Об утверждении Инструкции о порядке ведения внутреннего документооборота учебных центров, осуществляющих подготовку специалистов для работы на рынке ценных бумаг
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 2 июня 1997 г. N 80. Зарегистрировано в Министерстве юстиции 04 августа 1997 г. N 342. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.12.2004г. N 392
Извлечение из постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.12.2004г. N 392
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 27.12.2004г. N 392
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам  от 2 июня 1997 г. N 80 "Об утверждении Инструкции о порядке ведения внутреннего документооборота учебных центров, осуществляющих подготовку специалистов для работы на рынке ценных бумаг"...".
--------------------------------------------------------------------
В целях оптимальной организации работы и систематизации внутреннего учета документов учебных центров, Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:
1. Утвердить "Инструкцию о порядке ведения внутреннего документооборота учебных центров, осуществляющих подготовку специалистов для работы на рынке ценных бумаг".
2. Управлению правового обеспечения представить в двухдневный срок данную Инструкцию в Министерство юстиции Республики Казахстан для регистрации.
3. Контроль за исполнением данного Постановления возложить на Управление регулирования рынка.
4. Инструкция вступает в силу с момента регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национальной комиссии
Утверждено
постановлением Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
от 2 июня 1997 г. N 80
Инструкция о порядке ведения внутреннего
документооборота учебными центрами,
осуществляющими подготовку специалистов
для работы на рынке ценных бумаг

"Бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлауды жүзеге асыратын оқу орталықтарының iшкi құжаттар айналысын жүргiзу тәртiбi туралы нұсқауды" бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1997 жылғы 2 маусымдағы N 80 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 4 тамызда тіркелді. Тіркеу N 342. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 392 қаулысымен.
--------------Қаулыдан үзінді-------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiру мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қабылданған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі агенттігі басқармасының
2004 жылғы 27 желтоқсандағы
N 392 қаулысына Қосымша
Күшi жойылды деп танылатын нормативтiк
құқықтық актiлердiң тiзбесi
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлауды жүзеге асыратын оқу орталықтарының iшкi құжаттар айналысын жүргiзу тәртiбi туралы нұсқауды бекiту туралы" 1997 жылғы 2 маусымдағы N 80 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 342 тiркелген, "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналында жарияланған, 1997 жыл, N 7-8)...
------------------------------------
Оқу орталықтарының жұмыстарын оңтайлы ұйымдастыру және құжаттарына iшкi есеп жүргiзудi жүйеге келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
1. "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлауды жүзеге асыратын оқу орталықтарының iшкi құжаттар айналысын жүргiзу тәртiбi туралы нұсқау" бекiтiлсiн.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы осы нұсқауды тiркеу үшiн екi күн мерзiмде Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынсын.
3. Осы қаулының орындалысына бақылау жасау Рынокты реттеу басқармасына жүктелсiн.
4. Нұсқау Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткiзiлген сәттен бастап күшiне енедi.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы
Бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн
мамандар даярлауды жүзеге асыратын оқу
орталықтарының iшкi құжаттар айналысын жүргiзу
тәртiбi туралы нұсқау

Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан Z970077_ "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года и "Положением о порядке выдачи Разрешения учебным центрам на обучение специалистов для работы на рынке ценных бумаг", утвержденным постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 13 декабря 1996 года N 151 V960250_ . Инструкция регламентирует порядок ведения документооборота учебных центров, осуществляющих подготовку специалистов для работы на рынке ценных бумаг.
1. Учебные центры должны иметь следующие документы, необходимые для их функционирования:
а) свидетельство о государственной регистрации, учредительные документы (устав, учредительный договор, а в случае, если учебный центр образован без статуса юридического лица в составе другого юридического лица - Положение об учебном центре с выпиской из устава, в которой оговорено, что юридическое лицо, в составе которого образован учебный центр, имеет право заниматься данным видом деятельности);
б) оригинал Разрешения Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее НКЦБ) на право организации и проведения обучения специалистов для работы на рынке ценных бумаг по каждой категории специализации обучения, а также решения НКЦБ о продлении срока действия Разрешения;
в) нормативные акты Республики Казахстан и НКЦБ, регулирующие деятельность учебных центров;
г) сведения о штатных сотрудниках учебного центра с указанием года рождения, образования, ученой степени, стажа работы, а также должностные инструкции сотрудников, содержащие конкретные функции, их права и обязанности, утвержденные руководителем учебного центра;
д) список профессорско-преподавательского состава, утвержденный в НКЦБ и привлекаемый для проведения занятий со слушателями, в том числе на контрактной основе, с указанием основного места работы, должности, стажа преподавательской работы, ученой степени (если имеется). При возникновении изменений или дополнений к списку они должны быть согласованы с НКЦБ;
е) оригиналы учебно-методических планов занятий по подготовке специалистов для профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг по каждой категории обучения, разработанные и утвержденные НКЦБ, с учетом всех вносимых в них изменений и дополнений, согласованных с НКЦБ;
ж) раздаточный материал, включающий в себя учебно-методическую литературу и нормативно-правовые акты, выдаваемые слушателям по соответствующему курсу обучения, необходимый минимум которого установлен Аттестационной комиссией, а также примеры таблиц и других наглядных пособий, используемых в процессе обучения;
з) подпункт - исключен постановлением НКЦБ РК от 20.4.99г. N 30 V990782_ .
и) договоры, контракты или трудовые соглашения с преподавателями, привлекаемыми для проведения занятий со слушателями;
к) оригинал договора аренды или документа, подтверждающего право собственности на помещение, в котором проводятся занятия;
л) в отдельной папке: расписания курсов подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг с указанием имен преподавателей, а также мест и времени проведения данных курсов, подписанные первым руководителем учебного центра (руководителем коллегиального исполнительного органа учебного центра или лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа учебного центра) или лицом, его замещающим, и заверенные оттиском печати учебного центра. <*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 20.4.99г. N 30   V990782_ .

Осы нұсқау "Бағалы қағаздар рыногы туралы"  Z970077_  1997 жылғы 5 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 151  V960250_  қаулысымен бекiтiлген "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандарды оқытуға оқу орталықтарына рұқсат беру тәртiбi туралы ережеге" сәйкес әзiрлендi. Нұсқау бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстейтiн мамандар даярлауды жүзеге асыратын оқу орталықтарының құжаттар айналысын жүргiзу тәртiбiн реттейдi.
1. Оқу орталықтарының жұмыс iстеулерiне қажеттi мынадай құжаттары болу керек:
а) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, құрылтай құжаттары (жарғы, құрылтай шарты, егер оқу орталығы заңды тұлға мәртебесiнсiз басқа заңды тұлғаның құрамында құрылған жағдайда - құрамында оқу орталығы құрылған заңды тұлғаның қызметтiң осы түрiмен шұғылдануға құқығы бар екендiгi айтылған жарғыдан үзiндi-көшiрмемен бiрге Оқу орталығы туралы ереже);
б) оқытудың әрбiр мамандандыру санаты бойынша бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандар оқытуды ұйымдастыру және жүргiзу құқығына Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi - БҚҰК) Рұқсатының түпнұсқасы, сондай-ақ БҚҰК-ның Рұқсатты қолдану мерзiмiн ұзарту туралы шешiмi;
в) оқу орталықтарының қызметтерiн реттейтiн Қазақстан Республикасының және БҚҰК-ның нормативтiк актiлерi;
г) туған жылдары, бiлiмдерi, ғылыми дәрежесi, жұмыс стажы көрсетiлген оқу орталықтары қызметкерлерiнiң штаты туралы мәлiмет, сондай-ақ оқу орталығының жетекшiсi бекiткен, мазмұнында қызметкерлердiң нақты функциялары, құқықтары мен мiндеттерi жазылған қызметкерлердiң лауазымдық нұсқаулары;
д) БҚҰК-да бекiтiлген және тыңдаушылармен сабақ жүргiзу үшiн тартылатын профессор-оқытушылар құрамының тiзiмi, оның iшiнде негiзгi жұмыс орны, қызметi, оқытушылық стажы, ғылыми дәрежесi (егер болса) көрсетiп келiсiм-шарт негiзiнде жұмыс iстейтiндер. Тiзiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туындағанда олар БҚҰК-мен келiсiлу керек;
е) БҚҰК -мен келiсiлiп енгiзiлген барлық өзгерiстерi мен толықтыруларын ескере отырып оқытудың әрбiр санаты бойынша БҚҰК-да әзiрленген және бекiтiлген Бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызмет үшiн мамандар даярлау жөнiндегi оқу-әдiстемелiк сабақ жоспарларының түпнұсқалары;
ж) құрамына оқу-әдiстемелiк әдебиеттер және нормативтiк-құқықтық актiлер кiретiн, қажеттi санын Аттестациялық комиссия белгiлеген, тиiстi оқу курсы бойынша тыңдаушыларға берiлетiн тарату материалдары, сондай-ақ таблицалардың және оқу процесiнде пайдаланылатын басқа да көрнекi құралдардың үлгiлерi;
з)<*>
ЕСКЕРТУ. з)-тармақ алып тасталды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999.04.20. N 30   V990782_   қаулысымен.
и) тыңдаушылармен сабақ жүргiзу үшiн тартылатын оқытушылармен жасасқан келiсiмдер, келiсiм-шарттар немесе еңбек шарттары;
к) жалдау жөнiндегi келiсiмнiң немесе сабақ жүргiзiлетiн үй-жайды меншiктеу құқығын растайтын құжаттың түпнұсқасы;
л) жеке папкада: оқытушылардың атын-жөнiн, сондай-ақ осы курстарды өткiзетiн орындарды және уақытын көрсете отырып оқу орталығының бiрiншi басшысы (оқу орталығының алқалы атқарушы органының басшысы немесе оқу орталығының атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) немесе оны ауыстыратын тұлға қол қойған және оқу орталығы мөрiнiң таңбасымен расталған бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшiн мамандар даярлау курстарының сабақ кестелерi.<*>
ЕСКЕРТУ. л)-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999.04.20. N 30   V990782_   қаулысымен .

2. Учебные центры обязаны вести следующие журналы:
а) журнал учета слушателей с указанием следующих данных:
- фамилия, имя, отчество (полностью);
- дата подачи заявления;
- сроки проведения курса, на который подано заявление;
- адресные данные;
- паспортные данные;
- данные об образовании: высшее (средне-специальное), специальность по диплому;
- стаж работы: общий, по специальности (юридической/экономической), непосредственно связанной с функционированием рынка ценных бумаг (с указанием места работы и должности);
- последнее место работы и должность;
- результат аттестации в НКЦБ.
б) журнал выдачи методического материала и квалификационных свидетельств.
В журнале отражается следующая информация:
- срок проведения курса;
- категория обучения;
- фамилия, имя, отчество слушателя;
- дата выдачи раздаточного материала;
- дата внесения платы за проведение аттестации;
- дата и номер протокола заседания Аттестационной комиссии;
- дата выдачи квалификационного свидетельства;
- номер квалификационного свидетельства;
- подпись слушателя за получение методического материала и квалификационного свидетельства.
В случае выдачи квалификационного свидетельства по доверенности в последней графе расписывается в получении доверенное лицо аттестованного, с указанием фамилии, инициалов, а также номера и даты выдачи доверенности. Все доверенности подшиваются в отдельную папку в хронологическом порядке.
в) журнал учета посещаемости занятий слушателями, который ведется в произвольной форме, по каждому занятию и заверяется подписью преподавателя, проводившего занятие.
По окончании курса в журнале фиксируются сведения отдельно по каждому предмету об общем фактическом количестве прочитанных часов и общем количестве пропущенных слушателями часов.
г) журнал учета лиц, подавших заявление на повторную аттестацию, который должен содержать следующую информацию:
- фамилия, имя, отчество слушателя;
- дата подачи заявления на повторную аттестацию;
- сроки обучения на курсах;
- категория обучения;
- номер и дата протокола заседания Аттестационной комиссии;
- отметка о внесении платы за повторную аттестацию;
- дата повторной аттестации;
- результат повторной аттестации;
- дата выдачи квалификационного свидетельства;
- номер квалификационного свидетельства;
- подпись слушателя.
3. Учебные центры ведут сбор и учет документации по организации курса обучения, собеседований и экзаменов, которая включает:
- переписку с НКЦБ, а при необходимости - переписку с другими учебными центрами или хозяйствующими субъектами по вопросам организации учебного процесса;
- заявления в НКЦБ на проведение курсов обучения по установленной форме;
- ходатайства перед Аттестационной комиссией об аттестации слушателей и уведомления НКЦБ о проведении аттестации;
- ведомости по итогам аттестации, в том числе и по повторным аттестациям;
- протоколы заседаний Аттестационной комиссии по итогам проведения аттестаций - в хронологическом порядке.

2. Оқу орталықтары мынадай журналдарды жүргiзуге мiндеттi:
а) мынадай мәлiметтер көрсетiлген тыңдаушылардың есеп журналы:
- тегi, аты, әкесiнiң аты (толық);
- өтiнiш берген күн;
- өтiнiш берiлген курстың жүргiзiлу мерзiмдерi;
- әдiстемелiк материалдың берiлген күнi;
- мекен-жай туралы мәлiметтер;
- төлқұжат мәлiметтерi;
- бiлiмi туралы мәлiметтер: жоғары (орта арнаулы), диплом бойынша мамандық;
- жұмыс стажы: жалпы, мамандық бойынша (заңдық-экономикалық), бағалы қағаздар рыногының жұмысына тiкелей байланысты (жұмыс орны мен қызметiн көрсетiп);
- соңғы жұмыс орны және қызметi;
- аттестациялау нәтижесi.
б) әдiстемелiк материалдарды беру, бiлiктiлiк куәлiктерiн беру журналы жүргiзiледi.
Журналда мынадай ақпараттар көрсетiледi:
- курсты жүргiзу мерзiмi;
- санаттар;
- тыңдаушының тегi, аты, әкесiнiң аты;
- тарату материалдарын беру күнi;
- аттестациядан өткендiгi үшiн ақы төленген күн;
- Аттестациялық комиссия отырысы хаттамасының күнi және нөмiрi;
- бiлiктiлiк куәлiгiн берген күн;
- бiлiктiлiк куәлiгiнiң нөмiрi;
- тыңдаушының қолы.
Бiлiктiлiк куәлiгi сенiмхат бойынша берiлген жағдайда соңғы бағанаға аттестациядан өткен тұлғаның сенiмдi тұлғасы тегiн, инициалын, сондай-ақ сенiмхаттың нөмiрiн және берiлген күнiн көрсете отырып алғандығы туралы қол қояды, барлық сенiмхаттар жеке папкаға хронологиялық тәртiппен тiгiледi.
в) тыңдаушылардың сабаққа қатысуларын тiркеу журналы әрбiр сабақ бойынша еркiн үлгiде жүргiзiледi және сабақ жүргiзген оқытушының қолымен куәландырылады. Курс аяқталғаннан кейiн нақты жалпы оқылған сағаттардың және тыңдаушылардың жiберген сағаттарының жалпы саны жөнiндегi мәлiметтер журналға әрбiр пән бойынша жеке жазылады.
г) қайтадан аттестациядан өтуге өтiнiш берген тұлғаларды тiркеу журналында мынадай ақпараттар көрсетiледi:
- тыңдаушының тегi, аты, әкесiнiң аты;
- қайтадан аттестациядан өтуге өтiнiш берген күн;
- курстардағы оқу мерзiмдерi;
- санаттар;
- Аттестациялық комиссия отырысы хаттамасының нөмiрi және күнi;
- қайтадан аттестациялаудан өткендiгi үшiн ақы төлегендiгi туралы белгi;
- қайтадан аттестациялау күнi;
- қайтадан аттестациялау нәтижесi;
- бiлiктiлiк куәлiгi берiлген күн;
- бiлiктiлiк куәлiгiнiң нөмiрi;
- тыңдаушының қолы.
3. Оқу орталықтары мыналар енгiзiлген оқу курсын, әңгiмелесудi және емтихандарды ұйымдастыру жөнiндегi құжаттамаларды жинақтайды және есеп жүргiзедi:
- БҚҰК-мен жазысқан қатынасхаттар, ал қажет болған жағдайда - оқу процесiн ұйымдастыру мәселелерi бойынша басқа оқу орталықтарымен немесе шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен жазысқан қатынасхаттар;
- оқу курсын жүргiзуге БҚҰК-ға белгiленген нысан бойынша жазған өтiнiштер;
- тыңдаушыларды аттестациялаудан өткiзу туралы Аттестациялық комиссияға жазылған өтiнiштер және аттестациялауды жүргiзу туралы БҚҰК-ның жазбаша ескертпелерi;
- аттестациялау қорытындылары бойынша, оның iшiнде қайтадан аттестациялау бойынша ведомостар;
- аттестациялау қорытындылары бойынша Аттестациялық комиссия отырыстарының хаттамалары хронологиялық тәртiппен.