ПОЛОЖЕНИЕ об инвестиционной деятельности компаний по управлению пенсионными активами
Утверждено Постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 29 августа 1997 г. N 133. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 сентября 1997 года N 362. Утратило силу - постановлением НКЦБ РК от 13 августа 1998г. N 11 (~V980643)
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан Z970136_ "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 г., Законом Республики Казахстан Z970077_ "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 и устанавливает порядок инвестиционной деятельности компаний по управлению пенсионными активами негосударственных пенсионных фондов (далее - Компании).
2. ОСНОВНЫЕ ПРИНЦИПЫ ИНВЕСТИЦИОННОЙ
ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
2.1. При наличии лицензии Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее - НКЦБ) и на основании договора с одним или более негосударственным накопительным пенсионным фондом (далее - Фонд), заключенного в порядке, установленном действующим законодательством, Компания осуществляет:
- инвестиции в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, ценные бумаги международных финансовых организаций, по списку, определенному пунктом 2.3. настоящего Положения, и ценные бумаги эмитентов, включенных в листинг "А" Казахстанской фондовой биржи;
- размещение средств в банковские депозитные сертификаты и на депозиты в банках второго уровня по перечню, определенному Национальным Банком Республики Казахстан;
- размещение средств в другие виды активов в порядке и на условиях, определяемых НКЦБ.
2.2. Компания осуществляет размещение пенсионных активов в следующих размерах от общего объема пенсионных активов на момент их размещения:
- государственные краткосрочные ценные бумаги Республики Казахстан (со сроком обращения до 1 года) - не менее 25%;
- государственные среднесрочные и долгосрочные ценные бумаги Республики Казахстан (со сроком обращения от 1 года и более) - не менее 25%;
- ценные бумаги международных финансовых организаций, по
списку, определенному пунктом 2.3. настоящего Положения - не более
10%;
- акции эмитентов, включенных в листинг "А" Казахстанской
фондовой биржи - не более 20%;
- облигации эмитентов, включенных в листинг "А" Казахстанской
фондовой биржи - не более 10%;
- банковские депозитные сертификаты и депозиты в банках второго
уровня, по перечню, установленному Национальным Банком Республики
Казахстан - не более 40%.

Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компанияның инвестициялық қызметi туралы Ереже
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 1997 жылғы 29 тамыз N 133 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 9 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 362. Күші жойылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998.08.13. N 11 ~V980641 қаулысымен.
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы Заңына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк емес зейнетақы қорларының зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың (бұдан әрi - Компаниялар) инвестициялық қызметiнiң тәртiбiн белгiлейдi.
2. Инвестициялық қызметтiң негiзгi принциптерi
2.1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi - БҚҰК) лицензиясы бар болғанда және бiр немесе одан да көп мемлекеттiк емес зейнетақы жинақтау қорымен (бұдан әрi - Қор) қолданылып жүрген заңмен белгiленген тәртiпте жасасқан шарттың негiзiнде Компания:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарына, осы Ереженiң 2.3-тармағымен айқындалған тiзiм бойынша халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына және Қазақстан қор биржасының "А" листингiне енгiзiлген эмитенттердiң бағалы қағаздарына инвестициялауды;
- банктiк депозиттiк сертификатқа және Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi айқындаған тiзбе бойынша екiншi деңгейдегi мемлекеттiк
банктердегi депозитке қаражаттар орналастыруды;
- активтердiң басқа түрлерiне БҚҰК айқындаған тәртiпте және шарттарда
қаражаттар орналастыруды жүзеге асырады.
2.2 Компания зейнетақы активтерiн, оларды орналастыру сәтiне
зейнетақы активтерiнiң жалпы көлемiнiң мынадай мөлшерлерiнде орналастыруды
қамтамасыз етедi:
- Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк қысқа мерзiмдi
бағалы қағаздары (1 жылға
дейiнгi айналыс мерзiмiмен)         - 25%-тен кем емес
- Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк орта мерзiмдi және
ұзақ мерзiмде бағалы қағаздары
(1 және одан да көп жылғы айналыс
мерзiмiмен)                         - 25%-тен кем емес
- осы Ереженiң 2.3-тармағымен
айқындалған тiзiм бойынша
халықаралық қаржы ұйымдарының
бағалы қағаздары                     - 10%-тен көп емес
- Қазақстан қор биржасының
"А" листингiне енгiзiлген
эмитенттердiң акциялары              - 20%-тен көп емес
- Қазақстан қор биржасының
"А" листингiне енгiзiлген
эмитенттердiң облигациялары          - 10%-тен көп емес
- банктiк депозиттiк сертифи.
каттар және Қазақстан Респуб.
ликасының Ұлттық Банкi айқын.
даған тiзбе бойынша екiншi
деңгейдегi мемлекеттiк
банктердегi депозиттер               - 40%-тен көп емес.

2.3. Компания вправе выступать инвесторами по сделкам с ценными
бумагами, выпущенными следующими международными финансовыми
организациями:
- Международным банком реконструкции и развития (Всемирным
банком);
- Европейским банком реконструкции и развития;
- Межамериканским банком развития;
- Банком международных расчетов;
- Азиатским банком развития;
- Африканским банком развития;
- Международной финансовой корпорацией;
- Исламским банком развития
2.4. Компания размещает собственные средства в активы, указанные в пункте 2.2. настоящего Положения, в любых размерах, при условии выполнения требований пунктов 2.5., 3.1., 3.2. настоящего Положения.
2.5. Сделки Компании с ценными бумагами эмитентов осуществляются исключительно на организованном рынке ценных бумаг посредством брокеров на основании заключенного с ними договора.
2.6. Размер инвестиций в ценные бумаги (депозиты) одного юридического лица должен соответствовать ограничениям, установленным разделом 5 Положения "О пруденциальных нормативах для компаний по управлению пенсионными активами".
Данные ограничения не распространяются на государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
3. ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ, ЗАПРЕЩЕННАЯ ДЛЯ КОМПАНИЙ
3.1. Компании запрещается:
1) выпускать иные виды ценных бумаг, кроме акций;
2) привлекать заемные средства от банков на срок, превышающий три месяца, в размере, превышающем размер собственного капитала;
3) приобретать ценные бумаги аффилиированных лиц и совершать иные сделки с аффилиированными лицами;
4) предоставлять займы любыми способами;
5) продавать ценные бумаги, входящие в состав пенсионных активов, на условиях обязательства их обратной покупки;
6) приобретать любые ценные бумаги по марже;
7) заключать договоры о продаже ценных бумаг, которые не принадлежат Компании или не входят в портфель пенсионных активов ("короткие продажи"), а также договоры на покупку ценных бумаг, не являющихся эмиссионными;
8) выдавать поручительства и гарантии любого рода, совершать залоговые сделки с пенсионными активами;
9) публиковать информацию, содержащую гарантии или обещания доходов по инвестициям пенсионных активов;
10) осуществлять деятельность в сфере материального производства и торговли иным имуществом, кроме ценных бумаг и финансовых инструментов.
Аффилиированными лицами Компании признаются:
- Фонды, заключившие договор на управление пенсионными активами с Компанией;
- учредители (акционеры) Компании;
- учредители (акционеры) Фондов, заключивших договор на управление пенсионными активами с Компанией:
- банки-кастодианы, в которых открыты счета пенсионных активов Компании.

2.3. Компания мынадай халықаралық қаржы ұйымдарының шығарған бағалы
қағаздарымен жасалған мәмiлелер бойынша инвестор болуға құқықты:
- Халықаралық қайта құру және даму банкi (Бүкiләлемдiк банк);
- Еуропалық қайта құру және даму банкi;
- Америкааралық даму банкi;
- Халықаралық есеп айырысу банкi;
- Азия даму банкi;
- Африка даму банкi;
- Халықаралық қаржы корпорациясы;
- Ислам даму банкi.
2.4. Компания өзiнiң қаражаттарын осы Ереженiң 2.5 және 2.6-тармақтарының талаптарын орындау шартымен осы Ереженiң 2.2-тармағында көрсетiлген активтерге кез келген мөлшерде орналастырады.
2.5. Компанияның эмитенттердiң бағалы қағаздармен жасаған мәмiлелерi тек қана бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында бастапқы брокерлер арқылы олармен жасасқан шарттың негiзiнде жүзеге асырылады.
2.6. Бiр заңды тұлғаның бағалы қағаздарына (депозиттерiне) инвестициялаудың мөлшерi "Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компанияларға арналған пруденциялық нормативтер туралы" Ереженiң 5 бөлiмiнде белгiленген шектеулерге сәйкес келу керек.
Осы шектеулер Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қағаздарына қолданылмайды.
3. Компания үшiн тыйым салынған қызмет
3.1. Компанияға:
1) бағалы қағаздардың акцияларын басқа өзге түрлерiн шығаруға;
2) банктерден үш айдан асатын мерзiмге, өз капиталының мөлшерiнен аспайтын мөлшерде заемдық қаражаттар тартуға;
3) аффилиирленген тұлғалардың бағалы қағаздарын сатып алуға және аффилиирленген тұлғалармен өзге де мәмiлелер жасауға;
4) кез келген тәсiлдермен займдар беруге;
5) зейнетақы активтерiне кiретiн бағалы қағаздарды, оларды қайтадан сатып алу мiндеттемесi шартымен сатуға;
6) кез келген бағалы қағаздарды маржа бойынша сатып алуға;
7) Компанияға тиесiлi емес немесе зейнетақы активтерiнiң портфелiне кiрмейтiн бағалы қағаздарды сату туралы шарттар ("қысқа сатулар"), сондай-ақ эмиссиялық емес бағалы қағаздарды сатып алуға шарттар жасауға;
8) кез келген түрдегi кепiлдiк және кепiлдеме беруге, зейнетақы активтерiмен кепiлденген мәмiлелер жасауға;
9) мазмұнында зейнетақы активтерiн инвестициялау жөнiндегi табыстарға кепiлдiк немесе уәде беру бар ақпаратты жариялауға;
10) материалдық өндiрiс және сауда саласында бағалы қағаздар және қаржы құралдарынан басқа, өзге де мүлiкпен қызметтi жүзеге асыруға тыйым салынады.
Компанияның аффиилирленген тұлғалары болып:
- зейнетақы активтерiн басқаруға Компаниямен шарт жасасқан қорлар;
- Компаниялардың құрылтайшылар (акционерлерi);
- зейнетақы активтерiн басқаруға Компаниямен шарт жасасқан қорлардың құрылтайшылары (акционерлерi);
- Компанияның зейнетақы активтерiнiң шоттары ашылған банк-кастодиандар танылады.

3.2. При управлении пенсионными активами Фонда Компания действует исключительно в интересах Фонда. Компании запрещается любым способом использовать пенсионные активы в собственных интересах. Компании, а также ее должностным лицам и работникам, запрещается:
- использовать имеющуюся информацию о ценных бумагах и других пенсионных активах Фонда в конкурентных целях по отношению к Фонду;
- использовать имеющиеся сведения о структуре пенсионных активов различных Фондов, в том числе находящихся в управлении Компании, в целях получения выгоды от операций с ценными бумагами;
- распространять недостоверную информацию относительно финансовых операций, производимых за счет полученных в управление пенсионных активов;
- распространять, либо использовать в личных целях конфиденциальную, не публикуемую информацию, либо информацию до ее опубликования.
4. ПОРЯДОК РАСПРЕДЕЛЕНИЯ ИНВЕСТИЦИОННОГО
ДОХОДА КОМПАНИИ И ПОЛУЧЕНИЯ КОМИССИОННОГО
ВОЗНАГРАЖДЕНИЯ
4.1. Доход, полученный от инвестирования собственных средств Компании, остается в распоряжении Компании после уплаты установленных законодательством налогов, других обязательных отчислений и формирования резервного капитала.
4.2. Компания имеет право на получение ежемесячного комиссионного вознаграждения, выплачиваемого в соответствии с заключенным между Фондом и Компанией договором, в размере, не превышающем 5% от инвестиционного дохода, полученного от размещения пенсионных накоплений.
4.3. Для покрытия операционных расходов Компания имеет право на часть отчислений от пенсионных взносов в соответствии с заключенным с Фондом договором, но не свыше 0,15% от суммы пенсионных взносов.
5. ОЦЕНКА АКТИВОВ КОМПАНИИ И ПЕНСИОННЫХ АКТИВОВ
5.1. Компания обязана ежедневно производить оценку пенсионных и собственных активов по средневзвешенной стоимости за последние 10 рабочих дней, включая день оценки активов, и направлять в НКЦБ отчетность в порядке, установленном соответствующим положением НКЦБ.
5.2. Средневзвешенная стоимость ценных бумаг за последние 10 дней определяется, исходя из их рыночной стоимости, согласно котировке ценных бумаг, объявленной организатором торгов за каждый день рассматриваемого периода.
Котировочной стоимостью ценной бумаги за определенный день у одного организатора торгов является ее средневзвешенная стоимость, сложившаяся, исходя из объема сделок и цены, по которым они проводились.
Если в определенный день котировочная стоимость ценной бумаги объявлена только одним организатором торгов, стоимость такой ценной бумаги определяется на основании объявленной котировки.
В случае объявления в определенный день котировочной стоимости по одной и той же ценной бумаге двумя и более организаторами торгов, текущая стоимость ценной бумаги за один торговый день определяется расчетом ее средневзвешенной стоимости.

3.2. Қордың зейнетақы активтерiн басқару кезiнде Компания тек қана Қордың мүддесiнде iс-әрекет жасайды. Компанияға кез келген тәсiлмен зейнетақы активтерiн жеке мүддесiне пайдалануға тыйым салынады.
Компанияға, сондай-ақ оның лауазымды тұлғаларына және қызметкерлерiне:
- Қордың бағалы қағаздары және басқа да зейнетақы активтерi туралы ақпаратты Қорға қатысты бәсекелестiк мақсатында пайдалануға;
- әртүрлi Қорлардың зейнетақы активтерiнiң, оның iшiнде Компанияның басқаруындағы, құрылымдары туралы мәлiметтердi, бағалы қағаздармен жасалатын операциялардан пайда табу мақсатында пайдалануға;
- басқаруға алынған зейнетақы активтерiнiң есебiнен жүргiзiлген қаржылық операцияларға қатысты жалған ақпаратты таратуға;
- құпия, жарияланбайтын ақпаратты не жарияланғанға дейiнгi ақпаратты таратуға не жеке мақсатына пайдалануға тыйым салынады.
4. Компанияның инвестициялық кiрiсiн бөлу және
комиссиялық сыйақы алу тәртiбi
4.1. Компанияның өз қаражаттарын инвестициялаудан алынған кiрiс заңмен белгiленген салықтарды және басқа да мiндеттi бөлiнген ақшаны төлегеннен және резерв капиталын қалыптастырғаннан кейiн МЗЖҚ қарамағында қалады.
4.2. Компанияның зейнетақы жинақтауларын орналастырудан алынған инвестициялық кiрiстiң 5%-нен аспайтын мөлшерiнде ай сайын Қор мен Компанияның арасына жасалған шартқа сәйкес төленетiн комиссиялық сыйақы алуға құқығы бар.
4.3. Операциялық шығындарын жабу үшiн Компания зейнетақы жарналарынан бөлiнген ақшаның бөлiгiн, бiрақ зейнетақы жарналарының сомасының 0,15%-нен аспайтындай мөлшерде алуға құқығы бар.
5. Компанияның активтерiн және зейнетақы
активтерiн бағалау
5.1. Компания күн сайын зейнетақы және өз активтерiне соңғы 10 күн iшiндегi, активтердi бағалау күнiн қоса отырып, орташа құны бойынша бағалау жүргiзуге және БҚҰК-ның тиiстi ережесiмен белгiленген тәртiпте БҚҰК-на есеп жiберуге мiндеттi.
5.2. Бағалы қағаздардың соңғы 10 күн iшiндегi орташа құны олардың рыноктiк құнына сүйене отырып, қаралатын кезеңнiң әрбiр күнiне саудаластықтарды ұйымдастырушы жариялаған бағалы қағаздардың бағасын кесуге сәйкес айқындалады.
Бiр саудаластықтарды ұйымдастырушыдағы белгiлi бiр күнге бағалы қағаздың бағасы кесiлген құны оның мәмiлелердiң көлемi және олар жүргiзiлген баға бойынша қалыптасқан орташа құны болып табылады.
Егер белгiлi бiр күнi бағалы қағаздардың бағасы кесiлген құны тек бiр ғана саудаластықтарды ұйымдастырушы жарияласа, осындай бағалы қағаздың құны жарияланған баға кесу негiзiнде айқындалады.

Стоимость ценных бумаг международных финансовых организаций, определенных пунктом 2.3. настоящего Положения, оценивается на основании котировок Нью-Йоркской и Лондонской фондовых бирж на день, предшествующий дню оценки стоимости активов.
Стоимость ценных бумаг, объявляемая согласно котировке в иностранной валюте, подлежит переоценке в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на день оценки стоимости активов.
5.3. В случае отсутствия торгов по ценной бумаге, входящей в портфель пенсионных или собственных активов Компании, более 10 рабочих дней, ее стоимость не изменяется до даты возобновления торгов.
5.4. Текущая стоимость активов, помещенных в банковские депозитные сертификаты и на депозиты в банках второго уровня, определяется путем начисления суммы процента за один день, до истечения срока депозита (депозитного сертификата).
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
6.1. Средства, поступившие на инвестиционный счет Фонда в банке-кастодиане, подлежат инвестированию в полном объеме, за минусом текущих отчислений, не позднее 3-х рабочих дней с даты поступления. В случае несоблюдения установленного требования, за каждый день просрочки Компания выплачивает пеню за счет собственных средств в пользу пенсионных активов. Размер пени определяется, исходя из процентной ставки (в расчете на один день обращения) по трехмесячным государственным облигациям, установленной на день, предшествующий дню возникновения просрочки.
6.2. Исходя из сложившихся на фондовом рынке тенденций, Компания вправе обратиться в НКЦБ с ходатайством о продлении срока инвестирования средств с представлением обоснования, подтверждающего правомерность такого заявления.
В случае получения разрешения НКЦБ пеня, установленная пунктом
6.1. настоящего Положения, не начисляется.
6.3. В случае несоответствия доли какого-либо вида пенсионных активов в портфеле Фонда пределам, установленным пунктом 2.2., 2.6. настоящего Положения, Компания обязана прекратить любую инвестиционную деятельность, усугубляющую расхождение, и немедленно устранить несоответствие.
6.4. Компании запрещается реклама ее деятельности, не соответствующая действительности на день ее опубликования.
6.5. НКЦБ вправе потребовать от Компании внесения изменений в рекламу, не соответствующую действительности, ее прекращения или публикации ее опровержения.
В случае невыполнения данного требования в установленный НКЦБ срок, НКЦБ вправе опубликовать информацию о несоответствии действительности сведений, содержащихся в рекламе, либо уточнить их за счет Компании, опубликовавшей рекламу. 6.6. При осуществлении рекламы Компании запрещается:
- указывать гарантируемую (предполагаемую) сумму (процент) дохода;
- проводить сравнение результатов своей деятельности с результатами деятельности другой Компании (сравнение допускается только со средними значениями деятельности всех Компаний);
- проводить сравнение результатов деятельности Компании на отдельный промежуток времени без указания стандартной динамики аналогичного сравнения (один, три, пять, десять лет).

Белгiлi бiр күнi баға кесу құнын бiр бағалы қағаз бойынша екi немесе одан да көп саудаластықтарды ұйымдастырушылар жариялаған жағдайда, бағалы қағаздың сауда күнiне ағымдағы құны оның орташа құнын есептеу арқылы айқындалады. Осы Ереженiң 2.3-тармағымен айқындалған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарының құны Нью-Йорктiң және Лондонның қор биржаларындағы баға кесудiң негiзiнде, активтердiң құнын бағалау күнiнiң алдындағы күнге бағаланады.
Шетелдiк валютадағы баға кесуге сәйкес жарияланған бағалы қағаздардың құны активтердiң құнын бағалау күнiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген бағам бойынша теңгемен бағалауға жатады.
5.3. Зейнетақы портфелiне немесе Компанияның өз активтерiне енгiзiлген бағалы қағаз бойынша саудаластықтар 10 жұмыс күнiнен астам болмаған жағдайда, оның құны саудаластықтарды жаңарту күнiне дейiн өзгермейдi.
5.4. Банктiк депозиттiк сертификаттарға және екiншi деңгейдегi банктердегi депозиттерге салынған активтердiң ағымдағы құны депозиттiң мерзiмi аяқталғанға дейiнгi бiр күн iшiнде проценттер сомасын есептеу арқылы айқындалады.
6. Қорытынды ережелер
6.1. Банк-кастодиандағы Компанияның инвестициялық шотына түскен қаражат, түскен күннен бастап 3 жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей, ағымдағы шегерулердi алып тастай отырып толық көлемде инвестициялауға жатады. Белгiленген талаптар сақталмаған жағдайда, әрбiр бос жiберiлген күн үшiн Компанияның өз қаражаты есебiнен зейнетақы активтерiнiң пайдасына өсiм төлейдi. Өсiмнiң мөлшерi үш айлық мемлекеттiк облигациялар бойынша, бос жiберiлген күн туындаған күннiң алдындағы күнге белгiленген проценттiк ставкамен (айналыстың бiр күнi есебiнде) айқындалады.
6.2. Қор рыногында қалыптасқан тұжырымдарға сүйенiп, Компания осындай өтiнiштiң заңдылығын растайтын негiздердi ұсына отырып, қаражаттарды инвестициялау мерзiмдерiн ұзарту туралы өтiнiшпен БҚҰК-на жүгiнуге құқықты.
БҚҰК-ның рұқсаты алынған жағдайда осы Ереженiң 6.1-тармағымен белгiленген өсiм есептелiнбейдi.
6.3. Қордың портфелiндегi зейнетақы активтерiнiң қандайда болмасын түрiнiң үлесi осы Ереженiң 2.2. және 2.6-тармақтарында белгiленген шектерге сәйкес келмеген жағдайда, Компания айырмашылықты ұлғайтатын кез келген инвестициялық қызметi тоқтатуға және сәйкессiздiктi жедел жоюға мiндеттi.
6.4. Жариялау күнiне шындыққа сәйкес келмейтiн қызметiн жарнамалауға Компанияға тыйым салынады.
6.5. БҚҰК шындыққа сәйкес келмейтiн жарнамаға өзгерiстер енгiзудi компаниядан талап етуге, оны тоқтатуға немесе оның жалған екенiн жариялауға құқылы.
Осы талаптар БҚҰК белгiлеген мерзiмде орындалмаған жағдайда, БҚҰК жарнама мазмұнындағы мәлiметтердiң шындыққа сәйкес келмейтiндiгi туралы ақпарат жариялауға не жарнаманы жариялаған Компанияның есебiнен оларды анықтауға құқылы.
6.6. Жарнаманы жүзеге асыру кезiнде Компанияға:
- кiрiстiң кепiлденген (жорамалданған) сомасын (процентiн) көрсетуге;
- өзiнiң қызметiнiң нәтижелерiн басқа компанияның қызметiнiң нәтижелерiн мен салыстыруға (тек барлық компаниялар қызметiнiң орта мәнiмен салыстыруға жол берiледi);
- Компания қызметiнiң нәтижелерiн салыстыруды белгiлi бiр уақыт аралығында ұқсас салыстырудың стандартты өсуiн көрсетпей жүргiзуге (бiр, үш, бес, он жыл) тыйым салынады.

6.7. Компания вправе обжаловать действия НКЦБ по отношению к ней в судебном порядке. Обжалование письменного предписания НКЦБ не приостанавливает его исполнения.

6.7. Компания оған қатысты БҚҰК-ның әрекеттерi жөнiнде сот тәртiбiмен шағым жасауға құқықты. БҚҰК-ның жазбаша ұйғарымы жөнiнде шағым жасау оның орындалысын тоқтатпайды.