О Положении "О порядке выдачи банкам лицензий на проведение операций с аффинированными драгоценными металлами"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 сентября 1996 г. N 217. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.01.1998 г. за № 431. Утратило силу - Постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 года N 197 (V043034)
Во исполнение  постановления  Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" от 31 августа 1995 года N 2445 и в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона,  "О государственном  регулировании отношений, связанных с аффинированными драгоценными металлами и драгоценными камнями" от 20 июля 1995 года N 2372 (с изменениями и дополнениями от 3 июля 1996 года) Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение "О порядке выдачи банкам лицензий на проведение операций с аффинированными драгоценными металлами", с учетом высказанных замечаний, предложений и ввести его в действие со дня утверждения.
2. Департаменту банковского надзора (Джаугаштина Б.К.) довести до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений Национального Банка Республики Казахстан настоящее постановление и Положение "О порядке выдачи банкам лицензий на проведение операций с аффинированными драгоценными металлами".
Начальникам областных (Главного Алматинского территориального) управлений Национального Банка Республики Казахстан довести до сведения банков второго уровня настоящее постановление и Положение "О порядке выдачи банкам лицензий на проведение операций с аффинированными драгоценными металлами".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на директора Департамента банковского надзора Джаугаштину Б.К.
Председатель Нацбанка
Утверждено
Постановлением Правлением
Национального Банка
Республики Казахстан
19 сентября 1996 года N 217
ПОЛОЖЕНИЕ
"О порядке выдачи банкам лицензий на проведение
операций с аффинированными драгоценными металлами"
I. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с действующим банковским законодательством, законодательными и нормативными правовыми актами, регулирующими отношения, связанные с драгоценными металлами и драгоценными камнями и вопросами лицензирования. <*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N 413.

Банктерге аффинирленген қымбат бағалы металдармен операция жүргiзуге лицензия беру тәртiбi туралы ереже жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1996 жылғы 19 қыркүйектегi N 217 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қаңтарда N 431 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 197 (V043034) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар 1995 жылғы 31 тамыздағы N 2444  Жарлығын  орындау мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Аффинирленген қымбат бағалы металдарға және асыл тастарға байланысты қатынастарды мемлекеттiк реттеу туралы" Заң күшi бар 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2372 (1996 жылғы 3 шiлдедегi өзгертулерi және толықтырулармен)  Жарлығына  сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Айтылған ескертпелер мен ұсыныстар ескерiле отырып, банктерге аффинирленген қымбат бағалы металдармен операция жүргiзуге лицензия беру тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн және ол бекiтiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктiк қадағалау департаментi (Б.К.Жауғаштина) осы Қаулыны және банктерге аффинирленген қымбат бағалы металдармен операция жүргiзуге лицензия беру тәртiбi туралы ереженi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларына жiберсiн.
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларының бастықтары осы Қаулыны және банктерге аффинирленген қымбат бағалы металдармен операция жүргiзуге лицензия беру тәртiбi туралы ереженi екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы Қаулының орындалуына бақылау жасау банктiк қадағалау департаментiнiң директоры Б.Қ.Жауғаштинаға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
1996 жылғы 19 қыркүйектегi
N 217 Қаулысымен бекiтiлген
Банктерге аффинирленген қымбат бағалы
металдармен операция жүргiзуге лицензия
беру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже қолданылып жүрген банк заңдарына, қымбат бағалы металдар мен асыл тастарға және лицензиялау мәселелерiне байланысты қатынастарды реттеп отыратын заң актiлерi мен нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес әзiрлендi.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413  қаулысымен .

2. Уполномоченные банки - банки второго уровня, имеющие лицензию на проведение операций, перечисленных в п.6 настоящего Положения.
3. В настоящем Положении используются понятия и термины, определенные действующим банковским законодательством, законодательными и нормативными правовыми актами, регулирующими отношения, связанные с драгоценными металлами и драгоценными камнями.<*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N 413.
4. Хранение аффинированных драгоценных металлов, принадлежащих юридическим лицам, осуществляется в Гохране, либо в хранилищах Национального Банка или уполномоченных банков, а принадлежащих физическим лицам - в уполномоченных банках на условиях и в порядке, предусмотренных двусторонними договорами (кроме случаев, когда драгоценные металлы должны быть направлены на дальнейшую переработку или обработку).
II. Основания и условия лицензирования операций
с аффинированными драгоценными металлами
5. Любой банк вправе обратиться в Национальный Банк Республики Казахстан с заявлением о выдаче лицензии на проведение операций с аффинированными драгоценными металлами в порядке, установленном нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
К заявлению должны прилагаться следующие документы:
а) экономическое обоснование необходимости осуществления операций, о проведении которых банк ходатайствует;
б) положение о подразделении, на которое будет возложено проведение лицензируемых операций, включая сведения о структуре подразделения, количественном составе и профессиональной подготовке работников подразделения;
в) копии документов от соответствующих органов, подтверждающих выполнение требований, перечисленных в пунктах 10,11,12 и 13 настоящего Положения.<*>
Сноска. Пункт 5 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N 413.
6. Уполномоченным банкам могут быть выданы лицензии на проведение следующих видов операций, связанных с аффинированными драгоценными металлами:
а) покупка и продажа аффинированных драгоценных металлов на внутреннем (включая с правом участия или без права участия на первичных торгах) и/или внешнем рынках;
б) прием и размещение в депозит аффинированных драгоценных металлов;
в) прием в залог аффинированных драгоценных металлов в случае предоставления кредитов в национальной и/или иностранной валютах;
г) открытие и ведение металлических счетов клиентов при наличии у последних лицензии уполномоченного органа на проведение операций с драгоценными металлами;
д) открытие корреспондентских и иных металлических счетов банков и хранение аффинированных драгоценных металлов в банках Республики Казахстан, в иностранных банках и специализированных организациях (компаниях). <*>
Сноска. Пункт 6 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N 413.

2. Уәкiлеттi банктер - осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген операцияларды жүргiзуге лицензиясы бар екiншi деңгейдегi банктер.
3. Осы Ережеде қолданылып жүрген банк заңдарында, қымбат бағалы металдар мен асыл тастарға және лицензиялау мәселелерiне байланысты қатынастарды реттеп отыратын заң актiлерiнде және нормативтiк құқықтық актiлерде айқындалған ұғымдар мен терминдер пайдаланылады.<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413  қаулысымен .
4. Заңды мекемелерге тиесiлi аффинирленген қымбат бағалы металдар Мемқоймада не Ұлттық Банктiң қоймаларында немесе уәкiлеттi банктерде, ал жеке адамдарға тиесiлi - уәкiлеттi банктерде екi жақты шарттарда көзделген талаптар мен тәртiпке сай сақталады (қымбат бағалы металдар одан әрi ұстауға немесе өңдеуге жiберiлуге тиiстi жағдайлардан басқа кезде).
II. Аффинирленген қымбат бағалы металдармен
операцияларды лицензиялау негiздерi мен шарттары
5. Кез-келген банк Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген тәртiппен аффинирленген қымбат бағалы металдармен операциялар жүргiзуге лицензия беру туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне өтiнiш жасауға құқылы.<*>
Өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiлуi керек:
а) банк өткiзу қажет деп санайтын операцияларды жүзеге асыру қажеттiгiне экономикалық негiздеме;
б) лицензияланатын операциялар жүргiзу жүктелетiн бөлiмшелер туралы ереже, оған бөлiмшенiң құрылымы туралы, бөлiмше қызметкерлерiнiң сандық құрамы мен кәсiптiк әзiрлiгi туралы мәлiметтер қоса берiледi;
в) тиiстi органдардан осы Ереженiң 10, 11, 12 және 13 тармақтарында айтылған талаптардың орындалғанын растайтын құжаттардың көшiрмелерi.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413  қаулысымен .
6. Уәкiлеттi банктерге аффинирленген қымбат бағалы металдармен байланысты операциялардың мынадай түрлерiн жүргiзуге лицензиялар берiлуi мүмкiн:
а) аффинирленген бағалы металдарды iшкi (алғашқы сауда-саттыққа қатысу немесе қатыспау құқын қоса алғанда) және/немесе сыртқы рыноктарда сатып алу және сату;<*>
б) аффинирленген қымбат бағалы металдарды депозитке қабылдау және орналастыру;<*>
в) ұлттық және/немесе шетел валютасымен кредит берiлген жағдайда аффинирленген қымбат бағалы металдарды кепiлге қабылдау;<*>
г) клиенттерде қымбат бағалы металдармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi органдардың лицензиясы болған жағдайда олардың металл шоттарын ашу және жүргiзу;<*>
д) Қазақстан Республикасының банктерiнде, шетел банктерiнде және мамандандырылған ұйымдарда (компанияларда) банктердiң корреспонденттiк және басқа шоттарын ашу және аффинирленген қымбат бағалы металдарды сақтау.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының
1997.12.05. N 413  қаулысымен .

7. Ввоз и вывоз аффинированных драгоценных металлов осуществляется уполномоченными банками в установленном законодательством порядке.
8. Помимо соблюдения требований, предусмотренных Правилами выдачи, отзыва разрешения на создание, реорганизацию банка, лицензии на проведение банковских операций и иной банковской деятельности, их аннулирования и приостановления, дачи, отзыва согласия на открытие, слияние филиалов и открытие представительств банка, утвержденными постановлением Правления N 50 от 29 февраля 1996 года (в дальнейшем - Правила), для получения лицензии на проведение операций, связанных с аффинированными драгоценными металлами, банк должен иметь уставный капитал, составляющий не менее суммы в тенге - эквивалентной 1,5 млн.долларов США, и выполнить технические и квалификационные требования, установленные настоящим Положением.
В зависимости от выполнения банком технических и квалификационных требований Национальным Банком Республики Казахстан может быть принято решение о выдаче банку лицензии на проведение всех или нескольких видов операций, связанных с аффинированными драгоценными металлами.
За выдачу лицензии взимается сбор, размеры и порядок уплаты которого определяются законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 8 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N 413.
III. Технические и квалификационные требования
для выдачи лицензии на проведение операций
с аффинированными драгоценными металлами
9. Вопрос о соответствии банка и его персонала предъявляемым техническим и квалификационным требованиям рассматривается Департаментом банковского надзора Национального Банка Республики Казахстан.
10. Конструкция и исполнение хранилищ банков (далее - хранилища) драгоценных металлов, а также оборудование их средствами охранной, тревожной и пожарной сигнализации должны соответствовать Инструкции о технических требованиях на проектирование и устройство кассового узла в зданиях учреждений Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня, утвержденной постановлением Правления Нацбанка от 17 августа 1995 года N 94.
Документом, подтверждающим техническую укрепленность хранилища, является "Акт приема в эксплуатацию средств охранной, пожарной и тревожной сигнализации кладовой (хранилища) ценностей банка", подписанный после соответствующего обследования подразделениями Департамента Государственной службы охраны (ДГСО) и Главного управления Государственной пожарной службы (ГУГПС) при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан.<*>
Сноска. Пункт 10 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N 413.

7. Аффинирленген қымбат бағалы металдарды әкелудi және әкетудi уәкiлеттi банктер заңда белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.
8. Басқарманың 1996 жылғы 29 ақпандағы N 50 қаулысымен бекiтiлген Банк құруға, қайта құруға берiлген рұқсатты, банк операцияларын және басқа банк қызметiн жүргiзуге берiлген лицензияларды беру, қайтарып алу, олардың күшiн жою және тоқтату, банк филиалдарын ашуға, қосуға және банк өкiлдiктерiн ашуға келiсiм беру, қайтарып алу ережелерiнде (бұдан әрi - Ережелер) талаптарды сақтаумен бiрге аффинирленген қымбат бағалы металдармен байланысты операцияларды жүргiзуге лицензиялар алу үшiн банктiң 1,5 млн. АҚШ долларына тең болатын теңге сомасынан кем емес жарғылық капитал болуға және осы Ережеде белгiленген техникалық және кәсiптiк талаптарды орындауы тиiс.<*>
Банктiң техникалық және бiлiктiлiк талаптарын орындауына байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi банкке аффинирленген қымбат бағалы металдарға байланысты операциялардың барлық немесе бiрнеше түрiн жүргiзуге лицензия беру туралы шешiм қабылдайды.
Лицензия берiлгенi үшiн алым төленедi, оны төлеудiң мөлшерi мен тәртiбiн Қазақстан Республикасының заңдары белгiлейдi.<*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертiлдi және толықтырылды - ҚР Ұлттық
Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413  қаулысымен .
III. Аффинирленген қымбат бағалы металдармен
операциялар жүргiзуге лицензия беру үшiн
қойылатын техникалық және кәсiптiк талаптар
9. Банктiң және оның қызметкерлерiнiң қойылып отырған техникалық және кәсiптiк талаптарға сай келетiндiгi туралы мәселенi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң банктiк қадағалау департаментi қарайды.
10. Банктердiң қымбат бағалы металдар қоймаларының (бұдан әрi - қоймалар) құрылысы мен атқарылуы, сондай-ақ олардың күзет, қауiп-қатер және өрт дабылдарының құралдарымен жабдықталуы Ұлттық Банк басқармасының 1995 жылғы 17 тамыздағы N 94 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң мекемелерi мен екiншi деңгейдегi банктер үйлерiндегi касса торабын жобалау мен құрудың техникалық талаптары туралы нұсқаулыққа сай болуға тиiстi.
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi жанындағы Мемлекеттiк күзет қызметi департаментiнiң (МКҚД) және Мемлекеттiк өрт қызметi Бас басқармасының (МӨҚББ) бөлiмшелерi тиiстi дәрежедегi түгел тексеруден кейiн қол қойған "Банктiң құндылықтар қоймасының күзет, өрт және қауiп-қатер дабылын пайдалануға қабылдау актiсi" қойманың техникалық берiктiгiн растайтын құжат болып табылады.<*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413  қаулысымен .

11. Хранилища должны быть оборудованы тремя рубежами охранной сигнализации. Охранная, тревожная и пожарная сигнализация хранилищ должны в обязательном порядке выводиться на пульт централизованного наблюдения дежурной части районного отдела внутренних дел (РОВД).
Вход в хранилище оборудуется бронированной дверью особой прочности, с электронно-кодовым замком, одновременно блокирующим систему сигнализации. Вся информация по системе сигнализации должна выводиться на компьютер для контроля входа в хранилище.
12. Хранилища должны быть оборудованы сейфами или специальными несгораемыми шкафами для хранения аффинированных драгоценных металлов.
Сейфы и несгораемые шкафы хранилищ должны быть снабжены специальными замками с разрешающим кодом на открытие.
13. Уполномоченный банк должен иметь необходимую компьютерную и другую технику, обеспечивающую надлежащий учет движения ценностей и операций с ними, а также контроль системы сигнализации хранилищ.
Для определения соответствия имеющихся средств коммуникаций установленным требованиям банк обязан представить краткое описание программного обеспечения, организационных и технических мер защиты информации, а также средств коммуникаций, используемых для учета и контроля операций с аффинированными драгоценными металлами. <*>
Сноска. Пункт 13 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N 413.
14. Руководители и специалисты подразделений банка, непосредственно занимающиеся открытием и ведением металлических счетов, хранением, покупкой, продажей, приемом в залог, приемом и размещением в депозит аффинированных драгоценных металлов, должны иметь высшее или среднее специальное образование, соответствующее профилю выполняемой работы.
Комиссия по определению готовности банка к проведению операций с аффинированными драгоценными металлами, включающая представителей соответствующих подразделений Национального Банка Республики Казахстан, создающаяся и действующая в соответствии с Правилами, определяет у вышеперечисленных категорий работников знание конъюнктуры мирового рынка драгоценных металлов, условий проведения операций депозита, СПОТ, СВОП, форвардных сделок и законодательства Республики Казахстан, в том числе нормативных правовых актов Национального Банка, регламентирующих операции и иную деятельность с драгоценными металлами. <*>
Сноска. Пункт 14 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N 413.
IV. Заключительные положения
15. Отказ в выдаче лицензии на проведение операций с аффинированными драгоценными металлами производится в случае несоблюдения банком любого из требований, установленных пунктом 2 статьи 26 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу  Закона , "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Правилами и настоящим Положением.

11. Қоймалар күзет дабылдарының үш сатысымен жабдықталуға тиiстi. Қоймалардың күзет, қауiп-қатер және өрт дабылдары мiндеттi түрде аудандық iшкi iстер бөлiмiнiң күзет бөлiмiнiң орталықтанған бақылау орнымен байланысқан болуы керек.
Қоймаға кiретiн есiк ерекше төзiмдi етiп жасалып, дабыл жүйесiмен ұштастырылған электронды құлып салынады. Дабыл жүйесi бойынша барлық ақпарат қоймаға кiретiн жолды бақылап отыру үшiн компьютермен байланыстырылуға тиiс.
12. Аффинирленген қымбат бағалы металдарды сақтау үшiн қоймалар сейфтермен немесе арнайы жасалған отқа күймейтiн шкафтармен жабдықталуға тиiстi.
Қоймалардың сейфтерi мен отқа күймейтiн шкафтары ашуға рұқсат беретiн коды бар арнайы құлыптармен жабдықталуы тиiс.
13. Уәкiлеттi банкте құндылықтардың қозғалысын және олармен жасалатын операцияларды мұқият есептеудi, сондай-ақ қоймалардың дабыл жүйесiн қамтамасыз ететiн қажеттi компьютер және басқа техника болуға тиiстi.
Қолда бар коммуникация құралдарын белгiленген талаптарға сәйкес келуiн анықтау үшiн банк ақпарат қорғаудың бағдарламалық қамтамасыз етiлуiн, ұйымдық және техникалық шараларының, сондай-ақ аффинирленген қымбат бағалы металдармен жүргiзiлген операцияларды есепке алу және оларды бақылау үшiн пайдаланылатын коммуникация құралдарының қысқаша сипаттамасын тапсыруға мiндеттi.<*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413  қаулысымен .
14. Металл шоттарын ашумен және жүргiзумен, аффинирленген қымбат бағалы металдарды сақтаумен, сатып алумен, сатумен, кепiлге қабылдаумен, депозитке қабылдаумен және орналастырумен тiкелей айналысатын банк бөлiмшелерi басшылары мен мамандарының атқаратын жұмысының түрiне сай келетiн жоғары немесе орта арнаулы бiлiмi болуы керек.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң тиiстi бөлiмшелерiнiң өкiлдерi кiретiн, Ережеге сәйкес құрылып, жұмыс iстейтiн аффинирленген қымбат бағалы металдармен операциялар жүргiзуге банктiң әзiрлiгiн анықтау жөнiндегi комиссия жоғарыда аталған қызметкерлер тобының қымбат бағалы металдардың әлемдiк рыногының өзгерiстерiн, депозит операцияларын, СПОТ, СВОП, форвардық мәмiлелер жүргiзу шарттарын және Қазақстан Республикасының заңдарын, оның iшiнде Ұлттық Банктiң бағалы металдармен операцияларын және басқа қызметiн реттеп отыратын нормативтiк құқықтық актiлерiн қаншалықты бiлетiнiн айқындайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413  қаулысымен .
IV. Қорытынды ережелер
15. Банк Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығының 26-бабының 2-тармағында, Ережелерде және осы Ережеде белгiленген талаптардың кез-келгенiн сақтамаған жағдайда аффинирленген қымбат бағалы металдармен операциялар жүргiзуге лицензия беруден бас тартылады.

16. Порядок, а также условия и основания для приостановления либо аннулирования лицензии на проведение операций с аффинированными драгоценными металлами определены статьей 48 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и Правилами.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан

16. Аффинирленген қымбат бағалы металдармен операциялар жүргiзуге берiлген лицензияны тоқтату не күшiн жою тәртiбi, сондай-ақ шарттары мен негiздемелерi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығының 48-бабында және осы Ережелерде айқындалған.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң Төрағасы