Правила составления и подачи заявки на регистрацию товарного знака
Утверждены Патентным агентством Министерства экономики и торговли Республики Казахстан 8 октября 1996 года Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 1997 г. N 296. Утратили силу приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года N 55-о.д.
Сноска. Правила, утвержденные Патентным агентством Министерства экономики и торговли Республики Казахстан 8 октября 1996 года утратили силу приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года  N 55-о.д. (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Введение
Настоящие Правила составления и подачи заявки на регистрацию товарного знака (далее Правила 1) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан  Z932800_ "О товарных знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров", а также нормативных документов, принятых Национальным патентным ведомством. При их
разработке были учтены современные тенденции гармонизации
законодательств в области товарных знаков.
Перечень сокращений
Закон - Закон о товарных знаках, знаках обслуживания и
наименованиях мест происхождения товаров
МКТУ - Международная классификация товаров и услуг (Ниццкая
классификация)
Правила 1 - Правила составления и подачи заявки на регистрацию
товарного знака
Товарный знак - Товарный знак и\или знак обслуживания
Товары - Товары и\или услуги
1. Подача заявки
1.1. Право подачи заявки на регистрацию товарного знака в соответствии с п. 1. ст. 5 Закона предоставлено любым юридическим и физическим лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность в установленном законодательством порядке.
1.2. Заявка подается в Казпатент непосредственно или направляется по почте. Возможна подача заявки по факсу. Она принимается во внимание при условии обязательного представления оригинала не позднее 1 месяца со дня получения факса Казпатентом.
1.3. Заявка согласно п.п. 2.3. ст. 5 Закона подается заявителем самостоятельно или через патентного поверенного. Иностранные юридические лица или постоянно проживающие за пределами страны физические лица либо их патентные поверенные ведут дела, связанные с регистрацией товарных знаков, через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, если иной порядок не установлен международными соглашениями, участником которых является Республика Казахстан.
Полномочия патентного поверенного должны подтверждаться доверенностью.

Тауар таңбаларын тiркеуге өтiнiмдер құрастыру және беру ережесi
Қазақстан Республикасы Қазпатенттiң Төрағасы 1996 жылғы 8 қазандағы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 30 сәуірде N 296 тіркелді
Осы Тауар таңбаларын тiркеуге өтiнiмдер құрастыру және беру ережесi
(бұдан әрi 1 Ереже) Қазақстан Республикасының тауар таңбалары, қызмет
көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атаулары туралы Заңына,
сондай-ақ Ұлттық патент ведомствосы қабылдаған нормативтiк құжаттарға
сәйкес жасалынған. Оларды жасау кезiнде тауар таңбалары саласындағы
заңдарды үндестiрудiң қазiргi тенденциялары ескерiлдi.
Қысқартулар тiзiмi
Заң             Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және
тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары туралы
заң
ТҚХС            Тауарлар мен қызмет көрсетулердiң халықаралық
саралануы (Ниццалық саралану)
1 Ереже         Тауар таңбаларын тiркеуге өтiнiмдер құрастыру
және беру ережесi
Тауар таңбасы   Тауар таңбасы және/немесе қызмет көрсету таңбасы
Тауарлар        Тауарлар және/немесе қызмет көрсетулер.
1. Өтiнiмдер беру
1.1. Тауар таңбасын тiркеуге өтiнiмдер беру құқығы Заңның 5 бабының 1 тармағына сәйкес заңда белгiленген тәртiппен кәсiпкерлiк қызметтердi жүзеге асыратын кез-келген заңды тұлғаға, сондай-ақ жеке адамға берiлген.
1.2. Өтiнiм Қазпатентке тiкелей немесе почта арқылы жолданады. Өтiнiмдер факс арқылы да берiлуi мүмкiн. Ол Қазпатент факстi алған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей түпнұсқасын тапсыруға мiндеттенген жағдайда қабылданады.
1.3. Заңның 5 бабының 2.3. тармақтарына сәйкес өтiнiмдi арыз берушiнiң өзi немесе патенттiк сенiмдi өкiлi арқылы бередi. Шетелдiк заңды тұлғалар немесе елден тыс жерлерде тұрақты тұратын жеке адамдар немесе олардың патенттiк сенiмдi өкiлдерi тауар таңбаларын тiркеуге байланысты iстердi Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық келiсiмдерде басқадай ережелер белгiленбесе, Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлдерi арқылы жүргiзедi. Патенттiк сенiмдi өкiлдiң өкiлеттiгi сенiмхатпен куәландырылуы тиiс.

1.4. Заявка представляется на казахском или русском языках. Документы, представленные на иностранном языке, должны сопровождаться переводом на казахский или русский язык. Перевод может быть представлен не позднее 2 месяцев с даты подачи заявки.
1.5. Заявка представляется в 2-х экземплярах.
2. Содержание заявки
2.1. Заявка должна относиться к одному товарному знаку. В соответствии со ст. 4 Закона в качестве товарных знаков могут быть зарегистрированы словесные, изобразительные, объемные или другие обозначения.
2.1.1. Словесные обозначения представляют собой слова, сочетания букв, имеющие словесный характер, словосочетания, предложения, другие единицы языка и их сочетания.
2.1.2. Изобразительные обозначения представляют собой любые графические изображения на плоскости (конкретные либо абстрактные изображения различных объектов, фигур, линии, художественно выполненные шрифтовые элементы, а также различные композиции вышеупомянутых элементов).
2.1.3. Объемные обозначения представляют собой трехмерные объекты, форма которых оригинальна и не связана исключительным образом с функцией товара (упаковки товара, бутылки, флаконы и др.).
2.1.4. Комбинированные обозначения включают комбинации различного рода элементов - словесных, графических, объемных.
2.1.5. К другим обозначениям относятся, например, звуковые знаки в виде сигналов.
2.1.6. Товарный знак может быть зарегистрирован в любом цвете или цветовом сочетании.
2.2. Заявка должна быть представлена на типовом бланке (форма Т3-1), включающем:
- официальное обращение в Казпатент с просьбой о регистрации (п. 1.);<*>
- указание полного официального наименования заявителя (п. 2.1.),<*>
если заявителей несколько, то производится соответствующая
отметка (п. 8.10.) и отдельным приложением представляется перечень
всех заявителей с необходимыми реквизитами;
- полный адрес заявителя (п. 2.5.)<*>;
- указание организационно-правового характера юридического лица
(п. 2.2.);
- сведения о государственной регистрации юридического лица или
частного предпринимателя (п. 2.3.);
- заявляемое обозначение (п. 6.)<*>;
- указание на то, что испрашивается охрана объемного знака (п.
6.1.);
- указание на то, что испрашивается охрана в цветовом
исполнении (п. 6.2.);
- указание на то, что испрашивается охрана коллективного знака
(п. 2.4.);
- указание на то, что испрашивается охрана знака в стандартном
шрифтовом исполнении (п. 6.5.);
- транслитерация (п. 6.3.), перевод (п. 6.4.) словесного обозначения, если обозначение представлено на языке, ином чем казахский или русский;
- перечень товаров и/или услуг, на которые испрашивается регистрация знака (п. 7.)<*>;
- данные о патентном поверенном (имя и адрес), если заявитель пользуется услугами патентного поверенного (п. 3.)<*>;

1.4. Өтiнiм қазақ немесе орыс тiлдерiнде берiледi. Шет тiлдерiнде берiлген құжаттардың қазақ немесе орыс тiлдерiне аудармасы болуға тиiстi. Аударма өтiнiм берiлген күннен бастап екi айдан кешiктiрiлмей тапсырылуы керек.
1.5. Өтiнiм екi дана етiп берiледi.
2. Өтiнiмнiң мазмұны
2.1. Өтiнiм тауар таңбаларының бiрiне қатысты болуға тиiс. Заңның 4 бабына сәйкес тауар таңбалары ретiнде сөздiк, бейнелеу, көлемдiк немесе басқа да белгiлер тiркелiнуi мүмкiн.
2.1.1. Сөздiк белгiге сөздер, сөздiк сипатты әрiптер тiркесi, сөз тiркесi, сөйлемдер, тiлдiң басқа да бiрлiктерi, сондай-ақ олардың тiркестерi жатады.
2.1.2. Бейнелеу белгiлерiне жазықтықтағы кез-келген графикалық бейнелеулер жатады (әртүрлi объектiлер, фигуралар, сызықтардың нақты немесе абстракты бейнелерi, көркем орындалған қарыптық элементтер, сондай-ақ жоғарыда аталған элементтердiң әртүрлi композициялары).
2.1.3. Көлемдiк белгiлерге нысаны бөлекше және тауар
функциясына төтенше қатысты емес үш өлшемдi объектiлер жатады (тауар
бумасы, бөтелкелер, шишалар және т.б.)
2.1.4. Құрама белгiлерге - сөздiк, графикалық, көлемдiк әртүрлi
элементтердiң құрамалары кiредi.
2.1.5. Басқадай белгiлерге, мысалы үшiн, сигнал түрiндегi
дыбыстық белгiлер жатады.
2.1.6. Тауар белгiсi кез-келген түсте немесе түрлi түстi
үйлесiмде тiркелуi мүмкiн.
2.2. Өтiнiм типтiк бланкiде (Т3-1 нысанды) берiлуi мүмкiн және
оған:
- Қазпатентке тiркеу туралы сұраған ресми өтiнішi (1.т.)*
- арыз берушiнiң толық ресми атаулық көрсеткiшi (2.1.т.)*
егер арыз берушiлер бiрнешеу болса, онда тиiстi белгi
қойылады (8.10.т.) және тиiстi реквизиттерiмен барлық арыз
берушiлердiң тiзiмi жеке қосымшамен тапсырылады.*
- арыз берушiнiң толық мекен-жайы (2.5.т.)*
- заңды тұлғаның ұйымдық-құқылық сипаттағы көрсеткiшi (2.2.т.)
- заңды тұлға немесе жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы
мәлiмет (2.3.т.)*
- өтiнiм берiлген белгi (6.т.)*
- көлемдiк белгiнi қорғаудың сұралуына көрсеткiш (6.1.т.)
- түрлi түстi орындалуды қорғаудың сұралуына көрсеткiш (6.2.т.)
- ұжымдық белгiнi қорғаудың сұралуына көрсеткiш (2.4.т.)
- стандартты қарыптың орындалуын қорғаудың сұралуына көрсеткiш
(6.5.т.)
- егер белгi қазақ немесе орыс тiлiнен басқа тiлде берiлсе,
сөздiк белгiнiң транслитерациясы (6.3.т.), аудармасы (6.4.т.);
- таңбаның тiркелуi сұралатын тауарлар және/немесе қызметтер
тiзiмi (7.т.)*;
- егер арыз берушi патенттiк сенiмдi өкiлдiң қызметiн
пайдаланса, патенттiк сенiмдi өкiл туралы мәлiметтер
(аты-жөнi және мекен-жайы) (3.т.)*
- конвенциялық басымдық сұрауға көрсеткiш және негiзiнде
басымдық сұралатын өтiнiм туралы (елi, күнi, өтiнiм нөмiрi)

- указание на испрашивание конвенционного приоритета и сведения о заявке (страна, дата, номер заявки), на основе которой испрашивается приоритет (п.п. 5.1., 5.2., 5.3.);
- указание на испрашивание множественного приоритета (п. 5.4.);
- указание на испрашивание выставочного приоритета (п. 5.5.);
- адрес для деловой переписки, если заявитель его имеет (п.4.);
- подпись заявителя или его поверенного<*>;
- указание на оплату пошлины и ее размер (п. 8.4.);
- указание на имеющиеся более ранние регистрации (п.п. 9., 10.).
Сноска. Отмеченные знаком <*> сведения необходимы и достаточны для признания заявки на регистрацию товарного знака поданной с установлением соответствующего номера и даты подачи.
2.2.1. К заявке прилагаются:
- дополнительно 5 черно-белых репродукций заявляемого обозначения;
- описание заявляемого обозначения, если заявитель считает необходимым пояснить экспертизе его смысловое значение;
- документ, подтверждающий уплату пошлины за подачу заявки;
- устав коллективного знака в соответствии с п. 2 ст. 7 Закона, если подается заявка на регистрацию коллективного знака;
- доверенность, выданная заявителем на имя патентного поверенного с указанием объема представляемых полномочий, даты выдачи и срока действия, если заявка подается через патентного поверенного;
- заверенная копия ранее поданной заявки, если испрашивается конвенционный приоритет, и ее перевод на казахский или русский язык;
- заверенный документ, подтверждающий правомерность испрашивания выставочного приоритета с указанием международного статуса выставки, времени и места ее проведения, объекта(ов) экспонирования с заявляемым в качестве товарного знака обозначением, если испрашивается выставочный приоритет;
- документальное подтверждение прав заявителя на элементы знака, если охрана последних может предоставляться на основании Закона с разрешения третьих лиц (элементы государственной символики, например, или объекты охраны авторским правом).
Отметки о представлении дополнительных материалов производятся путем проставления знака "X" в строке соответствующего пункта, а в последней строке п. 8. указывается количество страниц прилагаемых материалов.
Все перечисленные в пункте 2.2.1. документы должны быть представлены не позднее 2-х месяцев с даты подачи заявки.
2.3. Заявляемое обозначение должно быть представлено в виде фотографии или типографского оттиска форматом 8 х 8 см. Этикетки и особые виды знаков могут представляться в полную величину, если они не превышают размер 21 х 29,7 см. В случае превышения указанного размера изображение должно быть представлено в уменьшенном виде.
Изображение заявляемого на регистрацию обозначения представляется в том цвете или цветовом сочетании, в котором испрашивается регистрация товарного знака. Оно должно быть наклеено на бланк в обозначенном квадратом месте (п. 6.).
Изображение должно быть хорошего качества, т.е. четким и контрастным. Все его элементы должны быть композиционно объединены художественным замыслом.

мәлiметтер (5.1., 5.2., 5.3. тт.);
- көпшiлiк басымдық сұрауға көрсеткiш (5.4.);
- көрмелiк басымдық сұрауға көрсеткiш (5.5.т.);
- арыз берушiнiң iскерлiк хат-хабарларға арналған мекен-жайы
(4.т.);
- арыз берушiнiң немесе оның сенiмдi өкiлiнiң қолы*;
- баж төлемiне және оның мөлшерiне көрсеткiш (8.4.т);
- бұдан бұрынғы тiркеулерге көрсеткiш (9.,10.тт.).
Таңбамен белгiленген мәлiметтер (*) тиiстi нөмiрi мен берiлген
күнi белгiленген тауар таңбасын тiркеуге өтiнiмдi тануға қажеттi де
жеткiлiктi.
2.2.1. Өтiнiмге қоса тiркелетiндер:
- өтiнiм берiлген белгiнiң қосымша 5 қара ала репродукциясы
- егер арыз берушi сараптамаға оның мазмұндық мәнiн
түсiндiрудi; қажет деп тапса, өтiнiм берiлген белгiнiң
сипаттамасы
- өтiнiм бергенi үшiн баж төленгенiн куәландыратын құжат;
- егер ұжымдық таңбаны тiркеуге өтiнiм берiлсе, Заңның 7
бабының 2 тармағына сәйкес ұжымдық таңбаның жарғысы;
- егер өтiнiм патенттiк сенiмдi өкiл арқылы берiлсе, патенттiк
сенiмдi өкiлдiң атына берiлген өкiлеттiк көлемi, берiлген
уақыты және қызмет мерзiмi көрсетiлген сенiмхат;
- егер конвенциялық басымдығы сұралынса, бұрын берiлген
өтiнiмнiң расталған көшiрмесi, оның қазақ немесе орыс
аудармасы;
- егер тауар таңбасы ретiндегi өтiнiм берiлген экспонатталатын
объектiнiң көрмелiк басымдығы сұралынса, халықаралық көрме
мәртебесi, өткiзiлетiн уақыты мен орны көрсетiле отырып,
талап етiлетiн көрмелiк басымдығы заңдылығын дәлелдейтiн
расталған құжат;
- егер қорғалуы Заң негiзiнде үшiншi бiреулердiң рұқсатымен
берiлсе, таңба элементтерiне арыз берушiнiң құқығын құжатты
дәлелдеу (мемлекеттiк нышандар элементтерi, мысалы үшiн,
немесе авторлық құқықпен қорғау белгiлерi).
Қосымша материалдардың берiлгенi туралы белгiлер тиiстi тармақтың жолына "Х" таңбасын қою арқылы жүргiзiледi, ал 8 тармақтың соңғы жолына тiркелген материалдардың бет саны көрсетiледi.
2.2.1. тармағында аталынып өткен барлық құжаттар өтiнiм берiлген күннен бастап екi айдан кешiктiрiлмей тапсырылуға тиiс.
2.3. Өтiнiм берiлген белгiлер 8х8 см пiшiмдi немесе баспаханалық баспа таңба түрiнде тапсырылуы тиiс. Этикеткалар мен таңбаның айрықша түрлерi егер олардың көлемi 21х29,7 см. артпаса толық көлемiнде берiлуi мүмкiн. Аталған мөлшерден асып кеткен жағдайда бейне кiшiрейтiлген көлемде берiлуi мүмкiн.
Тiркелуге өтiнiм берiлген бейне белгiсi тауар таңбасын тiркеуге сұратылған түсте немесе түрлi түстi үйлесiмде тапсырылады. Ол бланкiдегi шаршымен белгiленген жерге жапсырылуы тиiс. (6.т.)
Бейненiң сапасы жақсы, яғни нақты да анық болуы керек. Оның барлық элементтерi ортақ көркем оймен композициялық бiрлестiк табуға тиiстi.

2.3.1. Если охрана обозначения испрашивается в цветовом исполнении, то цвет или сочетания цветов указываются в соответствующей графе (п. 6.1.) как, например, знак охраняется в красном, белом, зеленом цветовом сочетании. При этом представляется 10 цветных и 5 черно-белых репродукций заявляемого обозначения.
2.3.2. Если испрашивается охрана объемного обозначения, то необходимо сделать соответствующую отметку (п. 6.1.). При этом, кроме основного изображения в двухмерном графическом или фотографическом виде, могут прилагаться изображения различных видов объемного знака в ракурсах, позволяющих экспертизе полностью оценить объем испрашиваемой охраны.
2.3.3. Если на регистрацию в качестве товарного знака представлена этикетка, то в качестве репродукции заявляемого обозначения может быть представлена сама этикетка.
2.3.4. Если словесный знак либо словесный компонент знака представлены на языке ином, чем казахский или русский, необходимо привести транслитерацию, т.е. передать фонетическое звучание буквами одного из официально признанных языков (п. 6.3.), а также перевод, если слово (словосочетание) имеет смысловое значение (п. 6.4.).
2.3.5. Если испрашивается охрана звукового обозначения, то к заявке прилагаются его нотная запись и фонограмма звукового обозначения в виде магнитофонной записи. Если на регистрацию заявляется часть музыкального произведения, то необходимо указание его автора и названия.
2.3.6. Если испрашивается охрана коллективного знака, то к заявке прикладывается Устав коллективного знака в соответствии со ст. 7. Закона, подписанный всеми его пользователями.
2.4. Перечень товаров и/или услуг приводится в п. 7. и определяет объем испрашиваемой охраны.
Если товары и/или услуги относятся к нескольким классам МКТУ, они должны быть сгруппированы соответственно этим классам. Указывается номер каждого заявленного класса в порядке возрастания и рядом с номером - перечень товаров и/или услуг, относящихся к этому классу. Для составления перечня товаров необходимо использовать конкретные термины и понятия рубрик соответствующего класса МКТУ.
В случае их отсутствия в классификаторе возможно использование вошедших во всеобщее употребление понятий. При невозможности размещения перечня на бланке последний приводится в приложении на отдельном листе. Следует избегать излишней степени обобщения, при которой приведенные понятия могут совпадать с наименованиями самих классов.
2.5. Заявка подписывается:
- уполномоченным должностным лицом, если заявка подается от имени юридического лица, с указанием имени, фамилии и должности подписавшего;
- физическим лицом, если заявка подается от его имени;
- патентным поверенным, если заявка подается через патентного поверенного.
Подпись уполномоченного должностного лица должна быть расшифрована указанием фамилии и инициалов подписавшего лица и заверена печатью.

2.3.1. Егер белгiнi қорғау түстi орындауда сұралынса, онда түс немесе түрлi түстер үйлесiмi тиiстi графада (6.1.т.) мысалы, таңба қызыл, ақ, жасыл түстер үйлесiмiнде қорғалады. Мұндайда өтiнiм берiлген белгiнiң түрлi түстi 10 дана және 5 қара ала дана репродукциясы тапсырылады.
2.3.2. Егер көлемдiк белгi қорғау сұралынса, онда тиiстi белгi қойылуы керек (6.1.т.). Мұндайда қос өлшемдi графикалық немесе фотосурет түрiндегi негiзгi бейнеден басқа сараптауға қорғау сұралған көлемдi толық бағалауға мүмкiндiк беретiн әртүрлi көлемдi таңба бейнелерi ракурстарда қоса тапсырылуы мүмкiн.
2.3.3. Егер тiркеуге тауар таңбасы ретiнде этикетка ұсынылса, онда өтiнiм берiлген белгi репродукциясы есебiнде этикетканың өзi тапсырылуы мүмкiн.
2.3.4. Егер сөздiк таңба немесе сөздiк компонент қазақ немесе орыс тiлдерiнен басқа тiлде берiлсе, транслитерация жасау қажет, яғни ресми мойындалған тiлдердiң бiрiнiң әрiптерiмен фонетикалық дыбысталынуы (6.3.т.), сондай-ақ егер сөз (сөз тiркесi) мағыналық мән иеленсе, аудармасы болуы қажет (6.4.т.)
2.3.5. Егер дыбыстық белгi қорғау сұралынса, онда өтiнiмге оның ноталық жазбасы және үналғы жазбасы түрiндегi фонограммалық дыбыстық белгiсi қоса тiркеледi. Егер тiркеуге музыкалық шығарманың бiр бөлiгiне өтiнiм берiлсе, онда музыкалық шығарманың авторы мен атауын көрсету қажет.
2.3.6. Егер ұжымдық таңбаны қорғау сұралынса, онда өтiнiмге Заңның 7 бабына сәйкес қолданушылардың бәрiнiң қолдары қойылған ұжымдық таңба Жарғысы қоса тiркеледi.
2.4. Тауарлар және/немесе қызметтер тiзiмi 7 т. келтiрiледi және қорғау сұралған көлемi айқындалады.
Егер тауарлар және/немесе қызмет көрсетулер ТҚХС бiрнеше сыныбына жатса, олар сыныптар бойынша топтастырылуға тиiс. Әрбiр өтiнiм берiлген сынып нөмiрi ұлғаю тәртiбiмен осы сыныпқа қатысты тауарлар және/немесе қызметтер тiзiмi - нөмiрiмен қатар көрсетiледi. Тауарлар тiзiмiн құрастыру үшiн ТҚХС сыныбының тиiстi айдарындағы нақты терминдер мен түсiнiктер пайдалану керек. Саралауда олардың болмаған жағдайында жалпыға ортақ қолданыстағы түсiнiктердiң пайдаланылуы мүмкiн.
Тiзiмдi бланкiде орналастыру мүмкiн болмаған жағдайда олар жеке бетке қосымша ретiнде тiркелiнедi. Орынсыз жинақтаулардан аулақ болған абзал, себебi мұндайда келтiрiлген түсiнiктер сыныптардың өз атауларымен ұқсас боп кетулерi мүмкiн.
2.5. Өтiнiмге қол қоятындар:
- егер өтiнiм заңды тұлғаның атынан берiлсе, қол қоюшының
аты-жөнi мен лауазымы көрсетiле отырып, өкiлеттi лауазым иесi;
- егер өтiнiм патенттiк сенiмдi өкiл арқылы берiлсе, патенттiк
сенiмдi өкiл.
Өкiлеттi лауазым иесiнiң қолы қол қоюшының аты-жөнi көрсетiлiп
және мөрмен расталынуы тиiс.

2.6. Доверенность на имя патентного поверенного должна включать:
- полное наименование (имя) доверителя и его адрес;
- подпись ответственного уполномоченного лица заявителя или самого заявителя;
- указание должности и имени лица, подписавшего доверенность;
- указание полномочий, представляемых патентному поверенному, с выделением права на отзыв заявки и отказа от регистрации;
- имя доверенного лица;
- дату выдачи;
- срок действия;
- печать, удостоверяющую подпись ответственного уполномоченного лица.
Любое действие патентного поверенного в пределах предоставленных ему полномочий или любое действие Казпатента по отношению к нему имеют те же последствия, что и действия заявителя или действия по отношению к заявителю.
2.6.1. Генеральная доверенность на имя патентного поверенного может относиться к нескольким заявкам (регистрациям) и должна отражать все предоставляемые ею полномочия.
3. Внесение изменений в заявку
3.1. Внесение в заявку изменений, не затрагивающих объема испрашиваемой охраны, может производиться по письменному ходатайству заявителя не позднее 2 месяцев с даты подачи заявки. При этом пошлина не уплачивается. Изменения, вносимые после указанного срока сопровождаются уплатой пошлины.
3.2. При внесении изменений в заявляемое обозначение, не влияющее на его общее восприятие, представляется измененное изображение обозначения в количестве, указанном в п. 2.2.1.
3.3. Изменение наименования (имени) или адреса заявителя без передачи имущественных прав производится по его письменному ходатайству с указанием номера заявки.
3.4. В случае уступки права на получение свидетельства иному лицу в официальном ходатайстве заявителя приводятся сведения о правопреемнике, а также удостоверяется факт его согласия на правопреемство.
3.5. Ходатайство об изменении имени или адреса заявителя может касаться нескольких заявок.
3.6. Разделение заявки по просьбе заявителя может производиться на любой стадии ее рассмотрения путем деления классов между разделенными заявками. При этом приоритет сохраняется по дате подачи первичной заявки.
3.7. Исправление ошибок в заявке производится по письменному обращению заявителя или патентного поверенного. При этом указывается номер заявки и характер ошибки. Ходатайство может касаться исправления однотипных ошибок в ряде заявок. При этом указываются номера всех заявок, в которых допущены ошибки.
4. Отзыв заявки
Отзыв заявки в соответствии со ст. 12 Закона может осуществляться на любом этапе экспертизы не позднее даты регистрации товарного знака. Датой отзыва считается дата отправки заявителю извещения об отзыве.
Настоящие Правила вступают в действие со дня их официальной публикации.

2.6. Патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына берiлген сенiмхатта:
- сенiм бiлдiрушiнiң толық атауы (аты);
- арыз берушiнiң жауапты өкiлiнiң немесе арыз берушiнiң қолы;
- сенiмхатқа қол қойған адамның лауазымы мен атының көрсеткiшi;
- өтiнiмдi қайтарып алуға және тiркеуден бас тарту құқығы
бөлiнген патенттiк, сенiмдi өкiлге берiлген өкiлеттiктердi
көрсету;
- сенiм бiлдiрген кiсiнiң аты;
- берiлген күнi;
- қызмет мерзiмi;
- жауапты өкiлеттi адамның қолын куәландыратын мөрi болуға
тиiстi.
Патенттiк сенiмдi өкiлдiң оған берiлген шектiктегi кез-келген iс-қимылы немесе Қазпатенттiң оған қатысты iс-қимылы да арыз берушiнiң iс-қимылы немесе оған қатысты iс-қимыл сияқты салдарға ие.
2.6.1. Патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына берiлген бас сенiмхат бiрнеше өтiнiмге (тiркеулерге) қатысты болуы мүмкiн және оған берiлген барлық өкiлеттiктi қамтуға тиiстi.
3. Өтiнiмге өзгерiстер енгiзу
3.1. Сұралған қорғау көлемiне қатыссыз өтiнiмге өзгерiстер енгiзу арыз берушiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша өтiнiм берiлген күннен бастап екі айдан кешiктiрiлмей жүргiзiледi. Мұндайда баж төленбейдi. Көрсетiлген мерзiмнен кейiн өзгерiстер енгiзiлген соң баж салығы алынады.
3.2. Өтiнiм берiлген белгiлердiң жалпы қабылдауына ықпал жасамайтын өзгерiстер енгiзу кезiнде 2.2.1.т. көрсетiлген көлемде өзгертiлген бейне белгiсi тапсырылады.
3.3. Атауларын (аттарын) немесе арыз берушiнiң адресiн мүлiктiк құқықты бермей өзгерту оның өтiнiм нөмiрi көрсетiлген жазбаша өтiнiшi бойынша жүргiзiледi.
3.4. Куәлiк алу құқығын басқа адамға берген жағдайда арыз берушiнiң ресми өтiнiшiнде құқылы мирасқорлығы туралы мәлiметтер келтiрiледi, сондай-ақ құқылы мирасқорлыққа оның келiсiмi куәландырылады.
3.5. Арыз берушiнiң атын немесе мекен-жайын өзгерту туралы өтiнiш бiрнеше өтiнiмге қатысты болуы мүмкiн.
3.6. Арыз берушiнiң өтiнiшi бойынша өтiнiмдердi бөлу оны қараудың кез келген сатысында бөлiнген өтiнiмдер арасындағы сыныптарды бөлу жолымен жүргiзiлуi мүмкiн. Мұндайда басымдық алғашқы өтiнiмдi беру күнiмен сақталады.
3.7. Өтiнiмдегi қателiктердi түзету арыз берушiнiң немесе патенттiк сенiмдi өкiлдiң жазбаша өтiнiшiмен жүргiзiледi. Мұндайда өтiнiм нөмiрi мен қателiк сипаты көрсетiледi. Өтiнiш өтiнiмдер қатарындағы бiр тектес қателiктердi түзетуге қатысты болуы мүмкiн. Мұндайда қателiктер жiберiлген барлық өтiнiмдердiң нөмiрлерi көрсетiледi.
4. Өтiнiмдердi қайтарып алу
Өтiнiмдердi қайтарып алу Заңның 12 бабына сәйкес тауар таңбасын тiркеу күнiнен кешiктiрiлмей сараптаудың кез келген сатысында жүзеге асырылуы мүмкiн. Қайтарып алу туралы арыз берушiге хабарлама жiберiлген күн қайтарып алу күнi болып есептеледi.
Осы Ереже ресми жарияланған күннен бастап күшiне кiредi.