О Положении "О представлении банками второго уровня информации, необходимой для ведения кредитного регистра"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 октября 1996 г. N 246. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 1997 г N 376. Утратило силу - постановлением Правления Нацбанка РК от 31 декабря 1998 г. N 331 (V980752)
Рассмотрев проект Положения о представлении банками второго уровня информации, необходимой для ведения кредитного регистра, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о представлении банками второго уровня информации, необходимой для ведения кредитного регистра, и ввести его в действие с 17 октября 1996 года, имея в виду представление информации банками за октябрь не позднее 10 ноября 1996 года.
2. Банкам второго уровня до 25 декабря 1996 года представить в Национальный Банк Республики Казахстан информацию в соответствии с пунктами 3, 4, 5 вышеназванного Положения по всем непогашенным (в том числе списанным с баланса) кредитам и действующим внебалансовым обязательствам по состоянию на 1 октября 1996 года.
3. Департаменту банковского надзора (Джаугаштина Б.К.) до 25 октября 1996 года разработать форму представления информации о заемщиках.
4. Департаменту информационных технологий (Поликарпов О.Ю.) до 1 ноября 1996 года разработать соответствующую поисково-справочную систему.
5. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Утверждено
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 октября 1996 года
N 246
ПОЛОЖЕНИЕ N 394
о предоставлении банками
второго уровня информации, необходимой
для ведения кредитного регистра
Настоящее Положение разработано в соответствии с полномочиями, предоставленными Национальному Банку статьей 54 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона Z952444_ "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и в целях защиты активов банков второго уровня и интересов их депозиторов.
1. Банки второго уровня обязаны ежемесячно представлять в Национальный Банк информацию по всем выданным, а также просроченным, пролонгированным, погашенным и списанным с баланса банка в отчетном месяце кредитам, гарантиям и другим внебалансовым обязательствам, размер которых составляет не менее пяти миллионов тенге и/или если у заемщика сумма задолженности по всем выданным ему кредитам составляет пять миллионов тенге и выше.
При этом информация по кредиту представляется до момента погашения кредита.
Сноска. Пункт 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка Республика Казахстан от 7 июля 1997 года N 265 (прилагается).

Екiншi деңгейдегi банктердiң кредит тiзiмiн жүргiзуге қажеттi ақпарат беруi туралы Ереже жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының Қаулысы 1996 жылғы 17 қазан N 246. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 376. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 1998.12.31. N 331 ~V980752 қаулысымен.
Екiншi деңгейдегi банктердiң кредит тiзiмiн жүргiзуге қажеттi ақпарат беруi туралы Ереже жөнiндегi жобаны қарап, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Екiншi деңгейдегi банктердiң кредит тiзiмiн жүргiзуге қажеттi ақпарат беруi туралы Ереже бекiтiлсiн және банктер 1996 жылғы 10 қазанға дейiн ақпараттар беретiн болып, 1996 жылғы 17 қазаннан бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Екiншi деңгейдегi банктер 1996 жылғы 25 желтоқсанға дейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне жоғарыда аталған Ереженiң 3, 4, 5-тармақтарына сәйкес 1996 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша барлық өтелмеген (оның iшiнде баланстан шығынға жазылған) кредиттер мен қолданылып жүрген баланстан тыс мiндеттемелер бойынша ақпарат берсiн.
3. Банктiк қадағалау департаментi (Жауғаштина Б.Қ.) 1996 жылдың қазанына дейiн заемшылар жөнiнде ақпарат беру үлгiсiн жасасын.
4. Ақпараттар технологиясы департаментi (Поликарпов О.Ю.) 1996 жылдың 1 қарашасына дейiн тиiстi iздестiру-анықтама жүйесiн әзiрлесiн.
5. Осы Қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Г.А. Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
1996 жылғы 17 қазандағы
N 246 Қаулысымен
Бекiтiлген
Екiншi деңгейдегi банктердiң кредит тiзiмiн жүргiзуге қажеттi
ақпарат беруi туралы N 394 Ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметтi туралы" Z952444_ Заң күшi бар Жарлығының 54-бабымен берiлген Ұлттық Банктiң өкiлеттiгiне сәйкес және екiншi деңгейдегi банктердiң активтерiн және олардың депозиторларының мүддесiн қорғау мақсатында жасалды.
1. Екiншi деңгейдегi банктер берiлген, сондай-ақ есеп берiлiп отырған айда мерзiмi өткен, мерзiмi ұзартылған, өтелген және банк балансынан шығынға жазылған кредиттер және мөлшерi бес миллион теңгеден кем болмайтын басқа да баланстан тыс мiндеттемелер бойынша және/немесе заемшыға берiлген барлық кредиттер бойынша борышының сомасы бес миллион теңге және одан жоғары болса Ұлттық Банкке ай сайын ақпарат берiп отыруға мiндеттi.
Сонымен қатар кредит бойынша ақпарат кредит өтелгенге дейiн
берiледi.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертiлдi және толықтырылды - ҚР Ұлттық
Банкi Басқармасының 1997.06.07. N 265 қаулысымен.

2. Информация, передаваемая в Национальный Банк, должна
включать персональную информацию по заемщику и информацию о выданных
ему кредитах, гарантиях и других обязательствах, а также их
просрочке, пролонгации, погашении и списании с баланса банка.
3. Персональная информация по заемщикам - юридическим лицам
должна содержать:
- полное наименование заемщика;
- его организационно-правовую форму;
- дату и номер регистрационного свидетельства, РНН;
- сведения о руководителях, имеющих право подписи от имени
юридического лица (фамилия, имя, отчество);
- номера расчетных и ссудных счетов в тенге и в иностранной
валюте.
4. Персональная информация по заемщикам - физическим лицам,
должна содержать:
- фамилию, имя, отчество, год рождения;
- место работы, занимаемая должность.
5. Информация о кредитах, гарантиях и других обязательствах
должна содержать:
5.1. По вновь выданным кредитам, гарантиям и другим
обязательствам:
- сумма;
- валюта;
- дата выдачи;
- срок и порядок погашения;
- сведения о залоге.
5.2. По просроченным и пролонгированным кредитам:
- сумма;
- валюта;
- дата пролонгации;
- срок и порядок погашения;
- сведения о залоге;
- классификация в соответствии с Положением "О классификации
активов банка и внебалансовых требований и расчете провизий по ним
банками второго уровня Республики Казахстан", утвержденным Правлением
Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 218.
Сноска. Пункт 5.2 - с изменениями, внесенными постановлением
Правления Нацбанка Республика Казахстан от 7 июля 1997 года N 265
(прилагается).
5.3. По погашенным кредитам:
- дата погашения.
5.4. По списанным с баланса банка кредитам:
- дата списания.
6. Банки представляют информацию в отдел регистрации кредитов и гарантий банков второго уровня, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным. Информация должна представляться на бумажном носителе и заверяться подписями руководящих работников банка и печатью, а также на магнитном носителе в установленном отделом регистрации кредитов и гарантий банков второго уровня стандарте. Формы представления информации о заемщиках, необходимой для ведения кредитного регистра прилагаются (Приложение N 1 - N 12)
Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка Республика Казахстан от 29 января 1997 года N 27 (прилагается).
7. Банки несут ответственность за предоставление недостоверной или неполной информации в соответствии с действующим законодательством.
8. По официальному запросу банка второго уровня, Национальный Банк передает ему следующую информацию о заемщике, содержащуюся в кредитном регистре: общая сумма задолженности, сроки ее погашения, ее классификация, сведения о залогах (кроме находящихся на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка), количество банков-кредиторов этого заемщика, без указания наименований банков.

2. Ұлттық Банкке берiлетiн ақпаратқа заемшы жөнiнде дербес ақпарат
және оған берiлген кредиттер кепiлдiктер және басқа мiндеттемелер,
сондай-ақ олардың кешiгуi, ұзартылуы, өтелуi және банктiң балансынан
шығынға жазылуы туралы дербес ақпарат енгiзiлуi тиiс.
3. Заемшы - заңды тұлға бойынша дербес ақпаратта:
- заемшының толық атауы;
- оның ұйымдық-құқықтық нысаны;
- тiркеу куәлiгiнiң, СТН-нiң тiркелген күнi және нөмiрi;
- заңды тұлға атынан қол қоюға құқы бар басшылар жөнiнде мәлiметтер
(фамилиясы, аты-жөнi);
- теңгемен және шет ел валютасымен есеп айырысу және несие шоттарының
нөмерi болуы тиiс.
4. Заемшы - жеке тұлға бойынша дербес ақпаратта:
- фамилиясы, аты-жөнi, туған жылы;
- жұмыс орны, атқаратын қызметi болуы тиiс.
5. Кредиттер, кепiлдiктер және басқа мiндеттемелер туралы ақпаратта
мыналар болуы тиiс:
5.1. Қайтадан берiлген кредиттер, кепiлдiктер және басқа
мiндеттемелер бойынша:
- сомасы;
- валюта;
- берiлген күнi;
- өтеу мерзiмi мен тәртiбi;
- кепiл туралы мәлiметтер.
5.2. Мерзiмi өткен және мерзiмi ұзартылған кредиттер бойынша:
- сомасы;
- валюта;
- мерзiмi ұзартылған күнi;
- өтеу мерзiмi мен тәртiбi;
- кепiл туралы мәлiметтер;
- Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасы 1997 жылғы 23
мамырда бекiткен N 218 Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi
банктерiнiң банк активтерi мен баланстан тыс талаптарын жiктеу және олар
бойынша провизияларын есептеу туралы Ережеге сәйкес тiркеу.
ЕСКЕРТУ. 5.2-тармақтың 7 азатжолы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық
Банкi Басқармасының 1997.07.07. N 265 қаулысымен.
5.3. Өтелген кредиттер бойынша:
- өтелген күнi.
5.4. Банк балансынан шығынға жазылған кредиттер бойынша:
- шығынға жазылған күнi.
6. Банктер екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттерi мен кепiлдерiн тiркеу бөлiмi есеп берiлетiн айдан кейiнгi келесi айдың 10-нан кешiктiрмей ақпарат берiп отырады. Ақпарат қағазға түсiрiлiп, банктiң басшы қызметкерлерiнiң қолы қойылып, мөрмен куәландырыла отырып, сондай-ақ Банктiк қадағалау департаментi белгiлеген стандартпен магниттiк таспада берiлуi тиiс. Кредит тiзiмiн жүргiзуге қажеттi заемшылар жөнiнде ақпараттар беру нысанын қоса берiледi (N 1 - N 12 қосымша).
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгертiлдi және толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi
Басқармасының 1997.01.29. N 27 қаулысымен. V960376_
7. Банктер жалған және толық емес ақпараттар бергенi үшiн қолданылар жүрген заңдарға сәйкес жауап бередi.
8. Екiншi деңгейдегi банктiң ресми сұрауы бойынша Ұлттық Банк оған кредит тiзiмiнде тұрған заемшы туралы мынадай ақпарат бередi: қарыздың жалпы сомасы, оны өтеу мерзiмi, оның жiктелуi, кепiлдiк туралы мәлiметтер (сейф жәшiктерiнде, шкафтарда және банк үйiнде сақтауда тұрғандардан басқасы), банктердiң атауын көрсетпей-ақ, осы заемшы кредитор-банктердiң
санын көрсету.