Об объявлении Положения о порядке рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан
Приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 23 декабря 1996 г. N 370. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 1997 г. N 279. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 23 августа 2002 года N 556
Примечание РЦПИ.
Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 23 августа 2002 года N 556.
Объявляя во исполнение Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" Положение "О порядке рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан", утвержденное Указом Президента Республики Казахстан от 27 сентября 1996 года N 3120  П Р И К А З Ы В А Ю:
1. Начальникам УВД областей, ГУВД г. Алматы.
1.1. Принять Положение к руководству и организовать его изучение личным составом аппаратов паспортной и визовой работы. Потребовать от работников, осуществляющих приемы населения по вопросах гражданства, внимательного отношения к рассмотрению заявлений, тщательного изучения и объективной оценки данных, характеризующих заявителя.
1.2. Поручить горрайорганам внутренних дел по месту жительства заявителей выдавать им бланки соответствующих анкет-заявлений, принимать к рассмотрению и оформлять материалы по вопросам, связанным с гражданством Республики Казахстан. Обеспечивать получение необходимых сведений как о самом заявителе, так и о всех его близких родственниках и направлять указанные материалы по подчиненности в областные управления внутренних дел.
1.3. Проверку лиц, в отношении которых оформляются материалы, производить по учетам центра криминальной информации ГСК по всем местам жительства за последние 5 лет. Кроме того ходатайствующие проверяются по всем учетам органов внутренних дел.
1.4. Прием документов от лиц, проживающих в областных центрах
и в городе Алматы, производить непосредственно в управлениях
паспортной и визовой работы управлений внутренних дел, а в
остальных местностях - в горрайорганах внутренних дел по месту
жительства ходатайствующих.
1.5. Обеспечить изготовление бланков анкет-заявлений
и справок (приложение N 2,3,4,5,6,7,8).
2. Утвердить Инструкцию о порядке рассмотрения органами внутренних дел вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан (приложение N 1).
3. ГУПиВР МВД Республики Казахстан по получении из областных,
городских Управлений внутренних дел материалов по вопросам
гражданства обеспечить согласование с инстанциями, подготовку
заключений и направление их для рассмотрения в отдел гражданства
Администрации Президента Республики Казахстан, а также исполнение
принятых решений.

"Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi қарау тәртiбi туралы" Ереженi жариялау туралы
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi 1996 жылғы 23 желтоқсандағы N 370 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 8 сәуірде N 279 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы N 556 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қыркүйектегi N 3120 Жарлығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңды орындау үшiн "Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi қарау тәртiбi туралы" Ереженi жариялай отырып бұйырамын:
1. Облыстардың iшкi iстер басқармаларының, Алматы қаласының қалалық iшкi iстер басқармасының бастықтарына
1.1. Ереженi басшылыққа алсын және оны төлқұжат пен визалық жұмыстар аппараттарының жеке құрамдарының зерделеуiн ұйымдастырсын. Азаматтық мәселелерi жөнiнде адамдарды қабылдауды жүзеге асырушы қызметкерлерден өтiнiштердi қарауда ұқыпты болуды, өтiнiш берушiнi сипаттайтын мәлiметтердi мұқият зерделеу мен әдiл баға берудi талап етсiн.
1.2. Қалалық аудандық iшкi iстер органдарына өтiнiш берушiлердiң тұрғылықты жерi бойынша оларға тиiстi сауалнама-өтiнiш бланкiлерiн берсiн, Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелер жөнiндегi материалдарды қарауға қабылдап, ресiмдесiн. Өтiнiш берушiлердiң өздерi туралы сияқты оның барлық жақын туысқандары туралы қажеттi мәлiметтердi алуды қамтамасыз етсiн және аталған материалдарды бағыныстылығы бойынша облыстың iшкi iстер басқармаларына жөнелтетiн болсын.
1.3. Материалдарды ресiмдеуге қатысты адамдарға соңғы 5 жылғы iшiндегi барлық тұрғылықты жерлерi бойынша МТК криминалдық ақпарат орталығының есебi бойынша тексеру жүргiзсiн. Бұған қоса өтiнiм берушiлер iшкi iстер органдарының барлық есептерi бойынша тексерiледi.
1.4. Облыс орталықтарында және Алматы қаласында тұратын адамдардан құжаттар қабылдау тiкелей iшкi iстер басқармаларының төлқұжат және визалық жұмыстар басқармаларында, ал қалған жерлерде - өтiнiм жасағандардың тұрғылықты жерi бойынша қалалық аудандардың iшкi iстер бөлiмдерiнде жүргiзсiн.
1.5. Сауалнама-өтiнiштер мен анықтамалар бланкiлерiн (N 2,3,4,5,6,7,8-қосымшалар) жасауды қамтамасыз етсiн.
2. Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi iшкi iстер органдарының қарау тәртiбi туралы нұсқаулықты (1-қосымша) бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң төлқұжат
және визалық жұмыстар бас басқармасы облыстық, қалалық iшкi iстер
басқармаларынан азаматтық мәселелерi жөнiнде материалдар алған бойда
қорытындылар әзiрлеу үшiн инстанциялармен келiсудi және оларды
Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң Азаматтық
бөлiмiне қарау үшiн жiберудi, сондай-ақ қабылданған шешiмдердi
орындауды қамтамасыз етсiн.

4. Считать утратившим силу приказ МВД Республики
Казахстан от 18 марта 1992 г. N 91.
Министр
Приложение N 1
к приказу МВД Республики
Казахстан от 23 декабря
1996 года N 370
И Н С Т Р У К Ц И Я
о порядке рассмотрения органами
внутренних дел вопросов, связанных с
гражданством Республики Казахстан
Во исполнение Закона "О гражданстве Республики Казахстан" и Положения "0 порядке рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан", в практической деятельности необходимо руководствоваться следующим.
1. Общие положения
1.1. Заявление о приеме в гражданство Республики Казахстан, восстановлении и выходе из гражданства Республики Казахстан подается на имя Президента Республики Казахстан и представляется в органы внутренних дел по месту жительства (в г.Алматы и областных центрах непосредственно в УПиВР).
В заявлениях должны быть отражены мотивы принятия, восстановления или выхода из гражданства Республики Казахстан.
1.2. Поступившие в органы внутренних дел материалы о приеме, восстановлении и выходе из гражданства Республики Казахстан тщательно проверяются. Особое внимание должно быть обращено на причину изменения гражданства, а также полноту анкетных сведений, правильность написания фамилии, имени и отчества заявителя и членов его семьи.
При обнаружении неполных или неточных сведений в представленных документах они должны быть возвращены заявителю для внесения соответствующих изменений и дополнений.
Ходатайство считается принятым к исполнению с момента подачи заявителем всех документов, предусмотренных настоящей Инструкцией.
1.3. Оформленные надлежащим образом материалы направляются районными органами внутренних дел по месту жительства заявителя по подчиненности в управления внутренних дел областей.
Управления внутренних дел областей и столицы Республики Казахстан проверяют правильность оформления материалов о приеме, восстановлении и выходе из гражданства Республики Казахстан, заводят дела по этим вопросам в двух частях по каждому заявлению (за исключением материалов по выходу из гражданства Республики Казахстан), запрашивают мнение органов национальной безопасности.
Управления внутренних дел областей и столицы Республики Казахстан дела и свои заключения по ним направляют в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң 1992 жылғы
18 наурыздағы N 91 бұйрығының күшi жойылған деп саналсын.
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрi -
Iшкi әскерлер қолбасшысы,
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрлiгiнiң
1996 жылғы 23 желтоқсандағы
N 370  бұйрығына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтығына
байланысты мәселелердi iшкi iстер органдарының
қарау тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заң мен "Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi қарау тәртiбi туралы" Ереженi орындау мақсатында iс-тәжiрибелiк қызметте мыналарды басшылыққа алу қажет.
1. Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтiнiш Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына жолданады және тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органдарына (Алматы қаласында және облыс орталықтарында тiкелей төл құжат және визалық жұмыс басқармасына) берiледi.
Өтiнiштерде Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу дәлелдерi көрсетiлуге тиiс.
1.2. Iшкi iстер органдарына Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы түскен материалдар мұқият тексерiледi. Азаматтығын өзгерту себептерiне, сондай-ақ сауалнама мәлiметтерiнiң толықтығына, өтiнiш берушi мен оның отбасы мүшелерiнiң тегiнiң, аты мен әкесiнiң атының жазылуының дұрыстығына айрықша назар аударылуға тиiс.
Берiлген құжаттардағы мәлiметтердiң толық еместiгi немесе дәл еместiгi табылған жағдайда олар тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу үшiн өтiнiш берушiге қайтарылуға тиiс.
Өтiнiш берушi осы Нұсқаулықта көзделген барлық құжаттарды берген сәттен бастап өтiнiм орындауға қабылданады деп есептеледi.
1.3. Тиiстi үлгiде ресiмделген материалдар өтiнiш берушiнiң тұрғылықты жерi бойынша облыстардың iшкi iстер басқармаларындағы бағыныстылығы жөнiндегi аудандық iшкi iстер органдарына жiберiледi.
Облыстардың және Қазақстан Республикасы астанасының iшкi iстер басқармалары Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы материалдарды ресiмдеудiң дұрыстығын тексередi, осы мәселелер жөнiндегi iстi әрбiр өтiнiш бойынша (Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу жөнiндегi материалдардан басқа) екi бөлiкте жүргiзедi, ұлттық қауiпсiздiк органдарының пiкiрiн сұратады.
Облыстардың және Қазақстан Республикасы астанасының iшкi iстер басқармалары олар жөнiндегi iстi және өздерiнiң қорытындыларын Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне жiбередi.

1.4. Лица, ходатайствующие о приеме, восстановлении и выходе из гражданства Республики Казахстан органами внутренних дел проверяются по учетам центра криминальной информации Государственного следственного комитета Республики Казахстан.
1.5. В заключении, вынесенном Министерством, Управлением внутренних дел по материалам о приеме, восстановлении или о выходе из гражданства Республики Казахстан, должны быть подробно изложены проверенные данные, характеризующие заявителя.
Заключения утверждаются Министром внутренних дел, начальником областного, городского управления внутренних дел или их заместителями.
1.6. Министерство внутренних дел, после согласования с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, составляет свое заключение, которое вместе с материалами о приеме, восстановлении или выходе из гражданства Республики Казахстан направляет в Администрацию Президента Республики Казахстан. В случае возражения в приеме заявителя в гражданство Республики Казахстан Комитет национальной безопасности излагает свои мотивы Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам гражданства.
1.7. В случае отклонения ходатайства органами внутренних дел, предоставившими материалы по вопросам гражданства, заявителю выдается справка с указанием мотивов отказа. Второй экземпляр указанной справки приобщается к личному делу заявителя.
1.8. Заявления лиц, не достигших 18 лет, а также признанных в установленном порядке недееспособными, о приеме, восстановлении и выходе из гражданства Республики Казахстан подаются их законными представителями. При этом необходимо отдельное согласие несовершеннолетнего в возрасте от 14 до 18 лет, которое подписывается им самим и подается, как правило, одновременно с заявлением родителей или иных законных представителей.
Согласие детей заверяется нотариально и прилагается к ходатайству одного из родителей. Кроме того к ходатайствам родителей прилагаются в двух экземпляра копии свидетельств о рождении детей, указанных в анкетах- заявлениях.
1.9. Срок рассмотрения заявлений в местных органах внутренних дел и национальной безопасности, Министерстве внутренних дел, Комитете национальной безопасности и других государственных органах Республики Казахстан не должен превышать одного месяца в каждом из этих органов, а в совокупности - шести месяцев.

1.4. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтiнiм жасаған тұлғаны Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң криминалдық ақпарат орталығының есебi бойынша iшкi iстер органдары тексередi.
1.5. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы материалдар жөнiндегi Iшкi iстер министрлiгi, iшкi iстер басқармасы шығарған қорытындыда өтiнiш берушiнi сипаттайтын тексерiлген мәлiметтер толық баяндалуға тиiс.
Қорытындыны Iшкi iстер министрлiгi, облыстық, қалалық iшкi iстер басқармаларының бастықтары немесе олардың орынбасарлары бекiтедi.
1.6. Iшкi iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiскеннен кейiн өздерiнiң қорытындыларын жасайды, ол Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы материалдармен бiрге Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жiберiледi. Өтiнiш берушiнi Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауға қарсы болған жағдайда Ұлттық қауiпсiздiк комитетi өз тұжырымын Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссияға баяндайды.
1.7. Азаматтық мәселелерi жөнiндегi материалдарды берген iшкi iстер органдардың өтiнiмдерiнде ауытқушылық болған жағдайда өтiнiш иесiне орындамау дәлелi көрсетiлген анықтама берiледi. Аталған анықтаманың екiншi данасы өтiнiш берушiнiң жеке iс қағазына қосып тiгiледi.
1.8. 18 жасқа толмаған, сондай-ақ белгiленген тәртiп бойынша iс-әрекетке қабiлетсiз деп танылған адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтiнiштерi оларды заңды өкiлдерi арқылы берiледi. Бұл ретте 14 жастан 18 жасқа дейiнгi кәмелетке толмаған балалардың өздерi қол қойған жеке келiсiмi қажет, тәртiп бойынша олардың ата-анасы немесе өзге де заңды өкiлдерi берген өтiнiшпен бiр мезгiлде берiледi.
Балалардың келiсiмiн нотариат куәландырады және ата-анасының бiреуiнiң өтiнiмiне қоса берiледi. Бұған қоса ата-аналарының өтiнiмдерiне сауалнама-өтiнiштерде көрсетiлген балалардың тууы туралы куәлiгi көшiрмесiнiң екi данасы қоса берiледi.
1.9. Өтiнiштердi қарау мерзiмi жергiлiктi iшкi iстер және ұлттық қауiпсiздiк органдарында, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнде, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнде және басқа мемлекеттiк органдарда осы органдардың әрқайсысында бiр айдан, ал жиынтығы - алты айдан аспауға тиiс.

2. Прием в гражданство Республики Казахстан
2.1. К заявлению о приеме в гражданство Республики Казахстан прилагаются:
- анкета-заявление утвержденной формы в двух экземплярах (приложение N 2);
- подробная автобиография в двух экземплярах, составленная в произвольной форме;
- четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 в анфас без головного убора;
- обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона "О гражданстве Республики Казахстан", которое составляется в установленной форме (приложение N 6);
- справка с места работы в двух экземплярах с указанием должности, учащимся - с места учебы;
- документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
Все экземпляры анкет-заявлений и автобиографий должны быть подписаны самим заявителем с указанием даты составления. В случае, когда заявитель не может подписать их по неграмотности или в силу физических недостатков, то в соответствии со статьей 33 Закона по его просьбе оно подписывается другим лицом, о чем государственным нотариусом делается соответствующая запись.
2.2. Если лицо, ходатайствующее о приеме в гражданство Республики Казахстан, в момент подачи заявления состоит в браке с гражданином Республики Казахстан, то им представляется нотариально удостоверенная копия свидетельства о заключении брака.
Кроме того, граждане бывших союзных республик, имеющие одного из близких родственников - граждан Республики Казахстан: ребенка (в том числе усыновленного), супруга (супругу), одного из родителей (усыновителей), сестру, брата, деда или бабушку, независимо от срока их проживания в Республике Казахстан, представляют документы, удостоверяющие степень родства с гражданами Республики Казахстан (свидетельство о рождении, свидетельство о браке и др.), справку адресного бюро о месте постоянного проживания своего родственника и копию документа, подтверждающего его принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
2.3. Если лицо, желающее принять гражданство Республики Казахстан, является гражданином государства, с которым Республика Казахстан имеет соглашение (договор) о предотвращении случаев возникновения двойного гражданства, то ходатайство может быть принято при представлении заявителем документа, свидетельствующего об отношении компетентного органа такого государства к его намерению принять гражданство Республики Казахстан.
2.4. При приеме заявлений необходимо требовать предъявления национальных паспортов, видов на жительство, удостоверений лица без гражданства, которые после просмотра и отметки в анкетах-заявлениях возвращаются владельцам. Никаких отметок в национальных паспортах, видах на жительство и удостоверениях лица без гражданства не производится.

2. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау
2.1. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiледi:
- бекiтiлген нысандағы екi дана сауалнама-өтiнiш (N 2 қосымша);
- еркiн нысанда жазылған екi дана толық өмiрбаян;
- бас киiмсiз қарсы алдынан түсiрiлген 3,5х4,5 см. көлемдегi төрт фотосурет;
- "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңның 1-бабында көзделген, белгiленген нысанда (N 6-қосымша) жасалған шарттарды сақтайтындығы туралы мiндеттеме;
- жұмыс орнынан лауазымы, оқушыларға - оқу орны көрсетiлген екi дана анықтама;
- мемлекеттiк баж төленгенi немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
Өтiнiштердiң, сауалнамалардың және өмiрбаяндардың барлық даналарына өтiнiш берушi жазылған уақытын көрсетiп қол қоюға тиiс. Егер өтiнiш берушi сауатсыздығы немесе дене кемiстiгiне орай өтiнiшке қол қоя алмайтын болса, Заңның 33-бабына сәйкес оның сұрауы бойынша өтiнiшке басқа адам қол қояды, бұл жөнiнде мемлекеттiк нотариус мекеме өтiнiшке тиiстi жазба жасайды.
2.2. Егер Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтiнiм бiлдiрген адам өтiнiш берген сәтте Қазақстан Республикасының азаматымен некеде тұрса, неке туралы куәлiктiң нотариат куәландырған көшiрмесiн тапсырады.
Бұған қоса бұрынғы одақтық республика азаматының жақын туысқандарының бiреуi Қазақстан Республикасының азаматы болса: баласы (оның iшiнде асырап алған), жұбайы (зайыбы), ата-аналарының бiреуi (асырап алушы), әпкесi, қарындасы, бауыры, атасы немесе әжесi, олардың Қазақстан Республикасында тұру мерзiмiне қарамастан, Қазақстан Республикасының азаматтарымен туысқандық дәрежесiн куәландыратын (тууы туралы куәлiк, неке туралы куәлiк және басқа) құжаттар, өз туысқандарының тұрақты тұратын жерлерi туралы мекен-жай бюросының алған анықтама және оның Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын растайтын құжаттың көшiрмесiн тапсырады.
2.3. Егер Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға тiлек бiлдiрген адам Қазақстан Республикасы қос азаматтық жағдайларының туындауына жол бермеу туралы келiсiм (шарт) жасасқан басқа мемлекеттiң азаматы болса, өтiнiм сол мемлекеттiң құзыреттi органының өтiнiш иесiнiң Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау ниетiне көзқарасын куәландыратын құжатты бiрге ұсынғанда ғана қабылданады.
2.4. Өтiнiштердi қабылдаған кезде ұлттық төлқұжатты, тұруға рұқсат қағазын, азаматтығы жоқ адамдар куәлiктерiн тапсыруы талап етiлуi қажет, олар қаралып, сауалнама-өтiнiштерде белгi қойылғаннан кейiн иесiне қайтарылады. Ұлттық төлқұжатқа, тұруға рұқсат қағазына, азаматтығы жоқ адамдардың куәлiктерiне ешқандай белгi қойылмайды.

3. Восстановление в гражданстве Республики Казахстан
Согласно статье 18 Закона "О гражданстве Республики Казахстан" ранее состоявшее в гражданстве Республики Казахстан лицо может быть восстановлено в гражданстве по его ходатайству.
Условия, предусмотренные абзацем 1 пункта 1 части первой статьи 16 Закона, не требуются для лиц, имеющих иное гражданство, или лиц без гражданства, которые постоянно проживали на территории Республики Казахстан до выхода или утраты гражданства Республики Казахстан и не покидали ее территорию после прекращения гражданства, либо их отсутствие на территории республики не превышало сроков, предусмотренных статьей 28 Закона.
Оформление документов о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан осуществляется с учетом требований статьи 33 Закона и в порядке, установленном пунктом 5 Положения и пунктом 2.1. настоящей Инструкции.
Помимо документов, предусмотренных пунктом 5 Положения, к ходатайству о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан прилагаются документы, удостоверяющие бывшую принадлежность заявителя к гражданству Республики Казахстан и подтверждающие его постоянное проживание на территории республики (свидетельство о рождении, справка с места жительства и др.).
4. Выход из гражданства Республики Казахстан
4.1. К заявлению о выходе из гражданства Республики Казахстан прилагаются:
- анкета-заявление установленной формы (приложение N 3);
- подробная автобиография, составленная в произвольной форме и оформленная в соответствии с пунктом
2.1. настоящей Инструкции;
- три фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
- копии свидетельств о рождении детей и браке;
- справка с места работы, учебы, а неработающим - из суда по месту жительства с указанием о наличии или отсутствии у лица неисполненных обязательств перед государством, либо имущественных обязанностей, с которыми связаны интересы граждан, государственных органов и организаций, независимо от форм собственности;
- справка из военного комиссариата об освобождении лица призывного возраста от прохождения действительной воинской службы (от 18 до 27 лет);
- документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
При подаче ходатайства о выходе из гражданства Республики Казахстан ребенка в возрасте до 14 лет, один из родителей которого остается гражданином Республики Казахстан, должно быть представлено нотариально- удостоверенное заявление этого родителя, в котором выражено его отношение к выходу ребенка из гражданства Республики Казахстан.
4.2. При выдаче анкет-заявлений о выходе из гражданства Республики Казахстан заявителям разъясняются правовые и иные последствия утраты ими гражданства Республики Казахстан, о чем делается соответствующая запись в справке, прилагаемой далее к материалам, и подписанная заявителем.

3. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңның 18-бабына сәйкес бұрын Қазақстан Республикасының азаматы болған адамның өтiнiшi бойынша оның азаматтығы қалпына келтiрiлуi мүмкiн.
Басқа азаматтығы бар немесе азаматтығы жоқ адамдар үшiн Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына немесе азаматтығынан айырылғанға дейiн және азаматтығы тоқтатылғаннан кейiн оның аумағынан тысқары кетпесе не олардың республика аумағында болмауы Заңның 38-бабында көзделген мерзiмнен аспаса Заңның 16-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 1-тармағының 1-абзацында көзделген шарттардың болуы талап етiлмейдi.
Қазақстан Республикасының азаматтығы қалпына келтiру туралы құжаттарды ресiмдеу Заңның 33-бабының талаптары ескерiле отырып және осы Ереженiң 5-тармағында және осы Нұсқаулықтың 2.1.-тармағында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Осы Ереженiң 5-тармағында көзделген құжаттардан басқа Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру туралы өтiнiмге өтiнiш берушiнiң бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болғанын және оның республика аумағында тұрақты тұрғандығын (тууы туралы куәлiк, тұрғылықты жерiнен анықтама және т.б.) куәландыратын құжаттары қоса берiледi.
4. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу
4.1. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiледi:
- белгiленген нысандағы сауалнама-өтiнiш (N 3 қосымша);
- еркiн нысанда жазылған және осы Нұсқаулықтың 2.1.-тармағына сәйкес ресiмделген толық өмiрбаян;
- 3,5х4,5 см. көлемдегi үш фотосурет;
- балалардың тууы туралы және неке туралы куәлiктiң көшiрмелерi;
- жұмыс орнынан немесе оқу орнына берiлген анықтама, ал жұмыс iстемейтiндерге - тұрғылықты жерiндегi соттан өтiнiш берушi адамның мемлекет алдында атқарылмаған мiндеттерiнiң немесе азаматтардың, мемлекеттiк органдардың және меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың мүдделерiне байланысты мүлiктiк мiндеттемелерiнiң бар-жоғы көрсетiлген анықтама;
- әскерге шақыру жасындағы адамды мiндеттi әскери қызметiн өткеруден босату туралы (18 жастан 27 жасқа дейiн) әскери комиссариаттан берiлген анықтама;
- мемлекеттiк баж төлегенi немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
14 жасқа дейiнгi баланың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтiнiм берген кезде ата-аналарының бiреуi Қазақстан Республикасының азаматтығында қалса, баласының Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына деген көзқарасын бiлдiретiн сол ата-ананың нотариат куәландырған өтiнiшi берiлуге тиiс.
4.2. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы сауалнама-өтiнiштер берiлген кезде өтiнiш берушiлердiң олардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан айрылудың жоғалтудың құқықтық және өзге де зардаптары, ол туралы анықтамада тиiстi жазба жасалатындығы, бұдан әрi өтiнiш берушi қол қойған материалдарға қоса берiлетiндiгi түсiндiрiледi.

4.3. В заключениях о выходе из гражданства Республики Казахстан должны быть указаны сведения:
- о наличии или отсутствии у заявителя неисполненных обязательств перед государством или имущественных обязанностей, с которыми связаны существенные интересы граждан государственных и других организаций, независимо от форм собственности;
- о привлечении его в качестве обвиняемого, либо имеющимся в отношении него вступившим в законную силу приговоре суда, подлежащим исполнению;
- о том, что выход данного лица из гражданства Республики Казахстан не противоречит интересам государственной безопасности.
5. Утрата Гражданства Республики Казахстан
Гражданство Республики Казахстан утрачивается:
1) вследствие поступления лица на воинскую службу, в службу безопасности, полицию, органы юстиции или иные органы государственной власти и управления другого государства, за исключением случаев, предусмотренных межгосударственными договорами Республики Казахстан;
2) если гражданство Республики Казахстан приобретено в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов;
3) по основаниям, предусмотренным межгосударственными договорами Республики Казахстан;
4) если лицо, постоянно проживающее за пределами Республики Казахстан, не встало на консульский учет без уважительных причин в течение пяти лет.
Органы внутренних дел регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан в журнале установленной формы (Приложение N 8) и информируют МВД Республики Казахстан ежеквартально в приложении к отчетам.
Информацию о лицах, утративших гражданство Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан представляет в отдел гражданства Администрации Президента Республики Казахстан по итогам каждого полугодия и года.
6. Определение принадлежности к
гражданству Республики Казахстан
6.1. Определению принадлежности к гражданству Республики Казахстан подлежат лица:
- иностранные граждане, проживающие на территории республики по видам на жительство, и лица без гражданства, обратившиеся с заявлением о том, что они являются гражданами Республики Казахстан, а также лица, в отношении которых имеются сведения о принадлежности к гражданству Республики Казахстан;
- проживающие по паспортам или удостоверениям личности граждане Республики Казахстан, при поступлении сведений или обоснованных заявлений о том, что они не являются гражданами Республики Казахстан;
- освобожденные из мест лишения свободы и предъявившие справки об освобождении, в которых указывается, что они являются иностранными гражданами или лицами без гражданства, если ранее такие лица на учете в органах внутренних дел не состояли;
- ранее выехавшие за границу и возвратившиеся на постоянное жительство в Республику Казахстан, и предъявившие иностранные паспорта, если имеются достоверные сведения о том, что они ранее проживали в Республике Казахстан или состояли в гражданстве Республики Казахстан.

4.3. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы қорытындыларда:
- өтiнiш берушiнiң мемлекет алдында атқарылмаған мiндеттерiнiң немесе азаматтардың, мемлекеттiк органдардың және меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың мүдделерiне байланысты мүлiктiк мiндеттемелерiнiң бар немесе жоқ екендiгi туралы;
- оның айыпталушы ретiнде жауапқа тартылғаны немесе оған қатысты орындалуға жататын, заң күшiне енген сот үкiмi туралы;
- осы адамның Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы мемлекеттiк қауiпсiздiк мүддесiне қайшы келмеуi туралы мәлiметтер көрсетiлуге тиiс.
5. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыру
Қазақстан Республикасының азаматтығынан мынадай жағдайларда айырылады:
1) егер Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, адамның басқа мемлекеттiң әскери қызметiне, қауiпсiздiк комитетiне, полициясына, әдiлет органдары немесе өзге де мемлекеттiк өкiмет және басқару органдарына қызметке тұрғаны себептi;
2) егер Қазақстан Республикасының азаматтығы жалған мәлiметтер мен жасанды құжаттар табыс етуi нәтижесiнде берiлсе;
3) Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттарында көзделген негiздер бойынша;
4) егер адам үнемi Қазақстан Республикасынан тысқары тұрақты тұрған бес жыл iшiнде дәлелдi себептерсiз консулдық есепке тұрмаса.
Iшкi iстер органдары Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыруды белгiленген нысандағы журналға (N 8-қосымша) тiркейдi және Қазақстан Республикасының Iшкiiсминiне тоқсан сайын берiлетiн есептерiне қосымшада хабарлайды.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған адамдар туралы Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң Азаматтық бөлiмiне әрбiр жарты жыл мен жыл қорытындысы бойынша ақпарат берiп отырады.
6. Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын анықтау
6.1. Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын анықтауға мына адамдар жатады:
- өздерiнiң Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатындығы туралы өтiнiшпен келген республика аумағында тұруға рұқсат қағазы бойынша тұратын шет ел азаматы және азаматтығы жоқ адам, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығы туралы мәлiметi бар адам;
- төлқұжаттарымен немесе жеке басын куәландыратын куәлiктерiмен тұратын Қазақстан Республикасының азаматы, олардың Қазақстан Республикасының азаматы еместiгi туралы мәлiметтер немесе негiздi өтiнiштер келiп түскен жағдайда;
- бас бостандығынан айыру орындарынан босаған және босағаны туралы анықтама ұсынған адам, олар шет ел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар болып табылады деп көрсетiледi, егер бұрын бұл адам iшкi iстер органдарында есепте тұрмаса;
- бұрын шет елге кетiп қалған, Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қайта оралған, шет ел төлқұжатын көрсеткен адам, егер олардың бұрын Қазақстан Республикасында тұрғандығы немесе Қазақстан Республикасының азаматтығында болғандығы туралы сенiмдi мәлiметi болса.

6.2. На лиц, в отношении которых определяется принадлежность к гражданству Республики Казахстан, органами внутренних дел по месту жительства составляется подробный протокол опроса, в котором должно быть отражено, когда и где проверяемые родились, гражданство родителей на момент их рождения, когда и по каким документам прибыли в Республику Казахстан, кто из родственников и где проживал или проживает в настоящее время, их гражданство и другие вопросы в зависимости от обстоятельств. К материалам приобщаются четыре фотокарточки размером 3,5 х 4,5 см. и другие документы, имеющие отношение к делу, в том числе заявления не менее трех свидетелей, подтверждающих факт проживания в Республике Казахстан.
Такие лица проверяются по данным центра криминальной информации по всем местам жительства, центра документирования населения МВД Республики Казахстан, органов ЗАГСа, а в необходимых случаях и по другим источникам.
В случае необходимости получения сведений из-за границы запросы направляются в ГУП и ВР МВД Республики Казахстан.
По результатам проверки выносится мотивированное заключение, которое утверждается начальником ГОРОВД или его заместителем.
Поступившие материалы оформляют в отдельное номенклатурное дело, которое по его завершению сдается в архив и подлежит постоянному хранению.
6.3. Документирование видами на жительство лиц, принадлежность которых к гражданству Республики Казахстан определялась, а также их учет производится в порядке, установленном Инструкцией "О порядке применения правил пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан".
Лицам, принадлежность которых к гражданству Республики Казахстан установлена, выдается справка (приложение N 5), являющаяся основанием для документирования их паспортами и удостоверениями личности гражданина Республики Казахстан.
7. Порядок исполнения решений по вопросам гражданства:
7.1. Министерство внутренних дел Республики Казахстан по получении Указов Президента Республики Казахстан по вопросам гражданства в семидневный срок уведомляет о них Управления внутренних дел, представивших материалы.
7.2. Управления внутренних дел, по получении указанных решений, через горрайорганы внутренних дел по месту жительства заявителей в семидневный срок извещают их о результатах рассмотрения ходатайств.
В случае, если указанное лицо сменило место жительства, органы внутренних дел незамедлительно направляют сообщение о принятом решении в органы внутренних дел по новому месту жительства заявителя и информируют об этом Министерство внутренних дел Республики Казахстан.

6.2. Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығы бар тұлғаны iшкi iстер органдары анықтайды, тұрғылықты жерi бойынша сұранымның толық хаттамасы жасалады, онда тексерiлушi қашан, қайда туды, олардың туылған сәтiндегi ата-аналарының азаматтығы, Қазақстан Республикасына қашан және қандай құжаттар бойынша келдi, туысқандары кiмдер және қайда тұрады немесе дәл қазiр қайда тұрады, олардың азаматтығы және жағдайларға қарай басқа да мәселелер көрсетiлуге тиiс. Материалдарға 3,5х4,5 см. көлемдегi төрт фотосурет және iске қатысы бар басқа құжаттар, оның iшiнде Қазақстан Республикасында тұрғандығы туралы фактiнi растайтын кем дегенде үш куәның өтiнiштерi қосып тiгiледi.
Мұндай адам барлық тұрғылықты жерi бойынша криминалдық ақпарат орталығының, Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң халықты құжаттандыру орталығының, ЗАГС органының мәлiметтерi бойынша, қажет болған жағдайларда басқа да тексеру көздерi бойынша тексерiледi.
Шет елден мәлiметтер алу қажет болған жағдайда сұраным Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң төлқұжат және визалық жұмыс бас басқармасына жөнелтiледi.
Тексеру нәтижесi бойынша дәлелдi қорытындылар шығарылады, оны қалалық iшкi iстер органдарының бастығы немесе оның орынбасары бекiтедi.
Түскен материалдар жеке iс номенклатурасында ресiмделедi, ол аяқталғаннан кейiн архивке өткiзiледi және тұрақты сақтауға жатады.
6.3. Адамдарды тұруға берiлетiн рұқсат қағаздармен құжаттандыру, Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығы анықталды, сондай-ақ оларды есепке алу "Қазақстан Республикасына шет ел азаматтарының келу ережесiн қолдану тәртiбi туралы" белгiленген нұсқаулық тәртiбiмен жүргiзiледi.
Адамдарға Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығы белгiленедi, оларға Қазақстан Республикасының азаматы деген төлқұжаттармен және жеке басын куәландыратын куәлiктермен құжаттандыру үшiн негiз болып табылатын анықтама (N 5 қосымша) берiледi.
7. Азаматтық мәселелерi жөнiндегi шешiмдердi
орындау тәртiбi
7.1. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi азаматтық мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтарын алысымен жетi күн мерзiм iшiнде олар туралы материалдар ұсынған iшкi iстер басқармасы жазбаша хабарландырады.
7.2. Iшкi iстер басқармасы өтiнiш берушiнiң тұрғылықты жерi бойынша қалалық аудандар iшкi iстер бөлiмi арқылы аталған шешiмдердi алысымен жетi күн мерзiмде өтiнiштердi қарау нәтижелерi туралы оларды хабардар етедi.