1.2. Комплект ГТД состоит из четырех сброшюрованных листов форм ТД1 (основной лист) и в случаях, предусмотренных настоящей Инструкцией, ТД2 (добавочные листы).
1.3. Основной лист ГТД (форма ТД1) используется для указания сведений о товарах одного наименования (одна и та же классификация по ТН ВЭД на уровне 9-го знака), если в отношении таких товаров установлен один и тот же таможенный режим.
1.4. При декларировании товаров нескольких наименований используются добавочные листы (форма ТД2), являющуюся неотъемлемой частью ГТД, каждый из которых дает возможность декларировать товары еще трех наименований.
1.5. В одной ГТД (формы ТД1 и ТД2) возможно заявление сведений о 100 наименованиях товаров (единовременно к основному листу может быть приложено не более 33 добавочных листов).
Правила заполнения добавочных листов аналогичны правилам заполнения соответствующих граф основного листа ГТД (за исключением графы А, которая на добавочных листах декларантом не заполняется).
1.6. В ГТД не должно быть подчисток и помарок.
Исправления должны быть произведены путем зачеркивания ошибочных данных, надпечатывания или надписывания от руки надлежащих сведений.
Каждое такое исправление заверяется подписью уполномоченного лица и печатью декларанта.
1.7. ГТД заполняется на казахском или русском языках на печатающем устройстве компьютера или на пишущей машинке. Допускается в отдельных случаях заполнение стоимостных показателей (фактурной и таможенной стоимостей) от руки, если их значение выражается числом более чем 9 знаков.
Бланки ГТД, заполненные неразборчиво, в качестве таможенной декларации таможенными органами не рассматриваются.
1.8. Если текстовые данные какой-либо графы ГТД повторяют текстовые данные графы, ранее заполненной, то в этой графе может даваться ссылка на ранее заполненную графу в виде "см. графу N__".
В отношении кодов такие ссылки не применяются.
1.9. Допускается использование для отдельных видов товаров, в отношении которых не взимаются таможенные пошлины и налоги, а также к которым не применяются меры экономической политики (лицензирование, квотирование и т.д.), вместо добавочных листов опись товаров в виде спецификаций, упаковочных листов или списков для отдельных видов товаров.
В такой описи указываются наименование товаров, их коды в соответствии с ТН ВЭД, количество, вес брутто и таможенная стоимость.
1.10. В случае отсутствия в какой-либо графе ГТД места, необходимого для указания заявляемых сведений (наименование предприятия, номер вагона, контейнера и т.д.), допускается их указание на оборотной стороне. Такая запись заверяется подписью и печатью декларанта, а в соответствующей графе делается отметка: "см. на обороте".
Допускается также использование оборотной стороны основного листа ГТД для проставления штампов и подписей иных контролирующих органов.

1.2. ЖКД комплектi КД1 нысанындағы (негiзгi парақ) төрт кiтапшаланған парақтан және осы Нұсқаулыққа көзделген ретте, КД2 (қосылған парақтан) тұрады.
1.3. ЖКД негiзгi парағы (КД1 нысаны), егер осындай тауарлар жөнiнде бiрдей кеден режимi белгiленген ретте атауы бiр тауарлар туралы мәлiметтердi (9-белгiнiң деңгейiндегi СЭҚ-тiң ТН бойынша бiрдей сыныптау) көрсетуге пайдаланылады.
1.4. Атауы бiрнеше тауарларды жарияланған жағдайда ЖКД-ның ажырағысыз бөлiгi болып табылатын қосымша парақтар (КД2 нысаны) пайдаланылады, олардың әрқайсысы тауардың тағы да үш атауын жариялауға мүмкiндiк бередi.
1.5. Бiр ЖКД-де тауарлардың 100 атауы туралы мәлiметтер мәлiмделуi мүмкiн (негiзгi параққа бiр мезгiлде 33-тен көп емес қосымша парақ тiркелуi мүмкiн).
Қосымша парақты толтыру ережесi ЖКД негiзгi парағының тиiстi бағанын толтыру ережесiмен ұқсас (декларант қосымша парақта толтырмайтын А бағанын қоспағанда).
1.6. ЖКД-де тазарту және өшiру болмауы тиiс.
Түзету қате мәлiметтердi сызып тастау, тиiстi мағлұматтарды қолдан үстiне басу немесе үстiне жазу арқылы жүргiзiлуi тиiс. Осындай әрбiр түзету уәкiлдiк берiлген тұлғаның қойылған қолымен және декларанттың мөрiмен куәландырылады.
1.7. ЖКД компьютердiң басу құралғысымен немесе басу машинкасымен қазақ және орыс тiлдерiнде толтырылады. Егер құндық көрсеткiштердiң (фактуралық және кедендiк құндар) және 9 белгiден артық болатын санмен көрсетiлсе, онда оларды кейбiр жағдайларда қолмен толтыруға жол берiледi. Кеден органдары түсiнiксiз толтырылған ЖКД бланкiсiн кеден декларациясы ретiнде қарастырмайды.
1.8. Егер ЖКД-ның қандай да бiр бағанының мәтiндiк деректерi бұрын толтырылған бағанның мәтiндiк деректерiн қайталайтын болса, онда бұл бағанда "N бағанды қ." деген түрде бұрын толтырылған бағанға сiлтеме берiлуi мүмкiн.
Кодқа қатысты осындай сiлтемелер қолданылмайды.
1.9. Өздерiне қатысты кедендiк баждар және салықтар алынбайтын, сондай-ақ соларға экономикалық саясат шаралары (лицензиялау, квоталау және т.б.) қолданылмайтын кейбiр тауарлар түрiне қосымша парақтар орнына спецификациялар, орамдық парақтар түрiнде тауарлар тiзiмдемесi немесе тауарлардың жекелеген түрлерi үшiн тiзiмдер қолдануға жол берiледi.
Осындай тiзiмдемеде тауарлардың атауы, СЭҚ-тiң ТН-на сәйкес олардың кодтары, мөлшерi, брутто салмағы және кедендiк құны көрсетiледi.
1.10. ЖКД-ның қандай да бiр бағасында мәлiмделетiн мәлiметтердi (кәсiпорынның атауы, вагон номерi, контейнердiң нөмiрi және т.б.). Көрсетуге қажеттi орын жоқ болған реттерде оларды сырт жағында көрсетуге жол берiледi. Мұндай жазба декларанттың қолымен және мөрiмен куәландырылады, ал тиiстi бағанда "сыртына қ" деген белгi жасалады.
ЖКД-ның негiзгi парағының сырт жағын өзге бақылаушы органдардың штамптары мен қолдарын қою үшiн де пайдалануға жол берiледi.

1.11. Не допускается использование декларантом бланков ГТД для внесения информации, не предусмотренной настоящей Инструкцией.
1.12. Таможенный орган регистрирует декларацию и добавочные листы, проставляя в графе 7 основного листа ГТД и в нижней части графы А каждого добавочного листа регистрационной номер и дату по схеме, приведенной в п.2.4. настоящей Инструкции.
1.13. Листы грузовой таможенной декларации распределяются следующим образом:
- первый лист - остается в таможенном органе и хранится в специальном архиве;
- второй лист (статистический) - остается в отделе таможенной статистики;
- третий лист - возвращается декларанту;
- четвертый лист :
а) при вывозе товаров прикладывается к товаросопроводительным документам и направляется вместе с товарами в таможенный орган, в регионе деятельности которого расположен пункт пропуска на границе;
б) при ввозе товаров - остается в отделе таможенной стоимости таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление.
1.14. Для целей настоящей Инструкции понимается:
- под "транспортным документом" - документ, в соответствии с которым осуществляется международная перевозка товаров, включая документы по перевозке до таможенной границы Республики Казахстан (при вывозе товаров) и от таможенной границы Республики Казахстан до места назначения товаров (при ввозе товаров) для консолидированных, генеральных и сборных партий товаров;
- под "отправителем" - указанное в транспортном документе лицо, совершающее действие по загрузке товаров и передаче их перевозчику с целью вывоза с таможенной территории Республики Казахстан;
- под "получателем" - указанное в транспортном документе лицо, которому предназначены ввозимые на территорию Республики Казахстан товары;
- под "лицом, ответственным за финансовое урегулирование" - казахстанское лицо, заключившее внешнеторговую сделку купли- продажи или мены и осуществляющее расчеты по ней;
- под "фактурной стоимостью" - цена товаров, фактически уплаченная или подлежащая уплате либо компенсируемая встречными поставками товаров в соответствии с условиями внешнеторговой сделки (договора) купли-продажи или мены;
- под "таможенной стоимостью" - стоимость товаров, определяемая в соответствии о Таможенным законодательством Республики Казахстан;
- под "торгующей страной" - государство, на территории которого зарегистрировано (проживает) лицо независимо от его национальной принадлежности, с которым казахстанское лицо заключило договор.
1.15. Декларируются как одна товарная партия:
а) товары или электроэнергия, поставляемые в течение одного месяца по каждому из заключенных внешнеторговых договоров при их перемещении трубопроводным транспортом или по линиям злектропередач;
б) товары, отправляемые одним отправителем в адрес одного получателя по одному внешнеторговому договору, вывозимые через один и тот же пункт пропуска одним видом транспорта, одновременно предъявленные к таможенному оформлению, независимо от количества транспортных средств и перевозочных документов;
в) товары, направляемые в адрес одного получателя одним отправителем по одному внешнеторговому договору, ввозимые через одну таможню, в регионе деятельности которой расположены пункты пропуска, одним видом транспорта, одновременно предъявленные к таможенному оформлению, независимо от количества транспортных средств и перевозочных документов.

1.11. ЖКД бланкiлерiн осы Нұсқаулықта көзделмеген ақпараттарды енгiзу үшiн декларанттың пайдаланылуына жол берiлмейдi.
1.12. Кеден органы ЖКД-ның негiзгi парағының 7-бағанына және әрбiр қосымша парақтың А бағанының төменгi бөлiгiне тiркеу нөмiрiн және осы Нұсқаулықтың 2.4. тармағында келтiрiлген схема бойынша датасын қоя отырып, декларацияны және қосымша парақты тiркейдi.
1.13. Жүк кеден декларациясының парақтары бойынша бөлiнедi:
- бiрiншi парақ - кеден органында қалады және арнайы мұражайда сақталады;
- екiншi парақ (статистикалық) - статистика органдарына берiледi;
- үшiншi парақ - декларантқа қайтарылады;
- төртiншi парақ:
а) тауарлар әкетiлген кезде тауарды алып жүру құжаттарына тiркеледi және тауарлармен бiрге өзiнiң қызмет аймағында шекарадағы өткiзу пунктi орналасқан кеден органына жiберiледi;
б) тауарларды әкелу кезiнде - кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органының кедендiк құны бөлiмiнде қалады.
1.14. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшiн пайдаланылған ұғымдар мынаны бiлдiредi:
- "көлiк құжаты" - осыған сәйкес тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын құжат, оның iшiнде тауарлардың бiрiктiрiлген, бас және құрастырмалы тауарлар топтамасы үшiн Қазақстан Республикасының кеден шекарасына дейiн (тауарларды әкету кезiнде) және Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан тауарлар арналған жерге дейiн (тауарларды әкелу кезiнде) тасымалдау жөнiндегi құжаттар;
- "жөнелтушi" - Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкету мақсатында тауарларды тиеу және оларды тасымалдаушыға беру жөнiндегi iс-әрекеттердi iске асыратын, көлiк құжатында көрсетiлген тұлға;
- "алушы" - Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн тауарлар арналған, көлiк құжатында көрсетiлген тұлға;
- "қаржылық реттеуге жауапты тұлға" - сатып алу-сату немесе айырбастау сыртқы сауда мәмілесiн жасасқан немесе осы бойынша есеп айырысуды жүзеге асырушы қазақстандық тұлға;
- "фактуралық құн" - iс жүзiнде төленген немесе төлеуге жататын болмаса сатып алу-сату немесе айырбастаудың сыртқы сауда мәмілесiне (шартына) сәйкес тауарлардың қарама-қарсы жеткiзiлiмiмен өтелген тауарлар бағасы;
- "кеден құны" - Қазақстан Республикасының Кеден заңдарына сәйкес анықталатын тауарлар құны;
- "сатушы ел" - өзiнiң қай ұлтқа жататынына қарамастан аумағында өзiмен қазақстандық тұлға шарт жасасқан тұлға тiркелген (тұратын) мемлекет.
1.15. Бiр тауар топтамасы ретiнде:
а) өздерi труба құбыры көлiгi немесе электр берiлiсi желiсi арқылы өткiзiлуi кезiнде жасасқан сыртқы сауда шарттарының әрқайсысы бiр ай iшiнде жеткiзiлетiн тауарлар немесе электр қуаты;
б) көлiк құралдарының санына және тасымалдау құжатына қарамастан бiр жөнелтушiнiң бiр сыртқы сауда шарты бойынша бiр алушының мекен жайына жөнелтiлген, көлiктiң бiр түрiмен сол бiр өткiзу пунктi арқылы әкелiнетiн бiр мезгiлде кедендiк ресiмдеуге табыс етiлген тауарлар;
в) көлiк құралдарының санына және тасымалдау құжаттарына қарамастан бiр жөнелтушiнiң бiр сыртқы сауда шарты бойынша бiр алушының мекен-жайына жiберiлген қызмет аймағында өткiзу пунктi орналасқан бiр кеден арқылы әкелiнетiн, бiр мезгiлде кедендiк ресiмдеуге табыс етiлетiн тауарлар жария етiледi.

При декларировании товаров, указанных в пунктах б) и в), в соответствующих графах ГТД проставляется количество транспортных средств, их краткое наименование и делается отсылка "см. на обороте". На оборотной стороне 1-го и 4-го листов ГТД проставляются номер транспортного средства и номер (номера) перевозочных документов.
Например: При соблюдении условий, приведенных в пункте в) в адрес одного получателя направляются три автомашины с товарами трех наименований. Заполняются основной и добавочный листы ГТД.
В графе 18 указывается: 3 а/м "см. на обороте".
На оборотной стороне 1-го листа ГТД указывается:
1- А 777 АЕ 1224555
2- А 778 АЕ 3432333
3- А 779 АЕ 6746543
1.16. В случае представления сведений об иностранных лицах  в ГТД указывается адрес филиала, представительства, юридического  лица либо адрес места жительства физического лица на территории Республики Казахстан.
2. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ НА ТОВАРЫ, ВЫВОЗИМЫЕ В СООТВЕТСТВИИ
С ТАМОЖЕННЫМ РЕЖИМОМ ЭКСПОРТА
2.1. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
цифровые - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 17, 17а, 18, 19, 2О, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 54; буквенные - А, В.
2.2. Должностными лицами таможенного органа заполняются графы 7, Д и С.
2.3. Порядок заполнения граф декларантом:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе графы указывается - "ЭК".
Во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима в соответствии с Классификатором процедуры перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан, приведенным в Приложении 1.
Графа 2. "Отправитель"
В графе указываются сведения об отправителе товаров: наименование и адрес предприятия, организации, учреждения (далее - предприятие) либо Ф.И.О., адрес и сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица.
В нижней части графы после знака "N" указывается идентификационный номер в соответствии с Классификатором формирования идентификационного номера, приведенным в
Приложении 2.
Графа 3. "Добавочные листы"
Графа заполняется, если используются добавочные листы.
В первом подразделе графы указывается порядковый номер листа, во втором - общее количество представляемых листов ГТД, включая добавочные.
Например, если имеется одна ГТД с двумя добавочными, в  основном листе ГТД следует указать -1/3; в первом добавочном листе - 2/3; во втором - 3/3.
Графа 4. "Отгрузочные спецификации"
Заполняется при использовании описи товаров.
Указывается общее количество приложенных листов.
Графа 5. "Всего наименований товаров"
В графе проставляется общее количество наименований товаров в декларируемой партии, указанных в графах 31 основного и добавочных листов ГТД.
Графа 6. "Количество мест"
В графе указывается общее количество мест в декларируемой партии товаров.
При перемещении через таможенную границу насыпных, наливных грузов, товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, по линиям электропередач, а также навалом, в графе указывается - "О".
Для товаров, перевозимых в контейнерах, ящиках или на поддонах, соответственно указывается количество контейнеров, ящиков, поддонов.
Графа 8. "Получатель"
В графе указываются сведения о получателе товаров: наименование и адрес иностранного предприятия либо Ф.И.О. и адрес физического лица.
Графа 9. "Лицо, ответственное за
финансовое урегулирование"
В графе указываются наименование и адрес предприятия или Ф.И.О., адрес и сведения о документе, удостоверяющем личность, лица, ответственного за финансовое урегулирование.

ЖКД-ның тиiстi бағанында б) және в) тармақтарында көрсетiлген тауарларды жариялаған кезде көлiк құралдарының саны, олардың қысқаша атауы қойылады және "сыртына қ" деген сiлтеме жасалады. ЖКД-ның 1 және 4-бағандарының сыртқы жағына көлiк құралдарының нөмiрi және тасымалдау құжаттарының нөмiрi (нөмiрлерi) қойылады. Мысалы: в) тармағында келтiрiлген шарттар сақталған жағдайда бiр алушының мекен-жайына үш атаулы тауарлармен үш автомашина жiберiлдi. ЖКД-ның негiзгi және қосымша парақтары толтырылады.
18-бағанда: 3 а/м "сыртына қ".
ЖКД сыртқы жағында:
1 - А777 АЕ1224555
2 - А778 АЕ3432333
3 - А779 АЕ0746543
көрсетiледi.
1.16. Шетелдiк тұлға туралы мәлiметтер табыс етiлген реттерде ЖКД-де филиалдық мекен-жайы, заңды тұлғаның өкiлдiктерi болмаса жеке тұлғаның Қазақстан Республикасы аумағындағы тұрғылықты тұрған жерiнiң мекен-жайы көрсетiледi.
2. Экспорттың кеден режимiне сәйкес әкетiлетiн
тауарларға жүк кеден декларациясын толтыру ережесi
2.1. Декларант ЖКД-ның мына бағандарын толтырады:
цифрлық
- 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 17, 17а, 18, 19, 20, 21,
22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40,
41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 54;
Әрiптiк - А, В.
2.2. Кеден органының лауазымды адамдары 7Д және С бағандарын
толтырады.
2.3. Декларанттың бағандарды толтыру тәртiбi:
1-баған. "Декларация үлгiсi"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде - "ЭК" көрсетiледi.
Бағанның екiншi бөлiмшесiнде 1-қосымшада келтiрiлген Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзу процедурасының сыныптаушысына сәйкес кеден режимiнiң екi мәндi коды көрсетiледi.
2-баған. "Жөнелтушi"
Бағанда тауарларды жөнелтушi туралы мәлiметтер:
- кәсiпорынның, ұйымның, мекеменiң (онан әрi кәсiпорын) атауы және мекен-жайы болмаса жеке тұлғаның тегi, аты-жөнi, мекен-жайы және жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Бағанның төменгi бөлiгiнде "N" белгiсiнен кейiн 2-қосымшада келтiрiлген теңестiру нөмiрiн қалыптастыру Сыныптауышына сәйкес теңестiру нөмiрi көрсетiледi.
3-баған. "Қосымша парақтар"
Егер қосымша парақтар пайдаланылса, онда баған толтырылады.
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде парақтың рет нөмiрi, екiншiсiнде қосымшаны қоса, ЖКД-ның табыс етiлген парақтарының жалпы саны көрсетiледi.
Мысалы: егер екi қосымшасымен бiр ЖКД болса, ЖКД-ның негiзгi парағында - 173; бiрiншi қосымша парақта - 2/3; екiншiсiнде - 2/3 көрсеткен жөн.
4-баған. "Тиеу спецификациялары"
Тауарлардың тiзiмiн пайдаланған жағдайда толтырылады.
Тiркелген парақтардың жалпы саны көрсетiледi.
5-баған. "Барлық тауарлардың атауы"
Бағанда ЖКД-ның негiзгi және қосымша парақтардың 31-бағанына көрсетiлген жарияланатын топтамадағы тауарлар атауының жалпы саны қойылады.
6-баған. "Орын саны"
Бағанда жария етiлген тауарлар топтамасындағы орындардың жалпы саны көрсетiледi.
Салып тасылатын, құйылатын жүктердi труба құбыры көлiгiмен, электр берiлiсi желiсiмен, сондай-ақ ақтара тасумен өткiзiлетiн тауарларды кеден шекарасы арқылы өткiзген кезде бағанда "О" көрсетiледi.
Контейнерлермен, жәшiктермен немесе тұғырға қойып тасылатын тауарлар үшiн тиiсiнше контейнерлердiң, жәшiктердiң, тұғырлардың саны көрсетіледi.
8-баған. "Алушы"
Бағанда тауарларды алушы туралы мәлiметтер: шетелдiк кәсiпорынның атауы және мекен-жайы болмаса жеке тұлғаның тегi, аты-жөнi көрсетiледi.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда қаржылық реттеуге жауапты кәсiпорынның атауы және мекен-жайы немесе тұлғаның тегi, аты-жөнi, мекен-жайы және жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлiметтер көрсетiледi.

В случае, если лицо, ответственное за финансовое урегулирование, совпадает с отправителем товаров, делается отсылка к графе 2 (см. графу 2).
В верхней части графы после знака "N" указывается идентификационный номер предприятия или физического лица в соответствии с Классификатором формирования идентификационного номера), приведенным в Приложении 2.
В случае перемещения товаров по договору, отличному от  договора купли-продажи или мены графа не заполняется.
Графа 11. "Торгующая страна"
В графе указывается цифровой код торгующей страны в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
Графа 12. "Общая таможенная стоимость"
В графе проставляется общая таможенная стоимость декларируемых товаров, полученная как сумма таможенных стоимостей товаров, указанных в графах 45 основного и добавочных листов.
Графа 14. "Декларант"
В графе указывается наименование и адрес таможенного брокера.
В нижней части графы после знака N указывается номер и дата выдачи лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
В случае, если декларантом является отправитель или лицо, ответственное за финансовое урегулирование, делается отсылка на соответствующую графу (см.графу 2 или см.графу 9), в нижней части графы проставляется идентификационный номер в соответствии о Классификатором формирования идентификационного номера, приведенным в Приложении 2.
Графа А.
В графе указываются сведения о счетах декларанта, начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер:
1 - номер расчетного счета в тенге, наименование и адрес банка, в котором открыт расчетный счет декларанта;
2 - номер текущего валютного счета, наименование и адрес  банка, в котором открыт валютный счет декларанта.
Графа 17. "Страна назначения"
В графе указывается краткое наименование страны назначения  в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в  Приложении 3.
Если в момент исполнения договора страна назначения  неизвестна, то указывается краткое наименование торгующей страны.
Графа 17а. "Код страны назначения"
В графе указывается цифровой код страны назначения в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
Графа 18. "Транспортное средство при отправлении"
В левом подразделе графы проставляется количество транспортных средств, после пробела указываются сведения о транспортном средстве, на которое производится погрузка товаров для перевозки их в пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан (название морского или речного судна, номер рейса и бортовой номер воздушного судна, номер железнодорожного вагона, регистрационный номер дорожного транспортного средства и тому подобные сведения).
При невозможности указать все сведения делается ссылка  "см. на обороте", на оборотной стороне 1-го и 4-го листов ГТД  указываются номера транспортных средств.
Например: 01 а/м A 555 АЕ;
или
23 ж/д вагонов см. на обороте.
В правом подразделе графы указывается цифровой код страны, которой принадлежит транспортное средство, в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
Графа 19. "Контейнер"
В графе указывается:
- "1"- если товары перемещаются в контейнере;
- "0" - если товары перемещаются не в контейнере.
Графа 20. "Условия поставки"
В первом подразделе графы указывается двузначный цифровой код условия поставки в соответствии с Классификатором условий поставки, приведенным в Приложении 4.
В левой части второго подраздела указывается краткое буквенное наименование условия поставки с указанием географического пункта.
В правой части второго подраздела указывается двузначный цифровой код срока поступления экспортной выручки или срока встречной поставки товара при товарообменных операциях в соответствии с Классификатором сроков поступления экспортной  выручки и встречных поставок, приведенным в Приложении 5.
В третьем подразделе графы указывается двузначный цифровой  код применяемой формы расчетов за экспортируемый товар в  соответствии с условиями договора купли-продажи:
"10" - аккредитив;
"2O" - инкассо;
"30" - перевод;
"40" - аккредитив/инкассо;
"50" - аккредитив/перевод;
"60" - инкассо/перевод;
"70" - аккредитив/инкассо/перевод.
Графа 21. "Транспортное средство на границе"
В левом подразделе графы проставляется количество транспортных средств, после пробела указываются сведения о транспортном средстве, на котором товары будут вывезены за пределы Республики Казахстан (название морского или речного судна, номер рейса и бортовой номер воздушного судна, номер железнодорожного вагона, регистрационный номер дорожного транспортного средства и тому подобные сведения). При невозможности указать все сведения делается ссылка "см. на обороте", на оборотной стороне 1-го и 4-го листов ГТД указываются номера транспортных средств.
Например: 01 а/м А 555 АЕ
или
23 ж/д вагонов см. на обороте.
В правом подразделе графы указывается цифрой код страны ,которой принадлежит транспортное средство. Код указывается в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
В случае отсутствия у декларанта сведений о транспортном средстве, на котором товары будут вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан (при перегрузке товаров под таможенном контролем), графа не заполняется.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость товаров"
В левом подразделе графы указывается цифровой код валюты договора в соответствии с Классификатором валют, приведенным в
Приложении 6. В случаях перемещения товаров по договору, отличному от договора купли-продажи или мены, отсутствия договора или иного документа, подтверждающего намерения сторон, указывается код валюты Республики Казахстан. В правом подразделе графы для товаров, перемещаемых по договору купли-продажи или мены, проставляется общая фактурная стоимость товаров, полученная как сумма стоимостей, указанных в графах 42 основного и добавочных листов ГТД. В иных случаях, правый подраздел графы не заполняется. Графа 23. "Курс валюты"
В графе проставляются курсы валют, котируемые Национальным банком Республики Казахстан на дату принятия ГТД к таможенному оформлению:
курс валюты, указанной в левом подразделе графы 22;
через дробь курс доллара США.
Графа 24. "Характер сделки"
В графе указывается код характера сделки в соответствии с Классификатором характера сделки, приведенным в Приложении 7.
Графы 25. "Вид транспорта на границе"
26. "Вид транспорта внутри страны"
В графах указывается код вида транспортного средства в соответствии с Классификатором видов транспорта, приведенным в Приложении 8.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения"
На основании подтверждения банка, ведущего расчеты по сделке купли-продажи, в соответствии с которой вывозятся товары, в графе указываются реквизиты - каждый с новой строки и перед ними проставляется порядковый номер:
А. При вывозе товаров в соответствии с договором, предусматривающим расчеты в иностранной валюте:
1 - номер паспорта сделки;
2 - краткое наименование банка;
3 - адрес банка (почтовый индекс и город);
4 - номер транзитного валютного счета экспортера.
Б. При вывозе товаров в соответствии с договором, предусматривающим расчеты в национальной валюте Республики Казахстан:
1 - код ОКПО банка;
2 - краткое наименование банка;
3 - адрес банка (почтовый индекс и город);
4 - номер расчетного тенгового счета экспортера.
В. При бартерных и иных видах сделок графа не заполняется.
Графа 29. "Таможня на границе"
В графе указывается таможенный орган, расположенный в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, в правом верхнем углу его код в соответствии с Классификатором таможенных органов Республики Казахстан и их структурных подразделений, производящих таможенное оформление, приведенным в Приложении 9.
Графа 30. "Место досмотра товаров"
В графе указывается номер лицензии на учреждение склада временного хранения, на котором находятся товары в период их таможенного оформления. В случае, если таможенное оформление товаров производится в ином месте, в графе указывается номер лицензии на учреждение склада временного хранения или таможенного склада, на котором учитываются такие товары.
Графа 31. "Грузовые места и описание товаров"
"Маркировка и количество - номера контейнеров
- описание товара"
Указывается наименование товаров и их технические характеристики, включая номера моделей, типы, размеры, ГОСТы, параметры и т.п., которые позволяют однозначно классифицировать декларируемые товары в определенно девятизначную подсубпозицию Товарной Номенклатуры Внешнеэкономической деятельности (ТНВЭД) в соответствии с правилами классификации товаров по ТН ВЭД.
Не допускается указание декларируемых товаров общим наименованием товарной позиции, приведенным в ТН ВЭД.
Например, код товара 3303 00 100 - в графе 31 указывается:
Духи "Кристина" (фабрика "Дзинтарс").
Далее указывается вид и количество грузовых мест и данные об их маркировке.
Для товаров, перевозимых в контейнерах, в верхней правой части графы указывается количество и после пробела номера контейнеров.
Если товары, декларируемые в этой графе, занимают не все грузовое место или не весь контейнер, в графе указывается "часть ящика", "часть контейнера" и т.д.

Егер қаржылық реттеуге жауапты тұлға тауарларды жөнелтушiмен үйлескен жағдайларда 2-бағанға сiлтеме жасалады (2-бағанды қ).
Бағанның жоғарғы бөлiгiнде "N" белгiсiнен кейiн 2-қосымшада келтiрiлген теңестiру нөмiрiн қалыптастыру сыныптауышына сәйкес кәсiпорынның немесе жеке тұлғаның теңестiрiлу нөмiрi көрсетiледi.
Баған сатып алу-сату немесе айырбастау шартынан өзгеше шарт бойынша тауарлар өткiзiлген ретте толтырылмайды.
11-баған. "Сауда жасаушы ел"
Бағанда 3-қосымшада келтiрiлген Дүниежүзi елдерiнiң сыныптауышына сәйкес сауда жасаушы елдiң цифрлы коды көрсетiледi.
12-баған. "Жалпы кедендiк құн"
Бағанда негiзгi және қосымша парақтардың 45-бағанда көрсетiлген тауарлардың кедендiк құны сомасы ретiнде алынған жария етiлген тауарлардың жалпы кеден құны жазылады.
14-баған. "Декларант"
Бағанда кеден делдалының аты және мекен-жайы көрсетiледi.
Бағанның төменгi бөлiгiнде N белгiсiнен кейiн кеден делдалы ретiнде қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензияның нөмiрi және берiлген күнi көрсетiледi.
Егер жөнелтуші немесе қаржылық реттеуге жауапты тұлға декларант болып, табылатын ретте тиiстi бағанға сiлтеме жасалады (2-бағанда қ. немесе 9-бағанда қ.), бағанның төменгi бөлiгiнде 2-қосымшада келтiрiлген теңестiрiлу нөмiрiн қалыптастыру сыныптауышына сәйкес теңестiрiлу нөмiрi жазылады.
А-бағаны.
Бағанда реквизиттердiң әрқайсысын жаңа жолдан жазып, олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрiн қоя отырып декларанттың шоты туралы мәлiметтер көрсетiледi.
1-теңгемен есеп айырысу шотының нөмiрi, декларанттың есеп айырысу шоты ашылған банкiнiң аты және мекен-жайы;
2-ағымдағы валюта шотының нөмiрi, декларанттың валюта шоты ашылған банкiнiң аты және мекен-жайы.
17-баған. "Арналған ел"
Бағанда 3-қосымшада келтiрiлген Дүниежүзi елдерiнiң сыныптауышына сәйкес арналған елдiң қысқаша атауы көрсетiледi.
Егер шартты орындау сәтiнде арналған ел белгiсiз болса, онда сауда жасаушы елдiң қысқаша аты көрсетiледi.
17а-бағаны. "Арналған елдiң коды"
Бағанда 3-қосымшаға сәйкес Дүниежүзi елдерiнiң сыныптауышына сәйкес арналған елдiң цифрлы коды көрсетiледi.
18-баған. "Жөнелту кезiндегi көлiк құралы"
Бағанның сол бөлiмшесiнде көлiк құралдарының саны жазылады, ашық жерден кейiн Қазақстан Республикасының кеден шекарасының өткiзу пунктiне тауарларды тасымалдау үшiн олардың тиелуi жүзеге асырылатын көлiк құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi (теңiз немесе өзен кемесiнiң аты, әуе кемесiнiң рейс нөмiрi мен борт нөмiрi, темiржол вагонының нөмiрi, жол көлiк құралдарының тiркеу нөмiрi және осы тәрiздес мәлiметтер).
Барлық мәлiметтердi көрсету мүмкiн болмаған жағдайда "сыртқы жағына қ." деген сiлтеме жасалады, ЖКД-ның 1 және 4-парақтарының сыртқы жағына көлiк құралдарының нөмiрi көрсетiледi.
Мысалы: 01 а/м А555АЕ,
немесе 23 т/ж вагоны, сырт жағына қ.
Бағанның оң жақ бөлiмшесiне 3-қосымшада келтiрiлген Дүниежүзi елдерiнiң сыныптауышына сәйкес көлiк құралдары тиесiлi елдердiң цифрлық коды көрсетiледi.
19-баған. "Контейнер"
Бағанда мыналар көрсетiледi:
- "1" - егер тауарлар контейнермен өткiзiлсе;
- "0" - егер тауарлар контейнермен өткiзiлмесе.
20-баған. "Жеткiзiлiм шарттары"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде 4-қосымшада келтiрiлген жеткiзiлiм шарттарының сыныптауышына сәйкес жеткiзiлiм шарттарының екi мәндi цифрлық коды көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшенiң сол жақ бөлiгiнде географиялық пункттi атай отырып жеткiзiлiм шарттарының қысқаша әрiптiк атауы көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшенiң оң жақ бөлiгiнде 5-қосымшада келтiрiлген Экспорттық түсiмдер мен қарсы жеткiзiлiмдердiң түсу мерзiмдерiнiң сыныптауышына сәйкес экспорттық-түсiмдердiң түсу мерзiмiнiң немесе тауар айырбастау операциялары кезiнде тауарларды қарсы жеткiзiлiмi мерзiмiнiң екi мәндi цифрлық коды көрсетiледi.
Бағанның үшiншi бөлiмшесiнде сатып алу-сату шарттарының жағдайларына сәйкес экспортталатын тауар үшiн қолданылған есеп айырысу нысанының екi мәндi цифрлық коды көрсетiледi:
"10" - аккредитив;
"20" - инкассо;
"30" - аударылым;
"40" - аккредитив/инкассо;
"50" - аккредитив/аударылым;
"60" - инкассо/аударылым;
"70" - аккредитив/инкассо/аударылым"
21-баған. "Шекарадағы көлiк құралы"
Бағанның сол жақ бөлiмшесiнде көлiк құралдарының саны жазылады, ашық жерден кейiн Қазақстан Республикасынан тысқары жерге тауарлар әкетiлуi тиiс көлiк құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi (теңiз немесе өзен кемесiнiң аты, әуе кемесiнiң рейс нөмiрi және борт нөмiрi, темiр жол вагонының нөмiрi, жол көлiк құралдарының нөмiрi және осы тәрiздес мәлiметтер). Барлық мәлiметтердi көрсету мүмкiн болмаған жағдайда "Сыртқы жағын қ." деген сiлтеме жасалады, ЖКД-ның және 4-парақтарының сыртқы жағына көлiк құралдарының нөмiрi көрсетiледi:
Мысалы: 01 а/м А555АЕ,
немесе 23 т/ж вагоны, сыртқы жағына қ.
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде көлiк құралдары тиесiлi елдiң коды цифрмен көрсетiледi. Код 3-қосымшада көрсетiлген Дүниежүзi елдерiнiң сыныптауышына сәйкес көрсетiледi.
Декларанттың Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары жерлерге тауарлар әкетуге тиiс көлiк құралдары туралы мәлiметтер (кедендiк бақылаумен тауарларды қайта тиеу кезiнде) жоқ болған ретте баған толтырылмайды.
22-баған. "Валюта және тауарлардың
жалпы фактуралық құны"
Бағанның сол жақ бөлiмшесiнде 6-қосымшасында келтiрiлген Валюталардың сыныптауышына сәйкес уағдаласқан валютаның цифрлық коды көрсетiледi.
Тауарлар сатып алу-сату шартынан өзгеше шарт бойынша өткiзiлген, шарт немесе тараптардың ниетiн растайтын өзге құжат болмаған реттерде Қазақстан Республикасы валютасының коды көрсетiледi.
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде сатып алу-сату немесе айырбастау шарттары бойынша өткiзiлетiн тауарлар үшiн ЖКД-ның негiзгi және қосымша парақтарының 42-бағанында көрсетiлген құн сомалары ретiнде алынған тауарлардың жалпы фактуралық құны жазылады.
Өзге реттерде бағанның оң жақ бөлiмшесi толтырылмайды.
23-баған. "Валюта бағаны"
Бағанға ЖКД-ды кедендiк ресiмдеуге қабылдаған күнгi Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi бағалаған валюта бағамы жазылады:
- 22-бағанның сол жақ бөлiмшесiнде көрсетiлген валюта бағамы;
- бөлшек арқылы АҚШ долларының бағамы.
24-баған. "Мәмiле сипаты"
Бағанда 7-қосымшада келтiрiлген Мәмiле сипаты сыныптауышына сәйкес мәмiле сипатының коды көрсетiледi.
25-баған. "Шекарадағы көлiк түрi"
26-баған. "Ел iшiндегi көлiк түрi"
Бағандарда 8-қосымшада келтiрiлген Көлiк түрлерi сыныптауышына сәйкес көлiк құралдары түрлерiнiң коды көрсетiледi.
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтердi"
Бағанда сатып алу-сату мәселелерiне сәйкес әкетiлетiн тауарлар бойынша есеп айырысу жүргiзiлетiн банктердiң растауы негiзiнде реквизиттердiң әрқайсысы жаңа жолдан көрсетiледi, олардың алдына рет нөмiрi жазылады.
А. Тауарлар есеп айырысу шетелдiк валютамен көзделген шартқа сәйкес әкетiлетiн жағдайда:
1 - мәмiле төлқұжатының нөмiрi;
2 - банкiнiң қысқаша атауы;
3 - банкiнiң мекен-жайы (почта индексi және қала);
4 - экспортшының транзиттiк валюта шоты.
Б. Тауарлар есеп айырысу Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасымен көзделген шартқа сәйкес әкетiлетiн жағдайда:
1 - банкiнiң ОКПО коды;
2 - банкiнiң қысқаша атауы;
3 - банкiнiң мекен-жайы (почта индексi және қала);
4 - экспортшының есеп айырысу теңге шотының нөмiрi.
В. Баған мәмiленiң баспа-бас және өзге түрлерi жағдайында толтырылмайды.
29-баған. "Шекарадағы кеден"
Бағанда Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы өткiзу пунктi орналасқан кеден органы, оң жақ жоғары бұрышында 9-қосымшада келтiрiлген кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн Қазақстан Республикасы кеден органдары және оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң Сыныптауышына сәйкес оның коды көрсетiледi.
30-баған. "Тауарларды тексеру орны"
Бағанда тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде олар орналастырылатын уақытша сақтау қоймаларын ұйымдастыруға берiлген лицензия нөмiрi көрсетiледi.
Егер тауарларды кедендiк ресiмдеу өзге жерде өткiзiлген ретте бағанда уақытша сақтау қоймасын ұйымдастыруға арналған лицензия немесе осы тауарлар есепке алынатын кеден қоймасының нөмiрi көрсетiледi.
31-баған. "Жүк орындары және тауарларды сипаттау"
"Таңбалау және саны-нөмiрi контейнерлердiң -
тауарларды сипаттау"
Тауарлардың аты және олардың сипаттамасы, оның iшiнде моделiнiң нөмiрi, үлгiсi, мөлшерi, мемлекеттiк қалыптары, параметрлерi және тағы сол сияқтылар көрсетiледi, бұлар жария етiлетiн тауарларды сыртқы-экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша (СЭҚ ТН) тауарларды сыныптау ережелерiне сәйкес Сыртқы экономикалық қызметтiң Тауар номенклатурасын (СЭҚ ТН) белгiлi бiр тоғыз мәндi кiшiгiрiм шағын бағыттарға мағыналас сыныптауға мүмкiндiк бередi.
Жария етiлетiн тауарларды СЭҚ ТН-де келтiрiлген тауар бағыттарының жалпы атауымен көрсетуге жол берiлмейдi.
Мысалы, 330300100 тауарының коды.
31-бағанда көрсетiледi:
"Кристина" иiссуы (Дзинтарс фабрикасы), одан әрi жүк орындарының түрi және саны және оларды таңбалау туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Контейнерлермен тасымалданатын тауарлар үшiн бағанның жоғарғы оң жақ бөлiгiнде контейнерлердiң саны және ашық жерден кейiн нөмiрi көрсетiледi.
Егер осы бағанда жария етiлген тауарлар барлық жүк орнын немесе барлық контейнердi алмаған болса, бағанда "жәшiк бөлiгi", "контейнер бөлiгi" және т.б. деп көрсетiледi.

Например: 1 ММSU7534674;
2 ММSU7123456, MMSU7543561 (часть контейнера).
В правом нижнем углу графы, в специально выделенном поле, для целей тарифного и нетарифного регулирования, сбора и обработки статистических данных указываются количество товаров в дополнительной единице и краткое наименование единицы измерения в соответствии с ТН ВЭД (код дополнительной единицы измерения проставляется в графе 41).
Например: Наименование товара - "Шкуры овец";
Код товара - 4102 10 900;
Дополнительная единица измерения - "штуки";
Количество - "100";
В правом подразделе графы указывается -"100 шт". В случае применения только основной единицы измерения - правый нижний угол графы не заполняется.
Неиспользованные графы "Описание товара" на добавочных листах перечеркиваются.
Графа 32. "Товар N"
В графе указывается порядковый номер товаров, декларируемых в графе 31.
Например декларируются товары нескольких наименований: на основном листе ГТД проставляется "1", на первом добавочном листе -"2", "3", "4", на втором добавочном листе - "5" ,"6" ,"7" и т.д.
Количество товаров, декларируемых в одной ГТД, не должно превышать 100. При превышении этого количества оформляется новая ГТД.
Графа 33. "Код товара"
В первом подразделе указывается 9-ти-значный код товаров по ТН ВЭД. Структурно код записывается без пробелов и иных разделительных знаков.
В крайнем правом подразделе проставляется символ "С" (свободно от лицензирования) в случае, если код по ТН ВЭД декларируемых товаров совпадает с кодом товаров, "подлежащих экспортному контролю или лицензированию (списки товаров приведены в Приложении 10), но по своим описанию и характеристикам не соответствует товарам, в отношении которых такой контроль применяется. В этом случае описание товаров, приведенное в графе 31, должно однозначно подтверждать такое несоответствие.
Графа 35. "Вес брутто (кг)"
В графе указывается в килограммах общий вес товаров с упаковкой.
В отношении товаров, общий вес которых более одного килограмма, вес округляется до целых величин по правилам округления.
Графа 36. "Преференция"
В графе указываются буквенные коды предоставленных льгот или особенностей по уплате таможенных платежей в соответствии с Классификатором преференций, льгот и иных особенностей по уплате таможенных платежей, приведенным в Приложении 11, формируемый по следующей схеме:
СП, где
С - код предоставленной льготы или иных особенностей по уплате таможенных сборов за таможенное оформление;
П - код предоставленной льготы или преференции по уплате экспортной таможенной пошлины.
В случае, если в отношении декларируемых товаров льготы, преференции не предоставляются и отсутствуют иные особенности по уплате таможенных платежей, предусмотренные Классификатором, приведенным в Приложении 11, в соответствующей позиции проставляется буква "О".
Например:
а) товары освобождаются от обложения экспортной таможенной пошлиной, таможенные сборы за таможенное оформление уплачиваются в установленном порядке - в графе проставляется "ОА";
б) на вывозимые товары установлена фиксированная ставка для исчисления таможенных сборов за таможенное оформление, экспортная таможенная пошлина уплачивается в установленном порядке - в графе проставляется соответственно - "ГО";
в) на вывозимые товары не установлена ставка экспортной таможенной пошлины или не представлено льготы по уплате экспортной таможенной пошлины, таможенные сборы за таможенное оформление уплачиваются в установленном порядке - в графе указывается "ОО".
Графа 37. "Процедура"
В графе указывается 6-ти-значный составной код процедуры перемещения товаров в соответствии с заявленным таможенным режимом.

Мысалы: 1 ММSU7534674;
2 ММSU7123456, MMSU7543561 (контейнердiң бөлiгi).
Бағанның төменгi оң жақ бұрышында арнайы бөлiнген жерде тарифтiк және тарифтiк емес реттеу, статистикалық деректердi жинау және өңдеу мақсатында қосымша өлшеммен тауарлардың мөлшерi және СЭҚ ТН-ге сәйкес бiрлiгiнiң қысқаша аты көрсетiледi (қосымша өлшем бiрлiгiнiң коды 41-бағанға жазылады).
Мысалы: Тауардың атауы  - "Қой терiсi";
Тауардың коды - 410210900;
Қосымша бiрлiк өлшемi - "дана";
Саны - "100"
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде "100 дана" көрсетiледi.
Тек негiзгi өлшем бiрлiгi ғана қолданылған жағдайда - бағанның төменгi оң жақ бұрышы толтырылмайды.
Қосымша парақтардағы пайдаланылған "Тауарларды сипаттау" бағаны сызылып тасталады.
32-баған. "N тауары"
Бағанда 31-бағанда жария етiлетiн тауарлардың рет нөмiрi көрсетiледi.
Мысалы, атауы бiрнеше тауарлар жария етiледi:
ЖКД-ның негiзгi парағында "1", бiрiншi қосымша парақта - "2", "3", "4", екiншi қосымша парақта - "5", "6", "7" және т.б. жазылады.
Бiр ЖКД-де жария етiлетiн тауарлардың саны 100-ден аспауы тиiс. Осы мөлшерден асып кеткен жағдайда жаңа ЖКД-ресiмделедi.
33-баған. "Тауар коды"
Бiрiншi бөлiмшеде СЭҚ ТН бойынша тауарлардың тоғыз мәндi коды көрсетiледi. Код құрылымдық жағынан ашық жер қалдырмай және өзге бөлектеушi белгiлерсiз жазылады.
Егер СЭҚ ТН бойынша жария етiлетiн тауарлардың коды экспорттық бақылауға немесе лицензиялауға жататын тауарлардың кодымен үйлескен (тауарлардың тiзiмi 10-қосымшада келтiрiлген), бiрақ өзiнiң суреттеп жазылуы және сипаттамасы жағынан осындай бақылау қолданылатын тауарларға сәйкес келмеген ретте ең шеткi оң жақ бөлiмшедегi "С" рәмiзi қойылады. Бұл ретте 31-бағанда келтiрiлген тауарларды сипаттау осындай сәйкессiздiктi бұлтартпайтындай етiп растауы тиiс.
35-баған. "Брутто салмағы (кг)"
Бағанда тауарлар орамын қоса жалпы салмағы килограммен көрсетiледi.
Жалпы салмағы бiр килограмнан артық тауарлар жөнiнде дөңгелектеу ережелерi бойынша салмақ бүтiн мөлшерлерге дейiн дөңгелектенедi.
36-баған. 3 "Артықшылық"
Бағанда 11-қосымшада келтiрiлген Кеден төлемдерiн төлеу жөнiндегi артықшылықтар, жеңiлдiктер және өзге ерекшелiктер сыныптауышына сәйкес кеден төлемдерiн төлеу жөнiндегi берiлген жеңiлдiктердiң немесе ерекшелiктердiң әрiптiк коды көрсетiледi, ол мынадай схема бойынша қалыптасады:
СП, мұнда
С - кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымын төлеу жөнiндегi берiлген жеңiлдiктердiң немесе өзге ерекшелiктердiң коды;
П - экспорттық кеден бажын төлеу жөнiндегi берiлген жеңiлдiктердiң немесе артықшылықтардың коды.
Егер жария етiлген тауарларға қатысты жеңiлдiктер, артықшылықтар берiлмеген, 11-қосымшада келтiрiлген сыныптауышта көзделген кеден төлемдерiн төлеу жөнiндегi өзге ерекшелiктер болмаған ретте тиiстi жерге "О" әрпi қойылады.
Мысалы:
а) тауарлар экспорттық кеден бажын салудан босатылады, кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымы белгiленген тәртiппен төленедi, тиiсiнше бағанда - "ОА" қойылады;
б) әкетiлетiн тауарларға кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымын есептеуге тiркелген ставка белгiленген, экспорттық кеден бажы белгiленген тәртiппен төленедi, бағанда тиiсiнше - "ГО" қойылады;
в) әкетiлетiн тауарларға экспорттық кеден бажының ставкасы белгiленбеген немесе экспорттық кеден бажын төлеу жөнiнде жеңiлдiктер берiлмеген, кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымы белгiленген тәртiппен төленедi, бағанда "ОО" қойылады.
37-баған. "Процедура"
Бағанда мәлiмделген кеден режимiне сәйкес тауарларды өткiзу процедурасының алты мәндi құрамды коды көрсетiледi.

Первые две цифры указывают код таможенного режима в соответствии с Классификатором процедуры перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан, приведенным в разделе 1 Приложения 1.
Вторые две цифры указывают код предшествующего таможенного режима, если таковой имелся. Если предшествующий таможенный режим неизвестен или отсутствует, то проставляется "ОО".
Последние две цифры шестизначного кода указывают на особенность перемещения товаров в соответствии с заявленным таможенным режимом согласно разделу II Классификатора. Если особенностей, предусмотренных в разделе II Классификатора не имеется, то проставляется "ОО".
Графа 38. "Вес нетто (кг)"
В графе указывается в килограммах чистый вес товаров без упаковки. В отношении товаров, вес которых имеет дробные единицы, вес округляется до целых величин по правилам округления.
Графа 39. "Квота"
Заполняется для квотируемых товаров.
В графе указывается в единицах измерения, согласно полученной лицензии, остаток выделенной квоты. Декларируемая партия товаров не учитывается при определении остатка квоты.
Например: выделенная квота по лицензии - 10000 куб.м.
Декларируемая первая партия товаров в 4000 куб.м. В ГТД указывается: в правом нижнем углу графы 31, в специально выделенном поле - 4000 куб.м.; в графе 39 - 10000.
При декларировании следующей партии товаров в счет выделенной квоты по данной лицензии в графе 39 указывается остаток квоты - 6000.
Графа 40. "Общая декларация/предшествующий документ"
Заполняется, если заявляемому таможенному режиму предшествовал иной таможенный режим (при товарообменных операциях - встречная поставка, товаров), либо представлялась временная или периодическая декларация.
В графе указывается номер предшествующей декларации.
Графа 41. "Дополнительные единицы измерения"
В графе указывается код дополнительной единицы измерения товаров в соответствии с "Таблицей единиц измерения", приведенной в ТН ВЭД. Например:
наименование товаров в графе 31 - "Шкуры овец", код, заявляемый в графе 33 - 4102 10 900, дополнительная единица измерения - "штуки". В графе указывается код дополнительной единицы измерения - "796".
Если применяется только основная единица измерения (кг),графа не заполняется.
Графа 42. "Фактурная стоимость товара"
В графе указывается фактурная стоимость декларируемой партии товаров в валюте договора (контракта).
Если фактурная стоимость имеет дробные единицы, она округляется до целой величины по правилам округления.
В случаях вывоза товаров по договору, отличному от договора купли- продажи или мены, отсутствия договора, или иного документа, подтверждающего намерения сторон, графа не заполняется.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы"
В графе указываются, начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер:
1 - под цифрами (меры экономической политики);
1А - номер и дата выдачи лицензии, а также срок ее действия;
1В - номер и дата выдачи свидетельства (сертификата), а также срок его действия;
2 - номер транспортного документа;
3 - номер и дата договора (соглашения), отличного от  договора купли-продажи или мены;
4 - номер и дата договора (контракта) купли-продажи или  мены, дополнения к договору;
5 - номер и дата выдачи лицензии (разрешения) на переработку товаров вне (на) таможенной территории Республики Казахстан, а также срок ее действия;
6 - номера и даты выдачи разрешений иных государственных органов Республики Казахстан (с указанием их наименований) в случае, если товары подлежат контролю этих органов;
7 - под цифрами;
7А - номера и даты выдачи других разрешений, включая наименования, номера и даты решений Правительства Республики Казахстан об освобождении от взимания таможенных платежей;
7В - данные о сертификатах происхождения товаров;

Бастапқы екi цифр 1-қосымшаның 1-бөлiмiнде келтiрiлген Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар өткiзу процедурасының сыныптауышына сәйкес кеден режимiнiң кодын көрсетедi.
Екiншi екi цифр егер бұрын болған жағдайда бұрынғы кеден режимiнiң кодын көрсетедi. Егер бұрынғы өткен кеден режимi белгiсiз немесе жоқ болса, онда "ОО" қойылады.
Жетi мәндi соңғы екi цифры Сыныптауыштың ІІ-бөлiмiне сай мәлiмделген кеден режимiне сәйкес тауарлардың өткiзiлу ерекшелiгiн көрсетедi. Егер сыныптауыштың ІІ-бөлiмiнде көзделген ерекшелiктер болмаса, онда "ОО" қойылады.
38-баған. "Нетто салмағы (кг)"
Бағанда ораусыз тауарлардың таза салмағы килограммен көрсетiледi. Салмағы бөлшек өлшемдер болатын тауарлар жөнiнде салмақ дөңгелектеу ережелерiмен бүтiн шамаларға дейiн дөңгелектенедi.
39-баған. "Квота"
Квоталанатын тауарлар үшiн толтырылады.
Бағанда алынған лицензияға сай бөлiнген квотаның қалдығы өлшем бiрлiгiмен көрсетiледi. Жарияланған тауарлар топтамасы квотаның қалдығын анықтаған кезде есепке алынбайды.
мысалы: лицензия бойынша бөлiнген квота - 10000 текше м.
Тауарлардың жарияланған алғашқы топтамасы 4000 текше м. ЖКД-де: 31-бағанның төменгi оң жақ бұрышында арнайы бөлiнген ашық жерге - 4000 текше м., 39-бағанда - 10000 көрсетiледi.
Тауарлардың келесi топтамасын жарияланған кезде осы лицензияның бөлiнген квотасы есебiнен 39-бағанда квотаның қалдығы 6000 көрсетiледi.
40-баған. "Жалпы декларация/алдыңғы құжат"
Егер мәлiмделген кеден режимiнiң алдында өзге кеден режимi болған (тауар айырбасы операциялары кезiнде - тауарлардың қарсы жеткiзiлiмi), болмаса уақытша немесе дүркiн-дүркiн декларация табыс етiлген жағдайда толтырылады. Бағанда бұрынғы декларацияның нөмiрi көрсетiледi.
41-баған. "Қосымша өлшем бiрлiктерi"
Бағанда СЭҚ ТН-де келтiрiлген "Өлшем бiрлiгi кестесiне" сәйкес тауарлардың қосымша өлшем бiрлiгi коды көрсетiледi.
Мысалы: 31-бағандағы тауарлардың атауы - "Қой терiсi",
33-бағанда мәлiмделген код - 410210900, қосымша
өлшем бiрлiгi - "дана". Бағанда қосымша өлшем
бiрлiгiнiң коды - "796" көрсетiледi.
Егер тек қана негiзгi өлшем бiрлiгi (кг) қолданылса, баған толтырылмайды.
42-баған. "Тауардың фактуралық құны"
Бағанда шарт (контракт) валютасында жария етiлетiн тауарлар топтамасының фактуралық құны көрсетiледi. Егер фактуралық құнның бөлшек өлшемдерi болса, ол дөңгелектеу ережесi бойынша бүтiн шамаға дейiн дөңгелектенедi.
Тауарлар сатып алу-сату немесе айырбастау шартынан өзгеше шарт бойынша әкетiлген, шарттың немесе тараптардың ниетiн растайтын өзге құжат жоқ болған реттерде баған толтырылмайды.
44-баған. "Қосымша ақпарат/табыс
етiлетiн құжаттар"
Бағанда реквизиттердiң әрқайсысын жаңа жолдан жаза және олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрiн қоя отырып көрсетiледi:
1-цифрдың астына (экономикалық реттеу шаралары);
1А - лицензияның нөмiрi және берiлген күнi, сондай-ақ оның қолданылу мерзiмi;
1В - куәлiктiң (сертификаттың) нөмiрi және берiлген күнi, сондай-ақ оның қолданылу мерзiмi;
2 - көлiк құжатының нөмiрi;
3 - сатып алу-сату немесе айырбастау шартынан өзгеше шарттың (келiсiмнiң) нөмiрi және күнi;
4 - шартқа қосымша сатып алу-сату немесе айырбастау шартының (контрактының) нөмiрi және күнi;
5 - тарауларды Қазақстан Республикасының кеден аумағында (тыс қарсы жерде) ұқсатуға арналған лицензияның (рұқсаттың) нөмiрi және берiлген күні, сондай-ақ оның қолданылу мерзiмi;
6 - Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттiк органдары, берiлген рұқсаттың нөмiрi және күнi егер тауарлар осы органдардың бақылауына жататын реттерде (олардың атауы көрсетiледi);
7-цифрдың астында:
7А кеден төлемдерiн алудан босату туралы Қазақстан Республикасы Үкiметi шешiмiнiң атауын, нөмiрiн және күнiн қоса басқа да берiлген рұқсаттың нөмiрi және күнi;
7В - тауарлардың шыққан жерi сертификаты туралы деректер;

7С - лицензий Нацбанка Республики Казахстан на открытие счета за рубежом; разрешений Нацбанка Республики Казахстан, если срок платежа или встречной поставки по договору превышает 180 дней с даты принятия ГТД к таможенному оформлению.
Правила заполнения пункта 7 приведены в Приложении 14.
Графа 45. "Таможенная стоимость"
В графе указывается в валюте договора, заявленной в графе 22 таможенная стоимость товаров, декларируемых в графе 31.
В случае вывоза товаров по договору, отличному от договора купли- продажи или мены, отсутствия договора или иного документа, подтверждающего намерения сторон, таможенная стоимость указывается в национальной валюте Республики Казахстан (тенге).
Если таможенная стоимость содержит дробные единицы, она округляется до целой величины по правилам округления.
Графа 46. "Статистическая стоимость"
В графе указывается статистическая стоимость декларируемых товаров, приведенная по фактурной стоимости к базе цен ФОБ - казахстанский порт или ДАФ - граница Республики Казахстан, пересчитанная в доллары США по курсу, установленному Национальным банком Республики Казахстан на день принятия таможенной декларации к таможенному оформлению (порядок пересчета валюты в доллары США приведен в Приложении 16).
При этом, если товары проданы на условиях, в соответствии с которыми пункт поставки (отгрузки) находится на таможенной территории Республики Казахстан (например, ЕХВ - Петропавловск, ФСА - Кокшетау), то к фактурной стоимости добавляются дополнительные невключенные расходы по доставке товаров до места вывоза с таможенной территории Республики Казахстан.
Для случаев, когда условиями поставки предусмотрен пункт поставки (назначения), находящийся за пределами таможенной территории Республики Казахстан (например, СИФ - Стамбул или ДАФ - российско-польская граница), из фактурной стоимости исключаются расходы по доставке товаров после вывоза с таможенной территории Республики Казахстан.
При вывозе товаров в соответствии с договором, отличным от договора купли-продажи или мены, в графе указывается таможенная стоимость товаров, пересчитанная в доллары США.
Если статистическая стоимость содержит дробные единицы, она округляется до целой величины по правилам округления.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов"
Заполнение графы в части сборов за таможенное оформление
Исчисление таможенных сборов за таможенное оформление производится с общей таможенной стоимости, приведенной в графе 12 основного листа ГТД. Исчисление таможенных сборов за таможенное оформление производится раздельно для национальной валюты Республики Казахстан и иностранной валюты.
В первой колонке графы "Вид" указывается код платежа в соответствии с Классификатором таможенных платежей, приведенным в Приложении 12.
Вторая колонка, графы "Основы начисления" не заполняется.
В третьей колонке графы "Ставка" указывается установленный размер ставки таможенных сборов за таможенное оформление.
В четвертой колонке графы "Сумма" указывается причитающаяся к уплате сумма платежа, полученная как произведение величины таможенной стоимости, приведенной в графе 12, на установленный размер ставки.
В пятой колонке графы "СП" (способ платежа) указывается:
"бн" - безналичный расчет через банк;
"кт" - оплата суммы таможенных платежей наличными.
Примечание: Исчисление таможенных сборов за таможенное оформление указывается только на основном листе ГТД.
Заполнение графы при исчислении экспортной
таможенной пошлины
При заполнении графы расчеты по исчислению суммы экспортной таможенной пошлины производятся:
- в валюте, в которой заявляется таможенная стоимость товаров по товарам, облагаемым пошлиной по ставкам в процентах;
- в долларах США (ЭКЮ) - при оформлении товаров, облагаемых экспортной таможенной пошлиной по специфическим ставкам в долларах США (ЭКЮ) с единицы веса товаров.
Примечание: При этом в графе В "Подробности подсчета" указываются сведения о фактически уплаченных суммах по видам платежей и наименование валюты, в которой произведен платеж, либо о предоставленной отсрочке или рассрочке по уплате.
В первой колонке графы "Вид" указывается код платежа в соответствии с Классификатором таможенных платежей, приведенным в Приложении 12.
Вторая колонка графы "Основа начисления" не заполняется.
В третьей колонке графы "Ставка" указывается установленный размер ставки экспортной таможенной пошлины.
В четвертой колонке графы "Сумма" указывается причитающаяся к уплате сумма экспортной таможенной пошлины.
Основой для исчисления суммы экспортной таможенной пошлины является:
- по товарам, облагаемым экспортной таможенной пошлиной по ставкам в процентах от таможенной стоимости - таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45;
- по товарам, облагаемым экспортной таможенной пошлиной по специфическим ставкам в долларах США (ЭКЮ) с единицы веса товаров - вес товаров нетто, указанный в графе 38, пересчитанный в тонны.
В пятой колонке графы "СП" (способ платежа) указывается:
"бн" - безналичный расчет через банк;
"кт" - оплата суммы таможенных платежей наличными;
"оп" - предоставлена отсрочка по уплате таможенных платежей;
"рс" - предоставлена рассрочка по уплате таможенных платежей;
"ун" - условное начисление таможенных платежей.
Примечание: В случае предоставления отсрочки или рассрочки по уплате экспортной таможенной пошлины (в пятой колонке графы "СП" указано - "оп" или "рс") - заполняется графа 48 "Отсрочка платежей".
Расчет экспортной таможенной пошлины для товаров, указываемых в добавочных листах, осуществляется в том же порядке в соответствующих разделах графы 47 добавочного листа.
Примеры заполнения графы при исчислении суммы экспортной таможенной пошлины приведены в Приложении 13.
Графа В. "Подробности подсчета"
В графе указывается раздельно по каждому виду платежа в соответствии с Классификатором таможенных платежей, приведенным в Приложении 12, общая сумма платежей по данное виду, состоящая из платежей по основному листу ГТД и каждому добавочному листу, краткое наименование валюты, в которой произведен платеж, а также номер и дата документа, подтверждающего произведенную оплату.
При этом в случае заполнения графы 47 в валюте, отличной от валюты, в которой производится уплата таможенных платежей, пересчет суммы экспортной таможенной пошлины производится:
- по курсу валюты, указанному в левой части графы 23, -при исчислении пошлины по ставке в процентах и уплате в тенге;
- по курсу валюты, указанное в правой части графы 23, - при исчислении пошлины по специфической ставке в долларах США и уплате в тенге;
- по курсу ЭКЮ, установленному Национальным банком Республики Казахстан на дату принятия ГТД к таможенному оформлению, - при исчислении пошлины по специфической ставке в ЭКЮ и уплате в тенге. При этом в графе необходимо указать курс ЭКЮ, по которому производился перерасчет;
- по курсу валюты, указанному в правой части графы 23, в тенге и далее по курсу валюты, котируемой Национальным банком Республики Казахстан, или по справочным курсам для замкнутых и клиринговых валют - при уплате в иностранной валюте. При этом в графе отдельной строкой необходимо указать курс валюты, по которому производился перерасчет.
При предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате таможенных платежей (кроме таможенных сборов за таможенное оформление) указывается вид обеспечения уплаты платежей: "гб" - под гарантию банка; "зт" - залогом товаров; "дт" - внесением денежных средств на депозит, а также общая сумма, на которую предоставлено обеспечение уплаты и краткое наименование валюты.
Примечание: При этом в графе 48 указывается дата, до которой предоставлена оторочка по уплате таможенных платежей.
Примеры заполнения графы приведены в Приложении 13.
Графа 48. "Отсрочка платежей"
В графе указывается окончательный срок уплаты таможенных платежей при предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате таких платежей в шести арабских цифрах, каждая пара из которых разделяется точками и означает соответственно день, месяц и год.
Графа 54. "Место и дата"
В графе указываются место и дата заполнения ГТД: фамилия и инициалы лица, уполномоченного на декларирование товаров организацией, указанной в графе 14; занимаемая им должность; его личная подпись; номер телефона и телекса организации-декларанта.
Сведения, указанные Б ГТД заверяются официальной печатью организации.

7С - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң шетелде шот ашуға берген лицензиясы; Шарт бойынша төлемнiң немесе қарсы жеткiзiлiмнiң мерзiмiнен ЖКД кедендiк ресiмдеуге қабылдаған күннен бастап 180 күннен асып кеткен ретте Қазақстан Ұлттық банкiнiң рұқсаты көрсетiледi.
7-тармақты толтыру ережесi 14-қосымшада келтiрiлген.
45-баған. "Кедендiк құн"
Бағанда 31-бағанда жарияланған тауарлардың кедендiк құны 22-бағанда жарияланған шарттың валютасымен көрсетiледi.
Тауарлар сатып алу-сату немесе айырбастау шартынан өзгеше шарт бойынша әкетiлген, шарттың немесе тараптардың ниетiн растайтын өзге құжат жоқ болған реттерде кедендiк құн Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасымен (теңге) көрсетiледi.
Егер кеден құны бөлшек өлшемдерден тұрса, ол дөңгелектендiру ережелерiмен бүтiн шамаға дейiн дөңгелектенедi.
46-баған. "Статистикалық құн"
Бағанда кеден декларациясын кедендiк ресiмдеуге қабылдаған күнi Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi белгiлеген бағам бойынша АҚШ долларымен қайта есептелген (валютаны АҚШ долларымен қайта есептеу тәртiбi 16 қосымшада келтiрiлген), Қазақстандық порт - ФОБ немесе Қазақстан Республикасының шекарасы - ДАФ базасының фактуралық құны бойынша келтiрiлген жария етiлген тауарлардың статистикалық құны көрсетiледi.
Бұл ретте егер тауарларды жеткiзiлiмi пунктi (жөнелту) Қазақстан Республикасының кеден аумағында орналасатын шарттарға сәйкес сатылатын болса (мысалы, ЕХВ - Петропавл, ФСА - Көкшетау), онда фактуралық құнға Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн жерге дейiн тауарларды жеткiзу жөнiндегi қосымша енгiзiлмеген шығындар қосылады.
Жеткiзiлiм шоттарымен Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерде орналасқан жеткiзiлiм пунктi (арналған жер) көзделген жағдайлар үшiн (мысалы, СИФ - Стамбул немесе ДАФ ресей-польша шекарасы) фактуралық құннан Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлгеннен кейiн тауарларды жеткiзу жөнiндегi шығындар алып тасталады.
Бағанда тауарларды сатып алу-сату немесе айырбастау шартынан өзгеше шартқа сәйкес әкеткен жағдайда тауарлардың кедендiк құны АҚШ долларымен қайта есептелiп көрсетедi.
47-баған. "Кеден бажын және алымын есептеу"
Бағанды кедендiк рәсiмдеу үшiн
алым бөлiгiн толтыру
Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын есептеу ЖКД-ның негiзгi парағының 12-бағанында келтiрiлген жалпы кедендiк құннан жүргiзiледi. Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымын есептеу Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасы және шетелдiк валюта үшiн бөлек жүргiзiледi.
"Түр" бағанының бiрiншi бағанасында 12-қосымшада келтiрiлген Кеден төлемдерi сыныптауышына сәйкес төлем коды көрсетiледi.
"Есептеу негiзi" бағанының екiншi бағанасы толтырылмайды.
"Ставка" бағанының үшiншi бағанасында кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымының белгiленген ставка мөлшерi көрсетiледi.
"Сома" бағанының төртiншi бағанасында 12-бағанда келтiрiлген кедендiк құн мөлшерiнiң белгiленген ставка мөлшерiне көбейтiндiсi ретiнде алынған төлеуге тиесiлi төлем сомасы көрсетiледi.
"СП" (төлем әдiсi) бағанының бесiншi бағанасында:
"БН" - банк арқылы қолма-қол ақшасыз есеп айырысу;
"КТ" - кеден төлем сомасын қолма-қол ақшамен төлеу көрсетiледi.
Ескерту: Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымын төлеу тек ЖКД-ның
негiзгi парағында ғана көрсетiледi.
Бағанды экспорттық кеден бажын
есептеген кезде толтыру
Бағанды толтырған кезде экспорттық кеден бажының сомасын есептеу жөнiндегi есеп айырысулар:
- проценттiк ставкалар бойынша баж салынатын тауарлар жөнiнде товарлардың кедендiк құны мәлiмделген валютамен;
- тауарлардың салмақ өлшемiмен АҚШ долларымен (ЭКЮ) өзiндiк
ставка бойынша экспорттық кеден баж салынатын тауарларды ресiмдеу
кезiнде - АҚШ долларымен (ЭКЮ) жүргiзiледi;
Ескерту: Бұл ретте "Есептеудiң егжей-тегжейi" бағанында
төлем түрлерi бойынша нақты төленген сома және
төлем жүргiзiлген валютаның аты, болмаса төлем
жөнiнде берiлген төлеудi кейiнге қалдыру немесе
бөлiп төлеу туралы мәлiметтер көрсетiледi.
"Түрi" бағанының бiрiншi бағанасында 12-қосымшада келтiрiлген Кеден төлемдерiнiң сыныптауышына сәйкес төлем коды көрсетiледi.
"Есептеу негiзi" бағанының екiншi бағанасы толтырылмайды.
"Ставка" бағанының үшiншi бағанасында экспорттық кеден бажы ставкасының белгiленген мөлшерi көрсетiледi.
"Сома" бағанының 4-ші бағанасында экспорттық кеден бажының төлеуге тиесiлi сомасы көрсетiледi.
Экспорттық кеден бажының сомасын есептеу үшiн:
- кеден құнынан проценттiк ставкалармен экспорттық кеден бажы салынатын тауарлар бойынша - 45 бағанда көрсетiлген тауарлардың кедендiк құны;
- тауарлардың салмақ өлшемiнен АҚШ долларымен (ЭКЮ) өзiндiк ставкалармен экспорттық кеден бажы салынатын тауарлар бойынша 38-бағанда көрсетiлген, тоннамен қайта есептелген тауарлардың нетто салмағы негiз болып табылады.
"СП" (төлем әдiсi) бағанының бесiншi бағанасында көрсетiледi.
"бн" - банк арқылы қолма-қол ақшасыз есеп айырысу;
"кт" - кеден төлемдерiн қолма-қол ақшамен төлеу;
"оп" - кеден төлемдерiн төлеу мерзiмi ұзартылды;
"рс" - кеден төлемдерiн бөлiп төлеуге мұрсат берiлдi;
"ун" - кеден төлемдерiн шартты түрде есептеу.
Ескерту: Экспорттық кеден бажын төлеу кейiнге қалдырылған
немесе бөлiп төленетiн ("СП" бағанының бесiншi
бағанасында "оп" немесе "рс" көрсетiлген) жағдайда
48-баған "Төлемді кейiнге қалдыру" толтырылады.
Қосымша парақтарда көрсетiлген тауарлар үшiн экспорттық кеден бажын есептеу қосымша парақтың 44-бағанының тиiстi бөлiмдерiнде дәл сондай тәртiппен жүзеге асырылады.
Экспорттық кеден бажы сомасын есептеген кезде бағанды толтыру мысалы 13-қосымшада көрсетiлген.
В-бағаны. "Есептеудiң егжей-тегжейi"
Бағанда ЖКД-ның негiзгi парағы мен әрбiр қосымша парақтардан тұратын төлемдердiң белгiлi бiр түрiнiң жалпы сомасы, төлем жүргiзiлген валютаның қысқаша атауы, сондай-ақ төлем төленгенiн растайтын құжаттың нөмiрi және датасы 12-қосымшада келтiрiлген Кеден төлемдерiнiң сыныптауышына сәйкес әрбiр төлем түрлерi бөлек көрсетiледi. Бұл ретте 47-бағанды кеден төлемiн төлеу жүргiзiлген валютадан өзгеше валютамен толтырылған жағдайда экспорттық кеден бажы сомасы:
- бажды проценттiк ставкамен есептеген және теңгемен төлеген жағдайда 23 бағанның сол жақ бөлiгiнде көрсетiлген валюта бағамымен;
- бажды өзiндiк ставка бойынша АҚШ долларымен есептеген және теңгемен төлеген кезде 23-бағанның оң жақ бөлiгiнде көрсетiлген валюта бағамымен;
- бажды өзiндiк ставка бойынша ЭКЮ мен есептеген және теңгемен төленген жағдайда ЖКД-ны кедендiк ресiмдеуге қабылдаған күнгi Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi белгiленген ЭКЮ бағамымен қайта есептеледi. Бұл ретте бағанда қайта есептеу жүргiзiлген ЭКЮ бағамын көрсету қажет;
- 23-бағанның оң жақ бөлiгiнде көрсетiлген валюта бағамы бойынша теңгемен және одан әрi Қазақстан Ұлттық банкiсi бағалаған валюта бағамымен, немесе шетелдiк валютамен төлегенде - тұйық және клирингтiк валюталардың анықтамалық бағамымен қайта есептеледi.
Кеден төлемдерiн төлеу жөнiнде кейiн төлеуге немесе бөлiп төлеуге мұрсат берген кезде (кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымынан басқа) төлемдер төлеудi; "гб" - банкiнiң кепiлдiгiмен, "зт" - тауарлар кепiлдемесiнiң, "дт" - ақша қаржыларын депозитке берумен, сондай-ақ төлеудi қамтамасыз етуге және валютаның қысқаша атауына берiлген жалпы сомамен қамтамасыз ету түрлерi көрсетiледi.
Ескерту: Сонымен қатар 48 бағанда кеден төлемдерiн төлеуге
берiлген мұрсат мерзiмi көрсетiледi.
Бағанды толтыру мысалдары 13 қосымшада келтiрiлген.
48-баған. "Төлемдердiң мерзiмiн ұзарту"
Бағанда кеден төлемдерiн төлеуге мұрсат немесе бөлiп төлеу мүмкiндiгi берiлгендегi кеден төлемдерiн төлеудiң ең соңғы мерзiмi алты араб цифрымен көрсетiлiп, олардың әр қосары нүктемен бөлiнедi және бұл тиiсiнше күндi, айды және жылды көрсетедi.
54-баған. "Орны мен уақыты"
Бағанда ЖК толтыру орны мен уақыты көрсетiледi: 14 бағанда көрсетiлген ұйым тауарды жариялауға өкiлеттiк берген адамның аты-жөнi; оның лауазымы; жеке қолы; декларанттың - ұйымның телефон және телекс нөмiрi.
ЖТД көрсетiлген мәлiметтер сол ұйымның мөрiмен расталады.

2.4. Порядок заполнения граф таможенным органом:
Графа 7. "Справочный номер"
В графе указывается регистрационный номер и дата принятия ГТД к таможенному оформлению по следующей схеме:
999 99 / 99.99.9 /  999999
Элемент N  --------  --------  --------  где,
1       2 3 4        5
элемент N 1 - пятизначный цифровой код таможни в соответствии о Классификатором таможенных органов Республики Казахстан и их структурных подразделений, производящих таможенное оформление, приведенным в Приложении 9;
элемент N 2 и N 3 - день и месяц принятия ГТД к таможенному оформлению;
элемент N 4 - последняя цифра текущего года;
элемент N 5 - порядковый номер ГТД, оформленной соответствующим таможенным органом (см. элемент N 1) (нарастающим итогом в текущем году, по окончании года нумерация возобновляется). Порядковый номер ГТД не должен повторяться, независимо от того вывозятся или ввозятся товары.
В случае применения добавочных листов в нижней части графы "А" над графой 33 указывается регистрационный номер основного листа. ГТД.
Например : 01000/25.03.5/000144
Графа Д.
В графе проставляются штампы и печати таможенного органа, а также, при необходимости, другие отметки, свидетельствующие о результатах таможенного контроля.
Штампы о результатах таможенного контроля заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, принявшего решение о выпуске товаров.
Допускается использование оборотной стороны ГТД для проставления других таможенных штампов.
Графа С.
Данная графа ГТД может использоваться таможенным органом для технологических отметок.
В добавочных листах в данной графе проставляется личная номерная печать должностного лица таможенного органа, принявшего решение о выпуске товаров.
3. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ НА ТОВАРЫ, ВВОЗИМЫЕ В СООТВЕТСТВИИ С ТАМОЖЕННЫМ РЕЖИМОМ
ВЫПУСКА ДЛЯ СВОБОДНОГО ОБРАЩЕНИЯ
3.1. Декларантом заполняются следующие графы ГТД:
- цифровые - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 53, 54; буквенные - А, В.
Графы 3, 4, 5, 6, 11, 12, 14, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 48, 54, А и В заполняются в порядке, предусмотренном Правилами заполнения грузовой таможенной декларации на товары, вывозимые в соответствии с таможенным режимом экспорта (раздел 2.3 настоящей Инструкции).
3.2. Должностными лицами таможенного органа заполняются следующие графы: графы 7, 43, Д и С.
Графы 7, Д и С заполняются в порядке, предусмотренном Правилами заполнения грузовой таможенной декларации на товары, вывозимые в соответствии с таможенным режимом экспорта (раздел 2.4).
Графа 43. "Признак корректировки таможенной стоимости"
В графе проставляется признак корректировки заявленной таможенной стоимости:
"О" - заявленная таможенная стоимость не корректировалась;
"1" - заявленная таможенная стоимость скорректирована.

2.4. Кеден органының бағандарды
толтыру тәртiбi
7-баған. "Анықтамалық нөмiр"
Бағанда тiркеу - нөмiрi және ЖТД кеден ресiмдеуiне қабылдау уақыты төмендегiдей схема бойынша көрсетiледi:
Элемент N 999/99    99.99.9/999999
---------------------------   мұнда
1      2 3 4       5
N - элемент 9-қосымшада келтiрiлген Қазақстан Республикасы кеден органдарымен оның құрылымдық бөлiмдерiнiң Сыныптауышына сәйкес кедендiк рәсiмдеу жүргiзетiн кеденнiң бес таңбасы цифрлық коды;
N 2 және N 3 элемент - ЖТД кедендiк ресiмдеуге қабылдау күнi мен айы;
N 4 элемент - ағымдағы жылдың соңғы цифры;
N 5 элементi - тиiстi кеден органы ресiмдеген ЖТД рет нөмiрi (N 1 элементтi қара) (ағымдағы жылда үстемелi нәтижемен, жыл аяқталғанда нумерация қайта басталады). Тауарлардың әкетiлетiнiне немесе әкелiнетiнiне қарамастан ЖТД рет нөмiрi қайталанбауы тиiс.
Қосымша беттер қолданылған жағдайда "А" бағанының төменгi бөлiгiнде 33 бағанның үстiнде ЖТД негiзгi парағының тiркеу нөмiрi көрсетiледi.
Мысалы: 01000/25.03.5/000144
Д-бағаны
Бұл бағанда кеден органының мөртабаны мен мөрi, сондай-ақ қажет болғанда кеден бақылауының қорытындыларын куәландыратын басқа да белгiлер қойылады.
Кедендiк бақылау туралы мөртабандар тауарды шығару жөнiнде шешiм қабылдаған кеден органының лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен расталады.
ЖТМ сыртқы бетiн басқа да кеден мөртабандарын қою үшiн пайдалануға болады.
С бағаны
ЖТД бұл бағанын кеден органы технологиялық белгiлер үшiн пайдалануы мүмкiн.
Қосымша бетшелерде бұл бағанда тауарды шығару туралы шешiм қабылдаған кеден органының лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрi қойылады.
3. Еркiн айналысқа шығару кеден режимiне
сәйкес әкелiнетiн тауарларға жүк кеден
декларациясын толтыру тәртiбi
3.1. Декларант ЖТД төмендегi бағандарын толтырады:
- цифрлық - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 53, 54; әрiптiк - А, В.
3. 4, 5, 6, 11, 12, 14, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 48, 54, А және В бағандары экспорттың кедендiк режимiне сәйкес әкетiлетiн тауарларға жүк кеден декларациясын толтыру Ережелерiнде қарастырылған тәртiпте толтырылады (осы Нұсқаулықтың 2, 3 бөлiмдерi).
3.2. Кеден органының лауазымды адамдары мына бағандарды: 7, 43, Д және С бағандарын толтырады.
7, Д және С бағандары экспорттың кедендiк режимiне сәйкес әкетiлетiн тауарларға жүк кеден декларациясын толтыру Ережелерiнде қарастырылған тәртiпте толтырылады (2, 4 бөлiм).
43-баған. "Кеден құнын түзету белгiлерi"
Бағанда мәлiмденген кеден құнын түзету белгiсi қойылады:
"0" - мәлiмденген кеден құны түзетiлген жоқ;
"1" - мәлiмденген кеден құны түзетiлдi.

3.3. Порядок заполнения граф декларантом:
Графа 1. "Тип декларации"      В первом подразделе графы указывается - "ИМ".
Во втором подразделе графы указывается двузначный цифровой код таможенного режима в соответствии с Классификатором процедуры перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан, приведенным в Приложении 1.
Графа 2. "Отправитель"
В графе указываются сведения об отправителе товаров: наименование и адрес иностранного предприятия либо Ф.И.О. и адрес физического лица.
Графа 8. "Получатель"
В графе указываются сведения о получателе товаров:
наименование и адрес предприятия, организации, учреждения (далее - предприятие) либо Ф.И.О., адрес и сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица.
В нижней части графы после знака "N" указывается идентификационный номер в соответствии с Классификатором формирования идентификационного номера, приведенным в Приложении 2.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются наименование и адрес предприятия или Ф.И.О., адрес и сведения о документе, удостоверяющем личность лица, ответственного за финансовое урегулирование.
В случае, если лицо, ответственное за финансовое урегулирование, совпадает с получателем товаров делается отсылка к графе 8 (см. графу 8).
В верхней части графы после знака "N" указывается идентификационный номер предприятия или физического лица в соответствии с Классификатором формирования идентификационного номера, приведенным в Приложении 2.
В случае перемещения товаров по договору, отличному от договора купли- продажи или мены, графа не заполняется.
Графа 15. "Страна отправления"
В графе указывается краткое наименование страны отправления в соответствии с Классификатором стран мира, приведҒнным в Приложении 3.
Графа 15а. "Код страны отправления"
В графе указывается цифровой код страны отправления в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
Графа 16. "Страна происхождения"
В графе указывается краткое наименование страны происхождения товара в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
Если на момент декларирования товаров страна их происхождения неизвестна, в графе указывается "неизвестна".
Если товары происходят из разных стран, в графе указывается "разные".
Графа 18. "Транспортное средство при отправлении"
В левом подразделе графы проставляется количество транспортных средств, после пробела указываются сведения о транспортном средстве, на котором товары доставлены в регион деятельности таможенного органа, производящего таможенное оформление (название морского или речного судна, номер рейса и бортовой номер воздушного судна, номер железнодорожного вагона, регистрационный номер дорожного транспортного средства и тому подобные сведения).
При невозможности указать все сведения делается ссылка "см. на обороте", на оборотной стороне 1-го листа ГТД указываются номера транспортных средств.

3.3. Декларанттың бағандарды толтыру тәртiбi
1-баған. "Декларанттың үлгiсi"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде - "ИМ" көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшесiнде 1-қосымшада келтiрiлген Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзу процедурасының сыныптауышына сәйкес кеден режимiнiң қос таңбалы цифрлық коды көрсетiледi.
2-баған. "Жөнелтушi"
Бағанда тауарларды жөнелтушi туралы мәлiметтер көрсетiледi: шетел кәсiпорнының аты мен мекен-жайы, немесе жеке тұлғаның аты-жөнi мен мекен-жайы.
8-баған. "Алушы"
Бағанда тауарларды алушы туралы мәлiметтер көрсетiледi: кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң (мұнан әрi - кәсiпорын) аты мен мекен-жайы немесе жеке тұлғаның аты-жөнi, мекен-жайы және оның жеке басын растайтын құжат.
Бағанның төменгi бөлiгiнде "N" белгiсiнен кейiн 2 қосымшада келтiрiлген теңестiрiлген нөмiрлерiн қалыптастыру сыныпшылығына сай теңестiру нөмiрi көрсетiледi.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда қаржылай реттеуге жауапты кәсiпорындардың аты және мекен-жайы немесе жеке тұлғаның аты-жөнi, мекен-жайы және оның жеке басын растайтын құжаттар туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Егер қаржылай реттеуге жауапты тұлға алушымен сәйкес келiп қалған жағдайда 8 бағанға сiлтеме жасалады (8 бағанды қара).
Бағанның жоғарғы бөлiгiнде "N" белгiсiнен кейiн 2 қосымшада келтiрiлген теңестiру нөмiрлерiн қалыптастыру сыныптауышында сай кәсiпорындардың немесе жеке тұлғалардың теңестiру нөмiрлерi көрсетiледi.
Сатып алу-сату немесе ауыстыру шартынан басқа шартпен тауарлар өткiзгенде баған толтырылмайды.
15-баған. "Жөнелту елiнiң коды"
Бағанда 3-қосымшада келтiрiлген Дүниежүзi елдерi сыныптауышына сәйкес жөнелту елiнiң қысқаша атауы көрсетiледi.
15а-баған. "Жөнелту елiнiң коды"
Бағанда 3-қосымшада келтiрiлген Дүниежүзi елдерi сыныптауышына сәйкес жөнелту елiнiң цифрлық коды көрсетiледi.
16-баған. "Шыққан елi"
Бағанда 3 қосымшада келтiрiлген Дүниежүзi елдерi сыныптауышына сәйкес тауар шыққан елдiң қысқаша атауы көрсетiледi.
Егер тауарларды жариялау сәтiнде олардың шыққан елi белгiсiз болса, бағанда "белгiсiз" деп көрсетiледi.
Егер тауарлар әртүрлi елдерден шықса бағанда "әр түрлi" деп көрсетiледi.
18-баған. "Жөнелту кезiндегi көлiк құралы"
Бағанның сол жақ тараушасында көлiк құралдарының саны қойылады, ашық жерден кейiн тауарларды ресiмдеудi жүргiзетiн кеден органы қызметiнiң аймағына тауарлар әкелген көлiк құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi (теңiз немесе өзен кемесiнiң аты, әуе кемесiнiң сапар және қабырғалық нөмiрi, темiр жол вагонының нөмiрi, жол көлiк құралдарының тiркеу нөмiрi және басқа осындай мәлiметтер).
Барлық мәлiметтердi көрсету мүмкiн болмағанда "Сыртқы бетiн қара" деген сiлтеме жасалады да ЖКД 1 парағының сыртында көлiк құралдарының нөмiрлерi көрсетiледi.

Например: 01 а/м A 224 АВ;
или
23 ж/д вагонов см. на обороте.
В правом подразделе указывается цифровой код страны, которой принадлежит транспортное средство в соответствии о Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
Графа 20. "Условия поставки"
В первом подразделе графы указывается двузначный цифровой код условия поставки в соответствии с Классификатором условий поставки, приведенным в Приложении 4.
В левой части второго подраздела указывается краткое буквенное наименование условия поставки с указанием географического пункта.
Правая часть второго и третий подразделы графы не заполняются.
Графа 21. "Транспортное средство при отправлении"
"Транспортное средство на границе"
В левом подразделе графы указываются сведения о транспортном средстве, на котором осуществлялась международная перевозка декларируемых товаров ( название морского или речного судна, номер рейса и бортовой номер воздушного судна, номер железнодорожного вагона, регистрационный номер дорожного транспортного средства и тому подобные сведения).
В правом подразделе графы указывается цифровой код страны, которой принадлежит транспортное средство, в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения"
При ввозе товаров в соответствии с договором купли-продажи в графе указываются, начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер:
А. При ввозе товаров в соответствии с договором, предусматривающим расчеты в иностранной валюте:
1 - номер паспорта сделки;
2 - краткое наименование банка;
3 - адрес банка (почтовый индекс и город);
4 - номер транзитного валютного счета экспортера.
Б. При ввозе товаров в соответствии о договором, предусматривающим расчеты в национальной валюте Республики Казахстан:
1 - код ОКПО банка;
2 - краткое наименование банка;
3 - адрес банка (почтовый индекс и город);
4 - номер расчетного тенгового счета экспортера.
В.  При бартерных и иных видах сделок графа не  заполняется.
Графа 30. "Место досмотра товаров"
В графе указывается номер лицензии на учреждение склада временного хранения, на котором находятся товары в период их таможенного оформления.
В случае, если таможенное оформление товаров производится в ином месте, в графе указывается номер лицензии на учреждение склада временного хранения или таможенного склада, на котором учитываются такие товары.
Графа 34. "Код страны происхождения"
В графе указывается цифровой код страны происхождения декларируемых товаров в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3.
В случае, если страна происхождения неизвестна либо товары происходят из разных стран, в графе указывается "ООО".
Графа 36. "Преференции"
В графе указываются буквенные коды предоставленных льгот, преференций или особенностей по уплате таможенных платежей в соответствии с Классификатором преференций, льгот и иных особенностей уплаты таможенных платежей, приведенным в Приложении 11, формируемый по следующей схеме:
СПАН, где
- С - код предоставленной льготы или иной особенности по уплате таможенных сборов за таможенное оформление;
- П - код предоставленной льготы, преференции по уплате импортной таможенной пошлины;
- А - код предоставленной льготы по уплате акциза;
- Н - код предоставленных льгот по уплате налога на добавленную стоимость и специального налога.
В случае, если в отношении декларируемых товаров льготы, преференции не предоставляются, в соответствующей позиции проставляется буква "О".
Например:
а) по ввозимым товарам предоставлена льгота по уплате импортной таможенной пошлины, других льгот не предоставлено - в графе проставляется "ОПОО";
б) по ввозимым товарам предоставлены льготы по уплате таможенных сборов за таможенное оформление и по уплате импортной таможенной пошлины, налог на добавленную стоимость уплачивается, ставка акциза для этих товаров не установлена - в графе указывается "СПОО";
в) ввозимые товары освобождаются от обложения налога на добавленную стоимость, других льгот по уплате таможенных платежей не предоставлено или ставки не установлены - в графе указывается "ОООН";
г) по ввозимым товарам не предоставляется никаких льгот, по уплате таможенных платежей или ставки не установлены - в графе проставляется "ОООО".
Графа 45. "Таможенная стоимость товаров"
В графе указывается в валюте договора (контракта) таможенная стоимость товаров, заявленных в графе 31.
В случае ввоза товаров по договору, отличному от договора купли- продажи или мены или отсутствия договора или иного документа, подтверждающего намерения сторон, таможенная стоимость указывается в валюте Республики Казахстан (в тенге).
Если таможенная стоимость содержит дробные единицы, она округляется до целой величины по правилам округления.
Графа 46. "Статистическая стоимость"
В графе указывается статистическая стоимость декларируемых товаров, приведенная по фактурной стоимости к базе цен СИФ - казахстанский порт или СИП - пункт назначения на границе Республики Казахстан, пересчитанная в доллары США по курсу, котируемому Национальным банком Республики Казахстан на дату представления ГТД к таможенному оформлению (порядок пересчета валюты в доллары США приведен в Приложении 16).
При этом, если товары куплены на условиях, в соответствии с которыми пункт поставки (назначения) находится вне таможенной территории Республики Казахстан (например, ЕХВ - Пекин, СИФ - Берлин), то к фактурной стоимости добавляются дополнительные невключенные расходы по доставке товаров до места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
Для случаев, когда условиями поставки предусмотрен пункт назначения, находящийся на таможенной территории Республики Казахстан (например, СИП - Караганда), из фактурной стоимости исключаются расходы по доставке товаров после ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
При ввозе товаров в соответствии с договором, отличным от договора купли-продажи или мены, в графе указывается таможенная стоимость товаров, пересчитанная также в доллары США.
Если статистическая стоимость содержит дробные единицы, она округляется до целой величины по правилам округления.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов"
Порядок заполнения графы при исчислении таможенных сборов за таможенное оформление товаров аналогичен порядку, приведенному в пункте
2.3. настоящей Инструкции.
Заполнение графы при исчислении импортной
таможенной пошлины
При заполнении графы расчеты по исчислению суммы импортной таможенной пошлины производятся:
- в валюте, в которой заявляется таможенная стоимость товаров - по товарам, облагаемым пошлиной по ставками в процентах;
- в долларах США (ЭКЮ) - по товарам, облагаемым импортной таможенной пошлиной по специфическим ставкам в долларах США (ЭКЮ) с единицы веса или к представленной физической величине.
Примечание: При этом в графе В "Подробности подсчета" указываются сведения о фактически уплаченных суммах по видам
платежей и наименование валюты, в которой произведен платеж, или предоставлена отсрочка или рассрочка по уплате.
В первой колонке графы "Вид" указывается код платежа в
соответствии с Классификатором таможенных платежей, приведенным в Приложении 12.
Вторая колонка графы "Основа начисления" не заполняется.
В третьей колонке графы "Ставка" указывается установленный размер ставки импортной таможенной пошлины.
В четвертой колонке графы "Сумма" указывается причитающаяся к оплате сумма импортной таможенной пошлины.
Основой для исчисления суммы импортной таможенной пошлины является:
- по товарам, облагаемым импортной таможенной пошлиной по
ставкам в процентах со стоимости - таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45;
- по товарам, облагаемым импортной таможенной пошлиной по специфическим ставкам в долларах США (ЭКЮ) с единицы веса товаров, - вес товаров нетто, указанный в графе 38;
- по товарам, облагаемым импортной таможенной пошлиной по специфическим ставкам в долларах США (ЭКЮ) к представленной
физической величине - количество товаров, указанное в правом нижнем подразделе графы 31.
В пятой колонке графы "СП" (способ платежа) указывается:
"бн" - безналичный расчет через банк;
"кт" - оплата суммы таможенных платежей наличными;
"оп" - предоставлена отсрочка по уплате таможенных платежей;
"рс" - предоставлена рассрочка по уплате таможенных платежей;
"ун" - условное начисление таможенных платежей.
Примечание: В случае предоставления отсрочки или рассрочки по уплате импортной таможенной пошлины (в пятой колонке графы "СП" указано - "оп" или "рс") - заполняется графа 48 "Отсрочка платежей".
Примеры заполнения графы при исчислении суммы импортной таможенной пошлины приведены в Приложении 13.
Порядок заполнения графы при исчислении акциза
При заполнении графы, расчеты по исчислению акциза производятся:
- в валюте, в которой заявляется таможенная стоимость товаров - по товарам, облагаемым акцизом по ставкам в процентах;
- в ЭКЮ - по товарам, облагаемым акцизом по специфическим ставкам в ЭКЮ с единицы веса или к представленной физической величине.
Примечание: при этом в графе В "Подробности подсчета" указываются сведения о фактически уплаченных суммах по видам платежей и наименование валюты, в которой произведен платеж.
В первой колонке графы "Вид" указывается код платежа в соответствии с Классификатором таможенных платежей, приведенным в Приложении 12.
Вторая колонка графы "Основа начисления" не заполняется.
В третьей колонке графы "Ставка" указывается установленный размер ставки акциза.
Основой для исчисления суммы акциза является таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45.
В пятой колонке графы "СП" (способ платежа) указывается:
"бн" - безналичный расчет через банк;
"кт" - оплата суммы налога наличными;
"ун" - условное начисление налога.
Пример заполнения графы при исчислении суммы акциза приведен в Приложении 13.
Порядок заполнения графы при исчислении налога на
добавленную стоимость
При заполнении графы расчеты по исчислению налога на добавленную стоимость производятся в валюте, в которой заявляется таможенная стоимость товаров.
Примечание: При этом в графе В "Подробности подсчета" указываются сведения о фактически уплаченных суммах по видам платежей и наименование валюты, в которой произведен платеж, или предоставлена отсрочка по уплате.
В первой колонке графы "Вид" указывается код платежа в соответствии о Классификатором таможенных платежей, приведенным в Приложении 12.
Вторая колонка "Основа начисления" не заполняется.
В третьей колонке графы "Ставка" указывается установленный размер ставки налога на добавленную стоимость.
В четвертой колонке графы "Сумма" указывается причитающаяся к уплате сумма налога на добавленную стоимость.
Основой для исчисления суммы налога на добавленную стоимость является таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45, к которой добавляется сумма таможенных сборов за таможенное оформление, сумма импортной таможенной пошлины и сумма акциза, исчисленных в соответствии с этой декларацией.
В пятой колонке графы "СП" (способ платежа) указывается:
"бн" - безналичный расчет через банк;
"кт" - оплата суммы налога наличными;
"оп" - предоставлена отсрочка по уплате налога;
"ун" - условное начисление налога.
Пример заполнения графы при исчислении суммы налога на добавленную стоимость приведен в Приложении 13.
Графа 53. "Таможня и страна назначения"
В графе указываются сведения о документах таможенного транзита, на основании которых товары доставлялись во внутреннюю таможню для проведения таможенного оформления (начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер):
1 - номер документа контроля доставки (ДКД);
2 - номер и дата книжки МДП.
4. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ ПРИ ПОМЕЩЕНИИ ТОВАРОВ ПОД ТАМОЖЕННЫЙ РЕЖИМ
ТАМОЖЕННОГО СКЛАДА

Мысалы: 01 а/м А224АВ
немесе 23 т/ж вагоны. Сыртқы бетiн қараңыз.
Оң жақ бөлiмшесiнде 3-қосымшада келтiрiлген Дүниежүзi елдерi Сыныптауышына сәйкес көлiк құралы тиесiлi елдiң цифрлық коды көрсетiледi.
20-баған. "Жеткiзiлiм шарты"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде 4-қосымшада келтiрiлген жеткiзiлiм шарттары сыныптауышына сәйкес жеткiзiлiм шартының қос таңбалы цифрлық коды көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшенiң сол жақ бөлiгiнде географиялық пункт нұсқала отырып беру шартының қысқаша әрiптiк атауы көрсетiледi.
Бағанның екiншi және үшiншi бөлiмшенiң оң жақ бөлiгi толтырылмайды.
21-баған. "Жөнелту кезiндегi көлiк құралы"
"Шекарадағы көлiк құралы"
Бағанның сол жақ бөлiмшесiнде жарияланған тауарларды халықаралық тасымалдау жүзеге асырылған көлiк құралы туралы мәлiмет көрсетiледi (теңiз немесе өзен кемесiнiң аты, әуе кемесiнің сапар және қабырғалық нөмiрi, темiр жол вагонының нөмiрi жол көлiк құралының тiркеу нөмiрi және басқа да осындай мәлiметтер).
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде 3-қосымшада келтiрiлген дүниежүзi елдерi сыныптауышына сәйкес көлiк құралы тиесiлi елдiң цифрлық коды көрсетiледi.
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтерi"
Сатып алу-сату шартына сәйкес тауарларды әкелген кезде бағанда әрбiр деректеме жаңа жолдан бастап көрсетiлiп, олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрi қойылады:
А. Шетел валютасында есеп айырысуды көздейтiн шоттарға сәйкес
тауарларды әкелгенде:
1 - Мәмiле төлқұжатының нөмiрi;
2 - Банктiң қысқаша атауы;
3 - банктiң мекен-жайы (почта индексi және қала);
4 - Экспортшының транзиттiк валюталық шотының нөмiрi.
Б. Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасында есеп айырысуды көздейтiн шартқа сәйкес тауарларды әкелгенде:
1. банктiң ОКПО коды;
2. Банктiң қысқаша атауы;
3. банктiң мекен-жайы (почта индексi және қала);
4. Экспортшының теңгелiк есеп айырысу шоты;
В. Мәмiленiң баспа-бас және басқа түрлерiнде баған толтырылмайды.
30-баған. "Тауарларды тексеру орны"
Бағанда кедендiк ресiмдеу кезеңiнде тауарлар тұратын уақытша сақтау қоймаларын ұстау жөнiндегi лицензияның нөмiрi көрсетiледi.
Егер тауарларды кедендiк ресiмдеу басқа бiр жерлерде жүргiзiлген жағдайда бағанда осындай тауарлар есепке алынатын уақытша сақтау немесе кеден қоймасын құруға берiлген лицензияның нөмiрi көрсетiледi.
34-баған. "Шыққан елдiң коды"
Бағанда 3-қосымшада келтiрiлген Дүниежүзi елдерi сыныптауышына сәйкес жарияланған тауарлардың шыққан елiнiң цифрлық коды көрсетiледi.
Егер шыққан елi белгiсiз болған жағдайда немесе тауарлар әртүрлi елдерден шықса бағанда "000" көрсетiледi.
36-баған "Артықшылықтар"
Бағанда ІІ-қосымшада келтiрiлген артықшылықтар, жеңiлдiктер мен кеден төлемдерiн төлеудiң жеңiлдiктерi мен басқа да ерекшелiктерi Сыныптауышына сәйкес берiлген жеңiлдiктердiң, артықшылықтардың немесе кеден төлемдерiн төлеу ерекшелiктерiнiң әрiптiк кодтары көрсетiлiп, ол төмендегi схема бойынша құралады:
СПАН, мұнда:
C - кеден ресiмдеуi үшiн берiлген жеңiлдiктiң немесе кеден алымын төлеу жөнiндегi басқа да ерекшелiктiң коды;
П - импорттық кеден бажын төлеу жөнiнде берiлген жеңiлдiктiң, артықшылықтың коды;
А - акциздi төлеу бойынша берiлген жеңiлдiктiң коды;
Н - қосымша құнға салынатын салықты және арнаулы салықты төлеу жөнiнде берiлген жеңiлдiктердiң коды.
Егер мәлiмденген тауарларға жеңiлдiктер мен артықшылықты берiлмеген жағдайда тиiстi жерге "О" әрпi қойылады.
Мысалы:
а) әкелiнетiн тауарларға импорттық кеден бажын төлеу бойынша жеңiлдiк берiлген, басқадай жеңiлдiк берiлмеген - бағанға "ОПОО" белгiсi қойылады;
б) әкелiнетiн тауарлар бойынша кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымын және импорттық кеден бажын төлеу жөнiнде жеңiлдiк берiлген, қосылған құнға салынатын салық төленедi, бұл тауарлар үшiн акциз ставкалары белгiленбеген - бағанға "СПОО" белгiсi қойылады;
в) әкелiнетiн тауарлар қосылған құнға салынатын салықтар босатылған, кеден төлемдерiн төлеу бойынша басқадай жеңiлдiктер берiлмеген немесе ставкалар белгiленбеген - бағанда "ОООН" белгiсi қойылады;
г) әкелiнетiн тауарлар бойынша ешбiр жеңiлдiк берiлмеген немесе ставкалар белгiленбеген - бағанда "ОООО" белгiсi қойылады.
45-баған. "Тауарлардың кедендiк құны"
Бағанда шарт (контракт) валютасында 31 бағанда мәлiмделген тауарлардың кедендiк құны көрсетiледi.
Тауарлар сатып алу-сату немесе ауыстыру шартынан өзгеше шарт бойынша әкелiнсе немесе тараптардың ниетiн бiлдiретiн шарт немесе басқа да құжаттар болмаса кедендiк құн Қазақстан Республикасының валютасында (теңгемен) көрсетiледi.
Егер кеден құнында бөлшек сандар болса, ол дөңгелектеу тәртiбiмен бүтiн санға жеткiзiледi.
46-баған. "Статистикалық құн"
Бағанда жарияланған тауарлардың СИФ - Қазақстан порты немесе СИП - Қазақстан Республикасының шекарасындағы баратын пунктi бағалар базасына фактуралық құн бойынша келтiрiлген ЖКМ кедендiк ресiмдеуге берiлген күнi Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiде бағаланатын АҚШ долларының бағамы бойынша қайта есептелген статистикалық құны көрсетiледi (валютаны) АҚШ долларына қайта есептеу тәртiбi 16-қосымшада келтiрiлген).
Сонымен қатар, егер тауарлар жеткiзiлiм (жiберу) пункттерi Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерлерде болатын шартпен сатып алынса (мысалы, ЕХВ - Пекин, СИФ - Берлин), онда фактуралық құнға тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына енгiзу орнына дейiн жеткiзу жөнiндегi қосымша шығыстар қосылады.
Жеткiзiлiм шарттары бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағында орналасқан жеткiзу пунктi қарастырылған жағдайда (мысалы, СИП - Қарағанды), Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнгеннен кейiн фактуралық құннан тауарларды жеткiзу шығыстары алынып тасталады.
Тауарлар сатып алу-сату немесе ауыстыру шартынан өзгеше шарт бойынша әкелiнген кезде де тауарларды АҚШ долларымен қайта есептелген кедендiк құны көрсетiледi.
Егер статистикалық құнда бөлшек сандар болса ол дөңгелектеу тәртiбiмен бүтiн санға жеткiзiледi.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу"
Тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын есептеу осы Нұсқаулықтың 2, 3 тармақтарында келтiрiлген тәртiппен бiрдей.
Импорттық кеден бажын есептеу
кезiнде бағанды толтыру
Бағанды толтырған кезде импорттық кеден бажының сомасын шығару жөнiндегi есептер:
- ставкалар бойынша проценттен баж салынатын тауарлар бойынша -
тауарлардың кедендiк құны мәлiмденген валютада;
- салмақ бiрлiгiнен немесе берiлген заттай көлемiнен АҚШ долларымен (ЭКЮ) айрықша ставка бойынша импорттық кеден бажы салынатын тауарлар бойынша - АҚШ долларында (ЭКЮ) жүргiзiледi.
Ескерту: сонымен қатар "Есептеу толықтығы" бағанында төлем                    түрлерi бойынша нақтылы төленген сомалар туралы
мәлiметтер және төлем жасалған немесе мұрсат, не
бөлiп төлеу мүмкiндiгi берiлген валюта атауы
көрсетiледi.
"Түр" бағанының бiрiншi бағанасында 12-қосымшада келтiрiлген кеден төлемдерi сыныптауышына сәйкес төлем коды көрсетiледi.
"Үстеме есептеу негiзi" бағанының екiншi бағанасы толтырылмайды.
"Ставка" бағанының үшiншi бағанасы импорттық кеден бажының белгiленген мөлшерi көрсетiледi.
"Сома" бағанының төртiншi бағанасында импорттық кеден бажының төленуге тиiс сомасы көрсетiледi.
Импорттық кеден бажы сомасын есептеп шығарудың негiзi мыналар болып табылады:
- құннан проценттiк ставкалар бойынша импорттық кеден бажы алынатын тауарлар бойынша - 45-бағанда көрсетiлген тауарлардың кедендiк құны;
- салмақ бiрлiгiне АҚШ долларында (ЭКЮ) айрықша ставка бойынша импорттық кеден бажы салынатын тауарлар бойынша - 38 бағанда көрсетiлген тауарлардың нетто салмағы;
- берiлген заттай көлемiне АҚШ долларында (ЭКЮ) айрықша ставка бойынша кеден бажы салынатын тауарлар бойынша - 31 бағанның оң жақтағы төменгi бөлiмшесiнде көрсетiлген тауарлар саны.
"ТӘ" (төлем әдiсi) бағанның бесiншi тiзбесiнде мыналар көрсетiледi:
"бн" - банк арқылы қолма-қол ақшасыз есеп айырысу;
"қт" - кеден төлемдерi сомасын қолма-қол төлеу;
"оп" - кеден төлемдерiн төлеуге мұрсат беру;
"ро" - кеден төлемдерiн бөлiп төлеу мүмкiндiгi берiлдi;
"ун" - кеден төлемдерiн шартты есептеу.
Ескерту: Импорттық кеден бажын төлеу бойынша мұрсат немесе
бөлiп төлеу мүмкiндiгi берiлсе ("ТӘ"
бағанының бесiншi тiзбесiне "оп" не "ре"
көрсетiледi) 48 "Төлем мерзiмiн ұзарту" бағаны
толтырылады.
Импорттық кеден бажы сомасын есептеу кезiнде бағанды
толтыру мысалдары 13-қосымшада келтiрiлген.
Акциздi есептеу кезiнде
бағанды толтыру тәртiбi
Бағанды толтыру кезiнде акциздi шығару есебi:
- проценттiк ставкалармен акциз салынатын тауарлар бойынша тауарлардың кедендiк құны мәлiмденген валютада;
- салмақ бiрлiгiне немесе берiлген заттай көлемiне ЭКЮ-де айрықша ставкада акциз салынатын тауарлар бойынша - ЭКЮ-де жүргiзiледi.
Ескерту: Сонымен қатар "Есептеудiң егжей-тегжей" бағанында
төлем түрлерi бойынша нақтылы төленген сомалар
туралы мәлiметтер және төлем жасалған валютаның
атауы көрсетiледi.
"Түр" бағанының бiрiншi бағанасында 12-қосымшада келтiрiлген Кеден төлемдерi сыныптауышына сәйкес төлем коды көрсетiледi.
"Есептеу негiзi" бағанының екiншi бағанасы толтырылмайды.
"Ставка" бағанының үшiншi бағанасында акциз ставкасының белгiленген мөлшерi көрсетiледi.
Акциз ставкасын есептеудiң негiзi 45-бағанда көрсетiлген тауарлардың кедендiк құны болып табылады.
"ТӘ" (төлем әдiсi) бағанының бесiншi тiзбесiнде мыналар көрсетiледi:
"бн" - банк арқылы қолма-қол ақшасыз есеп айырысу;
"кт" - Салық сомасын қолма-қол төлеуі;
"ун" - салықты шартты есептеу.
Акциз сомасын есептеу кезiнде бағанды толтыру мысалы 13-қосымшада келтiрiлген.
Қосымша құнға салынатын салыққа
есептегенде бағанды толтыру тәртiбi
Бағанды толтырғанда қосымша құнға салынатын салықты шығару есебi тауарлардың кеден құны мәлiмдеген валютада жүргiзiледi.
Ескерту: Сонымен қатар "Есептеу толықтығы" бағанында төлем
түрлерi бойынша нақты төленген сомалар туралы мәлiметтер
және төлем жасалған немесе төлемге мұрсат берiлген
валютаның атауы көрсетiледi.
"Түр" бағанының бiрiншi бағанасында 12-қосымшада келтiрiлген Кеден төлемдерi сыныптауышына сәйкес төлем коды көрсетiледi. "Есептеу негiзi" бағанының екiншi бағанасы толтырылмайды. "Ставка" бағанының үшiншi бағанасында қосымша құнға салынатын салықтың белгiленген мөлшерi көрсетiледi.
"Сома" бағанының төртiншi бағанасында қосымша құнға салынатын  салықтың төленуге тиiс сомасы көрсетiледi.
Қосымша құнға салынатын салық сомасын есептеудiң негiзi 45-бағанында көрсетiлген тауарлардың кедендiк құны болып табылып, оған кедендiк ресiмдеу үшiн кедендiк алымдар сомасы, импорттық кеден бажының сомасы және осы декларацияға сәйкес есептелген акциз сомасы қосылады.
"ТӘ" (төлем әдiсi) бағанының бесiншi тiзбесiнде мыналар көрсетiледi:
"бн" - банк арқылы қолма-қол ақшасыз есеп айырысу;
"с" - Салық сомасын қолма-қол төлеу;
"оп" - салық төлеу жөнiнде мұрсат берiлдi;
"ун" - салықты шартты есептеу.
Қосымша құнға салынатын салық сомасын есептеу кезiнде бағанды
толтыру мысалы 13-қосымшада келтiрiлген.
53-баған. "Кеден және баратын елi"
Бағанда кедендiк ресiмдеуден өткiзу үшiн тауарларды iшкi кеденге жеткiзуге негiз болатын транзиттiк кеден құжаттары туралы мәлiметтер көрсетiледi (әрбiр деректеме жаңа жолдан басталып, олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрi қойылады).
1 - жеткiзудi бақылау құжатының нөмiрi (ЖБҚ)
2 - кiтапшаның нөмiрi мен уақыты МДП.
4. Тауарларды кеден қоймасының кеден режимiне
қойғанда жүк кеден декларациясын толтыру ережелерi

4.1. Декларантом заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 19, 21, 22, 23, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 47, 49, 54, А, В.
При помещении на таможенный склад товаров, предназначенных для вывоза в соответствии с таможенным режимом экспорта, из указанных граф, графы 8, 15, 15а, 21, 25, 29 не заполняются.
4.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7, С и Д.
Графы 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 19, 21, 23, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 45, 47, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с разделами 2 или 3 настоящей Инструкции.
4.3. Заполнение граф 1, 2, 8, 9, 22, 28, 44, 49 имеет следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе графы при помещении на таможенный склад товаров:
- ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, указывается "ИМ";
- вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом экспорта, указывается "ЭК".
Во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима "74".
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 2. "Отправитель"
При помещении на таможенный склад товаров, предназначенных для вывоза с таможенной территории Республики Казахстан, в графе указываются в порядке, предусмотренным разделом 2 настоящей Инструкции, сведения о лице, помещающем товары на таможенный склад. В отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, графа заполняется в соответствии о разделом 3 настоящей Инструкции.
Графа 8. "Получатель"
В графе в соответствии с разделом 3 настоящей Инструкции указываются сведения о лице, помещающем товары на таможенный склад.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией, сведения о владельце склада или лице, поместившем
товары на таможенный склад, если с согласия таможенного органа это лицо несет ответственность за уплату таможенных платежей.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость товаров"
В левом подразделе указывается цифровой код валюты договора или иного соглашения, регламентирующего совершение сделки, в соответствии с классификатором валют, приведенным в Приложении 6 к настоящей Инструкции. Правый подраздел графы - не заполняется.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения"
В графе указываются (начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер):
1 - номер расчетного счета в тенге, код ОКПО и краткое
наименование банка, в котором открыт расчетный счет лица, указанного в графе 9;

4.1. Декларант жүк кеден декларациясының мына бағандарын толтырады: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 19, 21, 22, 23, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 47, 49, 54, А, В.
Экспорттың кеден режимiне сәйкес әкетуге арналған тауарларды
кеден қоймасына орналастырғанда көрсетiлген бағандардан 8, 15, 15а,21, 25, 29 бағандар толтырылмайды.
4.2. Кеден органының лауазымды адамы мына бағандарды толтырады:
7, С және Д.
3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 19, 21, 23, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 45, 47, 54.
А, В, С және Д бағандары осы Нұсқаулықтың 2 немесе 3 тарауларына сәйкес толтырылады.
4.3. 1, 2, 8, 9, 22, 28, 44, 49 бағандарды толтырудың төмендегiдей ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiсi"
Тауарларды кеден қоймасына орналастырғанда:
- Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiндерiнде "ИМ";
- экспорттық кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiндерiнде "ЭК" көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшесiнде кеден режимiнiң қос таңбалы коды "74" көрсетiледi.
Бағанның үшiншi бөлiмшесiнде толтырылмайды.
2-баған. "Жөнелтушi"
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкетуге арналған тауарларды кеден қоймасына орналастырған кезде бағанда осы Нұсқаулықтың 2-бөлiмiнде көрсетiлген тәртiппен кеден қоймасына тауарларды орналастырған тұлға туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға байланысты баған осы Нұсқаулықтың 3 бөлiмiне сәйкес толтырылады.
8-баған. "Алушы"
Бағанда осы Нұсқаулықтың 3 бөлiмiне сәйкес тауарларды кеден қоймасына орналастырушы тұлға туралы мәлiметтер көрсетiледi.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда, егер кеден органының келiсiмiмен аталған тұлға кеден төлемдерiн төлеуге жауап беретiн болса, осы Нұсқаулықта қарастырылған тәртiп бойынша қойма иесi немесе тауарларды кеден қоймасына орналастырған тұлға туралы мәлiметтер көрсетiледi.
22-баған. "Валюта және тауарлардың
жалпы фактуралық құны"
Бағанның сол жақ бөлiмшесiне осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында келтiрiлген валюта сыныптауышына сәйкес мәмiле жасауды реттейтiн шарт немесе басқа да келiсiм валютасының цифрлық коды көрсетiледi.
Бағанның бiрiншi бөлiмшесi толтырылмайды.
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтерi"
Бағанда (әрбiр деректеме жаңа жолдан басталып, әрқайсысын алдына бiр рет нөмiрi қойылады) мыналар көрсетiледi:
1 - теңгедегi есеп айырысу шотының нөмiрi, ОКПО коды және 9 бағанда көрсетiлген тұлғаның есеп айырысу шоты ашылған банктiң қысқаша атауы.

2 - номер счета в иностранной валюте, код ОКПО и краткое наименование банка, в котором открыт счет, лица указанного в графе 9.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы"
Под цифрой 4 указывается номер и дата договора между лицом, помещающем товары на таможенный склад, и владельцем склада.
Остальная информация указывается в соответствии с настоящей Инструкцией.
Графа 49. "Наименование склада"
В графе указываются номер и дата выдачи лицензии на учреждение таможенного склада.
5. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ
ТАМОЖЕННОЙ ДЕКЛАРАЦИЙ ПРИ ПОМЕЩЕНИИ
ТОВАРОВ ПОД ТАМОЖЕННЫЙ РЕЖИМ РЕИМПОРТА ТОВАРОВ
5.1. Декларантом заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29, 32, 31, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 54, А, В.
5.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7, С и Д.
Графы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 29, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В, Д заполняются в соответствии с разделом 3 настоящей Инструкции.
В случае изменения состояния реимпортируемых товаров при нахождении их за пределами Республики Казахстан декларант заполняет приложение к грузовой таможенной декларации, которое является неотъемлемой частью ГТД и подается в таможенный орган одновременно с ГТД.
5.3. Правила заполнения граф 1, 9, 28, 31, 40, 50, С имеют следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе графы указывается "ИМ".
Во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима "41".
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией, сведения о лице, перемещающем товары через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реимпорта.
При ввозе товаров по договорам купли-продажи или мены в графе указываются реквизиты казахстанского лица, заключившего договор.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения"
При ввозе товаров по договорам купли-продажи в графе указываются (начиная каждый из реквизитов с новой строки и
проставляя перед каждым из них порядковый номер) в соответствии с порядком, предусмотренным настоящей Инструкцией, реквизиты банка и номер текущего валютного счета (в случае расчетов по контракту в тенге - номер расчетного счета) лица, перемещающего товары в соответствии с таможенным режимом реимпорта.
В иных случаях графа не заполняется.
Графа 31. "Грузовые места и описание товаров"
В случае изменения состояния реимпортируемых товаров при нахождении их за пределами Республики Казахстан в графе делается отсылка на Приложение к ГТД.
Остальная информация заполняется в соответствии с порядком, предусмотренным настоящей Инструкцией.
Графа 40. "Общая декларация/предшествующий документ"
В графе указывается номер декларации, в соответствии с которым товары помещались под таможенный режим экспорта, либо дата вывоза, установленная в соответствии с разделом 2 настоящей Инструкции.
Графа 50. "Доверитель"
В графе декларант производит следующую запись: " Заявляю, что товары соответствуют условиям помещения под режим реимпорта: факт и момент вывоза, казахстанский товар, неизменное состояние, - с возвратом(без возврата вывозных пошлин) налога на экспорт".
Графа С
В графе должностным лицом таможенного органа, производящего
таможенное оформление, указывается наименование, день, месяц и год принятия последнего документа, необходимого для помещения товаров под таможенный режим реимпорта, отметка заверяется подписью должностного лица и его личной номерной печатью.
Приложение к грузовой таможенной декларации.
Является неотъемлемой частью ГТД
--------------------------------------------------------------------
Сведения о товарах, вывозимых с   !Сведения о товарах, перемещаемых
таможенной территории РК в режиме !под таможенным режим реимпорта
экспорта                          !
--------------------------------------------------------------------

2 - Шетел валютасындағы шоттың нөмiрi, ОКПО коды және 9-бағанда көрсетiлген тұлғаның шоты ашылған банктiң қысқаша атауы.
44-баған. "Қосымша ақпарат/табыс етiлетiн құжаттар"
4 цифрдың астында тауарларды кеден қоймасына орналастыратын тұлға мен қойма иесi арасындағы шарттың нөмiрi мен уақыты көрсетiледi.
Қалған ақпарат осы Нұсқаулыққа сәйкес көрсетiледi.
49-баған. "Қойманың атауы"
Бағанда кеден қоймасын құруға берiлген лицензияның нөмiрi мен уақыты көрсетiледi.
5. Тауарларды тауарлар керi импортының
кедендiк режимiне қойғанда жүк кеден
декларациясын толтырудың ережелерi
5.1. Декларант жүк кеден декларациясының төмендегiдей бағандарын толтырады: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 50, 54, А, В.
5.2. Кеден органының лауазымды адамы
7, С және Д бағандарын толтырады.
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 29, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В, Д бағандары осы Нұсқаулықтың 3 бөлiмiне сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде болғанда керi импорттық тауарлардың күйi өзгерген жағдайда декларант жүк кеден декларациясын қосымша толтырады, ол ЖКД ажырамас бөлiгi болып кеден органына ЖКД бiрге берiледi.
5.3. 1, 9, 29, 31, 40, 50, С бағандарын толтыру ережелерiнiң төмендегiдей ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiсi"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде "ИМ" көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшеде кеден режимiнiң қос таңбалы коды "41" көрсетiледi.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда осы Нұсқаулықта қарастырылған тәртiпте керi (DOWN) импорттың кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды алып жүретiн тұлғалар туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Тауарларды сатып алу-сату немесе ауыстыру шарттары бойынша әкелгенде шартты жасаған Қазақстандық тұлғаның деректемелерi көрсетiледi.
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтерi"
Сатып алу-сату шарттары бойынша тауарларды әкелгенде бағанда осы Нұсқаулықта қарастырылған тәртiпке сәйкес (әрбiр деректеменi жаңа жолдан бастап және әрқайсысының алдына рет нөмiрiн қоя отырып) банк деректемелерi және керi импорттың кеден режимiне сәйкес тауарларды алып жүретiн тұлғаның ағымдағы валюталық шотының нөмiрi (контракт бойынша теңгемен есеп айырысатын жағдайда - есеп айырысу шотының нөмiрi) көрсетiледi.
Басқадай жағдайларда баған толтырылмайды.
31-баған. "Жүк орындары және тауарларды сипаттау"
Керi импортталатын тауарлар Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде болғанда олардың күйi өзгерген жағдайда бағанда ЖКД Қосымшасына сiлтеме жасалады.
Қалған ақпараттар осы Нұсқаулықта қарастырылған тәртiпке сәйкес толтырылады.
40-баған. "Жалпы мәлiмдеме/алдыңғы құжат"
Бағанда тауарларды экспорттың кеден режимiне орналастыруға негiз болған декларацияның нөмiрi, немесе осы Нұсқаулықтың 2-бөлiмiне сәйкес белгiленген әкету уақыты көрсетiледi.
50-баған. "Сенушi"
Бағанда декларант мынадай жазу жасайды: "Тауарлардың керi импорт режимiне орналастыру шарттарына жауап беретiнiн мәлiмдеймiн: әкету фактiсi мен сәтi, Қазақстан тауары, өзгерiссiз күйi - экспортқа салынатын салық қайтарымымен (әкету бажы қайтарымсыз)".
С бағаны
Бағанда кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн лауазымды адам керi импорттың кеден режимiне орналастыруға қажеттi соңғы құжаттың атын, қабылданған күнiн, айын және жылын көрсетедi, белгi лауазымды адамның қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен расталады.
Жүк кеден декларациясына қосымша
ЖКМ ажырамас бөлiгi болып табылады.
____________________________________________________________________
ҚР кеден аумағынан экспорт    | керi импорттың кеден режимiнде алып
режимiнде әкетiлетiн тауарлар | жүрiлетiн тауарлар туралы
туралы мәлiметтер             | мәлiметтер
_______________________________|____________________________________

1. Ф.И.О. лица или наименование организации - заявителя
--------------------------------------------------------------------
2. Дата вывоза, N ГТД или документа,!N ГТД (проставляется должностным
подтверждающего дату                !лицом таможенного органа при
вывоза                              !ввозе)
---------------------------------------------------------------------
Идентичность товаров
Код по ТН ВЭД и наименование товаров, технические характеристики*
---------------------------------------------------------------------

1. Адамның аты-жөнi немесе мәлiмдеушi - ұйымның атауы
____________________________________________________________________
2. Әкету уақыты, ЖКД немесе| ЖКД N (кеден органының лауазымды
әкету уақытын растайтын    | адамы тауарды әкелгенде бередi)
құжаттың N                 |
_______________________________|____________________________________
тауарлардың сәйкестiгi
СЭҚ ТН бойынша код және тауарлардың атауы,
техникалық сипаттамалары
____________________________________________________________________

4. Валюта и таможенная стоимость товаров
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Примечание. Указать основание, подтверждающее естественность
износа, или убыли, нормальные условия транспортировки и хранения,
приводится расчет, свидетельствующий о неувеличении стоимости на
момент вывоза в случае проведения мелкого ремонта и других подобных
операций.
---------------------------------------------------------------------
5. Подпись и печать декларанта
---------------------------------------------------------------------
6. Требуется ли возврат ранее уплаченных сумм?     Да   Нет
(ненужное зачеркнуть)
---------------------------------------------------------------------
7. Отметки таможни о разрешении помещения товаров под таможенный
режим реимпорта.
Дата, подпись и печать должностного лица таможенного органа.
6. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ ДЕКЛАРАЦИИ
ПРИ ПОМЕЩЕНИИ ТОВАРОВ И ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ
ПОД ТАМОЖЕННЫЙ РЕЖИМ ОТКАЗА В ПОЛЬЗУ ГОСУДАРСТВА
6.1. Декларантом заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 3, 4, 5, 6, 12, 14, 22, 31, 33, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 50, 54.
При этом графы 12, 22, 45 заполняются в случае, если стоимость товаров известна, при отсутствии у декларанта возможности классифицировать товары и транспортные средства в соответствии с ТН ВЭД графы 33 и 41 заполняются таможенным органом.
6.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7,С и Д.
Графы 3, 4, 5, 6, 12, 14, 31, 33, 35, 37, 38, 41, 44, 45, 54 заполняются в соответствии с разделами 2 или 3 настоящей Инструкции.
6.3. Правила заполнения граф 1, 22, 31, 40, 50 имеют следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе указывается:
- в отношении товаров и транспортных средств, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан или ввезенных на эту территорию и помещенных под иной таможенный режим - "ИМ";
- для товаров и транспортных средств, вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан - "ЭК".
Во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима - "75".      Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 22. "Общая фактурная стоимость"
В левом подразделе указывается код валюты, в которой в графе 45 приведена таможенная стоимость.
Правый подраздел графы не заполняется.
Графа 31. "Грузовые места в описание товаров"
В графе указываются индивидуальные признаки товаров или транспортных средств.
Графа 40. " Общая декларация/предшествующий документ"
При помещении под таможенный режим отказа в пользу государства товаров и транспортных средств, ранее помещенных в иной таможенный режим, в графе указывается номер ГТД, в соответствии с которой товары и транспортные средства помещались под иной таможенный режим.
Графа 50. "Доверитель"
В графе кратко излагаются причины отказа от товаров и транспортных средств.

4. Валюта және тауарлардың кедендiк құны
____________________________________________________________________
5. Декларанттың қолы мен мөрi
____________________________________________________________________
6. Бұрын төленген соманы қайтару талап етiле ме?
Иә жоқ (қажетсiзi сызылады)
____________________________________________________________________
7. Кеденнiң тауарларды керi импорттың кеден режимiне
орналастыруға рұқсаты туралы белгiлер
Уақыты, кеден органының лауазымды адамының қолы мен мөрi
___________________________________________________________________
х/ Тозудың немесе кемудiң табиғилығын растайтын негiз, тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайы көрсетiлiп, ұсақ жөндеулер мен басқа осындай операциялар жүргiзiлген жағдайда әкету сәтiнде құнның өспегенiн куәландыратын есептеулер келтiрiледi.
6. Мемлекет пайдасына бас тартылған тауарлар мен
көлiк құралдарын кеден режимiне орналастыру
кезiнде жүк кеден декларациясын толтыру ережелерi
6.1. Декларант жүк кеден декларациясының төмендегi бағандарын толтырады: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12, 14, 22, 31, 33, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 50.
Сонымен қатар 12, 22, 45 бағандар тауарлар құны белгiлi болған жағдайда толтырылады, мәлiмдеушiнiң тауарлар мен көлiк құралдарын СЭҚ ТН сәйкес Сыныптауға мүмкiндiгi болмаса 33 және 41 бағандарды кеден органы толтырады.
6.2. Кеден органының лауазымды адамы төмендегi бағандарды толтырады: 7, С және Д.
3, 4, 5, 6, 12, 14, 31, 33, 35, 37, 38, 41, 44, 45, 54 бағандары осы Нұсқаулықтың 2 немесе үшiншi бөлiмдерiне сәйкес толтырылады.
6.3. 1, 22, 31, 40, 50 бағандарын толтыру ережелерiнiң төмендегiдей ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiсi"
Бiрiншi бөлiмшеде:
- Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн немесе осы аумаққа әкелiнген және басқа да кеден режимiне орналастырылған тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты - "ИМ";
- Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн тауарлар мен көлiк құралдары үшiн - "ЭК" белгiлерi қойылады.
Екiншi бөлiмшеде кеден режимiнiң қос таңбалы "75" коды көрсетiледi.
Бағанның үшiншi бағаны толтырылмайды.
22-баған. "Жалпы фактуралық құн"
Сол жақ бөлiмшеде 45 бағанда кеден құны келтiрiлген валютаның коды көрсетiледi.
Бағанның бiрiншi бөлiмшеде толтырылмайды.
31-баған. "Жүк орындары және тауарлар сипаттамасы"
Бағанда тауарлардың немесе көлiк құралдарының дара белгiлерi көрсетiледi.
40-баған. "Жалпы декларация/алдыңғы құжат"
Бұрын басқа кеден режимiне орналастырылған мемлекет пайдасына
бас тартылған тауарлар мен көлiк құралдарын кеден режимiне
орналастырған кезде тауарлар мен көлiк құралдары бұрын басқа кеден режимiнде орналасқандығы ЖКД нөмiрi көрсетiледi.
50-баған. "Сенушi"
Бағанда тауарлар мен көлiк құралдарынан бас тартудың себептерi қысқаша баяндалады.

7. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ТАМОЖЕННЫМ ОРГАНОМ БЛАНКА
ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ ДЕКЛАРАЦИИ ПРИ ТАМОЖЕННОМ
РЕЖИМЕ ОТКАЗА В ПОЛЬЗУ ГОСУДАРСТВА
7.1. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 4, 5, 6, 7, 12, 14, 22, 31, 33, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 54, С и Д.
При этом графы 12, 22, 45 заполняются в случае, если стоимость товаров известна.
Графы 4, 5, 6, 7, 12, 31, 33, 35, 37, 38, 41, 44, 45, С и Д заполняются в соответствия с разделами 2 или 3 настоящей Инструкции.
Графы 22, 31, 40 заполняются в соответствии с разделом 6 настоящей Инструкции..
7.2. Правила заполнения граф 14, 54 имеют следующие особенности:
Графа 14. "Декларант"
В графе указываются сведения о лице, помещающем товары или транспортные средства под таможенный режим отказа в пользу государства: наименование и адрес предприятия, организации,
учреждения (далее - предприятие), либо Ф.И.О., адрес и сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица.
Графа 54. "Место и дата"
В графе указываются наименование таможенного органа, должность, Ф.И.О. должностного лица, заполнившего бланк грузовой таможенной декларации.
Сведения заверяются указанным должностным лицом своей подписью и личной номерной печатью.
8. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ ДЕКЛАРАЦИИ
ПРИ ПОМЕЩЕНИИ ТОВАРОВ НА ТАМОЖЕННЫЙ СКЛАД, ВЛАДЕЛЬЦЕМ
КОТОРОГО ЯВЛЯЕТСЯ ТАМОЖЕННЫЙ ОРГАН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
8.1. Декларантом заполняются следующие графы грузовой
таможенной декларации: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 19, 21, 22, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 47, 49, 54, А, В.
При помещении на таможенный склад товаров, предназначенных для вывоза в соответствии с таможенным режимом экспорта, из указанных граф графы 8, 15, 15а, 21, 25, 29 не заполняются.
8.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7, С и Д.
Графы 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 19, 21, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 45, 47, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с разделами 2 или 3 настоящей Инструкции.
Графы 1, 2, 8, 22, 28 заполняются в соответствии с разделом 4 настоящей Инструкции.
8.3. Заполнение граф 9 ,44, 49 имеет следующие особенности:
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией, сведения о лице, поместившем товары на таможенный склад.
Графа 44."Дополнительная информация/представляемые документы"
Под цифрой 4 указывается номер и дата складского свидетельства.
Остальная информация указывается в соответствии о настоящей Инструкцией.
Графа 49. "Наименование товара"
В графе указываются наименование и код таможни, структурным подразделением которой является таможенный склад.

7. Мемлекет пайдасына бас тарту кеден режимi
кезiнде кеден органдарының жүк кеден декларация
бланкыларын толтыру ережелерi
Кеден органының лауазымды адамы жүк кеден декларациясының мына бағандарын толтырады:1, 4, 5, 6, 7, 12, 14, 22, 31, 33, 35, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 54, С және Д.
Сонымен қатар 12, 22, 45 бағандар тауар құны белгiлi болса ғана толтырылады.
4, 5, 6, 7, 12, 31, 33, 35, 37, 38, 41, 44, 45, С және Д бағандары осы Нұсқаулықтың 2 немесе 3 бөлiмiне сәйкес толтырылады.
7, 2, 14, 54 бағандарын толтыру ережелерiнiң төмендегiдей ерекшелiктерi бар:
14-баған. "Декларант"
Бағанда мемлекет пайдасына бас тарту кеден режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастырушы тұлға туралы мәлiметтер көрсетiледi: кәсiпорынның, ұйымның, мекеменiң (мұнан әрi - кәсiпорын) атауы, немесе жеке тұлғаның аты-жөнi, мекен-жайы және оның жеке басын растайтын құжат туралы мәлiметтер.
54-баған. "Орыны және датасы"
Бағанда кеден органының аты, жүк кеден декларациясы бланкiнiң толтырған лауазымды адамның қызметi, тегi, аты-жөнi көрсетiледi. Аталған лауазымды адам мәлiметтердi өзi қойып қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен куәландырылады.
8. Иесi Қазақстан Республикасының кеден органы
болып табылатын кеден қоймасына тауарларды орналастырған
кезде жүк кеден декларациясын толтыру ережесi
8.1. Декларант жүк кеден декларациясының мына бағандарын: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 19, 21, 22, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 47, 49, 54, А, В толтырады.
Экспорттық кеден режимiне сәйкес әкетiлуге арналған тауарларды кеден қоймасына орналастыру кезiнде аталған бағандардың iшiнен 8, 15, 15а, 21, 25, 29 бағандары толтырылмайды.
8.2. Кеден органының лауазымды адамы мына бағандарды: 7, С және Д толтырады.
Осы Нұсқаулықтың 2 немесе 3-бөлiмдерiне сәйкес 3, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 19, 21, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 45, 47, 54, А, В, С және Д бағандары толтырылады. 1, 2, 8, 22, 28 бағандар осы Нұсқаулықтың 4-бөлiмiне сәйкес толтырылады.
8.3. 9, 44, 49 бағандары толтыруда мынадай ерекшелiктер бар:
9-баған. "Қаржыны реттеуге жауапты тұлға"
Бағанды осы Нұсқаулықта көзделген тәртiппен кеден қоймасына
тауарларын орналастырған тұлға туралы мәлiметтер көрсетiледi.
44-баған. "Қосымша ақпараттар/табыс етiлетiн құжаттар"
Қойма куәлiгiнiң нөмiрi мен данасы 4 цифрмен көрсетiледi. Қалған ақпараттар осы Нұсқаулыққа сәйкес көрсетiледi.
49-баған. "Тауарлардың атауы"
Бағанда кеден қоймасы құрылымдық бөлiмшесi болып табылатын кеденнiң атауы және коды көрсетiледi.

9. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ ПРИ ПОМЕЩЕНИИ ТОВАРОВ ПОД
ТАМОЖЕННЫЙ РЕЖИМ ВРЕМЕННОГО ВВОЗА (ВЫВОЗА)
9.1. Декларантом заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 42, 44, 45, 47, 54, А, В.
9.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7, С и Д.
Графы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 23, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 54, А, В, С и Д заполняются в соответствии с разделами 2 или 3 настоящей Инструкции.
9.3. Правила заполнения граф 1, 9, 12, 22, 28, 36, 44, 45, 47 имеют следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе графы в отношении товаров:
- вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан, указывается - "ЭК";
- ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, указывается "ИМ".
Во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима "31".
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией, сведения о лице, перемещающем товары (получившем разрешение на временный ввоз (вывоз) товаров).
Графа 12. "Общая таможенная стоимость"
В графе указывается в долларах США общая таможенная стоимость декларируемых товаров, полученная как сумма таможенных стоимостей товаров, указанных в графах 45 основного и добавочных листов.
Графа 22. "Общая фактурная стоимость"
В левом подразделе указывается код валюты, в которой в графе 45 приведена таможенная стоимость товаров (к примеру, если в графе 45 стоимость заявлена в долларах США, указывается - 001).
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения"
В графе указывается (начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер):
1 - номер расчетного счета в тенге, код ОКПО и краткое наименование банка, в котором открыт расчетный счет лица, указанного в графе 9;
2 - номер счета в иностранной валюте, код ОКПО и краткое наименование банка, в котором открыт счет, лица указанного в графе 9.
Графа 36. "Преференции"
В случае частичного освобождения от уплаты таможенных пошлин в графе в соответствующих позициях проставляется "О".
При обратном ввозе (вывозе) временно вывезенных (ввезенных) товаров графа не заполняется.
При полном освобождении от уплаты таможенных платежей графа заполняется в соответствии с настоящей Инструкцией.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы"
Под цифрой 8 указывается срок до которого товары, помещенные под таможенный режим временного ввоза, (вывоза) должны быть вывезены (ввезены) обратно в следующей форме:
8 - "Обязуюсь ввезти (вывезти) товары обратно до - дд.мм.гг.", где дд. мм.гг - день, месяц и две последние цифры года.
Остальная информация заполняется в соответствии с настоящей Инструкцией.
Графа 45. "Таможенная стоимость"
В графе указывается пересчитанная в доллары США таможенная стоимость временно ввозимых (вывозимых) товаров, заявленных в графе 31.
Если таможенная стоимость содержит дробные единицы, она округляется до целой величины по правилам округления.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов"
Заполнение графы при исчислении суммы таможенных платежей производится в соответствии с настоящей Инструкцией.
При этом в пятой колонке графы "СП" (способ платежа) при
исчислении суммы таможенных пошлин и налогов проставляется буквенный код "ун"- условное начисление таможенных платежей.

9. Уақытша әкелудi (әкетудi) кеден режимiмен
тауарларды орналастырған кезде жүк кеден
декларациясын толтырудың ережелерi
9.1. Декларант жүк кеден декларациясының мына бағандарын: 1, 2,
3, 4, 5, 6, 8, 9, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25,
28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 42, 44, 45, 47, 54, А, В
толтырады.
9.2. Кеден органының лауазымды адамы мына бағандарды: 7, С және
Д толтырады. Осы Нұсқаулықтың 2 және 3-бөлiмдерiне сәйкес 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 23, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 54, А, В, С және Д бағандар толтырылады.
9.3. 1, 9, 12, 22, 28, 36, 44, 45, 47 бағандарды толтыру ережесiнiң мынадай ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiлерi" бөлiмшесiнде:
- Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн тауарларға "ЭК" көрсетiледi;
- Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға "ИМ" көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшеде кеден режимiнiң "31" екi мәндi коды көрсетiледi.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда осы Нұсқаулықты көзделген тәртiппен тауарларды өткiзушi (тауарларды уақытша әкелуге (әкетуге) рұқсат алған) тұлға туралы мәлiметтер көрсетiледi.
12-баған. "Жалпы кедендiк құн"
Бағанда негiзгi және қосымша парақтардың 45-бағандарында көрсетiлген, тауарлардың кедендiк құнының сомасы ретiнде алынған жария етiлетiн тауарлардың жалпы кедендiк құны АҚШ долларымен көрсетiледi.
22-баған. "Жалпы фактуралық құн"
Сол жақ бөлiмшесiнде 45-бағанда тауарлардың кедендiк құны келтiрiлген валютаның коды көрсетiледi. (Мысалы, егер 45-бағанда құны АҚШ долларымен мәлiмделсе, онда 001 көрсетiледi).
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтерi"
Бағанда (реквизиттердiң әрқайсысын жаңа жолдан жаза және олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрiн қоя отырып):
1-теңгемен есеп айырысу шотының нөмiрi, ОКПО коды және 9-бағанда көрсетiлген тұлғаның есеп айырысу шоты ашылған банкiнiң қысқаша атауы;
2-шетел валютасымен шоттың нөмiрi, ОКПО коды және 98-бағанда көрсетiлген тұлғаның шоты ашылған банкiнiң қысқаша атауы көрсетiледi.
36-баған. "Артықшылықтар"
Кеден бажын төлеуден iшiнара босатылған ретте бағанның тиiстi айқындамасында "О" қойылады.
Уақытша әкетiлген (әкелiнген) тауарларды керi әкелген (әкетiлген) кезде баған толтырылмайды.
Кеден төлемдерiн төлеуден толық босатылған жағдайда баған осы Нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.
44-баған. "Қосымша ақпарат/табыс етiлетiн құжаттар"
Уақытша әкелудiң (әкетудiң) кеден режимiмен орналастырылған тауарлардың мерзiмi 8 цифрымен көрсетiледi, мынадай нысанда керi әкетiлуi (әкелiнуi) тиiс.
8 - "Тауарларды дд. аа. жж дейiн әкетуге (әкелуге) мiндеттенемiн, мұндағы дд. аа. жж - күн, ай және жылдың соңғы екi цифры.
Қалған ақпарат осы Нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.
45-баған. "Кедендiк құн"
Бағанда 33-бағанда мәлiмделген уақытша әкелiнген (әкетiлген) тауарлардың кедендiк құны АҚШ долларымен қайта есептелiп көрсетiледi.
Егер кедендiк құн бөлшек өлшемдерден тұратын болса, ол дөңгелектеу ережелерi бойынша бүтiн шамаға дейiн дөңгелектендiрiледi.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу"
Кеден төлемдерiнiң сомасын есептегенде бағанды толтыру осы Нұсқаулыққа сәйкес жүргiзiледi.
Бұл ретте кеден баждары мен алымдарының сомасын есептегенде "СП" (төлем әдiсi) бағанының бесiншi бағанасына "УН" (кеден төлемдерiн шартты түрде есептеу) әрiп коды қойылады.

10. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ ПРИ ПОМЕЩЕНИИ ТОВАРОВ ПОД ТАМОЖЕННЫЙ
РЕЖИМ МАГАЗИНА БЕСПОШЛИННОЙ ТОРГОВЛИ
10.1. При помещении товаров под таможенный режим магазина беспошлинной торговли декларантом заполняются следующие графы
грузовой таможенной декларации: 1, 2, 3, 5, 6, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В.
Графы 3, 5, 6, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А и В заполняются в соответствии с разделами 2 или 3 настоящей Инструкций.
10.2. Заполнение граф 1, 2, 9, 28, 30 имеет следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе графы при помещении под таможенный режим магазина беспошлинной торговли указывается:
- в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан или ввезенных на эту территорию и помещенных под иной таможенный режим - "ИМ";
- в отношении казахстанских товаров -"ЭК".
Во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима -"72".
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 2 "Отправитель"
В отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию РК или ввезенных на эту территорию и помещенных под иной таможенный режим, графа заполняется в соответствии с разделом 3 настоящей Инструкции.
При помещении под таможенный режим магазина беспошлинной
торговли казахстанских товаров в графе указывается наименование и адрес предприятия, учреждения или организации либо паспортные данные физического лица. Остальная информация заполняется в соответствии с разделом 2 настоящей Инструкции.
Графа 9 "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией, сведения о владельце магазина беспошлинной торговли.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения"
В графе указываются (начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер):
1 - номер расчетного счета в тенге, код ОКПО и краткое наименование банка, в котором открыт расчетный счет владельца магазина беспошлинной торговли;
2 - номер счета в иностранной валюте, код ОКПО и краткое наименование банка, в котором открыт счет.
Графа 30. "Место досмотра товаров"
В графе указываются номер лицензии на учреждение магазина беспошлинной торговли.
11. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ ПРИ ПОМЕЩЕНИИ ТОВАРОВ ПОД ТАМОЖЕННЫЙ РЕЖИМ
РЕЭКСПОРТА
11.1. Декларантом заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В.

10. Тауарларды бажсыз сауда дүкенiне кеден
режимiмен орналастырылған жағдайда жүк
кеден декларациясын толтыру ережелерi
10.1. Декларант тауарларды бажсыз сауда дүкенiне кеден режимiмен орналастырылған жағдайда жүк кеден декларациясының мына бағандары: 1, 2, 3, 5, 6, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В толтырылады.
3, 5, 6, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 22, 23, 24, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А және В
бағандары осы Нұсқаулықтың 2 немесе 3-бөлiмдерiне сәйкес
толтырылады.
10.2. 1, 2, 9, 23, 30 бағандары толтырудың мынадай ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiлерi"
бажсыз сауда дүкенiне кеден режимiмен орналастырылған жағдайда бағанның бiрiншi бөлiмшесiне:
- Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн немесе осы аумаққа әкелiнген және өзге кеден режимiмен орналастырылған тауарлар жөнiнде - "ИМ"
- Қазақстандық тауарлар жөнiнде - "ЭК" көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшеде кеден режимiнiң екi мәнде - "72" коды көрсетiледi.
Бағанның үшiншi бөлiмшесi толтырылмайды.
2-баған. "Жөнелтушi"
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн немесе осы аумаққа әкелiнген және өзге кеден режимiмен орналастырылған тауарлар жөнiнде баған осы Нұсқаулықтың 3-бөлiмiне сәйкес толтырылады.
Қазақстандық тауарлардың бажсыз сауда дүкенiне кеден режимiмен орналастырылған жағдайда бағанда кәсiпорынның, мекеменiң немесе ұйымның аты және мекен-жайы болмаса жеке тұлғаның төлқұжат деректерi көрсетiледi. Қалған ақпарат осы Нұсқаулықтың 2-бөлiмiне сәйкес толтырылады.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда осы Нұсқаулықта көзделген тәртiппен бажсыз сауда дүкенiнiң иесi туралы мәлiметтер көрсетiледi.
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтерi"
Бағанда (реквизиттердiң әрқайсысын жаңа жолдан жаза және олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрiн қоя отырып):
1-теңгемен есеп айырысу шотының нөмiрi, ОКПО коды, бажсыз сауда
дүкенiнiң есеп айырысу шоты, иесiнiң есеп айырысу шоты ашылған банкiнiң қысқаша атауы;
2-шетел валютасымен шот нөмiрi, ОКПО коды және шот ашылған
банкiнiң қысқаша атауы көрсетiледi.
30-баған. "Тауарларды тексеру орны"
Бағанда бажсыз сауда дүкенiн ұйымдастыруға берiлген лицензияның нөмiрi көрсетiледi.
11. Тауарларды керi экспорттың кеден режимiмен
орналастырған жағдайда жүк кеден декларациясын
толтыру ережесi
11.1. Декларант жүк кеден декларациясының мына бағандарын: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, А, В толтырылады.

11.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7, С и Д.
Графы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 45, 46, 47, 54, А, В, С, Д заполняются в соответствии с разделами 2 или 3 настоящей Инструкции.
11.3. Правила заполнения граф 1, 9, 20, 28, 44 имеют следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе указывается:
- для товаров, ввозимых на таможенную территорию РК и предназначенных непосредственно и исключительно для целей реэкспорта - "ИМ";
- для товаров, вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реэкспорта - "ЭК".
Во втором подразделе указывается двузначный код таможенного режима -"11".
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются в порядке, предусмотренном настоящей
Инструкцией, сведения о лице, перемещающем товары через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реэкспорта.
Графа 20. "Условия поставки"
В первом подраздела графы указывается двузначный цифровой код условия поставки в соответствии с Классификатором условий поставки, приведенным в Приложении 4 настоящей Инструкции.
В левой части второго подразделе указывается краткое буквенное наименование условия поставки с указанием географического пункта.
Третий и четвертый подразделы графы не заполняются.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения"
В графе указывается, начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер, реквизиты банка, ведущего расчеты лица, указанного в графе 9:
1 - код ОКПО банка;
2 - краткое наименование банка;
3 - адрес банка (почтовый индекс и город);
4 - номер расчетного тенгового счета или номер текущего валютного счета (при расчете в иностранной валюте).
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы"
Под цифрой 8 указывается срок, до которого товары, помещенные под таможенный режим реэкспорта, должны быть вывезены с таможенной территории Республики Казахстан в следующей форме:
8 - "Обязуюсь вывести товары до - дд.мм.гг ",
где дд.мм.гг. - день, месяц и две последние цифры года.
Остальная информация заполняется в соответствии с настоящей Инструкцией.
12. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ ПРИ ПОМЕЩЕНИИ ТОВАРОВ ПОД ТАМОЖЕННЫЙ
РЕЖИМ ПЕРЕРАБОТКИ ВНЕ ТАМОЖЕННОЙ ТЕРРИТОРИИ
12.1. Декларантом заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, графы 15, 15а (при ввозе товаров после переработки), графы 17, 17а (при вывозе товаров на переработку), 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 54, А, В.

11.2. Кеден органының лауазымды адамы мына бағандарды: 7, С және Д толтырады.
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 45, 46, 47, 54, А В С Д бағандары осы Нұсқаулықтың 2 немесе 3-бөлiмдерiне сәйкес толтырылады.
11.3. 1, 9, 20, 28, 44 бағандарды толтыру ережесiнiң мынадай ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiсi"
Бiрiншi бөлiмшеде:
- Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн және тiкелей әрi тек қана керi экспорт мақсаттарына арналған тауарлар үшiн - "ИМ";
- Керi экспорттың кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн тауарлар үшiн - "ЭК" көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшеде кеден режимiнiң екi мәндi коды - "ІІ" көрсетiледi. Бағанның үшiншi бөлiмшесi толтырылмайды.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда керi экспорттық кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарды өткiзушi тұлға туралы мәлiметтер осы Нұсқаулыққа көзделген тәртiппен көрсетiледi.
20-баған. "Жеткiзiлiм шарттары"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасында келтiрiлген жеткiзiлiм шарттарының сыныптауышына сәйкес жеткiзiлiм шарттарының екi мәндi цифрлық коды көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшенiң сол жақ бөлiгiнде географиялық пункттi көрсете отырып, жеткiзiлiм шарттарының қысқаша есептiк атауы көрсетiледi.
Бағанның үшiншi және төртiншi бөлiмшелерi толтырылмайды.
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтерi"
Бағанда реквизиттердiң әрқайсысын жаңа жолдан жаза және олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрiн қоя отырып, 9-бағанда көрсетiлген тұлғаның есеп айырысу шотын жүргiзетiн банкiнiң реквизиттерi:
1-банкiнiң ОКПО коды;
2-банкiнiң қысқаша атауы;
3-банкiнiң мекен-жайы (почта индексi және қала);
4-есеп айырысу теңге шоты немесе ағымдағы валюта шотының нөмiрi (шетел валютасымен есеп айырысқан кезде) көрсетiледi.
44-баған. "Қосымша ақпарат/табыс етiлетiн құжаттар"
Керi экспорттың кеден режимiмен орналастырылған тауарларды
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлуге тиiмдi болып
табылатын мерзiмi мынадай нысанда 8 цифрымен көрсетiледi.
8 - "Тауарларды - кк.аа.жж дейiн әкетуге мiндеттенемiн", мұндай
кк.аа.жж - күн, ай және жылдың екi соңғы цифры. Қалған ақпарат осы
Нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.
12. Кеден аумағын тысқары жерде ұқсатуға кеден
режимiмен тауарларды орналастырған кезде жүк кеден
декларациясын толтыру ережелерi
12.1. Декларант жүк кеден декларациясының мына бағандарын:
1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а-бағандарын (тауарларды
ұқсатудан кейiн әкелген кезде), 17, 17а бағандарын (тауарларды
ұқсатуға әкеткен кезде), 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29,
31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 54,
А, В толтырады.

12.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7, С и Д.
Графы 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 15а, 17, 17а, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 46, 47, 48, 54, А, В, С, Д заполняются в соответствии с разделами 2 и 3 настоящей Инструкции.
12.3. Заполнение граф 1, 9, 20, 22, 28, 42, 44 имеют следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе графы указывается:
- при вывозе товаров на переработку  - "ЭК";
- при ввозе товаров после переработки - "ИМ".
Во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима - "61".
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией, сведения о казахстанском лице, получившим разрешение (лицензию) на переработку.
Графа 20 "Условия поставки"
В первом подразделе графы указывается двузначный цифровой код условия поставки в соответствии с Классификатором условий поставки, приведенным в Приложении 4 настоящей Инструкции.
В левой части второго подраздела указывается краткое буквенное наименование условия поставки с указанием географического пункта.
Третий и четвертый подразделы графы не заполняются.
Графа 22 "Общая фактурная стоимость"
В левом подразделе указывается код валюты договора в соответствии с Классификатором валют, приведенным в Приложении 6 к настоящей Инструкции.
В правом подразделе графы указывается стоимость товаров в тенге, полученная как сумма стоимостей, приведенных в графах 42 основного и добавочных листов ГТД.
Графа 28. "Финансовые и банковские сведения"
В графе указываются, начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер, реквизиты банка, ведущего расчеты лица, указанного в графе 9:
1 - код ОКПО банка;
2 - краткое наименование банка;
3 - адрес банка (почтовый индекс и город);
4 - номер расчетного тенгового счета или номер текущего валютного счета (при расчете в иностранной валюте).
Графа 42. "Фактурная стоимость товара"
В графе указывается в валюте договора стоимость, приведенная в счете-фактуре или иных коммерческих, товаросопроводительных, транспортных, банковских или экспертных документах.
Если фактурная стоимость имеет дробные единицы, она округляется до целой величины по правилами округления.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы"
Под цифрой 4 указывается номер и дата договора на переработку.
Под цифрой 5 указываются - номер и дата выдачи разрешения (лицензии) на переработку товаров вне таможенной территории.
Остальная информация заполняется в соответствии с настоящей Инструкцией.

12.2. Кеден органының лауазымды адамы мына бағандарды: 7, С және Д толтырады.
Осы Нұсқаулықтың 2 және 3 бөлiмдерiне сәйкес 2, 3, 5, 6, 7, 8,
11, 12, 14, 15, 15а, 17, 17а, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 46, 47, 48, 54, А, В, С, Д бағандары толтырылады.
12.3. 1, 9, 20, 22, 28, 42, 44 бағандарын толтырудың мынадай
ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiсi"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде:
- тауарлар ұқсатуға әкетiлген кезде - "ЭК";
- тауарлар ұқсатудан кейiн әкелiнген кезде - "ИМ" көрсетiледi.
Бағанның екiншi бөлiмшесiнде кеден режимiнiң екi мәндi коды - "61" көрсетiледi.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда ұқсатуға рұқсат (лицензия) алған Қазақстандық тұлға туралы мәлiметтер осы Нұсқаулықта көзделген тәртiппен көрсетiледi.
20-баған. "Жеткiзiлiм шарттары"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасында келтiрiлген жеткiзiлiм шарттарының сыныптауышына сәйкес жеткiзiлiм шарттарының екi мәндi цифрлық коды көрсетiледi.
Екiншi бөлiмшенiң сол жақ бөлiгiнде географиялық пункттi көрсете отырып жеткiзiлiм шарттарының қысқа әрiптiк атауы көрсетiледi.
Бағанның үшiншi және төртiншi бөлiмшелерi толтырылмайды.
22-баған. "Жалпы фактуралық құн"
Сол жақ бөлiмшеде осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында келтiрiлген валюта сыныптауышында сәйкес валюта шартының коды көрсетiледi.
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде ЖКД-нiң негiзгi және қосымша парақтарының 42-бағанында келтiрiлген құндар сомасы ретiнде алынған тауарлар құны көрсетiледi.
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтерi"
Бағанда реквизиттердiң әрқайсысының жаңа жолдан жаза және олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрiн қоя отырып, 9-бағанда көрсетiлген тұлғаның есеп айырысу шотын жүргiзетiн банкiнiң реквизиттерi:
1-банкiнiң ОКПО коды;
2-банкiнiң қысқаша атауы;
3-банкiнiң мекен-жайы (почта индексi және қала);
4-есеп айырысу теңге шотының (есеп айырыс теңгемен жүргiзiлсе) нөмiрi немесе ағымдағы валюта шотының (шетел валютасымен есептескен кезде) нөмiрi көрсетiледi.
42-баған. "Тауардың фактуралық құны"
Бағанда шот-фактурада немесе өзге коммерциялық, тауарлармен бiрге жүретiн, көлiк, банк немесе сараптық құжаттарда келтiрiлген құн валюта шартында көрсетiледi.
Егер фактуралық құн бөлшек өлшемде болса, ол дөңгелектеу ережесiмен бүтiн шамаға дейiн дөңгелектенедi.
44-баған. "Қосымша ақпарат/беретiн құжаттар"
Ұқсату шартының нөмiрi және датасы 4 цифрымен көрсетiледi.
Тауарларды кеден бақылауымен ұқсатуға берiлген рұқсаттың
(лицензияның) нөмiрi және датасы 5 цифрымен көрсетiледi.
Қалған ақпарат осы Нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.

15. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ГРУЗОВОЙ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ ПРИ ПОМЕЩЕНИИ ТОВАРОВ ПОД
ТАМОЖЕННЫЙ РЕЖИМ ТРАНЗИТА
15.1. Декларантом заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 47, 51, 53, 54, А, В, С и Д.
15.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7, С и Д.
Графы 3, 4, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 19, 23, 25, 26, 29, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 45, 47, 54, В, С, Д заполняются в соответствии с разделами 2 и 3 настоящей Инструкции.
15.3. Заполнение граф 1, 2, 8, 9, 18, 21, 22, 28, 31, 40, 44, 51, 53 и А имеет следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров и транспортных средств:
- для товаров, перемещаемых транзитом по территории Республики Казахстан - "ИМ";
- для товаров, перемещаемых транзитом через территорию иностранного государства - "ЭК".
Во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима - "80".
Третий подраздел графы не заполняется.
Графа 2. "Отправитель"
В графе указываются наименование и почтовый адрес лица, являющегося согласно транспортным документам, отправителем товаров, помещаемых под режим транзита.
Графа 8. "Получатель"
В графе указываются наименование и почтовый адрес лица, являющегося согласно транспортным документам, получателем товаров, помещаемых под режим транзита.
Графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
В графе указываются сведения о перевозчике товаров.
Под перевозчиком понимается лицо, заключившее договор на перевозку транзитных товаров, ответственное за перемещение этих товаров от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения.
В графе указывается наименование и почтовый адрес перевозчика, номера телефона, телекса и/или телефакса или Ф.И.О, почтовый адрес и телефон физического лица.
Графа 18. "Транспортное средство при отправлении"
В левом подразделе графы указываются сведения о транспортном средстве, на котором осуществляется перевозка транзитных товаров от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения (название морского или речного судна, номер рейса и бортовой номер воздушного судна, номер железнодорожного вагона, регистрационный номер дорожного транспортного средства и тому подобные сведения).
В правом подразделе указывается цифровой код страны, которой принадлежит транспортное средство, в соответствии с Классификатором стран мира, приведенным в Приложении 3 к настоящей Инструкции.
Графа 21. "Транспортное средство на границе"
В левом подразделе графы указываются сведения о транспортном средстве, на котором транзитные товары вывозятся с территории Республики Казахстан из таможенного органа назначения (название морского или речного судна, номер рейса и бортовой номер воздушного судна, номер железнодорожного вагона, регистрационный номер дорожного транспортного средства и тому подобные сведения). В правом подразделе графы указывается цифровой код страны, которой принадлежит транспортное средство. Код указывается в соответствии с "Классификатором стран мира".
В случае, если товар вывозится из Республики Казахстан на том же транспортном средстве, на котором ввозился, то делается отсылка "См. графу 18".
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость"
В левом подразделе графы указывается цифровой код валюты, в которой указана стоимость товаров в счет-фактуре в соответствии с Классификатором валют.
Правый подраздел графы не заполняется.
Графа 28 "Финансовые и банковские сведения"
В графе указываются (начиная каждый из реквизитов с новой строки и проставляя перед каждым из них порядковый номер):

15. Тауарларды транзиттiк кеден режимiмен
орналастырылған кезде жүк кеден декларациясын толтыру
ережелерi
15.1. Декларант жүк кеден декларациясын мына бағандары: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 47, 51, 53, 54, А, В, С және Д толтырады.
15.2. Кеден органының лауазымды адамы мына бағандарды 7, С және Д толтырады. Осы Нұсқаулықтың 2 және 3 бөлiмдерiне сәйкес 3, 4, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 15а, 16, 17, 17а, 19, 23, 25, 26, 29, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 45, 47, 54, В, С, Д бағандары толтырылады.
15.3. 1, 2, 8, 9, 18, 21, 22, 28, 31, 40, 44, 51, 53 және А бағандарын толтырудың мынадай ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiсi"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде тауарлар мен көлiк құралдарының бағыттары:
Қазақстан Республикасы аумағы арқылы транзитпен өткiзiлетiн тауарлар үшiн
- "ИМ";
- шетел мемлекетi аумағы арқылы транзитпен өткiзiлетiн тауарлар үшiн - "ЭК" көрсетiледi. Бағанның екiншi бөлiмшесiнде кеден режимiнiң екi мәндi коды - "80" көрсетiледi.
Бағанның үшiншi бөлiмшесi толтырылмайды.
2-баған. "Жөнелтушi"
Бағанда көлiк құжаттарына сәйкес транзит режимiмен орналастырылған тауарлардың жөнелтушiсi болып табылатын тұлғаның аты және почталық мекен-жайы көрсетiледi.
8-баған. "Алушы"
Бағанда көлiк құжаттарына сәйкес транзит режимiмен орналастырылған тауарлардың алушысы болып табылатын тұлғаның аты және почталық мекен-жайы көрсетiледi.
9-баған. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Бағанда тауарларды тасымалдаушы туралы мәлiметтер көрсетiледi. Тасымалдаушы деп транзиттiк тауарларды тасымалдауға шарт жасасқан жөнелтушi кеден органынан бастап арналым кеден органына дейiн осы тауарларды өткiзуге жауапты тұлғаны түсiнедi. Бағанда жөнелтушiнiң аты және почталық мекен-жайы, телефон, телекс нөмiрi немесе жеке тұлғаның тегi, аты-жөнi, почталық мекен-жайы және телефоны көрсетiледi.
18-баған. "Жөнелту кезiндегi көлiк құралдары"
Бағанның сол жақ бөлiмшесiнде жөнелтушi кеден органынан арналым кеден органына дейiн транзиттiк тауарлар тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi (теңiз немесе өзен кемесiнiң атауы, әуе кемесiнiң рейс нөмiрi және борт нөмiрi, темiр жол вагонының нөмiрi, жол көлiк құралдарының тiркеу нөмiрi және сол сияқты мәлiметтер).
Оң жақ бөлiмшеде осы Нұсқаулықтың - 3-қосымшасында келтiрiлген дүниежүзi елдерiнiң сыныптауышына сәйкес көлiк құралдары тиесiлi елдiң цифрлық коды көрсетiледi.
21-баған. "Шекарадағы көлiк құралдары"
Сол жақ бөлiмшеде Қазақстан Республикасы аумағынан арналым кеден органынан транзиттiк тауарлар әкетiлетiн көлiк құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi (теңiз немесе өзен кемесiнiң атауы, әуе кемесiнiң рейс нөмiрi және борт нөмiрi, темiр жол вагонының нөмiрi, жол көлiк құралдарының тiркеу нөмiрi және сол сияқты мәлiметтер).
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде көлiк құралдары тиесiлi елдiң цифрлық коды көрсетiледi. "Дүниежүзi елдерiнiң сыныптауышына сәйкес коды көрсетiледi. Егер тауар Қазақстан Республикасының өзi әкелiнген сол көлiк құралымен әкетiлген ретте "Қ. 18-баған" деген сiлтеме жасалады.
22-баған. "Валюта және жалпы фактуралық құн"
Бағанның сол жақ бөлiмшесiнде валюта сыныптауышына сәйкес шот фактуралық тауарлар құны көрсетiлген валютаның цифрлық коды көрсетiледi.
Бағанның оң жақ бөлiмшесi толтырылмайды.
28-баған. "Қаржы және банк мәлiметтерi"
Бағанда/реквизиттердiң әрқайсысының жаңа жолдан жаза және олардың әрқайсысының алдына рет нөмiрiн қоя отырып:

1 - номер расчетного счета в тенге, код ОКПО и краткое наименование банка, в котором открыт расчетный счет лица, указанного в графе 9;
2 - номер счета в иностранной валюте, код ОКПО и краткое наименование банка, в котором открыт счет, лица указанного в графе 9.
Графа 31. "Грузовые места и описание товаров"
В графе указываются:
а) в правом верхнем углу для товаров, перевозимых в контейнерах, номера контейнеров;
б) описания товаров в соответствии с  товаросопроводительной документацией;
в) описания упаковки, грузовых мест и их количество.
Графа 40. "Общая декларация/предшествующий документ"
Заполняется в случае оформления новой декларации (при  смене перевозчика либо при переформировании партии товаров).
В графе указывается номер предшествующей декларации.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые  документы"
Указываются (начиная каждый из реквизитов с новой строки к проставляя перед ним порядковый номер):
2 - номер транспортного документа;
4 - номер и дата договора перевозки;
7 - номер и дата счет-фактуры, а также названия, номера и даты других документов на товары, подлежащих вручению таможне назначения.
Графа 51. "Таможня страны транзита"
Графа заполняется, если с товарами, помещенными под таможенный режим транзита, будут производиться разрешенные таможенным  органом грузовые операции.
В первых двух подразделах графы указываются коды  промежуточных таможенных органов, под контролем которых будут производиться разрешенные грузовые операции с транзитными товарами.
Графа 53. "Таможня и страна назначения"
Указывается наименование и код таможенного органа назначения.
Графа А
Заполняется в случае декларирования транзитных товаров таможенным брокером либо лицом, экспедирующим товары, которое не является представителем перевозчика.
В графе указывается:
1 - номер расчетного счета в тенге, наименование и почтовый адрес банковского учреждения, в котором открыт расчетный счет декларанта.
16. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ОБЩЕЙ ГРУЗОВОЙ
ТАМОЖЕННОЙ ДЕКЛАРАЦИИ НА СООРУЖАЕМЫЙ КОМПЛЕКТНЫЙ ОБЪЕКТ
16.1. При вывозе с таможенной территории Республики Казахстан и при ввозе на таможенную территорию товаров для сооружения комплектных объектов декларантом заполняются следующие графы грузовой таможенной декларации: 1, 2, 8, 11, 14, графы 15 и 15а (при сооружении комплектного объекта на таможенной территории Республики Казахстан), графы 17 и 17а (при сооружении комплектного объекта вне таможенной территории Республики Казахстан), 22, 28, 31, 37, 44, 54.
16.2. Должностным лицом таможенного органа заполняются следующие графы: 7, С и Д.
Графы 2, 7, 8, 11, 14, графы 15 и 15а, 17 и 17а, 37, 54, С, Д заполняются в соответствии с разделами 2 и 3 настоящей Инструкции.

1-теңгемен есеп айырысу шоты, 9-бағанда көрсетiлген тұлғаның есеп айырысу шоты ашылған банкiнiң ОКПО коды және қысқаша атауы;
2-шетел валютасымен шот нөмiрi, 9-бағанда көрсетiлген тұлғаның есеп айырысу шоты ашылған банкiнiң ОКПО коды және қосымша атауы көрсетiледi.
31-баған. "Жүк орны және тауарларды сипаттау"
Бағанда:
а) контейнерлермен тасымалданатын тауарлар үшiн оң жақ жоғарғы бұрышта контейнерлердiң нөмiрi;
б) тауарлармен бiрге алып жүретiн құжаттарға сәйкес тауарлардың
сипатталуы;
в) орамның, жүк орындарының және олардың сипатталуы көрсетiледi.
40-баған. "Жалпы мәлiмдеме/алдыңғы құжат"
Жаңа декларацияны ресiмдеген ретте толтырылады (тасымалдаушы
ауысқан кезде болмаса тауар топтамасын қайта ресiмдеген кезде). Бағанда алдыңғы декларацияның нөмiрi көрсетiледi.
44-баған. "Қосымша ақпарат/табыс етiлетiн құжаттар"
Бағанда (реквизиттердiң әрқайсысын жаңа жолдан жаза және оның
алдына рет нөмiрiн қоя отырып):
2-көлiк құжатының нөмiрi;
4-тасымалдау шартының нөмiрi және датасы;
7-шот-фактураның нөмiрi және датасы, сондай-ақ арналым кеденiне
табыс етуге тиiстi тауарлардың басқа да құжаттардың атауы, нөмiрi және датасы көрсетiледi.
51-баған. "Транзит елiнiң кеденi"
Егер транзит кеден режимiмен орналастырылған тауарлармен кеден органы рұқсат ететiн жүк операциялары жүргiзiлсе ғана баған толтырылады. Бағанның алғашқы екi бөлiмшесiнде транзиттiк тауарлармен рұқсат етiлген операциялар соның бақылауымен жүргiзiлетiн кеден органдарының аралық коды көрсетiледi.
53-баған. "Кеден және арналым елi"
Арналым кеден органының атауы және коды көрсетiледi.
А бағаны
Транзиттiк тауарларды кеден брокерi немесе тасымалдаушының өкiлi болып табылмайтын жөнелтушi тұлға жарияланған ретте толтырады. Бағанда: 1-теңгемен есеп айырысу шотының нөмiрi, есеп айырысу шоты ашылған банк мекемелерiнiң атауы және почта индексi көрсетiледi.
16. Салынып жатқан жиынтық объектiге
жалпы жүк кеден декларациясын толтыру ережесi
16.1. Жиынтық объектiлердi салу үшiн тауарлар Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлген кезде және кеден аумағына
әкелiнген кезде декларант жүк кеден декларациясының мына бағандарын:
1, 2, 8, 11, 14, 15 және 15а бағандарын (Қазақстан Республикасының
кеден аумағында жиынтық объектiнi салған кезде), 17 және 17а бағандарын (Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жиынтық объектiнi салған кезде), 22, 28, 31, 37, 44, 54 толтырады.
16.2. Кеден органының лауазымды адамы мына бағандарды 4, С және
Д толтырады. Осы Нұсқаулықтың 2 және 3-бөлiмдерiне сәйкес 2, 7, 8,
11, 14 бағандар, 15 және 15а, 17 және 17а, 37, 54, С, Д бағандары
толтырылады.

16.3. Правила заполнения граф 1, 22, 31 имеют следующие особенности:
Графа 1. "Тип декларации"
В первом подразделе графы указывается направление перемещения товаров:
- при вывозе товаров для сооружения комплектного объекта - "ЭК";
- при ввозе товаров для сооружения комплектного объекта - "ИМ".
Во втором подразделе графы указывается двузначный код таможенного режима - при вывозе - "10", при ввозе товаров - "40".
В третьем подразделе графы указывается - "КО".
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость товаров"
В левом подразделе указывается код валюты договора на сооружение комплектного объекта в соответствии с Классификатором валют, приведенным в Приложении 6 к настоящей Инструкции.
В правом подразделе графы указывается контрактная цена сооружаемого комплектного объекта.
Графа 31. "Грузовые места и описание товара"
"Маркировка и количество - номера контейнеров - описание товара"
Указывается коммерческое наименование сооружаемого комплектного объекта.
Приложение 1
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
КЛАССИФИКАТОР
Процедуры перемещения товаров через таможенную границу
Республики Казахстан
I. Таможенные режимы
--------------------------------------------------------------------
N п/п !        Наименование таможенного режима         !   К о д
--------------------------------------------------------------------
1.     Экспорт                                           10
2.     Реэкспорт                                         11
3.     Временный ввоз (вывоз)                            31
4.     Выпуск для свободного обращения                   40
5.     Реимпорт                                          41
6.     Переработка на таможенной территории              51
7.     Переработка под таможенным контролем              52
8.     Переработка вне таможенной территории             61
9.     Свободная таможенная зона                         71
10.     Магазин беспошлинной торговли                     72
11.     Свободный склад                                   73
12.     Таможенный склад                                  74
13.     Отказ в пользу государства                        75
14.     Уничтожение                                       76
15.     Транзит                                           80
--------------------------------------------------------------------
II. Особенности перемещения товаров
--------------------------------------------------------------------
N п/п !    Наименование особенностей поставки товаров    !  Код
--------------------------------------------------------------------

16.3. 1, 22, 31 бағандарды толтыру ережесiнiң мынадай ерекшелiктерi бар:
1-баған. "Декларация үлгiсi"
Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде тауарларды өткiзу бағыттары:
- Жиынтық объектiнi салу үшiн тауарлар әкетiлген кезде - "ЭК";
- Жиынтық объектiнi салу үшiн тауарлар әкелiнген кезде - "ИМ" көрсетiледi.
Бағанның екiншi бөлiмшесiнде кеден режимiнiң екi мәндi коды -
тауарлар әкетiлген кезде "10", әкелiнген кезде - "40" көрсетiледi.
Бағанның үшiншi бөлiмшесiнде - "КЛ" көрсетiледi.
22-баған. "Валюта және тауарлардың
жалпы фактуралық құны"
Сол жақ бөлiмшесiн осы Нұсқаулықтың 6-қосымшада келтiрiлген валюта сыныптауышына сәйкес жиынтық объектiнi салуға арналған валюта шартының коды көрсетiледi. Бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде салынып жатқан жиынтық объектiнiң контрактi бағасы көрсетiледi.
31-баған. "Жүк орындары және тауарларды сипаттау"
"Таңбалау және мөлшерi-контейнерлердiң
нөмiрi-тауарларды сипаттау"
Салынып жатқан атауы көрсетiледi.
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы
арқылы тауарлар өткiзу процедурасының
сыныптауышы
I. Кеден режимi
____________________________________________________________________
N р/с  |        Кеден режимiнiң атауы            |   Коды
____________|_________________________________________|_____________
1.       Экспорт                                      10
2.       Керi экспорт                                 11
3.       Уақытша әкелiм (әкетiм)                      31
4.       Еркiн айналысқа шығару                       40
5.       Керi импорт                                  41
6.       Кеден аумағында ұқсату                       51
7.       Кеден бақылауымен ұқсату                     52
8.       Кеден аумағынан тыс ұқсату                   61
9.       Еркiн кеден аймағы                           71
10.      Бажсыз сауда жасайтын дүкен                  72
11.      Еркiн қойма                                  73
12.      Кеден қоймасы                                74
13.      Мемлекет пайдасына бас тарту                 75
14.      Жою                                          76
15.      Транзит                                      80
II. Тауарларды өткiзу ерекшелiктерi
____________________________________________________________________
N р/с |    Тауарлар жеткiзiлiм ерекшелiктерiнiң атауы   |  Коды
________|_________________________________________________|_________

1.   Перемещение товаров в качестве оказания               01
безвозмездной помощи и (или) на благотворительные
цели по линии государств, правительств,
международных организаций
2.   Перемещение товаров в качестве гуманитарной помощи    02
3.   Перемещение товаров в качестве технической помощи     03
4.   Перемещение товаров, передаваемых в качестве дара     04
5.   Перемещение товаров для ликвидации последствий
аварий и катастроф, стихийных бедствий                05
6.   Перемещение товаров для государственных нужд          06
7.   Перемещение предметов материально-технического
снабжения и снаряжения, топлива, продовольствия       07
и другого имущества, необходимого для нормальной
эксплуатации транспортных средств, осуществляющих
международные перевозки
8.   Вывоз предметов материально-технического снабжения    08
и снаряжения, продовольствия и другого имущества,
вывозимого за пределы таможенной территории
Республики Казахстан для обеспечения производственной
деятельности казахстанских предприятий, казахстанских
и арендованных (зафрахтованных) казахстанскими
лицами судов, ведущих морской промысел
9.   Ввоз продукции морского промысла, казахстанских и     09
арендованных (зафрахтованных) казахстанскими лицами
судов
10.   Вывоз топлива и смазочных материалов для бункеровки   10
казахстанских и арендованных, (зафрахтованных)
казахстанскими лицами судов
11.   Перемещение оборудования, сырья и материалов для      11
комплектных объектов
12.   Ввоз товаров для дипломатических и приравненных       12
к ним представительств иностранных государств
13.   Ввоз товаров в качестве вклада в уставной фонд и      13
для собственных нужд предприятий с иностранными
инвестициями и иностранных предприятий
14.   Вывоз товаров в качестве казахстанских инвестиций     14
15.   Перемещение валюты Республики Казахстан (кроме        15
используемой для нумизматических целей), ценных бумаг
16.   Перемещение иностранной валюты (кроме используемой    16
для нумизматических целей), ценных бумаг
17.   Перемещение товаров в рамках гарантийного             17
обслуживания
18.   Ошибочная поставка                                    18
19.   Перемещение товаров для представительских целей       19
20.   Выставочные экспонаты                                 20
21.   Рекламные материалы и сувениры                        21
22.   Товары, перемещаемые в соответствии с договором       22
аренды сроком до 1 года
23.   Товары, перемещаемые в соответствии с договором       23
аренды сроком более 1 года
24.   Товары, перемещаемые в рамках консигнационных         24
соглашений

1.   Мемлекеттер, үкiметтер, халықаралық ұйымдар           01
тарапынан тегiн көмек көрсету ретiнде және
(немесе) қайырымдылық мақсаттарға арналған
тауарларды өткiзу
2.   Тауарларды iзгiлiк көмек ретiнде өткiзу               02
3.   Тауарларды техникалық көмек ретiнде өткiзу            03
4.   Сыйлық ретiнде берiлетiн тауарларды өткiзу            04
5.   Аварияның және апаттардың, табиғи нәубаттардың        05
зардаптарын жою үшiн тауарлар өткiзу
6.   Мемлекеттiк мұқтаждар үшiн тауарлар өткiзу            06
7.   Халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын көлiк        07
құралдарын қалыпты пайдалануға қажеттi
материалдық-техникалық жабдықтау және
жарақтандыру заттарын, отынды, азық-түлiктi және
басқа да мүлiктi өткiзу
8.   Қазақстандық кәсiпорындардың теңiз кәсiпшiлiгi        08
жүргiзетiн қазақстандық және қазақстандық
тұлғалар жалға алған (кiре таситын) кемелердiң
өндiрiстiк қызметiн қамтамасыз етуге
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары
жерлерге шығаратын материалдық жабдықтау және
жарақтау, азық-түлiктер және басқа да мүлiктер
9.   Қазақстандық және қазақстандық тұлғалардың            09
жалға алған (кiри алған) кемелерiнiң теңiз
кәсiпшiлiгi өнiмдерiн әкелу
10.  Қазақстандық және қазақстандық тұлғалар жалға         10
алған (кiри алған) кемелердi бункерлеу үшiн
отын және жанармай материалдарын әкету
11.  Жиынтық объектiлер үшiн жабдықтарды,                  11
шикiзаттарды және материалдарды өткiзу
12.  Дипломатиялық және соларға теңестiрiлген шетел        12
мемлекеттерi өкiлдiктерi үшiн тауарлар әкелу
13.  Шетел инвестициялары бар кәсiпорындардың және         13
шетел кәсiпорындарының жарғылық қорына салым
ретiнде тауарлар әкелу
14.  Қазақстандық инвестициялар ретiнде тауарлар           14
әкету
15.  Қазақстан Республикасының валютасын                   15
(нумизматикалық мақсаттар үшiн пайдаланылатыннан
басқа), бағалы қағаздарын өткiзу
16.  Шетел валютасын (нумизматикалық мақсаттар үшiн        16
пайдаланылатыннан басқа), бағалы қағаздарын
өткiзу
17.  Кепiлдiк қызмет көрсету аясында тауарлар өткiзу       17
18.  Қате жеткiзiлiм                                       18
19.  Өкiлеттiк мақсаттар үшiн тауарлар өткiзу              19
20.  Көрмелiк экспонаттар                                  20
21   Жарнама материалдар және тарту-таралғылар              21
22.  Бiр жылға дейiнгi мерзiмге жалға беру                  22
шартына сәйкес өткiзiлетiн тауарлар
23.  Бiр жылдан астам мерзiмге жалға беру                  23
шартына сәйкес өткiзiлетiн тауарлар
24.  Косинигация келiсiмдерi шеңберiнде                    24
өткiзiлетiн тауарлар

25.   Перемещение товаров для зрелищных и спортивных        25
мероприятий
26.   Вывоз товаров собственного производства предприятиями 26
с иностранными инвестициями
27.   Перемещение многооборотной тары                       27
28.   Перемещение физическими лицами товаров, не            28
предназначенных для производственной или иной
коммерческой деятельности, сверх установленных
стоимостных и количественных квот
29.   Вывоз топлива и смазочных материалов для бункеровки   29
казахстанских и арендованных казахстанскими лицами
воздушных судов
30.   Перемещение товаров в качестве образцов               30
31.   Вывоз товаров для обеспечения деятельности            31
казахстанских организаций за границей
32.   Перемещение товаров в счет дивидендов от              32
инвестиционной деятельности
33.   Вывоз товаров в счет залога                           33
34.   Ввоз товаров, оказавшихся вследствие повреждения      34
до пропуска их через таможенную границу Республики
Казахстан непригодными к использованию в качестве
изделий и материалов
37.   Перемещение товаров в рамках производственной         37
кооперации СНГ
38.   Товары, закупаемые иностранными лицами на территории
Республики Казахстан                                  99
--------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
КЛАССИФИКАТОР
формирования идентификационного номера предприятий,
используемого для целей формирования таможенной
статистики
Идентификационный номер формируется самостоятельно предприятием
(организацией) либо физическим лицом, перемещающим товары через
таможенную границу Республики Казахстан, по следующей схеме:
99-9999/99999999
------------------
Элемент N
1  2  3, где
Элемент 1 - двухзначный цифровой код категории предприятия,
организации/учреждения (согласно учредительным документам) или
физического лица проставляется в соответствии с нижеприведенной
кодировочной таблицей.
--------------------------------------------------------------------
N п/п!          Предприятия            !        Инвестиции:
!          (организации)          !----------------------------
!                                 ! Казах- ! Смешан- ! Иност-
!                                 !станские! ные(СП) ! ранные
--------------------------------------------------------------------
1.  Государственное предприятие          01        31
2.  Муниципальное предприятие            02        32
3.  Товарищество                         03        33
4.  Полное товарищество (частное         04        34
предприятие)

25.  Ойын-сауық және спорт шаралары үшiн                   25
тауарларды өткiзу
26.  Шетел инвестициясы бар кәсiпорындардың өзi            26
өндiрген тауарларын әкету
27.  Көпайналымды ыдысты өткiзу                            27
28.  Белгiленген құндық және сандық квоттардан             28
тыс өндiрiстiк немесе өзге коммерциялық
қызметке арналмаған тауарларды жеке
тұлғалардың өткiзуi
29.  Қазақстандық және қазақстандық тұлғалардың            29
жалға алған әуе кемелерiн бункерлiк үшiн
отын және жанар май материалдарын әкету
30.  Тауарларды үлгi ретiнде өткiзу                        30
31.  Шет елдегi қазақстандық ұйымдардың қызметiн           31
қамтамасыз ету үшiн тауарлар әкету
32.  Тауарларды инвестициялық қызметтен түсетiн            32
дивидендтер есебiне өткiзу
33.  Тауарларды кепiл есебiнде өткiзу                      33
34.  Өздерi Қазақстан Республикасының кеден                34
шекарасынан өткiзiлгенге дейiн зақымдану
салдарынан бұйымдар және материалдар ретiнде
пайдалануға жарамсыз болып қалған
тауарларды әкелу
37.  ТМД-ның өндiрiстiк кооперациясы                       35
шеңберiнде тауарларды өткiзу
38.  Қазақстан Республикасы аумағында шетел                99
тұлғалары сатып алатын тауарлар
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 2-қосымша
Кеден статистикасын қалыптастыру мақсатында
пайдаланылатын кәсiпорындардың теңестiрiлу
нөмiрiн қалыптастыру
сыныптауышы
Теңестiрiлу нөмiрiн Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар өткiзетiн кәсiпорын (ұйым) болмаса жеке тұлға мына схема бойынша дербес қалыптастырады.
99-9999/9999999
Элемент N
1     2     3, мұнда
1-элемент - кәсiпорын, ұйым, мекеме (құрылтайшы құжаттарға сәйкес) санатының немесе жеке тұлғаның екi мәндi цифрлық коды төменде келтiрiлген кодалау кестесiне сәйкес қойылады.
___________________________________________________________________
N |         Кәсiпорын                    |     инвестициялар
|           (ұйым)                     |________________________
|                                      |қазақ. |Аралас|Шетелдiк
|                                      |стандық| (БК) |
___|______________________________________|_______|______|_________
1.  Мемлекеттiк кәсiпорын                    01     31
2.  Муниципалдық кәсiпорын                   02     32
3.  Серiктестiк                              03     33
4.  Толық серiктестiк (және кәсiпорын)       04     34

1.    EXW     С завода                              ЕХВ
2.    FCA     Франко перевозчик                     ФСА
3.    FAS     Свободно вдоль борта судна            ФАС
4.    FOB     Свободно на борту судна               ФОБ
5.    CFR     Стоимость и фрахт                     СФР
6.    СIF     Стоимость, страхование и фрахт        СИФ
7.    CPT     Перевозка оплачена до . . .           СПТ
8.    CIP     Перевозка и страхование оплачены до.. СИП
9.    DAF     Поставка до границы                   ДАФ
10.    DES     Поставка с судна                      ДЕС
11.    DEQ     Поставка с пристани                   ДЕК
12.    DDU     Поставка без оплаты пошлины           ДДУ
13.    DDP     Поставка с оплатой пошлины            ДДП
Примечание:
*Сноска - используется при заполнении ГТД.
Приложение 5
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
КЛАССИФИКАТОР
Сроков поступления экспортной выручки и встречных поставок
--------------------------------------------------------------------
Срок платежа или встречной                    !    Код
поставки (при бартерной сделке)               !
--------------------------------------------------------------------
Авансовый платеж или встречная
поставка товаров уже осуществлена                      00
В течение 30 дней                                      01
В течение 60 дней                                      02
В течение 90 дней                                      03
В течение 120 дней                                     04
В течение 150 дней                                     05
В течение 180 дней                                     06
--------------------------------------------------------------------
В течение 9 месяцев *                                  09
В течение 12 месяцев *                                 12
В течение 18 месяцев *                                 18
В течение 2 лет *                                      22
В течение 3 лет *                                      23
В течение 4 лет *                                      24
В течение 5-9 лет *                        25,26,27,28,29
В течение 10 лет и более *                             30
--------------------------------------------------------------------
Примечание
При вывозе товаров по договорам (контрактам), предусматривающим срок поступления валютной выручки или встречных поставок товаров, превышающий 180 дней, необходимо наличие у экспортера лицензии Банка Казахстана на совершение валютной сделки, связанной c движением капитала.
Приложение 6
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"<*>
Сноска. Приложение 6 - отменено с 1 апреля 1998 года согласно приказу Государственного таможенного комитета РК от 27.02.1998г. N 80.
КЛАССИФИКАТОР ВАЛЮТ,
используемых для целей таможенного оформления
--------------------------------------------------------------------
Код !                  Наименование валюты --------------------------------------------------------------------

1.   EXW    Зауыттары                                 ЕХВ
2.   FCA    Франко тасымалдауышы                      ФСА
3.   FAS    Еркiн кеме бортының жиегi                 ФАС
4.   FOB    Еркiн кеме борты                          ФОБ
5.   CFR    Құн және кiре                             СФР
6.   CIF    Құн сақтандыру және кiре                  СИФ
7.   CHN    Тасымал осыған дейiн төленген             СПТ
8.   CIP    Тасымал және сақтандыру осыған            СИП
дейiн төленген
9.   DAF    Шекараға дейiнгi жеткiзiлiм               ДАВ
10.   DEC    Кемеден жеткiзiлiм                        ДЕС
11.   DEG    Айлақтан жеткiзiлiм                       ДЕК
12.   DDU    Бажды төлеусiз жеткiзiлiм                 ДДУ
13.   DDP    Баж төлеп жеткiзу                         ДДП
Ескерту:
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 5-қосымша
Экспорттық түсiмдер және қаржы
жеткiзiлiмдер мерзiмiнiң
сыныптауышы
___________________________________________________________________
Төлем немесе қарсы жеткiзiлiм мерзiмi           |    Код
(Баспа-бас мәміле кезде)                   |
_____________________________________________________|_____________
Аванс төлемi немесе тауарларды
қарсы жеткiзiлген жүзеге асырылған                   00
30 күн iшiнде                                        01
60 күн iшiнде                                        02
90 күн iшiнде                                        03
120 күн iшiнде                                       04
150 күн iшiнде                                       05
180 күн iшiнде                                       06
___________________________________________________________________
9 ай iшiнде                                          09
12 ай iшiнде                                         12
18 ай iшiнде                                         18
2 жыл iшiнде                                         22
3 жыл iшiнде                                         23
4 жыл iшiнде                                         24
5-9 жыл iшiнде                       25, 26, 27, 28, 29
10 жыл және одан артық iшiнде                        30
___________________________________________________________________
Ескерту.
Валюта түсiмiн немесе қарсы жеткiзiлiмдердiң шартпен (контрактiмен) көзделген түсу мерзiмi 180 күннен асып кеткен тауарлар әкетiлген жағдайда экспортшының капитал қозғалысына байланысты валюта мәмілесiн жасауға Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнiң лицензиясы болуы қажет.
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 6-қосымша
Кедендiк ресiмдеу мақсатында
пайдаланылатын валюталардың
сыныптауышы
___________________________________________________________________
Код|                Валюталар атауы
________|_______________________________________________________

1. Свободно конвертируемые валюты
001    Доллары США
003    Английские фунты стерлингов
005    Голландские гульдены
006    Швейцарские франки
007    Шведские кроны
008    Итальянские лиры
009    Французские франки
014    Финляндские франки
017    Норвежские кроны
018    Датские кроны
022    Канадские доллары
024    Японские йены
027    Австрийские шиллинги
035    Австралийские доллары
040    Бельгийские франки
045    ЭКЮ
048    Немецкие марки
051    Испанские песеты
052    Кувейтские динары
054    Ливанские фунты
061    Исландские кроны
062    Сингапурские доллары
213    Греческие драхмы
214    Турецкие лиры
216    Финляндские марки
219    Ирландские фунты
281    Португальские эскудо
2. Прочие валюты
902    Украинские карбованцы
903    Эстонские кроны
904    Латвийские латы
905    Литовские литы
906    Расчетные рубли Белоруссии
907    Расчетные рубли Казахстана
908    Расчетные рубли Узбекистана
909    Расчетные рубли Туркменистана
910    Расчетные рубли Республики Грузии
913    Расчетные рубли Республики Молдова
914    Расчетные рубли Республики Таджикистан
927    Казахстанские тенге
928    Узбекистанские сум-купоны
929    Туркменистанские манаты
931    Армянские драмы
932    Азербайджанские манаты
933    Молдавские леи
935    Киргизские сомы
3. Клиринговые валюты
015    Японские йены в США долларах
016    Японские йены в ФРГ марках
032    США доллары по Госкредиту с Суданом
038    США доллары по Госкредиту с Марокко
039    США доллары по Госкредиту с Алжиром
059    США доллары по Госкредиту с Нигерией
070    Английские фунты по Госкредиту с Чехией
072    ФРГ марки в бельгийских франках
073    ФРГ марки в США долларах
074    США доллары по Госкредиту с Ливией
075    США доллары по Госкредиту о Ираком
089    США доллары по Госкредиту с Индонезией
096    Английские фунты по Госкредиту с Бирмой
100    США доллары по Госкредиту с Монголией
101    США доллары по Госкредиту с Вьетнамом
104    США доллары в швейцарских франках
106    Английские фунты в ФРГ марках
107    Шведские кроны в датских кронах
109    Английские фунты в итальянских лирах
110    Итальянские лиры в английских фунтах
113    Австрийские шиллинги в итальянских лирах
114    Английские фунты в датских кронах
122    США доллары в датских кронах
123    Французские франки по Госкредиту с Алжиром
124    США доллары с Йеменом
126    Английские фунты В США долларах
133    США доллары в французских франках
134    США доллары в итальянских лирах
135    США доллары в бельгийских франках
136    Английские фунты в французских франках
137    США доллары в английских фунтах о Йеменом
138    США доллары по Госкредиту с Сирией
139    США доллары по Госкредиту с Анголой
140    США доллары в японских йенах
141    Бельгийские франки в французских франках
142    США доллары в голландских гульденах
145    ФРГ марки в швейцарских франках
146    США доллары товарный кредит
147    Английские фунты в голландских гульденах
149    США доллары по Госкредиту с Польшей
153    США доллары в ФРГ марки
154    США доллары в английских фунтах
155    США доллары с Суданом
163    США доллары в пакистанских рупиях
167    Австралийские доллары в английских фунтах
172    США доллары по спецсчету с Ираком
181    США доллары в канадских долларах
182    США доллары в шведских кронах
183    Английские фунты в пакистанских рупиях
185    США доллары в австрийских шиллингах
186    Французские франки в бельгийских франках
188    ФРГ марки в итальянских лирах
189    Английские фунты в бельгийских франках
190    Французские франки в итальянских лирах
192    Швейцарские франки в французских франках
196    США доллары по Госкредиту с Иорданией
197    США доллары по Госкредиту с Зимбабве
203    США доллары по спецсчету с Иорданией
209    Английские фунты по клирингу с Кампучией
210    Английские фунты с Сирией
217    США доллары в английских фунтах с Сирией

1. Еркiн айырбасталатын валюталар
001 АҚШ доллары
003 Ағылшын фунт стерлингi
005 Голландия гульденi
006 Швейцар франкасы
007 Швед кроны
008 Италия лирасы
009 Француз франкасы
014 Финляндия франкасы
017 Норвегия кроны
018 Дания кроны
022 Канада доллары
024 Жапон йенi
027 Австрия шиллингiсi
035 Австрия доллары
040 Бельгия франкасы
045 ЭКЮ
048 Немiс маркасы
051 Испания песетасы
052 Кувейт динары
054 Ливан фунты
061 Исландия кроны
062 Сингапур доллары
213 Греция драхмасы
214 Түрiк лирасы
219 Ирландия фунты
291 Португалия эскудосы
2. Басқа валюталар
902 Украин карбованцы
903 Эстон кроны
904 Латвия даты
905 Литва литы
906 Белорусь есеп айырысу рублi
907 Қазақстан есеп айырысу рублi
908 Өзбекстан есеп айырысу рублi
909 Түркменстан есеп айырысу рублi
910 Грузия Республикасының есеп айырысу рублi
913 Молдова Республикасының есеп айырысу рублi
614 Тәжiкстан Республикасының есеп айырысу рублi
927 Қазақстан теңгесi
928 Өзбекстан сум-купоны
929 Түркменстан манаты
931 Армян драмы
932 Әзербайжан манаты
933 Молдова леиi
935 Қырғыз сомы
3. Клиринг валюталары
015 Жапон иенi АҚШ долларымен
016 Жапон иенi ФРГ маркасымен
032 Суданмен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
038 Мороккамен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
039 Алжирмен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
059 Нигериямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
070 Чехиямен Мемкредит бойынша ағылшын фунты
072 ГФР маркасы бельгия франкасымен
073 ГФР маркасы АҚШ долларымен
074 Ливиямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
075 Иракпен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
089 Индонезиямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
096 Бирмамен Мемкредит бойынша ағылшын фунты
100 Монголиямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
101 Вьетнаммен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
104 Швейцар франкасымен АҚШ доллары
106 ГФР маркасымен ағылшын фунты
107 Дания кронымен швед кроны
109 Италия лирасымен ағылшын фунты
110 Ағылшын фунтымен италия лирасы
113 Италия лирасымен австрия шиллингiсi
114 Дания кронымен АҚШ доллары
123 Алжирмен Мемкредит бойынша француз франкісi
124 Иенмен АҚШ доллары
126 АҚШ долларымен ағылшын фунты
133 Франция франкасымен АҚШ доллары
134 Италия лирасымен АҚШ доллары
135 Бельгия франкасымен АҚШ доллары
136 Француз франкасымен Ағылшын фунты
137 Иеменмен ағылшын фунтымен АҚШ доллары
138 АҚШ доллары Сириямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
139 Анголамен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
140 АҚШ доллары жапон иенiмен
141 Бельгия франкасы француз франкасымен
142 АҚШ доллары голланд гульденiмен
145 ГФР маркасы швейцар франкасымен
146 АҚШ доллары тауар кредитi
147 Ағылшын фунты голланд гульденiмен
149 Польшамен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
153 АҚШ доллары ГФР маркасымен
154 АҚШ доллары ағылшын фунтымен
155 Суданмен АҚШ доллары
163 АҚШ доллары Пәкістан рупиiмен
167 Австралия доллары ағылшын фунтымен
172 АҚШ доллары Иракпен арнайы шот бойынша
181 АҚШ доллары Канада долларымен
182 АҚШ доллары швед кронымен
183 Ағылшын фунты Пәкістан рупиiмен
185 АҚШ доллары австрия шиллингiсiмен
186 Француз франкасы бельгия франкасымен
188 ГФР маркасы Италия лирасымен
189 Ағылшын фунты бельгия франкасымен
190 Франция франкасы Италия лирасымен
192 Швейцар франкасы француз франкасымен
196 Иорданиямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
197 Зимбабамен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
203 Иорданиямен арнайы шот бойынша АҚШ доллары
209 Кампучимен клиринг бойынша ағылшын фунты
210 Сириямен ағылшын фунты
217 Сириямен ағылшын фунтымен АҚШ доллары

218    Финляндские марки 07276902
230    США доллары по Госкредиту с Афганистаном
234    Швейцарские франки В английских фунтах
по клирингу с Сирией
247    США доллары по Госкредиту Гвинеей
250    США доллары с Непалом
257    Английские фунты с Сирией
283    США доллары по Госкредиту с Турцией
284    США доллары с Афганистаном
286    Английские фунты по Госкредиту с Египтом
288    США доллары в рублях с Финляндией
289    США доллары в иракских динарах
292    США доллары с Турцией
293    Английские фунты в египетских фунтах
294    Английские фунты по клирингу с АРЕ
297    Английские фунты с АРЕ
300    Французские франки с Конго
311    США доллары по клирингу о Ираном
312    США доллары "НОСТРО" с Ираном
313    США доллары 07207156 с Ираном
317    США доллары с Конго
319    США доллары в иранских риалах
322    Французские франки с Конго
326    США доллары с Пакистаном
327    США доллары с Гвинеей
330    США доллары по спецсчету с Алжиром
335    Английские фунты по Госкредиту с Сирией
338    США доллары с Танзанией
340    США доллары по расчетам с Турцией
341    Английские фунты по расчетам с Индией
344    США доллары по Госкредиту с Алжиром
345    США доллары по Госкредиту с Сирией
346    США доллары с Бангладеш
354    США доллары в иранских динарах
360    США доллары в гвинейских сили (франках)
370    США доллары с Бангладеш
372    Английские фунты с Бангладеш
375    Английские фунты с Бангладеш
376    Английские фунты по спецсчету с Бангладеш
396    США доллары по бартеру с Пакистаном
408    США доллары в ангольских кванзах
443    Английские фунты с Сомали
445    Английские фунты с Суданом
446    Французские франки с Камеруном
447    Французские франки с Сенегалом
449    Английские фунты с Угандой
459    США доллары в английских фунтах с Суданом
460    США доллары в Суданских динарах (франках)
462    США доллары а английских фунтах с АРЕ
494    США доллары в малагасийских франках
495    США доллары по Госкредиту с Пакистаном
496    США доллары с Мадагаскаром
497    США доллары по спецсчету с Конго
498    США доллары по клирингу с Финляндией
719    США доллары по Госкредиту с Монголией
720    США доллары по Госкредиту с Вьетнамом
731    Швейцарские франки с КНР
738    США доллары по клирингу с Кубой
744    США доллары с Югославией
746    США доллары по клирингу с Польшей
747    США доллары по клирингу с Болгарией
748    США доллары по клирингу с Польшей
749    США доллары по клирингу с Чехословакией
750    США доллары с Румынией
751    США доллары по клирингу с КНР
759    США доллары по клирингу с Монголией
760    США доллары по клирингу с Лаосом
762    США доллары по клирингу с Вьетнамом
764    Расчетные доллары США с Кубой
769    США доллары по клирингу с Югославией
771    Швейцарские франки по клирингу с КНР
772    Швейцарские франки по клирингу с КНР
773    Швейцарские франки расчетные с КНР
775    Швейцарские франки по клирингу с КНР
792    Марки ФРГ с КНДР
797    США доллары с Болгарией
901    США доллары по бартеру с Кубой

218 Финляндия маркасы 07276902
230 Ауғанстанмен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
234 Сириямен клиринг бойынша ағылшын фунтымен швейцар франкасы
247 Гвинеямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
250 Непалмен АҚШ доллары
257 Сириямен ағылшын фунты
233 Түркиямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
284 Ауғанстанмен АҚШ доллары
296 Египетпен Мемкредит бойынша ағылшын фунты
288 Финляндиямен рубльмен АҚШ доллары
289 Ирак динарымен АҚШ доллары
292 Түркиямен АҚШ доллары
293 Ағылшын фунты египет фунтымен
294 ЕАР клиринг бойынша ағылшын фунты
297 ЕАР мен ағылшын фунты
300 Конгомен француз франкасы
311 Иранмен клиринг бойынша АҚШ доллары
312 Иранмен АҚШ доллары "НОСТРО"
313 Иранмен АҚШ доллары 07207156
317 Конгомен АҚШ доллары
319 АҚШ доллары иран риалымен
322 Конгомен француз франкасы
326 Пәкістанмен АҚШ доллары
327 Гвинеямен АҚШ доллары
330 Алжирмен арнайы шот бойынша АҚШ доллары
335 Сириямен Мемкредит бойынша ағылшын фунты
338 Танзаниямен АҚШ доллары
340 Түркиямен есептесу бойынша АҚШ доллары
341 Индиямен есептесу бойынша АҚШ доллары
344 Алжирмен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
345 Сириямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
346 Бангладешпен АҚШ доллары
354 АҚШ доллары Иран динарымен
360 АҚШ доллары Гвинея силимен (франкасымен)
370 Бангладешпен АҚШ доллары
372 Бангладешпен ағылшын фунты
375 Бангладешпен ағылшын фунты
376 Бангладешпен арнайы шот бойынша ағылшын фунты
396 Пәкістанмен бартер бойынша АҚШ доллары
408 АҚШ доллары ангола кванзасымен
443 Сомалимен ағышлын фунты
445 Суданмен ағылшын фунты
446 Камерунмен француз франкасы
447 Сенегаомен француз франкасы
449 Угандамен ағылшын фунты
459 Суданмен АҚШ доллары ағылшын фунтымен
460 АҚШ доллары судан динарымен (франкымен)
462 АҚШ доллары ЕАР-мен ағылшын фунты
494 АҚШ доллары малагаси франкасымен
495 Пәкістанмен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
496 Мадагаскармен АҚШ доллары
497 Конгомен арнайы шот бойынша АҚШ доллары
498 Финляндиямен клиринг бойынша АҚШ доллары
719 Монголиямен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
720 Вьетнаммен Мемкредит бойынша АҚШ доллары
731 ҚКР-мен Швейцар франкасы
738 Кубамен клиринг бойынша АҚШ доллары
744 Югославиямен АҚШ доллары
746 Польшамен клиринг бойынша АҚШ доллары
747 Болгариямен клиринг бойынша АҚШ доллары
748 Польшамен клиринг бойынша АҚШ доллары
749 Чехословакиямен клиринг бойынша АҚШ доллары
750 Румыниямен АҚШ доллары
751 ҚКР-мен клиринг бойынша АҚШ доллары
759 Монголиямен клиринг бойынша АҚШ доллары
760 Лаоспен клиринг бойынша АҚШ доллары
762 Вьетнаммен клиринг бойынша АҚШ доллары
764 Кубамен АҚШ-тың есеп айырысу доллары
769 Югославиямен клиринг бойынша АҚШ доллары
771 ҚХР-мен клиринг бойынша Швейцар франкасы
772 ҚХР-мен клиринг бойынша Швейцар франкасы
773 ҚХР-мен есеп айырысу Швейцар франкасы
775 ҚХР-мен клиринг бойынша Швейцар франкасы
792 КХДР-мен ГФР маркасы
797 Болгариямен АҚШ доллары
901 Кубамен бартер бойынша АҚШ доллары

4. Замкнутые валюты
002    Рубли
019    Люксембергские франки
023    Иранские динары
053    Пакистанские рупии
239    Египетские фунты
200    Иорданские динары
221    Саудовские аравии риалы
224    Таки Бангладеш
226    Бирманские кьяты
227    Эфиопские быры
229    Йеменские риалы
242    Бразильские крузейро
244    Иранские риалы
245    Индийские рупии
248    Непальские рупии
252    Афганские афгани
253    Кины Папуа-Новая Гвинея
260    Индонезийские рупии
261    Ботсванские Пулы
269    Южно-Африканские Рэнды
274    Кипрские фунты
296    Чилийские песо
303    Алжирские динары
307    Рупии Шри-Ланка
308    Ливийские динары
321    Франки Руанды
331    Ганские седи
333    Уругвайские песо
343    Мексиканские песо
347    Сирийские фунты
351    Тунисские динары
353    Тайвандские Баты
355    Новозеландские доллары
357    Марокканские дирхамы
358    Малайзийские ринггиты
361    Мальтийские лиры
362    Франки КФА
363    Кенийские шиллинги
364    Леоне Сьера-Леоне
365    Гонконгские доллары
378    Панамские бальбоа
380    Танзанийские шиллинги
381    Фолклендские фунты
382    Маврикийские рупии
383    Колумбийские песо
384    Сомалийские шиллинги
391    Венесуэльские боливары
392    Замбийские квачи
394    Боливийские боливиано
400    Ангольские кванзы
401    Бурундийские франки
402    Гамбийские даласи
403    Песо Гвинеи Бисау
404    Либерийские доллары
406    Нигерийские наиры
409    Заирские Заиры
410    Доллары Зимбабве
411    Добры Сан-томе Принсипи
413    Сейшельские рупии
414    Бахрейнские динары
415    Оманские риалы
416    Филиппинские песо
419    Мальдивские рупии
420    Фиджийские доллары
420    Доллары Фиджи
422    Доллары Белиза
423    Костариканские колоны
425    Эквадорские сукре
426    Гватемальские кетсали
427    Гайанские доллары
430    Гондурасские лемпиры
433    Антильские гульдены
434    Никарагуанские кордобы
435    Парагвайские гуварани
436    Сальвадорские колоны
437    Суринамские гульдены
438    Доллары Тринидада и Тобаго
440    Мавританские угии
450    Угандийские (новые) шиллинги
476    Багамские доллары
477    Барбадосские доллары
478    Брунейские доллары
479    Вату Республики Вануата
480    Воны Южной Кореи
481    Дирхамы ОАЭ
482    Доллары Каймановых островов
483    Доллары Соломоновых островов
484    Катарские риалы
486    Лилангени Свазиленда
487    Малавийские квачи
489    Нгултрумы Бутана
490    Тонганские паанги
491    Макао патака
492    Тала (доллары) Западного Самоа
493    Израильские шекели
504    Венгерские форинты
519    Румынские леи
525    Монгольские тугрики
529    Болгарские левы
531    Вьетнамские донги
533    Китайские юани
541    Польские злотые
573    Кубинские песо
583    Албанские леки
737    Югославские динары
Приложение 7
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
КЛАССИФИКАТОР
Характера сделки
--------------------------------------------------------------------
Код !                        Наименование
--------------------------------------------------------------------
01  Перемещение товаров с расчетами в валюте Республики
Казахстан
РАСЧЕТЫ НА СВОБОДНО КОНВЕРТИРУЕМУЮ ВАЛЮТУ
-----------------------------------------
21  Перемещение товаров с расчетом в СКВ (кроме государственного
кредита и погашения государственного кредита)
23  Перемещение товаров по государственному кредиту
26  Перемещение товаров в погашение государственного кредита
расчеты ПО КЛИРИНГАМ
--------------------
31  Перемещение товаров с расчетом в клиринговой валюте
(кроме государственного кредита и погашения государственного
кредита)
33  Перемещение товаров по государственному кредиту
36  Перемещение товаров в погашение государственного кредита
расчеты В ЗАМКНУТОЙ ВАЛЮТЕ
41  Перемещение товаров с расчетом в замкнутой валюте (кроме
государственного кредита)
43  Перемещение товаров по государственному кредиту
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ ПО ПРОЧИМ КОММЕРЧЕСКИМ ОПЕРАЦИЯМ
51  Перемещение товаров в порядке прямого товарообмена
(бартерные сделки)
52  Перемещение товаров в счет предоставленных работ и услуг
54  Перемещение газа за транзит по территории других стран
ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ТОВАРОВ В счет ОБЯЗАТЕЛЬСТВ ПО СОГЛАШЕНИЯМ О
СОТРУДНИЧЕСТВЕ В СТРОИТЕЛЬСТВЕ ПРЕДПРИЯТИЙ И ОБЪЕКТОВ
--------------------------------------------------------
71  Перемещение товаров в счет компенсационных обязательств
с расчетом в клиринговой валюте
72  Перемещение товаров в счет обязательств Казахстана и
стран СНГ
75  Перемещение товаров в счет обязательств СССР и членов
СЭВ в строительстве предприятий
78  Перемещение товаров в счет компенсационных обязательств
с расчетом в СКВ
80  Прочее
--------------------------------------------------------------------
Приложение 8
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
КЛАССИФИКАТОР
Виды транспорта
--------------------------------------------------------------------
Код !               Наименование вида транспорта
--------------------------------------------------------------------
10    Морской транспорт
12    Ж/дорожный вагон на морском судне (паром)
16    Самоходное дорожное средство на морском судне
(суда типа Ро-Ро)
20    Железнодорожный транспорт
30    Автодорожный транспорт
40    Воздушный транспорт
50    Почта
70    Стационарные транспортные средства (трубопровод, линии
электропередач)
80    Внутренний водный транспорт
90    Самодвижущиеся средства
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 9
к Инструкции по
заполнению грузовой
таможенной декларации
--------------------------------------------------------------------
Классификатор таможенных учреждений
--------------------------------------------------------------------
Код    !                  Наименование
--------------------------------------------------------------------
50100   Таможенный комитет при Кабинете Министров
Республики Казахстан
502OO   Таможенное управление по г. Алматы и
Алматинской области
50201   т/п "Бурундай"
50202   т/п "Кеген"
50203   т/п "Николаевка"
50204   т/п "Кольжат"
50300   Таможенное управление по Акмолинской области
50301   т/п "Степногорск"
50302   т/п "Атбасар"
50303   т/п "Макинск"
50304   т/п "Астраханка"
50305   т/п "Алексеевка"
50306   т/п "Вишневка"
50307   т/п "Шортанды"
50308   т/п "Ерментау"
50400   Таможенное управление по Актюбинской области
50401   т/п "Мартук"
50402   т/п "Хобда"
50403   т/п "Алга"
50404   т/п "Хромтау"
50405   т/п "Батамшинский"
50406   т/п "Октябрьск"
50407   т/п "ст. Актюбинск"
50408   т/п "Жинишке"
50409   т/п "Аэропорт-Актюбинск"
50410   т/п "Богетколь"

4. Тұйық валюталар
002 Рублдер
019 Люксембург франкасы
023 Иран динары
053 Пакистан рупиi
239 Египет фунты
200 Иордания динары
221 Сауд Аравиясы риалы
224 Бангладеш такиi
226 Бирма кьяты
227 Эпион быры
229 Иемен риалы
242 Бразилия крузейросы
244 Иран риалы
245 Индия рупиi
248 Непаль рупиi
252 Ауған афганиi
253 Пануа-Жаңа Гвинея кинi
260 Индонезия рупиi
261 Ботеван Пулы
269 Оңтүстiк африкан рандысы
274 Кипр фунты
296 Чили песосы
303 Алжир динары
307 Шри-Ланка рупиi
308 Ливия динары
321 Руанда франкасы
331 Гана седиi
333 Уругвай песосы
343 Мексика песосы
347 Сирия фунты
351 Тунис динары
353 Тайванд бажы
355 Жаңа Зеландия доллары
357 Марокко дирхамы
358 Малайзия ринггитi
361 Мальта лирасы
362 КФА франкасы
363 Кения шиллингисы
364 Сьера-лоне Леоне
365 Гонконг доллары
378 Панама бальбосы
380 Танзания шиллингисы
381 Фолкленд фунтысы
382 Маврика рупиi
383 Колумбия песосы
384 Сомалий шиллингисi
391 Венесуэлла боливары
392 Замбия квачысы
394 Боливия боливианосы
400 Ангола кванзасы
401 Бурунди франкасы
402 Гамбия даласиi
403 Гвинея Бисау песосы
404 Либерия доллары
406 Нигерия наиры
409 Заир Заирасы
410 Зимбаба доллары
411 Сан-Томе приноипи добрасы
413 Сейшель рупиi
414 Бахрейн динары
415 Оман риалы
416 Филиппин песосы
419 Мальдив рупиi
420 Фиджий доллары
422 Белиза доллары
423 Костарики колоны
425 Эквадор сукресi
426 Гватемала ко
427 Гайана доллары
430 Гондурас лемпиры
433 Антиль гульденi
434 Никарагуа кордобы
435 Парагвай гуварани
436 Сальвадор колоны
437 Суринам гульденi
438 Тринидада және Тобаго доллары
440 Мавритания угрииi
450 Уганда (жаңа) шиллингiсi
476 Багам доллары
477 Барбадос доллары
478 Бруней доллары
479 Вануата Республикасы ватуы
480 Оңтүстiк Корея воны
481 БАЭ дирхамы
482 Кайман аралдары доллары
483 Соломон аралдары доллары
484 Карат риалы
486 Вазиленд лилангенi
487 Малавия квачиi
489 Бутан нгултурмы
490 Тонган паангиi
491 Макао патакасы
492 Батыс Самао таласы (доллары)
493 Израиль шекелиi
504 Венгер форинты
519 Румын лейi
525 Монғол тугрики
529 Болгар левы
531 Вьетнам донгиi
533 Қытай юаны
541 Польша злотыйы
573 Куба песосы
583 Албан лекиi
737 Югослав динары
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 7-қосымша
Мәміле сипатының сыныптауышы
__________________________________________________________________
Коды  |                          Атауы
_________|________________________________________________________
01   Қазақстан Республикасы валютасымен есеп айырысу арқылы
тауарлар өткiзу
Еркiн айырбасталатын валютасын есеп айырысу
21   ЕАБ-мен есеп айырысу арқылы тауарлар өткiзу
(Мемлекеттiк кредиттен және мемлекеттiк кредиттi
өтеуден басқа)
23   Мемлекеттiк кредит бойынша тауарларды өткiзу
26   Тауарларды мемлекеттiк кредиттiң өтелуiне өткiзу
Клиринг бойынша есеп айырысу
31   Клирингтiк валютамен есеп айырысу арқылы
тауарлар өткiзу (Мемлекеттiк кредиттен
және мемлекеттiк кредиттi өтеуден басқа)
33   Тауарларды мемлекеттiк кредит бойынша өткiзу
36   Тауарларды мемлекеттiк кредиттiң өтеуiне өткiзу
Тұйық валютамен есеп айырысу
41   Тауарларды тұйық валютамен есеп айырысу
арқылы өткiзу (Мемлекеттiк кредиттен басқа)
42   Тауарларды мемлекеттiк кредит бойынша өткiзу
Басқа коммерциялық операциялар бойынша
тауарлар өткiзу
51   Тауарларды тiкелей тауар айырбасы
тәртiбiмен өткiзу (баспа-бас мәмілесi)
52   Тауарларды iстелген жұмыс және көрсетiлген
қызмет есебiнен өткiзу
54   Газды басқа елдердiң аумағы бойынша
транзит үшiн өткiзу
Тауарларды кәсiпорындар мен объектiлердi құрылысын
салу ынтымақтастығы туралы келiсiм жөнiндегi
мiндеттемелер есебiне өткiзу
71   Тауарларды клирингтiк валютамен есеп айырысу
арқылы өтемдiк мiндеттемелер есебiне өткiзу
72   Тауарларды Қазақстанның және ТМД елдерi
мiндеттемелерi есебiне өткiзу
75   Тауарларды КСРО және ӨКК мүшелерiнiң
кәсiпорындар салу есебiне өткiзу
78   Тауарларды ЕАВ-мен есеп айырысу арқылы
өтемдiк мiндеттемелердiң есебiне өткiзу
80   Басқалар
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 8-қосымша
Көлiк түрлерiнiң сыныптауышы
_________________________________________________________________
Код   |               Көлiк түрлерiнiң атауы
___________|______________________________________________________
10       Теңiз көлiгi
12       Теңiз кемесiндегi (паромдағы) темiр жол вагоны
16       Теңiз кемесiндегi өздiгiнен жүретiн жол құралы
(Ро-Ро үлгiлi кеме)
20       Темiр жол көлiгi
30       Автожол көлiгi
40       Әуе көлiгi
50       Почта
70       Станционарлық көлiк құралы (труба құбыры, электр
берiлiс желiсi)
80       Iшкi су көлiгi
90       Өздiгiнен қозғалатын құралдар
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 9-қосымша
__________________________________________________________________
N |  Код  |                    Атаулар
____|_______|_____________________________________________________
50100   Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң
жанындағы кеден комитетi
50200   Алматы қ. және Алматы облысы бойынша
кеден басқармасы
50201   к/п "Бурундай"
50202   к/п "Кеген"
50203   к/п "Николаевка"
50204   к/п "Құлжат"
50300   Ақмола облысы бойынша кеден басқармасы
50301   к/п "Степногорск"
50302   к/п "Атбасар"
50303   к/п "Макинск"
50304   к/п "Астраханка"
50305   к/п "Алексеевка"
50306   к/п "Вишневка"
50307   к/п "Шортанды"
50308   к/п "Ерментау"
50400   Ақтөбе облысы бойынша кеден басқармасы
50401   к/п "Мартук"
50402   к/п "Хобда"
50403   к/п "Алға"
50404   к/п "Хромтау"
50405   к/п "Батамшын"
50406   к/п "Октябрск"
50407   к/п "ст. Ақтөбе"
50408   к/п "Жiңiшке"
50409   к/п "Аэропорт-Ақтөбе"
50410   к/п "Бөгеткөл"

50411   т/п "Эмба-5"
50412   т/п "Темиржол"
50413   т/п "Шубар"
50414   т/п "Акраб"
50500   Таможенное управление по Атырауской области
50501   т/п "Кульсары"
50502   т/п "Ганюшкино"
50503   т/п "Макат"
50504   т/п "Речной порт"
50505   т/п "Тениз"
50506   т/п "Аэропорт-Атырау"
50507   т/п "Дендер"
50508   т/п "Аккистау"
50509   т/п "Балыкши"
50510   т/п "Махамбет"
50600   Таможенное управление по Костанайской области
50601   т/п "Джетыгара"
50602   т/п "Рудненский"
50603   т/п "Тобол"
50604   т/п "Пресногорьковский"
50605   т/п "Кенерал"
50606   т/п "Кондыбай"
50607   т/п "Денисовка"
50608   т/п "Аэропорт-Костанай"
50609   т/п "Каерак"
50610   т/п "Узынагаш"
50611   т/п "Кушмурун"
50612   т/п "Варваринка"
50613   т/п "Белоглинка"
50614   т/п "Урицк"
50615   т/п "Введенка"
50616   т/п "Убаган"
50700   Таможенное управление по Мангистауской области
50701   т/п "Аэропорт-Актау"
50702   т/п "ст.Мангистау"
50703   т/п "Жана-Узень"
50704   т/п "Шетпе"
50705   т/п "Бейнеу"
50706   т/п "Баутино"
50707   т/п "Морпорт-Актау"
50800   Таможенное управление по Павлодарской области
50801   т/п "Аксу"
50802   т/п "Экибастуз"
50803   т/п "Щербакты"
50804   т/п "Ленино"
50805   т/п "Прииртышск"
50806   т/п "Галицкое"
50807   т/п "Северное"
50808   т/п "Трофимовка"
50809   т/п "Лозовое"
50810   т/п "Железинка"
50900   Таможенное управление по Северо-Казахстанской области
50901   т/п "Булаево"
50902   т/п "Мамлютка"
50903   т/п "Карагуга"
50904   т/п "Чистое"
50905   т/п "Александровка"
50906   т/п "Казанка"
50907   т/п "Красный яр"
50908   т/п "Гайдуково"
50909   т/п "ст.Петропавловск"
50910   т/п "ст.Сулы"
51000   Таможенное управление по Семипалатинской области
51001   т/п "Жезкент"
51002   т/п "Аягуз"
51003   т/п "Красный аул"
51004   т/п "Байтанат"
51005   т/п "Коянбай"
51006   т/п "Шульбинск"
51007   т/п "Жангиз Тобе"
51008   т/п "Курчатов"
51009   т/п "Шар"
51010   т/п "Новониколаевка"
51011   т/п "Локоть"
51100   Таможенное управление по Талдыкорганской области
51101   т/п "Талдыкорган"
51102   т/п "Аэропорт-Талдыкорган"
51103   т/п " Жетысу"
51200   Таможенное управление по Торгайской области
51201   т/п "Есиль"
51202   т/п "Жаксы"
51203   т/п "Державинск"
51204   т/п "Октябрьск"
51205   т/п "Амантогай"
51300   Таможенное управление по Южно-Казахстанской области
51301   т/п "Арыс"
51302   т/п "ст.Шымкент"
51303   т/п "Аэропорт-Шымкент"
51304   т/п "Жибек Жолы"
51305   т/п "Жетысай"
51306   т/п "Ильич"
51307   т/п "Сарыагаш"
51308   т/п "Чардара"
51309   т/п "Промзона"
51310   т/п "Абай"
51400   Таможенное управление по Восточно-Казахстанской области
51401   т/п "3ыряновск"
51402   т/п "Лениногорск"
51403   т/п "Шемонаиха"
51404   т/п "Алексеевка"
51500   Таможенное управление по Жамбылской области
51501   т/п "Кордай"
51502   т/п "Луговое"
51503   т/п "Гродиково"
51504   т/п "Мерке"
51505   т/п "Жуады"
51506   т/п "ст.Жамбыл"
51507   т/п "Аэропорт"
51508   т/п "Шу"
51600   Таможенное управление по Жезказганской области
51601   т/п "Балхаш"
51602   т/п "Приозерск"
51603   т/п "Каражал"
51700   Таможенное управление по Западно-Казахстанской области
51701   т/п "Жайык"
51702   т/п "Аксай"
51703   т/п "Желаево"
51704   т/п "Жалыбек"
51705   т/п "Каменка"
51706   т/п "Казталовка"
51707   т/п "Сайхин"
51708   т/п "Чингирлау"
51709   т/п "Переметное"
51710   т/п "Орал"
51800   Таможенное управление по Карагандинской области
51801   т/п "Темиртау"
51900   Таможенное управление по Кзыл-Ординской области
51901   т/п "Аэропорт"
51902   т/п "ст.Кзыл-Орда"
51903   т/п "Аральск"
51904   т/п "Мынтай"
51905   т/п "Кызылкум"
51906   т/п "Кандоз"
51907   т/п "Шиели"
52000   Таможенное управление по Кокшетауской области
52001   т/п  "Щучинск"
52002   т/п  "Киши Карой"
52003   т/п  "Улькен Карой"
52004   т/п  "Ак сары"
52005   т/п  "Бидаик"
52006   т/п  "Теке"
52007   т/п  "Кзыл Ту"
52008   т/п  "Коктерек"
52009   т/п  "Тальшик"
52010   т/п  "Таинча"
52011   т/п  "Аиртау"
52012   т/п  "Новоишимка"
52100  Таможня "Астана"
52200  Бахтинская таможня
52300  таможня "Достык"
52400  Ленинская таможня
52500  Майкапчагайская таможня
52600  Хоргосская таможня
52700  Спец. таможенное управление Лисаковской СЭЗ
Приложение 10
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
Перечень (списки) товаров, для которых заполняется
крайний правый подраздел графы 33
1. Оборудование, материалы и технологии, применяемые при создании ракетного оружия, экспорт которых контролируется и осуществляется по лицензиям.
2. Оборудование и материалы двойного использования и соответствующие технологии, применяемые в ядерных целях, экспорт которых осуществляется по лицензиям.

50411   к/п "Эмба-5"
50412   к/п "Темiржол"
50413   к/п "Шұбар"
50414   к/п "Акраб"
50500   Атырау облысы бойынша кеден басқармасы
50501   к/п "Құлсары"
50502   к/п "Ганюшкино"
50503   к/п "Мақат"
50504   к/п "Өзен порты"
50505   к/п "Теңiз"
50506   к/п "Аэропорт-Атырау"
50507   к/п "Дендер"
50508   к/п "Аққыстау"
50509   к/п "Балықшы"
50510   к/п "Махамбет"
50600   Қостанай облысы бойынша кеден басқармасы
50601   к/п "Жетiқара"
50602   к/п "Рудный"
50603   к/п "Тобыл"
50604   к/п "Пресногорьков"
50605   к/п "Кеңеарал"
50606   к/п "Қондыбай"
50607   к/п "Денисовка"
50608   к/п "Аэропорт-Қостанай"
50609   к/п "Қайрақ"
50610   к/п "Ұзынағаш"
50611   к/п "Құсмұрын"
50612   к/п "Варваринка"
50613   к/п "Белоглинка"
50614   к/п "Урицк"
50615   к/п "Введенка"
50616   к/п "Ұбаған"
50700   Маңғыстау облысы бойынша кеден басқармасы
50701   к/п "Аэропорт-Ақтау"
50702   к/п "Маңғыстау ст."
50703   к/п "Жаңа өзен"
50704   к/п "Шетпе"
50705   к/п "Бейнеу"
50706   к/п "Баутино"
50707   к/п "Теңiз порты - Ақтау"
50800   Павлодар облысы бойынша кеден басқармасы
50801   к/п "Ақсу"
50802   к/п "Екiбастұз"
50803   к/п "Шарбақты"
50804   к/п "Ленино"
50805   к/п "Прииртышск"
50806   к/п "Галицкое"
50807   к/п "Северное"
50808   к/п "Трофимовка"
50809   к/п "Лозовое"
50810   к/п "Железинка"
50900   Солтүстiк Қазақстан облысы бойынша кеден басқармасы
50901   к/п "Булаево"
50902   к/п "Мамлютка"
50903   к/п "Қарақоға"
50904   к/п "Чистое"
50905   к/п "Александровка"
50906   к/п "Казанка"
50907   к/п "Красный яр"
50908   к/п "Гайдуково"
50909   к/п "Петропавл ст."
50910   к/п "Сулы ст."
51000   Семей облысы бойынша кеден басқармасы
51001   к/п "Жезкент"
51002   к/п "Аягөз"
51003   к/п "Красный аул"
51004   к/п "Байғанат"
51005   к/п "Қоянбай"
51006   к/п "Шульба"
51007   к/п "Жаңғыз төбе"
51008   к/п "Курчатов"
51009   к/п "Шар"
51010   к/п "Новониколаевка"
51011   к/п "Локоть"
51100   Талдықорған облысы бойынша кеден басқармасы
51101   к/п "Талдықорған"
51102   к/п "Аэропорт-Талдықорған"
51103   к/п "Жетiсу"
51200   Торғай облысы бойынша кеден басқармасы
51201   к/п "Есiл"
51202   к/п "Жақсы"
51203   к/п "Державинск"
51204   к/п "Октябрьск"
51205   к/п "Амантоғай"
51300   Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша кеден басқармасы
51301   к/п "Арыс"
51302   к/п "Шымкент ст."
51303   к/п "Аэропорт-Шымкент"
51304   к/п "Жiбек жолы"
51305   к/п "Жетiсай"
51306   к/п "Ильич"
51307   к/п "Сарыағаш"
51308   к/п "Шардара"
51309   к/п "Промасна"
51310   к/п "Абай"
51400   Шығыс Қазақстан облысы бойынша кеден басқармасы
51401   к/п "Зыряновск"
51402   к/п "Лениногорск"
51403   к/п "Шемониха"
51404   к/п "Алексеевка"
51500   Жамбыл облысы бойынша кеден басқармасы
51501   к/п "Қордай"
51502   к/п "Луговое"
51503   к/п "Гродиково"
51504   к/п "Мерке"
51505   к/п "Жуалы"
51506   к/п "Жамбыл ст."
51507   к/п "Аэропорт"
51508   к/п "Шу"
51600   Жезқазған облысы бойынша кеден басқармасы
51601   к/п "Балқаш"
51602   к/п "Приозерск"
51603   к/п "Қаражол"
51700   Батыс Қазақстан облысы бойынша кеден басқармасы
51701   к/п "Жайық"
51702   к/п "Ақсай"
51703   к/п "Желаево"
51704   к/п "Жәнiбек"
51705   к/п "Каменка"
51706   к/п "Казталовка"
51707   к/п "Сайқын"
51708   к/п "Шыңғыстау"
51709   к/п "Переметное"
51710   к/п "Орал"
51800   Қарағанды облысы бойынша кеден басқармасы
51801   к/п "Темiртау"
51900   Қызылорда облысы бойынша кеден басқармасы
51901   к/п "Аэропорт"
51902   к/п "Қызылорда"
51903   к/п "Арал"
51904   к/п "Мыңтай"
51905   к/п "Қызылқұм"
51906   к/п "Қандоз"
51907   к/п "Шиелi"
52000   Көкшетау облысы бойынша кеден басқармасы
52001   к/п "Шучинск"
52002   к/п "Кiшi қарой"
52003   к/п "Үлкен қарой"
52004   к/п "Ақ сары"
52005   к/п "Бидайық"
52006   к/п "Теке"
52007   к/п "Қызыл ту"
52008   к/п "Көктерек"
52009   к/п "Талшық"
52010   к/п "Тайынша"
52011   к/п "Айыртау"
52012   к/п "Жаңа есiл"
52100   к/п "Астана" кеденi
52200   к/п Бақты кеденi
52300   к/п "Достық" кеденi
52400   к/п Ленинск кеденi
52500   к/п Майқапшағай кеденi
52600   к/п Қорғос кеденi
52700   Лисаковск ЕАЭ арнаулы кеден басқармасы
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 10-қосымша
33-бағанның ең шеткi оң жақ
бөлiмшесi толтырылуға тиiстi
тауарлардың тiзбесi (тiзiмi)
1. Өздерiнiң экспортына бақылау жасалатын және лицензия бойынша жүзеге асырылатын ракета қаруын жасаған кезде қолданылатын жабдық материалдар мен технологиялар.
2. Жабдық пен қосарлай пайдалану материалдарды және ядролық мақсаттарда пайдаланылатын тиiстi технологиялар, олардың экспорты лицензия бойынша жүзеге асырылады.

3. Оборудование и материалы, технологии и научно-техническая информация, применяемые при создании вооружения и военной техники, экспорт которых контролируется и осуществляется по лицензиям.
4. Химикаты и технологии, которые имеют мирное назначение, но могут быть использованы при создании химического оружия, и экспорт которых осуществляется по лицензиям.
5. Возбудители заболеваний, их генетически измененные формы и фрагменты генетических материалов, которые могут быть использованы при создании бактериологического (биологического) и токсинного оружия, экспорт которых осуществляется по лицензиям.
6. Продукция военного назначения на территории Республики Казахстан, экспорт и импорт которой осуществляется по лицензиям.
Приложение 11
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
КЛАССИФИКАТОР
преференций, льгот и иных особенностей по
уплате таможенных платежей
--------------------------------------------------------------------
Код   !                      Наименование
--------------------------------------------------------------------
1. Льготы и иные особенности по уплате таможенных сборов
за таможенное оформление
О     Льготы не предоставлены
А     Освобождение от уплаты таможенных сборов за таможенное
оформление
Б     Снижена ставка таможенных сборов за таможенное оформление
В     Изменена валюта платежа
Г     Установлена фиксированная ставка по постановлениям
Кабинета Министров РК
Д     Установлена ставка таможенных сборов за таможенное
оформление в двойном размере
Я     Другие льготы и особенности
2. Преференции, льготы и иные особенности
по уплате таможенных пошлин
О     Преференции и льготы не предоставлены
А     Освобождение от уплаты таможенной пошлины
Б     Частичное освобождение от уплаты таможенной пошлины
В     Снижена ставка таможенной пошлины
Г     Тарифная преференция в отношении товаров, происходящих из
развивающихся стран
Д     Тарифная преференция в отношении товаров, происходящих из
наименее развитых стран
Я     Другие льготы и преференции
3. Льготы в отношении уплаты акцизов
О     Льготы не предоставлены
А     Освобождение от уплаты акциза
Б     Изменен установленный размер ставки акциза
Я     Другие льготы
4. Льготы в отношении уплаты НДС
О     Льготы не предоставлены
А     Освобождение от уплаты НДС
Б     Изменен установленный размер ставки НДС
В     Освобождение от НДС товаров, ввозимых в качестве вклада в
уставной фонд предприятий с иностранными инвестициями
Я     Другие льготы
Приложение 12
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
КЛАССИФИКАТОР
т а м о ж е н н ы х   п л а т е ж е й
--------------------------------------------------------------------
Код !                Наименование вида платежа
--------------------------------------------------------------------
1.  Таможенные сборы
10     Таможенные сборы за таможенное оформление товаров в
национальной валюте РК
11     Дополнительные таможенные сборы за таможенное оформление
товаров, исчисленные в иностранной валюте, курс которой
котируется Национальным Банком РК
12     Таможенные сборы за таможенное оформление товаров вне
определенных для этого мест и вне времени работы таможенных
органов в национальной валюте РК
13     Дополнительные таможенные сборы за таможенное оформление
товаров вне определенных для этого мест и вне времени работы
таможенных органов, исчисленные в иностранной валюте, курс
которой котируется Национальным Банком РК
14     Таможенные сборы за хранение товаров
15     Таможенные сборы за таможенное сопровождение товаров
2. Таможенные пошлины
20     Импортная таможенная пошлина, исчисленная в валюте РК
21     Импортная таможенная пошлина, исчисленная в иностранной
валюте, курс которой котируется Национальным банком РК
25     Экспортная таможенная пошлина, исчисленная в валюте РК
26     Экспортная таможенная пошлина, исчисленная в иностранной
валюте, курс которой котируется Национальным банком РК
3. Косвенные налоги, взимаемые таможенными органами
30     Акциз, исчисленный в валюте РК
31     Акциз, исчисленный в иностранной валюте, курс которой
котируется Национальным банком РК
32     Налог на добавленную стоимость, исчисленный в тенге
33     Налог на добавленную стоимость, исчисленный в иностранной
валюте, курс которой котируется Национальным банком РК
4. Средства от реализации конфискатов
60     Средства от реализации конфискатов
5. Иные сборы
70     Сборы за выдачу лицензий
71     Сборы за возобновление действия лицензий
72     Сборы за выдачу квалифицированного аттестата специалиста
по таможенному оформлению
73     Сборы за возобновление действия квалификационного аттестата
специалиста по таможенному оформлению
74     Плата за информирование и консультирование
75     Плата за принятие предварительного решения
76     Плата за участие в таможенных аукционах
77     Сборы за включение банка или иного кредитного учреждения
в реестр банков
6. Единая ставка таможенных платежей
80     Единая ставка таможенных платежей
7. Иные таможенные платежи
91     Проценты за предоставление отсрочки таможенного платежа,
исчисленные в валюте РК
92     Проценты за предоставление оторочки таможенного платежа,
исчисленные в иностранной валюте, курс которой котируется
Национальным банком РК
93     Проценты за предоставление рассрочки таможенного платежа,
исчисленные в валюте РК
94     Проценты за предоставление рассрочки таможенного платежа,
исчисленные в иностранной валюте, курс которой котируется
Национальным банком РК
95     Пеня за просрочку, исчисленная в валюте РК
96     Пеня за просрочку, исчисленная в иностранной валюте,
курс которой котируется Национальным банком РК
97     Иные виды платежей, предусмотренные таможенным
законодательством РК
98     Сумма обеспечения уплаты таможенных платежей в валюте РК
99     Сумма обеспечения уплаты таможенных платежей в иностранной
валюте, курс которой котируется Национальным банком РК
Приложение 13
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
ПОРЯДОК
заполнения графы 47 при исчислении таможенных платежей
и графы В "Подробности подсчета"
Порядок заполнения граф 47 и "В" при исчислении таможенных
сборов за таможенное оформление
----------------------------------------------------------
К примеру, установленный размер ставки таможенных сборов в
тенге - 0,1%, дополнительный сбор в иностранной валюте - 0,05%.
1. Общая таможенная стоимость товаров, указанная в графе 12 -
15000, код валюты договора купли-продажи или мены, указанный в
первом подразделе графы 22 - 001 (доллары США), расчеты по контракту

3. Қару-жарақ және әскери техникалық жасағанда қолданылатын жабдық пен материалдар, технологиялар мен ғылыми-техникалық ақпарат, олардың экспортына бақылау жасалады және лицензия бойынша жүзеге асырылады.
4. Бейбiт мақсаттарға арналған химикаттар және технологиялар, бiрақ химия қаруын жасаған кезде пайдаланылуы мүмкiн және олардың экспорты лицензия бойынша жүзеге асырылады.
5. Ауру қоздырушылар, олардың генетикалық жағынан өзгерген нысандары және генетикалық материалдардың фрагменттерi, бұлар бактерологиялық (биологиялық) және токсикалық қару жасаған кезде пайдаланылуы мүмкiн, олардың экспорты лицензия бойынша жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы аумағындағы әскери мақсатындағы өнiмдер, олардың экспорты және импорты лицензия бойынша жүзеге асырылады.
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 11-қосымша
Кеден төлемдерiн төлеу жөнiндегi артықшылықтар
жеңiлдiктер және өзге ерекшелiктер
сыныптауышы
_____________________________________________________________
Код   |                     Атауы
________|____________________________________________________
1. Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алынып төлеу жөнiндегi
жеңiлдiктер және өзге ерекшелiктер
О  Жеңiлдiктер берiлмеген
А  Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымын төлеуден босату
Б  Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдары ставкасын төмендету
В  Төлем валютасын өзгерту
Г  Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы
бойынша тiркелген ставка белгiленген
Д  Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарына екi есе
мөлшерде ставка белгiленген
Я  Басқа жеңiлдiктер және ерекшелiктер
2. Кеден баждарын төлеу жөнiндегi артықшылықтар,
жеңiлдiктер және өзге ерекшелiктер
О  Артықшылықтар және жеңiлдiктер берiлмеген
А  Кеден бажын төлеуден босату
Б  Кеден бажын төлеуден iшiнара босату
В  Кеден бажының ставкасын төмендету
Г  Дамушы елдерден шыққан тауарларға қатысты
тарифтiк артықшылықтар
Д  Нашар дамыған елдерден шыққан тауарларға
қатысты тарифтiк артықшылықтар
Я  Басқа жеңiлдiктер және артықшылықтар
3. Акциз төлеуге қатысты жеңiлдiктер
О  Жеңiлдiктер берiлмеген
А  Акциз төлеуден босату
Б  Акциз ставкасының белгiленген мөлшерi
Я  Басқа жеңiлдiктер
4.  ҚҚСС төлеуге қатысты жеңiлдiктер
О  Жеңiлдiктер берiлмеген
А  ҚҚСС төлеуден босату
Б  ҚҚСС ставкасының белгiленген мөлшерi өзгертiлген
В  Шетел инвестициясы бар кәсiпорындардың жарғылық қорына
салым ретiне әкелiнген тауарлардың ҚҚСС-тан босатты
Я  Басқа жеңiлдiктер
3. Кеден органдары алатын жанама салықтар
30 Қазақстан Республикасының валютасымен есептелген акция
31 Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi бағамын
бағалайтын шетел валютасымен есептелген акция
32 Теңгемен есептелген қосылған құнға салынатын салық
33 Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi бағамын
шетел валютасымен есептелген акция
4. Тәркiлегендi сатудан түсетiн қаржылар
60 Тәркiлегендi сатудан түсетiн қаржылар
5. Өзге алымдар
70 Акциялар бергенi үшiн алым
71 Лицензиялардың күшiн жаңарту үшiн алым
72 Маманға кедендiк ресiмдеу жөнiнде бiлiктiлiк
аттестатын бергенi үшiн алым
73 Маманға кедендiк ресiмдеу жөнiнде бiлiктiлiк
аттестатын күшiн жаңарту үшiн алым
74 Хабарлар және ақыл-кеңес бергенi үшiн алым
75 Алдын ала шешiм қабылдағаны үшiн алым
76 Кеден аукционына қатысқаны үшiн ақы
77 Банкiнi немесе өзге кредит мекемесiн банк
реестрiне енгiзгенi үшiн алым
6. Кеден төлемдерiнiң бiрыңғай ставкасы
80 Кеден төлемдерiнiң бiрыңғай ставкасы
7. Өзге кедендiк төлемдер
91 Қазақстан Республикасы валютасымен есептелген
кеден төлемдерiнiң мерзiмiн кейiнге қалдырғаны
үшiн процент
92 Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсi бағамын
бағалайтын шетел валютасымен есептелген
кеден төлемдерiнiң мерзiмiн кейiнге қалдыруға
мұрсат бергенi үшiн процент
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 12-қосымша
Кедендiк төлемдер сыныптауышы
___________________________________________________________________
Код   |                 Төлем түрлерiнiң атауы
________|__________________________________________________________
1. Кеден алымдары
10  Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасын
кедендiк ресiмдеу үшін алымы
11  Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi бағамын
бағалайтын шетел валютасымен есептелген тауарларды
кедендiк ресiмдеу үшiн қосымша кеден алымдары
12  Тауарларды кеден органдарының осы үшiн анықталған
жерiнен және жұмыс уақытынан анықталған жерiнен
және жұмыс уақытынан тыс кеден Қазақстан
Республикасының Ұлттық валютасымен кедендiк
ресiмдеуi үшiн кеден алымдары
13  Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi бағамын
бағалаған шетел валютасымен есептелген тауарларды
кеден органдарының осы үшiн анықталған жерiнен
және жұмыс уақытынан тыс кедендiк ресiмдеу
үшiн қосымша алымдары
14  Тауарларды сақтағаны үшiн кеден алымдары
15  Тауарларды кедендiк алым жүргенi үшiн кеден алымдары
2. Кеден баждары
20  Қазақстан Республикасы валютасымен есептелген
импорттық кеден бажы
21  Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi бағамын
бағалайтын шетел валютасымен есептелген
импорттық кеден бажы
25  Қазақстан Республикасы валютасымен
есептелген экспорттық кеден бажы
26  Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi бағамын
бағалайтын шетел валютасымен есептелген
экспорттық кеден бажы
93  Қазақстан Республикасы валютасымен есептелген
кеден төлемдерiн бөлiп төлеуге мұрсат бергенi
үшiн проценттер
94  Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi бағамын
бағалайтын шетел валютасымен есептелген кеден
төлемдерiн бөлiп төлеуге мұрсат бергенi үшiн
проценттер
95  Қазақстан Республикасы валютасымен есептелген
мерзiмiн өткiзiп алғаны үшiн өсiм
96  Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi бағамын
бағалайтын шетел валютасымен есептелген
мерзiмiн өткiзiп алғаны үшiн өсiм
67  Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен
көзделген төлемдердiң өзге түрлерi
98  Қазақстан Республикасы валютасымен кеден
төлемдерiн төлеудi қамтамасыз ету сомасы
99  Қазақстан Ұлттық банкi бағамын бағалайтын
шетел валютасымен кеден төлемдерiн төлеудi
қамтамасыз ету сомасы
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 13-қосымша
Кеден төлемдерiн есептеу кезiнде 47-бағанды
және В "Есептеудiң егжей-тегжейi" бағанды
толтыру тәртiбi
Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын есептеген
кезде 47 және "В" бағандарын толтыру тәртiбi
________________________________________________
Мәселен, кеден алымдарының теңгемен белгiленген мөлшерi - 0,1
шетел валютасымен қосымша алым - 0,05.
1. Тауарлардың 12-бағанда көрсетiлген жалпы кедендiк құны - 15000, 22-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген сату-сатып алу немесе айырбас шарты валютасының коды - 001 /АҚШ доллары/, контракт бойынша есеп айырысу шетел валютасымен жүргiзiледi.

производятся в иностранной валюте. Курс валюты в графе 23 - 60 тенге
за доллар США.
Заполнение графы 47
--------------------------------------------------------------------
Вид   !   Основа начисления   !   Ставка   !  Сумма  !   СП
--------------------------------------------------------------------
10                                 0,1%        900       кт
11                                 0,05%       7,5       бн
--------------------------------------------------------------------

23-бағанда валюта бағамы - АҚШ доллары үшiн 60 теңге.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түрi |   Есептеу негiзi     |   Ставка  |  Сома  |ТӘ /төлем әдiсi/
_______|______________________|___________|________|_______________
10                             0,1/       900          кт
11                             0,05/      7,5          ВН
___________________________________________________________________

Расчет:     15000 * 60* 0,1/ 100 - 900 тнг.
15000 * 0,05/ 100 - 7,5 дол. США
В случае, если таможенное оформление производится вне
определенных для этого мест:
--------------------------------------------------------------------
Вид   !   Основа начисления   !  Ставка  !  Сумма   !    СП
--------------------------------------------------------------------
12                                0,2%       1800        кт
13                                0,1%         15        бн
--------------------------------------------------------------------
Расчет: 15000 * 60 * 0,2/ 100 - 1800 тнг
15000 * 0,1/100 - 15 дол. США
Заполнение графы "В"
В графе "В" указывается:
10 - 900 тнг. (или 1800 тнг.)
пр/ор от ХХ. ХХ. 95 г. N YYY;
11 - 7,5 дол. США (или 15 дол. США)
п/п от ХХ.ХХ. 95 г. N YYY
2. Общая таможенная стоимость товаров, указанная в графе 12 -
1500000, код валюты договора купли-продажи или мены, указанный в
первом подразделе графы 22 - 927 (тенге).
Заполнение графы 47
-------------------
--------------------------------------------------------------------
Вид  ! Основа начисления !   Ставка   !    Сумма   !     СП
--------------------------------------------------------------------
10                            0,15%        2250          кт
--------------------------------------------------------------------
Расчет: 1500000 * 0,15/ 100 - 2250 тнг.
В случае, если таможенное оформление производится вне определенных для этого мест:
--------------------------------------------------------------------
Вид  ! Основа начисления  !   Ставка   !   Сумма   !    СП
--------------------------------------------------------------------
12                            0,3%         4500        бн
--------------------------------------------------------------------
Расчет: 1500000 * 0,3/ 100 - 4500 тнг.
Заполнение графы "В"
--------------------
В графе "В" указывается:
10 - 2250 тнг.
пр/ор от ХХ. ХХ. 95 г. N YYY;
или 12 - 4500 тнг.
п/п от ХХ. ХХ.. 95 г. N YYY.
Порядок заполнения граф 47 и "В" аналогичен при перемещении
товаров через таможенную границу Республики Казахстан по договору,
отличному от договора купли-продажи или мены, а также в случае
отсутствия договора.
Порядок заполнения граф 47 и "В" при исчислении суммы
экспортной таможенной пошлины
-----------------------------------------------------
1. Таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45 - 10000,
установленный размер ставки экспортной таможенной пошлины - 20%,
код валюты, указанный в первом подразделе графы 22 - 001 (доллары
США), курс валюты в графе 23 - 60 тенге, уплата производится в тенге.
Заполнение графы 47
-------------------
--------------------------------------------------------------------
Вид  !  Основа начисления  !   Ставка   !    Сумма    !   СП
--------------------------------------------------------------------
26                              20%           2000        бн
--------------------------------------------------------------------
Расчет: 10000 * 20/ 100 - 2000 дол. США
Заполнение графы "В"
--------------------
Пересчет в тенге суммы экспортной таможенной пошлины
производится: 2000 * 60 - 120000 тенге.
На 100000 тенге предоставлена отсрочка по уплате под гарантию банка на 60 дней. 20000 тенге оплачены платежным поручением от ХХ.ХХ.95 г. N YYY.
В графе "В" указывается:
25 - 20000 тнг., ГБ - 100000 тнг.
п/п от ХХ.ХХ..95 г. N YYY.
Примечание: при этом в графе 48 "Отсрочка платежа" указывается дата, до которой предоставлена оторочка по уплате таможенной пошлины.
2. Установленный размер ставки экспортной таможенной пошлины 200 $ США за одну тонну. Вес нетто товаров, указанный в графе 38 - 5000 кг. Код валюты договора, указанный в первом подразделе графы 22 - 048 (немецкие марки), договор оплачивается: а) в немецких марках,
б) в тенге, курс валюты договора, указанный в правом подразделе графы 23-40 тенге, в) в ЭКЮ, курс ЭКЮ - 85 тенге. Курс доллара США, указанный в левом подразделе графы 23 - 60 тенге.
Заполнение графы 47
-------------------
--------------------------------------------------------------------
Вид  !  Основа начисления   !   Ставка   !    Сумма   !   СП
--------------------------------------------------------------------

Есептеу: 15000  60  0,1/100-900 теңге
15000  0,05/100-7,5 АҚШ доллары
Егер кеден ресiмдеуi осы орын үшiн анықталған жерден тыс
жүргiзiлген ретте:
___________________________________________________________________
Түр  |   Есептеу негiзi     |   Ставка  |  Сома  |ТӘ /төлем әдiсi/
_______|______________________|___________|________|_______________
Есептеу: 15000  60  0,2/100-1800 теңге
15000  0,4. 0,1/100-15 АҚШ доллары
"В" бағанын толтыру
"В" бағанында:
10-900 теңге /немесе 1800 теңге/
пр/ор ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
2. 12-бағанда көрсетiлген тауарлардың жалпы кедендiк құны - 150000, 22-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген сатып алу сату немесе айырбас шарты валютасының коды - 927 /теңге/;
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түр  |   Есептеу негiзi     |   Ставка  |  Сома  |ТӘ /төлем әдiсi/
_______|______________________|___________|________|_______________
0,3/       4500       бн
___________________________________________________________________
Есептеу: 7150000 0,3/100-4500 тнг
"В" бағанын толтыру
"В" бағанында:
10-2250 тнг
пр/ор ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
немесе 12-4500 тнг.
пр/ор ХХ.ХХ. 95 ж. Т4 N ҮҮҮ
47 және "В" бағандарын толтыру тәртiбi тауарларды сатып алу сату немесе айырбас шартынан бөлек шартпен Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы өткiзiлген кезде, сондай-ақ шарт жоқ болған ретте ұқсас.
Экспорттың кеден бажының сомасын есептеген
кезде 47 және "В" бағандарын толтыру тәртiбi
1. Тауарлардың 45-бағанда көрсетiлген кеден құны - 10000, экспорттық кеден бажы ставкасының белгiленген мөлшерi - 001 /АҚШ доллары/, 23-бағандағы валюта бағамы - 60 теңге, төлем теңгемен жүргiзiледi.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түр  |   Есептеу негiзi     |   Ставка  |  Сома  |ТӘ /төлем әдiсi/
_______|______________________|___________|________|_______________
26                             20/       2000       бн
__________________________________________________________________
Есептеу: 10000 20/100-2000 АҚШ доллары
"В" бағанын толтыру
Экспорттық кеден бажының сомасы теңгемен қайта есептеледi: 200060-120000 теңге. Банкiнiң кепiлдемесiмен 60 күнге 100000 теңгеге төлеу мерзiмiн кейiнге қалдыруға мұрсат берiлген 20000 теңге ХХ.ХХ. 95 ж. N 444 төлем тапсырмасымен төленген.
"В" бағанында:
25-20000 тнг., ГБ-10000 тнг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
Ескерту: бұл ретте 48 "Төлемдi кейiнге қалдыру"
бағанында кеден бажын төлеу жөнiнде кейiнге қалдыру
мерзiмiне дейiнге дата көрсетiледi.
2. Экспорттың кеден бажы ставкасының белгiленген мөлшерi бiр тонна үшiн 200 АҚШ доллары 38-бағанда көрсетiлген тауарлардың нетто салмағы - 5000 кг. 22-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген шарттың валюта коды - 048 /немiс маркасы/, шарт: а/ немiс маркасы, б/ 23-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген шарттың валюта бағамы, теңгемен - 40 теңге, в/ ЭКЮ-мен - 85 теңге төленедi. 23-бағанның сол жақ бөлiмшесiнде көрсетiлген АҚШ долларының бағамы - 60 теңге.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түрi |   Есептеу негiзi     |   Ставка  |  Сома  |ТӘ /төлем әдiсi/
_______|______________________|___________|________|_______________

26                            200 $ США       1000        оп
--------------------------------------------------------------------
Расчет: 200 * 5 - 1000 дол. США
Заполнение графы "В"
--------------------
а) Экспортная таможенная пошлина уплачивается в немецких
марках. Пересчет в немецкие марки суммы таможенной пошлины,
исчисленной в долларах США: 1000 *60/ 40 - 1500 ДМ.
В графе "В" указывается:
26 - 1500 ДМ
п/п от ХХ.ХХ.95Г. N YYY
б) Экспортная таможенная пошлина уплачивается в тенге. Пересчет в тенге суммы таможенной пошлины, исчисленной в долларах США:
1000 * 60 - 60000 тенге.
В графе "В" указывается:
25 - 60000 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY
в) Экспортная таможенная пошлина уплачивается в ЭКЮ. Пересчет в ЭКЮ суммы таможенной пошлины, исчисленной в долларах США:
1000 * 60/ 84 - 714 ЭКЮ.
В графе "В" указывается:
26 - 714 ЭКЮ, 1 ЭКЮ - 84 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY.
Порядок заполнения графы 47 при исчислении суммы
импортной таможенной пошлины
------------------------------------------------
Установленный размер ставки импортной таможенной пошлины - 10%.
1. Таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45 - 5000,
код валюты, указанный в первом подразделе графы 22 - 001 (доллары
США). Курс валюты в графе 23 - 60 тенге за доллар США. Уплата пошлины производится в тенге.
Заполнение графы 47
-------------------
--------------------------------------------------------------------
Вид  !  Основа начисления  !   Ставка   !    Сумма   !    СП
--------------------------------------------------------------------
21                               10%          500         бн
--------------------------------------------------------------------
Расчет: 5000 * 10/ 100 - 500 дол. США
Заполнение графы "В"
--------------------
Пересчет в тенге суммы таможенной пошлины, исчисленной в
долларах США: 500 * 60 - 30000 тенге.
В графе "В" указывается:
20 - 30000 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY.
2. Таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45 - 700000, договор заключен в национальной валюте Республики Казахстан (тенге). Код валюты, указанной в первом подразделе графы 22 - 927 (тенге). Таможенная пошлина уплачивается: а) в немецких марках, курс немецкой марки - 44 тенге; б) в тенге.
Заполнение графы 47
-------------------
--------------------------------------------------------------------
Вид  !  Основа начисления  !   Ставка   !    Сумма    !    СП
--------------------------------------------------------------------

26                            200 АҚШ     1000       СП
доллары
__________________________________________________________________
Есептеу: 200 5-1000 АҚШ доллары
"В" бағанын толтыру
а/ Экспорттық кеден бажы немiс маркасымен төленедi. АҚШ долларымен есептелген кеден бажының сомасы немiс маркасымен қайта есептеледi. 1000  60/40 - 1500 ДМ.
"В" бағанында:
26-1500 ДМ.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
Көрсетiледi.
б/ Экспорттық кеден бажы теңгемен төленедi. АҚШ долларымен есептелген кеден бажының сомасы теңгемен қайта есептеледi,
1000   60/84 - 714 ЭКЮ
"В" бағанында:
26-714 ЭКЮ, 1 ЭКЮ-84 тнг.
р/с ХХ.ХХ. 95ж. Т4 N ҮҮҮ
Импорттық кеден бажының сомасын есептеген кезде
47-бағанды толтыру тәртiбi
Импорттық кеден бажы ставкасының белгiленген мөлшерi - 10/
1. Тауарлардың 45-бағанда көрсетiлген кедендiк құны - 5000, 22-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген валюта коды - 001 /АҚШ
доллары/. 23-бағандағы валютаның бағамы - АҚШ доллары үшiн 60 теңге.
Бажды төлеу теңгемен жүргiзiледi.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түрi |   Есептеу негiзi     |   Ставка  |  Сома  |ТӘ /төлем әдiсi/
_______|______________________|___________|________|_______________
21                             10/         500       бн
__________________________________________________________________
Есептеу: 5000 10/100-500 АҚШ доллары
"В" бағанын толтыру
АҚШ долларымен есептелген кеден бажы сомасын теңгемен қайта есептеу: 500  60 - 30000 теңге
"В" бағанында:
20-30000 тнг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
2. Тауарлардың 45-бағанда көрсетiлген кедендiк құны - 700000, 22-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген валюта коды - 001 /АҚШ
доллары/, 23-бағанда валюта бағаны - АҚШ долларымен 60 теңге. Бажды төлеу теңгемен жүргiзiледi.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түр  |   Есептеу негiзi     |   Ставка  |  Сома  |ТӘ /төлем әдiсi/
_______|______________________|___________|________|_______________
__________________________________________________________________
Есептеу: 5000 10/100-500 АҚШ доллары
"В" бағанын толтыру
АҚШ долларымен есептелген кеден бажының сомасы теңгемен қайта
есептеу:
500  60 - 3000 теңге
"В" бағанында:
20-50000 теңг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
2. Тауарлардың 45-бағанда көрсетiлген кедендiк құны - 700000, шарт Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен /теңге/ жасалды.
22-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген валюта коды - 927 /теңге/.
Кеден бажы а/ немiс маркасымен, немiс маркасының бағамы - 44 теңге; б/ теңгемен төленедi.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түрi |   Есептеу негiзi     |   Ставка  |  Сома  |ТӘ /төлем әдiсi/
_______|______________________|___________|________|_______________

20                             10%          70000         бн --------------------------------------------------------------------
Расчет: 700000 * 10/ 100 - 70000 тнг.
Заполнение графы "В"
--------------------
а) Импортная таможенная пошлина уплачивается в немецких марках.
Пересчет суммы таможенной пошлины, исчисленной в тенге:
70000 / 44 - 1590 DM
В графе "В" указывается:
21 - 1590 DМ, 1 нем. марки - 44 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY;
б) Импортная таможенная пошлина уплачивается в тенге.
В графе "В" указывается:
20 - 70000 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY.
Порядок заполнения граф 47 и "В" при исчислении акциза
------------------------------------------------------
1. Таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45 - 5000.
Установленный размер ставки импортной таможенной пошлины - 10%,
акциза - 55%, код валюты договора, указанный в первом подразделе
графы 22 - 001 (доллары США). Курс доллара США, указанный в графе 23 - 60 тенге.
Заполнение графы 47
-------------------
--------------------------------------------------------------------
Вид  !  Основа начисления  !   Ставка   !   Сумма   !    СП
--------------------------------------------------------------------
21                             10%          500         бн
31                             55%         2750         бн
--------------------------------------------------------------------
Расчет: импортной пошлины - 5000 * 10/100 - 500 дол.США
акциза - 5000 * 55/ 100 - 2750 дол.США
Заполнение графы "В"
--------------------
Импортная таможенная пошлина и акциз, исчисленные в графе 47, уплачиваются в тенге.
Пересчет в тенге суммы импортной таможенной пошлины:
500 * 60 - 30000 тенге
Пересчет в тенге суммы акциза:
2750 * 60 - 165000 тенге
В графе "В" указывается:
20 - 30000 тнг.
30 - 165000 тнг.
п/п. от ХХ. ХХ.95 г. N YYY.
2. Установленный размер специфической ставки акциза 3,5 экю за литр. Количество товаров, указанное в правом нижнем углу графы 31 - 1500 литров. Код валюты договора, указанный в первом подразделе графы 22 - 001 (доллары США), курс валюты, указанный в графе 23 - 60 тенге. Сумма акциза уплачивается: а) в тенге, б) в долларах США.
Курс ЭКЮ, установленный Национальным банком на дату представления декларации к таможенному оформлению - 84 тенге.
Заполнение графы 47
-------------------
--------------------------------------------------------------------
Вид  !  Основа начисления  !   Ставка   !    Сумма    !   СП
--------------------------------------------------------------------
31                           3,5 ЭКЮ         5250        бн
--------------------------------------------------------------------

20                               10/      70000
__________________________________________________________________
Есептеу: 70000 10/100-70000 теңге
"В" бағанын толтыру
а/ Импорттық кеден бажы немiс маркасымен төленедi. Теңгемен есептелген кеден бажының сомасын қайта есептеу:
70000/44-1590 ДМ
"В" бағанында:
21-1590 ДМ, 1 немiс маркасы - 44 тңг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ көрсетiледi.
б/ Импорттық кеден бажы теңгемен төленедi.
"В" бағанында:
20-70000 тңг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ көрсетiледi.
Акциздердi есептеген кезде 47 және "В"
бағандарын толтыру тәртiбi
1. Тауарлардың 45-бағанда көрсетiлген кедендiк құны - 5000.
Импорттық кеден бажы ставкасының белгiленген мөлшерi - 10/, акциз - 55/, 22-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген шарттық валютаның коды - 001 /АҚШ доллары/.
АҚШ долларының 23-бағандағы көрсетiлген бағаны - 60 теңге.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түрi |   Есептеу негiзi     | Ставкасы  |  Сома  |      ТӘ
_______|______________________|___________|________|_______________
21                               10/       500         бн
31                               55/      2750         бн
__________________________________________________________________
Есептеу: Импорттық баж - 5000 10/100-500 АҚШ доллары
акциз - 5000 хх 55-100-2750 АҚШ доллары
"В" бағанын толтыру
47-бағанда есептелген импорттық кеден бажы және акциз теңгемен төленедi.
Импорттық кеден бажының сомасын теңгемен қайта есептеу:
500 хх 60 - 3000 теңге
Акциз сомасын теңгемен қайта есептеу:
2750  60 - 165000 теңге
"В" бағанында:
20 - 30000 тңг
30 - 165000 тңг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
2. Акциздiң өзiндiк ставкасының белгiленген мөлшерi литрiне 3,5 ЭКЮ 31-бағанның оң жақ төменгi бұрышына көрсетiлген тауарлардың саны - 1500 литр 22-бағанның оң жақ бөлiмшесiнде көрсетiлген шартты валютаның коды - 001 /АҚШ доллары/, 23-бағанда көрсетiлген валюта бағамы - 60 теңге. Акциз сомасы: а/ теңгемен, б/ АҚШ долларымен төленедi. Декларацияны кедендiк ресiмдеуге табыс етiлетiн күнгi Ұлттық банк белгiлеген ЭКЮ бағамы - 84 теңге.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түрi |   Есептеу негiзi     | Ставка    |  Сома  |      ТӘ
_______|______________________|___________|________|_______________
31                             3,5 ЭКЮ    5250         бн
__________________________________________________________________

Расчет: 1500 * 3,5 - 5250 ЭКЮ
Заполнение графы "В"
--------------------
а) Акциз уплачивается в тенге. Пересчет суммы акциза,
исчисленной в ЭКЮ: 5250 * 84 - 441000 тнг.
В графе "В" указывается:
30 - 441000 тнг., 1 ЭКЮ - 84 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY;
б) Акциз уплачивается в долларах США. Пересчет суммы акциза, исчисленной в ЭКЮ: 5250 * 84/ 60 - 7350 дол. США.
В графе "В" указывается:
31 - 7350 дол.США, 1 ЭКЮ - 84 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY;
Порядок заполнения графы 47 при исчислении налога
на добавленную стоимость
-------------------------------------------------
Таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45 - 5000. Код валюты договора, указанный в первом подразделе графы 22 - 001 (доллары США), курс доллара США, указанный в графе 23 - 60 тенге.
Установленный размер ставки таможенных сборов за таможенное оформление - 0,2%, импортной таможенной пошлины - 10%, ставки акциза - 55%, ставки налога на добавленную стоимость - 20%.
Заполнение графы 47
-------------------
--------------------------------------------------------------------
Вид  !   Основа начисления   !  Ставка  !  Сумма   !    СП
--------------------------------------------------------------------
10                                0,2%      600         бн
21                                 10%      500         бн
31                                 55%     2750         бн
33                                 20%     1652         бн
--------------------------------------------------------------------
Расчет: таможенные сборы за таможенное
оформление - 5000 * 60* 0,2/100 - 600 тнг. или 1м 1
дол.США,
импортная пошлина - 5000* 10/ 100 - 500 дол. США,
акциз - 5000 * 55/ 100 - 2750 дол. США,
НДС - (5000 + 10 + 500 + 2750) * 20/ 100 - 1652 дол.США
Заполнение графы "В"
--------------------
а) Импортная таможенная пошлина уплачивается в долларах, таможенные сборы за таможенное оформление, акциз и налог на добавленную стоимость - в тенге.
Пересчет в тенге сумм:
- акциза - 2750 * 60 - 165000 тнг.;
- налога на добавленную стоимость - 1652 * 60 - 99120 тнг.
В графе "В" указывается:
10 - 600 тнг.
21 - 500 дол.США
30 - 165000 тнг.
32 - 99120 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY,
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N ZZZ;
б) Все платежи уплачиваются в тенге. Пересчет суммы импортной таможенной пошлины в тенге: 500 * 60 - 3000 тнг.
В графе "В" указывается:
10 - 600 тнг.
20 - 3000 дол. США
30 - 165000 тнг.
32 - 99120 тнг.
п/п от ХХ.ХХ.95 г. N YYY.
Приложение 14
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
ПОРЯДОК
заполнения графы 44 (пункт 7)
Под пунктом 7 в графе "дополнительная информация/представляемые документы" указывается:

Есептеу: 1500   3,5 - 5250
"В" бағанын толтыру
а/ Акциз теңгемен төленедi. Акциздiң ЭКЮ-мен есептелген сомасын
қайта есептеу: 5250хх84-441000 тңг.
"В" бағанында:
30 - 44100 тңг.,1 ЭКЮ - 84 тңг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ көрсетiледi.
а/ Акциз АҚШ долларымен төленедi. Акциздiң ЭКЮ-мен есептелген сомасын қайта есептеу: 5250хх84/60-7350 АҚШ доллары.
"В" бағанында:
31 - 7350 АҚШ доллары, 1 ЭКЮ - 84 тңг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
Қосылған құнға салынатын салықты есептеген
кезде 47-бағанды толтыру тәртiбi
Тауарлардың 45-бағанда көрсетiлген кедендiк құны - 5000, 22-бағанның бiрiншi бөлiмшесiнде көрсетiлген шарттық валюта коды - 001 /АҚШ доллары/, 23-бағанда көрсетiлген АҚШ долларының бағамы - 60 теңге.
Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымы ставкасының белгiленген мөлшерi - 0,2/, импорттық кеден бажы - 10/, акциз ставкасы - 55/, қосылған құнға салынатын салықтың ставкасы - 20/.
47-бағанды толтыру
___________________________________________________________________
Түрi |   Есептеу негiзi     | Ставка    |  Сома  |      ТӘ
_______|______________________|___________|________|_______________
10                             0,2/        600         бн
21                             10/         500         бн
31                             55/        2750         бн
33                             20/        1652         бн
__________________________________________________________________
Есептеу: кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдары
- 5000 хх 60 хх 0,2/100 - 6000 тңг. немесе 10 АҚШ доллары,
импорттық баж - 5000 ххх 10/100 - 500 АҚШ доллары
акциз - 5000 хх 55/100 - 2750 АҚШ доллары.
ҚҚСС - /5000  10  500  2750/  хх  20/100 - 1662 АҚШ доллары
"В" бағанын толтыру
Теңгемен:
- акциз сомасы - 2750 хх 60 - 165000 тңг;
- қосылған құнға салынатын салық сомасы
- 1652 60 - 99120 тнг қайта есептеледi;
"В" бағанында:
10 - 600 тңг.
21 - 500 АҚШ доллары
30 - 165000 тңг.
32 - 99120 тңг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ZZZ көрсетiледi.
б/ Барлық төлемдер теңгемен төленедi.
Импорттық кеден бажының сомасы теңгемен қайта есептеу:
500  60 - 3000 тңг.
"В" бағанында:
10 - 600 тңг.
20 - 3000 АҚШ доллары
30 - 165000 тңг.
32 - 99120 тңг.
р/с ХХ.ХХ. 95 ж. N ҮҮҮ көрсетiледi.
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 14-қосымша
44-бағанды /7-тармақ/ толтыру тәртiбi
"Қосымша ақпарат/табыс етiлетiн құжаттар" бағанының 7-тармағынан:

- под номером 7А - типовое краткое буквенное обозначение документов, являющихся основанием для предоставления таможенных льгот в соответствии с графой 36:
МС - международные и межправительственные соглашения
(Пример: МС от 12.08.93);
ЗН - законы Республики Казахстан
(Пример: ЗН "О налоге на добавленную стоимость");
УП - Указы Президента Республики Казахстан
(Пример: УП 2270 от 22.12.93);
РП - распоряжения Президента Республики Казахстан
(Пример: РП 3256-р от 17.02.93);
ПМ - постановления Кабинета Министров Республики
Казахстан
(Пример: ПМ 1322 от 23.12.93);
РМ - распоряжения Кабинета Министров Республики
Казахстан
(Пример: РМ 1844-р от 02.04.93);
ПК - приказы ТК Республики Казахстан
(Пример: ПК 94 от 11.08.95);
УК - указания ТК Республики Казахстан
(Пример: УК 01-12/1054 от 30.08.95)
- под номером 7В - сокращенное обозначение сертификатов происхождения:
1. СРТ "А": номер сертификата, дата выдачи, краткое наименование уполномоченного органа, удостоверившего сертификат, в случае предоставления тарифной преференции в отношении товаров, происходящих из развивающихся стран (код "Г" во второй позиции графы
36) и из менее развитых стран (код "Д" во второй позиции графы 36).
Пример: СРТ "А" 12345 от 18.08.93 ТПП Турции.
2. СРТ. "СТ-1": номер сертификата, дата выдачи, краткое наименование уполномоченного органа, удостоверившего сертификат, в случае предоставления тарифной преференции в отношении товаров, происходящих с территории: стран - бывших субъектов Союза ССР, в соответствии с двусторонними Соглашениями о свободной торговле и льгот по уплате НДС и акцизов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Пример: СРТ "CT-1" 98754 от 15.03.94 ТПП России.
Приложение 15
к Инструкции "О порядке
заполнения грузовой
таможенной декларации"
КЛАССИФИКАТОР
кодов СОАТО
--------------------------------------------------------------------
Код   !                    Наименование
--------------------------------------------------------------------
1900        Республика Казахстан
1902        Акмолинская область
1904        Актюбинская область
1907        Алматинская область
1910        г.Алматы
1915        Атырауская область
1917        Восточно-Казахстанская область
1919        Жамбылская область
1923        Жезказганская область
1926        Западно-Казахстанская область
1930        Карагандинская область
1933        Кзыл-Ординская область
1935        Кокшетауская область
1937        Костанайская область
1940        г.Ленинск
1943        Мангистауская область
1945        Павлодарская область
1948        Северо-Казахстанская область
1950        Семипалатинская область
1952        Талды-Корганская область
1955        Торгайская область
1958        Южно-Казахстанская область
Приложение N 16
к Инструкции "О
порядке заполнения
грузовой таможенной
декларации"
ПОРЯДОК
пересчета валют в доллары США
Статистическая стоимость, в т.ч. по контрактам, заключаемым в клиринговых валютах, пересчитывается из фактурной стоимости, указанной в валюте контракта, на основе курсов, публикуемых Национальным банком РК.
При этом величина фактурной стоимости в валюте контракта умножается на курс тенге по отношению к валюте контракта на день принятия ГТД и делится на курс тенге к доллару США.
Так, если товар продан (куплен) за 120 тыс. фунтов стерлингов, то пересчет осуществляется следующим образом:

- 7А нөмiрiмен - 36 бағанға сәйкес кеден жеңiлдіктерiн беруге негiз болып табылатын құжаттарды үлгi қысқаша әрiптiк белгi көрсетiледi:
ХК - халықаралық және үкiметаралық келiсiм /Мысал: 12.08.93 ХК/;
Зң - Қазақстан Республикасының заңы /Мысал: "Қосылған құнға салынатын салық журналы" Зң/;
ПЖ - Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы /Мысал: 22.12.93. 2270-ПЖ/
ПӨ - Қазақстан Республикасы Президентiнiң Өкiмi /Мысал: 17.02.93 3256 - р ПЮ/
МҚ - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы /Мысал: 23.12.93 1322 МӨ/
МӨ - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Өкiмi /Мысал: 02.04.93. 1844-р МӨ/
БҚ - Қазақстан Республикасының КК бұйрығы /Мысал: 11.08.95. 94-БҚ/
НҚ - Қазақстан Республикасының КК нұсқауы /30.08.95 01-12/1054 НҚ/
7В нөмiрiмен - шыққан жердiң сертификатының қысқаша белгiсi:
1. "А" СРТ: сертификат нөмiрi, берiлген уақыты, шыққан жерi дамушы елдердiң тауарларға қатысты тарифтiк артықшылық берген ретте /36-бағанның екiншi айқындамасында "Г" коды/ және онша дамымаған елдерге берген ретте 36-бағанның екiншi айқындамасына "Д" коды/ сертификат куәландырған уәкiлде органның қысқаша атауы,
Мысал. "А" СРТ Түркия ТПП 18.08.93. 12345.
2. СРТ "СТ-I" сертификат нөмiрi, берiлген күнi, шыққан жерi аумақтардан еркiн сауда туралы екi жақты Келiсiмдерге сәйкес Қазақстан Республикасы заң актiлерiне сәйкес ҚҚСС және акциздер төлеу жөнiнде жеңiлдiктер КСР Одағының бұрын субъектiлерiне қатысты тауарларға артықшылықтар берiлген ретте сертификаттар куәландырылып уәкiлдi органның қысқаша атауы. Мысалы: МСРТ "СТ - I" ТПП Россия 15.03.949874
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 15-қосымша
СОАТО кодтарының сыныптауышы
____________________________________________________________________
Код   |                          Атауы
_________|__________________________________________________________
1900     Қазақстан Республикасы
1902     Ақмола облысы
1904     Ақтөбе облысы
1907     Алматы облысы
1910     Алматы қ.
1915     Атырау облысы
1917     Шығыс Қазақстан облысы
1919     Жамбыл облысы
1923     Жезқазған облысы
1926     Батыс Қазақстан облысы
1930     Қарағанды облысы
1933     Қызылорда облысы
1935     Көкшетау облысы
1937     Қостанай облысы
1940     Ленинск қ.
1943     Маңғыстау облысы
1945     Павлодар облысы
1948     Солтүстiк Қазақстан облысы
1950     Семей облысы
1952     Талдықорған облысы
1955     Торғай облысы
1958     Оңтүстiк Қазақстан облысы
Жүк кеден декларациясын
толтыру тәртiбi туралы
Нұсқаулыққа 16-қосымша
Валютаны АҚШ долларымен қайта есептеу туралы
Статистикалық құн, оның iшiнде клирингтiк валютамен жасасқан контракт бойынша да, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсi жариялайтын бағамдар негiзiнде контракты валютасында көрсетiлген фактуралық құнына негiзделе отырып қайта есептеледi. Бұл ретте контракты валютамен фактуралық құнның мөлшерi ЖКД қабылданған күнгi контракты валютасына байланысты теңге баламына көбейтiледi және АҚШ долларына қатысты теңге баламына бөлiнедi. Мәселен, егер тауар 120 мың фунт стерлингке сатылса/сатып алынса, онда қайта есептеу мынадай түрде жүзеге асырылады:

1 англ. фунт стерлингов - 60 тенге
1 амер. доллар - 45 тенге
120000 х 60 : 45 - 160000 амер. долларов
Если курс валюты приведен не к единице, а к 10, 100 и т.п. единицам (например 100 итальянских лир за 2 тенге - 78 тиын), то величина, полученная указанным образом, делится еще и на показатель- кратности (в случае с итал. лирами - 100).
Так, если товар продан (куплен) за 120 млн.итал.лир, то пересчет будет осуществляться следующим образом:
100 итал.лир - 2 тенге 78 тиын
1 амер.доллар - 45 тенге
120000000 х 2,78 : 100 : 45 - 74133 амер.долларов.
Если контракт купли-продажи в случаях, определяемых действующим законодательством Республики Казахстан, заключен в тенге, то фактурная стоимость товара, указанная в тенге, пересчитывается в доллары США по курсу, установленному Национальным банком Республики Казахстан на день принятия таможенной декларации к таможенному оформлению.

1 ағылшын фунт стерлингi - 60 теңге
1 американ доллары - 45 теңге
120000 х 60 : 45 - 160000 америка доллары.
Егер валюта бағамы бiрлiкке емес, ал 10, 100 және т.б. өлшемдерге /мысалы 100 италия лирасы үшiн 2 теңге 78 тиын/ келтiрiлсе, онда аталған жолмен алынған шама және де еселеу көрсеткiшiне /италия лирасына байланысты жәйтте - 100/ бөлiнедi. Мәселен, егер тауар 120 млн. италия лирасына сатылған /сатып алынған/ болса, онда қайта есептеу мына түрде жүзеге асырылады:
100 италия лирасы      - 2 теңге 78 тиын
1 амер. доллары        - 45 теңге
120000000 х 2,78 : 100 : 45 - 74133 амер. доллары.
Егер сатып алу-сату контракты Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында анықталған ретте теңгемен жасалса, онда теңгемен көрсетiлген тауардың фактуралық құны кеден декларациясын кедендiк ресiмдеуге қабылданған күнi Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi белгiлеген бағам бойынша АҚШ долларымен қайта есептеледi.