О Положении "О порядке принудительного выкупа и продажи акций банка, имеющего отрицательный размер капитала"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 336. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 1997 г. N 340. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 113 (V053576)
В целях защиты интересов депозиторов и кредиторов банков, имеющих отрицательный размер капитала, укрепления банковской системы и совершенствования нормативно-правовой базы банковской деятельности Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить согласованное с Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам Положение о порядке принудительного выкупа и продажи акций банка, имеющего отрицательный размер капитала, и ввести его в действие со дня утверждения.
2. Департаменту банковского надзора (Джаугаштина Б.К.) довести настоящее Постановление и Положение о порядке принудительного выкупа и продажи акций банка, имеющего отрицательный размер капитала, до областных (Главного Алматинского территориального) управлений Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А. Г.
Председатель
Утверждено
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 1996 г. N 336
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке принудительного выкупа и продажи акций
банка, имеющего отрицательный размер капитала
Предусмотренные настоящим Положением основания и условия принудительного выкупа и последующей реализации (купли-продажи) акций банка, имеющего отрицательный размер капитала, подлежат применению Национальным Банком Республики Казахстан в исключительных случаях в целях защиты интересов депозиторов и кредиторов этих банков и обеспечения стабильности банковской системы государства по согласованию с Правительством Республики Казахстан, при наличии оснований, предусмотренных подпунктом "г)" пункта 1 статьи 48 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Для участников сделок, вытекающих из существа принимаемых Национальным Банком Республики Казахстан решений в рамках данной процедуры, устанавливаются дополнительные ограничения и требования.
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок принудительного выкупа акций банка, имеющего отрицательный размер капитала (далее "банк"), Национальным Банком Республики Казахстан (далее "Нацбанк") и последующей продажи новому инвестору (инвесторам), по согласованию с Правительством Республики Казахстан, по цене приобретения при условии доведения собственного капитала банка новым инвестором (инвесторами) до достаточного уровня в соответствии с требованиями, установленными Нацбанком (далее "рекапитализации") и обеспечения его нормального функционирования в соответствии с требованиями действующего банковского законодательства, а также основания и условия изменения права собственности на выкупаемые акции банка.
2. Внесение изменений в учредительные документы банка, в учетные данные о принадлежности акций банка и сделок с ними производится в соответствующих государственных органах с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Положением.
3. При наличии у банка плана рекапитализации и улучшения его деятельности, утвержденного в соответствии с Положением о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам, после процедуры принудительного выкупа акций и их продажи новым инвесторам, банк обязан заново представить на рассмотрение Нацбанка переоформленный план рекапитализации и улучшения деятельности.
II. Основания и условия принудительного выкупа и продажи
акций банка. Требования, предъявляемые к инвестору

Капиталының терiс мөлшерi бар банктердiң акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және сату тәртiбi туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 336. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 30 шілдеде N 340 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 113 (V053576) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының         Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөнiндегi         Ұлттық Банкi Басқармасының
Ұлттық комиссиясымен              қаулысымен
келiсiлген                        бекiтiлген
30.12.96 ж.                       31.12.96 ж.
N 164                             N 336
Капиталының терiс мөлшерi бар банктердiң акцияларын мәжбүрлеп сатып алудың және кейiннен сатудың (сатып алу-сатудың) осы Ережеде көзделген негiздемелерi мен шарттарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығының 48-бабының 1-тармағының "г") тармақшасында көзделген негiздемелер болған кезде Қазақстан Республикасының Үкiметiмен келiсе отырып, осы банктердiң депозиторлары мен кредиторларының мүдделерiн қорғау және мемлекеттiк банк жүйесiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында қолдана алады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы процедура шеңберiнде қабылдайтын шешiмдердiң мәнiнен туындайтын мәмiлелерге қатысушылар үшiн қосымша шектеулер мен талаптар белгiлейдi.
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже капиталының терiс мөлшерi бар банктiң (бұдан әрi - "банк") акцияларын Қазақстан Республикасының Үкiметiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi "Ұлттық Банк") сатып алу бағасы бойынша мәжбүрлеп сатып алу және кейiннен жаңа инвесторға (инвесторларға) сату тәртiбiн белгiлейдi, ал жаңа инвестор (инвесторлар) банктiң өз капиталын Ұлттық Банк (бұдан әрi "қайта капиталдандыру") белгiлеген талаптарға сәйкес жеткiлiктi деңгейге дейiн көтерiп, қолданылып жүрген банк заңдарының талаптарына сәйкес оның қалыпты жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге тиiс, сондай-ақ банктiң сатып алынатын акцияларына меншiк құқығын өзгерту негiздемесi мен шарттары болуы керек.
2. Банктiң құрылтай құжаттарына, банк акциялары және олармен жасалатын мәмiлелер туралы есеп деректерiне өзгертулер тиiстi мемлекеттiк органдарда осы Ережеде көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып енгiзiледi.
3. Банкте екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға көшу тәртiбi туралы ережеге сәйкес бекiтiлген қайта капиталдандыру және оның қызметiн жақсарту жоспары бар болса, акцияларды мәжбүрлеп сатып алу және оларды жаңа инвесторларға сату процедурасынан кейiн банк Ұлттық банктiң қарауына қайта капиталдандыру және қызметiн жақсартудың қайта ресiмделген жоспарын жаңадан ұсынуға мiндеттi.
II. Банктiң акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және
сатудың негiздемелерi мен шарттары. Инвесторға
қойылатын талаптар

4. Принудительный выкуп акций банка в целях их продажи новому инвестору (инвесторам) производится Нацбанком в случае фактического отсутствия капитала банка (наличия отрицательного размера капитала) при условии систематического (три и более раза в течение 12 последовательных календарных месяцев) нарушения им пруденциальных нормативов или других обязательных к соблюдению норм и лимитов.
5. Нацбанк определяет размер капитала банка на основании данных, представленных банком, в соответствии с установленной Нацбанком методикой расчета собственного капитала банка. Цена акций банка при этом определяется Нацбанком, исходя из размера капитала банка на дату принятия решения о принудительном выкупе. <*>
Сноска. Пункт 5 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485
6. Новыми инвесторами банка могут быть юридические или физические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, которые в отдельности или совместно обладают деньгами, достаточными для рекапитализации банка. <*>
Сноска. Пункт 6 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485
7. Лицо (лица), заинтересованное в покупке акций банка, должно удовлетворять требованиям, предъявляемым действующим банковским законодательством к учредителям банка.
8. Решения о принудительном выкупе акций банка и их продаже принимаются Правлением Нацбанка на основании ходатайства, подтверждающего намерение и возможность нового инвестора (инвесторов) приобрести акции банка, включая заявление инвестора (инвесторов) о продаже ему акций банка и документов, подтверждающих наличие у него (них) денег, достаточных для рекапитализации банка. <*>
Сноска. Пункт 8 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485
III. Процедура проведения принудительного выкупа акций
банка и их продажи. Особенности оформления сделок
с ценными бумагами банка при реализации новому
инвестору и изменений в учредительные
документы банка
9. Потенциальный инвестор, удовлетворяющий условиям пунктов 6 и 8 настоящего Положения, вправе обратиться в Нацбанк с заявлением о намерении приобрести все акции банка и обеспечить финансовое оздоровление последнего, включая его рекапитализацию.
В случаях, когда с заявлением о приобретении акций банка обращаются два или более инвестора, пожелавших стать акционерами одного банка, им необходимо представить заключенное между собой соглашение, определяющее долю каждого из них в приобретении акций банка и в сумме денег, вносимых в оплату за акции, а также для рекапитализации банка.
Право на обращение в Нацбанк по данному вопросу от имени инвесторов-юридических лиц предоставляется только их первым руководителям или соответствующим уполномоченным представителям этих руководителей (при наличии нотариально заверенной доверенности на эту сделку или соответствующих полномочий). <*>
Сноска. Пункт 9 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485

4. Банк акцияларын жаңа инвесторға (инвесторларға) сату мақсатында мәжбүрлеп сатып алуын банктiң капиталы мүлде болмаған жағдайда (капиталдың терiс мөлшерiнiң болуы) олардың пруденциалдық нормативтердi немесе мiндеттi түрде сақталуы тиiс басқа нормалар мен лимиттердi үнемi (12 күнтiзбелiк ай iшiнде қатарынан үш немесе одан да көп рет) бұзған кезде Ұлттық Банк жүргiзедi.
5. Ұлттық Банк банк ұсынған деректер негізінде банк капиталының мөлшерін Ұлттық банк белгілеген банктің өз капиталының есеп айырысу әдістемесіне сәйкес белгілейді. Бұл орайда банк акцияларының бағасын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiм қабылданған күнгi банк капиталының мөлшерiн ескере отырып, Ұлттық Банк белгiлейдi.<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485  V970660_   қаулысымен .
6. Заңды немесе жеке тұлғалар - банктi қайта капиталдандыру үшiн жекелей немесе бiрлескен түрде жеткiлiктi ақшасы бар Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резидент еместерi банктiң жаңа инвесторлары бола алады.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485  V970660_   қаулысымен
7. Банк акцияларын сатып алуға мүдделi тұлға (тұлғалар) банк құрылтайшысына қолданылып жүрген банк заңдарында ұсынылған талаптарды қанағаттандыруы тиiс.
8. Жаңа инвестордың банк акцияларын сатып алу ниетi мен мүмкiндiгiн растайтын өтiнiшi негiзiнде, оған инвестордың (инвесторлардың) банк акцияларын сату мен онда (оларда) банкті қайта капиталдандыру үшін жеткілікті ақшасы бар екенiн растайтын құжаттар туралы өтiнiшiмен қоса, банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды сату туралы шешiмдi Ұлттық Банк Басқармасы қабылдайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485   V970660_   қаулысымен
III. Банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды
сатуды жүргiзу процедурасы. Жаңа инвесторға
сатқан кездегi банктiң бағалы қағаздарының
мәмiлелерiн ресiмдеудiң ерекшелiктерi және банктiң
құрылтай құжаттарына өзгерiстер енгiзу
9. Осы Ереженiң 6 және 8-тармағындағы жағдайларға қанағаттанған әлеуеттi инвестор банктiң барлық акцияларын сатып алу ниетi және банктi қайта капиталдандыруды қоса, қаржылай сауықтыруды қамтамасыз ету туралы Ұлттық Банкке өтiнiш беруге құқылы.
Бiр банкке акционер болуға тiлек бiлдiрген екi немесе одан да көп инвесторлар банк акцияларын сатып алу туралы өтiнiш берген жағдайда олардың әрқайсысының банк акцияларын сатып алардағы және акция үшiн, сондай-ақ банктiң қайта капиталдандыру үшiн төлейтiн ақша сомасындағы үлесiн анықтайтын өзара жасасқан келiсiмдi ұсынулары қажет.<*>
Осы мәселе бойынша инвестор-заңды тұлғаның атынан Ұлттық Банкке өтiнiш беру құқығы тек олардың бiрiншi басшысына немесе осы өкiлдiкке тиiстi уәкiлдiк берiлген өкiлiне (осы мәмiлеге немесе өкiлдiкке нотариалды куәландырылған сенiмхаты бар болған жағдайда) берiледi.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485  V970660_   қаулысымен

10. Обязательным условием для начала переговоров Нацбанка с лицом, пожелавшим инвестировать свои средства в банк и стать его акционером, является принятие им письменного обязательства по соблюдению конфиденциальности и сохранению коммерческой и банковской тайны. При необходимости Нацбанк вправе потребовать депонирование инвестором (инвесторами) на отдельном счете в Нацбанке суммы, необходимой для рекапитализации банка, либо ее части.
11. До начала переговоров инвестор обязан представить в Нацбанк, помимо полного пакета документов, установленных действующим банковским законодательством для учредителей банков, конкретный план мероприятий по улучшению финансового положения банка на ближайшие два года.
12. При положительном решении Нацбанком вопроса о возможности ведения переговоров о принудительном выкупе акций в целях их реализации новому инвестору, заинтересованным сторонам, указанным в ранее составленном Соглашении об обеспечении конфиденциальности и коммерческой (банковской) тайны, направляется письменное уведомление о начале совместного рассмотрения условий предстоящей сделки.
13. В случае принятия предложений инвесторов, Нацбанк уведомляет об этом заинтересованную сторону (стороны), с которой составляет договор купли-продажи с включением в него всех основных условий принудительного выкупа акций банка, их продажи и обеспечения сделки.
14. В договоре купли-продажи должно быть предусмотрено, что он подлежит согласованию с Правительством Республики Казахстан и вступает в силу лишь с момента его последующего утверждения Правлением Нацбанка. При получении письменного согласия Правительства Республики Казахстан на принудительный выкуп Нацбанком акций банка на основании представленного договора о купле-продаже акций банка между Нацбанком, с одной стороны, и лицами, участвующими в сделке, с другой, данный вопрос выносится на рассмотрение Правления Нацбанка вместе с заключением Департамента банковского надзора о финансовом положении банка.
15. Оформление принудительного выкупа акций банка и его дальнейшей продажи производится путем принятия решения Правлением Нацбанка о принудительном выкупе акций и отдельного решения Правления Нацбанка о продаже акций банка новому инвестору (инвесторам). При этом договор о купле-продаже акций банка вступает в силу с даты принятия Правлением Нацбанка решения о продаже акций банка новому инвестору (инвесторам). Право на ведение переговоров от имени Нацбанка и подписание названного договора имеют Председатель Нацбанка или его заместители, договор составляется на казахском и русском языках по 3 экземпляра для Нацбанка (подлежит направлению в Правительство Республики Казахстан, Национальную комиссию Республики Казахстан по ценным бумагам) и в одном экземпляре для каждого инвестора. <*>
Сноска. Пункт 15 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485

10. Өз қаржысына банктi инвестициялауға және оның акционерi болуға тiлек бiлдiрген тұлғамен Ұлттық Банктiң келiссөз бастауы үшiн мiндеттi шарттар олардың жария болмауы, сондай-ақ коммерциялық және банк құпиясын сақтау жөнiнде жазбаша мiндеттеме қабылдауы болып табылады. Қажетiне қарай Ұлттық Банк банктi қайта капиталдандыру үшiн керектi соманы не оның бiр бөлiгiн инвестордың (инвесторлардың) Ұлттық Банктiң жеке шотына депозит түрiнде енгiзуiн талап етуге құқылы.
11. Келiссөз басталғанға дейiн инвестор Ұлттық Банкке, банк құрылтайшылары үшiн қолданылып жүрген банк заңдарында белгiленген құжаттардың толық пакетiнен басқа, таяудағы екi жылда банктiң қаржылық жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шаралардың нақты жоспарын ұсынуға мiндеттi.
12. Акцияларды жаңа инвесторларға сату мақсатында оларды мәжбүрлеп сатып алу туралы келiссөздер жүргiзу мүмкiндiгi туралы мәселенi Ұлттық Банк оңтайлы шешкен жағдайда жария етпеу және коммерциялық (банктiк) құпияны қамтамасыз ету туралы бұрын жасалған Келiсiмде көрсетiлген мүдделi тараптарға келешекте жасалатын мәмiлелердiң шарттарын бiрлесiп қарай бастау жөнiнде жазбаша хабарландыру жiберiледi.
13. Инвесторлардың ұсыныстары қабылдаған жағдайда Ұлттық Банк бұл жөнiнде оған банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алудың барлық негiзгi шарттарын, оларды сатуды және мәмiлелердi қамтамасыз етудi енгiзе отырып, сатып алу-сату шартын жасайтын мүдделi тарапқа (тараптарға) хабарлайды.
14. Сатып алу-сату шартында оның Қазақстан Республикасы Үкiметiмен келiсiлуге тиiс екенi және Ұлттық Банктiң Басқармасы бекiткен сәттен бастап қана күшiне енетiнi қарастырылуы керек. Бiр жағынан Ұлттық Банкпен, екiншi жағынан мәмiлеге қатысушы тұлғалармен банк акцияларын сатып алу-сату туралы ұсынылған келiсiм негiзiнде банк акцияларын Ұлттық Банктiң мәжбүрлеп сатып алуға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жазбаша келiсiмiн алған жағдайда осы мәселе банктiң қаржылық жағдайы туралы Банктiк қадағалау департаментiнiң қорытындысымен бiрге Ұлттық Банк Басқармасының қарауына ұсынылады.
15. Банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алуды және кейіннен оларды сатуды ресiмдеу акцияларды мәжбүрлеп сатып алу туралы Ұлттық Банктiң шешiм қабылдауы және Ұлттық Банк Басқармасының жаңа инвесторға (инвесторларға) банк акцияларын сату туралы жеке шешiм қабылдауы жолымен жүргiзiледi. Бұл орайда банк акцияларын сатып алу-сату туралы келiсiм Ұлттық Банк басқармасының жаңа инвесторға (инвесторларға) акцияларды сату туралы шешiм қабылдаған күннен бастап күшiне енедi. Ұлттық Банктiң атынан келiссөз жүргiзуге және аталған шартқа қол қоюға Ұлттық Банк төрағасының немесе оның орынбасарларының құқы бар, шарт Ұлттық Банк үшiн қазақ және орыс тілдерінде 3 данадан (Қазақстан Республикасының Үкiметiне, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясына жiберiлуге тиiс) және әрбiр инвестор үшiн бiр дана етiп жасалады.<*>
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485  V970660_   қаулысымен .

16. Государственная регистрация сделок с акциями банков, подлежащими принудительному выкупу с последующей реализацией новым инвесторам согласно приведенным условиям, процедура размещения акций, внесение соответствующих изменений в реестр акционеров, определение сроков и формы продажи акций, оформление эмиссии акций банка и порядок доведения информации до заинтересованных лиц производится с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Положением.
17. Решения Нацбанка о принудительном выкупе акций банка и их продаже новому инвестору (инвесторам) принимаются Правлением Нацбанка и оформляются в форме постановлений с указанием в них сведений о согласовании данных вопросов с Правительством Республики Казахстан.
18. Постановление Правления Нацбанка о принудительном выкупе акций банка является основанием прекращения деятельности всех органов банка, за исключением правления, с даты принятия этого решения.
При этом договор или какие-либо другие документы по вопросу принудительного выкупа акций между Нацбанком и прежними акционерами банка не оформляются, поскольку такая сделка совершается в обеспечении интересов государства и признается состоявшейся на основании указанного решения Нацбанка о принудительном выкупе.
19. Утвержденный Правлением Нацбанка договор о купле-продаже акций банка является основанием для внесения новыми участниками банка соответствующих изменений в учредительные документы банка и данные о его государственной регистрации.
20. В постановлении Правления Нацбанка о продаже акций банка новому инвестору (инвесторам) подлежат обязательному указанию сведения об утверждении и вступлении в силу заключенного Нацбанком с инвестором договора о купле-продаже акций банка.
Утвержденный договор о купле-продаже акций банка Нацбанк направляет для уточнения записей о государственной регистрации (перерегистрации) банка и внесения в установленном порядке соответствующих изменений по учету прав владения на акции банка в Национальную комиссию Республики Казахстан по ценным бумагам, а также в Правительство Республики Казахстан.
21. Новый участник (участники) банка признается вступившим в свои полномочия с даты государственной регистрации внесенных ими изменений в учредительные документы банка.
22. После завершения вышеуказанных процедур, по представлению Нацбанка реестродержателем вносятся соответствующие изменения в реестр акционеров банка.

16. Көрсетiлген жағдайларға сәйкес мәжбүрлеп сатып алуға, кейiннен жаңа инвесторларға сатуға жататын банк акцияларымен жасалған мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу, акцияларды орналастыру процедурасы, акционерлердiң тiзбесiне тиiстi өзгерiстер енгiзу, акцияларды сатудың мерзiмi мен түрiн анықтау, банк акцияларының эмиссиясын ресiмдей және ақпараттарды мүдделi адамдарға жеткiзу тәртiбi осы Ережеде көзделген ерекшелiктердi ескере отырып жүргiзiледi.
17. Банк акцияларын мәжбүрлер сатып алу және оларды жаңа инвесторға (инвесторларға) сату туралы Ұлттық Банктiң шешiмi Ұлттық Банктiң басқармасында қабылданады және онда осы мәселелердiң Қазақстан Республикасы Үкiметiмен келiсiлгенi туралы мәлiметтер көрсетiле отырып, қаулы түрiнде ресiмделедi.
18. Ұлттық Банк Басқармасының банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы қаулысы осы шешiм қабылданған күннен бастап, басқармадан басқа, банктiң барлық органдарының қызметiн тоқтатуға негiз болып табылады.
Бұл орайда Ұлттық Банк пен банктiң бұрынғы акционерлерi арасында акцияларды мәжбүрлеп сатып алу мәселесi жөнiндегi шарт немесе қандай да бiр басқа құжаттар ресiмделмейдi, өйткенi мұндай мәмiле мемлекет мүддесiн қамтамасыз ету үшiн жасалады және мәжбүрлеп сатып алу туралы Ұлттық Банктiң көрсетiлген шешiмiнiң негiзiнде жасалған деп танылады.
19. Ұлттық Банктiң Басқармасында бекiтiлген банк акцияларын сатып алу-сату туралы шарт банктiң жаңа қатысушыларының банктiң құрылтай құжаттарына тиiстi өзгертулер мен оның мемлекеттiк тiркелуi туралы мәлiметтер енгiзуi үшiн негiз болып табылады.
20. Ұлттық Банктiң банк акцияларын жаңа инвесторға (инвесторларға) сату туралы қаулысында Ұлттық Банктiң банк акцияларын сатып алу-сату жөнiнде инвестормен жасасқан шартының бекiтiлгенi және күшiне енгенi туралы мәлiметтер мiндеттi түрде көрсетiлуi тиiс.
Банктiң акцияларын сатып алу-сату жөнiнде бекiтiлген шартты Ұлттық Банк банктiң мемлекеттiк тiркелгенi (қайта тiркелгенi) туралы жазбаларды нақтылау және банк акцияларын иелену құқығын есепке алу бойынша белгiленген тәртiппен тиiстi өзгерiстер енгiзуi үшiн Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының үкiметiне жiбередi.
21. Банктiң жаңа қатысушысы (қатысушылары) олардың банктiң құрылтай құжаттарына өзгерiстер енгiзген мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап өз өкiлеттiгiне кiрiстi деп танылады.
22. Жоғарыда көрсетiлген процедуралар аяқталғаннан кейiн Ұлттық банктiң ұсынысымен тiзiлiмдi реттеушi банк акционерлерiнiң тiзiлiмiне тиiстi өзгерiстер енгiзедi.

23. Для всех прежних владельцев акций банка в Нацбанке открывается специальный счет, на который зачисляются деньги на сумму стоимости акций банка, по которой они были принудительно выкуплены. <*>
Сноска. Пункт 23 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485
24. При сдаче в Нацбанк акций, любой из прежних владельцев имеет право на получение с вышеуказанного специального счета своей доли денег на сумму, пропорциональную доле его акций в общем объеме принудительно выкупленных акций. <*>
Сноска. Пункт 24 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485
25. Третьи лица, по отношению к которым прежний владелец акций имеет обязательства, обеспеченные этими акциями, после принятия решения о принудительном выкупе акций банка, имеют право на удовлетворение своих требований из денег, причитающихся прежнему владельцу акций.
В случае наступления срока исполнения обязательств, по которым могут быть предъявлены требования к банку, но которые не были предъявлены до принятия решения о принудительном выкупе акций банка, такие требования считаются погашенными, за исключением требований по депозитам физических и юридических лиц. <*>
Сноска. Пункт 25 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485
26. Инвестор (инвесторы), приобретший акции банка, обязан безотлагательно сформировать органы управления банка в соответствии с требованиями действующего законодательства, включая созыв общего собрания акционеров (участников) банка, избрание наблюдательного совета, правления и ревизионной комиссии банка.
27. Нацбанк, как уполномоченный государством орган использует процедуру принудительного выкупа акций банка и их продажи лишь в целях обеспечения перехода права собственности на акции банка, ни при каких условиях не являясь конечным приобретателем (обладателем) названных прав и обязанностей банка либо его участником.
Любая возможная ответственность банка или его участников по имеющимся их обязательствам, либо вытекающая из недостатков в деятельности банка, не могут быть поставлены в причинную связь с фактом выполнения Нацбанком указанных в настоящем Положении функций и полномочий государства.
При этом Нацбанк не может являться или считаться участником банка ни до, ни после принятия им решений о принудительном выкупе акций банка и их продаже.
28. О состоявшихся решениях о принудительном выкупе акций банка и их продаже Нацбанк в 5-ти дневный срок уведомляет всех прежних участников (акционеров) через средства массовой информации.

23. Банк акцияларының барлық бұрынғы иелерi үшiн Ұлттық банкте арнайы шот ашылары, оған мәжбүрлеп сатып алынған банк акциялары құны сомасына ақша түседi.<*>
ЕСКЕРТУ. 23-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485  V970660_   қаулысымен
24. Ұлттық Банкке акциялар тапсырған кезде бұрынғы иелерiнiң кез келгенi жоғарыда көрсетiлген арнайы шоттан мәжбүрлеп сатып алынған акциялардың жалпы көлемiндегi акциялардан өз үлесiне теңбе-тең сомада ақша алуға құқылы.<*>
ЕСКЕРТУ. 24-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485  V970660_   қаулысымен .
25. Мiндеттемелер бойынша акциялардың бұрынғы иесiне қатысты, осы акциялармен қамтамасыз етiлген үшiншi тұлға банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiм қабылданғаннан кейiн, акциялардың бұрынғы иесiне тиiстi ақшадан өз талаптарын қанағаттандыруға құқы бар.<*>
Банкке талаптар қойылуы мүмкiн бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi жеткенiмен бiрақ банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiм қабылданғанға дейiн қойылмаған жағдайда, мұндай талаптардың жеке және заңды тұлғалардың депозиттерi бойынша талаптардан басқасы өтелген болып саналады.<*>
ЕСКЕРТУ. 25-тармақ өзгертілді, екінші азатжолмен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485   V970660_ қаулысымен .
26. Банк акцияларын сатып алған инвестор (инвесторлар) банк акционерлерiнiң (қатысушыларының) жалпы жиналысын шақыра отырып, банктiң байқау кеңесiн, басқармасы мен тексеру комиссиясын сайлаумен қоса, қолданылып жүрген заң талаптарына сәйкес кiдiрiссiз банктiң басқару органын құруға мiндеттi.
27. Ұлттық Банк мемлекет уәкiлдiк берiлген орган ретiнде банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды сату процедурасын банк акцияларына меншiк құқығының өтуiн қамтамасыз ету мақсатында пайдаланады, қандай жағдайда болмасын банк мiндеттемелерi мен аталған құқықтардың соңғы сатып алушысы (иеленушiсi) не оның қатысушысы болып табылмайды.
Банктiң немесе оның қатысушысының олардың бар мiндеттемелерi бойынша не банк қызметiнiң кемшiлiктерiнен туындайтын кез келген болуы мүмкiн жауапкершiлiгi Ұлттық банктiң осы Ережеде көрсетiлген мемлекеттiк қызметi мен өкiлдiгiн орындау фактiсiмен себептi байланыс бола алмайды.
Бұл орайда Ұлттық Банк банктердiң акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды сату туралы шешiм қабылдағанға дейiн де, қабылдағаннан кейiн де банктiң қатысушысы болып табылмайды немесе есептелмейдi.
28. Банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды сату туралы жасалған шешiм жөнiнде Ұлттық банк 5 күн мерзiм iшiнде бұрынғы барлық қатысушыларды (акционерлердi) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етедi.

29. Все финансовые расходы, связанные с проведением мероприятий по принудительном выкупу Нацбанком акций банка и их продаже, включая уплату соответствующих налогов, и другими возможными правовыми последствиями от этой сделки, производятся за счет нового инвестора (инвесторов) банка.
IV. Организация управления банком при принудительном
выкупе его акций Нацбанком. Передача документов банка
новому владельцу (инвестору). Порядок контроля за
деятельностью банка
30. Решения о принудительном выкупе и продаже акций банка доводятся Департаментом банковского надзора Нацбанка до сведения банка незамедлительно. Действующее руководство банка должно быть ознакомлено с постановлениями Правления Нацбанка по данному вопросу под роспись.
31. Прежний состав руководства банка обязан обеспечить нормальное функционирование банка и безотлагательно приступить к передаче всех документов, материалов и имущества банка, сформированному новым инвестором, Правлению в установленном порядке с участием представителей Нацбанка. Правление банка, сформированное его прежними участниками, обязано принять все возможные меры для обеспечения нормальной работы банка до передачи своих функций соответствующему уполномоченному органу банка, сформированному новым инвестором (инвесторами).
32. Деньги инвесторов, первоначально поступившие в Нацбанк для учета и хранения, подлежат перечислению на корреспондентский счет банка с оформлением необходимых документов. <*>
Сноска. Пункт 32 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 31.12.1997г.  N 485
33. Контроль и надзор за деятельностью банка с новым составом его участников осуществляется Нацбанком в общем порядке, с учетом возможных особых условий для работы банка, при наличии последних в договоре о купле-продаже акций банка.
34. В случае, если инвестором выступает Правительство Республики Казахстан или других государств, или международная организация требования, предусмотренные пунктами 10-14, применяются по усмотрению Нацбанка.
Председатель

29. Ұлттық Банктiң банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды сату бойынша iс-шаралар өткiзуге байланысты, оған тиiстi салық төлемдерi мен осы мәмiленiң басқа да болуы мүмкiн құқықтық салдарын қоса, барлық қаржы шығындары банктiң жаңа инвесторы (инвесторлары) есебiнен жүргiзiледi.
IV. Ұлттық Банктiң банк акцияларын мәжбүрлеп сатып
алған кездегi банктi басқаруды ұйымдастыру,
Банк құжаттарын жаңа иесiне (инвесторға) беру.
Банк қызметiне бақылау жасаудың тәртiбi
30. Банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және сату туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментi банкке кешiктiрмей мәлiмдейдi. Банктің қызмет iстеп тұрған басшылығы Ұлттық Банк Басқармасының осы мәселе бойынша қаулысымен қол қоя отырып танысулары тиiс.
31. Банктiң бұрынғы басшы құрамы банктiң қалыпты қызмет iстеуiн қамтамасыз етуге және банктiң барлық құжаттарын, материалдары мен мүлкiн жаңадан құрылған инвесторға, Басқармаға белгiленген тәртiппен Ұлттық банктiң өкiлдерiн қатыстыра отырып кiдiрiссiз беруге мiндеттi.
Банктiң бұрынғы қатысушыларынан құрылған Басқармасы жаңа инвестордан (инвесторлардан) құрылған банктiң тиiстi уәкiлеттi органына өз мiндеттерiн бергенге дейiн банктiң қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшiн барлық шараларды қабылдауға мiндеттi.
32. Ұлттық Банкке есеп жүргiзу мен сақтау үшiн алғашқыда келiп түскен инвесторлардың ақшасы қажеттi құжаттары ресiмделе отырып банктiң корреспонденттiк шотына аударылуы тиiс.<*>
ЕСКЕРТУ. 32-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1997.12.31. N 485   V970660_   қаулысымен .
33. Банк қызметiн бақылау мен қадағалауды оның қатысушыларының жаңа құрамымен Ұлттық Банк жалпы тәртiппен банк жұмысындағы болуы мүмкiн айрықша жағдайларды, банк акцияларын сатып алу-сату туралы сияқты шарттың болуы ескере отырып жүзеге асырады.
34. Егер инвестор ретiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе басқа мемлекеттердiң үкiметтерi немесе халықаралық ұйымдар қатысса, 10-14 тармақтарда көзделген талаптар Ұлттық Банктiң  ұйғарымы бойынша қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы