Об утверждении Положения "О порядке присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам в Республике Казахстан"
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 8 октября 1997 г. N 161 Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1998 г. за N 458. Утратило силу - постановлением Директората Национальной комиссии Республики Казахстан от 15 мая 2001 года N 828 ~V011569
В связи с выходом новых нормативных актов, регулирующих выпуск государственных ценных бумаг, Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:
1. Утвердить Положение "О порядке присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам в Республике Казахстан" с учетом принятых изменений и дополнений.
2. Направить указанное Положение в Министерство юстиции Республики Казахстан на экспертизу и регистрацию.
3. Ранее действовавшее Положение V950200_ "О порядке присвоения Национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам", утвержденное Постановлением НКЦБ от 7 ноября 1995 года N 23 считать утратившим силу.
4. Контроль за исполнением данного Постановления возложить на Управление корпоративных финансов.
Председатель
Утверждено Постановлением
Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
от 8 октября 1997 г. N 161
Положение
О порядке присвоения национальных идентификационных номеров
государственным ценным бумагам в Республике Казахстан
1. Общие положения
1.1. Настоящее положение устанавливает порядок присвоения Национальных идентификационных номеров (далее - НИН) в Национальной цифровой системе идентификации (далее - НЦСИ) ценных бумаг Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам (далее НКЦБ) государственным ценным бумагам, эмитируемым государством в лице Министерства финансов Республики Казахстан и Национального банка Республики Казахстан на основании действующего законодательства, а также ценным бумагам местных исполнительных органов Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 1.1 внесены изменения - постановлением НКЦБ от 1 июля 1999 г. N 359 V990851_ .
1.2. НЦСИ ценных бумаг предназначена для упорядочения и стандартизации системы учета ценных бумаг, обращающихся на территории Республики Казахстан, а также унификации кодов ценных бумаг.
1.3. НЦСИ соответствует основным принципам Международной системы идентификации ценных бумаг ISIN 6166.2.
1.4. НЦСИ является единой системой идентификации ценных бумаг, действующей на территории Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудiң тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының қаулысы 1997 жылғы 8 қазан N 161 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 458. Күші жойылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы Директоратының 2001 жылғы 15 мамырдағы N 828 қаулысымен. ~V011569
Мемлекеттiк бағалы қағаздардың шығарылымын реттейтiн жаңа нормативтi актiлердiң шығуына байланысты Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудiң тәртiбi туралы ереже қабылданған өзгерiстер мен толықтырулар ескерiлiп бекiтiлсiн.
2. Аталған Ереже сараптау және тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне жiберiлсiн.
3. Бұрынғы қолданылып жүрген, БҚҰК 1995 жылғы 7 қарашадағы N 23 қаулысымен бекiтiлген "Мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудiң тәртiбi туралы" V950200_ ереженiң күшi жойылған деп саналсын.
4. Осы қаулының орындалысына бақылау жасау Корпоративтiк қаржы басқармасына жүктелсiн.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссияның 1997 жылғы 8 қазандағы N 161 қаулысымен бекiтiлдi
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бағалы қағаздарға
ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы ереже қолданылып жүрген заңдардың негiзiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арқылы мемлекет эмиссияланатын мемлекеттiк бағалы қағаздарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарының бағалы қағаздарына Бағалы қағаздардың ұлттық сандық бiрдейлендiру жүйесiндегi (ҰСБЖ) Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн (ҰБН) Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi - БҚҰК) беруiнiң тәртiбiн белгiлейдi. <*>
Ескерту. 1.1.-тармақ өзгертілді - ҚР БҚҰК 1999.07.01. N 359 V990851_
қаулысымен.
1.2. Бағалы қағаздардың ҰСБЖ Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа қосылған бағалы қағаздарды есепке алу жүйесiн реттеуге және стандарттауға, сондай-ақ бағалы қағаздардың кодтарын бiр iзге салуға арналған.
1.3. ҰСБЖ ISIN 6166.2 Бағалы қағаздардың халықаралық бiрдейлендiру жүйесiнiң негiзгi принциптерiне сәйкес келедi.
1.4. ҰСБЖ бағалы қағаздарды бiрдейлендiрудiң Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын бiртұтас жүйесi болып табылады.

1.5. Основой НЦСИ являются Национальные идентификационные номера, являющиеся уникальными буквенно-цифровыми кодами, присваиваемыми отдельным видам ценных бумаг.
1.6. Сведения об эмиссиях государственных ценных бумаг, которым присвоены национальные идентификационные номера, подлежат регистрации и внесения в базу данных НКЦБ.
2. Порядок регистрации присвоенных национальных
идентификационных номеров государственным ценным бумагам
2.1. Для получения национальных идентификационных номеров органы, эмитирующие государственные ценные бумаги, присылают письменные запросы о присвоении НИН.
2.2. Регистрация присвоенных НИН государственным ценным бумагам
осуществляется исполнительным аппаратом НКЦБ в следующих формах:
а) на бумажной основе (в форме прошитых и скрепленных штампом
исполнительного аппарата НКЦБ журналов регистрации государственных ценных
бумаг с указанием количества страниц);
б) в форме компьютерной записи, в базе данных.
2.3. Журналы регистрации присвоенных НИН государственным ценным
бумагам являются документами строгой отчетности.
2.4. В журнал регистрации вносятся следующие сведения об эмитенте:
- вид ценных бумаг с указанием эмитента;
- срок обращения ценных бумаг;
- номер и дата документа, в котором принято решение об эмиссии, номер
эмиссии;
- объем эмиссии;
- количество ценных бумаг;
- окончательная дата погашения ценных бумаг;
- размер процентной ставки;
- форма выпуска ценных бумаг;
- дата получения заявки на присвоение НИН;
- Национальные идентификационные номера (далее - НИН) ценных бумаг
данного выпуска.
2.5. Доступ к базе данных ограничен, вносить изменения в записи разрешено только сотруднику НКЦБ, ответственному за присвоение НИН. В базе данных НИН государственных ценных бумаг содержатся сведения, аналогичные журнальным записям.
2.6. После присвоения НИН государственным ценным бумагам НКЦБ высылает эмитенту ответное письмо в соответствии с приложением 1 к настоящему Положению не позднее 7 дней с момента представления письма с запросом от Министерства финансов РК и не позднее 3 дней с момента представления письма с запросом от Национального банка РК.
3. Методика расчета национальных идентификационных номеров
3.1. Для построения национальных идентификационных номеров НЦСИ используются арабские цифры и буквы латинского алфавита, согласно Таблице 1 Приложения 2.
3.2. Национальный идентификационный номер НЦСИ, присваиваемый отдельному виду ценных бумаг, состоит из трех частей: код страны, основной номер и контрольная цифра.
3.3. Приставка, которая является двухбуквенным кодом названия страны. Для Республики Казахстан используется код - КZ.

1.5. Бағалы қағаздардың жекеленген түрiне берiлетiн, бiрегей әрiптi-санды кодтар болып табылатын Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерi ҰСБЖ негiзi болып табылады.
1.6. Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерi берiлген мемлекеттiк бағалы қағаздардың эмиссиялары туралы мәлiметтер тiркелуге және БҚҰК мәлiметтер базасына енгiзiлуге жатады.
2. Мемлекеттiк бағалы қағаздарға берiлген ұлттық бiрдейлендiру
нөмiрлерiн тiркеудiң тәртiбi
2.1. Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн алу үшiн мемлекеттiк бағалы қағаздарды эмиссиялаған органдар ҰБН беру туралы жазбаша сұрау жiбередi.
2.2. Мемлекеттiк бағалы қағаздарға берiлген ҰБН тiркеудi БҚҰК атқарушы аппараты мынадай нысандарда жүзеге асырады:
а) қағаздық негiзде (тiгiлген және БҚҰК атқарушы аппаратының штампымен бекiтiлген, беттердiң санын көрсетiп бағалы қағаздарды тiркеу журналы нысанында);
б) мәлiметтер базасында компьютерлiк жазба нысанында.
2.3. Мемлекеттiк бағалы қағаздарға берiлген ҰБН тiркеу журналдары қатаң есеп беру құжаттары болып табылады.
2.4. Тiркеу журналына эмитент туралы мынадай мәлiметтер енгiзiледi:
- эмитенттi көрсете отырып бағалы қағаздардың түрi;
- бағалы қағаздардың айналыс мерзiмi;
- эмиссия туралы шешiм қабылданған құжаттың нөмiрi және күнi, эмиссияның нөмiрi;
- эмиссиясының көлемi;
- бағалы қағаздардың саны;
- бағалы қағаздарды өтеудiң түпкiлiктi күнi;
- проценттiк ставканың мөлшерi;
- бағалы қағаздар шығарылымының нысаны;
- ҰБН беруге сұранымды алған күн;
- осы шығарылымның бағалы қағаздарының ҰБН;
- осы шығарылымның бағалы қағаздарының Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерi (бұдан әрi - ҰБН).
2.5. Мәлiметтер базасына рұқсат шектелген, жазбаға өзгерiстер енгiзу тек қана БҚҰК ҰБН беруге жауапты қызметкерiне рұқсат берiлген. Мемлекеттiк бағалы қағаздардың ҰБН мәлiметтер базасында журналдың жазбаларына ұқсас мәлiметтер болады.
2.6. Мемлекеттiк бағалы қағаздарға ҰБН берiлгеннен кейiн БҚҰК, ҚР Қаржы министрлiгiнiң сұрау хаты ұсынылған сәттен бастап 7 күннен кешiктiрмей және ҚР Ұлттық Банкiнiң сұрау хаты ұсынылған сәттен бастап 3 күннен кешiктiрмей эмитентке осы Ереженiң 1-қосымшасына сәйкес жауап хат жiбередi.
3. Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн есептеудiң әдiстемесi
3.1. ҰСБЖ ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн құрастыру үшiн 2-қосымшаның 1-таблицасына сәйкес араб сандары және латын алфавитiнiң әрiптерi пайдаланылады.
3.2. Бағалы қағаздардың жекелеген түрiне берiлетiн ҰСБЖ ұлттық бiрдейлендiру нөмiрi үш бөлiктен тұрады: елдiң коды, негiзгi нөмiр және бақылау саны.
3.3. Елдiң атының екi әрiптi коды болып табылатын қосымша. Қазақстан Республикасы үшiн KZ коды пайдаланылады.

3.4. Основной номер, который состоит из девяти позиций, состоящих из цифровых и буквенных символов. Счет позиций основного номера производится слева направо, начиная с третьей позиции НИН.
3.4.1 Первая позиция основного номера определяет вид ценной бумаги:
3 - государственные индексированные казначейские обязательства Министерства финансов Республики Казахстан (МЕИКАМ)(данная часть внесена постановлением Директората НКЦБ от 18 марта 1999 года N 260);
4 - государственные ценные бумаги, имеющие срок обращения до 1 года (МЕККАМ, НСО);
5 - государственные ценные бумаги, имеющие срок обращения от 1 года до 5 лет (МЕОККАМ);
6 - государственные ценные бумаги, имеющие срок обращения от 5 до 25 лет;
7 - государственные ценные бумаги местных исполнительных органов Республики Казахстан;
8 - краткосрочные ноты Нацбанка, имеющие срок обращения до 1 месяца;
9 - краткосрочные ноты Нацбанка, имеющие срок обращения от 1 до 3 месяцев.
Для иных видов государственных ценных бумаг могут быть использованы символы от A до Z согласно Таблице 1 Приложения 2 к настоящему Положению. <*>
Сноска. Пункт 3.4.1 - с изменениями, внесенными постановлениями Директората НКЦБ РК от 18 марта 1999 г. N 260 V990723_ ; от 1 июля 1999 г. N 359 V990851_ .
3.4.2 Вторая позиция основного номера используется для обозначения срока обращения ценных бумаг, в зависимости от вида ценных бумаг, и для обозначения видов ценных бумаг местных исполнительных органов Республики Казахстан:
- для государственных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан (МЕИКАМ) - в кварталах (данная часть внесена постановлением Директората НКЦБ от 18 марта 1999 года N 260);
- для государственных среднесрочных казначейских обязательств со сроком обращения 2 и 3 года - в годах;
- для государственных краткосрочных казначейских обязательств со сроком обращения ценных бумаг до 1 года - в месяцах;
- для национальных сберегательных облигаций со сроком обращения до 1 года - в месяцах;
- для краткосрочных нот Нацбанка со сроком обращения от 1 до 3 месяцев в неделях;
- для краткосрочных нот Нацбанка со сроком обращения до 1 месяца - в днях;
- для купонных облигаций местных исполнительных органов Республики Казахстан - 0;
- для дисконтных облигаций местных исполнительных органов Республики Казахстан - 1. <*>
Сноска. Пункт 3.4.2 - с изменениями, внесенными постановлениями Директората НКЦБ РК от 18 марта 1999 г. N 260 V990723_ ; от 1 июля 1999 г. N 359 V990851_ .
3.4.3 Третья позиция основного номера - обозначает местонахождение
эмитента в соответствии с Таблицей 2 Приложения 2.
3.4.4 Четвертая и пятая позиции основного номера используются для
обозначения числа месяца погашения (от 01 до 31);

3.4. Негiзгi нөмiр санды және әрiптi рәмiздерден тұратын тоғыз позициядан тұрады. Негiзгi нөмiрдiң позициясын санау ҰБН үшiншi позициясынан бастап, солдан оңға қарай жүргiзiледi.
3.4.1. Негiзгi нөмiрдiң бiрiншi позициясы бағалы қағаздың үлгiсiн айқындайды:
3 - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелері (МЕИКАМ) (осы бөлік БҚҰК Директоратының 1999 жылғы 18 наурыздағы N 260 V990723_ қаулысымен енгізілген); <*>
4 - 1 жылға дейiн айналыс мерзiмi бар мемлекеттiк бағалы қағаздар (МЕККАМ, НСО);
5 - 1 жылдан 5 жылға дейiн айналыс мерзiмi бар мемлекеттiк бағалы қағаздар (МЕОККАМ);
6 - 5 жылдан 25 жылға дейiн айналыс мерзiмi бар мемлекеттiк бағалы қағаздар;
7 - Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарының бағалы қағаздары; <*>
8 - Ұлттық Банктiң 1 айға дейiн айналыс мерзiмi бар қысқа мерзiмдi ноталары;
9 - Ұлттық Банктiң 1 айдан 3 айға дейiн айналыс мерзiмi бар қысқа мерзiмдi ноталары.
Өзге де мемлекеттiк бағалы қағаздар үшiн осы Ереженiң 2-қосымшасының 1-таблицасына" сәйкес А-дан бастап Z-ке дейінгі рәміздер пайдаланылуы мүмкiн. <*>
Ескерту. 3.4.1.-тармақ толықтырылды - ҚР БҚҰК 1999.03.18. N 260
V990723_ қаулысымен.
Ескерту. 3.4.1.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР БҚҰК
1999.07.01. N 359 V990851_ қаулысымен.
3.4.2. Негiзгi нөмiрдiң екiншi позициясы - бағалы қағаздардың түрiне қарай, бағалы қағаздардың айналыс мерзiмiн белгiлеу үшiн пайдаланылады және Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының бағалы қағаздарының түрлерін белгілеу үшін: <*>
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелері (МЕИКАМ) үшін - жартыжылдықтармен тоқсандармен (осы бөлік БҚҰК Директоратының 1999 жылғы 18 наурыздағы N 260 V990723_ қаулысымен енгізілген); <*>
- 2 және 3 жыл айналыс мерзiмi бар мемлекеттiк орташа мерзiмдi
қазыналық мiндеттемелер үшiн -жылдармен;
- 1 жылға дейiн айналыс мерзiмi бар мемлекеттiк қысқа мерзiмдi
қазыналық мiндеттемелер үшiн -айлармен;
- 1 жылға дейiн айналыс мерзiмi бар ұлттық жинақ облигациялары үшiн
-айлармен;
- 1 айдан 3 айға дейiн айналыс мерзiмi бар Ұлттық Банктiң қысқа
мерзiмдi ноталары үшiн -апталармен;
- 1 айға дейiн айналыс мерзiмi бар Ұлттық Банктiң қысқа мерзiмдi
ноталары үшiн -күндермен;
- Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының купондық
облигациялары үшін - 0;
<*>
- Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының
дисконттық облигациялары үшін - 1.
<*>
Ескерту. 3.4.2.-тармақ толықтырылды - ҚР БҚҰК 1999.03.18. N 260
V990723_
қаулысымен.
Ескерту. 3.4.2.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР БҚҰК
1999.07.01. N 359
V990851_
қаулысымен.
3.4.3. Негiзгi нөмiрдiң үшiншi позициялары 2-қосымшаның 2-таблицасына
сәйкес эмитенттiң орналасқан жерiн бiлдiредi.
3.4.4. Негiзгi нөмiрдiң төртiншi және бесiншi позициялары өтеу айының күнiн белгiлеу үшiн пайдаланылады (01-ден 31-ге дейiн);

3.4.5. Шестая и седьмая позиции основного номера используются для
обозначения месяца погашения (от 01 до 12);
3.4.6 Восьмая и девятая позиции основного номера используются для
обозначения года погашения (от 00 до 99, при этом 2000 год - АО, 2001
год - А1 и т.д.).
3.5. Крайняя правая цифра НИН НЦСИ является контрольной цифрой,
которая вычисляется в соответствии с Международным стандартом ISО/DIS
6166.2.
4. Порядок и примеры расчета контрольной цифры
4.1. Контрольная цифра рассчитывается после заполнения первых десяти
позиций НИН НЦСИ.
4.2. Порядок расчета контрольной цифры НИН:
- Этап 1. Буквенные символы в НИН заменяются соответствующими
числами, согласно Таблице 1.
- Этап 2. Каждая цифра полученного ряда умножается на коэффициент. Для каждой цифры, стоящей на нечетном месте, начиная с правого края ряда, коэффициент равен 2, а для цифр, стоящих на четных местах, коэффициент равен 1.
- Этап 3. Просуммировать все цифры цифрового ряда, полученного на
этапе 2.
- Этап 4. Если сумма, полученная на 3-м этапе, оканчивается на 0, то
контрольной цифрой НИН является 0. В другом случае, контрольной цифрой
является результат вычитания полученной суммы из числа, которое больше
вычитаемой суммы и является минимальным из всех чисел, кратных 10-ти.
4.3. Примеры расчета контрольной цифры.
4.3.1 Пример 1
Построенный НИН без контрольной цифры: KZ98K301097
Этап 1
---------------------------------------------------------------------------
К   !   Z    !  9  !  8  !    К    !  3  !  0  !  1  !  0  !  9  !  7
---------------------------------------------------------------------------
2  ! 0 ! 3  ! 5 !  9  !  8  !  2 !  0 !  3  !  0  !  1  !  0  !  9  !  7
---------------------------------------------------------------------------
Этап 2
---------------------------------------------------------------------------
2  !  0  !  3  !   5   ! 9 !   8   !  2  ! 0 ! 3 ! 0 ! 1 ! 0 ! 9 !  7
---------------------------------------------------------------------------
1  !  2  !  1  !   2   ! 1 !   2   !  1  ! 2 ! 1 ! 2 ! 1 ! 2 ! 1 !  2
---------------------------------------------------------------------------
2  !  0  !  3  ! 1 ! 0 ! 9 ! 1 ! 6 !  2  ! 0 ! 3 ! 0 ! 1 ! 0 ! 9 ! 1 ! 4
---------------------------------------------------------------------------
Этап 3
2+0+3+1+0+9+1+6+2+0+3+0+1+0+9+1+4=42
Этап 4
Контрольная цифра равна 50-42=8. Полученный полный НИН: КZ98К3010978.
Приложение 1
Наименование эмитента
О присвоении Национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам
присваивает (наименование ценных бумаг) выпуска (номер выпуска),
выпускаемым в обращение (дата выпуска) года на сумму (объем выпуска)
тенге, в количестве (количество ценных бумаг) следующие национальные
идентификационные номера- __________________.
Эмиссия ценных бумаг осуществляется в бездокументарной форме.
Председатель Национальной комиссии
Приложение 2
Таблица 1
Используемые символы в НИН
----------------------------------------------

3.4.5. Негiзгi нөмiрдiң алтыншы және жетiншi позициялары өтеу айын белгiлеу үшiн пайдаланылады (01-ден 12-ге дейiн);
3.4.6. Негiзгi нөмiрдiң сегiзiншi және тоғызыншы позициялары өтеу жылын белгiлеу үшiн пайдаланылады (00-ден 99-ға дейiн, бұл ретте 2000 жыл -АО, 2001 жыл А1 және т.б.)
3.5. ҰСБЖ ҰБН оң жақ шеткi саны ISО/DIS 6166.2 Халықаралық стандартына сәйкес есептелiнетiн бақылау саны болып табылады.
4. Бақылау санын есептеудiң тәртiбi және мысалдары
4.1. Бақылау саны ҰСБЖ ҰБН алдыңғы он позициясын толтырылғаннан кейiн есептелiнедi.
4.2. ҰБН бақылау санын есептеудiң тәртiбi:
- 1-кезең. ҰБН әрiптi рәмiздер 1-таблицаға сәйкес тиiстi сандармен ауыстырылады;
- 2-кезең. Алынған қатардың әрбiр саны коэффициентке көбейтiледi.
Қатардың оң жағынан бастап тақ орында тұрған әрбiр сан үшiн коэффициент
2-ге тең, жұп орындарда тұрған үшiн коэффициент 1-ге тең;
- 3-кезең. 2-кезеңде алынған сандық қатардың барлық сандары
жиынтықталады;
- 4-кезең. Егер 3-кезеңде алынған сома 0-ге тең болса, онда ҰБН
бақылау саны 0 болып табылады. Басқа жағдайда бақылау саны, шегерiлген
сомадан көп болатын саннан алынған шегерудiң нәтижесi болып табылады және
10 дәрежелi барлық сандардың ең төменгiсi болып табылады.
4.3 Бақылау санын есептеудiң мысалдары
4.3.1.  1-МЫСАЛ.
Құралған ҰБН KZ1P1234121 бақылау санынсыз:
1-кезең.
-------------------------------------------
| K | Z | 9 | 8 | K | 3 | 0 | 1 | 0 | 9 | 7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|2|0|3|5| 9 | 8 |2|0| 3 | 0 | 1 | 0 | 9 | 7 |
-------------------------------------------
2-кезең.
-------------------------------------------------------
| 2 | 0 | 3 | 5 | 9 | 8 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 9 | 7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 0 | 3 |1|0| 9 |1|6| 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 9 |1|4|
-------------------------------------------------------
3-кезең.
2+0+3+1+0+9+1+6+2+0+3+0+1+0+9+1+4= 42
4-кезең.
Бақылау саны мынаған тең: 50-42=8.
Алынған толық ҰБН: КZ98К3010978.
1-ҚОСЫМША
Эмитенттiң атауы
Мемлекеттiк бағалы қағаздарға
Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн
беру туралы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы
(шығарылған жылы) айналысқа шығарылған (шығарылымның нөмiрi) шығарылымның
(шығарылымның көлемi) сомаға, (бағалы қағаздардың саны) мөлшердегi (бағалы
қағаздардың атауы) мынадай ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн бередi -
_________________________ .
Бағалы қағаздардың эмиссиясы құжатсыздандырылған нысанда жүзеге
асырылады.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
2-ҚОСЫМША
1-таблица
ҰБН ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН РӘМIЗДЕР
---------------------------------------------------

0=0  ! 6=6  ! С=12  ! I=18  ! O=24  ! U=30  !
1=1  ! 7=7  ! D=13  ! J=19  ! Р=25  ! V=31  !
2=2  ! 8=8  ! Е=14  ! К=20  ! Q=26  ! W=32  !
3=3  ! 9=9  ! F=15  ! L=21  ! R=27  ! X=33  !
4=4  ! А=10 ! G=16  ! М=22  ! S=28  ! Y=34  !
5=5  ! В=11 ! Н=17  ! N=23  ! Т=29  ! Z=35  !
----------------------------------------------
Таблица 2
Коды областей
---------------------------------------------------------------------------
Акмолинская область           ! 1  ! Костанайская область        !  9
Актюбинская область           ! 2  ! Кызылординская область      !  А
Алматинская область           ! 3  ! Мангистауская область       !  В
Атырауская область            ! 4  ! Павлодарская область        !  С
Восточно-Казахстанская область! 5  ! Северо-Казахстанская область!  D
Жамбылская область            ! 6  ! Южно-Казахстанская область  !  Е
Западно-Казахстанская область ! 7  ! г. Алматы                   !  К
Карагандинская область        ! 8  ! г. Акмола                   !  L
---------------------------------------------------------------------------
Пример записи национального идентификационного номера
КZ98К3010978
Из этой записи НИН ценной бумаги видно, что:
- эмиссия зарегистрирована в Республике Казахстан;
- ценные бумаги, выпущенные эмитентом, имеют вид краткосрочных нот
Нацбанка со сроком обращения 56 дней (8 недель);
- дата погашения ценных бумаг 30 октября 1997 года;
- эмитент находится в г. Алматы.

|  0=0  |  6=6  |  C=12  |  I=18  |  O=24  |  U=30  |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
|  1=1  |  7=7  |  D=13  |  J=19  |  P=25  |  V=31  |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
|  2=2  |  8=8  |  E=14  |  K=20  |  Q=26  |  W=32  |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
|  3=3  |  9=9  |  F=15  |  L=21  |  R=27  |  X=33  |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
|  4=4  |  A=10 |  G=16  |  M=22  |  S=28  |  Y=34  |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
|  5=5  |  B=11 |  H=17  |  N=23  |  T=29  |  Z=35  |
---------------------------------------------------
2-таблица
ОБЛЫСТАРДЫҢ КОДТАРЫ
--------------------------------------------------------------------
|Ақмола облысы                 1  |Қостанай облысы               9   |
|---------------------------------|----------------------------------|
|Ақтөбе облысы                 2  |Қызылорда облысы              A   |
|---------------------------------|----------------------------------|
|Алматы облысы                 3  |Маңғыстау облысы              B   |
|---------------------------------|----------------------------------|
|Атырау облысы                 4  |Павлодар облысы               C   |
|---------------------------------|----------------------------------|
|Шығыс Қазақстан облысы        5  |Солтүстiк Қазақстан облысы    D   |
|---------------------------------|----------------------------------|
|Жамбыл облысы                 6  |Оңтүстiк Қазақстан облысы     E   |
|---------------------------------|----------------------------------|
|Батыс Қазақстан облысы        7  |Алматы қаласы                 K   |
|---------------------------------|----------------------------------|
|Қарағанды облысы              8  |Ақмола қаласы                 L   |
--------------------------------------------------------------------
KZ98K3010978 ҰЛТТЫҚ БIРДЕЙЛЕНДIРУ НӨМIРIН ЖАЗУДЫҢ
МЫСАЛЫ
Бағалы қағаздың ҰБН осы жазбасынан мыналар көрiнедi:
- эмиссия Қазақстан Республикасында тiркелген;
- эмитенттiң шығарған, Ұлттық Банктің 56 айналыс күн мерзiмдi қысқа
мерзiмдi ноталары түрiндегi бағалы қағаздар;
- бағалы қағаздардың өтелу күнi 1997 жылғы 30 қараша;
- эмитент Алматы қаласында орналасқан.