О реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 16 мая 1996 года N 607 "О мерах по упорядочению управления государственными пакетами акций в хозяйственных товариществах"
Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом от 23 июля 1996 г. N 512. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 1996 г. N 227. Отменено - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Во исполнение Программы приватизации и реструктуризации государственной собственности в Республике Казахстан на 1996-1998 годы (пункт 1 подраздела 1 раздела II "Реструктуризация и осуществление государством функций собственника"), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 1996 года N 246 P960246_ , а также в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 мая 1996 года N 607 P960607_ "О мерах по упорядочению управления государственными пакетами акций в хозяйственных товариществах", Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом постановляет:
1. Создать Комиссию по формированию наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства и контролю за их деятельностью (далее - Комиссия) в следующем составе:
Калмурзаев С.С. - Председатель Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, председатель Комиссии;
Никитинская Е.С. - заместитель Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, заместитель председателя Комиссии;
Абдукамалов О.А. - заместитель заведующего Отделом территориального развития Аппарата Правительства Республики Казахстан;
Дуйсембеков Ж.О. - первый заместитель Министра строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан;
Кетебаев М.К. - заместитель Министра экономики Республики Казахстан;
Кинасов О.Г. - заместитель Министра нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан;
Майдыров С.Г. - заместитель заведующего Отделом экономической политики Аппарата Правительства Республики Казахстан;
Менжулин Б.И. - заместитель Министра финансов Республики Казахстан;
Москаленко Б.Н. - первый заместитель Министра геологии и охраны недр Республики Казахстан;
Оразбаков Г.И. - заместитель Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
Рябцев А.Д. - первый заместитель Председателя Комитета по водным ресурсам Республики Казахстан;
Сансызбаев С.Н. - заместитель Председателя Правления Государственного Экспортно-импортного банка Казахстана;
Сарабекова Т.С. - заместитель Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации;
Таджияков Б.Ш. - первый заместитель Председателя Национального банка Республики Казахстан;
Тиесов С.А. - первый заместитель Министра энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан;
Шалгимбаева Г.Н. - член Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам;
Даиров Ж.Ж. - заместитель начальника Главного управления хозяйственных товариществ и акционерных обществ с участием государства Госкомимущества Республики Казахстан;
Кайназарова М.А. - главный специалист Главного управления хозяйственных товариществ и акционерных обществ с участием государства Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, секретарь Комиссии.

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Шаруашылық серiктестiктердегi акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн басқаруды реттеу жөнiндегi шаралар туралы" 1996 жылғы 16 мамырдағы N 607 қаулысын iс жүзiне асыру туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi Мемлекеттiк комитетi 1996 жылғы 23 шiлдедегі N 512 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 28 қарашада N 227 тіркелді. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 ақпандағы N 246 қаулысымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасында 1996-1998 жылдарда мемлекеттiк меншiктi жекешелендiру мен қайта құрылымдау бағдарламасын орындау үшiн ("Қайта құрылымдау және мемлекеттiң меншiк иелену қызметiн жүзеге асыруы", 2-тарау, 1-тараушаның 1-тармағы), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Шаруашылық серiктестiктердегi акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн басқаруды реттеу жөнiндегi шаралар туралы" 1996 жылғы 16 мамырдағы N 607 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қаулы етедi:
1. Мына құрамда Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерде байқау кеңестерiн құру және олардың қызметiн бақылау жөнiнде комиссия (бұдан әрi-Комиссия) құрылсын:
С.С.Қалмырзаев - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң төрағасы, Комиссия төрағасы;
Е.С.Никитинская - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Төрағасының орынбасары, Комиссия төрағасының орынбасары;
О.А.Әбдiкамалов - Қазақстан Республикасы Үкiметi Аппаратының Аумақтық даму бөлiмi меңгерушiсiнiң орынбасары;
Ж.О.Дүйсенбеков - Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй құрылысы және аумақта құрылыс салу министрiнiң бiрiншi орынбасары;
М.К.Кетебаев - Қазақстан Республикасы Экономика министрiнiң орынбасары;
О.Г.Кинасов - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ өнеркәсiбi министрiнiң орынбасары;
С.Г.Майдыров - Қазақстан Республикасы Үкіметi Аппаратының Экономикалық саясат бөлiмi меңгерушiсiнiң орынбасары;
Б.И.Менжулин - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң орынбасары;
Б.Н.Москаленко - Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрiнiң бiрiншi орынбасары;
Ғ.И.Оразбақов - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрiнiң орынбасары;
А.Д.Рябцев - Қазақстан Республикасы Су ресурстары жөнiндегi комитет төрағасының бiрiншi орынбасары;
С.Н.Сансызбаев - Қазақстан Мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi
басқармасы төрағасының орынбасары;
Т.С.Сарабекова - Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi төрағасының орынбасары;
Б.Ш.Таджияков - Қазақстан Республикасы Ұлттық банк төрағасының бiрiншi орынбасары;
С.А.Тиесов - Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрiнiң бiрiншi орынбасары;
Г.Н.Шалғынбаева - Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссияның мүшесi;
Ж.Ж.Дайыров - Қазақстан Республикасы Меммүлкiкомитетiнiң Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктер және акционерлiк қоғамдар бас басқармасы бастығының орынбасары;
М.А.Қайназарова - Қазақстан Республикасы Меммүлкiкомитетiнiң Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктер және акционерлiк қоғамдар бас басқармасының бас маманы, Комиссия хатшысы.

2. Комиссии:
- по мере формирования реестра членов и кандидатов в члены наблюдательных советов хозяйственных товариществ, где имеется государственный пакет акций (госдоля), утверждать данный реестр;
- совместно с Международным центром по рыночной экономике "Арман" рассмотреть программу и график обучения кандидатов в члены наблюдательных советов;
- организовать обучение кандидатов в члены наблюдательных советов с дальнейшим проведением их тестирования.
3. Утвердить:
- Положение о Комиссии по формированию наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства и контролю за их деятельностью;
- Порядок тестирования кандидатов в члены наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства;
- Положение о наблюдательных советах в хозяйственных товариществах с участием государства;
- Положение о обязанностях членов наблюдательных советов, выступающих уполномоченными представителями Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственными имуществом, в целях эффективного представления государственных интересов.
4. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Никитинскую Б.С.
Председатель
Положение
о Комиссии по формированию
наблюдательных советов в хозяйственных
товариществах с участием государства и
контролю за их деятельностью
I. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Программой приватизации и реструктуризации государственной собственности в Республике Казахстан на 1996-1998 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 1996 года N 246 "О программе приватизации 1996-1998 годы", а также согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 16 мая 1996 года N 607 "О мерах по упорядочению управления государственными пакетами акций и долями в хозяйственных товариществах".
2. Комиссия по формированию наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства и контролю за их деятельностью (далее - Комиссия) создается с целью обеспечения эффективного управления государственными пакетами акций и долями в хозяйственных товариществах с участием государства.
II. Состав Комиссии
1. Комиссия является коллегиальным органом и возглавляется Председателем Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
2. В состав Комиссии входят:
- заместитель Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом - заместитель председателя;
- представители: Министерства финансов, Министерства экономики Республики Казахстан, отраслевых министерств, Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации по должности не ниже уровня заместителей министров;
- главный специалист Главного управления хозяйственных товариществ и акционерных обществ Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом - секретарь комиссии.
В случае, когда лица, указанные в пункте 2 части II, не могут принять участия в работе Комиссии, они могут передать эту функцию своим представителям.
III. Цели и задачи Комиссии
Комиссия осуществляет:

2. Комиссиялар:
- осы тiркелiмдi акциялардың мемлекеттiк пакетi (мемлекеттiк үлесi) бар шаруашылық серiктестiктерiнiң байқау кеңестерi мүшелерiнiң және мүшелiкке үмiткерлерiнiң тiркелiмiн жасау мүмкiндiгiне қарай бекiтсiн.
- нарық экономикасы жөнiндегi "Арман" Халықаралық орталығымен бiрлесiп байқау кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлердi оқытудың бағдарламасы мен кестесiн қарасын;
- байқау кеңестерiне мүшелiкке үмiткерлерден сынақ алу арқылы оларды оқытуды ұйымдастырсын.
3. Бекiтiлсiн:
- Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерде байқау кеңестерiн құру және олардың қызметiн бақылау жөнiндегi комиссия туралы Ереже;
- Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктердегi байқау кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлерден сынақ алу Тәртiбi;
- мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктердегi байқау кеңестерi туралы Ереже;
- мемлекет мүдделерiн тиiмдi түрде бiлдiру мақсаттарында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң өкiлеттi өкiлдерi болып сөйлейтiн, байқау кеңестерi мүшелерiнiң мiндеттерi туралы Ереже.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Төрағаның орынбасары Е.С.Никитинскаяға жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiктi басқару
жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң
1996 жылғы 23 шiлдедегi N 512
қаулысымен бекiтiлген
МЕМЛЕКЕТ ҚАТЫСАТЫН ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТІКТЕРДЕ БАЙҚАУ
КЕҢЕСТЕРIН ҚҰРУ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ҚЫЗМЕТТЕРIН БАҚЫЛАУ
ЖӨНIНДЕГI КОМИССИЯЛАР ТУРАЛЫ
ЕРЕЖЕ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы ереже Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасында 1996-1998 жылдарға мемлекеттiк меншiктi жекешелендiру мен қайта құрылымдау бағдарламасы туралы" 1996 жылғы 27 ақпандағы N 246 қаулысымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасында 1996-1998 жылдарға мемлекеттiк меншiктi жекешелендiру мен қайта құрылымдау бағдарламасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Шаруашылық серiктестiктерде акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және үлестерiн басқаруды реттеу жөнiндегi шаралар туралы" 1996 жылғы 16 мамырдағы N 607 Қаулысына сай әзiрлендi.
2. Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерде байқау кеңестерiн құру және олардың қызметтерiн бақылау жөнiндегi комиссиялар (бұдан әрi - Комиссиялар) мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестіктерде акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және үлестерiн тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету мақсатымен құрылады.
2. КОМИССИЯНЫҢ ҚҰРАМЫ
1. Комиссия - алқалы орган және оны Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасы басқарады.
2. Комиссия құрамына кiретiндер:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi төрағасының орынбасары - төраға орынбасары;
өкiлдер: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнен, Экономика министрлiгiнен, салалық министрлiктерден, Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясынан, Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң қызмет деңгейi министрдiң орынбасарынан төмен емес өкiлi.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Шаруашылық серiктестiктер және акционерлiк қоғамдар бас басқармасының бас маманы - комиссия хатшысы;
2-бөлiмнiң 2-тармағында көрсетiлген адамдар Комиссия жұмысына қатыса алмаған жағдайда, олар бұл мiндетiн өз өкiлдерiне беруi мүмкiн.
3. КОМИССИЯНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МIНДЕТI
Комиссия:

1. Выдвижение кандидатов в члены наблюдательных советов хозяйственных товариществ с участием государства, выступающих уполномоченными представителями Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имущество (далее Комитет), из Реестра членов и кандидатов в члены наблюдательных советов (далее - реестр);
2. Изучение и оценку по поручению Комитета работы членов наблюдательных советов, выступающих уполномоченными представителями Комитета в целях эффективного представления государственных интересов;
3. Внесение предложений по изменению состава членов наблюдательных советов в случае ненадлежащего исполнения ими обязанностей по обеспечению государственных интересов;
4. Определение квалификационных требований к кандидатам в члены наблюдательных советов;
5. Проведение тестирования для кандидатов в члены наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства (приложение).
IV. Регламент работы Комиссии
1. Заседания Комиссии организует председатель Комиссии на регулярной основе 5-го числа последнего месяца каждого квартала текущего года.
2. Заседания Комиссии возглавляет председатель, а в случае его отсутствия - заместитель председателя.
3. Решения Комиссии принимаются на заседаниях простым большинством голосов среди присутствующих. В случае равного количества голосов решающим является голос председателя заседания.
4. После заседания составляются протоколы, подписанные председателем (зам. председателя) и секретарем Комиссии.
5. Работу Комиссии в организационном плане обеспечивает соответствующее подразделение Комитета.

1. Байқау кеңестерi мүшелерiнiң және мүшелiгiне үмiткерлердiң Тiркелiмiнен (бұдан әрi - тiркелiм) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң (бұдан әрi - Комитеттiң) өкiлеттi өкiлдерi болып сөйлейтiн, мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктердiң байқау кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлер ұсынады;
2. Комитеттiң тапсырмасы бойынша мемлекет мүдделерiн тиiмдi түрде бiлдiру мақсаттарында Комитеттiң өкiлеттi өкiлдерi болып сөйлейтiн, байқау кеңестерi мүшелерiнiң жұмысын қарайды және оған баға бередi;
3. Мемлекет мүдделерiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттерiн тиiстi түрде атқармаған жағдайда байқау кеңестерi мүшелерiнiң құрамын өзгерту жөнiндегi ұсыныстар енгiзедi.
4. Байқау кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарды айқындайды.
5. Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктердегi байқау кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлерден сынақ алады (қосымша).
4. КОМИССИЯ ЖҰМЫСЫНЫҢ ЖӨНI
1. Комиссия мәжiлiсiн үстiмiздегi жылдың әр тоқсанының соңғы айының 5-iнде тұрақты негiзiнде Комиссия төрағасы ұйымдастырады.
2. Комиссия мәжiлiсiн төраға, ол болмаған жағдайда - төрағаның орынбасары басқарады.
3. Мәжiлiстерде комиссияның шешiмi қатысушылар арасында кәдiмгi көпшiлiк дауыспен қабылданады. Дауыс саны тең болған жағдайда мәжiлiс төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
4. Мәжiлiстен кейiн хаттамалар жасалады. Оған Комиссия төрағасы (төраға орынбасары) және Комиссия хатшысы қол қояды.
5. Комиссияның жұмысын ұйымдық жағынан Комитеттiң тиiстi бөлiмшелерi қамтамасыз етедi.