Об утверждении Положения "О порядке регистрации в Государственном реестре ценных бумаг облигаций хозяйствующих субъектов в Республике Казахстан и присвоения им национальных идентификационных номеров"
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 8 октября 1997 г. № 162. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11.02.1998 г. за № 459. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года N 382 (V032574)
В целях совершенствования системы регистрации выпуски ценных бумаг в Республике Казахстан Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:
1. Утвердить Положение "О порядке регистрации в Государственном реестре ценных бумаг облигаций хозяйствующих субъектов и присвоения им национальных идентификационных номеров".
2. Направить указанное Положение в Министерство юстиции Республики Казахстан на экспертизу и регистрацию.
3. Управлению корпоративных финансов довести до фондовых бирж республики принятое Положение.
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на Управление корпоративных финансов.
Председатель
Утверждено Постановлением
Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
от 8 октября 1997 г. № 162
ПОЛОЖЕНИЕ
"О порядке регистрации в Государственном реестре ценных
бумаг облигаций хозяйствующих субъектов в Республике Казахстан
и присвоении им национальных идентификационных номеров"
1. Общие положения
1.1. Настоящее положение регулирует процедуру учета эмиссий облигаций в Государственном реестре ценных бумаг, а также устанавливает порядок присвоения Национальных идентификационных номеров (далее - НИН) в Национальной цифровой системе идентификации (далее - НЦСИ) ценных бумаг Национальной комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее НКЦБ).
1.2. Государственной регистрации подлежат акции, облигации и другие негосударственные ценные бумаги, подлежащие обращению на рынке ценных бумаг Республики Казахстан. Не подлежат государственной регистрации эмиссии государственных ценных бумаг.
1.3. Регистрация эмиссий облигаций осуществляется на основании соответствующих нормативных актов НКЦБ.
1.4. НЦСИ ценных бумаг предназначена для упорядочения и стандартизации системы учета ценных бумаг, обращающихся на территории Республики Казахстан, a также унификации кодов ценных бумаг. НЦСИ соответствует основным принципам Международной системы идентификации ценных бумаг ISIN 6166.2 и является единой системой идентификации ценных бумаг, действующей на территории Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң облигацияларын Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне тiркеудiң және оларға ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудiң тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1997 жылғы 8 қазандағы N 162 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 459. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 27 қазандағы N 382 (V032574) қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздардың шығарылымын
тiркеу жүйесiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң облигацияларын Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне тiркеудiң және оларға ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудiң тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Аталған Ереже сараптау және тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне жiберiлсiн.
3. Корпоративтiк қаржы басқармасы қабылданған Ереженi республиканың қор биржаларына жеткiзсiн.
4. Осы қаулының орындалысына бақылау жасау Корпоративтiк қаржы басқармасына жүктелсiн.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссияның
1997 жылғы 8 қазандағы
N 162 қаулысымен бекiтiлдi
Қазақстан Республикасындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң облигацияларын Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне тiркеудiң және оларға ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы ереже Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiндегi облигациялар эмиссияларын есепке алудың рәсiмiн реттейдi, сондай-ақ Бағалы қағаздардың ұлттық сандық бiрдейлендiру жүйесiндегi (ҰСБЖ) Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн (ҰБН) Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi - БҚҰК) беруiнiң тәртiбiн белгiлейдi.
1.2. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногындағы айналысқа жататын акциялар, облигациялар және басқа да мемлекеттiк емес бағалы қағаздар мемлекеттiк тiркеуге жатады. Мемлекеттiк бағалы қағаздардың эмиссиялары мемлекеттiк тiркеуге жатпайды.
1.3. Облигациялардың эмиссияларын тiркеу БҚҰК тиiстi нормативтiк актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
1.4. Бағалы қағаздардың ҰСБЖ Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа қосылған бағалы қағаздарды есепке алу жүйесiн реттеуге және стандарттауға, сондай-ақ бағалы қағаздардың кодтарын бiр iзге салуға арналған. ҰСБЖ ISIN 6166.2 Бағалы қағаздардың халықаралық бiрдейлендiру жүйесiнiң негiзгi принциптерiне сәйкес келедi және бағалы қағаздарды бiрдейлендiрудiң Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын бiртұтас жүйесi болып табылады.

1.5. Основой НЦСИ являются Национальные идентификационные номера, являющиеся уникальными буквенно-цифровыми кодами, присваиваемыми отдельным видам ценных бумаг.
1.6. Сведения о зарегистрированных эмиссиях облигаций вносятся в Государственный реестр ценных бумаг (далее Государственный реестр).
1.7. В случае принятия уполномоченным органом решения о приостановлении, признании недействительной либо аннулировании эмиссии информация об этом заносится в Государственный реестр и публикуется в специальном печатном издании НКЦБ.
2. Ведение Государственного реестра ценных бумаг и методика
присвоения государственных регистрационных номеров
эмиссиям облигаций
2.1. Ведение Государственного реестра ценных бумаг осуществляется исполнительным аппаратом НКЦБ в следующих формах:
а) на бумажной основе (в форме прошитых и скрепленных штампом исполнительного аппарата НКЦБ журналов регистрации ценных бумаг с указанием количества страниц);
б) в форме компьютерной записи.
2.2. Журналы регистрации эмиссии ценных бумаг являются документами строгой отчетности. В журнал регистрации ценных бумаг вносятся следующие сведения об эмитенте:
- полное наименование эмитента;
- организационно-правовая форма эмитента;
- место нахождения юридического лица;
- наименование органа, осуществившего государственную регистрацию юридического лица;
- дата государственной регистрации юридического лица;
- номер государственной регистрации юридического лица;
- специализация (банки, страховые компании, инвестиционные и пенсионные фонды и т.д.);
- для акционерных обществ указывается дата регистрации последней эмиссии и дата утверждения отчета по ней;
- размер уставного фонда;
- объем эмиссии;
- дата выпуска облигаций;
- размер процентной ставки или дисконта, или границ "плавающей" процентной ставки (по результатам отчета о размещении);
- дата окончательного погашения облигаций;
- дата утверждения отчета об итогах погашения предыдущей эмиссии облигаций;
- сумма налога на операции с ценными бумагами, номер и дата платежного поручения;
- регистрационный номер данной эмиссии (далее - Номер эмиссии);
- дата получения заявки на присвоение НИН;
- Национальные идентификационные номера (далее - НИН) ценных бумаг данного выпуска.
2.3. В компьютерной записи содержатся следующие поля:
- наименование юридического лица;
- код ОКПО;
- организационно-правовая форма;
- код ОКОНХ;
- полный адрес юридического лица;
- орган регистрации юридического лица, а также дата и номер регистрации;
- наличие иностранного участия;
- специализация;
- для акционерных обществ дата регистрации эмиссии - номер эмиссии, дата утверждения отчета по предыдущей эмиссии;
- дата регистрации эмиссии;
- номер эмиссии (ключевое поле);
- порядковый номер эмиссии;
- размер уставного фонда в тенге;
- объем данной эмиссии в тенге;
- дата выпуска облигаций;
- дата погашения облигаций;
- размер процентной ставки;
- сумма налога на эмиссию;
- форма эмиссии;
- независимый реестродержатель;
- дата утверждения отчета об итогах размещения эмиссии облигаций;
- дата утверждения отчета об итогах погашения эмиссии облигаций;
- структура эмиссии по видам облигаций, номинальная стоимость и количество, а также НИН по каждому виду ценных бумаг;
- другие условия погашения облигаций;
- исполнитель;
- примечания.

1.5. Бағалы қағаздардың жекеленген түрiне берiлетiн, бiрегей әрiптi-санды кодтар болып табылатын Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерi ҰСБЖ негiзi болып табылады.
1.6. Бағалы қағаздардың тiркелген эмиссиялары туралы мәлiметтер Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне (бұдан әрi - Мемлекеттiк тiзiлiм) енгiзiледi.
1.7. Уәкiлеттi орган акциялар эмиссиясын тоқтата тұру, заңды емес деп тану не жою туралы шешiм қабылдаған жағдайда, бұл туралы ақпарат Мемлекеттiк тiзiлiмге енгiзiледi және БҚҰК арнаулы басылымында жарияланады.
2. Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу
және облигациялардың эмиссияларына мемлекеттiк тiркеу
нөмiрлерiн берудiң әдiстемесi
2.1. Мемлекеттiк тiзiлiмдi жүргiзудi БҚҰК атқарушы аппараты мынадай нысандарда жүзеге асырады:
а) қағаздық негiзде (тiгiлген және БҚҰК атқарушы аппаратының штампымен бекiтiлген, беттердiң санын көрсетiп бағалы қағаздарды тiркеу журналы нысанында);
б) компьютерлiк жазба нысанында.
2.2. Бағалы қағаздардың эмиссияларын тiркеу журналдары қатаң есеп беру құжаттары болып табылады. Бағалы қағаздардың эмиссияларын тiркеу журналына эмитент туралы мынадай мәлiметтер енгiзiледi:
- эмитенттiң толық атауы;
- эмитенттiң ұйымдық-құқықтық нысаны;
- эмитенттiң орналасқан жерi;
- заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелуiн жүзеге асырған органның атауы;
- заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелген күнi;
- заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу нөмiрi;
- мамандандыру (банктер, сақтандыру компаниялары, инвестициялық және зейнетақы қорлары және т.б.);
- акционерлiк қоғамдар үшiн соңғы эмиссияның тiркелген күнi және ол бойынша есептi бекiткен күн көрсетiледi;
- жарғылық капиталының мөлшерi;
- эмиссиясының көлемi;
- облигация шығарылымының күнi;
- проценттiк ставканың немесе дисконттың немесе "қалқымалы" проценттiк ставкалардың (орналастыру туралы есеп берудiң нәтижелерi бойынша) мөлшерi;
- облигациялардың түпкiлiктi өтелген күнi;
- облигациялардың алдыңғы эмиссияларын өтеудiң қорытындылары туралы есептi бекiту күнi;
- бағалы қағаздармен жүргiзiлген операцияларға салынған салықтардың сомасы, төлем тапсырмасының нөмiрi және күнi;
- осы эмиссияның тiркеу нөмiрi (бұдан әрi -Эмиссияның нөмiрi);
- ҰБН беруге сұранымды алған күн;
- осы шығарылымның бағалы қағаздарының Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерi (ҰБН).
2.3. Компьютерлiк жазбаларда мынадай жолдар болады:
- Заңды тұлғаның атауы;
- ОКПО коды;
- Ұйымдық-құқықтық нысаны;
- ОКОНХ коды;
- Заңды тұлғаның толық мекен-жайы;
- Заңды тұлғаны тiркеген орган, сондай-ақ тiркеу күнi және нөмiрi;
- шетелдiк қатысудың болуы;
- мамандандыру;
- Акционерлiк қоғамдар үшiн эмиссия тiркелген күн, эмиссияның нөмiрi, алдыңғы эмиссия бойынша есеп бекiтiлген күн;
- Эмиссияны тiркеу күнi;
- Эмиссияның реттiк нөмiрi;
- Жарғылық қордың теңге бойынша мөлшерi;
- Осы эмиссияның теңге бойынша көлемi;
- Облигациялар шығарылымының күнi;
- Облигацияларды өтеу күнi;
- Проценттiк ставканың мөлшерi;
- Эмиссияға салынған салықтың сомасы;
- Эмиссияның нысаны;
- Тәуелсiз тiзiлiм ұстаушы;
- Облигация эмиссияларын орналастырудың қорытындылары туралы есеп бекiтiлген күн;
- Облигация эмиссияларын өтеудiң қорытындылары туралы есеп бекiтiлген күн;
- Эмиссияның жойылған күнi (эмиссия жойылса);
- Облигациялардың түрлерi бойынша эмиссияның құрылымы, бастапқы құны және саны, сондай-ақ бағалы қағаздардың әрбiр түрi бойынша ҰБН;
- Облигацияны өтеудiң басқа шарттары;
- Орындаушы;
- Ескертулер.

2.4. Государственная регистрация включает в себя присвоение Номера эмиссии ценных бумаг, внесение в Государственный реестр ценных бумаг и присвоение национального идентификационного номера.
2.5. Государственные номера регистрации эмиссии облигаций состоят из двух символов, арабской цифры и/или буквы латинского алфавита, причем первая позиция номера всегда латинская буква, а вторая позиция - либо арабская цифра, либо буква латинского алфавита. Присвоение номера начинается с первой буквы латинского алфавита на первой позиции номера и единицы на второй позиции. Последующее присвоение номеров производится последовательным увеличением регистрационного номера и заполнения позиций номера слева направо, начиная со второй позиции в соответствии с Таблицей 1 Приложения 1. По достижении номера AZ производится переход к следующей букве латинского алфавита и исчисление номера возобновляется с единицы.
2.6. При открытии нового журнала регистрации за ним закрепляется определенное количество регистрационных Номеров эмиссии, соответствующих количеству свободных страниц в данном журнале, разделенному на два.
2.7. При завершении ведения журнала регистрации не присвоенные регистрационные Номера эмиссии, закрепленные за данным журналом регистрации, закрепляются за новым журналом регистрации данного вида эмитентов. В этом случае за новым журналом закрепляется количество номеров, соответствующее числу свободных страниц, разделенному на два.
2.8. В случае регистрации первого выпуска ценных бумаг Номер эмиссии эмитента соответствует порядковому номеру позиции журнала в соответствующем журнале регистрации эмиссии. Позиция является разворотом двух страниц журнала регистрации эмиссии.
2.9. При регистрации последующих эмиссий ценных бумаг данного эмитента Номер эмиссии соответствует Номеру предыдущей эмиссии, согласно Государственного реестра с дополнением через тире порядкового номера осуществляемой эмиссии за вычетом единицы. При этом номер данной позиции переходит на следующую страницу.
2.10. В случае приостановления эмиссии либо признания ее недействительной уполномоченными органами в реестре делается запись об этом с указанием даты принятого решения и органа, наложившего санкцию.
3. Порядок присвоения Национальных идентификационных номеров НЦСИ
3.1. НИН присваиваются облигациям при государственной регистрации их эмиссии, согласно Положению о порядке регистрации выпуска и погашения облигаций, а также при допуске к обращению на территории Республики Казахстан ценных бумаг иностранных эмитентов, не имеющих международных идентификационных номеров ISIN (далее-МИН ISIN), к обращению на территории Республики Казахстан.

2.4. Мемлекеттiк тiркеуге Бағалы қағаздар эмиссияларының нөмiрлерiн беру, Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзу және ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн беру кiредi.
2.5. Облигациялар эмиссияларының мемлекеттiк нөмiрлерi екi рәмiзден, араб санынан және/немесе латын алфавитiнiң әрпiнен тұрады, және де нөмiрдiң бiрiншi позициясы - әрқашан латын әрпi, ал екiншi позициясы - не араб саны не латын алфавитiнiң әрпi болады. Нөмiр беру нөмiрдiң бiрiншi позициясында латын алфавитiнiң бiрiншi әрпiнен және екiншi позициясында бiр санынан басталады. Келесi нөмiрлер беру 1-қосымшаның 1-таблицасына сәйкес тiркеу нөмiрiн кезектi көбейту және нөмiрлердiң позициясын екiншi позициядан бастап солдан оңға қарай толтыру арқылы жүргiзiледi. Нөмiр AZ жеткеннен кейiн латын алфавитiнiң келесi әрпiне көшедi және нөмiрдi санау бiр санынан басталады.
2.6. Жаңадан тiркеу журналы ашылғанда оған екiге бөлiнген осы журналдағы бос беттердiң санына сәйкес келетiн тiркелген Эмиссиялар нөмiрлерiнiң белгiлi бiр саны бекiтiледi.
2.7. Тiркеу журналын жүргiзу аяқталғанда осы тiркеу журналында бекiтiлген, берiлмеген Эмиссиялардың нөмiрлерi эмитенттердiң осы түрiнiң жаңа тiркеу журналына бекiтiледi. Бұл жағдайда жаңа журналға екiге бөлiнген бос беттердiң санына сәйкес келетiн нөмiрлердiң саны бекiтiледi.
2.8. Акциялардың бiрiншi шығарылымы тiркелген жағдайда эмитенттiң эмиссиясының нөмiрi тиiстi эмиссияны тiркеу журналындағы журнал позициясының реттiк нөмiрiне сәйкес келедi. Эмиссияны тiркеу журналының ашпалы екi бетi позиция болып табылады.
2.9. Осы эмитенттiң акцияларының келесi эмиссияларын тiркегенде Эмиссияның нөмiрi Мемлекеттiк тiзiлiмге сәйкес бiр санын шегерумен жүзеге асырылатын эмиссияның реттiк нөмiрiн сызықша арқылы қосумен алдыңғы эмиссияның Нөмiрiне сәйкес болады. Бұл ретте осы позицияның нөмiрi келесi бетке өтедi.
2.10. Эмиссия тоқтатыла тұрған не оны заңсыз деп таныған жағдайда уәкiлеттi орган тiзiлiмде шешiм қабылданған күндi және санкцияның қолданған органды көрсете отырып бұл туралы жазба жазады.
3. ҰСБЖ Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн
берудiң тәртiб i
3.1. ҰБН облигацияларға, олардың эмиссияларын Облигациялар шығарылымын және өтелiмiн тiркеудiң тәртiбi туралы ережеге сәйкес мемлекеттiк тiркеу кезiнде, сондай-ақ ISIN халықаралық бiрдейлендiру нөмiрлерi (бұдан әрi -ISIN ХБН) жоқ шетелдiк эмитенттердiң акцияларын Қазақстан Республикасының аумағына айналысқа қосуға жiберiлген кезде берiледi.

3.2. Для идентификации иностранных ценных бумаг, имеющих МИН ISIN и допущенных к обращению на территории Республики Казахстан, национальные идентификационные номера не присваиваются и их учет осуществляется на основании присвоенных МИН ISIN.
3.3. При государственной регистрации всем ценным бумагам одного вида присваивается единый НИН.
К одному виду ценных бумаг относятся ценные бумаги:
- одного типа (акции, облигации и другие);
- выпущенные одним эмитентом;
- одинакового номинала;
- дающие равные  имущественные права владельцу и подтверждающие равные обязательства эмитента.
4. Методика расчета национальных идентификационных номеров
4.1. Для построения национальных идентификационных номеров НЦСИ используются арабские цифры и буквы латинского алфавита, согласно Таблице 1.
4.2. Национальный идентификационный номер НЦСИ, присваиваемый отдельному виду ценных бумаг, состоит из трех частей: код страны, основной номер и контрольная цифра.
4.3. Приставка, которая является двухбуквенным кодом названия страны. Для Республики Казахстан - обозначается КZ.
4.4. Основной номер, который состоит из девяти позиций, состоящих из цифровых и буквенных символов. Счет позиций основного номера производится слева направо, начиная с третьей позиции НИН.
4.4.1. Первая позиция основного номера определяет тип ценной бумаги:
2 - облигации и другие долговые обязательства аналогичного характера, имеющие срок обращения от 1 до 12 месяцев;
7 - облигации и другие долговые обязательства аналогичного характера, имеющие срок обращения от 1 до 5 лет;
А - облигации и другие долговые обязательства аналогичного характера, имеющие срок обращения от 5 до 25 лет;
4.4.2. Вторая позиция основного номера - срок обращения облигаций согласно Таблице 1 Приложения 1:
- для облигаций со сроком обращения до 12 месяцев - в месяцах;
- для облигаций со сроком обращения более 1 года - в годах, в случае, если срок размещения является нецелым числом лет, проводится округление по правилам математики;
4.4.3 Третья позиция основного номера - обозначает местонахождение эмитента в соответствии с Таблицей 2 Приложения 1.
4.4.4 Четвертая и пятая позиции основного номера используются для обозначения эмитента в Государственном реестре ценных бумаг;
4.4.5. Шестая позиция основного номера используется для обозначения числа месяца погашения (от 1 до V) в соответствии с Таблицей 1 Приложения 1.

3.2. ISIN ХБН бар және Қазақстан Республикасының аумағына айналысқа қосуға жiберiлген шетелдiк эмитенттердiң бағалы қағаздарын бiрдейлендiру үшiн Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерi берiлмейдi және оларды есепке алу берiлген ISIN ХБН негiзiнде жүзеге асырылады.
3.3. Бiр түрдегi барлық бағалы қағаздардың эмиссияларын мемлекеттiк тiркеген кезде бiрыңғай ҰБН берiледi.
Бағалы қағаздардың бiр түрiне мынадай бағалы қағаздар жатады:
- бiр түрдегi (акциялар, облигациялар және т.б.);
- бiр эмитент шығарған;
- бiрдей номиналды;
- иеленушiге бiрдей мүлiктiк құқықтар беретiн және эмитенттiң бiрдей мiндеттемелерiн растайтын.
4. Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн есептеудiң әдiстемесi
4.1. ҰСБЖ Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн құрастыру үшiн 1-таблицаға сәйкес араб сандары және латын алфавитiнiң әрiптерi пайдаланылады.
4.2. Бағалы қағаздардың жекеленген түрiне берiлетiн ҰСБЖ Ұлттық бiрдейлендiру нөмiрi үш бөлiктен тұрады: елдiң коды, негiзгi нөмiр және бақылау саны.
4.3. Елдiң атының екi әрiптi коды болып табылатын қосымша. Қазақстан Республикасы үшiн KZ коды пайдаланылады.
4.4. Негiзгi нөмiр санды және әрiптi рәмiздерден тұратын тоғыз позициядан тұрады. Негiзгi нөмiрдiң позициясын санау ҰБН үшiншi позициясынан бастап, солдан оңға қарай жүргiзiледi.
4.4.1. Негiзгi нөмiрдiң бiрiншi позициясы бағалы қағаздың үлгiсiн айқындайды:
2 - 1 айдан 12 айға дейiн айналыс мерзiмi бар облигациялардың және ұқсас сипаттағы басқа борыштық мiндеттемелердiң;
7 - 1 жылдан 5 жылға дейiн айналыс мерзiмi бар облигациялардың және ұқсас сипаттағы басқа борыштық мiндеттемелердiң;
A - 5 жылдан 25 жылға дейiн айналыс мерзiмi бар облигациялардың және ұқсас сипаттағы басқа борыштық мiндеттемелердiң;
4.4.2. Негiзгi нөмiрдiң екiншi позициясы - облигациялардың 1-қосымшасының 1-таблицасына сәйкес айналыс мерзiмi;
- 12 айға дейiн айналыс мерзiмi бар облигациялар үшiн -айлармен;
- 1 жылдан астам айналыс мерзiмi бар облигациялар үшiн -жылдармен, егер орналастыру мерзiмi саны тұтас емес жыл болып табылатын жағдайда, математиканың ережелерiне сәйкес дөңгелектеу жүргiзiледi;
4.4.3. Негiзгi нөмiрдiң үшiншi позициясы - 1-қосымшаның 2-таблицасына сәйкес эмитенттiң орналасқан жерiн бiлдiредi;
4.4.4. Негiзгi нөмiрдiң төртiншi және бесiншi позициялары эмитенттi Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiнде белгiлеу үшiн пайдаланылады;
4.4.5. Негiзгi нөмiрдiң алтыншы позициясы 1-қосымшаның 1-таблицасына сәйкес өтеу айының күндерiн (1-ден V-ға дейiн) белгiлеу үшiн пайдаланылады;

4.4.6. Седьмая позиция основного номера используется для обозначения месяца погашения (от 1 до С) в соответствии с Таблицей 1 Приложения 1.
4.4.7. Восьмая и девятая позиции основного номера используются для обозначения года погашения (от 00 до 99, при этом 2000 год - АО, 2001 год - А1 и т.д.).
4.5. Крайняя правая цифра НИН НЦСИ является контрольной цифрой, которая вычисляется в соответствии с Международным стандартом ISО/DIS 6166.2.

4.4.6. Негiзгi нөмiрдiң жетiншi позициясы 1-қосымшаның 1-таблицасына сәйкес өтеу айын белгiлеу үшiн пайдаланылады;
4.4.7. Негiзгi нөмiрдiң сегiзiншi және тоғызыншы позициялары өтеу жылын белгiлеу үшiн пайдаланылады (00 ден 99 дейiн, бұл ретте 2000 жыл - АО, 2001 жыл - А1 және т.б.);
4.5. ҰСБЖ ҰБН оң жақ шеткi саны ISО/DIS 6166.2 Халықаралық стандартына сәйкес есептелiнетiн бақылау саны болып табылады.

5. Порядок и примеры расчета контрольной цифры
5.1. Контрольная цифра рассчитывается после заполнения первых десяти позиций НИН НЦСИ.
5.2. Порядок расчета контрольной цифры НИН:
- Этап 1. Буквенные символы в НИН заменяются соответствующими числами, согласно Таблице 1.
- Этап 2. Каждая цифра полученного ряда умножается на коэффициент. Для каждой цифры, стоящей на нечетном месте, начиная с правого края ряда, коэффициент равен 2, а для цифр, стоящих на четных местах, коэффициент = 1.

5. Бақылау санын есептеудiң тәртiбi және мысалдары
5.1. Бақылау саны ҰСБЖ ҰБН алдыңғы он позициясын толтырылғаннан кейiн есептелiнедi.
5.2. ҰБН бақылау санын есептеудiң тәртiбi:
- 1-кезең. ҰБН әрiптi рәмiздер 1-таблицаға сәйкес тиiстi сандармен ауыстырылады;
- 2-кезең. Алынған қатардың әрбiр саны коэффициентке көбейтiледi. Қатардың оң жағынан бастап тақ орында тұрған әрбiр сан үшiн коэффициент 2-ге тең, жұп орындарда тұрған үшiн коэффициент 1-ге тең;

- Этап 3. Просуммировать все цифры цифрового ряда, полученного на этапе 2.
- Этап 4. Если сумма, полученная на 3-м этапе, оканчивается на 0, то контрольной цифрой НИН является 0. В другом случае, контрольной цифрой является результат вычитания полученной суммы из числа, которое больше вычитаемой суммы и является минимальным из всех чисел, кратных 10-ти.
5.3. ПРИМЕР
Построенный НИН без контрольной цифры: KZ261A8C598
Этап 1
---------------------------------------------------------------------------

- 3-кезең. 2-кезеңде алынған сандық қатардың барлық сандары жиынтықталады;
- 4-кезең. Егер 3-кезеңде алынған сома 0-ге тең болса, онда ҰБН бақылау саны 0 болып табылады. Басқа жағдайда бақылау саны, шегерiлген сомадан көп болатын саннан алынған шегерудiң нәтижесi болып табылады және 10 дәрежелi барлық сандардың ең төменгiсi болып табылады.
5.3. МЫСАЛ
Құралған ҰБН KZ261A8C598 бақылау санынсыз:
1-кезең
-------------------------------------------

К    !   Z     !  2   !   6  !  1   !   А    ! 8 !   С   ! 5  ! 9  ! 8
---------------------------------------------------------------------------
2  ! 0 !  3 !  5 !  2   !   6  !  1   !  1 ! 0 ! 8 ! 1 ! 2 ! 5  ! 9  ! 8
---------------------------------------------------------------------------
Этап 2
---------------------------------------------------------------------------
2 ! 0 ! 3 ! 5 ! 2 ! 6 ! 1 ! 1 ! 0  !  8 !  1 ! 2 !   5   ! 9  !     8
--------------------------------------------------------------------------
2 ! 1 ! 2 ! 1 ! 2 ! 1 ! 2 ! 1 ! 2  ! 1  ! 2  ! 1 !   2   ! 1  !    2
---------------------------------------------------------------------------
4 ! 0 ! 6 ! 5 ! 4 ! 6 ! 2 ! 1 ! 0  ! 8  ! 2  ! 2 ! 1 ! 0 ! 9  ! 1  ! 6
---------------------------------------------------------------------------
Этап 3
--------
4+0+6+5+4+6+2+1+8+2+2+1+0+9+1+6=   !57    !
--------
Этап 4
Контрольная цифра равна 60-57=3

| K | Z | 2 | 6 | 1 | A | 8 | C | 5 | 9 | 8 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|2|0|3|5| 2 | 6 | 1 |1|0| 8 |1|2| 5 | 9 | 8 |
-------------------------------------------
2-кезең
------------------------------------------------------------
| 2 | 0 | 3 | 5 | 2 | 6 | 1 | 1 | 0 | 8 | 1 | 2 | 5 | 9 | 8 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|-------|
| 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 | 0 | 6 | 5 | 4 | 6 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | 2 |1|0| 9 |1|6|
------------------------------------------------------------
-кезең
4+0+6+5+4+6+2+1+8+2+1+0+9+1+6= 57
4-кезең
Бақылау саны мынаған тең: 60-57=3.

Полученный полный НИН: KZ261A8C5983
НИН примера говорит о том, что данная эмиссия облигаций со сроком обращения 6 месяцев выпущен хозяйствующим субъектом, находящимся в Акмолинской области, дата погашения облигаций 12 мая 1998 года, эмитент внесен в Государственный реестр ценных бумаг под номером А8.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
Таблица 1
ИСПОЛЬЗУЕМЫЕ СИМВОЛЫ В НИН
----------------------------------------------
0=0  ! 6=6  ! С=12  ! I=18  ! O=24  ! U=30  !
1=1  ! 7=7  ! D=13  ! J=19  ! Р=25  ! V=31  !
2=2  ! 8=8  ! Е=14  ! К=20  ! Q=26  ! W=32  !
3=3  ! 9=9  ! F=15  ! L=21  ! R=27  ! X=33  !
4=4  ! А=10 ! G=16  ! М=22  ! S=28  ! Y=34  !
5=5  ! В=11 ! Н=17  ! N=23  ! Т=29  ! Z=35  !
----------------------------------------------
Таблица 2
КОДЫ ОБЛАСТЕЙ
---------------------------------------------------------------------------
Акмолинская область           ! 1  ! Костанайская область        !  9
Актюбинская область           ! 2  ! Кызылординская область      !  А
Алматинская область           ! 3  ! Мангистауская область       !  В
Атырауская область            ! 4  ! Павлодарская область        !  С
Восточно-Казахстанская область! 5  ! Северо-Казахстанская область!  D
Жамбылская область            ! 6  ! Южно-Казахстанская область  !  Е
Западно-Казахстанская область ! 7  ! г. Алматы                   !  К
Карагандинская область        ! 8  ! г. Акмола                   !  L
---------------------------------------------------------------------------

Алынған толық ҰБН: КZ261А8С5983.
Мысалға келтiрiлген ҰБН мыналар айтылған: 6 айлық айналыс мерзiмдi облигацияның осы эмиссиясын Ақмола облысында орналасқан шаруашылық жүргiзушi субъект шығарған, облигацияны өтеу күнi 1998 жылғы 12 мамыр, эмитент Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне А8 нөмiрмен енгiзiлген.
1-ҚОСЫМША
1-таблица
ҰБН ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН РӘМIЗДЕР ---------------------------------------------------
| 0=0 | 6=6 | C=12 | I=18 | O=24 | U=30 |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
| 1=1 | 7=7 | D=13 | J=19 | P=25 | V=31 |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
| 2=2 | 8=8 | E=14 | K=20 | Q=26 | W=32 |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
| 3=3 | 9=9 | F=15 | L=21 | R=27 | X=33 |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
| 4=4 | A=10 | G=16 | M=22 | S=28 | Y=34 |
|-------|-------|--------|--------|--------|--------|
| 5=5 | B=11 | H=17 | N=23 | T=29 | Z=35 |
---------------------------------------------------
2-таблица
ОБЛЫСТАРДЫҢ КОДТАРЫ --------------------------------------------------------------------
|Ақмола облысы 1 |Қостанай облысы 9 |---------------------------------|---------------------------------
|Ақтөбе облысы 2 |Қызылорда облысы A |---------------------------------|---------------------------------
|Алматы облысы 3 |Маңғыстау облысы B |---------------------------------|---------------------------------
|Атырау облысы 4 |Павлодар облысы C |---------------------------------|---------------------------------
|Шығыс Қазақстан облысы 5 |Солтүстiк Қазақстан облысы D |---------------------------------|---------------------------------
|Жамбыл облысы 6 |Оңтүстiк Қазақстан облысы E |---------------------------------|---------------------------------
|Батыс Қазақстан облысы 7 |Алматы қаласы K |---------------------------------|---------------------------------
|Қарағанды облысы 8 |Ақмола қаласы L --------------------------------------------------------------------