ИНСТРУКЦИЯ о медицинских показаниях и противопоказаниях к приему в дома-интернаты
Утверждена приказом Вице-Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 сентября 1997 г. N 383. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 1997 г. N 383. Отменена - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
1. "Дом-интернат", "Пансионат ветеранов труда"
Приему в "Дом-интернат","Пансионат ветеранов труда" подлежат престарелые и инвалиды, нуждающиеся по состоянию здоровья в бытовом обслуживании, уходе и медицинской помощи при отсутствии у них показаний к стационарному лечению в учреждениях здравоохранения.
Противопоказанием к направлению в учреждения данного типа являются психические заболевания, за исключением неврозов, неврозоподобных состояний при соматических заболеваниях, легкой степени дебильности, судорожных синдромов различной этиологии с редкими (не более 1 раза в 2-3 месяца) припадками, без слабоумия и выраженных изменений личности.
2. "Психоневрологический интернат"
В "Психоневрологический интернат" принимаются лица с умственной отсталостью в степени выраженной дебильности, имбецильности и идиотии, а также лица, страдающие затяжными формами психических заболеваний, состояние которых характеризуется отсутствием острой психотической симптоматики, наличием слабоумия или грубых проявлений психического дефекта:
а) шизофрения с выраженным дефектом личности вне обострения психотической симптоматики;
б) различные формы эпилепсии с явлениями слабоумия и редкими (не более 5 раз в месяц) судорожными припадками и эквивалентами;
в) последствия черепно-мозговых травм с явлениями слабоумия;
г) последствия инфекционных и других органических заболеваний головного мозга (энцефалиты, туберкулезные менингиты, менингоэнцефалиты, сифилис мозга и др.) с явлениями слабоумия;
д) последствия хронического алкоголизма с явлениями выраженного слабоумия;
е) сосудистые и сенильные заболевания с явлениями слабоумия без выраженного психомоторного беспокойства и длительными или рецидивирующих состояний измененного сознания.
Противопоказанием к направлению в "Психоневрологический интернат" являются острые и подострые стадии психических заболеваний и состояния обострения хронического психического заболевания, психические заболевания, характеризующиеся выраженной психотической симптоматикой, грубыми нарушениями влечения и расстройствами поведения, опасными для самого больного и окружающих (половые извращения, гиперсексуальность, садистические наклонности, склонность к агрессии, побегам, поджогам, дромомания, отказы от пищи, суицидальные тенденции и т.д.):
а) любые приступообразные или прогридиентно текущие психические заболевания со склонностью к частым обострениям или рецидивам болезни с частыми декомпенсациями, нуждающиеся в специальном стационарном лечении;
б) эпилепсия и судорожный синдром другой этиологии с частыми (более 5 раз в месяц) припадками, склонностью к серийным припадкам, эпилептическому статусу, сумеречным состоянием сознания, дисфориям;
в) хронический алкоголизм, наркомания, а также другие психические заболевания, усложненные хроническим алкоголизмом или любыми видами наркоманий;
г) выраженные депрессивные и маниакальные состояния различного генеза, затяжные реактивные состояния;
д) выраженные психопатоподобные синдромы, а также психопатии эффективные, эксплозивные, параноидные, паранойяльные, истерические.

"Интернат үйiндегi қабылдау кезiндегi медициналық көрсеткiштер мен қайшы көрсеткiштер туралы" НҰСҚАМА
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi 1997 жылғы 2 қыркүйек N 383. ҚР Әділет министрлігінде 1997 жылғы 7 қазанда тіркелді. Тіркеу N 383. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
1. "Интернат үйi", "Еңбек ардагерлерiнiң
пансионаты"
"Интернат үйiне", "Еңбек ардагерлерiнiң пансионатына" денсаулық сақтау мекемелерiнде тұрақты емделуге жатпайтын, денсаулығына байланысты тұрмыстық қызмет көрсетуге, күтiмге және медициналық көмекке мұқтаж қарттар мен мүгедектер қабылданады.
Осы типтi мекемелерге жүйке аурулары мен жүйке ауруларына ұқсайтын соматикалық аурулар, есуастықтың жеңiл түрлерi, талма ауруларының сирек түрлерi (2-3 айда бiр реттен аспайтын), ақыл-есi кем емес психикалық жүйке ауруларымен ауыратын адамдар жiберiледi.
2. "Психикалық-жүйке ауруларының интернаты"
"Психикалық-жүйке аурулары интернатына" есуастық деңгейiн көрсететiн ақыл-есi кем және нақұрыс, сондай-ақ психикасындағы кемiстiктiң тұрпайы байқалуы немесе ақылы кем психикалық белгiлерiнде шиелiнiскендiк жағдайлары байқалмайтын психикалық аурулардың созылмалы түрлерiмен зардап шегетiн адамдар қабылданады:
а) психотикалық белгiлерiнiң кемiстiктерi шиелiнiспеген шизофрения;
б) эквиваленттер мен дiрiлдеген сирек (айына бес реттен аспайтын) талма аурулар және ақыл кемiстiгi байқалатын қояншық ауруларының әр түрлерi;
в) ақылының кемiстiгiне әкеп соқтыратын бас сүйегi мен ми жарақатының зардаптары;
г) ақыл кемiстiгiне әкелiп соқтыратын жұқпалы және басқа да бас миының органикалық (энцефалиттер, туберкулез менингиттерi, менингоэнцефалиттер, ми сифилисi және т.т.) ауруларының зардаптары;
д) ақыл кемiстiгiне әкелiп соқтыратын созылмалы маскүнемдiктiң зардаптары;
е) психомоторлық мазасыздық пен созылмалы немесе сана өзгерiстерiнiң қайталануынан кемiстiгiне әкелiп соқтыратын тамыр және сенил аурулары.
"Психикалық-жүйке аурулары интернатына" жiберуге қайшы көрсеткiштер психикалық аурулардың шиеленiскен және шиеленiске жақын сатылары және аурулардың өзi мен айналасындағларға қауiптi (жыныс бұрмалаушылығы, гиперсексуалдығы, бiреудi азаптауға (садистiк) бейiмдiлiгi, агрессияға, өртеуге, дромаманияға жақындағы, тамақтан бас тартуы, суициалдық тенденциясы және т.т.) тәртiбiнiң бұзылуы мен бұзылған дөрекi әуестенушiлiгi, психикалық белгiлерiнiң бұзылғандығын сипаттайтын созылмалы психикалық аурулардың шиеленiскен мынадай түрлерi болып табылады:
а) тұрақты емделудi қажет ететiн жиi декомпенсациямен аурудың қайтаналануы немесе кез-келген жиi ұстайтын шиеленiске жақын прогридиенттi психикалық аурулары;
б) қояншық ұстауы және сериялық талма ауруына, қояншықтық статұсқа, ақыл-есiнiң шығасылы-кiресiлi жағдайына, дисфорияға бейiм, талма ауруының жиi (айына бес реттен артық) ұстайтын басқа этиология дiрiлдек синдромы;
в) созылмалы маскүнемдiк, нашақорлық, сондай-ақ созылмалы маскүнемдiктiң немесе нашақорлықтың кез-келген асқынған психикалық ауруларының түрлерi;
г) түрлi генездiң ашық көрсетiлген депрессивтiк және маникалды жағдайы, ұзаққа созылған реактивтi түрi;
д) анық көрiнетiн психикалық ауру сияқты, сондай-ақ тиiмдi, эксплозивтi, параноидты, параноялды қояншықтық.

3. Детский дом-интернат
В детский дом-интернат для детей с аномалиями физического развития принимаются дети с сохранным интеллектом и с нарушениями опорно-двигательного аппарата, не передвигающиеся без посторонней помощи, не обслуживающие себя в силу тяжести двигательных нарушений, требующие индивидуального ухода со следующими заболеваниями:
церебральными параличами различной этиологии;
последствиями полиомиелита в восстановительном и резидуальном периоде;
различными врожденными и приобретенными деформациями опорно-двигательного аппарата;
артрогриппозом, хондродистрофией, наследственными дегенеративными и нервно-мышечными заболеваниями.
Противопоказанием к приему в дом-интернат для детей с аномалиями физического развития являются психические заболевания, олигофрения всех степеней, частые эпилептиформные припадки, психотаподобные расстройства поведения, некомпенсированная гидроцефалия.
В детский дом-интернат для детей с аномалиями умственного развития принимаются дети со следующими заболеваниями и состояниями:
олигофрения в степени имбецильности, идиотии;
эпилепсия (в том числе симптоматическая) с редкими (не чаще 5 раз в месяц) припадками при наличии слабоумия;
шизофрения с выраженным дефектом без продуктивной симптоматики;
слабоумие после перенесенных органических поражений головного мозга;
умственная отсталость всех степеней, включая дебильность при наличии грубых нарушений двигательных функций, затрудняющих обучение во вспомогательных классах соответствующих специализированных школ-интернатов (не передвигающиеся без посторонней помощи, не обслуживающие себя в силу тяжести двигательных нарушений, требующие индивидуального ухода);
слепота (слабовидение) или глухота (слабослышание) с умственной отсталостью всех степеней, включая дебильность при наличии грубых нарушений двигательных функций, затрудняющих обучение в специализированных школах-интернатах.
Противопоказанием к направлению в детский дом-интернат для детей с аномалиями умственного развития являются:
шизофрения с наличием продуктивной симптоматики, без выраженного дефекта личности;
эпилепсия с частыми (более 5 раз в месяц) припадками, склонностью к серийным припадкам, эпилептическому статусу, сумеречным состоянием сознания, дисфориями;
психопатоподобная симптоматика в рамках любой нозологической принадлежности;
психические заболевания, сопровождающиеся грубыми нарушениями влечения и расстройствами поведения, опасными для самого больного и окружающих;
любые психические заболевания, при которых возможно обучение ребенка в общеобразовательной школе или специализированных учреждениях просвещения.
Общими противопоказаниями к приему в дома-интернаты являются:
туберкулез в активной стадии процесса;
заразные заболевания кожи и волос;
острые инфекционные заболевания; злокачественно протекающие опухолевые заболевания и рецидивы злокачественного процесса;
венерические заболевания;
лица, у которых при поступлении в дом-интернат обнаружена повышенная температура или сыпь неясной этиологии, подлежат направлению в учреждения здравоохранения.

3. Балалар интернат үйi
Дене дамуында ауытқулары бар балаларға арналған балалар интернат үйiне зерделi және қозғалу мүшелерi бұзылған, бiреудiң көмегiнсiз қозғалмайтын, қозғалу мүшелерiнiң қатты бұзылуынан өздерiне қызмет көрсете алмайтын, жеке күтiмдi қажет ететiн мына аурулармен ауыратын балалар қабылданады:
мидың сал ауруының әртүрлi этиологиясы;
полиомиелит зардабынан қалпына келтiру және резидулалдық кезеңiндегi;
қозғалып жүру мүшелерiнiң туа бұзылуы және кейiннен бұзылуы;
артрогриппозбен, хондродистрофиямен, тұқым қуалайтын дене мүшелерiнiң бұзылуы және бұлшық еттердiң жүйке аурулары.
Дене дамуында ауытқулары бар балаларға арналған балалар интернат үйiне психикалық аурулармен, олигофренияның барлық дәрежесiмен, талма ауруының қояншық түрлерiмен, орны толмайтын гидроцефалиямен ауыратын балалар қабылданбайды.
Ақыл-есiнде ауытқулар бар балаларға арналған балалар интернат үйiне мына жағдайдағы және мынадай аурулармен ауыратын балалар қабылданады:
есуастық, имбецилдық дәрежедегi олигофрения;
ақыл-есi кем болғанда сирек (айында 5 реттен жиi емес) талатын қояншық (оның iшiнде бiлiнiп тұратын) ауруы;
өнiмсiз симптомды ақауы бiлiнген шизофрения;
бастағы миға органикалық зақым келудiң салдарынан болған ақыл-естiң кемдiгi;
қосалқы сыныптарға сәйкес арнаулы мектеп интернатта (басқа бiреудiң көмегiнсiз қозғала алмайтын, жеке күтiмдi қажет ететiн, қозғалу мүшелерiнiң ауыр бұзылуынан өздерiне қызмет ете алмайтын) оқуына ауырлық тудыратын қозғалу функцияларының дөрекi бұзылған, есалаңдықты қоса отырып, ақыл-есi кем ауруларының барлық дәрежесi;
арнаулы мектеп-интернатта оқуына ауырлық туғызатын қозғалу функцияларының дөрекi бұзылуы, есалаңдықты қоса отырып, ақыл-есiнiң кемдiгiнiң барлық дәрежесi және соқырлығы (нашар көруi) немесе кереңдiгi (нашар естуi)
Ақыл-есiнде ауытқулары бар балаларға арналған балалар интернат-үйiне мынадай аурулармен ауыратын балалар қабылданбайды:
өнiмдi симптомы бар, адамның кемшiлiктерi байқалмайтын шизофрения;
жиi талатын (айына 5 реттен артық), сериялық талмаға, қояншықтық статусқа бейiм, сана-сезiмi кiресiлi-шығасылы, дисфориялы қояншық ауруы;
нозиологиялық тәндiлiктiң кез-келген шеңберiндегi психикаға жақын симптоматика;
ауырудың өзiне және айналасындағыларға қауiптi тәртiбiнiң дөрекi бұзылуына апарып соғатын психикалық ауыру;
баланы жалпы бiлiм беретiн немесе арнаулы ағарту мекемелерiнде оқытуға мүмкiндiгi бар психикалық аурудың кез-келген түрлерi;
Интернат үйiне қабылдауға жатпайтын жалпы қайшы көрсеткiштер болып табылатын:
туберкулез процесiнiң активтi сатысы;
терi мен шаштың жұқпалы аурулары;
шиеленiскен жұқпалы аурулар
қатерлi өтетiн iсiк аурулары және қатерлi процестердiң қайталануы;
талануы;
жыныстық аурулары;
интернат үйiне қабылданар кезде жоғары температурасы немесе денесiнде бөртпенiң белгiсiз этиологиясы бар адамдар денсаулық сақтау мекемелерiне жiберiледi.