ПОЛОЖЕНИЕ о доме-интернате для престарелых и инвалидов общего типа
УТВЕРЖДЕНО приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 августа 1997 г. N 134-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции 02 октября 1997 г N 379. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 октября 2005 года N 272-п
Извлечение из
приказа Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан от 13 октября 2005 года N 272-п
Во исполнение распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению.
...
Министр
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
...
3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 августа 1997 г. N 134-П "Положение о доме-интернате для престарелых и инвалидов общего типа", регистрационный номер в Министерстве юстиции Республики Казахстан 379 от 2 октября 1997 года.
...
--------------------------------------------------------------
I. Общие положения
1. Дом-интернат для престарелых и инвалидов общего типа, пансионат (далее дом-интернат) является медико-социальным учреждением, предназначенным для постоянного проживания престарелых и инвалидов, нуждающихся в уходе, бытовом и медицинском обслуживании социально-трудовой адаптации.
2. Дом-интернат создается, реорганизуется и ликвидируется решением акимов столицы, областей и г.Алматы по согласованию с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Дом-интернат - специализированное учреждение социальной защиты закрытого типа, находится в исключительной государственной собственности и приватизации не подлежит.
3. В своей деятельности дом-интернат руководствуется действующими законодательными и иными нормативно-правовыми актами, приказами и инструктивными материалами Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, столичного, областных и Алматинского городского управлений труда и социальной защиты населения, а также настоящим Положением.
4. Дом-интернат осуществляет свою деятельность под руководством вышестоящей организации по подчиненности.
5. Столичное, областные управления труда и социальной защиты населения осуществляют руководство деятельностью домов-интернатов для престарелых и инвалидов, находящихся соответственно на территории столицы, областей и города Алматы.
Столичное, областные управления труда и социальной защиты населения через отделения социальной помощи на дому организуют выявление граждан, в том числе составляют список нуждающихся в определении в дома-интернаты, оформляют необходимые документы для направления их в эти учреждения и осуществляют контроль и практическую помощь в деятельности домов-интернатов.

Қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгiдегi интернат үйлерi туралы Ереже
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi 1997 жылғы 13 тамыздағы N 134-П бүйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 2 қазанда тіркелді. Тіркеу N 379. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2005 жылғы 13 қазандағы N 272-ө бұйрығымен
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2005 жылғы 13 қазандағы N 272-ө бұйрығымен (2005 жылғы 13 желтоқсандағы "Заң газетінде" N 168(792) жарияланған) .
---------------Бұйрықтан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің "Заңға тәуелді актілерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкімін орындау үшін, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын...
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің кейбір күші жойылған
бұйрықтарының тізімі
...
3. "Қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгідегі интернат үйлері туралы ереже" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 1997 жылғы 13 тамыздағы N 134-б бұйрығы, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіндегі 1997 жылғы 2 қазандағы 379 тіркелу нөмірі...
----------------------------------
I. Жалпы ережелер
1. Қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгiдегi интернат үйi, пансионат (бұдан әрi - интернат үйi) күтiм жасауды, тұрмыстық және медициналық қызмет көрсетудi, әлеуметтiк еңбек арқылы бейiмделудi қажет ететiн қарттар мен мүгедектердiң тұрақты тұратын жерiне айналған дәрiгерлiк-әлеуметтiк мекеме болып саналады.
2. Интернат үйi Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Астананың, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiнiң шешiмiмен құрылады, қайта ұйымдастырылады және таратылады.
3. Интернат үйi өз жұмысында Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң заң және басқа да нормативтiк-құқықтық актiлерi мен бұйрықтарын және астаналық, облыстық, Алматы қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының нұсқамалық материалдарын басшылыққа алады.
4. Интернат үйi өз жұмысын бағыныстылығы бойынша жоғары тұрған ұйымның басшылығымен жүзеге асырады.
5. Астаналық, облыстық және халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары тиiсiнше Алматы қаласы мен облыстардың аумағында орналасқан қарттар мен мүгедектер интернат үйлерiнiң қызметiне басшылық жасайды.
Астаналық, облыстық интернат және халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары интернат үйлерiне орналастыруды қажет ететiн азаматтарды әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмдерi арқылы анықтайды, тiзiмiн жасайды, оларды осы мекемелерге жiберу үшiн қажеттi құжаттарды әзiрлейдi және интернат үйiнiң жұмысына бақылау жасап, оларға көмек көрсетедi.

6. Дома-интернаты содержатся за счет средств местных бюджетов, имеют годовую смету расходов, являются юридическим лицом, имеют печать и штамп со своим наименованием на казахском и русском языках, а также штатное расписание, утверждаемое в установленном порядке.
7. Кроме бюджетных средств дом-интернат может иметь в установленном законодательством порядке в соответствии с Уставными целями средства от деятельности подсобного хозяйства, лечебно-трудовых мастерских, платных услуг, которые перечисляются на текущий счет дома-интерната "Средства от платных услуг" и расходуются по целевому назначению на материально-бытовое обеспечение, питание, оказание медицинской помощи, осуществление мероприятий, направленных на социально-бытовую и трудовую реабилитацию, проведение культурно-массовой работы, развитие лечебно-трудовых мастерских, подсобного хозяйства, поощрение опекаемых, активно участвующих в трудовых процессах, оплату труда работников подсобных хозяйств, лечебно-трудовых мастерских.
При доме-интернате для престарелых и инвалидов допускается организация платных отделений для временного и постоянного проживания престарелых граждан, нуждающихся в бытовом и медицинском обслуживании без ущерба основному контингенту госопекаемых и в случае отсутствия очередности для определения в дом-интернат.
Средства, поступающие от физических и юридических лиц в виде спонсорской и благотворительной помощи перечисляются на счет дома- интерната для спонсорской и благотворительной помощи и расходуются по целевому назначению. <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .
8. Наименование дому-интернату присваивается на основании решения акимов областей, городов Астаны и Алматы. <*>
Сноска. Пункт 8 - с изменениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .
9. Дом-интернат размещается в специально построенном по типовому проекту или приспособленном здании с комплексом необходимых помещений и коммунальных благоустройств, которые должны соответствовать санитарно-гигиеническим противопожарным требованиям и техники безопасности и располагать оптимальными условиями для проживания пожилых и инвалидов.
10. Для лучшей организации ухода, медицинского обслуживания, осуществления мероприятий по социально-бытовой и трудовой реабилитации, проживающие в доме-интернате размещаются по отделениям и комнатам с учетом состояния здоровья, возраста, пола, профессиональных, личностных интересов.

6. Интернат үйлерi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылады, өзiнiң жылдық шығын сметасы бар заңды мекеме болып саналады, қазақ және орыс тiлдерiнде өзiнiң аты жазылған мөрi мен бұрыштамасы, сондай-ақ белгiленген тәртiп бойынша бекiтiлген штаттық кестесi бар.
7. Интернат үйiнiң бюджеттiк қаражатынан басқа интернат үйiнiң "Ақылы қызмет көрсетулерден түсетiн қаражат" деген ағымдағы шотына аударылатын және мақсатты орны бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, тамаққа, медициналық көмек көрсетуге, әлеуметтiк-тұрмыстық және еңбекпен оңалтуға бағытталған шараларды жүзеге асыруға, мәдени-бұқаралық жұмыстар жүргiзуге, еңбекпен емдеу шеберханаларын, қосалқы шаруашылықты дамытуға, еңбек процестерiне белсендi қатысушы қамқорлықтағыларды мадақтауға, қосалқы шаруашылық, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметкерлерiне еңбекақы төлеуге жұмсалатын, жарғылық мақсаттарға сәйкес заңдарда белгiленген тәртiппен қосалқы шаруашылықтың, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметiнен, ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражаттары болуы мүмкін.<*>
Қарттар мен мүгедектерге арналған интернат үйiнiң жанынан мемлекет қамқорлығындағы адамдардың негiзгi санатына зиян келмейтiндей және интернат үйiне орналасатын адамдар кезегi болмаған жағдайда тұрмыстық және медициналық қызметке мұқтаж қарт азаматтардың уақытша және тұрақты тұруы үшiн ақылы бөлiмшелер ашуға жол берiледi.
Жеке және заңды тұлғалардан демеушiлiк және қайырымдылық көмегі ретiнде түсетiн қаражаттар интернат үйiнiң шотына демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсету үшiн аударылады және олар өз бағытында жұмсалады.<*>
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O     бұйрығымен V001086_
8. Интернат үйiне атау облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімшіліктердің шешiмi негiзiнде берiледi.<*>
Ескерту: 8-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O   бұйрығымен V001086_
9. Интернат үйi үлгiлi жоба бойынша арнайы салынған үйлерге немесе санитарлық-гигиеналық, өртке қарсы талаптарға және техника қауiпсiздiгiне сай келетiн және қарт адамдар мен мүгедектердiң тұруы үшiн барынша жағдайлар жасалған қажеттi бөлмелерi бар және коммуналдық жайластырылған кешендi үйлерге орналастырылады.
10. Жақсы күтiм мен медициналық қызметтi ұйымдастыру, әлеуметтiк-тұрмыстық және еңбекпен емдеу жөнiндегi шараларды жүзеге асыру үшiн интернат үйiнде тұратындар бөлiмшелер мен бөлмелерге денсаулық жағдайына, жасына, жынысына, кәсiбiне, жеке мүдделерiне қарай орналастырылады.

11. В доме-интернате для осуществления лечебно-трудовой, социальной адаптации и реабилитации проживающих, создаются лечебно-производственные (трудовые) мастерские, а также подсобные сельские хозяйства.
Лечебно-производственные (трудовые) мастерские, а также подсобные сельские хозяйства осуществляют свою деятельность в соответствии с положениями, утвержденными Министерством труда и социальной защиты населения.
12. Контроль за качеством медицинского обслуживания проживающих в доме-интернате, соблюдением санитарно-гигиенического режима и оказанием специализированной медицинской помощи осуществляют органы здравоохранения в установленном порядке.
2. Задачи и функции дома-интерната
13. Основными задачами дома-интерната являются:
- материально-бытовое обеспечение престарелых и инвалидов, создание для них благоприятных условий жизни приближенных к домашним;
- организация ухода за проживающими лицами, оказание им медицинской помощи и проведение культурно-массовой работы;
- осуществление мероприятий, направленных на социально-бытовую и трудовую реабилитацию инвалидов.
14. В соответствии с основными задачами дом-интернат осуществляет:
- прием престарелых граждан и инвалидов по направлениям, выданным Министерством труда и социальной защиты населения, столичным, областными и Алматинским городским управлениями труда и социальной защиты;
- уход и бытовое обслуживание престарелых и инвалидов, предоставление им, согласно утвержденным нормам Министерством труда и социальной защиты населения, благоустроенного жилья с мебелью и инвентарем, постельных принадлежностей, одежды и обуви;
- организацию рационального и диетического питания с учетом их возраста и состояния здоровья;
- создание благоприятного микроклимата и показанных режимов обслуживания;
- диспансеризацию, лечение, организацию консультативной медицинской помощи специалистов, а также госпитализацию больных в лечебно-профилактические учреждения органов здравоохранения;
- проведение санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий;
- проведение комплекса реабилитационных мер по восстановлению личностного и социального статуса престарелого и инвалида и согласно рекомендации врача - активизирующей терапии;
- обеспечение нуждающихся престарелых и инвалидов очками, слуховыми аппаратами, протезно-ортопедическими изделиями, а также кресло-колясками;
- трудовое обучение и профессиональная реабилитация молодых инвалидов на базе лечебно-трудовых мастерских и подсобных хозяйств интерната;
- организация, совместно с местными исполнительными органами, культурно-массовой работы с учетом состояния здоровья и возраста престарелых и инвалидов;
- мероприятия по повышению качества обслуживания содержания и ухода, внедрения в практику передовых форм работы и методов обслуживания престарелых и инвалидов;
- совершенствование организации труда персонала и повышение его квалификации, внедрение средств малой механизации;
- целевое использование помощи благотворительных обществ и фондов по социальной защите престарелых и инвалидов на улучшение материально-технической базы и благоустройство интерната.

11. Интернат үйiнде тұратындарды еңбекпен емдеу, әлеуметтiк бейiмдеу және денсаулығын түзеу үшiн интернат үйiнде емдеу-өндiрiстiк (еңбек) шеберханалары, сондай-ақ қосалқы ауыл шаруашылығы құрылады.
Емдеу-өндiрiстiк (еңбек) шеберханалары, сондай-ақ қосалқы ауыл шаруашылықтары өз жұмысын Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi бекiтетiн Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
12. Интернат үйiнде тұратындарға медициналық қызмет көрсетiлу сапасына, санитарлық-гигиеналық режимнiң сақталуына және арнайы медициналық қызметтiң көрсетiлуiне денсаулық сақтау органдары белгiленген тәртiпте бақылау жасайды.
2. Интернат үйiнiң мiндеттерi мен қызметтерi
13. Интернат үйiнiң басты мiндеттерi:
- қарттар мен мүгедектердi материалдық-тұрмыстық жағынан қамтамасыз ету, олар үшiн үйдегi жағдайға жақындау келетiн ыңғайлы тұрмыс жағдайын жасау;
- сонда тұратындарға күтiм жасауды ұйымдастыру, оларға медициналық көмек көрсету және мәдени-бұқаралық жұмыстар жүргiзу;
- мүгедектердi әлеуметтiк-тұрмыстық және еңбек арқылы оңалтуға бағытталған шараларды жүзеге асыру.
14. Интернат үйi негiзгi мақсаттарына сәйкес:
- Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң, Астананың, облыстардың және Алматы қаласының еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының жолдамасымен келген қарттар мен мүгедектердi қабылдауды;
- қарттар мен мүгедектерге күтiм жасап, тұрмыстық қызмет көрсетудi, оларға Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi бекiткен нормаларға сәйкес үй жиhаздары мен мүлiктерi бар үй берудi, төсек-орындар, аяқкиiм және киiм берудi;
- оларды денсаулығы мен жас мөлшерiн ескере отырып ұтымды және диеталық тамақтандыруды ұйымдастыруды;
- шағын ахуал жасап, қызмет көрсетудiң белгiленген режимдерiн сақтауды;
- диспансерлеудi, емдеудi, мамандардың медициналық көмек көрсету кеңестерiн ұйымдастыруды, сондай-ақ науқастарды денсаулық сақтау органдарының емдеу-алдын алу мекемелерiне орналастыруды;
- санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы шараларды жүргiзудi;
- қарттар мен мүгедектердiң жеке басы мен әлеуметтiк мәртебесiн қалпына келтiру жөнiндегi шаралар кешенiн және дәрiгердiң келiсiмiмен - белсендi терапияны жүргiзудi;
- мұқтаж қарттар мен мүгедектердi көзiлдiрiктермен, есту аппараттарымен, протез-ортопедия заттарымен, сондай-ақ кресло-арбалармен қамтамасыз етудi;
- жас мүгедектердi интернаттың емдеу-еңбек шеберханалары мен қосалқы ауыл шаруашылығы базасында еңбекке баулуды және кәсiптiк оңалтуды;
- жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп қарттар мен мүгедектердiң денсаулық жағдайы мен жасын ескере отырып мәдени-бұқаралық жұмыстарды ұйымдастыруды;
- қарттар мен мүгедектерге қызмет көрсету, оларды осы интернаттарда ұстау мен оларға күтiм жасау сапасын жақсарту, қызмет көрсету жұмыстарының озық нысандары мен әдiстерiн енгiзу жөнiндегi шараларды;
- қызмет көрсететiн адамдар еңбегiн ұйымдастыруды және оның бiлiктiлiгiн көтерудi, шағын механика құралдарын енгiзудi;
- қарттар мен мүгедектердi әлеуметтiк жағынан қорғау жөнiндегi қайырымдылық қоғамдары мен қорлар көмегiн интернат үйiнiң материалдық-техникалық базасын жақсартуға және оны жайластыруға жұмсауды жүзеге асырады.

15. Финансово-хозяйственная деятельность дома-интерната осуществляется в соответствии с утвержденной сметой расходов. В этих целях администрация дома-интерната осуществляет:
обеспечение дома-интерната материалами, оборудованием, инвентарем, топливом, одеждой, обувью, бельем и др. и их целевое использование;
целевое расходование государственных средств, выделяемых местным бюджетом, на содержание дома-интерната и сохранность товарно-материальных ценностей;
соблюдение правил и норм охраны труда, техники безопасности, противопожарных мероприятий;
реконструкцию, а также своевременный капитальный и текущий ремонт зданий, сооружений, коммуникаций;
рациональное использование основных фондов и бесперебойную работу всех вспомогательных служб;
благоустройство и озеленение территории; списание в установленном порядке имущества, пришедшего в негодность;
ведение бухгалтерского, оперативного и статистического учета, составление отчетности по утвержденным формам и представление ее в установленные сроки соответствующим органам.
16. На каждого поступающего в дом-интернат для престарелых и инвалидов заводится:
личное дело, в котором хранятся заявления (Приложение N 1), направление, справка МСЭК о группе инвалидности, паспорт (удостоверение) и пенсионное удостоверение;
история болезни, к которой приобщаются все медицинские документы: выписка из истории болезни, медицинская карта (Прил.N 2) престарелого (инвалида), оформляющегося в интернат с заключениями и рекомендациями врачей узких специальностей, с указанием профиля дома-интерната справка ВКК, оформляемые лечебно-профилактическим учреждением.
Личное дело хранится в канцелярии дома-интерната (отделе кадров), в специальном, несгораемом шкафу, история болезни - в кабинете врача.
17. Администрация дома-интерната выполняет обязанности опекуна и попечителя лиц с ограниченной дееспособностью, проживающих в доме-интернате общего типа и нуждающихся в опеке и попечительстве - в порядке, установленном законодательством.
Столичным, областными и Алматинским городским управлениями труда и социальной защиты населения создаются попечительские Советы (не менее 5 человек) из числа общественных, профсоюзных и религиозных организаций для осуществления контроля за качеством содержания, обеспечения, обслуживания опекаемых в домах-интернатах.
3. Условия приема, содержания и выписки из дома-интерната
18. В дом-интернат для престарелых и инвалидов общего типа принимаются одинокие граждане, достигшие пенсионного возраста, а также инвалиды I-II групп старше 18 лет из числа одиноких граждан.

15. Интернат үйiнiң қаржы-шаруашылық жұмысы бекiтiлген шығындар сметасына сәйкес жүзеге асырылады. Осы мақсаттарда Интернат үйiнiң әкiмшiлiгi:
Интернат үйiн материалдармен, жабдықтармен, құрал-жабдықтармен, отынмен, киiм-кешекпен, аяқ киiммен, төсек-орынмен және басқа да мақсатты пайдаланылатын заттармен қамтамасыз етудi;
жергiлiктi бюджеттер бөлетiн мемлекеттiк қаражатты интернат үйiн ұстауға жұмсауды және оларды өз мақсатында пайдалануды;
еңбектi қорғау ережелерi мен нормаларын, техника қауiпсiздiгiн, өртке қарсы шараларды сақтауды;
үйлердi, ғимараттарды, коммуникацияны қайта жасауды, сондай-ақ өз уақытында күрделi және ағымдағы жөндеудi;
негiзгi қорларды ұтымды пайдалануды және қосалқы қызметтердiң барлық түрлерiнiң кiдiрiссiз жұмысын;
аумақты жайластырып, көгалдандыруды, iске жарамсыз болып қалған заттарды белгiленген тәртiпте iстен шығаруды;
бухгалтерлiк, оперативтiк және статистикалық есептердi жүргiзудi, есептi бекiтiлген нысан бойынша жасап, оны тиiстi органдарға белгiленген мерзiмдерде өткiзудi жүзеге асырады.
16. Интернат үйiне орналасуға келген әрбiр қарт пен мүгедек адамға:
жеке iс қағазы арналады, онда МӘСК-ның өтiнiшi (N 1 қосымша) жолдамасы, мүгедектiк тобы туралы анықтамасы, төлқұжаты сақталады;
бүкiл медициналық құжаттары - оған ауру тарихынан көшiрме, интернатқа орналасу үшiн құжаты рәсiмделетiн қарт адамның (мүгедектiң) ауру тарихынан көшiрме, оның медициналық картасы (N 2 қосымша) тiркеледi, онда аясы тар мамандықтағы дәрiгердiң қорытындысы мен нұсқамасы, емдеу-алдын алу мекемесi рәсiмдеген дәрiгерлiк кеңес комиссиясының интернат үйiнiң түрi көрсетiлген анықтамасы тiгiледi.
Жеке iс қағазы Интернат үйiнiң кеңсесiнде, жанбайтын арнайы шкафта, ал ауру тарихы дәрiгердiң кабинетiнде сақталады.
17. Интернат үйiнiң әкiмшiлiгi жалпы үлгiдегi Интернат үйiнде тұратын, қамқорлық пен қорғаныш жасауды қажет ететiн, қозғалыс икемдiлiгi шектелген адамдарды қамқорлыққа алу мен қорғаныш жасау мiндетiн заң белгiлеген тәртiпте атқарады.
Астаналық, облыстық және Алматы қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары интернат үйлерiндегi қамқорлықтағы адамдарға күтiм жасалу, қамтамасыз етiлу, оларға қызмет көрсетiлу сапасына бақылау жасау үшiн қоғамдық, кәсiподақтық және дiни ұйымдар қатарынан (кемiнде 5 адамнан тұратын) қорғаныш кеңесiн құрады.
3. Интернат үйiне қабылдаудың, онда күтiм жасаудың
және одан шығарудың шарттары
18. Қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгiдегi Интернат үйiне жалғызiлiктi, жасы зейнеткерлiкке жеткен азаматтар, сондай-ақ жалғызiлiктi адамдар арасындағы 18 жастан асқан I-II топтардағы мүгедектер қабылданады.

19. Прием в дом-интернат производится в соответствии с Инструкцией "О медицинских показаниях и противопоказаниях к приему в дома-интернаты" по путевке Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, столичного, областных и Алматинского городского управлений труда и социальной защиты населения на основании личного заявления о приеме в дом-интернат (Прил. N 1), медицинской карты (Прил. N 2), с указанием профиля дома-интерната, оформляемых лечебно-профилактическим учреждением, справки МСЭК о группе инвалидности (для лиц, не достигших пенсионного возраста).
Инвалиды, участники Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним по льготам, принимаются в дом-интернат в первоочередном порядке.
20. Отдельные престарелые и инвалиды, имеющие совершеннолетних трудоспособных детей, обязанных по законодательству их содержать, но не могущие проживать в семье, могут быть устроены в дома-интернаты на условиях полной оплаты стоимости проживания.
21. Лицам, проживающим в доме-интернате, пенсии и пособия выплачиваются в соответствии с действующим законодательством. <*>
Сноска. Пункт 21 - в новой редакции согласно приказу Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .
22. Гражданам, проживающим в доме-интернате, гарантируется право пользования личной собственностью, а также всеми правами граждан, предусмотренных Конституцией Республики Казахстан, в том числе правом на свободу вероисповедания.
23. Денежные суммы, драгоценности и ценные бумаги граждан, поступающих в дом-интернат, не помещенные в сбербанки, по их желанию, принимаются на хранение администрацией интерната до востребования их владельцем или лицом, у которого имеется свидетельство о праве на наследование, выданное в установленном законом порядке. Порядок приема, хранения, выдачи указанных ценностей определен Инструкцией по учету белья, постельных принадлежностей, одежды, обуви в учреждениях и организациях системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
24. Проживающие в доме-интернате в соответствии с трудовой рекомендацией МСЭК и заключению врача дома-интерната, принимают участие в работе лечебно-трудовых мастерских и подсобного хозяйства, по самообслуживанию.
Лечебно-трудовые мастерские и подсобные хозяйства домов-интернатов освобождаются от уплаты налога с оборота и платежей в бюджет по отчислению от прибылей, в соответствии с действующим законодательством.
За работу в мастерских и подсобном хозяйстве престарелым и инвалидам начисляется и выплачивается заработная плата в соответствии с трудовым законодательством. <*>
Сноска. Пункт 24 - с дополнениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .

19. Интернат үйiне қабылдау "Интернат үйiне қабылдаудың медициналық және медицинаға қайшы айғақтамалары туралы" Нұсқамаға сәйкес Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң, Астаналық, облыстық және қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының жолдамасымен интернат үйiне қабылдау туралы өтiнiштiң (N 1 қосымша), емдеу-алдын алу мекемесi ресiмдейтiн интернат-үйiнiң түрi көрсетiлген медициналық картаның, мүгедектiгi туралы (зейнеткерлiк жасқа жетпеген адамдар үшiн) МӘСК-ның анықтамасы негiзiнде жүргiзiледi.
Ұлы Отан соғысының мүгедектерi, қатысушылары және жеңiлдiк жағынан оларға теңестiрiлген адамдар Интернат үйiне бiрiншi кезекте қабылданады.
20. Жасы кәмелетке толмаған еңбекке жарамды балалары бар және оларды заң бойынша бағып тәрбиелеуге мiндеттi, бiрақ олармен бiр отбасында тұра алмайтын жекелеген қарттар мен мүгедектер интернат үйiне құны толық төленiп орналастырылуы мүмкiн.
21. Интернат үйлерiнде тұратын адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақылар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес төленедi.<*>
Ескерту: 21-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O бұйрығымен V001086_
22. Интернат үйiнде тұратын азаматтарға жеке меншiк заттарын пайдалану құқына, сондай-ақ азаматтардың Қазақстан Республикасының Конституциясында көзделген барлық құқыларына, соның iшiнде дiнге сенуде еркiндiк құқына кепiлдiк берiледi.
23. Интернат үйiне келiп түскен азаматтардың қымбат заттары мен жинақ банкiне салынбаған бағалы қағаздарын интернат әкiмшiлiгi олардың қалауы бойынша өзiнiң сақтауына оның иесi немесе оған мұрагерлiк ие болу құқы туралы Заң тәртiбiмен берiлген куәлiгi бар адам сұратқанға дейiн қабылдайды. Осы аталған құнды заттарды қабылдап алудың, сақтаудың, және оны қайтып берудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi жүйесiнiң мекемелерi мен ұйымдарында ақ жаймаларды, төсек орындарды, киiм-кешектер мен аяқкиiмдердi есепке алу жөнiндегi нұсқаулық белгiлейдi.
24. Интернат үйiнде тұрушылар МӘСК-ның еңбек нұсқамасына және Интернат үйi дәрiгерiнiң қорытындысына сәйкес емдеу-алдын алу шеберханалары мен қосалқы шаруашылық жұмыстарына, өзiне өзi қызмет көрсетуге қатысады.
Интернат үйiнiң емдеу-алдын алу шеберханалары мен қосалқы шаруашылықтары айналымдағы қаражатқа және қолданыстағы заңға сәйкес табыстан алынған түсiмдер бойынша бюджетке төленетiн салықтардан босатылады.
Шеберханалар мен қосалқы шаруашылықтарда жұмыс істегенi үшiн мүгедектерге еңбек заңдарына сәйкес жалақы төленедi.<*>
Ескерту: 24-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O бұйрығымен V001086_

25. Престарелые и инвалиды, проживающие в доме-интернате, могут приниматься на работу в этом учреждении в соответствии с действующим законодательством на штатные должности младшего обслуживающего персонала и рабочих, если работа им не противопоказана по состоянию здоровья, с оплатой пропорционально отработанному времени.
26. Перевод престарелых и инвалидов из дома-интерната общего типа в психоневрологический интернат осуществляется согласно медицинскому заключению врачебно-консультативной комиссии (ВКК) психиатрического учреждения и распоряжения вышестоящей организации.
27. Временное выбытие престарелых и инвалидов из дома-интерната по личным мотивам разрешается с уведомления администрации учреждения сроком до трех месяцев с выплатой 100% назначенной пенсии.
Разрешение на временное выбытие лиц с ограниченной дееспособностью может быть дано с учетом заключения врача о возможности выезда и при наличии письменного обязательства принимающих их родственников или других лиц об обеспечении ухода за инвалидом.
28. Выписка престарелых и инвалидов из дома-интерната производится директором с учетом решения культурно-бытовой комиссии дома-интерната на основании:
- личного заявления престарелого или инвалида, при наличии у него жилплощади, средств к существованию, возможности самообслуживания или при наличии трудоспособных родственников, которые согласны его содержать и обеспечить необходимый за ним уход;
- установления опекаемым третьей группы инвалидности;
- систематического нарушения правил внутреннего распорядка (распития спиртных напитков, драк, а также наркомании, токсикомании).
29. Престарелые и инвалиды, самовольно выбывшие из интерната и отсутствующие более трех месяцев, снимаются с государственного обеспечения и могут быть восстановлены только на общих основаниях.
30. Расходы, связанные с поездкой к близким или родственникам, опекаемым не возмещаются.
31. При выписке из дома-интерната престарелому или инвалиду выдается личная и закрепленная одежда и обувь по сезону, ценности, хранящиеся в учреждении, а также справка с указанием времени пребывания в доме-интернате.
4. Руководство домом-интернатом
32. Дом-интернат возглавляет директор, который, назначается и освобождается от должности столичным, областными и Алматинским городским управлениями труда и социальной защиты населения.
33. Директор несет персональную ответственность за работу дома-интерната, его санитарно-гигиеническое и техническое состояние, за качество содержания и медико-социального обслуживания престарелых и инвалидов, а также за каждый случай увечья или неестественной смерти опекаемых непосредственно на территории вышеуказанного учреждения и их предприятий.

25. Интернат үйiнде тұратын қарттар мен мүгедектер қолданыстағы заңға сәйкес егер жұмысы олардың денсаулығына зиян келтiрмейтiн болса кiшi қызмет көрсетушi және жұмысшы ретiнде жұмысқа алынады және оларға iстеген жұмысына қарай тепе-тең мөлшерде еңбекақы төленедi.
26. Жалпы үлгiдегi интернат үйiнен қарттар мен мүгедектер психикалық-жүйке аурулары үйiне психиатриялық ауруларды қарайтын мекемелердiң берген дәрiгерлiк қорытындысына және жоғары ұйымдардың өкiмiне сәйкес ауыстырылады.
27. Қарттар мен мүгедектерге жеке басының себептерiне байланысты интернат үйiнен алып жүрген зейнетақысын 100% алып уақытша үш айға шейiн кетуiне рұқсат берiледi.
Қабiлетi шектеулi адамдарға дәрiгердiң қорытындысымен, алып кетуге келген туысының немесе мүгедектi бағып, қараймын деген адамның жазбаша түрдегi мiндеттемесi бойынша уақытша кетуiне рұқсат берiледi.
28. Директор қарттар мен мүгедектердi интернат-үйiнен интернат үйiнiң мәдени-тұрмыстық комиссиясының шешiмi бойынша:
- қарт адам мен мүгедектiң жазбаша өтiнiшiмен, олардың басында баспанасы болып, өзiн өзi асырай алатын жағдайда немесе жұмыс iстейтiн және оны күтiп баға алатын туыстары болған жағдайда;
- үшiншi топтағы мүгедек екендiгi белгiлi болғанда;
- iшкi тәртiп ережелерiн үнемi бұзған жағдайда шығара алады.
29. Интернаттан өз бетiмен шығып кеткен және үш айдан астам уақыт қайтып келмеген қарттар мен мүгедектер мемлекеттiк қамтамасыз етiлуден босатылады және қайтадан жалпы негiздерде ғана орналастырылуы мүмкiн.
30. Жақындарына және туысқандарына барып келуiне байланысты шығынды қамқорлыққа алушылар өтемейдi.
31. Интернат үйiнен шығарар кезде қарт адамға немесе мүгедекке жеке өзiне берiлген маусымдық киiм-кешектер мен аяқкиiмдер, олардың мекемеде сақталуы тұрған құнды заттары, сондай-ақ интернат үйiнде болған уақыты көрсетiлген анықтама берiледi.
4. Интернат үйiне басшылық жасау
32. Интернат үйiн Астананың, облыстардың және Алматы қаласының еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары тағайындап, босататын директор басқарады.
33. Директор интернат үйiнiң жұмысына, оның санитарлық-гигиеналық жағдайына, қарттар мен мүгедектердiң онда ұсталу және оларға күтiм жасалу сапасына, сондай-ақ қамқорлықтағы адамдардың жоғарыда көрсетiлген мекемелер мен кәсiпорындарда мертiгу немесе қазаға ұшырау жағдайлары үшiн жауап бередi.