Положение о порядке аттестации слушателей курсов по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг
Утверждено Постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 13 декабря 1996 г. N 151 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 1997 г. N 252. Утратило силу - постановлением НКЦБ от 2.09.97г. N 138 ~V970406
I. Общие положения
1.1. Настоящее Положение устанавливает порядок аттестации Аттестационной комиссией при Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее Аттестационная комиссия НКЦБ) специалистов для работы на рынке ценных бумаг Республики Казахстан.
1.2. Аттестация слушателей курсов является способом определения подготовленности претендентов к квалифицированному исполнению обязанностей перед участниками рынка ценных бумаг.
1.3. Лицам, прошедшим аттестацию выдается квалификационное свидетельство с указанием следующих категорий:
- первой категории, подтверждающее, что указанному в нем лицу предоставляется право осуществления брокерской, дилерской деятельности на рынке ценных бумаг;
- второй категории, подтверждающее, что указанному в нем лицу предоставляется право осуществления деятельности по регистрации сделок с ценными бумагами;
- третьей категории, подтверждающее, что указанному в нем лицу предоставляется право осуществления деятельности по управлению портфелем ценных бумаг.
1.4. Для допуска к аттестации устанавливаются следующие требования к образованию претендентов на получение квалификационного свидетельства:
- первой категории - высшее образование по юридическим или экономическим специальностям или высшее образование по любой специальности при наличии стажа работы, непосредственно связанной с профессиональной деятельностью на рынке ценных бумаг, не менее двух лет, или среднее специальное образование по юридическим или экономическим специальностям при наличии стажа работы по специальности не менее трех лет;
- второй категории - высшее образование по юридическим или экономическим специальностям или высшее образование по любой специальности при наличии стажа работы по экономическим или юридическим специальностям не менее одного года, или среднее специальное образование по юридическим или экономическим специальностям при наличии стажа работы по специальности не менее трех лет;
- третьей категории высшее образование по юридическим или экономическим специальностям при наличии стажа работы по специальности не менее одного года или высшее образование по экономико-математическим, физико-техническим специальностям при наличии стажа работы, непосредственно связанной с профессиональной деятельностью на рынке ценных бумаг не менее трех лет.

Бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлау жөнiндегi курс тыңдаушыларын аттестациялау тәртiбi туралы Ереже
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 1996 жылғы 13 желтоқсан N 151 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 29 қаңтар N 252 тіркелді. Күші жойылды - ҚР БҚҰК 1997 жылғы 2 қыркүйектегі N 138 қаулысымен. ~V970406
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясының
1996 жылғы 13 желтоқсандағы
N 151 қаулысымен бекiтілдi
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы жанындағы Аттестациялық комиссиясының (бұдан әрi - БҚҰК Аттестациялық комиссиясы) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандарды аттестациялау тәртiбiн белгiлейдi.
1.2. Курс тыңдаушыларын аттестациялау үмiткерлердiң бағалы қағаздар рыногының қатысушылары алдындағы мiндеттерiн бiлiктi орындауға даярлықтарын айқындай тәсiлi болып табылады.
1.3. Аттестациялаудан өткен тұлғаларға мынадай санаттарды көрсете отырып, бiлiктiлiк куәлiктер берiледi:
- онда аталған тұлғаға бағалы қағаздар рыногында брокерлiк, дилерлiк қызметтердi жүзеге асыруға құқық берiлетiндiгiн растайтын бiрiншi санатты;
- онда аталған тұлғаға бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға құқық берiлетiндiгiн растайтын екiншi санатты;
- онда аталған тұлғаға бағалы қағаздар бумасын басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға құқық берiлетiндiгiн растайтын үшiншi санатты.
1.4. Бiлiктiлiк куәлiгiн алуға аттестациялаудан өткiзуге жiберу үшiн үмiткерлердiң бiлiмдерiне мынадай талаптар қойылады:
- бiрiншi санатқа - заңдық немесе экономикалық мамандықтар бойынша жоғары бiлiм немесе бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметке тiкелей байланысты кемiнде екi жыл жұмыс стажы бар кез келген мамандықтар бойынша жоғары бiлiм немесе мамандық бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы бар заңдық немесе экономикалық мамандықтар бойынша арнаулы орта бiлiм;
- екiншi санатқа - заңдық немесе экономикалық мамандықтар бойынша жоғары бiлiм немесе заңдық немесе экономикалық мамандықтар бойынша кемiнде бiр жыл жұмыс стажы бар кез келген мамандықтар бойынша жоғары бiлiм, немесе заңдық немесе экономикалық мамандықтар бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы бар заңдық немесе экономикалық мамандықтар бойынша арнаулы орта бiлiм;
- үшiншi санатқа - мамандық бойынша кемiнде бiр жыл жұмыс стажы бар заңдық немесе экономикалық мамандықтар бойынша жоғары бiлiм немесе бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметке тiркелмей байланысты кемiнде үш жыл жұмыс стажы бар экономика-математикалық, физико-техникалық мамандықтар бойынша жоғары бiлiм.

1.5. За аттестацию каждого претендента взимается плата в размере семи расчетных показателей, которая перечисляется обучающимися на счет учебного центра.
Указанные средства учебный центр перечисляет на счет НКЦБ.
При неудовлетворительных итогах аттестации плата, внесенная за аттестацию, не возвращается.
II. Деятельность Аттестационной комиссии НКЦБ
2.1. Аттестационная комиссия НКЦБ - коллегиальный орган, состоящий из членов НКЦБ, а также ответственных работников исполнительного аппарата НКЦБ.
2.2. Состав Аттестационной комиссии НКЦБ определяется приказом Председателя НКЦБ и включает в себя председателя, заместителя председателя, членов Аттестационной комиссии и секретаря.
2.3. Аттестационная комиссия НКЦБ осуществляет следующие функции:
- разработку и утверждение типовых учебных программ по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг;
- контроль за деятельностью учебных центров;
- устанавливает еженедельный график проведения аттестаций;
- разработку и утверждение вопросов тестов и экзаменационных билетов;
- проведение аттестации и оформление ее результатов;
- выдачу квалификационных свидетельств.
2.4. Заседания Аттестационной комиссии НКЦБ проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
2.5. Заседания Аттестационной комиссии НКЦБ проводятся при наличии не менее 2/3 ее членов. По специальному разрешению НКЦБ могут производиться выездные заседания Аттестационной комиссии НКЦБ. Состав выездной комиссии определяется Председателем НКЦБ из числа членов Аттестационной комиссии НКЦБ и сотрудников исполнительного аппарата НКЦБ. Выездная комиссия должна состоять не менее чем из трех человек.
2.6. Решение комиссии принимается простым большинством голосов присутствующих членов Аттестационной комиссии НКЦБ и оформляется соответствующим протоколом.
III. Порядок подготовки специалистов к аттестации
3.1. Подготовка претендентов на получение квалификационного свидетельства осуществляется учебными центрами.
3.2. Для прохождения обучения в одном из учебных центров претендент на получение квалификационного свидетельства, представляет в учебный центр следующие документы:
- заявление о зачислении на курс обучения с последующим допуском к аттестации для получения квалификационного свидетельства, в соответствии с Приложением N 1 к настоящему Положению;
- ксерокопию или заверенную нотариально копию диплома об образовании;
- ксерокопию или заверенную нотариально копию трудовой книжки (контракта, трудового соглашения), заверенную печатью юридического лица.
3.3. При соответствии документов, представленных претендентом на получение квалификационного свидетельства, требованиям настоящего Положения учебный центр осуществляет зачисление данного претендента на курс обучения.

1.5. Әрбiр үмiткердi аттестациялау үшiн оқу орталығының есебiне оқушы аударатын, жетi есеп айырысу көрсеткiшi мөлшерiнде ақы алынады.
Аталған қаражаттарды оқу орталығы БҚҰК есебiне аударады.
Аттестациялау қорытындысы қанағаттанғысыз болған жағдайда аттестациялау үшiн төленген ақы қайтарылмайды.
II. БҚҰК Аттестациялау комиссиясының қызметi
2.1. БҚҰК Аттестациялық комиссиясы - БҚҰК мүшелерiнен, сондай-ақ БҚҰК атқарушы аппаратының жауапты қызметкерлерiнен тұратын алқалық орган.
2.2. БҚҰК Аттестациялық комиссиясының құрамы БҚҰК Төрағасының бұйрығымен айқындалады және құрамына Аттестациялық комиссияның төрағасы, оның орынбасары, мүшелерi және хатшысы кiредi.
2.3. БҚҰК Аттестациялық комиссиясы мынадай қызметтердi жүзеге асырады:
- бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлау жөнiндегi бiрыңғай оқу бағдарламаларын жасау және бекiту;
- оқу орталықтарының қызметтерiне бақылау жасау;
- аттестациялау жүргiзудiң апталық кестесiн белгiлеу;
- тестiлер мен емтихан билеттерiнiң сұрақтарын дайындау және бекiту;
- аттестациялауды өткiзу және оның нәтижелерiн ресiмдеу;
- бiлiктiлiк куәлiктерiн беру.
2.4. БҚҰК Аттестациялық комиссиясының мәжiлiсi қажетiне қарай, бiрақ кем дегенде айына бiр рет өткiзiледi.
2.5. БҚҰК Аттестациялық комиссиясының мәжiлiстерi оның мүшелерiнiң кемiнде 2/3 қатысса өткiзiледi. БҚҰК арнаулы рұқсаты бойынша БҚҰК Аттестациялық комиссиясының көшпелi мәжiлiстерi өткiзiлуi мүмкiн. Көшпелi комиссияның құрамын БҚҰК Аттестациялық комиссиясы мүшелерi және БҚҰК атқарушы аппаратының қызметкерлерi арасынан БҚҰК Төрағасы айқындайды. Көшпелi комиссия кемiнде үш адамнан тұру керек.
2.6. Комиссияның шешiмi Аттестациялық комиссияның қатысып отырған мүшелерiнiң көпшiлiк жай дауыстарымен қабылданады және тиiстi хаттамамен ресiмделедi.
III. Мамандарды аттестациялауға даярлау тәртiбi
3.1. Бiлiктiлiк куәлiктерiн алуға үмiткерлер даярлауды оқу орталықтары жүзеге асырады.
3.2. Бiлiктiлiк куәлiгiн алудан үмiткер оқу орталықтарының бiрiнде оқу үшiн оқу орталығына мынадай құжаттар тапсырады:
- осы Ереженiң N 1 қосымшасына сәйкес, бiлiктiлiк куәлiк алу үшiн кейiннен аттестациялаудан өтуге жiберiле отырып оқу курсына қабылдау туралы өтiнiш;
- бiлiм туралы дипломының ксерокөшiрмесi немесе нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
- заңды тұлғаның мөрiмен куәландырылған еңбек кiтапшаларының (контрактiлердiң, еңбек келiсiмдерiнiң) ксерокөшiрмелерi немесе нотариалды куәландырылған көшiрмелерi.
3.3. Бiлiктiлiк куәлiктерiн алу үшiн үмiткердiң ұсынған құжаттары осы Ереженiң талаптарына сәйкес келсе, оқу орталығы осы үмiткердi оқу курсына қабылдауды жүзеге асырады.

3.4. За три дня до начала проведения очередных курсов по подготовке специалистов учебный центр представляет в НКЦБ следующие документы:
- заявление о проведении курса обучения с указанием предполагаемой даты проведения экзамена в соответствии с Приложением N 2;
- расписание учебного курса с указанием тем занятий, фамилий преподавателей, проводящих их, а также место и время их проведения;
- список слушателей данного курса.
IV. Порядок проведения аттестации
4.1. В срок не позднее пяти дней до окончания процесса обучения учебный центр должен представить в Аттестационную комиссию НКЦБ ходатайство о допуске слушателей к аттестации в соответствии с Приложением N 3, документы слушателей, перечисленные в п. 3.2 настоящего Положения, а также копию платежного поручения о перечислении на счет НКЦБ платы за проведение аттестации.
4.2. В случае, если количество слушателей превышает 15 человек, Аттестационная комиссия НКЦБ вправе провести аттестацию в течение нескольких дней в зависимости от количества аттестуемых.
4.3. Проведение аттестации по более чем одной категории в один день, как правило, не допускается.
4.4. После рассмотрения документов, представленных учебным центром в соответствии с требованиями настоящего Положения, Аттестационная комиссия НКЦБ направляет в адрес учебного центра уведомление о проведении аттестации с указанием даты и времени.
4.5. За два календарных дня до даты проведения аттестации список лиц, допущенных к ней, утверждается председателем Аттестационной комиссии НКЦБ.
4.6. В случае несвоевременного или ненадлежащего оформления документов, представленных учебным центром в соответствии с требованиями настоящего Положения, Аттестационная комиссия НКЦБ вправе отказать в проведении аттестации с направлением в адрес учебного центра мотивированного письма об отказе.
4.7. Учебный центр должен своевременно проинформировать слушателей о дате и времени проведения аттестации, а также огласить список лиц, допущенных Аттестационной комиссией к аттестации.
4.8. Аттестация проводится как правило в экзаменационном центре НКЦБ.
В случае необходимости Аттестационная комиссия НКЦБ может осуществлять аттестацию специалистов по месту обучения по приказу Председателя НКЦБ.
4.9. При неявке на аттестацию по уважительной причине претендент допускается к аттестации, проводимой в какой-либо другой день на основании заявления с указанием даты несостоявшейся аттестации и причины неявки. Плата за проведение аттестации повторно в этом случае с претендента не взимается.

3.4. Мамандарды даярлау жөнiндегi кезектi курстың басталуына дейiнгi үш күн iшiнде оқу орталығы БҚҰК мынадай құжаттарды тапсырады:
- N 2 қосымшаға сәйкес емтихан өткiзудiң жобаланған күнiн көрсете отырып, оқу курсын жүргiзу туралы өтiнiш;
- сабақ тақырыптарын, оларды жүргiзетiн оқытушылардың тектерiн, сондай-ақ сабақтың өткiзiлетiн орны мен уақытын көрсете отырып, оқу курсының кестесiн;
- осы курс тыңдаушыларының тiзiмi.
IV. Аттестациялау жүргiзудiң тәртiбi
4.1. Оқу процесiнiң аяқталуына дейiн бес күннен кешiктiрмей оқу орталығы БҚҰК Аттестациялық комиссиясына N 3 қосымшаға сәйкес тыңдаушыларды аттестациялауға жiберу туралы өтiнiштi, тыңдаушылардың осы Ереженiң 3.2 тармағында көрсетiлген құжаттарын, сондай-ақ аттестациялау үшiн төленетiн ақының БҚҰК шотына аударылғандығы туралы төлем тапсырысының көшiрмесiн ұсыну керек.
4.2. Егер тыңдаушылардың саны 15 адамнан асып кеткен жағдайда, БҚҰК Аттестациялық комиссия аттестациялаудан өткiзiлетiндердiң санына қарай аттестациялауды бiрнеше күн бойы өткiзуге құқықты.
4.3. Бiр күнде бiр санаттан артық санаттар бойынша аттестациялау жүргiзуге, тәртiпке сәйкес, жол берiлмейдi.
4.4. Осы Ереженiң талаптарына сәйкес ұсынған оқу орталығының құжаттарын қарағаннан кейiн БҚҰК Аттестациялық комиссиясы оқу орталығына күнi мен уақытын көрсете отырып, аттестациялау жүргiзу туралы жазбаша ескертпе жiбередi.
4.5. Аттестациялық комиссияның төрағасы аттестациялау жүргiзу күнiнен дейiнгi екi күнтiзбелiк күн iшiнде аттестациялаудан өтуге жiберiлген тұлғалардың тiзiмiн бекiтедi.
4.6. Осы Ереженiң талаптарына сәйкес ұсынған құжаттарды оқу орталығы дер кезiнде немесе тиiстi дәрежеде ресiмдемеген жағдайда, Аттестациялық комиссия оқу орталығына бас тарту туралы дәлелдi хат жiбере отырып, аттестациялау жүргiзуден бас тартуға құқықты.
4.7. Оқу орталығы тыңдаушыларды аттестациялау жүргiзiлетiн күн мен уақыты туралы дер кезiнде хабардар етуi, сондай-ақ Аттестациялық комиссияның аттестациялаудан өтуге жiберiлген тұлғалардың тiзiмiн жариялау керек.
4.8. Аттестациялау тәртiпке сәйкес БҚҰК емтихан қабылдау орталығына өткiзiледi.
Қажет болған жағдайда БҚҰК Аттестациялық комиссиясы БҚҰК Төрағасының бұйрығы бойынша мамандарды аттестациялауды оқу орнында жүзеге асыра алады.
4.9. Себептi жағдайлармен аттестациялаудан өтуге келе алмаған үмiткер болмаған аттестациялау және оған келмеу себебi көрсете отырып жазылған өтiнiшi негiзiнде кез келген басқа күнi өткiзiлетiн аттестациялауға жiберiледi. Аттестациялаудан өту үшiн төленетiн ақы бұл жағдайда үмiткерден қайтадан алынбайды.

4.10. Аттестация проводится в два этапа:
первый - тестирование
второй - устный экзамен.
4.11. Общее время, отпущенное на аттестацию каждого претендента, не превышает 80 минут. В том числе на тестирование - не более 30 минут и на подготовку ответа по билету - не более 30 минут.
4.12. Тестирование осуществляется в форме ответов на вопросы теста в письменном виде или с использованием компьютерной техники. Количество вопросов при тестировании не должно превышать 50.
4.13. К устному экзамену допускается претендент, правильно ответивший не менее чем на 80 % вопросов теста. Претендент, не допущенный по результатам тестирования к устному экзамену, считается неаттестованным.
4.14. Устный экзамен проводится в форме устного ответа на вопросы экзаменационного билета и дополнительные вопросы членов Аттестационной комиссии НКЦБ в рамках утвержденной Программы.
4.15. При оценке устного экзамена используется следующая шкала: "неудовлетворительно", "удовлетворительно", "хорошо", "отлично".
4.16. Лица, получившие за устный экзамен оценки "отлично", "хорошо", "удовлетворительно" признаются аттестованными.
Лица, получившие за устный экзамен оценку "неудовлетворительно", признаются неаттестованными.
4.17. При прохождении аттестации претендентам запрещается использовать справочную, специальную и иную литературу, а также какие-либо записи. В случае нарушения указанных требований и общих этических норм претендент может быть удален с аттестации. Претендент, удаленный с аттестации, считается неаттестованным,
4.18. При подготовке ответов на вопросы экзаменационного билета претенденты используют специальные бланки установленной формы в соответствии с Приложением N 5 к настоящему Положению.
4.19. Бланки для подготовки ответов претендента и бланки ведомостей для членов Аттестационной комиссии изготавливаются учебными центрами по формам в соответствии с Приложениями N 5 и N 6 к настоящему Положению и предоставляются секретарю Аттестационной комиссии НКЦБ вместе с ходатайством о проведении аттестации.
4.20. Члены Аттестационной комиссии выставляют свои оценки ответов претендента на вопросы экзаменационного билета в ведомости, соответствующей Приложению N 6 к настоящему Положению.
4.21. По окончании аттестации протокол, составленный по результатам тестирования и устного экзамена, подписывают члены Аттестационной комиссии и секретарь.
4.22. Лицо, признанное неаттестованным, имеет право на прохождение аттестации повторно не ранее чем через месяц со дня проведения аттестации, по результатам которой лицо было признано неаттестованным при условии внесения повторной платы за аттестацию и в порядке, определяемом пунктом 4.23. настоящего Положения.

4.10. Аттестациялау екi кезеңде жүргiзiледi:
- бiрiншi - тестiден өту
- екiншi - ауызша емтихан.
4.11. Әрбiр үмiткер үшiн аттестациялаудан өтуге берiлетiн жалпы уақыт 80 минуттан аспайды. Оның iшiнде тестiден өтуге 30 минуттан, билет бойынша жауап беруге дайындық - 30 минуттан аспау керек.
4.12. Тестiден өту тест сұрақтарына жазбаша түрде немесе компьютер техникасын пайдалану арқылы жауап беру нысанында жүргiзiледi. Тестiден өту кезiнде сұрақтар саны 50 аспау керек.
4.13. Тест сұрақтарының кемiнде 80% дұрыс жауап берген үмiткер ауызша емтиханға жiберiледi. Тестiден өту нәтижесi бойынша ауызша емтиханға жiберiлмеген үмiткер аттестациялаудан өтпеген болып саналады.
4.14. Ауызша емтихан билеттерiнiң сұрақтарына және БҚҰК Аттестациялық комиссиясы мүшелерiнiң бекiтiлген Бағдарлама шеңберiндегi қосымша сұрақтарына ауызша жауап беру нысанында жүргiзiледi.
4.15. Ауызша емтиханды бағалау кезiнде мынадай бағалау нысандары пайдаланылады: "қанағаттанғысыз", "қанағаттанарлық", "жақсы", "өте жақсы".
4.16. Ауызша емтихан бойынша "өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық" деген бағалар алған тұлғалар аттестациялаудан өткен болып танылады.
Ауызша емтихан бойынша "қанағаттанғысыз" баға алған тұлғалар аттестациялаудан өтпеген болып танылады.
4.17. Аттестациялаудан өту үстiнде үмiткерлерге анықтамалық, арнаулы немесе өзге әдебиеттi, сондай-ақ қандай да болмасын жазбаларды пайдалануға тыйым салынады. Бұл талаптарды және жалпы әдеп нормаларын бұзған үмiткер аттестациялаудан шығарылып жiберiлуi мүмкiн. Аттестациялаудан шығарылып жiберiлген үмiткер аттестациялауден өтпеген болып саналады.
4.18. Емтихан билеттерiнiң сұрақтарына дайындық кезiнде үмiткерлер осы Ереженiң 5 қосымшасына сәйкес белгiленген үлгiдегi арнаулы бланкілердi пайдаланады.
4.19. Үмiткердiң жауаптарын дайындауға арналған бланкілердi және Аттестациялық комиссия мүшелерiне арналған ведомость бланкілерiн осы Ереженiң N 5 және N 6 қосымшаларына сәйкес үлгiлер бойынша оқу орталықтары дайындайды және аттестациялаудан өту туралы өтiнiшпен бiрге БҚҰК Аттестациялық комиссиясының хатшысына ұсынылады.
4.20. Аттестациялық комиссияның мүшелерi емтихан билеттерiнiң сұрақтарына берген үмiткердiң жауаптары үшiн өздерiнiң бағаларын осы Ереженiң N 6 қосымшасына сәйкес келетiн ведомостқа қояды.
4.21. Аттестациялау аяқталғаннан кейiн тест жүргiзу және ауызша емтиханның нәтижелерi бойынша жасалған хаттамаға Аттестациялық комиссияның мүшелерi және хатшысы қол қояды.
4.22. Аттестациялаудан өтпеген деп танылған тұлға нәтижесi бойынша аттестациялаудан өтпеген деп танылған аттестациялау өткiзiлген күннен бастап бiр айдан ерте емес уақытта аттестациялаудан өту үшiн қайтадан төлем енгiзу шартымен және осы Ереженiң 4.23. тармағымен айқындалған тәртiпте қайтадан аттестациялаудан өтуге құқықты.

4.23. С заявлением о допуске к повторной аттестации претендент обращается в учебный центр, осуществлявший подготовку претендента к аттестации. Учебный центр, по мере поступления таких заявлений, комплектует отдельную группу из претендентов на повторную аттестацию, составом не менее 5 человек, не более чем одну в месяц по каждой категории. По мере комплектации такой группы учебный центр направляет в адрес Аттестационной комиссии НКЦБ ходатайство о допуске к повторной аттестации указанной группы в соответствии с Приложением N 7 к настоящему Положению с приложением копии платежного поручения о внесении повторной платы за аттестацию. После рассмотрения данного ходатайства Аттестационная комиссия направляет в адрес учебного центра письмо о назначении даты и времени проведении повторной аттестации. Учебный центр обязан своевременно проинформировать указанную группу о дате и времени проведения повторной аттестации.
4.24. Учебный центр обязан принять заявление неаттестованного лица о допуске к повторной аттестации и в срок не более двух месяцев со дня подачи заявления включить заявившее лицо в группу претендентов на повторную аттестацию.
4.25. Если лицо по результатам повторной аттестации вновь было признано неаттестованным, то в последующем оно имеет право на аттестацию лишь по прохождении им повторно полного курса обучения.
4.26. Лицо, признанное неаттестованным имеет право на апелляцию. Письменное заявление об апелляции, с обоснованным изложением основных претензий, неаттестованное лицо подает на имя Председателя Апелляционной комиссии НКЦБ и не позже, чем в день признания лица неаттестованным.
Председатель Аттестационной комиссии НКЦБ не может одновременно являться председателем Апелляционной комиссии НКЦБ. Срок рассмотрения апелляции - не более трех дней со дня подачи заявления об апелляции. Результат рассмотрения апелляции оформляется протоколом и передается для исполнения Аттестационной комиссии НКЦБ. Повторная апелляция не допускается.
V. Порядок выдачи и действия
квалификационного свидетельства
5.1. Аттестованному лицу выдается квалификационное свидетельство по форме, установленной в Приложении N 4 к настоящему Положению и в порядке, определяемым настоящим Положением.
5.2. Учебный центр в трехдневный срок после проведения аттестации обращается к секретарю Аттестационной комиссии НКЦБ для получения протоколов о проведении аттестации и подписанных квалификационных свидетельств.
5.3. Не допускается выдача копий этих документов.
5.4. Секретарь аттестационной комиссии выдает учебному центру документы, указанные в пункте 5.2. настоящего Положения лишь по поступлении на счет НКЦБ средств, перечисленных учебным центром за проведение аттестации.

4.23. Үмiткер аттестациялаудан қайтадан өтуге жiберу туралы өтiнiшпен үмiткердi аттестациялаудан өтуге дайындайтын оқу орталығына жүгiнедi. Оқу орталығы осындай өтiнiштердiң түсуiне орай аттестациялаудан қайтадан өтетiн үмiткерлердiң арасынан құрамы кемiнде 5 адамнан тұратын, бiрақ әрбiр санат бойынша бiр айда бiрден аспайтын жеке топты жинақтайды. Осындай топтың жинақталуына орай оқу орталығы аттестациялаудан өту үшiн қайтадан ақы төлеу туралы төлем тапсырысын тiркей отырып, осы Ереженiң N 7 қосымшасына сәйкес аттестациялауға жiберу туралы өтiнiш жiбередi. Осы өтiнiштi қарағаннан кейiн Аттестациялық комиссия оқу орталығына қайтадан аттестациялау жүргiзудiң күнi мен уақытын тағайындау туралы хат жiбередi. Қайтадан аттестациялау жүргiзу күн мен уақыты туралы аталған топты дер кезiнде хабардар етуге оқу орталығы мiндеттi.
4.24. Оқу орталығы аттестациялаудан өтпеген тұлғаның аттестациялаудан қайтадан өту туралы өтiнiшiн қабылдауға және өтiнiш берген күннен бастап екi айдан аспайтын мерзiмде оны аттестациялаудан қайтадан өтетiн үмiткерлердiң тобына енгiзуге мiндеттi.
4.25. Егер қайтадан аттестациялау нәтижесi бойынша тұлға тағы да аттестациялаудан өтпеген болып танылса, онда ол кейiннен тек оқудың толық курсынан өткеннен кейiн ғана аттестациялаудан өтуге құқықты.
4.26. Аттестациялаудан өтпеген деп танылған тұлғаның шағым арыз беруге құқығы бар. Аттестациялаудан өтпеген тұлға негiзгi талаптарын дәлелдi түрде баяндаған шағымы туралы жазбаша өтiнiштi БҚҰК Аппеляциялық комиссиясының Төрағасының атына бередi және тұлғаны аттестациялаудан өтпеген деп танылған күннен кешiктiрмей бередi.
БҚҰК Аттестациялық комиссиясының төрағасы бiр мезгiлде БҚҰК Аппеляциялық комиссиясының төрағасы бола алмайды. Шағым арызды қарау мерзiмi - шағым арыз туралы өтiнiштi берген күннен бастап үш күннен аспайды. Шағым арызды қарай нәтижесi хаттамамен ресiмделедi және орындау үшiн БҚҰК Аттестациялық комиссиясына жiберiледi. Қайтадан шағым арыз жасауға жол берiлмейдi.
V. Бiлiктiлiк куәлiгiн берудiң және қолданудың тәртiбi
5.1. Аттестациялаудың өткен тұлғаға осы Ереженiң N 4 қосымшасынада белгiленген үлгi бойынша және осы Ережемен айқындалатын тәртiпте бiлiктiлiк куәлiгi берiледi.
5.2. Оқу орталығы аттестациялау жүргiзiлген күннен кейiн үш күндiк мерзiмде аттестациялауды жүргiзу туралы хаттамаларды және қол қойылған бiлiктiлiк куәлiктерiн алу үшiн БҚҰК Аттестациялық комиссиясының хатшысына жүгiнедi.
5.3. Осы құжаттардың көшiрмелерiн беруге жол берiлмейдi.
5.4. Аттестациялауды жүргiзгендiгi үшiн оқу орталығының аударған қаражаттары БҚҰК шотына келiп түскеннен кейiн ғана аттестациялық комиссияның хатшысы осы Ереженiң 5.2. тармағында көрсетiлген құжаттарды оқу орталығына бередi.

5.5. Аттестованное лицо получает квалификационное свидетельство в учебном центре.
5.6. НКЦБ осуществляет ведение реестра выданных квалификационных свидетельств путем внесения секретарем Аттестационной комиссии НКЦБ соответствующих записей в специальный журнал в день выдачи им учебному центру документов, указанных в п.
5.1 и 5.2 настоящего Положения. Уполномоченный представитель учебного центра обязан расписаться в указанном журнале за количество полученных квалификационных свидетельств.
5.7. Квалификационное свидетельство действительно в течение трех лет от даты вынесения решения Аттестационной комиссии НКЦБ, указанной на бланке квалификационного свидетельства в соответствии с Приложением N 4 к настоящему Положению.
5.8. По истечении срока действия квалификационного свидетельства специалист имеет право продлить его в порядке, определяемым настоящим Положением.
5.9. Для продления срока действия квалификационного свидетельства, специалист, работающий на рынке ценных бумаг, должен представить в Аттестационную комиссию НКЦБ следующие документы:
- заявление о допуске к переаттестации по форме Приложения N 8 к настоящему Положению;
- копию трудовой книжки (контракта, трудового соглашения), заверенную печатью юридического лица;
- подлинник квалификационного свидетельства, срок действия которого истек;
- копию платежного поручения о перечислении на счет НКЦБ платы за проведение аттестации.
5.10. Аттестационная комиссия НКЦБ, рассмотрев представленные специалистом документы, допускает данного специалиста к переаттестации, включив его в список допущенных к аттестации претендентов и извещает его об этом.
5.11. Регламент проведения переаттестации соответствует регламенту проведения аттестации, определенному настоящим Положением.
5.12. Специалист, получивший за устный экзамен при проведении переаттестации оценку "неудовлетворительно", признается не переаттестованным, срок действия его квалификационного свидетельства не продлевается и считается прекращенным.
5.13. Специалист, получивший за устный экзамен при переаттестации оценки "удовлетворительно", "хорошо", "отлично", признается переаттестованным, и срок действия его квалификационного свидетельства продлевается на три года со дня переаттестации, о чем в реестр выданных квалификационных свидетельств вносится соответствующая запись, а на бланке квалификационного свидетельства ставится специальный штамп НКЦБ.
5.14. НКЦБ по представлению Аттестационной комиссии НКЦБ вправе обязать специалистов, имеющих квалификационные свидетельства, к досрочной переаттестации в случае наличия существенных претензий к специалисту со стороны субъектов рынка ценных бумаг.

5.5. Аттестациялаудан өткен тұлғалар бiлiктiлiк куәлiгiн оқу орталығында алады.
5.6. БҚҰК Аттестациялық комиссиясының хатшысының арнаулы журналға осы Ереженiң 5.1 және 5.2 тармақтарында көрсетiлген құжаттарды оқу орталығына берген күнi тиiстi жазбаларды жазуы арқылы БҚҰК берiлген бiлiктiлiк куәлiктерiнiң тiзiлiмiн жүргiзудi жүзеге асырады. Оқу орталығының уәкiлеттi өкiлi аталған журналға алынған бiлiктiлiк куәлiктерiнiң саны үшiн қол қоюға мiндеттi.
5.7. Бiлiктiлiк куәлiктерiнiң күшi осы Ереженiң N 4 қосымшасына сәйкес бiлiктiлiк куәлiгiнiң бланкісiнде көрсетiлген Аттестациялық комиссияның шешiмi шығарылған күннен бастап үш жыл iшiнде қолданылады.
5.8. Бiлiктiлiк куәлiгiнiң қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн маман оны осы Ережемен айқындалған тәртiпте ұзарта алады.
5.9. Бiлiктiлiк куәлiгiнiң қолданылу мерзiмiн ұзарту үшiн бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстейтiн маман БҚҰК Аттестациялық комиссиясына мынадай құжаттарды ұсынады:
- осы Ереженiң N 8 қосымшасындағы үлгi бойынша қайтадан аттестациялаудан өтуге жiберу туралы өтiнiштi;
- заңды тұлғаның мөрiмен куәландырылған еңбек кiтапшасының (контрактiнiң, еңбек келiсiмiнiң) көшiрмесiн;
- қолданылу мерзiмi өткен бiлiктiлiк куәлiгiнiң түпнұсқасы;
- аттестациялаудан өту үшiн төленетiн ақының БҚҰК шотына аударылғандығы туралы төлем тапсырысының көшiрмесiн.
5.10. БҚҰК Аттестациялық комиссиясы маманның ұсынған құжаттарын қарай келiп, аталған маманды аттестациялаудан өтуге жiберiлген үмiткерлердiң тiзiмiне енгiзе отырып, аттестациялаудан қайтадан өтуге жiбередi және бұл туралы оны хабардар етедi.
5.11. Аттестациялауды қайтадан жүргiзу тәртiбi осы Ережемен айқындалған аттестациялауды жүргiзу тәртiбiне сәйкес болады.
5.12. Аттестациялауды қайтадан жүргiзу нәтижесiнде ауызша емтиханнан "қанағаттанғысыз" баға алған маман аттестациялаудан қайтадан өтпеген болып танылады, оның бiлiктiлiк куәлiгiнiң қолданылу мерзiмi ұзартылмайды және тоқтатылған болып саналады.
5.13. Аттестациялауды қайтадан жүргiзу нәтижесiнде ауызша емтиханнан "өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық" деген бағалар алған маман аттестациялаудан қайтадан өткен болып танылады, және оның бiлiктiлiк куәлiгiнiң қолданылу мерзiмi аттестациялаудан қайтадан өткен күннен бастап үш жылға ұзартылады, бұл туралы берiлген бiлiктiлiк куәлiктерiнiң тiзiлiмiне тиiстi жазба енгiзiледi, ал бiлiктiлiк куәлiгiнiң бланкісiне БҚҰК арнаулы штампы қойылады.
5.14. Бағалы қағаздар рыногының субъектiлерi тарабынан маманға қойылған елеулi талаптар болған жағдайда Аттестациялық комиссияның ұсынысы бойынша БҚҰК бiлiктiлiк куәлiктерi бар мамандарды мерзiмiнен бұрын аттестациялаудан өтуге мiндеттеуге құқықты.

5.15. НКЦБ по представлению Аттестационной комиссии вправе приостановить действие квалификационного свидетельства до выяснения обстоятельств дела в случаях, если специалист:
- нарушил законодательство Республики Казахстан, регулирующее рынок ценных бумаг;
- не осуществлял практическую деятельность на рынке ценных бумаг в течение одного года с момента получения им квалификационного свидетельства.
5.16. Приостановление действия квалификационного свидетельства влечет за собой лишение права специалиста на профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг на период приостановления.
5.17. При выяснении обстоятельств, приведших к приостановлению действия квалификационного свидетельства и устранении оснований для этого приостановления решением НКЦБ действие квалификационного свидетельства возобновляется.
5.18. НКЦБ по представлению Аттестационной комиссии НКЦБ вправе отозвать квалификационное свидетельство в случаях, если специалист:
- систематически нарушает законодательство Республики Казахстан, регулирующее рынок ценных бумаг;
- был осужден за совершение экономических преступлений.
5.19. Специалист, лишенный свидетельства, имеет право обжаловать решение НКЦБ в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 1
к Положению об аттестации
слушателей курсов по подготовке
специалистов для работы на
рынке ценных бумаг
Учебный центр
________________________________________
(полное наименование учебного центра)
3 А Я В Л Е Н И Е
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Прошу зачислить меня на курс по подготовке специалистов для
работы рынке ценных бумаг и допустить к аттестации в Национальной
комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам для получения
квалификационного свидетельства ________ категории.
Год рождения ______________________
Пол _____________________
Образование, специальность по диплому _________________________
Наименование учебного заведения _______________________________
Стаж работы:
общий___________________________
в том числе по юридической или экономической специальностям
_____________________
Место работы ________________________________
Должность ___________________________________
Паспорт _____________________________________
_____________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан документ)
Домашний адрес:______________________________
(почтовый индекс, наименование населенного пункта, улицы, номер
дома, квартиры)
Номер телефона:
домашний________________
рабочий_________________
Перечень прилагаемых к заявлению документов:
- копия диплома об образовании;
- копия трудовой книжки.
Подпись:                           Дата:
Приложение N 2
к Положению об аттестации
слушателей курсов по подготовке
специалистов для работы на
рынке ценных бумаг
Национальная комиссия
Республики Казахстан
по ценным бумагам
Председателю
Аттестационной комиссии
________________________
3 А Я В Л Е Н И Е
_______________________________________________________________
(полное наименование учебного центра)
сообщает Вам о проведении курсов подготовки специалистов для
работы на рынке ценных бумаг по___________категории с______по_______
199 ____ г.
Предполагаемая дата проведения аттестации "___"________199___г.
Количество слушателей ____________ человек.
Руководитель учебного центра _________________________
"_____"_______________199___ г.
Приложение N 3
к Положению об аттестации
слушателей курсов по подготовке
специалистов для работы на
рынке ценных бумаг
Национальная комиссия
Республики Казахстан
по ценным бумагам
Председателю
Аттестационной комиссии
________________________
ХОДАТАЙСТВО
_______________________________________________________________
( полное наименование учебного центра)
просит провести "__"__________199__г. аттестацию слушателей,
прошедших обучение с ________________________ по ___________199__г.,
для получения квалификационных свидетельств _____________категории.
СПИСОК СЛУШАТЕЛЕЙ
_______________________________________________________________
N Ф.И.0., место работы, занимаемая должность
_______________________________________________________________
Документы слушателей прилагаются.
Руководитель учебного центра          ______________________
"__"_____________199___г.
Приложение N 4
к Положению об аттестации
слушателей курсов по подготовке
специалистов для работы на
рынке ценных бумаг
Квалификационное свидетельство
N ___________
______________категории
Настоящее свидетельство выдано ________________________________
___________________________________________ в том, что он (она)
обучался
на курсах подготовки специалистов для работы на рынке ценных
бумаг, согласно учебной программе, утвержденной Национальной
комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам.
Решением аттестационной комиссии от ___________________________
199__года
________________________________________________присваивается
квалификация специалиста на рынке ценных бумаг и
предоставляется право на получение лицензии на
осуществление_________________________________
(вид деятельности)
деятельности на рынке ценных бумаг.
Председатель
Национальной комиссии              ____________________
Председатель
аттестационной комиссии            ____________________
Секретарь                          ____________________
г.Алматы
Приложение N 5
к Положению об аттестации
слушателей курсов по подготовке
специалистов для работы на
рынке ценных бумаг
Ф.И.О._______________________________________________
Наименование учебного центра_________________________
Билет N _____________________
Вопрос 1_____________________
Вопрос 2_____________________
Вопрос 3_____________________
Приложение N 6
к Положению об аттестации
слушателей курсов по подготовке
специалистов для работы на
рынке ценных бумаг
Ведомость по итогам экзамена по _______________деятельности
члена Аттестационной комиссии___________________________________
--------------------------------------------------------------------
N і       Ф.И.О.    і номеріоценка заіоценка заіоценка заіитоговая
і                 ібилетаіответ по іответ по іответ по іоценка
і                 і      іпервому  івторому  ітретьему і
і                 і      івопросу  івопросу  івопросу  і
--------------------------------------------------------------------
і                 і      і         і         і         і
--------------------------------------------------------------------
і                 і      і         і         і         і
--------------------------------------------------------------------
і                 і      і         і         і         і
--------------------------------------------------------------------
і                 і      і         і         і         і
--------------------------------------------------------------------
і                 і      і         і         і         і
--------------------------------------------------------------------
і                 і      і         і         і         і
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 7
к Положению об аттестации
слушателей курсов по подготовке
специалистов для работы на
рынке ценных бумаг
Национальная комиссия
Республики Казахстан
по ценным бумагам
Председателю
Аттестационной комиссии
________________________
ХОДАТАЙСТВО
_______________________________________________________________
(полное наименование учебного центра)
просит провести "___"____________199__ г. повторную аттестацию
для получения квалификационного свидетельства______________категории
следующих лиц:
--------------------------------------------------------------------
N і   Ф.И.О.   іместо    ідата аттестации,        ідата подачи
і            іработы,  іпо результатам          ізаявления о
і            ідолжностьікоторой лицо было       ідопуске к
і            і         іпризнано неаттестованныміповторной
і            і         і                        іАттестации
--------------------------------------------------------------------
і            і         і                        і
--------------------------------------------------------------------
і            і         і                        і
--------------------------------------------------------------------
і            і         і                        і
--------------------------------------------------------------------
і            і         і                        і
--------------------------------------------------------------------
Руководитель учебного центра         ________________________
"__"________________199__г.
Приложение N 8
к Положению об аттестации
слушателей курсов по подготовке
специалистов для работы на
рынке ценных бумаг
Национальная комиссия
Республики Казахстан
по ценным бумагам
Председателю
Аттестационной комиссии
________________________
3 А Я В Л Е Н И Е
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Прошу допустить меня к прохождению переаттестации для продления
срока действия квалификационного свидетельства _____________________
категории N________________, решение Аттестационной комиссии
НКЦБ от "___"_________199__г.
Подпись:                           Дата:

5.15. Iстiң жағдаяттары анықталғанша бiлiктiлiк куәлiктерiн қолдануды Аттестациялық комиссияның ұсынысы бойынша БҚҰК мынадай жағдайларда кiдiртуге құқықты, егер маман:
- Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттейтiн заңын бұзса;
- бiлiктiлiк куәлiгiн алған сәттен бастап бiр жыл бойы бағалы қағаздар рыногында нақты iс-әрекеттi жүзеге асырмаса.
5.16. Бiлiктiлiк куәлiгiн қолдануды кiдiрту, маманның бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметке құқығын кiдiрту кезеңiне жоюға әкеп соғады.
5.17. Бiлiктiлiк куәлiгiн қолдануды кiдiртуге негiз болған жағдаяттар анықталғанда және осы кiдiрту үшiн болған негiздер жойылғанда БҚҰК шешiмiмен бiлiктiлiк куәлiгiн қолдану күшi жаңартылады.
5.18. Егер маман:
- Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттейтiн заңын
жүйелi түрде бұзса;
- экономикалық қылмыстар жасағаны үшiн сотталған болса Аттестациялық
комиссияның ұсынысы бойынша, БҚҰК бiлiктiлiк куәлiгiн қайтарып алуға
құқықты.
5.19. Куәлiгi алынып қойылған маман БҚҰК шешiмi жөнiнде Қазақстан
Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген тәртiппен
шағымдануға құқықты.
Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс iстеу үшiн мамандар
даярлау жөнiндегi курс
тыңдаушыларын аттестациялау
тәртiбi туралы Ережеге
N 1 қосымша
Оқу орталығы
__________________________________
(оқу орталығының толық атауы)
_________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
ӨТIНIШ
менi бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлау
жөнiндегi курсқа қабылдауды және ________________ санатты бiлiктiлiк
куәлiгiн алу үшiн Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясында аттестациялаудан өтуге жiберудi сұраймын.
Туған жылы ___________________________________________________
Жынысы _______________________________________________________
Бiлiмi, диплом бойынша мамандығы _____________________________
оқу орнының атауы ____________________________________________
Жұмыс стажы:
жалпы ________________________________________________________
оның iшiнде заңдық және экономикалық мамандықтар бойынша _____
Жұмыс орны ___________________________________________________
Қызметi ______________________________________________________
Төлқұжаты ____________________________________________________
(сериясы, нөмiрi, құжатты кiм және қашан берген)
Тұратын мекенi: ______________________________________________
(пошталық индексi, елдi мекеннiң, көшенiң
атауы, үйдiң, пәтердiң нөмiрi)
Телефон нөмiрi:
пәтерiнiң_______________
жұмысының_______________
Өтiнiшке қоса тiркелген құжаттардың тiзбесi:
- бiлiм жөнiндегi дипломның көшiрмесi;
- еңбек кiтапшасының көшiрмесi.
Қолы:                   Күнi:
Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс iстеу үшiн мамандар
даярлау жөнiндегi курс
тыңдаушыларын аттестациялау
тәртiбi туралы Ережеге
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясы
Аттестациялық комиссияның
төрағасы ________________
ӨТIНIШ
______________________________________________________________
(оқу орталығының толық атауы)
Сiзге 1996 жылдың _________ бастап ____________ шейiн
____________ санат бойынша бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн
мамандар даярлайтын курстың жүргiзiлетiндiгiн хабарлайды.
Аттестациялауды жүргiзу жобаланған күн "___"______ 199 __ ж.
Тыңдаушылардың саны _______________ адам.
Оқу орталығының жетекшiсi _______________
"__"________________ 199___ ж.
Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс iстеу үшiн мамандар
даярлау жөнiндегi курс
тыңдаушыларын аттестациялау
тәртiбi туралы Ережеге
N 3 қосымша
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясы
Аттестациялық комиссияның
төрағасы ________________
ӨТIНIШ
______________________________________________________________
(оқу орталығының толық атауы)
199__ жылдың _________ бастап ____________ шейiн даярлықтан
өткен тыңдаушыларды ____________ санатты бiлiктiлiк куәлiгiн алу үшiн
199__ жылғы "___"____________ аттестациялаудан өткiзудi сұрайды.
Тыңдаушылардың тiзiмi
____________________________________________________________________
N    аты-жөнi     жұмыс орны        атқаратын қызметi
____________________________________________________________________
Тыңдаушылардың құжаттары қоса тiркелдi.
Оқу орталығының жетекшiсi________________
199__ жылғы "____"______________________
Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс iстеу үшiн мамандар
даярлау жөнiндегi курс
тыңдаушыларын аттестациялау
тәртiбi туралы Ережеге
N 4 қосымша
_____________ санатты
N___________
Бiлiктiлiк куәлiгi
Осы куәлiк ___________________________________________________
берiлдi, себебi ол Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы бекiткен оқу бағдарламасына сәйкес бағалы
қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлау курсында оқыды.
Аттестациялық комиссияның 199__ жылғы "__"__________ шешiмiмен
бағалы қағаздар рыногында _____________________________ жүзеге
(қызметтiң түрi)
жүзеге асыруға лицензия алу үшiн құқық берiледi.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы                                  _______________
Аттестациялық комиссияның
Төрағасы                                  _______________
Хатшысы                                   _______________
Алматы қаласы
Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс iстеу үшiн мамандар
даярлау жөнiндегi курс
тыңдаушыларын аттестациялау
тәртiбi туралы Ережеге
N 5 қосымша
Аты-жөнi _____________________________________________________
Оқу орталығының атауы ________________________________________
Билеттiң N ___________________________________________________
1-сұрақ ______________________________________________________
2-сұрақ ______________________________________________________
3-сұрақ ______________________________________________________
Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс iстеу үшiн мамандар
даярлау жөнiндегi курс
тыңдаушыларын аттестациялау
тәртiбi туралы Ережеге
N 6 қосымша
Аттестациялық комиссияның мүшесi __________________________
қызмет жөнiндегi емтихан қорытындысы бойынша ведомосы
____________________________________________________________________
| N |Аты-жөнi|билеттiң|бiрiншi  |екiншi   |үшiншi   |қорытынды баға |
|   |        |нөмiрi  |сұрақ    |сұрақ    |сұрақ    |               |
|   |        |        |бойынша  |бойынша  |бойынша  |               |
|   |        |        |жауаптың |жауаптың |жауаптың |               |
|   |        |        |бағасы   |бағасы   |бағасы   |               |
|___|________|________|_________|_________|_________|_______________|
|___|________|________|_________|_________|_________|_______________|
|___|________|________|_________|_________|_________|_______________|
|___|________|________|_________|_________|_________|_______________|
|___|________|________|_________|_________|_________|_______________|
|___|________|________|_________|_________|_________|_______________|
|___|________|________|_________|_________|_________|_______________|
Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс iстеу үшiн мамандар
даярлау жөнiндегi курс
тыңдаушыларын аттестациялау
тәртiбi туралы Ережеге
N 7 қосымша
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясы
Аттестациялық комиссияның
төрағасы ________________
ӨТIНIШ
______________________________________________________________
(оқу орталығының толық атауы)
төмендегi тұлғалардың ____________ санатты бiлiктiлiк куәлiгiн
алу үшiн 199__ жылғы "___"____________ аттестациялаудан қайтадан
өткiзудi сұрайды.
____________________________________________________________________
| N |Аты-жөнi|жұмыс    |қорытындысы бойынша тұлға |аттестациялаудан |
|   |        |орны,    |аттестациялаудан өтпеген  |қайтадан өтуге   |
|   |        |атқаратын|деп танылған аттестациялау|жiберу туралы    |
|   |        |қызметi  |күнi                      |өтiнiш берген күн|
|___|________|_________|__________________________|_________________|
|___|________|_________|__________________________|_________________|
|___|________|_________|__________________________|_________________|
|___|________|_________|__________________________|_________________|
|___|________|_________|__________________________|_________________|
Оқу орталығының жетекшiсi________________
199__ жылғы "____"______________________
Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс iстеу үшiн мамандар
даярлау жөнiндегi курс
тыңдаушыларын аттестациялау
тәртiбi туралы Ережеге
N 8 қосымша
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясы
Аттестациялық комиссияның
төрағасы ________________
_____________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
ӨТIНIШ
БҚҰК Аттестациялық комиссиясының 199 __ жылғы "___"_________
шешiмiмен берiлген _____________ санатты N______ бiлiктiлiк куәлiгiн
қолдану мерзiмiн ұзарту үшiн аттестациялаудан қайтадан өтуге жiберудi
сұраймын.
Қолы:                    Күнi: