ИНСТРУКЦИЯ о порядке проведения ревизий и проверок Комитетом финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан и его территориальными органами
Утверждена приказом Председателя Комитета финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан от 9 августа 1996 г. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10.10.1996 г. N 207. Отменена - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
I. Общие положения
1. Комитет финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан и его местные органы проводят ревизии и проверки на основании законов Республики Казахстан, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, относящихся к сфере деятельности финансово-валютного контроля, и Положения о Комитете финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного P960753_ постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 1996 года N 753.
2. При проведении ревизии работники Комитета финансово-валютного контроля и его территориальных органов обязаны строго руководствоваться Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, постановлениями Парламента, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также приказами и указаниями Министерства финансов Республики Казахстан и Положением о Комитете финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан.
3. Территориальные органы Комитета координируют свою деятельность с местными исполнительными органами, периодически информируют их о результатах проводимых ревизий и проверок, вносят предложения, направленные на устранение и предотвращение нарушений законности в финансово-хозяйственной деятельности предприятий, организаций и иных юридических лиц, фактов растрат, хищений и недостач денежных средств, материальных ценностей и другого имущества, злоупотреблений служебным положением должностными лицами и коррупции.
II. Основные задачи ревизии
4. Основными задачами ревизии являются проверки:
- по отдельным разделам и статьям республиканского и местных бюджетов в соответствии с утвержденным Министром финансов Республики Казахстан Планом работ Комитета по осуществлению финансово-валютного контроля и поручениям вышестоящих органов;
- финансово-хозяйственной и внешнеэкономической деятельности министерств, государственных комитетов и иных центральных, а также местных исполнительных органов, государственных предприятий, учреждений и организаций, содержащихся за счет бюджетных средств;
- внешнеэкономической деятельности предприятий, организаций и иных юридических лиц в части обеспечения полноты и своевременности поступления валютной выручки и ее использования, ведения учета и отчетности по валютным операциям;
- финансово-хозяйственной деятельности предприятий, созданных при участии иностранного капитала, в уставном фонде которых имеется государственная собственность Республики Казахстан;
- целевого использования средств, выделяемых на финансирование посольств и представительств Республики Казахстан за рубежом с выездом на место;
- целевого использования бюджетных средств, выделенных для погашения срочных обращаемых векселей и государственных казначейских обязательств;
- правильности начисления дивидендов на государственные пакеты акций и полнотой их перечисления акционерными обществами в доход бюджета;
- соблюдения законности установленного порядка и экономических интересов государства при проведении разгосударствления и приватизации госсобственности;
- целевого и эффективного использования государственных инвестиционных и кредитных ресурсов, иностранных займов и кредитов под гарантии государства;
- фактов нарушений в государственных предприятиях, организациях, учреждениях по поручению Правительства Республики Казахстан, акимов, письмам, заявлениям и жалобам граждан в соответствии с действующим законодательством;
- финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий и учреждений по представлениям органов ГСК, КНБ и прокуратуры, внесенным на основании возбужденных уголовных дел.

Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң және оның аумақтық органдарының тексерiстер мен тексерулер жүргiзу тәртiбi туралы НҰСҚАУЛЫҚ
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің жанындағы Қаржы-валюталық комитетінің төрағасы бекіткен 1996 жылғы 9 тамыз. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 10 қазанда N 207 тіркелді. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қаржы-валюталық бақылау комитетi мен оның жергiлiктi органдары тексерiстер мен тексерулердi Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң қаржы-валюталық бақылау қызметiне қатысты актiлерi, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 19 маусымдағы N 753 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қаржы-валюталық бақылау комитетi туралы Ереже негiзiнде жүргiзедi.
2. Тексерiс жүргiзу кезiнде Қаржы-валюталық бақылау комитетi мен оның аумақтық органдарының қызметкерлерi Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Заңдарын, Парламенттiң қаулыларын, Қазақстан Республикасының Парламентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң бұйрықтары мен нұсқаулықтарын және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қаржы-валюталық бақылау комитетi туралы ереженi қатаң басшылыққа алуға мiндеттi.
3. Комитеттiң аумақтық органдары өзiнiң қызметiн жергiлiктi атқарушы органдармен үйлестiредi, оларға жүргiзiлетiн тексерiстер мен тексерулердiң нәтижелерi туралы дүркiн-дүркiн хабарлап отырады, кәсiпорындардың, ұйымдар мен басқа да заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметiндегi заңдылықтың бұзылуын, ақшалай қаражаттың, материалдық құндылықтар мен басқа да мүлiктiң ысырабын, ұрлануы мен жетiспеуiн, лауазымды адамдардың қызмет бабын терiс пайдалануын және жемқорлықты жоюға, оларға жол бермеуге бағытталған ұсыныстар енгiзедi.
II. Тексерiстiң негiзгi мiндеттерi
4. Тексерiстiң негiзгi мiндеттерi:
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiткен Комитеттiң қаржы-валюталық бақылауды жүзеге асыру және жоғары тұрған органдардың тапсырмалары жөнiндегi жұмыстарының жоспарына сәйкес республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жекелеген бөлiмдерi мен баптары бойынша;
- министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ бюджеттiк қаражат есебiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың қаржы-шаруашылық және сыртқы экономикалық қызметiн;
- кәсiпорындардың, ұйымдар мен өзге де заңды тұлғалардың сыртқы экономикалық қызметiн валюталық түсiмнiң толық және уақтылы түсуiнiң қамтамасыз етiлуi және оның пайдаланылуы, валюталық операциялар бойынша есеп пен есептеме тұрғысынан;
- шетелдiк капиталдың қатысуымен құрылған, жарғылық қорында Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншiгi бар кәсiпорындардың қаржы-шаруашылық қызметiн;
- Қазақстан Республикасының шетелдегi елшiлiктерi мен өкiлдiктерiн қаржыландыруға бөлiнген қаражаттың мақсатқа сай пайдаланылуын олардың орналасқан жерiне барып;
- айналыстағы мерзiмдi вексельдердi және мемлекеттiк қазынашылық мiндеттемелердi өтеу үшiн бөлiнген бюджеттiк қаражаттың мақсатқа сай пайдаланылуын;
- акциялардың мемлекеттiк пакетiне арналған дивидендтердiң дұрыс есептелуiн, акционерлiк қоғамдардың оларды бюджет кiрiсiне толық аударуын;
- мемлекет меншiгiн мемлекет иелiгiнен алу және жекешелендiрудi жүргiзу кезiнде белгiленген тәртiптегi заңдылықтың және мемлекеттiң экономикалық мүдделерiнiң сақталуын;
- мемлекеттiк инвестициялық және несие ресурстарының, мемлекеттiң кепiлдiгiмен алынған шетел қарыздары мен несиелерiнiң мақсатқа сай және тиiмдi пайдаланылуын;
- мемлекеттiк кәсiпорындардағы, ұйымдардағы, мекемелердегi бұрмалаушылық фактiлерiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, әкiмдердiң тапсырмалары, азаматтардың арыздары мен шағымдары бойынша қолданыстағы заңдарға сәйкес;
- МТК, ҰҚК және прокуратура органдарының қозғалған қылмыстық iстер негiзiнде енгiзiлген ұсыныстары бойынша мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметiн тексеру.

5. Разработка на основе обобщения материалов ревизий и проверок предложений по:
- рациональному использованию государственных средств и ресурсов, включая иностранную валюту;
- улучшению платежной дисциплины, расчетов с бюджетом и государственными фондами;
- предотвращению хищений, недостач и растрат, а также фактов неэффективного использования финансовых средств и имущества на государственных предприятиях, организациях и учреждениях и привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной, материальной и административной ответственности;
- финансовому оздоровлению и укреплению экономики республики, совершенствованию финансовых взаимоотношений предприятий, организаций и иных юридических лиц с государством, расчетно-кредитного и валютно-финансового механизма.
III. Организация и проведение ревизии
6. Ревизии и проверки финансово-хозяйственной деятельности, сохранности денежных средств и товарно-материальных ценностей в учреждениях, состоящих на бюджетном финансировании и других хозяйствующих субъектов по вопросам, отнесенным к компетенции Комитета финансово-валютного контроля, осуществляют в зависимости от места их дислокации.
Органы (учреждения) государственного и хозяйственного управления проверяются службами Комитета финансово-валютного контроля соответственно уровню подчиненности этих органов (учреждений).
Ревизии и проверки в министерствах, государственных комитетах и иных центральных органах проводятся центральным аппаратом Комитета финансово-валютного контроля. В необходимых случаях по поручению Комитета финансово-валютного контроля они могут проводиться его территориальными органами.
7. Ревизии и проверки осуществляются согласно планам работы соответствующих подразделений Комитета финансово-валютного контроля, а также поручениям Правительства Республики Казахстан, акимов, представлениям органов ГСК, КНБ и прокуратуры, а также письмам, заявлениям и жалобам граждан.
На основе планов основных вопросов контрольно-экономической работы на каждое полугодие, утвержденных коллегией Министерства финансов Республики Казахстан областные, Алматинское городское управления Комитета финансово-валютного контроля разрабатывают, с включением инициативных вопросов, поручений соответствующих представительных и исполнительных органов власти, представлений правоохранительных органов, заявлений и писем граждан и утверждают на коллегиях аналогичные планы контрольно-экономической работы по области и городу. На их базе каждым отделением, структурным подразделением областных, городских управлений и центрального аппарата Комитета финансово-валютного контроля составляется план на полугодие с указанием конкретных объектов ревизий (бюджетных учреждений не чаще 1 раза в два года, хозяйствующих субъектов - не чаще 1 раза в год).

5. Тексерiстер мен тексерулердiң материалдарын қорытындылау негiзiнде:
- шетелдiк валютаны қоса мемлекеттiк қаражат пен ресурстарды ұтымды пайдалану;
- төлем тәртiбiн, бюджетпен және мемлекеттiк қорлармен есеп айырысуды жақсарту;
- мемлекеттiк кәсiпорындардағы, ұйымдар мен мекемелердегi сондай-ақ қаржы қаражаты мен мүлiктiң ұрлануына, жетiспеушiлiгi мен ысырабына, тиiмсiз пайдаланылуы фактiлерiне жол бермеу және кiнәлi лауазымды адамдарды тәртiптiк, материалдық және әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту;
- Республика экономикасын қаржы жағынан сауықтыру және нығайту, кәсiпорындардың, ұйымдар мен өзге де заңды тұлғалардың мемлекет пен қаржы жөнiндегi өзара қатынасын, есеп айырысу-несие және валюта-қаржы тетiгiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу.
III. Тексерiстi ұйымдастыру және жүргiзу
6. Бюджеттен қаржыландырылатын мекемелерде қаржы-шаруашылық қызметiне, ақшалай қаражат пен тауар-материалдық құндылықтардың сақталуына және басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша тексерiстер мен тексерулер олардың орналасқан жерiне қарамастан жүргiзiледi.
Мемлекеттiк және шаруашылық басқару органдарын (мекемелердi) Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң қызметтерi осы органдардың (мекемелердiң) бағыныштылық дәрежесiне сәйкес тексередi.
Министрлiктерде, мемлекеттiк комитеттер мен өзге де орталық органдарда тексерiстер мен тексерулердi Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң орталық аппараты жүргiзедi. Қажет болған жағдайда Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң тапсыруымен оларды оның аумақтық органдарының жүргiзуi мүмкiн.
7. Тексерiстер мен тексерулер Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң тиiстi бөлiмшелерiнiң жұмыс жоспарлары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, әкiмдердiң тапсырмалары, МТК, ҰҚК және прокуратура органдарының ұсынуы, азаматтардың хаттары, арыздары мен шағымдары бойынша жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң алқасы бекiткен бақылау-экономикалық жұмыстың негiзгi мәселелерiнiң әрбiр жарты жылға арналған жоспарлары негiзiнде Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң облыстық, Алматы қалалық басқармалары, бастамашылық мәселелердi, тиiстi өкiлдiктi және атқарушы өкiмет органдарының тапсырмаларын, құқық қорғау органдарының ұсыныстарын, азаматтардың арыздары мен хаттарын енгiзе отырып, алқаларда облыс пен қала бойынша бақылау-экономикалық жұмыстың осындай жоспарларын әзiрлейдi. Солардың негiзiнде Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң облыстық, қалалық басқармаларының, орталық аппаратының әрбiр бөлiмшесi, құрылымдық бөлiмшесi тексерудiң нақты объектiлерiн көрсете отырып (бюджеттiк мекемелердi жиi дегенде екi жылда 1 рет, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi жиi дегенде жылына бiр рет тексеру), жарты жылға арналған жоспар жасайды.

8. На проведение каждой ревизии и проверки работникам финансово-валютного контроля выдается разовое предписание с указанием темы и объекта ревизии (проверки) и срока ее проведения.
Предписание подписывается:
В Комитете финансово-валютного контроля - Председателем Комитета, а в его отсутствие его заместителями, в областных, городских управлениях и районных отделениях - начальниками управления (отделений), а в их отсутствие их заместителями и заверяется печатью органа финансово-валютного контроля.
Управлением делами Комитета, областными, городскими и районными управлениями (отделениями) ведется учет выдаваемых предписаний путем регистрации и нумерации при выдаче.
По завершении ревизии (проверки) предписания возвращаются в орган, выдавший их, и хранятся вместе с материалами ревизий и проверок, оставляемыми в делах органов финансово-валютного контроля.
Начальники управлений (отделений) Комитета финансово-валютного контроля по областям, городам и районам ревизии и проверки проводят на основании служебных удостоверений. Выход (выезд) первого руководителя областного, городского и районного управлений (отделений) оформляется приказом.
9. Срок проведения ревизий и проверок устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач и состава групп работников, но не должен превышать 30 календарных дней.
При наличии обоснованных причин сроки проведения ревизий (проверок) могут быть продлены, но не более чем на 20 календарных дней, для этого проверяющий должен написать докладную записку на имя руководителя органа, направившего на проверку, с указанием объективных причин для продления срока ревизии (проверки). Отметка о продлении производится на этом же предписании. Об этом проверяющие должны поставить в известность руководителя проверяемой организации. Датой завершения ревизии считается дата подписания акта ревизии.
10. Проведению ревизии должна предшествовать тщательная подготовка, изучение имеющихся законодательных и нормативных актов и других материалов, характеризующих деятельность и финансовое состояние подлежащего ревизии объекта.
На основе их изучения разрабатывается программа ревизии (проверки), которая утверждается руководителем управления (отделения) финансово-валютного контроля. Программы ревизий, подготавливаемые Комитетом финансово-валютного контроля для работников центрального аппарата, а по централизованным заданиям и для своих территориальных органов, подписываются руководителями управлений и утверждаются курирующим заместителем Председателя Комитета.

8. Әрбiр тексерiс пен тексерудi жүргiзу үшiн қаржы-валюталық бақылау қызметкерлерiне тексерiстiң (тексерудiң) тақырыбы мен объектiсi және оны жүргiзу мерзiмi көрсетiлген бiр жолғы өкiм берiледi.
Өкiмге:
Қаржы-валюталық бақылау комитетiнде - Комитеттiң Төрағасы, ал оның жоқ кезiнде оның орынбасарлары, облыстық, қалалық басқармалар мен аудандық бөлiмшелерде - басқарманың (бөлiмшелердiң) бастықтары, ал олар жоқ кезде олардың орынбасарлары қол қояды және Қаржы-валюталық бақылау органының мөрi қойылады.
Комитеттiң iс басқармасы, облыстық, қалалық және аудандық басқармалар (бөлiмшелер) өкiмдердi беру кезiнде тiркеп, нөмiрлеу жолымен берiлетiн өкiмдердiң есебiн жүргiзедi.
Тексерiс (тексеру) аяқталғаннан кейiн өкiмдер оларды берген органға қайтарылады және қаржы-валюталық бақылау органдарының iстерiнде қалдырылатын тексерiстер мен тексерулердiң материалдарымен бiрге сақталады. Облыстық, қалалық және аудандық басқармалардың (бөлiмшелердiң) бiрiншi басшысының тексеруге шығуы бұйрықпен ресiмделедi.
9. Тексерiстер мен тексерулердi жүргiзу мерзiмi алдағы жұмыстардың, қойылған мiндеттердiң көлемiн, қызметкерлер тобының құрамын ескере отырып белгiленедi, бiрақ 30 күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс.
Негiздi себептерi болған жағдайда тексерiстердi (тексерулердi) жүргiзу мерзiмiнiң ұзартылуы мүмкiн, бiрақ 20 күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс. Бұл үшiн тексерушi тексеруге жiберген орган басшысының атына тексерiс (тексеру) мерзiмiн ұзарту үшiн объективтi себептер көрсетiлген баяндау хат жазуға тиiс. Ұзарту туралы белгi осы өкiмде соғылады. Бұл жайында тексерушiлер тексерiлiп жатқан ұйымның басшысына хабарлауға тиiс. Тексерiс актiсiне қол қойылған күн тексерiстiң аяқталған күнi деп есептеледi.
10. Тексерiс жүргiзудiң алдында мұхият дайындалу, қолда бар заңдық және нормативтiк актiлердi, тексерiлуге тиiс объектiнiң қызметi мен қаржысының жай-күйiн сипаттайтын барлық материалдарды зерделеу керек.
Оларды зерделеу негiзiнде тексерiс (тексеру) бағдарламасы әзiрленедi, оны қаржы-валюталық бақылау басқармасының (бөлiмшесiнiң) басшысы бекiтедi. Орталық аппараттың қызметкерлерi үшiн Қаржы-валюталық бақылау комитетi дайындаған тексерiстердiң бағдарламаларына, ал орталықтандырылған тапсырмалар бойынша және өздерiнiң аумақтық органдары үшiн басқармалардың басшылары қол қояды және Комитет Төрағасының жетекшiлiк жүргiзетiн орынбасарлары бекiтедi.

11. Перед тем, как приступить к ревизии, руководитель ревизионной группы (ревизор) предъявляет полномочия на проведение ревизии руководителю ревизируемой организации, предприятия или учреждения, знакомит его с задачами ревизии.
Руководитель и другие участники ревизии знакомятся с организацией производства, условиями и особенностями ревизируемого хозяйства, постановкой дела охраны материальных ценностей.
12. Работники органов финансово-валютного контроля при проведении ревизии имеют право:
- проверять на ревизируемых объектах документацию нормативного характера: планы, сметы, отчеты, бухгалтерские, банковские и финансовые документы и фактическое наличие денежных средств, ценных бумаг и материальных ценностей;
- беспрепятственно посещать министерства, государственные комитеты и иные центральные, а также местные исполнительные органы, государственные предприятия, бюджетные учреждения и организации, государственные банки и иные государственные кредитно-финансовые учреждения, воинские части и подразделения;
- опечатывать кассы, кассовые и служебные помещения, склады и архивы, а при обнаружении подделок, подлогов, хищений и злоупотреблений - изымать необходимые документы, оставляя в делах акт изъятия, копии или опись изъятых документов;
- требовать и получать от руководителей и других работников проверяемых предприятий, организаций и иных юридических лиц письменные объяснения по сомнительным и неясным вопросам, возникающим в ходе ревизий и проверок;
- получать по проверяемым объектам по возбужденным уголовным делам от банковских и иных кредитных учреждений необходимые сведения об операциях и состоянии счетов, по возможности привлекать для участия в ревизиях и проверках специалистов других ведомств;
- принимать в процессе ревизий и проверок совместно с руководителями ревизуемых предприятий, организаций и учреждений необходимые меры к устранению выявленных нарушений финансовой дисциплины, порядка ведения бухгалтерского учета и незаконного расходования средств;
- проводить на ревизуемых объектах с участием собственника, либо его представителя, осмотр производственных, складских и других помещений, организовывать инвентаризации, контрольные обмеры выполненных работ.
13. Для проведения инвентаризации товарно-материальных ценностей, денежной наличности, включая иностранную валюту, а также ценных бумаг, бланков строгой отчетности руководитель ревизионной группы (ревизор) ставит перед руководителем ревизуемого хозяйства (учреждения) вопрос об издании приказа о проведении внеплановой инвентаризации, составе комиссии, сроке ее начала и завершения.
Проведение ревизии денежной наличности и ценных бумаг в кассе, а материальных ценностей в местах их хранения, должна производиться внезапно;
- контрольными обмерами проверяется соответствие количества и характера оплаченных по актам работ утвержденным проектам, сметам и действующим расценкам, соответствие выполненных в натуре работ объемам, указанным в актах приемки.

11. Тексеруге кiрiстердiң алдында тексеру тобының басшысы (тексерушi) тексерiлетiн ұйымның, кәсiпорынның немесе мекеменiң басшысына тексерiс жүргiзуге өкiлеттiгiн көрсетедi, оған тексерiс мiндеттерiн таныстырады.
Тексерудiң басшысы және оған қатысушылар өндiрiстiң ұйымдастырылуымен, тексерiлетiн ұйымның жағдайларымен және ерекшелiктерiмен, материалдық құндылықтарды қорғау iсiнiң жолға қойылуымен танысады.
12. Қаржы-валюталық бақылау органдары қызметкерлерiнiң тексеру кезiнде:
- тексерiлетiн объектiлерде нормативтiк сипаттағы құжаттаманы: жоспарларды, сметаларды, берiлген есептердi, бухгалтерлiк, банк және қаржы құжаттарын, ақшалай қаражаттың, бағалы қағаздар мен материалдық құндылықтардың нақты болуын тексеруге;
- министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттер мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға, мемлекеттiк кәсiпорындарға, бюджеттiк мекемелер мен ұйымдарға, мемлекеттiк банктерге және өзге де мемлекеттiк несие-қаржы мекемелерiне, әскери бөлiмдер мен бөлiмшелерге кедергiсiз баруға;
- кассаларды, кассалық және қызмет үйлерiн, қоймалар мен архивтердi мөрлеп жабуға, ал сырттан қол қойылған, жалған құжаттар, ұрлық пен жолсыздықтар анықталған жағдайда - қажеттi құжаттарды алуға, iс қағаздарында алу актiсiн, алынған құжаттардың көшiрмелерi мен тiзiмiн қалдыруға;
- тексерiлiп отырған кәсiпорындардың, ұйымдардың және басқа заңды тұлғалардың басшылары мен басқа да қызметкерлерiнен тексерiстер мен тексерулер барысында туындаған күмәндi және түсiнiксiз мәселелер бойынша жазбаша түсiнiктер талап етiп, алуға;
- қозғалған қылмыстық iстер бойынша тексерiлiп отырған объектiлер жөнiнде банк және басқа несие мекемелерiнен операциялар және шоттардың жай-күйi туралы қажеттi мәлiметтер алуға, мүмкiндiгiнше тексерiстер мен тексерулерге қатысуға басқа ведомстволардың мамандарын тартуға;
- тексерiлетiн кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң басшыларымен бiрге қаржы тәртiбiнiң, бухгалтерлiк есептi жүргiзу тәртiбiнiң анықталған бұзылуын, қаражаттың заңсыз жұмсалуын жою үшiн тексерiстер мен тексерулер барысында қажеттi шаралар қолдануға;
- тексерiлетiн объектiлерде меншiк иесiнiң не оның өкiлiнiң қатысуымен өндiрiстiк, қойма және басқа үйлердi қарап шығаруға, түгендеудi, орындалған жұмыстарды бақылау мақсатында өлшеуге құқығы бар.
13. Тауар-материалдық құндылықтарға, шетел валютасын қоса, ақшалай қаражатқа, сондай-ақ бағалы қағаздарға, қатаң есептеме бланкiлерiне түгендеу жүргiзу үшiн тексерiс тобының басшысы (тексерушi) тексерiлетiн шаруашылық (мекеме) басшысының алдына жоспардан тыс түгендеу жүргiзу, комиссияның құрамы, оның басталуы мен аяқталуы туралы бұйрық шығару мәселесiн қояды.
Кассадағы нақты ақша мен бағалы қағаздарға, ал материалдық құндылықтарға олардың сақталған жерiнде тексеру кенет жүргiзiлуге тиiс;
- актiлер бойынша төленген жұмыстардың көлемi мен сипатының бекiтiлген жобаларға, сметаларға және қолданыстағы бағалықтарға сай келуi, заттай орындалған жұмыстардың қабылдау актiлерiнде көрсетiлген көлемiне сай келуi бақылау мақсатындағы өлшеу арқылы тексерiледi.

14. Если в ходе ревизии выясняется, что при денежных расчетах, бартерных обменах или иных хозяйственно-финансовых операциях с ревизуемым хозяйствующим субъектом допущены нарушения другим хозяйствующим субъектом, либо иным учреждением, проводится встречная проверка в этом хозяйствующем субъекте (организации) или об этом сообщается руководителю, назначившему ревизию.
15. При выявлении нарушений и злоупотреблений к материалам ревизии и проверок приобщаются подлинники документов, относящихся к выявленным фактам (счетов, ведомостей, ордеров, поручений банку, чеков, нарядов, актов, приказов и других документов) или справки, составленной на основании имеющихся документов, а также письменные объяснения виновных должностных лиц.
IV. Порядок оформления результатов ревизий
(проверок) и их реализация
16. Результаты документальной ревизии (проверки) должны оформляться в следующем порядке:
- при отсутствии нарушений проверяющим составляется справка в двух экземплярах с указанием наименования предприятия, его подчиненности, регистрационного номера налогоплательщика, расчетного и иных счетов, даты проверки, периода, за который она проводилась, данных о бухгалтерских записях и документах, подвергнутых проверке, в которой отмечается, что проверкой нарушений не установлено. Справка подписывается проверяющим, руководителем и главным бухгалтером организации;
- при установлении нарушений, результаты ревизии (проверки) оформляются актом, в котором кроме указанных выше данных следует приводить описание допущенных нарушений. Акт документальной проверки составляется в двух экземплярах со всеми приложениями. Первый экземпляр вручается руководителю проверяемой организации, второй - остается у проверяющего.
При этом проверяющие должны соблюдать следующие требования:
- последовательно, объективно, четко и подробно описывать выявленные факты нарушений со ссылкой на соответствующие законодательные и нормативные акты;
- текст акта проверки не должен загромождаться различными таблицами, справочными данными, второстепенными фактами, перечислением повторяющихся однородных нарушений, которые должны найти отражение в приложениях к акту;
- в акте необходимо указывать только конкретные, обоснованные и документально подтвержденные данные о выявленных нарушениях (дата и номер документа, наименование законодательного либо нормативного акта, содержание нарушения и т.д.).
Кроме того, в акте отражаются результаты принятых мер в ходе ревизии (суммы восстановленных незаконных расходов и возмещенного ущерба за счет виновных лиц и др.).
Не допускается включение в акт различного рода выводов, предложений и данных, не подтвержденных соответствующими документами.
Акт ревизии, проведенной в централизованной бухгалтерии, обслуживающей ряд учреждений, подписывается ревизующим, руководителем учреждения, при котором находится централизованная бухгалтерия, и главным бухгалтером этой бухгалтерии.
При наличии возражений или замечаний по акту со стороны руководителей обревизованного объекта они или другие лица, подписывающие акт, делают об этом оговорку перед своей подписью и прилагают письменные объяснения (замечания), в течение трех дней со дня окончания ревизии или проверки.
При отказе руководителя и главного бухгалтера, включая других работников, причастных к выявленным нарушениям, подписывать акт ревизии, работник финансово-валютного контроля составляет акт об отказе от подписания материалов ревизии, который подписывается лицом, проводившим ревизию, и двумя свидетелями.
В тех случаях, когда по выявленным фактам необходимо принять срочные меры к устранению нарушений или привлечению к ответственности лиц, виновных в злоупотреблениях, в ходе ревизии (проверки) составляется отдельный (промежуточный) акт и истребуются от должностных лиц необходимые объяснения.
Промежуточные акты составляются также по результатам ревизии касс, проверки отдельных участков деятельности или структурного подразделения ревизуемого объекта.
Факты, изложенные в промежуточных актах, включаются в общий акт ревизии в кратком изложении со ссылкой на приложение.
Приложения к акту предварительно подбираются и нумеруются в последовательности, вытекающей из текста акта.
Лица, принявшие от ревизующих материалы ревизий (проверок), делают об этом отметку на последней странице акта ревизии:
"Акт ревизии принят", указывается дата и учиняется подпись лица, принявшего акт ревизии.

14. Егер тексерiс барысында ақшалай есеп айырысулар, баспа-бас айырбастар немесе тексерiлiп отырған шаруашылық жүргiзушi субъектiмен өзге де шаруашылық-қаржы операциялары кезiнде шаруашылық жүргiзушi басқа субъект, не өзге мекеме бұрмалаушылыққа жол бергенi анықталса, осы шаруашылық жүргiзушi субъектiде (ұйымда) қарсы тексеру жүргiзiледi немесе тексерiстi тағайындаған басшыға осы жайында хабарланады.
15. Бұрмалаушылықтар мен жолсыздықтар анықталған жағдайда тексерiстер мен тексерулер материалдарына анықталған фактiлерге қатысты құжаттардың (шоттардың, ведомстволардың, ордерлердiң, банкке тапсырмалардың, чектердiң, нарядтардың, актiлердiң, бұйрықтардың және басқа құжаттардың) немесе қолдағы құжаттар негiзiнде жазылған анықтамалар, сондай-ақ кiнәлi лауазымды адамдардың жазбаша түсiнiктемелерi тiркеледi.
IY. Тексерiстердiң (тексерулердiң) нәтижелерiн
ресiмдеу тәртiбi және оларды iске асыру
16. Құжаттық тексерiс (тексеру) нәтижелерi мынадай тәртiппен ресiмделуге тиiс:
- бұрмалаушылықтар болмаған жағдайда тексерушi кәсiпорынның аты, оның бағыныстылығы, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, есеп айырысу және басқа шоттары, тексеру күнi, ол жүргiзiлген кезең, тексерiлген бухгалтерлiк жазбалар мен құжаттар туралы деректер көрсетiлген екi дана анықтама жазады, онда тексеру кезiнде бұрмалаушылықтың анықталмағаны атап көрсетiледi. Анықтамаға тексерушi, кәсiпорынның басшысы мен бас бухгалтерi қол қояды.
- бұрмалаушылықтар анықталған жағдайда тексерiстiң (тексерудiң) нәтижелерi актiмен ресiмделедi, онда жоғарыда аталған деректермен қатар жол берiлген бұрмалаушылықтардың сипаттамасын келтiру керек. Құжаттық тексеру актiсi барлық қосымшаларымен бiрге екi дана етiп жазылады. Бiрiншi данасы тексерiлген ұйымның басшысына тапсырылады, екiншiсi тексерушiде қалады.
Бұл орайда тексерушiлер мынадай талаптарды сақтауға тиiс:
- анықталған бұрмалаушылық фактiлерiн тиiстi заңдар мен нормативтiк актiлерге сiлтеме жасай отырып, дәйектiлiкпен, объективтi түрде, анық және егжей-тегжейлi сипаттау;
- тексеру актiсiнiң мәтiнi түрлi кестелермен, анықтамалық деректермен, екiншi дәрежелi фактiлермен, актiге қосымшаларда көрсетiлуге тиiс қайталанып отыратын бiр тектi бұрмалаушылықтарды келтiрумен далитылмауға тиiс;
- актiде анықталған бұрмалаушылықтар туралы нақты, негiзделген және құжат жүзiнде расталған деректердi ғана (құжаттың күнi мен нөмiрiн, заңдық немесе нормативтiк актiнiң атауын, бұрмалаушылықтың мазмұнын, т.б.) көрсету қажет.
Актiге түрлi қорытындыларды, ұсыныстарды, тиiстi құжаттармен расталмаған деректердi енгiзуге жол берiлмейдi.
Бiрқатар мекемелерге қызмет көрсететiн орталықтандырылған бухгалтерияда жүргiзiлген тексерiс актiсiне тексерушi, орталықтандырылған бухгалтерия орналасқан мекеменiң басшысы және осы бухгалтерияның бас бухгалтерi қол қояды.
Акт жөнiнде тексерiлген объектiнiң басшылары тарапынан қарсылық немесе ескертпелер болған жағдайда олар немесе актiге қол қоятын басқа адамдар өздерiнiң қойған қолдарының үстiңгi жағына осы жайында ескерту жасайды және тексерiс немесе тексеру аяқталған күннен кейiн үш күн iшiнде жазбаша түсiнiктер (ескертпелер) тiркейдi.
Басшы мен бас бухгалтер, сондай-ақ анықталған бұрмалаушылықтарға қатысы бар басқа қызметкерлер тексерiс актiсiне қол қоюдан бас тартқан жағдайда қаржы-валюталық бақылау қызметкерi тексерiс материалдарына қол қоюдан бас тартқандығы туралы акт жазады, оған тексерiстi жүргiзген адам және екi куә қол қояды.
Анықталған фактiлер бойынша бұрмалаушылықтарды жою және жолсыздыққа кiнәлi адамдарды жауапкершiлiкке тарту жөнiнде шұғыл шаралар қолдану қажет болған жағдайда тексерiс (тексеру) барысында жеке (аралық) акт жазылады және лауазымды адамдардан қажеттi түсiнiктер талап етiледi.
Кассаларды тексеру, қызметтiң жекелеген учаскелерiн немесе тексерiлетiн объектiнiң құрылымдық бөлiмшелерiн тексеру нәтижелерi бойынша да аралық актiлер жазылады.
Аралық актiлерде баяндалған фактiлер тексерiстiң жалпы актiсiнде қосымшаға сiлтеме жасай отырып, қысқаша мазмұнда берiледi.
Актiге қосымшалар алдын-ала iрiктелiп, акт мәтiнiнен туындайтын ретпен нөмiрленедi.
Тексерушiден тексерiс (тексеру) материалдарын қабылдаған адамдар тексеру актiсiнiң соңғы бетiне бұл жайында:
"Тексерiс актiсi қабылданды" деген белгi соғады, күнi көрсетiлiп, тексерiс актiсiн қабылдаған адамның қолы қойылады.

17. Отражение в акте нарушений и недостатков, выявленных предыдущими проверками и ревизиями, рекомендуется проводить лишь в тех случаях, когда для устранения этих нарушений и недостатков не было принято надлежащих мер или когда зти нарушения и недостатки носят систематический характер.
18. Материалы каждой ревизии передаются после их завершения начальникам управлений (отделений) или их заместителям, либо начальникам отделов этих управлений (отделений), которыми не позднее 10-дневного срока должны быть рассмотрены и по ним приняты решения.
Материалы ревизий по районам и городам периодически рассматриваются руководством управления Комитета финансово-валютного контроля по области.
19. Реализация материалов ревизии должна быть начата в ходе ревизии.
По мере выявления нарушений и недостатков в финансово-хозяйственной деятельности проверяющий вносит руководителю ревизуемой организации предложения о принятии мер по пресечению противоправных действий, устранению допущенных нарушений, обеспечению возмещения причиненного материального ущерба.
20. В тех случаях, когда принятыми в ходе ревизий мерами не обеспечивается полное устранение всех выявленных нарушений и недостатков в работе ревизуемой организации, органы финансово-валютного контроля:
- направляют указание руководителю обревизованного предприятия, организации, учреждения об устранении выявленных нарушений, о принятии мер к возмещению причиненного ущерба;
- направляют в вышестоящие органы предложения по предотвращению фактов злоупотреблений, устранению причин и условий, оказывающих негативное влияние на работу хозяйствующих субъектов и учреждений.
21. Указания и предложения по материалам ревизий и проверок в адрес руководителей обревизованных объектов направляются за подписью руководителя органа финансово-валютного контроля, проводившего ревизию.
В случаях, когда по материалам ревизий и проверок, проведенными городскими и районными подразделениями финансово-валютного контроля, необходимо информировать ведомства и организации, эти материалы высылаются с предложениями в областные управления финансово-валютного контроля, а при необходимости в Комитет финансово-валютного контроля.
22. При выявлении серьезных злоупотреблений в финансово-хозяйственной деятельности, хищений средств и т.д., материалы ревизий передаются правоохранительным органам республики.
При передаче материалов правоохранительным органам для привлечения виновных к уголовной ответственности перед ними ставится вопрос о представлении информации о результатах принятых мер либо мотивированного заключения с приложением копий постановлений об отказе в возбуждении или прекращении рассмотрения материалов, решив вопрос о возмещении материального ущерба.
При установлении нарушений налогового законодательства материалы ревизии передаются в налоговые службы для учета и принятия мер по взысканию в бюджет сокрытых налогов и платежей, включая финансовые и штрафные санкции.

17. Бұрынғы тексерулер мен тексерiстер кезiнде анықталған бұрмалаушылықтар мен кемшiлiктердi актiде көрсетуге тек бұл бұрмалаушылықтар мен кемшiлiктердi жою үшiн тиiстi шаралар қолданылмаған немесе бұл бұрмалаушылықтар мен кемшiлiктер жүйелi сипат алған жағдайда ғана кеңес берiледi.
18. Әрбiр тексеру материалдары олар аяқталғаннан кейiн басқармалардың (бөлiмшелердiң) бастықтарына немесе олардың орынбасарларына не осы басқармалардың (бөлiмшелердiң) бөлiм бастықтарына табыс етiледi, олар 10 күндiк мерзiмiнен кешiктiрмей қарап, олар жөнiнде шешiм қабылдауға тиiс.
аудандар мен қалалар бойынша тексерiс материалдарын Қаржы-валюталық бақылау комитетiнiң облыстағы басқармасының басшылығы дүркiн-дүркiн қарайды.
19. Тексерiс материалдарын iске асыру тексерiс барысында басталуға тиiс.
Қаржы-шаруашылық қызметiнде бұрмалаушылықтар мен кемшiлiктердiң анықталуына қарай тексерушi тексерiлiп отырған ұйымның басшысына заңға қайшы әрекеттердi тыю, жол берiлген бұрмалаушылықтарды жою, келтiрiлген материалдық зиянның орнын толтыру жөнiнде шаралар қолдану туралы ұсыныс енгiзедi.
20. Тексерiс барысында қолданылған шаралар тексерiлiп отырған ұйымның жұмысындағы бұрмалаушылықтар мен кемшiлiктердiң толық жойылуын қамтамасыз етпеген жағдайда қаржы-валюталық бақылау органдары:
- тексерiлген кәсiпорынның, ұйымның, мекеменiң басшысына анықталған бұрмалаушылықтарды жою туралы, келтiрiлген зиянның орнын толтыруға шаралар қолдану туралы нұсқау жолдайды;
- жоғары тұрған органдарға бұрмалаушылық фактiлерiне жол бермеу, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен мекемелердiң жұмысына келеңсiз әсерiн тигiзiп отырған себептер мен жағдайларды жою туралы ұсыныс жолдайды.
21. Тексерiстер мен тексерулердiң материалдары бойынша тексерiлген объектiлер басшыларының атына жолданатын нұсқаулар мен ұсыныстарға тексерiс жүргiзген қаржы-валюталық бақылау органының басшысы қол қояды.
Қаржы-валюталық бақылаудың қалалық және аудандық бөлiмшелерi жүргiзген тексерiстер мен тексерулердiң материалдары бойынша ведомстволар мен ұйымдарға хабарлау қажет болған жағдайда бұл материалдар ұсыныстармен бiрге облыстық қаржы-валюталық бақылау басқармаларына, ал қажет болған жағдайда Қаржы-валюталық бақылау комитетiне жiберiледi.
22. При выявлении серьезных злоупотреблений в финансово-хозяйственной деятельности, хищений средств и т.д., материалы ревизий передаются правоохранительным органам республики.<*>
Ескерту: 22-тармақтың 1 азат жолының қазақша аудармасы болмағандықтан орысша мәтінде берілді.
Кiнәлiлердi қылмыстық жауапкершiлiкке тарту үшiн материалдарды құқық қорғау органдарына табыс ету кезiнде олардың алдына қолданылған шаралардың нәтижелерi туралы ақпарат не материалдық зиянның орнын толтыру туралы мәселенi шешiп, iс қозғауда бас тарту немесе материалдарды қарауды тоқтату туралы қаулылардың көшiрмелерi тiркелген уәждi қорытынды беру жөнiнде мәселе қойылады.
Салық заңдарының бұзылғаны анықталған жағдайда тексерiс материалдары есепке алу және жасырылған салықтар мен төлемдердi өндiрiп алу жөнiнде шаралар қолдану, сондай-ақ қаржы және айыппұл санкцияларын қолдану үшiн салық органдарына табыс етiледi.

23. Органы финансово-валютного контроля для выяснения обоснованности расчетов предприятий, организаций и иных юридических лиц Республики Казахстан с зарубежными партнерами вступают во взаимодействие с соответствующими иностранными службами с оплатой услуг за счет выявленных с их помощью сумм завуалированной либо укрытой выручки или иного причиненного ущерба.
24. Работники центрального аппарата Комитета финансово-валютного контроля, его территориальных подразделений:
- осуществляют контроль за проведением в жизнь мер по устранению выявленных недостатков и нарушений невыполнением принятых по результатам ревизий решений;
- ведут учет ревизий и их результатов, учет поступающих в ревизионный орган жалоб, заявлений и писем трудящихся, составляют и представляют в вышестоящий орган финансово-валютного контроля отчет о работе контрольно-ревизионного аппарата по установленным формам;
- вносят предложения Казначейству при Министерстве финансов Республики Казахстан на производство зачета излишне полученных учреждениями и организациями средств из республиканского бюджета, а налоговым органам - о взыскании сумм, выявленных в процессе ревизий и проверок дополнительных платежей;
- немедленно по окончании ревизии (проверки) информируют о всех фактах особо крупных недостач и хищений денежных средств, иностранной валюты, материальных ценностей и нанесенного ущерба другими злоупотреблениями, руководителей своих, вышестоящих инстанций и соответствующих местных акимов;
- представляют предложения о мерах предотвращения подобных случаев в дальнейшем и привлечении виновных лиц к ответственности, возмещении причиненного ущерба.
Приложение N 1
П Р Е Д П И С А Н И Е  N
" __" ________ 199__ г.
В соответствии с_______________________________________________
(на основании какого эаконодательного и
____________________________________________________________________
нормативного документа проводится ревизия или проверка)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
поручается_____________________________________________________
(Ф.И.О., должность, наименование управления, отдела,
____________________________________________________________________
отделения)
произвести ревизию (проверку) в_____________________________________
(наименование хозяйствующего
____________________________________________________________________
субъекта)
____________________________________________________________________
по вопросу_____________________________________________________
____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Срок проверки с "___"________________199___г.
по "___"________________199___г.
М.П.
Начальник управления
(отделения)            ________________    ____________________
(подпись )             Ф. И. О.
Срок продления с "____"_______________199___г.
по"____"_______________199___г.
_________________
(дата, подпись)

23. Қаржы-валюталық бақылау органдары Қазақстан Республикасы кәсiпорындарының, ұйымдары мен өзге де заңды тұлғаларының шетелдiк әрiптестермен есеп айырысуының негiздiлiгiн анықтау үшiн тиiстi шетелдiк қызметтермен өзара iс-қимыл жасайды, бұл орайда көрсетiлген қызметтердiң ақысы олардың көмегiмен анықталған бүркелген не жасырылған ақша сомасының немесе басқа да келтiрiлген зиянның есебiнен төленедi.
24. Қаржы-валюталық бақылау комитетi орталық аппаратының, оның аумақтық бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi:
- анықталған кемшiлiктер мен бұрмалаушылықтарды жою жөнiндегi шаралардың жүзеге асырылуын, тексерiс нәтижелерi бойынша қабылданған шешiмдердiң орындалуын бақылайды;
- тексерiстердiң және олардың нәтижелерiнiң есебiн, тексеру органына келiп түскен еңбекшiлер шағымдарының, арыздары мен хаттарының есебiн жүргiзедi, қаржы-валюталық бақылаудың жоғары тұрған органына бақылау-тексеру аппаратының жұмысы туралы есебiн белгiленген нысандар бойынша табыс етедi;
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Қазынашылыққа мекемелер мен ұйымдардың республикалық бюджеттен артық алынған қаражатты есепке алу жөнiнде, ал салық органдарына - тексерiстер мен тексерулер барысында анықталған қосымша төлемдер сомасын өндiрiп алу туралы ұсыныстар енгiзедi;
- тексерiс (тексеру) аяқталғаннан кейiн дереу өздерiнiң жоғары тұрған орындарының басшыларына, тиiстi жергiлiктi әкiмдерге ақшалай қаражаттың, шетелдiк валютаның, материалдық құндылықтардың ерекше iрi көлемдегi жетiспеушiлiктерi мен талан-таражының, басқа да
жолсыздықтармен келтiрiлген зиянның барлық фактiлерi туралы хабарлайды;
- бұдан әрi мұндай жағдайларға жол бермеу шаралары және кiнәлi
адамдарды жауапкершiлiкке тарту, келтiрiлген зиянның орнын толтыру туралы ұсыныстар табыс етедi.
Қосымша N
ТАПСЫРМА
"  "_____________199__ж.
___________________________________________________________________
қандай заңдық және нормативтiк құжаттарға сәйкес
___________________________________________________________________
тексеру (бақылау) және нормативтiк құжаттарға сәйкес тексеру
___________________________________________________________________
(бақылау) жұмыстары жүргiзiледi
___________________________________________________________________
(нысанның аты)
тексеру жүргiзу ___________________________________________________
(тексерушiнiң ныспысы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(басқармасы, бөлiмi, бөлiмшесi)
тапсырылады.
Тексерушiге (бақылаушыға) мынадай тапсырма берiлген:
___________________________________________________________________-
___________________________________________________________________-
___________________________________________________________________
Тексеру мерзiмi 199__ж. "  "______________ден
199__ж. "  "______________дейiн
Мөр
Басқарма (бөлiм) бастығы   _____________     _______________
(қолы)          (ныспысы)
199__ж. " "_____________ден
199__ж. " "_____________дейiн
ұзартылады                                   _______________
(қолы)