О порядке проведения проверок финансовой и внешнеэкономической деятельности в таможенных целях
Приказ Таможенного комитета Республики Казахстан от 16 мая 1997 г. N 127-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции 13 июня 1997 г. N 318. Утратил силу - Приказом Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов РК от 15 февраля 2001 г. N 50 ~V011448
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" и во исполнение Указа Президента Республики Казахстан "О дополнительных мерах по реализации государственных гарантий свободы предпринимательской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок проведения проверок финансовой и внешнеэкономической деятельности в таможенных целях.
2. Пресс-службе (Муратбаева А.О.) обеспечить опубликование настоящего Приказа в средствах массовой информации.
3. Начальникам таможенных управлений и таможен обеспечить ежеквартальное представление в Государственный таможенный комитет Республики Казахстан отчетов о количестве проведенных проверок с указанием наименований проверяемых лиц и результатов проведенных проверок.
4. Оперативно-аналитическому управлению (Жунусов А.М.) на основании представленных отчетов осуществлять анализ проведенных таможенными органами проверок.
5. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Заместителя Председателя Государственного таможенного комитета Республики Казахстан Кирданова В.Д.
6. Приказ вступает в силу с момента его государственной регистрации.
Председатель
Утвержден
Приказом Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 16 мая 1997 г. N 127-П
Порядок проведения проверок финансовой и
внешнеэкономической деятельности в таможенных целях
При наличии оснований полагать, что законодательство Республики Казахстан и международные договоры, контроль за исполнением которых возложен на таможенные органы, не соблюдаются либо соблюдаются не в полной мере таможенные органы вправе назначать либо проводить в пределах своей компетенции проверку финансовой и внешнеэкономической деятельности лиц, перемещающих товары и транспортные средства через таможенную границу Республики Казахстан, таможенных брокеров либо иных лиц, осуществляющих деятельность, контроль за которой возложен на таможенные органы Республики Казахстан.
Таможенные органы Республики Казахстан вправе привлекать для проведения проверок, относящихся к компетенции таможенных органов, аудиторов на договорной основе. Расходы по оказанию аудиторских услуг несет таможенный орган, назначивший проверку.
Решение о проведении проверки финансовой и внешнеэкономической деятельности лиц в таможенных целях принимается Государственным таможенным комитетом Республики Казахстан либо начальником таможенного управления (таможни) и оформляется в двух экземплярах в форме специального предписания (Приложение 1). Предписание заверяется печатью таможенного органа.
Копия предписания обязательно вручается проверяемому лицу.
При отказе лица в принятии предписания составляется акт об отказе в принятии предписания с участием представителя проверяемого лица.
При проведении проверки финансовой и внешнеэкономической деятельности должностные лица таможенных органов РК вправе:
требовать безвозмездного предоставления и знакомиться с любой документацией (включая банковскую) и информацией, касающейся осуществления внешнеэкономической деятельности, имеющей отношение к таможенному делу и функциям таможенных органов Республики Казахстан;
получать от должностных лиц и других работников справки, письменные и устные объяснения;
опечатывать помещения;
изымать по акту, составляемому по форме (Приложение 2), документы, если они будут проверяться в другом месте (документы могут изыматься только на время проведения проверки).
Вся полученная в результате проверки информация является конфиденциальной и может использоваться только в таможенных целях в соответствии со статьей 16 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
При необходимости должностными лицами таможенных органов могут устанавливаться место и время для ознакомления с документацией и информацией.
Действия должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан при осуществлении проверки не должны причинять неправомерного ущерба лицу, чья финансовая и внешнеэкономическая деятельность проверяется.
За убытки или вред, причиненные лицам и их имуществу вследствие неправомерных решений, действий при проведении проверок таможенные органы несут ответственность в установленном законодательством республики порядке.
Результаты проверки незамедлительно сообщаются проверяемому лицу и могут быть обжалованы им в установленном законодательством порядке.
Приложение 1
к Порядку проведения проверок финансовой и внешнеэкономической деятельности в таможенных целях
ПРЕДПИСАНИЕ
о проведении проверки финансовой и внешнеэкономической
деятельности в таможенных целях
1.__________________________________________________________________
(наименование таможенного органа, осуществляющего проверку)
2.__________________________________________________________________
(наименование проверяемого лица)
3.__________________________________________________________________
(основание и цель проверки)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Кеден мақсаттарында қаржы және сыртқы экономикалық қызметтi тексерудi жүргiзудiң тәртiбi туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетi 1997 жылғы 16 мамыр N 127-П Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 маусымда тіркелді. Тіркеу N 318. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 2001.02.15. N 50 бұйрығымен. ~V011448
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар, "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Жарлығына сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Iскерлiк қызметке еркiндiк беруге мемлекеттiк кепiлдемелердi жүзеге асыру бойынша қосымша шаралар туралы" жарлығын орындау үшiн бұйырамын:
1. Қоса тiркелiп отырған Кеден мақсаттарында қаржы және сыртқы экономикалық қызметтi тексерудi жүргiзудiң тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Баспасөз қызметi (Мұратбаева Ә.О.) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Кеден басқармалары мен кедендердiң бастықтары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетiне тексерiлетiн адамдардың есiмдерi мен жүргiзiлген тексерулердiң нәтижелерiн көрсете отырып, жүргiзiлген тексерулердiң саны туралы тоқсан сайын есеп берудi қамтамасыз етсiн.
4. Жедел-талдау басқармасы (Жүнiсов Ә.М.) ұсынылған есептер негiзiнде
кеден органдарының жүргiзген тексерулерiн талдауды жүзеге асырсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кеден комитетi Төрағасының Орынбасары В.Д. Кирдановқа
жүктелсiн.
6. Бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен сәттен бастап күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кеден
комитетiнiң 1997 ж.
N _____ бұйрығымен
бекiтiлген
Кеден мақсаттарында қаржы және сыртқы экономикалық
қызметтi тексерудi жүргiзудiң тәртiбi
Кеден органдарына бақылануының орындалуы жүктелген Қазақстан Республикасы заңдары мен халықаралық келiсiм-шарттары сақталмай отыр не толық көлемде сақталмай отыр деуге негiздер бар жағдайда кеден органдары Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзетiн адамдардың, Қазақстан Республикасының кеден органдарына бақылануы жүктелген қызметтi жүзеге асыратын кеден делдалдарының қаржы және сыртқы экономикалық қызметiн тексерудi тағайындауға не өздерiнiң құзыретi шегiнде жүргiзуге құқылы.
Қазақстан Республикасының кеден органдары кеден органдарының құзыретiне жататын тексерулердi жүргiзуге келiсiмдiк негiзде аудиторларды тартуға құқылы. Аудиторлық қызмет көрсетулерге кететiн шығындарды тексерудi тағайындаған кеден органы өтейдi.
Кеден мақсаттарында қаржы және сыртқы экономикалық қызметтi тексерудi жүргiзудiң тәртiбi туралы шешiмдi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетi не кеден басқармасының (кеденнiң) бастығы қабылдайды және арнайы өкiм (1-қосымша) нысанында екi дана етiп ресiмдейдi. Өкiм кеден органының мөрiмен куәлендiрiледi.
Өкiмнiң көшiрмесi мiндеттi түрде тексерiлетiн адамның қолына тапсырылады.
Адам өкiмдi қабылдаудан бас тартатын болса, тексерiлетiн адамның өкiлiнiң қатысып отыруымен өкiмдi қабылдаудан бас тарту туралы акт жасалады.
Қаржы және сыртқы экономикалық қызметтi тексерудi жүргiзу кезiнде ҚР кеден органдарының лауазымды адамдары:
кеден iстерiне және Қазақстан Республикасы кеден органдарының қызмет бағыттарына қатысты сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асыру саласындағы кез келген құжатпен (банктегiн қоса алғанда) және ақпараттармен танысуға.
лауазымды адамдары мен басқа адамдардан анықтамаларды, жазбаша және ауызша түсiнiктемелердi алуға,
үй-жайларды мөрлеп жабуға,
егер құжаттар басқа жерде тексерiлетiн болса, оларды (2-қосымша) нысан бойынша жасалатын актi арқылы алып қоюға (құжаттардың тек тексеру кезiнде ғана алынып қойылуы мүмкiн) құқылы.
Тексеру нәтижесiнде алынған барлық ақпараттарды құпия болып табылады және Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Жарлығының 16-бабына сәйкес кеден мақсаттарында ғана пайдалануға болады.
Қажет кезiнде кеден органдарының лауазымды адамдары құжаттар және ақпараттармен танысу үшiн орын мен уақытты тағайындай алады.
Тексерудi жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасы кеден органдары лауазымды адамдарының әрекеттерi қаржы және сыртқы экономикалық қызметтi тексерiлiп отырылған адамға заңға қайшы нұсқанды келтiрмеуi тиiс.
Тексерулердiң кезiнде заңға қайшы шешiмдердiң салдарынан адамдарға және олардың мүлiктерiне келтiрген нұсқандары мен зияндары үшiн кеден органдары республиканың заңдарымен белгiленген тәртiппен жауаптылықта болады.
Тексеру нәтижелерi тексерiлетiн адамға дереу хабарланады және заңдармен белгiленген тәртiппен оларға қатысты шағымдануға болады.
Кеден мақсаттарында қаржы
және сыртқы экономикалық қызметтi тексерудi жүргiзудiң тәртiбiне 1-қосымша
Кеден мақсаттарында қаржы және сыртқы
экономикалық қызметтi тексерудi жүргiзу туралы
ӨКIМ
1. ____________________________________________________________
(тексеру жүзеге асыратын кеден органының атауы)
2. ____________________________________________________________
(тексерiлетiн адамның атауы)
3. ____________________________________________________________
(тексерудiң негiзi мен мақсаты)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
___________________________________

4. Сроки проведения проверки _______________________________________
5. Ф.И.О. должностных лиц, уполномоченных на проведение
проверки ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Начальник
таможенного управления
(таможни)
______________________
(Ф.И.О.подпись)
Приложение 2
к Порядку проведения проверок финансовой и внешнеэкономической деятельности в таможенных целях
ПРОТОКОЛ
изъятия документов при проверке финансовой и
внешнеэкономической деятельности
В целях ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
мною _______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. лица, производящего изъятие документов)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
произведено изъятие следующих документов ___________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
в присутствии ______________________________________________________
(Ф.И.О., подпись лиц, присутствующих при изъятии документов)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Протокол подписывается лицом, производящим изъятие документов с
указанием должности, Ф.И.О.

4. Тексерудi жүргiзудiң мерзiмдерi ____________________________
5. Тексерудi жүргiзуге өкiлеттi лауазымды адамдардың тегi,
аты-жөндерi
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Кеден басқармасының
(кеденнiң) бастығы
Тексерудi жүргiзудiң тәртiбiне
2-қосымша
Қаржы және сыртқы экономикалық қызметтi
тексеру кезiндегi құжаттарды алып қою туралы
ХАТТАМА
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________ мақсатында мен
_______________________________________________________________
(құжаттарды алып қоюды жүргiзген адамның тегi, аты-жөнi)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________ төмендегiдей құжаттарды
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
қатысуымен ____________________________________________________
(құжаттарды алып қою кезiнде қатысып отырған адамдардың тегi,
аты-жөндерi, қолдары)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
__________________________________________алып қоюды жүргiздiм.
Хаттамаға құжаттамаларды алып қоюды жүргiзген адам лауазымы мен тегiн
аты-жөнiн көрсете отырып қол қояды.