О вводе в действие Инструкции "О порядке предоставления отсрочек или рассрочек по уплате таможенных пошлин"
Приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 25 августа 1995 г. N 88-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.10.1995 г. за N 117. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 16 февраля 2001г. N 166 ~V011417
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего
силу Закона, от 20 июля 1995 года
Z952368_
"О таможенном деле в
Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить Инструкцию "О порядке предоставления отсрочек или
рассрочек по уплате таможенных пошлин" и ввести в действие с 1
октября 1995 года.
2. Начальникам областных таможенных управлений и таможен:
- организовать работу в соответствии с настоящей Инструкцией;
- довести действие настоящего Приказа до всех структурных
подразделений.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на
Заместителя Председателя Куватова Р.К.
Председатель
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке предоставления отсрочек или
рассрочек по уплате таможенных пошлин
Общие положения
1. По решению таможенного органа плательщика может быть предоставлена отсрочка (рассрочка) уплаты таможенных пошлин.
Отсрочка (рассрочка) уплаты других видов таможенных платежей, а также физическим лицам не предоставляется. Не предоставляется отсрочка уплаты налогов, взимание которых возложено на таможенные органы, за исключением случаев, предусмотренных налоговым законодательством.
2. Решение о предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных пошлин принимается начальником таможенного органа, производящего таможенное оформление, по письменному заявлению плательщика, составленному в произвольной форме и поданному в таможенный орган одновременно с грузовой таможенной декларацией.
3. Если сумма таможенных пошлин, подлежащих уплате, превышает сумму в тенге, эквивалентную 20 тысячам долларов США, отсрочка (рассрочка) таможенных пошлин представляется только с разрешения Таможенного Комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан (далее - Таможенный Комитет).
Письменное заявление плательщика, согласованное с таможенным органом, который будет производить таможенное оформление, подается в Таможенный Комитет до предоставления грузовой таможенной декларации таможенным органам.
4. Отсрочка (рассрочка) уплаты таможенных пошлин по подакцизным товарам предоставляется только с разрешения Таможенного Комитета.
5. Отсрочка (рассрочка) уплаты таможенных пошлин не может превышать трех месяцев со дня принятия таможенной декларации.

"Кеден баж салықтарын төлеу жөнiндегi мерзiмiн ұзарту және бөлiп төлеудi ұсынудың тәртiбi туралы" Нұсқауды күшiне енгiзу жөнiнде
Бұйрық Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы кеден комитетi 1995 жылғы 25 тамыз N 88-П Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 26 қазанда N 117 тіркелді. Күші жойылды - Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 16 ақпандағы N 166 бұйрығымен. ~V011417
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 шiлдедегi
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" заң күшi бар
Z952368_
Жарлығын орындау мақсатында бұйрық етемiн:
1. "Кеден баж салықтарын төлеу жөнiндегi мерзiмiн ұзарту және бөлiп
төлеудi ұсыну тәртiбi туралы" Нұсқау бекiтiлсiн және 1995 жылдың 1
қазаннан бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Облыстық кеден басқармаларының және кедендердiң бастықтарына:
- осы Нұсқауға сәйкес жұмыс ұйымдастырылсын;
- осы Бұйрықтың күшi барлық құрылымдық бөлiмшелерге жеткiзiлсiн.
3. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Төраға орынбасары Р.К.Куватовқа
жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетi
жанындағы кеден комитетiнiң
1995 ж. _________ N____
бұйрығымен
Бекiтiлдi
Кеден баж салықтарын төлеу бойынша мерзiмiн
ұзарту және бөлiп төлеу ұсыну тәртiбi туралы
Нұсқау
I. Жалпы ережелер
1. Кеден органының шешiмi бойынша төлеушi кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) ұсынылуы мүмкiн.
Кеден төлемдерiнiң басқа түрлерiн төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) жеке адамдарға берiлмейдi. Салық заңдарына көзделген жағдайларды қоспағанда, алынуы кеден органдарына жүктелген салықтарды төлеудiң мерзiмi ұзартылмайды.
2. Кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) туралы шешiмдi кеден құжаттарын толтыратын кеден органының бастығы төлеушiнiң туынды түрде құрған және кеден органына кеден жүк декларациясымен бiр уақытта берген жазбаша арызы бойынша қабылдайды.
3. Егер төленуге тиiс кеден төлемдерiнiң сомасы АҚШ-тың 20 мың долларына пара-пар болатын теңге сомасынан асып түссе, кеден баж салықтарының мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) тек Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетiнiң рұқсатымен берiледi (бұдан әрi - Кеден комитетi) төлеушiнiң кеден құжаттарын толтыратын кеден органымен келiсiлген жазбаша арызы мен кеден органына кеден жүк декларациясы берілгенге дейiн Кеден комитетiне ұсынылады.
4. Акциздiк тауарлар бойынша кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) тек Кеден комитетiнiң рұқсатымен ұсынылады.
5. Кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) кеден декларациясы қабылданған күннен бастап үш айдан аспауға тиiс.

6. При предоставлении рассрочки уплаты причитающихся сумм отделам таможенных платежей таможенного органа, предоставившего рассрочку уплаты таможенных пошлин, совместно с плательщиком составляется график уплаты сумм основного долга и процентов по ним, в котором устанавливаются сроки частичной уплаты (периодические платежи) и их размер при каждом погашении.
7. При предоставлении таможенными органами отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных пошлин взимаются проценты по официальной процентной ставке рефинансирования, устанавливаемой Национальным Банком Республики Казахстан.
Размер официальной процентной ставки рефинансирования, устанавливаемый Национальным Банком Республики Казахстан, таможенные органы запрашивают в областных управлениях Национального Банка Республики Казахстан.
8. Проценты, взимаемые за предоставление отсрочки уплаты
таможенных пошлин, на которые предоставлялась отсрочка.
9. Исчисление процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку)
уплаты таможенных пошлин производится в тенге.
Полученные суммы округляются по правилам округления до целых
чисел.
10. Проценты за предоставленную отсрочку (рассрочку) уплаты
таможенных пошлин исчисляются по следующей формуле:
С*О*Ст
П = ----------------- , где
360
П - плата за предоставление отсрочки (рассрочки) уплаты
таможенных пошлин;
С - сумма таможенных пошлин, по уплате которой предоставлена
отсрочка (рассрочка);
О - фактическое количество дней, на которые предоставлена
отсрочка (рассрочка) уплаты таможенных пошлин;
Ст - официальная процентная ставка рефинансирования, устанавливаемая Национальным Банком Республики Казахстан, на день принятия таможенной декларации;
360 - количество дней в календарном году.
11. При частичной уплате (в соответствии с составленным графиком уплаты таможенных пошлин) сумм таможенных пошлин, на уплату которых предоставлялась рассрочка, для расчета процентов за рассрочку уплаты по последующим выплатам общая сумма таможенных пошлин, исчисленная по грузовой таможенной декларации, уменьшается на сумму погашенной задолженности.
12. В случае предоставления участнику внешнеэкономических связей льгот по уплате таможенных пошлин в период действия предоставленной отсрочки их уплаты проценты за ее предоставление не взимаются при условии, что действие указанных льгот наступает ранее срока предоставления отсрочки.
13. Отсрочка (рассрочка) уплаты таможенных пошлин обеспечивается гарантией уполномоченного банка или организации, кроме обменных пунктов, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо залогом товаров и транспортных средств, либо внесением на депозит таможенного органа причитающихся сумм.
Гарантировать уплату таможенных пошлин имеют право уполномоченные банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на проведение операций в иностранной валюте.

6. Тиiстi сомаларды бөлiп төлеудi кеден баж салықтарын бөлiп төлеудi ұсынған кеден органының кеден төлемдерi бөлiмi берген кезде бөлшектеп төлеудiң (кедендiк төлемдер) мерзiмдерi мен өтелетiн әрбiр қарыздың мөлшерi белгiленетiн негiзгi қарыздың төленуi мен ол бойынша проценттердiң кестесi төлеушiмен бiрге құрылады.
7. Кеден органдары кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзартқан (бөлiп төлеу) кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi белгiлейтiн қайта қаржыландырудың ресми ставкасы бойынша проценттер алынады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық банк белгiлейтiн қайта қаржыландырудың ресми ставкасының мөлшерiн кеден органдары Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң облыстық басқармаларынан алады.
8. Кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту ұсынылғаны үшiн алынатын проценттердi төлеушi мерзiмi ұзартылған кеден баж салықтары сомасын төлеумен бiр уақытта төлейдi.
9. Кеден баж салықтарын төлеу мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) берiлгенi үшiн процент теңгемен алынады.
Алынған сомалар бүтiн санға дөңгелектеу ережелерi бойынша дөңгелектенедi.
10. Кеден баж салықтарын төлеу мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) берiлген
үшiн алынатын проценттер мына формула бойынша есептеледi:
С * М* См
m -  __________________, бұндағы
360
m - кеден баж салықтарының төлену мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу)
ұсынылған үшiн берiлетiн төлем;
С - төленуi бойынша мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) ұсынылған кеден баж
салықтарының сомасы;
М - кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу)
ұсынылған күндердiң нақты саны;
См - Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi белгiлейтiн қайта қаржыландырудың кеден декларациясы қабылданған күндерi ресми проценттiк ставкасы;
360 - күнтiзбелiк жылдағы күндердiң саны.
11. Бөлiп төлеу ұсынылған кеден баж салықтарының сомасын бөлшектеп төлеу кезiнде (кеден баж салықтарын төлеудiң құрылған кестесiне сәйкес) одан кейiнгi төлемдердiң бөлiп төленуiне процент есептеу үшiн кеден жүк декларациясы бойынша есептелген кеден баж салықтарының жалпы сомасы өтелген қарыз сомасына азаяды.
12. Сыртқы экономикалық қатынастар қатысушысына кеден баж салықтарын төлеу бойынша жеңiлдiктер берiлген жағдайда олардың төлену мерзiмiн ұзартудың күшi бар кезеңде, егер аталған жеңiлдiктер мерзiмiн ұзарту берiлген мерзiмнен бұрын күшiне енсе, оның берiлгендiгi үшiн проценттер алынбайды.
13. Кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу), айырбастау пункттерiнен басқа, банктiк операциялардың кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын ұйым немесе өкiлеттенген банк кепiлдiгiмен, немесе тауарлар мен көлiк құралдарына кепiлдiгiмен не кеден органының депозитiне тиiстi сомаларды салумен қамтамасыз етiледi.
Кеден баж салықтарының төленуiне кепiлдiк беруге банктiк операциялардың кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң шетел валютасымен операциялар жасауға берген лицензиясы бар өкiлеттенген банктер мен ұйымдар құқылы.

14. Лицам, уклоняющимся от уплаты таможенных платежей, отсрочка (рассрочка) уплаты таможенных пошлин не предоставляется.
15. Плательщик обязан не позднее последнего дня предоставленной отсрочки (рассрочки) погасить задолженность и уплатить проценты за предоставленную отсрочку (рассрочку).
Датой перечисления денежных средств считается дата отметки банка на платежном документе о проведении банковской операции.
Копия платежного документа с отметкой банка о проведении банковской операции и выписка из банка, заверенная первым лицом организации, ее главным бухгалтером и печатью организации для банковских и финансовых документов предъявляются таможенному органу, предоставившему отсрочку (рассрочку) уплаты таможенных пошлин, не
позднее трех календарных дней, следующих за днем истечения отсрочки
(рассрочки) уплаты таможенных пошлин.
В платежном документе в зависимости от формы обеспечения уплаты
таможенных платежей указывается:
а) "Уплата таможенных пошлин и процентов за предоставленную
отсрочку (рассрочку) по ГТД N___________от ___________ по
гарантийному обязательству________________банка от___________199_г.
N________, в том числе:
/вид таможенной пошлины/
/процент за предоставленную отсрочку (рассрочку)/";
б) "Уплата таможенных пошлин и процентов за предоставленную
отсрочку (рассрочку) по ГТД N____________от ____________, по
договору залога N_______от ______________, в том числе:
/вид таможенной пошлины/
/процент за предоставленную отсрочку (рассрочку)/";
в) "Уплата таможенных пошлин и процентов за предоставленную
отсрочку (рассрочку) по ГТД N____________от ____________, по
денежным средствам, внесенным на депозит ________________________
таможенного органа п/п N________от _____________, в том числе:
/вид таможенной пошлины/
/процент за предоставленную отсрочку (рассрочку)/".
При непредставлении в установленные сроки в таможенный орган копии платежного документа, подтверждающего уплату таможенных пошлин, по которым предоставлялась отсрочка (рассрочка), днем уплаты считается дата фактического поступления денежных средств на счет таможенного органа.
16. Если суммы таможенных пошлин и проценты за предоставленную отсрочку (рассрочку), уплачиваются банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, выдавшим гарантийное обязательство, причитающиеся суммы должны быть уплачены не позднее трех календарных дней с даты истечения отсрочки либо даты установленного срока уплаты по рассрочке.
17. Суммы таможенных пошлин и проценты за предоставленную отсрочку (рассрочку) рассматриваются как задолженность в случаях, если:
- плательщик не уплатил в установленный срок сумму таможенных пошлин, проценты за предоставленную отсрочку (рассрочку) и не предоставил в таможенный орган в течении трех календарных дней, следующих за днем истечения отсрочки или срока уплаты по рассрочке, исполненного банком платежного документа на перечисление необходимых сумм;
- денежные средства по предоставленному платежному документу не поступили на счет таможенного органа в течении четырнадцати календарных дней с даты отметки банка о проведении банковской операции.

14. Кеден баж салықтарын төлеуден қашып жүрген адамдарға кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) берiлмейдi.
15. Төлеушi берiлген мерзiм ұзартудың (бөлiп төлеудiң) соңғы күнiнен кешiктiрмей қарызын өтеуге және берiлген мерзiм ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн проценттер төлеуге мiндеттi.
Ақша қаражаты аударылған күн болып төлеу құжатындағы банктiң банктiк операция өткiзiлгендiгi туралы белгiсi қойылған күн есептеледi.
Банктiң банктiк операциялар өткiзiлгендiгi туралы белгiсi бар төлеу құжатының көшiрмесi және ұйымның басты адамы мен оның бас бухгалтерiмен және ұйымның банктiк және қаржы құжаттарына арналған мөрiмен куәландырылған банк жазбасы кеден баж салықтарының төленуiнiң ұзартылған мерзiмi (бөлiп төлеу) бiткеннен кейiнгi 3 күнтiзбелiк күннен кешiктiрiлмей кеден баж салығының төлену мерзiмiн ұзартқан (бөлiп төлеудiң ұсынған) кеден органына берiледi.
Төлеу құжатында, кеден баж салықтарын төлеудi қамтамасыз етудiң
түрiне қарай мыналар көрсетiледi:
а) Кеден баж салықтары мен ұсынылған мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу)
үшiн проценттер ГТД бойынша N______  _______________төлеу,
________________банктiң 199  ж. N______________________кепiлдiк
мiндеттемесi бойынша, соның iшiнде:
(кеден баж салығының түрi)
(ұсынылған мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн процент);
б) "Кеден баж салықтары мен ұсынылған мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу)
үшiн ГТД бойынша N _________________, N____________________
кепiлдiк шарты бойынша, соның iшiнде:
(кеден баж салығының түрi)
(ұсынылған мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн процент);
в) Кеден баж салықтары мен ұсынылған мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу)
үшiн ГТД бойынша N__________________төлеу, кеден органдарының п/п
N___________________депозитiне салынған ақша қаражаты бойынша, соның
iшiнде:
(кеден баж салығының түрi)
(ұсынылған мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн процент)
Мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) ұсынылған кеден баж салықтарының төленгендiгiн растайтын төлеу құжатының көшiрмесi белгiленген мерзiмде кеден органына берiлмеген кезде, төленген күн болып ақша қаражатының кеден органының есепшотына iс-жүзiнде түскен күнi есептеледi.
16. Егер Кеден баж салықтарының сомалары мен ұсынылған мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн проценттердi жеке банктiк операциялардың жүзеге асыратын кепiлдiк мiндеттеме берген банк немесе ұйым төлесе, тиiстi сомалар мерзiмiн ұзарту аяқталған күннен кейiнгi немесе мерзiмiн ұзарту бойынша белгiленген төлеу күнiнен кейiнгi 3 күнтiзбелiк күннен кешiктiрiлмей төленуi тиiс.
17. Кеден баж салықтарының сомалары мен ұсынылған мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн төленген проценттер мынадай жағдайларда қарыз ретiнде қарастырылады:
- төлеушi белгiленген мерзiмде кеден баж салықтары сомасы мен мерзiм ұзартылғандығы (бөлiп төлеу) үшiн төленетiн проценттердi төлемдi және мерзiм ұзарту аяқталғаннан кейiнгi не бөлiп төлеу бойынша төлеу мерзiмiнен кейiнгi 3 күнтiзбелiк күн iшiнде кеден органына қажеттi соманы аударуға банк жасаған төлеу құжатын бермегенде;
- ұсынылған төлеу құжаты бойынша қанша ақша қаражаты банктiң банк операциясы өткiзiлгендiгi туралы белгiсi қойылған күннен кейiнгi он төрт күнтiзбелiк күн iшiнде кеден органының есепшотына келiп түспегенде.

18. Суммы задолженности взыскиваются таможенными органами со счетов плательщиков. За время задолженности взимается пеня в размере 1,5 процента от суммы недоимки за каждый день просрочки, включая день уплаты или взимания.
При отсутствии у плательщика денежных средств взимание обращается в соответствии с законодательством Республики Казахстан на имущество плательщика.
При уклонении от уплаты таможенных платежей Таможенный Комитет по представлению таможенного органа Республики Казахстан принимает обязательное для банков и иных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, решение о приостановлении расходных операций по счетам плательщика до момента фактической уплаты. За неисполнение решений таможенных органов Республики Казахстан о взимании предусматривается ответственность банков и иных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в соответствии с таможенным законодательством.
II. Предоставление отсрочки
или рассрочки уплаты таможенных
пошлин под гарантию банка или организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций
19. При предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных пошлин под гарантию уполномоченного банка или иного кредитного учреждения (далее - банка) в качестве обеспечения уплаты используется гарантийное обязательство банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на проведение операций в иностранной валюте (далее - гарантийное обязательство банка).
20. Форма гарантийного обязательства банка определяется Таможенным комитетом.
Образец формы гарантийного обязательства банка приведен в приложении N 1 к настоящей Инструкции.
21. Гарантийное обязательство банка установленной формы составляется уполномоченным банком в двух экземплярах. Гарантийному обязательству, банком, его выдавшим, присваивается порядковый номер.
Гарантийное обязательство заверяется подписью управляющего банком, главным бухгалтером банка и мастичной печатью банка.
Первый экземпляр гарантийного обязательства банка передается лицу, чью уплату таможенных пошлин банк гарантирует, для предоставления в таможенный орган.
Второй экземпляр остается в банке.
22. В таможенный орган гарантийное обязательство банка предоставляется вместе с письменным заявлением плательщика на предоставление ему отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных пошлин до либо одновременно с подачей таможенной декларации.
23. Таможенным органом принимаются только обязательства банка, гарантирующие уплату таможенных пошлин лицом, ответственным за уплату таможенных платежей (декларантом или лицом, перемещающим товары).

18. Қарыз сомаларын кеден органдары төлеушi есепшоттарынан өндiрiп алады. Қарыз кезiнде, төленген немесе алынған күндi қосқанда, мерзiмнен кешiктiрiлген әрбiр күннiң төленбеген салығы сомасының 1,5 процентi мөлшерiндегi өсiм алынады.
Төлеушiнiң ақша қаражаты болмаған кезде ақы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төлеушi мүлкiнен өндiрiп алынады.
Кеден баж салықтарын төлеуден бастартылған кезде Кеден комитетi Қазақстан Республикасы кеден органының ұсынуы бойынша банктер мен банктiк операциялардың жеке түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар үшiн мiндеттi, iс жүзiнде төленгенге дейiн төлеушi туралы шешiм қабылдайды. Қазақстан Республикасы кеден органдарының алу туралы шешiмдерiн орындамағандық үшiн банктер мен жеке банктiк операцияларды жүзеге асыратын басқа ұйымдар үшiн кеден заңдарына сәйкес жауапкершiлiк көзделдi.
II. Банк немесе банк операцияларының жеке түрлерiн
жүзеге асыратын ұйым кепiлiмен кеден баж
салықтарын төлеу бойынша мерзiм ұзарту немесе
бөлiп төлеудi ұсыну
19. Өкiлеттiктен банк немесе басқа кредиттiк мекеменiң (бұдан әрi - банк) кепiлiмен кеден баж салықтарын төлеу бойынша мерзiм ұзарту немесе бөлiп төлеу ұсынылған кезде төлеудi қамтамасыз ету ретiнде банк немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң шетел валютасымен операциялар жүргiзуге берген лицензиясы бар банк немесе банк операцияларының жеке түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның кепiл мiндеттемесi пайдаланылады.
20. Банктiң кепiл мiндеттемесiнiң түрiн Кеден комитетi белгiлейдi.
Банктiң кепiл мiндеттемесi түрiнiң үлгiсi осы нұсқауға қоса берiлген N 1 Қосымшада көрсетiлген.
21. Банктiң белгiленген түрдегi кепiл мiндеттемесiн өкiлеттенген банк 2 данада жасатады. Кепiл мiндеттемесiне оны берген банк реттiк номер тағайындайды.
Кепiл мiндеттемесi банк басқарушысының қолымен, банктiң бас бухгалтерiмен және банктiң мөрiмен куәландырылады.
Банктiң кепiл мiндеттемесiнiң бiрiншi данасы кеден органына ұсыну үшiн кеден баж салықтарының төленуiне банк кепiл берiп отырған адамға берiледi.
Екiншi дана банкте қалады.
22. Банктiң кепiл мiндеттемесi кеден органына төлеушiнiң кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн ұзартуға (бөлiп төлеуге) жазған жазбаша арызымен бiрге кеден декларациясы берiлгенге дейiн не сонымен бiр уақытта берiледi.
23. Кеден органы кеден баж салықтарының төленуi үшiн жауапты адамның кеден баж салықтарын төлеуiне кепiл беретiн банк мiндеттемесiн ғана қабылдайды (декларант немесе тауарларды таситын адам).

24. Гарантийное обязательство банка не может гарантировать уплату таможенных пошлин и процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку) таможенных пошлин, размер которых превышает суммы, указанные в гарантийном обязательстве.
25. При положительном решении таможенного органа о возможности предоставления отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных пошлин под гарантию банка таможенный орган информирует выдавший гарантийное обязательство банк о принятии его гарантии, сроке предоставленной отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины, сроке уплаты задолженности, сумме таможенной пошлины и процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку) ее уплаты.
Форма уведомления банка приведена в приложении N 2 к настоящей Инструкции.
26. В случае неуплаты плательщиком в установленные сроки причитающихся сумм таможенной пошлины и процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку) ее уплаты, вся сумма недоимки, а также пени за просрочку уплаты взыскиваются таможенным органом, предоставившим отсрочку (рассрочку) уплаты таможенной пошлины в течении трех дней с банка, предоставившего гарантийное обязательство.
27. При уплате банком-гарантом в течении трех календарных дней с даты установленного срока уплаты денежных средств по предоставленной отсрочке или рассрочке уплаты таможенной пошлины пени за просрочку не начисляются.
28. Таможенным органом ведется учет гарантийных обязательств банков.
В случае уплаты плательщиком в установленные сроки причитающихся сумм таможенной пошлины и процентов за предоставленную отсрочку или рассрочку ее уплаты гарантийное обязательство банка снимается с контроля, а банк-гарант информируется о прекращении действия гарантийного обязательства.
III. Предоставление отсрочки или
рассрочки уплаты таможенных пошлин
под залог товаров и транспортных средств
29. Решение о возможности применения в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин залога товаров и транспортных средств при предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных платежей принимается начальником таможенного органа при наличии письменного заявления плательщика о предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных пошлин в случае невозможности обеспечения уплаты причитающихся сумм таможенных пошлин иным способом.
30. Договор о залоге составляется залогодателем в установленной форме (формы А,Б,В,Г, приведенные в Положении об использовании залога таможенными органами Республики Казахстан /далее - Положение о залоге/).
31. Отделом таможенных платежей таможенного органа принимается решение о достаточности гарантии уплаты таможенных платежей, обеспеченных залогом товаров или транспортных средств, и совместно с отделом бухгалтерского учета и отчетности таможенного органа принимается решение о форме залога (залог, заклад, твердый залог, залог товаров, помещенных под таможенный режим переработки).

24. Мөлшерлерi кепiл мiндеттемесiнде көрсетiлген сомадағы асып түсетiн кеден баж салықтары мен берiлген мерзiм ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн проценттердiң төленуiне Банктiң кепiл мiндеттемесi кепiл бола алмайды.
25. Кеден органы банк кепiлiмен кеден баж салықтарының төленуiнiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) ұсыну туралы шешiм қабылдаған кезде, кеден органы кепiл мiндеттемесiн берген банкке оның кепiлiнiң қабылданғандығы, кеден баж салығын төлеудiң ұзартылған (бөлiп төлеуге берiлген мерзiм) мерзiмiн, қарызды төлеу мерзiмiн, кеден баж салығы мен оның төленуiне берiлген мерзiм ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн алынатын сома туралы хабарлайды.
Банкке хабарлау формасы осы Нұсқауға қоса берiлген N 2 Қосымшада көрсетiлген.
26. Кеден баж салығы мен оның төленуiне берiлген мерзiм ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн алынатын проценттер сомаларын төлеушi белгiленген мерзiмде төлемеген жағдайда, кеден баж салығын төлеудiң мерзiмiн ұзартқан (бөлiп төлеудi ұсынған) кеден органы 3 күн iшiнде мерзiмi кешiктiрiлген салықтың, сондай-ақ төлеу мерзiмi өткiзiлгендiгi үшiн ұсталатын өсiмдi кепiл мiндеттемесi берген банктен өндiрiп алады.
27. Кеден баж салығын төлеуге берiлген мерзiм ұзарту немесе бөлiп төлеудi ұсыну бойынша ақша қаражатын төлеудiң белгiленген мерзiмiнен бастап 3 күнтiзбелiк күн iшiнде кепiл берушi - банк төлеген жағдайда мерзiм өткiзiлгендiгi үшiн өсiм алынбайды.
28. Кеден органы банктердiң кепiл мiндеттемелерiн есепке алып отырады.
Төлеушi белгiленген мерзiмде кеден баж салығы мен оның төленуiне берiлген мерзiм ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн алынатын процент сомаларын төлеген жағдайда, банктiң кепiл мiндеттемесi бақылаудан алынады, ол кепiл берушi - банкке кепiл міндеттемесiнiң күшi жойылғандығы туралы хабарланады.
III. Тауарлар мен көлiк құралдары кепiлдiгiмен кеден
баж салықтарының төлену мерзiмiн ұзарту немесе
бөлiп төлеудi ұсыну
29. Кеден төлемдерiн төлеудiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеудi ұсыну) ұсынылған кезде кеден баж салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде тауарлар мен көлiк құралдары кепiлдiгiн қолдану туралы шешiмдi кеден органының бастығы, кеден баж салықтарының тиiстi сомаларын басқа жолмен төлеудi қамтамасыз ету мүмкiн болмаған жағдайда, кеден баж салықтарын төлену мерзiмiн ұзартуда (бөлiп төлеу) ұсыну туралы төлеушiнiң жазбаша арызы болғанда қабылдайды.
30. Кепiлдiк туралы шартты Кепiлдiк берушi белгiленген формада жасайды (Қазақстан Республикасы Кеден органының кепiлдiк пайдалануы туралы Ережеде көрсетiлген А, Б, В, Г формалары (бұдан әрi - Кепiлдiк туралы ереже).
31. Кеден органының кеден төлемдерi бөлiмi тауарлар мен көлiк құралдары қамтамасыз еткен кеден баж салықтарын төлеу кепiлдiгiнiң жеткілiктiлiгi туралы шешiм қабылдайды, және кеден органының бухгалтерлiк есепке алу және есеп берушiлiк бөлiмiмен бiрлесе отырып кепiлдiк формасы туралы шешiм қабылдайды (кепiлдiк, зарплад, тұрақты кепiлдiк, қайта өңдеудiң кеден режимiне қойылған тауарлар кепiлдiгi;

32. От имени таможенного органа договор о залоге подписывается начальником таможенного органа или лицом, его заменяющим, а также главным (старшим) бухгалтером (с отметкой в специальном журнале о заключении такого договора). От имени залогодателя договор о залоге подписывается руководителем или иным уполномоченным на то лицом, а также его главным бухгалтером.
При этом начальником отдела таможенных платежей таможенного органа заверяется правильность указанной в договоре о залоге суммы пошлины, уплата которой обеспечивается залогом.
33. Один экземпляр договора о залоге хранится в отделе бухгалтерского учета и отчетности таможенного органа.
Второй экземпляр договора о залоге остается у залогодателя.
34. Сведения из договора о залоге заносятся в специальный реестр договоров о залоге (приложение N 2 к Приложению о залоге), который ведется в отделе таможенных платежей таможенного органа.
35. При проведении таможенного оформления в таможенную декларацию вносится соответствующая запись о предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины под залог и дата истечения предоставленной отсрочки (рассрочки).
36. В случае наступления реальной угрозы ущерба предмету залога не по вине таможенного органа или обнаружения его недостачи, таможенный орган вправе требовать от залогодателя замены предмета залога.
Начальником отдела таможенных платежей таможенного органа определяется равноценность замены залогодателем предмета залога.
37. Отдел таможенных платежей таможенного органа осуществляет контроль за исполнением обеспеченного залогом обязательства уплаты таможенной пошлины и процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку) уплаты таможенной пошлины, а после уплаты таможенной пошлины, по которой предоставлялась отсрочка (рассрочка) уведомляет залогодателя о необходимости забрать предмет залога.
38. По просьбе начальника отдела таможенных платежей начальник таможенного органа может направлять работников таможенного органа для проверки оговоренных в договоре о залоге условий о хранении и комплектности предмета залога.
39. В случае, когда залогодатель берет на себя обязательство по отказу от предмета в пользу государства, выраженное в договоре заявлением о помещении предмета залога под таможенный режим отказа в пользу государства (п. 3.6. Положения о залоге), отдел таможенных платежей таможенного органа своевременно (в соответствии со сроками, установленными в п. 5.4. Положения о залоге) извещает отдел бухгалтерского учета и отчетности об обращении взыскания на предмет залога.
40. Отдел бухгалтерского учета и отчетности таможенного органа готовит документы для осуществления реализации предмета залога либо на обращение взыскания на предмет залога, а также сообщает в отдел таможенных платежей таможенного органа о вырученной сумме, полученной после реализации предмета залога.

32. Кеден органы атынан шартқа кеден органының бастығы немесе оны ауыстыратын адам, сондай-ақ бас (аға) бухгалтер қол қояды (арнайы журналға осындай шарттың жасалғандығы туралы белгi соғып). Кепiлдiк берушi атынан кепiлдiк туралы шартқа басқарушы немесе соған өкiлеттенген басқа адам, сондай-ақ оның бас бухгалтерi қол қояды.
Бұндай жағдайда кеден органының кеден төлемдерi бөлiмiнiң бастығы төленуi кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген баж салығының кепiлдiк туралы шартта көрсетiлген сомасының дұрыстығын растайды.
33. Кепiлдiк туралы шарттың бiр данасы кеден органының бухгалтерлiк есепке алу және есеп берушiлiк бөлiмiнде сақталады.
Кепiлдiк туралы Шарттың екiншi данасы Кепiлдiк берушiде қалады.
34. Кепiлдiк туралы шарттағы мағлұматтар кеден органының кеден төлемдерi бөлiмiнде жүргiзiлген кепiлдiк туралы шарттардың арнайы тiзiмiне енгiзiледi. (Кепiлдiк туралы Ережеге N 2 Қосымша).
35. Кеден құжаттары толтырылған кезде кеден декларациясына кепiлдiкпен кеден баж салықтарының төлеу мерзiмi ұзартылғандығы (бөлiп төлеу ұсынылғандығы) туралы тиiстi жазба мен ұзартылған мерзiмнiң (бөлiп төлеу мерзiмiнiң) аяқталу күнi енгiзiледi.
36. Кеден органының кiнәсi болмай, кепiлдiк мәнiне зиян келу қаупi туғанда немесе оның жетiспейтiндiгi анықталған жағдайда, кеден органы кепiлдiк берушiден кепiлдiк мәнiн ауыстыруды талап етуге құқылы.
Кеден органының кеден төлемдерi бастығы кепiлдiк берушiнiң кепiлдiк мәнiн ауыстыруының тепе-теңдiгiн анықтайды.
37. Кеден органдарының кеден төлемдерi бөлiмi кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген кеден баж салығы мен мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн алынатын проценттердi төлеу мiндеттемесiнiң орындалуын бақылайды, ал мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) ұсынылған кеден баж салығы төленген соң кепiлдiк берушiге кепiлдiк мәнiн алып кету қажеттiгi туралы хабарлайды.
38. Кеден төлемдерi бөлiмi бастығының өтiнiшi бойынша кеден органының бастығы кепiлдiк мәнiнiң сақталу және жинақталуының шартта көрсетiлген шарттарын тексеруге қызметкер жiбере алады.
39. Кепiлдiк берушi шартта кепiлдiк мәнiн мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне қою туралы мәлiмдеп (Кепiлдiк туралы Ереженiң 36-тармағы), кепiлдiк мәнiнен мемлекет пайдасына бас тарту бойынша өзiне мiндеттеме алған жағдайда. Кеден органының кеден төлемдерi бөлiмi өз уақытында (Кепiлдiк туралы Ереженiң 5.4-тармағында көрсетiлген мерзiмдерге сәйкес) кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алу туралы бухгалтерлiк есеп пен есеп берушiлiк бөлiмiне хабарлайды.
40. Кеден органының бухгалтерлiк есеп пен есеп берушiлiк бөлiмi кепiлдiк мәнiн сатуды жүзеге асыру үшiн немесе кепiлдiк мәнiмен ақы өндiрiп алу үшiн құжаттар дайындайды, сондай-ақ кеден органының кеден төлемдерi бөлiмiне кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома туралы хабарлайды.

41. Отделом таможенных платежей таможенного органа сверяется сумма, вырученная от реализации предмета залога, с суммой причитающихся к уплате сумм таможенной пошлины и процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку) ее уплаты. В случае недостатка вырученной суммы отделом платежей таможенного органа готовятся документы на бесспорное взыскание недостающих сумм.
Средства, вырученные от реализации предмета залога, вносятся на депозит таможенного органа.
42. В случае досрочного исполнения залогодателем обязательств по договору о залоге, путем внесения необходимых сумм пошлин на депозит таможенного органа, отдел таможенных платежей таможенного органа (после фактического поступления средств) сообщает в отдел бухгалтерского учета и отчетности таможенного органа о прекращении действия договора о залоге.
42. После поступления необходимых сумм на депозит таможенного органа отделом платежей таможенного органа в ГТД делается отметка о их фактическом поступлении и сведения об этом указываются в сводке.
IV. Предоставление отсрочки
или рассрочки уплаты таможенных
пошлин при внесении причитающихся
сумм на депозит таможенного органа
44. Для обеспечения уплаты таможенных пошлин плательщиком на депозит таможенного органа, предоставляющего отсрочку (рассрочку) уплаты таможенных пошлин, вносятся суммы денежных средств из расчета таможенных пошлин, которые подлежали бы уплате, если бы товары были выпущены для свободного обращения либо завезены в соответствии с таможенным режимом экспорта, а также суммы процентов с них за предоставленную отсрочку или рассрочку уплаты.
45. Причитающиеся суммы вносятся плательщиком на депозит таможенного органа до подачи таможенной декларации.
В платежном документе на перечисление причитающихся сумм должно быть указано:
"Внесение денежных средств для предоставления отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных пошлин по договору (контракту) от "___" ______________199_г. N ________, в том числе:
- импортная (экспортная) таможенная пошлина - .......;
- проценты за предоставленную отсрочку (рассрочку) - .......".
46. Таможенная декларация принимается к оформлению только после фактического поступления на депозит таможенного органа причитающихся сумм.
47. В случае, если причитающиеся суммы вносятся на депозит таможенного органа лицом, не несущим ответственность за уплату таможенных платежей, отсрочка (рассрочка) уплаты таможенных пошлин может быть предоставлена только при наличии письменного заявления от лица, вносящего причитающиеся суммы, о намерении обеспечить уплату таможенных пошлин и процентов за лицо, ответственного за уплату таможенных платежей, и согласии, в случае неуплаты причитающихся сумм таможенных пошлин и процентов в срок, на перечисление внесенных им сумм на депозит таможенного органа, в доход республиканского бюджета в качестве таможенных пошлин. Заявление заверяется подписями первого руководителя и главного бухгалтера, а также печатью предприятия (организации), перечисляющего средства для обеспечения уплаты таможенных пошлин и процентов.

41. Кеден органының кеден төлемдерi бөлiмi Кепiлдiк мәнiн сатудан түскен соманы кеден баж салығы сомасының төленуге тиiс сомасымен және оның төленуiнiң мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн алынатын процент сомасымен салыстырады.
Түскен сома жетпеген жағдайда кеден органының төлемдер бөлiмi жетпейтiн соманы сөзсiз өндiрiп алуға құжаттар дайындайды.
Кепiлдiк мәнiн сатудан түскен қаражат кеден органының депозитiне салынады.
42. Баж салығының тиiстi сомасын кеден органы депозитiне салу жолымен кепiлдiк берушi Кепiлдiк туралы шарт бойынша мiндеттемелердi мерзiмiнен бұрын орындаған жағдайда, кеден органының кеден төлемдерi бөлiмi (қаражат iс жүзiнде келiп түскен соң) кеден органының бухгалтерлiк есеп және есеп берушiлiк бөлiмiне кепiлдiк туралы шарттың күшi жойылғандығы туралы хабарлайды.
43. Тиiстi сомалар кеден органы депозитiне келiп түскен соң кеден органының төлемдер бөлiмi ГТД-ға олардың iс жүзiнде келiп түскендiгi туралы белгi соғады және бұл туралы мағлұматтар мәлiметтерде көрсетiледi.
IV. Тиiстi сомалар кеден органы депозитiне салынған
кезде кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмiн
ұзарту немесе бөлiп төлеудi ұсыну
44. Кеден баж салығының төленуiн қамтамасыз ету үшiн төлеушi кеден баж салықтарының төлеудiң мерзiмiн ұзартуды (бөлiп төлеудi ұсынған Кеден органы депозитiне, мысалы тауарлар еркiн айналымға жiберiлгенде немесе экспорттың кеден режимiне сәйкес сыртқа шығарылғанда төленуге тиiс болатын кеден баж салықтары есебiнен ақша қаражаты сомаларын, сондай-ақ төлеудiң мерзiмi ұзартылғандығы немесе бөлiп төлеу ұсынылғандығы үшiн олардан алынатын процент сомаларын салады.
45. Төлеушi тиiстi сомаларды кеден органы депозитiне кеден декларациясы берiлгенге дейiн салады.
Тиiстi сомаларды аударуға жасалған төлеу құжатында мыналар көрсетiлуi тиiс:
"199 ж ___________________N_______________шарт (келiсiм-шарт) бойынша кеден баж салықтарын төлеу мерзiмiн ұзарту (бөлiп төлеу) ұсынылуы үшiн ақша қаражатын салу, соның iшiнде:
- импорттық (эскпорттық) кеден баж салығы - ...
- ұсынылған мерзiм ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн проценттер - ...
46. Кеден органы депозитiне тиiстi сомалар iс жүзiнде түскен соң ғана Кеден декларациясы дайындауға қабылданады.
47. Егер тиiстi сомаларды кеден органы депозитiне кеден төлемдерiнiң төленуi үшiн жауап бермейтiн адам салса, тиiстi соманы салып отырған адамның кеден төлемдерiнiң төленуiне жауапты адам үшiн кеден баж салықтары мен проценттердiң төленуiн қамтамасыз ету ниетi туралы, және кеден баж салығы мен проценттердiң тиiстi сомалары мерзiмiнде төленбеген жағдайда, оның келген органы депозитiне салған сомалары кеден баж салығы ретiнде республикалық бюджет кiрiсiне аударуға келiсетiндiгi туралы жазбаша арыз болғанда ғана ұсынылады.
Арыз бiрiншi басшы мен бас бухгалтердiң қолдарымен, сондай-ақ кеден баж салығының төленуiн қамтамасыз ету үшiн қаржы аударатын кәсiпорынның (ұйымның) мөрiмен расталады.

48. Возврат денежных средств, внесенных на депозит таможенного органа в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин, производится плательщику, внесшему эти средства, только после уплаты начисленной по ГТД таможенной пошлины и процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку) платежа.
49. За время хранения сумм на депозите проценты не начисляются.
Индексация указанных сумм не производится.
50. В случае неуплаты в установленный срок суммы таможенных пошлин и процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку) ее уплаты, денежные средства, внесенные на депозит таможенного органа, обращаются в доход республиканского бюджета в качестве таможенных пошлин.
Приложение N 1
к Инструкции о порядке
предоставления отсрочек
(рассрочек) по уплате
таможенных пошлин
Начальнику ____________________________________
(наименование таможенного органа)
Гарантийное обязательство N ________от "___"__________199_г.
_______________________________________________________________
(полное наименование банка или организации, осуществляющей
_______________________________________________________________
отдельные виды банковских операций (Банка), код ОКПО,
_______________________________________________________________
юридический адрес, МФО, N лицензии Нацбанка РК на проведение
_______________________________________________________________
валютных операций, номер телекса, телефакса)
настоящим гарантирует, что перечислит сумму обеспечения уплаты
импортной/экспортной таможенной пошлины и процентов за
предоставленную отсрочку (рассрочку) в размере ________________
в случае неперечисления этой суммы ____________________________
(полное наименование
_______________________________________________________________
предприятия (организации), которому предоставляется отсрочка
(рассрочка) уплаты таможенных пошлин под настоящее гарантийное
обязательство)
в срок, установленный _________________________________ в
(наименование таможенного органа)
уведомлении о принятии настоящего гарантийного обязательства, в
течении 3-х дней с даты установленного срока уплаты.
В случае неуплаты Банком причитающихся по данной гарантии
денежных средств таможенным органам списывают их со счета Банка,
включая пени в размере 1,5 % за каждый день просрочки.
Настоящее гарантийное обязательство действует на период до
полной уплаты всех причитающихся по данному гарантийному
обязательству денежных средств либо до их списания со счета
Банка.
Управляющий Банка ______________________________
(Ф.И.О., подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение N 2
к Инструкции о порядке
предоставления отсрочек
(рассрочек) по уплате
таможенных пошлин
Управляющему банка___________________________________________
(полное наименование банка или организации,
___________________________________________
осуществляющей отдельные виды банковских
___________________________________________
операций (Банка), код ОКПО, юридический
___________________________________________
адрес, МФО)
УВЕДОМЛЕНИЕ
о принятии гарантии Банка
Настоящим ставим Вас в известность о принятии гарантийного
обязательства от "___" ____________199__г. N ____
В соответствии с решением _____________________ таможни
(таможенного управления) по указанному гарантийному обязательству
отсрочка (рассрочка) уплаты таможенной пошлины предоставляется на
_________ месяцев до "___" ____________199__г. При этом сумма
обеспечения уплаты таможенной пошлины и процентов за предоставленную
отсрочку (рассрочку) составляет ____________________________________
В случае неперечисления этой суммы плательщиком до указанного
срока Ваш Банк обязан в течении трех дней после этой даты
перечислить сумму обеспечения на депозит
________________________________________
(банковские реквизиты: N счета, МФО,
______________________________ таможни (таможенного управления)
наименование банка)
__________________________________
(наименование таможенного органа)
Начальник _________________________ таможни (таможенного управления)
______________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Главный бухгалтер ______________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Место гербовой печати
таможенного органа

48. Кеден баж салықтарының төленуiн қамтамасыз ету ретiнде кеден органы депозитiне салынған ақша қаражаттары ГТД бойынша кеден баж салығы мен төлемнiң мерзiмi ұзартылғандығы (бөлiп төлеу ұсынылғандығы) үшiн алынатын проценттер төленген соң ғана осы төлеушiге қайтарылады.
49. Сомаларда депозитте сақтау уақытында проценттер қосылмайды. Аталған сомаларды индекстеу жасалмайды.
50. Кеден баж салықтарының сомалары мен оның төлену мерзiмiн ұзартылғандығы (бөлiп төлеу ұсынылғандығы) үшiн алынатын проценттер белгiленген мерзiмде төленбеген жағдайда, кеден органының депозитiне салынған ақша қаражаттары кеден баж салықтары ретiнде республикалық бюджет кiрiсiне салынады.
Кеден баж салықтарын төлеу
бойынша мерзiм ұзарту (бөлiп
төлеу) ұсыну тәртiбi туралы
нұсқауға
N 1 Қосымша
____________________бастығына
(кеден органының аты)
199  ж. " " ________________N_____________кепiл мiндеттемесi
___________________________________________________________________
осы кепiл мiндеттемесi арқылы кеден баж салықтарын төлеудiң мерзiмi
___________________________________________________________________
ұзартылған (бөлiп төлеу ұсынылған) кәсiпорынның (ұйымның) толық атауы
_________________________________осы кепiл мiндеттемесiнiң
(кеден органының атауы)
қабылдануы туралы хабарламада белгiленген мерзiмде, төлеудiң
белгiленген мерзiмiнен бастап 3 күн iшiнде төлемде көрсетiлген сома
аударылмаған жағдайда
___________________________________________________________________
(банк немесе банк операцияларының жеке түрлерiн жүзеге асыратын
___________________________________________________________________
ұйымның толық атауы (банктiң), ОКПО коды, заңды мекен-жайы, МФО ҚР
___________________________________________________________________
Ұлттық банкiнiң валюта операциясын жүргiзуге берген лицензиясының
___________________________________________________________________
N , телекс, телефакс номерi)
осы арқылы мына мөлшердегi _______________ импорт/экспорт кеден баж
салығын қамтамасыз ету сомасы мен ұсынылған мерзiм ұзарту (бөлiп төлеу) үшiн алынатын проценттер сомасын аударатынына кепiл бередi.
Осы кепiл бойынша, төленуге тиiс ақша қаражаттары кеден органдарына төленбеген жағдайда, әрбiр мерзiмi өткiзiлген күн үшiн 1,5% өсiмдi қосқанда, олар Банк есепшотынан алынады.
Осы кепiл мiндеттемесi бойынша төленуге тиiс барлық ақша қаражаттары толық төленгенге дейiнгi кезең iшiнде немесе олар Банк есепшотынан алынғанға дейiн бұл кепiл мiндеттемесi өз күшiнде болады.
Банк басқарушысы ____________________________________________
(аты, әкесiнiң аты, фамилиясы, қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________________
(аты, әкесiнiң аты, фамилиясы, қолы)
Банктiң мөрi
Кеден баж салықтарын төлеу
бойынша мерзiм ұзарту (бөлiп
төлеу) ұсыну тәртiбi туралы
нұсқауға
N 2 Қосымша
______________________________________
(банк немесе банк операцияларының
_____________________________________
және түрлерiн жүзеге асыратын
_____________________________________
ұйымның (банктiң) толық атауы,
_____________________________________
ОКПО коды, заңды мекен-жайы, МФО
___________________________банкiнiң
басқарушысына
Банк кепiлiнiң қабылдануы туралы
Хабарлама
Осы арқылы Сiзге 199 ж " " ______________________N____кепiл
мiндеттемесiнiң қабылдануы туралы хабарлаймыз.
Кеденнiң (кеден органының) шешiмiне сәйкес аталған кепiл
мiндеттемесi бойынша кеден баж салығын төлеудiң мерзiмiн ұзарту
(бөлiп төлеу) ________________айға, 199 ж. " "____________дейiн
ұсынылады. Кеден баж салығы мен мерзiм ұзарту (бөлiп төлеу)
ұсынылғаны үшiн алынатын проценттердi төлеудi қамтамасыз ету
сомасы______________________құрайды.
Төлеушi осы соманы көрсетiлген мерзiмге дейiн аудармаған жағдайда,
Сiздiң Банк осы күннен кейiнгi үш күн iшiнде
_____________________________________________________басқармасының
(банк реквизиттерi: МФО, есепшот N, банктiк атауы)
депозитiне қамтамасыз ету сомасын аударуға мiндеттi.
_________________________кеденiнiң (кеден басқармасының) бастығы
___________________________________
(аты, әкесiнiң аты, ф., қолы)
Бас бухгалтер           ___________________________________
(аты, әкесiнiң аты, ф., қолы)
Кеден органы мөрiнiң орны
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.