Положение о таможенном режиме уничтожения
Утверждено Приказом ТК при КМ РК от 14 ноября 1995 г. Утратило силу - приказом ТК МГД РК от 2 декабря 1999г. N 596-П
1. Общие положения
1.1. Уничтожение - таможенный режим, при котором иностранные товары и транспортные средства уничтожаются под таможенным контролем, включая приведение их в состояние, непригодное для использования, без взимания таможенных пошлин и иных налогов, взимание которых возложено на таможенные органы, а также без применения мер экономической политики.
1.2. Помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим уничтожения допускается с разрешения таможенного органа.
1.3. Уничтожение товаров или транспортных средств производится заинтересованным лицом за собственный счет и не влечет для государства каких-либо расходов.
1.4. Ответственность перед таможенными органами за правомерность заявления таможенного режима уничтожения, а также за соблюдение условий этого режима несет лицо, перемещающие товары, или перевозчик в отношении транспортных средств.
2. Условия использования
таможенного режима уничтожения
2.1. Под таможенный режим уничтожения помещаются:
а) ввозимые иностранные товары и транспортные средства, фактически пересекшие таможенную границу Республики Казахстан;
б) иностранные товары и транспортные средства, ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан и помещенные под таможенные режим транзита, таможенного склада, магазина беспошлинной торговли, переработки под таможенным контролем, временного ввоза, свободной таможенной зоны, свободного склада, реэкспорта, а также условно выпущенные товары.
2.2. Не допускается помещение под таможенный режим уничтожения:
- товаров и транспортных средств, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан;
- предметов художественного, исторического и археологического достояния народов Республики Казахстан и зарубежных стран;
- видов животных и растений, находящихся под угрозой исчезновения, их частей и дериватов.
2.3. Таможенный орган не предоставляет разрешение на помещение товаров или транспортных средств под таможенный режим уничтожения:
а) если уничтожение товаров и транспортных средств может причинить существенный вред окружающей природной среде;
б) если уничтожение товаров и транспортных средств влечет или может повлечь расходы государства;
в) если таможенный орган не имеет возможности осуществить контроль за фактическим уничтожением товаров и транспортных средств;
г) в иных случаях, когда у таможенного органа имеются достаточные основания для этого.
2.4. Помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим уничтожения допускается, если в результате уничтожения, товары и транспортные средства полностью теряют свои первоначальные потребительские свойства или коммерческую стоимость.

Жоюдың кедендiк режимi туралы Ереже
Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң Бұйрығымен бекiтiлген 1995 жылғы 14 қарашадағы N 130. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министірлігі Кеден комитетiнiң 1999 жылғы 2 желтоқсандағы N 596-б бұйрығымен. ~V990997
I. Жалпы ережелер
1.1. Жою - кеден баждарын, қосымша құнға салықты, алуы кеден органдарына жүктелген басқа да салықтарды алусыз, сондай-ақ экономикалық саясат шараларын (квоталау, лицензиялау т.т.б.) қабылданбай-ақ оларды пайдалануға қолайсыз күйге келтiрудi қосқанда шетелдiк тауарлар мен көлiк құралдары жойылатын кеден режимi.
1.2. Кедендiк жою режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыруға кеден органының рұқсатымен жол берiледi.
1.3. Тауарлар мен көлiк құралдарын жоюды мүдделi адам өз есебiнен жүргiзедi және мемлекетке ешқандай шығынын тигiзбейдi.
1.4. Жоюдың кедендiк режимi туралы мәлiмдеудiң заңдылығы үшiн, сондай-ақ осы режимнiң шарттарының сақталуы үшiн тауарларды өткiзетiн адам немесе көлiк құралдарына қатысты тасымалдаушы кеден органдары алдында жауап бередi.
2. Жоюдың кедендiк режимiн пайдаланудың
шарттары
2.1. Жоюдың кедендiк режимiмен:
а) Қазақстан Республикасы кеден шекарасын iс жүзiнде кесiп өткен, әкелiнетiн шетелдiк тауарлар мен көлiк құралдары
б) Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген және транзит, кеден қоймасы, бажсыз сауда дүкенi, кеден бақылауымен ұқсату, уақытша әкелу, еркiн кеден аймағы, еркiн қойма, реэкспорттың кеден режимдерiмен орналастырылған шетелдiк тауарлар мен көлiк құралдары, сондай-ақ шартты түрде шығарылған тауарлар орналастырылады.
2.2. Жоюдың кедендiк режимiмен:
- Қазақстан Республикасына әкелуге тиым салынған тауарлар мен көлiк құралдарын;
- Қазақстан Республикасы мен шетелдердiң халықтарының көркемдiк, тарихи және археологиялық игiлiктерi болып табылатын заттарды;
- жойылу қаупiнде тұрған жануарлар мен өсiмдiктердiң, бөлiмдерi мен туындыларының түрлерiн орналастыруға болмайды.
2.3. Кеден органы тауарлар мен көлiк құралдарын жоюдың кедендiк режимiмен орналастыруға:
а) тауарлар мен көлiк құралдарын жою қоршаған ортаға айтарлықтай зиян келтiретiн болса;
б) тауарлар мен көлiк құралдарын жою мемлекеттiң шығындануына әкелiп соғатын болса немесе мүмкiн болса;
в) кеден органының тауарлар мен көлiк құралдарының iс жүзiндегi жойылуына бақылау жасауға мүмкiндiгi болмаса;
г) кеден органының бұған жеткiлiктi негiздемелерi бар өзге де жағдайларда рұқсат бермейдi.
2.4. Тауарлар мен көлiк құралдарын жоюдың кедендiк режимiмен орналастыруға жоюдың нәтижесiнде тауарлар мен көлiк құралдары өздерiнiң бастапқы тұтыну қасиеттерiн немесе коммерциялық құнын толық жойып алатын жағдайда жол берiледi.

2.5. Уничтожение производится:
а) путем термического, химического, механического либо иного воздействия (сжигание, разрушение, захоронение и т.д.), в результате которого товары и транспортные средства полностью уничтожаются;
б) путем демонтажа, разборки, механического повреждения, включая пробивание дыр, разрывы, нанесение повреждений иными способами при условии, что такие повреждения исключают последующее восстановление товаров и транспортных средств и возможность их использования в первоначальном виде.
2.6. Уничтожение товаров и транспортных средств должно производится с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об охране окружающей природной среды.
2.7. Отходы (остатки), образовавшиеся в результате уничтожения товаров, при возможности их дальнейшего использования, должны быть помещены под соответствующий таможенный режим, как иностранные товары, находящиеся под таможенным контролем, либо в случаях, предусмотренных актами Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан, использованы на территории Республики Казахстан как казахстанские товары.
2.8. Таможенные органы не возмещают каких-либо расходов, связанных с использованием таможенного режима уничтожения.
3. Таможенное оформление
товаров и транспортных средств,
помещаемых под таможенный режим уничтожения
3.1. Таможенное оформление товаров и транспортных средств, помещаемых под таможенный режим уничтожения производится:
- товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан и помещенных под таможенные режимы, указанные в подпункте "б" п. 2.1. настоящего Положения, кроме таможенного режима транзита, а также условно выпущенных товаров, - таможенным органом, предоставившим такие товары в распоряжение лицу в соответствии с избранным таможенным режимом;
- транспортных средств, а также товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, и товаров помещенных под таможенный режим транзита или перемещаемых в соответствии с правилами доставки под таможенным контролем, таможенным органом в регионе деятельности которого находятся такие транспортные средства или товары.
3.2. Товары, помещенные под таможенный режим уничтожения, декларируются путем представления в таможенный орган грузовой таможенной декларации, заполненной в соответствии с Инструкцией о порядке заполнения грузовой таможенной декларации, утвержденной приказом ТК при КМ РК N 127-П от 26.09.95 г. и заявления лица, перемещающего товары. Такое заявление составляется по форме, приведенной в Приложении N 1.
3.3. Одновременно с таможенной декларацией в таможенный орган представляются грузовые и товаросопроводительные документы на товары и транспортные средства (накладные, конасаменты, счета-фактуры и т.д.), а также иные документы, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля.

2.5. Жою: а) нәтижесiнде тауарлар мен көлiк құралдары толық жойылатын термикалық, химиялық, механикалық не өзгеше ықпал ету (күйдiру, бүлдiру, көмiп тастау т.б.) жолымен;
б) тесiк салу, жырту, өзге әдiстермен зақым келтiрудi қосқанда осындай зақым келтiру тауарлар мен көлiк құралдарының одан әрi қалпына келтiрiлуiн және оларды бастапқы күйiнде пайдалануға мүмкiндiк бермейтiн бөлшектеу, ажырату, механикалық зақым келтiру жолымен жүргiзiледi.
2.6. Тауарлар мен көлiк құралдарын жою Қазақстан Республикасының қоршаған табиғи орта туралы заңдарының талаптары орындала отырып, жүргiзiлуi тиiс.
2.7. Тауарларды жою салдарынан пайда болған қалдықтар кеден бақылауындағы шетелдiк тауарлар ретiнде тиiстi кеден режимiне орналастырылуы тиiс.
2.8. Кеден органдары жоюдың кедендiк режимiн пайдаланумен байланысты қандай да бiр шығыстарды өтемейдi.
3. Жоюдың кедендiк режимiмен орналастырылатын
тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу
3.1. Жоюдың кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу:
- транзиттiң кеден режимiн, сондай-ақ шартты түрде шығарылған тауарларды қоспағанда Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген және осы Ереженiң 2.1. тармағының "б" тармақшасында көрсетiлген кеден режимiмен орналастырылатын тауарларға қатысты таңдалынған кеден режимiне сәйкес осындай тауарларды адамның қарамағына берген кеден органы;
- көлiк құралдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға және кеден бақылауымен жеткiзу ережелерiне сәйкес транзиттiң кеден режимiне орналастырылған немесе өткiзiлетiн тауарларға қатысты қызметiнiң аймағында осындай көлiк құралдары немесе тауарлар бар кеден органы жүргiзедi.
3.2. Жоюдың кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарлар N 1 Қосымшамен белгiленген тәртiппен кеден жүк декларациясын және тауарларды өткiзетiн адамның мәлiмдемесiн кеден органына көрсету жолымен жария етiледi. Мұндай мәлiмдеме N 2 Қосымшада келтiрiлген нысан бойынша жасалынады.
3.3. Кеден органына кеден декларациясымен бiрге бiр мезетте тауарлар мен көлiк құралдарына жүк және тауарды алып жүру құжаттары (үстеме жол құжаттары, коносаменттер, шот-фактуралар т.б.), сондай-ақ кеден ресiмдеу мен кеден бақылауын жүргiзуге қажеттi өзге де құжаттарды көрсетедi.

3.4. Заключение о необходимости уничтожения товаров, а также о невозможности такого уничтожения дается органами Министерства здравоохранения и Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
3.5. Решение о предоставлении разрешения на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим уничтожения принимает начальник таможенного органа либо лицо, его замещающее, если специальными нормативными актами Республики Казахстан не установлено иное. Такое разрешение оформляется путем совершения на заявлении, приведенном в Приложении N 1, надписи "Уничтожение разрешено" и заверяется подписью указанного лица.
3.7. За таможенное оформление товаров и транспортных средств, помещенных под таможенный режим уничтожения, взимаются таможенные сборы в валюте Республики Казахстан в размере 0,2 процента их таможенной стоимости.
4. Заключительные положения
4.1. Уничтожение товаров и транспортных средств производится под таможенным контролем.
4.2. О фактическом уничтожении товаров и транспортных средств составляется акт по форме, приведенной в Приложении N 3. С согласия таможенного органа допускается отклонение от установленной формы акта при условии, что в таком акте содержатся все сведения, указанные в форме, приведенной в Приложении N 3. Указанный акт подписывается уполномоченным представителем лица, перемещающего товары, либо перевозчиком, иными лицами, присутствовавшими при фактическом уничтожении товаров или транспортных средств.
4.3. Лицо, перемещающее товары, или перевозчик в отношении транспортных средств обязаны представить в таможенный орган акт, указанный в пункте 4.2. настоящего Положения, в сроки, устанавливаемые этим таможенным органом.
4.4. Таможенный орган вправе определить, что уничтожение товаров и транспортных средств может быть произведено только в присутствии должностного лица таможенного органа.
4.5. Все отходы и остатки, образовавшиеся в результате уничтожения, подлежат таможенному оформлению как иностранные товары, находящиеся под таможенным контролем.

3.4. Тауарлар мен көлiк құралдарын жою қоршаған табиғи ортаға айтарлықтай зиян келтiруi мүмкiн деген негiздеме бар жағдайда кеден органы Қазақстан Республикасының қоршаған табиғи ортаны қорғау туралы заңдарына сәйкес арнайы уәкiлдiгi бар экологиялық бақылау органдарының қорытындысын көрсетудi мiндеттеуге құқылы.
3.5. Тауарлар мен көлiк құралдарын жою зиянды, барынша қауiптi, ерекше улы немесе радиоактивтiк қалдықтарды шығару, тастау, орналастыру, жайғастыруға байланысты қиындыққа әкелiп соғатын жағдайда мұндай жою Қазақстан Республикасының қоршаған табиғи орта саласында бұған арнайы уәкiлдiгi бар мемлекеттiк органдарының және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау мекемесiнiң рұқсатымен ғана жол берiледi.
3.6. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк жою режимiмен орналастыруға рұқсат беру туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының арнайы нормативтi актiлерiмен басқаша белгiленбесе, кеден органының бастығы немесе оны ауыстыратын адам қабылдайды. Мұндай рұқсат N 2 Қосымшада келтiрiлген мәлiмдемеде "Жою рұқсат берiледi" деген жазу жасау жолымен ресiмделедi және аталған адамның қолымен куәлендiрiледi.
3.7. Кедендiк жою режимiмен орналастырылатын тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу үшiн Қазақстан Республикасының валютасымен тауарлардың кедендiк құнының 0,2 процентi мөлшерiнде кеден алымдары алынады.
Кедендiк жою режимiмен орналастырылатын көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу үшiн Қазақстан Республикасының валютасымен көлiк құралының әр бiрлiгiне 15 АҚШ долларына тең сомада, бiрақ олардың кедендiк құнының 0,1 процентiнен аспайтын мөлшерде кеден алымдары алынады.
4. Қорытынды ереже
4.1. Тауарлар мен көлiк құралдарын жою кедендiк бақылаумен жүргiзiледi.
4.2. Тауарлар мен көлiк құралдарының iс жүзiнде жойылуы туралы акт N 3 Қосымшада келтiрiлген нысан бойынша жасалынады. Кеден органының келiсiмiмен осындай актiде туралы акт N 3 Қосымшада келтiрiлген нысанда көрсетiлген барлық мәлiметтер қамтылатын болса, белгiленген актiнiң нысанынан ауытқуға жол берiледi. Аталған актiге тауарларды өткiзетiн адамның уәкiлдiгi бар өкiлi не тасымалдаушы, тауарлар мен көлiк құралдарының iс жүзiнде жойылуы кезiнде қатысып отырған өзгеде адамдар қол қояды.
4.3. Тауарларды өткiзетiн адам немесе тасымалдаушы көлiк құралдарына қатысты осы Ереженiң 4.2. тармағында көрсетiлген актiнi кеден органына осы кеден органы белгiленген мерзiмде ұсынуға мiндеттi.
4.4. Кеден органы тауарлар мен көлiк құралдарын жою тек қана кеден органының лауазымды адамының қатысуымен жүргiзiлуi мүмкiн екендiгiн анықтауға құқылы.
4.5. Жоюдың салдарынан пайда болған барлық қалдықтар кеден бақылауындағы шетелдiк тауарлар ретiнде кедендiк ресiмдеуге жатады.