Порядок продажи марок акцизного сбора и таможенного оформления маркированных товаров
Утвержден приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 27 октября 1995 г. N 158-П. Утратил силу - приказом Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 24 апреля 1997 г. N 108-П
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", и Постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 апреля 1995 г. N 592 P950592_ "О введении на территории Республики Казахстан марок акцизного сбора и реализации подакцизных товаров, подлежащих маркировке", в целях дальнейшего совершенствования порядка маркировки отдельных подакцизных товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить Порядок продажи марок акцизного сбора и таможенного оформления маркированных подакцизных товаров.
2. Признать утратившей силу Временную Инструкцию о порядке маркировки отдельных подакцизных товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, утвержденную Приказом Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 24 июля 1995 г. N 55.
3. Пресс-службе (Муратбаева А.С.) приступить к освещению
положений настоящего Приказа в прессе, на телевидении и по
радиовещанию.
4. Начальникам областных таможенных управлений и таможен:
- довести действие настоящего Приказа до всех структурных
подразделений и обеспечить его надлежащее выполнение;
- информировать импортеров об изменении правил ввоза на
территорию Республики Казахстан, отдельных видов подакцизных
товаров, подлежащих маркировке, путем размещения в месте
расположения таможенного управления (таможни) Порядка продажи марок
акцизного сбора и таможенного оформления маркированных подакцизных
товаров.
Председатель
Порядок продажи марок
акцизного сбора и таможенного
оформления маркированных товаров
1. Порядок приобретения марок акцизного сбора
1.1. Для покупки марок акцизного сбора (далее Марок) импортер
представляет в отдел по работе с марками акцизного сбора (далее
Отдел) акцизного таможенного поста Республики Казахстан (Далее
Поста) следующие документы:
При первом обращении - нотариально заверенные копии документов:
- свидетельство о регистрации;
- Устав;
- регистрационное свидетельство Госкомстата;
оригиналы:
- справка с налоговой инспекции;
- справка банка об открытии валютного счета;
- справка банка об открытии счета в
национальной валюте.
Сотрудник Отдела вносит сведения об организации в специальный Журнал по форме указанной в Приложении N 1 к настоящему Порядку и подшивает перечисленные документы в Дело.

Акцизделетiн алым маркiлерiн сату мен таңбаланған тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы кеден комитетi 1995 жылғы 27 қазан N 158-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 11 желтоқсанда N 135 тіркелді. Ескерту. Қазақстан Республикасы Кеден комитетінің 1997 жылғы 24 сәуірдегі N 180-П бұйрығымен күші жойылды.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығы мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 28 сәуiрдегi N 592 P950592_ "Қазақстан Республикасы аумағында акцизделетiн алым маркаларын енгiзу және таңбалауға жататын акцизделетiн тауарларды өткеру туралы" Қаулысын орындау, Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн кейбiр акцизделетiн тауарларды таңбалау тәртiбiн одан әрi жалғастыру мақсатында бұйырамын:
1. Акцизделетiн адым маркаларын сату мен таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетiнiң бекiткен 1995 жылғы 24 шiлдедегi N 55 Қазақстан Республикасының Кеден аумағына әкелiнетiн кейбiр акцизделетiн тауарларды таңбалау тәртiбi туралы уақытша Нұсқау күшiн жойған болып есептелiнсiн.
3. Баспасөз қызметi (Мұратбаева Ә.О.) осы Бұйрықтың ережелерiн баспасөзде, телевидение мен радиода жариялауға кiрiссiн.
4. Облыстар бойынша кеден басқармалары мен кеден бастықтары:
- осы Бұйрықтың қолданылатыны туралы барлық құрылымдық бөлiмшелерге
жеткiзсiн және оның дұрыс орындалуын қамтамасыз етсiн.
- импорттаушыларға Қазақстан Республикасының аумағына кеден
басқармалары мен (кедендер) жайғасқан жерлерге орналастыру жолымен
таңбалауға жататын акцизделетiн тауарлардың кейбiр түрлерiн әкелудiң
ережелерiнiң, акцизделетiн алым маркаларын сату мен таңбаланған
акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбiнiң өзгергенi
туралы хабарласын.
Төраға
1. Акцизделетiн алым маркаларын сатып алудың тәртiбi
1.1. Акцизделетiн алым маркаларын (бұдан әрi - маркаларды) сатып
алушы импорттаушы Қазақстан Республикасы акциздiк кеден күзетiнiң
акцизделiнетiн алым маркаларымен жұмыс iстейтiн бөлiмiне (бұдан әрi -
Бөлiмге) төмендегiдей құжаттарды:
Алғаш рет қайырылғанда - нотариальды жолмен куәландырылған
құжаттардың көшiрмелерiн;
- тiркеу туралы куәлiктi;
- Жарғыны;
- Мемлекеттiк статистика комитетiнiң тiркеу куәлiгiн;
- түпнұсқаларды:
- салық инспекциясынан анықтаманы;
- валюталық шот ашу туралы банктiң анықтамасын;
- ұлттық валютада шот ашу туралы банктiң анықтамасын көрсетедi.
Бөлiм қызметкерi осы Тәртiптiң N 1 Қосымшасында көрсетiлген нысан бойынша арнайы Журналға ұйым туралы мәлiметтердi жазады және аталған құжаттарды iске қосып тiркейдi.

1.2. После выполнения действий, предусмотренных п. 1.1. настоящего Порядка сотрудник Отдела принимает от импортера:
- заявление на покупку Марок, составленное в трех экземплярах по форме указанной в Приложении N 2 настоящего Порядка;
- оригинал и копию внешнеторгового контракта (после проведения сверки оригинал контракта возвращается импортеру), в соответствии с которыми производится ввоз товаров;
- платежное поручение на перевод денежных средств по уплате за Марки на счет Таможенного комитета N 1141113 в ГАТУ Нацбанка, код 109, МФО 190501109, РНН 600700010537, при этом в платежном документе в графе "Назначение платежа" обязательно указание: "Уплата за марки акцизного сбора по контракту от "___"______1995 г. N ___".
Марки продаются в количестве, не превышающем 102 % от количества каждого вида товаров, предусмотренного внешнеторговым договором.
Размер денежных средств по уплате за Марки и определение курса пересчета иностранной валюты в национальную производится по формуле:
С = Стм х Кт х Кэкю, где
С - сумма денежных средств, предназначенных для покупки Марок;
Стм - стоимость марки, установленная в ЭКЮ;
Кт - количество товара, подлежащего маркировке (для табачных изделий - количество пачек, для вино-водочных - количество бутылок);
Кэкю - курс ЭКЮ, действующий на дату подачи заявления на покупку Марок.
Денежные средства для покупки Марок уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан.
1.3. После проверки перечисленных документов Заявление на покупку Марок регистрируется в "Журнале учета Внешнеторговых операций организаций, ввозящих подакцизных товары, подлежащие маркировке" (далее - Журнал), путем присвоения регистрационного номера и внесения соответствующей записи, после чего Пост оставляет у себя первый экземпляр Заявления, остальные отдаются импортеру. первый экземпляр - с внесенными в него телефонами импортера, подколотыми платежными документами и копией контракта находится на
контроле Поста Делах, в порядке, предусмотренном для хранения
документов строгой финансовой отчетности.
Затем, Пост через соответствующее таможенное управление или
самостоятельно в понедельник-среду каждой недели сообщает в отдел
косвенных доходов Таможенного комитета следующие сведения
(Приложение N 3):
- наименование импортера, его юридический адрес;
- реквизиты внешнеторгового контракта;
- регистрационный номер заявления;
- сумму денежных средств;
- вид и количество заказанных Марок;
- номер и дату платежного поручения на перевод средств по
уплате за марки в Таможенный комитет;
- банковские реквизиты импортера, с которых произведен платеж.
Отдел косвенных доходов передает в бухгалтерию Таможенного комитета дату и номер платежных поручений на перевод денежных средств по покупке Марок и банковские реквизиты счетов импортера с которых произведена оплата.
После фактического поступления уплаченных импортером денежных средств на счет таможенного комитета, Таможенный комитет в четверг-пятницу каждой недели сообщает в Пост о поступлении денежных средств (Приложение N 4), при этом указывается:
- наименование импортера, его адрес;
- реквизиты внешнеторгового контракта;
- сумму денежных средств;
- номер и дата платежного поручения.
Постом на первом экземпляре Заявления на покупку Марок делается отметка: "Денежные средства поступили", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица, сделавшего такую отметку.
Аналогичная отметка вносится в Журнал с указанием даты платежа и даты поступления средств на счет Таможенного комитета.
Документы, переданные в Отдел помещаются в Дело, пронумерованное в соответствии со справочным номером Журнала.
Отдел косвенных доходов обобщает данные по количеству Марок, денежные средства за которые фактически поступили. Эти данные включаются в заявку на изготовление Марок, которая не реже одного раза в неделю направляется в Дирекцию производственных предприятий Нацбанка. После определения Дирекцией производственных предприятий Нацбанка стоимости заказанных Марок, Бухгалтерия Таможенного комитета производит оплату счета на изготовление Марок. Сумма, оставшаяся на текущем счете Таможенного комитета перечисляется на депозитарный счет Таможенного комитета.

1.2. Бөлiм қызметкерi осы Тәртiптiң 1.1.тармағында көзделген әрекеттер орындалғаннан кейiн импорттаушыдан:
- осы Тәртiптiң N 2 Қосымшасында көрсетiлген нысан бойынша 3 данада жасалған Маркаларды сатып алуға өтiнiштi;
- тауарлардың әкелiнуi жүргiзiлетiн сыртқы саудалық келiсiм-шарттың түпнұсқасы мен көшiрмесiн (тексеру жүргiзiлгеннен кейiн келiсiм-шарттың түпнұсқасы импорттаушыға қайтарылады);
- Ұлттық банктiң ГРКЦ ГАТУ Кеден комитетiнiң N 1141113 шотына, коды 109, МФО 1905011009, РНН 600700010537 Маркаларды төлеу бойынша ақшалай қаражатты аударуға төлем тапсырысы, бұл ретте төлем құжатының "Төлемнiң мақсаты" бағанында мiндеттi түрде "1995 жылы "___"___________ N ___________келiсiм шарт бойынша акцизделетiн алым маркалары үшiн ақы төлеу" деген жазу болуы керек.
Маркалар сыртқысаудалық келiсiм-шартта көзделген тауарлардың әртүрiнiң санының 102 процентiнен аспайтындай мөлшерде сатылады.
Маркаларды сатып алу үшiн ақша қаражатының мөлшерi және шетел валютасын ұлттық валютаға аудару бағамы мына формуламен анықталады:
С - Стм * Кт * Кекю, бұл арада
С - Маркаларды сатып алу үшiн ақша қаражатының сомасы;
Стм - ЭКЮ-мен белгiленген марканың құны;
КТ - таңбалауға жататын тауардың (темекi бұйымдарына үшiн - пачка саны, арақ-шарап бұйымдары үшiн - шөлмек саны) саны;
Кекю - Маркаларды сатып алуға өтiнiш берiлген күнге дейiн қолданылатын ЭКЮ бағамы;
Маркаларды сатып алу үшiн ақша қаражаты Қазақстан Республикасы ұлттық валютасымен төленедi.
1.3. Маркаларды сатып алуға өтiнiш ондағы мәлiметтер тексерiлген соң оған тiркеу нөмiрiн беру және таңбалауға жататын акцизделетiн тауарларды әкелетiн ұйымдардың сыртқысаудалық операцияларының есебi туралы Журналына (бұдан әрi - Журнал) тиiстi жазу өндiру жолымен тiркеледi, одан соң Күзет Өтiнiштiң бiрiншi данасын өзiнде қалдырады, өзгелерi импорттаушыға берiледi. Импорттаушының Өтiнiштiң телефондары жазылған, төлем құжаттары мен көшiрмесi қоса тiркелген бiрiншi данасы есеп берудiң қатаң қаржы құжаттарын сақтау үшiн көзделген тәртiппен Күзеттiң iс қағаздарында, бақылауында болады.
Одан кейiн Күзет тиiстi кеден басқармасы арқылы немесе дербес әр аптаның дүйсенбi, сәрсенбi күндерi Кеден комитетiнiң жанама табыстар бөлiмiне төмендегiдей мәлiметтердi (N 3 Қосымша):
_ импорттаушының атауын, оның заңдық мекен-жайын;
- сыртқы саудалық келiсiм-шарттың деректемелерiн;
- өтiнiштiң тiркеу нөмiрiн;
- ақшалай қаражаттың сомасын;
- тапсырысқа берiлген Маркалардың түрi мен саны;
- Кеден комитетiне Маркаларды төлеу бойынша ақшалай қаражатты аударуға төлем тапсырысының нөмiрi мен күнiн;
- импорттаушының төлем жүргiзiлген банкiлiк деректемелерiн хабарлап отырады.
Жанама табыстар бөлiмi Кеден комитетiнiң бухгалтериясына Маркаларды сатып алу бойынша ақшалай қаражатты аударуға төлем тапсырысының нөмiрi мен күнiн және - импорттаушының төлем жүргiзiлген банкiлiк деректемелерiн бередi.
Кеден комитетiнiң шотына импорттаушының төлеген ақшалай қаражаты iс жүзiнде келiп түскен соң Кеден комитетi әр аптаның бейсенбi, жұма күндерi Күзетке ақшалай қаражаттың (N 4 Қосымша) келiп түскенi туралы хабарлап отырады, бұл ретте - импорттаушының атауы, оның заңдық мекен-жайы;
- сыртқысаудалық келiсiм шарттың деректемелерi;
- ақшалай қаражаттың сомасы;
- төлем тапсырысының нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
Одан соң ақша Маркаларды сатып алуға өтiнiштiң бiрiншi данасында "Ақша қаражаты түстi" деген белгi жасалып, оны жасаған лауазымды адамның қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiледi.
Осындай белгi төлемнiң күнi мен Кеден комитетi шотына түскен түсiмдердiң күнi көрсетiлiп, Журналға жазылады.
Бөлiмге берiлген құжаттар Журналдың анықтамалық нөмiрiне сәйкес нөмiрленген iске жайғастырылады.
Жанама табыстар бөлiмi Маркалар үшiн түскен ақшалай қаражаттың саны бойынша деректердi жалпылап қорытады. Бұл деректер маркаларды әзiрлеуге өтiнiшке тiркеледi, аптасына кем дегенде бiр рет Ұлттық банктiң өндiрiстiк кәсiпорындар дирекциясына жiберiледi. Ұлттық банктiң өндiрiстiк кәсiпорындар дирекциясы тапсырыс берiлген Маркалардың құнын анықтаған соң Кеден комитетiнiң бухгалтериясы Маркаларды әзiрлеуге шотқа ақы төлеудi жүргiзедi. Кеден комитетiнiң ағымдық шотында қалған сома Кеден комитетiнiң депозиттiк шотына аударылады.

2. Выдача Марок
2.1. После изготовления Марок Отдел косвенных доходов Таможенного комитета сообщает в Пост об изготовлении Марок (Приложение N 5) с указанием:
- номера и серии марок;
- количества изготовленных марок;
- реквизиты внешнеторгового контракта;
- наименования импортера и его банковских реквизитов.
После получения сведений о заказанной партии Марок Пост информирует импортеров о выполнении их заказов на изготовление Марок путем размещения в месте нахождения Поста информации с указанием только регистрационных номеров заявлений импортеров, в соответствии с которыми изготовлены заказанные Марки, либо иным способом, определяемым этим Постом.
2.2. Для получения Марок импортер представляет в Пост следующие документы:
- второй и третий экземпляры находящихся у него Заявления на покупку Марок на котором на основании записи, сделанной на экземпляре заявления, хранящегося на Посте, делается отметка "Денежные средства поступили" и заверяется личной номерной печатью должностного лица, делавшего запись, даты на Заявлениях должны совпадать, оба экземпляра Заявления после действий, предусмотренных п. 2.5. выдаются импортеру;
- письменное обязательство в двух экземплярах по форме, приведенной в Приложении N 6 к настоящей Инструкции, о фактическом ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан товаров в течение срока, определяемого импортером, с указанием таможенного перехода на границе, через который планируется произвести провоз груза на территорию Республики Казахстан, предъявлении таких товаров таможенному органу, помещении их на определенный терминал и уплате причитающихся таможенных платежей, срок, указанный в обязательстве, не может превышать восьми месяцев со дня получения импортером Марок, один экземпляр остается в делах Поста, другой выдается импортеру;
- доверенность (Приложение N 7) и снятую с него копию.
Сведения, заявленные импортером в обязательстве, заносятся в Журнал.
2.3. Пост заверяет представленную импортером доверенность личной номерной печатью и подписью должностного лица, ответственного по работе с Марками, при этом на доверенности ставится "Согласовано". Доверенность с отметками Поста выдается импортеру, копия доверенности остается в делах Поста. Для проведения такой работы Посты представляют в Таможенный комитет образцы личных номерных печатей и подписей инспекторов, ответственных за прием и выдачу документов по приобретению Марок.
Копия доверенности остается в делах Поста. Сумма денежных средств, необходимая для обеспечения уплаты таможенных платежей за ввозимые подакцизные товары, рассчитывается по формуле.

2. Маркаларды беру
2.1. Маркаларды әзiрленген соң Кеден комитетiнiң жанама табыстар бөлiмi Күзетке Маркаларды әзiрлеу туралы (N 5 Қосымша):
- Маркалардың нөмiрi мен сериясын;
- даяр етiлген Маркалардың санын;
- сыртқысаудалық келiсiм-шарттың деректемелерiн;
- импорттаушының атауын және оның банкiлiк деректемелерiн көрсетiп хабарлайды.
Маркалардың тапсырысқа берiлген партиясы туралы мәлiметтер алынған соң Күзет импорттаушылардың өтiнiштерiне сәйкес әзiрленген тапсырыс берiлген Маркалардың тiркеу нөмiрлерiн ғана көрсетiп, Күзет орналасқан жердi ақпаратты жайғастыру жолымен, не Күзет анықтайтын өзге әдiспен импорттаушыларға Маркаларды әзiрлеуге тапсырыстарының орындалғаны туралы хабарлайды.
2.2. Маркаларды алу үшiн импорттаушы Күзетке төмендегiдей құжаттарды:
- Күзетте сақталатын өтiнiштiң данасында жазылған жазудың негiзiнде "Ақша қаражаты түстi" деген белгi жасалатын және жазуды жазған лауазымды адамның жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген Маркаларды сатып алуға өз қолында бар өтiнiштiң екiншi және үшiншi даналарын ұсынады. 2.5. тармақта көзделген әрекеттерден кейiн импорттаушыға берiлiп, Өтiнiштердегi күндер сәйкес келуi тиiс.
- осы Тәртiптiң N 6 Қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша екi данада жазылған шекарадағы кеден өткелi арқылы Қазақстан Республикасы Кеден аумағына жүктi алып келу жоспарланып отырылған өткел көрсетiлiп, импорттаушы анықтайтын мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасы кеден аумағына тауарлардың iс жүзiнде әкелiнуi, мұндай тауарларды кеден органына көрсету, оларды белгiлi бiр терминалға орналастыру және тиесiлi кеден төлемдерiн төлеу туралы жазбаша мiндеттеменi ұсынады, мiндеттемеде көрсетiлген мерзiм импорттаушының Маркаларды алған күнiнен бастап сегiз айдан аспауы керек, бiр данасы Күзеттiң iс қағаздарында қалады, екiншiсi импорттаушыға берiледi.
- таңбаланатын тауар үшiн кеден төлемдерi мен салықтары төленуге жататын жағдайларда кеден баждарын, қосымша құнға салықты және маркаларды сатып алу кезiнде төленбеген акциздiң бiр бөлiгiн кеден органына ақша аудару бойынша төлем тапсырысы банк немесе өзге несиелiк мекеменiң кеден заңдарына сәйкес кепiлдiк мiндеттемесiн төлеуді қамтамасыз ету құжатын:
- сенiм хатты (N 7 Қосымша) және оның көшiрмесiн ұсынады.
Импорттаушының мiндеттемеде мәлiмдеген мәлiметтерi Журналға жазылады.
2.3. Күзет импорттаушы берген сенiмхатты Маркалармен жұмыс iстейтiн жауапты лауазымды адамның жеке нөмiрлiк мөрi мен қойылған қолымен куәлендiрiледi, бұл ретте сенiм хатта "Келiсiлдi" деген белгi қойылады. Күзеттiң белгiсi қойылған сенiм хат импорттаушыға берiледi, сенiм хаттың көшiрмесi Күзеттiң iс-қағаздарында қалады. Осындай жұмысты жүргiзген кезде Кеден комитетiне Маркаларды қабылдау мен сатып алуға құжаттарды беруге жауапты инспекторлардың жеке нөмiрлiк мөрлерi мен қолдарының үлгiлерiн ұсынады.

2.4. Товары, для маркировки которых импортером приобретены Марки, должны быть фактически ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с установленными сроками, не позднее восьми месяцев с момента принятия Обязательства.
2.5. Выдача Марок производится импортеру или уполномоченному представителю импортера при предоставлении второго и третьего экземпляров Заявления, с отметками Поста, экземпляра платежного поручения по перечислению денежных средств на покупку Марок, соответствующей выписки банка, доверенности, заверенной Постом при предъявлении паспорта или иного документа, удостоверяющего личность лица, указанного в доверенности.
Для получения Марок, бухгалтерией таможенного комитета у импортера изымается доверенность, заверенная Постом и выдается другая доверенность, на получение Марок, согласно которой должностное лицо отдела косвенных доходов Таможенного комитета получает Марки в Дирекции производственных предприятий Нацбанка.
При выдаче Марок импортеру, бухгалтерией Таможенного комитета оформляется накладная (Приложение N 8) на получение импортером Марок с Таможенного комитета.
Второй экземпляр Заявления с отметками Поста, копия накладной на получение Марок от Дирекции производственных предприятий Нацбанка и выдачу Марок импортеру, копия платежного документа на приобретение Марок подшивается в Дела отдела косвенных доходов и хранится в соответствии с порядком хранения документов строгой финансовой отчетности.
Дальнейшую ответственность за сохранность и доставку, наклеивание на подакцизные товары, подлежащие маркировке Марок несет Импортер.
2.6. Отдел косвенных доходов Таможенного комитета после фактической выдачи Марок сообщает в Пост о получении импортером Марок (Приложение N 9), с указанием:
- наименования импортера;
- регистрационного номера Заявления;
- реквизитов внешнеторгового контракта;
- количестве, серии и номере выданных Марок.
Отдел контроля доставки, на основании полученных данных, а также имеющихся в Посте сведений направляет по специальным каналам связи на пограничный переход, определенный импортером для ввоза маркированных товаров сведения о номере и серии Марок, их количестве, принятии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов, регистрационном номере Заявления Импортера о покупке Марок, наименовании и адресе акцизного терминала (далее - Терминала), при этом в Журнале оформления ГТД соответствующего таможенного управления резервируется место для регистрации акцизного товара.
3. Вывоз Марок
Таможенное оформление вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан Марок производится в упрощенном порядке.
Декларирование осуществляется путем представления таможенному органу экземпляра накладной на получение Марок от Таможенного комитета и третьего экземпляра Заявления. При этом экспортная таможенная пошлина и таможенные сборы за таможенное оформление не взимаются.

2.4. Таңбалау үшiн Маркалар сатып алынған тауарлар мiндеттеменiң қабылданған күнiнен бастап сегiз айдан кешiктiрiлмей белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасы кеден аумағына iс жүзiнде әкелiнуi тиiс.
2.5. Импорттаушыға немесе импорттаушының уәкiлдiгi бар өкiлiне маркаларды беру Күзеттiң белгiлерi бар өтiнiштiң екiншi және үшiншi даналарын, Маркаларды сатып алуға ақша қаражатын аудару бойынша кеден тапсырысының данасын, банктiң тиiстi көшiрiмiн, сенiмхатты, сенiмхатта көрсетiлген адамның жеке басын куәлендiретiн төлқұжатты немесе басқа құжатты көрсеткен кезде Күзет куәлендiретiн сенiмхатты көрсеткен кезде жүргiзедi.
Маркаларды алу үшiн Кеден комитетiнiң бухгалтериясы импорттаушыдан Күзет куәлендiретiн сенiмхатты алып қояды және маркаларды алуға басқа сенiмхат берiледi, оған сәйкес Ұлттық банктiң өндiрiстiк кәсiпорындар дерекциясынан Кеден комитетiнiң жанама табыстар бөлiмiнiң лауазымды адамдары маркаларды алады.
Импорттаушыға Маркаларды беру кезiнде Кеден комитетiнiң бухгалтериясы Кеден комитетiнен импорттаушының Маркаларды алуға жол құжатын (N 11 Қосымшаны) ресiмдейдi.
Есеп берудiң қатаң қаржы құжаттарын сақтау тәртiбiне сәйкес Күзеттiң белгiлерi бар өтiнiштiң екiншi данасы, Ұлттық банктiң өндiрiстiк кәсiпорындар дирекциясынан Маркаларды алуға және импорттаушыға Маркаларды беруге жол құжатының көшiрмесi, кезiнде Кеден комитетiнiң Маркаларды сатып алуға төлем құжатының көшірмесі жанама табыстар бөлiмiнiң iстерiне тiгiледi.
Таңбалауға жататын Маркалардың сақталуы мен жеткiзiлуi, акцизделетiн тауарларға желiмдеу үшiн одан арғы жауапкершiлiк импорттаушының мойнында болады.
2.6. Кеден комитетiнiң жанама табыстар бөлiмi Маркаларды iс жүзiнде берген соң Күзетке импорттаушының Маркаларды алғаны туралы (N 12 Қосымшада):
- импорттаушының атауы;
- өтiнiштiң тiркеу нөмiрi;
- сыртқысаудалық келiсiм-шарттың деректемелерi;
- берiлген Маркалардың саны, сериясы мен нөмiрi көрсетiп, Күзетке хабарлайды.
Жеткiзудi бақылау бөлiмi алынған деректердiң, сондай-ақ Күзеттегi бар мәлiметтердiң негiзiнде байланыстың арнайы арналары бойынша таңбаланатын тауарларды әкелу үшiн импорттаушының анықтаған шекаралық өткеру орнына Маркалардың нөмiрi және сериясы, саны, кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудi қамтамасыз етудi қабылдау, импорттаушының Маркаларды сатып алуға өтiнiшiнiң тiркеу нөмiрi, Акциз қоймасының (бұдан әрi - Қойма) атауы мен мекен-жайы туралы мәлiметтердi жiбередi, бұл ретте тиiстi кеден басқармасының КЖД ресiмдеу журналында акцизделетiн тауарларды тiркеу үшiн орын сақталынады.
3. Маркаларды әкету
Қазақстан Республикасы Кеден аумағынан әкетiлетiн Маркаларды кедендiк ресiмдеу оңайлатылған тәртiппен жүргiзiледi.
Декларациялау кеден органына Кеден комитетiнен Маркаларды алуға жол құжаты данасы мен Өтiнiштiң үшiншi данасын көрсету жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте кедендiк ресiмдеу үшiн экспорттық кеден бажы мен кеден алымдары алынбайды.

4. Порядок маркировки
4.1. Маркировка подакцизных товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом выпуска для свободного обращения, Марками осуществляется за пределами таможенной территории Республики Казахстан, за исключением случаев, устанавливаемых нормативными актами Таможенного комитета.
4.2. Маркировка производится путем приклеивания Марок на подлежащие маркировке товары в определенные для этого места в соответствии с правилами, установленными настоящей Инструкцией.
Правила маркировки табачных изделий приведены в Приложении N 10.
При нанесении Марок должен использоваться клей, не позволяющий снять Марку с товара без ее повреждения.
5. Таможенное оформление маркированных товаров
5.1. Маркированные подакцизные товары направляются таможенным органом, в регионе деятельности которого расположен пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан (далее - пограничный таможенный орган), на Терминал, указанный импортером в заявлении на покупку Марок и в обязательстве о ввозе товаров, в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем без обеспечения уплаты таможенных платежей.
При этом, в документе контроля доставки (ДКД) в графе 50 "Доверитель" - указываются номер, серия Марок и их количество.
В случае отсутствия в товаросопроводительных или транспортных документах адреса такого терминала либо если в таких документах указан адрес другого получателя, товары помещаются на ближайшие склады, находящиеся под таможенным контролем.
5.2. После доставки и помещения маркированных подакцизных товаров на терминал владелец Терминала уведомляет грузополучателя либо его представителя о прибытии указанных товаров.
Уведомление заверяется должностным лицом таможенного органа, в регионе деятельности которого находится терминал.
5.3. Таможенное оформление маркированных товаров производится Постом, в регионе деятельности которого находится терминал, на который поступили такие товары.
5.4. Инспектор Поста производит в установленном порядке досмотр прибывшего груза с изъятием образцов. В процессе досмотра инспектор обязан установить:
- количество груза, его характер;
- целостность упаковки, наличие марок на всей партии груза, их серии и номер;
- качество приклеивания Марки.
При этом составляется акт досмотра, с указанием номера лицензии терминала, количества и характера изъятых образцов, серий и номера Марок которыми промаркирован товар. Здесь же указывается, обнаружен или нет немаркированный товар, испорченный, а также товар с испорченными Марками, номер пломбы которой опломбированы изъятые образцы.
Акт составляется в трех экземплярах, первый - остается в делах Поста, второй - после предоставления документов, подтверждающих выпуск в свободное обращение отдается грузополучателю, третий - остается в делах Терминала.
Изъятые образцы по окончании оформления Акта пломбируются и передаются грузополучателю.
В случае, если по разрешению начальника Поста планируется произвести таможенное оформление без его помещения на Терминал, инспектор производит пломбирование транспортного средства.

4. Таңбалаудың тәртiбi
4.1. Еркiн айналым үшiн шығарудың кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн акцизделетiн тауарларды Маркалармен таңбалау Кеден комитетiнiң қалыпты актiлерiмен белгiленгеннен басқа жағдайларда Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тыс жерлерде жүргiзiледi.
4.2. Таңбалау осы Нұсқауда белгiленген ережелерге сәйкес осы үшiн анықталынған жерде таңбалауға жататын тауарларға Маркаларды желiмдеу жолымен жүргiзiледi.
Темекi бұйымдарын таңбалау ережелерi N 10 Қосымшада келтiрiлген.
Маркаларды желiмдеу кезiнде тауарды бiлдiрмей, одан Марканың алынуына мүмкiндiк бермейтiндей желiм қолданылуы тиiс.
5. Таңбаланған тауарларды кедендiк ресiмдеу
5.1. Таңбаланған акцизделетiн тауарларды қызмет аймағында Қазақстан Республикасы кеден аумағындағы өткiзу пунктi (бұдан әрi - шекаралық кеден органы) орналасқан кеден органы кедендiк төлемдер төлеудi қамтамасыз етпей-ақ тауарларды кеден бақылауымен жеткiзудiң ережелерiне сәйкес импорттаушының Маркаларды сатып алуға өтiнiшiнде және тауарларды әкелу туралы мiндеттемесiнде көрсетiлген қоймаға жiбередi.
Бұл ретте жеткiзудi бақылау құжатында (ЖБҚ) "Сенiм артушы" 50 бағанында Маркалардың нөмiрi, сериясы мен саны көрсетiледi.
Тауарға iлеспе құжаттары немесе көлiк құжаттарында осындай қойманың мекен-жайы көрсетiлмеген жағдайда не мұндай құжаттарда басқа тауар алушының мекен-жайы көрсетiлсе, онда тауарлар кеден бақылауымен жақын маңдағы қоймаларға орналастырылады.
5.2. Таңбаланған акцизделетiн тауарлар қоймаға жеткiзiлiп орналастырылған соң қойманың иесi көрсетiлген тауарлардың келгенi туралы жүк алушыға не оның өкiлiне хабарлайды.
Хабар берудi аймағында қызметi жүретiн қойма орналасқан кеден органы лауазымды адамы куәлендiредi.
5.3. Таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудi аймағында қызметi жүретiн қойма орналасқан, осындай тауарлар түскен Күзет жүргiзедi.
5.4. Күзет инспекторы белгiленген тәртiппен үлгiлерiн алып қойып, келген жүктi тексередi. Тексеру барысында инспектор:
- жүктiң мөлшерiн, сипатын;
- ораманың тұтастығын, жүктiң күллi топтамасындағы бар Маркаларды, олардың сериясы мен нөмiрiн;
- Марканы желiмдеудiң сапасын анықтауға мiндеттi.
Бұл ретте қойма лицензиясының нөмiрi, алып қойылған үлгiлердiң саны мен сипаты, тауар таңбаланған Маркалардың сериялары мен нөмiрлерi көрсетiлiп, тексеру актiсi жасалынады. Бұл арада таңбаланған тауардың табылғаны, табылмағаны, бүлiнгенi, сондай-ақ бүлiнген Маркалары бар тауар, алып қойылған үлгiлердiң мөртаңбасының нөмiрi көрсетiледi.
Акт үш данада жасалынады, бiрiншiсi - Күзеттiң iс қағаздарына қалады, екiншiсi - еркiн айналымға шығаруды растайтын құжаттарды көрсеткен соң жүк алушыға берiледi, үшiншiсi - Қойманың iс қағаздарында қалдырылады.
Алып қойылған үлгiлер акт толтыру аяқталғаннан кейiн мөртаңбаланып, жүк алушыға берiледi.
Күзет бастығының рұқсатымен тауарды Қоймаға кедендiк ресiмдеусiз орналастыру жоспарланса, онда инспектор көлiк құралына мөртаңба салады.

5.5. Декларант представляет Посту следующие документы:
- уведомление о поступлении товаров, предусмотренное п. 5.2. настоящей Инструкции;
- транспортные и товаросопроводительные документы;
- таможенную декларацию;
- платежные документы об уплате таможенных платежей;
- заявление импортера на покупку Марок и накладную на получение Марок;
- Акт осмотра груза;
- иные документы, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля.
5.6. При заполнении грузовой таможенной декларации (ГТД) в графе 50 "Доверитель" декларант указывает серии Марок, которыми маркированы декларируемые товары, их количество.
5.7. Исчисление, начисление и уплата таможенных платежей и налогов, проверка ГТД производится Постом.
Исчисление таможенной пошлины налога на добавленную стоимость, таможенных сборов за таможенное оформление иных налогов, взимание которых возложено на таможенные органы, производится в общеустановленном порядке по ставкам и курсу иностранных валют, действующим на дату принятия таможенной декларации таможенным органом.
Исчисление акцизов производится по формуле:
А = Z Ам, где
А - общая сумма акцизов по всем товарам декларируемой партии, отнесенным к одной товарной подсубпозиции ТН ВЭД, включая товары, имеющие различную емкость или расфасовку;
Z - знак суммы;
Ам - сумма акциза в ЭКЮ, в отношении товаров определенной емкости или расфасовки и рассчитанная по формуле:
Ам = Км * Ас, где
Км - количество товаров определенной емкости или расфасовки;
Ас - ставка акциза в ЭКЮ за единицу товара соответствующей емкости или расфасовки.
Исчисление суммы акцизов, подлежащей уплате при таможенном оформлении товаров, производится по следующей формуле:
Апл = А - Ам, где
Апл - сумма акцизов в ЭКЮ, подлежащая уплате;
Ам - часть суммы акцизов в ЭКЮ, уплаченная при покупке Марок.
Исчисленная сумма акцизов уплачивается в национальной валюте Республики Казахстан.
После зачисления сумм обеспечения в уплату текущих таможенных платежей и налогов за ввезенный маркированный товар или при фактической уплате причитающихся сумм на депозит таможенного управления должностное лицо отдела таможенного оформления Поста делает на 2 и 3 экземплярах ГТД отметку об уплате в соответствии с действующими таможенными правилами, в графе "С" каждого листа ГТД (формы ТД-1) делает отметку: "Проверено. Платежи уплачены", которую заверяет подписью и личной номерной печатью. Для контроля поступления сумм таможенных платежей и налогов в Посте заводится картотека, для отметок о поступлении денежных средств на депозит таможенного управления, номере и дате платежного поручения, наименования и банковских реквизитов импортера.
Сверка фактического поступления сумм по уплате таможенных платежей за ввезенные маркированные товары с таможенным управлением производится Постом с отделом платежей соответствующего таможенного управления не реже двух раз в неделю, при этом в картотеку отдела таможенных платежей таможенного управления вносятся отметки о поступлении вышеназванных сумм для оформления маркированных товаров в Посте.

5.5. Декларант Күзетке төмендегiдей құжаттарды:
- осы Нұсқаудың 5.2.тармағында көзделген тауарлардың түсуi туралы хабарлау қағазын;
- тауарға iлеспе құжаттар және көлiк құжаттарын;
- кеден декларациясын;
- кедендiк төлемдердiң төленгенi туралы төлем құжаттарын;
- Маркаларды сатып алуға импорттаушының өтiнiшiн және Маркаларды алғаны туралы жол құжатын;
- Жүктi тексеру актiсiн;
- кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүргiзуге қажеттi өзге де құжаттарды көрсетедi.
5.6. Кедендiк жүк декларациясында (КЖД) "Сенiм артушы" 50 бағанында декларант мәлiмделiнетiн тауарлардың таңбаланған Маркаларының сериялары мен санын көрсетедi.
5.7. Кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеу мен есебiн жүргiзудi, КЖД тексерудi Күзет жүргiзедi. Егер импорттаушы кедендiк төлемдер мен салықтарды қамтамасыз ету үшiн төлеудi жүргiзсе, онда ағымдық төлемдер осы сомалар ескерiлiп жүргiзiледi, бұл ретте қамтамасыз етудiң артық өндiрiп алынған сомалары қайтаруға не келесi төлемдер есебiне жатады, ал кем төленген сомалар төлеуге жатады.
Кедендiк төлемдер мен салықтарды қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу үшiн импорттаушы кеден басқармасына ағымдық кедендiк төлемдерi мен салықтарды (N 14 Қосымша) төлеу ретiнде қамтамасыз ету сомаларын аударуға өтiнiштi көрсетедi.
Алуы кеден органдарына жүктелген кедендiк ресiмдеу үшiн кеден бажы,
қосымша құнға салық, кедендiк алымдар мен басқа да салықтардың есебiн
жүргiзу кеден декларациясы қабылданған күнге дейiн қолданылған ставкалар
мен шетелдiк валюталар бағамы бойынша жалпылай белгiленген тәртiппен
жүргiзiледi.
Акциздердiң есебiн жүргiзу мына формуламен жүргiзiледi:
A  = E Ам, бұл арада
А - сыйымдылығы немесе бөлiнiп салынған ыдыстары түрлi тауарларды
қосқанда СЭҚ ТН-сының бiр тауарлық қосымша айқындамасына жататын
мәлiмделiнетiн топтамадағы барлық тауарлар бойынша акциздердiң жалпы
сомасы;
E - соманың белгiсi;
Am - белгiлi бiр сыйымдылықтағы немесе бөлiнiп салынған ыдыстағы
тауарларға қатысты акциздiң ЭКЮ мен сомасы, ол мына формуламен есептеледi:
Am - Кт * Ас, бұл арада
Кт - белгiлi бiр сыйымдылықтағы немесе бөлiнiп салынған ыдыстағы
тауардың саны;
Ас - тиiстi сыйымдылықтағы немесе бөлiнiп салынған тауардың бiрлiгiне
акциздiң ЭКЮ-мен ставкасы. Тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде төленуге
тиiстi акциздер сомасын есебiн жүргiзу мына формуламен жүргiзiледi:
Апл - А - Ам, бұл арада
Апл - төленуге тиiстi акциздiң ЭКЮ-мен сомасы;
Ам - Маркаларды сатып аларда төленген акциздiң ЭКЮ-мен сомасының бiр
бөлiгi.
Акциздердiң есептелген сомасы Қазақстан Республикасының Ұлттық
валютасы арқылы төленедi.
Әкелiнген таңбаланған тауар үшiн ағымдық кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету сомаларының есебi жүргiзiлген соң немесе кеден басқармасының депозитiне тиесiлi сомаларды iс жүзiнде төлеген кезде Күзеттiң кедендiк ресiмдеу бөлiмiнiң лауазымды адамы КЖД 1 және 3 даналарында қолданылып жүрген кеден ережелерiне сәйкес төленгенi туралы белгi жасайды, КЖД әр парағына "С" бағанында" тексерiлдi. Төлемдер төлендi" деген белгi жасайды, ол қойылған қол және жеке нөмiрлiк мөрмен куәлендiрiледi. Кедендiк төлемдер мен салықтарды сомаларының түскенiн бақылау үшiн Күзетте кеден басқармасының депозитiне ақша қаражатының түсуi, төлем тапсырысының нөмiрi мен күнi импорттаушының атауы мен банкiлiк деректемелерi туралы белгiлер жасау үшiн картотека (N 15 Қосымша) жүргiзiледi. Әкелiнген таңбаланған тауар үшiн кедендiк төлемдердi төлеуге сомалардың iс жүзiнде түскенiн кеден басқармасымен салыстыра тексерудi тиiстi кеден басқармасының төлемдер бөлiмiмен бiрге Күзет аптасына кемiнде екi рет жүргiзедi, бұл ретте кеден басқармасының төлемдер бөлiмiнiң картотекасына Күзеттi таңбаланған тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн жоғарыда аталған сомалардың түскенi туралы белгiлер жасалынады.

5.8. Выпуск маркированных товаров в свободное обращение производится Постом. При этом инспектор Поста, производивший оформление товара делает в Журнале в графе "Номер и дата ГТД" соответствующую запись о дате выпуска товара.
После выпуска товара в свободное обращение Пост извещает отдел косвенных доходов Таможенного комитета о таможенном оформлении маркированного товара путем представления копии ГТД.
Отдел косвенных доходов в свою очередь извещает бухгалтерию Таможенного комитета, которая возвращает, в соответствии с п. 6.1. или перечисляет сумму, оставшуюся после платежа за изготовление Марок (п. 1.3.), находящуюся на депозитарном счете Таможенного комитета, по уплате за Марки импортеру или в бюджет в установленном порядке.
По просьбе получателя товаров, с разрешения Таможенного комитета, осуществившего продажу Марок, допускается производить таможенное оформление маркированных подакцизных товаров, помещаемых под таможенный режим выпуска для свободного обращения, в пограничном таможенном органе в порядке, установленном нормативными актами Таможенного комитета и настоящей Инструкцией, с уплатой всех причитающих таможенных платежей.
5.9. В случае, предусмотренном п. 5.8. настоящей Инструкции, грузополучатель либо его представитель письменно обращается в Таможенный комитет с просьбой разрешить произвести таможенное оформление маркированных товаров в пограничном таможенном органе.
Такое обращение, заполненное в трех экземплярах в обязательном порядке должно содержать:
а) номер и дату внешнеторгового договора, в соответствии с которым ввозятся маркированные товары;
б) количество и номенклатуру ввозимых товаров;
г) номер заявления импортера на покупку Марок;
д) номер и серию купленных Марок;
е) наименование пограничного таможенного органа.
При удовлетворении просьбы грузополучателя либо его представителя Таможенный комитет уведомляет соответствующий пограничный таможенный орган о разрешении таможенного оформления, на оригинале такого обращения совершается надпись "Согласовано", заверяется подписью заместителя Председателя Таможенного комитета, курирующего отдел косвенных доходов и печатью Таможенного комитета. Один экземпляр заявления остается в делах отдела косвенных доходов Таможенного комитета, второй - направляется в Пост, третий - выдается импортеру.
5.10. Для таможенного оформления маркированных товаров в
пограничном таможенном органе декларант представляет следующие
документы:
- оригинал обращения с подтверждением о согласии
производства таможенного оформления в пограничном
таможенном органе;
- иные документы, необходимые для производства
таможенного
оформления и проведения таможенного контроля в
соответствии с
нормативными актами Таможенного комитета.

5.8. Таңбаланған тауарларды еркiн айналым үшiн шығаруды Күзет жүргiзедi. Бұл ретте тауарды ресiмдеудi Күзеттiң инспекторы Журналдағы "КЖД нөмiрi мен күнi" бағанында тауардың шығарылған күнi туралы тиiстi жазуды жазады.
Тауар еркiн айналым үшiн шығарылған соң Күзет кеден комитетiнiң жанама табыстар бөлiмiне КЖД көшiрмесiн беру жолымен таңбаланатын тауарды кедендiк ресiмдеу туралы хабарлайды.
Жанама табыстар бөлiмi өз кезегiнде Кеден комитетiнiң бухгалтериясына хабарлайды. Бухгалтерия белгiленген тәртiппен Маркалар үшiн төлем бойынша 6 тармаққа сәйкес Маркаларды әзiрлеу үшiн төлемнен соң қалған (1.3. тармақ), Кеден комитетiнiң депозиттiк шотында бар соманы импорттаушыға немесе бюджетке қайтарады.
Тауарларды алушының өтiнiшi бойынша Маркаларды сатуды жүзеге асырған Кеден комитетiнiң рұқсатымен барлық тиесiлi кедендiк төлемдер төлене отырып, Кеден комитетiнiң қалыпты актiлерi мен осы Нұсқаумен белгiленген тәртiппен шекаралық кеден органында еркiн айналым үшiн шығарудың кедендiк режимiне орналастырылған таңбаланатын акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзуге жол берiледi.
5.9. Осы Нұсқаудың 5.8. тармағымен көзделген жағдайда жүк алушы не оның өкiлi Кеден комитетiне шекаралық кеден органында таңбаланатын тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзуге рұқсат беру жөнiнде жазбаша өтiнiшпен қайырылады.
Үш данада толтырылған мұндай қайырылым мiндеттi түрде:
а) сыртқысаудалық келiсiмге сәйкес таңбаланатын тауарлар әкелiнетiн сол келiсiмнiң нөмiрi мен күнiн;
б) әкелiнетiн тауарлардың саны мен номенклатурасын;
г) Маркаларды сатып алуға импорттаушының өтiнiшiнiң нөмiрiн;
д) сатып алынған Маркалардың нөмiрi мен сериясын;
е) шекаралық кеден органының атауын қамтуы керек.
Жүк алушы не оның өкiлiнiң өтiнiшiн қанағаттандыратын кезде Кеден комитетi тиiстi шекаралық кеден органын кедендiк ресiмдеуге рұқсат берiлгенi туралы хабар бередi, мұндай қайырылымның түпнұсқасына "Келiсiлдi" деген жазу жазылады, жанама табыстар бөлiмiне басшылық жасайтын Кеден комитетi төрағасының орынбасарының қолымен және Кеден комитетiнiң мөрiмен куәлендiрiледi. Өтiнiштiң бiр данасы Кеден комитетi жанама табыстар бөлiмiнiң iс қағаздарына қалдырылады, екiншiсi Күзетке жiберiледi, үшiншiсi импорттаушыға берiледi.
5.10. Шекаралық кеден органында таңбаланатын тауарлардың кедендiк ресiмдеу үшiн декларант төмендегiдей құжаттарды:
- шекаралық кеден органында таңбаланатын тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзуге келiсiм туралы растауымен қайырылымның түпнұсқасын;
- Кеден комитетiнiң қалыпты актiлерiне сәйкес кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүргiзу үшiн қажеттi құжаттарды көрсетедi.

5.11. После завершения таможенного оформления
пограничный
таможенный орган в двухдневный срок направляет
фельдъегерской или
специальной связью в Таможенный комитет,
разрешивший оформление товаров на границе и Пост, оформленную копию ГТД.
5.12. Перечень пограничных таможенных органов, в которых
допускается таможенное оформление маркированных подакцизных товаров,
определяется Приказом Таможенного комитета от 19 сентября 1995 года
N 111-П.
#
6. Особенности продажи
марок для оформления товаров,
подпадающих под действие льгот
по уплате таможенных платежей и налогов
6.1. Продажа, выдача Марок для маркировки подакцизных товаров, подпадающих под действие льгот по уплате таможенных платежей и налогов, а также ввозимых из государств-участников СНГ (товаров СНГ) осуществляется в порядке, установленном разделами 1 и 2 настоящей Инструкции, за исключением п.п 2.4. и 2.5. без обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов.
Импортеры, осуществляющие ввоз указанных в п. 6.1. товаров оплачивают стоимость изготовления и хранения марок. Часть акциза в виде суммы по уплате за Марки подлежит возврату импортеру после таможенного оформления промаркированных товаров.
При этом форма Заявления на приобретение Марок указана в Приложении N 2, срок, указанный в Обязательстве, не может превышать одного года со дня получения импортером Марок.
6.2. Товары, произведенные на территории стран СНГ и ввозимые с этих территорий, для маркировки которых были приобретены Марки, должны быть фактически ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан и представлены таможенному органу не позднее 1 года с момента получения импортером Марок.
6.3. Вывоз Марок с территории Республики Казахстан и маркировка товаров СНГ производится в соответствии с разделами 3 и 4 настоящей Инструкции.
6.4. Таможенное оформление подакцизных маркированных товаров, ввозимых из государств-участников СНГ, осуществляется в порядке, предусмотренном разделом 5 настоящей Инструкции.
Таможенные платежи и налоги взимаются в соответствии с действующим законодательством республики.
При этом, перемещение товаров в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем без обеспечения уплаты таможенных платежей производится лишь в случае, если в пограничный таможенный орган представлена декларация-сертификат о происхождении товаров по форме СТ-1, удостоверяющий происхождение товаров с таможенной территории государства-участника Соглашения о создании зоны свободной торговли.
В случае несоблюдения указанных выше требований маркированные товары, ввозимые из государств-участников СНГ, помещаются под процедуру доставки товаров под таможенным контролем при условии обеспечения уплаты таможенных сборов за таможенное оформление, импортной таможенной пошлины, налога на добавленную стоимость, неуплаченной при покупке Марок части акцизов в виде гарантии банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо внесения на депозит пограничного таможенного органа причитающихся сумм.
Положение настоящего пункта применяется при ввозе подлежащих маркировке товаров всеми видами транспорта, исключая железнодорожный.
6.4. Исчисление таможенных сборов за таможенное оформление маркированных подакцизных товаров СНГ производится в общеустановленном порядке, за исключением товаров российского и беларусского происхождения, при ввозе которых с территории России и Беларуси, соответственно, таможенные сборы за таможенное оформление не взимаются.

5.11. Кедендiк ресiмдеу аяқталған соң шекаралық кеден органы шекарада тауарларды ресiмдеуге рұқсат берген кеден комитетiне, Күзетке КЖД-ның куәлендiрiлген көшiрмесiн екi күн iшiнде фельдъегерлiк және арнайы байланыспен жiбередi.
5.12. Таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеуге жол берiлетiн шекаралық кеден органдарының тiзбесi Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 19 қыркүйектегi N 111-П Бұйрығымен анықталады.
6. Кедендiк төлемдер мен салықтар бойынша жеңiлдiктер
қолданылатын тауарларды ресiмдеу үшiн Маркаларды
сатудың ерекшелiктерi
6.1. Кедендiк төлемдер мен салықтар бойынша жеңiлдiктер қолданылатын, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы мемлекеттерден әкелiнетiн акцизделетiн тауарларды (ТМД тауарларын) таңбалау үшiн Маркаларды беру кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз етпей-ақ 2.4. және 2.5. тармақтарынан басқа жағдайларда осы Нұсқаудың 1 және 2 тарауларында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
6.1. тармақта көрсетiлген тауарларды әкелудi жүзеге асыратын импорттаушылар Маркаларды әзiрлеу мен сақтаудың құнын төлейдi. Маркалар үшiн төлеу бойынша сома түрінде акциздiң бiр бөлiгi таңбаланған тауарларды кедендiк ресiмдеуден кейiн импорттаушыға қайтарылуға тиiс.
6.2. Таңбалау үшiн Маркалар сатып алынған, ТМД елдерiнiң аумақтарында өндiрiлген және осы аумақтардан әкелiнетiн тауарлар Қазақстан Республикасы кеден аумағынан iс жүзiнде әкетiлiп және импорттаушының Маркаларды алған күнiнен бастап 1 жылдан кешiктiрiлмей кеден органына көрсетiлуi тиiс.
6.3. Қазақстан Республикасы аумағынан Маркаларды әкету және ТМД тауарларын таңбалау осы Нұсқаудың 3 және 4 тарауларына сәйкес жүргiзiледi.
6.4. ТМД-ге қатысушы мемлекеттерден әкелiнетiн таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу осы Нұсқаудың 5 тармағында көрсетiлген тәртiппен жүзеге асырылады.
Кедендiк төлемдер мен салықтар республиканың қолданылып жүрген заңдарына сәйкес алынады.
Бұл ретте кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз етпей-ақ тауарларды кеден бақылауымен жеткiзудiң ережелерiне сәйкес тауарларды өткiзу шекаралық кеден органына еркiн сауда аймағын құру туралы Келiсiмге қатысушы мемлекеттiң кеден аумағынан тауарлардың шыққанын растайтын тауарлардың шыққаны туралы СТ-1 нысаны бойынша сертификат-декларацияны көрсеткенде ғана жүргiзiледi.
Жоғарыда көрсетiлген талаптар сақталмаған жағдайда ТМД-ге қатысушы мемлекеттерден әкелiнетiн таңбаланған тауарлар банк операцияларын кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлi немесе шекаралық кеден органының депозитiне тиесiлi сомаларды салу түрiнде кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын, импорттық кеден бажын, қосымша құнға салықты, Маркаларды сатып аларда төленбеген акциздердiң бiр бөлiгiн төлеудi қамтамасыз еткен жағдайда кеден бақылауымен тауарларды жеткiзудiң ресiмдерiмен орналастырылады.
Осы тармақтың ережесi темiржолды қосқанда транспорттың барлық түрлерiмен таңбалауға жататын тауарларды әкелу кезiнде қолданылады.
6.5. ТМД-ның таңбалауға жататын акцизделетiн тауарларын кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын есептеу шығарылуы ресейлiк және белорусьтiк тауарлардан басқаларына қатысты жалпылай белгiленген тәртiппен жүргiзiледi, ал Ресей мен Белорусьтiң аумағынан әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдары алынбайды.

7. Возврат неиспользованных Марок
7.1. В случае невыполнения или частичного выполнения внешнеторгового договора на поставку подлежащих маркировке подакцизных товаров в срок, установленный п.п. 2.6 и 6.2. настоящей Инструкции, импортер обязан до истечения указанного срока вернуть все неиспользованные Марки в Таможенный комитет, осуществивший продажу Марок импортеру.
Одновременно импортер обязан представить в Таможенный комитет следующие документы:
- письменное заявление с указанием причины возвращения им Марок и с просьбой о возврате денежных средств, уплаченных при их покупке;
- документы, подтверждающие сведения, указанные в заявлении;
- экземпляр накладной о получении Марок;
- экземпляр Заявления импортера на покупку Марок.
Заявление импортера принимается Отделом косвенных налогов Таможенного комитета, о чем делается соответствующая отметка на заявлении импортера о возврате Марок.
После принятия заявления возвращенные Марки и все вышеперечисленные документы направляются в Таможенный комитет.
7.2. В случае повреждения Марок при их нанесении на товары импортер обязан представить все поврежденные Марки в Таможенный комитет, продавший Марки импортеру.
7.3. Поврежденные Марки должны быть наклеены на отдельных листах бумаги с соблюдением следующих правил:
- наклеивание Марок должно производиться без складок и неровностей;
- Марки должны быть наклеены таким образом, чтобы четко просматривался номер серии Марок и центральная часть Марки;
- при разрыве Марок отдельные ее части должны быть соединены;
- общая площадь каждой возвращаемой импортером поврежденной Марки (в том числе и собранной из отдельных частей) должна составлять не менее 60 % ее первоначального размера.
7.4. Импортер обязан представить в Таможенный комитет документы, предусмотренные п. 7.1. настоящей Инструкции.
Заявление импортера принимается начальником акцизного таможенного поста, о чем делается соответствующая отметка на заявлении импортера о возврате Марок.
После принятия заявления возвращенные Марки и все вышеперечисленные документы направляются в Таможенный комитет.
7.5. Возврат денежных средств за неиспользованные или поврежденные Марки производится Таможенным комитетом в случае, если заявление импортера подано не позднее одного года со дня получения Марок.
По желанию импортера указанные денежные средства могут быть зачтены в счет уплаты за новые Марки или уплаты акцизов.
7.6. Возврат импортеру сумм денежных средств, уплаченных им при покупке Марок, производится за все поврежденные Марки конкретной серии и образца по конкретному внешнеторговому договору купли-продажи или мены.

7. Пайдаланылмаған Маркаларды қайтару
7.1. Таңбалауға жататын акцизделетiн тауарларды осы Нұсқаудың
2.6. және 6.2. тармақтарында көзделген мерзiмде қосу жөнiндегi сыртқысаудалық келiсiмдi орындамаған не жартылай орындаған жағдайда импорттаушы көрсетiлген мерзiм өткенге дейiн импорттаушыға Маркаларды сатқан Кеден комитетiне барлық пайдаланылмаған Маркаларды қайтаруға мiндеттi.
Сонымен бiр мезгiлде импорттаушы акциздiк Кеден комитетiне төмендегiдей құжаттарды:
- оған Маркаларды қайтарудың себебi және сатып алынған кезде төленген ақша қаражатын қайтару туралы сұрау көрсетiлген жазбаша өтiнiштi;
- өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi растайтын құжаттарды;
- Маркалардың алынғаны туралы түбiртектiң данасын;
- импорттаушының Маркаларды сатып алу үшiн өтiнiшi данасын көрсетуге мiндеттi.
Импорттаушының өтiнiшiн Кеден комитетiнiң жанама табыстар бөлiмi қабылдайды, бұл жөнiнде импорттаушының Маркаларды қайтару туралы өтiнiшiнде тиiстi белгi жасалынады.
Өтiнiш қабылданған соң қайтарылған Маркалар және жоғарыда аталған құжаттар Кеден комитетiне жiберiледi.
7.2. Тауарларға желiмдер кезде Маркалар бүлiнген жағдайда импорттаушы импорттаушыға Маркаларды сатқан Кеден комитетiне барлық бүлiнген Маркаларды көрсетуге мiндеттi.
7.3. Бүлiнген Маркалар қағаздың жеке парақтарына төмендегiдей ережелер:
- Маркалар жапсарсыз және тегiс етiлiп желiмденуi;
- Маркалар Маркалардың серияларының нөмiрлерi мен Марканың орталық бөлiгi анық көрiнетiндей болып желiмденуi;
- Маркалар жыртылып қалса бөлiктерi бiрiктiрiлуi;
- импорттаушының қайтаратын әр бүлiнген Маркасының жалпы алаңы (оның iшiнде бiрiктiрiлген бөлiктерi де) алғашқы көлемiнiң кемiнде 60 процентiн құрауы сақтала отырып желiмденуi керек.
7.4. Импорттаушы Кеден комитетiне осы Нұсқаудың 7.1. тармағында көзделген құжаттарды көрсетуге мiндеттi.
Импорттаушының өтiнiшiн акциздiк кеден бекетiнiң бастығы қабылдайды, бұл жөнiнде импорттаушының өтiнiшiнде Маркаларды қайтару туралы тиiстi белгi жасалынады.
Өтiнiш қабылданған соң қайтарылған Маркалар және жоғарыда аталған құжаттар Кеден комитетiне жiберiледi.
7.5. Пайдаланылмаған не бүлiнген Маркалар үшiн ақша қаражатын қайтаруды импорттаушының өтiнiш Маркалар алынған күннен бастап 1 жылдан кешiктiрiлмей берiлген жағдайда Кеден комитетi жүргiзедi.
Импорттаушының тiлегi бойынша ақша қаражаты, жаңа Маркалар не акциздер үшiн ақы төлеу есебiне жатқызылуы мүмкiн.
7.6. Импорттаушыға Маркаларды сатып алу кезiнде оның төлеген ақша қаражатының сомаларын қайтару сату-сатып алу немесе айырбастау туралы нақты сыртқысаудалық келiсiм-шартқа сәйкес нақты сериялары мен үлгiлерi бар барлық бүлiнген Маркалар үшiн жүргiзiледi.

7.7. На основании представленных документов Таможенный комитет возвращает импортеру денежные средства, уплаченные при покупке марок с удержанием суммы на покрытие расходов по изготовлению, хранению Марок.
8. Контроль за использованными Марками
8.1. Пост осуществляет контроль за использованием Марок путем проверки соответствия количества ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан маркированных товаров и/или возвращенных импортером Марок количеству купленных марок, а также за сроками ввоза названных товаров.
8.2. Импортер подлежащих маркировке подакцизных товаров до истечения срока, указанного в п. 2.6 и в п. 6.2. настоящей Инструкции, отчитывается перед Постом об использовании Марок путем представления:
- грузовых таможенных деклараций, в соответствии с которыми произведено таможенное оформление маркированных товаров;
- неиспользованных или поврежденных Марок.
При этом количество и серии проданных Марок должны соответствовать количеству и сериям Марок, указанных в графе 50 грузовых таможенный деклараций, и/или возвращенных импортером неиспользованных или поврежденных Марок.
8.3. В исключительных случаях, если по объективным причинам импортер не успевает отчитаться в установленные сроки перед Постом за приобретенные у него Марки, Таможенный комитет по письменному заявлению импортера, может принять решение о продлении не более чем на два месяца установленного ранее срока при наличии письменного обращения импортера с просьбой о продлении срока и указанием объективных причин.
8.4. В случае выполнения требований, установленных п. 8.2. настоящей Инструкции, гарантия банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, выданная в целях обеспечения уплаты таможенных платежей, прекращает свое действие, а суммы, внесенные на депозит Поста для этих целей, возвращаются плательщику.
8.5. В случае невыполнения требований, установленных п. 8.2. настоящей Инструкции, Пост взыскивает с импортера таможенные платежи в сумме, исчисленной по ставкам, указанным в Приложении N 8.
При обеспечении уплаты таможенных платежей гарантией банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, Пост может выставить требование об уплате банком указанных сумм.
При обеспечении уплаты таможенных платежей внесением денежных средств на депозит Поста, такие денежные средства перечисляются в доход республиканского бюджета.
Возврат денежных средств, перечисленных в доход республиканского бюджета, таможенными органами не производится.
9. Заключительные положения

7.7. Көрсетiлген құжаттардың негiзiнде Кеден комитетi импорттаушыға Маркаларды сатып алу кезiнде оның төлеген ақша қаражатын Маркаларды даярлау, сақтау шығыстарын жабуға кететiн сома ұсталып қайтарылады.
8. Пайдаланылмаған Маркаларға бақылау
8.1. Күзет Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген таңбаланған тауарлардың немесе импорттаушының қайтарған Маркаларының санының сатып алынған маркалардың санына сәйкес келуiн, сонымен қатар аталған тауарлардың әкелiнуiнiң мерзiмдерiн тексеру жолымен Маркаларының пайдалануына бақылауды жүзеге асырады.
8.2. Осы Нұсқаудың 2.6. және 6.2. тармақтарында көзделген мерзiмге дейiн таңбалауға жататын акцизделетiн тауарларға байланысты импорттаушы Күзет алдында Маркалардың пайдаланылуы туралы:
- таңбаланған тауарлардың кедендiк ресiмдеуi жүргiзiлетiн кедендiк жүк декларацияларын;
- пайдаланылмаған не бүлiнген Маркаларды көрсете отырып есеп бередi.
Бұл ретте сатылған Маркалардың саны мен сериялары кедендiк жүк декларацияларының 50 бағанында көрсетiлген не импорттаушының қайтарған пайдаланылмаған не бүлiнген Маркаларының саны мен серияларына сәйкес келуi керек.
8.3. Дәлелдi себептермен ерекше жағдайларда импорттаушы Күзеттен сатып алған Маркалары үшiн оның алдында белгiленген мерзiмде есеп бере алмаса, Кеден комитетiн импорттаушының мерзiмдi ұзарту жөнiнде сұрауын көрсеткен жазбаша өтiнiшi бар болған жағдайда бұрын белгiленген мерзiмнен екi ай асырмай мерзiмдi ұзарту туралы шешiм қабылдай алады.
8.4. Осы Нұсқаудың 8.2. тармағында белгiленген талаптар орындалған жағдайда кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету мақсатында берiлген банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлi өз әрекетiн тоқтатады, ал осы мақсатта Күзеттiң депозитiне салынған сомалар ақы төлеушiге қайтарылады.
8.5. Осы Нұсқаудың 8.2. тармағында белгiленген талаптар орындалмаған жағдайда Күзет импорттаушыдан N 3 Қосымшада келтiрiлген ставкалар бойынша есептелген сомада кедендiк төлемдердi өндiрiп алады.
Банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның кепiлiмен кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету кезiнде Күзет банкке көрсетiлген сомаларды төлеуi тиiстi екенi туралы талап қоя алады.
Күзет депозитiне ақша қаражатын салу жолымен кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету кезiнде осындай ақша қаражаты республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударылады.
Республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударылған ақша қаражатын қайтаруды кеден органдары жүзеге асырмайды.
9. Қорытынды ережелер

9.1. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан немаркированных подакцизных товаров (кроме товаров, перемещаемых в соответствии с таможенным режимом транзита) такие товары направляются пограничным таможенным органом под таможенным контролем при условии внесения на депозит внутреннего таможенного органа денежных средств в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей на склады временного хранения и таможенные склады, расположенные в регионе деятельности таможенного органа, в котором находится получатель товаров. В случае, если получатель товаров находится в регионе деятельности таможенного управления, в котором находится Пост, немаркированные товары помещаются на Терминал, расположенный в зоне деятельности Поста. Разрешение на дальнейшие действия импортера с данным товаром выдается Таможенным комитетом.
Положение настоящего пункта применяется при ввозе подлежащих маркировке товаров автомобильным транспортом, за исключением железнодорожного.
9.2. Ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан немаркированные подакцизные товары в обязательном порядке помещаются на склады, указанные в п. 8.1.
9.3. В случаях, когда маркированные товары составляют часть товарной партии с другими товарами, не подлежащими маркировке, такие товары подлежат таможенному оформлению Постом в общеустановленном порядке.
9.4. Немаркированные подакцизные товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан физическими лицами, превышающие норму провоза, установленную Кабинетом Министров Республики Казахстан для ввоза без уплаты акцизов, в части превышения такой нормы пропуску на таможенную территорию Республики Казахстан не подлежат.
10. Реимпорт немаркированных товаров
Ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан
казахстанские немаркированные подакцизные товары перемещаются в
соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем в
порядке, предусмотренном п. 8.1. настоящей Инструкции.
Такие товары для реализации их на территории Республики
Казахстан подлежат обязательной маркировке.
Приложение N 1
Журнал учета
внешнеторговых операций
организаций, ввозящих подакцизные
товары, подлежащие маркировке
(таблица)
1 - N п/п
2 - Код ОКПО
3 - Регистрационный номер и дата заявки на
покупку марок
4 - Заказанные Марки:   Тип Марки, серия
5 - Заказанные Марки: Количество
6 - Номер и дата платежного документа на
оплату Марок
7 - Сумма оплаты за Марки
8 - Дата поступления денежных средств на счет
таможенного Поста
9 - Номер и дата платежного документа на
перечисление средств в
ТК РК
10 - Сумма гарантии, реквизиты банка
11 - Предельный срок оформления товаров
12 - Номер и дата ГТД
13 - Количество товара по ГТД
14 - Сумма таможенных платежей по ГТД (с
разбивкой по видам)
15 - возвращено Марок, количество
16 - Номер и дата платежного поручения или
инкассового
поручения на взыскание
17 - Дата поступления денежных средств на счет
таможенного Поста
18 - Номер и дата платежного документа на
перечисление средств
в ТК РК
___________________________________________________________________
1!2! 3 !---------!6 ! 7 !8 ! 9! 10! 11 !12 ! 13! 14! 15! 16! 17! 18
! !   !  4 ! 5  !  !   !  !  !   !    !   !   !   !   !   !   !
___________________________________________________________________
Приложение N 2
Заместителю Председателя
Таможенного комитета Республики Казахстан ________________________
Регистрационный N ____________________  от "___"_____________199__г.
(код ТУ и рег. номер)
Заявление
На покупку Марок акцизного сбора
___________________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, адрес,банков. реквиз.)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
просит продать Марки  акцизного сбора:
____________в количестве______штук на сумму____________________ЭКЮ;
(тип Марки)
____________в количестве______штук на сумму____________________ЭКЮ;
(тип Марки)                                  на общую сумму
________________________________________________ЭКЮ.
(прописью)
Указанное количество Марок необходимо для закупки товаров:
___________________________________________________________________
(номенклатура и количество товаров, с указанием для табачных
___________________________________________________________________
изделий - количество пачек и сигарет в каждом типе пачек, для
___________________________________________________________________
вино-водочных изделий - количество бутылок с указанием типов
___________________________________________________________________
емкостей)
Указанные товары закупаются по внешнеторговому договору от
______________N______________с фирмой______________________________
и будут представлены в
____________________________________Терминал_______________________
___________________________________________________________________
(адрес Терминала)
Денежные средства на покупку Марок внесены на счет_________________
___________________________________________________________________
Таможенного комитета платежным документом      N___________________
от _____________199  г. в сумме____________________________________
(прописью)
С положениями Инструкции "О порядке маркировки подакцизных товаров"
ознакомлены.
Руководитель организации_______Ф.И.О.
Главный бухгалтер       _______Ф.И.О.
(подписи)
Отметка Таможенного комитета
о поступлении средств
М.П.
____________________________
____________________________
Приложение N 3
Сведения по форме "Заявление подано"
Отдел косвенных доходов
Управления таможенных доходов Таможенного комитета Республики Казахстан
Акцизный таможенный пост таможенного управления
по___________________________________сообщает о принятии Заявлений и
(область)
платежных поручений на приобретение марок Акцизного сбора от
следующих импортеров:

9.1. Қазақстан Республикасы кеден аумағына таңбаланбаған акцизделетiн тауарларды (транзиттiң кеден режимiне сәйкес өткiзiлетiн тауарлардан басқалары) әкелу кезiнде шекаралық кеден органы мұндай тауарларды кеден бақылауымен кедендiк төлемдердi төлеудi қамтамасыз ету ретiнде iшкi кеден органының депозитiне салған жағдайда тауарларды алушының қызметi өтетiн кеден органында орналасқан уақытша сақтау қоймалары мен кеден қоймаларына жiбередi. Тауарларды алушы Күзет орналасқан қызметi өтетiн кеден басқармасында орналасатын болса, онда таңбаланбаған тауарларды Күзеттiң қызметi өтетiн кеден органында орналасқан қоймаларға орналастырылады.
Осы тармақтың ережесi темiржолды қосқанда транспорттың барлық түрлерiмен таңбалауға жататын тауарларды әкелерде қолданылады.
9.2. Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген таңбаланбаған акцизделетiн тауарлар мiндеттi түрде осы Нұсқаудың 9.1. тармағында көзделген қоймаларға орналастырылады.
9.3. Таңбаланған тауарлар таңбалауға жатпайтын басқа тауарлармен бiрге тауар топтамасының бөлiмiн құрайтын жағдайда мұндай тауарларды Күзет жалпыға бiрдей тәртiппен кедендiк ресiмдеуi тиiс.
9.4. Таңбаланбаған акцизделетiн Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң акциздердi төлемей-ақ әкелу үшiн белгiленген өткiзудiң нормасынан асатын тауарлар осындай нормаларын асатын бөлiгiнде Қазақстан Республикасы кеден аумағынан
өткiзуге жатпайды.
10. Таңбаланбаған тауарлардың керi импорты
Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн таңбаланбаған
акцизделiнетiн қазақстандық тауарлар осы Нұсқаудың 9.1. тармағында
көзделген тәртiппен кеден бақылауымен тауарларды жеткiзу ережелерiне
сәйкес өткiзiледi.
Мұндай тауарлар Қазақстан Республикасы аумағында өткеру үшiн мiндеттi
түрде таңбалауға жатады.
N 1 Қосымша
Таңбалауға жататын акцизделетiн тауарларды әкелетiн ұйымдардың
сыртқысаудалық операцияларының есеп журналы
___________________________________________________________________
N |ҚҰСЖ| Тiркеу  |Тапсырылған |Маркаларға| Марка.|кеден  |ҚР КК   |
п/п|коды|нөмiрi,  |маркалар    |төлем     |ларға  |күзетi |аударуға|
|    |маркалар.|            |құжатының |ақы    |шотына |төлем   |
|    |ды сатып |            |нөмiрi    |сомасы |ақша   |құжаты. |
|    |алуға    |____________|мен күнi  |       |қаража |ның     |
|    |өтiнiштiң|Марка  |саны|          |       |ты     |нөмiрi  |
|    |күнi     |түрi   |    |          |       |түскен |мен күнi|
|    |         |сериясы|    |          |       |күн    |        |
___|____|_________|_______|____|__________|_______|_______|________|
1 |  2 |    3    |   4   |  5 |     6    |   7   |   8   |    9   |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кепiл  | Тауар.| КЖД | КЖД  | КЖД   |Қайта.|Төлем  |Кеден  |ҚР КК
сомасы,|ларды  |нөмi.|бойын.|кеден  |рылған|тапсы. |күзет  |ақша
банк   |ресiм. |рi   |ша    |төлем. |Марка.|рысы,  |шотына |ауда.
дерек. |деудiң |мен  |тауар |дерiнiң|лар   |инкассо|ақша   |төлем
темеле.|шектiк |күнi |саны  |сомасы |саны  |тапсы. |қараж. |құжа.
рi     |мерзiмi|     |      |түрлерi|      |рысы   |түскен |тының
|       |     |      |бойынша|      |нөмiрi |күнi   |нөмiрi,
|       |     |      |       |      |күнi   |       |күнi
|       |     |      |       |      |өн. алу|       |
____________________________________________________________________
10  |   11  | 12  | 13   |  14   |  15  |  16   |  17   |   18
____________________________________________________________________
N 2 Қосымша
Қазақстан Республикасы Кеден комитетi төрағасының орынбасарына
______________________________________
тiркеу N ____________ 199  ж "___"__________________
(КБ коды және тiркеу нөмiрi)
Акцизделетiн алым маркаларын сатып алуға
ӨТIНIШ
__________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, ҚҰЖС коды, мекен-жайы, банк деректемелерi)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_______________ саны _______________ дана, сомасы ___________ ЭКЮ;
(марканың түрi)
_______________ саны _______________ дана, сомасы ___________ ЭКЮ;
(марканың түрi)
жалпы сомасы ________________________________________________ ЭКЮ.
(жазумен)
акцизделетiн алым Маркаларын сатуды сұрайды.
Тауарларды сатып алуға қажеттi маркалардың көрсетiлген саны:
__________________________________________________________________
(тауарлардың номенклатурасы мен саны, темекi бұйымдары үшiн әр
__________________________________________________________________
пачка мен сигарет бұйымдары саны, арақ-шарап бұйымдары -
__________________________________________________________________
сыйымдылық түрiмен шөлмек саны)
__________________________________________________________________
Көрсетiлген тауарлар сыртқысаудалық келiсiм бойынша
________ N __________ фирмасымен бiрге сатылып алынады.
__________________________________________________________________
(терминалдың мекен-жайы)
__________________________________________________________________
және терминалына ұсынылатын болады.
Маркаларды сатып алуға ақша қаражаты
N __________ төлем құжатымен 1995 ж _________________
____________________ сомада Кеден комитетiнiң шотына салынады.
(жазумен)
"Акцизделетiн тауарларды таңбалаудың тәртiбi туралы" Нұсқаудың
ережелерiмен таныстырылды.
Ұйымның басшысы _____________аты-жөнi
Бас бухгалтерi ______________аты-жөнi
(қолы)
М.О.
Қаражат түскенi туралы
Кеден комитетiнiң белгiсi
_________________________
_________________________
N 3 Қосымша
"Мәлiмет берiлдi" нысаны бойынша мәлiметтер
Қазақстан Республикасы
Кеден комитетiнiң Кеден табыстары басқармасы жанама табыстар бөлiмi
________________ бойынша кеден басқармасының акциздiк кеден
(облысы)
күзетi төмендегi импорттаушылардан акцизделетiн алым маркалары алуға
төлем тапсырмалары және өтiнiштердi қабылдау туралы хабарлайды:

Утверждена приказом ЦСУ СССР от 14.12.72 N 816
--------------
Код по ОКУД   !  0303002 4  !
--------------
Доверенность действительна по "__"___________199__ г.
______________________________________________________________
наименование потребителя и его адрес
______________________________________________________________
наименование плательщика и его адрес
Счет N _________________в ____________________________________
наименование
банка
ДОВЕРЕННОСТЬ N ______
Дата выдачи "__"_________199__г.
Выдана _________________________________________________________
должность, фамилия, имя отчество
Паспорт:
серия__N______________выдан"__"________________19__г.
________________________________________________________________
кем выдан паспорт
На получение от ________________________________________________
наименование фирмы поставщика
товарно-материальных ценностей по ______________________________
номер и дата наряда и т.п.
Перечень товарно-материальных ценностей, подлежащих получению
________________________________________________________________
!Порядк.! Товарно-материальные !Единица ! Количество (прописью)!
!номер  !       ценности       !измере- !                      !
!записи !                      !ния     !                      !
---------------------------------------------------------------
!  1    !            2         !   3    !     4                !
---------------------------------------------------------------
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
!_______!______________________!________!______________________!
Подпись лица, получившего доверенность ____________удостоверяем
Руководитель предприятия
Главный                  (организации)
бухгалтер
М.П.
Приложение N 8
Форма N 434-меж
Утверждена Министерством
финансов СССР
27.ХII. 1973 г. N 323
Отделение________________________
НАКЛАДНАЯ (ТРЕБОВАНИЕ) N
_________________________________
подпись руководителя учреждения
Основание (цель)___________________"___"_______________199__г.
Кому_____________________________Через кого_________________
___________________________________________________________________
Раздел!Источник!Учреж-!   Склад     !Получатель!Вид!      Код
!        !дение !(отправитель)!----------!опе!---------------
!        !      !-------------!Отправи-  !ра-!субсчет!статьи
!        !      ! получатель  !тель      !ции!       !расхода
-------------------------------------------------------------------
!        !      !             !          !   !       !
!        !      !             !          !   !       !
!        !      !             !          !   !       !
!        !      !             !          !   !       !
!        !      !             !          !   !       !
-------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________
Название,!Единица!Номен-!      Количество       !
сорт,    !измере-!клатур! ----------------------! Цена ! Сумма размер
!ния    !ный   !             !         !      !
!       !номер !   затреб.   ! отпущено!      !
-------------------------------------------------------------------
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
!       !      !             !          !     !
-------------------------------------------------------------------
"___"____________199__г.  Принял (получил)   Сдал (выдал)
Приложение N 9
Сведения по форме "Марки выданы"
Акцизный таможенный
пост Таможенного управления
по______________области
Таможенный комитет Республики Казахстан сообщает о выдаче
Марок акцизного сбора по следующим Заявлениям:

КСРО ОСБ 14.12.72. N 816 бұйрығымен бекiтiлген
IБЖЖ бойынша код 0303002 4
Сенiмхат 1995 ж. "____"___________________ дейiн жарамды
_________________________________________________________________
тұтынушының атауы және оның мекен-жайы
_________________________________________________________________
төлеушiнiң атауы және оның мекен-жайы
_________________________________________ шот N _________________
банкiлiк атауы
СЕНIМХАТ N ______________
берiлген күнi 1995 ж. "____"_______________
_________________________________________________________ берiлдi
лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты
Төлқұжат: серия _________ N ________ 199__ "___"_________ берiлдi
_________________________________________________________________
паспортты кiм бердi
____________________________________ бойынша тауарлы-материалдық
тәртiптiң нөмiрi және күнi
құндылықтарды _____________________________________________ алуға
жеткiзушi фирманың атауы
Алуға жататын тауарлы-материалдық құндылықтардың тiзбесi
__________________________________________________________________
|Жазу | Тауарлы-материалдық| Өлшем |    Саны (жазумен)            |
|нөмi.|    құндылықтар     |бiрлiгi|                              |
|рiнiң|                    |       |                              |
|ретi |                    |       |                              |
|_____|____________________|_______|______________________________|
|  1  |         2          |   3   |                4             |
|_____|____________________|_______|______________________________|
|_____|____________________|_______|______________________________|
|_____|____________________|_______|______________________________|
|_____|____________________|_______|______________________________|
|_____|____________________|_______|______________________________|
|_____|____________________|_______|______________________________|
|_____|____________________|_______|______________________________|
Сенiмхатты алған адамның қолы ___________________ куәлендiремiз
N 8 Қосымша
N 434 - ар. нысаны
КСРО Қаржы министрлiгi бекiткен
1973 ж. 27 ХII N 323
______________________ бөлiмшесi
N ___________ ЖОЛ ҚҰЖАТЫ (ТАЛАП)
_____________________________
мекеме жетекшiсiнiң қолы
Негiзi (мақсаты) ______________________ 19___ "____"______________
___________________________________________________________ арқылы
__________________________________________________________________
|Бөлiм|Көзi|Мекеме|   Қойма   |   Алушы   | Опе |      Код        |
|     |    |      |(жөнелтуші)|___________|     |_________________|
|     |    |      |___________| жөнелтушi |     |Қос. шот шығыс   |
|     |    |      |  алушы    |           |     |         бабы    |
|_____|____|______|___________|___________|_____|_________________|
|     |    |      |           |           |     |                 |
|     |    |      |           |           |     |                 |
|     |    |      |           |           |     |                 |
|_____|____|______|___________|___________|_____|_________________|
_________________________________________________________________
|Атауы, сорты| Өлшем | Номенклатур.|      Саны     |Бағасы|сомасы|
|            |бiрлiгi|   нөмiр     |_______________|      |      |
|            |       |             |талап  |жөнел. |      |      |
|            |       |             |етiл.  |тiлдi  |      |      |
|____________|_______|_____________|_______|_______|______|______|
|            |       |             |       |       |      |      |
|            |       |             |       |       |      |      |
|            |       |             |       |       |      |      |
|            |       |             |       |       |      |      |
|____________|_______|_____________|_______|_______|______|______|
19__ ж "___"___________ Қабылдады (алды)     Тапсырды (бердi)
N 9 Қосымша
Нысан бойынша мәлiметтер         "Маркалар берiлдi"
_____________ облысы бойынша
кеден басқармасының акциздiк кеден күзетi
Қазақстан Республикасы Кеден Комитетi Акцизделетiн алым
маркаларын беру туралы төмендегiдей Өтiнiштер бойынша хабарлайды: