Правила распространения периодических печатных изданий по подписке
Утверждены совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1 декабря 1997 г. и Министра информации и общественного согласия от 3 ноября 1997 г. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07.02.1998 г. N 446. Утратил силу - приказом И.о.Министра транспорта и коммуникаций РК от 1.04.2005г. N 142-I
Извлечение из приказа И.о.Министра транспорта и коммуникаций РК от 1.04.2005г. N 142-I
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" и в целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие с законодательством Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1 декабря 1997 г. и Министра информации и общественного согласия от 3 ноября 1997 г.
"Правила распространения периодических печатных изданий по подписке"...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
И.о.Министра".
--------------------------------------------------------------------
1. Общие положения
1. Правила распространения периодических печатных изданий по подписке разработаны в соответствии с Гражданским кодексом и Законами Республики Казахстан "О печати и других средствах массовой информации" и "О защите прав потребителей". Настоящие правила определяют права и обязанности редакций, издателей и распространителей, а также права и обязанности подписчиков периодических печатных изданий.
2. Настоящие правила распространяются на все хозяйствующие субъекты (редакции издателей периодических печатных изданий, государственные предприятия почтовой связи, другие предприятия, учреждения и организации) независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, а также на индивидуальных предпринимателей с образованием юридического лица, осуществляющих деятельность в сфере изготовления и распространения периодических печатных изданий в Республике Казахстан.
3. Все хозяйствующие субъекты, независимо от форм собственности ведомственной принадлежности, а также индивидуальные предприниматели с образованием юридического лица, осуществляющие деятельность в сфере изготовления и распространения периодических печатных изданий в Республике Казахстан, обязаны соблюдать права подписчиков.
4.Термины и понятия, используемые в настоящих Правилах, означают следующее:
"подписка" - договор купли-продажи с обязательством доставки (раздача подписчику по указанному им адресу) комплекта периодического печатного издания, предполагаемого к выпуску, в течение определенного календарного срока;
"подписчик" - физическое или юридическое лицо, оформившее и оплатившее подписку на периодическое печатное издание;
"периодическое печатное издание" - печатная продукция редакций и издательств, являющаяся средством массовой информации и предполагаемая к выпуску с установленной периодичностью в течение определенного календарного срока;
"распространение периодического печатного издания по подписке" - взаимодействие между учредителем, редакцией, издателем- распространителем и подписчиком при приеме подписки, сборе, составлении и обработке заказов на периодические печатные издания, экспедировании, магистральной и внутриобластной перевозке и доставке тиража периодических печатных изданий;
"распространитель периодических печатных изданий по подписке" - юридическое лицо, обеспечивающее по договору с редакцией (учредителем), издателем или на иных основаниях доставку (раздачу) подписчикам комплектов периодических печатных изданий в течение определенного договором периода времени;
"прием подписки на периодические печатные издания" - заключение договора купли-продажи комплекта периодического печатного издания с оплатой услуг по его доставке (раздаче) и выдачей квитанции абонемента или иного документа, удостоверяющего факт и срок подписки, наименование периодического печатного издания и адрес его получения;
"переадресовка периодических печатных изданий по подписке" - переоформление подписки по новому адресу получения периодических изданий;
"аннулирование подписки на периодические печатные издания" - расторжение договора купли-продажи с прекращением доставки (раздачи) комплекта периодического печатного издания;
"редакция периодического печатного издания" - организация (независимо от формы собственности), осуществляющая производство и выпуск периодического печатного издания;
"издательство" - предприятие государственной формы собственности или организация иной формы собственности, осуществляющие подготовку, производство и выпуск книжной и другой печатной продукции;
"полиграфическое предприятие" - предприятие государственной формы собственности или организация иной формы собственности, осуществляющие материально-техническое обеспечение выпуска газетной и книжно-журнальной продукции;
"полиграфический брак" - несоответствие печатной продукции техническим условиям и требованиям, предъявляемым к данному виду продукции ГОСТом.

Жаздырып алатын мерзiмдi баспасөз басылымдарын тарату жөнiндегi ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық келiсiм министрі 1997 жылғы 3 қарашадағы, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрі 1997 жылғы 1 желтоқсандағы Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 7 ақпанда N 446 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Көлiк және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 1 сәуірдегі бұйрығы.
"Бекiтемiн"                "Бекiтемiн"
Қазақстан Республикасы     Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық      Көлiк және коммуникациялар
келiсiм министрi           министрi
3.11.1997 жыл              1.12.1997 жыл
I. Жалпы ережелер
1. Жаздырып алатын мерзiмдi баспасөз басылымдарын тарату жөнiндегi ереже Азаматтық кодекс және Қазақстан Республикасының "Баспасөз және басқа ақпарат құралдары туралы" және "Тұтынушылар құқығын қорғау туралы" заңдарына сәйкес жасалған. Бұл ереже редакциялардың, басқалар мен таратушылардың құқықтары мен мiндеттерiн, сондай-ақ мерзiмдi баспасөз басылымдарын жаздырып алушыларының құқықтары мен мiндеттерiн айқындайды.
2. Бұл ереже қандай да меншiк және ведомстволық түрiне жататынына қарамастан барлық шаруашылық субъектiлерiне редакциялар, мерзiмдi баспасөз басылымдарын шығарушылар, мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорындары, басқа да кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасында мерзiмдi баспасөз басылымдарын шығару және тарату саласында қызмет ететiн заңды тұлға болып табылатын жеке кәсiпкерлерге де қатысты.
3. Қандай да меншiк және ведомстволық түрiне жататынына қарамастан барлық шаруашылық субъектiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасында мерзiмдiк баспасөз басылымдарын шығару және тарату саласында қызмет ететiн заңды тұлға болып табылатын жеке кәсiпкерлер баспасөзге жазылушылар құқығын сақтауға мiндеттi.
4. Осы Ережедегi пайдаланылатын терминдер мен атаулар мына жайларды аңғартады:
"Жазылу" - белгiлi бiр күнтiзбелiк мерзiмде басылып шығатын мерзiмдi баспасөз басылымдарының жинағын көрсетiлген мекен-жай бойынша жаздырып алушыға мiндеттi түрде жеткiзу /тарату/ туралы сатып алу жөнiндегi шарт;
"жаздырып алушы" - мерзiмдi баспасөз басылымдарына жазылып, құнын төлеген жеке немесе заңды тұлға;
"мерзiмдi баспасөз басылымы" - белгiлi бiр күнтiзбелiк мерзiмде нақты мерзiмде шығуға арналған, бұқаралық ақпарат құралы болып табылатын редакция мен баспаның басылып шыққан өнiмi;
"жаздырып алу бойынша мерзiмдi баспасөз басылымдарын тарату" мерзiмдi баспасөз басылымдарына жазылу, жинау, мерзiмдi баспасөз басылымдарына сұраныстар жасау және топтастыру, сұрыптау таралымдарды сыртқы аймаққа және облыс iшiнде тарату кезiндегi құрылтайшы, редакция, баспа таратушы және жаздырып алушы араларындағы өзара әрекет;
"жаздырып алу бойынша мерзiмдi баспасөз басылымдарын таратушы" редакциямен /құрылтайшымен/, баспамен шарт арқылы немесе басқа да негiз бойынша шартта көрсетiлмеген мерзiм кезеңiнде мерзiмдi баспасөз басылымдарының жинағын жаздырып алушыға жеткiзiп берудi қамтамасыз етушi заңды тұлға;
"мерзiмдi баспасөз басылымдарына жазылуды қабылдау" - мерзiмдi баспасөз басылымдарының жинағын сатып алу-сату, оны жеткiзу /тарату/ қызметiне төлем төлеп жазылу, мерзiмiн, дерегiн растайтын абонементтiң түбiртегi қағазын /квитанция/ немесе басқа құжат, мерзiмдi баспасөз басылымының атауы және оны алатын мекен-жайы көрсетiлген шарт жасау;
"Жазылу бойынша мерзiмдi баспасөз басылым басқа мекен-жайға аудару" - мерзiмдi басылымдарды алу үшiн жаздырып алатын басылымдарды жаңа мекен-жайға аудару;
"мерзiмдi баспасөз басылымдарына жазылудың күшiн жою"- мерзiмдi баспасөз басылымдарының жинағына сатып алу-сату, жеткiзу /тарату/ жөнiндегi шартты бұзу;
"мерзiмдi баспасөз басылымының редакциясы" - мерзiмдi баспасөз басылымын өндiрiске жiберiп басып шығаруды жүзеге асыратын /қандай да болсын меншiк түрiне қатысы жоқ/ ұйым;
"баспа" - кiтап немесе басқа да баспа өнiмдерiн өндiрiске жiберуге әзiрлеп, басып шығаратын мемлекеттiк меншiк түрiндегi кәсiпорын, немесе басқа меншiк түрiндегi ұйым;
"баспа кәсiпорны" - газет және кiтап-журнал өнiмдерiн шығаруда материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ететiн мемлекеттiк меншiк түрiндегi кәсiпорын немесе басқа меншiк түрiндегi ұйым;
"баспа брагы" - тиiстi өнiмге техникалық жағдайы мен ГОСТ талабына сәйкес келмейтiн баспа өнiмi.

5. Понятие учредителя периодического печатного издания дается в Законе Республики Казахстан "О печати и других средствах массовой информации" (ст. 15).
2. Основные принципы
распространения периодических печатных
изданий по подписке
6. Периодические печатные издания по подписке распространяются по карточной и адресной системе.
При распространении периодических печатных изданий по карточной системе они направляются распространителем на промежуточные пункты обработки для последующей сортировки и доставки по адресам подписчиков.
При распространении периодических печатных изданий по адресной системе они направляются распространителем непосредственно по адресам подписчиков.
7. Условия подписки (система распространения, территория распространения, объем издания, периодичность выхода, минимальные и максимальные подписные периоды) определяются редакциями, издателями.
8. Порядок подписки (сроки подписки и представления заказов на периодические печатные издания, сроки представления аннуляций по подписке, места приема подписки и ее особенности) определяется распространителем.
9. Принцип формирования подписных цен на периодические подписные издания определяется совместно редакциями, издателями и распространителями.
В случае разделения подписной цены на издательскую (каталожную) и доставочную (стоимость услуг по распространению) определение издательской (каталожной) цены осуществляется редакциями, издателями, а доставочной цены - распространителями.
10. Условия и порядок подписки на периодические печатные издания доводятся до сведения населения редакциями, издателями, распространителями через средства массовой информации, а также при помощи рекламы до начала подписки и в период ее проведения.
3. Обязанности и права редакций, издателей
11. Редакция или по ее поручению издатель заключает с распространителями договоры о распространении выпускаемого периодического печатного издания по подписке. В договорах определяются порядок и условия распространения периодического печатного издания, его подписной тираж и график выхода из печати, оговариваются ответственность сторон и порядок решения спорных вопросов.
12. Редакция, издатель обязаны до начала подписки предоставить распространителям и подписчикам достоверную информацию о периодическом печатном издании (включая описание его основных потребительских свойств), которая обеспечит подписчику возможность выбора.
13. Редакция по поручению учредителя обязана обеспечить выпуск всех номеров периодического печатного издания согласно периодичности, указанной при распространении в каталоге, на весь период подписки.

5. Мерзiмдi баспасөз басылымының құрылтайшысы жөнiндегi ұғым Қазақстан Республикасының "Баспасөз және басқа ақпарат құралдары туралы" заңда /15-бап/ айтылған.
2. Мерзiмдi басылымдарды жаздырып алу арқылы
таратудың негiзгi принциптерi
6. Мерзiмдi басылымдарды жаздырып алу карточкалық және адрестiк жүйе бойынша таратылады.
Мерзiмдi басылымдарды карточкалық жүйе бойынша тарату кезiнде олар аралық пункттегi сұрыптаушыларға жаздырып алушылардың мекен-жайларын тарату үшiн келесi сұрыптауға жiберiледi.
Мерзiмдi басылымдарды адрестiк жүйе бойынша тарату кезiнде олар жаздырып алушылардың мекен-жайына тiкелей тарату үшiн таратушыларға жiберiледi.
7. Жазылу шартын /тарату жүйесi, тарату аумағы, басылым көлемi, шығу кезеңдерi, ең аз және ең көп жазылу кезеңдерi/ редакциялар, баспагерлер анықтайды.
8. Жазылу тәртiбiн /жазылу мерзiмi мен мерзiмдiк басылымдарға тапсырыс ұсыну, жазылу мерзiмiнiң тоқтатылу мерзiмiн/ аннуляциялау /белгiлеу, жазылу мерзiмi мен оның ерекшелiктерiн/ таратушылар анықтайды.
9. Мерзiмдi басылымдарға жазылу бағасын құрау принципiн редакциялар, баспагерлер мен таратушылар бiрлесе отырып анықтайды.
Жазылу бағасын басып шығару /каталогтiк/ және жеткiзiп беру /тарату қызметiнiң құны/, басып шығару бағасын редакция мен баспа орны, ал жеткiзiп беру бағасын таратушылар анықтайды.
10. Мерзiмдi басылымдарға жазылу тәртiбi мен шарттарын редакциялар басып шығарушылар мен таратушылар жазылу мерзiмi басталғаннан кейiнгi оны жүргiзу кезеңi iшiнде ақпарат құралдары арқылы және жарнамалар беру арқылы жергiлiктi тұрғындарға түсiндiрiлiп, естерiне салып отырады.
3. Редакциялардың, бастырып шығарушылардың
мiндеттерi мен құқығы
11. Редакция немесе оның тапсыруы бойынша басып шығарушылар таратушылармен мерзiмдiк басылымдарды жаздырып алушыларға тарату жөнiнде шарт жасасады. Шартта мерзiмдiк басылымдарды таратудың тәртiбi мен шарты, оның жазылым тиражы және басылып шығу мерзiмi қарастырылып, екi жақтың жауапкершiлiгi және даулы мәселелердi шешу тәртiбi ескертiледi.
12. Редакция мен басып шығарушылар жазылу мерзiмi басталғанға дейiн таратушыларға жаздырып алушыларға таңдау мүмкiндiгiн беретiндей мерзiмдiк басылымдар жөнiндегi нақтылы мәлiметтердi ұсынуға мiндеттi.
13. Редакция құрылтайшының тапсырысы бойынша мерзiмдiк басылымды кезеңiне сәйкес, тарату каталогiнде көрсетiлгендей бүкiл жазылу кезеңiнде барлық нөмiрлерiн үзбей шығарып отыруды қамтамасыз етуге мiндеттi.

14. В случае длительного невыхода из печати периодического печатного издания: газеты - более 20 номеров подряд, а журнала - более 4 номеров подряд, подписка на издание подлежит аннулированию и редакция, издатель обязаны возместить убытки подписчикам и распространителям с учетом инфляции.
15. Аннулирование подписки по инициативе учредителя, редакции, издателя или в связи с прекращением выпуска периодического печатного издания может быть осуществлено только при условии возмещения убытков, причиненных подписчикам и распространителям аннуляцией подписки на периодическое печатное издание.
16. Редакция, издатель за свой счет доводят до сведения подписчиков самостоятельно или через распространителя условия и порядок подписки, удовлетворения претензий подписчика в случае доставки печатного издания с полиграфическим браком или потерявшего товарный вид, нарушений объявленных сроков доставки, либо неполучения соответствующего экземпляра издания.
4. Обязанности и права распространителей
17. Распространитель при заключении договора с редакцией (издателем) на распространение периодического издания по подписке вправе требовать копию свидетельства об учетной регистрации средства массовой информации, выданного государственным органом Республики Казахстан по делам печати и массовой информации.
18. Распространитель в случае необходимости присваивает подписные индексы периодическим печатным изданиям и издает соответствующие каталоги. В каталоге должен быть указан почтовый адрес редакции, издателя или номер контактного телефона.
19. Режим работы пунктов приема подписки, принадлежащих государственным предприятиям, учреждениям, организациям, устанавливается органами местного самоуправления.
Режим работы пунктов приема подписки, принадлежащих предприятиям, основанным на иных формах собственности, определяется собственниками предприятий или их уполномоченными органами.
20. Распространитель обязан до начала подписки довести до сведения населения информацию о расположении и режиме работы пунктов приема подписки, сроках ее проведения, подписных ценах, порядке и условиях подписки, предполагаемых сроках доставки периодических печатных изданий.
Пункты приема подписки обязаны иметь вывески с указанием профиля и форм организации их деятельности, наименования, если оно имеется, и информации о режиме работы. Пункты приема подписки обязаны на вывеске указывать юридический адрес распространителя и номер его контактного телефона.
21. Распространитель обеспечивает прием подписки от населения, предприятий, учреждений и организаций на все периодические печатные издания согласно Каталогу.
За каждый случай необоснованного отказа в приеме подписки на издания, включенные в Каталог, распространитель несет перед редакцией ответственность, определяемую договором между ними.

14. Мерзiмдi басылымдар ұзақ мерзiм бойы шықпай қалған жағдайда: газеттер - 20 нөмiр қатарынан, ал журналдар 4 нөмiрден артық қатарынан, жазылу мерзiмi өз күшiн жойып тоқтатылады да, редакция мен басып шығарушылар жаздырып алушылар мен таратушылардың шығынын инфляцияны ескере отырып шығындарды қайтаруға мiндеттi.
15. Құрылтайшының, редакцияның, басып шығарушылардың бастамасы бойынша жазылудың күшiн жою немесе мерзiмдiк басылымды шығаруды тоқтату мерзiмдi басылымды тоқтатқаннан кейiн жазылушылар мен таратушыларға келтiрiлген шығынды қайтарған жағдайда ғана жүзеге асырылуы мүмкiн.
16. Редакция мен басып шығарушы басылымның таратылуы мен жазылуы тәртiбiн жаздырып алушыларға хабарлауды өз есебiнен немесе таратушылар арқылы жүзеге асырады немесе басылым жеткiзiлмеген жағдайда, сапасыз шығарылып товарлық түрiн жоғалтса, жаздырып алушы басылымның белгiлi бiр санын ала алмаса, онда жаздырып алушының талаптарын қанағаттандыруы тиiс.
4. Таратушылардың мiндеттерi мен құқығы
17. Таратушының редакциямен /басып шығарушымен/ мерзiмдiк басылымды тарату жөнiнде шарт жасасқанда Қазақстан Республикасының баспасөз iстерi және бұқаралық ақпарат құралдары жөнiндегi мемлекеттiк органнан берiлген бұқаралық ақпарат құралдарын тiркеп есепке алғандығын растайтын куәлiктiң көшiрмесiн талап етуге құқығы бар.
18. Таратушы қажет болған жағдайда мерзiмдiк басылымдарға индекстер берiп, осыған сәйкес каталогтер шығарады. Каталогте редакцияның, басып шығарушының мекен-жайы немесе байланыс телефоны көрсетiледi.
19. Мемлекеттiк кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға қарасты жаздырып алу пункттерiнiң жұмыс кестесiн жергiлiктi өзiн-өзi басқару органы тағайындайды.
Әр түрлi меншiк түрлерiне негiзделген кәсiпорындарға қарасты жаздырып алу пункттерiнiң жұмыс кестесiн сол кәсiпорын иелерi немесе олардың өкiлеттi органдары анықтайды.
20. Таратушы баспасөзге жазылу басталғанға дейiн жаздырып алу пункттерiнiң жұмыс режимi, оның өткiзiлу мерзiмi, жазылудың тәртiбi мен шарттары, мерзiмдiк басылымдарды жеткiзiп берудiң нақтылы мерзiмi туралы мәлiметтердi жергiлiктi тұрғындарға хабарлауы керек.
Жаздырып алушыларды қабылдау пункттерiнiң олардың қызметтерiнiң түрлерi мен ұйымдастыру тәсiлдерi, егер бар болса нақтылы атауы жұмыс кестесi туралы ақпарат хабарлары болуы шарт. Жазылушыларды қабылдау пункттерi маңдайша жазуларында таратушылардың заңды мекен-жайын және байланыс телефондарын көрсетуге мiндеттi.
21. Таратушы жергiлiктi тұрғындардың, мекемелер мен ұйымдардың каталогке сәйкес барлық мерзiмдiк басылымдарға жазылуын қамтамасыз етедi.
Каталогке енгiзiлген басылымдарға жазылуды қабылдаудан негiзсiз бас тартқан жағдайда таратушы арадағы шартта көрсетiлгенiнде редакция алдында жауап бередi.

22. Распространитель обязан обеспечить доставку периодических печатных изданий подписчику в объявленные сроки согласно графика выхода изданий из печати и планов направлений их перевозки.
23. Распространитель при приеме подписки на периодические печатные издания и доставке их тиража может оказывать за отдельную плату дополнительные услуги (хранение периодических печатных изданий, заполнение подписных документов вместо подписчика, переадресовку периодических печатных изданий по подписке, прием подписки с вызовом распространителя на дом и другие).
24. Распространитель имеет право отказаться от проведения подписки с очередного подписного срока на те издания, по которым в текущем подписном периоде имелись случаи длительного невыхода из печати, оговоренные в пункте 14 настоящих Правил.
5. Права и обязанности подписчика
25. Защита прав подписчика осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
26. Подписчик вправе требовать от распространителя предоставления достоверной информации о его предприятии, учреждении или организации, распространяемых периодических печатных изданиях, оказываемых им дополнительных услугах. Указанная информация, а также настоящие Правила должны доводиться до сведения подписчика в наглядной и доступной форме.
27. Подписчик имеет право оформить подписку на периодические печатные издания с очередного подписного месяца на весь максимальный подписной период или на его часть, а также с перерывом срока.
28. Подписчик имеет право выбирать форму оплаты подписки: за наличный расчет или безналичному расчету.
29. Подписчик имеет право по своей инициативе аннулировать подписку на периодические печатные издания и при этом сразу получить обратно сумму оплаченной им подписной стоимости недополученных экземпляров изданий за вычетом стоимости выполненной ранее работы по приему подписки, обработке заказов и дополнительных расходов, связанных с возвратом подписных сумм.
30. Подписчик обязан руководствоваться установленными распространителем требованиями по заполнению подписных документов: четко и разборчиво указать индекс и наименование издания, срок подписки, наименование населенного пункта (города, села, поселка), индекс обслуживающего отделения связи, наименование улицы, номер дома и квартиры, свою фамилию и инициалы. При несоблюдении подписчиком этих требований распространитель освобождается от ответственности за ненадлежащее исполнение своих обязательств.
31. При оформлении подписки распространитель обязан выдать подписчику квитанцию абонемента или иной документ, удостоверяющий факт и срок подписки, наименование периодического печатного издания и адрес его получения.
Все претензии подписчика рассматриваются при предъявлении им указанного документа.

22. Таратушы мерзiмдi басылымдарды хабарланған мерзiмде шығу кестесiне сәйкес және оларды тасымалдау бағытының жоспарына орай жаздырып алушыларға жеткiзiп берудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
23. Мерзiмдi басылымдарға жазылымдарды қабылдау және олардың тираждарын жеткiзу кезiнде таратушы жеке ақы үшiн қосымша қызметтер /мерзiмдi басылымдарды сақтау, жазылушының орнына жазылым құжаттарын толтыру, жазылым бойынша мерзiмдi басылымдардың мекен-жайын өзгерту, таратушыны үйге шақыру бойынша жазылым қабылдау және басқалар/ көрсете алады.
24. Таратушы осы жазылым кезiнде ұзақ уақыт басылып шықпай қалған жағдайы болған басылымдарды кезектi жазылым мерзiмiнде таратудан бас тартуға құқылы.
5. Жазылушының құқықтары мен мiндеттерi
25. Жазылушының құқықтарын қорғау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Жазылушы таратушыдан оның кәсiпорны, мекемесi немесе ұйым таратылатын мерзiмдi басылымдар, өздерiне көрсетiлетiн қосымша қызметтер туралы дәйектi ақпараттар берудi талап етуге құқылы. Аталмыш ақпараттар, сондай-ақ осы Ереже жазылушылардың назарына көрнекi және ашық түрде жеткiзiлуi тиiс.
27. Жазылушы мерзiмдi басылымға кезектi жазылым айынан бастап жазылым мерзiмiнiң аяғына дейiн немесе оның бiр бөлiгiне, сондай-ақ мерзiмдi үзе отырып жазылуға құқылы.
28. Жазылушы жазылым ақысын төлеу түрiн: қолма-қол есеп айырысу немесе аударым арқылы есеп айырысуды таңдауға құқылы.
29. Жазылушы өз ынтасымен мерзiмдi басылымдарға жазылымның күшiн жоюға, және соған орай жазылымды қабылдау, тапсырысты орындау жөнiнде бұрынғы атқарылған жұмыстардың және жазылым құнын қайтаруға байланысты қосымша шығындарды ұстап қалу арқылы басылымдардың қолына тимеген даналарының өзi төлеген жазылу құнының сомасын қолма-қол қайтарып алуға құқылы.
30. Жазылушы жазылым құжаттарын толтырудың таратушы белгiлеген мынадай талаптарын басшылыққа алуға мiндеттi: басылымның индексi мен атауын, жазылым мерзiмiн, елдi мекеннiң /қала, ауыл, поселке/ атауын, қызмет көрсететiн байланыс бөлiмшесiнiң индексiн, көшесiнiң атын, үйi мен пәтерiнiң нөмiрiн, өзiнiң фамилиясы мен аты-жөнiн нақтылы және айқын көрсету. Жазылушы бұл талаптарды орындамаған жағдайда таратушы өз мiндеттерiн орындауға тиiстi жауапкершiлiктен босатылады.
31. Жазылымды толтыру кезiнде таратушы жазылым жазылушыға, абонементтiң түбiртегiн немесе жазылым фактiсi мен мерзiмiн, мерзiмдi басылымның атауын және оның алынатын мекен-жайын куәландыратын басқа бiр құжат беруге мiндеттi.

32. При получении периодических печатных изданий с полиграфическим браком, либо при неполучении соответствующего экземпляра издания, либо при получении потерявшего товарный вид экземпляра издания, либо при несоблюдении объявленных сроков доставки периодических печатных изданий по вине редакции, издателя или распространителя подписчик вправе предъявить редакции, издателю или распространителю претензии о взыскании неустойки и убытков.
33. Подписчик, не получивший периодическое печатное издание или получивший его позже объявленного срока, вправе по своему выбору: назначить новый срок его доставки, потребовать возврата общей подписной цены не полученного в срок экземпляра издания или возмещения своих расходов на приобретение издания (отдельного его экземпляра) у другого лица, аннулировать подписку и потребовать возмещения убытков.
34. Подписчик, получивший периодическое печатное издание, имеющее полиграфический брак или потерявшее товарный вид, вправе по своему выбору потребовать: замены такого экземпляра издания, возмещения своих расходов на приобретение издания (отдельного его экземпляра) у другого лица, возврата общей подписной цены экземпляра издания, аннулирования подписки и возмещения убытков.
35. Претензии подписчиков в отношении сроков доставки периодических печатных изданий принимаются: по газетам - в течение одного месяца, а по книгам и журналам - в течение 2-х месяцев со дня окончания планового срока их выхода. Претензии по распространению периодических изданий с полиграфическим браком или потерявших товарный вид могут быть предъявлены: по газетам - в 14-дневный срок, не считая дня получения, по книгам и журналам - в течение 2-х месяцев после получения такого экземпляра.
36. Претензии подписчика по замене и иные его требования, связанные с товарным видом периодического печатного издания, не подлежат удовлетворению в случае, если будет доказано, что периодическое печатное издание утратило товарный вид по вине подписчика.
37. Распространитель не вправе навязывать подписчику дополнительные услуги, предоставляемые за плату. Подписчик вправе потребовать возврат сумм, которые были уплачены за дополнительные услуги без его согласия.
6. Ответственность сторон
38. Редакция, издатель несут ответственность перед подписчиком за организацию своевременного выхода в свет периодических изданий, а также за выход объединенных номеров издания без увеличения объема.
При задержке выхода в свет периодического печатного издания, издатель сообщает об этом в средствах массовой информации (за счет виновного в задержке). Распространителю оперативная информация о задержке выхода в свет периодического печатного издания или об изменении его объема должна передаваться своевременно по служебным каналам.

32. Мерзiмдi басылымдарды полиграфиялық ақаумен алған немесе басылымның тиiстi данасын алмаған, немесе басылым данасын товарлық бейнесiнсiз алған, немесе редакцияның баспагердiң немесе таратушының кiнәсiнен, мерзiмдi басылымды жеткiзудiң жарияланған мерзiмi сақталмаған жағдайда жазылушы айыппұл төлеу және шығынның орнын толтыру жөнiнде редакцияға, баспагерге немесе таратушыға талап қоюға құқылы.
33. Мерзiмдi басылымын алмаған немесе оны белгiленген уақытынан кем алған жазылушы өз таңдауына қарай: оны жеткiзудiң жаңа мерзiмiн белгiлеуге, мерзiмiнде қолына тимеген басылым данасының жалпы жазылым құнын қайтаруды немесе басылымды /оның жеке данасын/ басқа адамнан алған шығындарының орнын толтыруды талап етуге, жазылымның күшiн жойып, шығындарының орнын толтыруды талап етуге құқылы.
34. Мерзiмдi басылымды полиграфиялық ақаумен немесе товарлық бейнесiн жоғалтқан күйде алған жазылушы өз таңдауына қарай: мұндай басылым данасын айырбастап берудi, басылымды /оның жеке данасын/ басқа адамнан алған шығындарының орнын толтыруды талап етуге немесе жазылымның күшiн жойып, шығындарының орнын толтыруды талап етуге құқылы.
35. Жазылушылардың мерзiмдi басылымдарды жеткiзу мерзiмiне қатысты талаптары: газеттер жөнiнде бiр ай мерзiмi iшiнде, ал кiтаптар мен журналдар жөнiнде оны шығарудың жоспарлы мерзiмi аяқталған күннен бастап 2 ай мерзiм iшiнде қабылданады. Полиграфиялық ақаулы немесе товарлық бейнесiн жоғалтқан мерзiмдi басылымдардың таратымды жөнiндегi талаптарды: газеттер бойынша - алған күнiн есептемегенде 14 күндiк мерзiмде, кiтаптар мен журналдар бойынша ондай дананы алғаннан кейiн 2 ай мерзiм iшiнде қабыл алады.
36. Мерзiмдi басылымның товарлық бейнесi жазылушының кiнәсiнен жоғалғаны дәлелденсе жазылушының оны айырбастау жөнiндегi және мерзiмдi басылымның товарлық бейнесiне қатысты басқа да талаптары қанағаттандырылмайды.
37. Жазылушыға ақылы қосымша қызметтердi мiндеттеуге, таратушының құқығы жоқ. Жазылушы өзiнiң келiсiмiнсiз көрсетiлген қосымша қызметтерi үшiн төлеген сомасын қайтаруды талап етуге құқылы.
6. Екi жақтың жауапкершiлiгi
38. Редакция, баспагер мерзiмдi басылымның уақытылы шығуын, ұйымдастыру, сондай-ақ басылымдардың көлемi ұлғайтылмай бiрлескен нөмiрлерiн шығару үшiн жауапкершiлiк көтередi. Мерзiмдi басылымның жарыққа шығуы кешiгетiн жағдайда баспагер ол туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды /кешiгуге кiнәлiнiң есебiнен/. Мерзiмдi басылымның жарыққа шығуының кешiгетiнi немесе оның көлемiнiң өзгеретiнi туралы хабар таратушыға қызмет каналдары арқылы уақытылы хабарлануы тиiс.

39. Замена периодического печатного издания, имеющего полиграфический брак или потерявшего товарный вид, по предъявлению соответствующего требования издателю, редакции или распространителю должна быть произведена немедленно - при наличии свободного экземпляра издания, а при его отсутствии и необходимости запроса или дополнительной печати - в течение одного месяца со дня предъявления соответствующего требования.
За каждый день нарушения указанных в настоящем пункте сроков подписчику одновременно с выдачей замененного экземпляра издания выплачивается неустойка в размере 1 процента общей подписной цены некачественного экземпляра издания.
40. Недоставленное в установленный срок периодическое печатное издание по предъявлению соответствующего требования распространителю или издателю, редакции должно быть доставлено немедленно либо в течение нового срока, назначенного подписчиком.
При невозможности немедленно доставить указанный экземпляр издания его передача производится в течение месяца со дня предъявления соответствующего требования.
За каждый день нарушения указанных в настоящем пункте сроков подписчику одновременно с доставкой требуемого экземпляра издания выплачивается неустойка в размере 3 процентов стоимости услуги по доставке периодических печатных изданий.
41. В случае невыполнения требований подписчика, предусмотренных п.п. 39 и 40 настоящих Правил, подписчик вправе по своему выбору предъявить иные требования, установленные п.п.34 и 33 настоящих Правил. При этом выплата неустойки до дня предъявления подписчиком новых требований не засчитывается в счет подлежащих возмещению ему убытков.
42. Уплата неустойки и возмещение убытков не освобождают редакцию, издателя и распространителя от продолжения исполнения принятых на себя обязательств перед подписчиком.
43. Сумма взыскиваемой подписчиком неустойки не может превышать общую подписную цену конкретного периодического печатного издания на момент ее взыскания.
44. Редакция, издатель и распространитель освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств, если оно произошло вследствие стихийных бедствий, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
45. При оформлении подписки на условиях получения периодических печатных изданий непосредственно у распространителя подписчик несет ответственность за их своевременное получение. При невыполнении этого условия подписчик компенсирует распространителю нанесенные ему убытки, связанные с хранением периодических печатных изданий.

39. Баспагерге, редакцияға немесе таратушыға тиiстi талап қойылуына сәйкес полиграфиялық ақаулы немесе товарлық бейнесiн жоғалтқан мерзiмдi басылымды айырбастау басылымның артық данасы болған жағдайда - қолма-қол, ал ол болмаған және сұраныс немесе қосымша басылым қажет болған жағдайда - сәйкес талап қойылған күннен бастап бiр ай iшiнде жүзеге асырылуы тиiс. Осы тармақта көрсетiлген мерзiмдердiң бұзылған әр күнi үшiн жазылушыға басылымның данасы айырбастап берумен бiрге басылымның сапасыз, данасының жалпы құнының 1 процент мөлшерiнде айыппұл төленедi.
40. Уақытында жеткiзiлмеген мерзiмдi баспасөз басылымдарын тиiстi талапқа сәйкес баспасөз таратушыға, баспаға немесе редакцияға жедел немесе жаңа мерзiмде табыс етiлуге тиiс.
Аталмыш дананы жедел табыс ету мүмкiн болмаған жағдайда талап етiлген күннен бастап бiр ай iшiнде табыс етiлуге тиiс.
Осы пункттерде көрсетiлген талаптар орындалмаған әрбiр күн үшiн мерзiмдi баспасөз басылымдарын жаздырып алушыға тиiстi басылыммен қатар мерзiмдi баспасөздi тарату құнының 3 процентi есебiнде айып төленедi.
41. Баспасөзге жазылушының 39 және 40 баптардағы /осы Ереженiң/ талаптары орындалмаған жағдайда баспасөзге жазылушы осы Ереженiң 33 және 34 баптарына сүйене алады. Мұндай жағдайда баспасөзге жазылушының талаптары оның ақы төлеу есебiне жатпайды.
42. Төленбеген қаржыны өтеу және шығындарды қайтару редакцияны, баспаны және таратушыны өздерiнiң баспасөзге жазылушылар алдындағы мiндеттерiнен босатпайды.
43. Баспасөзге жазылушының мерзiмдi баспасөздi алмағаны үшiн талап ететiн ақшасы нақты баспасөздiң жазылу бағасынан аспауға тиiс.
44. Редакция, баспа және таратушы өз мiндеттерiнен табиғи апаттан және Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетiлген негiздерге сәйкес босатылады.
45. Баспасөздi жаздырып алуда таратушымен келiсiм болған жағдайда баспасөзге жазылушы басылымдарды уақытында алуға тиiс. Бұл келiсiм орындалмаған жағдайда жаздырып алушы таратушының шығынын өтеуге мiндеттi.

46. Ответственность учредителя, редакции, издателя и распространителя определяется в заключаемых между ними договорах.
В соответствии с пунктами 38-44 настоящих Правил учредители, редакции, издатели и распространители за невыполнение своих обязательств несут ответственность перед подписчиками - гражданами.
Ответственность учредителя, редакции, издателей и распространителей перед подписчиками, являющимися юридическими лицами, определяется гражданским законодательством Республики Казахстан.
47. Моральный вред, причиненный подписчику вследствие нарушения его прав, предусмотренных настоящими Правилами, подлежит возмещению причинителем вреда, при наличии его вины, в размере, определяемом судом.
48. Споры, вытекающие из правоотношений, связанных с распространением периодических печатных изданий по подписке, рассматриваются в суде или арбитражном суде в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

46. Құрылтайшының, редакцияның, баспаның және таратушының жауапкершiлiктерi келiсiм-шартта көрсетiледi.
Құрылтайшының, редакцияның, баспаның және таратушының баспасөз жазылушылар алдындағы жауапкершiлiктерi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодекстерiмен анықталады.
47. Баспасөзге жазылушыға оның құқығын бұзу салдарынан жасалған моральдық зиян келтiрушiлiк осы ережеде көрсетiлгендей, соттың шешiмi бойынша оны жасаған адамның есебiнен төленуге тиiстi.
48. Жазылу бойынша мерзiмдi баспасөз басылымдарын таратуға байланысты құқықтық қарым-қатынастарға байланысты дау-дамайлар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, сотта немесе арбитраждық сотта қаралып, шешiледi.