Об утверждении "Временного Положения о порядке расследования причин аварий и обрушений зданий, сооружений, инженерных коммуникаций и других объектов
Постановление Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан от 26 января 1995 г. N 1-2
Коллегия Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить "Временное Положение о порядке расследования причин аварий и обрушений зданий, сооружений, инженерных коммуникаций и других объектов".
2. Указанное "Временное Положение" действует на всей территории Республики Казахстан и распространяется на органы государственного управления, хозяйствующие субъекты, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности.
Первый заместитель Министра
Утверждено:
Постановлением коллегии Минстроя Республики Казахстан
ВРЕМЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке расследования
причин аварий и обрушений
зданий, сооружений, инженерных
коммуникаций и других объектов
I. Общая часть
1.1. Настоящее "Временное Положение устанавливает требования к организации и проведению расследования причин аварий и обрушений зданий, сооружений, инженерных коммуникаций и других объектов (в дальнейшем - объектов), а также порядок передачи сообщений об авариях и обрушениях и оформления результатов расследований.
Указанные требования являются обязательными для всех министерств и ведомств Республики Казахстан, областных, городских и районных администраций, а также предприятий, организаций, учреждений и других хозяйствующих субъектов, в том числе совместных и иностранных, независимо от их ведомственной принадлежности, форм собственности и источников финансирования.
Если при авариях имели место несчастные случаи, то их расследование производится в соответствии с Положением о расследовании и учете несчастных случаев на производстве.
1.2. Расследованию подлежат все происшедшие аварии, связанные с обрушением (разрушением) объектов, их частей и отдельных конструктивных элементов, а также с их деформациями, угрожающими безопасному ведению работ или вызвавшие нарушение (остановку) производственного процесса.
1.3. По степени последствий аварии разделены на две категории. К первой категории отнесены аварии, приведшие к прекращению строительства, технического перевооружения, реконструкции, капитального ремонта или эксплуатации объекта в целом, либо отдельной его части, а также аварии отдельных конструктивных элементов, вызвавшие остановку строительных работ или производственного технологического процесса на срок более 8-ми часов.
Аварии первой категории расследуются техническими комиссиями.
Ко второй категории отнесены аварии отдельных конструктивных элементов (например, балок, панелей, ригелей), вызвавшие остановку строительных работ или производственного технологического процесса на срок менее 8-ми часов.
Аварии второй категории расследуются местными комиссиями.

"Ғимараттардың, үйлердiң, инженерлiк коммуникациялардың және тағы басқа объектiлердiң қирау (құлау) және апат болу себептерiн тексеру тәртiптерi туралы Уақытша Ереженi" бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Құрылыс тұрғын үй және аумақтарға құрылыс салу министрлiгi 1995 жылғы 26 қаңтардағы N 1-2
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарға құрылыс салу министрлiгiнiң алқасы қаулы етедi:
1. Ғимараттардың, үйлердiң, инженерлiк коммуникациялардың және тағы басқа объектiлердiң қирау (құлау) және апат болу себептерiн тексеру тәртiптерi туралы Уақытша Ереже бекiтiлсiн.
2. Көрсетiлген "Уақытша Ереженiң" Қазақстан Республикасының барлық жерiнде күшi бар және барлық мемлекеттiк басқару органдарына, шаруашылық субъектiлерiне, олардың ведомстволық бағыныштылығына, меншiктiк түрiне қарамастан пәрмендiлiгi сақталады.
Министрдiң бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Құрылыс, тұрғын үй және құрылыс
салу министрлiгi алқасының
қаулысымен бекiтiлген
Ғимараттардың, үйлердiң, инженерлiк
коммуникациялардың және тағы басқа объектiлердiң
қирау (құлау) және апат болу себептерiн тексеру
тәртiптерi туралы Уақытша Ереже
I. Жалпы бөлiм
1.1. "Уақытша Ереже" ғимараттардың, үйлердiң, инженерлiк коммуникациялардың және тағы басқа объектiлердiң (келешекте - объектiлердiң) қирау, құлау және апат болу себептерiн тексерудi жүргiзу және ұйымдастыру талаптарын, әрi сол апат тексерудi жүргiзу және ұйымдастыру талаптарын, әрi сол апат пен қирауды тексеру нәтижелерiн ресiмдеу мен хабарлауды, берудiң тәртiптерiн белгiлейдi.
Көрсетiлген талаптарды Қазақстан Республикасының барлық министрлiктерi мен ведомстволары, облыстық, қалалық және аудандық әкiмшiлiктер, сонымен қатар, кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар және де басқа шаруашылық субъектiлерi, соның iшiнде шетелдiк және бiрiккен кәсiпорындар, олардың ведомстволық бағыныштылығына, меншiктiк түрiне және қаржыландыру көздерiне қарамастан орындауы тиiс. Егерде апат болған жағдайда бақытсыз оқиғалар болса, онда оларды тексеру жұмыстары өндiрiсте болатын бақытсыз оқиғаларды тексеру және оларды есепке алу туралы Ережеге сәйкес жүргiзiледi.
1.2. Объектiлердiң қирауына (құлауына), олардың бөлшектерiнiң және жеке тұрған конструктивтiк элементтерiнiң бұзылуына, деформациялануына (көлемiн өзгертуiне) байланысты өндiрiстiк процесстердiң бұзылуына (тоқтауына) әкелiп соғатын немесе қауiпсiз жұмыс iстеуге қатер төндiретiн барлық апаттар тексерiлуi тиiс.
1.3. Келтiрiлген зияндарының дәрежесiне байланысты апаттар екi топқа бөлiнедi.
Бiрiншi топқа - жеке конструктивтiк бөлшектердiң апат болуына байланысты өндiрiстiк процесстiң немесе құрылыс жұмыстарының 8-сағаттан артық тоқтап қалуына себепкер болған жағдайлар, сонымен қатар, құрылыстың, күрделi жөндеу, өндiрiстi техника жағынан қайта жарақтандыру, қайта жаңарту, объектiлердiң эксплуатациялық (пайдалану) жұмыстарының мүлдем тоқтап қалуына әкелiп соққан апаттар жатады.
Бiрiншi топтағы апаттарды техникалық комиссиялар тексередi.
Екiншi топқа - жеке құрылымдық (конструктивтiк) бөлшектерiнiң (мысалы арқалықтар - регильдер) апаттарының салдарынан құрылыс жұмыстарының немесе өндiрiстiк технологиялық процесстердiң 8-сағаттан аз уақытқа тұрып қалуына әкелiп соғатын апаттар жатады.
Екiншi топқа жататын апаттарды жергiлiктi комиссиялар тексередi.

1.4. Заказчики-застройщики, руководители предприятий, организаций, учреждений, индивидуальные застройщики и другие хозяйствующие субъекты, а также владельцы недвижимости или их доверенные лица, осуществляющие строительство, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт или эксплуатацию объектов, на которых произошла авария, обязаны принять в первую очередь, необходимые меры по спасению пострадавших и оказанию им помощи, а также предотвращению дальнейшего распространения разрушений и вторичных явлений, установлению границ опасной зоны и ограничению доступа в нее людей.
В случаях вынужденной срочной разборки обрушившихся конструкций для спасения пострадавших или восстановления объекта с целью неотложного возобновления его безопасной эксплуатации, указанные конструкции или их элементы должны быть сохранены и до начала разборки необходимо зафиксировать их положение (на фотографиях, эскизах, схемах).
2. Сообщение об авариях
2.1. О всех авариях первой категории заказчики-застройщики, руководители строительных (строительно-монтажных, ремонтно-строительных, частных и акционерных строительных компаний и фирм) организаций, действующих предприятий и сооружающих объекты хозяйственным способом обязаны немедленно передать сообщение в местные администрации, а на объектах государственной формы собственности или с участием государства и в вышестоящие органы по принадлежности (министерства, ведомства).
Администрации через облстройкомитеты сообщают о происшедшей аварии в Минстрой Республики Казахстан.
Индивидуальные застройщики, осуществляющие строительство подрядным способом, а также собственными силами, сообщают о происшедшей аварии в местные администрации.
2.2. Сообщение о происшедшей аварии должно содержать сведения: о полном наименовании объекта, его мощности и местонахождении; ведомственной принадлежности и форме собственности; проектной организации, разработавшей или привязавшей проектно-сметную документацию; подрядной строительно-монтажной организации; дате и времени суток происшедшей аварии; характере травм; обстоятельствах, при которых произошла авария.
3. Расследование причин аварий
3.1. Все аварии на объектах, их частях и конструктивных элементах подлежат расследованию местными или техническими комиссиями.
3.2. Расследование причин аварий может быть начато по инициативе местных администраций, обл(гор) стройкомитетов и других контролирующих органов.

1.4. Тапсырыс берушi-құрылыс салушылар, ұйымдар, мекемелер, кәсiпорын басшылары, жеке құрылыс жүргiзушiлер мен басқа да шаруашылық субъектiлерi және қозғалмайтын мүлiк иелерi немесе олардың сенiмдi өкiлдерi құрылыс салу, оны техникалық жағынан қайта жарақтандыру, қайта жаңарту, күрделi жөндеу немесе пайдалану кезiнде, егер онда апат бола қалған жағдайда ең бiрiншi кезекте - Зардап шеккендердi құтқару, оларға көмек көрсету, және қираудың қайталанбауы мен одан әрi тарамауының алдын алу, қауiптi аймақтың шекарасын анықтап, оған адамдардың келуiн сирету сияқты ең қажеттi шараларды орындауға мiндеттi.
Зардап шеккендердi құтқару үшiн құлаған конструкцияларды жедел бөлшектеген жағдайда немесе объектiлерде шұғыл түрде қауiпсiз жұмысты ұйымдастыру кезiнде конструкциялар мен олардың элементтерi сақталынуы тиiс, ал олардың бөлшектенуге дейiнгi жағдайлары анықталып, белгiленуi қажет, (фотосуретi, сызбалары, схемасы, нобайы).
2. Апат туралы хабарлама
2.1. Бiрiншi топқа жататын бүкiл апаттар жөнiнде тапсырыс берушi - құрылыс салушылар, құрылыс ұйымдарының (құрылыс-монтаждау, құрылыс-жөндеу, жекеменшiк және акционерлiк құрылыс бiрлестiктерi мен фирмалары) жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындар мен шаруашылық әдiспен соғылып жатқан ғимараттар басшылары жергiлiктi әкiмшiлiкке шұғыл түрде, ал мемлекеттiк меншiктегi немесе солардың қатысуымен құрылысы жүрген тұлғаларға-тiкелей жоғарғы тұрған өз мекемелерiне хабар берулерi керек (министрлiкке, ведомствоға).
Әкiмшiлiктер өз кезегiнен бұл апаттар жөнiнде облыстық құрылыс комитеттерi арқылы Қазақстан Республикасының Құрылыс Министрлiгiне хабарлайды. Құрылысты мердiгерлiк әдiспен немесе өз күштерiмен соғатын жеке құрылыс салушылар да апат жөнiнде жергiлiктi әкiмшiлiктi хабардар етедi. 2.2. Болған апаттар жөнiндегi хабарламада мынандай мәлiметтер болуы керек: - тұлғаның (объектiнiң) толық аты-жөнi; - оның қуаттылығы мен орналасқан мекен-жайы; - салалық бағыныштылығы мен меншiк түрi; - жоба сметалық құжаттарды әзiрлеген жобалау ұйымы туралы мәлiметтер; - мердiгерлiк құрылыс-монтаждау (құрастыру) ұйымы туралы мәлiметтер; - болған апаттың жылы, айы, күнi, сағаты, туралы мәлiметтер; - жарақаттың түрлерi туралы; - апат болған кездегi жағдайлар туралы қысқаша мәлiметтер. 3. Апаттың себептерiн тексеру
3.1. Объектiлерде болған барлық апаттар, оның конструктивтiк элементтерi мен бөлшектерiне дейiн жергiлiктi немесе техникалық комиссиялардың тексеруiне жатады.
3.2. Апаттың себептерiн тексеру жергiлiктi әкiмшiлiктiң, облыстық (қалалық) құрылыс комитеттерiнiң немесе басқа да бақылаушы орындардың ұйымдастыруымен болуы мүмкiн.

3.3. Расследование причин аварий, при необходимости, должно производиться с привлечением высококвалифицированных специалистов, используя современные технические средства.
3.4. Основной целью расследования причин аварий является установление факторов их вызвавших, определение материального ущерба, выявление должностных и физических лиц, причастных к непосредственной аварии.
В необходимых случаях разрабатываются мероприятия по ликвидации последствий и предупреждению повторных аварий.
При расследовании устанавливаются с максимальной достоверностью: нагрузки и другие воздействия на конструкции в момент аварии; состояние конструктивных элементов перед аварией; нарушения норм и правил проектирования, производства строительно-монтажных работ или эксплуатации объектов; отступления от проекта, явившиеся непосредственной причиной аварии, а также факторы, способствовавшие ее возникновению и развитию.
4. Местные комиссии
по расследованию причин аварий
4.1. Местные комиссии по расследованию причин аварий на строящихся и эксплуатирующихся объектах назначаются немедленно.
На объектах с государственной формой собственности или с участием государства, комиссии назначаются приказом заказчика (застройщика).
В состав местных комиссий включаются представители строительно-монтажных организаций, проектной организации, разработавшей или привязавшей проектно-сметную документацию, заказчика или дирекции действующего предприятия, представители органов госархстройконтроля, индивидуальные застройщики и в необходимых случаях предприятий стройиндустрии и промстройматериалов.
Председатель местной комиссии по расследованию причин аварии назначается органом, создавшим комиссию. Этим же органом устанавливается срок проведения указанного расследования и источник финансирования работы комиссии.
4.2. Местная комиссия до начала работы в полном составе:
производит в целом осмотр объекта и конструкций;
осуществляет меры по предотвращению дальнейшего распространения разрушения, безопасному производству работ при первоочередной разборке или временном укреплении конструкций, ограничению доступа людей в зону аварии;
организовывает эвакуацию пострадавщих, опрашивает очевидцев аварии и определяет вероятные ее причины;
организует разборку обрушившихся конструкций, освобождает проезды и технологическое оборудование.

3.3. Апаттың себеп-салдарын тексеру, қажет жағдайда қазiргi техникалық құрал-жабдықтарды пайдалана отырып бiлiктi мамандардың қатысуымен өтуi керек.
3.4. Апаттың себептерiн тексерудiң негiзгi мақсаты - оның шығуының (болуының) себеп-салдарын анықтау, болған зиянның материалдық көлемiн бiлу және сол апаттың шығуына себепкер болған лауазымды қызметкерлердi немесе жеке қызметкерлердi анықтау.
Қажет болған жағдайда апаттан келген залалдың зияндарын жоюды және оның қайталанбауы үшiн алдын-ала шараларды әзiрлеп дайындайды.
Тексеру кезiнде мейлiнше дәлдiкпен анықталатын нәрселер:
- апат кезiнде конструкцияға түскен күштер (салмақтар) мен сыртқы әсерлерi;
- конструктивтiк элементтердiң апат алдындағы күй-жағдайы;
- жобалаудың нормалары (қалыптары) мен ережелерiнiң сақталмауы;
- құрылыс-монтаж (құрастыру) жұмыстарының жүргiзiлу жағдайлары немесе объектiлердi қалай пайдаланды;
- апаттың болуына бiрден-бiр себепкер, әрi оның тууына және әрі қарай өрiс алуына елеулi әсер еткен жағдайлар, соның iшiнде жобадан ауытқушылық және басқа себептер анық көрсетiлуi тиiс.
4. Апаттың себептерiн тексеретiн жергiлiктi
комиссиялар
4.1. Құрылысы жүрiп жатқан немесе пайдаланудағы объектiлерде болған апаттың себептерiн тексеретiн жергiлiктi комиссиялар өте шұғыл түрде тез арада тағайындалады.
Мемлекеттiк меншiктегi немесе солардың қатысуымен құрылысы жүрген объектiлерде комиссия тапсырыс берушiнiң (құрылыс салушылардың) бұйрығымен тағайындалады.
Жергiлiктi комиссия құрамына құрылыс-монтаж ұйымының, жоба-сметалық құжаттарды әзiрлеген жобалау ұйымының тапсырыс берушi немесе iстеп тұрған кәсiпорын басшылары, мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау мекемесiнiң, жеке құрылыс салушылардың, ал қажет болған жағдайларда құрылыс индустриясы мен құрылыс материалдарын өндiрушi кәсiпорындардың өкiлдерi кiредi.
Апаттың себептерiн тексеретiн жергiлiктi комиссияның төрағасын сол комиссияны құрған мекеме тағайындайды. Осы мекеме көрсетiлген тексерiстiң мезгiл уақытын белгiлеп, әрi комиссия жұмысына жарататын қаржы көздерiн белгiлейдi.
4.2. Жергiлiктi комиссия толық құрамымен жұмыс бастағанша:
- объектiлер мен конструкцияларды тегiс қарап шығады;
- қираудың одан әрi таралмауына, бiрiншi кезекте iстелетiн жұмыстардың қауiпсiздiгiн немесе конструкцияларды уақытша күшейтудi, апат аймағына адамдардың болуын шектеу сияқты шараларды жүзеге асырады;
- жарақаттанғандарды көшiрудi ұйымдастыру, апатты көзiмен көргендердi сұрау және оның мүмкiн-ау деген себептерiн анықтау;
- технологиялық жабдықтарды және оларға баратын жолдарды босатып, қираған конструкциялардан тазарту жұмыстарын ұйымдастыру.

4.3. Местная комиссия по ходу расследования причин аварии:
определяет качество выполнения строительно-монтажных работ, отдельных узлов сопряжения конструкций, качество примененных материалов, изделий и конструкций и соответствие их проектной документации, требованиям государственных стандартов;
выявляет допущенные при эксплуатации отклонения от требований технической эксплуатации объекта, влияющие на его несущие конструктивные элементы;
определяет объем и характер выполненных к моменту аварии строительно-монтажных работ по данным исполнительной технической документации;
определяет должностных лиц, непосредственно ответственных за проектирование, строительство, изготовление строительных материалов, изделий и конструкций, эксплуатацию объекта. 4.4. Местная комиссия составляет акт по расследованию причин аварии по форме согласно приложению N 1, который передается заказчику-застройщику, предприятию, организации, учреждению, назначившему данную комиссию. 4.5. На объектах с негосударственной формой собственности решения по расследованию причин аварий принимаются местной администрацией. 5. Технические комиссии по расследованию причин аварий 5.1. Технические комиссии по расследованию причин аварий назначаются немедленно после аварии.
5.2. Технические комиссии по расследованию причин аварий на строящихся или эксплуатирующихся объектах, имеющих государственную форму собственности или с участием государства, назначаются областными, Алматинской и Ленинской городскими администрациями с участием министерств и ведомств по принадлежности.
5.3. На строящихся или эксплуатирующихся объектах, имеющих негосударственную форму собственности, решения по техническим комиссиям и расследованию причин аварий, принимаются областными, Алматинской и Ленинской городскими администрациями.
5.4. В составе технических комиссий при расследовании причин аварий обязательно участие представителей органа, назначившего техническую комиссию, представителей соответствующих администраций, заказчика или дирекции действующего предприятия, подрядной строительной организации, проектной организации, органов госархстройконтроля, предприятий-поставщиков строительных изделий, конструкций и оборудования и в случае необходимости представители Минстроя Республики Казахстан, по согласованию с ним.
5.5. Председатель технической комиссии по расследованию причин аварий назначается органом, создавшим комиссию. Этим же органом устанавливается срок проведения указанного расследования и источник финансирования работы данной комиссии.

4.3. Апатты тексеру кезiнде жергiлiктi комиссияның атқаратын жұмыстары:
- құрылыс-монтаж жұмысын iстеген кездегi жұмыс сапасын, жекелеген конструкциялардың түйiндесуiндегi жымдасулар, қолданылған материалдардың, конструкциялардың және бұйымдардың сапалары мен олардың жоба-құжаттарына мемлекеттiк үлгi-қалыптың (стандарттың) талаптарына сәйкестiгiн анықтау;
- объектiлердi пайдалану кезiнде негiзгi конструкциялық элементтерге әсерi бар, пайдаланудың техникалық талаптарынан жiберiлген ауытқушылықты анықтау;
- толтырылған техникалық құжаттарға сүйене отырып, апат болған сәттегi атқарылған құрылыс-монтаждау жұмыстарының түрлерi мен көлемiн анықтау;
- жобалауға, құрылысқа, құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкцияларын дайындаушылар мен объектiлердi пайдаланушы тiкелей жауапты лауазымды қызметкерлердi анықтау.
4.4. Апаттың себептерiн тексеретiн жергiлiктi комиссия N 1 қосымшада көрсетiлген үлгi бойынша АКТ жасап, оны осы комиссияның тағайындаған тапсырыс берушi - құрылыс салушы ұйымға, кәсiпорынға және апатқа қатысы бар мекемелерге берiледi.
4.5. Меншiктiгi мемлекеттiк емес объектiлерде апаттың себептерiн тексеру туралы шешiмдi жергiліктi әкiмшiлік қабылдайды.
5. Апаттың себептерiн тексеретiн техникалық
комиссиялар
5.1. Апаттың себептерiн тексеретiн техникалық комиссия апат бола салысымен шұғыл түрде тағайындалады.
5.2. Мемлекеттiк меншiк түрiндегi немесе мемлекеттiң қатысуымен соғылып немесе пайдаланылып жатқан объектiлердi апаттың себептерiн тексеретiн комиссияны бағыныштылығына қарай министрлiктер мен ведомстволарды қатыстыра отырып облыс, Алматы және Ленинск қалалық әкiмшiлiктер тағайындайды.
5.3. Меншiктiгi мемлекеттiк емес соғылып немесе пайдаланылып жатқан объектiлерде техникалық комиссия және апаттың себептерiн тексеру жөнiндегi шешiмдердi облыс, Алматы және Ленинск қалалық әкiмшiлiктер тағайындайды.
5.4. Апаттың себептерiн тексеретiн техникалық комиссияға қатысуы мiндеттi өкiлдер: техникалық комиссияны тағайындаған ұйымнан, әкiмшiлiктер, тапсырыс берушi немесе iстеп тұрған кәсiпорын басшылығынан, мердiгерлiк құрылыс, жобалау ұйымдарынан, мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау мекемесiнен, құрылыс бұйымдарын, конструкцияларын және жабдықтарын қоюшы кәсiпорындардан, ал қажет болған жағдайда келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Құрылыс Министрлiгiнiң өкiлдерi қатысады.
5.5. Апаттың себептерiн тексеретiн техникалық комиссияның төрағасын сол комиссияны құрған мекеме тағайындайды.
Осы мекеме көрсетiлген тексерiске мезгiл-уақытын белгiлеп, әрi комиссия жұмысына кететiн қаржы көздерiн белгiлейдi.

5.6. Техническая комиссия в процессе расследования причин аварий проводит осмотр объекта, на котором произошла авария, устанавливает количество необходимых фотоснимков, эскизов общего вида обрушившегося здания, сооружения, отдельных повреждений элементов конструкций и их соединений, а также основания.
5.7. Фиксирует на основе имеющихся документов, опроса очевидцев аварии и должностных лиц строительной организации, заказчика или действующего предприятия:
признаки предаварийного состояния объекта и принятые меры к предупреждению аварии;
состояние строительства или условия эксплуатации объекта, а также метеоусловия перед аварией;
виды и характер работ, производившихся на объекте и вблизи него непосредственно перед аварией;
другие обстоятельства, необходимые для выяснения причин аварии.
Данные опроса очевидцев аварии и должностных лиц оформляются заявлениями, объяснительными записками.
5.8. Проверяет качество технических решений, принятых в проектной документации, соблюдение требований нормативных документов и государственных стандартов.
Определяет:
Качество выполнения строительно-монтажных работ или отдельных узлов сопряжения конструкций; соответствие их проекту и требованиям нормативных документов, для чего проводит детальное обследование обрушившихся конструкций.
Качество примененных материалов, изделий и конструкций и соответствие их проекту и требованиям государственных стандартов и технических условий (прочность, размеры, объемная масса, марка и т.д.).
Порядок и место отбора проб, количество образцов материалов или элементов конструкций для необходимых испытаний, а также характер и объем последних.
Объем дополнительных исследований, необходимость проведения экспертизы по вопросам, связанным с выявлением обстоятельств и причин аварии.
Величины фактических нагрузок, действовавших на строительные конструкции в момент аварии, температурных и других воздействий, а также состояние конструкций или основания к моменту аварий.
Объем необходимых проверочных расчетов конструкций объектов (по принятым проектным решениям, фактическим нагрузкам; сечениям, материалам и их характеристикам с учетом допущенных отступлений от проектов, уменьшения размеров сварных соединений и т.д.) с указанием организаций или лиц, которым поручается выполнение этих расчетов.
Наличие технического паспорта и ведение журнала по эксплуатации технологического оборудования, объекта, а в случае отсутствия указанных документов определяет допущенные при эксплуатации нарушения, влияющие на состояние объекта или на его несущие конструктивные элементы, а также дефекты конструкций, обнаруженные в процессе эксплуатации объекта.
Фактические объема обрушений (разрушений) объекта, его частей и конструктивных элементов, на основе чего устанавливает размер материального ущерба от аварии, объем затрат на разборку и восстановление, а также потери от остановки производства на действующем предприятии.
Сроки и порядок разборки завалов, состав обмеров и других работ в процессе разборки - для получения необходимых данных о причинах аварии.
Строительные конструкции или основания здания, сооружения, которые не удовлетворяли по несущей способности заданным требованиям при возведении, эксплуатации на основе проведенных обследований и проверочных расчетов на фактические нагрузки и условия работы.
Устанавливает:
Объем и характер выполненных к моменту аварии строительно-монтажных работ по данным общего журнала и специальных журналов, актам освидетельствования скрытых работ и промежуточной приемки ответственных конструкций и другой производственной документации, а по эксплуатируемому зданию, сооружению - наличие акта государственной приемочной комиссии или акта рабочей комиссии (в случае его приемки в эксплуатацию рабочей комиссией).
Состояние конструкций или основания здания, сооружения, приведшие к аварии, нарушений проекта и рабочей документации (рабочего проекта), требований нормативных документов и государственных стандартов, а также нарушений условий в эксплуатацию, в связи с которыми возникла причина, вызвавшая аварию.
Должностных лиц, непосредственно ответственных за проектирование, строительство, изготовление материалов, изделий, конструкций или эксплуатацию объекта, на котором произошла авария.
Подготавливает:
Рекомендации и мероприятия по ликвидации последствий аварии.
Предложения о необходимости проведения дополнительных обследований зданий, сооружений с целью определения возможности и условий их полного восстановления, а также продолжения строительства или эксплуатации сохранившейся части здания, сооружения.
Техническая комиссия выполняет другие работы, необходимость которых выявляется в ходе расследования аварии.

5.6. Техникалық комиссия апаттың себептерiн тексеру барысында атап болған объектiнi толығынан көрiп, қираған үйдiң, ғимараттың, кейбiр жеке конструкциялық элементтерiнiң және iрге тасының бүлiнген, түйiскен, бiрiккен жерлерiнiң қажет болады-ау деген жерлерiнiң жалпы жобасын сыздырып, керек фото суреттер түсiредi.
5.7. Құрылыс ұйымдарының, тапсырыс берушiлердiң немесе iстеп тұрған кәсiпорынның лауазымды қызметкерлерiнiң берген мәлiметтерiне орай, сол апатты өз көзiмен көрген айтушылардың жауаптарына сай және қолдағы бар құжаттарға сүйене отырып нақтылайды:
- объектiлердiң апат алдындағы жәй күйiнiң белгiлерi мен апатты болдырмаудың қабылданған шаралары;
- құрылыстың жәй-күйi немесе объектiнi пайдалануының жағдаяттары, әрi апат алдындағы атмосфералық құбылыстың күйлерi;
- тiкелей апат алдында объектiлер басында немесе оның қасында жүргiзiлген жұмыстардың түрлерi мен өзгешелiктерi;
- апаттың себептерiн айқындауға қажеттi басқа да жағдайлар.
Апатты өз көзiмен көрген кiсiлер мен лауазымды қызметкерлердiң берген мәлiметтерi ресми түсiнiктеме немесе жазбаша баяндаулар ретiнде толтырылады.
5.8. Жобалау құжаттарындағы қабылданған техникалық шешiмдердiң сапалылығын, нормативтiк құжаттар мен мемлекеттiк қалып талаптарының орындалуын тексередi...
Анықтайды:
Құрылыс-монтаж жұмыстарының орындалуының немесе конструкцияларының жеке түйiндерiнiң жымдасу сапалығын, олардың жобаға және нормативтiк құжат талаптарына сәйкестiлiгiн ол үшiн қираған конструкцияларды егжей-тегжейлi тексеруден өткiзедi.
Қолданылған шикiзаттардың, бұйымдардың және конструкциялардың сапасын, олардың жобаға және мемлекеттiк қалыптың талаптарына немесе техникалық шарттарға сәйкес келуiн (берiктiлiгiн, мөлшерiн, көлемдiк салмағын, таңбалануын т.б.)
Сынауға қажеттi шикiзаттардың үлгiлерiнiң мөлшерiн немесе конструкциялық элементтердiң, санын, сұрыптаудың орнын таңдау мен тәртiбiн және олардың көлемi мен түрлерiн.
Апаттың себептерiн және онымен байланысты жағдайларды анықтау үшiн-қосымша зерттеу жұмыстарының көлемi мен сараптама өткiзу қажеттiлiгiн.
Апат кезiнде құрылыс конструкцияларына түскен күштердiң нақты ауқымы, ауа қызуы және сыртқы әсерлерiнiң, әрi iрге табандары мен конструкциялардың апат болған сәттегi күйi.
Объект конструкцияларының қажеттi тексеру есептеулерiнiң көлемi (нақтылы әсер етушi күштер мен жоба жөнiнде қабылданған шешiмдер; қима-тiлiктер, жобадан жiберiлген ауытқушылықты есепте ала отырып материалдарға жасалған сипаттамалар; дәнекерленiп жалғасқан түйiсу өлшемiнiң кiшiреюi т.б.) мен сол есептеулердiң тапсырысын орындайтын ұйымдардың немесе жеке адамдардың көрсетiлуiн.
Объектiнiң, технологиялық жабдықтарды пайдалану жөнiндегi журналды жүргiзу және олардың техникалық төлқұжаттарының барлығын, ал көрсетiлген құжаттардың жоқ кезiнде-объектiлердi пайдалану кезiнде жiберiлген қателiктердi анықтайды, егер олар объектiнiң немесе негiзгi конструктивтiк элементтерiнiң, оған қоса объектiнi пайдалану барысында байқалған ақаулықтары жұмыс күйiне әсер етсе.
Объектiнiң, оның бөлшектерi мен конструктивтiк элементтерiнiң нақты қираған көлемiн, ал осыларға қарап - апаттың әкелген материалдық залалдарының мөлшерiн, бүлiнген жерлерiн бөлшектеу мен оны қайта тұрғызудың көлемiнiң шығындарын, оған қоса iстеп тұрған кәсiпорынның өндiрiстi тоқтатудан келетiн зияндарын анықтайды.
Апаттың себептерiн анықтауға қажеттi мәлiметтердi алу үшiн, бүлiнген жерлердi бөлшектеу кезiнде туындайытн құбылыстар мен өлшеу жұмыстарын жүргiзу, үйiндiлердi тазартып-тастаудың уақыттары мен тәртiптерiн.
Жұмыс шарттары мен нақтылы түскен күштердi есептеудi тексеру және жүргiзiлетiн зерттеулерге сүйене отырып, құрылыс конструкциялары немесе ғимараттар, үй табандарының тұрғызылу не пайдалану барысында берiлген талаптарды қамтамасыз ету жағынан қанағаттандыра алмауын анықтайды...
Белгiлейдi:
Жалпы және арнаулы журналдарда келтiрiлген деректерге, көзден таса жұмыстарды куәландыру, жауапты конструкцияларды аралық қабылдау және басқа да өндiрiстiк құжаттарға сүйене отырып, ал пайдаланудағы ғимараттар мен үйлер бойынша мемлекеттiк қабылдау комиссияларының немесе жұмысшы комиссияларының Актыларына қарап дәл апат болар сәтке дейiнгi орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының түрлерi мен көлемдерiн белгiлейдi.
Апатты жағдайда алып келген конструкциялар немесе ғимараттар мен үй iрге табандарының жайын (жұмыс жобалары) мен жобадан ауытқушылықтың, нормативтiк құжаттар мен мемлекеттiк қалыптардың талаптарын бұзушылықтың, әрi апатты болдырған себептердiң бiрi оны пайдалану шарттарының орындалмауынан болғанын белгiлейдi.
Апат болған объектiлердегi жобалауды, құрылысты жүргiзген, конструкциялар, бұйымдар мен шикiзатты дайындаған немесе объектiнi пайдалану кезiндегi тiкелей жауапты лауазымды қызметкерлердi белгiлейдi...
Дайындайды:
Апаттың зардаптарын жоюдың шаралары мен ұсыныстары.
Ғимараттар мен үйлердi толық қайта тұрғызудың шарттары және мүмкiндiктерiн анықтау мақсатында, әрi құрылысты одан әрi жалғастыру немесе олардың сақталынған бөлiгiн пайдалану-ғимараттар мен үйлердi қосымша жете тексерудiң қажеттiлiгi туралы пайымдауларын.
Техникалық комиссия апатты тексеру үстiнде қажеттiлiгi туындаған бұдан басқа да жұмыстарды дайындайды.