О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 43 ~V950080 "Об административных положениях по налогам и другим обязательным платежам в бюджет"
Утверждено Приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1997 г. N 1. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 13.01.1998 г. N 62. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан от 29 декабря 1997 года N 1 "Об утверждении изменений и
дополнений в Инструкции N 43 "Об административных положениях по налогам и
другим обязательным платежам в бюджет"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
1. В разделе IV:
В пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"По физическим и юридическим лицам, преимущественно работающим с наличными деньгами и имеющим ограниченный оборот по реализации товаров, работ или услуг, а также ограниченное число занятых в них работников, налоговая служба по согласованию с соответствующими финансовыми органами определяет перечень видов деятельности (включая крестьянские, фермерские хозяйства и сельскохозяйственных товаропроизводителей) и порядок уплаты налогов на основе патента. В
стоимость патента входит фиксированный суммарный налог, включающий в
себя налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также иные
финансовые обязательства перед государством. Перечень видов
деятельности приведен в приложении 1 к настоящей Инструкции";
в абзаце 2 слова "в приложении 4" заменить на "в приложении 2";
в абзаце 3 слова "в приложении 5" заменить на "в приложении 3".
В пункте 2 после слова "ведения" дополнить словами "налогового
и";
слова "в приложении 6" заменить на "в приложении 4";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Ответственность за достоверность отгрузочных документов, а
также налоговых счетов-фактур несет поставщик товаров (работ,
услуг)."
В пункте 5 слова "или арбитражного суда" исключить.
В абзаце 2 пункта 6 слова "в отношении хозяйственных договоров,
не связанных с предметом совместной деятельности и т.п." исключить.

"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша әкiмшiлiк ережелер туралы" N 43 ~V950080 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық комитетi 1997 жылғы 29 желтоқсандағы N 1 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 13 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 62 Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
29. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi әкiмшiлiк ережелер туралы" N 43 Нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі Салық комитетiнiң 1997 жылғы 29 желтоқсандағы N 1 V970062_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
1. IV тарауда:
1-тармақта:
бiрiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Негiзiнен қолма қол ақшамен жұмыс iстейтiн және тауарлар сату, жұмыс орындау және қызмет көрсету бойынша шектеулi айналымы бар, сондай-ақ оларға шектеулi адамдар тартылған жеке және заңды тұлғалар бойынша салық қызметi тиiстi қаржы органдарының келiсiм бойынша қызмет түрлерiнiң тiзбесiн (шаруа, фермерлiк шаруашылықтарды және ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлердi қосқанда) патент негiзiнде салық төлеу тәртiбiн айқындайды. Патент құнына салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi, сондай-ақ мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелердi өзiне қосатын нақтыланған жиынтық салық енедi. Қызмет түрлерiнiң тiзбесi осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында келтiрiлген".
2-тармақтағы "жүргiзу" деген сөзден кейiн "салықтық және" деген
сөздермен толықтырылсын.
Мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
Жүк тиеу құжаттарының, сондай-ақ салықтық шот-фактуралардың растығы
үшiн тауарларды жеткiзушiлер (жұмыс орындаушылар, қызмет көрсетушiлер)
жауап бередi.
5-тармақтағы "немесе төрелiк сот" деген сөздер алынып тасталсын.
6-тармақтың екiншi азатжолындағы "бiрлескен қызмет түрлерiмен және
т.б. байланысты емес шаруашылық келiсiмдерге қатысты" деген сөздер алынып
тасталсын.

2. В разделе V:
во втором абзаце пункта 7 слова "в приложении 1" заменить на "в
приложении 5"
3. В разделе  YIII:
Название раздела после слова "Права" дополнить словами "и
обязанности".
Дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"Налогоплательщик обязан:
- по требованию сотрудников органов налоговой службы на основании предъявленного предписания представлять для проверки учетную документацию и имущество, связанные с исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет;
- на основании предъявленного предписания допускать сотрудников органов налоговой службы к обследованию производственных, складских, торговых, иных помещений и транспорта, используемых для извлечения доходов либо связанных с содержанием объектов налогообложения;
- при работе с наличными деньгами проводить операции через контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью и компьютерные системы с использованием фискальных карт с выдачей контрольного чека покупателю-потребителю.
Порядок применения контрольно-кассовых аппаратов и фискальных
карт устанавливается Правительством Республики Казахстан."
4. В разделе IХ:
Пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Налогоплательщики обязаны вести документацию по налоговому
учету в соответствии с актами Налогового комитета Министерства
финансов Республики Казахстан.
2. Налогоплательщики обязаны хранить документацию по налоговому
учету на бумажных, электронных или магнитных носителях в течение пяти
лет."
5. В разделе Х:
В пункте 1:
абзац первый после слова "декларацию" дополнить словом "и
расчетов";
абзац 4 изложить в следующей редакции:
"- по сбору за регистрацию эмиссии ценных бумаг - в течение 30
дней с момента регистрации проспекта эмиссии ценных бумаг";
в абзаце 11 слова "к 31 марта года" заменить словами "не позднее
31 марта года".
6. В разделе ХIII:
В пункте 1:
в абзацах 2 и 3 слова "расчетных и иных" заменить словами
"банковских" и далее по тексту;
в абзаце 4:
после слова "на" добавить слово "банковских";
слова "с валютных счетов налогоплательщиков с применением курса тенге к иностранным валютам, котируемого" заменить на "со средств в иностранной валюте на банковских счетах налогоплательщика с применением курса тенге к иностранным валютам, устанавливаемого";
слова "в течение 10 банковских дней, начиная со следующего дня после выставления органам налоговой службы инкассовых поручений (распоряжений)" исключить;
в абзаце 5 слова "денежных средств", "денежные средства" и "расчетных (текущих)" заменить соответственно словами "денег", "деньги" и "банковских";

2. V тарауда:
7-тармақтағы екiншi азатжолдың "1-қосымшасындағы" деген сөз
"5-қосымшасындағы" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. YIII тарауда:
Тараудың атауында "Құқық" деген сөзден кейін "және міндеттері" деген
сөзбен толықтырылсын.
2-тармақ мынадай мазмұндағы сөздермен толықтырылсын:
"Салық төлеушi:
- ұсынылған жазба негiзiнде салық қызметi органдары қызметкерлерiнiң талап етуi бойынша салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi есептеу мен төлеуге байланысты есептiк құжаттар мен мүлiктердi тексеру үшiн ұсынуға;
- ұсынылған жазба негiзiнде салық қызметi органдары қызметкерлерiн табыс алу үшiн пайдаланылатын немесе салық салу мазмұнына ие объектiлерге байланысты өндiрiстiк, қойма, сауда басқа да үйлер мен көлiктердi тексеру үшiн рұқсат етуге;
- қолма қол ақшалармен жұмыс iстеу кезiнде фискалды зердесi бар бақылау-кассалық аппараттар арқылы және сатып алушы-тұтынушыға бақылау чектерiн бере отырып фискалды карталарды пайдаланудың компьютерлiк желiлерiмен операциялар жүргiзуге мiндеттi.
бақылау-кассалық аппараттар мен фискалды карталарды қолдану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
4. IХ тарауда:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң актiлерiне сәйкес салықтық есептер бойынша құжаттамаларды жүргiзуге мiндеттi.
2. Салық төлеушiлер бес жыл бойы қағаз, электронды немесе магниттi жазбаларда салықтық есеп бойынша құжаттарды сақтауға мiндеттi".
5. Х тарауда:
1-тармақта:
бiрiншi азатжол "декларацияға" деген сөзден кейiн "есеп айырысулар" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"- бағалы қағаздар эмиссияларын тiркегенi үшiн алымдар бойынша - бағалы қағаздар эмиссияларының проспектiлерiн тiркеген сәттен бастап 30 күн iшiнде";
азатжолдағы 11-сөйлемінiң "жылдың 31 наурызына дейiн" деген сөздер "жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. ХIII тарауда:
1-тармақта:
2 және 3 азатжолдардағы "есеп айырысу және басқа да" деген сөздер "банктiк" деген сөзбен ауыстырылсын және одан әрi мәтiн бойынша;
4-азатжолда:
"оған" деген сөзден кейiн "банктiк" деген сөзбен толықтырылсын;
"шетел валютасымен бағаланатын теңге бағамын қолдана отырып, салық төлеушiлердiң валюталық шоттарынан" деген сөздер "тағайындалған шетел валютасына теңге бағамын қолдана отырып, салық төлеушiнiң банктiк шоттарындағы шетел валютасының қаражаттарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық қызметi органдарының инкассалық тапсырыстарын (өкiмдерiн) шығарғаннан кейiнгi күннен бастап 10 банктiк күн iшiнде" деген сөздер алынып тасталсын;
бесiншi азатжолдағы "ақша қаражаттары", "ақша қаражаттары" және "есеп айырысу (ағымдағы)" деген сөздер тиiсiнше, "ақша", "ақша" және "банктiк" деген сөздермен ауыстырылсын;

в абзацах 6 и 8 слова "расчетного или иного", "расчетных и других" заменить соответственно словами "банковского" и "банковских";
абзац 7 изложить в следующей редакции:
"- допустить работников налоговой службы к проверке совершенных (или текущих) операций по банковским счетам, наличия денег на этих счетах";
абзац 9 изложить в следующей редакции:
- представлять органам налоговой службы на основании письменного запроса информацию об операциях, совершенных с банковских счетов в течение определенного периода, о наличии денег на счетах проверяемого налогоплательщика, об его финансовых операциях в течение предшествующего года и об установленной ставке вознаграждения (интереса) в форме и сроки, установленные Налоговым комитетом Министерства финансов."
7. Раздел ХVI:
в пункте 1:
абзац 4 подпункта а) изложить в следующей редакции:
"Юридические и физические лица, удерживающие налог у источника согласно пункту 1 ст. 50 Указа "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", обязаны:
1) при получении средств на выплату заработной платы в банках и других организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, перечислять налог в бюджет одновременно с получением этих средств, в других случаях - в течение 5 банковских дней после окончания месяца, в котором была произведена выплата;
2) при выплате заработной платы выдавать физическому лицу, получающему доход, по его требованию справку, указывающую его фамилию и инициалы, сумму и вид дохода, а также сумму удержанного налога (если налог был удержан);
3) в течение 30 дней после окончания налогового года представлять в органы налоговой службы, а также направлять юридическим и физическим лицам, получающим доход согласно пункту 1 статьи 50 Указа, по их требованию справку, в которой отражаются
регистрационный номер этого лица, его название или фамилия и
инициалы, общая сумма дохода и общая сумма удержанного налога за
отчетный год";
подпункт б) дополнить абзацем следующего содержания:
"- уплата налога в бюджет резидентом РК производится в том
отчетном периоде, когда произведена поставка товаров (работ, услуг)";
подпункт г) изложить в следующей редакции:
"г) по сбору за регистрацию эмиссии ценных бумаг;
- эмитент вносит в бюджет сумму сбора до регистрации эмиссии
ценных бумаг";
в абзаце 2 подпункта и) слово ", авансовые" исключить.
8. В разделе ХVII:
в пункте 3:
последнее предложение в абзаце 1 исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"Превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за отчетный период зачитывается в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость.
Налогоплательщикам, имеющим обороты, облагаемые по нулевой ставке, такая сумма возвращается в течение 90 дней с момента получения налоговой службой заявления налогоплательщика.
Если за предыдущий отчетный период образовалось превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога и если налогоплательщик, имеющий обороты, облагаемые по нулевой ставке, не обратился в налоговый орган с заявлением о возмещении сумм налога на добавленную стоимость, то указанное превышение зачитывается в периоде, следующем за отчетным.
В случае, если у налогоплательщика, имеющего обороты по нулевой ставке, объем дохода от реализации товаров (работ, услуг) ниже расходов, относимых на вычеты, связанных с его получением, возмещаемая сумма налога на добавленную стоимость уменьшается на сумму образованного убытка от предпринимательской деятельности (превышение предусмотренных вычетов над совокупным годовым доходом)."
9.Раздел ХYIII:
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"Кредиторам принудительно ликвидируемых банков не начисляются штрафы и пени за несвоевременную уплату налогов и обязательных платежей в бюджет, образовавшихся в связи с ликвидацией банка, с момента вступления в силу официального документа, подтверждающего
начало принудительной ликвидации банка."

6 және 8-азатжолдардағы "есеп айырысатын және басқа да", "есептiк және басқа да" деген сөздер тиiсiнше "банктiк" және "банктiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"- салық қызметiнiң қызметкерлерiн банк шоттары бойынша жасалатын операцияларды (немесе ағымдағы), бұл шоттардағы қолма қол ақшаларды тексеруге рұқсат етiлсiн";
тоғызыншы азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
Салық қызметiнiң органдарына жазбаша сұрау салу негiзiнде тексерiлетiн салық төлеушiнiң белгiлi бiр кезең iшiнде банктiк шоттармен жасалған операциялар туралы, шоттарындағы қолма қол ақшалар туралы, оның өткен жыл iшiнде жасалған қаржы операциялары туралы және қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi белгiлеген үлгi мен мерзiмде тағайындалған сыйақылар (мүдделер) ставкасы туралы ақпараттарды ұсынады."
7. ХVI тарау:
1-тармақта:
а) тармақшаның 4-азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджет төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлықтың 50-бабының 1-тармағына сәйкес көзден ұсталатын заңды және жеке тұлғалар:
1) банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктiк және басқа да ұйымдардың жалақыларын төлеуге арналған қаражаттарды алу кезiнде бiр мезгiлде ол қаражаттарды ала отырып, басқа жағдайларда-төлем жасалған айдан кейiнгi бес банктiк күн iшiнде бюджетке салық аударуға;
2) жалақы төлеу кезiнде табыс алатын заңды тұлғаға оның талап етуi бойынша оның тегi және инициалы, табыс сомасы мен түрi, сондай-ақ ұсталған салық сомасы (егер салық ұсталған болса) көрсетiлген анықтаманы беруге;
3) салық жылы аяқталғаннан кейiн 30 күн iшiнде осы тұлғаның тiркеу нөмiрi, оның атауы немесе тегi және инициалы, табысының жалпы сомасы және есептi жыл үшiн ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетiлген анықтаманы оның талап етуi бойынша Жарлықтың 50-бабының 1-тармағына сәйкес табыс алған заңды және жеке тұлғаға жолдауға мiндеттi"
б) тармақша мынадай мазмұндағы сөздермен толықтырылсын:
"- ҚР резидентiнiң бюджетке төленетiн салығы тауарларды сатуды
(жұмыстарды орындауды, қызметтердi көрсетудi) жүргiзгенде сол есептi
кезеңге жүргiзiледi";
г) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"г) бағалы қағаздар эмиссияларын тiркегенi үшiн алымдар бойынша;
- иммитент бағалы қағаздар эмиссиясын тiркегенге дейiн алым сомасын
бюджетке енгiзедi";
и) тармақшасының екiншi азатжолындағы "аванстық" деген сөз алынып
тасталсын.
8. ХVII тарауда:
3-тармақта:
бiрiншi азатжолдағы соңғы сөйлем алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
есептi кезең үшiн есептелген сомадан жоғары есептемеге жататын салық сомасының артуы қосылған құнға салынатын салық бойынша алдағы төленетiн төлемдердiң есебiне есептеледi.
Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымы бар салық төлеушiлерге мұндай сомалар салық төлеушiнiң өтiнiшiн салық қызметi сәттен бастап тоқсан күн iшiнде мұндай сома қайтарылады.
Салық есептелген сомадан жоғары есептемеге жататын салық сомасының артуы есептi кезең iшiнде пайда болса және егер нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналысы бар салық төлеушi қосылған құнға салынатын салық сомасын қайтару туралы арызбен салық органдарына өтiнiш бiлдiрмесе, онда көрсетiлген артқан сома есептi кезеңнен кейiнгi кезеңге есептеледi.
Егер нөлдiк ставка бойынша айналымы бар салық төлеушiлердiң тауарларды сатудан (жұмыстарды орындаудан, қызметтердi көрсетуден) түскен табыстарының көлемi қосылған құнға салынатын салықтың орны толтырылатын сомасын оның алуына байланысты, шегерiмге жататын шығындардан төмен болған жағдайда кәсiпкерлiк қызметтiң шығыны жинақталған сомаларға кемiтiледi (жиынтық жылдық табыстан көзделген шегерiмдерден артуы)."
9. ХVIII тарауда:
5-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"Күштеп таратылған банктердiң несие алушыларына банктiң таратылуына
байланысты пайда болған салықтарды және бюджетке төленетiн мiндеттi
төлемдердi уақытылы төлемегенi үшiн айыппұлдар мен өсiмақылар банктiң
күштеп таратылған күнiн растайтын ресми құжат күшiне енген сәттен бастап
есептелмейдi."

10. В разделе ХХ:
в пункте 3:
абзац 1 изложить в следующей редакции:
"Согласием налогоплательщика, его дебитора по уплате
задолженности считается: представление налогоплательщиком декларации
по налогам; не обжалование выявленной и начисленной, а также
предъявленной задолженности по налогам, штрафам и пени в течение 5
банковских дней";
абзац 4 исключить.
11. В разделе ХХI:
В пункте 2 после слова "имущество" дополнить словами "изымается
либо".
12. Раздел ХХVI:
Абзац первый изложить в следующей редакции:
"В случае, если доходы за услуги, оказанные постоянным учреждением в Казахстане, перечисляются, минуя счет постоянного учреждения, за пределы Республики Казахстан, то субъект, выплачивающий доход, должен получить справку с регистрационным номером налогоплательщика постоянного учреждения, выданного налоговой инспекцией с указанием органа, которому предоставляется данная справка. При этом субъект, непосредственно выплачивающий доход обязан уведомить налоговый орган, в котором зарегистрировано постоянное учреждение о перечислении средств на счет третьего лица, минуя счет данного постоянного учреждения. При отсутствии указанной справки подоходный налог должен удерживаться у источника выплаты.
Кроме того, при осуществлении операций между хозяйствующими субъектами, налогоплательщик, выплачивающий доход, должен уведомить орган налоговой службы по месту регистрации субъекта, оказавшего услуги, если оплата производится на счет третьего лица, минуя счет субъекта, оказавшего услуги.
Уведомления, направляемые налогоплательщиками в органы налоговой службы должны быть составлены в письменной форме, подписаны руководителем и главным бухгалтером, с указанием их фамилий и инициалов, заверены гербовой печатью и направлены заказной почтой (образец уведомления приведен в приложении 6 к настоящей Инструкции).
При осуществлении расчетов и переводов юридические лица-клиенты банка представляют в банк расчетные документы, содержащие обязательные реквизиты, определенные Национальным банком Республики Казахстан.
При осуществлении расчетов электронным способом, а также при перечислении денег банком-плательщиком на корреспондентский счет банка-получателя денег, электронный образ расчетных документов должен содержать обязательные реквизиты.
При неисполнении указанных требований, налогоплательщики несут ответственность, в соответствии с предусмотренными положениями действующего законодательства.
За прием расчетных документов, не содержащих определенных обязательных реквизитов к банкам применяются штрафные санкции, предусмотренные действующим законодательством."

10. ХХ тарауда:
3-тармақта:
бiрiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Берешектердi төлеу бойынша салық төлеушiнiң келiсiмi: салықтар
бойынша салық төлеушiнiң декларациясын ұсынуы; анықталған және есептелген,
сондай-ақ салықтар, айыппұлдар және өсiмақылар бойынша ұсынылған
берешектердi бес банктiк күн iшiнде шағым жасалмаса оның дебиторы болып
саналады";
төртiншi азатжол алынып тасталсын.
11. ХХI тарауда:
2-тармақтағы "мүлiк" деген сөзден кейiн "алынады немесе" деген
сөздермен толықтырылсын.
12. ХХVI тарауда:
бiрiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстанда тұрақты мекеменiң көрсеткен қызметтi үшiн табыстар Қазақстан Республикасының аумағынан тыс тұрақты мекеме есебiнен айналып есептелсе, онда субъект осы анықтама беретiн орган көрсетiлiп салық инспекциясы берген, тұрақты мекеменiң салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiмен анықтаманы алуы керек. Бұл ретте тiкелей табыс төлейтiн субъект осы тұрақты мекеменiң шотын айналып өтiп, үшiншi тұлғаның шотына қаражаттарды аудару туралы тұрақты мекеме тiркелген салық органын хабардар етуге мiндеттi. Көрсетiлген анықтама болмаған жағдайда табыс салығы төлем көздерiнен ұсталуы керек.
Одан басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлер арасында жасалатын операцияларды жүзеге асыру кезiнде табыс төленетiн салық төлеушi қызмет көрсететiн субъект шотынан айналып өтiп, үшiншi тұлға шотына төлем жасаса, көрсетiлген қызметтер субъектiнiң тiркелу орны бойынша салық қызметiнiң органын хабардар етуi керек.
Салық қызметi органдарына салық төлеушiлердiң жолдайтын хабарламалары жазбаша түрде жасалуы, басшылары мен бас бухгалтерлерiнiң тегi және инициалдары көрсетiле отырып қол қойылған, елтаңбалы мөрмен бекiтiлген және арнаулы почтамен жолданған болуы керек (хабарламаның үлгiсi осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында келтiрiлген).
Есеп айырысулар мен аударымдарды жүзеге асыру кезiнде заңды тұлға-банк клиентi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi айқындалған мiндеттi реквизит көрсетiлген есеп айырысу құжатын ұсынады.
Электрондық тәсiлмен есеп айырысуды жүзеге асыру кезiнде, сондай-ақ банк алушының ақшасын корреспонденттiк шотқа банк-төлеушiнiң ақшаны аударған кезiнде есеп айырысу құжаттарының электрондық үлгісi мiндеттi реквизиттерге ие болуы керек.
Көрсетiлген талаптар орындалмаған жағдайда қолданылып жүрген заңдарда көрсетiлген ережелерге сәйкес салық төлеушiлер жауапқа тартылады.
Белгiлi бiр мiндеттi реквизиттерге ие емес есеп айыру құжаттарын қабылдағаны үшiн банктерге қолданылып жүрген заңдарда көзделген айыппұл санкциялары қолданылады.

13. В разделе ХХVII:
в пунктах 1 и 2 после слов "1,5-кратной" и "1,5-кратную" добавить слова "официальной" и "официальную";
абзац 3 пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Пеня в пользу налогоплательщика, имеющего обороты по нулевой ставке, за несвоевременный возврат превышения суммы налога, относимого в зачет над суммой начисленного налога за отчетный период начисляется с 91-го дня с момента получения налоговой службой письменного заявления налогоплательщика".
14. В разделе ХХVIII:
В абзаце 5:
после слова "текущих" слово "и авансовых" исключить;
слова "за проведение операций по реализации товаров (работ, услуг) без отражения в учете" заменить словами "за не отражение в учетной документации операций по учету и реализации товаров (работ, услуг)" и далее по тексту.
15. В разделе ХХIХ:
в пункте 2 слова "и авансовых", "и авансовые" и пример исключить;
абзац 1 пункта 3 изложить в следующей редакции:
"За не отражение в учетной документации операций по учету и реализации товаров (работ, услуг) налагается штраф в размере 100 процентов стоимости указанных товаров (работ, услуг)."
в абзаце 2 пункта 3 предложение "Операциями по реализации товаров (работ, услуг) без отражения в учете являются операции, повлиявшие на уменьшение дохода от реализации товаров (работ, услуг) другим хозяйствующим субъектам", а также пример исключить.
16. Раздел ХХХ:
В пункте 1:
в подпунктах 1 и 2 слова "расчетным и иным", "расчетных и других" заменить соответственно словами "банковским" и "банковских";
В пункте 2:
слово "1,5-кратной" дополнить словом "официальной".
17. Раздел ХХХI:
Дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"Обжалование решений налоговых органов не приостанавливает
взыскания начисленных ими сумм налогов и штрафных санкций.
По решению суда возврат налогоплательщику необоснованно
взысканных сумм производится в течение трех дней с начислением пени в
размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования,
установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты
этих сумм, за каждый день с момента взыскания их налоговыми
органами."
Председатель НК МФ РК
Приложение 1
ПЕРЕЧЕНЬ
видов индивидуальной предпринимательской деятельности,
осуществляемых на основе налогового патента на территории
Республики Казахстан
I. Производство потребительских товаров
__________________________________________________________

13. ХХVII тарауда:
1 және 2-тармақтардағы "1,5 еселенген" және "1,5 еселенген" сөздерден кейiн "ресми" және "ресми" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың үшiншi азат жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нөлдiк ставка бойынша айналымы бар салық төлеушiнiң пайдасындағы айыпақы есептi кезең үшiн салық есептелген сомадан жоғары есептемеге жататын салық сомасынан артық соманы уақытылы қайтарылмағаны үшiн салық төлеушiнiң жазбаша өтiнiшiн салық қызметi алған сәттен тоқсан бiр күннен бастап есептеледi".
14. ХХVIII тарауда:
бесiншi азатжолдағы:
"ағымдағы" деген сөзден кейiнгi "және аванстық" деген сөз алынып тасталсын;
"есепте көрсетiлмей тауарларды сату (жұмыстарды беру, қызметтердi көрсету) бойынша операцияларды жүргiзгенi үшiн" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетудi) есепке алу мен сату бойынша жасалатын операциялардың есепке алу құжаттарында көрсетпегенi үшiн" деген сөздермен ауыстырылсын және одан әрi мәтiн бойынша.
15. ХХIХ тарауда:
2-тармақтағы
"және аванстық", "және аванстық" және мысал алынып тасталсын;
3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауарларды (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) есепке алу мен сату бойынша жасалатын операциялардың есептiк құжаттарында көрсетпегенi үшiн көрсетiлген тауарлардың (жұмыстарды орындаудың, қызметтер көрсетудiң) көрсетiлген құнының 100 процент көлемiнде айыппұл салынады."
3-тармақтағы екiншi азатжолдың "Есептемеге көрсетiлмеген тауарларды сату (жұмыстарды орындау, қызметтердi көрсету) бойынша жасалатын операциялар тауарларды сатудан (жұмыстарды орындаудан, қызметтердi көрсетуден) түскен кiрiстердi кемiтуге ықпал еткен операциялар болып табылады" деген сөйлем, сондай-ақ мысал алынып тасталсын.
16. ХХХ тарауда:
1-тармақта:
1 және 2-тармақшалардағы "есеп айырысу және басқа да", "есеп айырысу және басқа да" деген сөздер тиiсiнше "банктiк" және "банктiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"1,5 еселенген" деген сөз "ресми" деген сөзбен толықтырылсын.
17. ХХХI тарауда:
Мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
Салық органдарының шешiмдерiне шағым жасау оларға есептелген салықтар
мен айыппұл санкцияларының сомаларын өндiрiп алуды тоқтатпайды.
Сот шешiмi бойынша негiзсiз өндiрiп алынған сомаларды салық
төлеушiлерге қайтару салық органдарының оларды өндiрiп алу сәтiнен бастап
әр күнi үшiн осы күнге төленген сомасымен Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi тағайындаған қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 1,5 есеп
еселенген мөлшерiнде айыпақыларды есептей отырып, үш күн iшiнде
жүргiзiледi."
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң Әдiстеме
Кеңесiмен келiсiлген
1997 жылғы 26 желтоқсандағы N 19 хаттама
1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында салықтық патент
негiзiнде жүзеге асырылатын жеке кәсiпкерлiк қызметiнiң
ТIЗБЕСI
I. Тұтыну тауарларын өндiру
_____________________________________________________________