Правила передачи вторых экземпляров записей актов гражданского состояния органами загса в органы статистики и порядок их возвращения
Утверждены приказом Заместителя Министра юстиции Республики Казахстан 30 сентября 1994 г. Зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 1996 г. N 235. Утратили силу - приказом Министра юстиции РК от 8.02.2005г. N 34
Извлечение из приказа Министра юстиции РК
от 8.02.2005г. N 34
"Руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Заместителя Министра юстиции Республики Казахстан от 30 сентября 1994 года "Об утверждении Правил передачи вторых экземпляров записей актов гражданского состояния органами загса в органы статистики и порядок их возвращения"...
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр".
--------------------------------------------------------------------
В целях упорядочения документооборота о естественном движении населения, начиная с 1995 года установить следующие Правила передачи вторых экземпляров записей актов гражданского состояния органами загса в органы государственной статистики и порядок их возвращения:
1. По окончании каждого месяца поселковые, аульные (сельские) администрации представляют не позднее 2-го числа следующего за отчетным месяца в отдел (бюро) загса районного, городского (районного в городе) администраций вторые экземпляры актовых записей о рождении, заключении брака, расторжении брака и о смерти (с врачебными свидетельствами и фельдшерскими справками о смерти), зарегистрированные в течение истекшего месяца вместе с сопроводительной описью. Опись, в которой указывается количество представляемых актовых записей и их номера, составляется отдельно по каждому виду акта.
2. Отдел (бюро) загса районного, городского (районного в городе) администраций не позднее 5-го числа следующего за отчетным месяца, направляет по акту передачи в районный, городской, (районный в городе) отдел статистики вторые экземпляры записей актов о рождении, заключении и расторжении браков, смерти, вместе с врачебными свидетельствами и фельдшерскими справками о смерти, подобранные отдельно по видам актов гражданского состояния, с выделением городов районного подчинения, поселков, аулов (сел), вместе с полученными описями. В акте передачи указывается число переданных документов по каждому виду записей. (Типовая схема передачи указанных документов приведена в Приложении N 1).
Копия акта передачи направляется для сведения в отдел загса Управления юстиции, обладминистрации (города республиканского подчинения). Кроме того, составляется и представляется Ведомость регистрации актов гражданского состояния (Ф. N 97).

АХАЖ органдары статистика органдарына азаматтық хал актiлерi жазбаларының екiншi даналарын беру Ережелерi және оларды қайтарып алу туралы
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрi мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк статистика комитетi 1994 жылғы қыркүйектегi N 235. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1996 жылғы 23 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 235. Күші жойылды - ҚР Әдiлет министрiнің 2005 жылғы 8 ақпандағы бұйрығымен.
----------------Бұйрықтан үзінді-------------------
"Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. "АХАЖ органдары статистика органдарына азаматтық хал актiлерi жазбаларының екiншi даналарын беру Ережелерi және оларды қайтарып алу туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрi Орынбасарының 1994 жылғы 30 қыркүйектегi бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 235 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
Министр
----------------------------------------------------
Тұрғындардың табиғи қозғалысы туралы құжат айналымын реттеу мақсатында, 1995 жылдан бастап азаматтық қал актiлерi жазбаларының екiншi даналарын ахаж органдарының мемлекеттiк статистика органдарына берудiң мына Ережелерi мен қайтарып алу тәртiбi бекiтiлсiн:
1. Әр ай аяқталысымен поселкелiк, ауылдық (селолық) әкiмшiлiктер есеп айынан кейiнгi 2-сiнен кешiктiрмей аудандық, қалалық (қаладағы аудандық) әкiмшiлiктердiң бөлiмiне (бюросына) туу, неке қию, неке бұзу туралы және қайтыс болу туралы (қайтыс болу туралы дәрiгерлiк куәлiктер мен фельдшерлiк анықтамаларымен қоса) актiлiк жазулардың өткен айдың барысында жолдама тiзiмдемемен бiрге тiркелген, екiншi даналарын тапсырады.
Тапсырылатын актiлiк жазулардың саны мен олардың нөмiрлерi көрсетiлетiн тiзiмдеме актiнiң әрбiр түрi бойынша жеке-жеке жасалады.
2. Аудандық, қалалық (қаладағы аудандық) әкiмшiлiктердiң ахаж бөлiмi (бюросы) есеп айынан кейiнгi 5-iнен кешiктiрмей аудандық, қалалық (аудандағы қалалық) статистика бөлiмдерiне туу, неке қию және бұзу, қайтыс болу туралы дәрiгерлiк куәлiктер мен фельдшерлiк анықтамаларға қоса қайтыс болу туралы актiлер жазбаларының, азаматтық қал актiлерiнiң түрi бойынша жеке-жеке жинақталған, екiншi даналарын аудандық бағыныштағы қалаларды, ауылдарды (селоларды) атай отырып, алынған тiзiмдемемен бiрге беру актiсi бойынша жiбередi. Беру актiсiнде жазбалардың әрбiр түрi бойынша берiлген құжаттардың саны белгiленедi. (Аталған құжаттарды берудiң үлгiлi схемасы N 1 қосымшада келтiрiлген).
Беру актiсiнiң көшiрмесi мәлiмет үшiн әдiлет басқармасының, облыстық әкiмшiлiктiң (республикалық бағыныштағы қалалардың) ахаж бөлiмдерiне жiберiледi. Сонымен қатар, азаматтық қал актiлерiн тiркеу Ведомосi жасалып, тапсырылады (N 97 формасы).

3. Районный, городской (районный в городе) отдел статистики осуществляет: контроль количества полученных актов, подсчет их общего количества по району; логический контроль по качеству заполнения актов; оформление сопроводительного ярлыка (ведомости) для передачи документов в областные управления статистики и одновременно с первым экземпляром этой ведомости направляет (не позднее 10 числа следующего за отчетным месяца) вторые экземпляры актовых записей, а также врачебные свидетельства и фельдшерские справки о смерти в отдел статистики населения областного (городского) управления по статистике и анализу.
3.1. Для упорядочения приемки и контроля передаваемого материала целесообразно установить по согласованию с районным (городским, районным в городе) отделом (бюро) загса постоянно действующий порядок расположения данных в сопроводительном ярлыке (ведомости) по городам, поселкам, аулам (селам) в алфавитном порядке.
4. Отдел статистики населения областного (городского) управления по статистике и анализу:
4.1. Ежемесячно, в установленные планом сроки, осуществляет:
- разработку месячной отчетности о естественном движении населения в целом по области по форме 2 мес ;
- разработку месячной отчетности о причинах смерти в целом по области;
- кодировку показателей актовых записей, логический контроль до и после записи их на технический носитель.
4.2. Не позднее 25 числа третьего за отчетным месяцем направляет по акту возвращения вторые экземпляры записей актов гражданского состояния в соответствующий отдел загса управления юстиции, обладминистрации (города республиканского подчинения). (Типовая схема возвращения указанных документов приведена в Приложении N 2).
При этом акты должны быть подобраны:
- по видам актов;
- в каждом виде акта - по районам, городам, районам в городе;
- по каждому району - по поселковым, аульным и (сельским), и обладминистрациям и скреплены той же сопроводительной ведомостью, с которой они поступили в районный отдел статистики.
4.3. Не позднее 25 марта направляет после заключения договора в соответствующий отдел загса области данные о естественном движении населения в целом за год по области, с выделением данных по городскому населению (областным центрам, городам и поселкам городского типа) и сельскому населению каждого района (статбюллетени).
5. В случае выявления ошибок и неточностей в данных вторых экземпляров актовых записей Отдел загса области в 2-х недельный срок вносит исправления в Отделе статистики населения областного управления по статистике и анализу в установленном порядке (дата, подпись, печать) и возвращает исправленные документы в Отдел статистики населения соответствующего управления статистики для включения их в статистическую обработку.
Передача указанных документов на исправление и их возврат осуществляется с помощью сопроводительной описи произвольной формы.

3. Статистиканың аудандық, қалалық (қаладағы аудандық) бөлiмi алынған актiлердiң санына бақылауды, аудан бойынша олардың жалпы санын есептеудi; актiлердi толтыру сапасы бойынша жүйелi бақылауды; құжаттарды статистиканың облыстық басқармасына беру үшiн жолдама жазба қағазын (ведомостiң) рәсiмдеудi жүзеге асырады және осы ведомостiң бiрiншi данасымен бiрге (есеп айынан кейiнгi 10-ынан кешiктiрмей) актiлiк жазбалардың екiншi даналарын, сондай-ақ қайтыс болу туралы дәрiгерлiк куәлiктер мен фельдшерлiк анықтамаларды статистика мен талдау жөнiндегi облыстық (қалалық) басқарманың тұрғындар статистикасы бөлiмiне жiбередi.
3.1. Берiлетiн материалдарды қабылдау мен бақылауды реттеу үшiн АХАЖ-дың аудандық (қалалық, қаладағы аудандық) бөлiмiмен (бюросымен) келiсе отырып қалалар, поселкелер, ауылдар (селолар) бойынша жолдама жазба қағазындағы (ведомостегi) мәлiметтердi алфавит тәртiбiнде орналастырудың үнемi қолданылып жүрген тәртiбiн бекiткен дұрыс.
4. Статистика мен талдау жөнiндегi облыстық (қалалық) басқарманың тұрғындар статистикасының бөлiмi:
4.1. Ай сайын, жоспарда белгiленген мерзiмде:
- жалпы облыс бойынша тұрғындардың табиғи қозғалысы туралы 2 ай түрiндегi айлық есеп дайындауды;
- жалпы облыс бойынша қайтыс болу себептерi туралы айлық есеп дайындауды;
- актiлiк жазбалардың көрсеткiштерiн кодпен жазуды, оларды техникалық сақтаушыға жазудың алдында және одан кейiн жүйелi бақылауды жүзеге асырады.
4.2. Есеп айынан кейiнгi үшiншi айдың 25-iнен кешiктiрмей қайтару актi бойынша азаматтың қал актiлер жазбаларының екiншi даналарын әдiлет басқармасы облыстық әкiмшiлiк (республикалық бағыныштағы қалалар) АХАЖ-ның тиiстi бөлiмiне жiбередi. (Аталған құжаттарды қайтарудың үлгiлi схемасы N 2 қосымшада келтiрiлген).
Бұл жағдайда актiлер мынадай болып iрiктелуге тиiс:
- актiлердiң түрлерi бойынша;
- актiнiң әрбiр түрiнде-аудандар, қалалар, қаладағы аудандар бойынша;
- әрбiр аудан бойынша - поселкелiк, ауылдық және (селолық) атқарушы әкiмшiлiктер бойынша және статистикалық аудандық бөлiмге келiп түскен, тура сол жолдама ведомостiмен бекiтiледi.
4.3. Наурыздың 25-iнен кешiктiрмей шарт жасасудың кейiн облыстық ахаждың тиiстi бөлiмiне облыс бойынша жалпы бiр жылдағы тұрғындардың, табиғи қозғалысы туралы қала тұрғындары (облыстық орталықтар, қалалар мен қалалық түрдегi поселкелер) мен әрбiр ауданның село тұрғындары жөнiнде мәлiметтердi атай отырып, мәлiметтер бередi (статбюллетендер).
5. Актiлiк жазбалардың екiншi даналарындағы мәлiметтеде қателер мен дәлсiздiктер айқындалған жағдайда, облыстық Ахаж бөлiмi 2-апталық мерзiм iшiнде статистика мен талдау жөнiндегi облыстық басқарманың халық статистикасы бөлiмiнде белгiленген тәртiп бойынша түзетулер (күнi, қол қою, мөр) енгiзедi және түзетiлген құжаттарды статистика басқармасының тиiстi халық статистикасы бөлiмiне, оларды статистикалық өңдеуге кiргiзу үшiн қайтарады.
Аталған құжаттардың түзетуге беру мен оларды қайтарып алу, еркiн формадағы жолдама тiзiмдемесi арқылы жүзеге асырылады.

6. В связи с вводом в действие настоящих Правил, утверждением Инструкции по статистической отчетности органов записи актов гражданского состояния от "__" ___________ 199__ г. считать утратившей силу Инструкцию по статистической отчетности органов записи актов гражданского состояния, утвержденную Минюстом СССР 1.12.1988 г. и Правила передачи вторых экземпляров записей актов гражданского состояния органами загса в органы статистики и порядок их возвращения, утвержденные Госкомстатом и Минюстом СССР 2.12.1987 г.
Ведущее управление социальной       Управление нотариата, загсов
и демографической статистики        и адвокатуры Минюста
Госкомтата Республики Казахстан     Республики Казахстан
Приложение N 1                      Приложение N 2
к "Правилам передачи вторых         к "Правилам передачи вторых
экземпляров записей актов           экземпляров записей актов
гражданского состояния              гражданского состояния
органами загса в органы             органами загса в органы
статистики и порядок их             статистики и порядок их
возвращения", согласованным         возвращения", согласованным
Госкомстатом Республики             Госкомстатом Республики
Казахстан и утвержденным            Казахстан и утвержденным
Минюстом Республики Казахстан       Минюстом Республики Казахстан
"__" _____________ 1994 г.          "__" _____________ 1994 г.
Типовая схема                       Типовая схема
акта передачи вторых                акта возвращения вторых
экземпляров записей актов           экземпляров записей актов
гражданского состояния,             гражданского состояния
а также врачебных
свидетельств и фельдшерских
справок о смерти
за _______________ 199__г.          за _______________ 199__г.
Отдел (бюро) загса ________         Отдел статистики населения
___________________________         ___________________________
районного (городского,
районного в городе)
___________________________         ___________________________
исполнительного органа            областное управление по
статистики и анализу
передает районному Отделу           возвращает в соответствующий
статистики вторые экземпляры       отдел загса Управления юстиции,
актов                               обладминистрации вторые
экземпляры актов
1. Рождении ___________ штук        о:
в т.ч. мертворожденных _____        По району __________________
2. Смерти вместе с врачебными       1. Рождении ___________ штук
свидетельствами и фельдшерскими     в т.ч. мертворожденных _____
справками _____________ штук        2. Смерти _____________ штук
в т.ч. до 1 года ___________        в т.ч. до 1 года ___________

6. Осы Ережелердi күшiне енгiзуге, 1994 жылғы ________" "
азаматтық қал актiлерiн жазу органдарының статистикалық есеп жөнiндегi Нұсқауын бекiтуге байланысты, 1988 жылғы 1 желтоқсандағы КСРО-ның Әдiлет министрлiгi бекiткен азаматтық қал актiлерiн жазу органдарының статистикалық есеп жөнiндегi Нұсқауы және 1987 жылғы 2 желтоқсандағы КСРО-ның Мемлекеттiк статистика комитетi мен Әдiлет министрлiгi бекiткен, азаматтық қал актiлерiн жазудың екiншi даналарын беру Ережелерi және оларды қайтарып алу тәртiбi күшiн жойған деп есептелсiн.
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк статистика комитетi       Әдiлет министрлiгiнiң
әлеуметтiк және демографиялық         нотариат, ахаждар және
статистиканың жетекшi басқармасы      адвокатура басқармасы
N 1 қосымша                           N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының             Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк статистика                Мемлекеттiк статистика
комитетiмен келiсiлген және         комитетiмен келiсiлген және
1994 ж. қыркүйектiң "30"-да        1994 ж. қыркүйектiң "30"-да
Қазақстан Республикасының             Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрлiгi бекiткен           Әдiлет министрлiгi бекiткен
"азаматтық қал актiлерiн              "азаматтық қал актiлерiн
жазулардың екiншi даналарын          жазулардың екiншi данадарын
ахаж органдарына беру                 ахаж органдарының,
Ережелерi және оларды қайтарып        статистика органдарына беру
алу тәртiбi"                          Ережелерi және оларды
қайтарып алу тәртiбi"
Үлгiлi схема                          Үлгiлi схема
азаматтық қал актiлерiн              199__ж. ______________ ға
жазулардың екiншi даналарын          азаматтық қал актiлерiн
беру актiсiнiң, сондай-ақ            жазудың екiншi даналарын
199__ж. _______________ ға           қайтару актiсiн
қайтыс болу туралы                   Тұрғындардың статистикалық
дәрiгерлiк куәлiктер мен             бөлiм
фельдшерлiк анықтамалардың           _________________________
__________________________           _________________________
атқарушы органның                    статистика мен талдау
__________________________          жөнiндегi облыстық басқарма
аудандық (қалалық, қаладағы           Әдiлет басқармасының,
аудандық)                            облыстық әкiмшiлiктiң
__________ахаж бөлiмi (бюросы)       ахажының тиiстi бөлiмiне
аудандық статистика бөлiмiне        актiлердiң екiншi даналарын
актiлердiң екiншi даналарын          қайтарады:
бередi.
I. Туу туралы _____________          I. Туу туралы________түйiр
түйiр, соның iшiнде өлi              соның iшiнде өлi
туғандар __________________          туғандар _______
2.Дәрiгерлiк куәлiктер мен           2. Қайтыс болу туралы_____
фельдшерлiк анықтамалармен          түйiр, соның iшiнде 1 жасқа
бiрге қайтыс болу туралы             дейiн ________________
__________түйiр соның iшiнде
1 жасқа дейiн _____________

3. Браке ______________ штук        3. Браке ______________ штук
4. Разводе ____________ штук        4. Разводе ____________ штук
и т.д. по всем районам области.
Заведующий отделом (бюро)           Заведующий Отделом статистики
загса ______________________        населения __________________
ф.и.о. (подпись)                      ф.и.о. (подпись)
"__" ______________ 199__ г.
Вторые экземпляры актов             Вторые экземпляры актовых
записей, а также врачебные          записей в указанном
свидетельства и фельдшерские        количестве приняты
справки в указанном
количестве приняты.
Заведующий (начальник) отделом      Заведующий (начальник) отдела
статистики _________________        загса ______________________
ф.и.о. (подпись)                 ф.и.о. (подпись)
"__" ______________ 199__ г.        "__" ______________ 199__ г.

3. Неке қию туралы_________          3. Неке қию туралы _______
түйiр                                түйiр
4. Неке бұзу туралы _______          4. Неке бұзу туралы_______
түйiр                                түйiр және облыстың барлық
аудандары бойынша тағы да
сондайлар
Ахаж бөлiмiнiң (бюросының)           Тұрғындар статистикасы
меңгерушiсi                          Бөлiмiнiң меңгерушiсi
___________________________          _________________________
ф. аты-жөнi (қолы)                     ф. аты-жөнi (қолы)
199__ж. ______________ " "
Жазулар актiлерiнiң екiншi           Актiлiк жазулардың екiншi
даналары, сондай-ақ дәрiгерлiк       даналар аталған мөлшерде
куәлiктер мен фельдшерлiк            қабылданды
анықтамалар аталған мөлшерде
қабылданды.
статистика бөлiмiнiң меңгерушiсi     Ахаж бөлiмiнiң меңгерушiсi
(басшысы)                            (басшысы)
______________________________       _________________________
ф. аты-жөнi (қолы)                     ф. аты-жөнi (қолы)
199__ж. _________________ " "        199__ж. _____________ " "