2.4. При регистрации МЭД выше уровней, указанных в п.2.3 рекомендуется проводить мероприятия по ее снижению. При невозможности снижения мощности дозы до 0,6 мк3в/час (5 м3в/год) над фоновой МЭД на данной местности решается вопрос о переселении жильцов (с их согласия) и перепрофилирования здания под помещение с ограниченным временем пребывания людей.
3. Допустимые уровни содержания
изотопов радона и торона в воздухе
жилых и общественных зданий
3.1. В качестве допустимого и контролируемого уровня устанавливается среднегодовая эквивалентная равновесная объемная активность изотопов радона (радона и торона):
А + 4,6А
Rn экв Тnэкв
3.2. При проектировании новых зданий жилищного и бытового назначения ожидаемая расчетная величина среднегодовой эквивалентной равновесной объемной активности радона в воздухе не должна превышать 100 Бк/куб.м.
3.3. В построенных зданиях среднегодовая эквивалентная равновесная объемная активность радона в воздухе жилых помещений не должна превышать 200 Бк/куб.м.
3.4. При значениях среднегодовой эквивалентной равновесной объемной активности радона более 200 Бк/куб.м необходимо проведение защитных мероприятий:
1) - герметизация пола помещений первого этажа;
2) - вентиляция пространства под полом первого этажа жилых и общественных зданий;
3) - применение радононепроницаемых покрытий стен и улучшении вентиляции помещений.
При невозможности снижения равновесной объемной эквивалентной активности радона до значений меньших 400 Бк/куб.м решается вопрос о переселении жильцов (с их согласия) и перепрофилировании зданий под помещения с ограниченным временем пребывания людей.
4. Допустимые уровни
радиоактивности строительных материалов
4.1. В качестве допустимого и контролируемого уровня радиоактивности строительных материалов устанавливается удельная эффективная активность ЕРН (Аэфф), рассчитываемая по формуле:
Аэфф = А  + 1.31 A   + 0,085 A ,
Ra        Th          k
где А  и  А  - удельная активность радия-226, тория - 232,
Ra    Th
находящихся в равновесии с остальными членами уранового и ториевого семейства А - удельная активность калия - 40, Бк/кг [1] .
k
4.2. В зависимости от уровня удельной эффективной активности все стройматериалы делятся на 4 класса, представленные в таблице N 1.
Таблица N 1
Классы строительных материалов
Класс строительного    Удельная эффективная   Виды использования
материала          активность, (Аэфф)      стройматериалов
Бк/кг
I                  до 370                  Без ограничения

2.4. Деңгейден жоғары МЭД-нi тiзбекке алу кезiнде, 2.3 тармақта көрсетiлген оны төмендету жөнiндегi шараларды жүргiзу ұсынылады. Осы жерде фондық МЭД үстiндегi мөлшерiн сағ 06 мк3в (жыл 5 м3в) дейiн төмендету мүмкiн болмаған кезiнде, тұрғындарды (олардың келiсiмiмен) көшiру және адамдарды шек қойылған мерзiммен орналасқан ғимараттарды қайта пiшiндеу туралы мәселе шешiледi.
3. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың ауасындағы
рұқсат етiлетiн радон торонның изотоптар
мөлшерiнiң деңгейi
3.1. Радонның (радон және торон) изотоптарының орташа жылдық эквиваленттiк тепе-теңдiк көлемдiк активтiлiгi рұқсат етiлетiн және бақыланатын деңгей ретiнде белгiленедi:
А + 4.6А
Rпэкв Тпэкв
3.2. Тұрғын үй және тұрмысқа арналған жаңа ғимараттарды жобалау кезiнде, ауадағы радонның орташа жылдық эквиваленттiк тепе-теңдiк көлемдiк активтiлiгiнiң алынатын есеп көлемi 100 Бк/куб.м. артпауы керек.
3.3. Салынған ғимараттардың iшкi ауасындағы радонның орташа жылдық эквиваленттiк тепе-теңдiк көлемдiк активтiлiгi 200 Бк/куб.м аспауы керек.
3.4. Радонның орташа жылдық эквиваленттiк тепе-теңдiк көлемдiк активтiлiгi 200 Бк/м-ден көбiрек маңызы кезiнде, қорғану шараларын жүргiзу қажет:
1) - бiрiншi қабттың iшiндегi едендердi герметизациялау (саңылаусыздандыру);
2) - тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарының бiрiншi қабатындағы едендерi астының кеңiстiгiндегi ауаны жаңарту (вентиляция);
3) - қабырғаға радон өткiзбейтiн жабынды жабуды және iштегi  ауаны тазартуды жақсартуды қолдану.
Радонның тепе-теңдiк көлемдiк эквиваленттiк активтiлiгiн 400 Бк/к.м. кiшi мағынасына дейiн кемiту мүмкiн болмаған жағдайда тұрғындарды (олардың келiсiмiмен) көшiру және адамдардың шек қойылған мерзiммен орналасқан ғимараттарды қайта пiшiндеу туралы мәселелер шешiледi.
4. Рұқсат етiлетiн радиоактивтiлiктiң деңгейi
4.1. Меншiктi эффективтi активтiлiк ЕРН(АЭЭФ) құрылыс материалдарының рұқсат етiлетiн және бақыланатын радиоактивтiлiк деңгейi ретiнде белгiленедi, мына формула бойынша алынады:
А    = А  + IЗIА  + 0,085А   А   және А   - меншiктi
эфф    R       ТҺ        к   Rа       ТҺ
радон белсендiлiгi - 226, Торон - 232, уранның және торонның элементтер шоғыры қалған мүшелерi мен тепе-теңдiкте болатын
А  - көлемiнiң
к
меншiктi активтiлiгi - 40, Бк/кг/I/.
4.2. Барлық құрылыс материалдары меншiктi эффективтi активтiлiк
деңгейiне байланысты 4 сыныпқа (класқа) бөлiнедi, N 1 кестеде берiлген.
Құрылыс материалдарының сыныптары
I кесте
____________________________________________________________________
Құрылыс материал.|Меншiктi эффективтi |Қолданылған құрылыс
дарының сыныптары|активтiлiгi,Аэфф/Бк |материалдарының түрлерi
кг
____________________________________________________________________
I            370 дейiн            Шек қойылмай

II                 От 370 до 740           Разрешено использовать
в промышленном и
дорожном строитель-
стве, для наружной
отделки жилых
зданий.
Запрещено - для
строительства и
внутренней отделки
жилых, общественных
зданий, детских,
подростковых,
лечебных и
профилактических
учреждений.
III                От 740 до 2800          Разрешено только в
дорожном строительстве
за пределами
населенных мест.
IV                 Свыше 2800              Вопрос об исполь-
зовании материала
решается по
согласованию с
органами
Госсанэпиднадзора
и Минэкобиоресурсов.
5. Допустимые уровни радиоактивности
минеральных удобрений и мелиорантов
5.1. В качестве допустимого и контролируемого параметра радиоактивности минеральных удобрений и мелиорантов устанавливается сумма удельных активностей радия-226 и тория-232
Аrа + 1.2Аrh, где Ara и Arh - удельные активности радия-226 и тория 232, находящихся в равновесии с остальными членами уранового и ториевого семейства, соответственно.
5.2. Сумма удельных активностей радия-226 и тория-232 в минеральных удобрениях и мелиорантах не должна превышать 2800 Бк/кг.
6. Допустимые уровни радиоактивности углей
6.1. В качестве допустимого и контролируемого параметра радиоактивности углей устанавливается произведение удельной эффективной активности на коэффициент концентрации радионуклидов при сжигании угля.
Аэфф х Кк = (А      = 1,31      + 0,085 A     x K
Rа226       Th-232         K-40)   к,
где Кк - коэффициент концентрации радионуклидов в зольных остатках, численно равный обратной величине коэффициента зональности угля Кз % (Кк = 100 % /Кз %).
По величине удельной эффективной активности и в зависимости от коэффициента концентрации радионуклидов при сжигании все угли делятся на 4 класса
ДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
КлассіДопустимые      іУсловия использованияіУсловия обращения с
углейіуровни          іугля                 ізональными остатками
ірадиоактивности і                     і
іуглей А   х Кк ві                     і
і       эфф      і                     і
іБк/кг           і                     і
ДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
I    і До 370         іУголь может          і  Зольные остатки могут
і                іиспользоваться в     і  использоваться в
і                ікачестве энергети-   і  строительстве без
і                іческого сырья для    і  ограничения
і                іпромышленных и       і
і                ібытовых нужд         і
ДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД

II           370-тен 740 дейiн    Өнеркәсiптiк және жол
құрылыстарында, тұрғын
үйлердiң сыртқы өңдеулерi
үшiн пайдалануға рұқсат
етiлген.
Тұрғын үй, қоғамдық
ғимараттар, бала бақшалары,
жасөспiрiм, емделу және
сауықтыру мекемелерi үшiн
тыйым салынған.
III          740-тан 2800 дейiн   Мекендi жердiң шегiнен
сырттағы жол құрылыстарына
ғана рұқсат етiлген.
IV           2800                 Мемсанэпид қадағалау және
Экобиоресурстарминi
органдарымен келiсiмi бойынша
материалды пайдалану туралы
мәселе шешiледi.
5. Минералдық тыңайтқыштар мен мелиоранттардың рұқсат
етiлетiн радиоактивтiлiк деңгейi
5.1. Минералдық тыңайтқыштар мен мелиоранттардың рұқсат етiлетiн және бақыланатын радиоактивтiлiгiнiң параметрi ретiнде радий-226 және торий-232 меншiктi активтiлiгiнiң қосынды саны (суммасы) белгiленедi: А + 1.2 А , A және А радий-226 және торий-232
rа tҺ ra tҺ
меншiктi активтiлiгi, қалған мүшелерiмен тепе-теңдiгiнде болатын
тиiстi урандық және торий элементтер шоғыры.
5.2. Радий-226 және торий-232 меншiктi активтiлiк қосынды саны
минералдық тыңайтқыштар мен мелиоранттарда 2800 Бк/кг-дан артпауы
керек.
6. Көмiрден рұқсат етiлетiн радиоактивтiлiгiнiң деңгейi
6.1. Көмiрдiң рұқсат етiлетiн және бақыланатын радиоактивтiлiгiнiң параметрi ретiнде көмiрдi жаққан кезiнде радионуклидтердiң концентрациясы коэффициенттiң меншiктi эффекттi
активтiлiк көбейтiндiсi белгiленедi:
А    х К  = /А  - 226 + 1.31      + 0,085А    /хК
эфф    х     Rа            тh-232        к-40   к
К - күрделi қалдықтарындағы радионуклидтердiң концентрация
к
коэффициентi, көмiр күл коэффициентiнiң керi көлемiне тең есептелiнедi
К  /К  = 100 % К  /
з%   к         з%
Меншiктi эффекттi активтiлiгi бойынша және жаққан кезiндегi
радионуклидтердiң концентрациялары коэффициентiне байланысты барлық
көмiр 4 сыныпқа бөлiнедi
____________________________________________________________________
Көмiр  | Көмiрдiң рұқсат   |Көмiрдi пайдалану    |Күлдi қалдықтарды
сынып. |етiлетiн радиоак.  |шарты                |айналдыру шарты
тары   |тивтiлiгiнiң деңгейi                     |
|А   хК  вБк/кг     |                     |
| эфф  к            |                     |
____________________________________________________________________
I     370 дейiн           Өнеркәсiптiк және     Күлдi қалдықтарды
тұрмыстық қажеттер    құрылыста шексiз
үшiн көмiрдi энерге.  пайдалана алады
тикалық шикiзат
есебiнде пайдаланылады

II   і От 370 до 740  іУголь может          і  Зольные остатки могут
і                іиспользоваться в     і  использоваться для
і                ікачестве энергети-   і  промышленного и
і                іческого сырья для    і  дорожного
і                іпромышленных и       і  строительства
і                ібытовых нужд         і
ДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
III  і от 740 до 2800 іУголь может          і  Зольные остатки могут
і                іиспользоваться в     і  использоваться для
і                ікачестве             і  дорожного
і                іэнергетического      і  строительства
і                ісырья для            і  за пределами
і                іпромышленных         і  населенных
і                іустановок.           і  пунктов
і                іРазрешается          і
і                іиспользовать для     і
і                ібытовых нужд при     і
і                іцентрализованной     і
і                ісистеме сбора золы с і
і                іутилизацией на       і
і                іорганизованной городской
і                іили поселковой свалкеі
ДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
IV   і Свыше 2800     іУголь может          і  Зольные остатки
і                іиспользоваться в     і  запрещено использовать
і                ікачестве             і  в строительстве любого
і                іэнергетического      і  назначения. Они
і                ісырья только на      і  подлежат утилизации на
і                іпромышленных         і  золоотвале предприятия
і                іустановках с         і  с последующей
і                іцентрализованной     і  рекультивацией
і                ісистемой золоудаленияі
і                і(ТЭЦ, ГРЭС) при      і
і                іусловии соблюдения   і
і                іПДВ и ДК, (ДК-по т.8.1
і                іНРБ-76.87)           і
ДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
7. Допустимые уровни радиоактивности
при разведке, добыче, транспортировке
и переработке газонефтяного сырья
7.1. Технология разведки, добычи, транспортировки и переработки нефтяной и нефтеводяной суспензии должна исключать возможность загрязнения естественными радионуклидами технологического оборудования и объектов окружающей среды выше уровней, предусмотренных действующими нормами радиационной безопасности и санитарными правилами.
Использование нефти с Аэфф более 740 Бк/кг возможно только после ее очистки.
7.2. Пластовые воды, закачиваемые в нефтегазоносный горизонт в процессе добычи нефтепродуктов, по содержанию естественных радионуклидов не нормируются. При казачке их в водоносные горизонты или сбросе их по рельефу местности концентрация ЕРН в них не должна превышать ДБб для воды, установленной действующими нормами радиационной безопасности. Залитые водой поля испарения после осушения подлежат рекультивации с захоронением радиоактивных отходов.
8. Организация контроля за радиационной обстановкой
на территории населенных мест, в помещениях жилых
и общественных зданий, радиационным качеством
стройматериалов, минеральных удобрений,
топливноэнергетического сырья
8.1. Организация радиационного контроля ставит своей задачей недопущение превышения установленных нормативных величин радиационной безопасности, а также разработку и внедрение мероприятий по снижению основных дозовых нагрузок на население.
8.2. При отводе земельных участков под застройку населенных пунктов, жилищно-бытовых объектов, промышленных предприятий, зон отдыха и рекреации, садоводческих товариществ в объем обязательных изыскательских работ должны быть включены измерения мощности экспозиционной дозы внешнего гамма-излучения на территории отводимого участка. Результаты оформляются протоколом, предъявляемым комиссии по выбору участка под строительство.

II    370-тен 740 дейiн   Өнеркәсiптiк және     Күлдi қалдықтарын
тұрмыстық қажеттер    өнеркәсiптiк және
үшiн көмiрдi энерге.  жол құрылыстары
тикалық шикiзат       үшiн пайдалана
есебiнде пайдаланады  алады
III   740-тан 2800 дейiн  Өнеркәсiптiк қондыр. Мекендi пункттардан
ғылар үшiн көмiрдi    сыртқары жол
энергетикалық         құрылыстары үшiн
шикiзат есебiнде      күлдi қалдықтары
пайдаланады. Қалада   пайдалана алады
немесе ауылда күл
жиынын пайдалану
ұйымдастырылған
орталықтандырылған
жылу жүйесi кезiнде
тұрмыстық қажет үшiн
пайдалануға рұқсат
етiледi.
IV     2800 жоғары       ПДВ және ПК(ДК-т.8.1. Әртүрлi белгiленген
НРБ-76.87 бойынша)    құрылыстарда күлдi
шартын сақтау кезiн.  қалдықтарды пайда.
де (ТЭЦ, ГРЭС) тек    лануға тыйым
қана өнеркәсiптiк     салынған.
қондырғыларда күл     кәсiпорындарда
шығару орталықтан.    алтын үйiндiсiн
дырылған жүйесiнде    қайта өңдеудi
көмiрдi энергетика.    пайдалануға жатады.
лық шикiзат есебiнде
пайдалануға болады.
____________________________________________________________________
7. Мұнай-газ шикiзаттарын iздестiру, шығару, тасымалдау
және өңдеу кезiнде рұқсат етiлетiн радиоактивтiлiк
деңгейi
7.1. Алдын-ала қарастырылған қолданылатын радиациялық қауiпсiздiк нормалары мен және санитарлық тәртiптермен мұнай суы суспензияларының және мұнай өңдеу мен iздестiру, шығару, тасымалдау технологиясының, технологиялық құралдардың және қоршаған ортаның объектiлерiнiң жоғары дәрежедегi табиғи радионуклидтермен ластану мүмкiндiгi жойылуы тиiстi.
7 0 Бк/кг артық А бар мұнайды пайдалануға оны тазартқаннан
эфф кейiн ғана мүмкiн болады.
7.2. Мұнай өнiмдерiн шығару процестерiнде бойынша табиғи мұнай газы бар қабаттардағы айдалынатын қат-қат сулардың табиғи радионуклидтер сақтауы жөнiнде нормаланбайды. Оларды су сақтағыш қабаттарға айдаған кезiнде немесе оларды бедерлi жерлерге тастаған жағдайда белгiленген қолданылатын радиациялық қауiпсiздiк нормадан олардағы ЕРН концентрациясы суға арналған ДКП-дан артпауы тиiс. Су жайылған егiстiктiң булануы кепкеннен кейiн радиактивтiлiк қалдықтарды көмуде қайтадан өңдеуге жатады.
8. Мекендi жердiң аймақтарындағы, тұрғын үй мен қоғамдық
ғимараттардың iшiндегi радиациялық сапасы бар құрылыс
материалдарындағы, минералдық тыңайтқыштардағы,
отын-энергетикалық шикiзаттарындағы радиациялық
жағдайға бақылау ұйымы
8.1. Радиациялық бақылау ұйымы радиациялық қауiпсiздiктiң белгiленген нормативтiк көлемiнiң артуына жол бермеудi, сондай-ақ мекендерде негiзгi мөлшерлiк ауыртпалықты кемiту жөнiнде шараларды әзiрлеу мен жетiлдiрудi өзiнiң мiндетi деп қояды.
8.2. Жер учаскелерiн мекендi пункттерге, тұрғын үй-тұрмыстық объектiлерге, өнеркәсiптiк кәсiпорындарға, демалыс және үзiлiстiк үйлерге, бақ өсiрушiлiк серiктестiкке бөлiнген кезде мiндеттi зерттелiнетiн жұмыстың көлемiне берiлетiн учаскiлер аумақтарында сыртқы гамма-сәулеленудiң экспозициялық мөлшерiнiң қуаттылығын өлшеу кiргiзiлуi тиiстi.
Құрылыс салуға таңдалынған учаскiлер жөнiндегi комиссия ұсынатын нәтижелерi хаттамада дайындалады.

8.3. При сдаче в эксплуатацию жилых зданий и сооружений строительной организацией представляется Государственной комиссии акт радиационного обследования в соответствии с приложением N 8. Мощность экспозиционной дозы внешнего гамма-излучения измеряется в каждой квартире, концентрация радона в одной из квартир первого этажа каждого подъезда. При выявлении превышений допустимых концентраций радона, исследования проводятся во всех квартирах дома.
8.4. Измерения мощности дозы внешнего гамма-излучения проводятся на высоте 1 м от поверхности земли или пола помещения. Для измерения используются радиометры на газоразрядных счетчиках (ДРГ-01Т, ДРГ-107Ц и др.). Для ориентировочной оценки уровня естественного радиационного фона могут использоваться радиометры типа СРП-68-01, СРП-88 Н с коэффициентом пересчета 0.6-0.8, устанавливаемым по сравнительным показаниям дозиметров на газоразрядных счетчиках.
Приборы в обязательном порядке подвергаются государственной поверке или метрологической аттестации.
8.5. Контроль за содержанием эквивалентной равновесной объемной активности радона осуществляется в соответствии с методическими указаниями Министерства здравоохранения Республики Казахстан и другими методиками, аттестованными в установленном порядке. Рекомендуются приборы типа: радоновый монитор РАМОН-01, радиометр РВ-4 и другие приборы, прямо показывающие величину равновесной эквивалентной объемной активности радона в воздухе или позволяющие определить ее расчетным путем, а также радиометры с накопителями-адсорберами.
8.6. Результаты измерений на объектах строительства, сдаваемых в эксплуатацию, оформляются в виде актов радиационного обследования, один экземпляр которого прилагается к акту государственной приемочной комиссии по вводу объекта в эксплуатацию.
Ответственность за проведение измерений возлагается на предприятие (учреждение) независимо от формы собственности, осуществляющее строительство и предъявляющее объект к сдаче в эксплуатацию.
8.7. Возможность, необходимость, объемы и сроки проведения мероприятий по снижению гамма-фона в помещениях и содержания радона определяются комиссией местных органов государственного управления с обязательным участием представителей органов Госсанэпидслужбы и Минэкобиоресурсов.
8.8. Определение удельной эффективной активности строительных материалов, минеральных удобрений, мелиорантов и угля осуществляется в соответствии с межгосударственным стандартом ГОСТ 30108-94 "Материалы и изделия строительные", "Определение удельной эффективной активности естественных радионуклидов".

8.3. Құрылыс ұйымдары тұрғын үйдi және жабдықтарды пайдалануға беру кезiнде Мемлекеттiк комиссияға N 8 қосымшаға сай радиациялық тексеру актiсiн ұсынады. Сыртқы гамма-сәулеленудiң экспозициялық мөлшерi әрбiр пәтерде, бiрiншi қабаттың бiр пәтерiнде радон концентрациясы өлшенедi. Радон концентрациясы рұқсат етiлетiннен артық көрсетiлген жағдайда, үйдiң барлық пәтерiнде зерттеулер жүргiзiледi.
8.4. Сыртқы гамма-сәулелену мөлшерiнiң қуаттылығын өлшеу, жер бетiнен немесе жай iшiнiң еденiнен I м жоғары биiктiкте жүргiзiледi. Өлшеу үшiн газ айыру есептегiштерiнде (ДРГ-ОIТ, ДРГ-107Ц және басқа) радиометрлер қолданылады. Табиғи радиация фоны деңгейiнiң бағытын бағалау үшiн газ айыру есептегiшiнде салыстырмалы мөлшерлiк метрлер бойынша белгiленетiн СРП-68-01, СРП-88 Н түрлi 0.6-0.8 қайта есептi коэффициентi бар радиометрлер қолдануы мүмкiн.
Қолданылатын аспаптар мiндеттi түрде мемлекеттiк тексеруден немесе метрологиялық аттестациялардан өткiзiледi.
8.5. Радонның эквиваленттiк тепе-теңдiк көлемдiк активтiлiк сақтауын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң әдiстемелiк нұсқауларымен және белгiленген тәртiппен аттестацияланған әдiстемелерге сәйкес жүзеге асырылады. Қолдануға мына түрлi аспаптар ұсынылады: радондық монитор РАНОН-01, радиометр РВ-4 және басқа да радонның тепе-теңдiк эквиваленттiк көлемдiк активтiлiк көлемiн тiкелей көрсететiн, ауадағы немесе оны есептеу жолымен анықтауға рұқсат етiлген, сондай-ақ адсорберлi жинаушы аспаптар.
8.6. Пайдалануға берiлетiн құрылыс объектiлерiндегi өлшеу нәтижелерi радиациялық тексеру актiлерi түрiнде дайындалады, бiр данасы объектiнi пайдалануға енгiзу жөнiндегi мемлекеттiк қабылдау комиссиясының актiсiне тiгiледi.
Өлшеу жүргiзу үшiн құрылысты жүзеге асыратын және объектiнi пайдалануға тапсыруға ұсынатын кәсiпорынға (мекеме) жекеменшiк түрiне қарамай, жауапкершiлiк жүктеледi.
8.7. Жайлардың iшiндегi гамма фонын төмендету және радонның сақталуы жөнiнде шараларды жүргiзудiң мүмкiндiгi, қажеттiлiгi, көлемi мен уақыты мемлекеттiк басқару жергiлiктi органдары комиссиясында Мемсанэпидқызметi және Экобиоресурстарминi органдары өкiлдерiнiң мiндеттi қатысуларымен анықталады.
8.8. Құрылыс материалдарының, минералдық тыңайтқыштардың, мелиоранттардың және көмiрдiң меншiктi эффективтi активтiлiгiн анықтау "Құрылыс материалдары және бұйымдары", "Табиғи радионуклидтердiң меншiктi эффективтi активтiлiгiн анықтау", мемлекетаралық стандарттар ГОСТ 30108-94 сәйкес жүзеге асырылады.

8.9. Предприятие до начала разработки месторождения строительных материалов, минеральных удобрений, мелиорантов и топливно-энергетического сырья должны получить санитарно-гигиеническое заключение о степени их радиационной опасности и условиях их использования.
Заключение выдается органами государственной экологической и санитарной экспертизы на основании проекта разработки месторождения, включающего раздел радиационно-гигиенической оценки полезного ископаемого по результатам геолого-разведочных работ.
8.10. При отсутствии радиационно-гигиенической оценки месторождения, а также при неоднородном составе полезного ископаемого, проектом разработки месторождения должна предусматриваться организация службы радиационного контроля.
8.11. Служба радиационного контроля предприятия обеспечивает выполнение требований проекта по разработке месторождения, результаты радиационного контроля документально оформляются согласно ГОСТа 30108-94 (Приложение Б и В).
8.12. Радиационное качество продукции подтверждается заключением органов госконтроля на основании лабораторных исследований, выполненных аттестованными лабораториями. Порядок и периодичность подтверждения качества продукции устанавливается при экспертизе проектов разработки месторождения.
8.13. На основании заключения органов госконтроля центрами по сертификации Госстандарта Республики Казахстан выдаются сертификаты соответствия. Копии сертификатов соответствия прилагаются к каждой партии поставляемой потребителю продукции.
Приложение А
(рекомендуемое)
Журнал радиационного контроля
строительных материалов (изделий)
Измеряемый материал, партия, транспортное средство
Дата______________________________________________
Оператор__________________________________________
Прибор____________________________________________
ЪДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДү
іНомер    іпривязка   іусловия    іРезультаты измерения в точкеіА эффі
іконтроль іконтрольнойіизмерений  і                            і     і
іной точкиіточки      ітемператураі                            і     і
і         і           івлажность  і                            і     і
і         і           івоздуха    і                            і     і
ГДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДВДДДДДДДЕДДДДДө
і         і           і           іномер    іпоказания іпогреш і     і
і         і           і           іизмеренияірадиометраіность  і     і
ГДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДө
і         і           і           іi        іА эффi    ідельта і     і
і         і           і           і         і          і       і     і
АДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДДБДДДДДЩ
Результат определения удельной эффективной активности ЕРН в строительных материалах (изделиях)
Аэфф. и_______________________________________
Заключение о классе материала_________________
Приложение Б
(рекомендуемое)
Протокол испытаний
по определению удельной эффективной активности ЕРН
в строительных материалах (изделиях)

8.9. Кәсiпорындар құрылыс материалдарын, минералдық тыңайтқыштардың, мелиоранттар мен отын-энергетикасы шикiзаттарының кен орнын өңдеуге дейiн олардың қауiпсiздiгi деңгейi және оларды пайдалану жағдайы туралы санитарлық-гигиеналық қорытынды алулары тиiстi.
Қорытынды геологиялық-iздену жұмысының нәтижесi жөнiнде пайдалы қазбаларды радиациялық-гигиеналық бағалау бөлiмiн қосатын, кен орнын өңдеудi жобалау негiзiнде мемлекеттiк экологиялық және санитарлық сараптау органдарымен берiледi.
8.10. Кен орнын радиациялық-гигиеналық бағалау болмаған кезiнде, сондай-ақ кен орнын өңдеу жобасында пайдалы қазбалардың құрамының әртектi кезiнде радиациялық бақылау қызметiн ұйымдастыру алдын-ала ескерiлуi тиiстi.
8.11. Кәсiпорынның радиациялық бақылау қызметi кен орнын өңдеу жөнiндегi жобаның талаптарын орындауды жүзеге асырады, радиациялық бақылаудың нәтижелерiн 30108-94 (қосымшалар Б және В) ГОСТ-қа сәйкестi құжатпен дайындалды.
8.12. Өнiмнiң радиациялық сапасы аттестацияланған лабораториялармен орындалған, лабораториялық зерттеулер негiзiнде Мембақылау органдарының қорытындысымен расталынады.
8.13. Қазақстан Республикасы сертификаттау (куәлiк) жөнiнде Мембақылау орталық органдарының қорытындысы негiзiнде сәйкестi куәлiк (сертификат) берiледi. Сәйкестi куәлiктiң көшiрмесi тұтынушыға жеткiзiлетiн өнiмнiң әрбiр тобына қоса тiркеледi.
Қосымша А                              РНД 211.1.06.01-96
Құрылыс материалдарын (бұйымдарын) радиациялық
бақылау журналы
Өлшелiнетiн материал, топ, көлiктiк жол
Күн ___________________________________
Оператор_______________________________
Аспап__________________________________
___________________________________________________________________
Бақылау орны|Бақылау орнын|Ауа ылғалы |Орнында өлшеу          | А
номерi    |    бекiту   |температу. |нәтижелерi             |  эфф
|             |расын өлшеу|_______________________|
|             |шарты      |өлшеу | радио.|қате    |
|             |           |номе. |метрдiң|жiберу. |
|             |           |рi    |көрсетуi шiлiк  |
|             |           |______|_______|________|
|             |           |  i   | А     |дельта  |
|             |           |      |  эфф  |(жиек)  |
____________________________________________________________________
Құрылыс материалдарындағы (бұйымдар) ЕРН-ң меншiктi нәтижелiк
активтiлiк анықтаудың нәтижесi.
А    және _____________________________________________________
эфф
Материалдық сыныптары туралы қорытынды ________________________
____________________________________________________________________
РНД 211.06.01-96
Қосымша Б
(ұсынылатын)
Құрылыс материалдарындағы (бұйымдар) ЕРН-ң меншiктiк нәтижелiк
активтiлiгiн анықтау жөнiнде сынаудың хаттамасы.

1. Наименование организации и подразделения, проводившего измерения, номер аттестата аккредитации (свидетельства о государственной метрологической аттестации радиометрической установки).
2. Дата проведения измерения.
3. Метод измерения.
4. Наименование материала (ГОСТ, ТУ).
5. Наименование предприятия-изготовителя или предприятия-потребителя.
6. Количество и местоположение контрольных точек.
7. Результаты измерений представительной пробы (номер протокола испытаний по рабочему журналу).
ЪДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДү
іНомер    і Удельная активность, Бк/кг і Погреш і Аэфф.м           і
інавески  і                            і ность  і                  і
і         і                            і опреде і                  і
і         і                            і ления  і                  і
ГДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДө
і         і Rа-226    Th-232     К-40  і        і                  і
ГДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДө
і         і                            і        і                  і
АДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДЩ
Примечание - данные об активностях приводятся с указанием погрешностей измерений.
8. Заключение о классе материала______________________________
9. Должность и подпись лица, ответственного
за проведение измерений____________________________________
Приложение В
А К Т
радиационного обследования
"___"_____199__г.                          город(поселок)
(наименование объекта обследования)
Тип приборов, их номер_____________________________________
Свидетельство о государственной поверке N____от____________
ЪДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДү
і  NN  іМесто измеренияіМЭД, мкр.час  іКонцентрация            і
і  п/п і               і              ірадона, Бк/куб.м        і
ГДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДө
АДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЩ
Заключение:
На обследованном объекте (не) установлено превышение допустимого уровня МЭД. Содержание равновесной эквивалентной объемной активности радона в воздухе (не) превышает допустимые уровни.
1) Здание может эксплуатироваться без ограничений.
2) Здание требует проведения защитных мероприятий от внешнего гамма-излучения в помещение (перечислить).
3) Здание требует проведения мероприятий по снижению содержания равновесной объемной активности радона в помещение (перечислить).
До проведения защитных мероприятий и проведения контрольных замеров эксплуатация объекта не допускается.
Измерения проводил_____________________________________________
(должность, Ф.И.О., роспись)
Руководитель лаборатории_______________________________________
(должность, Ф.И.О., роспись)

1. Өлшеу жүргiзушi ұйымның және бөлiмнiң аталуы,
аккредитациялық аттестаттың нөмiрi (радиометрлiк қондырғыларды
мемлекеттiк метрологиялық аттестациялау туралы куәлiк).
2. Өлшеу жүргiзу күнi.
3. Өлшеу әдiсi.
4. Шығарушы-кәсiпорын немесе тұтынушы-кәсiпорынның аталуы.
5. Материалдың (ГОСТ.ТУ) аталуы.
6. Бақылау орындарының саны және тұрған жерi.
7. Көруге алынатын сынаманы өлшеу нәтижелерi (жұмыс журналы
бойынша сынау хаттамасының номерi).
___________________________________________________________________
Нақты    |Бк/кг, меншiктiк активтiлiк     |Анықтауда қате    |А
мөлшерi. |________________________________|жiберушiлiк       |  эфф
нiң номерi   R - 226 | Т - 232 | К        |                  |  М
|    а      |  h      |  -40     |                  |
___________________________________________________________________
Ескерту - активтiлiк туралы мәлiметтер өлшеуде қате жiберушiлiк
көрсеткiштерiмен келтiрiледi.
8. Материалдың сыныпы туралы қорытынды _______________________
___________________________________________________________________
9. Өлшеу жүргiзетiн жауапкер
адамның қызметi және қолы _________________________________
РНД 211.06.01-96
Қосымша В
Радиациялық тексеру                             А К Т
" "____________199__ж.                         қала(ауыл)
(Тексеру объектiсiнiң аталуы)
Аспаптардың түрлерi, олардың нөмiрi __________________________
Мемлекеттiк тексеру туралы куәлiктiң N ____________нен________
___________________________________________________________________
NN | Өлшеу орны     | МЭД, сағ. микр     |Бк/куб.м.радонның
п/п|                |                    | концентрациясы
___________________________________________________________________
Қорытынды
Тексерiлген объектiде рұқсат етiлетiн МЭД деңгейiнiң артуы белгiленген (белгiленбеген). Ауадағы радонның тепе-теңдiк эквиваленттiк көлемдiк активтiлiктi сақтауы рұқсат етiлетiн деңгейден артады (артпайды).
1. Ғимарат шек қоюсыз пайдаланылады.
2. Ғимарат iшiндегi (санап шығу керек) радонның тепе-теңдiк көлемдiк активтiлiк сақтауын төмендету жөнiнде қорғау шараларын жүргiзудi талап етедi.
Қорғау шараларын және бақылау өлшемдерiн жүргiзгенге дейiн объект пайдалануға рұқсат етiлмейдi.
Өлшеудi жүргiзген____________________________________________
(қызметi, әкесiнiң аты, жөнi, қолы)
Лаборатория жетекшiсi________________________________________
(қызметi, әкесiнiң аты, жөнi, қолы)