттi барлық құжаттарды iшкi iстер органдарына
берген сәттен бастап бiр айлық мерзiмде қаралады. Қабылдаушы ұйымдардың
өтiнiштерi де осындай мерзiмде қаралады.
Шетелдiктердiң туыстарының қабiрiнде болу
мақсатымен Қазақстан Республикасына келуi
13. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар туыстарының қабiрiнде болу мақсатымен Қазақстан Республикасына шетелдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық және консулдық өкiлдiктерi берген келу-кету визаларымен келедi.
14. Туыстарының қабiрiнде болу мақсатымен Қазақстан Республикасына келудi ресiмдеу үшiн шетел азаматтары шетелдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық және консулдық мекемелерiне төмендегi құжаттарды тапсырады:
- осындай сапардың қажеттiгi, қайтыс болған адамға қатысын баяндаған еркiн тiлде жазылған өтiнiш, Қазақстан Республикасында болу уақыты мен мерзiмi және тағы басқалары көрсетiледi;
- 16 жасқа толған әрбiр келушiге толтырылған анкета (N 1 қосымша, консулдық мекеме бередi);
- Қазақстан Республикасында туыстарының жерленген жерiн және қабiрiнiң сақталғандығын қуаттайтын Қазақстан Республикасы ҚЖ және ҚКҚ атқару комитетiнiң анықтамасын немесе Ұлттық Қызыл Крест қоғамының анықтамасын. Анықтаманың күшiнде болу мерзiмi 5 жыл.
Өтiнiшке оған қатысы бар басқа құжаттар да қоса тiркелуi мүмкiн.
15. Шетелдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық және консулдық өкiлдiктерi мәлiмдеушiнiң өтiнiшi бойынша қорытынды жасайды және осындай сапардың орындылығы туралы өз пiкiрiн бiлдiредi.
Қабылданған құжаттар қорытындымен бiрге Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi арқылы жерленген жерiндегi аумақта қызмет көрсететiн IIББ, IIБ жiберiледi.

11. Иностранцу, лицу без гражданства может быть отказано во въезде в Республику Казахстан, а также он может быть выдворен из Республики Казахстан, если он:
а) совершил преступление против мира и безопасности человечества, предусмотренное международным правом;
б) сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывает к нарушению единства и целостности ее территории;
в) разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду;
г) осуществляет противоправные действия, угрожающие государственной безопасности, общественному порядку, здоровью населения Республики Казахстан;
д) осужден за террористическую деятельность, либо признан судом особо опасным рецидивистом;
е) при подаче ходатайства о въезде представил ложные сведения о себе или незаконно прибыл в Республику Казахстан;
ж) ранее выдворялся из Республики Казахстан;
з) в иных предусмотренных законами Республики Казахстан случаях.
12. Ходатайства граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства о приглашении родственников и знакомых из-за границы рассматриваются в месячный срок с момента подачи в органы внутренних дел всех необходимых для рассмотрения документов. В эти же сроки рассматриваются обращения принимающих организаций.
Въезд в Республику Казахстан иностранцев
с целью посещения могил родственников
13. Иностранные граждане и лица без гражданства въезжают в республику Казахстан с целью посещения могил родственников по въездным-выездным визам, выдаваемым дипломатическими и консульскими представительствами Республики Казахстан за границей.
14. Для оформления въезда в Республику Казахстан с целью посещения могил родственников иностранные граждане представляют в дипломатические и консульские учреждения Республики Казахстан за границей следующие документы:
- заявление произвольной формы с изложением необходимости такой поездки, отношения к умершему, указанием времени и срока пребывания в Республике Казахстан и т.п.;
- заполненную анкету (приложение N 1) на каждого въезжающего, достигшего 16-летнего возраста (выдается консульским учреждением);
- справку Исполкома ОКП и КК Республики Казахстан или справку национального общества Красного Креста, подтверждающую место захоронения и сохранность могилы родственников в Республике Казахстан. Срок действия справки 5 лет.
К заявлению могут быть приложены другие документы, имеющие отношение к ходатайству.
15. Дипломатические и консульские представительства Республики Казахстан за границей выносят заключения по ходатайству заявителей и высказывают свое мнение о целесообразности такой поездки.
Принятые документы вместе с заключением направляются через МИД Республики Казахстан в ГУВД, УВД, на территории обслуживания которых находится захоронение.

16. Туыстарының қабiрiнде болу үшiн Қазақстан Республикасында болу мерзiмi әрбiр нақты жағдайда жеке тәртiпте анықталады және әдетте, 30 тәулiктен аспауы керек.
17. Қабылданған шешiм туралы IIББ, IIБ паспорт және виза жұмысы бөлiмдерi бiр айлық мерзiмде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Консулдық басқармасына хабарлайды. Хабарда өтiнiш берушiге қай мерзiмде, қандай мекенге және қанша уақытқа Қазақстан Республикасына келуге рұқсат етiлгенi көрсетiлуi тиiс.
18. Қабiрiнде болу үшiн Қазақстан Республикасына келген шетелдiктер қалалық, аудандық iшкi iстер органдарында жалпы негiзде тiркеледi.
Сотталғандармен кездесу үшiн Қазақстан Республикасына
келу тәртiбi
19. Қазақстан Республикасының аумағында еңбекпен түзеу мекемелерiнде жазасын өтеп жатқан шетелдiктер қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасында, сондай-ақ шетелде тұратын туыстарымен және басқа адамдармен жолығысуға құқылы. Жолығу Қазақстан Республикасының еңбекпен түзеу кодексiне сәйкес жүзеге асырылады.
Сотталған шетелдiктер еңбекпен түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгiне жолығысу туралы өтiнiш жасайды, олар осы өтiнiш бойынша қабылданған шешiм туралы Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйелерiнiң Бас басқармасына хабарлайды.
20. Жергiлiктi жерлердегi еңбекпен түзеу мекемелерiнiң хабары негiзiнде Қазақстан Республикасы IIМ ҚАЖББ жолығысу орны мен уақыты туралы шешiм қабылдайды және Қазақстан Республикасы СIМ Консулдық басқармасына хабарлайды. Ол шетелдегi консулдық мекемелерге жолығысуға рұқсат алған шетел азаматтарына, азаматтығы жоқ адамдарға келу-кету визаларын беру туралы өкiм бередi.
Жолығысу орны мен күнi туралы Қазақстан Республикасы IIМ ҚАЖББ тиiстi Iшкi iстер басқармаларын хабардар етедi, олар шетелден келген адамдардың жолығысу режимiне, тұруына және Қазақстан Республикасынан дер кезiнде кетуiне бақылау жасайды. Келгендердi тiркеу iшкi iстер органдарында жүргiзiледi.
21. Қазақстан Республикасында жазасын өтеп жатқан адамның шетелде тұратын туыстары мен таныстары өтiнiш жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының консулдық мекемесi Сыртқы iстер министрлiгi арқылы бұл туралы iшкi iстер және ұлттық қауiпсiздiк органдарын хабардар етедi. Дұрыс шешiм қабылданғаннан кейiн жазаны орындаушы органдар бұл туралы сыртқы iстер министрлiгiне хабарлайды, осының негiзiнде консулдық мекеме келiп-кету визасын бередi.
III. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА УАҚЫТША БОЛҒАН ШЕТЕЛДIКТЕРДIҢ
ПАСПОРТТАРЫН ТIРКЕУ ЖӘНЕ ОЛАРҒА ЕСЕП ЖҮРГIЗУ
22. Қазақстан Республикасында уақытша болған шетелдiктердiң паспорттарын тiркеудi өз құзырына сәйкес Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, оның өкiлдiктерi, iшкi iстер органдары, мейманханалар жүзеге асырады.

16. Срок пребывания в Республике Казахстан для посещения могил родственников определяется в каждом конкретном случае в индивидуальном порядке и, как правило, не должен превышать 30 суток.
17. О принятом решении отделы паспортной и визовой работы ГУВД, УВД в месячный срок сообщают в Консульское управление МИД Республики Казахстан. В сообщении должно быть отражено на какой срок, в какую местность и в какое время заявителю разрешен въезд в Республику Казахстан.
18. Прибывшие в Республику Казахстан для посещения могил иностранцы регистрируются на общих основаниях в горрайорганах внутренних дел.
Порядок въезда в Республику
Казахстан для встречи с осужденными
19. Иностранцы, отбывающие наказание в исправительно-трудовых учреждениях на территории Республики Казахстан, в соответствии с действующим законодательством имеют право на свидание с родственниками и иными лицами, проживающими как в Республике Казахстан, так и за границей. Свидания осуществляются в соответствии с исправительно-трудовым кодексом Республики Казахстан.
Осужденные иностранцы с просьбой о свидании обращаются к администрации исправительно-трудовых учреждений, которые о принятом решении по этим просьбам сообщают в Главное управление учреждений исправительных систем МВД Республики Казахстан.
20. На основании сообщений исправительно-трудовых учреждений с мест ГУУИС МВД Республики Казахстан принимает решение о месте и времени проведения свиданий и сообщает в Консульское управление МИД Республики Казахстан, которое дает указание консульским учреждениям за границей о выдаче въездных-выездных виз иностранным гражданам, лицам без гражданства, получившим разрешение на свидания.
О месте и дате проведения свидания ГУУИС МВД Республики Казахстан информируется соответствующие УВД, которые осуществляют контроль за режимом свидания, проживанием и своевременным выездом из Республики Казахстан прибывших из-за границы лиц. Регистрация прибывших производится в органах внутренних дел.
21. При обращении родственников и знакомых лица, отбывающего наказание в Республике Казахстан, проживающих за границей, консульское учреждение Республики Казахстан через МИД информирует об этом органы внутренних дел и национальной безопасности. После принятия положительного решения органы, исполняющие наказание, сообщают об этом в Министерство иностранных дел на основании чего консульским учреждениям выдается въездная-выездная виза.
III. Регистрация паспортов иностранцев, временно
пребывающих в Республике Казахстан и их учет
22. Регистрация паспортов иностранцев, временно прибывающих в Республику Казахстан, осуществляют в соответствии со своей компетенцией Министерство иностранных дел Республики Казахстан, его представительства, органы внутренних дел, гостиницы.

23. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен оның өкiлдiктерiнiң жұмысы бойынша Қазақстан Республикасына келген шетелдiктердiң паспорттарын тiркеу (тiркеу күшiнiң мерзiмiн ұзарту) тәртiбiн осы ұйымдар белгiлейдi.
24. Қабылдаушы ұйымдардың жұмысы бойынша (туристерден басқа) Қазақстан Республикасына 30 тәулiктен аспайтын мерзiмге келген шетелдiктердiң паспорттары олар шақырған ұйымға келгеннен кейiн үш тәулiк iшiнде тұратын жерiндегi қалалық, аудандық iшкi iстер органдарында, демалыс және мереке күндерiнен басқасында, ал Алматы қаласында IIББ-да тiркеледi, 30 тәулiктен көп мерзiмге келген адамдар IIБ-IIББ тiркеледi.
25. Шетелдiктердiң паспорттарын тiркеу үшiн олар Қазақстан Республикасына келген визалар, келiсiмдер, шарттар мен контрактiлер негiз болып табылады. Тiркеу визаға, паспортқа, ал ерекше жағдайларда жеке бер қағаздарға тиiстi штамп (N 3 қосымша) соғу арқылы ресiмделедi.
Туристiк топтарды тiркеу туралы штамп немесе жазу, гербтiк мөрмен куәландырылған, топтық визаның немесе ұжымдық тiзiмнiң екiншi жағына соғылады.
Штамптағы жазу айқын жазылады, ал түзету жасаған жағдайда, ол ескертiледi.
Тiркеу оны ресiмдеген қызметкердiң қолымен куәландырылады. Тiркеу туралы жазу белгiленген нысандағы (N 4 қосымша) журналға жазылады.
26. Мейманханаларда және қабылдаушы ұйымдарда келген шетелдiктерге есеп журнал (N 5 қосымша) бойынша жүргiзiледi. Ол нөмiрленiп, тiгiледi және мөр соғылады әрi қабылдаушы ұйымның сыртқы қатынастар басқармасының (бөлiмiнiң) бастығы (протокол қызметiнiң), осы ұйымның басшысы немесе мейманхана басшысы қол қояды. Енгiзiлген түзетулер ескертіледi.
27. Шетел туристерiн қабылдаушы ұйымдар олардың келгенi, маршруты және тұратын жерi туралы iшкi iстер органдарына дер кезiнде 24 сағаттан кешiктiрмей хабарлауға мiндеттi.
28. Мейманханаларда 30 тәулiктен аспайтын мерзiмге туристiк виза бойынша келген шетелдiктердiң паспорты журнал бойынша (N 5 қосымша) тiркеледi.
Шетел азаматтары өздерiнiң шетелдiк паспорттарын, визаларын, ұжымдық тiзiмдерi мен турларын әкiмшiлiкке тапсырады, олар тiркелгеннен кейiн иелерiне қайтарылады.
Әр тоқсанда бiр рет мейманханалардың әкiмшiлiгi iшкi iстер органдарына тiркелген шетел азаматтарының саны туралы хабарлап отырады.
29. Тiркеу қабылдаушы ұйымдардың, тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң турларында, жазбаша өтiнiштерiнде көрсетiлген мерзiмге, шетелдiктердiң визалары мен паспорттарының күшiнде болу мерзiмiнен аспайтын уақытқа ресiмделедi.
30. Оқу орындарының даярлық факультеттерiне қабылданған шетелдiк оқушылардың паспорттары осы факультеттерде оқыған мерзiмге тiркеледi. Даярлық факультетiн аяқтап, шетелдiк оқуға қабылданған бойда олардың паспортын тiркеу оқу орны әкiмшiлiгiнiң жазбаша өтiнiш негiзiнде бүкiл оқу мерзiмiне ұзартылады. Тiркеу күшiнiң мерзiмiн ұзарту осы Нұсқаудың IV бөлiмiне сәйкес жүргiзiледi.

23. Порядок регистрации (продление срока действия регистрации) паспортов иностранцев, прибывших в Республику Казахстан по линии Министерства иностранных дел Республики Казахстан и его представительств, определяется этими организациями.
24. Паспорта иностранцев, прибывших в Республику Казахстан по линии принимающих организаций (за исключением туристов) на срок, не превышающих 30 суток, регистрируются в горрайорганах внутренних дел по месту проживания в течение трех суток после прибытия их в организацию, исключая выходные и праздничные дни, а в г. Алматы в ГУВД. Лица, въехавшие на срок более 30 суток, регистрируются в УВД - ГУВД.
25. Основанием для регистрации паспортов иностранцев являются визы, соглашения, договоры и контракты в соответствии с которыми они прибыли в Республику Казахстан. Регистрация оформляется путем проставления соответствующего штампа (приложение N 3) в визе, паспорте, а в исключительных случаях на отдельном листе бумаги.
Штамп или запись о регистрации туристических групп, заверенные гербовой печатью, проставляется на обратной стороне групповых виз или коллективных списков.
Запись в штампе производится разборчиво, а в случае внесения исправлений, они оговариваются.
Регистрация заверяется подписью сотрудника, оформившего ее. Запись о регистрации производится в журнале установленной формы (приложение N 4).
26. Учет прибывших иностранцев в гостиницах и принимающих организациях ведется по журналу (приложение N 5), который должен быть пронумерован, прошнурован, скреплен печатью и подписью начальника управления (отдела) внешних сношений и (протокольной службы) принимающей организации, руководителем этой организации или гостиницы. Внесенные исправления оговариваются.
27. Организации, принимающие иностранных туристов, обязаны заблаговременно, но не позднее, чем за 24 часа, сообщить в органы внутренних дел о их прибытии, маршрутах и месте проживания.
28. В гостиницах регистрируются паспорта иностранцев, прибывших по визе туризм, на срок, не превышающий 30 суток, по журналу (приложение 5).
Иностранные граждане сдают администрации свои загранпаспорта, визы, коллективные списки и туры, которые после регистрации возвращаются владельцам.
Раз в квартал администрация гостиниц сообщает органам внутренних дел о количестве зарегистрированных иностранных граждан.
29. Регистрация оформляется на сроки, указанные в турах, письменных обращениях принимающих организаций, постоянных иностранных представительств, но не выше срока действия виз и паспортов иностранцев.
30. Паспорта иностранных учащихся, зачисленных на подготовительные факультеты учебных заведений, регистрируются на срок учебы на этих факультетах. По окончании подготовительного факультета и зачисления иностранцев на учебу регистрация их паспортов продлевается на весь срок учебы на основании письменных ходатайств администрации учебных заведений. Продление срока действия регистрации производится в соответствии с разделом IV настоящей Инструкции.

31. Шетелдiктердiң паспортын тiркеудi ресiмдеу үшiн қабылдаушы ұйымдар iшкi iстер органдарын мынадай құжаттар тапсырады:
- белгiленген үлгiдегi жазбаша өтiнiш (N 6 қосымша);
- шетел азаматының паспортын;
- үш фото сурет (33х43 мм);
- мемлекеттiк баж салығы мен қызмет үшiн төлегенi туралы квитанция;
Ал бiр жылдан астам мерзiмге келген адамдар сонымен қатар:
- Ф-16 есеп карточкасын (N қосымша) (карточкалар әдетте, көшiру қағазын пайдаланбай жазу машинкасымен толтырылады. Олар қолмен толтырылған жағдайда фамилиясы, аты және әкесiнiң аты айқын әрiптермен жазылады);
- статистикалық есеп талонын, келу қағазын, оларда оң жақ жоғары бұрышында "и" әрпi жазылады.
32. Шетел өкiлдiктерi де Ф-16 есеп карточкасынан басқа, осындай құжаттар тапсырады. Тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жұмысы бойынша, сондай-ақ жеке iстер бойынша Қазақстан Республикасына келген шетелдiктерге есеп карточкаларын iшкi iстер органының қызметкерi толтырады.
33. Жеке iстер бойынша Қазақстан Республикасына келген шетелдiктердiң паспорттарын тiркеу олардың қолындағы шақыру туралы визалардың немесе куәлiктердiң (жеделхаттардың) негiзiнде жүргiзiледi. Шақыру туралы визадан, куәлiктен (жеделхаттан) басқа шетелдiктер мемлекеттiк баж салығын төлеу туралы құжат тапсырады.
34. Шетелдiктердi жұмысын немесе оқуын жалғастыру үшiн Қазақстан Республикасының шетелдiктер келу үшiн басқа ашық мекендерiне жiберген жағдайда, қабылдаушы ұйымдар бұл туралы кететiн шетелдiктер бұрын тұрған жерiндегi iшкi iстер органын хабардар етедi. Iшкi iстер органы паспортына қосымша бет қағаз бередi (N 9 қосымша).
Шетелдiктер Қазақстан Республикасының жабық мекендерiне барған жағдайда, қабылдаушы ұйымдар iшкi iстер органдары арқылы оларға тиiстi рұқсат қағазын (N 1 қосымша) ресiмдейдi. Жабық аудандарға келу мәселесiн iшкi iстер органдары Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiседi.
Шетелдiктiң жаңа жұмыс, оқу орнына келуiн қабылдаушы ұйымның жазбаша өтiнiшi негiзiнде iшкi iстер органдары ресiмдейдi, бұл туралы тiркеу журналына тиiстi жазу жазылады. Паспортына жаңа мекендеу орны бойынша тiркелгенi туралы штампы соғылады.
35. Штамп шетелдiктiң алғашқы өтiнiш жасаған жерiнде қойылады.
36. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында рұқсатпен болу және паспорттарын тiркеу күшiнiң мерзiмi:
- кету визасы бойынша Қазақстан Республикасынан кеткенде визаның күшiнде болу мерзiмнiң соңғы күнiнде;
- визасыз тәртiпте кеткенде - тiркеудiң күшiнде болу мерзiмiнiң соңғы күнiнде;
- келу-кету визалары бойынша Қазақстан Республикасынан кетiп, олар Қазақстан Республикасына қайта оралмаған жағдайда - егер шетелдегi Қазақстанның дипломатиялық өкiлдiгiнен немесе Қазақстан Республиканың консулдық мекемесiнен шетелдiктiң Қазақстанға келуге кешiгуiнiң себебi туралы ақпарат келiп түспесе, Қазақстан Республикасына келу визасының күшiнде болу мерзiмi аяқталған күннен бастап бiр ай өткен бойда тоқтатылады.

31. Для оформления регистрации паспорта иностранца принимающие организации представляют в органы внутренних дел следующие документы:
- письменное обращение установленного образца (приложение N 6);
- паспорт иностранца;
- три фотокарточки (33х43 мм);
- квитанцию об уплате госпошлины и за услуги;
А на лиц, прибывших на срок свыше одного года кроме того:
- учетные карточки (приложение N 16) (карточки заполняются, как правило, на пишущей машинке без использования копировальной бумаги. В случае заполнения их от руки фамилия, имя и отчество пишутся печатными буквами);
- талоны статистического учета, листки прибытия, в которых в правом верхнем углу проставляется буква "И".
32. Иностранные представительства представляют такие же документы, за исключением учетных карточек Ф-16. На иностранцев, прибывших в Республику Казахстан по линии постоянных иностранных представительств, а также по частным делам, учетные карточки составляются работником органов внутренних дел.
33. Регистрация паспортов иностранцев, въехавших в Республику Казахстан по частным делам, производится на основании имеющихся у них виз или свидетельств (телеграмм) о приглашении. Кроме виз, свидетельств (телеграмм) о приглашении, иностранцы представляют документы об уплате госпошлины.
34. При направлении иностранцев для продолжения работы или учебы в другие местности Республики Казахстан, открытые для посещения иностранцами, принимающие организации информируют об этом органы внутренних дел по месту прежнего жительства выезжающих иностранцев. Органом внутренних дел выдается вкладыш к паспорту (приложение N 7). При выезде иностранцев в закрытые местности Республики Казахстан принимающие организации через органы внутренних дел оформляют им соответствующее разрешение-пропуск в соответствии с приказом МВД Республики Казахстан от 4 апреля 1994 года N 92 п. 17. Вопрос въезда в закрытые районы согласовывается органами внутренних дел с Комитетом национальной безопасности.
Прибытие иностранца к новому месту работы, учебы оформляется органами внутренних дел на основании письменного обращения принимающей организации, о чем делается соответствующая запись в журнале регистрации. В паспорте проставляется штамп о регистрации по новому месту пребывания.
35. Штамп о регистрации проставляется по месту первого обращения иностранца.
36. Срок разрешенного пребывания в Республике Казахстан и действия регистрации паспортов иностранцами прекращается:
- выезжающих из Республики Казахстан по выездным визам - в последний день срока действия виз;
- въехавших в безвизовом порядке - в последний день срока действия регистрации;
- выехавших из Республики Казахстан по выездным-въездным визам в случае их невозвращения в Республику Казахстан - по истечении месяца со дня окончания срока действия визы на въезд в Республику Казахстан, если из Казахстанского дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан за границей не поступит информация о причине задержки въезда иностранца в Казахстан.

37. Қабылдаушы ұйымдар демалысы, каникулы аяқталғаннан кейiн бiр ай ішiнде шетелден қайтып оралмаған барлық шетелдiктер туралы оларды есептен шығару үшiн IIББ, IIБ хабарлайды. Сонымен бiрге, белгiленген тәртiпте тiркеу үшiн олар шетелде болуы кезiнде алмастырылған шетелдiктердiң паспорты тапсырылады.
IV. ШЕТЕЛДIКТЕРДIҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА
БОЛУ МЕРЗIМIН ҰЗАРТУ
38. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн ұзарту туралы шешiмдi iшкi iстер органдары қабылдайды.
Қабылданған шешiм негiзiнде шетелдiктердiң өз қолындағы кету визасы мен олардың паспорттарын тiркеу күшiнiң мерзiмi ұзартылады.
39. Кету визаларының күшiнде болу мерзiмiн ұзартуды iшкi iстер органдары ресiмдейдi.
40. Визалардың күшiнде болу мерзiмiн ұзарту кету визаларының тиiстi графасына жазу арқылы ресiмделедi, IIМ, IIББ, IIБ, қалалық, аудандық iшкi iстер органының паспорт және виза жұмысы бөлiмiнiң басқармасының виза мөрi соғылады және бастығы не оның орынбасары қол қояды.
41. Шетелдiктердiң паспорттарын тiркеу күшiнiң мерзiмiн ұзарту тiркеу мерзiмiн ұзарту туралы штамп соғу арқылы жүргiзiледi және ұзартуды ресiмдеген қызметкердiң қолымен куәландырылады.
42. Iшкi iстер органдары шетелдiктердiң келу визасы мен паспорттарын тiркеу күшiн ұзартуды:
- Қазақстан Республикасына қабылдаушы ұйымдардың жұмысы бойынша келсе, сондай-ақ Қазақстандағы тұрақты шетел өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң шақыруы бойынша келсе - осы ұйымдар мен өкiлдiктердiң жазбаша өтiнiшi негiзiнде;
- Қазақстан Республикасына жеке iстер бойынша келсе шетелдiктердiң жеке дәлелдi өтiнiшi мен оларды шақырған адамдардың өтiнiшi негiзi ресiмдейдi.
Аталған өтiнiштер мен арыздардан басқа iшкi iстер органдарына визалар, паспорттар және мемлекеттiк баж салығын және қызмет үшiн төлегенi туралы құжаттар тапсырылады.
43. Шетелдiк келу және аялдап өту визаларының мерзiмi өткен Қазақстанда жеке iстерi бойынша жүрген шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн ұзарту кезiнде шетелдiк келу және аялдап өту визаларын ұзарту қажеттiлiгi түсiндiрiледi. Қазақстан Республикасында басқа мақсаттармен жүрген шетелдiктерге бұл туралы қабылдаушы ұйымдарды және тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң өкiлдерi арқылы хабарланады.
Қазақстан Республикасында тұрақты
тұруға келу туралы өтiнiштi қарау
44. Шетелде тұратын және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға келуге ниет бiлдiрген шетелдiктер Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерiне, консулдық мекемелерiне осы мәселелер жөнiнде өтiнiш тапсырады. Осы өтiнiш шетелдiктер толтырған екi дана анкетамен және Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерiнiң немесе консулдық мекемелерiнiң қорытындыларымен бiрге мәлiмдеушінiң өтiнiшiне тiкелей байланысты Сыртқы iстер министрлiгi арқылы шетелдiктiң туысқаны (танысы) тұратын жердегi көшi-қон департаментiне жiберiледi.
Аталған құжаттармен бiрге көшi-қон департаментiне өтiнiшке қатысы бар басқа материалдар да жiберiлуi мүмкiн. Олар қазақ немесе орыс тiлiнде жазылуы тиiс не аудармасы болу қажет.
Шешiм қабылданғаннан кейiн көшi-қон департаментi ол туралы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне хабарлайды.
Осы шешiм негiзiнде шетелдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi келу визасын бередi.

37. Принимающие организации о всех иностранцах, не возвратившихся из-за границы в течение месяца после окончания отпуска, каникул, сообщают в ГУВД, УВД для снятия их с учета. Кроме того, в установленном порядке для регистрации предоставляются паспорта иностранцев, замененные во время пребывания их за границей.
IV. Продление срока пребывания
иностранцев в Республике Казахстан
38. Решения о продлении срока пребывания иностранцев в Республике Казахстан принимаются органами внутренних дел.
На основании принятых решений иностранцам продлевается срок действия имеющихся у них выездных виз и регистрации их паспортов.
39. Продление срока действия выездных виз оформляется органами внутренних дел.
40. Продление срока действия виз оформляется записью в соответствующих графах выездной визы, скрепленной визовой печатью и подписью начальника отдела - управления паспортной и визовой работы МВД, ГУВД, УВД, горрайоргана внутренних дел или его заместителей.
41. Продление срока действия регистрации паспортов иностранцев производится путем проставления штампа о продлении срока регистрации и заверяется подписью сотрудника, оформившего продление.
42. Органами внутренних дел оформляется продление сроков действия выездных виз и регистрации паспортов иностранцев:
- прибывших в Республику Казахстан по линии принимающих организаций, а также въехавших по приглашению сотрудников постоянных иностранных представительств в Казахстане - на основании письменных обращений этих организаций и представительств;
- прибывших в Республику Казахстан по личным делам - на основании личных обоснованных заявлений иностранцев и заявлений пригласивших их лиц.
Кроме указанных обращений и заявлений, в органы внутренних дел представляются визы, паспорта и документы об уплате госпошлины и за услуги.
43. При продлении срока пребывания в Республике Казахстан иностранцам, находящимся в Казахстане по частным делам, у которых истекли сроки иностранных въездных и транзитных виз, разъясняется необходимость продления иностранных въездных и транзитных виз. Иностранцам, находящимся в Республике Казахстан с другими целями, об этом сообщается через представителей принимающих организаций и постоянных иностранных представительств. #
Рассмотрение ходатайств о въезде
в Республику Казахстан на постоянное жительство
44. Иностранцы, проживающие за границей и желающие въехать в Республику Казахстан на постоянное жительство, заявление по этому вопросу подают в дипломатические представительства, консульские учреждения Республики Казахстан. Эти заявления вместе с заполненными иностранцами анкетами в двух экземплярах и заключениями дипломатических представительств или консульских учреждений Республики Казахстане по существу ходатайства заявителя направляется через Министерство иностранных дел в департамент по миграции по месту жительства родственников (знакомых) иностранца.
Наряду с перечисленными документами в департамент по миграции могут быть направлены и другие материалы, имеющие отношение к ходатайству. Они должны быть написаны на казахском или русском языке или снабжены переводом.
После принятия решения департамент по миграции сообщает о нем в МИД Республики Казахстан.
На основании этого решения дипломатическим представительством Республики Казахстан за границей выдается въездная виза.

45. Шетелдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерi немесе консулдық мекемелерi берген келу визалары келген шетелдiктерге белгiленген үлгiдегi ықтияр хатын құжаттауға негiз болып табылады.
V. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТҰРУҒА ЫҚТИЯР ХАТ БЕРУ
46. Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хатты шетел азаматтарына тұрақты тұруға арналған рұқсат негiзiнде iшкi iстер органдары бередi.
47. Қазақстан Республикасында уақытша болған шетел азаматтар Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтiнiштi тiкелей тұратын мекенiндегi iшкi iстер органына өзi азаматтығында тұрған мемлекеттiң және көшi-қон департаментiнiң жазбаша келiсiмiмен бiрге тапсырады.
Көшi-қон квотасына сәйкес келген шетел азаматтарына тұруға арналған ықтияр хат Қазақстан Республикасының "Көшi-қон туралы" Заңымен белгiленген тәртiпте берiледi.
48. 16 жасқа толған шетел азаматтарына Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хатты олар тұрақты тұратын мекендегi iшкi iстер органдары шетелдiк паспорттары күшiнде болған мерзiмге, бiрақ кем дегенде 5 жылға, ал 45 жасқа толғандарға - ұлттық паспорты күшiнде болған бүкiл мерзiмге бередi. Азаматтығы жоқ адамдарға тұруға арналған ықтияр хат 16 жасқа толғанда, ал одан әрi 25 және 45 жасқа толғанда берiледi.
Қолында бар ықтияр хаттың мерзiмiн ұзарту туралы немесе жаңа ықтияр хат беру туралы өтiнiштi шетел азаматтары өздерi тұратын мекендегi iшкi iстер органдарына тұруға арналған ықтияр хаттың күшiнiң мерзiмi аяқталуға 10 күн қалғанда, ал оны жоғалтқанда шапшаң тапсыруы тиiс.
49. Қолдарындағы шетел паспорттарының күшiнде болу мерзiмi аяқталған күннен бастап алты ай iшiнде жаңа немесе ұзартылған құжаттар тапсырмаған шетел азаматтарына iшкi iстер органдары азаматтығы жоқ адамдарға арналған Қазақстан Республикасында тұруға арналған ықтияр хат бередi.
50. Азаматтығы жоқ адамдарға арналған Қазақстан Республикасында тұруға арналған ықтияр хат, егер оның иесi iшкi iстер органдарына күшi бар ұлттық паспорт тапсырады, шетел азаматына арналған Қазақстан Республикасында тұруға арналған ықтияр хатпен алмастырылады.
51. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары Қазақстан Республикасы азаматтары үшiн көзделген тәртiпте тұрақты және уақытша тұратын мекенi бойынша тiркелуi керек.
52. Емдеу мекемелерiнде, мүгедектер мен қарттар үйiнде жатқан, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеушi шетелдiктер аталған орындарды болу кезеңiнде тұруға арналған ықтияр хат алудан, ұзартудан және алмастырудан босатылады.
Емдеу мекемесiнен, мүгедектер мен қарттар үйiнен шыққан жағдайда, бас бостандығынан айыру орындарынан босағанда шетелдiктер тұруға арналған ықтияр хат алуға мiндеттi.

45. Выданные дипломатическими представительствами или консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей въездные визы являются основанием для документирования прибывших иностранцев видами на жительство установленного образца.
V. Выдача видов на жительство
в Республике Казахстан
46. Виды на жительство в Республике Казахстан выдаются иностранным гражданам органами внутренних дел на основании разрешения на постоянное жительство.
47. Заявления о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан подаются временно пребывающими в Республике Казахстан иностранными гражданами непосредственно в органы внутренних дел по месту жительства одновременно с письменным согласием государства его гражданства и департамента по миграции.
Иностранным гражданам, въехавшим в соответствии с квотой иммиграции, виды на жительство выдаются в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об иммиграции".
48. Вид на жительство в Республике Казахстан иностранным гражданам, достигшим 16-летнего возраста, выдается органами внутренних дел по месту их постоянного жительства на срок действия заграничных паспортов, но не более чем на 5 лет, а достигшим 45 летнего возраста, - на весь срок действия национального паспорта. Лицам без гражданства виды на жительство выдаются по достижении 26 лет, а в дальнейшем по достижении 25 и 45 летнего возраста.
Заявления о продлении срока действия имеющегося или о выдаче нового вида на жительство должны подаваться иностранными гражданами в органы внутренних дел по месту их жительства не позднее 10 дней до истечения срока действия вида на жительство, а в случае его утраты - незамедлительно.
49. Иностранным гражданам, которые в течение шести месяцев со дня окончания срока действия имеющихся у них заграничных паспортов не предъявят новых или продленных документов, органами внутренних дел выдаются виды на жительство в Республике Казахстан для лиц без гражданства.
50. Вид на жительство в Республике Казахстан для лиц без гражданства, если его владелец предъявит в органы внутренних дел действующий национальный паспорт, заменяется видом на жительство в Республике Казахстан для иностранного гражданина.
51. Иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан, подлежат регистрации по месту постоянного и временного жительства в порядке, предусмотренном для граждан Республики Казахстан.
52. Иностранцы, помещенные в лечебные учреждения, дома инвалидов и престарелых, а также отбывающие наказание в местах лишения свободы, на период нахождения в указанных местах освобождаются от получения, продления и замены видов на жительство.
В случае выписки из лечебных учреждений, домов инвалидов и престарелых, освобождения из мест лишения свободы иностранцы обязаны получить виды на жительство.

53. Тұруға арналған ықтияр хат күшiнiң мерзiмi аяқталуға кем дегенде 10 күн қалғанда шетелдiктiң тұратын мекенiндегi iшкi iстер органына жаңа тұруға арналған ықтияр хат беру немесе тұруға арналған ықтияр хаттың мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш жасағаны не жасамағаны тексерiледi.
54. Тұруға арналған ықтияр хатты алу, ұзарту және алмастыру үшiн шетелдiктер iшкi iстер органдарына:
- белгiленген нысандағы өтiнiш (N 11 қосымша);
- күшi бар паспортын тапсырады (шетел азаматтары үшiн);
Шетелден келген шетел азаматтары алғашқы құжатты кезiнде паспорты мен өтiнiштен басқа, сондай-ақ:
- Қазақстан Республикасын келуге арналған Қазақстан визасын;
- 33х43 мөлшерлi төрт фотосурет;
- тұруға арналған ықтияр хат бергенi үшiн мемлекеттiк баж салығын және көрсеткен қызмет үшiн төлем төлеу туралы квитанция;
- тұратын жерiнен бiрге тұратын барлық отбасы мүшелерi көрсетiлген анықтама мен жұмыс орнынан анықтама (қайтадан тұрақты тұруға келгендерден басқа) тапсырады.
55. Шетелдiктердiң тұруға арналған ықтияр хаттарын ресiмдеу үшiн құжаттары:
- облыс орталықтарында тұратындардан - IIББ,IIБ;
- басқа мекендерде тұратындардан - қалалық, аудандық iшкi iстер органдарында (милиция бөлiмшелерiнде) қабылданады.
56. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға тұруға арналған ықтияр хат Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесi туралы Ережеге сәйкес берiледi.
57. Тұруға арналған ықтияр хат жоғалған жағдайда шетелдiктерден Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұратын мекенi бойынша iшкi iстер органдары жаңа тұруға арналған ықтияр хат беру туралы өтiнiш қабылданады, оған жоғалған ықтияр хаттың орнына жаңа тұруға арналған ықтияр хат бергенi үшiн мемлекеттiк баж салығын төлегенi туралы квитанция қоса тiркеледi. Өтiнiште жоғалту себебi, уақыты және орны көрсетiледi.
58. Тұруға арналған ықтияр хаттар мына жағдайларда iшкi iстер
органдарына тапсырылуы керек:
- Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданғандар Қазақстан
Республикасының азаматы паспортын алған жағдайда;
- шетелдiк қайтыс болған жағдайда (ЗАГС органы оның ықтияр хатын
паспортымен бiрге қайтыс болған адам есепте тұрған iшкi iстер органына
жiбередi);
- ескi ықтияр хатты жаңа тұруға арналған ықтияр хатқа алмастырған
жағдайда.
59. Тұруға арналған ықтияр хатын ауыстырған немесе жоғалған
құжаттарының орнына басқа құжаттар алған шетелдiктердi тiркеу кезiнде
алғашқы құжаттарда көрсетiлген тiркеу күнi қойылады.
VI. ШЕТЕЛДIКТЕРДIҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АУМАҒЫ БОЙЫНША ЖҮРIП-ТҰРУЫ
60. Шетелдiктер сапары туралы ескерткен жағдайда шетел азаматтары келiп-кету үшiн ашық Қазақстан Республикасы аумағы бойынша емiн-еркiн жүрiп-тұра алады.

53. Не позднее чем за 10 дней до истечения срока действия вида на жительство производится проверка, обратился ли иностранец в органы внутренних дел по месту жительства с ходатайством о выдаче нового вида на жительство или продлении срока действия вида на жительство.
54. Для получения, продления и замены вида на жительство иностранцы представляют в органы внутренних дел:
- заявление по установленной форме (приложение 9);
- действительный паспорт (для иностранных граждан);
- четыре фотокарточки размеров 33х43;
- квитанции об уплате госпошлины за выдачу вида на жительство и за услуги;
- справку с места жительства с указанием в ней всех совместно проживающих членов семьи и справку с места работы (за исключением вновь прибывших на постоянное жительство).
Прибывшие из-за границы иностранные граждане при первичном документировании представляют паспорт с казахстанской визой на въезд в Республику Казахстан.
55. Документы для оформления видов на жительство принимаются для иностранцев:
- проживающих в областных центрах - ГУВД, УВД;
- проживающих в других местностях - горрайорганами внутренних дел (отделениями милиции).
56. Вид на жительство иностранным гражданам и лицам без гражданства выдается в соответствии с Положением о паспортной системе Республики Казахстан.
57. В случае утраты вида на жительство от иностранца органами внутренних дел по месту постоянного места жительства в Республике Казахстан принимается заявление о выдаче нового вида на жительство, к которому прилагается квитанция об уплате государственной пошлины за выдачу вида на жительство взамен утраченного. В заявлении должны быть указаны обстоятельства, время и место утраты.
58. Виды на жительство подлежат сдаче в органы внутренних дел:
- принятыми в гражданство Республики Казахстан при получении ими паспорта гражданина Республики Казахстан;
- в случае смерти иностранца (орган ЗАГСа направляет его вид на жительство вместе с паспортом в органы внутренних дел, где умерший стоял на учете);
- при замене старого вида на жительство на новый.
59. При регистрации иностранцев, заменивших виды на жительство или получивших документы взамен утраченных, проставляется дата регистрации, указанная в первичных документах.
VI. Передвижение иностранцев по
Территории Республики Казахстан
60. Иностранцы могут свободно передвигаться по территории Республики Казахстан, открытой для посещения иностранными гражданами, при условии уведомления о поездке.

61. Қабылдаушы ұйымдардың жұмысы бойынша Қазақстан Республикасында уақытша болған шетелдiктер сапары туралы осы ұйымдардың әкiмшiлiгiне ескертедi. Қазақстанда тұрақты тұратын немесе iстерi бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жұмысы бойынша Қазақстан Республикасы келген шетелдiктер iшкi iстер органдарын ескертедi.
Ескерту еркiн тiлде жазылған жазбаша өтiнiш түрiнде жүзеге асырылып, онда бару мекенi, мерзiмi және осы мекенде болатын мекен-жайы көрсетiледi. Iшкi iстер органы қосымша бет қағаз (N 9 қосымша), ал жабық аудандарға кеткен жағдайда Ұлттық Қауiпсiздiк органдарымен келiсiм бойынша рұқсат қағаз берiледi.
Уақытша кету мекенi келген бойда шетелдiк iшкi iстер органында өзiнiң болуын тiркетуi керек. Бұл үшiн ол қабылдаушы ұйымның әкiмшiлiгiне немесе iшкi iстер органына өтiнiш жасайды. Уақытша болуы тiркеу журнал бойынша (N 4 қосымша) жүзеге асырылып, шетелдiктiң iссапар куәлiгiне, қосымша бет қағазына немесе рұқсат қағазына iшкi iстер органының тиiстi штампы соғылады.
62. Жеке немесе қызмет автокөлiгiмен жүрген, сондай-ақ халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асырушы шетел азаматтары шетелдiктер бару үшiн ашық аумақтағы автомобиль жолдарымен емiн-еркiн жүре алады. Олардың шетел азаматтары бару үшiн жабық аумақтарға жақын орналасқан автомобиль жолдарымен жүруi iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
63. Шетел азаматтары бару үшiн жабық мекендерге, соның iшiнде жеке немесе қызмет автокөлiгiмен, келуге рұқсатты бұл адамдарға iшкi iстер органдары:
- Қазақстандағы қабылдаушы ұйымдардың жұмысы бойынша Қазақстан Республикасына келгендерге - осы ұйымның белгiленген тәртiпте келiсiлген жазбаша өтiнiшi негiзiнде бередi. Қазақстан ұйымдарының өтiнiш бойынша шетел азаматтарына бiрнеше рет сапар жасауға рұқсат ресiмделуi мүмкiн.
- тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жұмысы бойынша, жеке iстерi бойынша келгендерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындарға - олардың жеке өтiнiштерi негiзiнде.
64. Қабылдаушы ұйымдардың жұмысы бойынша және жеке iстерi бойынша Қазақстан Республикасына келген шетелдiктерге жабық мекендерге сапар шегуге рұқсат (рұқсат қағаз) жазбаша өтiнiш түскен сәттен бастап 20 күн iшiнде берiледi (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 12.08.92 ж. N 645-25 Қаулысына сәйкес), онда осы аудандарда болу мерзiмi қоса көрсетiледi.
Шұғыл жағдайларда (туыстарының қайтыс болуы, ауыр науқастануы құжатпен қуатталса) рұқсат дереу берiлiп, артынан ҰХК органдары хабардар етiледi.

61. Иностранец, временно пребывающий в Республике Казахстан по линии принимающей организации, уведомляет о поездке администрацию этой организации. Иностранец, постоянно проживающий в Казахстане или прибывший в Республику Казахстан по частным делам, а также по линии постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан, уведомляет органы внутренних дел.
Уведомление осуществляется в форме письменного заявления произвольной формы с указанием в нем пункта выезда, срока и адреса пребывания в этом пункте. Органом внутренних дел выдается вкладыш (приложение N 7), а в случае выезда в закрытые районы, после согласования с органами Национальной Безопасности - пропуск (Приложение N 8).
По прибытии в пункт временного выезда иностранец должен зарегистрировать свое пребывание в органе внутренних дел. Для этого он обращается к администрации принимающей организации или в органы внутренних дел. Регистрация временного пребывания осуществляется по журналу (приложение N 4) с проставлением в командировочном удостоверении, вкладыше или пропуске иностранца соответствующего штампа органа внутренних дел.
62. Иностранные граждане, следующие на личном или служебном автотранспорте, а также осуществляющие международные автомобильные перевозки, свободно передвигаются по автомобильным дорогам на территории, открытой для посещения иностранными гражданами. Проезд их по автомобильным дорогам, пролегающим по территории, закрытой для посещения иностранными гражданами, осуществляется по разрешению органов внутренних дел.
63. Разрешения на въезд в местности, закрытые для посещения иностранных граждан, в том числе на личном или служебном автотранспорте, органами внутренних дел этим лицам выдаются:
- прибывшим в Республику Казахстан по линии казахстанских принимающих организаций - на основании письменных обращений этих организаций, согласованных в установленном порядке. По просьбе казахстанских организаций иностранным гражданам могут быть оформлены разрешения на многократные поездки;
- прибывшим по линии постоянных иностранных представительств, по частным делам, а также постоянно проживающим в Республике Казахстан - на основании их личных заявлений.
64. Разрешения (пропуски) на поездки в закрытые местности иностранцам, прибывшим в Республику Казахстан по линии принимающих организаций и по частным делам, выдаются в течение 20 дней с момента поступления письменных обращений (в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан N 645-25 от 12.08.92 г.), с указанием сроков пребывания в этих районах.
В экстренных случаях (смерть родственников, тяжелая болезнь - подтверждение документально) разрешения выдаются незамедлительно с последующим информированием органов КНБ.

65. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар басқа облыстарға тұрақты тұруға көшкен жағдайда тұратын мекенiндегi iшкi iстер органдарынан рұқсат алуы керек. Көшуге рұқсат берген орган артынан бұл туралы ұлттық қауiпсiздiк органын хабардар етедi.
66. Жабық мекендерге тұрақты тұруға көшкен жағдайда рұқсат ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiсiлгеннен кейiн берiледi.
VII. ШЕТЕЛ АЗАМАТТАРЫНА ВИЗА БЕРУ
67. Шетел азаматтарына Қазақстан Республикасына келуге визаны (келу) және Қазақстан Республикасына келудi - Қазақстан Республикасынан кетудi (келу-кету) шетелде Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерi немесе консулдық мекемелерi, ал олар жоқ болған жағдайда - арнайы өкiлеттiк берiлген органдар ресiмдейдi.
Шетел азаматтарына Қазақстан Республикасынан кетуге визаны (кету) және Қазақстан Республикасынан кетуге - Қазақстан Республикасынан келуге визаны (кету-келу) Қазақстан Республикасы аумағында Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, облыстық iшкi iстер басқармалары бередi. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң шешiмi бойынша Қазақстан Республикасының қалалық және аудандық iшкi iстер органдарына да осындай құқық берілуi мүмкiн.
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға виза ресiмдеу Қазақстан Республикасының визаларын беру тәртiбi туралы Нұсқауға сәйкес жүргiзiледi.
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға алғашқы виза ресiмдеу ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiсiледi.
VIII. ШЕТЕЛДIКТЕРДIҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АУМАҒЫ
АРҚЫЛЫ АЯЛДАП ӨТУI ЕРЕЖЕЛЕРIН ҚОЛДАНУ ТӘРТIБI
68. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасының аумағы арқылы әуе, темiржол және теңiз көлiгiмен белгiленген елiне аялдап өтуiне оларда Қазақстан Республикасына көршiлес мемлекетке келу үшiн жарамды құжаттары мен Қазақстан Республикасының аумағындағы портқа, станцияға, аэровокзалға келген сәттен бастап 72 сағаттан кешiкпей Қазақстан Республикасы аумағындағы ауысып мiну пунктiнен кету күнi қуатталған тиiстi жол жүру құжаттары болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
69. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы аялдап өтетiн шетелдiктер Қазақстаннан кететiн шекара пунктiне белгiленген маршрут бойынша жүредi және республика аумағында тек Қазақстанның аялдап өту визаларында көрсетiлген пункттерде ғана аялдай алады.
70. Аялдап өту сапарын жеке автомобильмен немесе автобуспен топ құрамында туристiк мақсатта пайдаланушы шетелдiктер Қазақстан Республикасына келу үшiн автотурлар алуға мiндеттi және баратын мекенi көрсетiлген тиiстi туристiк визасы болу керек.

65. Иностранные граждане и лица без гражданства постоянно проживающие в Республике Казахстан при переезде на постоянное жительство в другие области должны получить разрешение органов внутренних дел по месту жительства. Орган, выдавший разрешение на переезд, в последствии уведомляет об этом органы национальной безопасности.
66. При переезде на постоянное жительство в закрытые местности разрешение выдается после согласования с органами национальной безопасности.
VII. Выдача виз иностранным гражданам
67. Визы на въезд в Республику Казахстан (въездные), въезд в Республику Казахстан - выезд из Республики Казахстан (въездные-выездные) иностранным гражданам оформляются за границей дипломатическими представительствами или консульскими учреждениями Республики Казахстан, а в случае отсутствия таковых - специально уполномоченными на то органами.
Визы на выезд из Республики Казахстан (выездные), визы на выезд из Республики Казахстан и въезд в Республику Казахстан (выездные-въездные) иностранным гражданам выдаются на территории Республики Казахстан Министерством иностранных дел, Министерством внутренних дел Республики Казахстан, областными управлениями внутренних дел. По решению Министерства внутренних дел Республики Казахстан это право может быть предоставлено городским и районным органам внутренних дел Республики Казахстан.
Оформление виз иностранным гражданам и лицам без гражданства производится в соответствии с Инструкцией о порядке выдачи виз Республики Казахстан (приложение N 22).
Первичное оформление виз иностранным гражданам и лицам без гражданства согласовывается с органами национальной безопасности.
VIII. Порядок применения правил транзитного
проезда иностранцев через территорию
Республики Казахстан
68. Транзитный проезд иностранцев через территорию Республики Казахстан в страну назначения воздушным, железнодорожным и морским транспортом разрешается при наличии у них документов, действительных для въезда в сопредельно с Республикой Казахстан государство, и соответствующих проездных документов с подтверждением в них даты выезда из пункта пересадки на территории Казахстан не позднее 72 часов с момента прибытия в порт, станцию, аэровокзал на территории Республики Казахстан.
69. Иностранцы, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом, следуют в пограничный пункт выезда из Казахстана по установленному маршруту и могут иметь остановки на территории республики только в пунктах, указанных в казахстанских транзитных визах.
70. Иностранцы, использующие транзитную поездку в туристических целях на личном автомобиле или в составе группы на автобусе, обязаны приобрести автотуры для въезда в Республику Казахстан и иметь соответствующую туристическую визу с указанием пунктов следования.

71. Қазақстан Республикасы азаматтардың өзара визасыз сапарларының шарты туралы келiсiм жасаған мемлекеттердiң азаматтарына өздерiнiң Қазақстанда болу мерзiмi 24 сағаттан аспайтын жағдайларда ғана жеке автокөлiк құралдарымен республика аумағы арқылы аялдап өту үшiн автотурларсыз Қазақстанға келуге рұқсат етiледi. Барлық қалған жағдайларда олардың автотурлары болуға мiндеттi.
72. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарымен аялдап өтушi шетелдiктер, соның iшiнде халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асырушылар, демалу және тамақ iшу үшiн тек бағытындағы мекендерге ғана тоқтай алады.
73. Қазақстан Республикасына темiржолмен, соның iшiнде Қазақстан аумағы арқылы аялдап өтетiн поездбен келе жатқан шетелдiктер поезд аялдаған уақытта қолданылып жүрген кестеде көрсетiлген станцияларға түсуге құқылы. Оларға станциядан және вокзал төңiрегiндегi алаңнан тыс жерге шығуға рұқсат етiлмейдi.
74. Қазақстан Республикасы аумағында бiр немесе бiрнеше мекендерде 242 сағаттан көп мерзiмге аялдайтыны туралы көрсетiлген аялдап өту визасы бар шетелдiктер әрбiр осы мекендерде iшкi iстер органында өз паспортын тiркеуге және Қазақстаннан өзiне белгiленген болу мерзiмiнен кешiкпей кетуге мiндеттi. Мұндай шетелдiктердiң паспорттарын iшкi iстер органдары шетелдiктердiң жазбаша өтiнiштерi негiзiнде визаларда көрсетiлген мерзiмге тiркейдi және паспортқа штамп (N 3 қосымша) соғу арқылы ресiмдейдi.
Шетелдiктерге паспортын және аялдап өту визасын тапсыру кезiнде iшкi iстер органы оларға рұқсат етiлген болу мерзiмiн және Қазақстан Республикасынан кету күнiн хабарлайды, оларға Қазақстан Республикасында болудың белгiленген ережелерiн сақтау керектiгi туралы ескертедi.
75. Аялдап өтiп бара жатқан және Қазақстан Республикасы аумағында 24 сағаттан көп мерзiмге амалсыздан кiдiрiп қалған шетелдiктер кiдiрген сәттен кейiнгi тәулiк iшiнде iшкi iстер органдарында Қазақстанда болуға рұқсат ресiмдеуге мiндеттi. Қазақстан Республикасы аумағында шетелдiктердiң амалсыздан кiдiруiн ресiмдеу мынадай жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкiн:
- поездың, автокөлiк құралының, кеменiң немесе ұшақтың қозғалысын бөгеген табиғат апаты жағдайында;
- қандай да болмасын бөлшегiнiң сынуы немесе жол-көлiк оқиғасы нәтижесiнде бүлiнген автокөлiк құралын жөндеу үшiн;
- сырқаттанған жағдайда, дәрiгердiң қорытындысы бойынша сырқат адамның одан әрi жүруi оның денсаулығына қауiптi болса. Бұл жағдайда онымен бiрге келе жатқан отбасы мүшелерi немесе бiрге жүрген адамдар сырқат адаммен бiрге қала алады;
- тараптық мекенде бiр көлiк құралынан екiншi көлiк құралына ауысып мiну бөленген жағдайда.
Амалсыздан кiдiру шетелдiктерге амалсыздан кiдiрудi тудырған себептердi жойғанға дейiнгi уақытта орын алған қала немесе басқа елдi мекен шегiнде ғана болуға құқылы.

71. Гражданам государств, с которыми Республика Казахстан заключила соглашение об условиях взаимных безвизовых поездках граждан, разрешается въезд в Казахстан без автотуров для следования транзитом через территорию республики на личных автотранспортных средствах только в случаях, когда срок их пребывания в Казахстане не превышает 24 часов. Во всех остальных случаях они обязаны иметь автотуры.
72. Иностранцы, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом на автотранспортных средствах, в том числе осуществляющие международные автомобильные перевозки грузов, остановки для отдыха и приема пищи делают только в пунктах, находящихся на маршруте.
73. Иностранцы, которые следуют в Республику Казахстан по железной дороге, в том числе на поездах, проходящих транзитом через территорию Казахстан, имеют право схода на станциях во время стоянки поездов, указанное в действующем расписании. Им не разрешается выход за пределы станции и привокзальной площади.
74. Иностранцы, имеющие транзитную визу с указанием об остановке в одном или нескольких пунктах на территории Республики Казахстан на срок свыше 24 часов, обязаны в каждом из этих пунктов зарегистрировать свои паспорта в органах внутренних дел и выехать из Казахстана не позднее определенного им срока пребывания. Регистрация паспортов таких иностранцев производится органами внутренних дел на сроки, указанные в визах, на основании письменных заявлений иностранцев и оформляется путем проставления штампа (приложение N 3) в паспорте.
При вручении иностранцам паспорта и транзитной визы орган внутренних дел сообщает им срок разрешенного пребывания и дату выезда из Республики Казахстан, предупреждает о соблюдении ими установленных правил пребывания в Республике Казахстан.
75. Иностранцы, проезжающие транзитом и сделавшие вынужденную остановку на территории Республики Казахстан на срок свыше 24 часов, обязаны в течение последующих суток с момента остановки оформить в органах внутренних дел разрешение на пребывание в Казахстане. Оформление вынужденной остановки иностранцев на территории Республики Казахстан может быть осуществлено в следующих случаях:
- при стихийных бедствиях, задерживающих движение поезда, автотранспортного средства, судна или самолета;
- для ремонта автотранспортного средства, поврежденного в результате порчи каких-либо его частей или дорожно-транспортного происшествия;
- в случае болезни, когда по заключению врача дальнейшее следование больного представляется опасным для его здоровья. В этом случае при больном могут оставаться члены семьи или сопровождающие лица, следующие вместе с ним; при задержках пересадки с одного вида транспорта на другой в узловом пункте.
Вынужденная остановка дает иностранцам право на пребывание только в черте города или другого населенного пункта, где она имеет место, на время до устранения причин, вызвавших вынужденную остановку.

76. Амалсыздан кiдiрген шетелдiктердi тiркеудi, ал қажет болған жағдайларда олардың қолдарындағы аялдап өту визаларының күшiнiң мерзiмiн ұзартуды IIББ, IIБ ресiмдейдi. IIМ, IIББ, IIБ рұқсатымен амалсыздан кiдiру облыс орталықтарынан едәуiр қашықтықта орналасқан жағдайларда тiркеудi қалалық, аудандық iшкi iстер органы ресiмдеуi мүмкiн.
Амалсыздан кiдiрудi ресiмдеу үшiн шетелдiктер iшкi iстер органдарына төмендегi құжаттарды тапсыруға мiндеттi:
а) кiдiруге рұқсатты ресiмдеу туралы өзiнiң жазбаша өтiнiшiн;
ә) паспорты мен визасын;
б) тиiстi қазақстандық ұйымның немесе мекеменiң жүру жолындағы кiдiрiстiң себебi мен ұзақтығын қуаттайтын анықтамасын.
77. Тiркеу ұлттық паспортына штамп соғу арқылы (N 3 қосымша) ресiмделедi.
Тiркеудiң күшiнде болу мерзiмi амалсыздан кiдiрудi тудырған себептердi жою үшiн қажеттi уақытпен белгiленедi. Ауруханада жатқан шетелдiктердiң паспорттарын ресiмдеу олар жазылып шыққаннан кейiн ресiмделедi. Олардың отбасы мүшелерiнiң және олармен бiрге жүрген адамдардың паспорттары амалсыздан кiдiрген сәттен бастап бiр тәулiк iшiнде медицина мекемесiнiң сырқат шетелдiктi емдеу үшiн қажеттi анықтамасында көрсетiлген мерзiмге тiркеледi.
78. Республикасы аумағында 24 сағаттан аспайтын уақытқа амалсыздан кiдiрген шетелдiктерге iшкi iстер органдарына аялдар өту визасын ұзартпай-ақ Қазақстан Республикасынан кетуге рұқсат етiледi.
79. Жүру бағытын және Қазақстан Республикасынан кететiн шекара пунктiн өзгертуге ниет бiлдiрген шетелдiктер iшкi iстер органдарынан рұқсат алуға мiндеттi.
Шетелдiктер осы мәселе бойынша өтiнiш жасаған жағдайда ол IIББ, IIБ паспортын, қазақстандық аялдап өту визасын және жүру бағытын өзгерту қажеттiгiн тудырған себептердi және кететiн бақылау-тексеру пунктiн, сондай-ақ көздеп отырған бару бағытын мен кететiн бақылау-тексеру пунктiне көрсете отырып жазбаша өтiнiш тапсырады.
IХ. ШЕТЕЛДIКТЕРДI, ЛАУАЗЫМДЫ АДАМДАР МЕН БАСҚА АЗАМАТТАРДЫ
ШЕТЕЛ АЗАМАТТАРЫНЫҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА БОЛУ
ЕРЕЖЕЛЕРIН БҰЗҒАНЫ ҮШIН ЖАУАПКЕРШIЛIККЕ ТАРТУ
80. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу ережелерiн шетелдiктердi бұзғаны үшiн, атап айтқанда Республикада тұруға құқық беретiн құжаттарсыз немесе заңды күшi жоқ құжаттар бойынша тұрғаны, белгiленген тiркеу, не жүрiп-тұру және тұрғылықты мекенiн таңдау тәртiбiн сақтамағаны, өздерiне белгiленген болу мерзiмi аяқталған бойда кетуден бұлтарғаны үшiн оларға әкiмшiлiк ықпал ету шаралары ретiнде ескерту жасалуы немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген мөлшерде айып салынуы мүмкiн. Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу ережелерiн қасақана бұзушы шетелдiктер қылмысты жауапқа тартылуы мүмкiн.

76. Регистрацию иностранцев, сделавших вынужденную остановку, а в необходимых случаях и продление срока действия имеющихся у них транзитных виз, оформляет ГУВД, УВД. С разрешения МВД, ГУВД, УВД в случаях, когда вынужденная остановка имеет место в пунктах, расположенных на значительном расстоянии от областных центров, регистрация может быть оформлена горрайорганом внутренних дел.
Для оформления вынужденной остановки иностранец обязан представить в органы внутренних дел следующие документы:
а) личное письменное заявление об оформлении разрешения на остановку;
б) паспорт с визой;
г) справку соответствующей казахстанской организации или учреждения, подтверждающую причины и продолжительность задержки в пути следования.
77. Регистрация оформляется путем проставления штампа (приложение N 3) в национальном паспорте.
Срок действия регистрации определяется временем, необходимым для устранения причин, вызвавших вынужденную остановку.
Регистрация паспортов иностранцев, находящихся в больницах, оформляется после их выписки. Членам их семей или сопровождающим их лицам регистрация паспортов оформляется в течение суток с момента вынужденной остановки на срок, указанный в справке медицинского учреждения, необходимый для лечения больного иностранца.
78. Выезд из Республики Казахстан иностранцев, сделавших вынужденную остановку на территории республики на время не более 24 часа, может быть разрешен без продления транзитной визы в органах внутренних дел.
79. Иностранцы, желающие изменить маршрут следования и пограничный пункт выезда из Республики Казахстан, обязаны получить на это разрешение органов внутренних дел.
При обращении иностранца по этому вопросу он представляет в ГУВД, УВД паспорт, казахстанскую транзитную визу и письменное заявление с указанием причин, вызвавших необходимость изменения маршрута следования и КПП выезда, а также маршрут предполагаемого следования и КПП выезда. #
IХ. Привлечение иностранцев, должностных лиц
и других граждан к ответственности за нарушение
правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан
80. В соответствии с законодательством Республики Казахстан за нарушение иностранцами правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а именно проживание без документов на право жительства в республике или по недействительным документам, несоблюдение установленного порядка регистрации, либо передвижения и выбора места жительства, уклонение от выезда по истечении определенного им срока пребывания, к ним могут быть применены в качестве меры административного воздействия предупреждение или штраф в размере, установленном законодательством Республики Казахстан. Иностранцы, злостно нарушающие правила пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, могут быть привлечены к уголовной ответственности.

81. Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу ережелерiн бұзуға жол берген шетелдiктерге милиция қызметкерлерi бұзушылық сипаты мен жайттарын егжей-тегжейлi баяндай отырып әкiмшiлiк бұзуға жол берген шетелдiктерге милиция қызметкерi бұзушылық сипаты мен жайттарын егжей-тегжейлi баяндай отырып әкiмшiлiк бұзушылық туралы хаттама толтырады (N 3 қосымша). Бұзушылық жасаушының жеке басын куәландыратын паспорты туралы деректердi жазу кезiнде тiркеуi туралы мынадай мәлiметтер көрсетiледi: нөмiрi, iшкi iстер органы (мейманхана), тiркеудiң күшiнде болу мерзiмi.
Шетел азаматы мемлекеттiк тiлде немесе ұлтаралық қатынас тiлiнде сөйлемесе немесе нашар сөйлесе хаттама толтыру кезiнде мiндеттi түрде аудармашы қатыстырылады.
Шетелдiктiң паспортына оны әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту туралы белгi соғылады (N 19 қосымша).
82. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес болу ережесiн бұзған шетелдiктерге, сондай-ақ олардың одан әрi болуы үшiн негiз жоқ болған жағдайларда, оларға белгiленген Қазақстан Республикасында болу мерзiмi қысқартылуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қысқарту туралы шешiмдi шетелдiкте Қазақстанда жұмысы бойынша жүрген қабылдаушы ұйымдардың жазбаша өтiнiшi бойынша немесе өзiнiң инициативасы бойынша IIМ, IIББ, IIБ паспорт және виза жұмысы басқармасының (бөлiмiнiң) бастығы, қалалық аудандық iшкi iстер органдарының басшылары қабылдайды.
83. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн және олардың паспорттарын тiркеу күшiн қысқарту туралы жазбаша өтiнiштi қабылдаушы ұйымдардың әкiмшiлiгi IIББ, IIБ-на шетелдiктердi жұмыстан босату немесе оқу орнынан шығару туралы бұйрық шыққаннан кейiн 48 сағаттан кешiктiрмей тапсырады.
84. Жеке iстерi бойынша немесе Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жұмысы бойынша Қазақстанға келген шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қысқарту туралы шешiм iшкi iстер органы немесе ұлттық қауiпсiздiк органдар қызметкерлерiнiң ұсыныстары мен рапорттары негiзiнде қабылданады.
Тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жұмысы бойынша жүрген шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қысқарту үшiн осы өкiлдiктердiң немесе осы өкiлдiктер тiркелген Қазақстандық ұйымдардың жазбаша өтiнiштерi де негiз бола алады.
85. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қысқарту туралы шешiм барлық жағдайларда IIМ, IIБ, IIБ паспорт және виза жұмысы бөлiмшелерi бастықтарының немесе олардың орынбасарларының жазбаша өкiмдерiмен ресiмделедi.
86. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қазақстандық қабылдаушы ұйымдардың өтiнiштерiнде көрсетiлген мерзiмге қысқартылады. Жеке iстерi бойынша немесе Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жұмысы бойынша Қазақстанға келген адамдар үшiн бұл мерзiмдi iшкi iстер органдары қайтар жолға билет сатып алу үшiн және бақылау-өткiзу пунктiне бару үшiн қажеттi уақытты ескере отырып белгiлейдi.

81. На иностранца, допустившего нарушение правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, работником органов внутренних дел составляется протокол об административном правонарушении (приложение N 10) с подробным изложением характера и обстоятельств нарушения. При внесении сведений о паспорте, удостоверяющем личность нарушителя, указываются следующие данные о регистрации: номер, орган внутренних дел, срок действия регистрации.
В тех случаях, когда иностранец не говорит или плохо говорит на государственном языке или языке межнационального общения, при составлении протокола в обязательном порядке привлекается переводчик.
82. В соответствии с законодательством Республики Казахстан иностранцам, нарушающим правила пребывания, а также в случае, когда у них отпали основания для дальнейшего пребывания, может быть сокращен определенный им срок пребывания в Республике Казахстан.
Решение о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан принимается начальником Управления (отдела) паспортной и визовой работы МВД, ГУВД, УВД, руководителями горрайорганов внутренних дел по письменным ходатайствам принимающих организаций, по линии которых находятся в Казахстане иностранцы, или по своей инициативе.
83. Письменные ходатайства о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан иностранцев и действия регистрации их паспортов администрация принимающих организаций представляет в ГУВД, УВД не позднее 48 часов после издания приказа об увольнении с работы или отчисления из учебного заведения иностранцев.
84. Решения о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан иностранцев, прибывших в Казахстан по частным делам или по линии постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан, принимаются на основании представлений и рапортов работников органов внутренних дел или органов национальной безопасности.
Основанием для сокращения срока пребывания в Республике Казахстан иностранцев, находящихся по линии постоянных иностранных представительств, также могут быть письменные ходатайства этих представительств или казахстанских организаций, при которых аккредитованы эти представительства.
85. Решения о сокращении срока пребывания иностранцев в Республике Казахстан во всех случаях оформляются письменными указаниями начальников подразделений паспортной и визовой работы МВД, ГУВД, УВД или их заместителями.
86. Сокращение срока пребывания в Республике Казахстан иностранцам производится на время, указанное в ходатайствах казахстанских принимающих организаций. Этот срок для лиц, прибывших в Казахстан по частным делам или по линии постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан определяется органами внутренних дел с учетом времени, необходимого для приобретения билетов на обратный путь и для следования до КПП.

87. Қазақстан Республикасынан кету үшiн жарамды келу-кету визалары бар шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қысқартуды ресiмдеу паспорттағы тiркеу штампының қасына штамп (N 14 қосымша) соғу арқылы жүргiзiледi.
88. Шетелдiктерге паспорттарын тапсыру кезiнде (қабылдаушы ұйымдардың жұмысы бойынша келгендерге - осы ұйымдардың өкiлдерi арқылы) олардың Қазақстан Республикасында болу мерзiмi қысқартылғаны және белгiленген мерзiмде Қазақстаннан кетуге мiндеттi екенi, ал кетпеген жағдайда Қазақстан Республикасынан аластатылатыны хабарланады. Соңғы ескерту Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық режимi туралы заңды бұзған адамдарға ғана қолданылады.
89. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шетелдiктер Қазақстан шекарасынан егер олардың iс-әрекетi мемлекеттiк қауiпсiздiктi немесе қоғамдық тәртiптi қорғауды қамтамасыз ету мүдделерiне қайшы келген; егер бұл халықтың денсаулығы мен құлықтылығын қорғау, Қазақстан Республикасының азаматтары мен басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болған; егер олар Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық ережелерi туралы заңды, кеден, валюта заңдарын бұзған жағдайларда аластатылатын болады.
90. Қабылдаушы ұйымдардың жұмысы бойынша Қазақстан Республикасына келген шетелдiктердi аластату туралы жазбаша өтiнiштi осы ұйымдар Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген негiздер болған жағдайда дереу IIМ, IIББ, IIБ барар алдында жазады.
Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген негiздер болған жағдайда ондай шетелдiктердi аластатуға арналған материалдарды iшкi iстер органдары немесе ұлттық қауiпсiздiк органдары өз инициативасы бойынша ресiмдей алады. Бұл жағдайларда, сондай-ақ тұрақты тұратын, сондай-ақ жеке iстерi бойынша немесе Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жұмысы бойынша Қазақстанда жүрген шетелдiктердi Қазақстан Республикасынан аластатқан жағдайда аластату материалдары осы органдардың ұсыныстары мен рапорттары негiзiнде ресiмделедi және қаралады.
91. Барлау қызметiмен, бiржақты, өсек-жала ақпарат жинаумен, таратумен айналысатын, валюта және кеден заңдарын бұзған не мемлекеттiк қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мүдделерiне қайшы келетiн басқа iс-әрекеттерге жол беретiн, қылмыстық жауапкершiлiкке тарту үшiн негiз болмаған жағдайларда, шетелдiктердi аластату туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының ҰҚК қабылдайды, осы шешiмi туралы Қазақстан Республикасының iшкi iстер министрлiгi мен Сыртқы iстер министрлiгiн хабардар етедi.

87. Иностранцам, имеющим въездные-выездные визы, действительные для выезда из Республики Казахстан, оформление сокращения срока пребывания в Республике Казахстан производится путем проставления штампа (приложение N 12) рядом со штампом регистрации в паспорте.
88. При вручении паспортов иностранцам объявляется (прибывшим по линии принимающих организаций - через представителей этих организаций), что срок их пребывания в Республике Казахстан сокращен и они обязаны в установленный срок выехать из Казахстана, а в случае невыезда будут выдворены из Республики Казахстан. Последнее предупреждение применяется только в отношении лиц, нарушивших законодательство о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан.
89. В соответствии с законодательством Республики Казахстан иностранцы подлежат выдворению из пределов Казахстана в случаях, если их действия противоречат интересам обеспечения государственной безопасности или охраны общественного порядка, если это необходимо для охраны здоровья и нравственности населения: защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц; если они грубо нарушили законодательство о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан, таможенное, валютное или иное казахстанское законодательство.
90. Письменные ходатайства о выдворении иностранцев, прибывших в Республику Казахстан по линии принимающих организаций, возбуждаются этими организациями непосредственно перед МВД, ГУВД, УВД незамедлительно при наличии оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
При наличии оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, материалы на выдворение таких иностранцев могут оформляться органами внутренних дел или органами национальной безопасности по своей инициативе. В этих случаях, а также в случае выдворения из Республики Казахстан иностранцев, постоянно проживающих, а также находящихся в Казахстане по частным делам или по линии постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан, материалы на выдворение оформляются и рассматриваются на основании представлений и рапортов этих органов.
91. Решения о выдворении иностранцев, занимающихся разведывательной деятельностью, сбором, распространением материалов тенденциозной, клеветнической информации, нарушающих валютное и таможенное законодательство либо допускающих иные действия, противоречащие интересам обеспечения государственной безопасности, в случаях, когда не имеется оснований для привлечения к уголовной ответственности, принимаются КНБ Республики Казахстан с уведомлением об этих решениях МВД, МИД Республики Казахстан.

92. Өздерiне қатысты аластату туралы шешiм қабылданған шетелдiктер iшкi iстер органдары белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасынан кетуге бұлтарған немесе iшкi iстер органдарынан жасырынған жағдайларда прокурордың мақұлдауымен оларды күштеп (конвоймен) аластату үшiн қажеттi мерзiмге қамауға алынады.
93. Шетелдiктердi қамауға алу және күштеп аластату (конвоймен) республика прокурорының немесе Қазақстан Республикасынан аластатылған шетелдiктiң болған жерiндегi облыстың прокурорының (Алматы қаласында - қала прокурорының) мақұлдауымен IIМ, IIББ, IIБ қаулысы бойынша жүргiзiледi. Сонымен бiрге аластатылатын және мемлекеттiк шекара арқылы тапсырылатын адамдарға мынадай құжаттар берiлу қажет:
- екi данада Қазақстан Республикасынан аластату туралы қорытынды (N қосымша);
- шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы аялдап өту Ережелерiн бұзғаны үшiн аластатылатын адамдардың виза мөрiмен куәландырылған тiзiмi (2 данада);
- туристiк жолдамамен немесе жеке және қызмет бабындағы iстермен келген адамдар үшiн кету визасы бар жеке басын куәландыратын құжат;
- жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi арқылы шетел мемлекетiнiң елшiлiгiнен алынған жеке басын куәландыратын анықтама немесе қайтып келу туралы куәлiк.
94. Өздерiне қатысты қылмыстық iс қозғалған, бiрақ оларды Қазақстан Республикасынан аластатуына байланысты оны тоқтату туралы шешiм қабылданған шетелдiктер қылмыстық iстi қараған тергеу органдары шығарған қаулы бойынша аластатылады. Бұл жағдайда қылмыстық iстi тоқтату туралы қаулы Қазақстан Республикасынан аластату туралы қорытынды болып табылады. Қамауда жатқан айыпталушы Қазақстан Республикасынан прокурордың мақұлдауынсыз аластатылады.
95. Осы Нұсқаудың 83 тармағынан бастап 95 тармағына дейiн айтылған ережелер шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу Ережелерiнiң 17 тармағының "а" тармақшасында аталған адамдардың бәрiне, сондай-ақ аталған Ережелердiң 18 тармағында аталған және Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланатын адамдарға таралмайды.
96. Аластату жөнiндегi шығындарды аластатылатын шетелдiктердiң өзi, не қабылдаған ұйымдар немесе жеке адамдар, ал айрықша жағдайларда iшкi iстер органдары өтейдi.
97. Шетел елшiлiктерi мен консулдықтарының конвоймен Республикадан аластатылуға тиiстi қамауға алынған шетелдiктермен өз өкiлдерiнiң кездесуiн ұйымдастыру туралы өтiнiштерi аластату туралы қаулыны мақұлдаған прокурордың рұқсатымен қанағаттандырылады. Осындай кездесуге рұқсат ету туралы хабар IIМ, IIББ, IIБ Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнен келiп түседi. Кездесу прокурордың, IIМ, IIББ, IIБ қызметкерiнiң және Қазақстан Республикасы СIМ қызметкерiнiң қатысуымен, ал Ұлттық қауiпсiздiк комитетi органының құзырына жататын iстер бойынша - олардың өкiлдерiнiң қатысуымен өтедi және сұхбат барысы жазылып отырады.

92. В случаях, когда иностранцы, в отношении которых приняты решения о выдворении, уклоняются от выезда из Республики Казахстан в определенный органами внутренних дел срок или скрываются от органов внутренних дел, подлежат с санкции прокурора задержанию на срок, необходимый для их выдворения в принудительном порядке (под конвоем).
93. Задержание и выдворение иностранцев в принудительном порядке (под конвоем) производится по постановлению МВД, ГУВД, УВД санкционированному прокурором республики или области (в г. Алматы - прокурором города) по месту пребывания выдворяемого из Республики Казахстан. Кроме того, на лиц, подлежащих выдворению и передаче через государственную границу, необходимо представлять следующие документы:
- заключение о выдворении из Республики Казахстан в двух экземплярах (приложение N 19);
- список лиц, выдворяемых за нарушение Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан или транзитного проезда через территории Республики Казахстан, заверенной визовой печатью (в 2-х экземплярах);
- документ, удостоверяющий личность с выездной визой для лиц, прибывших по туристической путевке или частным и служебным делам;
- на лиц, не имеющих документов, удостоверяющих личность, справку, подтверждающую личность или свидетельство о возвращении, полученные из посольства иностранных государств через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
94. Иностранцы, в отношении которых возбуждалось уголовное дело, но принято решение о его прекращении в связи с возможным их выдворением из Республики Казахстан, подлежат выдворению по постановлению, вынесенному следственными органами, рассматривавшими уголовное дело. В этом случае постановление о прекращении уголовного дела является заключением о выдворении из Республики Казахстан. Обвиняемый, находящийся под стражей, выдворяется из Республики Казахстан без санкции прокурора.
95. Положения, содержащиеся в пунктах с 83 по 95 настоящей Инструкции, не распространяются на всех лиц, перечисленных в подпункте "а" пункта 17 Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также на лиц, перечисленных в пункте 18 Указанных Правил и пользующихся в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан привилегиями и иммунитетами.
96. Расходы по выдворению несут сами выдворяемые иностранцы, либо принимающие организации или частные лица, а в исключительных случаях органы внутренних дел.
97. С разрешения прокурора, санкционировавшего постановление о выдворении, удовлетворяются просьбы иностранных посольств и консульств об организации встречи их представителей с задержанными иностранцами, подлежащими выдворению из республики под конвоем. Сообщения о разрешении таких встреч поступают в МВД, ГУВД, УВД из МИД Республики Казахстан. Встречи проводятся с участием прокурора, работника МВД, ГУВД, УВД и сотрудника МИД Республики Казахстан, а по делам, относящимся к компетенции органов Комитета национальной безопасности - с участием их представителя, с обязательным составлением записи беседы.

98. Аластатылатын шетелдiктердiң кету мерзiмi анықтау кезiнде мыналар
ескерiлуi керек:
а) шетелдiк кету және аялдап өту визаларының күшiнде болу мерзiмi;
ә) аластатылатын адамның кәсiпорынмен, оқу орнымен немесе мекемемен
есеп айырысу қажеттiгi;
б) Қазақстан Республикасынан әкетiлуi мүмкiн емес мүлiктерiн сату
немесе тапсыру уақыты.
99. Аластатылатын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтары
болып табылатын, аластатылатын адаммен бiрге Қазақстан Республикасынан
кетуге ниет бiлдiрген отбасы мүшелерiне өздерiнiң Қазақстаннан кетуi
туралы мәселенi олар заңмен белгiленген тәртiпте шеше алатыны
түсiндiрiледi. Мұндай мәселелердi қарау шетелдiктердi аластату мерзiмiне
ықпал ете алмайды.
100. Қазақстан Республикасынан аластатылатын Қазақстанда уақытша
болған шетелдiктерге берiлетiн визаларға "Аластату" деген жазу жазылады.
Х. ШЕТЕЛДIКТЕРДIҢ ПАСПОРТТАРЫН ЖӘНЕ КЕТУ ҚҰЖАТТАРЫН
ЖОҒАЛТУЫ ТУРАЛЫ МӘЛIМДЕУI
101. Өзiнiң паспортын, шақыру қағазын немесе оны алмастыратын құжатын жоғалтқаны жөнiнде шетелдiк қалалық, аудандық iшкi iстер органына арыз жазып өтiнiш жасауы керек. Онда паспортын қашан, қайда және қандай жағдайда жоғалтқанын егжей-тегжейлi баяндайды. Шетелдiктердiң арызы негiзiнде қалалық, аудандық iшкi iстер органы оған белгiленген үлгiдегi анықтама (N 15 қосымша) бередi.
Берiлген анықтама негiзiнде шетел азаматы өзi азаматтығында тұрған мемлекеттiң өкiлдiгiнде жаңа паспорт немесе қайтаруға арналған құжат (куәлiк) алады, iшкi iстер органы жаңа кету визасын соған ресiмдейдi.
Қабылдаушы ұйымдардың шақыруы бойынша келген адамдар iшкi iстер органына осы ұйымдар арқылы өтiнiш жасайды.
ХI. IШКI IСТЕР ОРГАНДАРЫНДА ШЕТЕЛДIКТЕРГЕ ЖЕКЕ ЕСЕП ЖҮРГIЗУ
Жалпы мәселелер.
102. Өз құзырына сәйкес iшкi iстер органдары өздерi тiркеген шетелдiктерге жеке есеп жүргiзедi, соның негiзiнде шетел азаматтарының құқықтық ережелерi туралы, Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларының сақталуына бақылау жасалады және қажеттi шаралар мен шешiмдер қабылданады.
103. Шетелдiктерге жеке есептi IIМ, IIББ, облыстық IIБ паспорт және виза жұмысы басқармалары (бөлiмдерi) мен қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының паспорт және виза жұмысы бөлiмшелерi жүргiзедi.
IIМ, IIББ, IIБ-да шетелдiктерге жеке есеп жүргiзу республикалық,
облыстық және қалалық алфавиттiк анықтама және арнаулы карточкалар бойынша
жүзеге асырылады.
Алфавиттiк-анықтама карточкалары есеп карточкаларынан (N 16 қосымша)
құрылады.
Арнаулы карточкалар осы Нұсқауға N 46 қосымшада көрсетiлген
карточкалардан құрылады.
Қазақстан Республикасы IIМ-де шетелдiктерге есеп жүргiзу

98. При определении срока выезда выдворяемых иностранцев должны
быть учтены:
а) сроки действия иностранных выездных и транзитных виз;
б) необходимость производства выдворяемым расчета с
предприятием, учебным заведением или учреждением;
в) время для реализации или передачи имущества, которое не
может быть вывезено из Республики Казахстан.
99. Членам семей выдворяемых, являющимся гражданами Республики
Казахстан, изъявившим желание выехать из Республики Казахстан с
выдворяемым, разъясняется, что вопрос о своем выезде из Казахстане
они могут решить в установленном законом порядке. Рассмотрение
таких вопросов не может влиять на сроки выдворения иностранцев.
100. На визах, выдаваемых выдворяемым из Республики Казахстан
иностранцам, находящимся в Казахстане временно, производится запись
"Выдворение".
Х. Заявление иностранцев об утрате
паспортов и выездных документов
101. По поводу утраты своего паспорта, приглашения или заменяющего его документа иностранец должен обратиться в горрайорган внутренних дел с заявлением, в котором подробно излагает, когда, где и при каких обстоятельствах произошла утрата паспорта. На основании заявления иностранца горрайорган внутренних дел выдает ему справку (приложение N 13) установленного образца.
На основании выданной справки иностранец получает в представительстве государства своего гражданства новый паспорт или документ (свидетельство) на возвращение, в которых органом внутренних дел оформляется новая выездная виза.
Лица, прибывшие по приглашению принимающей организации, обращаются в органы внутренних дел через эти организации.
ХI. Персональный учет
иностранцев в органах внутренних дел
Общие вопросы
102. В соответствии со своей компетенцией органы внутренних дел ведут персональный учет зарегистрированных ими иностранцев, на основе которого осуществляется контроль за соблюдение норм законодательства Республики Казахстан о правовом положении иностранных граждан, гражданстве Республики Казахстан и принимаются необходимые меры и решения.
103. Персональный учет иностранцев ведут управления (отделы) паспортной и визовой работы МВД, ГУВД, УВД областей и отделения паспортной и визовой службы горрайорганов внутренних дел.
Персональный учет иностранцев в МВД, ГУВД, УВД осуществляется
по республиканским, областным и городским алфавитно-справочным и
специальным картотекам.
Алфавитно-справочные картотеки создаются из учетных карточек
(приложение N 16).
Специальные картотеки создаются из карточек, указанных в
приложении к настоящей Инструкции.
Учет иностранцев в
МВД Республики Казахстан

104. Қазақстан Республикасы IIМ-нiң алфавиттiк-анықтама карточкасында
тұрақты тұратын және бұрын тұрған шетелдiктерге, азаматтығы жоқ адамдарға,
сондай-ақ саяси эммигранттарға есеп жүргiзiледi.
105. Қазақстан Республикасы IIМ-нiң арнаулы карточкалардан құралатын
арнаулы карточкасында Қазақстан Республикасында болу ережелерiн бұзған
және әкiмшiлiк әрi қылмыстық жауапкершiлiкке тартылған шетелдiктерге,
азаматтығы жоқ адамдарға есеп жүргiзiледi (N 16 қосымша).
IIББ-да, IIБ-да шетелдiктерге есеп жүргiзу
106. Облыстық, қалалық IIББ-да, IIБ-да алфавиттiк-анықтама
карточкасында:
а) облыс, қала аумағында тұрақты тұратын және тұрған шетелдiктерге,
азаматтығы жоқ адамдар мен саяси эммигранттарға;
ә) жеке, қызмет бабындағы, сауда немесе қоғамдық iстерi бойынша, оқу, өндiрiстiк практика өту, бiлiктiлiгiн арттыру, үкiметарқылы келiсiмдерге сәйкес жұмыс iстеу үшiн уақытша тұруға, сондай-ақ демалуға, емделуге және басқа мәселелермен, егер олардың паспорттары iшкi iстер басқармасында тiркелсе, шетелден немесе республиканың басқа жерлерiнен келген шетелдiктерге, азаматтығы жоқ адамдарға;
б) шетел азаматтары деп танылған аралас некеден туған балаларға есеп жүргiзiледi.
107. Облыстық, қалалық IIББ-да, IIБ-да төмендегiдей арнаулы карточкалар жүргiзiледi:
а) нақты тұратын шетелдiктердiң азаматтығы жөнiндегi карточкалар. Бұл карточка арнаулы карточкалардан құрылады (N 16 қосымша), шетел азаматтарына азаматтығы бойынша, ал азаматтығы жоқ адамдарға бұрынғы азаматтығы бойынша, сонан-соң шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың әрбiр категориясына жеке-жеке алфавит бойынша ажыратып бөлiнедi.
ә) сотталған және жазасын өтеу үшiн бас бостандығынан айыру орындарына жiберiлген шетелдiктерге арналған карточка, бұл арнаулы карточкалардан (N 16 қосымша) құрылады.
б) Қазақстан Республикасында болу ережелерiн бұзушы шетелдiктерге арналған картотека фамилиясының алфавитi немесе азаматтығы бойынша iрiктелген есеп карточкаларынан (N 46 қосымша) құрылады.
Шетелдiктердi есептен шығару кезiнде карточкалары арнаулы карточкадан алынады және жойылады.
108. Мейманханаларда тұратын және мейманханалар 30 тәулiкке дейiнгi мерзiмге тiркеген шетелдiктер мейманханалар IIБ, қалалық, аудандық iшкi iстер органына тоқсанына бiр рет беретiн сандық мәлiметтер бойынша есепке алынады.
Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарында
шетелдiктерге есеп жүргiзу
109. Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының (милиция бөлiмшелерiнiң) паспорт және виза қызметi бөлiмшелерiнде, паспорт бөлiмшелерiнде қызмет көрсететiн аумақты нақты тұратын шетелдiктерге есеп жүргiзiледi.

104. По алфавитно-справочной картотеке МВД Республики
Казахстан ведется учет постоянно проживающих и ранее проживавших
иностранцев, лиц без гражданства, а также политэмигрантов
(приложение N 16).
105. По специальной картотеке МВД Республики Казахстан, создаваемой из спецкарточек, ведется учет иностранцев, лиц без гражданства, совершивших нарушения правил пребывания в Республике Казахстан и привлеченных к административной и уголовной ответственности (приложение N 18).
Учет иностранцев в ГУВД, УВД
106. В ГУВД, УВД областей, городов по алфавитно-справочным картотека учитываются:
а) Иностранцы, лица без гражданства и политэмигранты постоянно проживающие и проживавшие на территории области, города;
б) Иностранцы, лица без гражданства, прибывшие из-за границы или других мест республики на временное место жительства по частным, служебным, торговым или общественным делам, для учебы, прохождения производственной практики, повышения квалификации, работы в соответствии с межправительственными соглашениями, а также на отдых, лечение и другое, если их паспорта зарегистрированы в управлении внутренних дел;
в) Дети от смешанных браков, признанные иностранными гражданами.
107. В ГУВД, УВД областей, городов ведутся спецкартотеки:
а) картотека на фактически проживающих иностранцев по гражданству. Эта картотека создается из спецкарточек (приложение N 16), которые раскладываются на иностранных граждан по гражданству, на лиц без гражданства - по бывшему гражданству, затем по алфавиту раздельно на каждую категорию иностранных граждан и лиц без гражданства;
б) картотека на иностранцев, осужденных и направленных в места лишения свободы для отбытия наказания, создается из спецкарточек (приложение N 16);
в) картотека на иностранцев-нарушителей правил пребывания в Республике Казахстан создается из учетных карточек (приложение N 18), подобранных по алфавиту фамилий или гражданству.
При снятии иностранцев с учета карточки из специальной картотеки изымаются и уничтожаются.
108. Иностранцы, проживающие в гостиницах и зарегистрированные гостиницами на срок до 30 суток, учитываются по цифровым данным, представляемыми гостиницами в УВД, горрайорган внутренних дел один раз в квартал.
Учет иностранцев в
горрайорганах внутренних дел
109. В отделениях паспортной и визовой службы, паспортных подразделениях горрайорганов внутренних дел (отделений милиции) ведется учет иностранцев, фактически проживающих на обслуживаемой территории.

Болу мерзiмiне бақылау жасау есеп карточкалары (N 16 қосымша) бойынша және арнаулы журналдар (N 4 қосымша) бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, сондай-ақ бiр жылдан астам мерзiмге келген адамдар карточка бойынша есепке алынады. Бiр жылға дейiнгi мерзiмге уақытша келген адамдар тiркеу журналы бойынша есепке алынады.
Милицияның учаскелiк инспекторлары шетелдiктердiң болу мерзiмiне бақылау жасау үшiн аталған есептердi пайдаланады, сондай-ақ қызмет көрсететiн аумақта тұрақты тұратын және бiр жылдан астам мерзiмге келген шетелдiктерге тiзiм бойынша есеп жүргiзедi.
Ай сайын IIБ-на мынадай мәлiметтер тапсырылып тұрады:
- қалалық, аудандық iшкi iстер органдары тiркелген шетелдiктердiң саны туралы;
- аудан (қала) аумағында нақты тұратын уақытша болған шетел азаматтарының саны туралы;
- тұрақты тұратын шетел азаматтарының саны туралы.
Алфавиттiк-анықтама карточкасын ұйымдастыру. Есеп
карточкалары мен хабарлама қағаздарын жiберу тәртiбi.
110. Алфавиттiк-анықтама карточкаларында есеп карточкалары қатаң алфавит бойынша орналастырылады, фамилиялары бiрдей адамдардың карточкалары атының алфавитi бойынша, фамилиялары мен аттары да бiрдей болса - қосымша әкесiнiң атының алфавитi бойынша, фамилиялары, аттары мен әкесiнiң аттары да бiрдей болса - туған күнi бойынша (жасы үлкенiнен кiшiсiне қарай) орналастырылады, ал егер туған күндерi де сәйкес келсе, онда алфавит қосымша азаматтығы туған жерi, туған елi бойынша құрылады.
Бiрнеше фамилиясы, бар адамдарға, соның iшiнде фамилиясын өзгерткен адамдарға есеп карточкасы әрбiр фамилиясына толтырылады. Әрбiр карточкада барлық графалары толтырылуы тиiс және барлық фамилиялары, ал фамилияларын өзгерткендерге - алдындағы және соңғы фамилиялары көрсетiлуi керек.
Мысалы фамилиясы Шульц деген адамға, ол әрi Шмидт, әрi Гейман, үш карточка толтырылуы тиiс:
бiрiншi - Шульц, ол әрi Шмидт, әрi Гейман;
екiншi - Шмидт, ол әрi Шульц, әрi Гейман;
үшiншi - Гейман, ол әрi Шульц, әрi Шмидт.
Шетелдiктiң фамилиясы, аты, әкесiнiң аты есеп карточкасына ұлттық паспортында, шақыру туралы куәлiкте (жеделхатта) немесе iшкi iстер органдарының тiркеу штампында көрсетiлгендей етiп жазылады. Есеп карточкаларындағы жазу машинкамен немесе жинақы және айқын түрде сиямен жазылады: фамилиясы, аты, әкесiнiң аты тек баспа әрпiмен ғана толтырылады. Қарындашпен жазу жазуға және көшiру қағазын қолдануға тыйым салынады.
Шетелдiктердiң есеп карточкаларына фотосуреттерi жапсырылады.
111. Облыстық IIБ-да, Алматы қалалық IIББ-да iшкi iстер министрлiгiнде есепке алынатын адамдарға есеп карточкасын (N 16 қосымша) екi данада толтырады, оның бiреуi ресiмделген сәттен бастап 72 сағат iшiнде IIМ-не жiберiледi, екiншiсi - IIБ-ның, IIББ-ның карточкасына қосылады.
Қазақстан Республикасының IIМ-не:
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктердiң, азаматтығы жоқ адамдар мен саяси эмигранттардың;
- Қазақстан Республикасына уақытша келген, артынан заңды түрде республикада тұрақты тұруға қалған шетел азаматтарының;
- Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген шетел азаматтарының;
- шетел азаматтарының балалары мен шетел азаматтары деп танылған аралас некеден туған балалардың (16 жасқа толған) есепке алу материалдары келiп түсуi тиiс.
Қосымша мәлiметтен келiп түскен немесе есепте көрсетiлуi тиiс деректердiң өзгергенi жағдайында IIБ алфавиттiк және арнаулы карточкаларының карточкаларына тиiстi жазулар жазылады. Сонымен бiрге Қазақстан Республикасының IIМ-де есепке алынатын адамдарға шетелдiктердiң есебiндегi (N 11 қосымша) өзгерiстер туралы хабарлама жiберiледi. Хабарлама жiберу шетелдiктердiң есеп карточкаларын жiберу сияқты тәртiпте жүзеге асырылады.
Хабарлама мына жағдайларда жiберiледi:
- Қазақстан Республикасы шекарасында тұрақты тұратын орны өзгерген жағдайда IIМ-не (хабарламаны шетелдiктер мен азаматтығы жоқ келген аумақтағы IIБ жiбередi);
- шетелдiктердi және азаматтығы жоқ адамдарды қылмыстық жауапқа тартқан және соттаған жағдайда;
- шетелдiктерге және азаматтығы жоқ адамдарға iздеу салған жағдайда, iздеу салу нәтижелерi туралы хабарлағанда;
- шетелдiктердiң және азаматтығы жоқ адамдардың қайтыс болуына байланысты;
- шетелдiктер немесе азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау, Қазақстан Республикасының азаматы деп тану туралы, Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтiнiштi қайыру туралы өтiнiш жасаған жағдайда;
- шетелдiктiң және азаматтығы жоқ адамның фамилиясы, аты, әкесiнiң аты және туған жылы өзгерген жағдайда;
- шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда.
Әкiмшiлiк немесе қылмыстық жауапкершiлiкке тартылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан аластатылған шетелдiктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң паспорт және виза жұмысы басқармасына бiр данада, жиналуына қарай, бiрақ әр айдың бесiншi күнiнен кешiктiрiлмей, карточкалары (N 46 қосымша) жiберiлiп тұрады.
Шетелдiктердi есептен шығару негiздерi

Контроль за сроками пребывания осуществляется по учетным карточкам (приложение N 16) и специальным журналам (приложение N 4).
Лица, проживающие в Республике Казахстан постоянно, а также прибывшие на срок свыше 1 года, учитываются по картотеке. Лица, временно прибывшие на срок до одного года, учитываются по журналу регистрации.
Участковые инспектора милиции для контроля за сроками пребывания иностранцев используют указанные учеты, а также ведут списочный учет иностранцев, постоянно проживающих на обслуживаемой территории и прибывших на срок свыше одного года.
Ежемесячно в УВД предоставляются сведения:
- о количестве зарегистрированных в горрайоргане иностранцев;
- о количестве временно пребывающих иностранных граждан, фактически проживающих на территории района (города);
- о количестве постоянно проживающих иностранных граждан.
Организация алфавитно-справочной картотеки.
Порядок направления учетных карточек и извещений.
110. В алфавитно-справочных картотеках учетные карточки располагаются строго по алфавиту. На лиц, имеющих одинаковые фамилии, карточки располагаются по алфавиту имен, имеющие одинаковые фамилии и имена, дополнительно по алфавиту отчеств, имеющие одинаковые фамилии, имена и отчества - по датам рождения (от старшего к младшему), а если совпадают и даты рождения, то алфавит строится дополнительно по гражданству, месту рождения - стране, где родился.
На лиц, имеющих несколько фамилий, в том числе на лиц, изменявших фамилию, учетные карточки составляются на каждую фамилию. На каждой карточке должны быть заполнены все графы и указаны все фамилии, а на изменивших фамилию - старая и новая фамилия.
Например на лицо, имеющее фамилии Шульц, он же Шмидт, он же Гейман, должны быть составлены три карточки:
первая - Шульц, он же Шмидт, он же Гейман;
вторая - Шмидт, он же Шульц, он же Гейман;
третья - Гейман, он же Шульц, он же Шмидт.
Фамилия, имя, отчество иностранца в учетную карточку заносятся так, как они указаны в национальных паспортах, свидетельстве (телеграмме) о приглашении или в штампе регистрации органов внутренних дел. Записи в учетных карточках производятся на машинке или чернилами аккуратно и разборчиво: фамилия, имя, отчество пишутся только печатными буквами. Внесение записей карандашом и применение копировальной бумаги запрещается.
На учетные карточки иностранцев приклеиваются фотографии.
111. УВД областей, ГУВД города Алматы, на лиц, учитываемых в МВД составляются учетные карточки (приложение N 16) в двух экземплярах, один из которых, в течение 72 часов с момента оформления, направляется в МВД, второй - вливается в картотеку УВД, ГУВД.
В МВД Республики Казахстан должны поступать учетные материалы:
- на постоянно проживающих в Республике Казахстан иностранцев, лиц без гражданства и политэмигрантов;
- на иностранных граждан, которые въехали в Республику Казахстан временно, а затем в законном порядке остались в республике на постоянное жительство;
- на иностранных граждан, въехавших в Республику Казахстан на постоянное жительство;
- на детей иностранных граждан и детей от смешанных браков, признанных иностранными гражданами (по достижении 16-летнего возраста).
При поступлении дополнительных сведений или изменении данных, подлежащих отражению в учетах, в карточки алфавитных и специальных картотек УВД вносят соответствующие записи. Одновременно на лиц, учитываемых в МВД Республики Казахстан, направляются извещения об изменениях в учетах иностранцев (приложение N 11). Направление извещений осуществляется в том же порядке, как и направление учетных карточек на иностранцев.
Извещения направляются:
- при изменении места постоянного жительства в пределах Республики Казахстан (извещения в МВД направляются из УВД, на территорию которых прибыли иностранцы и лица без гражданства);
- при привлечении иностранцев и лиц без гражданства к уголовной ответственности и осуждении;
- при объявлении иностранцев и лиц без гражданства в розыск, о результатах розыска;
- в связи со смертью иностранцев и лиц без гражданства;
- при возбуждении иностранными или лицами без гражданства ходатайств о приеме в гражданство Республики Казахстан, признании гражданами Республики Казахстан, об отклонении ходатайства о приеме в гражданство Республики Казахстан;
- при изменении фамилии, имени, отчества и года рождения иностранца и лица без гражданства;
- при выезде иностранцев и лиц без гражданства на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
На иностранцев и лиц без гражданства, привлеченных к административной или уголовной ответственности, а также выдворенных из Республики Казахстан в управление паспортной и визовой работы МВД Республики Казахстан в одном экземпляре, по мере из накопления, но не позже пятого числа каждого месяца направляются карточки (приложение N 18). #
Основания для снятия иностранцев с учета

112. Шетелдiктердi iшкi iстер органдарының есебiнен шығару олардың iшкi iстер органы аумағынан кетуiн қуаттайтын құжаттар негiзiнде жүзеге асырылады. Мұндай құжаттарға мыналар жатады:
а) милицияның учаскелiк инспекторының осындай кетуiне арналған құжаттарын ресiмдеген адамның тұрақты тұру үшiн шетелге кеткенi туралы рапорты;
ә) ұйымдардың демалыстан соң, каникулдан кейiн шетелден қайтпай қалған шетелдiктер туралы хабары;
б) Қазақстан Республикасы Президентiнiң шетелдiктердi Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы жарлығы, iшкi iстер органдарының шетелдiктердi Қазақстан Республикасының азаматтары деп тану туралы қорытындысы;
г) АХАЖ (ЗАГС) органдарының шетелдiктердiң қайтыс болғаны туралы куәлiгi.
Есептен шыққан Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктердiң есеп карточкаларында есептен шығу себебi жазылу керек, ал жазу жазуға негiз болған құжаттар жеке iстерiне тiгiледi.
113. Бас бостандығынан айыруға сотталған әрбiр шетелдiкке сотталған адам есепте тұрған IIБ, IIББ үкiм заңды күшiне енгеннен кейiн бас бостандығынан айыру орнының әкiмшiлiгiне арнаулы хабарлама жiберуге мiндеттi (N 57 қосымша), Шетелдiк басқа IIБ қызмет көрсететiн аумақта сотталған жағдайда, бұл органдар оның сотталғаны және үкiмнiң заңды күшiне енгенi туралы сотталған адам есепте тұрған IIБ хабарлауға мiндеттi.
Шетелдiк қамаудан босатылған жағдайда бас бостандығынан айыру орнының әкiмшiлiгi аталған хабарламаны босатылған адам баратын аумақтағы IIБ салып жiберуге мiндеттi, онда босаған күнi мен берiлген анықтаманың нөмiрiн көрсетедi.
Бас бостандығынан айыру орындарында екiншi рет сотталған адамдар туралы ЕТМ әкiмшiлiгi хабарлама жiберген IIБ хабарлауға мiндеттi, әрi хабарламада аталған адам қашан, қандай баппен және қанша мерзiмге қайта сотталғаны көрсетiледi.
Бас бостандығынан айыру орындарында қайтыс болған шетелдiктерге сотталған адам есепте тұрған IIБ қайтыс болғаны туралы куәлiктiң көшiрмесiмен бiрге хабарлама жiберiледi. Шетелге кетiп қалғандар жөнiндегi хабарлама да осындай тәртiпте жiберiледi.
Бас бостандығынан айыру орындарында жатқан адамдардың азаматтығын сотталған адам жатқан жердегi IIБ-ның ПжВЖБ (паспорт бөлiмi) белгiленген тәртiпте тексередi.
Өзiнiң шетел азаматтығында тұрғаны туралы мәлiмдеген жазасын өтеп жатқан адамдар туралы, сотталғандардың жеке iстерiнде олардың шетел азаматтығын қуаттайтын құжаттар болмаған жағдайда, бас бостандығынан айыру орындарының әкiмшiлiгi олардың азаматтығын тексеру үшiн сотталғандар тұрақты тұрған жердегi IIБ хабарлауға мiндеттi. Мұндай тексеру олар босап шыққанға дейiн жүргiзiлуi керек.
Жеке және топтық iстердi жүргiзу тәртiбi. Архив iстерiн
сақтау мерзiмi. Бланкiлермен қамтамасыз ету.

112. Снятие иностранцев с учета органов внутренних дел осуществляется на основании документов, подтверждающих их убытие с территории органа внутренних дел. Такими документами являются:
а) рапорт участкового инспектора милиции о выезде за границу на постоянное место жительства лица, оформившего документы на такой выезд;
б) сообщения организаций об иностранцах, не возвратившихся из-за границы из отпуска, после каникул;
в) сообщение о постановке иностранцев на учет в других органах внутренних дел;
г) указы Президента Республики Казахстан о приеме иностранцев в гражданство Республики Казахстан, заключения органов внутренних дел о признании иностранцев гражданами Республики Казахстан;
д) свидетельство органов ЗАГСа о смерти иностранцев.
На учетных карточках постоянно проживающих в Республике Казахстан иностранцев, снятии с учета, должны записываться причины снятия с учета, а документы, послужившие основанием к производству записи, приобщаются к личным делам.
113. На каждого иностранца, осужденного к лишению свободы, УВД, ГУВД, где осужденный состоял на учете, обязаны после вступления приговора в законную силу направить администрации места лишения свободы специальное извещение (приложение N 14). В случае, когда иностранец осужден на территории обслуживания других УВД, эти органы обязаны сообщить о его осуждении и вступлении приговора в законную силу в УВД, где осужденный состоит на учете.
При освобождении из-под стражи иностранца администрация места лишения свободы обязана указанное извещение направить в УВД, на территорию которого следует освобожденный, указав в нем дату освобождения и номер выданной справки.
О лицах, вторично осужденных в местах лишения свободы, администрация ИТК обязана сообщить УВД, направившему извещение, указав, когда, по какой статье и на какой срок вновь осуждено указанного в извещении лицо.
На иностранцев, умерших в местах лишения свободы, извещение вместе с копией свидетельства о смерти направляются в УВД, где осужденный состоял на учет. В таком же порядке направляется извещение на выехавших за границу.
Проверка гражданства лиц, содержащихся в местах лишения свободы производится ОПиВР (паспортным отделом) УВД по месту пребывания осужденного в установленном порядке.
О лицах, отбывающих наказание, которые заявляют о своей принадлежности к иностранному гражданству, при отсутствии в личных делах осужденных документов, подтверждающих их иностранное гражданство, администрация мест лишения свободы обязана сообщить в УВД по месту постоянного жительства осужденного для проверки их гражданства. Такая проверка должна быть произведена до их освобождения.
Порядок ведения личных и
групповых дел. Сроки хранения
архивных дел. Обеспечение бланками.

114. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын әрбiр шетелдiкке, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамға өздерi есепте тұрған IIБ паспорт және виза жұмысы бөлiмшелерiнде жеке iс жүргiзiледi, оған аталған адамға қатысты барлық материалдар тiгiледi.
Iске тiгiлген құпия құжаттар, сондай-ақ жеке құжаттар салынған пакеттер мiндеттi түрде iстегi құжаттар тiзiміне енгiзiледi. Бұл жағдайда iстiң мұқабасына "Құпия" белгiсi соғылады және жеке iстердi есепке алу кiтабына осы туралы тиiстi жазу жазылады.
Шетелдiктерге арналған жеке және топтық iстер жеке iстердi есепке алу кiтабында тiркелуi керек (N 58 қосымша).
Кiтаптағы рет нөмiрi сонымен бiрге iстiң де рет нөмiрi болып табылады, ол iстiң мұқабасына және есепке алу карточкасына қойылады.
Шетелдiктердiң жеке iстер олардың сақталуын қамтамасыз ететiн жайларда сақталады.
Iстердi басқа органдарға салып жiберу кезiнде жеке iстердi есепке алу кiтабына және есеп карточкаларына осы туралы тиiстi белгi соғылады.
115. Қазақстан Республикасын уақытша тұруға келген шетелдiктерге жеке iс жүргiзiлмейдi.
Осындай адамдарға қатысты барлық хат алысулар азаматтардың жекелеген категорияларына жүргiзiлген топтық iстерге тiгiледi.
Топтық iстер мына нысандар бойынша жүргiзiлуi мүмкiн:
а) Қазақстан Республикасында шетелдiктердi қабылдайтын министрлiктер, ведомстволар бойынша;
ә) осындай шетелдiктер келетiн елдер бойынша;
б) Қазақстан Республикасына келу мақсаттары бойынша;
в) шетелдiктер келген әкiмшiлiк аудандары бойынша.
Топтық iстер жеке iстер сияқты тәртiпте есепке алынады және сақталады.
116. Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарында (милиция бөлiмшелерiнде) шетелдiктерге жеке iс жүргiзiлмейдi. Осы адамдарға қатысты барлық материалдар мен құжаттар жеке iстерiне тiгу үшiн IIБ-на жiберiледi.
IIБ-ын шетелдiктерге қатысты хат алысу үшiн қалалық, аудандық iшкi iстер органдарында (милиция бөлiмшесiнде) арнаулы iс жүргiзiлiп, оған номенклатура бойынша нөмiр берiледi.
117. Шетелдiктердiң архивтегi жеке iстерi:
а) шетелге тұрақты тұруға кеткендер мен қайтыс болғандардiкi 10 жыл;
ә) Қазақстан Республикасының азаматтығынан айрылған немесе одан шыққан адамдардiкi - тұрақты;
б) Қазақстан Республикасынан аластатылғандардiкi - 10 жыл;
в) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданғандардiкi тұрақты;
г) азаматтығы iшкi iстер органдары тексерген адамдардiкi - тұрақты сақталады.
Бұл адамдардың есеп карточкалары жеке iстердi сақтау мерзiмiнен екi есе ұзақ сақталады (N 16 қосымша).
Топтық iстер олар жүргiзiлген адамдар Қазақстан Республикасынан кеткеннен кейiн бiр жыл бойы сақталады.
Қазақстандық азаматтармен некеде отырған шетелдiктердiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында қайтыс болған барлық шетелдiктердiң есеп карточкалары тұрақты сақталады.

114. На каждого иностранца, постоянно проживающего в Республике Казахстан, а также лицо без гражданства в подразделениях паспортной и визовой работы УВД, где они состоят на учете, заводится личное дело, в которое подшиваются все материалы, касающиеся данного лица.
Секретные документы, подшитые в дело, а также пакеты с личными документами должны быть обязательно включены в опись документов, имеющихся в деле. В этом случае на обложке дела проставляется гриф "Секретно" и производится соответствующая отметка об этом в книге учета личных дел.
Личные и групповые дела на иностранцев должны быть зарегистрированы в книге учета личных дел (приложение N 14).
Порядковый номер по книге одновременно является порядковым номером дела, который проставляется на обложке дела и на учетных карточках.
Личные дела на иностранцев хранятся в помещениях, обеспечивающих их сохранность.
При пересылке дел в другие органы об это производится соответствующая отметка в книге учета личных дел и на учетных карточках.
115. На иностранцев, прибывших в Республику Казахстан для временного проживания личные дела не заводятся. Вся переписка, относящаяся к таким лицам, подшивается в групповые дела, заведенные на определенные категории граждан. Групповые дела могут заводиться по следующим признакам:
а) по министерствам, ведомствам, принимающим иностранцев в Республике Казахстан;
б) по странам, из которых прибывают такие иностранцы;
в) по целям въезда в Республику Казахстан;
г) по административным районам, в которые прибывают иностранцы.
Групповые дела учитываются и хранятся в том же порядке, как и личные дела.
116. В горрайорганах внутренних дел (отделениях милиции) личные дела на иностранцев не заводятся. Все материалы и документы, касающиеся этих лиц, направляются в УВД для приобщения к личным делам.
Для переписки с УВД, относящейся к иностранцам, в горрайоргане внутренних дел (отделении милиции) заводится специальное дело с присвоением ему номера по номенклатуре дел.
117. Архивные личные дела на иностранцев хранятся:
а) на выехавших на постоянное жительство за границу и на умерших - 10 лет;
б) на лиц, утративших гражданство Республики Казахстан или вышедших из него - постоянно;
в) на выдворенных из Республики Казахстан - 10 лет;
г) на принятых в гражданство Республики Казахстан постоянно;
д) на лиц, гражданство которых проверялось органами внутренних дел - постоянно.
Учетные карточки (приложение N 16) на этих лиц хранятся в два раза дольше срока хранения личных дел.
Групповые дела хранятся в течение года после выезда из Республики Казахстан лиц, на которых они заведены.
Учетные карточки на иностранцев, в отношении которых материалы велись по групповым делам, хранятся два года.
Учетные карточки иностранцев, вступивших в брак с казахстанскими гражданами, а также на всех иностранцев, умерших на территории Республики Казахстан, хранятся постоянно.

118. Шетелдiктердiң жеке iстерiн жою арнайы бөлiнген комиссия толтырған және IIБ, IIББ бастықтары немесе олардың орынбасарлары бекiткен актiлер бойынша жүргiзiледi.
Бұл комиссияның құрамына мiндеттi түрде ҰҚК өкiлi енгiзiледi.
Жеке iстердi жою туралы актiлер тұрақты сақталады. Есеп карточкалары мен жеке iстi есепке алу кiтаптарында iстiң қашан жойылғаны және жою туралы актiнiң қайда сақталғаны көрсетiлуi керек.
119. Шетелдiк құжаттары бар, бiлiмi, қызметi, армия қатарында қызмет атқарғаны, қайтыс болғаны туралы құжаттары, өздерiне қатысты iс жүргiзiлген адамдардың құнды заттарын салып жiбергенiн немесе тапсырғанын қуаттайтын актiлерi мен құжаттары бар iстер тек айрықша жағдайларда оларды ҰҚК тиiстi басқармасында қарағаннан кейiн жеке актi бойынша ғана жойылады.
120. Тарихи құндылығы бар iстер олар жүргiзiлген адамдардың тұрған жерi туралы анықтамамен бiрге тиiстi мемлекеттiк архивтерге сақтауға тапсырылады.
121. Осы Нұсқаумен көзделген өтiнiштердiң, анкеталардың, есеп карточкалары мен басқа құжаттардың бланкiлерiн, тұруға арналған ықтияр хаттың бланкiсiнен басқа, облыстық iшкi iстер басқармалары дайындайды. Өтiнiштердiң, анкеталар мен есеп карточкаларының жаңа бланкiлерiн енгiзгенге дейiн ескi үлгiдегi осындай бланкiлердiң барлық қорын толығымен пайдалану қажет.
ХII. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА УАҚЫТША БОЛҒАН ТМД ЕЛДЕРI
АЗАМАТТАРЫНЫҢ ПАСПОРТТАРЫН ТIРКЕУ ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
122. Қазақстан Республикасында уақытша болған ТМД елдерi азаматтарының паспорттарын тiркеудi азаматтардың ауызекi өтiнiшi бойынша iшкi iстер органы жүзеге асырады. Мейманханалар туристiк топтарды туристiк ұйымның негiзi негiзiнде тiркейдi. ТМД азаматтарының паспорттарын тұратын мекенiндегi қалалық аудандық iшкi iстер органы (милиция бөлiмшесi) келгеннен кейiн үш тәулiк iшiнде, (демалыс және мереке күндерiнен басқа) тiркейдi.
123. ТМД елдерi азаматтарының паспорттарын тiркеу Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесi туралы Ережеге сәйкес жүргiзiледi. Тiркеу жеке бет қосымша қағазға тиiстi штамп соғу арқылы жүзеге асырылады (N 9 қосымша). Штамптағы жазулар анық жазылады. Тiркеу оны ресiмдеген қызметкердiң қол қоюымен анықталады. Тiркеу туралы жазу белiгiленген нысандағы журналға жазылады, ол нөмiрленедi, тiгiледi және мөр соғылып, қалалық, аудандық орган бастығының қолы қойылады.
ХIII. IШКI IСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ ШЕТЕЛДIКТЕРДIҢ ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНДА БОЛУ ЕРЕЖЕЛЕРIН САҚТАУЫН БАҚЫЛАУЫ
Бақылаудың негiзгi бағыттары:
124. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн сақтауын, осы ережелерде көзделген талаптарды министрлiктердiң, ведомстволардың, кәсiпорындардың, мекемелердiң оқу орындары мен басқа ұйымдардың, олардың лауазымды адамдары мен азаматтарының орындауын бақылауды ұлттық қауiпсiздiк органдарымен, сондай-ақ шетелдiктердi қабылдаушы және қызмет көрсетушi кәсiпорындармен, мекемелермен және жеке адамдармен өзара iс-қимыл жасай отырып iшкi iстер органдары жүзеге асырады. Осы жұмысты ұйымдастыру қалалық, аудандық органдарда осы органдардың бастықтарына, IIБ-да, IIББ-да тиiсiнше басқарма бастығы орынбасарларының бiрiне жүктеледi.

118. Уничтожение личных дел на иностранцев производится по актам, составленным специально выделенной комиссией и утвержденным начальником УВД, ГУВД или их заместителями.
В эту комиссию обязательно включается представитель КНБ.
Акты об уничтожении личных дел хранятся постоянно. На учетных карточках и в книгах учета личных дел должно быть указано, когда уничтожены дела и где хранятся акты об уничтожении.
119. Дела, в которых имеются иностранные документы, документы об образовании, трудовой деятельности, службе в армии, смерти, акты и документы, подтверждающие пересылку или передачу ценностей, принадлежащих лицам, на которых были заведены дела, уничтожаются только в исключительных случаях по отдельным актам после просмотра их в соответствующем УКНБ.
120. Дела, представляющие историческую ценность, подлежат передаче на хранение в соответствующие государственные архивы с приложением к ним справок о месте нахождения лиц, на которых они были заведены.
121. Бланки заявлений, анкет, учетных карточек и других документов, предусмотренных настоящей Инструкцией, за исключением бланков видов на жительство, изготавливаются управлениями внутренних дел областей. До введения новых бланков заявлений, анкет и учетных карточек необходимо полностью использовать все имеющиеся запасы аналогичных бланков старого образца.
ХII. Регистрация паспортов граждан стран СНГ,
временно пребывающих в Республике Казахстан, и их учет
122. Регистрацию паспортов граждан стран СНГ, временно прибывающих в Республику Казахстан, осуществляют органы внутренних дел по устному обращению граждан. Гостиницы производят регистрацию туристических групп на основании списка турорганизации. Паспорта граждан СНГ регистрируются горрайорганами внутренних дел (отделениями милиции) по месту проживания в течение трех суток после прибытия, исключения выходные и праздничные дни.
123. Регистрация паспортов граждан стран СНГ производится в соответствии с Положением о паспортной системе в Республике Казахстан. Регистрация осуществляется путем проставления соответствующего штампа на отдельном листе-вкладыше (приложение N 7). Запись в штампе производится разборчиво. Регистрация завершается подписью сотрудника, оформлявшего ее. Запись о регистрации производится в журнале, установленной формы, который должен быть пронумерован, прошнурован, скреплен печатью и подписью начальника горрайоргана.
ХIII. Контроль органов внутренних дел
за соблюдение иностранцами правил
пребывания в Республике Казахстан
Основные направления контроля
124. Контроль за соблюдением иностранцами Правил пребывания в Республике Казахстан, за выполнением предусмотренных в этих правилах требований министерствами, ведомствами, предприятиями, учреждениями, учебными заведениями и другими организациями, их должностными лицами и гражданами осуществляют органы внутренних дел во взаимодействии с органами национальной безопасности, а также с предприятиями, учреждениями и частными лицами, принимающими и обслуживающими иностранцев. Организация этой работы в горрайорганах возлагается на начальников этих органов, в УВД, ГУВД соответственно на одного из заместителей управления.

125. IIМ, IIБ, IIББ және қалалық, аудандық iшкi iстер органдары кәсiпорындар, ұйымдар, оқу орындары әкiмшiлiгiнiң шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу шарттарын қамтамасыз етуiн бақылайды және өз жұмысын мынадай негiзгi бағыттар бойынша ұйымдастырады:
а) әкiмшiлiкке шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу Ережелерiнiң талаптарын және оларды бұзғаны үшiн жауапкершiлiк туралы түсiндiру;
ә) кәсiпорындардың, ұйымдардың, оқу орындарындағы шетелдiктердiң жұмыс жөнiндегi деканаттардың қызметкерлерiне, студент қалашықтары мен жатақханалардың коменданттарына шетелдiктердi есепке алу, олардың Қазақстан Республикасында болу мерзiмiне бақылау жасау, өткiзу жүйесiн қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасында болудың басқа шарттарын сақтау мәселесiнде методикалық және практикалық қызмет көрсету;
б) кәсiпорындардың, ұйымдар мен оқу орындарының келген шетелдiктердiң жұмыс орындары мен тұратын жерлерiне тиiстi қоғамдық тәртiп сақтауды ұйымдастыру мақсатымен шетелдiктер Қазақстан Республикасына келгенге дейiн оларды қабылдау үшiн жағдай жасауды қамтамасыз етуiн тексеру;
в) әрқилы құқық бұзушылыққа жол берген шетелдiктер туралы өзара ақпарат алмасуды, соның iшiнде ұлттық қауiпсiздiк органдарымен, қамтамасыз ету;
г) шетелдiктердi қабылдайтын және оларға қызмет көрсететiн кәсiпорындарды, ұйымдар мен оқу орындарын жатақханаларда, мейманханаларда, мотелдер мен мен кэмпингтерде дер кезiнде есепке алу, тiркеу, өткiзу жүйесiн ұйымдастыру мәселелерi бойынша, сондай-ақ әкiмшiлiктiң, коменданттардың, паспортшылардың және т.б. жұмысын тексеру.
Тексеру белгiленген тәртiпте жоспар бойынша тоқсанына кем дегенде бiр рет жүзеге асырылады.
Нәтижесi iшкi iстер органының бастығына баяндалады, ол туралы бұзушылықтарға мүмкiндiк туғызған себептер мен шарттарды жою үшiн тиiстi мекемелер мен ұйымдардың басшылары хабардар етiледi.
126. IIБ, КIIБ және қалалық, аудандық iшкi iстер органдары өздерi қызмет көрсететiн аумақта жүрген шетелдiктердiң өздерiнiң құқықтық ережелерi туралы Қазақстан Республикасы заңынан келiп шығатын мiндеттерiн орындауына, аталған мекенде болуға рұқсаты мен iшкi iстер органдарында, мейманханаларда немесе Қазақстан Республикасының СIМ мен оның мекемелерiнде белгiленген тәртiпте тiркелген паспорттардың, ал Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктерде - күшi бар тұруға арналған ықтияр хатының болуына бақылау жасауды ұйымдастыруға мiндеттi. Сондай-ақ шетелдiктердiң жүрiп-тұру тәртiбiн сақтауға, олардың шетелге дер кезiнде кетуiне немесе Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн ұзартуына бақылау жасау ұйымдастырылады. Жалпы алғанда бұл жұмыс шетелдiктер болған жерлерде қоғамдық тәртiп сақтауды қамтамасыз етудiң құрамдас бөлiгi болып табылады.

125. МВД, УВД. ГУВД и горрайорганы внутренних дел осуществляют контроль за обеспечением администрацией предприятий, организаций, учебных заведений условий пребывания иностранцев в Республике Казахстан и организуют свою работу по следующим основным направлениям:
а) разъяснение администрации требований действующего законодательства о правовом положении и Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан и ответственности за их нарушения;
б) оказание методической и практической помощи работникам отделов кадров, отделов (групп) внешних связей предприятий, организаций, деканатов по работе с иностранцами учебных заведений, комендантам студенческих городков и общежитий в вопросах учета иностранцев, контроля за сроками их пребывания в Республике Казахстан, обеспечения пропускной системы, соблюдения других условий пребывания в Республике Казахстан;
в) проверка обеспечения предприятиями, организациями и учебными заведениями условий для приема иностранцев до их прибытия в Республику Казахстан с целью организации должного общественного порядка в местах работы и жительства пребывающих иностранцев;
г) обеспечение взаимной информацией, в том числе органами национальной безопасности, об иностранцах, допустивших различные правонарушения;
д) проверка предприятий, организаций и учебных заведений, принимающих и обслуживающих иностранцев, по вопросам своевременного учета, регистрации, организации пропускной системы в общежитиях, гостиницах, мотелях и кемпингах, работы администрации, комендантов, паспортистов и др.
Проверка осуществляется не реже одного раза в квартал по плану, в установленном порядке.
Результаты докладываются начальнику органа внутренних дел и о них доводится до сведения руководителей соответствующих учреждений и организаций для устранения причин и условий, способствующих нарушениям.
126. УВД, УВДТ и горрайорганы внутренних дел обязаны организовать контроль за тем, чтобы все находящиеся на обслуживаемой ими территории иностранцы выполняли обязанности, вытекающие из законодательства Республики Казахстан об их правовом положении, имели разрешение на пребывание в данном пункте и паспорта, зарегистрированные в установленном порядке в органах внутренних дел, в гостиницах или в МИД Республики Казахстан и его учреждениях, а иностранцы, постоянно проживающие в Республике Казахстан действующие виды на жительство. Организуется также контроль за соблюдением порядка передвижения иностранцев, их своевременным выездом за границу или продлением срока пребывания в Республике Казахстан. В целом эта работы является составной частью обеспечения общественного порядка в местах пребывания иностранцев.

127. Бақылау жасауды ұйымдастыру үшiн iшкi iстер органдарында шетелдiктердiң саны мен болу орны туралы мәлiметтер болуға мiндеттi. Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарына бұл мәлiметтерден мыналардан келiп түсуi тиiс:
а) Iшкi iстер басқармасынан;
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат етiлген шетелдiктер туралы;
- жеке iстерi бойынша Қазақстан Республикасына келген шетелдiктер туралы;
- үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес Қазақстан Республикасына жұмысқа келген шетелдiктер туралы;
ә) оқу орындарынан, ұйымдардан, кәсiпорындардан, соның iшiнде совхоздар мен колхоздардан:
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, жұмысқа қабылданған, оқуға түскен шетелдiктер туралы, олардың ауысуы, жұмыстан босатылуы туралы немесе оқу орнынан шығару туралы (3 күндiк мерзiмде);
- Қазақстан Республикасына оқуға, өндiрiстiк практикадан өтуге, бiлiктiлiгiн арттыруға, тәжiрибе жинақтауға, емделуге және демалуға келген шетелдiктер туралы;
б) мейманханалардан, кэмпингтерден, мотелдерден, санаторийлерден, демалыс үйлерiнен:
- Қазақстан Республикасына турист ретiнде келген, шетелдiктердiң саны туралы. Бұл мәлiметтердiң қалалық, аудандық орган әкiмшiлiктен қажет болғанына қарай жұмыс жолымен, бiрақ тоқсанына кем дегенде бiр рет алып тұрады.
128. АХАЖ (ЗАГС) органдарын IIБ-на мынадай ақпарат жiбередi:
а) 10 күн iшiнде - шетелдiктердiң азаматтық қал актiлерiн тiркеу туралы хабарлама. Шетелдiктер мен Қазақстан Республикасы азаматтары арасындағы некенi бұзу туралы хабарлама түскен жағдайда, егер бұл неке шетелдiктi Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы шешiм шығару үшiн негiз болса, IIБ аталған шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында одан әрi тұру-тұрмау мүмкiндiгi туралы мәселе қарайды.
129. Шетелдiктер болған және жұмыс iстейтiн жерлерде қоғамдық тәртiптi, олардың "Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық ережесi туралы" Қазақстан Республикасының заңы мен Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн сақталуын қамтамасыз ету, шетелдiктер тарапынан және оларға қатысты құқық бұзушылықтың алдын алу мақсатында қалалық, аудандық iшкi iстер органы.
а) шетелдiктерге есеп жүргiзудi ұйымдастырады және iшкi iстер органдарының барлық мүдделi бөлiмшелерiн, қажет болған жағдайда ұлттық қауiпсiздiк органдарын шетелдiктердiң келуi және олардың болу орындары туралы қажеттi ақпаратпен қамтамасыз етедi;
ә) барлық бөлiмшелер мен қызметтердiң осы жұмысқа қатысуы мен өзара iс-қимыл жасауын қамтамасыз ете отырып бақылау жасау жөнiндегi шараларды жоспарлайды;
б) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктердiң нақты тұрып жатқанын тоқсанына кем дегенде бiр рет тексерiп отырады, тексеру нәтижесiн рапортпен iшкi iстер органы бастығына баяндайды;
в) шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу ережелерiн бұзуға жол берген шетелдiктерге, лауазымды адамдарға және басқа азаматтарға қатысты әкiмшiлiк практика қолдануды жүзеге асырады, iшкi iстер органдарының есебiнен жасырынған шетелдiктерге iздеу салады.

127. Для организации контроля органы внутренних дел обязаны иметь сведения о количестве и местах пребывания иностранцев. В горрайорганы внутренних дел эти сведения должны поступать:
а) из УВД об иностранцах:
- которым разрешено постоянное место жительство в Республике Казахстан;
- прибывающих в Республику Казахстан по частным делам;
- прибывающие в Республику Казахстан на работу в соответствии с межправительственными соглашениями;
б) из учебных заведений, организаций, предприятий, в том числе совхозов и колхозов:
- о постоянно проживающих в Республике Казахстан иностранцах, принятых на работу, зачисленных на учебу, о их переводе, увольнении с работы или об отчислении из учебного заведения (в 3-дневный срок);
- об иностранцах, прибывших в Республику Казахстан для учебы, прохождения производственной практики, повышения квалификации, стажировки, на лечение и отдых;
в) из гостиниц, кемпингов, мотелей, санаторий, домов отдыха:
- о количестве иностранцев, прибывших в Республику Казахстан в качестве туристов. Эти сведения горрайорган внутренних дел получает от администрации по мере необходимости в рабочем порядке, но не реже одного раза в квартал.
128. Органы ЗАГСа направляют в УВД информацию:
а) в течение 10 дней извещения о регистрации актов гражданского состояния иностранцев при поступлении извещения о расторжении брака между иностранцами и гражданами Республики Казахстан, если этот брак служил основанием для решения об оставлении иностранца на постоянное жительство в Республике Казахстан, УВД рассматривает вопрос о возможности дальнейшего проживания указанного иностранца в Республике Казахстан.
129. В целях обеспечения общественного порядка в местах пребывания и работы иностранцев, соблюдения ими законодательных норм и Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также профилактики правонарушений со стороны иностранцев и в отношении их, горрайорганы внутренних дел:
а) организуют учет иностранцев и обеспечивают необходимой информацией о въезде иностранцев и местах их пребывания все заинтересованные подразделения органов внутренних дел, при необходимости органы национальной безопасности;
б) планируют мероприятия по контролю с обеспечением участия и взаимодействия в этой работе всех подразделений и служб;
в) проводят проверку фактического проживания иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан, не реже одного раза в квартал, результаты проверки докладываются начальнику органа внутренних дел рапортом;
г) осуществляют административную практику в отношении иностранцев, должностных лиц и других граждан, допустивших нарушения правил пребывания иностранцев в Республике Казахстан, ведут розыск иностранцев, скрывшихся от учета органов внутренних дел.

130. Шетелдiктердiң, оларды қабылдаушы кәсiпорындардың, ұйымдар мен оқу орындарының Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн сақтауына бақылау жасауды қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының шетелдiктермен жұмыс iстеуге қатысы бар бөлiмшелерi жүзеге асырады. Осы бөлiмшелердiң жеке құрамы үшiн қызмет даярлығы жүйесiнде "Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық ережелерi туралы" Қазақстан Республикасы заңдарын, шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн, Қазақстан Республикасы IIМ осы жұмысты реттейтiн нормативтiк актiлерiн оқып бiлу жөнiндегi және iшкi iстер органдарының қызметкерлерiн шетелдiктер арасынан бұзушылық жасаушылар табылған жағдайда кезек күттiрмес iс-әрекеттер жасау формалары мен әдiстерiне үйрету жөнiндегi сабақтар ұйымдастырылады.
131. Өздерiне жүктелген мiндеттердi орындай отырып, iшкi iстер органдарының әрбiр қызметкерi шетелдiктермен араласу кезiнде қырағылық танытуға, әдептi, салмақты, сыпайы және көреген болуға, қызмет борышын орындау үшiн жоғары жауапкершiлiк туралы есеп шығармауға мiндеттi.
Қалалық, аудандық iшкi iстер органдары бөлiмшелерiнiң
бақылау жасауды жүзеге асыру жөнiндегi негiзгi мiндеттерi
132. Оперативтiк қызметтер мен тергеу бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi:
а) жедел-iздестiру мен тергеу шараларын өткiзу, анықтау және басқа қызмет мiндеттерiн орындау кезiнде шетелдiктермен кездесе отырып, өздерiнiң ресми iс-әрекеттерiн шетелдiктер Қазақстан Республикасында, жүрген елдi мекенiнде, ауданда болуға немесе белгiленген маршрут бойынша жүруге рұқсаты бар ма екенiн анықтау үшiн оның паспортын және келу құжаттарын тексеруден бастайды. Атап айтқанда, мыналар тексерiледi:
- паспортының болуы және оның күшiнде болу мерзiмi;
- визасының, шақыру туралы куәлiгiнiң (жеделхаттың) немесе Қазақстан Республикасында тұруға арналған ықтияр хаттың күшiнде болу мерзiмi;
- паспортында, визасында, шақыру туралы куәлiгiнде (жеделхатта) тiркеу туралы штамптың және iшкi iстер органдарының аталған елдi мекенiнде немесе жүру маршрутында болуға рұқсат ету жазуларының болуы. Егер шетелдiкпен бiрге қабылдаушы қазақстандық ұйымның, кәсiпорынның өкiлдерi немесе оны шетелден жеке iстерi бойынша шақырған азамат ерiп жүрсе, мұндай тексеру аталған адамдардың көмегiмен және қатысуымен жүргiзiледi.
Шетелдiктердiң жеке басын куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда белгiленген тәртiпте оның жеке басын тексеру жүргiзiледi:
ә) Шетелдiк қылмыс жасаған, немесе оған қарсы жасалса, қоғамдық тәртiп бұзған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шаралар қолданылады. Егер қылмысты артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланатын адам жасаса, немесе оған қарсы жасалса, шетелдiктiң жеке басын куәландыратын құжатынан бағыт сiлтейтiн деректерi жазып алынады (хаттама толтырылады), бұл ретте аталған адам ұсталмайды;
б) шетелдiктердiң жоғалуы туралы арыз және хабар алған жағдайда оларды дер кезiнде қарауға және тергеуге шұғыл шаралар қолданады. Айрықша бақылау ретiнде жоғалған шетелдiктердi iздестiру жөнiндегi материалдарды iшкi iстер органдарының басшылығына баяндап, артынан Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiн хабардар етедi;
в) қоғамдық тәртiп сақтауды, шетелдiктердiң жеке және мүлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшін шетелдiктердi қабылдаушы және оларға қызмет көрсетушi кәсiпорындар мен ұйымдардың (мейманханалардың, кэмпингтер, мотелдер, жатақханалар және т.б.) "Қазақстан Республикасындағы шетелдiк азаматтардың құқықтық ережесi туралы" Қазақстан Республикасының заңы мен шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiнiң талаптарын орындауы жөнiндегi тоқсан сайынғы және ағымдағы тексерулерге қатысады, бұл ретте шетелдiктерге қарсы және олардың тарапынан құқық бұзушылықтан сақтандыруға ерекше назар аударады;
г) қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының немесе IIБ-ның паспорт және виза жұмысы аппараттарына бұзушыларды есепке алу үшiн шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн бұзушылықтар мен оларға қарсы қолданылған ықпал ету шаралары туралы хабарлайды;
ғ) шетел азаматтарын ұстаған немесе қамауға алған жағдайда оперативтiк қызметтер мен тергеу бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi өзара ақпарат алмасу туралы Нұсқаудың талаптарын басшылыққа алуы тиiс (N қосымша).

130. Контроль за соблюдением иностранцами, предприятиями, организациями и учебными заведениями, принимающими их, Правил пребывания в Республике Казахстан осуществляется подразделениями горрайорганов внутренних дел, имеющими отношение к работе с иностранцами. Для личного состава этих подразделений организуются занятия в системе служебной подготовки по изучению законодательных актов о правовом положении иностранных граждан и Правил пребывания иностранцев в Республике Казахстан, ведомственных приказов и инструкций, регламентирующих эту работу, и по обучению работников органов внутренних дел формам и методам неотложных действий при обнаружении нарушителей из числа иностранцев.
131. Выполняя возложенные на него задачи, каждый работник органов внутренних дел в обращении с иностранцами обязан проявлять бдительность, быть тактичным, выдержанным, корректным и вежливым, постоянно помнить о высокой ответственности за выполнение служебного долга. #
Основные обязанности подразделений
горрайорганов внутренних дел по
осуществлению контроля
132. Работники оперативных служб и следственных подразделений:
а) при проведении оперативно-розыскных и следственных мероприятий, дознания и исполнения других служебных обязанностей, встречаясь с иностранцами, начинают свои официальные действия с проверки его паспорта и въездных документов для выяснения, имеет ли этот иностранец разрешение на пребывание в Республике Казахстан, данном населенном пункте, районе или на передвижение по установленному маршруту. В частности, проверяются:
- наличие паспорта и срок его действия;
- сроки действия визы, свидетельства (телеграммы) о приглашении или вида на жительство в Республике Казахстан;
- наличие штампа о регистрации в паспорте, визе, свидетельстве (телеграмме) о приглашении и разрешительных записей органов внутренних дел на пребывание в данном населенном пункте или на маршруте движения. Если иностранец сопровождается представителями принимающих казахстанских организаций, предприятий или гражданином, пригласившим его из-за рубежа по частным делам, такая проверка проводится с помощью и участия указанных лиц.
В случае отсутствия документов, удостоверяющих личность иностранцев, в установленном порядке проводится проверка его личности;
б) при совершении иностранцем, или в отношении него, преступления, нарушения общественного порядка принимают меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Если преступление совершено лицом, пользующимся привилегиями и иммунитетами, или в отношении него, с документа, удостоверяющего личность иностранца, записываются установочные данные (составляется протокол), при этом указанное лицо не задерживается;
в) при получении заявлений и сообщений об исчезновении иностранцев в установленном порядке принимают неотложные меры к их своевременному рассмотрению и расследованию. В порядке особого контроля докладывают материалы по розыску пропавших иностранцев руководству органов внутренних дел с последующим уведомлением Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
г) для обеспечения охраны общественного порядка, личной и имущественной безопасности иностранцев участвуют в ежеквартальных и текущих проверках, по выполнению требований законодательных норм, регламентирующих правовое положение иностранных граждан в Республике Казахстан и Правил пребывания иностранцев в Республике Казахстан, предприятиями и организациями, принимающими и обслуживающими иностранцев (гостиницы, кемпинги, мотели, общежития и др.) уделяя основное внимание вопросам профилактики правонарушений в отношении иностранцев и с их стороны;
д) сообщают в аппараты паспортной и визовой работы горрайорганов внутренних дед или УВД о всех выявленных нарушениях Правил пребывания иностранцев в Республике Казахстан и принятых к ним мерах воздействия для учета нарушителей;
е) при задержании или аресте иностранных граждан работники оперативных служб и следственных подразделений должны руководствоваться требованиями Инструкции о порядке извещения дипломатических представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан о задержаниях и арестах граждан представляемого государства (приложение N 23).

133. Паспорт және виза қызметiнiң қызметкерлерi:
а) аудан, қала аумағында тұратын шетелдiктерге алфавиттiк журналдар мен арнаулы карточкалар бойынша, сондай-ақ шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн бұзған адамдарға есеп жүргiзедi;
ә) кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың лауазымды адамдарына, темiржол, теңiз, өзен, авиация және автокөлiк кассаларының қызметкерлерiне автошаруашылықтардың жүргiзушiлер құрамына, мейманханалардың, кэмпингтердiң, санаторийлердiң, демалыс үйлерiнiң, туристiк базалардың әкiмшiлiгiне, сондай-ақ шетелден Қазақстан Республикасына қонақтар шақырған қазақстандық азаматтарға "Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық ережелерi туралы" Қазақстан Республикасының заңы мен шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн түсiндiредi;
б) шетелдiктердi қабылдайтын және оларға қызмет көрсететiн мекемелердiң, кәсiпорындар мен ұйымдардың лауазымды адамдардың "Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық ережелерi туралы" Қазақстан Республикасы заңының, шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiнiң және осы Нұсқаудың өздерiне қатысты талаптарын орындауына тоқсан сайын тексеру жасауды жүзеге асырады;
в) қабылдаушы ұйымдардың өкiлдерiнiң қатысуымен шетелдiктердiң тұруы, есепке алу және болуына бақылау жасау мәселесi бойынша жатақханаларда, студент қалашықтарында, мейманханаларда, кэмпингтерде, санатроийлерде, демалыс үйлерiнде, туристiк базаларда тексеру жүргiзудi ұйымдастырады және өткiзедi;
г) милицияның учаскелiк инспекторларымен бiрлесiп тұрақты тұратын шетелдiктерге, iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз келген, тiркеусiз тұрып жатқан шетелдiктерге тексеру жүргiзедi;
ғ) Қазақстан Республикасына келген шетелдiктердiң паспорттарын тiркеудi ресiмдейдi;
д) 48 сағаттан аспайтын мерзiмде милицияның учаскелiк инспекторларын шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн сақтауына және Қазақстан Республикасынан дер кезiнде кетуiне кейiннен бақылау жасауды ұйымдастыру Қазақстан Республикасына келуге шақыру алған адамдардың тiзiмiмен таныстырады;
е) әкiмшiлiк практиканы жүзеге асыруға және iшкi iстер органдарының есебiнен жасырынған шетелдiктердi iздестiруге қатысады;
ж) шетелдiктердiң болуына бақылау жасауды жүзеге асыру жөнiндегi жұмыстың нәтижесiн қорытындылайды, әкiмшiлiк органдарға, IIМ, IIБ, сондай-ақ қабылдаушы ұйымдарға хабарлау үшiн материалдар даярлайды.
134. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктердiң тұруға арналған ықтияр хаттарының күшiнде болу мерзiмi аяқталуға бiр ай қалғанда паспорт және виза қызметiнiң қызметкерлерi милицияның учаскелiк инспекторлары арқылы шетелдiктерге олардың күшiнiң мерзiмiн ұзарту немесе ауыстыру қажеттiгi туралы ескертуге мiндеттi.
Тұруға арналған ықтияр хаттың мерзiмi аяқталуға кем дегенде бес күн қалғанда паспорт және виза қызметiнiң қызметкерлерi тұруға арналған ықтияр хатты ұзарту немесе ауыстыру үшiн тапсырылғанын тексеруге мiндеттi, егер, олар тапсырылған болып шықса себебiн тексеру және қалған мерзiмде шетелдiктер оларды қалалық, аудандық iшкi iстер органдарына тапсыруға шара қолдану үшiн милицияның учаскелiк инспекторына хабарлауы тиiс.
Егер тексеру кезiнде шетелдiктiң рұқсат етiлген жерiнде тұрмайтыны анықталатын болса, онда оны iздестiруге шаралар қолдану қажет.
Егер шетелдiк ауыр сырқаттануына немесе емдеу мекемесiнде жатуына байланысты iшкi iстер органына бара алмайтыны анықталатын болса, онда милицияның учаскелiк инспекторы бұл туралы iшкi iстер органының бастығына баяндауға мiндеттi.
Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының бастықтары сырқаттануына байланысты тұруға арналған ықтияр хатын ұзарту немесе белгiленген мерзiмде ауыстыру үшiн тапсыра алмайтын адамдар туралы IIБ хабарлауға мiндеттi. Тұруға арналған ықтияр хаты мен басқа материалдар осы адамдар сауыққан бойда жiберiледi.

133. Работники паспортной и визовой работы:
а) ведут учет иностранцев, проживающих на территории района, города, по алфавитным журналам и спецкарточкам, а также лиц, нарушающих Правила пребывания иностранцев в Республике Казахстан;
б) разъясняют действующее законодательство о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан, Правила пребывания иностранцев в Республике Казахстан должностным лицам предприятий, учреждений и организаций, работникам железнодорожных, морских, речных, авиационных и автотранспортных касс, водительскому составу автохозяйств, а также администрации гостиниц, кемпингов, санаториев, домов отдыха, турбаз, а также казахстанским гражданам, пригласившим в Республику Казахстан гостей из-за границы;
в) осуществляют ежеквартальные проверки выполнения должностными лицами учреждений, предприятий и организаций, принимающих и обслуживающих иностранцев, относящихся к ним требований законодательства о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан, Правил пребывания иностранцев в Республике Казахстан и настоящей Инструкции;
г) организуют и с участием представителей принимающих организаций, проводят проверки общежитий студенческих городков, гостиниц, кемпингов, санаториев, домов отдыха, турбаз по вопросу проживания, учета и контроля за пребыванием иностранцев;
д) проводят совместно с участковыми инспекторами милиции проверку постоянно проживающих иностранцев, иностранцев, прибывших без разрешения органов внутренних дел, проживающих без регистрации;
е) оформляют регистрацию паспортов иностранцев, прибывших в Республику Казахстан;
ж) ознакамливают в срок не более 48 часов участковых инспекторов милиции со списками лиц, получивших приглашение посетить Республику Казахстан, для организации последующего контроля за соблюдением ими Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан и своевременным выездом из Республики Казахстан;
з) участвуют в осуществлении административной практики и розыске иностранцев, скрывшихся от учета органов внутренних дел;
и) обобщают результаты работы по осуществлению контроля за пребыванием иностранцев, подготавливают материалы для информации в административные органы, МВД, УВД, а также в принимающие организации.
134. За месяц до истечения срока действия видов на жительство у иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан, работники паспортной и визовой службы через участковых инспекторов милиции обязаны предупредить иностранцев о необходимости продления сроков их действия или замены.
Не менее, чяем за пять дней до истечения срока действия видов на жительство, работники паспортной и визовой службы обязаны проверить, сданы ли виды на жительство для продления или замены; если окажется, что они не сданы, должны поставить в известность участкового инспектора милиции для проверки причин и принятия мер к тому, чтобы в оставшийся срок иностранцы представили их в горрайорганы внутренних дел.
Если при проверке будет установлено, что иностранец по месту разрешенного жительства не проживает, то необходимо принять меры к его розыску.
Если же будет установлено, что иностранец не может явиться в органы внутренних дел по причине тяжелой болезни или нахождения в лечебном учреждении, то участковый инспектор милиции обязан доложить об этом начальнику органа внутренних дел.
Начальники горрайорганов внутренних дел о лицах, которые в связи с болезнью не могут представить виды на жительство для продления или замены в установленный срок, обязаны сообщить в УВД. Виды на жительство и другие материалы направляются по выздоровлению этих лиц.

135. Уақытша тұруға келген шетелдiктердi тiркеген жағдайда паспорт және виза қызметiнiң қызметкерлерi милицияның учаскелiк инспекторларына оларға аталған мекенде тұруға рұқсат етiлген мерзiм туралы хабарлап қоюы тиiс.
Тiркеу күшiнiң мерзiмi аяқталғаннан кейiн үш күн өткен соң паспорт және виза қызметiнiң қызметкерлерi осы адамның кеткенiн тексеруге мiндеттi, егер олардың кетпегенi анықталатын болса, олардың белгiленген мерзiмде кетпеу себебiн тұратын жерi бойынша тексеру, бұзушыны шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн бұзу себептерiн анықтау үшiн қалалық, аудандық iшкi iстер органына шақыру (бұл талап сырқаттарға қолданылмайды) және тиiстi шара қолдану үшiн бұл туралы милицияның учаскелiк инспекторына хабарлайды.
Қажеттi шаралар қолданған соң және кету құжаттарын ресiмдегеннен кейiн олар паспортымен бiрге иесiне тапсырылады, оларға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасынан белгiленген мерзiмде өту қажеттiгi туралы ескертiледi. Милицияның учаскелiк инспекторына бұзушы шетелдiктiң елдi мекеннен кетуiн бақылау тапсырылады.
136. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн шетел азаматтарының орындауына бақылау жасауды паспорт және виза қызметiнiң қызметкерлерi, милицияның учаскелiк инспекторлары үй басқармалары, iшкi iстер органдарында азаматтарды тiркеудi ресiмдеушi паспортшылар арқылы жүзеге асырады. Шетелдiктердiң пәтерiне тек басқа бiр iшкi iстер органы қызметкерiнiң, үй басқармасы, жергiлiктi әкiмшiлiк өкiлдерiнiң, дружинниктiң немесе басқа жұртшылық өкiлiнiң қатысуымен ғана баруға рұқсат етiледi.
137. Iшкi iстер органдарының басқа қызметтерiнiң қызметкерлерi осы Нұсқаудың талаптарын орындауға өз құзыры шеңберiнде бақылау жасайды.
138. Милицияның учаскелiк инспекторлары:
а) тұрақты тұратын шетелдiктерге қажет болғанына қарай, бiрақ тоқсанына кем дегенде бiр рет тiзiм бойынша есеп жүргiзедi. Олардың нақты тұруын тексередi. Тексеру нәтижесi туралы қалалық, аудандық органның басшылығына рапортпен баяндайды, онда тексеру күнi, оның кiммен өткiзiлгенi, тексерiлген шетелдiктiң фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, тұратын мекен-жайы, оның тұруға арналған ықтияр хатының нөмiрi мен күшiнде болу мерзiмi көрсетiледi. Тұратын шетелдiктердiң саны едәуiр болған жағдайда тексеру нәтижесiн бақылау карточкаларында көрсетуге жол берiледi;
ә) тұруға арналған ықтияр хаттың күшiнде болу мерзiмi аяқталуға бiр ай қалғанда тұрып жатқан шетелдiктерге құжаттың күшiнiң мерзiмiн ұзарту қажеттiгi туралы ескертедi және он күн қалғанда шетелдiктiң аталған мәселе бойынша iшкi iстер органына өтiнiш жасағанын тексередi;
б) құқық бұзушылықтан сақтандыру және анықтау мақсатында учаскеде орналасқан тұрақты тұратын шетелдiктер жұмыс iстейтiн кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың әкiмшiлiгiмен және кадр бөлiмдерiмен iскерлiк байланыс жасайды;
в) iшкi iстер органының жоспары бойынша аталған мекенде болуға рұқсаты мен халықтың көшiп-қонуы жөнiндегi Департаментiнiң лицензиясы жоқ жұмысқа қабылданған шетелдiктердi анықтау үшiн мекемелер кәсiпорындардың кадр бөлiмдерiн тексередi;
г) қызмет көрсететiн аумақты мейманханалардың, кэмпингтердiң, демалыс үйлерiнiң, санаторийлердiң және басқа шетелдiктер болатын жерлердiң лауазымды адамдарының шетелдiктердi тiркеу тәртiбiн сақтауын мерзiмдi тексерiп тұрады;
ғ) тұрғын үйлер секторында өзiнiң әкiмшiлiк учаскесiнде тiркеусiз тұрып жатқан шетелдiктердi, сондай-ақ жеке iстер бойынша шетелдiктердi шақырған және олардың дер кезiнде тiркелуiн қамтамасыз етпеген, шетелдiктерге тұрғын үй, көлiк құралын берген немесе шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болуының белгiленген Ережелерiн бұза отырып оларға басқа қызмет көрсеткен азаматтарды анықтау жөнiндегi жұмыстар жүргiзiледi.
Мұндай адамдарды анықтаған жағдайда әкiмшiлiк хаттамасын толтырады және оларды қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының басшыларын баяндайды:
ә) қажет болғанына қарай паспорт және виза қызметiнiң қызметкерлерi шетел азаматтарымен жұмыс жөнiндегi деканаттардың қызметкерлерiмен, студент қалашықтары мен жатақханалардың коменданттарымен бiрлесiп өткiзген шетелдiктер тұратын студент жатақханаларын тексеруге қатысады;
е) жеке iстерi бойынша Қазақстан Республикасына келген шетелдiктердi тiркеуге, олардың тұруына және олардың рұқсат етiлген болу мерзiмi аяқталған бойда Қазақстан Республикасынан дер кезiнде кетуiне бақылау жасауды қамтамасыз ету үшiн:
- шетелден және республиканың басқа жерлерiнен шетел азаматтарын шақыруға рұқсат алған, шетелдiктермен некеге отырған азаматтардың мекен-жайын есепке алады және осы азаматтарға шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу Ережелерiн, оларды тiркеу, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұру тәртiбiн түсiндiредi;
- шетелдiктердiң рұқсат етiлген тұру мекенiне келген бойда паспорттарын, визаларын, шақыру туралы куәлiктерiн (жеделхаттарын) iшкi iстер органына тiркеуге дер кезiнде тапсыруын тексередi;
- тiркеу мерзiмi аяқталғанға 10 күн қалғанда өздерiне шетелдiктер келген адамдарға шетелдiктердiң Қазақстан Республикасынан кетуi немесе олардың болу мерзiмiн дер кезiнде ұзарту қажеттiгiн ескертедi;
- шетелдiктi тiркеу мерзiмi аяқталғаннан кейiн үш күн iшiнде оның тұрған мекенiнен кеткен-кетпегенiн тексередi. Шетелдiк мерзiмiнен бұрын кеткен жағдайда бұл туралы дереу паспорт және виза қызметiнiң қызметкерлерiне хабарлайды;
ж) әкiмшiлiк практиканы жүзеге асырады және iшкi iстер органдарының есебiнен жасырынған шетелдiктердi iздестiруге қатысады.

135. При регистрации иностранцев, прибывших для временного проживания, работники паспортной и визовой службы должны ставить в известность участковых инспекторов милиции о сроках разрешенного им проживания в данной местности.
По истечении трех дней после окончания срока действия регистрации работники паспортной и визовой службы обязаны проверить, выехали ли эти лица и, если будет установлено, что они не выехали, сообщить об этом участковому инспектору милиции для проверки по месту жительства причин их невыезда в установленный срок, вызова нарушителя в горрайорган внутренних дел (это требование не относится к больным) для выяснения причин нарушения правил пребывания иностранцев в Республике Казахстан и принятия соответствующих мер.
После принятия необходимых мер и оформления выездных документов они вместе с паспортом вручаются владельцу, который предупреждается о необходимости проследования государственной границы Республики Казахстан в установленный срок. Участковому инспектору милиции поручается проследить за выездом иностранца-нарушителя из населенного пункта.
136. Контроль за выполнением иностранцами Правил пребывания иностранцев в Республике Казахстан работники паспортной и визовой службы, участковые инспектора милиции должны осуществлять через домоуправления, паспортистов, оформляющих регистрацию граждан в органах внутренних дел. Личное посещение квартир иностранцев разрешается только в присутствии второго работника органов внутренних дел, представителя домоуправления, местной администрации, дружинника или другого представителя общественности.
137. Осуществляют в пределах своей компетенции контроль за выполнением требований настоящей Инструкции сотрудниками других служб органов внутренних дел.
138. Участковые инспектора милиции:
а) ведут списочный учет иностранцев, проживающих постоянно, по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал, проверяют их фактическое проживание. О результатах проверки докладывают руководству горрайоргана рапортом, в котором указывается дата проверки, с кем она проведена, фамилия, имя, отчество и адрес проживания проверяемого иностранца, номер и срок действий его вида на жительство. При значительном количестве проживающих иностранцев допускается отражение результатов проверки в контрольных карточках;
б) за месяц до истечения срока действия вида на жительство предупреждают проживающих иностранцев о необходимости продления срока действия документа и за десять дней проверяют, обратился ли иностранец в органы внутренних дел по данному вопросу;
в) поддерживают деловые контакты с администрацией и отделами кадров, расхоложенных на участке предприятий, учреждений и организаций, где работают постоянно проживающие иностранцы, в целях профилактики и выявления правонарушений;
г) проверяют по плану органа внутренних дел отделы кадров учреждений и предприятий для выявления принятых на работу иностранцев, не имеющих разрешения на пребывание в данной местности и лицензии Департамента по миграции населения;
д) периодически осуществляют на обслуживаемой территории проверку соблюдения порядка регистрации иностранцев должностными лицами гостиниц, кемпингов, домов отдыха, санаториев и других мест пребывания иностранцев;
е) проводят работу в жилом секторе по выявлению иностранцев на своем административном участке, проживающих без регистрации, а также граждан, пригласивших иностранцев по частным делам и не обеспечивших их своевременную регистрацию, предоставивших иностранцам жилище, транспортные средства или оказавших им иные услуги в нарушение установленных Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан.
При выявлении таких лиц составляют административные протоколы и докладывают их руководителям горрайорганов внутренних дел;
ж) участвуют по мере необходимости в проверках студенческих общежитий, где проживают иностранцы, проводимых работниками паспортной и визовой службы совместно с сотрудниками деканатов по работе с иностранными гражданами, комендантами студгородков и общежитий;
з) для обеспечения контроля за регистрацией, проживанием иностранцев, въехавших в Республику Казахстан по частным делам, и своевременным выездом их из Республики Казахстан по истечении разрешенного срока пребывания;
- учитывают адреса граждан, получивших разрешение на приглашение иностранцев из-за границы и других мест Республики, вступивших в брак с иностранцами, и разъясняют этим гражданам Правила пребывания иностранцев в Республике Казахстан, порядок их регистрации, передвижения по территории Республики Казахстан;
- проверяют своевременность представления иностранцами по прибытии к месту разрешенного жительства паспортов, виз, свидетельств (телеграмм) о приглашении на регистрацию в органы внутренних дел;
- за 10 дней до истечения срока регистрации предупреждают лиц, к которым прибыли иностранцы, о необходимости выезда из Республики Казахстан иностранцев или своевременного продления им срока пребывания;
- в течение трех дней после окончания срока регистрации иностранца проверяют, выехал ли он с места жительства. В случае досрочного выезда иностранца незамедлительно сообщают об этом работникам паспортной и визовой службы;
и) осуществляют административную практику и принимают участие в розыске иностранцев, скрывшихся от учета органов внутренних дел.

139. Мемавтоинспекция қызметкерлерi:
а) шетелдiктер жүргiзушi болып iстейтiн, сондай-ақ шетелдiктердiң жеке меншiгi болып табылатын (шетелдiк автотуристерден басқа), соның iшiнде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жұбайлардың бiрiне немесе басқа отбасы мүшелерiне жазылған көлiк құралдарын есепке алады;
ә) шетелдiктердiң Қазақстан Республикасы аумағында автокөлiк құралымен тек халықаралық автомобиль қатынасы үшiн ашық жолдармен өздерi белгiленген маршруттар бойынша, ал тұрақты тұратын шетелдiктер, дипломаттар және үкiметаралық келiсiмдер бойынша жұмыс iстейтiн адамдар - басқа рұқсат етiлген маршруттар бойынша жүрiп-тұруына бақылау жасайды;
б) жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету барысында Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша автомобильмен жүрiп келе жатқан барлық шетелдiктерге өздерiмен бiрге:
- жеке басын куәландыратын құжаттардың: Қазақстандық визасы бар паспортының, дипломатиялық (консулдық) карточкасының, қызмет карточкасының, жеке басының куәлiгiнiң;
- автомобиль жүргiзуге құқық беретiн құжаттарының халықаралық немесе ұлттық жүргiзушi куәлiгiнiң немесе Мемавтоинспекция берген куәлiгiнiң;
- техникалық паспортының немесе Мемавтоинспекция берген техникалық паспорттың талонының, немесе автомобильдiң шыққан елде тiркелгенi туралы халықаралық куәлiктiң;
- жүк тасуға құқық беретiн рұқсаттың, жүкке көлiк накладнойының (халықаралық автомобильмен жүк тасу жүргiзушiлерi үшiн ғана) болуын тексередi;
- айтылған маршруттардан ауытқу жағдайлары анықталған жағдайда әкiмшiлiк хаттама толтырады, жауаптыларды әкiмшiлiкке жауапкершiлiкке тарту үшiн оны iшкi iстер органының бастығына баяндайды және автокөлiк құралдарын айтылған жүру маршрутына қайтаруға шаралар қолданады;
в) белгiленген тәртiпте жол қозғалысы ережелерiн бұзушылармен күрес жөнiндегi әкiмшiлік практиканы жүзеге асырады. Артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланатын адамдарға жүргiзушi куәлiгiн және жеке басын куәландыратын құжатын көрсетудi ұсынады, ал автокөлiктi жүргiзуден шеттеткен жағдайда қажеттi бағыт сiлтейтiн деректерiн жазып алады (хаттама толтырылады), құжаттарын жүргiзушiге қайтарып бередi және оқиға туралы дереу iшкi iстер органының басшылығына (кезекшiге) баяндайды;
г) мүдделi ұйымдармен бiрлесiп шетелдiктерге жол қозғалысы қауiпсiздiгi мәселелерi бойынша, Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген талаптар, жол қозғалысы ережелерi бойынша және автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерi мен жолаушылардың оларды бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi жөнiнде түсiндiру жұмысы жүргiзiледi;
ғ) бұзушылықтан сақтандыру мақсатында автошаруашылықтардың әкiмшiлiгi мен жүргiзушiлер құрамына шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болуы және оның аумағы бойынша жүрiп-тұру ережелерiн және оларды бұзғаны үшiн жауапкершiлiктi түсiндiру жөнiндегi жұмысты жүргiзедi.

139. Работники госавтоинспекции:
а) учитывают транспортные средства, на которых водителями работают иностранцы, а также принадлежащие иностранцам на правах личной собственности (за исключением иностранных автотуристов), в том числе записанные на супругов или других членов семьи - граждан Республики Казахстан;
б) осуществляют контроль за тем, чтобы иностранцы следователи по территории Республики Казахстан на автотранспортных средствах только по дорогам, открытым для международного автомобильного сообщения по установленным для них маршрутам, а постоянно проживающие иностранцы, дипломаты и лица, работающие по межправительственным соглашениям, - по другим разрешенным маршрутам;
в) в ходе обеспечения безопасности дорожного движения проверяют, чтобы все иностранцы, передвигающиеся на автомобилях по автомобильным дорогам Республики Казахстан, имели при себе:
- документы, удостоверяющие личность: паспорт с Казахстанской визой, дипломатическую (консульскую) карточку, служебную карточку, удостоверение личности;
- документы на право управления автомобилем: международное или национальное водительское удостоверение либо удостоверение, выданное Госавтоинспекцией;
- технический паспорт либо талон технического паспорта, выданного Госавтоинспекцией, либо международное свидетельство о регистрации автомобиля в стране выезда;
- разрешение на право перевозки груза, транспортную накладную на груз (только для водителей международных грузовых автоперевозок);
- при выявлении случаев отклонения от предписанных маршрутов составляют административные протоколы, которые докладывают начальнику органа внутренних дел для привлечения виновных к административной ответственности, и принимают меры к возвращению автотранспортных средств на предписанные маршруты следования;
д) в установленном порядке осуществляют административную практику по борьбе с нарушениями правил дорожного движения. Лицам, пользующимся привилегиями и иммунитетами, предлагают предъявить водительское удостоверение и документ, удостоверяющий личность, а при отстранении от управления автотранспортом записывают необходимые установочные данные (составляют протокол), документы возвращают водителю и о происшествии немедленно докладывают руководству органа внутренних дел (дежурному);
е) совместно с заинтересованными организациями проводят с иностранцами разъяснительную работу по вопросам безопасности дорожного движения, требований действующих в Республике Казахстан, правил дорожного движения и ответственности за их нарушения водителями автотранспортных средств и пешеходов;
ж) в целях профилактики нарушений проводят работу по разъяснению администрации и водительскому составу автохозяйств правил пребывания и передвижения иностранцев по территории Республики Казахстан и ответственности за их нарушения.

140. Көлiктегi iшкi iстер органдарының қызметкерлерi:
а) темiржол, әуе және су көлiгiмен бара жатқан шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында болу және оның аумағы арқылы жүру ережелерiн сақтауына бақылау жасайды;
ә) поездар, кемелер тоқтап тұрған кезде шетелдiктердiң станциядан (порттан, кемежайдан) тыс жерге өз еркiмен кетуiне және әуе жолаушысы - шетелдiктердiң әуежайда өздерiне бөлiнген жерден тыс кетуiне жол бермейдi;
б) шетелдiк поездан немесе ұшақтан қалып қойған барлық жағдайлар туралы, сондай-ақ поездарда, кемелерде, станциялар мен әуежайларда шетелдiктердiң құқық бұзушылық жасауы немесе оларға қарсы құқық бұзушылық жасауы туралы желiлiк органның кезекшiсiне дереу баяндайды, мұндай ақпарат алған жағдайда кезекшi болған оқиға туралы бөлiм басшылығына баяндайды және Ұлттық қауiпсiздiк органдарын, мүдделi ведомстволарды хабардар етедi;
в) құқық бұзушылық жасаған немесе жабық мекендер жүрген шетелдiктi көрген жағдайда:
- оның паспортын, визасын, шақыру туралы куәлiгiн (жеделхатын) немесе Қазақстан Республикасында тұруға арналған ықтияр хатын тексередi;
- шетелдiктiң Қазақстан Республикасында және аталған мекендер бояуының заңдылығын анықтайды (паспортында, визасында, шақыру туралы куәлiгiнде (жеделхатта) тiркеу штампының, iшкi iстер органының қалаған маршруты бойынша жүруге рұқсат беретiн жазуының болуын);
- бұзушылық жасаушысы желiлiк органға алып келедi;
г) темiржол вокзалдарының, станцияларының, теңiз және өзен порттары мен әуежайдардың қызметкерлерiне "Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық ережелерi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және болу ережелерiнiң талаптарын, сондай-ақ отыру кезiнде немесе жүрiп бара жатқанда шетелдiктердiң құжаттарын тексеру тәртiбiн түсiндiредi.
141. Милицияның патруль-күзет нарядтары мыналарға мiндеттi:
а) күзету аумағындағы шетелдiктердiң мекен-жайы мен тұратын жерiнiң орналасу ерекшелiгiн, күзету маршрутын (оқу орындарын, жатақханаларды, кәсiпорындар мен ұйымдарды, мейманханаларды, кэмпингтердi, туристiк базаларды және т.б.), сондай-ақ олардың ықтияр болу орындарын (ресторандарды, барларды, концерт залдарын, стадиондарды, пляждарды және т.б.) бiлуге, аталған объектiлердi қоғамдық тәртiп сақтауды қамтамасыз етуге айрықша назар аударуға;
ә) құқық бұзушылыққа жол берген, дағдарысты жағдайға қатысқан немесе шетел азаматтары бару үшiн жабық мекендерде пайда болған шетелдiктердi анықтаған жағдайда:
- шетелдiктердiң паспортын, тұруға арналған ықтияр хатын немесе жеке басын куәландыратын басқа құжатын тексеруге;
- шетелдiктердiң Қазақстан Республикасында және аталған елдi мекенде болуының заңдылығын қуаттайтын визасында, шақыру туралы куәлiгiнде (жеделхатта), тұруға арналған ықтияр хатында iшкi iстер органдарының тiркеу және рұқсат ету жазуларының болуын және олардың мерзiмiн тексеруге;
- бұзушылық жасаған адамды қалалық, аудандық iшкi iстер органына (милиция бөлiмшесiне) жеткiзуге;
б) өздерiнiң жеке басын және Қазақстан Республикасында болуының заңдылығын куәландыратын құжаттары жоқ шетелдiктердi анықтаған жағдайда оларды жеке басын анықтау үшiн қалалық, аудандық iшкi iстер органына (милиция бөлiмшесiне) жеткiзуге;
в) көшеде және басқа қоғамдық орындарды орташа және қатты мас күйiнде жүрген шетелдiктердi байқаған жағдайда оларды медициналық сауықтыру орнына, ол медициналық жәрдем көрсету қажет болған жағдайда - денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелерiне жеткiзуге. Артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланатын адамдар медициналық айықтырғышқа жатқызылмайды.

140. Работники органов внутренних дел на транспорте:
а) осуществляют контроль за соблюдение иностранцами, следующими железнодорожным, воздушным и водным транспортом, правил пребывания и передвижения по территории Республики Казахстан;
б) пресекают самовольные выходы иностранцев во время остановок поездов, судов за пределы станции (портов, причалов) и иностранцев-авиапассажиров за пределы отведенных им мест в аэропортах;
в) немедленно докладывают дежурному линоргана о всех случаях, когда иностранец отстал от поезда или самолета, а также о совершении в поездах, судах, на станциях и аэровокзалах правонарушений иностранцами или в их отношении. При получении подобной информации дежурные докладывают о случившемся руководству отдела и информируют органы Национальной Безопасности, заинтересованные ведомства;
г) при обнаружении иностранца, допустившего правонарушение или находящегося в закрытой местности:
- проверяют у него паспорт, визу, свидетельство (телеграмму) о приглашении или вид на жительство в Республике Казахстан;
- устанавливают законность пребывания иностранца в Республике Казахстан и в данном пункте (наличие штампа регистрации в паспорте, визе, свидетельстве (телеграмме) о приглашении, разрешительной записи органа внутренних дел на следование по избранному маршруту);
- доставляют нарушителя в линорган;
д) разъясняют работникам железнодорожным вокзалов, станций, морских и речных портов и аэропортов требования Закона Республики Казахстан "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" и правил пребывания, а также порядок проверки документов иностранцев при посадке или в пути следования.
141. Патрульно-постовые наряды милиции обязаны:
а) знать адреса и особенности расположения мест проживания иностранцев на территории поста, маршрута патрулирования (учебные заведения, общежития, предприятия и организации, гостиницы, кемпинги, турбазы и др.), а также места возможного их появления рестораны, бары, концертные залы, стадионы, пляжи и др.), уделять особое внимание обеспечению общественного порядка на указанных объектах;
б) при установлении иностранца, допустившего правонарушение, участвующего в конфликтной ситуации или появившегося в местности, закрытой для посещения иностранными гражданами:
- проверить у иностранцев паспорт, вид на жительство или другой документ, удостоверяющий личность;
- проверить наличие и сроки регистрации и разрешительных записей органов внутренних дел: в визе, свидетельстве (телеграмме) о приглашении, в виде на жительство, подтверждающих законность пребывания иностранца в Республике Казахстан и в данном населенном пункте;
- доставить нарушителя в горрайорган внутренних дел (отделение милиции);
в) при выявлении иностранцев, не имеющих документов, удостоверяющих их личность и законность пребывания в Республике Казахстан, доставлять их в горрайорган внутренних дел (отделение милиции) для установления личности;
г) при обнаружении иностранцев, находящихся в состоянии алкогольного опьянения средней и тяжелой степени на улице или в других общественных местах, доставлять их в медвытрезвители, а при необходимости оказания медпомощи - в лечебные учреждения органов здравоохранения. Лица, пользующиеся привилегиями и иммунитетом, не могут быть помещены в медвытрезвители. #

142. Iшкi iстер органдарының кезекшiлерi:
а) шетелдiктердiң өтiнiш жасауымен немесе оларға қатысты не шетелдiктер тарапынан құқық бұзушылық жасаумен байланысты барлық жағдайлар туралы дереу iшкi iстер органдарының басшыларына баяндайды және қабылдаған шешiмдердiң орындалуын ұйымдастырады;
ә) милицияның патруль-күзет нарядтарынан және азаматтардан келiп түскен шетелдiктерге қатысты ақпараттар бойынша шұғыл жағдайларда шешiмдi дербес қабылдайды, содан кейiн бұл туралы iшкi iстер органдарының басшыларына баяндайды. Шетелдiктермен дағдарысты жағдай туғанда шетелдiктердi қабылдаушы қазақстандық ұйымдардың өкiлдерiн шақырады;
б) өзiмен бiрге жеке басын және оның Қазақстан Республикасында, соның iшiнде аталған елдi мекенде болуының заңдылығын қуаттайтын құжаты жоқ шетелдiктi iшкi iстер органына жеткiзген жағдайда шетелдiктiң жеке басын мiндеттi түрде анықтауға және құжаттарын тексеруге шаралар қолданады. Осы мақсатта қабылдаушы ұйымдардың өкiлдерiнiң немесе шетелден жеке iстерi бойынша шетел азаматтарын шақырған адамдардың көмегiн пайдаланады.
в) шетелдiктердiң жеке басын анықтау мүмкiн болмаған жағдайда ол қабылдау-бөлу орнына (жеке бөлмеге) жатқызылады;
г) шетелдiктердi ұстаған, қамауға алған және олардың кенеттен қайтыс болған әрбiр жағдайы туралы кезекшiлер дереу қалалық, аудандық органның бастығына баяндайды және шұғыл түрде бұл туралы телеграф пен Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне, iшкi iстер министрлiгiне және Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне жiбередi. Сонымен бiрге, шетел азаматын ұстау немесе қамауға алу туралы жазбаша түрде ұстаған немесе қамауға алған органның заңдарды орындауына бақылау жасаушы прокурорға хабарланады (N қосымша).
143. Iшкi iстер органдарының кезекшi бөлiмдерiнде шетелдiктерге қатысты мынадай құжаттар болуы керек:
- шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу Ережелерiнен тиiстi үзiндi;
- осы Нұсқауды iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң шетелдiктермен жұмыс iстеу тәртiбi туралы үзiндi;
- iшкi iстер органы бойынша кезекшiге шетелдiктердi ұстаған немесе олар милицияға өтiнiш жасаған жағдайдағы оның iс-әрекеттерi туралы жарнама;
- шетел тiлiн бiлетiн қазақстандық азаматтардың тiзiмi, осы адамдарды тiлмаш ретiнде ықтимал пайдалану үшiн олардың тұратын мекен-жайы мен телефон нөмiрi;
- шетелдiктер Қазақстан Республикасына келетiн, тұратын және Қазақстанның аумағында жүрiп-тұратын құжаттардың, шақыру туралы куәлiктiң (жеделхаттың), Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң дипломатиялық, консулдық және қызметтiк карточкаларының, тiркеу штамптарының, аталған мекенде болуға арналған рұқсат ету жазуының үлгiлерi;
- республиканың халықаралық автомобиль қатынасы үшiн жабық автожолдары, аймақтары учаскелерiнiң тiзiмi (N қосымша).
ХIV. ШЕТЕЛДIКТЕРДI IЗДЕСТIРУ

142. Дежурные органов внутренних дел:
а) о всех случаях, связанных с обращением иностранцев или правонарушением в отношении их либо со стороны иностранцев, немедленно докладывают руководителям органов внутренних дел и организуют исполнение принятых решений;
б) по информации в отношении иностранцев, поступающей от патрульно-постовых нарядов милиции и граждан, в неотложных случаях принимают решения самостоятельно, а затем докладывают об этом руководителям органов внутренних дел. При возникновении конфликтных ситуаций с иностранцами вызывают представителей казахстанских организаций, принимающих иностранцев;
в) при доставлении в орган внутренних дел иностранца, не имеющего при себе документа, удостоверяющего личность и подтверждающих правомерность его нахождения в Республике Казахстан, в том числе в данном населенном пункте, принимать меры к обязательному установлению личности иностранца и проверке документов. В этих целях использовать помощь представителей принимающих организаций или лиц, пригласивших иностранца из-за рубежа по частным делам;
г) в случае невозможности установления личности иностранца, последний помещается в приемник-распределитель (в отдельном помещении);
д) о каждом задержании, аресте и случае внезапной смерти иностранцев дежурные немедленно докладывают начальнику горрайоргана и немедленно сообщают об этом телеграфно в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан и в копии в Министерство иностранных дел, Министерство внутренних дел и Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (приложение N 23). Кроме того, о задержании или аресте иностранного гражданина письменно сообщается прокурору, осуществляющему надзор за исполнением законов органом, который произвел задержание или арест.
143. В дежурных частях органов внутренних дел должны иметься следующие документы, касающиеся иностранцев:
- соответствующие выписки из Правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан;
- выписка из настоящей Инструкции о порядке обращения работников органов внутренних дел с иностранцами;
- памятка дежурному по органу внутренних дел о его действиях при задержании иностранцев или обращении их в милицию;
- список казахстанских граждан, знающих иностранные языки, адреса их проживания и номера телефонов для возможного использования этих лиц в качестве переводчиков;
- образцы документов, по которым иностранцы въезжают в Республику Казахстан, проживают и передвигаются по территории Казахстана (визы, свидетельства (телеграммы)) о приглашении, дипломатические, консульские и служебные карточки МИД Республики Казахстан, штампы регистрации, разрешительные записи на пребывание в данной местности;
- список участков автодорог, зон республики, закрытых для международного автомобильного сообщения (приложение N 20).
ХIV. Розыск иностранцев

144. Iшкi iстер органдарының күшiмен iздестiруге Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе республикалық жеке iстерi бойынша келген шетелдiктер жатады:
а) тұрақты тұратын жерiнен iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз кетiп қалғандар, сондай-ақ рұқсатпен кеткен бiрақ жаңа тұратын жерiнде тiркелмегендер - шетелдiктiң рұқсатсыз кету анықталған, немесе iшкi iстер органдары бұл адам рұқсат етiлген жерiне тiркелген жоқ деп хабарлаған сәттен бастап бiр тәулiктен кешiктiрiлмей iздестiрiледi;
ә) уақытша кеткен және тұрақты тұратын жерiне қайтып оралмағандар - қайтып оралу мерзiмi аяқталған соң 5 тәулiк өткеннен кейiн;
б) тұрақты тұратын жерiнен iшкi iстер органдарында алған Қазақстан Республикасынан кетуге арналған рұқсатпен кеткен, бiрақ мемлекеттiк шекара арқылы өткендер - кетуi туралы ақпарат болмаған жағдайда кетуге арналған рұқсат күшiнiң мерзiмi аяқталған бойда 1 ай iшiнде;
в) Қазақстан Республикасына жеке iстерi бойынша тұрақты және уақытша тұруға келген және iшкi iстер органдарында паспорттарын тiркемегендер және Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хат алмағандар - Қазақстан Республикасына келуi туралы ақпарат алған сәттен бастап 5 тәулiктен кешiктiрiлмей;
г) еңбекпен түзеу мекемелерiнен босағаннан кейiн белгiленген тұратын жерiне келмегендер - босағаны туралы хабар келiп түскен сәттен бастап 5 тәулiктен кешiктiрiлмей iздестiрiледi;
ғ) басқа жағдайларда iшкi iстер органдарының есебiнен жасырылғандар, IIББ, IIБ виза қызметi бөлiмдерiнiң, сондай-ақ қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының паспорт және виза жұмысы аппараттарының қорытындысы бойынша iздеу жарияланғандар.
145. Азаматтардың аталған категорияларын iздестiрудi iшкi iстер органдарының iздестiру жұмысын ұйымдастыру және оның тактикасы туралы Нұсқауға сәйкес қылмыстық iздестiру аппараттары жүзеге асырады (Қазақстан Республикасы IIМ _______________ N ________ бұйрығы).
Iздестiру iсiн жүргiзбей-ақ iздеу салынған шетелдiктердiң жүрген жерiн анықтау жөнiндегi бастапқы iздестiру шараларын қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының паспорт және виза жұмысы аппараттары жүзеге асырады, одан кейiнгi сатысында iздестiруге IIББ, IIБ паспорт және виза жұмысы бөлiмдерi қатысады.
Шетелдiктердiң басқа категорияларын iздестiрудi Ұлттық қауiпсiздiк органдары жүзеге асырады.
Тергеу, анықтау органдары мен соттан жасырынған айыпты және сотталған, сондай-ақ хабар-ошарсыз кеткен шетелдiктер қазақстандық азаматтардың тиiстi категорияларын iздестiру үшiн белгiленген тәртiпте iздестiрiледi.
146. Iздеу салынған шетелдiктiң жүрген жерi анықталған жағдайда, паспорт және виза қызметi аппараттарының қызметкерлерi:
а) бұзушылық жасаушыдан iшкi iстер органдарында есепке тұрудан бұлтару себептерi туралы түсiнiк алады;
ә) осы Нұсқаудың IХ бөлiмiне (ықпал ету шараларын қолдану тәртiбi бөлiмi) сәйкес шаралар қолданады.
Егер шетелдiкке оның жүрген жерi бойынша тұруға рұқсат етiлген болса, онда оның жеке iсi жаңа тұратын жерiндегi IIББ, IIБ жiберiледi.

144. Розыску силами органов внутренних дел подлежат иностранцы, постоянно проживающие в Республике Казахстан или прибывшие в республику по частным делам:
а) выбывшие с постоянного места жительства без разрешения органов внутренних дел, а также с разрешения, но не зарегистрировавшиеся по новому месту жительства - не позднее суток с момента обнаружения выезда иностранца без разрешения, либо сообщения органов внутренних дел о том, что это лицо к разрешенному месту жительства не прибыло;
б) временно выехавшие и не возвратившиеся к постоянному месту жительства после истечения срока для возвращения прошло 5 суток;
в) выехавшие с постоянного места жительства по полученным в органах внутренних дел разрешениям на выезд из Республики Казахстан, но не проследовавшие через государственную границу - при отсутствии информации о выезде в течение 1 месяца по истечении срока действия разрешения на выезд;
г) прибывшие в Республику Казахстан на постоянное и временное жительство по частным делам и не зарегистрировавшие в органах внутренних дел паспорта или не получившие виды на жительство в республике Казахстан - не позднее 5 суток с момента получения информации о въезде в Республику Казахстан;
д) не прибывшие к назначенному месту жительства после освобождения из исправительно-трудовых учреждений - не позднее 5 суток с момента поступления сообщения об освобождении;
е) скрывшихся от учета органов внутренних дел при других обстоятельствах, объявленных в розыск по заключениям отделов визовой службы ГУВД, УВД, а также аппаратов паспортной и визовой работы горрайорганов внутренних дел.
145. Розыск указанных категорий граждан осуществляется аппаратами уголовного розыска в соответствии с Инструкцией об организации и тактике розыскной работы органов внутренних дел.
Первоначальные розыскные мероприятия по установлению местонахождения разыскиваемых иностранцев без заведения розыскного дела осуществляют аппараты паспортной и визовой работы горрайорганов внутренних дел, на последующих стадиях в розыске участвуют отделы паспортной и визовой работы ГУВД, УВД.
Розыск иных категорий иностранцев осуществляется органами национальной безопасности. Подозреваемые и обвиняемые иностранцы, скрывшиеся от следствия, органов дознания и суда, а также пропавшие без вести, разыскиваются в порядке, установленном для розыска соответствующей категории казахстанских граждан.
146. При установлении местонахождения иностранца, находящегося в розыске, работники аппаратов паспортной и визовой службы:
а) отбирают у нарушителя объяснение о причинах уклонения от учета в органах внутренних дел;
б) принимают меры в соответствии с разделом IX (раздел - порядок применения мер воздействия) настоящей Инструкции.
Если иностранцу разрешено проживать по месту его нахождения, то его личное дело направляется в ГУВД, УВД по новому месту жительства.

147. IIББ, IIБ паспорт және виза жұмысы бөлiмi шетелдiктердi iздестiрудi тiкелей қатысудан басқа:
а) тиiстi аппараттардың шетелдiктердiң жүрген жерiн анықтау жөнiндегi
бастапқы iздеу шараларын жүзеге асыруды реттейтiн нормативтiк актiлердi
орындауына бақылау жасайды, сондай-ақ қажеттi көмек көрсетедi;
ә) ұлттық қауiпсiздiк органдарымен бiрлесiп шетелдiктердiң iшкi iстер
органдарында есепке тұрудан жалтаруына мүмкiндiк туғызатын себептер мен
шарттарды зерттейдi және оларды жою жөнiндегi шараларды дайындайды;
б) iздеу салынған шетел азаматтарына есеп жүргiзедi (IIМ, IIБ ақпарат
орталығымен бiрлесiп).
Нұсқауға
N 1 қосымша
________________________________________________________ IIБ
____________________________________________________________
(азаматтығы, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
тұратын мекен-жайы _________________________________________
____________________________________________________________
телефоны үйiнiң ___________________________ қызмет__________
Арыз-анкета
Маған ______________________________________________
(өтiнiштiң мазмұны, кету (келу) мақсаты)
____________________________________________________________
(кеткен жағдайда елi мен қаласын, сапардың ұзақтығын,
____________________________________________________________
шақырылған адамның қандай мерзiмге кететiнi көрсетiледi)
_______________________________________ рұқсат берулерiңiздi
сұраймын.
Өзiңiзбен бiрге кету туралы өтiнiш жасаған 16 жасқа дейiнгi
балалар туралы немесе Қазақстан Республикасына шақырылған адамдар
туралы мәлiметтер:
____________________________________________________________
|Фамилиясы, аты| Туысқандық |   Туған      |Шақырылғандардың
|              | дәрежесi,  |жылы мен жерi |    тұратын
|              | азаматтығы |              |   мекен-жайы
|______________|____________|______________|________________
Жұмыс орны мен қазiргi уақытта атқаратын қызметi:
______________________________________________________________
Жұмысқа кiрген айы | Кәсiпорынның, мекеменiң | Кәсiпорынның
мен жылы     |   фирманың атауы және   | мекен-жайы
______________________________________________________________
Анкетада көрсетiлген мәлiметтер еңбек кiтапшасымен салыстырылды.
М. О.                               "___"_____________19__ ж.
___________________________________________
(кәсiпорынның лауазымды адамның қолы, Ф, А)
Анкета деректерi _____________________________________________
(паспортты берген
______________________________________________________________
мекеменiң атауы)
19__ жылғы ___________"___" бастап 19__ жылғы ___________"___"
дейiнгi мерзiмге берген _____________________________________.
Тұруға арналған ықтияр хаттың сериясы___________ N ___________
______________________________________________________________
(кiм бергенi көрсетiледi)
19__ ж _________"___" бастап 19__ жылғы _________"___" берген.
Арызды салыстырған және қабылдаған____________________________
(құжаттарды қабылдаған
______________________________________________________________
қызметкердiң лауазымы, атағы, ф. ә. а.)
"___"_____________ 19___ ж.             Қолы _________________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНА УАҚЫТША КЕЛУГЕ ШАҚЫРУ
ПРИГЛАШЕНИЕ НА ВРЕМЕННЫЙ ВЪЕЗД В РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН        N
INVITATION FOR TEMPORARY VISIT TO THE REPUBLIC OF KAZAKSTAN
Шақырушы адам /Приглашающий/ Inviting реrsоn:
Аты-жөнi, тегi /Фамилия, имя,отчество/ Nаме: ______________________
___________________________________________________________________
Туған жылы /Дата рождения/ Date of birth: _________________________
Азаматтығы /Гражданство/ Nаtiоnаliti: _____________________________
Мекен-жайы /Адрес/ Аddrеss: _______________________________________
___________________________________________________________________
Шақырылушы адам /Приглашаемый (е)/ Invited person (s):
Тегi, Аты /Фамилия, Имя/ Nаме: ____________________________________
___________________________________________________________________
Туған жылы /Дата рождения/ Date of birth: _________________________
Туыстық жағы /Степень родство/ Degree of rеlаtiоn: ________________
Азаматтығы /Гражданство/ Nаtiоnаliti: _____________________________
Мекен-жайы /Адрес/ Аddrеss: _______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сапардың мақсаты /Цель поездки/ Puprose of visitе: ________________
Сапардың мерзiмi /Срок поездки/ Period of visitе: _________________
Шақыру фактiсiн қуаттаған мәселе:      |Лауазымды адамның қолы:    |
Орган подверждающий факт приглашения:  |Подпись должностноого лица:|
The invitation is endersed bу:         |Signаturе of the оffisiаl: |
_____________________________________ | _________________________ |
_________________________________ М.П.| "___"______________ 19__г.|
Шақырған адамның жеке қолы:
Подпись приглашающего:
Signature of the inviting реrsоn: _________________________________
--------------------------------------------------------------------
(Подлежит возврату в орган оформивший приглашение)
КОНТРОЛЬНЫЙ ТАЛОН К ПРИГЛАШЕНИЮ     N
Начальнику _________________________________________________________
сообщается, что ____________________________________________________
(гражданство, фамилия, имя приглашенных)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
разрешен въезд из _____________ в Республику Казахстан на _____ дней
Цель въезда ________________________________________________________
Проживание по адресу: ______________________________________________
Необходимо обеспечить контроль за въездом, соблюдением установленных правил пребывания и своевременным выездом из Республики Казахстан.
М.П.   Начальник ________________________________________________
(наименование органа оформившего приглашение)
ШАҚЫРЫЛУ ШАРТТАРЫ: Шақырылушы жақ туған-туысқанының, танысының Қазақстан Республикасында болған мерзiмiнде: тұруын, тамақтануын, медициналық жәрдем көрсетiлуiне байланысты шығынын, келетiн адамның виза және тiркеу органдарында 72 сағат iшiнде тiркелуiн, Қазақстан Республикасынан дер кезiнде кету жөнiндегi мiндеттемелердi өз мойнына алады. Қазақстан Республикасында болуы кезiнде шақырылған адамға еңбек етуге, коммерциялық қызметпен айналысуға, Қазақстан Республикасының оқу орындарына түсуге тыйым салынады. Шақыру берiлген күннен бастап бiр жылға жарамды.
УСЛОВИЯ ПРИГЛАШЕНИЯ: Приглашающая сторона берет на себя обязательства по пребыванию родственника, знакомого в Республике Казахстан: проживание, питание, медицинские расходы, регистрация въезжающего в органах ВИР в течение 72 часов, своевременность выезда из Республики Казахстан. Во время пребывания в Республике Казахстан приглашаемому запрещается заниматься трудовой и коммерческой деятельностью, поступать в учебные заведения Республики Казахстан. Приглашение действительно 1 год со дня выдачи.
TERMS OF INVIТАТIОN: The inviting party undertakes all responsibilities for the sojourn of their rеlаtivs, friends in the Republic of Каzакhstаn: ассомоdаtiоn, меаls, medical ехреnsеs, redistration of the visitor (s) at the Department of the Visas and
Registration within 72 hоurs, and the departure from the Republic of
Kazakhstan in due tiме. During his visite to the Republic of
Kazakhstan the visitor is not allowd to indestake any employmend or
business activities of enter any educational establishment in the
Republic of Каzакhstаn. The invitation is valid l year from the date
of issuе.
---------------------------------------------------------------------
ОТМЕТКИ ОРГАНА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ
Ознакомлен участковый инспектор _____________________________________
"___"______________ 19  г.
Сведения о прибытии _________________________________________________
Сведения об убытии __________________________________________________
Начальник ГО-РОВД ______________________________________________
"___"______________ 19  г.
Нұсқауға
N 3 қосымша
Қазақстан Республикасында болған шетел азаматтарының
паспорттарын тiркеу штампының үлгiсi
N___ тiркеу 19__ жылғы ______________"___" дейiн.
_________________________________________________
(тiркеудi ресiмдеген орган)
_________________________________________________
(паспорты бойынша фамилиясы)
19___ жылғы ______________"___" _________________
(қолы)
N___ тiркеу 19__ жылғы ______________"___" дейiн.
Солтүстiк Қазақстан облыстық IIБ ПжБЖБ
Нахости Морта зави Шахрам
/фамилиясы паспорты бойынша/

147. Отдел паспортной и визовой работы ГУВД, УВД кроме непосредственного участия в розыске иностранцев:
а) осуществляют контроль за выполнением соответствующими аппаратами нормативных актов, регламентирующих осуществление первоначальных поисковых мероприятий по установлению местонахождения иностранцев, а также оказывает необходимую помощь;
б) изучает совместно с органами национальной безопасности
причины и условия, способствующие уклонению иностранцев от учета
органов внутренних дел, и разрабатывают меры по их устранению;
г) ведут учет разыскиваемых иностранных граждан (совместно с ИЦ
МВД, УВД).
Приложение N 1
УВД____________________________________________________________
от_____________________________________________________________
(указывается гражданство, фамилия, имя, отчество)
проживающего (щей)_____________________________________________
_______________________________________________________________
тел.__________________________дом._______________________служ.
ЗАЯВЛЕНИЕ-АНКЕТА
Прошу разрешить мне ___________________________________________
(содержание ходатайства, цель выезда (въезда)
_______________________________________________________________
(при выезде указать страну и город, продолжительность поездки,
_______________________________________________________________
на какой срок намерены въехать приглашаемые лица)
Сведения о детях до 16 лет, с которыми Вы ходатайствуйте, или о
лицах, приглашаемых в Республику Казахстан:
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя !Степень родства! Год и место !Адрес места жительства
! гражданство   !  рождения   !    приглашаемых
---------------------------------------------------------------------
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
_______________!_______________!_____________!_______________________
Место работы и занимаемая должность в настоящее время:
_____________________________________________________________________
Месяц и год      ! Наименование предприятия, ! Адрес
поступления      ! учреждения, фирмы и       !предприятия
! занимаемая должность      !
---------------------------------------------------------------------
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
_______________________!___________________________!_________________
Сведения, указанные в анкете, сверены с трудовой книжкой
М.П.                               "___"______19__г.
__________________________________
(подпись, ф.и.о. должностного лица
предприятия)
Анкетные данные с национальным паспортом, выданным______________
(наименование
_____________________________________________________________________
учреждения, выдавшего нацпаспорт)
"___"__________19___г. сроком по "___"______________________19___г.
Вид на жительство сер. ________________N______________выданный_______
_____________________________________________________________________
(указать кем выдан)
"___"__________19___г. сроком по "___"______________________19___г.
Сверил заявление и принял ___________________________________________
(должность, звание и ф.и.о. сотрудника,
_____________________________________________________________________
принявшего документы)
"___"________________________19___г.     Роспись________________
Приложение N 2
(текст приглашения выполнен на
казахском, русском и английском языках)
----------------------
!                    !
! N                  !
----------------------
Приглашение на временный въезд в
Республику Казахстан
(Приглашающий)
(Фамилия, имя, отчество):_________________________________________
__________________________________________________________________
Дата рождения:____________________________________________________
Гражданство:______________________________________________________
Адрес:____________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Приглашаемый (е)):
(Фамилия, имя):___________________________________________________
__________________________________________________________________
(Дата рождения):__________________________________________________
(Степень родства):_________________________________________________
(Гражданство):____________________________________________________
(Адрес):__________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Цель поездки):___________________________________________________
(Срок поездки):___________________________________________________
Орган, подтверждающий ! Подпись должностного лица:!Подпись
факт приглашения:     !                           !приглашающего:
-------------------------------------------------------------------
!                           !
-------------------------------------------------------------------
!                           !
----------------М.П.----"___"______________19 __г.-----------------
_________    _________   _____________   __________   ____________
#
(Подлежит возврату в орган, оформивший приглашение)
КОНТРОЛЬНЫЙ ТАЛОН К ПРИГЛАШЕНИЮ   ----------------
!N             !
----------------
Начальнику______________________________________________________
сообщается, что_________________________________________________
(гражданство, фамилия, имя приглашенных)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
разрешен въезд из_______________в Республику Казахстан на ____дней
Цель въезда_______________________________________________________
Проживание по адресу:_____________________________________________
Необходимо обеспечить контроль за въездом, соблюдением установленных
правил пребывания и своевременны выездом из Республики Казахстан.
М.П.    Начальник______________________________________________
(наименование органа, оформившего приглашение)
УСЛОВИЯ ПРИГЛАШЕНИЯ: (на казахском языке).
УСЛОВИЯ ПРИГЛАШЕНИЯ: Приглашающая сторона берет на себя обязательства по пребыванию родственников, знакомого в Республике Казахстан: проживание, питание, медицинские расходы, регистрация въезжающего в органах ВИР в течение 72 часов, своевременность выезда
из Республики Казахстан. Во время пребывания в Республике Казахстан
приглашаемому запрещается заниматься трудовой и коммерческой
деятельностью, поступать в учебные заведения Республики Казахстан.
Приглашение действительно 1 год со дня выдачи.
УСЛОВИЯ ПРИГЛАШЕНИЯ: (на английском языке).
___________     ___________     _____________     _______ _________
Отметки органа внутренних дел
Ознакомлен участковый инспектор______________________________
"___"____________________19____г.
Сведения о прибытии__________________________________________
Сведения об убытии___________________________________________
Начальник ГО-РОВД_________________________________
"___"__________________19___г.
Приложение N 3
к Инструкции (п. )
Образец штампа регистрации
паспортов иностранных граждан,
пребывающих в Республике Казахстан
_____________________________________________________
!   Регистрация N_____до "__"______________19____г. !
!   _____________________________________________   !
!            орган, оформивший регистрацию          !
!   _____________________________________________   !
!             (фамилия по паспорту)                 !
!   "____"________________19____г._______________   !
!                                    подпись        !
----------------------------------------------------
________________________________________
!Регистрация N000 до 10 августа 1994 г.!
!ОП и ВР УВД Северо-Казахстанской обл. !
!    Нахости Морта зави Шахрам         !
!        (фамилия по паспорту)         !

1994 жылғы шiлденiң 10-ы. Серiкбаева
Штамптың көлемi: 25х70 мм.
Нұсқауға
N 4 қосымша
Iшкi iстер органдарында шетел азаматтарының паспорттарын
тiркеудi есепке алу журналының нысаны
__________________________________________________________________
Рет| Фамилиясы  | Туған | паспорт N  | Виза N       | БӨП және
N |    аты     | жылы  | азаматтығы | оның күшiнде | шекарадан
|әкесiнiң аты|       |            | болу мерзiмi | өткен күнi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тiркелген | Тiркеу қандай      |   Болу   |  Тұратын   | Ескерту
күнi    | мерзiмге           | мақсаты  | мекен-жайы |
| ресiмделдi         |          |            |
__________________________________________________________________
Нұсқауға (26, 28 тарм.)
N 5 қосымша
Қазақстан Республикасының Азаматтары мен шетел азаматтарын
мейманханаларда, мотелдерде, туристiк кэмпингтерде,
санаторияларда, демалыс үйлерiнде, пансионаттарда,
туристiк базаларда, темiржол, өзен вокзалдары, әуежайлар
жанындағы демалыс бөлмелерiнде, жеке үйлер мен пәтерлерде
тiркеу және олардың паспорт-виза режимiн сақтау тәртiбi туралы
нұсқау
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы көкектiң 5-iндегi N 256 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесi туралы Ережеге сәйкес бiр айға дейiнгi мерзiмге келген Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары белгiленген тәртiпте тiркелуге мiндеттi. Тiркеудi паспорт-виза жүйесi ережелерiн сақтау үшiн жауапты адамдар мен паспорт-виза жұмысын жүргiзу үшiн өкiлеттi адамдар жүргiзедi.
2. Келген азаматтар тiркелуге тиiстi мейманханаларда, мотелдерде, туристiк кэмпингтерде, санаторияларда, демалыс үйлерiнде, пансионаттарда, туристiк базаларда, темiржол, өзен вокзалдары, әуежайлар жанындағы демалыс бөлмелерiнде, жеке үйлер мен пәтерлерде және басқа осындай мекемелерде паспорт-виза жүйесi ережелерiн сақтау үшiн осы мекемелердiң басшылығы мен әкiмшiлiгi және үйлер мен пәтерлердiң қожайындары жауап бередi.
3. Мейманханаларда, мотелдерде, туристiк кэмпингтерде, демалыс бөлмелерiнде тоқтаған немесе санаторияларға, демалыс үйлерiне, пансионаттарға, туристiк базаларға емделуге және демалуға келген, азаматтар анкета /N 2 қосымша/ толтырады және паспорттарымен немесе жеке бас куәлiктерiмен, шетелдiктер-ұлттық паспорттарымен, әскери қызметшiлер - әскери билеттерiмен, шетелде тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасына уақытша тұруға келген азаматтар жалпыұлттық шетелдiк паспорттарымен, Қазақстан Республикасы Теңiз флоты министрлiгiнiң, Балық шаруашылығы министрлiгiнiң және басқа ведостволардың шетелге жүзетiн кемелерiнiң теңiзшiлер құрамының қызметкерлерi Қазақстан Республикасында уақытша болуы кезеңiнде теңiзшi паспортымен бiрге тiркеу үшiн осы мекемелердiң әкiмшiлiктерiне тапсырады.

!10 июля 1994 г.     Серикбаева        !
---------------------------------------
Размер штампа: 25 х 70 мм.
Приложение N 4
к Инструкции (п. 25)
Форма журнала учета регистрации
паспортов иностранных граждан
в органах внутренних дел
__________________________________________________________________
N  !Фамилия !    Дата   !      N       !   N  визы  !КПП и
п/п !  Имя   ! рождения  !   паспорта,  !   срок ее  !дата пере-
!Отчество!           !  гражданство !   действия !сечения
!        !           !              !            !границы
------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________
Дата      ! На какой срок  !   Цель    ! Проживает по !Примечание
регистрации!  оформлена     !пребывания !     адресу   !
! регистрация    !           !              !
------------------------------------------------------------------
Приложение N 5
к Инструкции (п. 26, 28)
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке регистрации и соблюдении
паспортно-визового режима граждан
Республики Казахстан и иностранных
граждан в гостиницах, мотелях, туристических
кемпингах, санаториях, домах отдыха, пансионатах,
туристических базах, комнатах отдыха при железнодорожных,
водных вокзалах, аэропортах, частных домах и квартирах.
1. В соответствии с Положением о паспортной системе в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1993 года N 256, граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, прибывшие на срок до одного месяца, обязаны регистрироваться в установленном порядке. Регистрация производится лицами, ответственными за соблюдение правил паспортно-визовой системы, или лицами, уполномоченными на ведение паспортно-визовой работы.
2. Ответственность за соблюдение правил паспортной-визовой системы в гостиницах, мотелях, туристских кемпингах, санаториях, домах отдыха, пансионатах, туристских базах, комнатах отдыха при железнодорожных, водных вокзалах, в аэропортах, в частных домах и квартирах и других подобных учреждениях, в которых прибывшие граждане подлежат регистрации согласно Положению о паспортно-визовой системе в Республике Казахстан, несет руководство и администрация этих учреждений и хозяева домов и квартир.
3. Граждане, останавливающиеся в гостиницах, мотелях, туристских кемпингах, комнатах отдыха или прибывшие на лечение и отдых в санатории, дома отдыха, пансионаты, туристские базы заполняют анкеты (приложение N 2) и вместе с паспортами или удостоверениями личности, национальными паспортами для иностранцев, военными билетами для военнослужащих, общегражданскими заграничными паспортами для граждан постоянно проживающих за границей и прибывших на временное жительство в Республику Казахстан, паспорта моряка - для работников плавсостава судов заграничного плавания Минморфлота, Минрыбхоза Республики Казахстан и других ведомств в период их временного пребывания в Республике Казахстан, предъявляют администрации этих учреждений для регистрации.

4. Мейманханаларда, мотелдерде, туристiк кэмпингтерде және демалыс бөлмелерiнде тоқтаған азаматтар анкетаны бiр данадан толтырады.
5. Санаторийларға, демалыс үйлерiне, пансионаттар мен туристiк базаларға жолдама бойынша келген азаматтар анкетаны бiр данадан толтырады. Осы мекемелердiң әкiмшiлiктерiне анкетаның орнына келген адамдардың кiтап немесе журнал бойынша тiркеуге рұқсат етiледi.
6. Әскери қызметшiлер анкетада /кiтапта, журналда/ фамилиясын, атын, әкесiнiң атын, туған күнi мен жерiн, сондай-ақ жеке бас куәлiгiнiң /әскери билетiнiң/ сериясы мен нөмiрiн көрсетедi.
7. Тiркеу үшiн жауапты адамдар тапсырылған құжаттарды мұқият тексередi. Бұл ретте мыналарға назар аударады:
а) тапсырылған құжаттардың аталған адамдiкi екенiн тексеру, бұл үшiн паспорттағы немесе жеке бас куәлiгiнде фотосурет көрсеткен адамның келбетiмен салыстырылады;
ә) құжаттардың түпнұсқа ма екенi, басқаша айтқанда тиiстi органдардың берген-бермегенi, қойылған қолы мен мөрi тексерiледi;
б) құжатта қолдан жасау iзi мен белгiлерiнiң (тазалау, түзету, мөрi
мен штампын қолдан жасау, фотосуретiн қайта жапсыру және т.б.) бар-жоғы
тексерiледi;
в) құжаттың iшкi беттерi басқа сериялы немесе басқа нөмiрлi
құжаттардың беттерiмен ауыстырылмағаны тексерiледi;
г) шетел азаматтарынан Қазақстан Республикасының визасы болған
жағдайда ұлттық шетелдiк паспорттары немесе оларды алмастыратын құжаттары
тексерiледi, егер Қазақстан Республикасының тиiстi елмен келiсiмiмен
басқадай тәртiп белгiленбесе. Визалар мынадай болып бөлiнедi:
- дипломатиялық;
- қызметтiк;
- жеке;
- туристiк;
- оқуға келуiне байланысты;
- емделуге келуiне байланысты;
- тұрақты тұруға арналған.
Шетел азаматтарының ұлттық паспорттары мен визаларын тексеру кезiнде паспорттағы фотосуреттiң иесiнiң келбетiне ұқсастығына, тiркеу белгiсiнiң бар-жоғына назар аудару қажет.
Қазақстан Республикасының визаларында келу және кету мерзiмiн, ондағы жазулардың виза алу кезiнде көрсетiлген Қазақстанның облыстары мен қалаларының атауын және сапар мақсатын көрсете отырып жүргiзiлуiн, ал олардың нағыз қызметiне сай болуы тиiс, тексеру қажет.
Егер тапсырылған құжаттар түпнұсқалығына қатысты немесе қолдан жасау белгiлерiнiң болуына байланысты күмән тудыратын болса, онда тiркеудi ресiмдегеннен кейiн бұл туралы дереу тексерiп, шара қолдану үшiн аумақтық немесе көлiктiгi iшкi iстер органдарына хабарланады.
8. Азаматтарды тiркеу кезiнде анкетадағы жазулардың тапсырылған құжаттардағы көрсетiлген мәлiметтерге сай келуi тиянақты тексерiледi, содан кейiн тiркеу күнi қойылады және жауапты адамның қолы қойылады. Паспорттар немесе жеке бас куәлiктерi (алмастырушы паспорт), әскери қызметкерлердiң жеке бас куәлiктерi, теңiзшiлердiң паспорттары, сондай-ақ iссапар куәлiктерi (ұйғарымдар) өздерiнiң заңды иелерiне қайтарылады.
Азаматтардың паспорттарын алуға, Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген жағдайлардан басқасында, сондай-ақ паспорттарды кепiлге алуға және беруге тыйым салынады.

4. Граждане, останавливающиеся в гостиницах, мотелях, туристских кемпингах и комнатах отдыха анкеты составляют в одном экземпляре.
5. Граждане, прибывшие по путевкам в санатории, дома отдыха, пансионаты и туристские базы, заполняют анкеты в одном экземпляре. Администрациям этих учреждений разрешается вместе анкет регистрацию прибывших производить по книгам или журналам.
6. На военнослужащих в анкетах (книгах, журналах) указываются фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, а также серия и номер удостоверения личности (военного билета).
7. Лица, ответственные за регистрацию, тщательно проверяют предоставленные документы. При этом обращается внимание на следующее:
а) принадлежат ли предъявленные документы данному лицу, для чего сличаются изображение фотографии в паспортах или удостоверениях личности с внешностью предъявителей;
б) являются ли документы подлинными, то есть выданы соответствующими органами, имеют подписи и печати;
в) не содержит ли документ следов и признаков подделки
(подчистки, травления, подделки оттисков печатей и штампов,
переклейки фотографий и т.д.);
г) не заменены ли внутренние листы в документах листами из
документов другой серии или других номеров;
д) у иностранных граждан проверяются национальные заграничные
паспорта или документы их заменяющие при наличии виз Республики
Казахстан, если иной порядок не установлен соглашением Республики
Казахстан с соответствующей страной. Визы подразделяются на:
- дипломатические;
- служебные;
- частные;
- туристические;
- на учебу;
- на лечение;
- на постоянное жительство.
При проверке национальных паспортов иностранных граждан и виз необходимо обратить внимание на идентичность фотографии в паспорте внешности владельца, наличие регистрации.
В визах Республики Казахстан необходимо проверять сроки въезда и выезда, учинение записей с указанием названий областей и городов Казахстана, декларированных при получении визы и цель поездки, которая должна соответствовать их настоящей деятельности.
Если предъявленные документы будут вызывать сомнение в подлинности или содержать признаки подделки, то после оформления регистрации об этом немедленно сообщается территориальным или транспортным органам внутренних дел для проверки и принятия мер.
8. При регистрации граждан тщательно проверяется соответствие записей в анкетах сведениям, указанным в представленных документах, после чего проставляется дата регистрации и учиняется подпись ответственного лица. Паспорта или удостоверения личности (заменяющие паспорт), удостоверения личности военнослужащих, паспорта моряков, а также командировочные удостоверения (предписания) возвращаются их законным владельцам.
Запрещается изъятие у граждан паспортов, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также прием и передача паспортов в залог.

9. Азаматтар мейманханадан, мотелден, туристiк кэмпингтен, санаторийден, демалыс үйiнен, пансионаттан, туристiк базадан және демалыс бөлмесiнен кеткен жағдайда олардың анкеталары негiзгi картотекадан алынады және архивтiк картотекаға салынады, онда кеткен сәттен бастап бiр жыл сақталады, содан соң жойылады.
10. Картотеканы жүргiзу тiркеу үшiн жауапты адамдарға жүктеледi. Бұл адамдар анкетаны картотекаға сапалы таратып салуға, сондай-ақ анықтаманы дұрыс беру үшiн жауап бередi.
11. Анкеталардың бланкасы бiрыңғай үлгi бойынша дайындалады.
12. Мейманханаларда, мотелдерде, туристiк кэмпингтерде, санаторияларда, демалыс үйлерiнде, пансионаттарда, туристiк базаларда және демалыс бөлмелерiнде азаматтарды тiркеу тәртiбiн сақтау үшiн бақылау жасауды iшкi iстер органдары жүзеге асырады.
13. Халықаралық туристiк қызметпен айналысуға белгiленген тәртiпте лицензия мен шетел паспорттарын тiркеуге iшкi iстер органдарының келiсiмiн алған мейманханаларда оларда тұрып жатқан Қазақстан Республикасына турист ретiнде келген шетел азаматтарының шетелдiк паспорттары тiркеледi. Тiркеу қабылдаушы ұйымдардың, Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жазбаша өтiнiштерi немесе шетел азаматтарының жеке өтiнiштерi негiзiнде өтiнiште, турда, арызда көрсетiлген мерзiмге
жүргiзiледi.
Шетел паспорттарын немесе оларды алмастырушы құжаттарды тiркеуге
есепке алу кiтап бойынша (N 3 қосымша) жүргiзiледi.
14. Туристiк топтарды тiркеу ұжымдық тiзiмдердiң сыртқы жағына
штамп қою арқылы ресiмделедi.
Шетел азаматтарының шетелдiк паспорттарында қандай да болмасын жазу
жазуға немесе белгi соғуға рұқсат етiлмейдi.
Мейманханада тұратыны туралы штамптың үлгiсi
____________ қаласы _________________ мейманханасы
____________ нен бастап ___________________ дейiн.
(штамптың көлемi 12х70 мм.)
15. Қазақстан Республикасында шетел азаматтарының шетелдiк паспорттарын тiркеу туралы жазу осы азаматтардың бастапқы болған жерi бойынша жүргiзiледi.
16. Мейманханаға орналасқан шетел азаматтарының шетелдiк паспорттарын тiркеу iшкi iстер органдарында жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасында тұруға құқық беретiн құжаттарды тiркеудi ресiмдеу шетел азаматы мейманханаға келген сәттен бастап 48 сағат iшiнде жүзеге асырылады.
17. Мейманханаға орналасқан шетел азаматтарының құжаттарының тiркеу мерзiмiн ұзарту iшкi iстер органдарында жүргiзiледi.
18. Мейманханаларда тұрып жатқан азаматтарды есепке алу кiтап бойынша (N 3 қосымша) жүргiзiледi.
19. ТМД-да тұрақты тұратын шетел азаматтары мейманханаларға қосымша талоны болған жағдайда тұруға арналған ықтияр хаты бойынша орналасқан және есепке алынады, ал онда мейманхана орналасқан мекенге уақытша келуге рұқсат туралы және осы мекенге келген бойда олардың тiркелуi туралы iшкi iстер органдарының белгiсi болуы керек.
Шетел азаматтары болу үшiн жабық аудандарда мұндай адамдар осы аудандарға келуге рұқсаты болған жағдайда ғана орналасады.

9. При убытии граждан из гостиниц, мотелей, туристских кемпингов, санаториев, домов отдыха, пансионатов, туристских баз и комнат отдыха анкеты на них из действующей картотеки изымаются и помещаются в архивную картотеку, где хранятся в течение года с момента убытия, а затем уничтожаются.
10. Ведение картотек возлагается на лиц, ответственных за регистрацию. Эти лица отвечают за качественную раскладку анкет в картотеки, их сохранность, а также за правильную выдачу справок.
11. Бланки анкет изготавливаются по единому образцу.
12. Контроль за соблюдением порядка регистрации граждан в гостиницах, мотелях, туристских кемпингах, санаториях, домах отдыха, пансионатах, туристских баз и комнатах отдыха - осуществляется органами внутренних дел.
13. В гостиницах, получивших в установленном порядке лицензию на осуществление международной туристской деятельности и согласие органов внутренних дел на право регистрации заграничных паспортов, регистрируются заграничные паспорта проживающих в них иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан в качестве туристов. Регистрация производится на основании письменных заявок принимающих организаций, постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан или личных обращений иностранных граждан на срок, указанный в обращениях, турах, заявлениях.
Учет регистрации заграничных паспортов или заменяющих их
документов производится по книгам (приложение N 3).
14. Регистрация туристским группам оформляется путем
проставления штампа на оборотной стороне коллективных списков.
Производить какие-либо записи или проставлять отметки в
заграничных паспортах иностранных граждан не разрешается.
Образец
штампа о проживании в гостинице:
гор____________________гостиница________________
с__________________________по___________________
(размер штампа 12 х 70 мм)
15. Запись о регистрации заграничных паспортов иностранных граждан в Республике Казахстан производится по месту первоначального пребывания этих граждан.
16. Регистрация заграничных паспортов иностранных граждан, размещенных в гостинице, производится в органах внутренних дел.
Оформление регистрации документов на право жительства в Республике Казахстан осуществляется в течение 48 часов с момента прибытия иностранного гражданина в гостиницу.
17. Продление срока регистрации документов иностранных граждан, размещенных в гостиницах, производятся в органах внутренних дел.
18. Учет граждан, проживающих в гостиницах производится по книгам (приложение N 3).
19. Иностранные граждане, постоянно проживающие в СНГ, поселяются и учитываются в гостиницах по видам на жительство, при наличии вкладного талона, в котором должна быть отметка органов внутренних дел о разрешении временного въезда в местность, где находится гостиница, и о последующей их регистрации по прибытии в эту местность.
В районах, закрытых для посещения иностранными гражданами, такие лица поселяются только при наличии пропуска-разрешения на въезд в эти районы.

20. Шетел азаматтарын есепке алу кiтабы (N 3 қосымша) ұқыпты толтырылады және екi жыл бойы сақталады, содан кейiн актi бойынша жойылады.
21. Туристiк топтарды есепке алу топтардың тiзiмiнiң көшiрмесiн мiндеттi түрде тiркей отырып бүкiл топты бiр ғана жазумен жазу арқылы жүргiзiледi. Тiзiмдер жеке iске тiгiледi және сақталады.
Егер туристiк топ қандай да болмасын бiр себептерге байланысты
мейманханаға тiзiмнiң көшiрмесiнсiз келсе, онда осындай топтардағы
туристердi есепке алу кiтап бойынша (N 3 қосымша) жүргiзiледi, басқаша
айтқанда әрбiр турист жеке жазылады.
22. Мейманханаларда тұрып жатқан шетел азаматтарының сандық есебi
туралы мәлiметтер тиiстi iшкi iстер органдарына тоқсанына бiр рет мынадай
форма бойынша берiледi:
"_____________________" мейманханасында
____________ нен бастап _________ дейiн
тұрған шетел азаматтарының саны туралы
мәлiмет
_______________________________________________________________
|Мейманханада тұрған | Алыс           |    ТМД     | Барлығы  |
|шетел азаматтарының | шетелдерден    | елдерiнен  |          |
|категориялары       |                |            |          |
_______________________________________________________________
|Турист ретiнде      |                |            |          |
|                    |                |            |          |
|Қызмет бабындағы    |                |            |          |
|iстерi бойынша      |                |            |          |
|                    |                |            |          |
|Жеке iстерi бойынша |                |            |          |
|                    |                |            |          |
|Оқуға келуiне       |                |            |          |
|байланысты          |                |            |          |
|                    |                |            |          |
|Аялдап өтуiне       |                |            |          |
|байланысты          |                |            |          |
|                    |                |            |          |
|Басқа мақсаттармен  |                |            |          |
|                    |                |            |          |
|Барлығы             |                |            |          |
_______________________________________________________________
Мейманхана директоры  __________________________
23. Мейманхана әкiмшiлiгi:
а) орналасқан шетел азаматтарына есеп жүргiзудi, олардың құжаттарын
тiркеудi қамтамасыз етуге;
ә) шетел азаматтары жасаған және оларға қатысты жасалған барлық құқық бұзушылықтар туралы; сондай-ақ табылған шетел азаматтарының құжаттары мен заттары туралы iшкi iстер органдарын хабардар етуге;
б) мейманханаға кiргiзу режимiн қамтамасыз етуге;
в) заңмен белгiленген шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында
болуының басқа шарттарын орындауға мiндеттi.
Мейманханалар әкiмшiлiгiнiң осы мiндеттердi қамтамасыз етуiне бақылау
жасауды iшкi iстер органдары жүзеге асырады.

20. Книги учета иностранных граждан (приложение N 3) необходимо аккуратно заполнять и хранить в течение двух лет, после чего уничтожать по акту.
21. Учет туристских групп производится одной записью всей
группы с обязательным приложением копий списков групп. Списки
подшиваются и хранятся в отдельном деле.
Если по каким-либо причинам туристская группа прибудет в
гостиницу без копии списка, то учет туристов такой группы
производится по книге (приложение N 3), т.е. отдельно каждого
туриста.
22. Сведения о количественном учете иностранных граждан,
проживающих в гостиницах, представляются в соответствующие органы
внутренних дел раз в квартал по следующей форме:
СВЕДЕНИЯ
о количестве иностранных граждан, проживающих
в гостинице "_____________" с_______ по______
____________________________________________________________________
Категории иностранных граждан,!Из дальнего!  Из стран  !  Всего
проживающих в гостинице       ! зарубежья !    СНГ     !
--------------------------------------------------------------------
В качестве туристов          !           !            !
--------------------------------------------------------------------
По служебным делам           !           !            !
--------------------------------------------------------------------
По частным делам             !           !            !
--------------------------------------------------------------------
На учебу                     !           !            !
--------------------------------------------------------------------
Транзитный проезд            !           !            !
--------------------------------------------------------------------
Другие цели                  !           !            !
--------------------------------------------------------------------
Итого                        !           !            !
--------------------------------------------------------------------
Директор гостиницы______________________
23. Администрация гостиницы обязана:
а) обеспечить учет поселяемых иностранных граждан, регистрацию
их документов;
б) информировать органы внутренних дел о всех правонарушениях, совершенных иностранными гражданами и в отношении их, а также о найденных документах и вещах, принадлежащих иностранным гражданам;
в) обеспечить пропускной режим в гостиницу;
г) выполнять другие условия пребывания иностранных граждан в
Республике Казахстан, установленные законодательством.
Контроль за обеспечением администрацией гостиниц этих
обязанностей осуществляют органы внутренних дел.

24. Мейманханалардың лауазымды адамдарының кiнәсiнен Қазақстан
Республикасында болу және аялдап өту ережелерi бұзылған жағдайда олар
әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылады.
Ережелерге
N 1 қосымша
ӨТIНIШ ҮЛГIСI
Министрлiктiң                         Алматы қалалық
(мекеменiң)                           мейманханалар басқармасы
бұрыштама штампы                      (бөлiмi)
______________________________________________________________
(министрлiк, ведомствоның және т.б. атауы)
______________________________________________________________
(тәжiрибе алмасу, тәжiрибе жинақтау, монтаждау
______________________________________________________________
жұмысын жүргiзу және т.б.)
мақсатымен келген мына шетел азаматтарын:
1. ___________________________________________________________
(фамилиясы, аты, азаматтығы)
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
________________ нен бастап ____________________________ дейiн.
"_________________" мейманханасына орналастыруды сұрайды.
Олардың Қазақстан Республикасында болуына құқық беретiн
құжаттарын тiркеу __________________________________________ бастап
________________________________________________ дейiн ресiмделсе.
Орындарды даярлағаны және тұрғаны үшiн төлем мейманханада
___________________________________________________________________
_________________________________________ жасалатын болады.
Өтiнiш жасалған орындар бос тұрып қалған жағдайда ____________
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
олардың құнын төлеуге кепiлдiк бередi.
Мекеменiң мөрi         Ұйымның басшысы ____________________________
Несиелердi реттеушi ________________________
Бас бухгалтерi _____________________________
Нұсқауға
N 3 қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕЙМАНХАНАЛАРЫНДА
ШЕТЕЛ АЗАМАТТАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ КIТАБI
___________________________________________________________________
Рет   |Мейман.|Фамилиясы,|Туған |Қандай елден|Визаның катего.|Тұрып
нөмiрi|ханаға |аты,      |жылы, |(Қ.Р. қай   |риясы мен N,   |жатқан
(әрi  |орналас|әкесiнiң  |Азамат|қаласынан   |оның күшiнде   |бөлме.
тiркеу|қан    |аты       |тығы  |келдi, шека.|болу мерзiмi,  |сi
нөмi. |күнi   |          |паспор|радан өткен |виза бойынша   |
рi)   |       |          |тының |күнi, БӨП   |жүру маршруты  |
|       |          |  N   |атауы       |               |
____________________________________________________________________
Iшкi iстер органының                                         Нұсқауға
бұрыштама штампы                                            N  қосымша
______________________________
бастығы ______________________
_____________________ қаласы.
ХАБАРЛАМА ҚАҒАЗ
---------------
сотталған шетел азаматына
(азаматтығы жоқ адамға)

24. Должностные лица гостиниц, по вине которых были нарушены
правила пребывания в Республике Казахстан и транзитного проезда
через ее территорию иностранных граждан несут административную
ответственность.
Приложение N 1
ОБРАЗЕЦ ХОДАТАЙСТВА
Угловой штамп
министерства                               Управление (отдел)
(учреждения)                               гостиниц г. Алматы
____________________________________________________________
(наименование министерства, ведомства и т.п.)
просит разместить в гостиницу "_____"_с_________по__________
иностранных граждан:
1.__________________________________________________________
(фамилия, имя, гражданство)
2.__________________________________________________________
3.__________________________________________________________
4.__________________________________________________________
прибывающих с целью_________________________________________
____________________________________________________________
(обмен опытом, стажировка, монтажные работы и т.п.)
Регистрацию их документов на право пребывания в Республике
Казахстан оформить с ________________________по__________________
За подготовку мест и проживание оплата будет произведена в
гостинице________________________________________________________
В СЛУЧАЕ простоя заявленных мест____________________________
____________________________________________________________
(наименование организации)
гарантирует оплату их стоимости.
Печать учреждения             Руководитель организации________
Распорядитель кредитов__________
Главный бухгалтер_______________
Приложение N 2
Образец
анкеты проживающего в гостинице
Арендное объединение гостиничного
хозяйства гор. Алма-Ата
Прибыл "_"____________________________19___г.
Выбыл"___"____________________________19___г.
комната N _________________________________
1. Фамилия_________________________________
Имя_____________________________________
Отчество________________________________
2. Адрес постоянного жительства____________
___________________________________________
3. Паспорт
___________________________________________
Подпись прибывшего_________________________
Дежурный администратор_____________________
#
Приложение N 3
к Инструкции
КНИГА УЧЕТА ИНОСТРАННЫХ ГРАЖДАН
В ГОСТИНИЦАХ РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
____________________________________________________________________
N пп!Дата!Фами!Дата !Из какой!Категория!Проживает!Цель!Дата!Примеча-
(он !посе!лия,!рожде!страны  !и N визы,!в номере !при-!при-!ния
же  !ле- !имя,!ния, !(города !срок ее  !         !езда!бы- !
реги!ния !отче!граж-!РК) при-!действия,!         !в   !тия !
стра!в   !ство!дан- !был, да-!маршрут  !         !РК, !    !
цион!гос-!    !ство,!та пере-!следова- !         !орга!    !
ный)!тини!    !N    !сечения !ния по   !         !низа!    !
!цу  !    !пас- !границы,!визе     !         !ция !    !
!    !    !порта!наимено-!         !         !    !    !
!    !    !     !вание   !         !         !    !    !
!    !    !     !КПП     !         !         !    !    !
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 6
Угловой штамп                                к Инструкции
органов внутренних дел
Начальнику________________________
__________________________________
__________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ
на осуждение иностранного гражданина
(лицо без гражданства)

1. Фамилиясы ______________________________________________________
2. Аты, әкесiнiң аты ______________________________________________
3. Туған жылы мен жерi ____________________________________________
___________________________________________________________________
4. Азаматтығы (бұрынғы азаматтығы) ________________________________
5._________________________________________________________________
______________________________________ IIБ есепте тұр.
Осы хабарлама қағаз сотталған адамның жеке iсiне тiгiледi. Сотталған
адам жазалау мерзiмiн өтегеннен кейiн немесе мерзiмiнен бұрын босаған соң
хабарлама қағаз босаған адам Қазақстан Республикасында тұру үшiн
құжаттарын ресiмдеуге баруға мiндеттi IIБ дереу жiберiлуi тиiс.
Сотталған адам қайтыс болған жағдайда хабарлама қағаз қайтыс болуы
туралы куәлiктiң көшiрмесiмен бiрге сотталған адам есепте тұрған IIБ
жiберiледi.
___________________________________________________________________
IIБ-ның ПжБЖБ бастығы _____________________________________________
___________________________________________________________________
(атағы, қолы, фамилиясы)
Бас бостандығынан                    __________________________ IIБ
айыру орнының                        ПжБЖБ бастығы ________________
бұрыштама штампы                     ______________________________
_______________________ қаласы
ХАБАРЛАУ
сотталған шетел азаматы туралы
(азаматтығы жоқ адам)
1. Фамилиясы _______________________________________________________
2. Аты, әкесiнiң аты _______________________________________________
19___ жылғы _________________ жазалау мерзiмiн өтеген соң (мерзiмнен
бұрын) бас бостандығынан айыру орнынан босатылды және босату туралы
N_________ анықтамаға сәйкес Қазақстан Республикасында тұруға
арналған ықтияр хатын ресiмдеу үшiн ________________________________
____________________________ IIБ баруға мiндеттi.
1. Фамилиясы _______________________________________________________
2. Аты, әкесiнiң аты _______________________________________________
жазасын өтеп жүр 19___ жылғы _______________________________________
____________________________ қайтыс болды.
Қайтыс болуы ___________________________________ АХАЖ бөлiмiнде
тiркелдi, қайтыс болуы туралы куәлiктiң көшiрмесi қоса берiлiп отыр.
Қосымшасы: қайтыс болуы туралы куәлiктiң көшiрмесi.
__________________________ арнаулы бөлiмiнiң
бастығы ____________________________________________________________
(атағы, қолы, фамилиясы)
____________________________________________________________________
Нұсқауға (36, 124 тармақтар)
N 7 қосымша
Қосымша беттiң үлгiсi
Сериясы __________ N __________
паспортқа қосымша бет.

1. Фамилия_____________________________________________________
2. Имя, отчество_______________________________________________
3. Год и место рождения________________________________________
_______________________________________________________________
4. Гражданство (бывшее гражданство)____________________________
5. Состоит на учете в УВД______________________________________
_______________________________________________________________
Настоящее извещение подлежит приобщению к личному делу
осужденного. После отбытия осужденным срока наказания или
досрочного освобождения извещение подлежит немедленному
направлению в УВД, куда освобожденный будет обязан явиться
для оформления документов на жительство в Республике Казахстан.
В случае смерти осужденного извещение вместе с копией
свидетельства о смерти подлежит направлению в УВД, где
осужденный состоял на учете.
Начальник ОПиВР УВД__________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Угловой штамп
места лишения свободы                         Начальнику ОПиВР УВД
_____________________
_____________________
СООБЩЕНИЕ
об осужденном иностранном гражданине
(лице без гражданства)
1. Фамилия____________________________________________________
2. Имя, отчество______________________________________________
"____"___________19____г. из мест лишения свободы освобождается
по отбытии срока наказания (досрочно) и согласно справке об
освобождении N ___________ обязан явиться в УВД_______________
__________________________для оформления вида на жительство в РК
_________
1. Фамилия____________________________________________________
2. Имя, отчество______________________________________________
отбывая наказание "___"___________19___г. умер
Смерть зарегистрирована в _______________________________
в ЗАГСе, копия свидетельства о смерти прилагается.
Приложение: копия свидетельства о смерти.
Начальник спецотдела_______________
______________________________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Приложение N 20
Приложение N 7
к Инструкции (п. 36, 124)
ОБРАЗЕЦ
ВКЛАДНОГО ТАЛОНА
_________________________________________
!                                       !
!                                       !
!         ВКЛАДНОЙ ТАЛОН К              !
!      ПАСПОРТУ СЕРИИ ____N ____        !
!                                       !
!                                       !
!                                       !
!                                       !
!                                       !
!                                       !
-----------------------------------------

Қосымша беттiң көлемi 90Х70 мм.
Қатты қағаздан жасалады.
Тiркеу туралы жазу тiркеу штампын қою
арқылы ресiмделедi (Нұсқауға N 21
қосымшадағы N 1 үлгi).
Приложение N 3.
к Инструкции
Қазақстан Республикасы                РҰҚСАТТАМА
Республика Казахстан                   ПРОПУСК
Азамат
Разрешается гр-ну __________________________
(тегi, есiмi. әкесiнiң
(фамилия, имя, отчество
____________________________________________
есiмi және туған жылы)
и дата рождения)
Iшкi iстер министрлiгi  въезд и проживание __________________________
Министерство внутренних                     (қаланың, мекеннiң және
дел                _____________________________________________
оның қай облыстың құрамына кiретiнi дәл
_____________________________________________
көрсетiледi)(указывается точное название
_____________________________________________
города, селения и в состав какой области
келуге рұқсат етіледi
_____________________   _____________________________________________
(облысы, область)         этот пункт входит)
Сапарының мақсаты
Цель поездки ________________________________
Онымен бiрге 16 жасқа толмаған балалары
_____________________   Вместе следуют дети не старше 16 лет ________
(iшкi iстер органынның                                       (әр
атауы, наименование                                          (указы.
органа внутренних дел)  _____________________________________________
баланың есiмi мен жасы көрсетiледi)
вается имя, возраст каждого ребенка)
Құжатын көрсеткенде ғана
19___ жылғы_________   Действителен при предъявлении документа _____
_____________________________________________
(құжаттың сериясы, N 1, қашан, кiмнiң
(серия, номер документа, кем когда выдан)
_____________________________________________
бергенi көрсетiледi)
N                  Рұқсаттаманың күшi жүретiн мерзiмi
Срок действия пропуска ______________________
Бастығы
Начальник ____________________________
ЕРЕЖЕ
1. Рұқсаттама онда көрсетiлген елдi мекенге келуге құқық бередi.
2. Рұқсаттамада көрсетiлген жерге келген адам келген сәтiнен бастап бiр тәулiк мерзiмнiң iшiнде рұқсаттамасы мен құжатын iшкi iстер органында тiркеуi үшiн тiркелiм жасауға жауапты адамға (үй басқарушысына, жатақхана комендантына, мейманхана, санаторий, демалыс үйi әкiмшiлiгiне немесе бұған арнайы өкiлдiк берiлген адамға) тапсыруға мiндеттi.
3. Рұқсаттамасын жоғалтып алған жағдайда бұл туралы оның иесi өзi жүрген
жердегi ең таяу iшкi iстер органына дереу хабарлауға тиiс.
4. Рұқсаттама алып, бiрақ қандай бiр себептермен онда көрсетiлген елдi
мекенге бара алмай қалған адам рұқсаттамасын iшкi iстер органына тапсыруға
мiндеттi.
5. Шекара аймағына немесе шекара алаңына келу ережесiн, сондай-ақ
онда тұру немесе тiркелу ережесiн бұзған адам заң бойынша жауап
бередi.
Ережемен таныстым ________________________________
(қолы)
ПРАВИЛА
1. Пропуск дает право на въезд в тот населенный пункт, который в нем указан.
2. Лицо, прибывшее к месту, указанному в пропуске, обязано в трехдневный срок с момента прибытия сдать свой пропуск и паспорт ответственному за прописку (регистрацию) лицу (управляющему домом, коменданту общежития, администрации гостиницы, санатория, дома отдыха или специально на то уполномоченному) для представления в орган внутренних дел на прописку.
3. В случае утраты пропуска об этом должно быть немедленно заявлено в ближайший орган внутренних дел по месту пребывания.
4. Лицо, получивший пропуск, но по каким-либо причинам не
выехавшее в указанный в нем населенный пункт, обязаны сдать его в
орган внутренних дел.
5. Нарушение правил въезда в пограничную зону или пограничную
полосу, а также правил проживания или прописки в них влечет за собой
ответственность по закону.
С правилами ознакомлен (а) __________________________
(подпись)
Нұсқауға (56 тармақ)
N 9 қосымша
_______________________                 Өтiнiш берушi адамның
(органның атауы)                     фотосуретiн жапсыратын
ПжБЖБ-не                                жер
__________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
АРЫЗ
_____________________________________________________ үшiн тұруға
(қандай екенi көрсетiледi)
арналған ықтияр хатты берудi, ұзартуды (қажет емесi сызылады)
сұраймын.
1. Азаматтығы ________________________________________________
2. Туған жылы ________________________________________________
3. Туған жерi ________________________________________________
4. Некеде тұрамын, тұрмаймын (қажет емесi сызылады).
5. 16 жасқа дейiнгi балалардың аты және туған жылы, олардың
азаматтығы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Бiлiмi, қандай тiлдi бiледi _______________________________
___________________________________________________________________
7. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қашан келдi (ҚР
шекарасынан өткен күнi мен жерi, виза N және кiм берген) __________
___________________________________________________________________
(алғашқы құжаттарын ресiмдеу бойынша толтырылады)
8. Қазақстан Республикасындағы мамандығы, жұмыс орны, қызмет
түрi ______________________________________________________________
___________________________________________________________________

размер талона 90х70 мм
Изготавливается из плотной бумаги.
Запись о регистрации оформляется путем проставления штампа
регистрации (образец N 1) приложение N 3 к Инструкции).
Приложение N 8
к Инструкции
Республика Казахстан                   П Р О П У С К
(герб)
Разрешается гражданину (ке)__________
Министерство внутренних дел                  (фамилия,имя,отчество и
дата рождения)
___________________________    Въезд и проживание___________________
(область)                               (указывается точное
_____________________________________
___________________________     название города, селения и в состав
(наименование органа        _____________________________________
внутренних дел)              какой области этот пункт входит)
19________________г.        Цель поездки_________________________
Вместе следуют дети не старше 16 лет
-----------------          _____________________________________
!               !            (указывается имя, возраст каждого
!               !          _____________________________________
-----------------                      ребенка)
Действителен при предъявлении документа
М.О.                     ______________________________________
(серия, номер документа, кем, когда
______________________________________
выдан)
Срок действия пропуска________________
Начальник_____________________
ПРАВИЛА
1. Пропуск дает право на въезд в тот населенный пункт, который
в нем указан.
2. Лицо, прибывшее к месту, указанному в пропуске, обязано в трехдневный срок с момента прибытия сдать свой пропуск и паспорт ответственному за прописку (регистрацию) лицу (управляющему домом, коменданту общежития, администрации гостиницы, санатория, дома отдыха или специально на то уполномоченному) для представления в орган внутренних дел на прописку.
3. В случае утраты пропуска об этом должно быть немедленно заявлено в ближайший орган внутренних дел по месту пребывания.
4. Лицо, получившее пропуск, но по каким-либо причинам не выехавшее в указанный в нем населенный пункт, обязано сдать его в орган внутренних дел.
5. Нарушение правил въезда в пограничную зону или пограничную полосу, а также правил проживания или прописки в них влечет за собой ответственность по закону.
С правилами ознакомлен (а)_______________
(подпись)
Приложение N 9
к Инструкции (п. 56)
В ОВИР
_______________________                        Место для наклейки
(наименование органа)                           фотокарточки
заявителя
от __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу о выдаче, продлении (ненужное зачеркнуть) вида на
жительство для____________________________________________________
(указать какого)
Сообщаю о себе следующие сведения:
1. Гражданство________________________________________________
2. Дата рождения______________________________________________
3. Место рождения_____________________________________________
4. В браке состою, не состою (ненужное зачеркнуть)
5. Имя и год рождения детей до 16-летнего возраста, их
гражданство________________________________________________________
______________________________________________________________
6. Образование, какими языками владеете_______________________
______________________________________________________________
7. Когда прибыли на постоянное жительство в Республику
Казахстан (дата и место пересечения границы РК, N визы и кем
выдана)____________________________________________________________
(заполняется при первичном документировании)
8. Профессия, место работы, род занятий в Республике
Казахстан__________________________________________________________

9. Қазақстан Республикасында тұратын мекенi __________________
___________________________________________________________________
10. Мына құжаттарды қоса тiркеп отырмын:
а) шетелдiк паспорт N ________________________________________
___________________________________________________________________
(қашан, кiм және қайда берген)
19___ жылғы __________________________ дейiнгi мерзiмге берген.
ә) ____________________________үшiн тұруға арналған ықтияр хат,
сериясы _________________ N __________________
199___ жылғы __________________"___"_______________________________
(кiм және
___________________________________________________________________
қайда)
_________________________ дейiнгi мерзiмге берген.
б) фотосуреттер ______________________________________________
______________________________________________
(арыз берушiнiң қолы, фамилиясы)
"___"_______________ 19   ж.
Арыз бен құжаттарды қабылдаған _______________________________
___________________________________________________________________
(қызметкердiң лауазымы мен қолы)
"___"_______________ 19  ж.
Мемлекеттiк салықты төлеу туралы
марка жапсыратын жер.
Әртүрлi белгiлерi ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Нұсқауға
N 10 қосымша
ХАТТАМА N ________
шетел азаматтарының Қазақстан
Республикасында болу Ережелерiн
бұзу туралы
"___"____________ 199__ ж.
___________________________________________________________________
(милиция органының атауы, лауазымы)
___________________________________________________________________
(хаттаманы толтырушы адамның фамилиясы)
___________________________________________________________________
(қайда, қашан, кiм бұзушылыққа жол бердi
___________________________________________________________________
және оның мәнi неде)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бұзушылық жасау фактiсiн мына куәлар қуаттайды:
1. _____________________ тұратын жерi _____________________________
2. _____________________ тұратын жерi _____________________________
Толтырушының қолы __________________________________
Хаттамамен таныстық ________________________________
Бұзушылық жасау фактiсiн мына мәлiметтер:
1. Фамилия, аты, әкесiнiң аты _____________________________________
2. Туған жылы ______________________ азаматтығы ___________________

9. Место жительства в Республике
Казахстан__________________________________________________________
10. Прилагаю следующие документы:
а) заграничный паспорт N ___________,
выданный____________________________________________________________
(когда, кем и где)
___________сроком до_______________________________199___г.
б) вид на жительство для______________________серия_____________
N__________________от____________199___г., выданный_____________
________________________________________________________________
(кем и где)
сроком до____________________________
в) фотокарточки_________________________________________________
__________________________________
(подпись и фамилия заявителя)
"_____"____________________199___г.
Заявление и документы принял_____________________________________
________________________________________________________________
(должность и подпись сотрудника)
"______"_______________199___г.
Место для марок
об уплате
госпошлины
Разные отметки:_________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Приложение N 10
к Инструкции (п. 8)
ПРОТОКОЛ N___
о нарушении Правил пребывания
иностранных граждан
в Республике Казахстан
"___"____________________19___г.
______________________________________________________________
(должность, наименование органа милиции)
______________________________________________________________
(фамилия, инициалы составителя протокола)
______________________________________________________________
(подробно указать: где, когда и кем допущено нарушение
______________________________________________________________
и в чем его существо)
______________________________________________________________
Факт нарушения удостоверяют свидетели:
1.___________________________прож.____________________________
2.___________________________прож.____________________________
Подпись составителя________________
С протоколом ознакомлен____________
СВЕДЕНИЯ О НАРУШИТЕЛЕ
1. Фамилия, имя, отчество______________________________________
2. Год рождения______________,_гражданство____________________

3. Жеке басын қуаттайтын құжаты ___________________________________
___________________________________________________________________
4. Мекен-жайы _____________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Жұмыс, қызмет немесе оқу орны __________________________________
___________________________________________________________________
6. Әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылған ба және не үшiн ____________
___________________________________________________________________
Бұзушылық жасаушының түсiндiрмесi:
Мен, ______________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Аталған мәлiметтер мен түсiндiрме менiң айтуым бойынша дұрыс
жазылған.
Бұзушылық жасаушының қолы _______________________
Лауазымды адамның қолы __________________________
Милиция органы бастығының шешiмi, егер ол мәлiмделсе ______________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қолы _________________________________
Қаулы N _______
хаттамада көрсетiлген Ережелердi бұзғаны үшiн әкiмшiлiк
жауапкершiлiкке тарту туралы
___________________________________________________________________
(КАП бабына сәйкес жауапкершiлiктiң түрi мен
___________________________________________________________________
шарасы көрсетiледi)
___________________________________________________________________
(органның атауы, шешiм шығарған адамның қолы)
"____"________________ 199___ж.
Нұсқауға
N 12 (а) қосымша
Тiркеудi ұзарту штампының үлгiсi
______________________________________________________________
| N     тiркеу мерзiмi 19 __ жылғы ___________________ "____"|
|       дейiн ұзартылды (қысқартылды).                       |
|  Алматы облыстық IIБ                                       |
| __________________________________________________________ |
|       қолы                           фамилиясы             |
| 19 ___ жылғы _______________"___"                          |
|                                                            |
|____________________________________________________________|
Штамптың көлемi 25х70 мм.
Нұсқауға (102 тармақ)
N 13 қосымша
Шетелдiктерге паспорттарын немесе оларды алмастыратын
құжаттарын жоғалтуына байланысты берiлетiн анықтамалардың
үлгiсi
АНЫҚТАМА
________________________________________________________ азаматы
________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
берiлдi, ол 199__ жылғы __________________"___"_________________
(қолы)
________________________________________________________________
(қалалық, аудандық органның, милиция бөлiмi атауы)
өтiнiң __________________________________________________________
(құжаттың атауы)
________________________________________________________________
жоғалтуына байланысты өтiнiш жасады.
Қалалық, аудандық iшкi iстер
органының (милиция бөлiмшесiнiң)
бастығы ________________________
________________________________
(қолы)
М.О.
(анықтамаларға арналған мөр)
"___"_______________ 199__ж.
Нұсқауға
N 15 қосымша
________________________________
IIББ, IIБ ПжБЖБ-не (паспорт бөл.)
________________________ азаматы
(азаматтығы)
_________________________________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң
_________________________________
аты, туған жылы)
АРЫЗ

3. Документ, удостоверяющий личность__________________________
______________________________________________________________
4. Место жительства, адрес____________________________________
______________________________________________________________
5. Место работы, службы или учебы_____________________________
______________________________________________________________
6. Подвергался ли административным взысканиям и за что________
______________________________________________________________
Приложение N 11
к Инструкции (п. 111)
ИЗВЕЩЕНИЕ
об утрате видов на жительство и изменений
в учетах иностранных граждан и лиц без гражданства
______________________________________________________________
(гражданство, бывшее гражданство)
1. Фамилия____________________________________________________
2. Имя, отчество______________________________________________
3. Год и место рождения_______________________________________
______________________________________________________________
4. N регистрации, каким органом арегистрирован________________
______________________________________________________________
5.____________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Начальник отдела паспортной и
визовой работы УВД___________
_____________________________
_____________________________
В картотеке УВД отметка произведена_________________________
"___"_____________________19___г.     _________________________
Примечание: изменения заполняются на пишущей машинке или
чернилами. При заполнении извещения от руки фамилия, имя, отчество
пишутся печатными буквами. Переносить текст сообщения на оборотную
сторону извещения не разрешается.
ОБЪЯСНЕНИЕ НАРУШИТЕЛЯ
Я,_______________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Данные сведения и объяснения с моих слов записаны
правильно.
Подпись нарушителя_________________
Подпись должностного лица__________
Решение начальника органа милиции по ходатайству, если оно
заявлено____________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Подпись___________________________
ПОСТАНОВЛЕНИЕ N ______
о наложении административного взыскания
за нарушение указанных в протоколе Правил
______________________________________________________________
(указать вид и меру взыскания согласно ст. КАП)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(наименование органа, подпись лица, вынесшего решение)
"____"______________________________19___г.
#
Приложение 12
к Инструкции 87
Образец штампа
продления регистрации
___________________________________________
!Срок регистрации N 0000 продлен (сокращен)!
!    до "___"______________________19___г. !
!          УВД Алматинской области         !
!                                          !
!__________________________________________!
!    подпись                фамилия        !
!                                          !
!  "___"____________________________19___г.!
!__________________________________________!
Размер штампа: 25 х 70 мм.
Приложение N 13
к Инструкции (п. 102)
ОБРАЗЕЦ
Справки, выдаваемой иностранцам по поводу
утраты ими паспортов или заменяющих их документов
______________________________________________________________
С П Р А В К А
Выдана гражданину______________________________________________
(гражданство, фамилия, имя, отчество)
в том, что он (она) "____"_________________199__г. обращался в
______________________________________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел, отделения милиции)
гор.______________________с заявлением по поводу утраты им
______________________________________________________________
(наименование документа)
______________________________________________________________
Начальник горрайоргана
внутренних дел (отделения милиции)
_________________________________
(подпись)
М.П. (печать для справок) "____"__________________199__г.
Приложение N 14
к  Инструкции (п. 115)
Форма книги учета личных дел на
иностранных граждан и лиц без
гражданства, а также других дел
______________________________________________________________
N !Фамилия, имя и  отче! Дата ! Основание ! Отметка о ! Примеча
пп!ство лица на которое!заведе!к заведению!пересылке  ! ние
!заведено дело       !ния   !   дела    !или уничто-!
!                    !дела  !           !жении дела !
---------------------------------------------------------------
!                    !      !           !           !
!                    !      !           !           !
!                    !      !           !           !
!                    !      !           !           !
!                    !      !           !           !
---------------------------------------------------------------
Приложение N 15
к Инструкции
В ОВИР (паспортный отдел) ГУВД, УВД
___________________________________
от гражданина______________________
(гражданство, имя)
___________________________________
(отчество, год рождения)
___________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу разрешить и зарегистрировать остановку

3. Қазақстан Республикасында жүрген шетел азаматтары осы Ережеде белгiленген тәртiппен тiркелген шетел паспортын немесе оларды алмастыратын құжаттарды өзiмен бiрге ала жүруге және оларды құзыреттi органдардың талап етуi бойынша көрсетуге мiндеттi.
Мұнан былай - шетелдiк паспорт.
Шетелдiк паспортты жоғалтқан жағдайда шетел азаматы қабылдаған ұйымға немесе iшкi iстер органына тез арада хабарлауға мiндеттi, олар азаматтың тiлегi бойынша оған бұл жөнiнде анықтама бередi.
4. Қазақстан Республикасында туыстарының және таныстарының шақыруы бойынша, яғни жеке iс бойынша болған шетел азаматтарының республика аумағында Қазақстан Республикасының кәсiпорындарына, ұйымдары мен мекемелерiне (меншiк нысандарына қарамастан) жұмысқа орналасуына болмайды.
5. Қабылдаушы ұйымдар шетел азаматтарына Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Ережеде көзделген құқықтар мен мiндеттердi уақтылы түсiндiрудi, шетел азаматтарына қатысты белгiленген құқықтық нормалардың орындалуын қамтамасыз етедi, шетел азаматтарының тиiстi есебiн жүргiзедi, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасында болуына елдiң аумағы бойынша жүрiп-тұруына және болудың белгiленген мерзiмi аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасынан кетуiне құқық беретiн құжаттардың уақтылы ресiмделуiне жауап бередi.
6. Шетел азаматы бiр ұйымның шақыруы бойынша келген жағдайда, келесi ұйым осы азаматқа қатысты мiндеттердi жүзеге асыра отырып және осы Ереженiң 5 тармағында көзделген жауапкершiлiктi мойнына алып, оны Қазақстан Республикасында өзiнiң тарапынан қабылдауға құқылы.
7. Қазақстан Республикасына шетел азаматтарын жеке iс бойынша шақырған және оларға тұрғын үй алаңын берген адамдар, ол азаматтардың шетел паспорттарын уақтылы тiркеуге және олардың белгiленген болу мерзiмi аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасынан кетуiне жәрдем көрсетуге шаралар қолдануға мiндеттi.
Осы Ереже көрер көзге бұзылатын болған жағдайда, бұл адамдардың шетел азаматтарына үй-жай, көлiк құралдарын беруiне, немесе басқадай қызметтер көрсетуiне жол берiлмейдi.
8. Шетел азаматтарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы лауазымды адамдар мен азаматтардың осы Ереже талаптарын сақтауына бақылауды iшкi iстер органдары ұлттық қауiпсiздiк органдарымен өзара iс-қимылда жүзеге асырады.
II. Шетел азаматтарының Қазақстан
Республикасына келуi және Қазақстан
Республикасынан кетуi
9. Шетел азаматтары күшiндегi шетел паспорттары бойынша халықаралық қатынастар үшiн ашылған мемлекеттiк шекарадан өтуге рұқсат ететiн бекеттер арқылы, ал азаматтығы жоқ адамдар, егер келудiң және кетудiң өзгедей тәртiбi Қазақстан Республикасының тиiстi елмен келiсiмiнде белгiленбеген болса, олардың тұрақты тұратын елдерiнiң құзыреттi органдары берген және олардың жеке басын куәландыратын күшiндегi құжаттар бойынша, келетiн, келетiн-кететiн, кететiн, кететiн-келетiн қазақстандық визалары болған жағдайда Қазақстан Республикасына келедi және Қазақстан Республикасынан кетедi.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, азаматтығы жоқ адамдар, кететiнi жөнiнде виза алғаннан кейiн шетелге тұрақты тұруға кетедi.
(10-тармақ) .
Ескерту. 10-шi тармақ күшiн жойған - ҚРМК-нiң 1995.31.10.
N 1408 қаулысымен.

3. Иностранные граждане, находящиеся в Республике Казахстан, обязаны иметь при себе заграничные паспорта или заменяющие их документы , зарегистрированные в порядке, установленном настоящими Правилами, и предъявлять их по требованию компетентных органов.
Сноска. В дальнейшем - "заграничные паспорта".
Об утере заграничного паспорта иностранный гражданин должен немедленно сообщить принимающей организации или органу внутренних дел, которые по просьбе гражданина выдают ему об этом справку.
4. Иностранные граждане, пребывающие в Республике Казахстан по приглашению родственников и знакомых, то есть по частным делам, не могут быть трудоустроены на предприятия, в организации и учреждения Республики Казахстан (независимо от форм собственности) на территории республики.
5. Принимающие организации обеспечивают своевременное разъяснение иностранным гражданам прав и обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, выполнение установленных правовых норм в отношениях с иностранными гражданами, ведут соответствующий учет иностранных граждан, а также несут ответственность за своевременное оформление документов на право пребывания их в Республике Казахстан, передвижения по территории страны и на выезд из Республики Казахстан по истечении определенного им срока пребывания.
6. В случаях, когда иностранный гражданин прибыл по приглашению одной организации, другая организация имеет право принимать его в Республике Казахстан по своей линии, осуществляя в отношении этого гражданина обязанности и неся ответственность, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.
7. Лица, пригласившие иностранных граждан в Республику Казахстан по частным делам и предоставившие им жилую площадь, обязаны принимать меры к своевременной регистрации заграничных паспортов этих граждан и оказывать им содействие в выезде из Республики Казахстан по истечении определенного им срока пребывания.
Предоставление этими лицами иностранным гражданам помещений, транспортных средств либо оказание им иных услуг не допускается в тех случаях, когда это заведомо влечет нарушение настоящих Правил.
8. Контроль за соблюдением требований настоящих Правил иностранными гражданами, а также должностными лицами и гражданами Республики Казахстан осуществляют органы внутренних дел во взаимодействии с органами национальной безопасности.
II. Въезд в Республику Казахстан и выезд
из Республики Казахстан иностранных граждан
9. Иностранные граждане въезжают в Республику Казахстан и выезжают из Республики Казахстан через пункты пропуска на государственной границе, открытые для международного сообщения, по действительным заграничным паспортам, а лица без гражданства - по действительным документам, выданным компетентными органами страны их постоянного жительства и удостоверяющими их личность, при наличии въездных, въездно-выездных, выездных, выездно-въездных казахстанских виз, если иной порядок въезда и выезда не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей страной.
Лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, на постоянное жительство за границу выезжают по выездным визам.
10. Пункт 10 утратил силу - постановлением Правительства РК от 31 октября 1995 г. N 1408.

11. Қазақстан Республикасынан кету (кететiн) визаларын және Қазақстан Республикасынан кету - Қазақстан Республикасына келу (кететiн-келетiн) визаларын шетел азаматтарына Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, облыстардағы iшкi iстер басқармалары бередi. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң шешiмiмен мұндай құқығы Қазақстан Республикасының қалалық және аудандық iшкi iстер органдарына берiлуi мүмкiн.
Шетел паспорттары Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде және оның өкiлдiктерiнде тiркелген шетел азаматтарына Қазақстан Республикасынан кетуге виза берудi осы ұйымдар жүргiзедi.
Жекелеген жағдайларда мұндай виза берудi iшкi iстер органдары жүзеге асыра алады.
12. Қабылдаушы ұйымның өтiнiшi бойынша шетел азаматтарына Қазақстан Республикасына келудiң және Қазақстан Республикасынан кетудiң бiрнеше мәртелiк визасы берiледi. Бiрнеше мәртелiк виза берудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Iшкi iстер министрлiгi айқындайды.
13. Қазақстан Республикасына келуге және Қазақстан Республикасынан кетуге виза беру және олардың қолданылу мерзiмiн ұзарту үшiн мыналар негiз болып табылады:
Қазақстан Республикасында қабылдаушы ұйымдардың, тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң тарапынан болған шетел азаматтары үшiн,
- осы ұйымдар мен өкiлдiктердiң жазбаша өтiнiшi;
- Қазақстан Республикасына жеке iстерi бойынша немесе тұрақты тұруға келген шетел азаматтары үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтарына жеке iстерi бойынша немесе тұрақты тұруға шетелге сапарға шыққан кезде осы азаматтардың арызы бойынша iшкi iстер органдары берген рұқсат.
14. Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуiне және Қазақстан Республикасынан кетуiне Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген негiзде тыйым салынуы мүмкiн.
15. Қазақстан Республикасына жеке iстерi бойынша келген немесе тұрақты тұратын шетел азаматтары визасын жоғалтып алған жағдайда, бұл жөнiнде тез арада iшкi iстер органдарына, ал Қазақстан Республикасында басқа мақсатпен жүргенде - қабылдаушы ұйымдарға хабарлайды. Азаматтың тиiстi жеке өтiнiш хаты және ұйымның өтiнiш тiлегi бойынша iшкi iстер органдары шетел азаматтарына Қазақстан Республикасынан кетуге виза беру туралы мәселенi шешедi.
III. Қазақстан Республикасында уақытша болған
шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында
тұру құқына құжаттар ресiмдеу

11. Визы на выезд из Республики Казахстан (выездные) и визы на выезд из Республики Казахстан - въезд в Республику Казахстан (выездно-въездные) иностранным гражданам выдаются на территории Республики Казахстан Министерством иностранных дел, Министерством внутренних дел Республики Казахстан, областными управлениями внутренних дел. По решению Министерства внутренних дел Республики Казахстан это право может быть предоставлено городским и районным органам внутренних дел Республики Казахстан.
Выдача виз на выезд из Республики Казахстан иностранным гражданам, заграничные паспорта которых зарегистрированы в Министерстве иностранных дел и его представительствах, производится этими организациями.
В отдельных случаях выдача таких виз может осуществляться органами внутренних дел.
12. По просьбе принимающих организаций иностранным гражданам выдаются многократные визы на въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан. Порядок выдачи многократных виз определяется Министерством иностранных дел и Министерством внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
13. Основанием для выдачи виз на въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан и продления срока их действия являются:
- для иностранных граждан, прибывающих в Республику Казахстан по линии принимающих организаций, постоянных иностранных представительств, - письменные обращения этих организаций и представительств;
- для иностранных граждан, въезжающих в Республику Казахстан по частным делам или на постоянное жительство, а также иностранных граждан, постоянно проживающих в Республике Казахстан, при поездках за границу по частным делам или при выезде на постоянное жительство, - разрешения органов внутренних дел, выдаваемые по заявлениям этих граждан.
14. Въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан иностранным гражданам может быть запрещен по основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан.
15. В случаях утраты виз иностранные граждане, прибывшие по частным делам или постоянно проживающие в Республике Казахстан, незамедлительно уведомляют об этом органы внутренних дел, а находящиеся в Республике Казахстан с другими целями - принимающие организации. По соответствующим личным письменным заявлениям граждан и письменным обращениям организаций органы внутренних дел решают вопрос о выдаче иностранным гражданам виз на выезд из Республики Казахстан.
III. Оформление документов на право жительства
в Республике Казахстан иностранных граждан,
временно пребывающих в Республике Казахстан

16. Қазақстан Республикасында уақытша болған шетел азаматтары Қазақстан Республикасының аумағында осы Ережеде белгiленген тәртiппен тiркелген шетел паспорты бойынша тұрады. Шетел паспорты мақсатты пунктке келгеннен кейiн, мерекелiк және демалыс күндерiн қоспағанда, үш тәулiк iшiнде тiркеуге табыс етiледi.
17. Шетел паспорттарын тiркеуден мыналар босатылады:
а) Қазақстан Республикасына Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң немесе Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шақыруымен келген шетел мемлекеттерi мен үкiметтерiнiң басшылары, парламенттiк және үкiметтiк делегацияның мүшелерi, осы делегациялардың техникалық қызмет көрсетушiлерi, аталған адамдардың отбасы мүшелерi;
б) Бiрiккен Ұлттар Ұйымы берген паспорт бойынша Қазақстан Республикасына келген адамдар;
в) Жасы 18-ге толмаған шетел азаматтары;
г) Қазақстан Республикасына мереке және демалыс күндерi немесе жәй күндерi 3 тәулiкке дейiн келген және Қазақстан Республикасынан осы күндер iшiнде кететiн шетел адамдары;
д) теңiзде саяхат жасаушы шетел туристерi;
е) Қазақстан Республикасына белгiленген тәртiппен келген шетелдiң әскери кемелерi мен әскери ұшақтарының экипаж мүшелерi.
Әскери кемелердiң (әскери ұшақтардың) экипаж мүшелерiнiң жағаға түсуiне және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруына рұқсатты келген әскери кемелердi (әскери ұшақтарды) қабылдаудың жоспарына сәйкес қазақстандық порттағы (гарнизондағы) аға теңiз (әскери) бастығы бередi;
ж) шетелдiк әскери емес кемелердiң құрамына кiрген адамдар, Қазақстан Республикасының порттарында және портты қалаларында болған кезде, осы адамдарды ұйымдасқан түрде саяхатқа, Қазақстан Республикасының және басқа қалаларына барғанда.
Мұндай адамдардың жағаға түсуiне портта қолданылып жүрген ережелер мен нұсқауларға сәйкес шекара әскерлерiмен келiсiм бойынша порттардағы әкiмшiлiктер рұқсат бередi;
з) халықаралық авиажелiлерiнiң азаматтық әуе кемелерi экипажының, халықаралық темiр жол қатынасы поездарындағы бригадалардың құрамына енетiн адамдар, қолданылып жүрген қозғалыс кестесiнде көрсетiлген аэропорттарда немесе станцияларда болған кезде.
18. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде және оның өкiлдiктерiнде:
а) шетелдiң дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерi басшыларының, дипломатиялық қызмет мүшелерiнiң, консулдық лауазым иелерiнiң, дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемелердегi әкiмшiлiк-техникалық және қызмет көрсететiн қызметкерлердiң, әскери атташе мен сауда өкiлдiктер аппараты қызметкерлерiнiң және аталған адамдардың асырауындағы олардың зайыптарының, балаларының, ата-аналарының, сондай-ақ егер қонақтар олардың мекемелерiнде немесе аталған өкiлдiктер мен мекемелердiң аумағында тұрса, шетелдiң дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерi басшылары қонақтарының;
б) Қазақстан Республикасына қызметтiк iс бойынша келген және дипломатиялық немесе қызметтiк паспорты бар шетел мемлекеттерiнiң сыртқы iстер ведомстволары қызметкерлерiнiң және олардың отбасы мүшелерiнiң;
в) Қазақстан Республикасына қызметтiк iс бойынша келген халықаралық ұйымдардың лауазымды адамдарының, аталған ұйымдардың Қазақстан Республикасындағы өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң, сондай-ақ аталған ұйымның көрсетiлген құжаттарына немесе тиiстi халықаралық шарттарға сәйкес дипломатиялық артықшылықтар мен иммунитеттi пайдаланатын, Қазақстан Республикасында штаб-пәтерi бар, халықаралық ұйымдардың жанындағы елдер өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiнiң шетелдiк паспорттары тiркеледi.
Қазақстан Республикасының сыртқы iстер министрлiгi және оның өкiлдiктерi осы тармақта көрсетiлген адамдарға дипломатиялық, қызметтiк немесе консулдық карточкалар бередi немесе тiкелей шетелдiк паспорттарға тiркеу туралы жазба жүргiзедi.
Осы тармақта аталған адамдар қабылдаушы ұйымдарда, қонақ үйлерiнде және iшкi iстер органдарында шетел паспорттарын тiркеуден босатылады.

16. Временно пребывающие в Республике Казахстан иностранные граждане проживают на территории Республики Казахстан по заграничным паспортам, зарегистрированным в порядке, установленном настоящими Правилами. Заграничные паспорта представляются для регистрации по прибытии в пункт назначения в течение трех суток, исключая праздничные и выходные дни.
17. Освобождаются от регистрации заграничных паспортов:
а)главы государств и правительств зарубежных стран, члены парламентских и правительственных делегаций, прибывшие в Республику Казахстан по приглашению Президента Республики Казахстан, Верховного Совета Республики Казахстан или Кабинета Министров Республики Казахстан, технический персонал этих делегаций, члены семей перечисленных лиц;
б) лица, прибывшие в Республику Казахстан по паспортам, выданным Организацией Объединенных Наций;
в) иностранные граждане, не достигшие 18-летнего возраста;
г) иностранные граждане, прибывшие в Республику Казахстан на праздничные и выходные дни или на срок до 3 суток в обычные дни и выезжающие из Республики Казахстан в течение этих дней;
д) иностранные туристы, совершающие круизы;
е) члены экипажей иностранных военных кораблей и военных самолетов, прибывшие в Республику Казахстан в установленном порядке.
Сход на берег и передвижение по территории Республики Казахстан членам экипажей военных кораблей (военных самолетов) разрешается старшим морским (военным) начальником в казахстанском порту (гарнизоне) согласно плану приема прибывших военных кораблей (военных самолетов);
ж) лица, входящие в состав экипажей иностранных невоенных судов, при нахождении в портах и портовых городах Республики Казахстан, а при организованных выездах этих лиц на экскурсии - и в других городах Республики Казахстан.
Сход на берег таким лицам разрешается администрациями портов по согласованию с пограничными войсками в соответствии с действующими в портах правилами и инструкциями;
з) лица, входящие в состав экипажей гражданских воздушных судов международных авиалиний, бригад поездов международного железнодорожного сообщения, при нахождении в аэропортах или на станциях, указанных в действующем расписании движения.
18. В министерстве иностранных дел Республики Казахстан и его представительствах регистируются заграничные паспорта:
а) глав иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, членов дипломатического персонала консульских должностных лиц, административно-технического и обслуживающего персонала дипломатических представительств и консульских учреждений, работников аппарата военных атташе и торговых представительств и их супругов, детей, родителей, находящихся на иждивении указанных лиц, а также гостей глав иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, если гости проживают в их учреждениях либо на территории указанных представительств и учреждений;
б) сотрудников ведомств иностранных дел зарубежных государств, прибывших в Республику Казахстан по служебным делам и имеющих дипломатические или служебные поспорта, и членов их семей;
в) прибывших в Республику Казахстан по служебным делам должностных лиц международных организаций, сотрудников представительств указанных организаций в Республике Казахстан, а также сотрудников представительств стран при международных организациях, имеющих штаб-квартиру в Республике Казахстан, которые в соответствии с указанными документами данных организаций или соответствующими международными договорами пользуются дипломатичекими привилегиями и иммунитетами, а также членов их семей.
Министерством иностранных дел Республики Казахстан и его представительствами, указанным в данном пункте, лицам выдаются дипломатические, служебные или консульские карточки либо производится запись о регистрации непосредственно в заграничных паспортах.
Лица, перечисленные в настоящем пункте, освобождаются от регистрации заграничных паспортов в принимающих организациях, гостиницах и органах внутренних дел.

19. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне, бұл туралы оларды қабылдайтын ұйымдар, дипломатиялық өкiлдiктер немесе консулдық мекемелер тiлек бiлдiргенде, қажет жағдайда Қазақстан Республикасына шетелдерден келген мемлекеттiк және қоғамдық қайраткерлердiң және олардың отбасы мүшелерiнiң шетел паспорттарын тiркеу, сондай-ақ осы Ереженiң 18 тармағында көрсетiлмеген халықаралық ұйымдар қызметкерлерiнiң шетел паспорттарын тiркеу құқы берiледi. Бұл орайда шетел азаматтары қабылдаушы ұйымдарда, қонақ үйлерiнде және iшкi iстер органдарында шетел паспорттарын тiркеуден босатылады.
20. Шетел азаматтарын тiркеу құқы берiлген қонақ үйлерiнде, 17 тармақтың (г) тармақшасында көзделген жағдайлардан басқаларында, олардың Қазақстан Республикасына келу мақсатына және болу мерзiмiне қарамастан, оларда тұратын барлық шетел азаматтарының шетел паспорттары тiркеледi. Тiркеу сол азаматтардың жеке өтiнiшi немесе қабылдаушы ұйымдардың, Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң жазбаша өтiнiмi негiзiнде жүргiзiледi. Шетел паспорттарын тiркеу барлық жағдайларда өтiнiштерде, турларда, өтiнiмдерде көрсетiлген мерзiмде, ал виза бойынша келген адамдарға визаның қолданылу мерзiмiнен аспайтын мерзiмде жүргiзiледi.
21. Осы Ереженiң 18-20 тармақтарында көрсетiлмеген шетел азаматтарының шетел паспорттары iшкi iстер органдарында тiркеледi. Тiркеу қабылдаушы ұйымның және Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетел өкiлдiгiнiң жазбаша өтiнiшi негiзiнде жүргiзiледi. Өтiнiш шетел азаматтары қабылдайтын ұйымға немесе өкiлдiкке тiркеу үшiн шетел паспортын өткiзген сәттен бастап, мерекелiк және демалыс күндерiн қоспағанда үш тәулiктен кешiктiрмей iшкi iстер органдарына берiлуге тиiс.
Егер Қазақстан Республикасының тиiстi елмен келiсiмiнде Қазақстан Республикасына келудiң өзгедей тәртiбi белгiленбесе, Қазақстан Республикасына жеке iс бойынша келген шетел азаматтарының шетел паспорттары iшкi iстер органдарында олардың визаларының негiзiнде тiркеледi.
22. Шетел азаматтарының шетел паспорттарын тiркеу туралы жазба Қазақстан Республикасында осы азаматтардың бастапқы кезде келген жерi бойынша жүргiзiледi.
23. Шетел азаматтарын тiркеудiң күшiн ұзарту iшкi iстер органдары мен қонақ үйлерiнде жүргiзiледi. Тiркеудiң күшiн ұзарту iшкi iстер органдары Қазақстан Республикасынан кетуге арналған визаның қолданылу мерзiмiн ұзартқаннан кейiн жүргiзiледi.

19. Министерству иностранных дел Республики Казахстан предоставляется право производить в необходимых случаях регистрацию заграничных паспортов прибывших в Республику Казахстан государственных и общественных деятелей зарубежных стран и членов их семей, когда об этом ходатайствуют принимающие их организации, дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Казахстан, а также производить регистрацию заграничных паспортов сотрудников международных организаций, не указанных в пункте 18 настоящих Правил. В этих случаях иностранные граждане освобождаются от регистрации заграничных паспортов в принимающих организациях, гостиницах и органах внутренних дел.
20. В гостиницах, наделенных правом регистрации иностранных граждан, регистрируются заграничные паспорта всех проживающих в них иностранных граждан, независимо от цели прибытия и срока пребывания их в Республике Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных в подпункте "г" пункта 17. Регистрация производится на основании личных обращений этих граждан или письменных заявок принимающих организаций, постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан. Регистрация заграничных паспортов во всех случаях производится на срок, указанный в обращениях, турах, заявках, а лицам, прибывшим по визам, на срок, не превышающий срока действия визы.
21. В органах внутренних дел регистируются заграничные паспорта иностранных граждан, не указанных в пунктах 18-20 настоящих Правил. Регистрация производится на основании письменных обращений принимающих организаций и постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан. Обращения должны подаваться в органы внутренних дел не позднее трех суток, исключая праздничные и выходные дни, с момента сдачи иностранными гражданами в принимающую организацию или представительство заграничных паспортов для регистрации.
Регистрация в органах внутренних дел заграничных паспортов иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан по частным делам, производится на основании имеющихся у них виз, если иной порядок въезда в Республику Казахстан не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей страной.
22. Запись о регистрации заграничных паспортов иностранных граждан в Республике Казахстан производится по месту первоначального прибытия этих граждан.
23. Продление действия регистрации иностранным гражданам производится в органах внутренних дел, и гостиницах. Продление действия регистрации производится после продления органами внутренних дел срока действия визы на выезд из Республики Казахстан.

24. Шетел паспорттары Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде және оның өкiлдiктерiнде тiркелген шетел азаматтарының шетел паспорттарын Қазақстан Республикасында тiркеудiң күшiн ұзартуды сол ұйымдар жүргiзедi.
25. Қазақстан Республикасына 6 айға дейiнгi мерзiмге келген шетел азаматтарының жеке және қызметтiк автокөлiк құралдары кедендiк бақылау органдарына есепке қойылуға жатады. Қазақстан Республикасына 6 айдан мерзiмге әкелiнген шетелдiк иеленушiнiң көлiк құралдары ұлттық нөмiрлiк белгiлерi алмастырылып, Мемлекеттiк автомобиль инспекцияларының органдарында тiркеледi.
Халықаралық жүргiзушi куәлiгi Қазақстан Республикасының аумағында автокөлiк құралдарын басқару үшiн күшiне енедi. Жол қозғалысы туралы Конвенцияның талаптарына сәйкес келетiн Ұлттық жүргiзушi куәлiгi олардың осында ауыстырылғаны куәландырылған кезде Қазақстан Республикасының аумағында күшiне енедi. Шетел азаматтарына жүргiзушi куәлiгiн беру немесе осы азаматтардың аталған Конвенцияның талаптарына жауап бермейтiн ұлттық жүргiзушi куәлiгiн алмастыру Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн көзделген тәртiппен жүргiзiледi.
Шетелдiк иеленушiлердiң көлiк құралдарын мемлекеттiк техникалық байқау Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
Басқа азаматтарға (Қазақстан Республикасының немесе шетелдiң) тиесiлi автомобилдi шетел азаматтарына пайдалануға беру нотариалдық тәртiппен ресiмделедi. Мiндеттi керi алып шығу мiндеттемесiмен шетел азаматтары алып кiрген автокөлiк құралдары белгiленген мерзiмi аяқталғаннан кейiн шетелге әкетiлуге жатады және оны Қазақстан Республикасының аумағында көлiктен айыруға болмайды.
26. СПИД вирусына қарсыласатын заттың бойында бар-жоғына тексеруден өткенi жайында сертификатпен келген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан басқа, Қазақстан Республикасына жұмыс iстеуге, оқуға, тұрақты тұруға немесе басқа мақсаттармен 3 айдан астам мерзiмге келген шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар келгеннен кейiн 10 күн iшiнде куәландырудан өтедi.
27. Қазақстан Республикасына оқуға немесе жұмысқа келген шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар республика аумағында болған барлық кезеңнiң iшiнде - түрлi себептермен шетелдерге барып қайтқан жағдайда олар қайтып оралған соң 3 айдан кейiн қосымша медициналық куәландырудан өтедi.
IV. Шетел азаматтарына Қазақстан
Республикасында тұрақты тұруға және тұрудың
белгiлерiне рұқсат беру

24. Продление действия регистрации в Республике Казахстан иностранным гражданам, заграничные паспорта которых зарегистрированы в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и его представительствах, производится этими организациями.
25. Личные и служебные автотранспортные средства иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан на срок до 6 месяцев, подлежат постановке на учет в органах таможенного контроля. Транспортные средства, ввозимые в Республику Казахстан иностранными владельцами на срок более 6 месяцев, регистрируются в органах Государственной автомобильной инспекции с заменой национальных номерных знаков.
Международные водительские удостоверения действительны для управления автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан. Национальные водительские удостоверения, соответствующие требованиям Конвенции о дорожном движении, действительны на территории Республики Казахстан при наличии заверенного их перевода. Выдача иностранным гражданам водительских удостоверений или обмен этим гражданам национальных водительских удостоверений, не отвечающих требованиям указанной Конвенции, производится в порядке, предусмотренном для граждан Республики Казахстан. Государственный технический осмотр транспортных средств иностранных владельцев также осуществляется в порядке, предусмотренном для граждан Республики Казахстан.
Предоставление иностранным гражданам для пользования автомобилей, принадлежащих другим гражданам (Республики Казахстан или иностранным), оформляется в нотариальном порядке. Автотранспортные средства, ввезенные иностранными гражданами под обязательство обязательного обратного вывоза, подлежат вывозу за границу по истечении установленного срока и не могут отчуждаться на территории Республики Казахстан.
26. Иностранные граждане и лица без гражданства, въезжающие в Республику Казахстан на срок более 3-х месяцев на работу, учебу, на постоянное место жительства или в других целях освидетельствуются в течение 10 дней после прибытия, за исключением иностранных граждан и лиц без гражданства, прибывших с сертификатами об обследовании на антитела к вирусу СПИД.
27. Иностранные граждане и лица без гражданства, прибывшие на учебу или работу в Республику Казахстан, подлежат дополнительному медицинскому освидетельствованию, а в случае их выезда по различным причинам в зарубежные страны в течение всего периода их пребывания на территории Республики - через 3 месяца после возвращения.
IV. Выдача иностранным гражданам
разрешений на постоянное проживание
и видов на жительство в Республике Казахстан

28. Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында тұруының белгiлерiн тұрақты тұрудың рұқсат етiлуiн негiзге алып iшкi iстер органдары бередi.
29. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтiнiштi Қазақстан Республикасында уақытша болушы шетел азаматтары тұратын жерi бойынша тiкелей iшкi iстер органдарына, ал шетелде тұратын адамдар - Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне бередi.
Қазақстан Республикасына иммиграция квотасына сәйкес келген шетел азаматтарына тұру белгiлерi Қазақстан Республикасының "Иммиграция туралы" Заңында белгiленген тәртiппен берiледi.
30. 16 жасқа толған шетел азаматтарына Қазақстан Республикасында тұрудың белгiлерi олардың тұрақты тұратын жерлерi бойынша iшкi iстер органдарында шетел паспорттарының қолданылу мерзiмiне қарай, бiрақ 5 жылдан аспайтын мерзiмге, ал 45 жасқа жеткендерге - шетел паспорттарының бүкiл қолдану мерзiмiне берiледi. Азаматтығы жоқ адамдарға тұру белгiлерi 5 жыл мерзiмге, ал 45 жасқа жеткендерге - мерзiмсiз берiледi.
Қолдану күшiнiң мерзiмiн ұзарту туралы немесе тұрудың жаңа белгiсiн беру туралы өтiнiштi шетел азаматтары олардың тұратын жерi бойынша iшкi iстер органдарына тұру белгiлерiнiң қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн 10 күннен кешiктiрмей, ал ол жоғалған жағдайда - шұғыл түрде бередi.
31. Өздерiндегi шетел паспортының қолдану мерзiмi аяқталған күннен бастап 6 ай iшiнде шетел азаматтары жаңа немесе ұзартылған құжаттарды көрсетпесе, iшкi iстер органдары оларға Қазақстан Республикасында тұрудың азаматтығы жоқ адамдарға берiлетiн белгiсiн бередi.
Қазақстан Республикасының қос азаматтықты болдырмау туралы халықаралық шарт немесе өзге уағдаластығы бар мемлекеттiң азаматтығында тұратын адамдарға, азаматтығы жоқ адамдар үшiн тұру белгiлерi олар ол мемлекеттiң құзыреттi органдары азаматтықтан шығуға рұқсат еткенiн куәландыратын құжатты көрсеткен кезде берiлуi мүмкiн.
32. Азаматтығы жоқ адамдар үшiн Қазақстан Республикасында тұру белгiсi егер оның иесi iшкi iстер органдарында қолданылып жүрген шетел паспортын көрсетсе, ол шетел азаматтары үшiн Қазақстан Республикасында тұрудың белгiсiне ауыстырылады.
33. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн көзделген тәртiппен тұрақты және уақытша тұратын жерi бойынша тiркеуге жатады.
V. Шетел азаматтарының Қазақстан
Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруы және олардың
Қазақстан Республикасында тұратын жердi таңдауы

28. Виды на жительство в Республике Казахстан выдаются иностранным гражданам органами внутренних дел на основании разрешения на постоянное проживание.
29. Заявления о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан подаются временно пребывающим в Республике Казахстан иностранным гражданам непосредственно в органы внутренних дел по месту жительства, а лицами, проживающими за границей, - в дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Казахстан.
Иностранным гражданам, въехавшим в Республику Казахстан в соответствии с квотой иммиграции, виды на жительство выдаются в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об иммиграции".
30. Вид на жительство в Республике Казахстан иностранным гражданам, достигшим 16-летнего возвраста, выдается органами внутренних дел по месту их постоянного жительства на срок действия заграничных паспортов, но не более чем на 5 лет, а достигшим 45-летнего возраста - на весь срок действия заграничных паспортов. Лицам без гражданства виды на жительство выдаются сроком на 5 лет, а достигшим 45-летнего возраста - бессрочные.
Заявления о продлении срока действия имеющегося или о выдаче нового вида на жительство должны подаваться иностранными гражданами в органы внутренних дел по месту их жительства не позднее 10 дней дл истечения срока действия вида на жительство, в случае его утраты - незамедлительно.
31. Иностранным гражданам, которые в течение шести месяцев со дня окончания срока действия имеющихся у них заграничных паспортов не предъявят новых или продленных документов, органами внутренних дел выдаются виды на жительство в Республике Казахстан для лиц без гражданства.
Лицам, состоящим в гражданстве государства, с которым Республика Казахстан имеет международный договор или иную соответствующую договоренность о предотвращении двойного гражданства, виды на жительство для лиц без гражданства могут быть выданы при представлении ими документа, свидетельствующего о том, что компетентными органами этого государства им разрешен выход из гражданства.
32. Вид на жительство в Республике Казахстан для лиц без гражданства, если его владелец предъявит в органы внутренних дел действующий заграничный паспорт, заменяется видом на жительство в Республике Казахстан для иностранного гражданства.
33. Иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан, подлежат регистрации по месту постоянного и временного жительства в порядке, предусмотренном для граждан Республики Казахстан. #
V. Передвижение иностранных
граждан по территории Республики Казахстан
и выбор ими места жительства в Республике Казахстан

34. Шетел азаматтары шетел азаматтарының баруына жол ашық Қазақстан Республикасының аумағында емiн-еркiн жүрiп тұра алады. Бұл орайда Қазақстан Республикасында қабылдаушы ұйымдар тарапынан уақытша болушы шетел азаматтары осы ұйымдар арқылы, ал тұрақты тұратындар немесе жеке iстерi бойынша келгендер - тiкелей сапар туралы iшкi iстер органдарына хабарлайды.
Көздеген пунктiне келгеннен кейiн шетел азаматтары өзiнiң уақытша болуын қонақ үйiнде немесе iшкi iстер органдарында тiркеуге тиiс.
35. Шетел азаматтары үшiн жабық жерлерге олардың баруы және жүрiп-тұруы iшкi iстер органдарының рұқсатымен ғана жүзеге асырылады: Қазақстан Республикасына қабылдаушы ұйымдар тарапынан келгендер - ұлттық қауiпсiздiк органдарымен алдын ала келiсiлген жағдайда, осы ұйымдардың жазбаша өтiнiшi негiзiнде; тұрақты шетел өкiлдiктерiнiң тарапынан немесе жеке iстерi бойынша, я болмаса Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға келгендер - олардың жеке жазбаша өтiнiштерi негiзiнде.
Шетел азаматтарын қабылдайтын ұйымның өтiнiшi бойынша бұл азаматтарға көп мәрте келуге және жүрiп-тұруға рұқсат берiлуi мүмкiн.
36. Шетел паспорттары Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде немесе оның өкiлдiктерiнде тiркелген шетел азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп тұру тәртiбiн осы министрлiк айқындайы.
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Ақпарат басқармасы жанында тiркелген шетел тiлшiлерi мен журналистерiнiң және олардың отбасы мүшелерiнiң жүрiп-тұру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Қазақстан Республикасының аумағында шетел мемлекеттерiнiң бұқаралық ақпарат құралдары тiлшiлерiнiң кәсiптiк қызметiн реттейтiн Негiзгi ережелер айқындайды.
37. Қазақстан Республикасындағы болған жерiн осы Ереженi бұза отырып өзгерткен шетел азаматтары iшкi iстер органдарының талаптары бойынша бұрынғы болған жерiне қайтуға немесе таңдаған мақсатты бекеттерiне сәйкес бағыт алуға мiндеттi.
VI. Шетел азаматтарының Қазақстан
Республикасының аумағы арқылы аялдап өтудi
38. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы аялдап өтетiн шетелдiктердiң Қазақстан Республикасына келуiн және Қазақстан Республикасынан кетуiн, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы аялдап өту визаларының баратын маршруттарын және оған қажеттi уақытты ескере отырып консулдық мекемелер ресiмдейдi.
39. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы аялдап өтетiн шетелдiктердiң баратын елiне әуе, темiр жол және теңiз көлiгiмен сапар шегуiне олардың Қазақстан Республикасымен шектесетiн мемлекетке баратынын растайтын құжаттары және онда Қазақстан Республикасының аумағындағы ауысып мiну бекетiне, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан портқа, станцияға келген сәттен бастап, 72 сағаттан кешiктiрмей кететiн күнi куәландырылған тиiстi жүру құжаты болған кезде рұқсат етiледi.
(40-тармақ) .
Ескерту. 40-шi тармақтың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.31.10.
N 1408 қаулысымен.

34. Иностранные граждане могут свободно передвигаться на территории Республики Казахстан, открытой для посещения иностранными гражданами. При этом иностранные граждане, временно пребывающие в Республике Казахстан по линии принимающей организации, уведомляют о поездке органы внутренних дел через эти организации, а постоянно проживающие или прибывшие по частным делам - лично.
По прибытии в пункт назначения иностранные граждане должны зарегистрировать свое временное пребывание в гостиницах или органах внутренних дел.
35. В местности, закрытые для посещения иностранными гражданами, въезд их и передвижение могут осуществляться только по разрешению органов внутренних дел: прибывших в Республику Казахстан по линии принимающих организаций - на основании письменных обращений этих организаций, при условии предварительного согласования с органами национальной безопасности; прибывших по линии постоянных иностранных представительств или по частным делам, либо постоянно проживающих в Республике Казахстан - на основании их личных письменных заявлений.
По просьбе организаций, принимающих иностранных граждан, этим гражданам могут быть даны разрешения на многократные въезд и передвижение.
36. Порядок передвижения по территории Республики Казахстан иностранных граждан, заграничные паспорта которых зарегистрированы в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан или его представительствах, определяется этим Министерством.
Порядок передвижения иностранных корреспондентов и журналистов, аккредитованных при Управлении информации Министерства иностранных дел Республики Казахстан, и членов их семей определяется Основными правилами, регулирующими профессиональную деятельность корреспондентов средств массовой информации иностранных государств на территории Республики Казахстан, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
37. Иностранные граждане, изменившие место пребывания в Республике Казахстан в нарушение настоящих Правил, обязаны по требованию органов внутренних дел возвратиться к прежнему месту пребывания или следовать в соответствии с избранными пунктами назначения.
VI. Транзитный проезд иностранных граждан
через территорию Республики Казахстан
38. Для въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан иностранцев, проезжающих через территорию Республики Казахстан транзитом, консульские учреждения оформляют транзитные визы через территорию Республики Казахстан с учетом маршрутов следования и необходимого на это времени.
39. Транзитный проезд иностранцев через территорию Республики Казахстан в страну назначения воздушным, железнодорожным и морским транспортом разрешается при наличии у них документов, действительных для въезда в сопредельное с Республикой Казахстан государство, и соответствующих проездных документов с подтверждением в них даты выезда из пункта пересадки на территории Республики Казахстан, не позднее 72 часов с момента прибытия в порт, станцию, расположенные на территории Республики Казахстан.
40. Пункт 40 утратил силу - постановлением Правительства РК от 31 октября 1995 г. N 1408.

41. Аялдап өту сапарын жеке автомобильде немесе автобуспен топ құрамында туристiк мақсатта пайдаланушы шетелдiктер, Қазақстан Республикасына келгенге дейiн Қазақстан Республикасының туристiк ұйымдарынан автотурлар алуға және баратын жерлерi көрсетiлген тиiстi визалар иеленуге мiндеттi.
Қазақстан Республикасы азаматтардың визасыз өзара сапар шегу шарты туралы келiсiм жасасқан мемлекеттердiң азаматтарына жеке автокөлiк құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағы арқылы Қазақстан Республикасындағы туристiк ұйымдардың автотурынсыз аялдап өту үшiн Қазақстан Республикасына келуiне, олардың келу мерзiмi 24 сағаттан аспайтын болған жағдайда ғана рұқсат етедi. Басқа барлық жағдайларда олар Қазақстан Республикасындағы туристiк ұйымдардың автотурларын алуға мiндеттi.
42. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарымен аялдап өтетiн, соның iшiнде автомобильмен халықаралық жүк тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiктер, халықаралық автомобиль қатынасы үшiн ашылған жолдар бойынша ғана жүредi.
43. Қазақстан Республикасының аумағындағы бiр немесе бiрнеше бекетке 24 сағаттан астам аялдауға болатыны туралы көрсетiлген аялдап өту визалары бар шетелдiктер, сол бекеттердiң әрбiрiнде өздерiнiң паспорттарын iшкi iстер органдарында тiркетуге және олар белгiлеген болу мерзiмiнен кешiкпей Қазақстан Республикасынан кетуге мiндеттi.
44. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетел азаматтарының аялдап өту Ережесiн сақтауын бақылауды iшкi iстер органдарының бөлiмшелерi жүргiзедi.
VII. Осы Ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк.
Болу мерзiмiн қысқарту және шетел азаматтарын
Қазақстан Республикасынан аластату
45. Осы Ереженi бұзғаны үшiн шетел азаматтары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
Осы Ереженiң 17 және 18 тармақтарының а) тармақшаларында көрсетiлген шетел азаматтарының жауапкершiлiгi туралы мәселе дипломатиялық жолмен шешiледi.
Талаптарды сақтауға мiндеттi адамдар осы Ереженi бұзған жағдайда (шетел азаматтарын жеке iстерi бойынша Қазақстан Республикасына шақырған немесе оларға қызмет көрсетушi адамдарды қоса) Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
46. Қазақстан Республикасында болудың мерзiмiн қысқарту және шетел азаматын Қазақстан Республикасынан аластату Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiзде жүргiзiледi.
47. Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болуының мерзiмiн қысқарту туралы шешiмдi iшкi iстер органдары, ал Қазақстан Республикасынан аластау туралы шешiмдi - iшкi iстер органдары немесе ұлттық қауiпсiздiк органдары қабылдайды.

41. Иностранцы, использующие транзитную поездку в туристических целях на личном автомобиле или в составе группы на автобусе, обязаны приобрести автотуры в туристических организациях Республики Казахстан до въезда в Республику Казахстан и иметь соответствующую визу с указанием пунктов следования.
Гражданам государств, с которыми Республика Казахстан заключила соглашение об условиях взаимных безвизовых поездок граждан, въезд в Республику Казахстан без автотуров туристических организаций Республики Казахстан для следования транзитом через территорию Республики Казахстан на личных автотранспортных средствах разрешается только в случаях, когда срок их пребывания в Республике Казахстан не будет превышать 24 часов. Во всех остальных случаях они обязаны иметь автотуры туристических организаций Республики Казахстан.
42. Иностранцы, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом на автотранспортных средствах, в том числе осуществляющие международные автомобильные перевозки грузов, следуют только по дорогам, открытым для международного автомобильного сообщения.
43. Иностранцы, имеющие транзитную визу с указанием об остановке в одном или нескольких пунктах на территории Республики Казахстан на срок свыше 24 часов, обязаны в каждом из этих пунктов зарегистрировать свои паспорта в органах внутренних дел и выехать из Республики Казахстан не позднее определенного им срока пребывания.
44. Контроль за соблюдением иностранцами Правил транзитного проезда иностранных граждан через территорию Республики Казахстан ведут подразделения органов внутренних дел.
VII. Ответственность за нарушение настоящих Правил.
Сокращение срока пребывания и выдворение из
Республики Казахстан иностранных граждан
45. За нарушение настоящих Правил иностранные граждане привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
Вопрос об ответственности иностранных граждан, указанных в подпункте "а" пункта 17 и пункте 18 настоящих Правил разрешается дипломатическим путем.
Нарушение настоящих Правил лицами, обязанными соблюдать их требования (включая лиц, пригласивших иностранных граждан в Республику Казахстан по частным делам либо оказывающим им услуги), влечет ответственность в соответствии с действующим законодательством.
46. Сокращение срока пребывания в Республике Казахстан и выдворение иностранных граждан из Республики Казахстан производится на основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
47. Решения о сокращении срока пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан принимаются органами внутренних дел, а о выдворении их из Республики Казахстан - органами внутренних дел или органами национальной безопасности.