О мерах по введению маркировки отдельных подакцизных товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан
ПРИКАЗ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 24 июля 1995 г. N 55. Утратил силу - приказом ТК РК от 27 октября 1995 г. N 158-П ~V950135
Во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года N 592 "О введении на территории Республики Казахстан марок акцизного сбора и реализации подакцизных товаров, подлежащих маркировке" приказываю:
1. Утвердить:
- Временную Инструкцию о порядке маркировки отдельных подакцизных товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан (далее - Инструкция, Приложение N 1);
- Положение об акцизном таможенном посте Республики Казахстан. (Приложение N 2).
2. Начальникам таможенных управлений по г. Алматы и Алматинской области, Актюбинской, Костанайской, Карагандинской, Южно-Казахстанской областям в срок до 10 августа 1995 года:
а) создать в каждом из перечисленных управлений акцизный таможенный пост без статуса юридического лица, определив регионом деятельности:
- таможенного управления по г. Алматы и Алматинской области - г. Алматы и Алматинскую область, Талдыкорганскую область;
- таможенного управления по Актюбинской области - Актюбинскую, Западно-Казахстанскую, Атыраускую, Мангистаускую области;
- таможенного управления по Костанайской области - Костанайскую, Кокшетаускую, Северо-Казахстанскую, Торгайскую области;
- таможенного управления по Карагандинской области -
Карагандинскую, Акмолинскую, Семипалатинскую, Жезказганскую,
Павлодарскую, Восточно-Казахстанскую области;
- таможенного управления по Южно-Казахстанской области -
Южно-Казахстанскую область, Жамбылскую, Кзыл-Ординскую области;
Сноска. Данные положения для таможенного управления по
г. Алматы и Алматинской области действуют временно - до создания
акцизной таможни.
б) установить штатную численность каждого таможенного поста в
количестве 15 единиц, в том числе:
- начальник поста                          - 1
- заместитель начальник поста              - 1
- начальник отдела по работе с марками
акцизного сбора                          - 1
- начальник отдела таможенного оформления  - 1
- начальник отдела контроля доставки
подакцизных товаров                      - 1
- инспекторский состав                     - 10
в) Управлениям организации таможенного контроля (Качкаев Е.Н.), таможенных доходов (Мулькин С.Д.), кадров (Токсеитов А.К.), финансирования и капитального строительства (Мухамедов Р.Х.), борьбы с контрабандой и нарушениями таможенных правил (Аскаров С.Т.) дать предложения по созданию до 1 января 1996 года в г. Алматы акцизной таможни, со статусом юридического лица;
г) определить таможенный склад, имеющий лицензию Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан на открытие и учреждение таможенного склада открытого типа для таможенного оформления и хранения подакцизных товаров , подлежащих маркировке (акцизный терминал). При определении такого терминала исходить из опыта работы их владельцев, обеспечения надежной сохранности товаров, местонахождения терминалов, площади складских помещений, условий размещения, а также наличия необходимого оборудования и связи для организации нормальной работы акцизного поста;
Сноска. Данные положения для таможенного управления по г. Алматы и Алматинской области действуют временно - до создания акцизной таможни.

Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн кейбiр акцизделетiн тауарларды таңбалауды енгiзу шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы кеден комитетi 1995 жылғы 24 шілдедегі N 55. Күшi жойылды - ҚР Кеден Комитетінiң 27.10.95 ж. N 158 бұйрығымен. ~V950135
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 28 сәуiрдегi N 592 P950592_ "Қазақстан Республикасы аумағында акцизделетiн алым маркаларын енгiзу және таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларды өткеру туралы" қаулысын орындау мақсатында бұйырамын:
1. Бекiтiлсiн:
- Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн кейбiр акцизделетiн тауарларды таңбалау тәртiбi туралы Уақытша Нұсқаулық (Нұсқау N 1 Қосымша);
- Қазақстан Республикасының акциздiк кеден күзетi туралы Ереже (N 2 қосымша);
2. Алматы қаласы мен Алматы облысы, Ақтөбе, Қостанай, Қарағанды, Оңтүстiк Қазақстан облыстары бойынша кеден басқармалары 1995 жылдың 10 тамызына дейiн:
а) аталған әр басқармада төмендегiдей қызмет аймақтары анықталып,
заңды тұлға мәртебесiнсiз акциздiк кеден күзетi құрылсын:
Ескерту.
Осы ережелер Алматы қаласы мен Алматы облысы
бойынша кеден басқармасы үшiн акциздiк кеден
құрылғанша уақытша қолданылады.
- Алматы қаласы мен Алматы облысы бойынша кеден басқармасы Алматы
қаласы мен Алматы облысы, Талдықорған облысы;
- Ақтөбе облысы бойынша кеден басқармасы - Ақтөбе, Батыс Қазақстан,
Атырау, Маңғыстау облыстары;
- Қостанай облысы бойынша кеден басқармасы - Қостанай, Көкшетау,
Солтүстiк Қазақстан, Торғай облыстары;
- Қарағанды облысы бойынша кеден басқармасы - Қарағанды, Ақмола,
Семей, Жезқазған, Павлодар, Шығыс-Қазақстан облыстары;
- Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша кеден басқармасы Оңтүстiк
Қазақстан, Жамбыл, Қызылорда облыстары;
б) әр кеден күзетiнде саны 15 бiрлiкте штат, оның iшiнде мыналар
бекiтiлсiн:
- күзет бастығы
- күзет бастығының орынбасары
- акциздiк алым маркаларымен жұмыс бөлiмiнiң бастығы
- кедендiк ресiмдеу бөлiмiнiң бастығы
- акцизделетiн тауар жеткiзуге бақылау бөлiмiнiң бастығы
- инспекторлар құрамы
в) Кеден бақылауын ұйымдастыру (Качкаев Е.Н.), кеден кiрiстерi (Мулькин С.Д.), кадрлар (Тоқсейiтов А.К.), қаржыландыру және күрделi құрылыс (Мухамедов Р.Х.), контрабанда және кеден ережелерiн бұзуға қарсы күрес (Асқаров С.Т.) басқармалары 1996 жылдың 1 қаңтарына дейiн Алматы қаласында заңды тұлға мәртебесi бар акциздiк кеден құру жөнiнде ұсыныс берсiн.
г) таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу мен сақтау үшiн ашық үлгiдегi кеден қоймасын (акциздiк терминал) ашуға және тағайындауға Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетiнiң лицензиясы бар кеден қоймасы анықталсын. Мұндай терминалды анықтар кезде олардың иелерiнiң жұмыс тәжiрибесiн, тауарлардың сенiмдi сақталуын қамтамасыз етудi, терминалдардың орналасатын жерi, қоймалардың алаңдары, орналасу жағдайларын, акциздiк күзеттiң қалыпты жұмысын ұйымдастыру үшiн қажеттi жабдықтар мен байланыстың болуын ескеру керек.

1.2. Соблюдение порядка маркировки отдельных подакцизных товаров в соответствии с настоящей Инструкцией, в том числе требования, изложенные в п. 2.16 настоящей Инструкции, являются условиями таможенного режима выпуска для свободного обращения таких товаров.
Перечень товаров, подлежащих маркировке, приведен в Приложении N 1.
1.3. Товары, указанные в п. 1.2. настоящей Инструкции подлежат маркировке Маркой акцизного сбора. Образцы Марок акцизного сбора приведены в Приложении N 2.
1.4. В отношении товаров, подлежащих маркировке Маркой акцизного сбора и страной происхождения которых не является государство-участник СНГ применяется следующий порядок взимания акцизов:
а) часть акцизов взимается в форме продажи Марок акцизного сбора;
б) разница между суммой, уплаченной при покупке Марок, и суммой акцизов, подлежащей уплате за ввезенные маркированные товары, взимается при таможенном оформлении таких товаров.
1.5. Стоимость одной Марки акцизного сбора:
- в отношении табачных изделий - в размере 0,01 ЭКЮ;
- в отношении вино-водочных изделий - в размере 0,5 ЭКЮ.
Сноска. Пункт 1.5. - с изменениями, внесенными письмом Министерства финансов Республики Казахстан и Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 24 августа 1995 г. N 09-3-4/3581.
1.6. Ответственными за маркировку подакцизных товаров, являются импортеры таких товаров.
Для целей применения настоящей Инструкции под импортером понимается казахстанское лицо, определенное ст. 18 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан", заключившее внешнеторговый договор купли-продажи или мены, в соответствии с которым подлежащие маркировке подакцизные товары ввозятся на таможенную территорию Республики Казахстан.
1.7. Марки акцизного сбора продаются импортерам таможенными органами, определяемыми Таможенным комитетом (далее - акцизные таможенные посты), которые контролируют соблюдение импортерами условий таможенного режима выпуска для свободного обращения, включая использование приобретенных марок в порядке, установленном настоящей Инструкцией.
1.8. Приобретенные импортером Марки акцизного сбора не подлежат перепродаже, передаче или отчуждению в других формах иным лицам, за исключением передач марок производителю товаров или возврата таможенным органам.
1.9. Местом доставки маркированных подакцизных товаров могут быть склады временного хранения или таможенные склады (далее - терминалы).
Перечень терминалов, на которые допускается помещение маркированных подакцизных товаров, определяется Таможенным комитетом.

1.2. Осы Нұсқауға сәйкес, кейбiр акцизделетiн тауарларды таңбалаудың тәртiбiн сақтау, оның iшiнде осы Нұсқаудың 2.16. тармағында баяндалған талаптар осындай еркiн айналым үшiн тауарлар шығарудың кеден режимiнiң шарттары болып табылады.
Таңбалауға жатқызылатын тауарлардың тiзiмi N 1 Қосымшада келтiрiлген.
1.3. Осы Нұсқаудың 1.2. тармақтарында көрсетiлген тауарлар акцизделетiн алым маркасымен таңбалауға жатқызылады. Акцизделетiн алым маркаларының үлгiлерi N 2 Қосымшада келтiрiлген.
1.4. Акцизделетiн алым маркасын таңбалауға жатқызылатын және шығарылу елi ТМД-ге қатысты мемлекет емес тауарларға қатысты акциздердi алудың төмендегiдей тәртiбi қолданылады:
а) Акцизделетiн алым маркаларын сату түрiнде акциздердiң бiр бөлiгi алынады.
б) Маркаларды сатып аларда төленген сома мен таңбаланған тауарларды әкелгенi үшiн төлеуге жатқызылатын акциздердiң сомасы арасындағы айырмашылық осындай тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде алынады.
1.5. Бiр акцизделетiн алым Маркасының құны:
- темекi бұйымдарына қатысты - 0,01 ЭКЮ мөлшерiнде;
- арақ-шарап бұйымдарына қатысты - 0,5 ЭКЮ мөлшерiнде.
1.6. Акцизделетiн тауарларды таңбалауға осындай тауарларды импорттаушылар жауапты. Осы Нұсқауды қолдану мақсатында импорттаушы деп Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының 18 бабында белгiленген Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн акцизделетiн тауарлар таңбалауға жатқызылады деп көрсетiлiп, сату-сатып алу немесе айырбастау жөнiндегi сыртқысаудалық келiсiм жасаған қазақстандық тұлға танылады.
1.7. Акцизделетiн алым маркаларын осы Нұсқауда белгiленген тәртiппен сатып алынған маркаларды пайдалануды қосқанда еркiн айналым үшiн тауарлар шығарудың кеден режимi шарттарын импорттаушылардың сақтауын бақылайтын Кеден комитетi анықтайтын кеден органдары (бұдан әр - акциздiк кеден бекеттерi) импорттаушыларға сатады.
1.8. Импорттаушының сатып алған акцизделетiн маркалары маркаларды тауарларды өндiрушiге беруiнен немесе кеден органдарына қайтарып беруден басқа жағдайларда өзге адамдарға қайта сатуға, беруге немесе басқа түрiнде иелiктен алуға жатқызылмайды.
1.9. Уақытша сақтау қоймалары немесе кеден қоймалары (бұдан әрi - терминалдар) акцизделетiн таңбаланған тауарларды жеткiзудiң орны бола алады.
Акцизделетiн таңбаланған тауарларды орналастыруға жол берiлетiн терминалдардың тiзiмiн Кеден комитетi анықтайды.

2. Порядок приобретения Марок
2.1. Продажа марок акцизного сбора (далее - Марок) импортерам производится акцизным таможенным постом, в регионе деятельности которого находится импортер.
Покупка Марок производится до фактического ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан.
2.2. Денежные средства, предназначенные для покупки Марок, вносятся импортером на счета акцизного таможенного поста.
2.3. Для покупки Марок импортер представляет акцизному таможенному посту следующие документы:
- заявление на покупку Марок, составленное в 2-х экземплярах по форме, приведенной в Приложении N 3;
- оригинал и копию внешнеторгового договора, в соответствии с которым производится ввоз товаров;
- платежный документ, подтверждающий внесение на счет акцизного таможенного поста средств для покупки Марок, а также выписку из лицевого счета, подтверждающую снятие указанных средств со счета плательщика.
При этом в платежном документе в графе "Назначение платежа" обязательно указание: "Уплата за марки акцизного сбора".
Оригинал внешнеторгового договора сверяется с представленной его копией и возвращается импортеру.
2.4. Акцизные таможенные посты продают Марки в количестве, не превышающем 102 % от количества каждого вида товаров, предусмотренного внешнеторговым договором.
Сноска. Пункт 2.4. - с изменениями, внесенными письмом Министерства финансов Республики Казахстан и Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 24 августа 1995 г. N 09-3-4/3581.
2.5. Размер денежных средств для покупки Марок, подлежащих внесению на счета акцизного таможенного поста, определяется по формуле:
С - Стм * Кт * Кэкю, где
С - сумма денежных средств, предназначенных для покупки Марок;
Стм - стоимость марки, установленная в ЭКЮ в соответствии с п.
1.4 настоящей Инструкции;
Кт - количество товара, подлежащего маркировке (для табачных изделий - количество пачек, для вино-водочных - количество бутылок);
Кэкю - курс ЭКЮ, действующий на дату подачи заявления на покупку Марок.
2.6. Денежные средства для покупки Марок уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан.
2.7. Заявление на покупку Марок после проверки содержащихся в нем сведений регистрируется акцизным таможенным постом путем присвоения ему регистрационного номера и внесения соответствующей записи в Журнал учета внешнеторговых операций организаций, ввозящих подакцизные товары, подлежащие маркировке (далее - Журнал) (Приложение N 4).
2.8. После фактического поступления уплаченных импортером денежных средств на счет акцизного таможенного поста на обоих экземплярах заявления на покупку Марок делается отметка: "Денежные средства поступили", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица, сделавшего такую отметку.
Аналогичная отметка вносится в Журнал с указанием даты платежа и даты поступления средств на счет акцизного таможенного поста.

2. Маркаларды сатып алудың тәртiбi
2.1. Импорттаушы қызметiн аумағында өткiзетiн акциздiк кеден бекетi импорттаушыларға акциз арқылы жиналатын Маркаларды (бұдан әрi - Маркаларды) сатады.
Маркаларды сатып алу Қазақстан Республикасы кеден аумағына тауарлардың iс жүзiнде әкелiнетiне дейiн жүргiзiледi.
2.2. Маркаларды сатып алуға арналған ақша қаражатын импорттаушы акциздiк кеден бекетiнiң есебiне салады.
2.3. Маркаларды сатып алу үшiн импорттаушы акциздiк кеден бекетiне төмендегiдей құжаттарды көрсетедi:
- N 3 Қосымшада келтiрiлген үлгiде 2 данада жасалған Маркаларды сатып алуға өтiнiш;
- тауарлардың әкелiнуi көрсетiлген сыртқысаудалық келiсiмнiң түпнұсқасы мен көшiрмесi;
- Маркаларды сатып алу үшiн акциздiк кеден бекетiнiң есебiне қаржының түскенiн растайтын төлем құжаты, сонымен қатар көрсетiлген қаржының төлеушiнiң есебiнен алынғанын растайтын дербес есебiнiң көшiрмесi.
Сондай-ақ төлем құжатының "Төлем мақсатты белгiленуi" бағанында
мiндеттi түрде "Акцизделетiн алым маркалары үшiн ақы төлеу" деген жазу
болуы керек.
Сыртқысаудылық келiсiмнiң түпнұсқасы көрсетiлген оның көшiрмесiнен
салыстырылып, импорттаушыға қайтарылады.
2.4. Акциздiк кеден бекеттерi Маркаларды сыртқысаудалық келiсiмде
көзделген тауардың әр түрiнiң санының 102 процентiнен аспайтындай мөлшерде
сатады.
2.5. Акциздiк кеден бекетiнiң есебiне салынуға тиiстi Маркаларды
сатып алу үшiн ақша қаражатының мөлшерi мына формуламен анықталады:
С-Стм * Кт * Кэкю, бұл арада
С - Маркаларды сатып алу үшiн ақша қаражатының сомасы;
Стм - осы Нұсқаудың 1.4. тармағында көзделген ЭКЮ-мен белгiленген
марканың құны;
Кт - таңбалауға жатқызылатын тауардың (темекi бұйымдарына үшiн - пачка саны, арақ-шарап бұйымдары үшiн шөлмек саны) саны
Кэкю - Маркаларды сатып алуға өтiнiш берiлген күнге дейiн қолданылатын ЭКЮ курсы.
2.6. Маркаларды сатып алу үшiн ақша қаражаты Қазақстан Республикасы ұлттық валютасымен төленедi.
2.7. Маркаларды сатып алуға өтiнiштi ондағы мәлiметтер тексерiлген соң ғана нөмiрiн беру және таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларды әкелетiн ұйымдардың сыртқысаудалық операцияларының есебi туралы Журналға (бұдан әрi - Журнал) тиiстi жазу өндiру жолымен акциздiк кеден бекетi тiркейдi (N 4 Қосымша).
2.8. Акциздiк кеден бекетi есебiне импорттаушының ақша қаражаты iс жүзiнде түскен соң Маркаларды сатып алуға өтiнiштiң екi данасында "Ақша қаражаты түстi" деген белгi жасалып, оны жасаған лауазымды адамның қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiледi. Осындай белгi төлемнiң жеке акциздiк кеден бекетi есебiне түскен түсiмдердiң күнi көрсетiлiп жазылады.

2.9. Акцизный таможенный пост перечисляет поступившие на его счет денежные средства на счет Таможенного комитета в порядке и в сроки, установленные для перечисления сумм акцизов, с внесением сведений об их перечислении в соответствующие графы Журнала.
2.10. Первый экземпляр заявления на покупку Марок с отметкой акцизного таможенного поста "Денежные средства поступили" возвращается импортеру товаров; второй экземпляр - находится на контроле акцизного таможенного поста.
2.11. Количество оплаченных Марок включается в заявку на изготовление Марок, которая не реже 2-х раз в неделю направляется акцизным таможенным постом в Таможенный комитет фельдъегерской или специальной связью.
2.12. Заявка на изготовление Марок оформляется в двух экземплярах, из них:
- первый экземпляр направляется в Таможенный комитет;
- второй экземпляр хранится акцизным таможенным постом в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой финансовой отчетности.
2.13. Изготовленные Марки поступают в акцизный таможенный пост.
2.14. После получения заказанной партии Марок акцизный таможенный пост информирует импортеров о выполнении их заказов на изготовление Марок путем размещения в месте нахождения акцизного таможенного поста информации с указанием только регистрационных номеров заявлений импортеров, в соответствии с которыми изготовлены заказанные Марки, либо иным способом, определяемым этим акцизным таможенным постом.
2.15. Для получения Марок импортер представляет в акцизный таможенный пост следующие документы:
- экземпляр находящегося у него заявления на покупку Марок с отметкой "Денежные средства поступили";
- письменное обязательство по форме, приведенной в Приложение N 5 к настоящей Инструкции, о фактическом ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан товаров в течение срока, определяемого импортером, предъявлении таких товаров таможенному органу, помещении их на определенный терминал и уплате причитающихся таможенных платежей.
Срок, указанный в обязательстве, не может превышать восьми месяцев со дня получения импортером Марок.
Сведения, заявленные импортером в обязательстве, заносятся в Журнал.
2.16. Акцизный таможенный пост выдает импортеру Марки только при условии обеспечения уплаты импортной таможенной пошлины, налога на добавленную стоимость, неуплаченной при покупке Марок части акцизов в виде гарантии банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций или внесения на депозит акцизного таможенного поста причитающихся сумм.
2.17. Сумма денежных средств, необходимая для обеспечения уплаты таможенных платежей за ввозимые подакцизные товары, рассчитывается по формуле:
С - Ст * Вм * Кэкю, где
С - сумма денежных средств, необходимая для обеспечения уплаты таможенных платежей;
Ст - ставка для расчета суммы обеспечения уплаты таможенных платежей за подлежащие маркировке товары, установленная в ЭКЮ (приложение N 1);
Вм - количество купленных Марок;
Кэкю - курс ЭКЮ, действующий на дату оформления гарантийного обязательства.

2.9. Акциздiк кеден бекетi өз есебiне түскен ақша қаражатын Журналдың тиiстi бағандарына оның аударылғаны туралы мәлiметтердi жазып, акциздер сомаларын аудару үшiн белгiленген тәртiппен және тиiстi мерзiмiнде Кеден комитетiнiң есебiне аударады.
2.10. Акциздiк кеден бекетiнiң "Ақша қаражаты түстi" деген белгiсiмен Маркаларды сатып алуға өтiнiштiң бiрiншi данасы тауарларды импорттаушыға қайтарылады; екiншiсi акциздiк кеден бекетiнiң бақылауында болады.
2.11. Төленген Маркалардың саны Маркаларды даярлауға өтiнiшке ендiрiледi, оны аптасына кемiнде екi рет акциздiк кеден бекетi Кеден комитетiне фельдьегерлiк немесе арнайы байланыспен жiбередi.
2.12. Маркаларды даярлауға тапсырыс екi данада толтырылады, олардың:
- бiрiншi данасы Кеден комитетiне жiберiледi;
- екiншi данасы қатаң есеп беруге жатқызылатын қаржы құжаттарын сақтау үшiн көзделген тәртiппен акциздiк кеден бекетiнде сақталынады.
2.13. Даярланған маркалар акциздiк кеден бекетiне түседi.
2.14. Тапсырылған Маркалар партиясы алынған соң акциздiк кеден бекетi импорттаушылардың өтiнiштерiнiң тек тiркеу нөмiрлерiн көрсетiп, акциздiк кеден бекетi орналасқан жерде ақпаратты орналастыру жолымен Маркаларды даярлауға тапсырыстарының орындалғаны туралы импорттаушыларға хабарлайды.
2.15. Маркаларды алу үшiн акциздiк кеден бекетiне импорттаушы төмендегiдей құжаттарды көрсетедi:
- "Ақша қаражаты түстi" деген белгiсiмен Маркаларды сатып алуға өзiнiң өтiнiшiнiң данасын;
- осы Нұсқаудың N 5 Қосымшасында келтiрiлген үлгiде Қазақстан Республикасы кеден аумағына тауарлардың импорттаушы анықтаған мерзiмде iс жүзiнде әкелінгенi, осындай тауарлардың кеден органына көрсетiлгенi, белгiлi бiр терминалға орналастырылғаны және тиiстi кеден төлемдерi төленгенi туралы жазбаша мiндеттеменi.
Мiндеттемеде көрсетiлген мерзiм импорттаушының Маркаларды сатып алған күнiнен бастап сегiз айдан асуы мүмкiн емес.
Мiндеттемеде импорттаушының жасаған мәлiметтерi Журналға жазылады.
2.16. Акциздiк кеден бекетi импорттаушыға Маркаларды импорттық кеден бажын, қосымша құнға салықты, банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлi түрiнде Маркаларды сатып алу кезiнде төленбеген акциздердiң бiр бөлiгiн төлеудi немесе акциздiк кеден бекетiнiң депозитiне тиiстi сомаларды салуды қамтамасыз еткен жағдайда бередi.
2.17. Әкелiнетiн акцизделетiн тауарлар үшiн кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз етуге қажеттi ақша қаражатының сомасы мына формуламен есептеледi:
С - Ст * Вм * Кэкю, бұл арада
С - кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз етуге қажеттi ақша қаражатының сомасы;
Ст- таңбалауға жатқызылатын тауарлар үшiн кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз етуге соманы ЭКЮ-мен белгiленген күйде есептеудiң ставкасы (N 1 Қосымша);
Вм - сатып алынған маркалардың саны;
Кэкю - кепiлдiк мiндеттеме толтырылған күнге дейiн қолданылатын ЭКЮ курсы.

2.18. Гарантия банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций составляется по форме, приведенной в Приложении N 6.
В гарантии указывается сумма денежных средств, необходимая для обеспечения уплаты таможенных платежей за ввозимые подакцизные товары, для маркировки которых приобретены Марки.
2.19. При приеме гарантии банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на обоих экземплярах заявления на покупку Марок, предусмотренного п. 2.3. настоящей Инструкции, должностное лицо акцизного таможенного поста делает отметку о принятии гарантийного обязательства с указанием даты принятия гарантийного обязательства, наименования и реквизитов банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций и суммы обеспечения.
2.20. При приеме акцизным таможенным постом платежного документа на внесение в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей на его депозит необходимой суммы денежных средств на обоих экземплярах заявления на покупку Марок должностное лицо акцизного таможенного поста делает отметку о принятии платежного документа с указанием даты принятия такого документа и наименования плательщика, поступлении денежных средств на депозит акцизного таможенного поста с указанием даты и номера платежного документа.
2.21. Гарантия банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций либо внесение на депозит акцизного таможенного поста денежных средств не могут служить основанием для предоставления отсрочек или рассрочек уплаты таможенных платежей при таможенном оформлении маркированных товаров.
2.22. Товары, для маркировки которых импортером приобретены Марки, должны быть фактически ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с установленными сроками, не позднее восьми месяцев с момента принятия обязательства, предусмотренного п. 2.15. настоящей Инструкции.
2.23. Выдача Марок производится импортеру или уполномоченному представителю импортера по доверенности при предъявлении паспорта или иного документа, удостоверяющего личность лица, указанного в доверенности.
При выдаче Марок должностное лицо акцизного таможенного поста заполняет в двух экземплярах квитанцию на получение Марок.
Форма квитанции приведена в Приложении N 7.
Номер квитанции должен совпадать с регистрационным номером заявления импортера на покупку Марок.
Бланки квитанции являются документами строгой финансовой отчетности.
2.24. Экземпляры квитанции распределяются следующим образом:
- первый экземпляр выдается импортеру или его уполномоченному представителю;
- второй экземпляр вместе с доверенностью на получение Марок скрепляется со вторым экземпляром заявления на покупку Марок и хранится вместе с ним.

2.18. Банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлi N 6 Қосымшада келтiрiлген үлгiде жасалынады.
Кепiлде Таңбалау үшiн Маркалар сатып алынған әкелiнетiн акцизделетiн тауарлар үшiн кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз етуге қажеттi ақша қаражатының сомасы көрсетiледi.
2.19. Банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлiн қабылдаған кезде акциздiк кеден бекетiнiң лауазымды адамы осы Нұсқаудың 2.3. тармағында көзделген Маркаларды сатып алуға өтiнiштiң екi данасына кепiлдiк мiндеттеме қабылданған күн, банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның аты-жөнi мен мекен-жайы және қамтамасыз ету сомасы көрсетiлiп, кепiлдiк мiндеттеменiң қабылданғаны туралы белгi жасайды.
2.20. Акциздiк кеден бекетi кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету ретiнде өзiнiң депозитiне ақша қаражатының қажеттi сомасын салу үшiн төлем құжаттарын қабылдаған кезде Маркаларды сатып алуға өтiнiштiң екi данасына акциздiк кеден бекетiнiң лауазымды адамы осы құжаттың қабылданған күнiн және төлеушiнiң аты-жөнiн, төлем құжатының күнi мен нөмiрiн көрсетiп, акциздiк кеден бекетiнiң депозитiне ақша қаражатының түскенiн көрсетiп, төлем құжатының қабылданғаны туралы белгi жасайды.
2.21. Банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлi немесе акциздiк кеден бекетiнiң депозитiне ақша қаражатының салу таңбаланған тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде кедендiк төлемдердi төлеу мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу тәртiбiн беруге негiздеме бола алмайды.
2.22. Таңбалау үшiн Маркалар сатып алынған тауарлар осы Нұсқаудың
2.15. тармағында көзделген мiндеттеменiң қабылданған күнiнен бастап сегiз айдан кешiктiрiлмей белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасы аумағында iс жүзiнде әкелiнуi тиiс.
2.23. Импорттаушыға немесе импорттаушының сенiмхат бойынша өкiлеттi өкiлiне Маркаларды беру сенiмхатта көрсетiлген адамның жеке басын куәлендiретiн төлқұжатты немесе басқа құжатты көрсеткен кезде жүргiзiледi.
Маркаларды берген кезде акциздiк кеден бекетiнiң лауазымды адамы Маркаларды алу үшiн түбiртектi екi данада толтырады.
Түбiртектiң үлгiсi N 7 Қосымшада келтiрiлген.
Түбiртектiң нөмiрi импорттаушының Маркаларды сатып алуға өтiнiшiнiң тiркеу нөмiрiмен сәйкес келуi керек.
Түбiртектiң парақтары қатаң есеп беруге жатқызылатын қаржы құжаттары болып табылады.
2.24. Түбiртектiң даналары төмендегiдей тәртiппен таратылады:
- бiрiншi данасы импорттаушыға немесе оның өкiлеттi өкiлiне берiледi.
- екiншi данасы Маркаларды алуға сенiмхатпен бiрге Маркаларды сатып алуға өтiнiшiнiң екiншi данасымен бiрiктiрiлiп, қоса сақталады.

2.25. Выдача Марок производится в строгом соответствии с заказанным количеством и образцами марок.
2.26. На экземплярах заявления на покупку Марок, представленного импортером или его уполномоченным представителем, должностное лицо акцизного таможенного поста делает отметку о фактической выдаче Марок и заверяет ее подписью и личной номерной печатью.
Указанный экземпляр заявления возвращается импортеру или его уполномоченному представителю одновременно с выдачей Марок.
2.27. На втором экземпляре заявления на покупку Марок, находящемся в акцизном таможенном посту, и в Журнале должностное лицо акцизного таможенного поста делает отметку о фактической выдаче Марок.
2.28. Второй экземпляр заявления импортера на покупку Марок с отметкой должностного лица акцизного таможенного поста о фактической выдаче Марок вместе с платежными документами на покупку Марок, обязательством импортера, гарантией уполномоченного банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо платежными документами на внесение денежных средств на депозит акцизного таможенного поста хранится акцизным таможенным постом в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой финансовой отчетности.
3. Вывоз Марок акцизного сбора.
Таможенное оформление вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан Марок производится в упрощенном порядке.
Декларирование осуществляется путем представления таможенному органу оригинала квитанции (Приложение N 7) о получении Марок.
При этом экспортная таможенная пошлина и таможенные сборы за таможенное оформление не взимаются.
4. Порядок маркировки подакцизных
товаров, ввозимых на таможенную
территорию Республики Казахстан в
соответствии с таможенным режимом выпуска
для свободного обращения, Марками акцизного сбора
4.1. Маркировка подакцизных товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом выпуска для свободного обращения, Марками осуществляется за пределами таможенной территории Республики Казахстан, за исключением случаев, устанавливаемых нормативными актами Таможенного комитета.
4.2. Маркировка производится путем приклеивания Марок на подлежащие маркировке товары в определенные для этого места в соответствии с правилами, установленными настоящей Инструкцией.
Правила маркировки табачных изделий приведены в Приложении N 8.
При нанесении Марок должен использоваться клей, не позволяющий снять Марку с товара без ее повреждения.
5. Таможенное оформление маркированных товаров
5.1. Маркированные подакцизные товары направляются таможенным органом, в регионе деятельности которого расположен пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан (далее - пограничный таможенный орган), на терминал, указанный импортером в заявлении на покупку Марок и в обязательстве о ввозе товаров, в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем без обеспечения уплаты таможенных платежей.
При этом, в документе контроля доставки (ДКД) в графе 50 "Доверитель" - указываются серии Марок и их количество.
В случае отсутствия в товаросопроводительных или транспортных документах адреса такого терминала либо если в таких документах указан адрес другого получателя, товары помещаются на пограничные склады временного хранения.

2.25. Маркаларды беру тапсырыс берiлген маркалардың саны және үлгiлерiне сәйкес қатаң тәртiппен жүргiзiледi.
2.26. Импорттаушы немесе оның өкiлеттi өкiлi көрсеткен Маркаларды сатып алуға өтiнiшiнiң данасында акциздiк кеден бекетiнiң лауазымды адамы Маркалардың iс жүзiнде берiлгенi туралы белгi жасайды және оны өз қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәландырады.
Өтiнiштiң көрсетiлген данасы Маркаларды берерде бiр мезгiлде импорттаушыға немесе оның өкiлеттi өкiлiне қайтарылады.
2.27. Маркаларды сатып алуға өтiнiштiң екiншi данасына және Журналға акциздiк кеден бекетiнiң лауазымды адамы Маркаларды iс жүзiнде берiлгенi туралы белгi жасайды.
2.28. Импорттаушының Маркаларды сатып алуға өтiнiшiнiң екiншi данасын Маркалардың iс жүзiнде берiлгенi туралы акциздiк кеден бекетiнiң лауазымды адамы жасаған белгiсiмен, Маркаларды сатып алу үшiн кеден құжаттарымен, импорттаушының мiндеттемесiмен, банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын өкiлеттi банк немесе ұйымның кепiлiмен немесе акциздiк кеден бекетiнiң депозитiне ақша қаражатын салу туралы төлем құжаттарымен бiрге акциздiк кеден бекетi қатаң есеп беруге жатқызылатын қаржы құжаттарын сақтау үшiн көзделген тәртiппен сақтайды.
3. Акцизделетiн алым Маркаларын әкету
Қазақстан Республикасы кеден аумағынан өкiлеттi Маркаларды кедендiк ресiмдеу ықшамдалған тәртiппен жүргiзiледi.
Декларациялау кеден органына Маркалардың алынғаны туралы түбiртектiң (N 7 Қосымша) түпнұсқасын көрсету жолымен жүзеге асырылады.
Сондай-ақ экспорттық кедендiк ресiмдеу үшiн кеден бажы мен кеден алымдары алынбайды.
4. Еркiн айналым үшiн шығарудың кеден режимiне
сәйкес Қазақстан Республикасы кеден аумағына
әкелiнетiн акцизделетiн тауарларды
акцизделетiн алым Маркаларымен таңбалаудың
тәртiбi
4.1. Еркiн айналым үшiн шығарудың кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн акцизделетiн тауарларды Маркалармен таңбалау Кеден комитетiнiң нормативтi актілерiмен белгiленгеннен басқа жағдайларда Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тыс жерлерде жүргiзiледi.
4.2. Таңбалау осы Қосымшада белгiленген ережелерге сәйкес осы үшiн анықталған жерде таңбалауға жатқызылатын тауарларға Маркаларды желiмдеу жолымен жүргiзiледi.
Темекi бұйымдарын таңбалау ережелерi N 8 Қосымшада келтiрiлген.
Маркаларды желiмдеу кезiнде тауарды бүлдiрмей, одан Марканың алынуына мүмкiндiк бермейтiндей желiм қолданылуы тиiс.
5. Таңбаланған тауарларды кедендiк ресiмдеу
5.1. Таңбаланған акцизделетiн тауарларды аймағында Қазақстан Республикасы кеден аумағындағы өткiзу пунктi (бұдан әрi - шекаралық кеден органы) қызметiн жүргiзетiн кеден органы кедендiк төлемдер төлеудi қамтамасыз етпей-ақ тауарларды кеден бақылауымен жүргiзудiң ережелерiне сәйкес импорттаушының Маркаларды сатып алуға өтiнiшiнде және тауарларды әкелу туралы мiндеттемесiнде көрсетiлген терминалға жiбередi.
Сондай-ақ Жеткiзудi бақылау құжатында (ЖБҚ) "Сенiм артушы" 50 бағанында Маркалардың сериялары мен саны көрсетiледi.
Тауарға iлеспе құжаттары және көлiк құжаттарында осындай терминалдың мекен-жайы көрсетiлмеген жағдайда не мұндай құжаттарда басқа тауар алушының мекен-жайы көрсетiлсе, онда тауар шекаралық уақытша сақтау қоймаларына орналастырылады.

5.2. После доставки и помещения маркированных подакцизных товаров на терминал владелец терминала уведомляет грузополучателя либо его представителя о прибытии указанных товаров.
Уведомление заверяется должностным лицом таможенного органа, в регионе деятельности которого находится терминал.
5.3. Таможенное оформление маркированных товаров производится акцизным таможенным постом, в регионе деятельности которого находится терминал, на который поступили такие товары.
5.4. Декларант представляет акцизному таможенному посту следующие документы:
- уведомление о поступлении товаров, предусмотренное п. 5.2. настоящей Инструкции;
- транспортные и товаросопроводительные документы;
- таможенную декларацию;
- платежные документы об уплате таможенных платежей;
- заявление импортера на покупку Марок и квитанцию о получении Марок или их копии, заверенные акцизным таможенным постом, осуществившим продажу Марок;
- иные документы, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля.
5.5. При заполнении грузовой таможенной декларации (ГТД) в графе 50 "Доверитель" декларант указывает серии Марок, которыми маркированы декларируемые товары, и их количество.
5.6. После проверки сведений, заявленных в ГТД, должностное лицо акцизного таможенного поста в графе "С" каждого листа ГТД (формы ТД-1) делает отметку: "Проверено. Платежи уплачены", которую заверяет подписью и личной номерной печатью.
5.7. Экземпляры ГТД направляются таможенному органу, в регионе деятельности которого находится терминал, на который поступили маркированные товары.
Должностное лицо этого таможенного органа проверяет сведения, заявленные в ГТД о количестве, номенклатуре товаров и серии Марок на соответствие фактическим количеству, номенклатуре товаров и серии Марок, приклеенных на товары, а также проверяет соблюдение правил маркировки товаров.
5.8. Выпуск маркированных товаров производится таможенным органом, указанном в п. 5.7. настоящей Инструкции.
Названный таможенный орган в течение двух рабочих дней направляет фельдъегерской или специальной связью три экземпляра оформленной ГТД в акцизный таможенный пост, в регионе деятельности которого расположен терминал.
5.9. При получении экземпляров ГТД с отметками о выпуске товаров, акцизный таможенный пост делает в Журнале в графе "Номер и дата ГТД" соответствующую запись о дате выпуска товара.
5.10. По просьбе получателя товаров и с согласия акцизного таможенного поста, осуществившего продажу Марок, допускается производить таможенное оформление маркированных подакцизных товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска для свободного обращения, в пограничном таможенном органе в порядке, установленном нормативными актами Таможенного комитета и настоящей Инструкцией, с уплатой всех причитающихся таможенных платежей.

5.2. Таңбаланған акцизделетiн тауарлар терминалға жеткiзiлiп орналастырылған соң терминалдың иесi көрсетiлген тауарлардың келгенi туралы жүк алушыға не оның өкiлiне хабарлайды.
Хабар берудi кеден органының лауазымды адамы аймағында қызметi жүретiн терминал орналасқан кеден органы куәлендiредi.
5.3. Таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудi аймағында қызметi жүретiн терминал орналасқан, осындай тауарлар түскен акциздiк кеден бекетi жүргiзедi.
5.4. Декларант акциздiк кеден бекетiне төмендегiдей құжаттарды көрсетедi:
- осы Нұсқаудың 5.2. тармағында көзделген тауарлардың түсуi туралы хабарлау қағазын;
- тауарға iлеспе құжаттар және көлiк құжаттарын;
- кеден декларациясын;
- кедендiк төлемдердiң төленгенi туралы төлем құжаттары;
- Маркаларды сатып алуға импорттаушының өтiнiшiн және Маркаларды сатқан акциздiк кеден бекетiнiң куәландырған Маркаларды және көшiрмелерiн алғаны туралы түбiртектi;
- кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүргiзуге қажеттi өзге де құжаттарды.
5.5. Кедендiк жүк декларациясында (КЖД) "Сенiм артушы" 50 бағанында декларант декларацияланатын тауарлар таңбаланатын Маркалардың сериялары мен санын көрсетедi.
5.6. КЖД - да жазылған мәлiметтердi тексерген соң акциздiк кеден бекетiнiң лауазымды адамы КЖД-ның әр бетiнде (КД - 1 үлгiсi) "С" бағанында "Тексерiлдi. Төлемдер төлендi." деген белгi жасап, өз қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiредi.
5.7. КДЖ данасы таңбаланған тауарлар түскен аймағында қызметi жүретiн терминал орналасқан кеден органына жiберiледi.
Осы кеден органының лауазымды адамы КЖД-да жазылған Маркалардың саны, номенклатурасы мен сериялары туралы мәлiметтердiң тауарларға желiмденген Маркалардың саны, номенклатурасы мен серияларына сәйкес келуiн, сонымен қатар тауарларды таңбалау ережелерiнiң сақталуын тексередi.
5.8. Таңбалаған тауарларды шығаруды осы Нұсқаудың 5.7. тармағында көзделген кеден органы жүргiзедi.
Аталған кеден органы екi жұмыс күнi iшiнде фельдьегерлiк және арнайы байланыспен толықтырылған КЖД-ның үш данасын аймағында қызметi жүретiн терминал орналасқан акциздiк кеден бекетiне жiбередi.
5.9. Тауарлардың шығарылуы туралы белгi жасалынған КЖД-ның даналарын алған кезде акциздiк кеден бекетi Журналға "КЖД нөмiрi мен күндерi" бағанына тауардың шығарылуы туралы тиiстi жазу жазылады.
5.10. Тауар алушының өтiнiшiмен және Маркаларды сату жүзеге асырған акциздiк кеден бекетiнiң келiсiмiмен барлық кедендiк төлемдер төлеттiрiлiп, Кеден комитетiнiң нормативтi актілерi және осы Нұсқаумен белгiленген тәртiппен шекаралық кеден органында еркiн айналым үшiн тауарлар шығарудың кеден режимiне сай орналастырылатын таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеуге жол берiледi.

5.11. В случае. предусмотренном п. 5.10. настоящей Инструкции, грузополучатель либо его представитель письменно обращается в акцизный таможенный пост с просьбой разрешить произвести таможенное оформление маркированных товаров в пограничном таможенном органе.
В таком обращении в обязательном порядке должны быть указаны:
а) номер и дата внешнеторгового договора, в соответствии с которым ввозятся маркированные товары;
б) количество и номенклатура ввозимых товаров;
г) номер заявления импортера на покупку Марок;
д) серии купленных Марок;
е) наименование пограничного таможенного органа.
Начальник акцизного таможенного поста, либо лицо, его замещающее, при удовлетворении просьбы грузополучателя либо его представителя, на оригинале такого обращения совершает надпись "Согласен" и заверяет ее подписью и личной номерной печатью.
5.12. Для таможенного оформления маркированных товаров в пограничном таможенном органе декларант представляет следующие документы:
- оригинал обращения с подтверждением о согласии производства таможенного оформления в пограничном таможенном органе;
- иные документы, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля в соответствии с нормативными актами Таможенного комитета.
5.13. После завершения таможенного оформления пограничный таможенный орган в двухдневный срок направляет фельдъегерской или специальной связью в акцизный таможенный пост, разрешивший оформление товаров на границе, заверенную копию ГТД.
5.14. Перечень пограничных таможенных органов, в которых допускается таможенное оформление маркированных подакцизных товаров, определяется Таможенным комитетом.
6. Исчисление и уплата таможенных платежей
при таможенном оформлении товаров,
маркированных маркой акцизного сбора
6.1. Исчисление таможенной пошлины, налога на добавленную стоимость, таможенных сборов за таможенное оформление и иных налогов, взимание которых возложено на таможенные органы, производится в общеустановленном порядке по ставкам и курсу иностранных валют, действующим на дату принятия таможенной декларации таможенным органом.
6.2. Исчисление акцизов производится по формуле:
А - Ат, где
А - общая сумма акцизов по всем товарам декларируемой партии,
отнесенным к одной товарной подсубпозиции ТН ВЭД, включая товары,
имеющие различную емкость или расфасовку;
- знак суммы;
Ат - сумма акциза в ЭКЮ, в отношении товаров определенной
емкости или расфасовки и рассчитанная по формуле:
Ат - Кт * Ас, где
Кт - количество товаров определенной емкости или расфасовки;
Ас - ставка акциза в ЭКЮ за единицу товары соответствующей
емкости или расфасовки.

5.11. Осы Нұсқаудың 5.10. тармағында көзделгенiндей жағдайда жүк алушы немесе оның өкiлi акциздiк кеден бекетiне шекаралық кеден органында таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеуге рұқсат беру туралы өтiнiшпен жазбаша қайырылады.
Жазбаша өтiнiште мiндеттi түрде мыналар көрсетiлуi тиiс:
а) өзiне сәйкес таңбаланған тауарлар әкелiнетiн сыртқысаудалық келiсiмiнiң нөмiрi мен күнi;
б) әкелiнетiн тауарлардың саны мен номенклатурасы;
в) Маркаларды сатып алуға импорттаушының өтiнiшiнiң нөмiрi;
г) сатып алынған маркалардың сериялары;
д) шекаралық кеден органының аты-жөнi;
акциздiк кеден бекетiнiң бастығы не оның орнындағы адам жүк алушы немесе оның өкiлiнiң өтiнiшiн қанағаттындырар кезде мұндай жазбаша өтiнiштiң түпнұсқамына "Келiсемiн" деген сөздi жазып, оны өз қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiредi.
5.12. Шекаралық кеден органында таңбаланған тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн декларант төмендегiдей құжаттарды көрсетедi:
- шекаралық кеден органында кедендiк ресiмдеудi жүргiзуге келiсiм расталған жазбаша өтiнiштiң түпнұсқасы;
- Кеден комитетiнiң нормативтi актiлерiне сәйкес кедендiк ресiмдеу мен кеден бақылауын жүргiзу үшiн қажеттi өзге де құжаттар.
5.13. Кедендiк ресiмдеу аяқталған соң шекаралық кеден органы шекарада тауарларды ресiмдеуге рұқсат берген акциздiк кеден бекетiне КЖД-ның куәлендiрiлген көшiрмесiн екi күн iшiнде фельдьегерлiк және арнайы байланыспен жiбередi.
5.14. Таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеуге жол берiлетiн шекаралық кеден органдарының тiзбесiн Кеден комитетi белгiлейдi.
6. Акцизделетiн алым Маркаларымен таңбаланған
тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде кедендiк
төлемдердi есептеу мен төлеу
6.1. Өндiрiп алуы кеден органдарына жүктелген кедендiк ресiмдеу үшiн кеден бажын, қосымша құнға салықты, кедендiк алымдарды және басқа да салықтарды есептеу кеден декларациясы қабылданған күнге дейiн қолданылған ставкалар мен шетелдiк валюталар курсы бойынша жүргiзiледi.
6.2. Акциздердi есептеу мына формуламен жүргiзiледi:
А - Ат, бұл арада
А - сыйымдылығы немесе бөлiнiп салынған ыдыстары түрлi тауарларды
қосқанда СЭҚ ТН-сының бiр тауарлық қосымша субпозициясына жатқызылатын
декларацияланатын бөлiктегi барлық тауарлар бойынша акциздердiң жалпы
сомасы;
Ат - белгiлi бiр сыйымдылықтағы немесе бөлiнiп салынған ыдыстағы
тауарларға қатысты акциздiң ЭКЮ - мен сомасы, ол мына формуламен
есептеледi:
Ат - Кт * Ас, бұл арада
Кт - белгiлi бiр сыйымдылықтағы немесе бөлiнiп салынған ыдыстағы
тауарлардың саны;
Ас - тиiстi сыйымдылықтағы немесе бөлiнiп салынған тауардың бiрлiгiне
акциздiң ЭКЮ-мен ставкасы.

6.3. Исчисление суммы акцизов, подлежащей уплате при таможенном
оформлении товаров, производится по следующей формуле:
Апл - А - Ам, где
Апл - сумма акцизов в ЭКЮ, подлежащая уплате;
Ам - часть суммы акцизов в ЭКЮ, уплаченная при покупке Марок.
6.4. Исчисленная сумма акцизов уплачивается в национальной
валюте Республики Казахстан.
7. Особенности продажи Марок акцизного
сбора для таможенного оформления подлежащих
маркировке подакцизных товаров, ввозимых
из государств-участников СНГ
7.1. Продажа Марок для маркировки подакцизных товаров, ввозимых из государств-участников СНГ (товаров СНГ) осуществляется акцизным таможенным постом в соответствии с порядком, установленным разделом 2 настоящей Инструкции, за исключением пп. 2.3., 2.15. - 2.22., 2.28.
7.2. Для покупки Марок импортер представляет документы, указанные в п. 2.3. настоящей Инструкции. При этом импортер подает заявление на покупку Марок по форме, приведенной в Приложении N 3а.
7.3. Для получения изготовленных Марок импортер, получивший информацию о выполнении своего заказа, представляет в акцизный таможенный пост:
- экземпляр находящегося у него заявления на покупку Марок с отметкой акцизного таможенного поста о поступлении денежных средств;
- письменное обязательство по форме, приведенной в Приложении N 5а к настоящей Инструкции, о фактическом ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан товаров в течение срока, определяемого импортером, предъявлении таких товаров таможенному органу, помещении их на определенный терминал.
Срок, указанный в обязательстве, не может превышать одного года со дня получения импортером Марок.
7.4. Товары, для маркировки которых были приобретены Марки, должны быть фактически ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан и представлены таможенному органу не позднее 1 года с момента получения импортером Марок.
7.5. Вывоз Марок с территории Республики Казахстан и маркировка товаров СНГ производится в соответствии с разделами 3 и 4 настоящей Инструкции.
7.6. Таможенное оформление подакцизных маркированных товаров, ввозимых из государств-участников СНГ, осуществляется применительно к порядку, предусмотренному разделом 5 настоящей Инструкции.
При этом перемещение товаров в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем без обеспечения уплаты таможенных платежей производится лишь в случае, если в пограничный таможенный орган представлена декларация-сертификат о происхождении товаров по форме СТ-1, удостоверяющий происхождение товаров с таможенной территории государства-участника Соглашения о создании зоны свободной торговли.
В случае несоблюдении указанных выше требований маркированные товары, ввозимые из государств-участников СНГ, помещаются под процедуру доставки товаров под таможенным контролем при условии обеспечения уплаты таможенных сборов за таможенное оформление, импортной таможенной пошлины, налога на добавленную стоимость, неуплаченной при покупке Марок части акцизов в виде гарантии банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций либо внесения на депозит пограничного таможенного органа причитающихся сумм.
Положение настоящего пункта применяется при ввозе подлежащих маркировке товаров всеми видами транспорта, включая и железнодорожный.

6.3. Тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде төленуге тиiстi акциздер
сомасын есептеу мына формуламен жүргiзiледi:
Апл - А - Ам, бұл арада
Апл - төленген тиiстi акциздiң ЭКЮ-мен сомасы;
Ам - Маркаларды сатып аларда төленген акциздiң ЭКЮ-мен сомасының бiр
бөлiгi.
6.4. Акциздердiң есептелген сомасы Қазақстан Республикасының ұлттық
валютасы арқылы төленедi.
7. ТМД-ге қатысушы мемлекеттерден әкелiнетiн
таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларды
кедендiк ресiмдеу үшiн акцизделетiн алым
Маркаларын сатудың ерекшелiктерi
7.1. ТМД-ге қатысушы мемлекеттерден әкелiнетiн таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарлар үшiн (ТМД тауарлары) Маркаларды сатуды 2.3, 2.15-2.22, 2.2 - тармақтарынан басқа осы Нұсқаудың 2. тарауында белгiленген тәртiппен акциздiк кеден бекетi жүргiзедi.
7.2. Маркаларды сатып алу үшiн импорттаушы осы Нұсқаудың 2.3. тармағында көзделген құжаттарды көрсетедi. Сондай-ақ импорттаушы N 3 а Қосымшада келтiрiлген Маркаларды сатып алу нысаны бойынша өтiнiш бередi.
7.3. Даяр Маркаларды алу үшiн өз тапсырысының орындалғаны туралы ақпарат алған импорттаушы акциздiк кеден бекетiне төмендегiлердi көрсетедi:
- ақша қаражатының түсуi туралы акциздiк кеден бекетiнiң белгiсi бар Маркаларды сатып алуға өтiнiшiнiң данасы;
- Қазақстан Республикасы кеден аумағына импорттаушының анықтайтын мерзiмiнде тауарлардың iс жүзiнде әкелiнетiнi, осындай тауарлардың кеден органына көрсетiлетiнi, оларды белгiлi бiр терминалға орналастыру туралы осы Нұсқаудың N 5а Қосымшасында келтiрiлгендей нысан бойынша жазбаша мiндеттеме.
Мiндеттемеде көрсетiлген мерзiм импорттаушының Маркаларды сатып алған күнiнен бастап бiр жылдан аспауы тиiс.
7.4. Таңбалау үшiн Маркалар сатылып алынған Тауарлар Қазақстан Республикасы кеден аумағына тауарлар iс жүзiнде әкелiнуi және импорттаушының Маркаларды алған күнiнен бастап 1 жылдан кешiктiрiлмей кеден органына көрсетiлуi тиiс.
7.5. Қазақстан Республикасы кеден аумағынан Маркаларды әкету және ТМД тауарларын таңбалау осы Нұсқаудың 3 және 4 тауарларына сәйкес жүргiзiледi.
7.6. ТМД-ге қатысушы мемлекеттерден әкелiнетiн таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу осы Нұсқаудың 5 тарауында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
Сондай-ақ кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз етпей-ақ тауарларды кеден бақылауымен жеткiзудiң ережелерiне сәйкес тауарларды өткiзу шекаралық кеден органына жүктелген еркiн сауда аймағын құру туралы Келiсiмге қатысушы мемлекеттiң кеден аумағынан тауарлардың шыққанын растайтын тауарлардың шыққаны туралы СТ-1 нысаны бойынша сертификат-декларацияны көрсеткенде ғана жүргiзiледi.
Жоғарыда көрсетiлген талаптар сақталмаған жағдайда ТМД-ге қатысушы мемлекеттерден әкелiнетiн таңбаланған тауарлар банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлi немесе шекаралық кеден органының депозитiне тиесiлi сомаларды салу түрiнде кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын, импорттық кеден бажын, қосымша құнға салықты, Маркаларды сатып аларда төленбеген акциздердiң бiр бөлiгiн төлеудi қамтамасыз еткен жағдайда кеден бақылауымен тауарларды жеткiзудiң ресiмдерiмен орналастырылады.
Осы тармақтың ережесi темiржолды қосқанда транспорттың барлық түрлерiмен таңбалауға жатқызылатын тауарларды әкелу кезiнде қолданылады.

7.7. Исчисление таможенных сборов за таможенное оформление маркированных подакцизных товаров СНГ производится в общеустановленном порядке, за исключением товаров российского и беларуского происхождения, при ввозе которых с территории России и Беларуси, соответственно, таможенные сборы за таможенное оформление не взимаются.
8. Возврат импортером неиспользованных
или поврежденных Марок акцизного сбора
8.1. Возврат импортером неиспользованных Марок.
В случае невыполнения или частичного выполнения внешнеторгового договора на поставку подлежащих маркировке подакцизных товаров в срок, установленный п.п. 2.22. и 7.4. настоящей Инструкции, импортер обязан до истечения указанного срока вернуть все неиспользованные Марки в акцизный таможенный пост, осуществивший продажу Марок импортеру.
Одновременно импортер обязан представить в акцизный таможенный пост следующие документы:
- письменное заявление с указанием причины возвращения им Марок и с просьбой о возврате денежных средств, уплаченных при их покупке;
- документы, подтверждающие сведения, указаннные в заявлении;
- экземпляр квитанции о получении Марок;
- экземпляр заявления импортера на покупку Марок.
Заявление импортера принимается начальником акцизного таможенного поста, о чем делается соответствующая отметка на заявлении импортера о возврате Марок.
После принятия заявления возвращенные Марки и все вышеперечисленные документы направляются в Таможенный комитет.
8.2. Возврат импортером поврежденных Марок.
8.2.1. В случае повреждения Марок при их нанесении на товары импортер обязан представить все поврежденные Марки в акцизный таможенный пост, продавший Марки импортеру.
8.2.2. Поврежденные Марки должны быть наклеены на отдельных листах бумаги, Марки должны быть наклеены таким образом, чтобы четко просматривался номер серии Марок.
Сноска. Пункт 8.2.2. - в новой редакции - письмом Министерства финансов Республики Казахстан и Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 24 августа 1995 г. N 09-03-4/3581.
8.2.3. Импортер обязан представить в акцизный таможенный пост документы, предусмотренные абзацами 4,6 и 7 п. 8.1. настоящей Инструкции.
Заявление импортера принимается начальником акцизного таможенного поста о чем делается соответствующая отметка на заявлении импортера о возврате Марок.
После принятия заявления возвращенные Марки и все вышеперечисленные документы направляются в Таможенный комитет.

7.7. ТМД-нiң таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларын кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын есептен шығарылуы ресейлiк және беларусьтiк тауарлардан басқаларына қатысты жалпылай белгiленген тәртiппен жүргiзiледi, ал Ресей және Беларусьтiң аумағынан әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдары алынбайды.
8. Импорттаушының пайдаланылмаған не бүлiнген
акцизделетiн алым Маркаларын қайтаруы
8.1. Импорттаушының пайдаланылмаған Маркаларды қайтаруы
Таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларды осы Нұсқаудың 2.22. және 7.4 тармақтарында көзделген мерзiмде қою жөнiндегi сыртқысаудалық келiсiмдi орындамаған не жартылай орындаған жағдайда импорттаушы көрсетiлген мерзiм еткенге дейiн импорттаушыға Мараларды сатқан акциздiк кеден бекетiне барлық пайдаланылмаған Маркаларды қайтаруға мiндеттi.
Сонымен бiр мезгiлде импорттаушы акциздiк кеден бекетiне төмендегiдей құжаттарды көрсетедi.
- оған Маркаларды қайтарудың себебi және сатып алған кезде төленген ақша қаражатын қайтару туралы сұрауы көрсетiлген жазбаша өтiнiш;
- өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi растайтын құжаттар;
- Маркалардың алынғаны туралы түбiртектiң данасы;
- импорттаушының Маркаларды сатып алу үшiн өтiнiшiнiң данасы.
Импорттаушының өтiнiшiн акциздiк кеден бекетiнiң бастығы қабылдайды, бұл жөнiнде импорттаушының өтiнiшiнде Маркаларды қайтару туралы тиiстi белгi жасалынады.
Өтiнiш қабылданған соң қайтарылған Маркалар және жоғарыда аталған құжаттар Кеден комитетiне жiберiледi.
8.2. Бүлiнген Маркаларды импорттаушыға қайтару.
8.2.1. Тауарларға желiмдер кезде Маркалар бүлiнген жағдайда импорттаушы импорттаушыға Маркаларды сатқан акциздiк кеден бекетiне барлық бүлiнген Маркаларды көрсетуге мiндеттi.
8.2.2. Бүлiнген Маркалар қағаздың жеке парақтарына төмендегiдей ережелер сақтала отырып, желiмденуi керек:
- Маркалар жаржарсыз және тегiс өтелiп желiмденуi керек;
- Маркалар Маркалардың серияларының нөмiрлерi және Марканың орталық бөлiгi анық көрiнетiндей болып желiмденуi керек;
- Маркалар жыртылып қалса бөлiктерi бiрiктiрiлуi керек;
- импорттаушының қайтаратын әр бүлiнген Маркасының жалпы алаңы (оның iшiнде бiрiктiрiлген бөлiктерi де) алғашқы көлемiнiң кемiнде 60 процентiн құрауы тиiс.
8.2.3. Импорттаушы акциздiк кеден бекетiне осы Нұсқаудың 8.1. тармағының 4, 6 және 7 абзацтарында көзделген құжаттарды көрсетуге мiндеттi.
Импорттаушының өтiнiшiн акциздiк кеден бекетiнiң бастығы қабылдайды, бұл жөнiнде импорттаушының өтiнiшiнде Маркаларды қайтару туралы тиiстi белгi жасалынады.
Өтiнiш қабылданған соң қайтарылған Маркалар және жоғарыда аталған құжаттар Кеден комитетiне жiберiледi.

8.3. Возврат денежных средств за неиспользованные или поврежденные Марки производится Таможенным комитетом в случае, если заявление импортера подано не позднее одного года со дня получения Марок.
По желанию импортера указанные денежные средства могут быть зачтены в счет уплаты за новые Марки или уплаты акцизов.
8.4. Возврат импортеру сумм денежных средств, уплаченных им при покупке Марок, производится за все поврежденные Марки конкретной серии и образца по конкретному внешнеторговому договору купли-продажи или мены.
8.5. На основании представленных документов Таможенный комитет возвращает импортеру денежные средства, уплаченные при покупке марок с удержанием суммы на покрытие расходов по изготовлению, хранению и транспортировке Марок.
Сноска. Пункт 8.5 - в новой редакции - письмом Министерства финансов Республики Казахстан и Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 24 августа 1995 г. N 09-3-4/3581.
9. Контроль за использованием Марок акцизного сбора
9.1. Акцизный таможенный пост осуществляет контроль за использованием Марок путем проверки соответствия количества ввезенных на таможенную территории Республики Казахстан маркированных товаров и/или возвращенных Марок количеству купленных марок.
9.2. Импортер подлежащих маркировке подакцизных товаров до истечения срока, указанного в п. 2.22. и в п. 7.4, настоящей Инструкции, отчитывается перед акцизным таможенными постом об использовании Марок путем представления:
- грузовых таможенных деклараций, в соответствии с которыми произведено таможенное оформление маркированных товаров;
- неиспользованных или поврежденных Марок.
При этом количество и серии проданных Марок должны соответствовать количеству и сериям Марок, указанных в графе 50 грузовых таможенных деклараций, и/или возвращенных импортером неиспользованных или поврежденных Марок.
9.3. В исключительных случаях, если по объективным причинам импортер не успевает отчитаться в установленные сроки перед акцизным таможенным постом за приобретенные у него Марки, начальник акцизного таможенного поста или лицо, его замещающее, может принять решение о продлении не более чем на два месяца установленного ранее срока при наличии письменного обращения импортера с просьбой о продлении срока и указанием объективных причин.
9.4. В случае выполнения требований, установленных п. 9.2. настоящей Инструкции, гарантия банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, выданная в целях обеспечения уплаты таможенных платежей, прекращает свое действие, а суммы, внесенные на депозит акцизного таможенного поста для этих целей, возвращаются плательщику.

8.3. Пайдаланылмаған не бүлiнген Маркалар үшiн ақша қаражатын қайтаруды импорттаушының өтiнiшi Маркалар алынған күннен бастап бiр жылдан кешiктiрiлмей берiлген жағдайда Кеден комитетi жүргiзедi.
Импорттаушының тiлегi бойынша ақша қаражаты жаңа Маркалар не акциздер үшiн ақы төлеу есебiне жатқызылуы мүмкiн.
8.4. Импорттаушыға Маркаларды сатып алу кезiнде оның төлеген ақша қаражатының сомаларын қайтару сату-сатып алу немесе айырбастау туралы нақты сыртқысаудалық келiсiмге сәйкес нақты сериялары мен үлгiлерi бар барлық бүлiнген Маркалар үшiн жүргiзiледi.
8.5. Көрсетiлген құжаттардың негiзiнде Кеден комитетi импорттаушыға Маркаларды сатып алу кезiнде оның төлеген ақша қаражатын Маркаларды даярлау, сақтау және тасымалдау шығындарына кеткен сомасын ұстап қайтарады.
9. Акцизделетiн алым Маркаларының пайдалануына
бақылау
9.1. Акциздiк кеден бекетi Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген таңбаланған тауарлардың немесе импорттаушының қайтарған Маркаларының санының сатып алынған маркалардың санына сәйкес келуiн тексеру жолымен Маркаларының пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады.
9.2. Осы Нұсқаудың 7.4. және 2.22 тармақтарында көзделген мерзiмге дейiн таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларға байланысты импорттаушы акциздiк кеден бекетi алдында Маркалардың пайдаланылуы туралы төмендегiлердi көрсете отырып есеп бередi:
- таңбаланған тауарлардың кедендiк ресiмдеуi жүргiзiлетiн кедендiк жүк декларацияларын;
- пайдаланылмаған не бүлiнген Маркаларды;
Сондай-ақ сатылған Маркалардың саны мен сериялары кедендiк жүк декларацияларының 50 бағанында көрсетiлген не импорттаушының қайтарған пайдаланылмаған не бүлiнген Маркаларының саны мен серияларына сәйкес келуi керек.
9.3. Дәлелдi себептермен ерекше жағдайларда импорттаушы акциздiк кеден бекетiнен сатып алған Маркалары үшiн оның алдында белгiленген мерзiмде есеп бере алмаса, акциздiк кеден бекетiнiң бастығы не оның орнындағы адам импорттаушының мерзiмдi ұзарту жөнiнде сұрауын және дәлелдi себептерiн көрсеткен жазбаша өтiнiшi бар болған жағдайда бұрын белгiленген мерзiмнен екi ай асырмай мерзiмдi ұзарту туралы шешiм қабылдай алады.
9.4. Осы Нұсқаудың 9.2. тармағында белгiленген талаптар орындалған жағдайда кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету мақсатында берiлген банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлi өз әрекетiн тоқтатады, ал осы мақсатта акциздiк кеден бекетiнiң депозитiне салынған сомалар ақы төлеушiге қайтарылады.

9.5. В случае невыполнения требований, установленных п. 9.2. настоящей Инструкцией, акцизный таможенный пост взыскивает с импортера таможенные платежи в сумме, исчисленной по ставкам, указанным в Приложении N 1.
При обеспечении уплаты таможенных платежей гарантией банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акцизный таможенный пост может выставить требование об уплате банком указанных сумм.
При обеспечении уплаты таможенных платежей внесением денежных средств на депозит акцизного таможенного поста, такие денежные средства перечисляются в доход республиканского бюджета.
Возврат денежных средств, перечисленных в доход республиканского бюджета, таможенными органами не производится.
10. Заключительные положения
10.1. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан немаркированных подакцизных товаров (кроме товаров, перемещаемых в соответствии с таможенным режимом транзита) такие товары направляются пограничным таможенным органом под таможенным контролем при условии внесения на депозит внутреннего таможенного органа денежных средств в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей на терминал, предусмотренные п. 1.9. настоящей Инструкции и расположенные в регионе деятельности таможенного органа, в котором находится получатель товаров.
Положение настоящего пункта применяется при ввозе подлежащих маркировке товаров всеми видами транспорта, включая и железнодорожный. При этом, в случае отсутствия временной декларации, доставляемый товар не подлежит ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан. Такие товары таможенному оформлению в пограничных таможенных органах не подлежат.
10.2. Ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан немаркированные подакцизные товары в обязательном порядке помещаются на терминалы, указанные в п. 10.1. настоящей Инструкции.
10.3. Реимпорт немаркированных товаров.
Ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан казахстанские немаркированные подакцизные товары перемещаются в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем в порядке, предусмотренном п. 10.1. настоящей Инструкции.
Такие товары для реализации их на территории Республики Казахстан подлежат обязательной маркировке.
10.4. Транзит немаркированных товаров.
При перемещении немаркированных товаров в соответствии с таможенным режимом транзита товары маркировке не подлежат.
Немаркированные товары могут быть помещены под режим транзита только при условии внесении на депозит пограничного таможенного органа сумм обеспечения уплаты таможенных платежей.

9.5. Осы Нұсқаудың 9.2. тармағында белгiленген талаптар орындалмаған жағдайда акциздiк кеден бекетi импорттаушыдан N 1 Қосымшада келтiрiлген ставкалар бойынша есептелген сомада кедендiк төлемдердi өндiрiп алады.
Банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлiмен кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету кезiнде акциздiк кеден бекетi банкке көрсетiлген сомаларды төлеуi тиiстi екендiгi туралы талап қоя алады.
Акциздiк кеден бекетiнiң депозитiне ақша қаражатын салу жолымен кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету кезiнде осындай ақша қаражаты республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударылады.
Республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударылған ақша қаражатын қайтаруды кеден органдары жүзеге асырмайды.
10. Қорытынды ережелер
10.1. Қазақстан Республикасы кеден аумағында таңбаланған акцизделетiн тауарларды (транзиттiң кеден режимiне сәйкес өткiзiлетiн тауарлардан басқалары) әкелу кезiнде шекаралық кеден органы мұндай тауарларды кеден бақылауымен кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету ретiнде iшкi кеден органының депозитiне салған жағдайда осы Нұсқаудың 1.9. тармағында көзделген және тауарларды алушының қызметi өтетiн кеден органында орналасқан терминалдарға жiбередi.
Осы тармақтың ережесi темiржолды қосқанда транспорттың барлық түрлерiмен таңбалауға жатқызылатын тауарларды әкелерде қолданылады. Уақытша декларация болмаған жағдайда жеткiзiлетiн тауарды Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелуге болмайды. Мұндай тауарлар шекаралық кеден органдарында кедендiк ресiмдеуден өткiзiлмейдi.
10.2. Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген таңбаланған акцизделетiн тауарлар мiндеттi түрде осы Нұсқаудың 10.1. тармағында көзделген терминалдарға орналастырылады.
10.3. Таңбаланған тауарлардың керi импорты.
Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн таңбаланбаған акцизделетiн тауарлар осы Нұсқаудың 10.1. тармағында көзделген тәртiппен кеден бақылауымен тауарларды жеткiзу ережелерiне сәйкес өткiзiледi.
Мұндай тауарлар Қазақстан Республикасы аумағында өткеру үшiн мiндеттi түрде таңбалауға жатқызылады.
10.4. Таңбаланбаған тауарлардың транзитi
Таңбаланбаған тауарларды өткiзу кезiнде транзиттiң кеден режимiне сәйкес тауарлар таңбалауға жатқызылмайды.
Таңбаланбаған тауарлар шекаралық Кеден органы депозитiне кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету сомалары салынған жағдайда ғана транзит режимiмен орналастырылуы мүмкiн.

10.5. Реэкспорт немаркированных товаров.
В случае, когда товары заявляются таможенному органу в качестве предназначенных непосредственно и исключительно для реэкспорта, такие товары маркировке не подлежат.
Под режим реэкспорта могут быть помещены немаркированные подакцизные товары, доставленные при их ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан на терминал и находящийся на таком терминале в момент заявления режима.
В случае заявления к таможенному режиму реэкспорта маркированных товаров, Марки подлежат повреждению способом, исключающим возможность их использования для реализации товаров на территории Республики Казахстан.
10.6. Временный ввоз (вывоз) немаркированных
товаров
Временный ввоз (вывоз) подлежащих маркировке подакцизных товаров не допускается, за исключением временного ввоза (вывоза) таких товаров в единичных экземплярах для демонстрации на выставках, ярмарках, международных встречах и других подобных мероприятиях (за исключением выставок в местах осуществления производственной или иной коммерческой деятельности, проводимых с целью продажи ввезенных (вывезенных) товаров).
10.7. Магазин беспошлинной торговли.
При помещении подлежащих маркировке немаркированных подакцизных
товаров под таможенный режим магазина беспошлинной торговли
маркировка Марками не производится.
Товары подлежат маркировке специальными этикетками,
подтверждающими реализацию данных товаров в магазинах беспошлинной
торговли.
Порядок маркировки специальными этикетками определяется
Таможенным комитетом.
10.8. Таможенные склады.
Подакцизные товары, подлежащие маркировке, могут быть помещены
под таможенный режим таможенного склада только при условии помещения
таких товаров на таможенный склад, указанный в п. 1.9. настоящей
Инструкции.
10.9. Экспорт товаров.
В случае заявления маркированных товаров иностранного
производства к таможенному режиму экспорта, Марки подлежат
повреждению способом, исключающим возможность их использования для
реализации товаров на территории Республики Казахстан.
10.10. Лица, не соблюдающие требования, установленные настоящей
Инструкцией, несут ответственность в соответствии с таможенным
законодательством Республики Казахстан.
И.О. Председателя Таможенного           Начальник Главной налоговой
комитета при Кабинета Министров         инспекции - первый заместитель
Республики Казахстан                    Министра финансов
Республики Казахстан
Приложение N 1
к Временной инструкции
о порядке маркировки
отдельных подакцизных
товаров, ввозимых на
таможенную территорию
Республики Казахстан
Перечень подакцизных товаров,
подлежащих маркировке и ставки
для расчета суммы обеспечения
уплаты таможенных платежей
_____________________________________________________________________
N !Код товара по!     Наименование товара         !Ставка обеспечения
пп!  ТН ВЭД     !                                 !уплаты таможенных
!             !                                 !   платежей
_____________________________________________________________________

10.5. Таңбаланбаған тауарлардың керi экспорты
Тауарлар кеден органына керi экспортқа тiкелей және толығымен арналған деп мәлiмделiнген жағдайда таңбалауға жатқызылмайды.
Керi экспорт режимiмен Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген кезде терминалға жеткiзiлген және режимдi мәлiмдеу уақтысында осындай терминалда болған таңбаланбаған акцизделетiн тауарлар орналастырылуы мүмкiн.
Таңбаланбаған тауарларды керi экспорттау жөнiндегi кеден режимiне мәлiмдеген жағдайда Қазақстан Республикасы кеден аумағында өткеруге арналған тауарларды пайдалануға мүмкiндiк бермейтiн әдiспен Маркалар бүлдiруге жатқызылады.
10.6. Таңбаланбаған тауарларды уақытша әкелу (әкету)
Көрмелерде, жәрмеңкелерде, халықаралық кездесулерде және басқа iс-шараларда (әкелiнген (әкетiлген) тауарларды сату мақсатында өндiрiстiк және өзге коммерциялық қызмет атқарылатын орындардағы көрмелерден басқалары) осындай тауарлардың бiрен-саран даналары арқылы көрсету үшiн оларды уақытша әкелуден (әкетуден) басқа жағдайда таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларды уақытша әкелуге (әкетуге) жол берiлмейдi.
10.7. Бажсыз сауда дүкенi
Таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарларды бажсыз сауда дүкенi кеден режимiмен орналастыру кезiнде Маркаларды таңбалау жүргiзiлмейдi.
Тауарлар бұл тауарлардың бажсыз сауда дүкенiнде сатылатынын растайтын арнайы этикеткалармен таңбалануға жатқызылады.
Арнайы этикеткалармен таңбалау тәртiбiн Кеден комитетi анықтайды.
10.8. Кеден қоймалары
Таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарлар осы Нұсқаудың 1.9.
тармағында көзделген кеден қоймасына осындай тауарларды орналастырған
жағдайда ғана кеден қоймасы режимiмен орналастырылуы мүмкiн.
10.9. Тауарлар экспорты
Шет елде шығарылған таңбаланған тауарларды экспорттау жөнiндегi кеден
режимiне мәлiмдеген жағдайда Маркалар Қазақстан Республикасы кеден
аумағында өткеруге арналған тауарларды пайдалануға мүмкiндiк бермейтiн
әдiспен бүлдiруге жатқызылады.
10.10. Осы Нұсқауда көрсетiлген талаптарды орындамаған адамдар
Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес жауап бередi.
Қазақстан Республикасы              Бас салық инспекциясының
Министрлер Кабинетi                 бастығы -
жанындағы Кеден                     Қазақстан Республикасы
комитетi Төрағасының                Қаржы министрiнiң
мiндетiн атқарушы                   бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
кеден аумағына әкелiнетiн
кейбiр акцизделетiн
тауарларды таңбалаудың
тәртiбi туралы Уақытша
Нұсқауға N 1 Қосымша
Таңбалауға жатқызылатын акцизделетiн тауарлардың
тiзбесi және кеден төлемдерiн төлеудi қамтамасыз
ету сомасын есептеу үшiн ставкалар
_________________________________________________________________
N |СЭҚ ТН бойынша |      Тауардың атауы        | Кеден төлемдерiн
п | тауар коды    |                            |төл.қам.ставкал.
_________________________________________________________________