О внесении изменений и дополнений в Положение ~V970325 "О пруденциальных нормативах"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 1997 г. № 380 Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 21.01. 1998 г. за № 67. Утратило силу Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1.11.2010 № 88.
В целях совершенствования нормативно-правовой базы деятельности банков второго уровня Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить изменения и дополнения в Положение "О пруденциальных нормативах", утвержденное Правлением Национального Банка Республики Казахстан (Постановление от 23 мая 1997 года N 219) и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Уртембаев А.К.) совместно с Департаментом банковского надзора (Абдулина Н.К.) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящее Постановление и изменения и дополнения в Положение "О пруденциальных нормативах".
3. Департаменту банковского надзора (Абдулина Н.К.) довести настоящее Постановление и изменения и дополнения в Положение "О пруденциальных нормативах" до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений (филиалов) Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27.10.97 N 380
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ
в Положение "О пруденциальных нормативах",
утвержденное Постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
N 219 от 23 мая 1997 года
1. В названии раздела 1 и в пункте 1.1 слова "фонда (капитала)" заменить словом "капитала".
2. В пункте 2.2:
в подпункте а) слово "фонд" заменить словом "капитал";
в подпункте в) слова "прибыли", "нераспределенная прибыль" заменить соответственно словами "чистого дохода", "нераспределенный чистый доход".
3. В подпункте г) пункта 2.3 слова "(счет 2402 заменить словами "(счет 2402 и счет 2401 в части субординированного срочного долга с первоначальным сроком погашения свыше 5 лет)".
4. В пункте 2.4 и далее по тексту слова "внебалансовых требований" заменить словами "внебалансовых обязательств".

"Пруденциалдық нормативтер туралы" Ережеге өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының Қаулысы 1997 жылғы 27 қазандағы N 380 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 67. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
Екiншi деңгейдегi банктердiң нормативтiк-құқықтық базасын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң басқармасы Қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы бекiткен "Пруденциалдық нормативтер туралы" Ережеге (1997 жылғы 23 мамырдағы N 219 Қаулы) өзгертулер мен толықтырулар бекiтiлсiн және ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаментi (Өртембаев А.Қ.) Банктiк қадағалау департаментiмен (Абдуллина Н.Қ.) бiрлесе отырып, осы Қаулыны және "Пруденциалдық нормативтер туралы" Ережеге өзгертулер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркесiн.
3. Банктiк қадағалау департаментi (Абдуллина Н.Қ.) осы Қаулыны және "Пруденциалдық нормативтер туралы" Ережеге өзгертулер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларына (филиалдарына) және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
4. Осы Қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары А.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
Ұлттық банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасыны
Ұлттық Банкi Басқармасының
27.10.97 ж. N 380 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 23 мамырдағы N 219 Қаулысымен бекiтiлген "Пруденциалдық нормативтер туралы" Ережеге
ӨЗГЕРТУЛЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. 1-бөлiмнiң атауы мен 1.1-тармағындағы "(қорының капиталының)" деген сөздер "капиталының" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. 2.2-тармағында:
а) тармақшасындағы "қор" деген сөз "капитал" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) тармақшасындағы "табыстар", "бөлiнбеген табыс" деген сөздер тиiсiнше "таза табыс", "бөлiнбеген таза табыс" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2.3-тармағының г) тармақшасындағы "(2402 шоты)" деген сөздер "(2402 және 2401 алғашқы өтеу мерзiмi 5 жылдан асатын мерзiмдiк ретке келтiрiлген қарыз бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2.4-тармағындағы және одан әрi мәтiн бойынша "баланстан тыс талаптарға" деген сөздер "баланстан тыс мiндеттемелерге" деген сөздермен ауыстырылсын;

5. В пункте 2.6:
слова "денежных средств" заменить словом - "денег";
после слов "или гарантией Правительства Республики Казахстан" дополнить словами ", а также дебиторская задолженность (счета 1851, 1853, 1854)";
слова "(в пределах длинной валютной позиции по такой валюте)" исключить;
слова "Начисленные процентные доходы" заменить словами "Начисленное вознаграждение (интерес)";
слово "процентов" заменить словами "суммы вознаграждения (интереса)".
слова "Условные и возможные требования по степени риска
классифицируются следующим образом:
Гарантии и поручительства банка, выданные под встречные гарантии и поручительства Правительства Республики Казахстан, а также в части, обеспеченной залогом государственных ценных бумаг, депозитом, монетарными драгоценными металлами 0
Счета по размещению/получению в будущем депозитов/ссуд, если они носят обязательный (документально оформленный) характер (счета группы 6100, 6150) 0,5
Счета по приобретению/продаже ценных бумаг/финансовых фьючерсов, если они носят обязательный (документально оформленный) характер, за исключением государственных ценных бумаг и прочих высоколиквидных ценных бумаг, приемлемых для рефинансирования Национальным Банком (счета группы 6200, 6300) 0,5
Счета по купле-продаже иностранной валюты, если они носят обязательный (документально оформленный) характер (счета группы 6400) 0,5
Гарантии, поручительства, непокрытые аккредитивы (счета 6055, 6075, 6005, 6010) 1
При определении риска по некоторым условным и возможным требованиям (счета группы 6100, 6150, 6200, 6300 и 6400) в расчет необходимо брать требования, которые согласно документам могут возникнуть (отразиться по балансу) в течение текущего и 2-х последующих отчетных месяцев" заменить словами:
"Внебалансовые обязательства по степени риска
классифицируются следующим образом:
Гарантии и поручительства банка, выданные под встречные гарантии и поручительства Правительства Республики Казахстан, а также в части, обеспеченной залогом государственных ценных бумаг, депозитом, монетарными драгоценными металлами 0
Счета по приобретению либо продаже ценных бумаг и/или
финансовых фьючерсов, если они носят обязательный характер
(оформлены документально), за исключением государственных
ценных бумаг и прочих высоколиквидных ценных бумаг, приемлемых
для рефинансирования Национальным Банком (счета группы 6700,
6800)                                                            0
Счета по купле-продаже иностранной валюты (счета группы
6900), если они носят обязательный характер (оформлены
документально)                                                   0
Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям (счет
6575)                                                            0
Возможные обязательства по выпущенным покрытым аккредитивам
(счет 6520)                                                      0

5. 2.6-тармағындағы:
"ақша қаражаты" деген сөздер "ақша" деген сөзбен ауыстырылсын;
"немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiгiмен берiлетiн кредиттер" деген сөздерден кейiн "сондай-ақ дебиторлық борыш (1851, 1853, 1854 шоттары)" деген сөздермен толықтырылсын;
"Есептелген проценттiк кiрiстер" деген сөздер "есептелген сыйақы (мүдде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"проценттер" деген сөз "сыйақы (мүдде) сомалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Тәуекел дәрежесi бойынша шартты және ықтимал талаптар былайша жiктеледi:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiгi мен кепiлдiк беруiне орай берiлген, сондай-ақ бағалы қағаздар кепiлдiгiмен, депозитпен, монетарлық құнды металдармен қамтамасыз етiлген бөлiгiндегi банктiң кепiлдiгi мен кепiлдiк беруi         0
Орны толтырылған аккредитивтер (6020 шоты)         0,2
Болашақта депозиттердi/несиелердi орналастыру жөнiндегi шот (6100 топтың шоты)                                       0,5
Болашақта депозиттердi/несиелердi орналастыру жөнiндегi шот (6150 топтың шоты)                                       0,5
Бағалы қағаздарды/фьючестерiн сатып алу жөнiндегi шот (6200 топтың шоты)                                             0,5
Бағалы қағаздарды/фьючестерiн сатып алу жөнiндегi шот (6300 топтың шоты)                                             0,5
Шетел валюталарын сатып алу жөнiндегi шот (6400 топтың шоты)
0,5
Кепiлдiктер, кепiлдiктер беру, орны толтырылған аккредетивтер (6055, 6075, 6005, 6010 шоттары)                       1&gt>
деген сөздер
"Тәуекел дәрежесi бойынша баланстан тыс мiндеттемелер былайша жiктеледi:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiгi мен кепiлдiк беруiне орай берiлген, сондай-ақ бағалы қағаздар кепiлдiгiмен, депозитпен, монетарлық құнды металдармен қамтамасыз етiлген бөлiгiндегi банктiң кепiлдiгi мен беруi                    0
Бағалы қағаздарда және/немесе қаржы фьючерстерiн сатып алу не сату шоты, егер олардың мiндеттi сипаты болса (құжаттармен ресiмделсе)
Ұлттық Банктiң қайта қаржыландыруына болатын мемлекеттiк бағалы қағаздардан және басқа өтiмдiлiгi жоғары бағалы қағаздардан басқалары (6700, 6800 тобының шоты)                                  0
Шетел валютасын сатып алу-сату шоты (6900 тобының шоты), егер олардың мiндеттi сипаты болса (құжаттармен ресiмделсе)     0
Қабылданған кепiлдiктер жөнiндегi талаптарды азайту ықтималдығы (6575 тобының шоты)                                        0
Шығарылған өтелген аккредитивтер жөнiндегi ықтимал мiндеттемелер (6575 тобының шоты)                          0

Счета по размещению либо получению в будущем ссуд и/или депозитов (счета группы 6600, 6650), если они носят обязательный характер (оформлены документально) 0,2
Гарантии, поручительства, непокрытые аккредитивы (счета 5555, 6505, 6510) 1
При определении риска по некоторым внебалансовым обязательствам (счета групп 6600, 6650, 6700, 6800 и 6900) в расчет необходимо принимать обязательства, которые могут возникнуть согласно документам (с последующим отражением в балансе) в течение
текущего и/или 2-х следующих за ним отчетных месяцев.".
6. В пункте 3.2:
слова "условных и возможных требований" заменить словами
"внебалансовых обязательств".
7. В пункте 4.1:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"- наличные деньги (счета 1001, 1002, 1003, 1051, 1052);";
имеющуюся таблицу сравнения сроков активов и обязательств банка
изложить в следующей редакции:
"Таблица сравнения сроков активов и обязательств банка
на "___"___________г.
в тыс. тенге
--------------------------------------------------------------------
Сроки|до вос-|от 2|от 8  |от 1   |от 3   |прос-  |блокиро-| Итого
|требо- |до 7|дней  |до 3   |до 6   |рочен- |ванные  |
|вания  |дней|до 1  |месяцев|месяцев|ный    |активы  |
|       |    |месяца|       |       |(ое)   |        |
|       |    |      |       |       |актив  |        |
|       |    |      |       |       |(обя-  |        |
|       |    |      |       |       |затель-|        |
|       |    |      |       |       |ство)  |        |
--------------------------------------------------------------------
А    |       |    |      |       |       |       |        |
--------------------------------------------------------------------
О    |       |    |      |       |       |       |        |
--------------------------------------------------------------------
А-О  |       |    |      |       |       |       |        |
--------------------------------------------------------------------
А/О  |       |    |      |       |       |       |        |
--------------------------------------------------------------------
слова "денежных средств" заменить словом "денег".
8. Пункт 5.2 дополнить новым предложением следующего
содержания:
"При расчете валютной позиции остатки по счетом 1858 и 2858 необходимо учитывать только в части позиции по иностранной валюте.".
9. В абзаце первом пункта 5.3. слова "(в том числе лицензии на создание обменного пункта)" исключить.
Председатель

Болашақта несиелер және/немесе депозиттер орналастыру не алу жөнiндегi шот (6600, 6650 тобының шоты), егер олардың мiндеттi сипаты болса (құжаттармен ресiмделсе)                             0,2
Кепiлдiктер, кепiлдiктер беру, өтелмеген аккредитивтер (6555, 6505, 6510 шоттары)                                        1
Кейбiр баланстан тыс мiндеттемелер бойынша тәуекелге барған кезде (6600, 6650, 6700, 6800 және 6900 шоты) құжаттарға сәйкес ағымдағы ай және/немесе есеп берiлетiн айдан кейiнгi 2 ай iшiнде пайда болуы мүмкiн (кейiннен баланста көрсетiлетiн) мiндеттемелердi есепке алу қажет" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 4.1-тармағындағы:
үшiншi азатжол мынадай редакцияда берiлсiн:
"қолма-қол ақша (1111, 1002, 1003, 1051, 1052 шоты)"
Банктiң активтерi мен мiндеттемелерiнiң мерзiмiн салыстыру кестесi мынадай редакцияда берiлсiн:
"Банктiң активтерi мен мiндеттемелерiнiң мерзiмiн салыстыру кестесi"
" " _______ 1997 ж.
мың теңге
____________________________________________________________________
мер.|талап |2 күн.|8 күн.|1 ай.|3 ай.|мерзiмi |жауып |барлығы
зiмi|ету   |нен 7 |нен 1 |дан 3|ден 6|өткен   |тас.  |
|ша    |дейiн |дейiн |дейiн|дейiн|(мiндет.|актив.|
_________|______|______|______|_____|_____|________|______|_________
A |      |      |      |     |     |        |      |
_________|______|______|______|_____|_____|________|______|_________
О |      |      |      |     |     |        |      |
_________|______|______|______|_____|_____|________|______|_________
А-О|      |      |      |     |     |        |      |
_________|______|______|______|_____|_____|________|______|_________
А/ |      |      |      |     |     |        |      |
О |      |      |      |     |     |        |      |
_________|______|______|______|_____|_____|________|______|_________
"ақша қаражаты" деген сөздер "ақша" деген сөзбен ауыстырылсын.
7. 5.2-тармағы мынадай жаңа сөйлеммен толықтырылсын:
"Валюта позициясын есептеген кезде 1858 және 2858 шоттары бойынша, қалдықты позицияның тек шетел валютасы бойынша бөлiгiнде ескеру қажет".
8. 5.3-тармағының бiрiншi азатжолындағы "(оның iшiнде айырбастау пунктiн құруға лицензиясы)" деген сөздер алынып тасталсын.
Төраға