Инструкция О порядке и условиях заявления таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан
Утверждена Приказом Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 11 октября 1995 г. N 141-П. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.01.1996 г. за N 145. Утратила силу - приказом Председателя Таможенного Комитета МГД РК от 6 февраля 2001 г. N 42 ~V011443
Во исполнение Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан, от 20 июля 1995 г. N 2368 приказываю:
1. Утвердить:
- Инструкцию по контролю таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан;
- Инструкцию о порядке и условиях заявления таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными приказом ТК МГД РК от 9.12.99 г. N 609-П V991001_ .
2. Управлению таможенных доходов (Мулькин С.Д.) обеспечить:
- методическое руководство по введению на территории Республики
Казахстан декларирования таможенной стоимости;
- проведение в ноябре 1995 года семинара с работниками
таможенных управлений и таможен по определению таможенной стоимости.
3. Пресс-службе Таможенного комитета (Муратбаева А.О.)
приступить к освещению Правил заполнения деклараций таможенной
стоимости в средствах массовой информации.
4. Общее руководство за исполнением настоящего Приказа
возложить на заместителя Председателя Таможенного комитета
Куватова Р.К.
Председатель
Инструкция
О порядке и условиях заявления
таможенной стоимости товаров, ввозимых
на территорию Республики Казахстан <*>
Сноска. Название Инструкции - с изменениями, внесенными приказом ТК МГД РК от 9.12.99 г. N 609-П V991001_ ;
по всему тексту слова "Положение", "Положения" заменены соответственно словами "Инструкция", "Инструкции";
слова "Указ Президента", "Указа Президента", "Указом Президента", "Указе Президента", а также слова "Указ", "Указом", "Указа", "Указе" заменены соответственно словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе" согласно приказу ТК МГД РК от 9.12.99 г. N 609-П V991001_ .
I. Общие положения
1.1. Инструкция о порядке и условиях заявления таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан (далее - Инструкция) обязательно к применению лицами, декларирующими ввозимые товары, за исключением физических лиц, ввозящих товары не для коммерческих целей.
1.2. Инструкция предназначено для использования:
- декларантами - при определении и заявлении таможенной стоимости ввозимых товаров;
- таможенными органами - при контроле заявленной декларантом таможенной стоимости ввозимых товаров.
1.3. Процедура контроля таможенной стоимости должна проводится в возможно короткие сроки с целью недопущения необоснованной задержки выпуска товаров. При невозможности в период таможенного оформления товара принять решение о признании заявленной декларантом таможенной стоимости, либо ее обоснованной корректировке, таможенным органом, производящим таможенное оформление товара, может быть принято решение об условном выпуске товара. В данном случае условный выпуск товара означает, что товар выпускается с условным (временным) определением его таможенной стоимости, процедура установления окончательной величины таможенной стоимости перенесена на период после выпуска товара при условии предоставления декларантом необходимых для этого дополнительных сведений. При этом пользование условно выпущенными товарами допускается в соответствии с заявленным таможенным режимом.
1.4. Определение таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" осуществляется декларантом (ст. 123) <*> по методам, установленным этим Законом.
Сноска. Здесь по тексту в скобках указаны соответствующие статьи и пункты Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан".
Таможенный орган, производящий таможенное оформление ввозимого товара, осуществляет контроль за правильностью определения декларантом таможенной стоимости (ст. 123), включая правильность применения выбранного декларантом метода определения таможенной стоимости и возможность его применения (ст. 125), а также полноту (комплектность) представленных декларантом документов (обязательных и дополнительных) и их соответствие установленным требованиям.
1.5. Для заявления таможенной стоимости ввозимых товаров применяются формы декларации таможенной стоимости: ДТС-1 и ДТС-2 (приложение 1). Порядок заполнения ДТС приведен в приложении 2.
1.6. Форма ДТС-1 предназначена для использования при заявлении таможенной стоимости, определяемой по методу 1 "Метод по цене сделки с ввозимыми товарами".
1.6.1. Метод 1 "Метод по цене сделки с ввозимыми товарами" применяется в соответствии с положениями Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (ст. 128) в отношении таможенной стоимости товаров, ввозимых в соответствии с внешнеторговыми сделками купли-продажи, имеющих стоимостную основу (т.е. расчеты на закупленный товар производятся посредством денежных платежей). <*>
Сноска. Пункт 1.6.1 - с изменениями, внесенными приказом ТК МГД РК от 9.12.99 г. N 609-П V991001_ .

Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын мәлiмдеудiң тәртiбi мен шарты туралы Нұсқаулық<*>
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Комитетi 1995 жылғы 11 қазан N 141-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 18 қаңтар N 145 тіркелді. Өзгертілді - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті 1999 жылғы 9 желтоқсан N 609-Б бұйрығымен. ~V991001 Күші жойылды - ҚР Кіріс министрлігі Кеден комитетінің 2001.02.06. N 42 бұйрығымен. ~V011443
Ескерту: Атаудағы "Ереже" сөзi "Нұсқаулық" сөзiмен ауыстырылды,
бүкiл мәтiн бойынша: "Ереже", "Ереженiң" сөздерi сәйкесiнше
" Нұсқаулық", "Нұсқаулықтың" сөздерiмен ауыстырылды,
"Президент Жарлығы", "Президент Жарлығының", "Президент
Жарлығымен", "Президент Жарлығында" сондай-ақ "Жарлық",
"Жарлықпен", "Жарлықтың", "Жарлықта" сөздерi сәйкесiнше
"Заң", "Заңның", "Заңда" сөздерiмен ауыстырылды -
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті
1999 жылғы 9 желтоқсан N 609-Б бұйрығымен. V991001_
1. Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын мәлiмдеудiң тәртiбi туралы мен шарттары туралы (одан әрi - Нұсқаулық) коммерциялық мақсат үшiн емес тауар әкелетiн жеке тұлғалардан басқа әкелiнетiн тауарларға декларация жасайтын тұлғаларға қолданылуға мiндеттi.
1.2. мыналарға қолданылуға арналған:
- декларанттарға - әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын мәлiмдеу және айқындау жағдайында;
- кеден органдарына - әкелiнетiн тауарлардың декларант мәлiмдеген кеден құнын бақылау жағдайында:
1.3. Кеден құнын бақылау процедурасы тауарларды шығаруды негiзсiз ұстауды болдырмау мақсатында қысқа мерзiмде жүргiзiлуi мүмкiн. Тауарға кедендiк ресiмдеу кезiнде декларант мәлiмдеген кеден құнын тану туралы шешiм қабылдауға не тауарларды рәсiмдеуге жүргiзген кеден органы оны дәлдiлiкпен айқындауға болмайды, тек тауарды шартты шығару жөнiнде шешiм қабылдануы мүмкiн. Бұл орайда, тауарды шартты шығару дегенiмiз тауар, оның кедендiк құны (уақытша) шартты түрде айқындалғанда шығарылады, кедендiк құнның соңғы мөлшерiн белгiлеу процедурасы декларант осыған қажеттi қосымша мәлiмет ұсынған жағдайда ғана тауар шығаруға дейiнгi мерзiмге ауыстырылады. Сондықтан, шартты шығарылған тауарларды пайдалану мәлiмделiнген кедендiк режимге сәйкес жiберiледi.
1.4. Әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын айқындауды Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Заңына сәйкес осы Заңмен белгiленген (123 бап) I әдiс бойынша декларант жүргiзедi.
Әкелiнетiн тауарға кедендiк рәсiмдеудi жүргiзетiн кеден органы (123 бап) декларант айқындаған кеден құнының дұрыстығына, декларант таңдаған кеден құнын айқындау әдiсiнiң қолданылуының дұрыстығына және оны қолданудың мүмкiндiгiне, сонымен қатар, декларант ұсынған құжаттардың толық болуына (мiндеттi және қосымша) және олардың белгiленген талаптарға сәйкестiгiне бақылау жүргiзедi.
1.5. Әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын мәлiмдеу үшiн кеден құны декларациясының нысандары қолданылады: КҚД-I және КҚД-2 (қосымша), кеден құны декларациясын толтыру тәртiбi қосымшада көрсетiлген.
1.6. КҚД-I нысаны "Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша әдiстiң" нөмiрi I айқындалған әдiсi бойынша кеден құнын мәлiмдеу кезiнде қолдану үшiн арналған.
1.6.1. "Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша әдiс" нөмiрi I-әдiс Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заңының ережелерiне сәйкес (128-бап) әкелiнетiн тауарлардың кеден құнына қатысты жағдайда негiзгi құны көрсетiлген сауда саттықтың сыртқы сауда мәмiлесiне байланысты (сатып алынған тауар үшiн есеп-айырысу ақша төлемдерi арқылы жүргiзiледi) қолданылады.
Ескерту: 1.6.1. тармақ өзгертілді - Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитеті 1999 жылғы 9 желтоқсан N 609-Б
бұйрығымен. V991001_

1.6.2. Метод 1 может быть использован также в случаях, когда возможна стоимостная оценка (с необходимыми ее обоснованиями и документальным подтверждением) ограничений и условий, повлиявших на цену сделки.
1.7. Форма ДТС-2 предназначена для использования при определении таможенной стоимости по одному из методов 2-6 (метод 2 "Метод по цене сделки с идентичными товарами", метод 4 "Метод на основе вычитания стоимости", метод 6 "Метод на основе сложения стоимости", метод 6 "Резервный метод") в установленном Законом порядке (ст. 129-133).
1.8. В соответствии с Закон Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" в таможенную стоимость ввозимых товаров включаются расходы по доставке этого товара до места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
Для целей определения таможенной стоимости под местом ввоза понимается:
а) для авиаперевозок - аэропорт назначения или первый аэропорт на территории Республики Казахстан, в котором самолет, перевозящий товары, совершает посадку и где производится разгрузка товаров;
б) для морских и речных перевозок - первый порт разгрузки или порт перевалки на территории республики, если факт перегрузки товара подтвержден таможенным органом этого порта;
в) для перевозок другими видами транспорта - место нахождения пункта пропуска на таможенной границе Республики Казахстан на пути следования товара;
г) для товара, доставляемого по почте - пункт международного почтового обмена.
При этом таможенная стоимость ввозимого товара (а также курс иностранных валют) определяется на дату принятия таможенной декларации.
1.9. Если в процессе таможенного оформления и проверки предоставленной декларантом таможенному органу декларации таможенной стоимости выявляются какие-либо неточности и ошибки в определении таможенной стоимости, то все исправления в ДТС и ГТД вносятся в соответствии с порядком, определенным в п. 2.9. настоящей Инструкции.
В случае выявления после выпуска товара, а также в иных случаях, несоответствия заявленной таможенной стоимости действительной стоимости товаров, имевшей место на дату принятия таможенной декларации, в связи с отклонениями ввезенного товара по количеству и/или качеству от условий контракта, по заявлению декларанта (покупателя) таможенным органом может быть произведена корректировка таможенной стоимости в соответствии с порядком, устанавливаемым Таможенным комитетом республики (виды корректировок таможенной стоимости и порядок осуществления каждой из них определяются специальными нормативными актами Таможенного комитета РК).
II. Процедура заявления
таможенной стоимости ввозимых товаров

1.6.2. Бiрiншi әдiс сондай-ақ мәмiле бағасына құнның бағасы шектеулi түрде әсер еткен жағдайда (оған растайтын негiз және қажеттi құжаттар болуы тиiс) қолданылуы мүмкiн.
1.7. КҚД-2 нысаны Заңда белгiленген тәртiппен 129-133 баптар 2-6 әдiстердiң бiреуi бойынша кеден құнын айқындауы (2-әдiс "Ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша" әдiс, 3-әдiс "Бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша", 4-әдiс "Құнды шегеру негiзiндегi әдiс". 5-әдiс "Құнды қосу негiзiндегi әдiс", 6-әдiс "Резервтiк әдiс")* кезiнде қолданылуға арналған. ____________________
* Мұнда жақша текст бойынша Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заңының тиiстi баптары мен тармақтары көрсетiлген.
1.8. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заңына сәйкес әкелiнетiн тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына жеткiзiлетiн жерге дейiн осы тауарлардың шығын кеден құнына кiредi.
Кеден құнын айқындау мақсаты үшiн әкелiнетiн тауарлардың орыны ретiнде мыналар жатқызылады:
а) әуе тасымалы үшiн - Қазақстан Республикасының аумағында белгiленген әуежай немесе алғашқы әуежай, онда тауар таситын ұшақ қонады, жүк тексерiледi;
б) теңiз және өзен тасымалы үшiн - республика аумағындағы жүк түсiруге арналған бiрiншi кемежай немесе жүктi қайта тиейтiн кемежай, егер осы кемежайда қайтадан жүк тасымалы болғаны жөнiнде кеден органы фактiнi дәлелдесе;
в) транспорттың басқа түрлерiмен тасымалдау үшiн - жол бойындағы тауар жүрiп өтетiн орын Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы пропуск бекетi болып табылады;
г) почта арқылы жеткiзiлетiн тауар үшiн халықаралық почта айырбастау пунктi.
Бұл орайда, әкелiнетiн тауардың кеден құны (сонымен қатар, шетел валютасы курсы бойынша) кеден декларациясы қабылданған күнге анықталады.
1.9. Егер кедендiк рәсiмдеу кезiнде және кеден органына декларант тапсырған кеден құны декларациясын тексергенде кеден құнын айқындауда қайсы бiр нақтылық және қателiктер жiберiлмесе, онда осы Нұсқаулықтың 2.9. тармағында айқындалған тәртiпке сәйкес барлық түзетулер кеден құны декларациясына енгiзiледi.
Тауарды шығарудан кейiнгi жағдайда, сол сияқты кеден декларациясын қабылдаған күнде орын алған тауарлардың нақты құны кеден құнының мәлімдеуінен сәйкес келмеген жағдайда, шартта көрсетiлген талаптарды әкелiнген тауарлардың саны мен сапасында ауытқулар болғанда декларанттың (сатып алушының) мәлiмдеуi бойынша Республика Кеден Комитетiнiң белгiленген тәртiбiне сәйкес кеден орган кеден құнына түзету жүргiзуi мүмкiн. (Кеден құнын түзету түрлерi және оны жүзеге асыру яғни әрқайсысы Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң арнайы нормативтiк актiлерiмен айқындалады).
II. Әкелінетiн тауарлардың кеден құнын мәлiмдеу процедурасы.

2.1. Таможенная стоимость товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан, заявляется (декларируется) декларантом таможенному органу Республики Казахстан по установленным формам ДТС-1 или ДТС-2 при заявлении тех таможенных режимов, в соответствии с которыми ввозимые товары облагаются таможенными пошлинами и/или налогами. При заявлении таможенных режимов, в соответствии с которыми ввозимые товары не подлежат таможенному обложению (за исключением сборов за таможенное оформление), таможенная стоимость заявляется в грузовой таможенной декларации. При возникновении у таможенного органа обоснованных сомнений в отношении заявленной таможенной стоимости, он может потребовать от декларанта заполнения декларации таможенной стоимости.
Особенности определения таможенной стоимости ввозимых товаров при помещении товаров под конкретные таможенные режимы, а также при изменении первоначально заявленного режима, устанавливаются иными нормативными актами Таможенного комитета.
Декларация таможенной стоимости заявляется таможенным документом.
За все сведения, указанные в декларации таможенной стоимости и в документах, представленных в подтверждение таможенной стоимости, декларант несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.2. Декларация таможенной стоимости представляется одновременно с грузовой таможенной декларацией и другими необходимыми для таможенных целей документами в установленном порядке в соответствующий таможенный орган.
2.3. Декларант (покупатель) вправе обжаловать решение, принятое таможенным органом в отношении таможенной стоимости товара в соответствии с разделом XV Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан".
2.4. Для подтверждения заявленных сведений по таможенной стоимости (ст. 125) кроме декларации таможенной стоимости декларант должен представить следующие документы:
- учредительные документы лица, перемещающего товары;
- договор (контракт) и дополнительные соглашения к нему (если они предусмотрены);
- счет-фактуру (инвойс) и банковские платежные документы (если счет оплачен) или счет-проформу (для условно-стоимостных сделок)<*>, а также другие платежи и/или бухгалтерские документы, подтверждающие стоимость товара;
- транспортные и страховые документы, если они имеются в зависимости от условной стоимости;
- счет за транспортировку или официально заверенную калькуляцию транспортных расходов в случаях, когда транспортные расходы не были включены в счет-фактуру;
- таможенную декларацию страны отправления (если она имеется);
- упаковочные листы;
- лицензию для товаров, импорт которых осуществляется по лицензиям в соответствии с установленным порядком;
- сертификат о происхождении товара, сертификат качества, безопасности и др.
Сноска. При оформлении товаров, ввозимых в соответствии с внешнеторговыми сделками с предприятиями и организациями государств -членов СНГ допускается представление вместо счета-фактуры подробной товарной спецификации на ввозимую партию товаров (с указанием наименования каждого товара, цены за единицу и общей стоимости данного товара), а также платежного поручения, содержащего все необходимые реквизиты (наименование, адрес и банковские реквизиты продавца и покупателя, перечень товаров, с указанием цены за единицу и общей стоимости каждого товара, даты платежа, а также наименования и реквизитов банка, через который был осуществлен данный платеж).

2.1. Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құны мәлiмделiнген кеден режимiне орай КҚД-I немесе КҚД-2 нысандары бойынша декларант кеден органына (жариялайды) мәлiмдейдi әкелiнетiн тауарлар кеден бажасы немесе салықтар төлейдi. Кеден режимi мәлiмдеуi жағдайында әкелiнетiн тауарлар кедендiк салықтар салуға жатпайды, (кедендiк рәсiмдеуге төленетiн төлемдерден басқа), кеден құны жүк кеден декларациясында мәлiмделедi. Кеден органы кеден құнының мәмiлесiне байланысты негiзгi күдiк туған жағдайда ол декларанттан кеден құны декларациясын толтыруды талап ете алады.
Нақты кеден режимiндегi тауарларды орналастырған жағдайда сонымен қатар, бастапқы мәлiмделiнген режим өзгерiсi кезiнде әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын айқындау ерекшелiктерi Кеден комитетiнiң өзге нормативтiк актiлерiмен белгiленедi.
Кеден құны декларациясы кеден құжаты болып табылады.
Декларант Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес кеден құнын дәлелдеп ұсынған құжаттардағы және кеден құны декларациясындағы көрсетiлген барлық мәлiметтер үшiн жауапкершiлiкте болады.
2.2. Кеден құны декларациясы белгiленген тәртiппен тиiстi кеден органына бiр мезгiлде жүк кеден декларациясымен және кеден мақсаты үшiн басқа да қажеттi құжаттармен қоса бiр мезгiлде тапсырылады.
2.3. Декларанттың (сатып алушы) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заңының ХV бөлiмiне сәйкес тауарлардың кеден құнына байланысты кеден органы қабылдаған шешiмдi бұзуға құқысы бар.
2.4. Декларант мәлiмдеген кеден құнын нақтылау (125 бап) үшiн кеден құны декларациясынан басқа мына құжаттарды көрсетуге тиiс:
- тауарларды өткiзетiн тұлғаның жарғы құжаты;
- келiсiм-шарт және оған қосымша келiссөз (егер олар көрсетiлсе);
- есеп-шот (швойс) және банкi төлем құжаттары (егер есеп-шот төленсе) немесе есеп-шот, проформа (шартты түрде мәмiле баға) сонымен қатар, тауардың құнын нақтылайтын басқа төлем немесе есеп құжаттары;
- транспорт және қауiпсiздендiру құжаттары, егер олар жеткiзiлетiн тауарларға байланысты болса;
- тасымалдау немесе транспорт шығынын растайтын ресми бағаның есеп-шоты, егер олар есеп-шотқа енгiзiлмеген болса;
- жiберушi елдiң кеден декларациясы;
- орап-қаптау парақшалары;
- тауарларға арналған лицензия, iшкi сауда белгiленген тәртiпке сәйкес лицензия бойынша жүргiзiледi;
- тауарларды өткiзу жөнiндегi сертификат, сапа, қауiпсiздiк және басқа сертификаттар; ____________________
. Ескерту. Тәуелсiз мемлекеттер одақтастығы мүшелерi - мемлекеттердiң кәсiпорындары мен мекемелерiмен сыртқы сауда мәмiлелерiне сәйкес әкелiнетiн тауарларды рәсiмдеу кезiнде есеп-шоттың орнына әкелiнетiн тауарлардың нақтылығын ашып-көрсететiн құжаттарды ұсынуына болады, (әрбiр тауардың аты, осы тауардың жеке бағасы және жалпы құны көрсетiлуі керек) сонымен қатар, барлық қажеттi реквизитi, қамтылған төлем қағазы (сатушының және сатып алушының аты-жөнi, мекен-жайы және жалпы құны, көрсетiлген тауарлардың тiзiмi, төлем күнi сол сияқты, төлем өткен банкiнiң аты-жөнi және реквизитi).

2.5. По требованию таможенного органа в случае, если для
подтверждения заявленной таможенной стоимости не достаточно
документов, указанных в п.2.4., декларант обязан представить
необходимые для этого сведения (ст. 125). В качестве дополнительных
сведений таможенным органом могут быть затребованы следующие
документы:
- контракты с третьими лицами, имеющие отношение к сделке;
- счета за платежи третьим лицам в пользу продавца;
- счета за комиссионные, брокерские услуги, имеющие отношение к
сделке с оцениваемым товаром;
- бухгалтерская документация;
- лицензионные или авторские соглашения;
- экспортные (импортные) лицензии;
- складские квитанции;
- заказы на поставку;
- каталоги, спецификации, прейскуранты цен (прайслисты)
фирм-изготовителей;
- калькуляцию фирмы-изготовителя на оцениваемый товар (если фирма согласна ее представить казахстанскому покупателю);
- другие документы, которые могут быть использованы для подтверждения сведений, заявленных в декларации таможенной стоимости.
2.6. Для таможенной оценки товаров и проверки заявленной декларантом таможенной стоимости может быть использована информация, как предоставленная декларантом, так и имеющаяся у таможенного органа.
Информация должна быть достоверной, полной (комплексной) и обеспечивать подтверждение заявленной таможенной стоимости.
2.6.1. Декларант (покупатель) может располагать информацией о таможенной стоимости идентичных или однородных ввезенных ранее товаров, либо об их цене на внутреннем рынке, либо калькуляциями и прейскурантами изготовителя, которых нет у таможенного органа, производящего оформление товара. Использование такой информации возможно, если в ее подтверждение представлены соответствующие документы, например, коммерческие, таможенные и платежные документы, относящиеся к сделкам с идентичными или однородными товарами, счета, накладные и т.д.
2.6.2. Таможенный орган, производящий таможенное оформление товара, может располагать информацией, отсутствующей у декларанта, в т.ч. справочными ценами на товары, обращающиеся во внешней торговле, а также данными по идентичным или однородным товарам, таможенное оформление которых производилось ранее. При этом декларанту могут быть представлены, при их наличии у таможенного органа, либо среднеконтрактные цены, либо информация о таможенной стоимости по отдельной сделке только в обезличенном виде, обеспечивающем соблюдение конфиденциальности используемой информации (т.е. без указания продавца, покупателя, декларанта и прочих данных, позволяющих идентифицировать сделку).

2.5. Кеден органының талабы бойынша егер 2.4. тармақта көрсетiлген құжаттар кеден құнын мәлiмдеудi растауға жеткiлiксiз болса декларант осыған қосымша қажеттi құжаттарды көрсетуге мiндеттi. (125 бап). Кеден органы қосымша мәлiмет ретiнде мынандай құжаттарды талап етуi мүмкiн:
- мәмiле қатысы бар үшiншi адаммен келiсiм-шарт;
- сатып алушы мүддесiне үшiншi адамның төлем есеп-шоты;
- бағаланатын тауарлардың мәмiлесiне қатысы бар комиссиялық, делдалдық қызметтер үшiн есеп-шот;
- бухгалтерлiк құжаттар;
- лицензиялық немесе авторлық келiсiм;
- экспорттық (импорт) лицензия;
- қойма түбiртпе қағазы;
- тауарларды әкелуге тапсырыс;
- жасап шығарушының фирманың каталогтерi, бағалар тiзiмi, прайслист;
- бағаланған тауарға фирманың, яғни шығарушының анықтау қағазы (егер фирма қазақстандық сатып алушыға көрсетуге келiссе ғана);
- кеден құны декларациясында мәлiмделiнген мiндеттердi растайтын басқа да құжаттар.
2.6. Тауарларды кедендiк бағалау және декларант мәлiмдеген кеден құнын көрсету үшiн не декларант ұсынған, не кеден органында бар ақпаратты пайдалануға болады.
Ақпарат толық та шын болуға және кеден құны мәлiмдемесiнiң дұрыстығын қамтамасыз етуi тиiс.
2.6.1. Декларант (сатып алушы) бұрын әкелiнетiн ұқсас немесе бiртұтас тауарлардың кедендiк құны туралы, не iшкi рыноктағы олардың бағасы, тауарларды рәсiмдеудi жүргiзетiн кеден органында жоқ шығарушының калькуляциясы мен сатылатын тауарлардың тiзiмi жөнiнде ақпарат алуға болады. Осындай ақпаратпен пайдалануға мүмкiндiк тек егер оны растайтын тиiстi құжаттар ұсынылған жағдайда туады, мәселен ұқсас немесе бiртектес тауарлармен, есеп-шот, т.б. мәмiлеге қатысты коммерциялық кедендiк және төлем құжаттары.
2.6.2. Тауарды кедендiк рәсiмдеуден өткiзген кеден органы декларантқа жоқ ақпараттармен, оның iшiнде сыртқы сауда айналамындғы тауардың анықтамалық бағалары, сондай-ақ, бұрын кедендiк рәсiмдеу жүргiзiлген ұқсас немесе бiртектес тауарлардың деректерiн пайдалана алады. Бұл орайда, декларантқа пайдаланатын ақпараттың құпиялығын сақтауды қамтамасыз ететiн кеден органында бар не орта келiсiм шарт бағасы не жекелеген мәмiле бойынша кеден құны туралы тек жалпылама түрде ақпарат ұсынуға болады. Сатып алушының сатушының декларанттың рұқсатынсыз мәмiленi теңестiруге мүмкiндiк жасайтын әртүрлi мәлiметтер.

2.7. Декларант самостоятельно заполняет все графы декларации таможенной стоимости (ДТС-1 и ДТС-2) в соответствии с инструкцией по их заполнению, кроме граф, предназначенных для отметок таможни.
2.8. В случае если декларация таможенной стоимости заполнена правильно, декларантом правильно выбран и применен метод определения таможенной стоимости и документально подтверждены заявленные в соответствии с установленными требованиями сведения, в графе "Для отметок таможни" на всех листах ДТС делается отметка "ТС принята", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица, проверявшего ДТС.
2.9. Должностное лицо таможенного органа, осуществляющее проверку и оформление декларации таможенной стоимости, не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе декларанта вписывать какие-либо данные о заявляемой таможенной стоимости в графы, заполняемые декларантом, или вносить изменения, дополнения и исправления в эти графы.
После принятия документов к таможенному оформлению все производимые таможенным органом корректировки таможенной стоимости, заявленной декларантом, рассматриваются как таможенная оценка товаров и могут быть обжалованы декларантом в установленном порядке.
В случае необходимости корректировки произведенных декларантом расчетов (в т.ч. после предоставления последним таможенному органу необходимых дополнительных сведений) должностным лицом таможенного органа делаются соответствующие записи и расчеты либо в специальных графах "Для отметок таможни", либо на обороте формы с указанием заголовка "Отметки таможни".
Все отметки должностного лица таможенного органа датируются и заверяются его подписью и личной номерной печатью.
В соответствии с расчетами таможенного органа декларант вносит соответствующие изменения в заполненные им графы ДТС, заверяет их подписью, печатью и указывает дату осуществления корректировки (записи).
При наличии большого числа исправлений может быть заполнен новый бланк ДТС, о чем делается отметка на старом бланке ДТС "ТС пересчитана. Заполнен новый бланк (лист N....)". Оба бланка (старый, с неправильно рассчитанной ТС, и новый, с уточненной ТС) хранятся таможенным органом. На новом бланке ДТС должностным лицом таможенного органа сверху делается надпись "Корректировка таможни", а в графе "Для отметок таможни" делается запись "ТС пересчитана", заверяемая подписью и личной номерной печатью должностного лица, и проставляется дата заполнения (корректировки). При согласии декларанта с исправлениями таможенного органа декларантом заполняется графа 10б в общем порядке.

2.7. Декларант өз еркiмен кеден құны декларациясының барлық графасын (КҚД-1 немесе КҚД-2) кедендiк белгiге арналған графадан басқа, оны толтырудың тәртiбiне сәйкес толтырады.
2.8. Егер кедендiк құн декларациясы дұрыс толтырылса декларанттың кеден құны айқындау әдiсiн дұрыс тыңдап және мәліметтiң белгiленген тәртiбiне сәйкес кедендiк белгi графасындағы мәлiмдеме құжат түрiнде анықталған жағдайда кедендiк құн декларациясының барлық парақшаларында "Кеден құны қабылданады" деген белгi қойылады, оның бәрi кеден құны декларациясын тексерген лауазымды адамның арнайы нөмiрлi мөрiмен және қолымен куәландырылады.
2.9. Кеден құны декларациясын тексерген және рәсiмдеудi жүргiзген кеден органының лауазымды адамның өз бастамасымен декларанттың өтiнiшiмен немесе тапсыруымен декларант толтырылатын графа кедендiк құнның мәлiмдемесi туралы қандай бiр мағлұматты жазып алуға немесе осы графаға түзету, толықтыру және өзгерту, жасауға құқысы жоқ.
Кедендiк рәсiмдеуге қабылданған құжаттардың кiндiгi декларант мәлiмдеген кеден органы жүргiзген барлық түзетулер тауардың кедендiк бағасы ретiнде құралады және белгiленген тәртiппен декларант оның күшiн жоя алады.
Декларант жүргiзген есепке қажеттi түзету болған жағдайда (оның iшiнде соңғы кеден органына ең қажеттi қосымша мәлiметтер бергеннен кейiн) кеден органының лауазымды адамы "Кеден белгiсi" арнайы графасына, не келесi беттегi көрсетiлген "Кеден белгiсiне" тиiстi жазу және есеп жүргiзедi. Кеден органы лауазымды адамның есебiне сәйкес өзi толтырған кеден құны декларациясына тиiстi түзету енгiзедi, оны өз қолымен, мөрiмен растайды және түзету жүргiзген күндi көрсетедi.
Көптеген түзетулер жасалған жағдайда кеден құн декларациясының жаңа бланкасы толтырылады, ал кеден құны декларациясының ескi бланкасына "Кеден құны" қайта ескерiледi. Жаңа бланка толтырылады (N) деген белгiлер соғылады. Екi бланка (кеден құны есептелмеген ескi және кеден құны анықталған жаңа бланка) кеден органында сақталады. Кеден құны декларациясының жаңа бланкасының жоғары тұсына кеден органының лауазымды адамы "Кедендiк түзету" деп жазады, ал "Кедендiк белгi" графасына "Кеден құны қайта есептеледi" деп жазу жазылады, лауазымды адамның қолымен және жеке мөрiмен куәландырылады, толтырған (түзету) күннiң датасы қойылады. Декларанттың келiсiмi жағдайында кеден органының түзетулерiмен қоса декларант жалпы тәртiппен 106-шы графаны толтырады.

После корректировки таможенной стоимости должностным лицом таможенного органа в ГТД проставляется отметка "Таможенная стоимость скорректирована". Декларантом или должностным лицом таможенного органа заполняется форма корректировки таможенной стоимости (формы КТС-1, КТС-2), которая вместе с ДТС является неотъемлемой частью ГТД (форма приведена в Приложении 3).
В случае если декларант не согласен с корректировкой таможенного органа, он вправе не вносить соответствующие исправления в ДТС либо не подписывать бланки ДТС, в которых указана пересчитанная должностным лицом таможенного органа таможенная стоимость товаров (т.е. не заполнять графу 10б).
В этом случае в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (ст. 126) декларант может письменно запросить у таможенного органа разъяснение причин, по которым не принята заявленная им таможенная стоимость (за исключением случаев временной (условной) таможенной оценки).
Направление декларантом письменного запроса таможенному органу в отношении произведенной этим органом таможенной оценки или обжалования принятого таможенным органом решения не освобождает декларанта от уплаты таможенных платежей в соответствии с произведенной таможенной оценкой.
До уточнения заявленной декларантом таможенной стоимости решение в отношении декларируемого товара принимается в соответствии с действующим таможенным законодательством.
2.10. При отсутствии на момент таможенного оформления у декларанта документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость, либо доказательств, подтверждающих достоверность использованных данных, а также в тех случаях, когда условиями контракта предусмотрено положение о пересмотре цен с учетом реализации товара, в соответствии с которым окончательная цена ввозимого товара может быть определена по общей сумме платежей покупателя продавцу, таможенный орган вправе принять решение о предоставлении товара в пользование декларанту при условии обеспечения уплаты полной суммы таможенных платежей:
а) по письменному заявлению декларанта (Приложение 4) таможенный орган может предоставить ему декларируемый товар в пользование под залог имущества или гарантию уполномоченного банка в соответствии с действующим законодательством.
При этом стоимость предмета залога или сумма гарантии банка должны обеспечивать уплату таможенных платежей, рассчитанных с учетом возможной корректировки таможенной стоимости (т.е. на основе временной (условной) таможенной оценки). В случае уплаты таможенных платежей на момент таможенного оформления стоимость предмета залога или сумма гарантии банка определяется исходя из разницы временной (условной) таможенной оценки товара, произведенной таможенным органом в установленном порядке, и таможенной стоимости, заявленной декларантом.
Пример.
Ввозится два комплекта оборудования на условиях поставки "с завода" (ЕХW). Ставка ввозной таможенной пошлины - 10%; ставка НДС -20%. В счете-фактуре продавцом указана сумма 10000 у.е., подлежащая оплате за поставленный товар. На момент таможенного оформления ввозная таможенная пошлина уплачена в размере 1000 у.е., НДС в размере 2200 у.е., т.е. общая сумма таможенных платежей за ввозимый товар составила 3200 у.е. (для упрощения расчета в примере не учитываются сборы за таможенное оформление).

Кеден органының лауазымды адамы кеден құнын түзетуден кейiн кеден декларациясының графасына "Кеден құнына түзету енгiзiлдi" деген белгi қойылады. Декларант немесе кеден органының лауазымды адамы кеден құны түзету үлгiсiн толтырады. (КҚТ-1, КҚТ-2 нысаны) - олар кеден құны декларациясымен бiрге жүк кеден декларациясының бөлiнбейтiн бөлiгi болып саналады. (N 3 қосымшада көрсетiлген).
Егер декларант кеден органының түзетулерiмен келiспеген жағдайда ол кеден құны декларациясына тиiстi түзетулер енгiзбеуге құқысы бар, немесе кеден органының лауазымды адамы қайта есептеген тауарлардың кеден құны көрсетiлген кеден құны декларациясының бланкасына қол қоймауына болады. (106 графаны толтырмайды).
Осы жағдайда Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Заңына сәйкес (126 бап) декларант өзi мәлiмдеген құнының қабылданбауының себептерiн кеден органынан жазбаша түрде сауал алуына болады (уақытша (шартты) кедендiк бағадан өзгелердi қоспағанда).
Декларант жiберген кеден органына осы орган жүргiзген кедендiгi бағаға қатысты жазбаша сауалды немесе кеден органы қабылдаған шешiмiнiң күшiнiң жойылғаны декларанттың жүргiзiлген кедендiк бағаға байланысты кедендегi төлемдерден босатпайды.
Декларант мәлiмдеген кеден құны анықталғанға дейiнгi қазiргi кедендiк заңдарға сәйкес декларацияланған тауарға байланысты шешiм қабылданады.
2.10. Кедендiк рәсiмдеу кезiнде декларантта кеден құнының мәлiмделгенiн дәлелдейтiн құжаттардың немесе пайдаланылған деректердiң шынайылығын көрсететiн дәлелдердiң болмауы сонымен қатар, келiсiм-шартта көрсетiлген тауардың өткiзiлген бағасын қайта қарау Ережесі әкелiнетiн тауарлардың соңғы бағасына сәйкес сатушыға, сатып алушының жалпы төлем соммасы бойынша айқындалған болуы мүмкiн жағдайда кеден органы декларантқа тауарларды пайдалануға беру туралы шешiмдi кедендiк төлемдердi толық сомасында төлеудi қамтамасыз еткен жағдайда ғана қабылдауға құқысы бар.
Бұл орайда, кепiлге берiлген заттың құны немесе банктiң кепiлдiк ақшасы кедендiк құнды түзету мүмкiндiгiн ескерiлген кеден төлемдерiн төлеудi қамтамасыз етуге тиiс. (Уақытша (шартты) кеден бағалары негiзiнде). Кедендiк рәсiмдеу кезiнде кеден төлемдерiн төлеу жағдайында кепiлге берiлген заттың құны немесе банктiң кепiлдiк ақшасы кеден органы белгiленген тәртiппен жүргiзген және декларант мәлiмдеген кедендiк құнға сәйкес тауардың уақытша (шартты) кедендiк бағасының айырмашылығының негiзiнде анықталады.
Мысалы. "(ЕХМ) заводынан" шартты негiзде екi компьютер жабдық әкелiнедi. Әкелiнетiн тауарлардың кедендiк баж ставкасы 10 процент, қосымша құн салығы 20 процент, сатушының жеткiзiлген тауар үшiн төленетiн есеп-шоттағы ақшасы 10000 сом болып көрсетiлген.
Кедендiк рәсiмдеу кезiнде әкелiнетiн тауарлардың кедендiк бажысы 1000 у.е. көлемiнде өсiп кеттi, оған қоса 2200 у.е. көлемiнде қосымша құн салығы көтерiлдi, әкелiнетiн тауар үшiн кеден төлемiнiң жалпы сомасы 3200 у.е. құрады (осы мысалда есептi қысқартуда кедендiк айқындау үшiн төлемдер ескертiлмеген).

В связи с тем, что при данном условии поставки (EXW) в счет-фактуру, выставленный продавцом покупателю не вошли расходы по доставке товара до таможенной границы Республики Казахстан, а декларантом не представлены документы, позволяющие определить стоимость доставки товара, таможенным органом осуществляется временная (условная) таможенная оценка ввозимого товара с учетом возможных расходов на доставку. В соответствии с произведенной оценкой таможенная стоимость товара определена в сумме 13000 у.е. Тогда подлежащая уплате сумма таможенной пошлины составит 1300 у.е., а сумма НДС - 2860 у.е., т.е. общая сумма платежей составит 4160 у.е.
В этом случае до получения таможенным органом от декларанта документов, позволяющих точно определить расходы по доставке товара, товар может быть выпущен под гарантию банка на сумму 960 у.е. (4160-3200=960 у.е.).
В течение срока, устанавливаемым таможенным органом (но не более 60 дней), декларант собирает и представляет в таможенный орган документы, необходимые для уточнения и/или подтверждения таможенной стоимости. При этом срок действия гарантии или договора о залоге не может быть меньше срока, устанавливаемого таможенным органом для предоставления указанных документов.
В этом случае на лицевом листе ДТС в графе "Для отметок таможни" должностным лицом таможенного органа делается запись "ТС уточняется. Товар выпущен под гарантию банка (залог имущества) от "____"___________ N _____. Срок корректировки "__"___________.", которая заверяется в установленном порядке.
Аналогичная запись делается в графе "С" ГТД.
После предоставления декларантом необходимых сведений таможенным органом принимается решение в отношении таможенной стоимости и производится окончательный перерасчет соответствующих таможенных платежей.
б) по письменному заявлению декларанта таможенный орган может предоставить ему декларируемый товар в пользование при условии внесения необходимых сумм платежей на депозит таможенного органа исходя из временной (условной) таможенной оценки товара, произведенной таможенным органом в установленном порядке.
В этом случае на лицевой стороне ДТС в графе "Для отметок таможни" должностным лицом таможенного органа делается запись "ТС уточняется. Временная ТС от "____"___________ N _____. Срок корректировки "__"___________.", которая заверяется в установленном порядке.
После представления декларантом всех документов, необходимых для уточнения и/или подтверждения таможенной стоимости товаров, осуществляется перерасчет таможенной стоимости и соответствующих таможенных платежей, в т.ч. возврат излишне взысканных сумм либо взыскание недоплаченных.
Примечание:

Осы шартта сатушының сатып алушыға берген есеп-шотында Қазақстан Республикасының кеден шекарасына дейiн тауарды жеткiзу жөнiндегi шығындар кiрмеген. Және декларант жеткiзiлетiн тауардың құнын анықтайтын құжаттарды тапсырмағаны, кеден органы әкелiнетiн уақытша (шартты) кедендiк бағаны жүзеге асырады. Кеден құнын бағалау жүргiзiлгенге сәйкес тауардың құны 13000 у.е. болып анықталады. Онда төленетiн кеден бажысының сомасы 1300 у.е. ал қосымша құн салмағы 2860 у.е. сөйтiп төлемнiң жалпы сомасы 4160 у.е. болды.
Осы жағдайда жеткiзiлетiн тауар бойынша шығынды нақты анықтауға мүмкiндiгiн беретiн декларанттың кеден органы алынатын құжаттарға дейiн тауар банктiң кепiлдiгiмен тауар 960 у.е. (4160. 3200. 960 у.е.) сомаға шығарылуы мүмкiн.
Кеден органы белгiленген мерзiм iшiнде (60 күн аспауы керек) декларант кеден құнын анықтау немесе нақтылау үшiн қажеттi құжаттарды кеден органына жинап ұсынады. Бұл орайда кепiлдiк туралы келiсiм-шарт немесе кепiлдiк мерзiмi көрсетiлген құжаттарды тапсыруға арналған кеден органы белгiлеген мерзiмiнен аз болмауы тиiс.
Осы жағдайда кеден құны декларациясының дербес есеп-шотындағы "Кеден белгiсi" графасына кеден органының лауазымды адамы мынандай жазу жазады. Кеден құны айқындалуда. Тауар банкiнiң кепiлдiгiмен (заттай кепiлдiк) шығарылды."_______"_____________________N________ түзету мерзiмi ______________________ белгiленген тәртiппен куәландырылады.
Нақ осындай ұқсас жазу жүк кеден декларациясының "С" графасына да жүргiзiледi. Декларанттың қажеттi мәлiметтердi тапсырғаннан кейiн кеден органы кеден құнына байланысты шешiм қабылдайды және тиiстi кедендiк төлемдерге түпкiлiктi түрде қайта есеп жүргiзедi;
б) Декларанттың жазбаша сауалы бойынша кеден органының депозитiне қажеттi ақша төлемiн өткiзген жағдайда кеден органы белгiленген тәртiппен кеден органы жүргiзген тауардың уақытша (шартты) кедендiк бағасы негiзiнде кеден органы оған декларацияланған тауарларды пайдалануға бере алады. Осы жағдайда кеден құны декларациясының "Кеден белгiсi" графасына дербес шотына кеден органының лауазымды адамы "Кеден құны анықталуда. Тауар банкiнiң кепiлдiгiмен шығарылды. "_____"________________N__________ Түзету мерзiмi _________________Уақытша кеден құны белгiленген тәртіппен куәландырылады.
Тауарлардың кедендiк құнын анықтау және нақтылау үшiн қажеттi барлық құжаттарды декларант бергеннен кейiн кеден құны мен тиiсті кеден төлемдерiне қайта есеп жүргiзiледi, оның iшiнде артық алынған ақша қайтарылым немесе төленбеген ақша қайта өндiрiледi.
Ескерту:

1.1. Декларация таможенной стоимости (далее - ДТС) является приложением к соответствующей грузовой таможенной декларации (ГТД) и без нее недействительна.
В том случае, если была произведена корректировка таможенной стоимости в формах ДТС-1 или ДТС-2, то форма корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов (КТС-1 и КТС-2) является неотъемлемой частью ГТД.
ДТС представляется одновременно с ГТД в таможенный орган, производящий таможенное оформление товаров. Таможенным органом осуществляется процедура проверки и оформления ДТС в соответствии с разделом II настоящих Правил и с учетом конкретных условий оцениваемой сделки.
1.2. ДТС заполняется на все товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан, при заявлении тех таможенных режимов, в соответствии с которыми ввозимые товары облагаются таможенными пошлинами, акцизами и НДС, за исключением случаев, предусмотренных п. 1.3. настоящих Правил.
1.3. ДТС не заполняется:
- если таможенная стоимость ввозимой партии товара не превышает суммы, эквивалентной 5000 долларов США, за исключением многоразовых поставок в рамках одного контракта, а также повторяющихся поставок одного и того же товара одним отправителем в адрес одного и того же получателя по различным контрактам;
- при ввозе товаров физическими лицами не для коммерческих целей;
- при заявлении таможенных режимов, в соответствии с которыми ввозимые товары не подлежат таможенному обложению (за исключением сборов за таможенное оформление);
- при ввозе товаров, которые не облагаются таможенными пошлинами и налогами.
1.4. Во всех случаях, когда не установлено обязательное заполнение ДТС, таможенный орган при необходимости вправе потребовать представления ДТС для подтверждения заявленной декларантом в ГТД таможенной стоимости, за исключением ДТС в отношении товаров, ввозимых физическими лицами не для коммерческих целей.
1.5. К ДТС в обязательном порядке прилагаются документы (в зависимости от установленных требований - оригиналы или заверенные копии), указанные в пункте 2.4. настоящих Правил.
ДТС заполняется в 3-х экземплярах, из них:
- первый экземпляр остается в таможенном органе;
- второй экземпляр передается декларанту (экземпляр покупателя);
- третий экземпляр направляется в соответствующее региональное таможенное управление.
1.6. Формы ДТС-1 и ДТС-2 состоят каждая из двух основных листов: первого - лицевого листа и второго листа, в котором указываются сведения о таможенной стоимости и ее элементах.
Все листы ДТС, начиная с третьего, являются дополнительными. Нумерация страниц дополнительных листов начинается с третьего номера (т.е. 1-й и 2-й лист - основные листы формы, 3-й и последующие листы - дополнительные).
Декларации по формам ДТС-1 и ДТС-2 (основные листы) заполняются на товары от одного до трех наименований. При наличии в партии товаров более трех наименований используются дополнительные листы, каждый из которых может заполняться на товары от одного до трех наименований.
Дополнительные листы могут использоваться только в том случае, если все данные, заявленные на лицевой стороне формы ДТС-1 или ДТС-2, в полной мере распространяются на товары, указанные в добавочных листах.
В качестве дополнительных листов используется второй лист формы ДТС-1 и ДТС-2.

1.1. Кеден құнының декларациясын (одан әрi - КҚД) тиiстi жүк кеден декларациясына қосымша болып табылады және мұнсыз күшi болмайды.
Егер кеден құнын КҚД-1 немесе КҚД-2 нысандарында түзету жүргiзiлген ретте кеден құнының, кеден төлемдерi мен салықтарының (КҚД-1 және КҚД-2) түзету нысаны ЖКД-ның ажырағысыз болып табылады.
КҚД тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн кеден органына ЖКД-мен бiр мезгiлде табыс етiледi. Кеден органы осы Нұсқаулықтың II бөлiмiне сәйкес және бағаланатын мәмiленiң нақты шарттарын ескере отырып КҚД-ны тексеру және ресiмдеу процедурасын жүзеге асырады.
1.2. Осы Нұсқаулықтың 1.3. тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда КҚД-сы өздерiне сәйкес әкелiнетiн тауарларға кеден баждары, акциздер және қосылған құнға салық салынатын сол кеден режимдерiн мәлiмдеген кезде Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн барлық тауарларға толтырылады.
1.3. КҚД:
- бiр контрактiнiң шеңберiнде көп реттiк жеткiзiлімдердi, сондай-ақ бiр жөнелтушi сол бiр тауарды әртүрлi контрактiлер бойынша сол бiр алушының мекен жайына қайталанып отыратын жеткiзiлімдердi қоспағанда егер тауарлардың әкелiнетiн топтамасының кедендiк құны 5000 АҚШ долларына бара-бар сомадан асып түссе;
- жеке тұлғалар коммерциялық емес мақсаттар үшiн тауарлар әкелген болса;
- өздерiне сәйкес әкелiнетiн тауарлар кедендiк салық салынуға (кедендiк ресiмдеу үшiн алымдарды қоспағанда) жатпайтын кеден режимдерiн мәлiмдеген кезде;
- кеден баждары мен салықтар салынбайтын тауарларды әкелген кезде толтырылмайды.
1.4. КҚД-ны мiндеттi түрде толтыру белгiленбеген барлық жағдайларды кеден органы жеке тұлғалар коммерциялық емес мақсаттар үшiн әкелiнетiн тауарлар жөнiндегi КҚД-ны қоспағанда, қажет болған жағдайда декларант ЖКД-да мәлiмдеген кеден құнын растау үшiн КҚД табыс етудi талап етуге құқылы.
1.5. КҚД-ға осы Нұсқаулықтың 2.4. тармағында көрсетiлген құжаттар (белгiленген талаптарға байланысты - түпнұсқалар немесе куәландырылған көшiрмелер) тiркеледi.
КҚД 3-данада толтырылады, оның iшiнде:
- бiрiншi дана кеден органында қалады;
- екiншi дана декларантқа табыс етiледi (алушының данасы);
- үшiншi дана тиiстi аймақтың кеден басқармасына жiберiледi.
1.6. КҚД-1 және КҚД-2 нысандарының әрқайсысы екi негiзгi тармақтан тұрады: бiрiншiсi - жеке парақтан және кеден құны мен оның бөлiктерi туралы мәлiметтер көрсетiлген екiншi парақ.
Үшiншiден бастап КҚД-ның барлық парақтары қосымша болып табылады. Қосымша парақтардың беттерiн нөмiрлеу үшiншi нөмiрден басталады (яғни 1-және 2-парақтар - нысанның негiзгi парақтары, 3-және одан кейiнгiлер - қосымша парақтар).
КҚД-1 және КҚД-2 нысандары бойынша декларанттар бiрден үш атауға дейiнгi тауарларға толтырылады. Тауарлар топтамасы үш атаудан артық болған жағдайда қосымша парақтар пайдаланылады, олардың әрқайсысы тауарлардың бiрден үш атауына дейiн толтырылуы мүмкiн.
Егер КҚД-1 немесе КҚД-2 нысандарының бет жағына мәлiмделген барлық деректер толығымен қосымша парақтар көрсетiлген тауарларға қолданылған жағдайда ғана қосымша парақтар пайдаланылуы мүмкiн. КҚД-1 және КҚД-2 нысандарының екiншi парағы қосымша парақтар ретiнде пайдаланылады.

1.7. Декларация и дополнительные листы к ней и заполняются на казахском и русском языках на пишущей машинке или на печатающем устройстве компьютера.
В декларации и дополнительных листах к ней не должно быть подчисток и помарок. Все исправления, заявляемых декларантом сведений производятся только декларантом в виде вычеркивания ошибочных сведений и добавления необходимых данных путем надпечатывания или надписания синей или черной шариковой ручкой надлежащих сведений. Каждое исправление должно быть заверено подписью декларанта.
Декларации таможенной стоимости и дополнительные листы к ним, заполненные неразборчиво, с исправлениями, не заверенные декларантами, таможенными органами не принимаются.
Каждый лист декларации таможенной стоимости (формы ДТС-1 и ДТС-2) обязательно должен быть подписан декларантом.
1.8. Корректировка или пересчет заявленной декларантом таможенной стоимости, в т.ч. для целей временной (условной) таможенной оценки, могут быть осуществлены должностным лицом таможенного органа в соответствии с п. 2.10. Правил.
В предусмотренных Правилами случаях (п.2.9.) при перерасчете таможенной стоимости декларантом или таможенным органом могут быть заполнены новые листы формы ДТС.
1.9. Таможенный орган регистрирует декларацию таможенной стоимости одновременно с грузовой таможенной декларацией. При этом ДТС присваивается тот же регистрационный номер, что и ГТД, приложением к которой она является (999 99/99 99 9/999999). После завершения проверки ДТС в графе "Для служебных отметок" основных и всех дополнительных листов декларации проставляется регистрационный номер ДТС, личная номерная печать проверяющего инспектора и его подпись. На лицевом листе делается запись о решении таможенного органа в отношении таможенной стоимости и форме предоставления товара в пользование декларанту (в соответствии с п. 2.10. Правил).
1.10. В случае отсутствия в какой-либо графе декларации таможенной стоимости основных или добавочных листов к ней места, необходимого для указания декларантом требуемых сведений, допускается их указание на оборотной стороне декларации таможенной стоимости основных или дополнительных листов к ней с указанием графы, к которой относится дополнительная запись. Такая запись заверяется подписью декларанта, а в соответствующих графах делается отметка "см. на обороте".
2. Правила заполнения декларации
таможенной стоимости по форме ДТС-1
2.1. Декларация таможенной стоимости по форме ДТС-1 заполняется в тех случаях, когда ввоз товаров на таможенную территорию Республики Казахстан осуществляется в рамках стоимостной или условно-стоимостной (п.п. 1.6.1. и 1.6.2. Правил) сделки купли-продажи, мены и безвозмездной поставки и определение таможенной стоимости этих товаров производится по методу 1.
Форма ДТС-1 может заполняться также в случаях, когда определение таможенной стоимости осуществляется по методу 6 и в качестве основы для расчета используются данные о стоимости оцениваемых товаров (например, есть цена сделки, но нет документального подтверждения расходов по доставке товара, есть цена сделки, но не выполняются условия применения метода 1 и т.д., т.е. когда метод 6 базируется на гибком применении метода 1). Причины, по которым не приемлемы предыдущие методы, указываются на оборотной
стороне формы ДТС-1; вверху лицевого листа формы ДТС-1 делается
надпись "Метод 6".

1.7. Декларация және оған қосымша парақтар басушы машинкамен немесе компьютердiң басушы қондырғысымен қазақ және орыс тiлдерiнде толтырылады.
Декларацияда және оған қосымша парақтарда тазарту және өшiру болмауы тиiс. Декларант мәлiмдеген мәлiметтердегi барлық түзетулердi декларант қана қате мәлiметтердi сызып тастау түрiнде және төбесiне басу арқылы қажеттi деректердi қосу немесе тиiстi мәлiметтердiң көк немесе қара сиялы қаламсаппен төбесiне жазу арқылы жүргiзiледi. Әрбiр түзету декларанттың қойылған қолымен куәландырылады.
Түсiнiксiз түзетулермен толтырылған, декларант куәландырылмаған кеден құнының декларациясы және оған қосымша парақтарды кеден органдары қабылдамайды.
Кеден құны декларациясының әрбiр парағын (КҚД-1 және КҚД-2 нысандары) декларант қол қоюы тиiс.
1.8. Декларант мәлiмдеген кеден құнын, немесе қайта есептеудi түзетудi, оның iшiнде уақытша (шартты) кедендiк бағалау мақсаттар үшiн Нұсқаулықтың 2.10. тармағына сәйкес кеден органының лауазымды адамы жүзеге асыруы мүмкiн.
Декларант немесе кеден органы кеден құнын қайта есептеген жағдайда Нұсқаулықта көзделген ретте (2.9 т.) КҚД нысанының жаңа парақтарын толтыруы мүмкiн.
1.9. Кеден органы кеден құнының декларациясын жүк кеден декларациясымен бiр мезгiлде тiркейдi. Бұл ретте КҚД-на ЖКД-на берiлген тiркелiм нөмiрi берiледi, ол оның қосымшасы болып табылады (999 99/99999/999999). КҚД-ны тексеру аяқталғаннан кейiн декларацияның негiзгi және барлық қосымша парақтардың "Қызмет бабындағы белгiлер үшiн" бағанында КҚД-ның тiркелiм нөмiрi, тексерушi инспектордың жеке нөмiрлi мөрi және оның қолы қойылады. Парақтың бет жағына кеден органының кеден құны жөнiндегi шешiмi және декларантқа пайдалануға тауарды беру нысаны туралы жазба жасалады (Ереженің 2.10. т-на сәйкес).
1.10. Негiзгi немесе оған қосымша парақтардың кеден құны декларациясының қандай бiр бағанында декларант көрсетуге қажеттi тиiстi мәлiметтерге орын болмай қалған ретте оларды қосымша жазбаға қатысты бағандарды көрсете отырып, негiзгi немесе оған қосымша парақтардың кеден құны декларациясының сыртқы жағында көрсетуге жол берiледi. Мұндай жазба декларанттың қолымен куәландырылады ал тиiстi бағандарда "сыртқы жағына қ." деген белгi соғылады.
2. Кеден құны декларациясын КҚД-1 нысаны
бойынша толтыру Ережесi
2.1. Кеден құны декларациясын КҚД-1 нысаны бойынша мынадай жағдайларда, егер тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу, сату-сатып алудың құндық және шартты құндық мәселесi (Ереженің
1.6.1. және 1.6.2. тармақтары) айырбастар және тегiн жеткiзiлімдер шеңберiнде жүзеге асырылған кезде толтырылады және осы тауарлардың кедендiк құнын анықтау 1-тәсiл бойынша айқындалады. КҚД-1 нысаны сонымен бiрге кеден құнын айқындап 6-әдiс бойынша жүзеге асырылатын және есептеуге негiз ретiнде бағаланатын тауарлардың құны туралы деректер пайдаланылатын жағдайларда да толтырылуы мүмкiн (Мысалы, мәмiле бағасы бар, бiрақ тауарды жеткiзу жөнiнде шығыстарды құжаттамалық растау жоқ болса, мәмiле бағасы бар, бiрақ 1-әдiстi қолдану шарттары орындалмаса және т.б. яғни 6-әдiс оралымды қолдануға негiзделсе). Алдындағы әдiстердi қолдану мүмкiн емес
себептер КҚД-1 нысанының сыртқы жағында "6-әдiс" деген қосымша жазба
жасалды.

2.2. Декларантом заполняются следующие графы: 1, 2а, 2б, 3, 4,
5, 6, 7а, 7б, 8а, 8б, 9а, 9б, 10а, 10б, 11а, 11б, 12, 13а, 13б, 14а,
14б, 14в, 14г, 15, 16, 17а, 17б, 17в, 18, 19, 20, 21, 22, 23а, 23б,
поле "Г".
2.3. Таможенным органом заполняется поле "Для отметок таможни"
на основных и дополнительных листах декларации таможенной стоимости.
2.4. Порядок заполнения граф декларантом:
Графа 1 "Продавец".
Указывается наименование и почтовый адрес иностранного лица
(предприятия), которое продает  товары.
Графа 2(а). "Покупатель".
Указывается наименование, почтовый адрес, код ОКПО
казахстанского лица (предприятия) на территории республики,
являющегося покупателем товаров.
Графа 2(б). "Декларант".
Указывается наименование и почтовый адрес предприятия,
декларирующего и предъявляющего таможенному органу товары.
В случае, если декларантом является покупатель, делается
отсылка к графе 2(а).
Графа 3. "Условие поставки".
Указывается краткое буквенное наименование условия поставки (в
соответствии с "Инкотермс-1990") и название географического пункта,
например:
СИФ - Атырау, ФОВ - Нью-Йорк и т.д.
Графе 4. "Номер и дата счета".
Указывается номер и дата счета-фактуры, выставленного продавцом
покупателю, либо счета-проформы, содержащего стоимостную оценку
товара (для условно-стоимостных сделок).
Графа 5. "Номер и дата контракта".
Указывается номер и дата контракта договора (соглашения) на
поставку товаров, а также дополнений к нему, если таковые имеются.
Графа 6.
Указываются номера и даты декларации по предыдущим
сделкам данного покупателя, в том случае, если у таможенного органа
были замечания по п.п. 7-9. Приводится наименование таможенного
органа, производившего таможенное оформление товара, и содержание
замечания.
Графа 7а. 7б.
Отмечается знаком (х) нужный ответ ("да" или "нет").
Графа 8а. 8б.
Отмечается знаком (х) нужный ответ ("да" или "нет").
В случае ответа "да" указываются подробности, т.е. приводится содержание данного условия, например, наличие требования встречной поставки товара покупателем либо оказанием им каких-либо услуг продавцу, повлиявших на цену этой сделки.
Расчет стоимостной оценки этих условий или ограничений приводится по оборотной стороне декларации, с указанием документов, на основе которых делаются эти расчеты, а соответствующая сумма приводится в графе 11б как косвенный платеж и учитывается при определении цены сделки и таможенной стоимости товара; в п. 8 делается отметка "см. н/об".
Графа 9а.
Отмечается знаком (х) нужный ответ ("да" или "нет").
В случае ответа "да" указываются подробности, касающиеся лицензионных и подобных платежей, т.е. какого рода данный платеж, за что он произведен и т.п., при этом указываются те платежи, которые покупатель прямо или косвенно обязан оплатить продавцу в соответствии с условиями сделки купли-продажи в том случае, если они не были включены в фактически уплаченную или подлежащую уплате цену и не вошли в счет, выставленный продавцом покупателю. Величина этих платежей приводится в графе 15.
Графа 9б.
Отмечается знаком (х) нужный ответ ("да" или "нет").
В случае ответа "да" в графе 16 указывается сумма части дохода покупателя от любой последующей перепродажи оцениваемых товаров, передачи либо их пользования, которая подлежит возврату продавцу.
Графа 10а.
"Число дополнительных листов, приложенных к форме ДТС-1".
Указывается количество дополнительных листов к ДТС (количество листов должно соответствовать номеру последнего листа минус 2).
Графа 10б. "Место и дата".
Указываются место и дата заполнения ДТС, фамилия и инициалы лица, уполномоченного на декларирование товаров предприятием, указанным в графе 2б, занимаемая им должность, номер телефона и телефакса, а также проставляется личная подпись лица и печать декларанта. Таможенный орган может потребовать представления оформленной в установленном порядке доверенности или иного документа, подтверждающего полномочия данного лица.
Данные должны совпадать с аналогичными данными ГТД (формы ТД-1).
Второй лист формы ДТС-1.

2.2. Декларант мына бағандарды:
1, 2а, 2б, 3, 4, 6, 7а, 7б, 8а, 9а, 9б, 10а, 10б, 11а, 11б, 12,
13а, 13б, 14а, 14б, 14в, 14г, 15, 16, 17а, 17б, 17в, 18, 19, 20, 21,
22, 23а, 23б, "Г" шетiн толтырады.
2.3. Кеден органы кеден құны декларациясының негiзгi және қосымша
парақтарында "Кеден белгiлерi үшiн" бос жерiн толтырады.
2.4. Декларанттың бағанды толтыру тәртiбi.
1-баған. "Сатушы"
Тауарларды сататын шетелдiк тұлғаның (кәсiпорынның) атауы және
почталық мекен жайы көрсетiледi.
2 (а)-баған. "Сатып алушы"
Тауарларды сатып алушы болып табылатын республика аумағындағы
қазақстандық тұлғаның (кәсiпорынның) атауы, почталық мекен жайы, ОКПО коды
көрсетiледi.
2 (б)-баған. "Декларант"
Кеден органына тауарларды жариялайтын және ұсынатын кәсiпорынның атауы және почталық мекен жайы көрсетiледi. Егер декларант сатып алушы болып табылатын ретте 2(а) -бағанына белгi соғылады.
3-баған. "Жеткiзiлiм шарты"
Жеткiзiлiм шартының қысқаша әрiптiк атауы ("Инкотерм 1990"-ке сәйкес)
және жағырапиялық мекеннiң атауы көрсетiледi:
СИФ Атырау, ФОБ-Нью-Йорк және т.б.
4-баған. "Шоттың нөмiрi және датасы"
Сатушының сатып алуға қойылған шот-фактурасының нөмiрi және датасы,
болмаса тауарды құндық бағалауды қамтитын шот-нысаны көрсетiледi
(шарттың-құндық мәселелер үшiн).
5-баған. "Контрактiнiң нөмiрi және датасы"
Тауарларды жеткiзуге контрактiнiң (шарттың, келiсiмнiң) нөмiрi және
датасы, сондай-ақ егер бар болса оған қосымшалар көрсетiледi.
6-баған.
Егер кеден органының 7-9 тармақтар бойынша ескертпелерi болса, сол
сатып алушының алдындағы мәмiлелерi бойынша декларацияларының нөмiрлерiн
және даталары көрсетiледi. Тауарды кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден
органының атауы және ескертпе мазмұны көрсетiледi.
7а, 7б-бағандары.
Қажеттi жауап ("иә" немесе "жоқ") белгiмен (х) белгiленедi.
8а, 8б-бағандары.
Қажеттi жауап ("иә" немесе "жоқ") белгiмен (х) белгiленедi.
"Иә" жауабы берiлген ретте егжей-тегжейi көрсетiледi, яғни осы шарттың мазмұны келтiрiледi, мысалы, сатып алушының қарсы жеткiзiлiмi талаптарының бар жоғы болмаса олардың осы мәмiленiң бағасына ықпал еткен сатушыға қандай да болмасын қызметтер көрсету.
Осы шарттарды құндық бағалау есептеуi немесе шектеулерi осы есептеулер негiзiнде жасалатын құжаттарды көрсете отырып, декларацияның сыртқы жағында келтiрiледi, ал тиiстi жанама төлемдерiнде II б бағанында келтiрiледi және мәмiленiң бағасын және тауардың кедендiк құнын айқындаған кезде есепке алынады; 8-тармаққа "сыртқы жағына қ." деген белгi соғылады.
9а бағаны.
Қажеттi жауап ("иә" немесе "жоқ") белгiмен (х) белгiленедi. "Иә" жауабы берiлген ретте лицензиялық және осындай төлемдерге қатысты егжей-тегжейi көрсетiледi, яғни бұл қандай түрдегi төлем және ол не үшiн жүргiзiлген және т.б., бұл ретте егер олар нақты төленген немесе төленуге жататын бағаға енгiзiлмесе және сатушының сатып алушыға қойған шотына кiрмесе сатып алушы сатып алу-сату мәмiлесiнiң шарттарына сәйкес сатушыға
тура немесе жанама түрде, төлеуге мiндеттi төлемдер көрсетiледi. Бұл
төлемдердiң мөлшерi 15-бағанда келтiрiлген.
9б-баған.
Қажеттi жауап ("иә" немесе "жоқ") белгiсiмен (х) белгiленедi.
"Иә" жауабы берiлген ретте 16 бағанда сатып алушыдан бағаланған
тауарлар кез-келген кейiнiрек қайта сатудан, беруден болмаса оларды
пайдаланудан түсетiн табысы бөлiгiнiң сомасы көрсетiледi.
10-бағаны. "КҚД-1 нысанына тiркелген қосымша
парақтардың саны"
КҚД-ға тiркелген қосымша парақтардың саны (парақтардың саны соңғы парақ 2 шегергеннен кейiнгi нөмiрiне сәйкес келуi тиiс) көрсетiледi.
10б-баған. "Орны және датасы"
КҚД толтырылған орын және датасы, 2б бағанында көрсетiлген кәсiпорынның тауарлардың жариялауға өкiлдiгi бар тұлғаның тегi және аты жөнi, оның атқаратын қызметi, телефон және телефакс нөмiрi көрсетiледi, сондай-ақ тұлғаның өз қолы және декларанттың мөрі қойылады. Код органы белгіленген тәртіппен рәсімделген сенімхатты немесе осы тұлғаның құқын растайтын өзге құжатты табыс етуiн талап етуi мүмкiн.
Деректер ЖКД-ның дәл осындай деректерiне үйлесуi тиiс (КД-1 нысаны).
КҚД-1 нысанының екiншi парағы

Данный лист предназначается для расчета таможенной стоимости по методу 1 (или 6 - при наличии условий, указанных в п. 2.1.).
На каждом листе могут быть приведены данные по трем видам товара. Нумеруются листы следующим образом: на каждом дополнительном листе указывается его порядковый номер и номер, присвоенный форме ДТС-1 при регистрации.
"Номер товара".
Указывается номер соответствующего товара из аналогичной графы ГТД или дополнительного листа к ней и код товара по ТН ВЭД.
Раздел А. Основа для расчета.
В данном разделе приводятся данные о цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате, которые являются основой для определения таможенной стоимости товара. В том случае, если в зависимости от условий поставки (графа 3) и других условий контракта не требуется ни дополнительных начислений к этой цене, ни вычетов из нее, то указанная цена может быть равна таможенной стоимости ввозимых товаров (Пример 1, Приложение 5). В этом случае заявления и контроль таможенной стоимости заключается в подтверждении и проверке этой цены по представленным документам; в осуществлении, при необходимости, поправочных расчетов к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате (влияние взаимозависимости, условий и ограничений), а также в оценке правильности применения метода 1 (анализ выполнения установленных условий его применения). В этом случае данные итоговой графы 12 раздела А повторяются в общей итоговой графе 23а.
Графа 11а. "Цена сделки".
В первой строке указывается цена в валюте контракта, фактически уплаченная или подлежащая уплате продавцу.
Документальным подтверждением заявленной цены является счет-фактура (инвойс), указываемый в графе 4, который должен быть предъявлен декларантом вместе с ДТС, или счет-проформа для условно-стоимостных сделок (также указывается в графе 4), банковские платежные документы (если счет уже оплачен), а также соответствующий контракт (договор, соглашение) о купле-продаже или поставке товара.
Если по условиям договора была предусмотрена скидка с цены сделки в зависимости от сроков платежа, указанная в счете отдельной строкой: и к моменту таможенного оформления счет оплачен с учетом такой скидки, то в расчет принимается фактически уплаченная сумма (т.е. скидка учитывается).
Пример.
В разделе договора "Условия платежа" отмечено, что в случае оплаты поставляемого товара в течение 14 дней с даты отгрузки, покупателю будет предоставлена скидка в размере 2% от цены сделки, оговоренной контрактом. Дата отгрузки 26.02. Дата принятия ГТД к таможенному оформлению 05.10. Стоимость поставляемого товара, указанная в договоре и счет-фактуре - 10000 долл. США. Согласно банковским документам перевод валюты произведен 04.10. на сумму 9800 долл. США (т.е. с учетом предоставленной скидки). Следовательно, в графу 11а будет внесена сумма 9800 долл. США, т.к. она является фактически уплаченной на дату принятия ГТД к таможенному оформлению.
Таможенный орган при необходимости может затребовать банковские документы, подтверждающие данный платеж.
Во второй строке указывается сумма счета (цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате) в тенге.
В скобках приводятся код валюты контракта и курс ее пересчета в тенге. Данные должны приводится в скобках после текста, а не в колонках "номер товара". Пересчет иностранной валюты в валюту Республики Казахстан осуществляется по курсу Национального Банка Республики Казахстан, действующему на дату принятия декларации к таможенному оформлению (т.е. по тому же курсу, который указан в соответствующей графе ГТД).
В том случае, если в процессе таможенного оформления выявлены несоответствия сведений о количестве и/или качестве товара, заявленных декларантом согласно представленным документам, и фактически установленных таможней при досмотре товара, эти расхождения оформляются в установленном порядке. Однако в декларацию таможенной стоимости должна быть внесена первоначальная стоимость. Пересчет таможенной стоимости, внесение уточненных данных в таможенные декларации в соответствии с установленными правилами (п. 2.9.), а также уточнения расчетов по платежам осуществляются по письменному заявлению декларанта после урегулирования им претензий с лицом, ответственным за допущенное несоответствие товара (продавцом, перевозчиком или страховщиком).
Если утеря или порча товара произошла до момента заявления таможенной стоимости, то первоначальная фактурная цена может быть скорректирована на величину, соответствующую размерам порчи или утери товара только при представлении таможенному органу, осуществляющему таможенное оформление товара, в установленном порядке документов, подтверждающих факт порчи (утери) и согласование претензии по утере или порче товара лицом, ответственным за сохранность товара (продавец, перевозчик, страховщик).
Отклонения по количеству или качеству, размер которых не выходит за пределы согласованной в договоре (контракте, соглашении) суммы франшизы<*> или оговорен в соглашении о цене, не признаются таможенным органом в качестве основания для уменьшения цены.
Сноска. Определенная часть убытков страхования, не подлежащая возмещению страховщиком в соответствии с условиями страхования. #
Графа 11б.
В данной графе приводится сумма подтвержденных документально косвенных платежей в валюте Республики Казахстан в том случае, если о них было указано в графе 8б.
Под косвенными платежами понимается платеж покупателя в адрес третьего лица в интересах продавца, стоимость поставки каких-либо товаров покупателем в пользу продавца и т.п. В этой графе так же отражается величина поправки к цене, подтвержденная документами декларанта и расчетами на оборотной стороне ДТС, для случаев, когда имелись соответствующие ограничения или условия (расчет стоимостной оценки которых также приводится на обороте листа ДТС). В том случае, если в графе 11б указана суммарная величина косвенных платежей и поправок к цене (либо только величина поправок), то обязательно делаются пометки "см. н/об", а на обороте - расшифровка общей суммы, указанной в гр. 11б.
Графе 12. "Итого в тенге".
Указывается сумма граф 11а и 11б в тенге. При этом учитываются суммы поправок к указанной в счете-фактуре цене, произведенных в связи с наличием условий, и/или ограничений, повлиявших на цену сделки, и/или взаимозависимостью продавца и покупателя.
Раздел Б. Дополнительные начисления к цене сделки в тенге, не включенные в п. 11а.
В данном разделе учитываются дополнительные начисления к цене сделки, предусмотренные ст.128 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" подтвержденные соответствующими документами (договора, счета, товаро-транспортные накладные, расчеты на основе транспортных тарифов и т.п.). Если требуемые к доначислению расходы понесены покупателем в иностранной валюте, то в разделе "Г" приводятся данные пересчета с указанием номера граф ДТС, когда валюты в соответствии с "Классификатором валют", суммы расходов в иностранной валюте и курса пересчета валют на дату принятия ГТД и ДТС к таможенному оформлению. В графах 13-17 все данные приводятся в тенге (Пример 2, Приложение 5).
Графа 13. Расходы покупателя на:
В этом разделе отражаются расходы покупателя, не вошедшие в цену сделки, указанную в графе 11а, т.е. не включенные продавцом в счет-фактуру, выставленную покупателю, но имевшие место в связи с ввозом оцениваемых товаров на территорию Республики Казахстан и оплаченные покупателем (или подлежащие оплате).
Графа 13а.
Указываются расходы на комиссионные и прочие посреднические услуги (за исключением комиссионных по закупке), понесенные покупателем в том случае, если они ранее не были включены в цену сделки.

Бұл парақ 1-әдiс (немесе 6-2.1 тармағында көрсетiлген шарттар болған кезде) бойынша кеден құнын есептеуге арналған.
Әрбiр парақта тауардың үш түрi бойынша деректер келтiрiлуi мүмкiн. Парақтар былайша нөмiрленедi. Әрбiр қосымша парақта оның рет нөмiрi және тiркеу барысында КҚД-1 нысанына қойылған нөмiр көрсетiледi.
"Тауар нөмiрi"
ЖКД-ның немесе оған тiркелген қосымша парағының дәл осындай бағанын тиiстi тауарлардың нөмiрi және сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенкулатурасы бойынша тауар коды көрсетiледi.
А бөлiмi. Есептеуге арналған негiз
Бұл бөлiмде нақты төленген немесе төлеуге жататын баға туралы деректер келтiрiледi, бұлар тауардың кедендiк құнын айқындауға негiз болып табылады. Егер жеткiзiлiм шарттарына (3-баған) және контрактiнiң басқа да шарттарына байланысты осы бағаға қосымша есептеулер, не олардың шегерулер талап етiлмеген жағдайда аталған баға әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнына тең болуы мүмкiн (5-қосымша. 1-мысал). Бұл ретте кеден құнын мәлiмдеу және басқа табыс етiлген құжаттар бойынша осы бағаны қуаттауға және бақылауға; қажет болғанда нақты төленген немесе төлеуге жататын бағаға түзету есептеулерiн жүзеге асыруға (өзара байланыстар, шарттар және шектеулер ықпалы), сондай-ақ 1-әдiстi қолданудың дұрыстығын бағалауға (оны қолданудан белгiленген шарттарын орындауды талдау) сияды. Бұл жағдайда А бөлiмнiң 12-қорытынды бағаның деректерi 23 а жалпы қорытынды бағанында қайталанады.
11а бағаны. "Мәмiле бағасы"
Бiрiншi жолда сатушыға нақты төленген төленуге жататын контрактiнiң валютамен бағасы көрсетiледi.
Мәлiмделген бағаның құжаттамалық растамасы декларант КҚД-мен бiрге табыс етуге тиiстi 4-бағанда көрсетiлетiн шот-фактура (инвойс), немесе шартты-құн мәмiлелер үшiн шот-нысан (бұдан да 4-бағанда көрсетiледi), банк төлем құжаттары (егер шот төленген болса), сондай-ақ сатып алу-сату немесе тауар жеткiзiлiмi туралы тиiстi контрактiнi (шарт, келiсiм) болып табылады.
Егер шарт жәйттерi бойынша шотта жеке жолмен көрсетiлген төлем мерзiмiне байланысты мәміле бағасынан жеңiлдiк ескерiлген болса және кедендiк ресiмдеу сәтiне қарай шот осы жеңiлдiктi ескере отырып төленсе, онда нақты төленген сома (яғни жеңiлдiк есептеледi) есепке алынады.
Мысал.
Шарттың "Төлем шарттары" бөлiмiнде сатып алушыға тауарды тиеп жiберген күннен бастап 14 күн iшiнде төлеген ретте келiспеген контрактiде мәмiле бағасының 2 мөлшерiнде жеңiлдiк берiлетiн болады. Тиелген күнi
26.02. ЖКД-ны кедендiк ресiмдеуге қабылдаған күнi 05.10. Шартта және шот-фактурада жеткiзiлетiн тауардың құны - 10000 АҚШ доллар. Банк құжаттарына сәйкес 9800 АҚШ доллары мөлшерiнде 04.10 валюта аударылған (яғни берiлген жеңiлдiк ескерiлген). Демек, 11а бағанына 9800 АҚШ доллары сомасы енгiзiледi, өйткенi ол ЖКД-ны кедендiк ресiмдеуге қабылданған күнге нақты төленген сома болып табылады.
Кеден органы қажет болған жағдайда осы төлемдi қуаттайтын банк құжаттарын талап етуi мүмкiн.
Екiншi жолда шоттың теңгемен сомасы (нақты төленген немесе төленуге жататын баға) көрсетiледi.
Жақша iшiнде контрактiнiң валюта коды және оны теңгемен қайта есептегендегi бағамы көрсетiледi. Деректер жақша iшiнде "тауар нөмiрi" бағанасында емес мәтiнен кейiн келтiрiлуi тиiс. Шетелдiк валютаны Қазақстан Республикасының валютасына қайта есептеу декларацияны кедендiк ресiмдеуге қабылдаған күнi қолданылған Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнiң бағамы бойынша жүзеге асырылады (яғни, ЖКД-ның тиiстi бағанында көрсетiлген бағам бойынша). Егер кедендiк ресiмдеу үстiнде декларант табыс етiлген құжаттарға сәйкес мәлiмделген тауардың саны немесе сапасы туралы мәлiметтер тауарды тексеру кезiнде кеденнiң нақты айқындауымен сәйкессiздiк анықталса бұл ауытқулар белгiленген тәртiппен ресiмделедi. Алайда кеден құны декларациясына алғашқы құн енгiзiлуi тиiс. Кеден құнын қайта есептеу, кеден декларациясына Нұсқаулықпен белгiленген қағидаларға сәйкес (2.9. т.) нақтыланған деректер енгiзу, сондай-ақ төлем жөнiндегi есептеулердi нақтылау тауардың сәйкессiздiгiне жол берген үшін жауапты адамға (сатушыға, тасымалдаушыға немесе сақтандырушыға) өз талабын реттеген кейiн декларанттың жазбаша арызы бойынша жүзеге асырылады. Егер тауардың жоғалуы немесе бүлiнуi кеден құнын мәлiмдеген сәтiне дейiн болса, онда алғашқы фактуралық құн тауарды кедендiк ресiмдеу жүзеге асырушы кеден органына бүлiну (жоғалу) фактiсi расталған құжаттарды белгiленген тәртiппен табыс еткенде және тауарды сақтауға жауапты тұлғаның (сатушы, тасымалдаушы, сақтандырушы) тауарды жоғалтуы немесе бүлiнуi жөнiндегi талаппен келiсiлген жағдайда ғана тауардың бүлiнген немесе жоғалған мөлшерiне сәйкес келетiн шамасы түзетiледi. Мөлшерi шартта (контрактiде, келiсiмде) келiсiлген франшиз сомасы 1 шектен тыс шықпаған немесе баға туралы келiсiмде келiсiлген сан және сана жөнiндегi ауытқуды кеден органы бағаны кемiтуге негiз ретiнде мойындамайды.
11б-баған.
Бұл бағанда Қазақстан Республикасының валютасымен құжаттамамен қуатталған жанама төлемдердiң сомасы келтiрiледi, егер олар жөнiнде 8б бағанында көрсетiлген болса.
Жанама төлемдер деп сатып алушының сатушының мүддесiне сай үшiншi тұлғаның мекен жайына төлемi, сатып алушының сатушының пайдасына қандай да бiр тауарлар жеткiзiлімiнiң құны және т.б. ұсынылады. Осы бағанда егер тиiстi шектеулер немесе шарттар (оларды құндық бағалау есептеулерi де ЖКД парағының сыртқы жағында келтiрiлген) болған жағдайларда декларанттың құжаттарымен және ЖКД-ның сыртқы жағындағы есептеулермен қуатталған бағаға қойылған түзетулердiң шамасы да көрсетiледi. Егер 116-бағанда жанама төлемдер мен бағаға қойылған түзетулердiң қосынды мөлшерi (болмаса тек түзету мөлшерi ғана) көрсетiлсе.
Онда "сыртқы жағына қ." белгiсi мiндеттi түрде қойылады, ал сыртқы
жағына - 11б бағанында көрсетiлген жалпы сома ашып көрсетiледi.
12-баған. "Қорытындысы теңгемен"
11а және 11б бағандарының сомасы теңгемен көрсетiледi. Бұл ретте
шот-фактурада көрсетiлген бағаға жағдайлардың болуына, немесе мәмiле
бағасына ықпал еткен шектеулерге, немесе сатушы мен сатып алушының өзара
тәуелсiздiгiне байланысты жүргiзiлген түзетулердiң сомасы көрсетiледi.
___________________________
1. Сақтандыру шарттарына сәйкес сақтандырушының өтеуiне жатпайтын
сақтандыру залалының Белгiлi бөлегi.
Б бөлiмi. 11а тармағына енгiзiлмеген мәмiле бағасына
теңгемен қосымша есептеулер
Бұл бөлiмде "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 128-бабында көзделген, тиiстi құжаттармен (шарттар, шоттар, тауар-көлiк қағазы, көлiк тарифтерi негiзiндегi есептеулер және т.б.) қуатталған мәмiле бағасына қосымша есептеулер есепке алынады.
Егер қосымша есептеуге талап етiлген шығыстарды сатып алушы шет елдiк валютамен шеккен болса, "Г" бөлiмiнде КҚД бағанының нөмiрi көрсетiлген қайта есептеулер деректерi, шетел валютасымен шығыстар сомасы, ЖКД және КҚД кедендiк ресiмдеуге қабылданғаннан күнгi валютаны қайта есептеу бағамы келтiрiледi. 13-17 бағандарында барлық деректер теңгемен келтiрiледi (5-қосымша, 2-мысал).
13-баған. Сатып алушының шығыстары
Бұл бөлiмде 11а бағанында көрсетiлген мәмiле бағасына енбеген, яғни сатушы сатып алушыға қойған шот-фактурасына кiргiзбеген, бiрақ Қазақстан Республикасының аумағына бағаланатын тауарларды әкелуге байланысты орын алған және сатып алушы төлеген (немесе төлеуге жататын) сатып алушының шығыстары көрсетiледi.
13а -баған.
Сатып алушының комиссиялық және басқа делдалдық қызметтерiне (сатып алу жөнiндегi комиссиялық қызметтi қоспағанда) жұмсаған шығындары, егер олар бұрын мәмiле бағасында енгiзiлмесе, көрсетiледi.

Если форма ДТС-1 заполняется на товары нескольких наименований, входящих в одну партию, то расходы на комиссионные и прочие посреднические услуги (за исключением комиссионных по закупке) распределяются между каждым наименованием товаров пропорционально их стоимости, указанной в графе 12, в том случае, если договор относится ко всем или нескольким товарам из данной партии.
В случае, если вышеуказанные расходы оплачены в иностранной валюте, подробности пересчета в тенге указываются в поле "Г".
Графа 13б.
Указываются расходы покупателя на контейнеры (тару)<*> и упаковку, в том случае, если они ранее не были включены в цену сделки и если в соответствии с ТН ВЭД они рассматриваются как единое целое с оцениваемыми товарами.
Сноска. В данном случае под контейнерами имеется в виду контейнер как вид тары. Контейнеры, используемые для транспортировки товара, в данной графе не указываются, а указываются по разделу "доставка" (графа 17а).
Если используется многооборотная тара, то ее стоимость при многоразовой поставке товара распределяется пропорционально количеству товаров в каждой партии. Пропорциональное распределение расходов на тару (т.е. перенос ее стоимости частями на каждую партию) принимается таможенным органом при условии, если это положение нашло отражение в контракте либо подтверждено каким-либо другим документом.
К затратам на тару не относятся отдельно оплачиваемые суммы за возврат тары продавцу.
В том случае, если расходы на тару оплачены в иностранной валюте, подробности пересчета в тенге указываются в поле "Г".
Графа 14.
Этот пункт заполняется, как правило, в тех случаях, когда:
имеет место ввоз товаров на основе договора подряда или договора подряда на изготовление товара из материала заказчика (покупателя) и при этом покупателем (прямо или косвенно, т.е. через третьи лица) были предоставлены, продавцу бесплатно или по сниженной цене товары и услуги в целях использования их для производства и/или продажи на вывоз в Республике Казахстан оцениваемых товаров (ст. 128)( Пример 3, Приложение 5), включая предоставление покупателем оборудования в аренду продавцу, выполнение продавцом заказа по чертежам или лекалам покупателя и т.д.;
оцениваемые товары ввозятся в Республику Казахстан по договорам переработки с последующим их ввозом.
В тех случаях, когда расходы, учитываемые в графах 14а-14г оплачены в иностранной валюте, подробности их пересчета в тенге приводятся в поле "Г".
Графа 14а.
В графе указывается в тенге стоимость сырья, материалов, деталей, полуфабрикатов и других комплектующих изделий, которые были предоставлены покупателем продавцу бесплатно или по сниженной цене для использования при производстве или продаже на вывоз оцениваемых товаров.
Стоимостью таких товаров (услуг) является их покупная цена, оплаченная покупателем при их закупке у третьих лиц. В случае, если эти товары изготовлены самим покупателем либо взаимосвязанным с ним лицом, то в качестве их стоимости принимается стоимость их изготовления, подтвержденная соответствующей бухгалтерской документацией покупателя.
В случае, если продавцу предоставляются покупателем товары, уже бывшие в употреблении, то их стоимость определяется с учетом степени износа по данным бухгалтерского учета покупателя.
В случае, если покупателем были оказаны продавцу какие-либо услуги по обработке или переработке сырья и материалов и комплектующих изделий, их доставке, хранению и т.п., то стоимость этих услуг (при расчете таможенной стоимости) учитывается по той цене, которой они были произведены или приобретены покупателем.
Графа 14б.
В графе указывается в тенге стоимость инструментов, штампов, форм и другого подобного оборудования, которые были предоставлены покупателем продавцу бесплатно или по сниженной цене для использования при производстве или продаже на вывоз оцениваемых товаров.
Графа 14в.
В графе указывается в тенге стоимость вспомогательных материалов, которые прямо или косвенно были предоставлены покупателем продавцу бесплатно или по сниженной цене для использования при производстве или продаже на вывоз оцениваемых товаров.
Графа 14г.
В графе указывается в тенге стоимость выполненных покупателем для продавца инженерной и опытно-конструкторской проработки, дизайна, художественного оформления, эскизов и чертежей, используемых продавцом при производстве оцениваемых товаров и представленных ему покупателем бесплатно или по сниженным ценам. При расчете таможенной стоимости стоимость этих работ и услуг учитывается по цене, по которой они приобретены или произведены покупателем.
При этом не включается в таможенную стоимость ввозимых товаров стоимость инженерной и опытно-конструкторской проработки, дизайна, художественного оформления эскизов и чертежей, выполненных на территории Республики Казахстан.
Графа 15.

Егер КҚД-1 нысаны бiр топтамаға кiретiн тауарлардың бiрнеше атауына толтырылса онда комиссиялық жаңа басқа делдалдық қызметтерге арналған шығыстар (сатып алу жөнiндегi комиссиялық қызметтi қоспағанда) егер шарт осы топтаманың барлық немесе бiрнеше тауарларына қатысты болған жағдайда 12-бағанда көрсетiлген олардың құнына мөлшерде тауарлардың әрбiр атауының арасында бөлiнедi. Егер жоғарыда аталған шығыстар шетел валютасымен төленген жағдайда теңгемен қайта есептеудiң егжей-тегжейi "Г" шетiнде көрсетiледi.
13б-баған.
Сатып алушының контейнерлерге (ыдысқа) және орамға жұмсалған шығындары, егер олар бұрын мәмiле бағасына енгiзiлмесе және СЭҚ ТН-на сәйкес олар бағаланатын тауарлар бiртұтас ретiнде қарастырылған жағдайда көрсетiледi. Егер көп айналымды ыдыс пайдаланса, онда оның құны тауарды көп рет жеткiзiлiм жағдайында әрбiр топтамадағы тауарлардың санына мөлшерлес бөлiнедi. Ыдысқа жұмсалатын шығыстарды мөлшерлес бөлу (яғни, оның құнын әрбiр топтамаға бөлiп көшiру) кеден органдары бұл контрактiде көрсетiлсе болмаса қандай бiр басқа құжатпен қуатталса қабылданады. Ыдысқа арналған шығындарға ыдысты сатушыға қайтарылғаны үшiн бөлек төленетiн сома жатпайды. Егер ыдысқа жұмсалған шығындар шетел валютасымен төленген жағдайда теңгемен қайта есептеудiң егжей-тегжейi "Г" шетiнде көрсетiледi.
Ескерту. Бұл жағдайда контейнерлер деп контейнердi ыдыс
түрi ретiнде түсiнiледi. Тауарларды тасымалдау
үшiн пайдаланылатын контейнерлер бұл бағанда
көрсетiлмейдi, "жеткiзу" бөлiмi бойынша
көрсетiледi (17 а-бағаны).
егер бағаланатын тауарларды өздерiн кейiнiрек
әкелу арқылы ұсақтау шарты бойынша Қазақстан
Республикасына әкелсе;
егер 14а-14г бағандарында есепке алынған шығыстар
шетелдiк валютамен төленсе, оларды теңгемен қайта
есептеудiң егжей-тегжейi "Г" шетiнде көрсетiледi.
14-баған.
Бұл тармақ, әдетте, мына жағдайларда толтырылады:
егер тауар әкелу мердiгерлiк шарт немесе тапсырушының (сатып алушының материалынан тауар әзiрлеуге мердiгерлiк шарт орын алса және бұл ретте сатып алушы (тура немесе жанама, яғни үшiншi тұлға арқылы) сатушыға Қазақстан Республикасында бағаланатын тауарларды өндiру немесе сатуға әкету үшiн өздерiн пайдалану мақсатында тегiн немесе арзандатылған баға бойынша тауарлар бередi және қызметтер көрсетедi (128 бап) (5-қосымша, 3-мысал), оның iшiнде сатып алушы сатушыға жабдықталған жалға бередi, сатушы сатып алушының (сызуы немесе лекалы бойынша тапсырысын орындайды және т.б.
14а баған.
Бағанда сатып алушы сатушыға бағаланатын тауарларды өндiру немесе сатуға әкету кезiнде пайдалануға тегiн немесе арзандатылған бағамен берiлген жағдайда шикiзаттың материалдық, бөлшектiк, шалафабрикаттың және басқа да жинақтаушы бұйымдардың құны теңгемен көрсетiледi.
Осындай тауарлардың (қызметтердiң) құны сатып алушының үшiншi тұлғадан сатып алған кезiнде төлеген олардың сатып алу бағасы болып табылады. Егер бұл тауарлар сатып алушы өзi болмаса онымен өзара байланысты тұлға әзiрлеген болса, онда олардың құны ретiнде сатып алушының тиiстi бухгалтерлiк құжаттамасымен расталған соларды әзiрлеу құны алынады.
Егер сатып алушы сатушыға бұрын пайдалануда болған тауарларды берсе, онда олардың құны сатып алушының бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша тозу дәрежесiн есепке ала отырып айқындалады.
Егер сатып алушы сатушыға шикiзатты және материалдарды және жинақтаушы бұйымдарды өңдеуге немесе ұқсату, оларды жеткiзу, сақтау және т.б. жөнiнде қандай да бiр қызметтер көрсетсе, онда осы қызметтердiң құны (кедендiк құнын есептеген кезде) олар сатып алушы өндiрген немесе сатып
алған сол баға бойынша есепке алынады.
14б баған.
Бағанда сатып алушы сатушыға бағаланатын тауарларды өндiрген немесе
әкетуге сатылған кезде пайдалану үшiн тегiн немесе арзандатылған баға
бойынша берiлген аспаптың, штамптың, нысанның және басқа осындай жабдықтың
құны теңгемен көрсетiледi.
14в баған.
Бағанда сатып алушы сатушыға бағаланатын тауарларды өндiрген немесе әкетуге сатылған кезде пайдалану үшiн тегiн немесе арзандатылған бағамен берiлген көмекшi материалдардың құны теңгемен көрсетiледi.
14г баған.
Бағанда сатушы бағаланатын тауарларды өндiргенде пайдаланатын және сатып алушы оған тегiн немесе арзандатылған баға бойынша табыс етiлген сатып алушы үшiн атқаратын инженерлiк және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарына дизайннiң құны теңгемен көрсетiледi. Бұл ретте, Қазақстан Республикасының аумағында атқарылған инженерлiк және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстардың, дизайннiң, көркемдiк безендiрудiң, побойлар мен сызбалардың құны әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнына енгiзiлмейдi.
15-баған.

В графе указываются в тенге лицензионные и иные платежи (Пример 4, Приложение 5), в качестве которых рассматривается вознаграждение, выплачиваемое за пользование правами на:
- изготовление ввозимых товаров (в том числе, промышленных образцов и полезных моделей, "ноу-хау");
- продажу на экспорт ввозимых товаров (в том числе, товарных знаков, промышленных образцов);
- использование ими перепродажу ввозимых товаров (в том числе патентов, авторских прав на литературные, художественные или научные произведения, включая кинематографическую продукцию; технологии производства, представляющие единое целое с импортируемым товаром).
Лицензионные и аналогичные платежи должны добавляться к цене сделки (и указываться в графе 9) только в том случае, если эти платежи:
а) касаются оцениваемого (ввозимого) товара;
б) являются условиями заключенной между продавцом и покупателем сделки купли-продажи.
При этом учитываются лицензионные платежи, которые покупатель должен выплатить либо непосредственно продавцу, либо в его пользу третьему лицу. В том случае, когда покупатель выплачивает лицензионный платеж третьему лицу, этот платеж должен быть произведен по требованию продавца или лица, выступающего от его имени.
Лицензии на воспроизводство товара в Республике Казахстан в таможенную стоимость не включаются.
В случае, если вышеуказанные расходы оплачены в иностранной валюте, подробности пересчета в тенге указываются в графе "Г".
Графа 16.<*>
В данной графе учитывается часть дохода от последующей перепродажи, передачи или использования оцениваемых товаров на территории Республике Казахстан, которая по условиям контракта должна быть покупателем возвращена продавцу.
Сноска. При использовании для декларирования таможенной стоимости товаров ранее применяемой формы ДТС-1, в которой отсутствует данная графа, при фактическом наличии данной позиции следует вписать соответствующие данные между графами 16 и 17.
Пример.
Если контрактом предусмотрено, что 20% от прибыли, которую получит покупатель, будет возвращена им продавцу, то сумму, соответствующую этой части прибыли, необходимо включить в таможенную стоимость товаров, указав ее в графе 16 в ДТС-1.
В том случае, если на момент таможенного оформления сумма прибыли не известна, то указывается предварительная (ожидаемая) сумма (ее величина должна быть признана таможенным органом; для определения ожидаемой величины прибыли допускается проведение независимой экспертной оценки).
До установления суммы прибыли и, соответственно, той ее части, которая подлежит возврату продавцу<*>, товар может быть предоставлен в пользование покупателю в установленном порядке (ст. 125 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", п. 2.10. Правил), либо таможенная оценка товаров производится по методам 2-6 с заполнением формы ДТС-2.

Бағанда лицензиялық және өзге төлемдер (5-қосымша, 4-мысал) теңгемен көрсетiледi, бұлар ретiнде:
- әкелiнетiн тауарларды (оның iшiнде, өнеркәсiптiк үлгiлер пайдалы моделдер, "ноу-хау") әзiрлейтiн;
- әкелiнетiн тауарларды (оның iшiнде тауар белгiлерi, өнеркәсiптiк үлгiлер) экспортқа сататын;
- әкелiнетiн тауарларды (оның iшiнде киноматографиялық өнiмдердi қоспағанда патенттердi, әдеби, көркем немесе ғылыми шығармаларға авторлық құқық; импортталатын тауармен бiртұтас болып табылатын өндiрiс технологиясы) пайдаланатын немесе қайта сататын құқықтарды пайдаланғаны үшiн сыйақы қарастырылады.
Лицензиялық және ұқсас төлемдер, егер бұл төлемдер:
а) бағаланатын (әкелiнетiн) тауарға қатысты болса;
б) сатушы мен сатып алушының арасында жасасқан сатып алу-сату шарттары болып табылса, мәмiле бағасында қосылуы тиiс. Бұл ретте сатып алушы тiкелей сатушыға, немесе оның пайдасына үшiншi тұлғаға төлеуге тиiстi болатын лицензиялық төлемдер есепке алынады. Егер сатып алушы лицензиялық төлемдi үшiншi адамға төлеген болса, бұл төлем сатушының немесе оның атынан қимыл жасайтын тұлғаның талабы бойынша төленуi тиiс.
Қазақстан Республикасында тауарларды ұдайы өндiруге лицензия кеден құнына енгiзiлмейдi.
Егер жоғарыда аталған шығыстар шетел валютасымен төленген жағдайда теңгемен қайта есептеудiң егжей-тегжейi "Г" шетiнде көрсетiледi.
16-баған.
Бұл бағанда Қазақстан Республикасының аумағында бағаланатын тауарларды кейiннен қайта сатудан, беруден немесе пайдаланудан түсетiн кiрiс бөлiгi есепке алынады, бұл контрактiнiң шарты бойынша сатып алушы сатушыға қайтаруы тиiс.
Мысал.
Егер сатып алушы алатын пайданың 20-iн ол сатушыға қайтаруы контрактiмен көзделген болса, онда пайданың осы бөлiгiне сәйкес келетiн сомасын КҚД-1-гi 16 бағанда оны көрсете отырып, тауарлардың кеден құнына енгiзу қажет.
Егер кедендiк ресiмдеу сәтiнде пайданың сомасы белгiсiз болған
жағдайда алдын-ала (күтiп отырған) сома (оның мөлшерiн кеден органы мойындауы тиiс; пайданың күтiмiн отырған мөлшерiн анықтау үшiн тәуелсiз сараптамалық бағалау жүргiзуiне жол берiледi). _____________________________
Ескерту. Тауарлардың Кедендiк құнын жариялау үшiн КҚД-1 бұрын қолданған нысанын пайдаланған кезде осы баған жоқ болса, осы айқындама iс жүзiнде бар болған жағдайда тиiстi деректердi 16 және 17 бағандардың арасын жазған жөн.
Пайданың оның сатушыға қайтарылуға жататын бөлiгiнiң сомасы анықталғанға дейiн тауар белгiленген тәртiппен ("Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 125-бабы, Нұсқаулықтың 2.10.т.) сатып алушының пайдалануына берiлуi мүмкiн, болмаса тауарды бағалау КҚД-2 нысанын толтыра отырып тауарды кедендiк бағалау жүргiзiледi. ________________________

Сноска. В том случае, если установление суммы прибыли невозможно, то определение таможенной стоимости не может быть осуществлено по методу, необходимо использовать метод 2-6.
Графа 17. "расходы на доставку до ...".
При определении таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан, учитываются фактически возникшие расходы по доставке данного товара до места его ввоза на территорию Республики Казахстан (Примеры 2 и 4, Приложение 5).
Место ввоза определяется в соответствии с пунктом 1.8. настоящих Правил.
В форме ДТС-1 в графе 17 должно быть обязательно указано место фактической доставки товара, расходы до которого в соответствии с условиями поставки не включены в цену сделки, указанную в графе 11а, оплачиваются покупателем отдельно и согласно действующему законодательству должны быть включены в таможенную стоимость<*>.
Сноска. В том случае, если в соответствии с условиями поставки покупателем дополнительно оплачивается доставка товара до места назначения на таможенной территории Республики Казахстан и при этом доставка от места ввоза до места назначения не подтверждается документально, то указывается место назначения; если же разрешенные вычеты документально подтверждены, то указывается место ввоза.
Если расходы, указываемые в графах 17а-17в, оплачены в иностранной валюте, подробности пересчета в тенге приводятся в поле "Г".
Графа 17а.
В графе указываются в тенге расходы на транспортировку товаров до места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан в том случае, если они в соответствии с условиями поставки не были включены в цену сделки (графа 11а).
Если доставка осуществлялась безвозмездно или с помощью собственных транспортных средств покупателя, то в таможенную стоимость включается сумма, рассчитанная исходя из действующих на момент транспортировки груза тарифов по перевозке соответствующим видом транспорта.
В том случае, если отсутствуют данные об единых тарифах на перевозку данным видом транспорта, то для расчетов транспортных расходов должны использоваться данные бухгалтерского учета по калькулированию транспортных расходов с включением всех необходимых статей или элементов затрат.
При условии поставки EXW (ЕХВ), FAS (ФАС) по данной графе учитываются понесенные покупателем расходы по таможенному оформлению товара при вывозе из страны экспорта.
В случае, если форма ДТС-1 заполняется на товары нескольких видов, то расходы на транспортировку товаров до места ввоза распределяются между товарами различных наименований пропорционально их стоимости. <*>
Сноска. Графа 17а - с изменениями, внесенными приказом ТК МГД РК от 9.12.99 г. N 609-П V991001_ .
Графа 17б.

Ескерту. Егер пайданың сомасын анықтау мүмкiн болмаған жағдайда кеден құнын айқындау осы әдiспен жүзеге асыру мүмкiн емес, 2-6 әдiстердi пайдалану қажет.
17-баған. "... дейiн жеткiзуге арналған шығындар"
Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлардың, кеден құнын айқындаған жағдайда белгiлi тауарды Қазақстан Республикасының әкелу аумағына дейiн жеткiзу жөнiндегi нақты пайда болған шығыстар есепке алынады (5-қосымша, 2 және 4 мысалдар). Әкелу орны осы Нұсқаулықтың 1.8 тармақтарына сәйкес анықталады.
КҚД-1 нысанының 17-бағанында тауарды нақты жеткiзу орны көрсетiлуi тиiс, оған дейiнгi шығын жеткiзiлiм шарттарына сәйкес 11а бағанында көрсетiлген мәмiле бағасына енгiзiлмейдi, сатып алушы бөлек төлейдi және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес кеден құнына енгiзiлуi тиiс . _____________________
Ескерту. Егер жеткiзiлiм шарттарына сәйкес сатып алушы Қазақстан Республикасының кеден аумағында орналасқан орынға дейiн тауарларды жеткiзу қосымша төленген жағдайда және бұл ретте әкелу орнынан арналған орынға дейiн жеткiзу құжаттамасымен қуатталмаса, онда арналған орын көрсетiледi егер шегеру құжаттамамен қуатталса, онда әкелу орны көрсетiледi.
17а бағаны.
Бағанда Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу орнына тауарларды тасымалдауға арналған шығындар, егер олар жеткiзiлiм шарттарына сәйкес мәмiле бағасына енгiзiлмеген жағдайда теңгемен көрсетiледi (11а бағаны).
Егер жеткiзу тегiн немесе сатып алушының өз көлiк құралдарының жәрдемiмен жүзеге асырылса, онда кеден құнына жүктi тасымалдау жөнiндегi қолданылып жүрген тарифтердi негiзге ала отырып есептелген сома енгiзiледi. Егер көлiктiң осы түрiмен тасымалдауға бiрыңғай тарифтер туралы деректер болмаған жағдайда көлiк шығындарын есептеу үшiн барлық қажеттi баптарды немесе шығын бөлiктерiн қамти отырып көлiк шығындарын есептеу жөнiндегi бухгалтерлiк есептiң деректерi пайдаланылуы тиiс. Осы баған бойынша ЕХW/ЕХВ/, FАS/ФАС/ жеткiзiлiм шарттары жағдайында тауарларды экспорттайтын елден әкету кезiнде кедендiк ресiмдеу жөнiндегi сатып алушының шеккен шығыны есепке алынады.
Егер КҚД-1 нысаны тауарлардың бiрнеше түрiне толтырылған жағдайда тауарларды әкелу орнына дейiн тасымалдау шығыны атауы әртүрлi тауарлардың арасында олардың құнына пропорционал бөлiнедi.
Ескерту: 17а-тармақ өзгертілді - Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитеті 1999 жылғы 9 желтоқсан N 609-Б
бұйрығымен. V991001_
17б бағаны.

В графе указываются расходы в тенге по погрузке, выгрузке, перегрузке и перевалке товаров, возникшие до места ввоза на территорию Республики Казахстан, если они не были включены в цену сделки, а оплачены покупателем отдельно (дополнительно)(Пример 6, Приложение 5).
В случае, если форма ДТС-1 заполняется на товары нескольких наименований, то расходы по погрузке, выгрузке, перегрузке и перевалке товаров распределяются между соответствующими товарами пропорционально их весу.
Графа 17в.
В графе указываются в тенге расходы на страхование груза в том случае, если ранее они не были включены продавцом в цену сделки и оплачены покупателем отдельно (дополнительно).
В случае, если форма ДТС-1 заполняется на товары нескольких наименований, то расходы на страхование распределяются между соответствующими товарами пропорционально их стоимости.
Графа 18.
В графе указывается в тенге сумма гр. 13(а), 13(б), 14(а),
14(б), 14(в), 14(г), 15, 16, 17(а), 17(б), 17(в).
Раздел В. Списываемые суммы в тенге, включенные в разделе А.
В данном разделе могут быть указаны подлежащие исключению из цены сделки суммы расходов, фактически понесенных за операции по доставке товара после ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан, т.е. от места ввоза до места доставки товара, при наличии документального подтверждения этих расходов.
В графах 19-22 все данные указываются в тенге.
В том случае, если фактические затраты осуществлены в иностранной валюте, то в разделе Г (или на обороте соответствующего листа формы ДТС-1) приводятся данные для перерасчета с указанием номера граф ДТС из раздела В, когда валюты в соответствии с "Классификатором валют", суммы расходов в иностранной валюте и курса пересчета на дату принятия ГТД к таможенному оформлению.
Графа 19.<*>
В данной графе декларантом могут быть указаны соответствующие суммы расходов по монтажу, сборке, наладке оборудования или по оказанию технической помощи, произведенным после ввоза товаров на территорию Республики Казахстан, в том случае, если контрактом предусмотрены эти работы и в счете-фактуре выделены отдельной строкой соответствующие суммы.
Сноска. При использовании для декларирования таможенной стоимости товаров ранее применяемой формы ДТС-1, в которых имеются свободные графы 18-20, при фактическом наличии позиций 19-20 соответствующие данные вписываются в свободные графы 19-20 с указанием наименований граф:
графа 19 "Расходы по монтажу, сборке, наладке оборудования или по оказанию технической помощи после ввоза";
графа 20 "Расходы по доставке после ввоза до места назначения".
Графа 20<*>
Сноска. См. сноску графы 19. #

Бағанда Қазақстан Республикасының аумағында әкелу орнына дейiн пайда болатын тауарларды шешуге, түсiруге, қайта тиеуге және ауыстырып тиеу жөнiндегi шығындар, егер олар мәмiле (қосымша) төлесе теңгемен көрсетiледi (5-қосымша, 6-мысал).
Егер КҚД-1 нысаны атауы бiрнеше тауарларға толтырылған жағдайында
тауарларды тиеу, түсiру, қайта тиеу және ауыстырып тиеу жөнiндегi шығындар
тиiстi тауарлардың арасында олардың салмағына мөлшерлес бөлiнедi.
17в бағаны.
Бағанда жүктi сақтандыру арналған шығындар, егер олар бұрын мәмiле
бағасына енгiзiлмеген және сатып алушы бөлек (қосымша) төленбеген жағдайда
теңгемен көрсетiледi.
Егер КҚД-1 нысаны атауы бiрнеше тауарларға толтырылған жағдайда
сақтандыруға арналған шығындар тиiстi тауарлардың арасында олардың құнына
мөлшерлес бөлiнедi.
18 баған.
Бағанда 13 (а), 13(б), 14(а), 14(б), 14(г), 15, 16, 17(а), 17(б),
17(в) бағандарының сомасы теңгемен көрсетiледi.
В-бөлiмi. А бөлiмiне енгiзiлген соманы теңгемен
есептен шығару
Бұл бөлiмде мәмiле сомасынан шығарылып тасталуы тиiстi Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнгеннен кейiн тауарларды жеткiзу жөнiндегi операциялар үшiн, яғни осы шығындардың құжаттамалық қуаттауы бар болған жағдайда тауарларды әкелу орнынан жеткiзу орнына дейiн нақты шеккен шығындар сомасы көрсетiлуi мүмкiн.
19-22 бағандарда барлық деректер теңгемен көрсетiледi.
Егер нақты шығындар шетел валютасымен жүзеге асырылған жағдайда Г бөлiмiнде (немесе КҚД-1 нысанының тиiстi парағының сыртқы жағында) В бөлiмiнен КҚД бағанының нөмiрлiк көрсете отырып қайта есептеу деректерi, "Валюта сыныптаушысына" сәйкес валюта коды, шетел валютасымен шығындар сомасы және кедендiк ресiмдеу ЖКД қабылдау датасына қайта есептеу бағамы келтiрiледi.
19-баған.
Бұл бағанда декларант Қазақстан Республикасы аумағына тауарлар әкелiнгеннен кейiн жүргiзiлетiн жабдықтарды монтаждау, жинау, iске қосу жөнiнде немесе техникалық көмек көрсету жөнiнде шығындардың тиiстi сомасы, егер контрактiде бұл жұмыстар ескерiлген және шот-фактурада тиiстi сомасы бөлек жолмен оқшауланған жағдайда көрсетiлуi мүмкiн. ________________________
Ескерту. Тауарлардың кедендiк құнын жариялау үшiн өзiнде 18-20 бос бағандар бар КҚД-1 бұрын қолданылған нысанын пайдаланған жағдайда 19-20 айқындамасы iс жүзiнде болған кезде бағандардың:
19-бағаны әкелiнгеннен кейiн жабдықтарды монтаждау, жинау, iске қосу жөнiндегi шығындар 20-бағанның "әкелiнгеннен кейiн арналған орнына дейiн жеткiзу жөнiндегi шығындар" тиiстi деректерi жазылады.
20-баған.

В этой графе декларантом могут быть приведены расходы по доставке товара после ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан до места назначения для исключения данных расходов из цены сделки в тех случаях, когда имеется их раздельное указание в счете-фактуре (Пример 5, Приложение 5).
Если договором предусмотрены такие условия поставки, как CIP (СИП), CPT (СПТ), DDP (ДДП), DDU (ДДУ), CIF (СИФ) (при некорректном использовании последнего термина в случае поставки товара до места назначения внутри таможенной территории Республики Казахстан, например, СИФ Алматы) и, следовательно, в фактурную стоимость вошли расходы по доставке товара до места назначения, то для выделения этой части расходов из цены сделки или из общей суммы этих расходов и раздельного учета транспортных расходов до места ввоза на территорию Республики Казахстан и от этого места до места доставки, необходимо их раздельное приведение в счет-фактуре и соответствующая оговорка в контракте.
При отсутствии такого раздельного указания в счет-фактуре расходы по транспортировке товара на отрезке "место ввоза - пункт назначения" могут быть вычтены из общей стоимости расходов по транспортировке только при условии, что таможенному органу будут представлены обоснованные доказательства того, что цена, определяемая из расчета "Франко-граница" бала бы значительно ниже цены, определенной из расчета "Франко-место назначения".
Графа 21.
В этой графе указываются вычитаемые из цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате (счет-фактуры), расходы по уплате ввозных таможенных пошлин, таможенных сборов и налогов только для тех случаев, когда договором предусмотрены условия поставки DDP (ДДП) и DEQ (ДЕК) (Пример 7, Приложение 5).
Графа 22.
В этой графе приводится сумма, полученная путем сложения сумм,
указанных в графах 19-21.
Графа 23а.
В графе указывается в тенге заявляемая таможенная стоимость,
рассчитанная следующим образом:
гр.12 + гр.18 - гр.22.
Графа 23б.
В графе указывается заявленная в графе 23а таможенная стоимость, пересчитанная в валюту контракта. Пересчет в валюту контракта производится по курсу, указанному в разделе А. Полученная сумма должна соответствовать данным, приводимым в ГТД в качестве основы для расчета таможенных платежей.
Если никакими документами по сделке не установлен вид иностранной валюты, то в графе 23"б" данные приводятся в долларах США.
Поле "Г"
Когда одна или несколько составляющих таможенной стоимости (гр.13-21) оплачены в иностранной валюте, в поле "Г" указывается соответствующий номер графы, сумма платежа в иностранной валюте, код и курс данной валюты, котируемый Национальным Банком Республики Казахстан на дату принятия ГТД и ДТС.

Бұл бағанда декларант осы шығындарды егер шот-фактурада оларды бөлек көрсеткен жағдайда мәмiле бағасынан шығарып тастау үшiн Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнгеннен кейiн тауарларды арналған жерiне дейiн жеткiзу жөнiндегi шығындарды келтiруi мүмкiн (5-қосымша, 5-мысал).
Егер шартта СIР/СИП/, СРТ /СПТ,DDН/ДДП/, DDU/ДДУ/, CIF /СИФ/ Қазақстан Республикасының кеден аумағының iшiндегi арналған жерге дейiн тауарлар жеткiзiлiмi жағдайында соңғы терминдi дұрыс қабылданбаған кезде, мысалы СИФА Алматы) және, демек, нақты құнға арналған жерге дейiн тауарды жеткiзу жөнiндегi шығындар енгiзiлсе, онда шығынның осы бөлiгiн мәмiле бағасынан немесе осы шығындарды жалпы сомадан оқшаулау және Қазақстан Республикасының аумағынан әкелiнетiн жерге дейiн және осы жерден жеткiзу жерiне дейiн көлiк шығындары бөлек есепке алу үшiн оларды шот-фактурада бөлек келтiру және контрактiде тиiстi келiсiм қажет.
Шот-фактурада осында бөлек көрсету болмаған жағдайда "әкелу орны - арналған пунктi" аралығында тауарды тасымалдау жөнiндегi шығындар кеден органына "франко шекара" есебiмен анықталған баға "франко-арналған жер" есебiнен анықталған бағадан едәуiр төмен екендiгiн негiздi дәлелдер табыс етiлген жағдайда ғана тасымалдау жөнiндегi шығындардың жалпы сомасынан шегерiлiп тасталуы мүмкiн.
21-баған.
Бұл бағанда шартты DDН/DDП DЕQ/DЕК/ жеткiзiлiм шарттары көзделген
жағдайларда ғана бағадан шегерiп тасталатын iс жүзiнде төленген, немесе
төленуге жататын әкелiнетiн кеден бажын, кеден алымдарын және салықтарды
төлеу жөнiндегi шығындар көрсетiледi.
(5-қосымша, 7-мысал).
22-баған.
Бұл бағанда 19-21 бағандарда көрсетiлген сомаларды қосу арқылы
алынған сома келтiрiледi.
23а-баған.
Бұл бағанда мынадай түрде:
12 баған - 18-баған 22-баған есептелген теңгемен мәлiмделген кеден
құны көрсетiледi.
23б-баған.
Бағанда контрактi валютасымен қайта есептелген, 23а бағанында мәлiмделген кеден құны көрсетiледi. Контрактiнiң валютасымен қайта есептеу А бөлiмiнде көрсетiлген баған бойынша жүргiзiледi. Алынған сома кеден төлемдерiн есептеуге негiз ретiнде ЖКД-да келтiрiлген деректерге сай келуi тиiс.
Егер шетел валютасының түрi мәмiле жөнiнде ешбiр құжаттармен анықталмаған болса, онда 23"б" бағанда деректер АҚШ долларымен келтiріледi.
"Г" шетi
Егер кеден құнының бiр немесе бiрнеше құралды шетел валютасымен төленсе (13-21 бағандары) "Г" шетiнде бағанның тиiстi нөмiрi, шетел валютасымен төлем сомасы, коды және ЖКД және КҚД қабылданған күнгi Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi бағалаған осы валютаның бағамы көрсетiледi.

2.5. Заполнение графы таможенным органом.
В поле "Для отметок таможни" основных и добавочных листов каждого экземпляра ДТС проставляется регистрационный номер ДТС, а также по результатам проверки декларации должностным лицом, контролирующим таможенную стоимость, делается соответствующая
запись, заверяемая личной номерной печатью должностного лица,
оформлявшего ДТС, и его подписью.
3. Правила заполнения декларации
таможенной стоимости по форме ДТС-2.
3.1. Форма ДТС-2 предназначена для методов 2, 3, 4, 5, 6. Она
заполняется в том случае, когда не применим метод 1.
3.2. Декларант заполняет графы 1, 2а, 2б, 3, 4, 6, 7, 8, 9,
10а, 10б, 11а, 11б, 11в, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22,
23, 24, 25.
3.3. Порядок заполнения граф декларантом.
Графы 1, 2а, 2б, 3 - заполняются в соответствии с правилами
заполнения соответствующих граф формы ДТС-1.
Графа 4.
Приводится номер и дата счет-фактуры или другого документа, содержащего стоимостную оценку ввозимого товара или являющегося основанием для поставки товара.
В том случае, если данная форма используется для сделки купли-продажи, осуществляемой на стоимостной основе, но к которой не применим метод 1, то в данной графе проставляется номер счета-фактуры, выставленного продавцом покупателю за данный товар, а также номер и дата контракта (договора, соглашения) по данной сделке.
Если форма применяется для таможенной оценки товаров, поставка которых осуществляется не на стоимостной основе, и не может рассматриваться как условно-стоимостная, то в данной графе проставляется только номер и дата того документа, который является основанием для такой поставки (например, соглашение о бартерной сделке или поставке на компенсационной основе и т.д.).
Графа 6.
Отмечается знаком "х" тот метод, с помощью которого определена таможенная стоимость, а в графе 7 указываются причины, по которым неприменимы предшествующие методы.
Например, если применяется метод 4, а предыдущие методы 2 и 3 нельзя было применить в связи с отсутствием необходимой информации, то на методы 2 и 3 форма не заполняется.
6. В графе 6 знаком "х" отмечается метод 4 и заполняются те графы листа 2 формы ДТС-2, которые относятся к методу 4.
Графа 7.
В данной графе дается краткое обоснование причин, в связи с которыми неприменимы все методы, предшествующие методу, указанному в графе 6.
Например, если в графе 6 отмечен метод 4, то в графе 7 может быть указано следующее:
метод 1 - неприменим, т.к. рассматриваемая сделка заключена между взаимозависимыми лицами и взаимозависимость оказала влияние на цену сделки. Дать стоимостную оценку этого влияния не представляется возможным;
метод 2 - отсутствует (у таможенного органа и декларанта) информация по идентичным товарам;
метод 3 - отсутствует информация по однородным товарам.
Графа 8.
В данной графе приводятся источники информации, использованные для определения таможенной стоимости по методу, отмеченному в графе
6.

2.5. Кеден органының бағанды толтыруы
КҚД әрбiр данасының "Кеден белгiсi үшiн" негiзгi және қосымша
парақтарының шетiне КҚД-ның тiркелiм нөмiрi қойылады, сондай-ақ кеден
құнын бақылайтын лауазымды адам декларацияны тексеру нәтижесi бойынша КҚД
ресiмдейтiн лауазымды адамның жеке нөмiрлi мөрiмен және оның қойған
қолымен куәландырған тиiстi жазба жасалады.
3. Кеден құны декларациясын КҚД-2 нысаны
а бойынша толтыру тәртiбi
3.1. КҚД-2 нысаны 2, 3, 4, 5, 6 әдiстер үшiн арналған.
Бұл әдiс қолданылмайтын жағдайда толтырылады.
3.2. Декларант 1, 2а, 2б, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10а, 10б, 11а, 11б,
11в, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 бағандарын
толтырады.
3.3. Декларанттың бағанды толтыру тәртiбi
Бағанда
1, 2а, 2б, 3 бағандары КҚД-1 нысандарының тиiстi бағандарын толтыру
Ережесіне сәйкес толтырылады.
4-баған.
Шот-фактураның немесе әкелiнетiн тауарды құндық бағалауы қамтитын немесе тауар жеткiзiлiмiне негiз болып табылатын басқа құжаттың нөмiрi және датасы келтiрiледi.
Егер осы нысан құндық негiзде жүзеге асырылатын сатып алу-сату мәмiлесi үшiн пайдаланылған, бiрақ оған 1 әдiстi қолданылмайтын болса, онда осы бағанда сатушының осы тауар үшiн сатып алушыға талап етiлген шот фактурасының нөмiрi сондай-ақ осы мәмiле бойынша контрактiнiң (шарттың келiсiмнiң) нөмiрi датасы қойылады.
Егер нысан жеткiзiлiмi құндық негiзде жүзеге асырылатын және шартты-құндық ретiнде қарастырылмайтын тауарлардың кедендiк бағалау үшiн қолданылса, онда бұл бағанда осы жеткiзiлiм үшiн (мысалы, баспа бас мәмiле немесе өтем негiзiндегi жеткiзiлiм және т.б. туралы келiсiм) негiз болып табылатын сол құжаттың тек қана нөмiрi және датасы қойылады.
6-баған.
Кеден құнын өзiнiң жәрдемiмен анықтайтын әдiс "Х" белгiсiмен ажыратылады, ал 7-бағанда бұрынғы әдiстердi қолдану мүмкiн емес себептер көрсетiледi.
Мысалы, егер 4 әдiс қолданылса, ал бұрынғы 2 және 3 әдiстердi қажеттi ақпараттар жоқ болуына байланысты қолдану мүмкiн болмаса, онда 2 және 3 әдiстерге нысан толтырылмайды.
7-баған.
Бұл бағанда 6-бағанда көрсетiлген әдiстен бұрынғы барлық әдiстер қолданылмайтындығына байланысты себептердiң қысқаша негiздеме берiледi.
Мысалы, егер 6-бағанда 4 әдiс көрсетiлсе, онда 7-бағанда мыналар көрсетiлуi мүмкiн: 1-әдiс қолдануға болмайды, өйткенi қарастырылып отырған мәмiле өзара байланысты тұлғалардың арасында жасалған және өзара байланыстылық мәмiле бағасына ықпал еткен. Осы ықпалды құндық бағалау мүмкiн болмайды.
2-әдiс - ұқсас тауарлар туралы ақпарат жоқ (кеден органының және декларанттың) 3-әдiс - бiртектi тауарлар жөнiнде ақпарат жоқ.
8-баған.
Бұл бағанда 6-бағанда көрсетiлген әдiс бойынша кеден құнын анықтау үшiн пайдаланылған ақпараттардың көзi келтiрiледi.

Для методов 2 и 3 в качестве таких источников могут быть использованы документы по предшествующим сделкам с идентичными или однородным товарами. В этом случае указывается номер ДТС-1, где была определена таможенная стоимость товаров по методу 1, принятая таможенным органом. Декларантом может быть представлена копия контракта или ДТС по сделке с идентичными или однородными товарами.
Для метода 4 могут использоваться данные контрактов (договоров) о цене ранее импортированных или оцениваемых товаров, по которой они проданы или будут проданы на внутреннем рынке Республики Казахстан, либо другие документы, подтверждающие цену, по которой товары были проданы наибольшей партией на внутреннем рынке Республики Казахстан.
Для метода 5 указывается наименование и прочие реквизиты документа, представленного производителем в подтверждение стоимости товара (калькуляция издержек и т.п.).
Для метода 6 указываются использованные в качестве исходной базы для расчета таможенной стоимости справочные данные о мировых и контрактных ценах, данные информационной базы таможенного органа и т.п., а также та информация (документы) по рассматриваемой сделке, которая может использоваться при осуществлении таможенной оценки товаров по методу 6.
В этом случае следует конкретно указать источник информации с
тем, чтобы при необходимости он мог быть установлен и проверен.
Данные из указанных источников приводятся затем в
соответствующей графе раздела А листа 2.
Графа 9 и 10.
Заполняются в соответствии с требованиями к аналогичным
сведениям формы ДТС-1 (графа 10б).
Лист 2 формы ДТС-2.
Данный лист предназначен для расчетов таможенной стоимости по
выбранному методу оценки (2-6).
На каждом листе могут быть приведены данные по трем видам
товара.
Нумеруются листы следующим образом: на каждом дополнительном листе указывается его порядковый номер и номер, присвоенный форме ДТС-2 при регистрации.
В графах "Товар N....." указывается номер товара в соответствии с аналогичной графой ГТД или дополнительного листа к ней и код товара по ТН ВЭД.
Раздел А. "Основа для расчета".
В зависимости от выбранного метода расчета будет заполняться одна из граф: 11а, 11б, 11в, в которой надо привести данные из источника, указанного в графе 8 по той исходной величине стоимости (цене), на основе которой будут осуществлены дальнейшие расчеты (в т.ч. корректировки).
Раздел Б. "Корректировки к цене".
В данном разделе приводятся корректировки к цене, указанной в графах 11а, 11б, 11в.
Корректировка может быть как со знаком (+), если она увеличивает цену, так и со знаком (-), если она уменьшает цену.
Графа 12.
При корректировках на размер партии в первую очередь учитываются скидки к цене, предоставляемые продавцом в зависимости от размера закупаемой партии товара. При этом количественная скидка учитывается в тех случаях, когда показано, что цена на товар устанавливается продавцом в соответствии со схемой, основанной на количестве продаваемого товара.
Графа 13.
При корректировке на коммерческие условия учитывается разница в условиях поставки сравниваемых товаров (SIF, FОВ, DAF и т.д.), а также прочие различия в коммерческих условиях (например, наличие скидки на "верность" продавцу, различные коммерческие уровни продажи - опт, розница, количество посреднических звеньев).
Графа 14.
Приводится общая сумма корректировок с учетом знака (+, -).
Графа 15.

2 және 3 әдiстер үшiн осындай кездер ретiнде ұқсас немесе бiртектi тауарлармен бұрын жасасқан мәмiле жөнiндегi құжаттар пайдаланылуы мүмкiн. Бұл жағдайда кеден органы қабылдаған 1-әдiс бойынша тауарлардың кедендiк құны анықталған КҚД-1 нөмiрi көрсетiледi. Декларант контрактiнiң нөмiрiн немесе ұқсас немесе бiртектi тауарлармен мәмiле бойынша КҚД-ны табыс етуi мүмкiн.
4-әдiс үшiн бұрын импортталған немесе бағаланған тауарлардың бағасы туралы контрактiлердiң (шарттардың) деректерi пайдалануы мүмкiн, осы бойынша олар Қазақстан Республикасының iшкi парағында сатылған немесе сатылады, болмаса Қазақстан Республикасының iшкi парағында кішiгiрiм топтамамен сатылған тауарлардың бағасын растайтын басқа құжаттар.
5 әдiс үшiн өндiрушi тауардың құнын қуаттауға (шығындардың есебi және т.б.) табыс етiлген құжаттардың атауы және басқа да реквизиттер.
6 әдiс үшiн кеден құнын есептеуге бастапқы база ретiнде пайдаланылған дүниежүзiлiк және контрактiлiк бағалар туралы анықтама деректер, кеден органдары ақпараттың базасының және т.б. деректерi, сондай-ақ қарастырылып отырған мәмiле бойынша 6 әдiс жөнiнде тауарларды кедендiк бағалауды жүзеге асыру үстiнде пайдаланылуы мүмкiн ақпарат (құжаттар) көрсетiледi.
Бұл ретте қажет болған жағдайда анықтауға жеке тексеру мүмкiн болатын
ақпараттың көзiн нақты көрсеткен жөн.
Содан кейiн аталған көздердiң деректерi 2 парақтың А бөлiмiнiң тиiстi
бағанында келтiрiледi.
9 және 10 бағандар.
КҚД-1 нысанының (10 баған) ұқсас мәлiметтерiнiң талаптарына сәйкес
толтырылады.
КҚД-2 нысанының 2-парағы
Бұл парақ бағалаудан таңдаған әдiсi (2-6) бойынша кеден құнын есептеуге арналған әрбiр парақта тауардың үш түрi бойынша деректер келтiрiлуi мүмкiн. Парақтар былайша нөмiрленедi: әрбiр қосымша парақта оның рет нөмiрi және тiркеу кезiнде КҚД-2 нысанына берiлген нөмiр көрсетiледi.
"Тауар N..." бағанында ЖКД немесе оған қосымша парақтың ұқсас бағанына сәйкес тауар нөмiрi және СЭҚ ТН бойынша тауардың коды көрсетiледi.
А-Бөлiмi "Есептеу үшiн негiз"
Есептеуге таңдап алынған әдiске байланысты бағандардың: 11а, 11б, 11в
бiрi толтырылады, мұнда өзiнiң негiзiнде онан әрi есептеу (оның iшiнде
түзетiлген) жүзеге асырылатын құнның бастапқы мөлшерi бойынша 8-бағанда
көрсетiлген кездерден деректер келтiрiлуi қажет.
Б-Бөлiмi "Бағаға түзету"
Бұл бөлiмде 11а, 11б, 11в бағандарында көрсетiлген бағаға түзету
келтiрiлген. Түзету егер ол бағаны арттырған болса (+) белгiсi ретiнде,
егер ол бағаны кемiтетiн болса, (-) белгiсiмен болуы мүмкiн.
12-баған.
Топтаманың мөлшерiне түзету кезiнде, ең алдымен, сатып алушының тауардың сатып алған топтамасына байланысты берiлген бағаға жеңiлдi есепке алынады. Бұл ретте сандық жеңiлдiк сатушы тауар бағасын сатылатын тауардың санына негiзделген схемаға сәйкес белгiленгенi көрсетiлген жағдайда есепке
алынады.
13-баған.
Коммерциялық жағдайларға түзету кезiнде салыстырылатын тауарлардың
(SIF, FОВ, DAF және т.б.) жеткiзiлiм шарттарындағы айырма, сондай-ақ
коммерциялық жағдайлардағы басқа да айырмалар (мысалы, сатушының
"адалдығына", сатудың әртүрлi коммерциялық дәрежесi - көтерме сауда,
бөлшек сауда, делдалдық буындардың санына берiлген жеңiлдiктер) есепке
алынады.
14-баған.
Түзетудiң жалпы сомасы (+,-) белгiлерiн есепке ала отырып келтiрiледi.
15-баған.

Приводится цена сделки, рассчитанная с учетом результатов корректировок, т.е. итог граф 11а, 11б, 11в и 14. В случаях, когда в гр. 11б и 11в указана цена единицы товара, необходимо произвести перерасчет на всю партию товара.
Раздел В. Дополнительные
начисления (+) и вычеты (-) к графе 15.
В данном разделе приводятся как данные по элементам затрат, которые не вошли в цену сделки, но должны быть учтены в таможенной стоимости, так и по тем элементам, которые были учтены в "продажной" цене товара на внутреннем рынке республики и подлежат исключению из таможенной стоимости.
Декларантом заполняются лишь те графы, которые соответствуют используемому им методу расчета, и по тем позициям, которые относятся к оцениваемым товарам.
Графа 24.
Приводится итог по дополнительным элементам стоимости с
соответствующим знаком (+) или (-).
Графа 25а,б."Заявленная таможенная стоимость".
В графах проставляется определенная по данным формы ДТС-2 в соответствии с настоящими Правилами таможенная стоимость: в графе 25а - в тенге, в графе 25б - в валюте контракта. Если никакими документами по сделке не установлен вид иностранной валюты, то в графе 25б данные приводятся в долларах США.
3.4. Порядок заполнения граф таможенным органом.
В поле "Для отметок таможни" основных и добавочных листов каждого экземпляра ДТС проставляется регистрационный номер ДТС, который должен соответствовать номеру ГТД. В соответствии с результатами проверки декларации должностным лицом таможенного органа, контролирующим таможенную стоимость, делается соответствующая запись, заверяемая личной номерной печатью и подписью.
Заполнение этих граф осуществляется следующим образом:
- на всех основных и дополнительных листах проставляется регистрационный номер ДТС (полностью), личная номерная печать и подпись должностного лица, проверявшего декларацию;
- на лицевом листе, кроме перечисленных в предыдущем абзаце, должны быть указаны следующие данные: решение по результатам контроля в отношении таможенной стоимости и формы предоставления товара в пользование декларанту (покупателю).
Запись о решении таможенного органа в отношении таможенной стоимости оцениваемых товаров делается следующим образом:
а) если у таможенного органа нет замечаний по заявленной декларантом таможенной стоимости, то указывается: "ТС принята";
б) если декларантом представлены сведения не в полном объеме или у таможенного органа есть замечания по представленным данным и в установленном порядке осуществляется дополнительная проверка и уточнение таможенной стоимости после предоставления товаров в пользование декларанту по одной из установленных форм (см. п. 2.10. Правил), то производится запись, соответствующая форме предоставления товара в пользование декларанту.
Данная запись делается должностным лицом таможенного органа, осуществляющим проверку и оформление ДТС.
Аналогичная запись делается и в соответствующей графе ГТД должностным лицом таможенного органа, осуществляющим выпуск товара. #
Приложение N 3
к Инструкции о порядке и
условиях заявления таможенной
стоимости товаров, ввозимых
на территорию Республики
Казахстан <*>
Сноска. Приложение N 3 - в новой редакции согласно приказу ТК МГД РК от 9.12.99 г. N 609-П V991001_ .
Правила
заполнения формы корректировки таможенной
стоимости, таможенных платежей и налогов

Түзетудiң нәтижелерiн ескере отырып есептелген мәмiле бағасы, яғни 11а, 11б, 11в және 14 бағандарының қорытындысы келтiрiледi. Егер 11б және 11в бағандарында тауар өлшемiнiң бағасы көрсетiлсе, тауарлардың барлық топтамасына қайта есептеу жүргiзу қажет.
В Бөлiмi. 15-бағанға қосымша есептеу (+) және шегеру (-)
Бұл бөлiмде мәмiле бағасына енбеген шығындар бөлiктерi бойынша да,
бiрақ кеден құнында есепке алынуы тиiс, сонымен бiрге республиканың iшкi
нарығында тауардың "сатудың" бағасында есептелiнген және кеден құнынан
шегерiлуге жататын сол элементтер бойынша да деректер келтiрiледi.
Декларант өзi пайдаланылатын есептеу әдiсiне сай келетiн бағандар
ғана және бағаланатын тауарларға қатысты тармақтар бойынша толтырылады.
24-баған.
Тиiстi (+) немесе (-) белгiлерiмен құнның қосымша элементтерi бойынша
қорытынды келтiрiледi.
26а, б бағаны. "Мәлiмделген кеден құны"
Бағанда осы Нұсқаулыққа сәйкес КҚД-2 нысанының деректерi бойынша анықталған кеден құны: 25а бағанында - теңгемен, 25б бағанында - контрактi валютасымен көрсетiледi. Егер мәмiле бойынша шетел валютасының түрi ешбiр құжатпен белгiленбесе, онда 25-бағанда деректер АҚШ долларымен келтiрiледi.
3.4. Кеден органының бағанды толтыру тәртiбi
КҚД-ның әрбiр данасының негiзгi және қосымша парақтарының "Кеденнiң белгiсiн соғу үшiн" шетiне ЖКД-ның нөмiрiне сәйкес келуге тиiстi КҚД тiркеме нөмiрi қойылады.
Кеден құнын бақылайтын кеден органының лауазымды адамы декларацияны тексеру нәтижесiне сәйкес жеке нөмiрлi мөрiмен және қойған қолымен куәландырған тиiстi жазба жасалады.
Бұл бағандарды толтыру былайша жүзеге асырылады:
- барлық негiзгi және қосымша парақтарды КҚД-ның тiркеу нөмiрi (толығымен), жеке нөмiрi, мөрi және декларацияны тексерген лауазымды адамның қолы қойылады;
- бет парағында алдыңғы абзацта келтiргеннен басқа мынадай деректер көрсетiлуi тиiс: кеден құнына қатысты бақылау нәтижесi бойынша шешiм және декларантқа (сатып алушыға) пайдалануға тауарды беру нысаны.
Бағаланатын тауарлардың кеден құны жөнiндегi кеден органының шешiмi туралы жазба мынадай түрде жасалады:
а) егер кеден органының декларант мәлiмдеген кеден құны бойынша ескерту жоқ болса, онда: "ҚҚ қабылданды" көрсетедi.
б) егер декларант мәлiметтерi толық көлемде бермесе немесе органдарының табыс еткен деректерi бойынша ескертуi бар болса және белгiленген тәртiппен қосымша тексерiс және белгiленген нысанның бiреуi бойынша декларантқа пайдалануға тауарларды бергеннен кейiн кеден құнын нақтылау жүзеге асырылса (қ. Нұсқаулық, 2.10.т.) онда декларантқа
пайдалануға тауар берудiң нысанына сәйкес жазба жасалады.
Бұл жазбаны КҚД-ны тексерудi және ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден
органның лауазымды адамы жасайды.
Тауарларды шығарушы жүзеге асыратын дәл осындай жазба лауазымды
адам КЖҚД-ның тиiстi бағанында жасайды.
ҚР МКМ КК
1999 ж. 09.12.99
N 609-Б бұйрығына
қосымша N 3
Ескерту:  N 3 Қосымша жаңа редакцияда - Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитеті 1999 жылғы 9 желтоқсан N 609-Б
бұйрығымен.
V991001_
Кедендiк құнның, кедендiк төлемдер
мен салықтардың түзетулерiн толтыру тәртібі туралы

1. Настоящие Правила определяют порядок заполнения формы корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов (далее - КТС) на товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан.
2. Комплект КТС состоит из четырех основных сброшюрованных листов формы КТС-1, а в случаях, предусмотренных настоящей Инструкцией, и добавочных листов формы КТС-2.
Листы КТС распределяются аналогично листам грузовой таможенной декларации (далее - ГТД).
3. Основной лист КТС-1 используется для указания сведений о корректировке таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов товара одного названия (одна и та же классификация по ТН ВЭД на уровне 9-го знака), если в отношении таких товаров установлен один и тот же таможенный режим.
Общие правила заполнения граф основного листа аналогичны правилам заполнения соответствующих граф ГТД.
4. При корректировке таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов нескольких наименований товаров используются добавочные листы КТС-2, каждый из которых дает возможность корректировать таможенную стоимость, таможенные платежи и налоги еще двух наименований товаров. Правила заполнения добавочных листов аналогичны правилам заполнения соответствующих граф основного листа КТС-1.
5. Корректировка таможенной стоимости и таможенных платежей в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан, может осуществляться в следующих случаях:
1) в ходе таможенного оформления:
- в процессе контроля таможенной стоимости при выявлении несоответствия заявленного декларантом метода, величины и/или структуры таможенной стоимости предъявленным в ее подтверждение документам и уточнении цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате (раздел "А" ДТС-1 или разделы "А" и "Б" ДТС-2), дополнительных начислений к ней (раздел "Б" ДТС-1 или гр.16-19 раздела "В" ДТС-2), дополнительных начислений к ней (раздел "Б" ДТС-1 или гр.16-19 раздела "В" ДТС-2) или вычетов из нее (раздел "В" ДТС-1 или гр.20-23 раздела "В"), в результате чего изменена величина таможенной стоимости (гр.23 ДТС-1 или гр.25 ДТС-2);
- в результате выявления и исправления в формах ДТС-1 или ДТС-2 технических ошибок, повлиявших на величину заявленной таможенной стоимости;
- при необходимости осуществления временной (условной) таможенной оценки в целях предоставления товара в пользование декларанту в соответствии со статьей 125 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан";
2) после предоставления декларанту в пользование товара с временной (условной) таможенной оценкой:
- при определении окончательной таможенной стоимости товара на основании дополнительной информации, представленной декларантом либо при проведении таможенной оценки товара таможенным органом (в случае непредставления декларантом необходимой информации в установленный срок);

1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарларға кедендiк құнның, кедендiк төлемдер мен салықтардың түзету нысанын толтырудың тәртiбiн (бұдан әрi - КҚТ) анықтайды.
2. КҚТ комплектi КҚТ-1 нысанындағы тiгiлген негiзгi төрт парақтан, ал осы Нұсқаулықта қарастырылған жағдайларда КҚТ-2 нысанындағы қосымша парақтардан құралады (қосымша).
КҚТ парақтары кедендiк жүк мағлұмдамасының (бұдан әрi - КЖМ) парақтарына ұқсас бөлiнедi.
3. КҚТ-1 негiзгi парағы бiр атаудағы тауардың (9-шы белгi деңгейiндегi СЭҚ ТН бойынша бiрдей классификация) кедендiк құнының, кедендiк төлемдер мен салықтарының түзетулерi туралы мәлiметтердi көрсету үшiн қолданылады, егер мұндай тауарлар қатысында бiр кеден режимi белгiленген болса.
Негiзгi парақтың бағандарын толтырудың жалпы Ережелерi КЖМ-ның сәйкес бағандарын толтыру Ережелерiне ұқсас.
4. Тауарлардың бiрнеше атауының кедендiк құны, кедендiк төлемдер мен салықтарының түзетулерi кезiнде КҚТ-2 қосымша парақтары пайдаланылады, олардың әрбiреуi тауардың тағы екi атауының кедендiк құнын, кедендiк төлемдер мен салықтарын түзетуге мүмкiндiк бередi. Қосымша парақтарды толтыру Ережелерi КҚТ-1 негiзгi парағының тиiстi бағандарын толтырудың Ережелерiне ұқсас.
5. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлар қатысында кедендiк құнды және кедендiк төлемдердi түзету мынадай жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкiн:
1) Кедендiк ресiмдеу барысында:
- мағлұмдаушының мәлiмдеген кедендiк құнның әдiсi, мөлшерi және/немесе құрылымы оны растауға ұсынылған құжаттарды және нақты төленген немесе төленуге жататын бағаны (КҚМ-1 "А" бөлiмi немесе КҚМ-2 "А" және "Б"), оларға қосымша үстемелер (КҚМ-1 "Б" бөлiмi немесе КҚМ-2 "В" бөлiмiнiң 16-19 бағаны), оларға қосымша үстемелер (КҚМ-1 "Б" бөлiмi немесе КҚМ-2 "В" бөлiмiнiң 16-19 бағаны) немесе олардан шегерулер (КҚМ-1 "В" бөлiмi немесе "В" бөлiмiнiң 20-23 бағаны) оның нәтижесiнде кедендiк құнның мөлшерi өзгередi (КҚМ-1 23 бағаны немесе КҚМ-2 25 бағаны);
- мәлiмделген кедендiк құнның мөлшерiне әсер еткен КҚМ-1 немесе КҚМ-2 нысандарында техникалық қателер анықталуының және түзетiлуiнiң нәтижесiнде;
- "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 3-тармағына сәйкес тауарды мағлұмдаушының пайдалануына беру мақсатында уақытша (шартты) кедендiк бағалауды жүзеге асыру қажеттiгi кезiнде.
2) Уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен тауарды мағлұмдаушыға пайдалануға бергеннен кейiн:
- мағлұмдаушының тапсырған қосымша ақпараттарының негiзiнде немесе кеден органымен тауарды кедендiк бағалауды жүргiзген кезде (белгiленген мерзiмде мағлұмдаушының қажеттi ақпаратты тапсырмаған жағдайда).

3) после выпуска товара для свободного обращения:
- при выявлении технических ошибок при декларировании товара, повлиявших на величину и/или структуру таможенной стоимости;
- в случаях обнаружения недостоверного декларирования, выявленного в ходе проведения последующей проверки (как при последующем контроле пакета документов, хранящегося у таможенного органа, так и при проведении проверки финансово-хозяйственной деятельности участников ВЭД);
- в случаях выявления несоответствия заявленной таможенной стоимости действительной стоимости товаров, имевшей место на дату принятия таможенной декларации, в связи с отклонениями ввезенного товара по количеству и/или качеству условиям внешнеторгового контракта (договора). Корректировка производится по заявлению декларанта в соответствии с порядком, установленным центральным таможенным органом Республики Казахстан.
6. КТС-1, КТС-2 заполняются только на те товары, таможенная стоимость
(в т.ч. статистическая стоимость, таможенные платежи и налоги) которых
корректируется. Указанные формы являются неотъемлемой частью ГТД.
7. Правила заполнения формы корректировки таможенной стоимости.
Графы, заполняемые декларантом:
цифровые - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34,
35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54.
В графах 2, 7, 8, 14, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 37 и 41 повторяются
данные из соответствующих граф ГТД.
Графа 1. "Тип корректировки"
В левом подразделе указывается шестизначный цифровой код типа
корректировки, в котором:
первая цифра показывает, на каком этапе осуществляется корректировка:
1 - в процессе таможенного оформления;
2 - после предоставления декларанту в пользование товара с временной
(условной) таможенной оценкой;
3 - после выпуска товара в соответствии с заявленным таможенным
режимом;
вторая цифра:
1 - технические ошибки*, повлиявшие на величину таможенной стоимости
по разделу "А" ДТС-1 или "А" и "Б" ДТС-2;
* - к техническим ошибкам относятся арифметические ошибки, ошибки в пересчете или из-за неправильного применения курса валюты при расчете таможенной стоимости товара.
2 - корректировка данных раздела "А" ДТС-1 или разделов "А" и "Б" ДТС-2.
Примечание. В случае выявления одновременно технических и содержательных ошибок следует указать цифру "2";
третья цифра (корректировка данных, связанных со списываемыми суммами/вычетами из величины таможенной стоимости):
1 - технические ошибки, повлиявшие на величину таможенной стоимости по разделу "Б" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.16-19) ДТС-2;
2 - корректировка данных раздела "Б" ДТС-1 или раздела "В" (гр.16-19) ДТС-2, связанная с уточнением структуры и величины дополнительных начислений;
четвертая цифра (корректировка данных, связанных со списываемыми суммами/вычетами из величины таможенной стоимости):

3) Тауарды еркiн айналым үшiн шығарғаннан кейiн:
- тауарды мағлұмдау кезiнде кедендiк құнның мөлшерiне және/немесе құрылымына әсерiн тигiзген техникалық қателер анықталған кезде;
- кейiнгi тексеру барысында анықталған дұрыс емес мағлұмдау анықталған жағдайларда (кеден органында сақтаулы құжаттардың пакетiн кейiнгi бақылау кезiндегi сияқты, СЭҚ қатысушылардың қаржы-экономикалық қызметiн тексеру өткiзген кездегiдей);
- мәлiмделген кедендiк құнның сыртқы саудалық өзара шарт (шарттың) шарттарына әкелiнген тауардың саны және/немесе сапасы жағынан ауытқуына байланысты кедендiк мағлұмдаманы қабылдаған күнге орын алған тауарлардың нақты құнына сәйкессiздiгi анықталған жағдайда. Түзету мағлұмдаушының өтiнiшi бойынша, Қазақстан Республикасының Орталық кеден органымен белгiленген тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
6. КҚТ-1, КҚТ-2 тек кедендiк құны (соның iшiнде статистикалық құн,
кедендiк төлемдер мен салықтар) түзетiлетiн тауарларға ғана толтырылады.
Аталған нысандар КЖМ-ның ажырамас бөлiгi болып табылады.
7. Кедендiк құнды түзету нысанын толтыру Ережелерi.
Мағлұмдаушымен толтырылатын бағандар:
Сандық - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34,
35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54.
2, 7, 8, 14, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 37 және 41 бағандардағы
КЖМ-ның сәйкес бағандарынан деректер қайталанады.
1-баған. "Түзету түрi".
Сол жақ бөлiмшеде түзету түрiндегi алтыбелгiлiк сандық код
көрсетiледi:
бiрiншi сан түзету қандай этапта жүзеге асырылып жатқандығын
көрсетедi:
1 - кедендiк ресiмдеу процесiнде;
2 - мағлұмдаушының пайдалануына уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен
тауарды бергеннен кейiн;
3 - мәлiмделген кеден режимiне сәйкес тауарды шығарғаннан кейiн;
екiншi сан:
1 - КҚМ-1 "А" немесе КҚМ-2 "А" және "Б" бөлiмдерi бойынша кедендiк құнның мөлшерiне әсер еткен техникалық қателер ;
____________________
Ескерту. Техникалық қателерге арифметикалық қателер, қайта есептеудегi қателер немесе тауардың кедендiк құнын есептеу кезінде валюта бағамының дұрыс қолданылмауынан болған қателер жатады.
2 - КҚМ-1 "А" бөлiмiнiң немесе КҚМ-2 "А" және "Б" бөлiмдерiнiң деректерiн түзету.
Ескерту. Техникалық және мазмұнды қателер анықталған жағдайда "2" санын көрсету қажет;
үшіншi сан (кедендiк құн көлемiнiң есебiнен шығарылатын сомалармен/шегерiстермен байланысты деректердi түзету):
1 - КҚМ-1 "Б" бөлiмiндегi немесе КҚМ-2 "В" бөлiмi бойынша (16-19 баған) кедендiк құнның көлемiне әсер еткен техникалық қателер;
2 - қосымша үстемелердiң құрылымы мен мөлшерiн нақтылауға байланысты КҚМ-1 "Б" бөлiмiнiң немесе КҚМ-2 "В" бөлiмiнің (16-19 баған) деректерiн түзетулер;
төртiншi сан (кедендiк құн көлемiнiң есебiнен шығарылатын сомалармен/шегерiстермен байланысты деректердi түзету):

1 - технические ошибки, повлиявшие на величину таможенной стоимости по разделу "В" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.20-23) ДТС-2;
2 - корректировка данных раздела "В" ДТС-1 или раздела "В" (гр.20-23)
ДТС-2, связанная с уточнением структуры и величины разрешенных вычетов;
пятая цифра:
1 - недостача, некачественный товар;
2 - результат последующей документальной проверки, проведенной
таможенными органами;
3 - результат проверки финансово-хозяйственной деятельности участника
ВЭД, проведенной таможенными органами;
шестая цифра показывает тип корректировки с точки зрения ее
завершенности:
1 - корректировка таможенной стоимости в связи с временной (условной)
таможенной оценкой;
2 - корректировка таможенной стоимости в связи с окончательной
таможенной оценкой.
Примечание 1. Цифры кода корректировки разделяются на три блока знаком "/" между первой и второй, пятой и шестой цифрами. Таким образом, код типа корректировки имеет вид: Х/ХХХХ/Х.
При отсутствии во втором блоке (цифры со второй по пятую) какой-либо из предусмотренных позиций в этом месте проставляются нули.
Примеры:
1) Тип корректировки 1/1020/2 означает, что корректировка осуществлена в процессе таможенного оформления, причинами корректировки являются технические ошибки по разделу "А" ДТС-1 или по разделам "А" и "Б" ДТС-2 и уточнение данных по разделу "В" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.20-23) ДТС-2. Корректировка проведена в связи с окончательным расчетом таможенной стоимости.
2) Тип корректировки 1/0000/1 означает, что корректировка таможенной стоимости осуществлена в процессе таможенного оформления в связи с временной (условной) таможенной оценкой.
3) Тип корректировки 2/0200/2 означает, что корректировка осуществлена после предоставления декларанту товара с временной (условной) таможенной оценкой в связи с проведением окончательной таможенной оценки после представления декларантом документов, уточняющих величину дополнительных начислений.
4) Тип корректировки 2/0000/2 означает, что корректировка осуществлена после предоставления декларанту товара с временной (условной) таможенной оценкой в связи с проведением таможенным органом окончательной таможенной оценки из-за непредставления декларантом в установленный срок документов, подтверждающих заявленную им таможенную стоимость, в связи с дополнительно представленными декларантом документами.
В правом подразделе графы указывается двузначный цифровой код таможенного режима из второго подраздела графы 1 ГТД.
Графа 3. "Добавочные листы"
Заполняется, если используются добавочные листы (форма КТС-2).
Графа 5. "Всего наименований товаров".
В графе указывается (цифрами) общее количество наименований товаров, таможенная стоимость которых корректируется.
Графа 12. "Общая таможенная стоимость"

1 - КҚМ-1 "В" бөлiмi немесе КҚМ-2 "В" бөлiмi (20-23 баған) бойынша кедендiк құнның көлемiне әсер еткен техникалық қателер;
2 - рұқсат етiлген есептен шығарулардың құрылымы мен көлемiне байланысты КҚМ-1 "В" немесе КҚМ-2 "В" бөлiмiнiң (20-23 баған) деректерiн түзетулер;
бесiншi сан:
1 - жетiспеушілік, сапасыз тауар;
2 - кеден органдарымен жүргiзiлген құжаттық келесi тексерудiң нәтижесi;
3 - кеден органдарымен жүргiзiлген СЭҚ қатысушының қаржы-шаруашылық қызметiн тексерудiң нәтижесi;
алтыншы сан оның аяқталған көзқарасынан түзетудiң түрiн көрсетедi:
1 - уақытша (шартты) кедендiк бағалауға байланысты кедендiк құнның түзетуi;
2 - соңғы кедендiк бағалауға байланысты кедендiк құнның түзетуi.
Ескерту: 1. Түзету кодының сандары сандардың арасындағы және 5 пен 6 сандарының арасындағы "/" белгiсiмен үш блокқа бөлiнедi. Осылай, түзету түрiнiң коды: Х/ХХХХ/Х түрiнде болады.
Екiншi блокта (екiден беске дейiнгi сандар) қарастырылған позициялардың бiрi болмаған кезде бұл жерде нөлдер қойылады.
Мысалдар:
1) Түзетудiң 1/1020/2 түрi түзету кедендiк ресiмдеу процесiнде жүзеге асырылды, түзетудiң себептерi КҚМ-1 "А" бөлiмi бойынша немесе КҚМ-2 "А" және "Б" бөлiмдерi бойынша техникалық қателер және КҚМ-1 "В" бөлiмi бойынша немесе КҚМ-2 "В" бөлiмi (20-23 баған) бойынша деректердi нақтылау болып табылады. Түзету кедендiк құнның соңғы есебiне байланысты жүргiзілдi.
2) Түзетудiң 1/0000/1 түрі кедендiк құнды түзету кедендiк ресiмдеу процесiнде уақытша (шартты) кедендiк бағалауға байланысты жүзеге асырылғанын бiлдiредi.
3) Түзетудiң 2/0200/2 түрi түзету мағлұмдаушыға қосымша үстемелердi нақтылайтын құжаттарды мағлұмдаушы тапсырғаннан кейiн соңғы кедендiк бағалауды жүргiзуге байланысты уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен тауарды мағлұмдаушыға тапсырғаннан кейiн жүзеге асырылғанын білдiредi.
4) Түзетудiң 2/0000/2 түрi мағлұмдаушының оның мәлiмдеген кедендiк құнын растайтын құжаттарды белгiленген мерзiмде тапсырмағандықтан кеден органының соңғы кедендiк бағалауды өткiзуiне байланысты мағлұмдаушыға уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен тауарды тапсырғаннан кейiн, мағлұмдаушының қосымша тапсырылған құжаттарына байланысты жүзеге асырылғанын білдiредi.
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде КЖМ 1-бағанының екiншi бөлiмшесiнен кеден режимiнiң екi белгiлi сандық коды көрсетiледi.
3-баған. "Қосымша парақтар".
Егер қосымша парақтар (КҚТ-2 нысаны) пайдаланылса толтырылады. Бағанды толтырудың Ережелерi КЖМ-ның сәйкес бағанын толтыру Ережесiне ұқсас.
5-баған. "Тауарлардың барлық атаулары"
Бағанда кедендiк құны түзетiлетiн тауарлар атауының жалпы саны көрсетiледi (сандармен).
12-баған. "Жалпы кедендiк құн".

В левом подразделе графы проставляется общая откорректированная таможенная стоимость, определяемая как сумма откорректированных стоимостей товаров, указанных в левых подразделах граф 45 КТС-1 и КТС-2, граф 45 КТС-1 и КТС-2, граф 45 основного и добавочного листов ГТД остальных товаров, таможенная стоимость которых не корректировалась.
В правом подразделе указывается значение графы 12 основного листа ГТД, если корректировка проводится впервые, или значение левой подграфы предыдущей формы КТС-1, если корректировка таможенной стоимости уже проводилась.
Графа 20. "Условия поставки"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением условий поставки товара в этой графе указывается уточненное условие поставки. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость товаров"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением (изменением) фактурной стоимости данного товара на день принятия ГТД к таможенному оформлению в данной графе указывается уточненное значение фактурной стоимости товара. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 23. "Курс валюты"
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с уточнением курса валюты, указанной в левом подразделе графы 22, в данной графе указывается уточненное значение курса валюты, в которой заявлена фактурная стоимость товара, к валюте Республики Казахстан, установленный Национальным банком Республики Казахстан на день принятия ГТД к таможенному оформлению. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Примечание. Все корректировки таможенной стоимости (в том числе и корректировки таможенной стоимости после выпуска товара для свободного обращения) проводятся по курсу валюты на день принятия ГТД к таможенному оформлению.
Графа 32. "Товар N"
Указывается номер товара из соответствующей графы ГТД, таможенная стоимость которого корректируется.
Графа 38. "Вес нетто (кг)"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением веса нетто товара на момент ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан в данной графе указывается уточненное и документально подтвержденное значение чистого веса товара с учетом первичной упаковки, неотделимой от товара до его потребления, или общий вес для наливных и насыпных товаров. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 42. "Фактурная стоимость товара"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением фактурной стоимости товара в данной графе указывается уточненная фактурная стоимость товара. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы"
Графа заполняется в случае, если в ходе корректировки таможенной стоимости декларантом дополнительно представляются документы (дополнения к контракту, дополнительные соглашения, разрешения таможенных органов и т.п.).
Правила заполнения графы аналогичны правилам заполнения той же графы ГТД, при этом указываются номера и дни представленных дополнительно декларантом документов, на основании которых проведена корректировка.
Графа 45. "Таможенная стоимость товара"

Бағанның сол жақ бөлiмшесiнде кедендiк құны түзетiлмеген қалған тауарлардың КЖМ-ның КҚТ-1 және КҚТ-2 45-бағандары, КҚТ-1 және КҚТ-2 45-бағандары және негiзгi және қосымша парақтардың 45-бағандарының сол жақ бөлiмшелерiнде көрсетiлген тауарлардың түзетiлген сомасы ретiнде анықталған жалпы түзетiлген құн қойылады.
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде егер түзету бiрiншi рет жүргiзiлсе КЖМ-ның негізгі парағы 12-бағанының мәнi немесе егер кедендiк құнды түзету жүргiзiлген болса, КҚТ-1-дiң алдыңғы бағаны сол жақ бөлiмшесiнiң мәнi көрсетiледi.
20-баған. "Жеткiзілім шарттары".
Тауар жеткiзілімiнiң шарттарын нақтылауға байланысты кедендiк құнды түзеткен жағдайда бұл бағанда жеткiзілімнiң нақтыланған шарты көрсетiледi. Бұл болмаған жағдайда КЖМ-ның сәйкес бағандарынан деректер қайталанады.
22-баған. "Валюта және тауарлардың жалпы фактуралық құны".
Осы тауардың фактуралық құнын кедендiк ресiмдеуге КЖМ-сын қабылдау күнiне нақтылауға (өзгеруге) байланысты осы бағанда тауардың фактуралық құнының нақтыланған мәнi көрсетiледi. Бұл болмаған жағдайда КЖМ-ның сәйкес бағанынан деректер қайталанады.
23-баған. "Валюта бағамы".
22-бағанның сол жақ бөлiмшесiнде көрсетiлген валютаның бағамын нақтылауға байланысты тауардың кедендiк құнын түзеткен жағдайда осы бағанда Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен кедендік ресiмдеуге КЖМ-сын қабылдаған күнге белгiленген Қазақстан Республикасының валютасына тауардың фактуралық құны мәлiмделген валюта курсының нақтыланған мәнi көрсетiледi. Бұл болмаған жағдайда КЖМ-ның сәйкес бағанынан деректер қайталанады.
Ескерту: Кедендiк құнның барлық түзетулерi (соның iшiнде тауарды еркiн айналым үшiн шығарғаннан кейiн кедендiк құнды түзетудi қоса) кедендiк ресiмдеуге КЖМ-сын қабылдаған күнге валютаның бағамы бойынша жүргiзiледi.
32-баған. "N тауары".
КЖМ-ның сәйкес бағанындағы кедендiк құны түзетiлетiн тауардың нөмiрi көрсетiледi.
38-баған. "Таза салмағы (кг)".
Тауардың таза салмағын Қазақстан Республикасының кеден аумағына енгiзу сәтiне нақтылауға байланысты кедендiк құнды түзеткен жағдайда осы бағанда тауардан оны пайдалануға дейiн ажырамайтын алғашқы орамасын есепке ала отырып тауардың таза салмағының құжаттық расталған мәнi немесе құйылатын және төгiлетiн тауарлардың жалпы салмағы көрсетiледi.
42-баған. "Тауардың фактуралық құны".
Тауардың фактуралық құнын нақтылауға байланысты кедендiк құнды түзеткен жағдайда осы бағанда тауардың нақтыланған фактуралық құны көрсетiледi. Бұл болмаған жағдайда КЖМ-ның сәйкес бағанынан деректер қайталанады.
44-баған. "Қосымша ақпарат/тапсырылатын құжаттар".
Баған егер кедендiк құнды түзету кезiнде мағлұмдаушы қосымша құжаттар (өзара шартқа толықтырулар, қосымша келiсiмдер, кеден органдарының рұқсат қағаздары және т.с.) тапсырған жағдайда толтырылады.
Бағанды толтыру Ережесi КЖМ-ның осындай бағанын толтыру Ережелерiне ұқсас, бұл кезде оның негiзiнде түзету жүргiзiлген, мағлұмдаушының қосымша тапсырған құжаттарының нөмiрлерi мен күнi көрсетiледi.
45-баған. "Тауардың кедендiк құны".

В графе указывается в валюте контракта скорректированная таможенная стоимость товара, описанного в графе 31. Таможенная стоимость подтверждается расчетами, оформляемыми на листе 2 соответствующей формы ДТС.
Графа 46. "Статистическая стоимость"
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с условной (временной) таможенной оценкой данная графа не заполняется.
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с окончательной таможенной оценкой в данной графе указывается статистическая стоимость товара, рассчитанная на основе откорректированной таможенной стоимости.
Правила заполнения графы аналогичны правилам заполнения соответствующей графы ГТД.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов"
Порядок заполнения первых пяти подграф ("Вид", "Основа начисления", "Ставка", "Сумма", "СП") при расчете таможенных платежей такой же, как и для графы 47 ГТД, за исключением того, что при расчете сборов за таможенное оформление за основу для начисления берется стоимость, указанная в графе 12 КТС-1, а для расчета иных таможенных платежей и налогов, взимаемых при ввозе - стоимость, указанная в графе 45 КТС-1 (КТС-2).
В подграфе "КП" ("Код вида платежа") указывается:
0 - если сумма откорректированного платежа меньше суммы аналогичного платежа, указанного (для данного товара) в ГТД или (если ранее уже осуществлялась корректировка таможенной стоимости) в соответствующем листе формы КТС-1 или КТС-2 (т.е. имеет место увеличение суммы платежа в результате корректировки).
Примечание: если в результате корректировки таможенной стоимости сумма платежа для соответствующего вида платежа не изменилась, то в подграфе ставится прочерк.
В подграфе "Предыдущая сумма" указывается ранее заявленная в ГТД или КТС-1 и КТС-2 (если уже осуществлялись корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов) сумма платежа.
В подграфе "Изменение" указывается разница величин, указанных в подграфах "Сумма" и "Предыдущая сумма" со знаком "+", если происходит доначисление платежей, со знаком "-", если происходит возврат платежей.
В подграфе "Общая сумма, подлежащая взысканию" указывается сумма величин, указанных в подграфе "Изменения".
Графа 54. "Место и дата"
Правила заполнения декларантом этой графы аналогичны правилам заполнения соответствующей графы ГТД.
В случаях, когда форма КТС-1 (КТС-2) заполняется должностным лицом таможенного органа, в этой графе им проставляется день заполнения, подпись и личная номерная печать.
При этом графа 14 не заполняется.
8. Графы, заполняемые таможенным органом
Таможенным органом заполняются графы А, 43, С, D.
Графа А.
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с временной (условной) таможенной оценкой в данной графе указывается день представления декларантом таможенному органу документов, необходимых для уточнения таможенной стоимости. В том случае, если в рамках общего установленного срока уточнения таможенной стоимости (60 дней) устанавливается несколько промежуточных сроков, то в данной графе последовательно указывается каждый из этих сроков.
Графа 43. "Метод таможенной оценки, использованный для определения таможенной стоимости".
Указывается цифровое обозначение метода определения таможенной стоимости. В том случае, если метод не изменяется, то указывается тот метод, который использовался декларантом при заявлении таможенной стоимости (первая позиция (цифра) соответствующей графы ГТД). В том случае, если при корректировке таможенной стоимости использовался другой метод определения таможенной стоимости, то в данной графе указывается тот метод, который применялся при корректировке стоимости. В случае выпуска товара с временной (условной) таможенной оценкой в этой графе проставляется "0".
Графа С.
Указывается вид обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с заявлением декларанта на предоставление ему товара с временной (условной) таможенной оценкой. При этом должностным лицом таможенного органа указывается номер платежного поручения, по которому внесены необходимые таможенные платежи на депозит таможенного органа, и заверяется в установленном порядке.
Графа D.
Проставляются подписи руководителей структурных подразделений таможенного органа, заверенные личной номерной печатью, и дата.
Приложение N 3
к Инструкции о порядке
и условиях заявления
таможенной стоимости
товаров, ввозимых на
территорию Республики
Казахстан
Начальнику _______________________
(наименование
__________________________________
таможенного органа)
от _______________________________
(наименование и юридический
__________________________________
адрес декларанта)
ЗАЯВЛЕНИЕ
В связи с возникшей необходимостью представления дополнительных
документов в целях уточнения заявленной таможенной стоимости товаров,
предъявленных для таможенного оформления по ГТД N __________________,
просим Вас предоставить товар в наше пользование    (нужное отметить
знаком х)
ЪДДү                 ЪДДү               ЪДДү
і  і под гарантию    і  і под залог     і  і под внесение
АДДЩ банка;          АДДЩ имущества;    АДДЩ причитающейся суммы на
депозит таможенного
органа;
Уплата дополнительной суммы таможенных платежей исчисленных на
основе временной (условной) таможенной оценки от "__"________199__г.
в размере _____________________________________________ обеспечена:
(сумма платежей прописью)
(нужное отметить знаком Х)
ЪДДү                 ЪДДү               ЪДДү
і  і гарантией       і  і залогом       і  і внесением суммы на
АДДЩ банка           АДДЩ имущества     АДДЩ депозит таможенного
органа
Гарант.обяз-во       Договор о залоге    ПП N____________________
N______________      N________________   от"__"____________199_г.
от"__"_______199_г.
Кем выдано
____________________________
(наименование
____________________________
банка)
Срок представления документов "__"____________199_г.
Печать организации           Руководитель_________________________
Дата                         Главный бухгалтер____________________
#
Форма корректировки          КТС-1  ЪДДДДДДДДДДДДДДДү
таможенной стоимости и              і 1. Тип        і Приложение
таможенных платежей                 і корректировки і   к ГТД
ДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДө               і
і 2. Отправитель/                   іДДДДДДДВДДДДДДДө
і   экспортер          N            і3.Доб. і       і
і                                   і лист  і       і
і                                   і   і   і       і
і                                   ГДДДБДДДЕДДДДДДДБДВДДДДДДДДДДД
і Рег. N        от                  і5.Всегоі         і7.Справоч-
і                                   і наим. і         іный номер
і                                   і т-ов  і         і
ГДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДБДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДД
і 8. Получатель/экспортер N         і
і                                   і
і                                   і
і                                   і
і                                   ГДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДВДДДДДД
і Рег. N        от                  і 12. Общая       і    і13.
і                                   і  таможенная     і    і
і                                   і    стоимость    і    і
ГДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДБДДДДДДД
і 14.Декларант/                     і
і представитель        N            і
і                                   і
і                                   і
ГДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
і                                   і 20.Условия поставки
і                                   і
і                                   і
і                                   ГДДДДДДДДДВДДДДДДДВДДДДДДДДДДДД

Бағанда өзара шарт валютасында 31-бағанда бейнеленген, тауардың түзетiлген кедендiк құны көрсетiледi. Кедендiк құн КҚМ-ның сәйкес нысанының 2-парағында ресiмделген есептермен расталады.
46-баған. "Статистикалық құн".
Шартты (уақытша) кедендiк бағалауға байланысты тауардың кедендiк құнын түзеткен жағдайда бұл баған толтырылмайды.
Соңғы кедендiк бағалауға байланысты тауардың кедендiк құнын түзеткен жағдайда бұл бағанда түзетiлген кедендiк құнның негiзiнде есептелген тауардың статистикалық құны көрсетіледi.
Бағанды толтыру Ережесi КЖМ-ның сәйкес бағанын толтыру Ережелерiне ұқсас.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу".
Кеден төлемдерiн есептеу кезiндегi алғашқы бес бағаншаларды толтырудың тәртiбi ("Түрi", "Есептеу негiзi", "Ставка", "Сома", "ТТ") КЖМ-ның 47-бағанындағыдай, кедендiк ресiмдеу үшiн алымдарды есептеу кезiнде есептеу үшiн негiзге КҚТ-1 12-бағанында көрсетiлген құн алынады, ал әкелу кезiнде алынатын өзге кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеу үшiн КҚТ-1-дiң (КҚТ-2) 45-бағанында көрсетілген құн алынады.
"ТК" ("Төлем түрiнiң коды") бағаншасында:
0 - түзетiлген төлемнiң сомасы КЖМ-да көрсетiлген (осы тауар үшiн) ұқсас төлемнiң сомасынан төмен болса немесе (егер ертеректе кедендiк құнды түзету жүзеге асырылған болса) КҚТ-1 немесе КҚТ-2 нысанының сәйкес парағында (егер түзету нәтижесiнде төлем сомасының көбеюi орын алса) көрсетiледi.
Ескерту: егер кедендiк құнды түзету нәтижесiнде төлемнiң тиiстi түрi үшiн төлем сомасы өзгермесе, онда бағаншада сызықша қойылады.
"Алдыңғы сома" бағаншасында ертеректе КЖМ-да немесе КҚТ-1 және КҚТ-2-де (егер кедендiк құнды, кедендiк төлемдер мен салықтарды түзету жүзеге асырылған болса) мәлiмделген сомасы көрсетiледi.
"Өзгерiс" бағаншасында "Сома" және "Алдыңғы сома" бағаншаларында көрсетiлген шамалардың айырмашылығы көрсетiледi, егер төлемдерге қосымша үстеме аударылған болса "+" белгiсiмен, егер төлемдердi қайтару жүргiзiлсе "-" белгiсiмен.
"Өндiрiп алуға жататын жалпы сома" бағаншасында "Өзгерiстер" бағаншасында көрсетiлген шамалардың сомасы көрсетiледi.
54-баған. "Орны мен күнi".
Мағлұмдаушының осы бағанды толтыру Ережелерi КЖМ-ның сәйкес бағанын толтыру Ережелерiне ұқсас.
КҚТ-1 (КҚТ-2) нысаны кеден органының лауазымды тұлғасымен толтырылған жағдайда, осы бағанда онымен толтыру күнi, қолы және жеке нөмiрлi мөрi қойылады. Бұл кезде 14-баған толтырылмайды.
8. Кеден органы толтыратын бағандар.
Кеден органы А, 43, С, D бағандарын толтырады.
А бағаны.
Уақытша (шартты) кедендiк бағалауға байланысты кедендiк құнды түзеткен жағдайда осы бағанада мағлұмдаушының кеден органына кедендiк құнды нақтылау үшін қажеттi құжаттарды тапсырған күнi көрсетiледi. Кедендiк құнды нақтылаудың жалпы белгiленген мерзiмiнiң шегінде (60 күн) бiрнеше аралық мерзiмдер белгiленсе, онда осы бағанда ретiмен осы мерзiмдердiң әрқайсысы көрсетiледi.
43-баған. "Кедендiк құнды анықтау үшiн пайдаланылған кедендiк бағалаудың әдiсi".
Кедендiк құнды анықтаудың сандық белгiленуi көрсетiледi. Егер әдiс өзгермеген жағдайда мағлұмдаушының кедендiк құнын мәлiмдеген кездегi қолданған әдiсi көрсетiледi (КЖМ-ның сәйкес бағанының бiрiншi позициясы (сан)). Егер кедендiк құнды түзету кезiнде кедендiк құнды анықтаудың басқа әдiсi қолданылған жағдайда, осы бағанда құнды түзету кезiнде қолданылған әдiс көрсетiледi.
Тауарды уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен шығарған жағдайда бұл бағанда "0" қойылады.
С бағаны.
Мағлұмдаушының оған уақытша (шартты) кедендік бағалаумен тауарды беруге өтінішіне сәйкес кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуінің түрі көрсетіледі. Бұл кезде кеден органының лауазымды тұлғасымен кеден органының депозитіне қажетті кедендік төлемдер енгізілген төлем қағазының нөмірі көрсетіледі және белгіленген тәртіпте куәландырылады.
D бағаны.
Жеке нөмірлі мөрмен куәландырылған кеден органының құрылымдық бөлімшелері басшыларының қолдары және күні қойылады.
Қазақстан Республикасы
аумағына әкелiнетiн тауарлардың
кеден құны мәлiмдеуiнiң тәртiбi
мен шарты туралы Нұсқаулығына
N 3 Қосымша
________________________________
(кеден органының атына, бастығына)
________________________________
________________________________-
(декларанттың заңды мекен-жайы
және аты-жөнi)
Өтiнiш
Қосымша құжаттарды беру жөнiнде туындап отырған қажеттiлiкке
байланысты КДГ бойынша қажет дегендi Х белгiсiмен белгiлеу керек кедендiк
ресiмдеуге ұсынылған тауарлардың кедендiк құнын мәлiмдемесiн анықтау
мақсатында Сiздiң тауарларды бiздiң пайдалануымызға беруiңiздi өтiнемiз.
-- банк кепiлдiгi  -- мүлiк кепiлдiгi -- кеден органының
депозитiне тиесiлi
соманы өткiзу
199__жылғы _____________бастап уақытша (шартты) кедендiк бағалау
негiзiнде есептелген кедендiк төлемдердiң қосымша сомасын
________________________________________________көлемiнде
(төлем сомасы жазумен)
қамтамасыз етемiн.
(қажет дегендi Х белгiсiмен белгiлеу керек)
-- Банк кепiлдiгi -- мүлiк кепiлi -- кеден органының депозитiне
тиесiлi соманы өткiзу
Кепiлдеме     Кепiл туралы     ТҚ N _______
мiндеттемесi  келiсiм-шарт     "__"__________19__ж.
"__"__________19__ж.
Кiм бердi        Құжаттарды тапсыру мерзiмi
_______________     Мекеме "___"____________19__ж.
банктiң аты-жөнi
Мекеме мөрi           Мекеме басшысы____________
Бас есепшiсi______________
Парақ...............КҚД-2 нысаны
___________________________________________________________________
Кеден қызметкерiнiң белгiсi          |  Тауар  |  Тауар  | Тауар
| нөмiрi  | нөмiрi  | нөмiрi
|_____________________________
|_____________________________
|  Тауар  |  Тауар  |  Тауар
|   коды  |   коды  |  коды
___________________________________________________________________
Кеден құны есебi                     |         |         |
___________________________________________________________________
|11(а) ұқсас/бiртектес
|тауарлар бойынша мәмiле
|бағасы..................
!а) келiсiм шарттары
! валюта ................
А. Есеп    |                         _____________________________
айырысу не. |б) теңгеде..............
гiзi        |(2,3,6 әдiстерi үшiн)
Кеден орга. |______________________________________________________
нының тиiстi|11(б) Қазақстан Республикасы
шешiмiнiң   |аумағында сатушымен өзара
күнi мен N  |тәуелдi емес бағаланған аз
|партиямен сатылған ұқсас немесе
|бiртектес тауарлардың жекелеген
|тауар бағасы (теңгеде).........
N .......  | (4,6 әдiстер үшiн)
___________________________________________________________________
|11(в) Әкелiнетiн тауарлардың құн.
|ды қосу нәтижесiнде оның элемент.
|терiн құрайтын есептелiнген құны
|(теңгеде).......................
|(5,6 әдiстерi үшiн)
____________________________________________________________________
Б. Бағаны  |
түзету  |12.Партия көлемiнде түзету(--)......
|                                 ______________________
(--)   |13.Коммерциялық жағдайда
теңге    | түзету (--).....................
|_______________________________________________________
|14.Теңгедегi түзету сомасының
| жиынтығы(--)....................
|_______________________________________________________
|15.Түзетудi есептеген жағдайдағы
|(құн) мәмiле бағасы 11а гр.14гр...
____________________________________________________________________
В. Қосымша|16. Тасымалдау құны (+)...........
есеп   |17.Тиеу,түсiру және өңдеу
және алып  |құны (-).........................  ____________________
тастау |                                   ____________________
|18. Сақтандыру құны (-)..........  ____________________
|19. Әкелiнген тауарларға байланыс. ____________________
|ты комиссиялық және басқа делдал.  ____________________
|дық шығындар (-).................  ____________________
|20. Iшкi рынокта сатылатын тауар.  ____________________
|лық комиссиялық үстеме пайда (-).. ____________________
|21. Әкелiнетiн тауарлардың өңдеу   ____________________
|және қайта өңдеудегi қосымша       ____________________
|құны (-) ........................  ____________________
|22. Кедендiк бажы, салық, алым және  __________________
|басқа iшкi төлемдер (-)..........  ____________________
|23. Iшкi рынокта сатуға байланысты ____________________
|өзге шығындар және төлемдер (-)... ____________________
|
|_______________________________________________________
|24. "З" жиынтығы ..................
____________________________________________________________________
25. Кедендiк құнды мәлiмдеу (15+24)
а) теңгеде.................................
____________________
б) валютада................................
____________________________________________________________________
Декларанттың қолы мен мөрi
____________
Кеден құнын және кеден төлемдерiн  КҚТ-1 |1.Түзету  |
түзету нысаны                            |үлгiсi    | КҚД-ға
________________________________________|          | қосымша
2. Жiберушi/экпортер        N          |__________|
|3.Қос. па.|
| рақ      |
____________
Тiркеу N               199  ж          |5.Тауар   |      |7.Анық.
|аттар.жиын.      |тама нөм.
____________________________________________________________________
8. Алушы/ экспортер        N           |
|__________________________
Тiркеу N             199  ж          |12.Жалпы кеден сомасы   13.
____________________________________________________________________
14.Декларант/өкiлi         N           |
|
____________________________________________________________________
|20.Жеткiзу шарттары
|__________________________